info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

سرمایه گذاری در لیتوانی

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

سرمایه گذاری در لیتوانی به عنوان یکی از روش های ایده آل برای مهاجرت به این کشور و دریافت اقامت دائم اروپا محسوب می شود. با توجه به رشد روزافزون آمار مهاجرت به اروپا، کشورهای اروپایی به منظور کنترل روند مهاجرت همواره با اعمال قوانین مختلف در این زمینه رویکرد سختگیرانه ای را برای پذیرش مهاجرین در دستور کار خود قرار می دهند.

در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پیمان شنگن کشورهایی نظیر لیتوانی به منظور ساماندهی به وضعیت اقتصادی برنامه های مهاجرتی متنوعی را در راستای جذب سرمایه گذاران خارجی ارائه می نمایند، از این رو هر ساله افراد بسیاری برای سرمایه گذاری در لیتوانی به طرق مختلف اقدام می نمایند.

از سوی دیگر هزینه های مناسب زندگی و راه اندازی کسب و کار در لیتوانی به همراه سیاست های اجرایی دولت در ارتباط با حمایت از سرمایه گذاران خارجی خصوصاً طی سال های اخیر و امکان سرمایه گذاری با حداقل میزان سرمایه لیتوانی را به مقصد نهایی بسیاری از سرمایه گذاران بین المللی تبدیل نموده است. در ادامه این مطلب با شرایط، قوانین و انواع روش های رایج سرمایه گذاری در لیتوانی بیشتر آشنا خواهیم شد.

شرایط سرمایه گذاری در لیتوانی

investment conditions n lituania

لیتوانی در اکثر بخش های اقتصادی خود فرصت های سرمایه گذاری زیادی را ارائه می دهد. زیرساخت های پیشرفته این کشور، رشد نیروی کار تحصیل کرده و موقعیت جغرافیایی استراتژیک، کاملاً لیتوانی را به مکانی جذاب برای انجام فعالیت های اقتصادی تبدیل کرده است. بدون تردید این شرایط فرصت های بسیار مناسبی را برای سرمایه گذاران به ویژه در منطقه بالتیک فراهم می کند.

در حال حاضر سرمایه گذاری در اغلب بخش های اقتصادی لیتوانی از بیزینس های نوپا گرفته تا فعالیت های تجاری کلان امکان پذیر می باشد. به طور کلی برخی از مشاغلی که سود دهی بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری و مهاجرت به لیتوانی دارند عبارتند از:

 • فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)
 • فناوری بیوتکنولوژی، پردازش فلز
 • ماشین آلات و تجهیزات برقی
 • صنایع پلاستیکی
 • مبلمان
 • فرآوری چوب و صنعت کاغذ
 • پارچه و پوشاک

علاوه بر این موارد، کشور لیتوانی همچنین برای سرمایه گذاران در بخش هایی مانند املاک، مستغلات و ساخت و ساز و برون سپاری فرایند تجارت (BPO) و خدمات مشترک شرایط بسیار مساعدی را فراهم نموده است.

سرمایه گذاری

با توجه به افزایش سرمایه گذاری توسط شرکت های خارجی و داخلی در لیتوانی طی دهه های اخیر تحول اقتصادی نسبتاً چشمگیری در این کشور حاصل شده است. این تغییر و تحول پس از عضویت لیتوانی در اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۴ به اوج خود رسید. به دلیل سیاست های سرمایه گذاری خارجی لیبرال ، این کشور توانست پروژه های سرمایه گذاری خارجی بیشتری را به خود جلب کند. دولت لیتوانی همچنین موسسات مختلفی را برای کمک به سرمایه گذاران خارجی جهت راه اندازی مشاغل در این کشور ایجاد کرده است. 

از سوی دیگر کشور لیتوانی پیشنهادات بسیار جذابی حتی در زمینه شراکت به سرمایه گذاران خارجی ارائه می دهد که سودآوری قابل توجهی در پی خواهد داشت. همه این موارد نشان می دهد که دولت لیتوانی مشوق سرمایه گذاری است و اهمیت بیشتری به جذب سرمایه گذاران خارجی می دهد. سیاست مالیاتی لیتوانی نیز همواره حامی سرمایه گذاری بوده و همسو با تجارت می باشد.

انواع روش های سرمایه گذاری در لیتوانی

بدون شک برای سرمایه گذاری در لیتوانی روش های متنوعی وجود دارد که افراد با توجه به شرایط فردی و میزان دارایی شخصی می توانند روش مورد نظر را انتخاب نمایند، البته برای انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری در لیتوانی آشنایی با قوانین و مراحل سرمایه گذاری از طریق کلیه روش های موجود امری اجتناب ناپذیر می باشد.

سرمایه گذاری در لیتوانی

در واقع برای سرمایه گذاری در لیتوانی نکته بسیار مهم هدف افراد از انجام این امر می باشد، زیرا برخی از روش های سرمایه گذاری در لیتوانی صرفاً جهت سودآوری انجام می شود و امکان دریافت اقامت دائم را نخواهند داشت، در حالیکه برخی دیگر از روش های سرمایه گذاری در لیتوانی علاوه بر سودآوری به دریافت اقامت دائم این کشور و حتی اخذ تابعیت نیز منجر می شود. به طور کلی روش های رایج برای سرمایه گذاری خارجی در لیتوانی به شرح ذیل می باشد:

انواع روش های رایج جهت سرمایه گذاری در لیتوانی

 • خرید بیزینس فعال
 • ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در بخش مسکن
 • سرمایه گذاری در سهام و اوراق بهادار
 • سرمایه گذاری در صندوق بازنشستگی

سرمایه گذاری از طریق خرید بیزینس در لیتوانی

بدون تردید خرید بیزینس در لیتوانی از جمله روش های سرمایه گذاری راحت و کم ریسک به شمار می آید که مزایای بی شماری در پی دارد. در حال حاضر طیف گسترده ای از مشاغل مختلف که در حال فعالیت می باشند آماده واگذاری به متقاضیان از طریق خرید بیزینس می باشد.

سرمایه گذاری در لیتوانی

بیزینس های قابل واگذاری در لیتوانی هیچ گونه بدهی مالیاتی به دولت ندارند و دارای درآمد می باشند، از سوی دیگر بیزینس خریداری شده توسط فرد متقاضی قابلیت انتقال و واگذاری به افراد دیگر را خواهد داشت. طبق قوانین مهاجرتی لیتوانی افراد به واسطه خرید بیزینس پس از ۲ سال فعالیت در این کشور امکان اخذ اقامت دائم لیتوانی را خواهند داشت، همچنین پس از گذشت ۵ سال می توانند تابعیت و پاسپورت لیتوانی را نیز دریافت نمایند.

علاوه بر این موارد خرید بیزینس در لیتوانی یکی از کم هزینه ترین روش های سرمایه گذاری در اروپا محسوب می شود، حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید بیزینس در لیتوانی ۱۲ هزار یورو می باشد. از این رو متقاضیان خرید بیزینس در لیتوانی می توانند با کمترین میزان سرمایه ممکن برای سرمایه گذاری در اروپا اقدام نمایند. به طور کلی مزایای خرید بیزینس در لیتوانی به شرح ذیل می باشد:

 • کسب درآمد از بدو ورود به کشور لیتوانی
 • سرمایه گذاری با کمترین میزان سرمایه مورد نیاز و ریسک
 • استفاده از نیروی کار جوان با دستمزد مناسب
 • امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت برای فرد متقاضی و خانواده وی
 • دریافت مالیات بسیار کم نسبت به اغلب کشورهای اتحادیه اروپا

ثبت شرکت در لیتوانی

ثبت شرکت در لیتوانی علاوه بر گسترش بیزینس در سطح بین المللی و کسب درآمد قابل توجه نوعی روش مهاجرتی ایده آل به شمار می آید، که امکان اخذ اقامت دائم اروپا و تابعیت لیتوانی را در پی دارد. متقاضیان ثبت شرکت در لیتوانی می بایست حیطه فعالیت های خود را در قالب یک طرح اقتصادی (بیزینس پلان) تهیه و ارائه نمایند، علاوه بر این مدارکی همچون اساسنامه شرکت، افتتاح حساب بانکی، مدارک مربوط به ثبت شرکت، میزان سرمایه شرکت و سهم هر یک از سهامداران و… نیز مورد نیاز خواهد بود.

سرمایه گذاری در لیتوانی

در حال حاضر کشور لیتوانی به واسطه اجرای سیاست های مالی قابل توجه در راستای جذب سرمایه گذاران خارجی و ایجاد بسترهای مناسب در جهت انجام فعالیت های اقتصادی در سطح بین المللی به مقصد نهایی بسیاری از شرکت های بین المللی تبدیل گردیده است. لازم به ذکر است مراحل ثبت شرکت برای شهروندان اتحادیه اروپا بسیار ساده تر و راحت تر خواهد بود.

معمولاً شهروندان کشورهایی که جزو اتحادیه اروپا نیستند برای ثبت شرکت در لیتوانی در ابتدا به یک ویزای توریستی تایپ C نیاز خواهند داشت، پس از دریافت ویزای توریستی افراد برای انجام مراحل مقدماتی ثبت شرکت در لیتوانی وارد این کشور خواهند شد و پس از انجام مراحل اولیه ویزای ۱ ساله دریافت خواهند کرد. با ثبت شرکت در لیتوانی و شروع فعالیت معمولاً افراد پس از گذشت ۳ الی ۵ سال می توانند اقامت دائم لیتوانی را دریافت نمایند. به طور کلی انواع ثبت شرکت در لیتوانی به شرح ذیل می باشد:

 • شرکت خصوصی با تعهد محدود (LLC) یا شرکت سهامی خاص
 • شرکت خصوصی محدود سهامدار (LTD)
 • سرمایه گذاری فردی (IE)
 • شرکت عمومی محدود (PLC)

خرید ملک در لیتوانی

به طور کلی قانون خرید ملک در کلیه کشورهای جهان به ۳ دسته تقسیم می شود. در واقع برخی از کشورها به هیچ عنوان اجازه خرید ملک به اتباع خارجی نمی دهند، برخی از کشورها اجازه خرید ملک به افراد خارجی را می دهند ولی صرف خرید ملک اقامت دائم به فرد مورد نظر تعلق نمی گیرد و در برخی دیگر از کشورها اتباع خارجی به واسطه خرید ملک امکان دریافت اقامت دائم و نهایتاً تابعیت کشور مورد نظر را دریافت می نمایند.

سرمایه گذاری در لیتوانی

در حال حاضر کشورهای اروپایی نظیر پرتغال، یونان، اسپانیا و قبرس از جمله کشورهایی محسوب می شوند که در ازای خرید ملک به میزان مشخص از سوی افراد متقاضی اقامت دائم را اعطا می نمایند، ولی کشور لیتوانی فقط اجازه خرید ملک به افراد را صرفاً به منظور سرمایه گذاری اعطا می نمایند. در واقع افراد برای سرمایه گذاری در حوزه مسکن و ساخت و ساز در لیتوانی ویزای ۱ ساله قابل تمدید دریافت خواهند نمود که به اقامت دائم ختم نخواهد شد.

پروسه اخذ اقامت دائم لیتوانی از طریق سرمایه گذاری

پروسه دریافت اقامت دائم لیتوانی با توجه به نوع سرمایه گذاری افراد متقاضی متفاوت خواهد بود. طی سال های اخیر لیتوانی به منظور بهبود هرچه بیشتر شرایط اقتصادی مقدمات جذب سرمایه گذاران خارجی را به بهترین نحو فراهم نموده است.

به عنوان مثال با کاهش سرمایه اولیه مورد نیاز برای ثبت شرکت در لیتوانی به مبلغ ۱۰ هزار لیتاس (معادل ۲۹۰۰ یورو) در حال حاضر روزانه به صورت میانگین بین ۷۰ الی ۱۵۰ شرکت در این کشور تاسیس می شود. معمولاً افرادی که برای ثبت شرکت در لیتوانی اقدام می نمایند، در صورتی که به مدت ۵ سال در این کشور به فعالیت های اقتصادی مشغول باشند و بدهی مالیاتی نداشته باشند می توانند اقامت دائم لیتوانی را دریافت نمایند.

علاوه بر ثبت شرکت افراد به واسطه خرید بیزینس در لیتوانی نیز می توانند اقامت دائم و حتی تابعیت لیتوانی را دریافت نمایند. در واقع خرید بیزینس در لیتوانی یک روش ایده آل جهت اخذ اقامت دائم اروپا می باشد، در حال حاضر مشاغل مختلفی در لیتوانی وجود دارد که افراد می توانند با خرید این بیزینس ها پس از ۲ الی ۳ سال فعالیت و پرداخت مالیات اقامت دائم خود را دریافت نمایند، همچنین پس از گذشت ۵ سال امکان اخذ تابعیت و پاسپورت لیتوانی نیز وجود خواهد داشت.

مزایای سرمایه گذاری در لیتوانی

امروزه لیتوانی به یکی از سریعترین کشورهای در حال توسعه در اتحادیه اروپا تبدیل شده است، رشد اقتصادی این کشور به طور متوسط از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ به دلیل صادرات و تقاضای داخلی به حدود ۳٫۳٪ در سال رسیده است. صندوق بین المللی پول و بانک جهانی همواره اقتصاد لیتوانی را در زمره اقتصادهای سودآور و قدرتمند اروپا طبقه بندی می نمایند.

لیتوانی دارای ۷ منطقه اقتصادی رایگان است، که از قوانین و شرایط اقتصادی بسیار مناسب و خاصی برخوردار می باشند. شرکت های مستقر در مناطق آزاد لیتوانی به مدت ۶ سال از پرداخت مالیات سود سهام و املاک و مستقلات وابسته به شرکت معاف خواهند بود، پس از این مدت نیز به مدت ۱۰ سال تنها ۷٫۵ درصد مالیات سالیانه از شرکت های مستقر در این مناطق دریافت می شود.

علاوه بر موارد فوق لیتوانی به علت موقعیت استراتژیک و دسترسی مناسب به بازارهای مالی کشورهای اسکاندیناوی و اتحادیه اروپا به عنوان یکی از قطب های اقتصادی منطقه بالتیک محسوب می شود.

از سوی دیگر اجرای سیاست های بسیار کارآمد دولت لیتوانی جهت حمایت از سرمایه گذاری و رونق اقتصادی و همچنین امکان به کارگیری نیروی جوان، تحصیل کرده و مستعد با دستمزد مناسب لیتوانی را به یکی از مراکز اصلی سرمایه گذاری شرکت های بین المللی در شمال اروپا و منطقه بالتیک تبدیل نموده است. به طور کلی مزایای سرمایه گذاری در لیتوانی به ۲ روش ثبت شرکت و خرید بیزینس به شرح ذیل می باشد:

مزایای خرید بیزینس در لیتوانی مزایای ثبت شرکت در لیتوانی
اخذ اقامت دائم پس از ۲ الی ۳ سال اخذ اقامت دائم پس از ۵ سال
کسب درآمد از بدو ورود به لیتوانی امکان تجارت آزاد با کلیه کشورهای اتحادیه اروپا
پرداخت مالیات با نرخ بسیار کم بسته به موقعیت شرکت تا ۶ سال معاف از مالیات
دسترسی به نیروی کار ماهر و جوان با حداقل حقوق راه اندازی و ثبت شرکت در سریعترین زمان ممکن

معایب سرمایه گذاری در لیتوانی

علاوه بر مزایای بی شمار این روش مهاجرتی با چالش هایی نیز همراه خواهد بود. بخش اعظمی از اقتصاد لیتوانی به صادرات اجناس مختلف به روسیه وابسته است، که این موضوع اقتصاد لیتوانی را در برابر شوکهای خارجی آسیب پذیر می کند، از سوی دیگر بوروکراسی نسبتاً ناکارآمد است، فساد و عدم شفافیت در برخی از بخش های اقتصادی مانع توسعه کشور شده و می تواند سرمایه گذاران بالقوه را دلسرد کند.

از سوی دیگر سرانه درآمد فردی در لیتوانی نسبت به اغلب کشورهای اتحادیه اروپا کمتر است، این موضوع باعث گردیده بسیاری از شهروندان لیتوانی به کشورهای دیگر مهاجرت نمایند، که این موضوع لیتوانی را با کمبود نیروی کار بومی مواجه نموده است. به طور کلی معایب سرمایه گذاری در لیتوانی به شرح ذیل می باشد:

 1. نوسان بیشتر بازار در لیتوانی نسبت به اغلب کشورهای اروپایی
 2. فساد مالی در برخی از بخش های اقتصادی

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده در این مطلب می توان نتیجه گیری نمود که سرمایه گذاری در لیتوانی بسته به روش مورد نظر افراد از مزایای مختلفی برخوردار است و در عین حال به عنوان یک روش مهاجرتی کم هزینه و ایده آل شناخته می شود که در نهایت به اخذ اقامت دائم اروپا منجر خواهد شد.

همانگونه که ذکر گردید سرمایه گذاری در لیتوانی روش های متنوعی دارد، طی سال های اخیر اقتصاد لیتوانی همواره با رشد سالیانه بیش از ۳ درصد همراه بوده است، و سیاست های اقتصادی دولت باعث رونق شرایط اقتصادی در لیتوانی شده است.

از سوی دیگر معافیت های مالیاتی مختلف و ارائه تسهیلات بانکی مناسب به سرمایه گذاران و صاحبان مشاغل زمینه انجام فعالیت های اقتصادی در لیتوانی را به بهترین شکل فراهم نموده است. از این رو هر ساله تعداد شرکت های بین المللی و سرمایه گذاران در کشور لیتوانی رو به افزایش است.

[download link=”https://arianaabroad.com/downloadpdf/Lithuania/sarmaie-gozari-dar-litvani.pdf”  title=”لینک دانلود pdf مقاله سرمایه گذاری در لیتولنی”]

[accordion] [FAQ question=”برای سرمایه گذاری در لیتوانی حداقل به چه میزان سرمایه مورد نیاز است؟ ” answer=”سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در لیتوانی بسته به روش مورد نظر متفاوت خواهد بود، در حال حاضر برای خرید بیزینس حدال به ۱۲ هزار یورو نیاز خواهید داشت و برای ثبت شرکت به ۳ هزار یورو. “] [FAQ question=”اگر از طریق خرید بیزینس امکان اخذ اقامت دائم لیتوانی برای خانواده وجود دارد؟ ” answer=”بله، افراد می توانند با خرید بیزینس در لیتوانی پس از ۲ الی ۳ سال اقامت دائم خود و خانواده را دریافت نمایند. . “] [FAQ question=”در صورتی که از طریق خرید بیزینس یا ثبت شرکت اقدام شود استخدام نیروی خارجی الزامی است؟ ” answer=”خیر در صورتی که افراد نیازی به نیروی کار نداشته باشند الزامی به استخدام نیروی خارجی وجود نخواهد داشت، البته این موضوع برای خرید بیزینس و ثبت شرکت با مسئولیت محدود صدق می کند. “] [FAQ question=” به صورت شراکتی هم امکان سرمایه گذاری در لیتوانی وجود دارد؟ ” answer=”بله معمولاً برای سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق ثبت شرکت افراد می توانند به صورت شراکتی اقدام نمایند، البته میزان سهام هر یک از شرکا باید مشخص باشد. “] [FAQ question=”برای سرمایه گذاری در لیتوانی به مدرک زبان خاصی نیاز دارم؟ ” answer=”خیر برای سرمایه گذاری در لیتوانی به مردک زبان نیاز نخواهید داشت، ولی برای دریافت تابعیت و پاسپورت لیتوانی آشنایی با زمان این کشور الزامی خواهد بود.”] [accordions]

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر