...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

شهر های زیبای لهستان

کشور لهستان در مرکز اروپا واقع گردیده و با مساحتی بالغ بر ۳۱۲ هزار کیلومترمربع نهمین کشور بزرگ اروپا به شمار می آید. شهرهای لهستان دارای جاذبه ها و ویژگی های گوناگونی می باشند و از لحاظ تاریخ، طبیعت، اقتصاد و … شرایط متفاوتی دارند.

لهستان از ۱۶ استان اصلی تشکیل گردیده که هریک از استان های این کشور دارای شهر ها و روستاهای فراوانی می باشند. لهستان فراز و نشیب های فراوانی را در تاریخ خود تجربه نموده و مردم این کشور از تاریخچه و فرهنگ غنی برخوردار هستند.

لهستان از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن است ولی بر خلاف بسیاری از کشورهای اروپایی یورو جایگزین پول ملی لهستان نشده است و در حال حاضر واحد پول این کشور زلوتی جدید (New Złoty) نام دارد.

طی سال های اخیر لهستان در زمینه نظام آموزشی خصوصاً در مقاطع دانشگاهی پیشرفت های چشم گیری داشته است، از این رو سالانه دانشجویان فراوانی از سرتاسر جهان جهت ادامه تحصیل در لهستان مهاجرت می نمایند.

شهر ورشو

ورشو بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر لهستان و پایتخت این کشور به شمار می آید. ورشو با مساحتی بالغ بر ۵۱۶٫۹ کیلومترمربع و جمعیتی حدود ۱/۸۰۰/۰۰۰ نفر دهمین شهر پرجمعیت در اتحادیه اروپا بشمار می آید. آب و هوای ورشو سرد و ارتفاع این شهر از سطح دریا حدود یکصد متر است. ورشو در جریان جنگ جهانی دوم به شدت آسیب دید و پس از آن در پی قیام ورشو که سال ۱۹۴۴ میلادی روی داد به دستور آدولف هیتلر، پیشوای آلمان نازی، ورشو مورد حملات همه‌جانبهٔ زمینی و هوایی ارتش آلمان قرار گرفت و ۹۵ درصد شهر با خاک یکسان شد. بر اثر این حملات بیش از ۲۰۰ هزار نفر از اهالی ورشو کشته شدند.

ورشو از قرن هفدهم میلادی پیشرفت بسیار چشم گیری در زمینه های گوناگون خصوصاً اقتصاد تجربه نمود و همواره یکی از شهرهای مورد توجه و مهم اروپا به شمار می آید، از این رو طی سال های اخیر ورشو عموماً از مراکز مهم مهاجرپذیری در اروپا بوده و اقوام متعددی از شرق و مرکز اروپا و حتی خارج از اروپا راهی این ناحیه شده‌اند.

سیستم حمل و نقل در ورشو بسیار مدرن و پیشرفته است. مسیرها و بزرگراه های این شهر از کیفیت بالایی برخوردارند و از انواع تقاطع‌های غیر هم‌سطح، پل‌های روگذر و زیرگذر و اتوبان‌ها بهره می‌برد. شهر ورشو مجهز به سامانه متروی شهری است که دارای ۲۷ ایستگاه بوده و ۲۹ کیلومتر را پوشش می‌دهد. تمامی قطارهای این سامانه ساخت کشور روسیه هستند. کل مسیرهای خودرویی شهری ورشو نیز حدود ۲۶۰۳ کیلومتر است. فرودگاه ورشو بسیار بزرگ و فعال است، شمار پروازهای بین‌المللی فرودگاه ورشو بیش از یکصد پرواز روزانه است.

شهر گدانسک

گدانسک، درگذشته با نام آلمانی دانتسیگ معروف بوده و یکی از شهرهای بزرگ و بندرهای مهم در شمال لهستان در کنار دریای بالتیک است. این شهر مرکز استان پومرانی در سرزمین پومرانیا است، جمعیت آن در حدود ۵۰۰ هزار نفر می‌باشد. از نظر جمعیت ششمین شهر و با مساحت ۲۶۲ کیلومتر مربع هفتمین شهر بزرگ لهستان از نظر وسعت بشمار می آید.

۹۰ درصد شهر بندری گدانسک لهستان در طول جنگ جهانی نابود شده بود که بعدها دوباره توسط مردم لهستان بازسازی شد، در واقع وقتی آلمان به لهستان حمله کرد، گدانسک مکان نمادین آغاز جنگ جهانی دوم بود. زیبایی‌های شهر بندری گدانسک با چند جمله منتقل نمی‌شود باید این شهر را از نزدیک لمس کنید و به این نتیجه برسید که این شهر یکی از زیباترین شهرهای لهستان است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط اخذ ویزای توریستی لهستان به منظور بازدید از شهر زیبای گدانسک و مناطق دیدنی لهستان لطفاً به وب سایت آریاناپارس مراجعه فرمایید و مطلب ویزای توریستی لهستان را مطالعه نمایید.

شهر روکلا

روکلا به شهر کوتوله ها شهرت فراوان دارد، دیدن کوتوله ها بدون شک آرزوی افراد بسیاری از دوران کودکی تا به امروز بوده است. داستان کوتوله های روکلا تفاوت بسیاری با تفکرات شما از این موجودات دوست داشتنی دارد، درواقع کوتوله های روکلا علت اصلی فروپاشی حکومت کمونیستی حاکم بر لهستان در اواخر دهه ۸۰ میلادی بودند و اکنون به یکی از جاذبه های گردشگری اصلی در روکلا تبدیل گشته اند، مجسمه های برنزی از کوتوله ها در سرتاسر شهر وجود دارند. مجسمه هایی که علیرغم ظاهر جذابشان، ریشه ای تاریخی دارند و نشانی از جنبش زیر زمینی ضد کمونیستی به نام Orange Alternative، هستند.

در سال های دهه ۸۰ میلادی، لهستان هنوز نظامی کمونیستی داشت و مردم که از این نظام به تنگ آمده بودند، جنبشی به نام Orange Alternative تشکیل دادند تا علیه سیاست های استبدادی آن، اعتراض کنند. البته اعتراض نه به سبک جنگ و خونریزی بلکه به شیوه ای خلاقانه که ساخت مجسمه های برنزی کوتوله و کشیدن نقاشی از چهره کوتوله ها روی سمبل های کمونیستی شهر که در نهایت این جنبش تبدیل به یک جنبش ملی شد و توانست حکومت کمونیستی و استبدادی لهستان در دهه ۸۰ را شکست دهد. از آن زمان به بعد مردم لهستان احترام فراوانی برای این کوتوله ها قائل شدند، به طوری که در روکلا مجسمه های برنزی کوتوله ها در تمام نقاط شهر وجود دارد و مردم این شهر اعتقاد دارند دست کشیدن روی کلاه این کوتوله های جذاب باعث خوش شانسی می شود.

شهر ترونی

ترونی شهری تاریخی در شمال لهستان می باشد که یادگارهای فراوانی از زمان قرون وسطا را در دل خود جای داده است. ترونی شاید به اندازه شهرهای بزرگ لهستان مشهور نباشد اما به حدی جاذبه های تاریخی، فرهنگی و تفریحی در این شهر وجود دارد که ترونی به یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار در لهستان تبدیل شده است. گذشته از جاذبه های فوق العاده ترونی ۲ دلیل اصلی برای شهرت این شهر وجود دارد. یکی از این دلایل تولد ریاضی دان مشهور عصر رنسانس کوپرنیک در ترونی است که توانست با تحقیقات و مطالعات گسترده خود ثابت کند خورشید در مرکز منظومه شمسی قرار دارد و دلیل دیگر هم نان های زنجبیلی بسیار خوشمزه و منحصر به فرد ترونی است.

ترونی شهری قرون وسطایی با خانه های سنگی بسیار است که از گذشته تا به امروز همچنان به همان شکل باقیمانده اند و نهایتا یک بار مرمت شده اند، سقف های شیب دار قرمز این خانه ها شما را به اعماق تاریخ اروپا و دوران قرون وسطا می برد. اگر بخواهید یک چشم انداز  زیبا از ترونی در لهستان داشته باشید و به عبارتی شهر در زیر پایتان باشد باید به بالای برج Old Town Hall بروید. ورودی این برج ۱۱ زلوتی است اما ارزشش را دارد، چشم اندازی که از بالای این برج به خانه های طوسی و قرمز و خیابان های سنگ فرش شده دارید فوق العاده است. این برج به سبک گوتیک ساخته شده و ۳۶۵ پنجره دارد که در دوران گذشته هر پنجره نمادی از یک روز سال بوده است.

شهر کراکوف

کراکوف پس از ورشو دومین شهر بزرگ و قدیمی لهستان و یکی از مهم ترین شهرهای فرهنگی اروپا می باشد، این شهر در جنوب لهستان قرار گرفته و تا سال ۱۶۰۹ پایتخت لهستان بود. در جریان جنگ جهانی دوم بسیاری از شهرهای لهستان آسیب‌های فراوانی دیدند اما کراکوف از ویرانی در این جنگ در امان ماند، این شهر به قدری زیبا و دیدنی است که به آن لقب فلورانس لهستان را داده اند. کراکوف به شهر خوشگذرانی و شب زنده داری شهرت فراوان دارد، از این رو هر ساله گردشگران بسیاری از این شهر بازدید می نمایند.

کراکوف واقعا شهر جادویی است چون زیبایی های آن در تمام اروپا بی نظیر است، این شهر در همان نگاه اول دلفریبی خود را به رخ می‌کشد. کراکوف را «شهر جادویی» می‌نامند جایی که رمز و راز تاریخی ویژه‌ای دارد، در این شهر هر سنگی یک داستان دارد و نیز آماده باشید که آهنگ‌ها، نواها و غزل‌های شور انگیز در کمین تان هستند. کراکوف یکی از معدود شهرهای لهستان است که گنجینه‌های هنر و معماری آن از تخریب ارتش هیتلر در جنگ جهانی جان سالم به در برده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر