info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

ویزای روسیه

ویزای روسیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شرایط دریافت ویزای روسیه

شرایط دریافت ویزای روسیه و آگاهی نسبت به آن برای آن دسته از افرادی که به هر دلیلی به دنبال ورود و حضور در این کشور بوده، بسیار مهم می باشد. کشور روسیه یکی از وسیع ترین و زیباترین کشور های دنیا بوده که به ویژه در سال های اخیر به واسطه زیبایی های منحصر به فرد خود توانسته توریست ها و گردشگران فراوانی را از تمام نقاط دنیا به سوی خود بکشاند.

در ادامه به معرفی انواع ویزای روسیه پرداخته و شرایط و پیش نیاز های لازم هر یک را به تفصیل مورد بررسی قرار می دهیم. پس برای مهاجرت به روسیه تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با کشور روسیه

کشور روسیه با نام رسمی فدراسیون روسیه با عنوان انگلیسی (Russia) وسیع ترین در بین کشور های دنیا محسوب شده و در قاره اوراسیا واقع گردیده است. این کشور با جمعیت حدود ۱۵۰ میلیون نفری رتبه ۹ ام کشور های پرجمعیت دنیا را به خود اختصاص داده اما تراکم جمعیتی آن به واسطه مساحت بسیار زیاد تنها حدود ۹ نفر در هر کیلومتر مربع می باشد. این میزان جزو پایین ترین نرخ های تراکم جمعیت در بین کشور های دنیا بوده و نرخ رشد جمعیت روسیه نیز کمی زیر صفر گزارش شده است.

روسیه در اواخر سال ۱۹۹۱ میلادی با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق به شکل کشور کنونی ظاهر گردید. پس از آن بسیاری از افراد و شرکت ها برای توسعه و سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز و همچنین متقاضیان دیگری برای تحصیل به این کشور مهاجرت نمودند. علاوه بر آن نیروهای کاری زیادی از ویتنام، کره شمالی و بلغارستان وارد این کشور شدند.

انواع ویزای روسیه

انواع ویزای روسیه

انواع ویزای روسیه همان طور که اشاره شد بر اساس نیاز هر شخص تعریف شده و نام گذاری نیز می شود. برای هر کدام از این ویزا ها شرایط، ضوابط و مراحل خاصی وجود داشته که متقاضی بایستی آن ها را طی کرده تا پس از اخذ ویزای مربوطه موفق به ورود و حضور در کشور روسیه شود.

به عنوان نمونه یکی از متداول ترین ویزاهای روسیه، مختص گردشگران و توریست ها بوده و به آن ها اجازه بازدید از جاذبه های گردشگری این کشور را می دهد. به همین جهت از آن به عنوان ویزای توریستی یا گردشگری یاد می شود. دیگر انواع ویزای روسیه در بر گیرنده ویزای کاری برای متقاضیان کار در این کشور، ویزای خصوصی، ویزای اعضای خانواده و فامیل، ویزای ازدواج، ویزای نمایشگاهی، ویزای ترانزیت، ویزای تحصیلی برای دانشجویان، ویزای ورزشی، ویزای تجاری و… می باشد. در ادامه به طور مجزا به هر یک از این نوع ویزاها می پردازیم.

ویزای توریستی روسیه

ویزای توریستی روسیه

ویزای توریستی روسیه را شاید بتوان مرسوم ترین، ساده ترین و ارزان ترین نوع ویزای این کشور دانست که مناسب ترین نوع ویزای روسیه برای سفری تفریحی، توریستی و کوتاه مدت به این کشور به شمار می رود. همان طور که اشاره شد روسیه از جاذبه های گردشگری فراوانی برخوردار بوده و همچنین همه ساله در آن جشنواره های متعددی در زمینه های گوناگون برگزار می گردد.

به صورت میانگین پروسه صدور ویزای توریستی روسیه در شرایط عادی، کمتر از ۱۰ روز به طول انجامیده و در صورت نیاز به ویزای نوع فوری امکان صدور آن در ۳ روز کاری نیز وجود دارد. در این نوع ویزای روسیه هدف اصلی فرد بایستی گردشگری و توریستی بوده اما افراد اجازه فعالیت هایی نظیر دیدار دوستان و آشنایان یا شرکت در کنفرانس ها و حتی مذاکرات تجاری را خواهند داشت.

مدارک لازم به منظور دریافت ویزای توریستی روسیه

مدارک لازم به منظور دریافت ویزای توریستی روسیه باید توسط هر متقاضی یا توریست خارجی تهیه شده و به سفارت روسیه در کشور مقصد ارائه گردد. ویزای توریستی روسیه مطابق با تاریخ پرواز متقاضی صادر شده، به منظور ورود به این کشور برای ۱ مرتبه بوده و خروج گردشگر از این کشور موجب ابطال آن می گردد. معمولا در یک مدت زمان کوتاه پاسخ پذیرش یا رد درخواست ویزای متقاضی به اطلاع وی می رسد. از مهمترین مدارک مورد نیاز به منظور این نوع ویزای روسیه بایستی به موارد زیر اشاره نمود:

 • گذرنامه دارای اعتبار حداقل به مدت ۶ ماه و ۲ صفحه خالی برای مهر ویزا
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما با درج تاریخ ورود و خروج منطبق با تایید سفارت روسیه
 • تاییدیه اخذ شده از سفارت روسیه و وزارت امور خارجه این کشور به منظور سفر به روسیه در برگیرنده مشخصات کامل متقاضی، شماره گذرنامه، تاریخ ورود و خروج وی
 • فرم تکمیل شده تقاضای ویزای توریستی روسیه به زبان انگلیسی
 • بیمه سفر
 • یک عدد عکس پرسنلی مناسب
ویزای تحصیلی روسیه

ویزای تحصیلی روسیه

ویزای تحصیلی روسیه یا ویزای دانشجویی روسیه همان طور که از نام آن پیداست به منظور صدور مجوز برای متقاضیان تحصیل در این کشور اعم از دانش آموزان یا دانشجویان در نظر گرفته می شود. وجود دانشگاه های معتبر با رتبه های خوب در بین دانشگاه های جهان، نظام آموزشی به روز و استاندارد، هزینه های زندگی و تحصیل بسیار مناسب موجب شده متقاضیان زیادی برای تحصیل در روسیه اقدام نمایند.

حتی در سال های اخیر به منظور جلب دانشجویان بیشتر و کسب درآمد از این طریق، برنامه های آموزشی متعددی به ویژه در رشته های علوم پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی نیز ارائه می گردد. در نتیجه دانشجویان برای ورود و حضور در این کشور نیاز به اخذ ویزای روسیه از نوع دانشجویی داشته و بایستی مدارک مورد نظر را ارائه نمایند.

مدارک مورد نیاز به منظور دریافت ویزای تحصیلی روسیه

مدارک مورد نیاز به منظور دریافت ویزای تحصیلی روسیه بایستی توسط داوطلبان تحصیل در این کشور آماده و ترجمه شده تا به سفارت روسیه ارائه گردد. یکی از مهمترین مدرک برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه، اخذ دعوت نامه یا نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر خواهد بود. بدین منظور بایستی متقاضی آخرین مدرک تحصیلی مقطع قبلی را با ترجمه رسمی ارائه نموده و شرایط دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه مورد نظر را نیز داشته باشد. از سایر مدارک مورد نیاز به منظور دریافت ویزای تحصیلی روسیه می توان موارد زیر را نام برد:

 • گذرنامه یا پاسپورت معتبر دارای تاریخ انقضای حداقل ۲ ساله و ۲ صفحه خالی
 • کپی از صفحه اول گذرنامه
 • دو قطعه عکس مناسب
 • اصل دعوت نامه یا پذیرش تحصیلی دانشگاه مورد نظر
 • انگیزه نامه متقاضی برای حضور در روسیه و تحصیل در این کشور
 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست ویزای تحصیلی روسیه
 • گواهی پزشکی سلامت با تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • مدارک تحصیلی مقاطع قبلی به همراه ریز نمرات با ترجمه رسمی
 • انجام آزمایش بیماری ایدز و ارائه پاسخ منفی در کمتر از ۳ ماه گذشته
 • رضایت نامه والدین با ثبت و تایید در دفتر اسناد رسمی برای متقاضیان کمتر از ۱۸ سال
 • ارائه رسید واریز شهریه دانشگاه مربوط به اخذ پذیرش تحصیلی
 • رسید واریز هزینه های مربوط به پروسه اخذ ویزای تحصیلی روسیه
 • گواهی اثبات تمکن مالی لازم برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه به همراه یک شاهد
ویزای کاری روسیه

ویزای کاری روسیه

ویزای کاری روسیه یکی دیگر از انواع ویزای این کشور بوده که برای متقاضیان کار و افرادی که مجوز فعالیت در این کشور را اخذ نموده، در نظر گرفته شده است. البته این نوع ویزا جزو گران ترین و خاص ترین ویزاهای روسیه بوده که اخذ آن برای شهروندان دیگر کشور ها که قصد کار کردن در این کشور را دارند، واجب و ضروری می باشد.

این نوع ویزای روسیه به ۲ دسته ویزای ۱ بار ورود و ویزای چند بار ورود تقسیم شده که هر کدام شرایط و ضوابط خاص خود را دارد. اعتبار ویزای ۱ بار ورود ۳ ماهه بوده و به وسیله سفارت روسیه و برای دارندگان پیشنهاد شغلی یا Job Offer از یک کارفرمای رسمی و قانونی این کشور با رعایت قوانین مربوطه صادر می گردد. ویزای چند بار ورود کاری روسیه اما بر اساس ویزای ۱ بار ورود و به وسیله اداره مهاجرت این کشور صادر می گردد. معمولا مدت اعتبار این نوع ویزای کاری روسیه ۱ سال بوده و در صورت تمدید قرارداد کاری فرد، اعتبار آن افزایش می یابد.

مدارک مورد نیاز به منظور دریافت ویزای کاری روسیه

مدارک مورد نیاز به منظور دریافت ویزای کاری روسیه برای آن دسته متقاضیانی که برای کار و فعالیت در این کشور نیاز به اخذ ویزای کار داشته، بایستی فراهم گشته و به سفارت این کشور ارائه گردد. به عنوان نمونه شهروندان کشور های مشترک المنافع برای کار در روسیه نیاز به دریافت ویزا نداشته و تنها برای اخذ مجوز کار (Work Permit) و ثبت اطلاعات ویزای کار خود فقط ۱ ماه فرصت خواهند داشت. در نهایت متقاضیان اخذ این نوع ویزای روسیه باید تمامی مدارک لازم برای ارائه به سفارت را فراهم نموده و در موعد مقرر تحویل نمایند. مهمترین مدارک مورد نیاز به منظور دریافت ویزای کاری روسیه شامل موارد زیر هستند:

 • گذرنامه یا پاسپورت معتبر
 • یک قطعه عکس گذرنامه ای
 • دعوت نامه معتبر از GUVM
 • پیشنهاد شغلی یا دعوت نامه از یک کارفرمای رسمی و قانونی با ذکر محل کار، تاریخ شروع قرارداد و شغل متقاضی
 • گواهی سلامت و پزشکی مبنی بر عدم داشتن بیماری
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده به زبان انگلیسی یا روسی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • آدرس دقیق محل سکونت متقاضی
ویزای سرمایه گذاری روسیه

ویزای سرمایه گذاری روسیه

ویزای سرمایه گذاری روسیه از معروف ترین و مهمترین انواع ویزای روسیه بوده که به وسیله آن، تاجران از کشور های مختلف امکان ورود و حضور بلند مدت در این کشور را دارند. به دلیل وجود فرصت های سرمایه گذاری و تجاری بسیار مناسب در کشور روسیه هر ساله متقاضیان فراوانی به منظور بهره مندی از این فرصت ها خواهان حضور در این کشور هستند.

کشور و دولت روسیه نیز برای رشد و توسعه اقتصاد خود، حمایت های بسیار خوبی را سرمایه گذاران و تاجران خارجی انجام داده و به همین دلیل ویزای سرمایه گذاری را برای این افراد در نظر گرفته است. ویزای تجاری روسیه بر اساس قوانین مهاجرتی این کشور در بازه زمانی ۳ روزه تا ۱ ماهه صادر شده و این ویزا می تواند یک بار ورود یا ۲ بار ورود بوده و تا ۳ ماه معتبر باشد یا چند بار ورود بوده و بعضا تا ۱ سال دارای اعتبار باشد. هزینه و زمان این نوع ویزای روسیه به عوامل متعددی بستگی داشته که برخی از مهمترین آن ها عبارتند از:

 • تابعیت متقاضی و اهداف وی از سفر
 • چگونگی ارائه دعوت نامه به سفارت و شخص ارسال کننده دعوت نامه
 • تعداد مرتبه اجازه ورود به روسیه و دوره اعتبار این نوع ویزا
 • فوری بودن ویزا
 • هزینه ها و چگونگی سطح کیفی خدمات کمکی صدور ویزای متقاضی
ویزای ترانزیت روسیه

ویزای ترانزیت روسیه

ویزای ترانزیت روسیه که در برخی اوقات از آن با عنوان ویزای فرودگاهی نیز نام برده شده، ویژه آن افرادی بوده که تصمیم به عبور از این کشور به دلایل مختلف داشته باشند. این نوع ویزای روسیه نیز ۱ بار ورود یا ۲ بار ورود بوده و متقاضی نهایتا به میزان ۱۰ روز اجازه حضور در روسیه را کسب می کند.

این مدت زمان ویژه افرادی است که با قطار یا اتومبیل قصد عبور از این کشور را داشته و چنانچه عبور از این کشور به وسیله هواپیما و مسیر هوایی باشد، اعتبار ویزای ترانزیت روسیه تنها ۳ روز در نظر گرفته می شود. آن دسته متقاضیانی که به منظور دریافت ویزای ترانزیت روسیه تقاضانامه پر می کنند، بایستی مدارک زیر را به سفارت این کشور ارائه نموده و منتظر پاسخ سفارت حداکثر تا ۱۰ روز کاری برای اعلام نتیجه بمانند. مهمترین این مدارک به شرح زیر می باشد:

 • فرم تکمیل شده به وسیله متقاضی به زبان انگلیسی
 • ۳ قطعه عکس پرسنلی مناسب
 • مجوز رسمی حمل و نقل
 • بیمه پزشکی
ویزای همراه روسیه

ویزای اعضای خانواده یا ویزای همراه روسیه

ویزای اعضای خانواده یا ویزای همراه روسیه به منظور آن دسته از متقاضیانی در نظر گرفته شده که خود به عنوان سرپرست قصد ورود به کشور روسیه به دلایل مختلف از جمله سفرهای کاری، تجاری، شرکت در کنفرانس و همایش و… را دارند. اگر این فرد تصمیم به همراه داشتن اعضای خانواده خود در این سفرها را داشته باشد، امکان درخواست این نوع ویزای روسیه را برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود خواهد داشت.

مدت زمان اخذ ویزای همراه و هزینه آن ارتباط مستقیمی به نوع ویزای سرپرست خانواده داشته و همچنین سن اعضای خانواده نقش پر رنگی در این موضوع خواهد داشت. تمدید این ویزا برای حضور بیشتر در کشور روسیه تنها در شرایطی که افراد دچار بیماری های خاص شوند، امکان پذیر می باشد. البته اخذ این نوع ویزای روسیه کمی سخت و پیچیده بوده اما مدارک مورد نیاز برای دریافت آن عبارت اند از:

 • اصل گذرنامه همراه دارای دست کم ۲ صفحه خالی و مدت زمان اعتبار بیش از ۶ ماه از اتمام ویزای شخص اصلی
 • ۲ کپی از فرم درخواست تکمیل شده و امضا شده ویزای همراه
 • یک عدد عکس گذرنامه ای با امضای متقاضی در پشت آن
 • گواهی بانک مبنی بر تمکن مالی جهت تامین هزینه ها
 • مدرکی دال بر تهیه محل سکونت در روسیه و پرداخت هزینه های مربوط به آن
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
نحوه دریافت ویزای روسیه

نحوه دریافت ویزای روسیه

نحوه گرفتن ویزای روسیه قطعا برای هر کدام از انواع آن متفاوت بوده و متقاضیان بر اساس نوع ویزای خود مراحل و مدارک مختلفی را باید آماده و پشت سر گذارند. اما یک روند کلی برای دریافت ویزای این کشور وجود داشته که متقاضی دریافت آن بایستی مراحل در نظر گرفته شده بر اساس قوانین و مقررات مهاجرتی روسیه را انجام داده تا در کمترین زمان ممکن موفق به اخذ ویزای خود گردد.

در مرحله اول متقاضی هر کدام از ویزاهای روسیه بایستی فرم مخصوص به آن نوع ویزا را تکمیل نماید. برای این منظور با مراجعه با سایت سفارت روسیه و تکمیل فرم آنلاین ویزای مورد نظر، متقاضی توانایی پرینت فرم به صورت فیزیکی را دریافت می کند. پس از دریافت فرم و امضای آن توسط خود شخص متقاضی، بایستی مدارک مربوط به آن نوع ویزای روسیه جمع آوری گشته و به همراه فرم امضا شده تحویل سفارت روسیه گردد. گاهی اوقات این امکان وجود داشته که با تشخیص سفارت روسیه متقاضیان ویزا های این کشور برای مصاحبه و مورد سوال قرار گرفتن در مورد مسائل متخلف دعوت شوند.

نکات مهم به منظور دریافت ویزای روسیه

قطعا فرآیند صدور هر یک از انواع ویزاهای روسیه در صورت عدم وجود مشکل خاص و یا نقصان مدارک در سریع ترین زمان ممکن انجام می شود. اما برخی نکات مهم به منظور دریافت ویزای روسیه بایستی توسط متقاضیان آن مد نظر قرار گرفته تا در پروسه دریافت ویزا دچار مشکل نشوند. از مهم ترین نکات این که متقاضیان پس از ورود و حضور در کشور روسیه امکان تغییر نوع ویزای خود را نداشته و در نتیجه باید قبل از این بهترین گزینه را بر اساس دلیل سفر خود مشخص نمایند. تمامی افرادی که سن آن ها بالای ۱۶ سال بوده بایستی در گذرنامه خود امضا داشته باشند.

همچنین داشتن دعوت نامه یا مورد ویزای دانشجویی پذیرش تحصیلی به منظور دریافت ویزای مورد نظر بسیار حائز اهمیت خواهد بود. هزینه های فرآیند بررسی پرونده و صدور ویزا توسط سفارت روسیه نیز به دلار آمریکا اخذ می شود. جهت انجام امور مربوط به ویزای روسیه، آدرس سفارت این کشور در ایران عبارت است از: تهران، خیابان نوفل‌لوشاتو واقع شده است.

نتیجه گیری

ویزای روسیه، انواع آن و مراحل و مدارک مربوط به هر کدام در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. کشور روسیه یکی از کشورهای توسعه یافته در منطقه اوراسیا بوده که به واسطه زیبایی ها فراوان، داشتن دانشگاه های معتبر با برنامه های آموزشی متعدد به زبان انگلیسی و روسی و بازار کار نسبتا مناسب در برخی زمینه ها، در سال های اخیر افراد بسیاری را به دلایل مختلف متقاضی ورود و اقامت در خود می بیند.

برای ورود و اقامت به روسیه نیز مانند اغلب کشور های دنیا، متقاضیان ابتدا بایستی بر اساس هدف و دلیل ورود به این کشور ویزای مربوطه را دریافت نمایند. با توجه به دلیل حضور فرد در این کشور (توریستی، تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و ثبت شرکت و…) شرایط، مراحل و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای روسیه متفاوت خواهد بود که در این نوشتار به تفصیل به مهمترین انواع ویزای روسیه پرداخته شد. به عنوان نمونه در مورد ویزای توریستی مدارک اثبات برگشت، درباره ویزای تحصیلی و کاری گرفتن پذیرش تحصیلی و دعوت نامه کاری و درباره ویزای سرمایه گذاری سوابق اقتصادی و کارآفرینی با طرح توجیهی اقتصادی مناسب، بسیار تاثیر گذار خواهند بود.

معمولا روسیه جزو آن دسته از کشورهایی بوده که در حداقل زمان ممکن به تقاضای ویزا پاسخ داده و در صورت نبود نقصان در مدارک افراد، ویزای مربوطه صادر می گردد. به هر روی با توجه به اینکه قوانین مهاجرتی همواره در حال تغییر است، توصیه می شود قبل از هر گونه اقدامی متقاضیان محترم با افراد مجرب و آگاه و مشاورین متخصص مشورت نمایند.

موسسه “آریانا پارس” با بهره مندی از وکلای پایه یک دادگستری در امور مهاجرت و مشاورین حرفه ای و به روز، دارای ۲ مجوز همزمان کاریابی بین المللی جهت اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و مجوز اعزام دانشجو به خارج از کشور از وزارت علوم، مفتخر است در انواع روش های مهاجرت کاری و مهاجرت تحصیلی، در خدمت متقاضیان عزیز امر مهاجرت باشد.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر