...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای مناسب برای مهاجرت است که از آن به‌ عنوان پل ارتباطی بین آسیا و اروپا استفاده می ‌کنند. در واقع قسمت کوچکی از این کشور در اروپا واقع شده و با توجه به آب‌ و هوای بسیار خوب و فرهنگ غنی که دارد هرساله پذیرای مهاجران و گردشگران بسیار زیادی است.

این کشور با توجه به این‌ که مسافت بسیار کمی با ایران دارد گزینه بسیار مناسبی برای مهاجران ایرانی به شمار می ‌رود. با توجه به این که شرایط مناسب زندگی درترکیه و بودن راه های مهاجرتی مختلف متقاضیان زیادی برای سکونت این کشور را انتخاب می کنند‌

هزینه‌ها در این کشور نسبت‌ به سایر کشورهای دیگر بسیار پایین است ومی توان بدون دغدغه و در آرامش زندگی خوبی را برای خود تشکیل داد‌. تمامی مردم در ترکیه با هم رفتار مهربان و دوست‌ داشتنی دارند، به‌همین علت به‌ عنوان یکی از کشورهای جذاب و توریستی معرفی می ‌شود.

در ادامه‌ مطالب قصد داریم درمورد شرایط زندگی در ترکیه، امنیت در این کشور، مزایا و معایب زندگی و … اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

شرایط زندگی در ترکیه

بیشتر متقاضیانی که قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارند معمولادانشجویان هستند و برای ادامه تحصیلات خود دانشگاه‌های این کشور را انتخاب می‌ کنند. در واقع درمورد تحصیل در ترکیه باید بگوییم که در این کشور ۳ نوع مدارس خصوصی، دولتی و بین‌المللی  وجود دارد که برای تحصیل در هر کدام از آن‌ها باید از شرایط خاصی برخوردار باشید.

ازطرفی دانشجویان می‌توانند با توجه به شرایطی که دارند بورسیه را از دانشگاه‌ های کشور ترکیه دریافت کنند. دانشجویان می‌توانند با هزینه‌های بسیار کمی در دانشگاه‌های کشور ترکیه تحصیلات خود را ادامه دهند، همچنین باید بگوییم هزینه زندگی در این کشور نسبت‌ به کشورهای دیگر  مقرون‌ به‌ صرفه تر می‌باشد.

در کشور ترکیه آزادی ادیان وجود دارد و افراد از هر مذهبی در این کشور سکونت دارند که تمامی افراد در کنار یکدیگر بدون هیچ مشکلی زندگی می ‌کنند. زبان مردم در این کشورترکی استانبولی می‌باشد که به زبان آذری شباهت بسیار زیادی دارد.

کیفیت زندگی در ترکیه

کیفیت زندگی در ترکیه

متقاضیانی که قصد سکونت در کشور ترکیه را دارد معمولا به‌دنبال پارامترها و خدماتی که این کشور ارائه می‌دهند هم هستند، به‌ عنوان مثال کیفیت زندگی در ترکیه یکی از مسائل مهمی است که هر فردی به آن توجه ویژه ای دارد.

درواقع این کشور در دهه های گذشته با پیشرفت بسیار زیادی مواجه بوده و کیفیت زندگی شهروندان آن بسیار بالا رفته است. با توجه به این‌که در مورد رفاه اجتماعی و زندگی نسبت‌به سایر کشور ها عملکرد بهتری از خود نشان داده است مهاجران زیادی تصمیم به سکونت در این کشور دارند‌

ترکیه از لحاظ شغل، آموزش، خدمات رفاهی،ارتباطات اجتماعی، آموزش و … از عملکرد مناسبی برخوردار است. یکی از معیارهایی که برای کیفیت زندگی در ترکیه مورد بررسی قرار می‌گیرد سطح علم مردمان این سرزمین می‌باشد.

در واقع حدود ۴۰ درصد از افراد این کشور از مدرک دیپلم برخوردار هستند، همچنین امید به زندگی از موارد دیگری به شمار می‌رود که کیفیت زندگی در ترکیه را مورد ارزیابی قرار خواهد داد.

مشکلات زندگی در ترکیه

همان‌طوری‌که گفته شد کشور ترکیه یکی از مقاصد پرطرفدار مهاجران می باشد که با توجه به فاصله کمی که دارد مورد توجه بسیاری از افراد قرار می ‌گیرد، اما بسیاری از مردم با سختی‌هایی‌هنگام زندگی در ترکیه مواجه خواهند شد.

یکی از مشکلات زندگی در ترکیه یادگیری زبان ترکی است، چرا که اگر به این زبان مسلط نباشید برای پیدا کردن کار هم با مشکلات بسیاری مواجه خواهید شد؛ بنابراین قبل‌از اقدام به مهاجرت باید حتمازبان ترکی را به‌ درستی یاد بگیرید.

هزینه‌ های بالای زندگی از دیگر مشکلات زندگی در ترکیه به شمار می‌رود که اگر از پشتوانه مالی خوبی برخوردار نباشید زندگی در آن‌ کا برای شما بسیار هزینه‌بر و عذاب‌ دهنده خواهد بود.

بسیاری از مهاجران هنگام رفتن به ترکیه از هیچ کس کمک نخواهند گرفت، بنابراین از شرایط و قوانین کشور ترکیههیچ‌گونه اطلاعی نخواهند داشت؛به همین علتبه‌راحتی سرمایه خود را از دست خواهند داد و به کشور خود بر می گردند.

کلاه‌ برداری افراد سودجو از مهاجران از دیگر مواردی است کهبسیاری از افراد با آن مواجه می شوند‌ در صورتی‌که راهنماییهای درستی را دریافت کنید و برای مهاجرت خودآگاهانه اقدام نمایید با عدم امنیت مالی مواجه نخواهید بود.

هزینه‌ های زندگی در ترکیه

از دیگر مواردی که هنگام زندگی در ترکیه باید به آن توجه داشته باشید هزینه‌های مربوط به زندگی می‌باشد کهتصمیمات مختلف می‌تواند تأثیرات زیادی بر روی هزینه‌های زندگی شما در این کشور داشته باشد.

این هزینه‌ ها شامل هزینه محل سکونت، میزان نرخ تورم، توانایی خرید، میزان حقوق شما و …می‌باشد. یکی از کشورهای ارزانی که  می‌ توانید برای زندگی و ادامه تحصیل خود انتخاب کنید ترکیه است، اما اگر بر روی هزینه‌های خود مدیریت نداشته باشید سریعا  سرمایه خود را از دست خواهید داد و باید زندگی بدون کیفیت را در این کشور شروع کنید.

کیفیت زندگی در ترکیه نسبت به کشورهای دیگر شاید در سطح پایینی قرار داشته باشد، اما باید بگویم نسبت‌به کشورهای دیگر خاورمیانه در سطح مطلوبی واقع شده است.

افرادی کهبه‌صورت مجردی در ترکیه سکونت دارند با هزینه‌های بسیار کمتری مواجه خواهند بود، حتی ممکن است هزینه‌های مربوط به اجاره ملک در این کشور برای بسیاری از افراد مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد، بنابراین مهاجران باید از تمامی هزینه‌ زندگی در ترکیه اطلاع داشته باشند.

تجربه زندگی در ترکیه

تجربه زندگی در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که شهرهای بزرگ را درون خود جای داده، بنابراین شما با مهاجرت به این کشورمی‌توانید با فرهنگ‌ها و آیین‌های مختلف آشنا شوید،به‌ خصوص اگر به زبان ترکی کاملا مسلط باشید می توانید با تمامی مردم ارتباط برقرار کنید.

با توجه به این‌کهجاذبه‌های گردشگری بسیاری در این کشور وجود دارد، می‌توانید نهایت لذت را از  تمامی مناطق کشور ترکیه ببرید،همچنین آب‌وهوای کاملا مشابهی به کشور ایران دارد، به طور کلی تجربه زندگی در ترکیه از لحاظ آب و هوایی کاملا مشابه های شهرهای ساحلی ایران می باشد.

مزایای زندگی در ترکیه

از مزایای زندگی در ترکیه این را می توان نام بردکه کشوری مهاجر پذیر است، بنابراین مردم احساس غریبی با یکدیگر نخواهند داشت. شاید حتی در این کشور بسیاری از افراد همشهریانخود را هم ملاقات کند و  می‌توانید با زندگی در این کشور با مردمان دیگر آشنا شوید، در نهایتدوستان جدیدی را برای خود بیابید.

لازم به ذکر است که بگوییم هزینه‌های مایحتاج روزانه نسبت‌به درآمد شما در این کشور کاملا منصفانه می ‌باشد. داشتن سیستم حمل‌و نقل ارزان، خدمات درمانی مناسب، مناطق گردشگری زیاد از دیگر مزایای زندگی در ترکیه می باشد.

آشنایی با شهرهای ترکیه

ترکیه به دلیل داشتن جاذبه های زیبای تاریخی، سواحل هیجان انگیز و شهر های در هم آمیخته مدرن و سنتی مقصدی عالی برای افراد به خصوص ایرانی ها به شمار می رود. مکان های تاریخی و جذاب شهرهای ترکیه مانند سواحل دریای اژه دارای جذابیت بسزایی است و هر ساله بازدید کننده های زیادی را برای مهاجرت به ترکیه و سفر به سوی خود ترغیب می کند.

هریک از شهر های این کشور به نوبه خود دارای زیبایی و جاذبه های ویژه ای است. در این مقاله قصد داریم بهترین شهرهای ترکیه را از لحاظ اقتصادی، جمعیت شناسی، فرهنگی و تحصیلی مورد بررسی قرار دهیم.

پرجمعیت ترین شهر های ترکیه

استانبول

پرجمعیت ترین شهر ترکیه، استانبول است. استانبول با جمعیتی بیش از ۱۵ میلیون نفر، جز پرجمعیت ترین شهر های جهان نیز به شمار می رود. این شهر به عنوان چهارمین شهر بزرگ دنیا و بزرگترین شهر اروپایی نیز مشهور است. استانبول به مدت ۱۶ قرن پایتخت حکومت های مختلف ترکیه بوده است.

این شهر به دلیل موقعیت قرارگیری، تنگه بسفور دو قاره آسیا و اروپا را به هم متصل ساخته و خود نیز به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم شده است. حدود یک سوم جمعیت این شهر در حومه های بخش آسیایی زندگی می کنند. اغلب مراکز تجاری و تاریخی این شهر در بخش اروپایی آن قرار دارد. اغلب افرادی که به قصد سرمایه گزاری یا یافتن شغل به ترکیه مهاجرت می کنند اغلب این شهر را به عنوان مقصد خود بر می گزینند.

آنکارا

پس از استانبول، شهر آنکارا پرجمعیت ترین شهر ترکیه است. این شهر پایتخت ترکیه بوده و جمعیتی بالغ بر ۴ و نیم میلیون نفر دارد. گفتنی است به دلیل بهره مندی از دانشگاه ها، مراکز دولتی و سفارت های متعدد، بخش عمده جمعیت این شهر را دانشجویان، کارمندان و اتباع خارجی تشکیل داده اند.

این شهر از نظر تاریخی اهمیت بسیار زیدی برای مردم ترکیه دارد. در این شهر بناهای تاریخی متعددی از دوران امپراطوری هیتی، فریگاری، رومی، بیزانس و عثمانی برجای مانده است. آنکارا در مرکز ترکیه واقع شده است و دسترسی به آن از هر نقطه ترکیه بسیار آسان است. همین موضوع باعث اهمیت این شهر بین مهاجران شده است.

ازمیر

ازمیر سومین شهر پرجمعیت ترکیه محسوب می شود. طبق آخرین سرشماری جمعیت ازمیر حدود ۴ میلیون و ۲۲۴ نفر براورد شده است. این شهر به دلیل قرارگیری در ساحل دریای اژه، به عنوان  پایتخت منطقه اژه محسوب می شود. این شهر در طول جنگ استقلال ترکیه در سال ۱۹۹۲ در آتش سوزی کاملا ویران شد اما در حال حاضر با جمعیت حدود ۴ میلیون نفری خود سومین شهر پرجمعیت وجز مدرن ترین  شهرهای ترکیه به شمار می رود.

طی دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ به علت عدم رسیدگی و نظارت صحیح دولت بر نواحی روستایی ازمیر، بسیاری از روستاییان وارد این شهر شدند. ازیر از جمله شهر های در حال رشد ترکیه است.

وسیع ترین شهر های ترکیه

استانبول

استانبول از نظر وسعت نیز بزرگترین شهر ترکیه است. این شهر در سال ۲۰۱۰ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا برگزیده شد. این شهر در نزدیکی دریای مدیترانه و دریای سیاه واقع شده است. از این رو در طول سال همواره آب و هوای معتدل و مرطوبی دارد. این شهر اوراسیایی (قرارگیری بین دو قاره اروپا و آسیا)، به شهر هفت تپه و شهر امپراطوری ها نیز مشهور است. استانبول سرشار از جاذبه های گردشگری و توریستی مانند مساجد عثمانی، حمام های تاریخی، تنگه بسفور و قصر های باشکوه است.

آنکارا

دومین شهر بزرگ ترکیه از نظر وسعت آنکاراست.این شهر پایتخت سیاسی کشور ترکیه محسوب می شود. آرامگاه آتاتورک (پدر ترکیه) در این شهر قرار دارد. اکثر مردم آنکارا ترک هستند، البته ناگفته نماند کردها نیز در برخی مناطق سکونت دارند. نواحی شهری آنکارا همانند استانبول توسعه یافته است و روستاییان بسیاری را برای یافتن شغل جدید جذب این شهر می کند.

ازمیر

ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه با قدمتی هزار ساله است. ازمیر از اروپایی ترین شهرهای ترکیه به شمار می رود. ازمیر با ساختمان هایی سفید رنگ و سواحلی زیبا از شهرهای توریستی ترکیه محسوب می گردد.

بهترین شهرهای ترکیه برای کار

ترکیه یکی از کشورهای رو به رشد جهان است. این کشور طی سال های اخیر پیشرفت اقتصادی قابل توجهی داشته است. گفتنی است اقتصاد ترکیه ششمین اقتصاد برتر اروپاست. امروزه ترکیه جایگاه مناسبی برای جذب سرمایه گزاری های بین امللی به خود اختصاص داده است و هر ساله متقاضیان زیادی به فکر کار در ترکیه هستند.

در نگاه اول شاید اقتصاد این کشور تنها وابسته به گردشگری به نظر برسد اما نکته حائز اهمیت این است که ترکیه در زمینه صنعت مخصوصا نساجی و تولید پوشاک یکی از قطب های جهان است. ترکیه نخستین تولید کننده کود مصنوعی اروپا، سیزدهمین اقتصاد برتر جهان، هفتمین تولید کننده آهن و فولاد اروپا، دومین تولید کننده شیشه دنیا، ششمین تولید کننده سیمان دنیا و بزرگترین بازار نوظهور اروپا می باشد.

استانبول

استانبول با ۳۸ درصد کل تولیدات صنعتی در ترکیه، ۵۷ درصد صادرات ملی، ۶۰ درصد واردات ملی و ۴۰ درصد کل مالیات جمع آوری شده، اقتصاد ترکیه را در دست دارد. در این شهر تجارت موجب بالاترین رشد اقتصادی در کل ترکیه شده است. پتانسیل اقتصادی در استانبول جزء ۶ رتبه اول در جهان به شمار می رود.

آنکارا

رشد اقتصادی آنکارا اغلب در زمینه های صنعت، بانکداری، حمل و نقل، ارتباطات و گردشگری می باشد. رشد اقتصادی این شهر تاثیر بسزایی در رشد اقتصادی کل کشور ترکیه دارد. از این رو آنکارا یکی از شهرهای مهم و بزرگ تجاری در ترکیه محسوب می شود. آنکارا در صنعن کشاورزی نیز دارای محصولات برجسته ای است. همچنین در صنعت نساجی و پوشاک نیز سهم بزرگی در اقتصاد این کشور دارد. صنایع خودرو سازی نیز در این شهر بسیار پیشرو و پیشگام است.

ازمیر

ازمیر شهری است که تا قرن هجدهم یک دهکده بندری کوچک بود. از قرن هجدهم میلادی با سرمایه گزاری بازرگانان خارجی به یکی از بنادر مهم تجاری جهان تبدیل شد. از آن زمان به بعد این شهر همواره یکی از مراکز عمده سرمایه گزاری خارجی، صادرات و حمل و نقل در ترکیه محسوب می گردید.

ازمیر در میان شهرهای ترکیه دارای رتبه چهارم از لحاظ صادرات است. از میان صادر کنندگان برتر ترکیه حدود ۷۷ نفر در این شهر ساکن هستند.

بهترین شهرهای ترکیه برای تحصیل

تعداد دانشجویان بین المللی که خواهان تحصیل در ترکیه هستند، از سال ۲۰۰۶ دو برابر شده است. این امر نشان دهنده رشد آموزش عالی در این کشور می باشد. دولت ترکیه همواره سیاست های رو به پیشرفتی در زمینه پذیرش دانشجویان بین المللی اعمال می کند.

سالانه بیش از ۴۸ هزار دانشجوی خارجی در این کشور مشغول به تحصیل در ترکیه می شوند. در ادامه بهترین شهر های تحصیلی و دانشجویی ترکیه را معرفی خواهیم کرد:

استانبول

استانبول شهری منحصر به فرد و شگفت انگیز است. این شهر نه تنها به دلیل موقعیت قرارگیری در دو قاره آسیا و اروپا، بلکه به دلیل دارا بودن تاریخ باستانی و تمدن های بسیار متفاوت و متغیر، دانشجویان بین المللی زیادی را به خود جذب می کند. اغلب دانشگاه های مشهور ترکیه همانند دانشگاه کوچ، دانشگاه باغچه استانبول، دانشگاه شهیر و دانشگاه سبانسی در این شهر قرار دارند.

دانشگاه های مذکور سالانه پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی می باشند. دانشگاه های این شهر دارای امکانات عالی و مجهزی هستند. به عنوان مثال دانشجویانی که تمایل به تحقیق در زمینه توسعه داروهای جدید، انرژی و سیاست های اجتماعی دارند دانشگاه کوچ و متقاضیانی که علاقمند به زمینه های مهندسی و ارتباطات و طراحی شهری دارند، دانشگاه شهیر بهترین مکان و مقصد برای آنها محسوب می گردد.

آنکارا

آنکارا نیز به عنوان پایتخت ترکیه، مکانی محبوب برای دانشجویان به شمار می رود. آنکارا نیز دارای دانشگاه های معتبر با رتبه بالا در جهان است. به عنوان مثال دانشگاه بیلکنت و دانشگاه فنی میانه شرق که همواره در رتبه بندی  EECA دارای رتبه ۱۲ و ۱۴ هستند.  دانشگاه حاجت تپه که دارای رتبه ۴۰ است. البته این شهر دانشگاه های معتبر  ومجهز بسیاری دارد که باعث جذب دانشجویان از سراسر جهان می شود.

ازمیر

از دیگر شهر های دانشجویی جهت تحصیل و زندگی ازمیر است. ازمیر به عنوان مروارید اژه شناخته شده است. بهترین دانشگاه های این منطقه عبارتند از دانشگاه اژه و دانشگاه دوکوزایلول که سالانه دانشجویان بسیاری را به خود جذب می کنند.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی

اغلب افرادی که قصد مهاجرت به این کشور چه از نظر سرمایه گزاری و چه از نظر تحصیلی دارند، با این سوال مواجهند که بهترین شهر ترکیه برای زندگی کدام است؟ برخی از افراد وجود دانشگاه های معتبر در یک شهر را دلیل برتری آن نسبت به سایر شهر ها می دانند.

برخی دیگر که قصد سرمایه گزاری دارند وجود شرکت های معتبر اروپایی و زیر ساخت های تجاری و اقتصادی را از معیارهای مهم برای انتخاب می دانند. در ادامه قصد داریم بهترین شهرهای ترکیه از جهت نوع زندگی و هزینه های زندگی در آن شهر را مورد بررسی قرار دهیم.

آنکارا

آنکارا شهری زنده و پرجنب و جوش است. معماری های این شهر اغلب مدرن و امروزی هستند. اگرچه به دلیل وجود دانشگاه های معتبر حضور دانشجویان در این شهر بسیار چشمگیر است، اما بیشتر افرادی که در آنکارا زندگی می کنند سرمایه گزار و تاجر هستند. عمدتا افرادی که علاقمندند در شهری پیشرفته و مدرن که دارای شرکت های بسیار زیادی است، سرمایه گزاری کنند، این شهررا انتخاب می کنند.

استانبول

استانبول پرجمعیت ترین و شلوغ ترین شهر ترکیه است. این شهر پلی میان اروپا و آسیاست و حضور مهاجران در آن نسبت به شهرهای دیگر این کشور، مشهودتر است. استانبول دارای امکانات رفاهی مناسب، مراکز خرید متنوع و اماکن تفریحی بسیاری می باشد.

از این رو افرادی که تمایل دارند در یک کلان شهر با امکانات مناسب و آرامش خیال زندگی کنند، بهترین گزینه به شمار می رود. البته جاذبه های گردشگری بی نظیر این شهر همانند موزه ایاصوفیه، قصر توپکاپی، کلیسای چورا و مسجد رستم پاشا را نمی توان نادیده گرفت.

ازمیر

این شهر را می توان به عنوان نگین درخشان غرب ترکیه در نظر گرفت. این شهر فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته و در طول سال های گذشته رشد بسزایی داشته است. از این رو افرادی که تمایل دارند در شهری پیشرفته و با موقعیت اقتصادی بسیار مناسب زندگی کنند، ازمیر مقصد مناسبی برای آنها به شمار می رود.

گفتنی است پایین بودن هزینه های زندگی در این شهر یکی از نکات برجسته و حائز اهمیت در جهت انتخاب محل زندگی مهاجران محسوب می گردد.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد به شما توصیه می کند برای هرگونه اعزام به خارج، با کشور مقصد و شرایط زندگی در آن به طور کامل آشنایی یابید.

راهنمای اجاره خانه در ترکیه

راهنمای اجاره خانه در ترکیه را می توان به ۳ بخش تقسیم نمود، که شامل مواردی نظیر مشاورین املاک، سایت های اجاره خانه و جراید می باشند. ترکیه به لطف جاذبه های گردشگری فراوانی که دارد امروزه به ششمین کشور برتر جهان در صنعت گردشگری تبدیل گردیده است. از این رو سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید از جاذبه های توریستی ترکیه عازم این کشور می شوند. با توجه به رشد آمار گردشگران بازار اجاره خانه در ترکیه همچنان داغ است.

از سوی دیگر یکی از مهم ترین مزایای اجاره خانه در ترکیه امکان اخذ اقامت ۱ ساله این کشور می باشد، این موضوع باعث شده طی سالهای اخیر بسیاری از اتباع ایرانی با اهدافی نظیر کار، زندگی و شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت برای اجاره خانه در ترکیه و اخذ اقامت یکساله این کشور اقدام نمایند.

با توجه به افزایش حجم معاملات در حوزه خرید یا اجاره خانه در ترکیه متاسفانه در برخی از موارد امکان وقوع سوءاستفاده مالی یا کلاهبرداری نیز وجود دارد، از این رو توصیه می گردد برای اجاره خانه در ترکیه حتماً از طریق مشاورین املاک معتبر یا سایت های اجاره خانه شناخته شده اقدام نمایید.

با توجه به حجم بالای سفرهای توریستی، مهاجرت تحصیلی و مهاجرت کاری و… به ترکیه امکان اجاره خانه به صورت روزانه، هفتگی، ماهیانه و سالیانه وجود خواهد داشت. علاوه بر این بسیاری از خانه ها در ترکیه به صورت مبله اجاره داده می شود، از این رو افراد می توانند با توجه به مدت اقامت خود در ترکیه برای اجاره خانه در شهرهای مختلف این کشور اقدام نمایند. در ادامه این مطلب با قوانین و هزینه های اجاره خانه در ترکیه بیشتر آشنا خواهیم شد.

قوانین اجاره خانه در ترکیه

قوانین اجاره خانه در ترکیه

طبق قوانین کشور ترکیه اجاره خانه در این کشور به ۲ صورت بلند مدت و کوتاه مدت امکان پذیر خواهد بود، معمولاً در اغلب شهرهای ترکیه مبلغی که به عنوان رهن از مستاجر دریافت می شود به میزان ۲ ماه اجاره خانه مورد نظر می باشد. لازم به ذکر است در کشور ترکیه اجاره خانه در اول هر ماه دریافت می شود.

برای اجاره خانه در ترکیه ارائه پاسپورت یا مجوز اقامت معتبر الزامی خواهد بود. بر اساس قوانین ترکیه در حوزه املاک و مستغلات، خانه مورد نظر بدون هیچگونه ایرادی باید به مستاجر اجاره داده شود، اگر در زمان استفاده مستاجر از خانه به مورد اجاره آسیبی وارد شود مستاجر موظف به پرداخت هزینه های تعمیر و بازسازی خواهد بود.

هزینه های مربوط به شارژ ماهیانه ساختمان و قبوض برق، آب، گاز، تلفن و اینترنت نیز به عهده مستاجر می باشد. اگر مستاجر به هر دلیلی قصد تخلیه خانه زودتر از اتمام موعد قرارداد را داشته باشد، پول پیش پرداخت شده به مالک را دریافت نخواهد کرد، همچنین مالک اجازه تحویل خانه زودتر از موعد قرارداد را نخواهد داشت، به جز زمانی که همسایه ها از مستاجر شکایت داشته باشند یا تعداد نفراتی که در خانه مورد نظر زندگی می کنند بیشتر از تعداد افراد ذکر شده در قرارداد باشد.

هزینه اجاره خانه در ترکیه

قیمت خانه های اجاره ای در ترکیه

مسلماً قیمت اجاره بهای خانه در ترکیه بسته به شهر، موقعیت مکانی ملک، متریال استفاده شده در ساخت، سن بنا، امکانات، متراژ و… متفاوت خواهد بود. معمولاً شهرهای بزرگ ترکیه نظیر استانبول، آنکارا و ازمیر نسبت به اغلب شهرهای این کشور بیشترین تعداد درخواست اجاره خانه در سال را دارند. یکی از مزایای اصلی زندگی در ترکیه هزینه های مناسب زندگی خصوصاً اجاره بهای مسکن می باشد. در این بخش از مطلب میانگین هزینه ماهیانه اجاره بهای مسکن در ۳ شهر اصلی ترکیه را مورد بررسی قرار می دهیم.

نام شهراجاره بهای ماهیانه یک واحد ۱ خوابه
استانبولبین ۷۰۰ الی ۳۰۰۰ لیر
آنکارابین ۷۵۰ الی ۳۰۰۰ لیر
ازمیربین ۵۵۰ الی ۲۰۰۰ لیر

لازم به ذکر می باشد، اجاره بهای اعلام شده در جدول فوق برای آپارتمان های ۱ خوابه می باشد، از سوی دیگر اجاره بهای خانه های مبله نسبت خانه های دیگر بیشتر خواهد بود، از دیگر عوامل افزایش نرخ اجاره بهای خانه در ترکیه مدت زمان اجاره خانه مورد نظر خواهد بود، به عنوان مثال اگر اجاره یک خانه که به صورت سالیانه اجاره شده است ماهی ۱۵۰۰ لیر باشد، هزینه اجاره همین خانه برای ۱ الی ۲ ماه ۲۵۰۰ لیر خواهد شد.

امکانات املاک در ترکیه

امکانات متداول خانه های اجاره ای در ترکیه

ترکیه به لطف جاذبه های گردشگری متعدد و مناظر طبیعی حیرت انگیز سالیانه پذیرای میلیون ها گردشگر از سرتاسر جهان است. از سوی دیگر هر ساله افراد بسیاری با اهدافی نظیر کار، تحصیل، سرمایه گذاری، زندگی و… به ترکیه مهاجرت می نمایند. از این رو بسیاری از خانه های ترکیه به صورت مبله اجاره داده می شود و افراد می توانند برای اقامت موقت در ترکیه خانه هایی را اجاره کنند که مجهز به کلیه امکانات و وسایل زندگی است.

البته در این بین خانه های اجاره ای نیز وجود دارد که بدون لوازم منزل اجاره داده می شود، ولی اغلب خانه های ترکیه از امکانات اولیه یک ساختمان استاندارد برخوردار می باشند، به طور کلی امکانات خانه های اجاره ترکیه به شرح ذیل می باشد.

  • سیستم گرمایشی و سرمایشی
  • آشپزخانه
  • سرویس بهداشتی و حمام
  • اینترنت
  • آب ، برق، گاز و تلفن
  • وسایل کامل برای زندگی (خانه های مبله)
سایت های اجاره خانه در ترکیه

معرفی سایت های اجاره خانه در ترکیه

امروزه ترکیه به محلی بسیار امن و سودآور برای شرکت های ساختمانی و سرمایه گذاران در حوزه خرید و فروش خانه در ترکیه و اجاره ملک تبدیل شده است. از جمله دلایل موفقیت در بازار املاک ترکیه جاذبه های گردشگری فراوان، شرایط ایده ال برای تحصیل، کار و زندگی می باشد. از سوی دیگر کیفیت ساخت، رشد قیمت ملک، سهولت در خرید و فروش و ساخت و ساز از جمله مواردی محسوب می شوند که باعث جذب سرمایه گذاران خارجی در حوزه املاک ترکیه شده است.

با توجه به افزایش چشمگیر معاملات ملکی در ترکیه، کلیه فعالیت های تجاری در حوزه املاک از مشاورین املاک گرفته تا ساخت و ساز و شراکت از رونق قابل توجهی برخوردار می باشند. با توجه به افزایش تعداد علاقه مندان خرید و فروش و اجاره ملک در ترکیه علاوه بر مشاورین املاک سایت های فراوانی در راستای معاملات ملکی خصوصاً اجاره خانه فعالیت می نمایند. در این بخش از مطلب با مشهورترین و معتبرترین سایت های اجاره خانه در ترکیه بیشتر آشنا خواهیم شد.

سایت HurriyetEmlak

سایت HurriyetEmlak از جمله معتبرترین سایت های خرید و فروش و اجاره خانه در ترکیه می باشد، که ماهانه بیش از ۲۰ میلیون نفر بازدید کننده دارد، این سایت در کلیه شهرها و مناطق ترکیه انواع ملک و خانه با قیمت ها و شرایط مختلف را آگهی می کند. با توجه به فعالیت گسترده این سایت در کلیه مناطق ترکیه در حال حاضر HurriyetEmlak به عنوان یکی از معتبرترین مراجع اینترنتی معاملات ملکی در ترکیه محسوب می شود.

سایت Sahibinden.com

سایت Sahibinden.com یکی از رقبای اصلی سایت HurriyetEmlak به شمار می آید که ماهانه بیش از ۱۷ میلیون بازدید کننده دارد، این سایت علاوه بر املاک در بخش های مختلفی نظیر خردید و فروش خودرو، لوازم لوکس، لوازم منزل، انواع کالا نو و دست دوم، آموزش و تدریس و … فعالیت دارد. از سوی دیگر سایت Sahibinden.com علاوه بر املاک آماده واگذاری، پروژه های در حال ساخت و پیش خرید را نیز آگهی می کند، از این روی در حال حاضر به یکی از پرمخاطب ترین سایت های اجاره خانه در ترکیه بدل گردیده است.

Zingat.com

سایت Zingat.com نیز از جمله سایت های محبوب و پر مخاطب در ترکیه می باشد که ماهانه بیش از ۸ میلیون بازدید کننده دارد، از سوی دیگر بخشی از فعالیت های این سایت به صورت بین المللی می باشد و علاوه بر املاک ترکیه، املاک موجود در برخی از کشورها نظیر قبرس را نیز آگهی می کند.

بهترین شهرهای ترکیه

تازه واردها کدام شهرهای ترکیه برای اجاره خانه را انتخاب می کنند؟

بدون شک انتخاب شهر مقصد در ترکیه بسته به شرایط و اهداف اشخاص متفاوت خواهد بود، ولی از آنجا که شهرهایی نظیر استانبول و آنکارا به عنوان قطب اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و سیاسی ترکیه محسوب می شوند و از امکانات رفاهی و اجتماعی ایده الی برخوردار می باشند، افراد بسیاری برای زندگی، کار، تفریح و … یکی از این ۲ شهر را به عنوان مقصد خود انتخاب می نمایند.

البته هزینه اجاره خانه و زندگی در شهرهای استانبول و آنکارا نسبت به اغلب شهرها و مناطق ترکیه بالاتر خواهد بود، ولی امکانات اجتماعی و رفاهی و از همه مهمتر موقعیت های شغلی متعدد باعث شده اغلب افرادی که قصد زندگی در ترکیه را دارند یکی از این ۲ شهر را انتخاب نمایند. علاوه بر موقعیت های شغلی متعدد و بازار کار مناسب، استانبول و آنکارا دارای دانشگاه های بسیار معتبری هستند، از این رو این ۲ شهر از جمله مقاصد اصلی مهاجرت تحصیلی در ترکیه می باشند. به طور کلی میانگین هزینه زندگی ماهانه در شهرهای مهم ترکیه برای ۱ نفر به شرح ذیل می باشد.

نام شهراجاره بهای خانهخورد و خوراکرفت و آمدهزینه های جانبی
استانبولبین ۷۰۰ الی ۳۰۰۰ لیر۵۰۰ الی ۱۵۲۰۰ لیر۱۰۰ الی۲۰۰ لیر۲۰۰ الی ۴۰۰ لیر
آنکارابین ۷۵۰ الی ۳۰۰۰ لیر۵۰۰ الی ۱۲۰۰ لیر۱۰۰ الی ۲۰۰ لیر۲۰۰ الی ۴۰۰ لیر
ازمیربین ۵۵۰ الی ۲۰۰۰ لیر۳۵۰ الی ۸۰۰ لیر۸۰ الی ۱۵۰ لیر۱۵۰ الی ۳۰۰ لیر

نتیجه گیری

در حال حاضر ترکیه به لطف جاذبه های گردشگری متعدد، زیر ساخت های شهری مدرن و سیستم حمل و نقل پیشرفته به یکی از مهم ترین مقاصد توریستی جهان تبدیل شده است، علاوه بر این هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه به مراتب کمتر از کشورهای اروپایی می باشد و این کشور دارای دانشگاه های بسیار معتبر و بازار کار مناسب برای فعالیت های تجاری و اقتصادی می باشد، از این رو هر ساله افراد فراوانی با اهداف مختلفی نظیر گردشگری، تحصیل، کار، زندگی و سرمایه گذاری عازم ترکیه می شوند.

با توجه به افزایش چشمگیر آمار مهاجرت به ترکیه، بازار خرید و فروش و اجاره ملک در ترکیه با رشد قابل توجهی همراه شده است. از این رو خرید و فروش و سرمایه گذاری در حوزه املاک در ترکیه به یک بیزینس سودآور و رو به رشد تبدیل گردیده است. از سوی دیگر طبق قوانین مهاجرتی ترکیه افراد می توانند با اجاره یک خانه مجوز اقامت یکساله ترکیه را دریافت نمایند، این موضوع یکی از مهم ترین مزیت های اجاره خانه در ترکیه می باشد، خصوصاً برای افرادی که قصد اقامت کوتاه مدت در ترکیه را دارند.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد به شما عزیزان توصیه می کند برای هرگونه اقدام جهت مهاجرت به خارج از کشور اطلاعات دقیق در ارتباط با شرایط زندگی، کار یا تحصیل در کشور مقصد کسب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر