info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

ویزای ایتالیا

ویزای ایتالیا

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

جذابیت های توریستی ایتالیا و بورسیه های تحصیلی این کشور باعث شده است تا موضوع ویزای ایتالیا برای بسیاری از هموطنان عزیزمان مسئله ای مهم و قابل بحث باشد. در چند سال گذشته ایتالیا همواره جز کشورهایی بوده است که مورد توجه بسیاری از ایرانیان چه برای سفرهای کوتاه مدت و چه برای مهاجرت با دلایل مختلف قرار گرفته است، بر اساس آمار حوزه شینگن در سال ۲۰۱۸ حدود چهارده میلیون و دویست و شصت هزار ویزای کوتاه مدت برای متقاضیان ورود به این حوزه توسط کشورهای مختلف صادر شده است.

در این میان حدود یک میلیون و هشتصد هزار ویزا سهم ایتالیا بوده است. در این مقاله قصد داریم تمام آنچه در رابطه با ویزای این کشور باید بدانیم، بپردازیم و پس از آن نحوه اقدام برای ویزای ایتالیا و همچنین نکات مهم برای موفقیت در پروسه اخذ این ویزا را مرور کنیم.

انواع ویزای کشور ایتالیا بر اساس مدت اقامت

کشور ایتالیا مانند سایر کشورهای عضو پیمان شینگن چهار نوع ویزای ورود به ایتالیا را جهت ورود متقاضیان به این کشوربه ایشان ارائه می دهد. تفاوت این  ۴ نوع ویزا در مدت زمان اقامت متقاضی در ایتالیا و تعداد ورود وی به این کشور می باشد.

ویزای نوع A

این نوع ویزا به اشخاصی که قصد دارند به شکل ترانزیتی (و عموماً به عنوان بخشی از سفر هوایی ایشان ) به یک منطقه خارج از اتحادیه شینگن مسافرت کنند، اعطا می‌شود. اشخاصی که این نوع ویزا از کشور ایتالیا را در دست دارند قادر نخواهند بود به غیر از فرودگاه به نقطه دیگری از خاک ایتالیا وارد شوند، پس عملاً دریافت این نوع ویزا برای افرادی که قصد ورود به کشور ایتالیا را دارند کارایی ندارد.

ویزای نوع B

این نوع ویزا که مدتی است جای خود را به ویزای اقامت کوتاه حوزه ی شینگن داده است، فقط برای عبور ترانزیتی زمینی به کشورهای عضو پیمان شینگن من جمله ایتالیا اعطا می گردد. دارندگان ویزای نوع B قادر بودند تا برای مدتی کوتاه یعنی کمتر از ۵ روز در ایتالیا اقامت داشته باشند، این ویزا با ویزای نوع C با شرط عبور ترانزیتی جایگزین شده است.

ویزای نوع C

ویزای کوتاه مدت ایتالیا برای متقاضیان ورود به این کشور که قصد حضور در این کشور برای مدت کمتر از ۹۰ روز را دارند، ویزای نوع C ایتالیا نامیده می شود. گفتنی است بیشتر متقاضیان انواع ویزاهای کاری و یا تحصیلی نیز همانند متقاضیان ویزای توریستی کشور ایتالیا در ابتدا برای این نوع ویزا اقدام می نمایند. با داشتن ویزای نوع C، این کشور قادر خواهید بود تا در هر یک از کشورهای عضو پیمان شینگن بدون محدودیت عبور و مرور نمایید.


ویزای نوع D

ویزای نوع دی یا همان ویزای ملی کشور ایتالیا به اشخاصی اعطا می گردد که قصد دارند برای بیشتر از مدت ۹۰ روز در کشور ایتالیا مشغول به زندگی، کار و یا تحصیل گردند. گفتنی است دارندگان ویزای توریستی و یا کاری که قصد اقامت بیش از ۹۰ روز دراین کشوررا دارند می بایست ویزا های کوتاه مدت خود یعنی ویزای نوع C خود را به ویزای نوع D تبدیل نمایند. دارندگان اقامت ویزای نوع D کشور ایتالیا قادر خواهند بود تا به صورت نامحدود به هر یک از کشورهای عضو پیمان شنگن عبور و مرور نمایند.

انواع ویزاهای ایتالیا بر اساس دفعات ورود

تقسیم بندی دیگری که برای ویزای کشور ایتالیا و همچنین برای ویزا های صادر شده از سایر کشورهای عضو پیمان شینگن می توان صورت داد، دسته بندی این ویزا ها بر اساس دفعاتی است که متقاضی مجاز است وارد این کشور شود، در ادامه به این سه دسته بندی اشاره می نماییم.

ویزای یکبار ورود به کشور ایتالیا

دارندگان ویزای یکبار ورود به کشور ایتالیا فقط مجاز هستند برای یک مرتبه وارد کشور ایتالیا شوند و در صورتی که یکبار به این کشور ورود نمایند دیگر قادر نخواهند بود پس از خروج از آن حتی در صورت معتبر بودن ویزای خود از آن استفاده نمایند. به طور مثال اگر شخصی یک ویزای ۹۰ روزه یک بار ورود به کشور ایتالیا را دریافت نماید و به این کشور ورود نماید و پس از پنج روز به کشور خود بازگردد دیگر قادر نخواهد بود تا از ۸۵ روز مجاز خود در این ویزا استفاده نماید.

ویزای دوبار ورود کشور ایتالیا

همانطور که از اسم این ویزا مشخص است متقاضی دارای ویزای دوبار ورود به کشور ایتالیا مجاز است تا دو مرتبه از این ویزا برای ورود به کشور ایتالیا استفاده نماید. گفتنی است عبور و مرور در کشورهای عضو پیمان شینگن به عنوان ورود به کشور ایتالیا برای مرتبه دوم محسوب نمی شود.

ویزای مالتیپل ایتالیا

ویزای مالتیپل یا ویزای چند بار ورود که با درج عبارت MULTI روی ویزا مشخص می شود، به وی اجازه می دهد تا به طور نا محدود و برای چندین مرتبه به کشور ایتالیا وارد شود. البته ویزاهای مالتیپل ممکن است محدود به زمان باشند، مثلاً ویزای مالتیپل شخصی که ویزای نوع C این کشور را اخذ نموده است به او اجازه می دهد تا به طور نا محدود برای مدت ۹۰ روز به این کشور عبور و مرور داشته باشد و در صورت پایان ۹۰ روز شخص قادر به استفاده از ویزا برای ورود های بعدی نخواهد بود.

انواع ویزای ایتالیا بر اساس هدف سفر

علاوه بر دسته بندی هایی که بر اساس دفعات ورود و مدت ویزا انجام می گیرد می توان ویزاهای کشور ایتالیا را بر اساس هدف سفر متقاضیان به این کشور دسته بندی نمود. قصد داریم انواع ویزای ایتالیا را بر اساس هدف سفر متقاضیان ورود به این کشور دسته‌بندی نماییم.

ویزای تحصیلی ایتالیا

متقاضیان ورود به ایتالیا که موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشورگردیده اند می توانند برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند. از آنجا که کشور ایتالیا برای متقاضیان ایرانی بورسیه های تحصیلی متفاوتی را در نظر می‌گیرد، این کشور به یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای متقاضیان ایرانی تبدیل گشته است. مادر مقاله ای با عنوان تحصیل در ایتالیا به بررسی شرایط تحصیل در مراکز آموزشی این کشور و همچنین در مقاله دیگر به عنوان ویزای تحصیلی ایتالیا به طور مفصل به موضوع نحوه اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور در همین وب سایت پرداخته ایم.

ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

درحال حاضر این کشور بیشتر از سرمایه ‌گذار به افرادی که توانایی کارآفرینی برای ایتالیایی ها را دارند علاقه مند است. صاحبین کسب و کارهایی که قادر هستند تا با ایجاد کسب و کار برای حداقل دو نفر با ملیت ایتالیایی به رونق اقتصادی این کشور یاری رسانند، بیشتر مورد توجه اداره مهاجرت این کشور قرار می گیرند. علاوه بر آن افرادی که قصد ثبت شرکت و یا خرید بیزینس در این کشور را دارند نیز قادر خواهند بود تا از شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری در ایتالیا استفاده نمایند.

ویزای توریستی کشور ایتالیا

کشور ایتالیا با مساحت  ۳۰۱/۳۳۳ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۶/۵ میلیون نفر پنجمین کشور پر جمعیت در قاره اروپا به شمار می آید که در جنوب این قاره واقع گردیده است. شباهت نقشه این کشور به چکمه باعث گردیده ایتالیا به کشور چکمه ای شهرت یابد. جاذبه های گردشگری متعدد ایتالیا باعث گردیده افراد بسیاری با اخذ ویزای توریستی ایتالیا به منظور گردشگری به این کشور سفر نمایند، به طوری که سالیانه بیش از ۶۰ میلیون گردشگر به ایتالیا سفر می کنند.

ایتالیا کشوری صنعتی و توسعه یافته می باشد که دارای زیرساخت های مناسب جهت فعالیت در تمام زمینه ها نظیر اقتصاد، فرهنگ، ورزش و … است. ایتالیا جزو ۸ کشور برتر جهان در زمینه صنعت است که به گروه جی ۸ شهرت دارد.

ایتالیا از جمله کشورهای عضو پیمان شینگن و اتحادیه اروپا است، از این رو با دریافت ویزای توریستی ایتالیا می توانید از تمامی کشورهای حوزه شینگن به راحتی بازدید نمایید. توجه داشته باشید مدت اعتبار ویزای توریستی ایتالیا ۹۰ روز می باشد که صرفاً اجازه اقامت کوتاه مدت در این کشور را به شما می دهد. لازم به ذکر است که به واسطه اخذ این نوع ویزا اجازه کار یا تحصیل در ایتالیا را نخواهید داشت.

انواع ویزای توریستی ایتالیا

سالانه افراد بسیاری با اهداف گوناگون به ایتالیا سفر می نمایند. از این رو ویزا توریستی ایتالیا با عناوین مختلفی صادر می گردد و شما با توجه به قصد خود از سفر به این کشور ملزم به ارائه مدارک مختلفی هستید.

انواع ویزای توریستی ایتالیا عبارتند از:

 • گردشگری
 • بازدید از خانواده
 • شرکت در همایش یا سمینار
 • تجاری
 • درمانی

گردشگری

بیش از نیمی از مکان های ثبت شده در میراث جهانی یونسکو در ایتالیا واقع گردیده. بدون شک شهرهای هنری و تاریخی رم، ونیز و فلورانس شهرت جهانی دارند و قرن هاست مقصد محبوبی برای گردشگران از سرتاسر جهان می باشند.

علاوه بر گنجینه های تاریخی، هنری و فرهنگی ایتالیا دارای سواحل حیرت انگیز، دریاچه های خیره کننده و کوه های باشکوه بسیاری است، از این رو به ایتالیا لقب کشور زیبا (Bel Paese) داده اند. با توجه به این ویژگی ها سالانه افراد بسیاری با اخذ ویزای توریستی ایتالیا به منظور گردشگری به این کشور سفر می نمایند.

بازدید از افراد خانواده

در صورتی که افراد خانواده شما مقیم کشور ایتالیا هستند و شما قصد بازدید از این عزیزان را دارید می توانید با دریافت دعوتنامه و تهیه مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت مقدمات اخذ ویزای توریستی ایتالیا و سفر به این کشور به منظور بازدید از افراد خانواده را فراهم نمایید.

شرکت در همایش یا سمینار

ایتالیا کشوری پیشرفته و پیشرو در حوزه های مختلف و صنایع گوناگون است. از این رو سالانه سمینارهای متعددی در این کشور برگزار می گردد و افراد بسیاری خواهان شرکت در اینگونه مراسم به منظور ارتقاء سطح علمی و تخصصی خود می باشند. برای شرکت در همایش یا سمینار مورد نظر می توانید با دریافت دعوتنامه از ارگان برگزار کننده جهت اخذ ویزای توریستی ایتالیا و سفر به این کشور اقدام نمایید.

تجاری

ایتالیا چهارمین اقتصاد اروپا و از لحاظ تولید ناخالص داخلی هشتمین کشور جهان به شمار می آید. صنایع و تولیدات اصلی این کشور شامل خودرو سازی، محصولات کشاورزی، مد و لباس، ماشین آلات و … می باشند.

قابل ذکر است که طی سال های اخیر سایه سنگین رکود بر بازار و صادرات ایتالیا باعث گردیده این کشور رشد اقتصادی منفی ۰٫۱ درصدی را تجربه کند، با این وجود به واسطه زیرساخت های مناسب جهت فعالیت های اقتصادی و ارتباط گسترده ایتالیا با بازارهای جهانی هر ساله افراد بسیاری جهت ارزیابی شرایط برای راه اندازی کسب و کار در ایتالیا و یافتن موقعیت های شغلی مناسب با اخذ ویزای توریستی به این کشور سفر می نمایند.

درمانی

ایتالیا از جمله کشورهای پیشرو در ارائه خدمات پزشکی و درمانی در زمینه امراضی نظیر سرطان، دیابت، بیماری های کلیوی و … می باشد. از این رو سالانه افراد بسیاری جهت انجام مراحل درمان خود با ارائه مدارک پزشکی و تمکن مالی جهت پرداخت هزینه های درمان برای اخذ ویزای توریستی ایتالیا و سفر به این کشور اقدام می نمایند.

مراحل اخذ ویزای توریستی ایتالیا

قدم نخست برای اخذ ویزای توریستی ایتالیا دریافت وقت سفارت این کشور است، برای انجام این امر با تکمیل نمودن فرم تقاضای ویزا در سایت رسمی سفارت ایتالیا و پرداخت هزینه مربوطه به صورت آنلاین می توانید وقت سفارت را رزرو نمایید.

پس از دریافت وقت سفارت شما موظف به تهیه و ترجمه کلیه مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت در زمان تعیین شده و انجام بیومتریک هستید. توجه داشته باشید زمان تعیین شده برای شما از سوی سفارت به هیچ عنوان قابل تغییر نمی باشد.

آدرس سفارت ایتالیا در ایران: تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک ۶۸/۷۹

آدرس سایت رسمی سفارت ایتالیا: www.ambteheran.esteri.it/ambasciata_teheran/fa

مدارک ویزای توریستی ایتالیا

برای دریافت ویزای توریستی ایتالیا ملزم به ارائه مدارکی هستید که ثابت کند شما پس از سفر به ایتالیا و اقامت کوتاه مدت در این کشور قصد بازگشت به کشور مبداء را دارید. با توجه به هدف شما از سفر به ایتالیا موظف به ارائه مدارک مختلفی هستید، به طور مثال برای شرکت در همایش یا مراسم خاصی با ارائه دعوتنامه و مدارک مورد نیاز می توانید اقدام به اخذ این نوع ویزا نمایید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی ایتالیا عبارتند از:

 • مدارک شناسایی (کارت ملی، شناسنامه)
 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار و ۲ صفحه خالی
 • ۲ قطعه عکس ۴٫۳ رنگی با زمینه سفید
 • گواهی شغلی یا تحصیلی
 • گردش حساب بانکی
 • سند مالکیت (به نام فرد متقاضی)
 • وضعیت تاهل
 • بیمه مسافرتی
 • رزرو بلیط رفت و برگشت
 • ارائه مدارک اقامتی (واچر هتل)

هزینه اخذ ویزای توریستی ایتالیا

بدون شک از پیش نیازهای تجربه سفری خاطره انگیز و در عین حال اقتصادی برنامه ریزی دقیق مالی و پیش بینی هزینه های احتمالی قبل از سفر است. جهت کاهش هزینه های سفر به نکات مختلفی نظیر زمان سفر، مقصد و … می بایست توجه داشت.

هزینه سفر هوایی

تعیین نرخ تیکت های هوایی از سوی ایرلاین ها ارتباط مستقیم با کلاس پروازی، زمان سفر و مقصد دارد. معمولاً در فصل های بهار و تابستان سفرهای توریستی به طور فزاینده ای افزایش می یابد، این موضوع تاثیر به سزایی در افزایش نرخ تیکت از سوی ایرلاین ها دارد. در حال حاضر ارزانترین تیکت رفت و برگشت به ایتالیا ۵۵۰ یورو و گرانترین تیکت حدود ۲۰۰۰ یورو می باشد.

هزینه اقامت

جاذبه های متعدد گردشگری به همراه گنجینه های تاریخی، هنری و فرهنگی ایتالیا شهرت جهانی دارد. از این رو سالانه افراد بسیاری به منظور گردشگری به ایتالیا سفر می کنند، این امر باعث گردیده هاستل ها و هتل های این کشور برای جذب هرچه بیشتر گردشگران با ارائه خدمات متنوع با یکدیگر به رقابت بپردازند. توجه داشته باشید هزینه اقامت ایتالیا در شهرهای مختلف تفاوت بسیار دارد، به طور میانگین هزینه اقامت برای یک شب در هتل های ایتالیا به شرح ذیل می باشد:

 • هتل ۳ ستاره از ۵۰ یورو
 • هتل ۴ ستاره از ۸۰ یورو
 • هتل ۵ ستاره از ۱۲۰ یورو

هزینه وعده غذایی

تقریباً همه افراد در جهان با شنیدن نام ایتالیا ناخودآگاه درون ذهن خود غذاهای فوق العاده و لذیذ این کشور نظیر پیتزا، پاستا، لازانیا و … را تجسم می نمایند. بدون شک یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری ایتالیا برای گردشگران جدا از تاریخ، فرهنگ و هنر در این کشور غذاهای متنوع و بی نظیر ایتالیا می باشد. هزینه صرف یک وعده غذا در شهرهای مختلف ایتالیا با یکدیگر تفاوت دارد. به طور میانگین صرف یک وعده غذایی در یک رستوران معمولی بین ۱۲ تا ۱۰۰ یورو هزینه در پی خواهد داشت.

بهترین شهر برای اخذ ویزای توریستی ایتالیا

شهرهای کشور ایتالیا از لحاظ سیاسی، تاریخی، هنری، فرهنگی و صنعتی تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. هر یک از شهرهای ایتالیا دارای جاذبه های منحصر به فرد و مختص به خود هستند. از مشهورترین شهرهای این کشور می توان به رم، ونیز و فلورانس اشاره کرد.

رم

رم پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر ایتالیا و همچنین پایتخت این کشور به شمار می آید. به واسطه وجود بناهای متعدد تاریخی در رم نظیر کولوسئوم که در گذشته محل رویارویی گلادیاتورها بوده و اکنون یکی از با ارزش ترین آثار ثبت شده در یونسکو می باشد این شهر را مرکز تاریخی ایتالیا می نامند.

جدا از همه این ویژگی ها رم چهارمین پایتخت مد در جهان پس از میلان، نیویورک و پاریس محسوب می شود و برندهای لوکس و مشهوری نظیر بولگاری، فندی، شنل، دولچه اند گابانا، ورساچه و … در رم فعالیت دارند.

ونیز

بدون شک ونیز یکی از زیباترین شهرهای ایتالیا است. تلفیق حیرت انگیز هنر، تاریخ و طبیعت باعث گردیده این شهر به یکی از زیباترین و فاخرترین آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو تبدیل گردد.

ونیز به شکل جزیره و بر روی کانال های متعدد آبی بنا گردیده به صورتی که حمل و نقل در این شهر با قایق صورت می گیرد و خودرویی وجود ندارد. ونیز در حقیقت شباهت بسیاری به یک موزه لوکس و مسحور کننده دارد که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می نماید. از این رو سالانه حدود ۲۰ میلیون گردشگر از سرتاسر جهان به منظور بازدید از ونیز به ایتالیا سفر می نمایند.

فلورانس

فلورانس پرجمعیت ترین شهر در منطقه توسکانی است. روح رنسانس و هنر در این شهر دمیده شده، به صورتی که با دقت در ساختار فلورانس قدمت و معماری فوق العاده این شهر را می توان حس کرد. بیش از ۴۰ نگارخانه و موزه حیرت انگیز و لوکس در فلورانس وجود دارد، از این رو فلورانس را پایتخت هنری کشور ایتالیا و حتی اروپا می نامند.

 

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر