info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

سرمایه گذاری در سوئیس

سرمایه گذاری در سوئیس

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

سرمایه گذاری در سوئیس آرزوی بسیاری از سراسر جهان می باشد عده ای دست یابی به آن را غیر ممکن می دانند اما با آگاهی کامل از شرایط و مقررات سرمایه گذاری در این کشور می توان در این زمینه اقدام کرد. سرمایه گذاری در سوئیس به دلیل تورم پایین و اقتصاد پویا گزینه بسیار مناسبی برای سرمایه گذاران محسوب می شود زیرا از این طریق علاوه بر کسب درآمد باعث دریافت اقامت این کشور برای متقاضی به همراه خانواده وی می گردد. در نتیجه می توان بیان کرد که جنبه اقتصادی این روش فقط بخشی از مزایای آن می باشد.

اشخاصی که قصد سرمایه گذاری در کشور سوئیس را دارند در ابتدا با سوالات فراوانی مواجه هستند مانند : شرایط و قوانین سرمایه گذاری در سوئیس چیست؟ روش های سرمایه گذاری در کشور سوئیس کدام اند؟ مبلغ سرمایه گذاری در سوئیس چه مقدار است؟ هزینه های سرمایه گذاری در سوئیس به چه صورت می باشد؟ سرمایه گذاری در این کشور باعث اخذ اقامت به همراه خانواده می شود؟ و… که در ادامه علاوه بر سوالات فوق به بررسی کامل شرایط سرمایه گذاری در کشور سوئیس خواهیم پرداخت. پیشنهاد می کنیم برای مهاجرت به سوئیس تا پایان با ما همراه باشید.

شرایط سرمایه گذاری در سوئیس

Investment conditions in Switzerland

سوئیس از ثروتمندترین، مدرن و با ثبات ترین اقتصادها در اروپا و جهان است. این کشور یکی از پایین ترین نرخ های مالیات در بین تمام کشورهای توسعه یافته را دارد. ثبات اقتصادی و تورم بسیار کم باعث شده  فرانک سوئیس به عنوان یکی از قوی ترین ارزهای جهان مطرح باشد. کارمندان از بالاترین حقوق سرانه در قاره اروپا برخوردار هستند و بنابراین کیفیت زندگی سوئیس در بین بهترین های جهان قرار دارد.

به علاوه نرخ بهره بسیار کم برای سرمایه گذاران باعث ترغیب آن ها به سرمایه گذاری در این کشور شده است. سوئیس به دلیل موقعیت استراتژیک، دروازه ای باز به بازارهای اروپا، آفریقا و خاورمیانه می باشد. موقعیت جغرافیایی آن در اروپای مرکزی این امکان را برای دسترسی آسان به بیش از ۳۰ کشور با اتومبیل فراهم می کند.

این کشور به دلیل داشتن زیرساخت های  توسعه یافته و به روز و همچنین فضای تجاری رقابتی محل مناسبی برای سرمایه گذاری مخصوصا در زمینه تکنولوژی های جدید در سطح جهانی مطرح می باشد. سوئیس همچنین یکی از پیشرفته ترین کشورها در زمینه تحقیق و توسعه است . گردشگری یک بخش مهم اقتصادی می باشد و حدود ۶٪ از تولید ناخالص داخلی سوئیس از این طریق حاصل می شود. در سال ۲۰۰۲ سوئیس در فهرست رقابت اقتصاد جهانی در رده پانزدهم قرار گرفت اما تا سال ۲۰۰۹ در این فهرست به مقام اول رسید.

سرمایه گذاری در سوئیس

متقاضیان سرمایه گذاری در این کشور طبیعتا باید از نظر شرایط مالی و سابقه فعالیت در زمینه مورد نظر شرایط مطلوبی داشته باشند. در ابتدای کار باید از شرایط اقتصادی و مقررات سرمایه گذاری در این کشور اطلاع کامل داشت. روش های مختلفی برای سرمایه گذاری مانند ثبت شرکت، کارآفرینی، سرمایه گذاری در بورس و خرید اوراق قرضه وجود دارد که هر یک دارای شرایطی می باشند.

قوانین سرمایه گذاری در سوئیس

به منظور رونق بخشیدن به رشد اقتصادی، سوئیس برای سرمایه گذارهای بین المللی بسیار ارزش قائل است. به دلیل داشتن شرایط مناسب از جنبه های مختلف  تعداد سرمایه گذاران علاقمند به افتتاح شرکت در سوئیس به طور پیوسته در حال افزایش می باشد. البته در این زمینه باید با شرایط ورود به این کشور و سرمایه گذاری در آن توجه کرد. افراد خارجی که می خواهند در سوئیس فعالیت خود را آغاز کنند باید ساکن سوئیس باشند و یا یک شخص حقوقی یا شریک سوئیسی داشته باشند که ساکن سوئیس باشد. در نتیجه برای ثبت شرکت در این کشور باید یک شریک از اتباع این کشور داشت که حداقل ۵۱ درصد سهام به نامش باشد. طبیعتا داشتن این مقدار سهام به معنی تصمیم گیرنده نهایی بودن آن است پس در این زمینه باید با احتیاط کامل اقدام کرد تا به مشکل برخورد نکرد.

البته برای ایجاد شرکت باید نوع آن را مشخص نمود. از بین انواع شرکت های سوئیسی یکی از متداول ترین راه ها برای شروع تجارت ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا شرکت سهامی خاص است. اشخاصی که درخواست ایجاد بیزینس کوچک و متوسطی دارند می توانند شرکت با مسئولیت محدود را انتخاب کنند. یکی از ویژگی های این شرکت عدم امکان عرضه آن در بورس می باشد . موسسان این شرکت سهامدار نامیده می شوند و نام آنها در اسناد قانونی شرکت ذکر می شود.

روش های سرمایه گذاری در سوئیس 

برای سرمایه گذاری در کشور سوئیس معمولا روش های مختلفی وجود دارد که متقاضیان با توجه به شرایط خود و روش مورد نظر می توانند از روش مطلوب اقدام کنند. برای سرمایه گذاری در این کشور می توان از طریق خرید ملک، سرمایه گذاری در بورس، خرید اوراق قرضه و ثبت شرکت اقدام کرد. نکته مهم اینجاست که تمامی موارد مطرح شده باعث اخذ اقامت این کشور نمی شود پس بهتر است برای اقدام از هر کدام ابتدا از شرایط و امکان اخذ اقامت آن اطمینان پیدا کرد. معمولا سرمایه گذاری در کشور سوئیس از هر روشی نیازمند هزینه های زیادی می باشد به همین دلیل متقاضیان در این زمینه باید از اطلاعات کافی برخوردار باشند.

ثبت شرکت در سوئیس

با توجه به قوانین و مقررات سوئیس اتباع سایر کشورها می توانند با داشتن شرایطی در این کشور اقدام به ثبت شرکت نمایند. البته شرط اصلی برای انجام این فرآیند داشتن یک شریک از اتباع سوئیس می باشد که حداقل ۵۱ درصد سهام شرکت به نام او باشد.

پس در این مورد باید با احتیاط کامل قدم برداشت و در انتخاب شریک مورد نظر با دقت عمل کرد زیرا عملا تصمیم گیرنده نهایی در شرکت شریک شما خواهد بود. در این کشور می توان انواع مختلف شرکت مانند سهامی عام، سهامی خاص، شرکت یک نفره و مسئولیت محدود را تاسیس کرد کرد هر کدام از آن ها مناسب نوع و وسعت فعالیت شرکت می باشد و طبیعتا هزینه های آن ها نیز متفاوت استد.

ثبت شرکت در سوئیس

برای ایجاد شرکت های سهامی عام نیاز به حداقل ۲ نفر به عنوان موسس می باشد. اتباع خارجی فقط در صورتی می توانند اقدام به ایجاد این دسته از شرکت ها کنند که اقامت سوئیس را داشته باشند پس این نوع، مناسب افرادی که هنوز اقامت این کشور را دریافت نکرده اند نمی باشد. شرکت های یک نفره معمولا مناسب افرادی می باشد که در زمینه مورد نظر دارای تجربه کافی هستند و در صورت داشتن اقامت سوئیس می توانند برای ایجاد این نوع شرکت اقدام نمایند.

معمولا بهترین نوع شرکت برای افرادی که تازه قصد ثبت شرکت در سوئیس را دارند مسئولیت محدود است زیرا افرادی که هنوز اقامت کشور سوئیس را دریافت نکرده اند به شرط داشتن شریک سوئیسی می توانند برای ثبت آن اقدام کنند و بعد از ۵ سال درخواست اقامت دائم این کشور را نمایند. از دیگر شرایط مورد نیاز برای ثبت شرکت در این کشور می توان به داشتن سن بین ۱۸ تا ۵۵ سال، نداشتن سوء سابقه، داشتن سابقه در زمینه مورد نظر و ارائه بیزینس پلن می باشد. نکته مهم برای افرادی که قصد ثبت شرکت در کشور سوئیس را دارند هزینه های این فرآیند است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد :

نوع شرکت حداقل هزینه
سهامی عام ۱۰۰٫۰۰۰ فرانک سوئیس
یک نفره ۵۰٫۰۰۰ فرانک سوئیس
مسئولیت محدود ۲۰٫۰۰۰ فرانک سوئیس

خرید ملک در سوئیس

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در کشور سوئیس خرید ملک در سوئیس می باشد. البته با توجه به قوانین و مقررات آن، خرید ملک باعث اخذ اقامت دائم برای متقاضی نمی شود فقط باعث سهولت دریافت ویزای توریستی برای خریدار می گردد. به همین علت این روش برای افرادی که با سرمایه گذاری در سوئیس قصد دریافت اقامت آن را دارند مناسب نیست و پیشنهاد می شود از روش های دیگر اقدام نمایند. آگاهی از هزینه های خرید ملک در این کشور می تواند سودمند باشد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد :

نام شهر قیمت هر متر آپارتمان قیمت هر متر خانه
زوریخ ۱۳،۳۷۲ فرانک سوئیس ۱۱،۶۴۸ فرانک سوئیس
ژنو ۱۴،۷۲۲ فرانک سوئیس ۱۳،۵۰۰ فرانک سوئیس
بازل ۱۰،۰۷۳ فرانک سوئیس ۷،۶۱۹ فرانک سوئیس
لوزان ۱۰،۵۶۶ فرانک سوئیس ۹،۸۴۸  فرانک سوئیس
برن ۶،۹۲۶ فرانک سوئیس ۶،۸۵۳  فرانک سوئیس

خرید اوراق قرضه در سوئیس

از دیگر روش های سرمایه گذاری در کشور سوئیس خرید اوراق قرضه دولتی این کشور می باشد. بر این اساس با خرید این اوراق به شما سود تعلق می گیرد و بعد از مدت معینی امکان دریافت اصل پول نیز وجود دارد. این اوراق معمولا قابل انتقال به غیر است یعنی در صورت نیاز به اصل مبلغ قبل از سررسید شما می توانید این اوراق را به فروش برسانید و به اصل پول خود دست پیدا کنید. نکته مهم اینکه بر اساس مقررات سوئیس امکان دریافت اقامت از طریق خرید اوراق قرضه وجود ندارد.

سرمایه گذاری در بورس سوئیس

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در کشور سوئیس که مورد توجه برخی قرار دارد، سرمایه گذاری در بورس این کشور از طریق خرید سهام می باشد. بازار بورس در کشور سوئیس به دلیل بازده بالا و شرایط مناسب برای بسیاری از افراد روش مناسبی برای سرمایه گذاری محسوب می شود و می تواند باعث درآمد مناسب برای شخص متقاضی شود. معمولا اقدام کردن در این زمینه و خرید سهام شرکت های مختلف نیازمند تجربه کافی است و توصیه می شود افرادی که در این حوزه سابقه دارند اقدام نمایند.

هزینه های خرید سهام در بورس این کشور نسبت به سایر کشورها بیشتر است و باید هزینه های زیادی در این زمینه پرداخت کرد. نکته دیگر اینکه معمولا اتباع خارجی می توانند برای خرید سهام و سرمایه گذاری در بورس سوئیس اقدام کنند اما معمولا از این روش امکان دریافت اقامت برای آنان وجود ندارد و باید از روش های دیگری که امکان به نتیجه رسیدن وجود دارد اقدام نمایند.

پروسه دریافت اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری

روش هایی که بیان شد برخی منجر به اخذ اقامت کشور سوئیس می شوند و برخی خیر. برای دریافت اقامت از روش های مذکور معمولا باید دارای شرایطی بود و پروسه مربوطه را طی کرد. برای اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در کشور سوئیس فرد متقاضی باید بیزینس پلن یا طرح مورد نظر خود برای ایجاد کسب و کار در این کشور را ارائه نماید در صورت تائید امکان درخواست ثبت شرکت برای وی ایجاد خواهد شد. در مرحله بعد باید نوع شرکت مورد نظر را تعیین نماید. البته در این زمینه باید مدارک و اسناد ذیل را ارائه کرد :

مدارک مورد نیاز برای سرمایه گذاری در سوئیس

مدارک هویتی مانند شناسنامه متقاضی و خانواده

 • پاسپورت معتبر
 • گواهی عدم سوءسابقه
 • گواهی پزشکی
 • تمکن مالی
 • ایجاد حساب در بانک های سوئیس
 • انتقال سرمایه به این کشور
 • به کارگیری نیرو
 • پرداخت مالیات و…

در این روش معمولا به متقاضی در ابتدا اقامت یک ساله اعطا و شرایط کاری و بازده اقتصادی کسب و کار او بررسی می شود اگر این بیزینس بازده مثبت داشت و کشور سوئیس مناسب بود، ویزای فرد برای یک سال دیگر تمدید می گردد و این فرآیند تا ۵ سال ادامه می یابد و بعد از آن می توان درخواست اقامت دائم سوئیس را انجام داد. البته شرایط متقاضی و خانواده او بررسی می شود مانند میزان تسلط به زبان و قوانین و مقررات این کشور و… که در صورت داشتن شرایط فرد متقاضی اقامت دائم دریافت می کند.

مزایای سرمایه گذاری در سوئیس

سرمایه گذاری در سوئیس و اخذ اقامت این کشور طبیعتا دارای مزایای بسیاری می باشد. استفاده از امکانات به روز و زندگی مرفه در کنار شرایط اجتماعی و فرهنگی و طبیعی این کشور باعث جذابیت آن برای بسیاری از سراسر جهان شده است. با سرمایه گذاری در این کشور می توان برای اخذ اقامت اقدام کرد و در صورت داشتن شرایط امکان درخواست اقامت دائم و شهروندی نیز وجود خواهد داشت.

سرمایه گذاری در سوئیس

افرادی که در این کشور سرمایه گذاری می نمایند معمولا به همراه همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود اقامت موقت اخذ می کنند و فرزندان آن ها اماکن تحصیل در مدارس معتبر و مطرح بین المللی را دارا خواهند بود. از دیگر مزایای سرمایه گذاری در سوئیس وضعیت اقتصادی و درآمدی بسیار مناسب آن می باشد که باعث ایجاد زندگی بسیار مناسب برای افراد می شود.

معایب سرمایه گذاری در سوئیس

طبیعتا در کنار مزایای سرمایه گذاری در سوئیس این روش با مشکلات و معایبی نیز مواجه است. اولین مشکل سرمایه گذاری در این کشور هزینه های بالای آن می باشد به صورتی که افراد زیادی توانایی مالی برای اقدام در این زمینه را ندارند. مورد بعدی لزوم داشتن یک شریک سوئیسی برای ثبت شرکت می باشد که همان گونه که بیان شد حداقل باید ۵۱ درصد سهام به نام او باشد که این امر بسیار نگران کننده است زیرا در این صورت تصمیم گیرنده اصلی، شریک سوئیسی خواهد بود و آینده سرمایه شما توسط آن رقم خواهد خورد. مشکل دیگر راه های نسبتا کم و شرایط سخت برای دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در سوئیس است.

نتیجه گیری

با بررسی موارد بیان شده می توان به این نتیجه رسید که سرمایه گذاری در سوئیس با توجه به شرایط اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و موقعیت جغرافیایی این کشور می تواند برای افرادی که قصد دریافت اقامت یک کشور اروپایی را دارند مناسب باشد. از روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در کشور سوئیس می توان اقدام کرد ولی تمام آن ها منجر به دریافت اقامت نمی شود پس در این زمینه باید با دقت عمل کرد.

امکان دریافت اقامت به همراه خانواده از دیگر ویژگی های مطلوب سرمایه گذاری در این کشور است در این بین هزینه های بالای سرمایه گذاری و زندگی می تواند سدی محکم برای متقاضیان سرمایه گذاری در سوئیس باشد. ولی در مجموع به دلیل داشتن امکانات به روز و سطح زندگی مناسب می تواند گزینه مطلوبی برای بسیاری باشد. به نظر شما سرمایه گذاری در سوئیس روش مناسبی محسوب می شود یا نه؟

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر