info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

شهرهای روسیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

آشنایی با شهرهای روسیه

کشور روسیه به عنوان بزرگترین کشور دنیا از شرق اروپا تا شمال آسیا وسعت دارد. پایتخت آن شهر مسکو از جمله برترین شهرهای روسیه و اروپا به شمار می رود. 

همه متقاضیان می بایست اطلاعات جامع و صحیحی از محل زندگی خود در کشور مورد نظر کسب نمایند. فلذا گروه تحریریه آریاناپارس در این مقاله اطلاعات مربوط به تمامی شهرهای روسیه را جهت آگاهی بیشتر هموطنان عزیزمان در اختیار ایشان قرار داده است.

تصمیم گیری در مورد زندگی  در خارج از کشور اقدامی کاملاً تاثیرگذار است. شما باید با فرهنگ دیگری ارتباط برقرار کنید، با شرایط جدید آب و هوا سازگار شوید، شروع به یادگیری زبان روسی کنید و با خصوصیات شخصیتی ساکنان محلی آشنا شوید.

بهترین شهرهای روسیه برای مهاجرت کاری

جمهوری روسیه به واسطه وسعت و منابع طبیعی زیاد، نقش بسزایی را در اقتصاد اتحاد جماهیر شوروی داشت. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی، دولت روسیه به خصوصی سازی در همه بخش های اقتصادی کشور پرداخت و در ابتدای این امر کوپن هایی صادر کرد که به مردم امکان خرید سهام در بنگاه های خصوصی را می داد. با این حال روند خصوصی سازی کند بود و بسیاری از بنگاه ها به ویژه در صنایع سنگین تحت مالکیت دولت بودند. در حال حاضر اقتصاد روسیه در زمینه های کشاورزی، جنگلداری، ماهیگیری، منابع انرژی، حمل و نقل، ماشین سازی و صنعت نساجی فعالانه رو به پیشرفت است.

سه تا از برترین شهرهای روسیه از حیث اقتصادی به شرح زیر می باشد.

مسکو

مسکو پایتخت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی روسیه و قلب تپنده روس ها به حساب می آید. این شهر یکی از بزرگترین اقتصادهای شهری در اروپا است و بیش از یک پنجم تولید ناخالص داخلی روسیه را به خود اختصاص می دهد. مسکو در میان شهرهای روسیه کمترین میزان بیکاری با ۲٫۷ درصد را به خود اختصاص داده است. مسکو مرکز مالی روسیه، بزرگترین بانک های این کشور و بسیاری از بزرگترین شرکت های آن مانند غول گاز طبیعی گازپروم در این شهر واقع شده است.

سن پترزبورگ

سن پترزبورگ یک دروازه بزرگ تجاری، مرکز مالی و صنعتی روسیه است که در تجارت نفت و گاز، کشتی سازی، صنعت هوافضا، رادیو و الکترونیک، نرم افزار و کامپیوتر تخصص دارد. هزینه های زندگی برای یک خانواده ۴ نفره در شهر سن پترزبورگ معادل ۱۸۰۰ دلار تخمین زده می شود. این هزینه در مقایسه با هزینه های زندگی در شهرهای دیگر دنیا بسیار پایین تر می باشد.

با توجه به بازار کار مناسب در رشته هایی نظیر ماشین سازی، ماشین آلات سنگین و حمل و نقل، از جمله مخازن و سایر تجهیزات نظامی، معدن، ساخت ابزار، علاقه مندان و متخصصان در رشته های عنوان شده، از شانس بالاتری برای ورود به بازار کار برخوردار می باشند.

نیژنی نووگورود

به واسطه قدمت و گذشته شهر نیژنی نووگورود (Nizhny Novgorod)، بعضی ها این شهر را پایتخت سوم روسیه می نامند. این شهر، در میانه های قرن نوزدهم، پایتخت تجاری امپراتوری روسیه بود و صنعتش حسابی رونق داشت. اهمیت تجاری این شهر در قرن نوزدهم چنان بود که بیا می کردند سن پترزبورگ سر، مسکو قلب و نیژنی نووگورود هم کیف پول روسیه است و از همین رو مهاجرت به روسیه در این شهر بیشتر از قبل شد.

پر جمعیت ترین شهرهای روسیه کدامند؟

روسیه با ۱۴۶ میلیون نفر به عنوان نهمین کشور پر جمعیت دنیا شناخته می شود. اما به واسطه وسعت زیاد این کشور، تراکم بسیار پایین می باشد. جمعیت در روسیه اروپا، نزدیک کوه های اورال و جنوب غربی سیبری متراکم است. ۷۳٪ از جمعیت در مناطق شهری زندگی می کنند و ۲۷٪ در مناطق روستایی. مسکو، یکی از بزرگترین شهرهای جهان و بزرگترین شهر در اروپا در این کشور واقع شده است. از دیگر شهرها برای زندگی در روسیه می توان به سن پترزبورگ، نووسیبیرسک ، یکاترینبورگ و نیژنی نوگورود اشاره کرد.

شهر مسکو

پرجمعیت ترین و پایتخت کشور روسیه، شهر ققنوس روس یا همان مسکو می باشد. جمعیت این شهر از سال ۱۸۹۷ (۱٫۰۳۸٫۶۲۵) نفر تا سال ۲۰۱۰ (۱۱٫۵ میلیون نفر) به طور پیوسته در حال افزایش است. جمعیت از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ با رشد ۱۰٫۸٪ همراه بوده است. بر اساس سرشماری رسمی ۲۰۱۰ ، بیشتر قومیت این شهر را روسها (۹۱٫۶۵٪)، اوکراینی (۱٫۴۲٪)، ارمنی (۰٫۹۸٪) و یهودی (۰/۵) تشکیل داده اند. این شهر در حال حاضر حدود ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است که به عنوان پرجمعیت ترین شهر قاره اروپا و ششمین شهر پرجمعیت دنیا معروف است.

شهر سن پترزبورگ

سن پترزبورگ، یکی از شهرهای روسیه می باشد که از حیث جمعیت در رتبه دوم قرار دارد. این شهر در شمال غربی کشور روسیه واقع شده است. با توجه به سرشماری سال ۲۰۱۷ حدود ۵ میلیون نفر در این شهر زندگی می کنند. برخی از اقوام اصلی در این شهر شامل روس ها (۸۰٫۱٪) ، یهودیان (۰٫۵٪) ، ارمنی هستند. از دیگر اقوامی که در شهر سن پترزبورگ زندگی می کنند می توان به تاتارها (۰٫۶٪) ، بلاروسی ها (۰٫۸٪) و اوکراینی (۱٫۳٪) اشاره کرد.

نووسیبیرسک

نووسیبرسک (Novosibirsk) پرجمعیت ترین شهر روسیه آسیا با بیش از ۱٫۴۷ میلیون نفر جمعیت است. جمعیت شهر از ۱٫۴۳ میلیون نفر در سال ۱۹۸۹ به ۱٫۴۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۰ افزایش یافت. نووسیبرسک بیش از هشتاد ملیت و قومیت که اصلی ترین آنها روس ها، بلاروس، یهودی، آلمانی، یاکوت، تاتار می باشد را در خود جای داده است.

وسیع ترین شهرهای کشور روسیه کدامند؟

از حیث وسعت کشور روسیه دو برابر وسعت کانادا که دومین کشور وسیع جهان است را دارا می باشد. بر اساس ساختار زمین شناسی، روسیه را می توان به دو بخش اصلی غربی و شرقی تقسیم بندی کرد که تقریباً در امتداد خط رودخانه بتیزی قرار دارند. در بخش غربی، که حدود دو پنجم از مساحت روسیه را اشغال می کند، دشت ها بر مناطق وسیعی حاکم هستند. در بخش شرقی بخش عمده ای را کوهستان تشکیل می دهد، اگرچه برخی از مناطق مرتفع وجود دارد. با توجه به این عوامل توپولوژیک، روسیه ممکن است به هشت منطقه تقسیم شود:

 1. منطقه مرکزی فدرال
 2. منطقه فدرال جنوبی
 3. منطقه فدرال شمال غربی
 4. منطقه فدرال خاور دور
 5. منطقه فدرال سیبری
 6. منطقه فدرال اورال
 7. ناحیه فدرال ولگا
 8. منطقه فدرال قفقاز شمالی

از وسیع ترین شهرها برای اقامت روسیه می توان به شهرهای مسکو ۲,۵۱۱ کیلومتر مربع، سن پترزبورگ ۱,۴۳۹ کیلومتر مربع، ولگوگراد ۸۵۹٫۴ کیلومتر مربع و پرم با ۸۰۳ کیلومتر مربع اشاره کرد.

بهترین شهرهای روسیه برای زندگی

شهرهای روسیه تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند بنابراین کسب اطلاعات پیرامون این شهرها کمک بسیار بزرگی به متقاضیان خواهد کرد. برای انتخاب اینکه کدامیک از شهر های روسیه برای متقاضیان مناسب تر است. می بایست نگاهی به خصوصیات و اولویت های مورد علاقه خود بیندازید و شهرهایی را انتخاب کنید که از همه لحاظ برای شما مناسب باشد. در ادامه قصد داریم به معرفی دو شهر که برای کار در روسیه و زندگی مناسب هستند اشاره ای داشته باشیم.

مسکو

بهترین شهرهای روسیه برای تحصیل

بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل در روسیه را به عنوان هدف نهایی خود انتخاب می کنند. از همین رو انتخاب بهترین شهرهای روسیه از حیث تحصیل در این بخش به دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این کشور کمک شایانی می کند.

رتبه های علمی

با توجه به رتبه بندی برترین دانشگاه های کشور روسیه، شهر مسکو با سه نماینده بهترین شهر از حیث کیفیت و رتبه دانشگاهی را به خود اختصاص داده است. از دیگر شهرهای برتر روسیه می توان به سن پترزبورگ و نووسیبرسک اشاره کرد.

 • Lomonosov Moscow State University
 • Novosibirsk State University
 • Saint Petersburg State University
 • Tomsk State University
 • Bauman Moscow State Technical University

هزینه های زندگی و تحصیل

شهر تومسک مرکز استانی با همین نام از حیث هزینه های زندگی و تحصیل به عنوان یکی از برترین شهرهای روسیه شناخته می شود. دانشجویان با هزینه های معقول تری نسبت به شهرهای مسکو و سن پترزبورگ قادر خواهند در برترین دانشگاه های این شهر که در ذیل آمده به تحصیل بپردازند.

 • Tomsk State University
 • Tomsk Polytechnic University
 • Siberian State Medical University
 • Tomsk State Pedagogical University

امنیت

به گزارش اقتصادنیوز، مسکو جزء ۶۰ شهر امن جهان برای سال جاری بود. پایتخت روسیه مقام ۳۷ را در این لیست به خود اختصاص داد که براساس ۵۷ شاخص تدوین شده است. همچنین مسکو از نظر ایمنی در زمینه آموزش در بین سی شهر برتر قرار دارد. به نقل از ریو نووستی این رتبه بندی وضعیت شهرها را از چهار جهت ارزیابی کردند. علاوه بر ایمنی در حوزه پزشکی، شاخص های ایمنی زیرساخت ها و همچنین امنیت شخصی و دیجیتال مورد توجه قرار گرفت. 

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. اخذ نمایندگی از بسیاری مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی خود نیز خواهد بود.

لینک منبع: Russian cities

[download link=”https://arianaabroad.com/downloadpdf/Russia/ebook-Russian-cities.pdf” title=”دانلود pdf مقاله شهرهای روسیه”]

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر