info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

اطلاعاتی در مورد کشور دانمارک

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

درباره کشور دانمارک بیشتر بدانید

موقعیت جغرافیایی

کوچکترین کشور اسکاندیناوی دانمارک می باشد. این کشور مناطق دشت مانند و زمین های پست شبه جزیره یولن را در اختیار خود در آورده است. همچنین کشور دانمارک تشکیل شده از چند جزیره در دریای بالتیک می باشد که شیلند و فون از بزرگ ترین جزایر آن به حساب می آید. کپنهاگ در جزیره شیلند می باشد.

جمعیت این کشور پنج میلیون و پانصد و هشتاد هزار نفر می باشد که کپنهاگ ها بیست درصد این کشور را تشکیل می دهند. این شهر پایتخت دانمارک است و سایر شهرهای آن آرهوس، آلبورگ و ادنسا می باشد.

عضویت در شینگن

کشور دانمارک جزو بیست و شش کشوری است که ویزای شینگن دارند و این ویزا به شما اجازه می دهد که در بین این ۲۶کشور رفت و آمد کنید. در سال ۸۵میلادی زمانی که پیمان شینگن امضا شد به کشورهایی که عضو این مجموعه هستند اجازه می دهد که مانند یک کشور که در پیرامون سفرهای بین المللی قرار دارد عمل کند و کنترل مرزی داخلی وجود نداشته باشد.

وضعیت آب و هوا

این کشور از لحاظ آب و هوایی در بخشی واقع شده است که سه کشور اروپایی باعث تاثیر گذاشتن بر روی آن می شود. در تمام کشور دانمارک از آمیخته ای از این نوع کشورهای گوناگون استفاده می کرد. به طور کلی باید بگوییم که قسمت های غربی کشور از مملکت حاکم شده بر اقیانوس اطلس استفاده می کردند و بخش های شرقی تحت تاثیر کشور بری هستند.

با اینکه این کشور موقعیت شمالی دارد ولی تغیرات آب و هوایی در آن شدید نمی باشد. آب و هوای این کشور بسیار معتدل است ولی این آب و هوا به خاطر وزش بادهای غربی و دریاهایی است که کل این کشور را به سلطه خود در آورده است.

سیستم آموزشی

کسانی که زیر ۱۶سال سن دارند باید تحصیلات شان را در کشور دانمارک حتما ادامه دهند و مدارس دولتی و خصوصی این شهر بسیار زیاد است. علاوه بر این تقریبا ۸۲درصد جوانان این کشور تحصیلات شان را ادامه می دادند و به مقاطع بالاتر می رسند.

در طی دوره ای اجباری آموزش پایه پیش دبیرستانی در همان نهادها تدریس می شود و برای دادن گواهینامه در انتها امتحانی را برگزار می کنند. در دوره دبیرستان می توانند دو گزینه را برگزینند.

یکی از برنامه ها این این است که جوانان را برای ادامه تحصیلات عالی آماده سازی می کند ولی آموزش و پرورش فنی و حرفه ای به آنها می آموزد که چگونه مشاغل خاص را انجام دهند. مورد دیگر این است که زمان دانش آموزان در بین حضورشان در مدرسه و اشتغال حدودا ۷۰ :۳۰ تقسیم شده است.

یاد دادن به بزرگسالان برای شغل های فنی حرفه ای زیر نظر دولت سه هدف را دنبال می کند. هدف هایی که این آموزش دارد به روز کردن توانایی های فردی، امکان رشد اشتغال و تصحیح کمبودهای اشتغالی می باشد. حدود۳٫۴ میلیون بزرگسال که در کشور دانمارک هستند هرسال از این هدف ها بهره می برند.

دانشگاه شامل سطح آموزش عالی نمی شود و در این سطح دوره ای دو ساله در دو رشته در دسترس وجود دارد که این رشته ها تجاری و تکنیکی می باشند که بر اساس آموزش فنی حرفه ای است. تحصیل در دانمارک شامل چهار سطح می باشد که ای سطح ها عبارتند از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که این بر دو گونه وجود دارد.

دانشگاه کپنهاگ در سال ۱۴۷۹میلادی گشوده شد و تقریبا دانشجویانی که در این دانشگاه درس می خوانند ۴۰۰۰۰ نفر می باشند. ۶۰ درصد این تعداد را زنان تشکیل می دهند و این دانشگاه در رتبه چهل و هفتم دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفته است.

سیستم بهداشت و درمان

این سیستم بیشتر از بودجه عمومی و از طریق مالیات ها اداره می شود. در مورد دندان پزشکی یک استثنای کوچکی وجود دارد که آن را یک حوزه مجزا به حساب می آورند و فقط قسمتی از آن از بودجه عمومی فراهم می شود. در بیشتر بخش های خدمات پزشکی هزینه ها رایگان می باشد. ولی دندان پزشکی بیشتر بودجه ی خود را به طور مستقیم از طریق بیماران تامین می کند. در دانمارک بیشترین الویت را به دسترسی رایگان خدمات درمانی داده شده است و به این نگاه نمی کنند که وضعیت اقتصادی یک شخص تا چه حدی می باشد. هر کسی که در دانمارک اقامت دائمی داشته باشد می تواند از این خدمات سیستم بهداشت و درمان استفاده کند.

الویت بیشتر را پزشکان عمومی در این سیستم در کشور دانمارک دارند. به دلیل این که اولین رابط بین بیمار و سیستم درمانی پزشکان عمومی هستند. در قدم اول مردم به سراغ پزشک عمومی می آیند و معاینات لازم انجام می شود و اگر نیازی بود او را پیش یک متخصص می فرستند.

اقتصاد

اساسا کشور دانمارک قابلیت های کشاورزی نیز دارد و از چشم اندازهای روستایی همچنان بهره مند است . بعد از سال ۴۵میلادی کشور دانمارک توسعه پیدا کرد و تقریبا ۲۵درصد محصولات داخلی عمده و کمتر از ۲درصد فرآورده های کشاورزی را تا سال ۲۰۰۶تامین کرد. برخی از صنعت های سنتی که متعلق به دانمارک بود نیز کاهش پیدا کرد مانند ماهی گیری و کشتی سازی. در این کشور برخی خدمات دیگر هم اهمیت زیادی دارد مانند خدمات مالی، خدمات حمل و نقل، خدمات تجاری و بازرگانی و ارتباطات. از این رو مهاجرت کاری به دانمارک می تواند گزینه خوبی باشد.

محصولات اساسی از پرورش حیوانات اهلی مانند گله های گاو، خوک ها و ماکیان، کاشت فرآورده هایی که ریشه آن ها خوراکی می باشد مانند چغندر قند و سیب زمینی و حبوبات مانند جو تامین می شود. یکی از صنعت های پر اهمیت ماهی گیری می باشد. همچنین کشور دانمارک یک ناوگان بزرگ حمل و نقل تجاری را دارا می باشد. صنعت های عمده ی دیگری هم در این کشور وجود دارد مانند: تولید مواد غذایی مثل محصولات لبنی و گوشت، تولید آهن، استیل، فلزات غیر آهنی، کشتی سازی، تامین تجهیزات سیستم حمل و نقل و ماشین آلات، وسائل الکترونیکی، آسیاب بادی، مواد شیمیایی، منسوجات، مبلمان و دیگر محصولات چوبی، تامین مواد وابسته به صنعت داروسازی و تجهیزات پزشکی. محصولاتی که فلزی هستند کاملا از مواد خام وارداتی تولید می شوند به دلیل اینکه این کشور از منابع معدنی کمی برخوردار است. یکی دیگر از صنعت های مهم در این کشور صنعت توریسم می باشد.

صادرات اصلی که این کشور انجام می دهد شامل محصولات کشاورزی و ماشین آلات صنعتی، مبلمان، مواد غذایی فرآوری شده، مواد دارویی و آسیاب بادی می شوند. واردات اصلی کشور دانمارک تجهیزات ماشین آلات، مواد شیمیایی، ماشین آلات، دانه و مواد غذایی و کالاهای مصرفی می باشند. کشورهایی که با دانمارک برابر هستند عبارتند از انگلستان، آلمان، سوئد و سایر کشورهای عضو اتحاد اروپا.

زبان کشور دانمارک

این کشور به زبان دانمارکی صحبت می کنند که در خانواده ی زبان های هند و اروپایی قرار دارد و از شاخه زبان های ژرمنی می باشد. این زبان همراه با زبان های نروژی و سوئدی زیرشاخه شمالی زبان های ژرمنی را به وجود می آورد.

مردمان کشور دانمارک

اکثر بیشتر مردمان دانمارک اسکاندیناوی هستند و با مردمان نروژ و سوئد خویشاند می باشند. اسکاندیناویایی ها از خانواده وایکینگ ها هستند که شاخه ای از نژاد ژرمن می باشند. حدود ۸٫۵درصد مردمان این کشور مهاجرانی هستند که از کشورهای جنوب آسیا و خاورمیانه به این کشور آمده اند. بر اساس تحقیقاتی که یونسکو انجام داده است نشان می دهد که خوشبخت ترین مردم روی زمین متعلق به کشور دانمارک می باشد. به طوری که در چند سال پی در پی توانسته است مقام نخست را در رضایتمندی مردم از زندگی شان را دریاف کند.

ورزش در کشور دانمارک

یکی از ورزش های پر طرفدار در کشور دانمارک فوتبال می باشد. طرفدارهای زیادی هم برای قایق رانی و دیگر ورزش های آبی، هندبال، بدمینتون و ژیمناستیک هم وجود دارد. برخی از افراد علاقه ی زیادی به ورزش اتومبیل رانی دارند. تام کریستنسن یکی از قهرمانان دانمارکی است که در مسابقات ۲۴ ساعته لا مانس توانسته است رتبه اول را در اختیار خود قرار دهد.

هزینه های زندگی در دانمارک

برای کسانی که مهاجر هستند هزینه های زندگی نقش بزرگی در زندگی اجتماعی و کاری آن ها دارد. موارد مالی زیادی در کشور دانمارک وجود دارد که باید کسی که مهاجر است از آن آگاهی داشته باشد. از جمله می توان به مخارج زندگی، مالیات و حقوق اشاره کرد. با این که هزینه ی مالیات این کشور نسبت به کشورهای دیگر اروپایی بیشتر است و لی این مالیات را برای رفاه اجتماعی صرف می کنند.

جاذبه های دیدنی کشور دانمارک

تپه های ماسه ای و سواحل باز، زمین های باتلاقی جنوب یولند و مجمع الجزایر فون، چمن زارهای شمال و غرب یولند، طبیعت برون شهری شیلند و صخره های سفید مون و شهرها و جنگل های شرق یولند جزو جاذبه های دیدنی این کشور هستند. هر قسمت دانمارک که بروید می توانید دریا را مشاهده کنید. هیچ کجای دانمارک فاصله اش با دریا بیشتر از ۵۰ کیلومتر نیست و به خاطر داشتن ۷۳۰۰کیلومتر خط ساحلی می توانید یک ساحل اختصاصی برای خود داشته باشید. یکی از بهترین های کشور دانمارک مسیرهای تماشایی آن است مثل مسیر ماگوریت که باید از مسیرهای پر پیچ و خم برون شهری گذر کنید و شهرهایی با قدمت قران ها تجربه نیز جزو همین بهترین ها می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر