info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

خرید ملک در ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

با توجه به جاذبه های گردشگری و مناطق توریستی کشور ترکیه و موقعیت آن به عنوان کشوری اروپایی، سالانه گردشگران بسیاری به این کشور سفر می کنند. ترکیه همواره به دلیل موقعیت جغرافیایی و تاریخی اش از گزینه های اصلی جهت مهاجرت ایرانی به شمار می رود. ترکیه یک اقتصاد نوظهور اروپاست از این رو خرید ملک در ترکیه یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری و اخذ اقامت در این کشور به شمار می رود.

با مطالعه این مقاله که توسط گروه تحریریه آریاناپارس تنظیم گشته است، قادر خواهید تصمیم صحیحی را برای اقدام جهت خرید ملک در ترکیه انجام دهند. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

شرایط خرید ملک در ترکیه

با توجه به شرایط خرید ملک در ترکیه بسیاری از افراد قادر خواهند با پرداخت هزینه های مناسب برای اقامت این کشور اقدام نمایند. با توجه به نرخ تورم ایجاد شده در بازار ملک در ایران، قیمت زمین و ملک در کشور ترکیه از وضعیت بهتری نسبت به ایران برخوردار است.

سالانه بیش از ۴۰ میلیون گردشگر از سراسر جهان از این کشور جوان و نسبتاً پر جمعیت بازدید می کنند بنابراین می توان ادعا کرد این کشور پتانسیل بالایی جهت سرمایه گذاری دارد. این کشور به دلیل توسعه اقتصادی، آب و هوای متنوع و موقعیت قرارگیری استراتژیک آن بین سه قاره همواره مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است.

جهت دریافت اقامت ترکیه و سرمایه گذاری راه های متفاوتی وجود دارد که یکی از سریعترین آنها خرید ملک در این کشور است. افراد در ابتدا به کشور ترکیه سفر می نمایند و با توجه به فرصت ۹۰ روزه در این کشور اقدام به خرید ملک می کنند.

هزینه های خرید ملک در ترکیه

طبق قانون جدیدی که در سال ۲۰۱۸ تصویب شده است، اتباع خارجی می توانند با خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار حق شهروندی را دریافت نمایند. برای افرادی که توان مالی بالایی دارند، خرید ملک در ترکیه به عنوان آسان ترین راه اخذ اقامت این کشور شناخته می شود.

قیمت خانه در ترکیه نیز مانند سایر کشورهای جهان بر اساس فاکتورهایی همچون موقعیت، محله، امکانات، متراژ، سال ساخت متفاوت است. بنابراین متقاضیان می توانند در شهرهایی که قیمت ملک پایین تر است، ملک مناسبی را خریداری کرده و بدین وسیله برای اعضای خانواده خود نیز اجازه اقامت دریافت کند.

میانگین هزینه های خرید ملک در ترکیه بین ۱۸۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار لیر به ازای هر متر تخمین زده می شود. به طور مثال میانگین قیمت هر متر ملک در آنتالیا ۲۱۰۰ لیر و در آنکارا ۱۹۰۰ لیر می باشد. شهر استانبول به عنوان گران ترین شهر کشور ترکیه شناخته می شود که متقاضیان باید متراژ کمتری را برای دریافت اقامت با هزینه تعیین شده خریداری نمایند. از همین رو افراد می توانند با توجه به انتخاب شهر مورد نظر، اقدام به خرید ملک داشته باشند.

بهترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک

هر کدام از شهر های ترکیه مزایا و معایبی را دارد و با توجه به هدف و اولویت های فرد این شهر ها را می توان انتخاب کرد. بنابراین قدم اول در این راه شناسایی و آشنایی هر چه بیشتر با این شهرهاست. ترکیه دارای ۵ کلان شهر است که به ترتیب استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا و آنتالیا را می توان نام برد.

همه متقاضیان امر مهاجرت می‌بایست اطلاعات جامع و صحیحی از محل زندگی خود در کشور موردنظر کسب نمایند. فلذا مؤسسه مهاجرتی آریاناپارس در صفحه وب ­سایت خود، اطلاعات مربوط به تمامی شهرهای ترکیه را جهت آگاهی بیشتر هموطنان عزیزمان در اختیار ایشان قرار داده است.

ازمیر

این شهر دارای مکان های تاریخی بسیار زیباست. مردم این شهر جوان به دلیل فرهنگ و مهمان نوازی شان بسیار زبانزد هستند. ازمیر شهری بندری با آب و هوای مدیترانه ای است، بنابراین ایرانیان بسیار متقاضی خرید ملک در این شهر هستند. از دیگر نکات حائز اهمیت در این شهر، وجود آثار تاریخی فراوان می باشد.

آنتالیا

این شهر مختص افرادی است که به طبیعت علاقه مندند. آنتالیا پایتخت کشاورزی ترکیه است و به دلیل داشتن طبیعتی بکر و زیبا همواره گردشگران و علاقمندان بسیاری را به سوی خود جذب می کند. افراد با خرید ملک در ترکیه می توانند در هر یک از شهرهای این کشور اقامت داشته باشند. آنتالیا شهر شناخته شده ای برای ایرانیان است.

استانبول

استانبول چهارمین شهر توریستی جهان که وسعتی سه برابر تهران دارد. این شهر به دلیل توریستی بودن دارای اقتصادی پویا و پیشرفته است. به دلیل موقعیت قرارگیری این شهر که بخشی از آن در اروپا و بخش دیگرش در آسیاست، ملک هایی با قیمت های متفاوت در آن موجود است. این شهر قلب تجارت و کسب و کار ترکیه واقع شده است. این شهر به علت طبیعت بکر، آثار تاریخی و مراکز خرید فراوان همواره اولین انتخاب توریست ها می باشد. استانبول از لحاظ بافت شهری به گونه ای است که افراد می توانند به راحتی مایحتاج زندگی روزمره خود را فراهم کنند زیرا در تمامی محله ها مراکز خرید وجود دارد.

با زندگی در این شهر می توانید تجربه زندگی لوکس و مدرن را تجربه کنید. از محاسن مهم خرید ملک در استانبول این است که شما هر زمان که قصد فروش خانه را داشته باشید براحتی می توانید آنرا به نقدینگی تبدیل کنید. از دیگر مزایای خرید ملک در استانبول وجود پروژه های عظیمی است که در حال ساخت هستند. دولت ترکیه سرمایه گذاری ویژه ای در این زمینه انجام داده است.

آنکارا

شهر آنکارا مرکز اداری و سیاسی ترکیه است. این شهر در زمینه تجارت نقش مهمی را در کشور ترکیه ایفا می کند. سفارت خانه ها، دانشگاه ها و همچنین مراکز دولتی مهم در این شهر قرار دارند از این رو اغلب دیپلمات ها و سفیران در این شهر ساکن هستند. این شهر مکان گردشگری کمتری نسبت به استانبول دارد و قیمت ملک های آن نیز نسبت به استانبول و حتی ازمیر کمتر است. آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه شهر تجاری و پر از آرامش است.

نحوه خرید ملک در ترکیه

طبق قانون ۱۳۵ املاک ترکیه، اتباع خارجی می توانند املاک و اراضی ترکیه را خریداری کنند به شرطی که از ۳۰ هکتار بیشتر نبوده و در محدوده منطقه نظامی قرار نگرفته باشد. متقاضیان می توانند با مراجعه به سازمان ثبت و نقشه برداری اراضی ترکیه در مورد ملک مورد نظر استعلام کنند.

همچنین اتباع خارجی اگر اراضی خریداری کنند می بایست طی دو سال شروع به ساخت آن نمایند. پروژه باید به وزارت مربوطه معرفی شده و اقدامات لازم انجام شود. اتباع خارجی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند قادر خواهند بود با استعلام از مراجع مربوطه هر نوع ملکی را خریداری کنند.

مدارک مورد نیاز جهت اقدام برای خرید ملک در ترکیه

 • مدارک خریدار از جمله پاسپورت و کارت شناسایی این مدارک می بایست به زبان ترکی ترجمه شده و توسط نوتر تایید شود.
 • سند ملک و کلیه اطلاعات آن مانند: مکان قرارگیری، آدرس، مختصات زمین و تاییدیه سازمان ثبت اسناد در مورد هویت و مالکیت ملک.
 • مدرکی دال بر پرداخت عوارض شهرداری
 • دو قطعه عکس از خریدار و فروشنده
 • دو نفر شاهد
 • حضور مترجمی رسمی
 • حضور وکیل دارای وکالتنامه به همراه ترجمه رسمی وکالتنامه
 • برگه بیمه
 • فیش واریزی مالیات

قوانین خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت

طبق قوانین گذشته ترکیه به اتباع کشورهایی که اجازه خرید ملک به شهروندان ترکیه ای را نمی دادند به صورت متقابل اجازه خرید ملک در ترکیه را نمی داد. اما در حال حاضر دولت ترکیه برای تشویق و جذب سرمایه گذاران خارجی این قانون را لغو کرده است. طبق این قانون فروش ملک به اتباع ۱۸۳ کشور از جمله شهروندان ایرانی امکان پذیر است. بنابراین متقاضیان قادر خواهند بود از طریق خرید ملک اقامت موقت خود را دریافت نمایند.

دولت ترکیه جهت رفاه حال متقاضیان خرید ملک قانون جدیدی نیز وضع کرده است. از این رو اتباع خارجی که در ترکیه ملک خریداری می کنند مهلت اقامتشان از سه ماه و شش ماه به یکسال افزایش یافته است. گفتنی است این مدت برای اقامت موقت ترکیه است و بعد از اتمام یک سال اگر شخص متقاضی هنوز صاحب ملک باشد می تواند این اقامت را یکسال دیگر تمدید کند.

بنابراین لازم است یاد آور شویم، برخلاف تبلیغات نادرست در این زمینه، متقاضیان با خرید ملک قادر به اخذ پاسپورت و یا اقامت دائم نخواهند شد. جهت دریافت اقامت دائم ترکیه می بایست به مدت ۳ الی ۵ سال اقامت موقت داشته و در آن کشور زندگی کنید، سپس می توانید درخواست خود را ارائه نمایید، اگر شرایط لازم را داشته باشید بعد از حدود یکسال قادر به دریافت اقامت دائم خواهید بود.

مزایا و معایب خرید ملک در ترکیه

در اغلب کشورهای دنیا، اعطای اقامت دائم به اتباع خارجی شرایط خاصی را به همراه دارد. در ابتدا فرد متقاضی می بایست برای ویزای اقامتی کوتاه مدت اقدام کرده و سپس با توجه به شرایط موجود در آن کشور اقامت بلند مدت یا دائم خود را اخذ نماید. یکی از راه های اخذ اقامت موقت در ترکیه نیز خرید ملک است. متقاضیان این طریق باید از مزایا و معایب خرید ملک در ترکیه مطلع باشند. در ادامه به برخی از مزایا و چالش های خرید ملک در ترکیه اشاره شده است.

 • متقاضیان با اخذ اقامت از طریق ملک، قادر به افتتاح حساب بانکی خواهند بود.
 • متقاضیان برای تمدید اقامت خود نیاز به خروج از ترکیه را نخواهند داشت و تا زمانیکه سند به نام آنها است می توانند سالانه اقامت خود را تمدید نمایند.
 • از طریق اقامت متقاضیان قادر خواهند بود برای خانواده خود اقدام نمایند و فرزندانشان را در مدارس ترکیه ثبت نام کنند.
 • هزینه های بسیار زیاد متناسب با ارزش واقعی از بزرگترین معایب خرید ملک در ترکیه می باشد.
 • امکان تغییر قوانین برای افراد وجود دارد و مشمول قانون اقامت نشوند.

نتیجه گیری

خرید ملک به عنوان یکی از ساده ترین روش های اخذ اقامت ترکیه به شمار می رود. افراد فقط با پرداخت پول می توانند به این مهم دست پیدا کنند. حال این سوال مطرح می شود که آیا پرداخت هزینه ای معادل ۲۵۰ هزار دلار برای خرید ملک و اخذ اقامت ترکیه صحیح می باشد؟

پاسخ این سوال را می توان از جنبه های متفاوت مورد بررسی قرار داد. افراد به صورت معمول برای دو یا سه دلیل خرید ملک در ترکیه را انتخاب می نمایند. اولین و مهم ترین دلیل، نزدیکی به ایران می باشد. از دیگر دلایل می توان به شرایط راحت و مهاجر پذیر بودن این کشور اشاره کرد.

از حیث نزدیکی و شرایط راحت اقامتی می توان به خرید ملک و یا روش های سرمایه گذاری در بلغارستان فکر کرد. از لحاظ فاصله زمانی، کشور بلغارستان ۳ تا ۴ ساعت با ایران فاصله دارد و افراد می توانند با هزینه های کمتر در این کشور اقامت دریافت نمایند.

لینک منبع: Terms of purchase of property in Turkey

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  [accordion] [FAQ question=”میزان بودجه مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه چقدر است؟” answer=”طبق قانون جدیدی که در سال ۲۰۱۸ تصویب شده است، اتباع خارجی می توانند با خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار حق شهروندی را دریافت نمایند.”] [FAQ question=”امکان همراه با خرید ملک در ترکیه وجود دارد؟” answer=”افراد در صورت خرید ملک در ترکیه می توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به همراه داشته باشند.”] [FAQ question=”مراحل خرید ملک در ترکیه به چه صورت می باشد؟” answer=”افراد از دو طریق می توانند برای خرید ملک در ترکیه اقدام نمایند. روش اول انتخاب یک وکیل برای خرید ملک و یا به مدت ۳ ماه وارد کشور ترکیه شده و پس از آن با توجه به بودجه و شهر انتخابی اقدام به خرید ملک نمایند.”] [FAQ question=”پس از جند سال با خرید ملک می توان اقامت ترکیه را دریافت کرد؟” answer=”جهت دریافت اقامت دائم ترکیه می بایست به مدت ۳ الی ۵ سال اقامت موقت داشته و در آن کشور زندگی کنید، سپس می توانید درخواست خود را ارائه نمایید، اگر شرایط لازم را داشته باشید بعد از حدود یکسال قادر به دریافت اقامت دائم خواهید بود.”] [FAQ question=”هزینه های خرید ملک در شهرهای مختلف ترکیه چه مقدار است؟” answer=”میانگین هزینه های خرید ملک در ترکیه بین ۱۸۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار لیر به ازای هر متر تخمین زده می شود. به طور مثال میانگین قیمت هر متر ملک در آنتالیا ۲۱۰۰ لیر و در آنکارا ۱۹۰۰ لیر می باشد.”] [accordions]

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر