info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

شهرهای ترکیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

آشنایی با شهرهای ترکیه

ترکیه به دلیل داشتن جاذبه های زیبای تاریخی، سواحل هیجان انگیز و شهر های در هم آمیخته مدرن و سنتی مقصدی عالی برای افراد به خصوص ایرانی ها به شمار می رود. مکان های تاریخی و جذاب شهرهای ترکیه مانند سواحل دریای اژه دارای جذابیت بسزایی است و هر ساله بازدید کننده های زیادی را برای مهاجرت به ترکیه و سفر به سوی خود ترغیب می کند.

هریک از شهر های این کشور به نوبه خود دارای زیبایی و جاذبه های ویژه ای است. در این مقاله قصد داریم بهترین شهرهای ترکیه را از لحاظ اقتصادی، جمعیت شناسی، فرهنگی و تحصیلی مورد بررسی قرار دهیم.

پرجمعیت ترین شهر های ترکیه

استانبول

پرجمعیت ترین شهر ترکیه، استانبول است. استانبول با جمعیتی بیش از ۱۵ میلیون نفر، جز پرجمعیت ترین شهر های جهان نیز به شمار می رود. این شهر به عنوان چهارمین شهر بزرگ دنیا و بزرگترین شهر اروپایی نیز مشهور است. استانبول به مدت ۱۶ قرن پایتخت حکومت های مختلف ترکیه بوده است.

این شهر به دلیل موقعیت قرارگیری، تنگه بسفور دو قاره آسیا و اروپا را به هم متصل ساخته و خود نیز به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم شده است. حدود یک سوم جمعیت این شهر در حومه های بخش آسیایی زندگی می کنند. اغلب مراکز تجاری و تاریخی این شهر در بخش اروپایی آن قرار دارد. اغلب افرادی که به قصد سرمایه گزاری یا یافتن شغل به ترکیه مهاجرت می کنند اغلب این شهر را به عنوان مقصد خود بر می گزینند.

آنکارا

پس از استانبول، شهر آنکارا پرجمعیت ترین شهر ترکیه است. این شهر پایتخت ترکیه بوده و جمعیتی بالغ بر ۴ و نیم میلیون نفر دارد. گفتنی است به دلیل بهره مندی از دانشگاه ها، مراکز دولتی و سفارت های متعدد، بخش عمده جمعیت این شهر را دانشجویان، کارمندان و اتباع خارجی تشکیل داده اند.

این شهر از نظر تاریخی اهمیت بسیار زیدی برای مردم ترکیه دارد. در این شهر بناهای تاریخی متعددی از دوران امپراطوری هیتی، فریگاری، رومی، بیزانس و عثمانی برجای مانده است. آنکارا در مرکز ترکیه واقع شده است و دسترسی به آن از هر نقطه ترکیه بسیار آسان است. همین موضوع باعث اهمیت این شهر بین مهاجران شده است.

ازمیر

ازمیر سومین شهر پرجمعیت ترکیه محسوب می شود. طبق آخرین سرشماری جمعیت ازمیر حدود ۴ میلیون و ۲۲۴ نفر براورد شده است. این شهر به دلیل قرارگیری در ساحل دریای اژه، به عنوان  پایتخت منطقه اژه محسوب می شود. این شهر در طول جنگ استقلال ترکیه در سال ۱۹۹۲ در آتش سوزی کاملا ویران شد اما در حال حاضر با جمعیت حدود ۴ میلیون نفری خود سومین شهر پرجمعیت وجز مدرن ترین  شهرهای ترکیه به شمار می رود.

طی دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ به علت عدم رسیدگی و نظارت صحیح دولت بر نواحی روستایی ازمیر، بسیاری از روستاییان وارد این شهر شدند. ازیر از جمله شهر های در حال رشد ترکیه است.

وسیع ترین شهر های ترکیه

استانبول

استانبول از نظر وسعت نیز بزرگترین شهر ترکیه است. این شهر در سال ۲۰۱۰ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا برگزیده شد. این شهر در نزدیکی دریای مدیترانه و دریای سیاه واقع شده است. از این رو در طول سال همواره آب و هوای معتدل و مرطوبی دارد. این شهر اوراسیایی (قرارگیری بین دو قاره اروپا و آسیا)، به شهر هفت تپه و شهر امپراطوری ها نیز مشهور است. استانبول سرشار از جاذبه های گردشگری و توریستی مانند مساجد عثمانی، حمام های تاریخی، تنگه بسفور و قصر های باشکوه است.

آنکارا

دومین شهر بزرگ ترکیه از نظر وسعت آنکاراست.این شهر پایتخت سیاسی کشور ترکیه محسوب می شود. آرامگاه آتاتورک (پدر ترکیه) در این شهر قرار دارد. اکثر مردم آنکارا ترک هستند، البته ناگفته نماند کردها نیز در برخی مناطق سکونت دارند. نواحی شهری آنکارا همانند استانبول توسعه یافته است و روستاییان بسیاری را برای یافتن شغل جدید جذب این شهر می کند.

ازمیر

ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه با قدمتی هزار ساله است. ازمیر از اروپایی ترین شهرهای ترکیه به شمار می رود. ازمیر با ساختمان هایی سفید رنگ و سواحلی زیبا از شهرهای توریستی ترکیه محسوب می گردد.

بهترین شهرهای ترکیه برای کار

ترکیه یکی از کشورهای رو به رشد جهان است. این کشور طی سال های اخیر پیشرفت اقتصادی قابل توجهی داشته است. گفتنی است اقتصاد ترکیه ششمین اقتصاد برتر اروپاست. امروزه ترکیه جایگاه مناسبی برای جذب سرمایه گزاری های بین امللی به خود اختصاص داده است و هر ساله متقاضیان زیادی به فکر کار در ترکیه هستند.

در نگاه اول شاید اقتصاد این کشور تنها وابسته به گردشگری به نظر برسد اما نکته حائز اهمیت این است که ترکیه در زمینه صنعت مخصوصا نساجی و تولید پوشاک یکی از قطب های جهان است. ترکیه نخستین تولید کننده کود مصنوعی اروپا، سیزدهمین اقتصاد برتر جهان، هفتمین تولید کننده آهن و فولاد اروپا، دومین تولید کننده شیشه دنیا، ششمین تولید کننده سیمان دنیا و بزرگترین بازار نوظهور اروپا می باشد.

استانبول

استانبول با ۳۸ درصد کل تولیدات صنعتی در ترکیه، ۵۷ درصد صادرات ملی، ۶۰ درصد واردات ملی و ۴۰ درصد کل مالیات جمع آوری شده، اقتصاد ترکیه را در دست دارد. در این شهر تجارت موجب بالاترین رشد اقتصادی در کل ترکیه شده است. پتانسیل اقتصادی در استانبول جزء ۶ رتبه اول در جهان به شمار می رود.

آنکارا

رشد اقتصادی آنکارا اغلب در زمینه های صنعت، بانکداری، حمل و نقل، ارتباطات و گردشگری می باشد. رشد اقتصادی این شهر تاثیر بسزایی در رشد اقتصادی کل کشور ترکیه دارد. از این رو آنکارا یکی از شهرهای مهم و بزرگ تجاری در ترکیه محسوب می شود. آنکارا در صنعن کشاورزی نیز دارای محصولات برجسته ای است. همچنین در صنعت نساجی و پوشاک نیز سهم بزرگی در اقتصاد این کشور دارد. صنایع خودرو سازی نیز در این شهر بسیار پیشرو و پیشگام است.

ازمیر

ازمیر شهری است که تا قرن هجدهم یک دهکده بندری کوچک بود. از قرن هجدهم میلادی با سرمایه گزاری بازرگانان خارجی به یکی از بنادر مهم تجاری جهان تبدیل شد. از آن زمان به بعد این شهر همواره یکی از مراکز عمده سرمایه گزاری خارجی، صادرات و حمل و نقل در ترکیه محسوب می گردید.

ازمیر در میان شهرهای ترکیه دارای رتبه چهارم از لحاظ صادرات است. از میان صادر کنندگان برتر ترکیه حدود ۷۷ نفر در این شهر ساکن هستند.

بهترین شهرهای ترکیه برای تحصیل

تعداد دانشجویان بین المللی که خواهان تحصیل در ترکیه هستند، از سال ۲۰۰۶ دو برابر شده است. این امر نشان دهنده رشد آموزش عالی در این کشور می باشد. دولت ترکیه همواره سیاست های رو به پیشرفتی در زمینه پذیرش دانشجویان بین المللی اعمال می کند.

سالانه بیش از ۴۸ هزار دانشجوی خارجی در این کشور مشغول به تحصیل در ترکیه می شوند. در ادامه بهترین شهر های تحصیلی و دانشجویی ترکیه را معرفی خواهیم کرد:

استانبول

استانبول شهری منحصر به فرد و شگفت انگیز است. این شهر نه تنها به دلیل موقعیت قرارگیری در دو قاره آسیا و اروپا، بلکه به دلیل دارا بودن تاریخ باستانی و تمدن های بسیار متفاوت و متغیر، دانشجویان بین المللی زیادی را به خود جذب می کند. اغلب دانشگاه های مشهور ترکیه همانند دانشگاه کوچ، دانشگاه باغچه استانبول، دانشگاه شهیر و دانشگاه سبانسی در این شهر قرار دارند.

دانشگاه های مذکور سالانه پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی می باشند. دانشگاه های این شهر دارای امکانات عالی و مجهزی هستند. به عنوان مثال دانشجویانی که تمایل به تحقیق در زمینه توسعه داروهای جدید، انرژی و سیاست های اجتماعی دارند دانشگاه کوچ و متقاضیانی که علاقمند به زمینه های مهندسی و ارتباطات و طراحی شهری دارند، دانشگاه شهیر بهترین مکان و مقصد برای آنها محسوب می گردد.

آنکارا

آنکارا نیز به عنوان پایتخت ترکیه، مکانی محبوب برای دانشجویان به شمار می رود. آنکارا نیز دارای دانشگاه های معتبر با رتبه بالا در جهان است. به عنوان مثال دانشگاه بیلکنت و دانشگاه فنی میانه شرق که همواره در رتبه بندی  EECA دارای رتبه ۱۲ و ۱۴ هستند.  دانشگاه حاجت تپه که دارای رتبه ۴۰ است. البته این شهر دانشگاه های معتبر  ومجهز بسیاری دارد که باعث جذب دانشجویان از سراسر جهان می شود.

ازمیر

از دیگر شهر های دانشجویی جهت تحصیل و زندگی ازمیر است. ازمیر به عنوان مروارید اژه شناخته شده است. بهترین دانشگاه های این منطقه عبارتند از دانشگاه اژه و دانشگاه دوکوزایلول که سالانه دانشجویان بسیاری را به خود جذب می کنند.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی

اغلب افرادی که قصد مهاجرت به این کشور چه از نظر سرمایه گزاری و چه از نظر تحصیلی دارند، با این سوال مواجهند که بهترین شهر ترکیه برای زندگی کدام است؟ برخی از افراد وجود دانشگاه های معتبر در یک شهر را دلیل برتری آن نسبت به سایر شهر ها می دانند.

برخی دیگر که قصد سرمایه گزاری دارند وجود شرکت های معتبر اروپایی و زیر ساخت های تجاری و اقتصادی را از معیارهای مهم برای انتخاب می دانند. در ادامه قصد داریم بهترین شهرهای ترکیه از جهت نوع زندگی و هزینه های زندگی در آن شهر را مورد بررسی قرار دهیم.

آنکارا

آنکارا شهری زنده و پرجنب و جوش است. معماری های این شهر اغلب مدرن و امروزی هستند. اگرچه به دلیل وجود دانشگاه های معتبر حضور دانشجویان در این شهر بسیار چشمگیر است، اما بیشتر افرادی که در آنکارا زندگی می کنند سرمایه گزار و تاجر هستند. عمدتا افرادی که علاقمندند در شهری پیشرفته و مدرن که دارای شرکت های بسیار زیادی است، سرمایه گزاری کنند، این شهررا انتخاب می کنند.

استانبول

استانبول پرجمعیت ترین و شلوغ ترین شهر ترکیه است. این شهر پلی میان اروپا و آسیاست و حضور مهاجران در آن نسبت به شهرهای دیگر این کشور، مشهودتر است. استانبول دارای امکانات رفاهی مناسب، مراکز خرید متنوع و اماکن تفریحی بسیاری می باشد.

از این رو افرادی که تمایل دارند در یک کلان شهر با امکانات مناسب و آرامش خیال زندگی کنند، بهترین گزینه به شمار می رود. البته جاذبه های گردشگری بی نظیر این شهر همانند موزه ایاصوفیه، قصر توپکاپی، کلیسای چورا و مسجد رستم پاشا را نمی توان نادیده گرفت.

ازمیر

این شهر را می توان به عنوان نگین درخشان غرب ترکیه در نظر گرفت. این شهر فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته و در طول سال های گذشته رشد بسزایی داشته است. از این رو افرادی که تمایل دارند در شهری پیشرفته و با موقعیت اقتصادی بسیار مناسب زندگی کنند، ازمیر مقصد مناسبی برای آنها به شمار می رود.

گفتنی است پایین بودن هزینه های زندگی در این شهر یکی از نکات برجسته و حائز اهمیت در جهت انتخاب محل زندگی مهاجران محسوب می گردد.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد به شما توصیه می کند برای هرگونه اعزام به خارج، با کشور مقصد و شرایط زندگی در آن به طور کامل آشنایی یابید.

لینک منبع: Turkish cities

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر