info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

اقامت اتریش

اقامت اتریش

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

پادکست مقاله اقامت اتریش

روش های دریافت اقامت اتریش

آیا می دانید از چه روش هایی می توانید اقامت اتریش را دریافت نمایید؟ ما در این مقاله شما را به صورت کامل راهنمایی خواهیم نمود.

اتباع کشورهای ثالث یعنی افرادی که شهروند کشورهای حوزه اتحادیه اروپا و یا کشور سوئیس نمی باشند برای حضور در کشور اتریش به مدت بیشتر از ۶ ماه باید اجازه اقامت از سوی دولت اتریش را دریافت نمایند. افراد کشورهای ثالث برای اقامت در این کشور به مدت کمتر از ۶ ماه می بایست ویزای مربوطه را دریافت نمایند.

افراد برای اقامت حداکثر ۹۰ روز از ۱۸۰ روز ملزم به دریافت ویزا می باشند به جز برخی از اتباع کشورهای ثالث، که با توجه به تابعیت آنها ملزوم به کسب ویزا نمی باشند.

زندگی در اتریش و به خصوص شهر وین به سبب سطح بالای کیفیت زندگی و پایین بودن نرخ بیکاری و شرایط ایده آل اقتصادی متقاضیان زیادی خواستار دریافت اقامت دائم این کشور می باشند. روش های متفاوتی برای اخذ اقامت اتریش وجود دارد که برخی از آنها به شرح ذیل است.

کار در اتریش

دریافت اقامت اتریش از طریق کار

متخصصین و تکنسین هایی که در یک رشته و یا حرفه ای خاص مهارت دارند قادر می باشند از طریق ویزای جستجوی کار کشور اتریش وارد این کشور گردند و پس از یافتن کار مورد نظر و سپری شدن ۳ الی ۵ سال، اقامت این کشور را دریافت کنند. افرادی که دارای پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در این کشور می باشند می توانند ویزای کار اتریش را کسب نمایند.

شرایط اخذ اقامت اتریش از طریق کار بر مبنای سیستم امتیازبندی می باشد که از سوی اداره کار این کشور به نام AMS طراحی شده است. از فاکتورهای تاثیرگذار در این سیستم می توان به شرایط سنی، مدرک تحصیلی، سابقه کار و مدرک زبان و … اشاره نمود. فرد متقاضی در سیستم امتیازبندی می بایست حداقل ۷۰ امتیاز را از ۱۰۰ کسب نماید تا بتواند ویزای جستجوی کار را دریافت کند. لازم به ذکر است افراد دارای پیشنهاد شغلی می بایست حداقل امتیاز ۵۵ را از ۹۰ دریافت کنند.

ویزای جستجوی کار اتریش دارای چند زیر شاخه می باشد که بر اساسی شرایط شغلی و حرفه، فرد می تواند اقامت ۲ ساله را از طریق این ویزا دریافت نماید این در صورتی است که افراد دارای پیشنهاد شغلی از یک کارفرما از ابتدا کارت اقامت دائمی قرمز- سفید- قرمز را دریافت می نمایند.

دریافت اقامت اتریش از طریق تحصیل

کشور اتریش از جمله کشورهایی می باشد که از نظام آموزشی رایگان برخوردار است. تحصیل رایگان در اتریش و شرایط ایده آل پس از تحصیل و وجود دانشگاه های معتبر دنیا در اتریش سبب گشته هر ساله افراد بی شماری از سراسر دنیا برای اخذ ویزای تحصیلی و در نهایت دریافت اقامت دائم اتریش اقدام کنند. تحصیل در کشور اتریش در همه مقاطع از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و همچنین رشته پزشکی امکان پذیر است.

تحصیل در اتریش

دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی دارای حق قانونی کار می باشند که با توجه به دوره تحصیلی افراد ساعت کاری در هفته متفاوت می باشد. لازم به ذکر است که اگر دانشجویان در حین تحصیل کار تمام وقتی را بیابند قادر می باشند ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل نموده و پس از ۵ سال فعالیت در آن شغل و حضور در کشور اتریش می توانند اقامت دائم خود را دریافت نمایند.

از سال ۲۰۲۰ دارندگان تحصیلات ارشد برخی رشته ها مثل مهندسی مکانیک، نیرو ، دیتا پراسسینگ، ارتباطات رادیویی، mba، علوم اجتماعی، اقتصاد، آمار و پزشکان با داشتن ۶۵ امتیاز هم مجاز به اقدام از طریق جستجوی کار اتریش هستند.

دریافت اقامت اتریش از طریق سرمایه گذاری

بسیاری از افراد بر این باورند که جهت سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی به سرمایه کلان و هنگفتی نیاز می باشد ولی این در صورتی است که سرمایه گذاری در اتریش ملزم به سرمایه کلان نیست وهم چنین نیازی به انتقال سرمایه در این کشور نمی باشد.

لازم به ذکر است که کشور اتریش جز کشورهای فوق العاده امن برای سرمایه گذاری می باشد و نرخ مصادره اموال در این کشور زیر ۱ می باشد که همین امر گویای یک مقصد مناسب برای سرمایه گذاری می باشد.
سرمایه گذاری در اتریش از روش های متفاوتی امکان پذیر می باشد از جمله خرید ملک در اتریش، تمکن مالی را می توان نام برد.

دریافت اقامت از طریق خرید ملک در اتریش

کشورهای مختلف برای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک قوانین مختص به خود را دارا می باشند. افراد از طریق خرید ملک در اتریش قادر به دریافت اقامت دائم نمی باشند و این امر در صورتی امکان پذیر است که در کنار خرید ملک پروسه ای مانند خود حمایتی و یا طرح های تجاری در این کشور را داشته باشند.

خرید ملک

قیمت ملک در کشور اتریش در مکان های لوکس بین ۱۱۰۰۰ الی ۱۳۰۰۰ یورو در هر متر مربع می باشد که البته این مبلغ بسته به مکان و محل مورد انتخابی فرد متقاضی می تواند بسیار کمتر واقع گردد به طور مثال در مناطق معمولی این کشور قیمت هر متر مربع بین ۳۵۰۰ الی ۷۸۰۰ یورو است. افراد از طریق خرید ماک در اتریش از همان ابتدا می توانند اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند.

دریافت اقامت از طریق تمکن مالی در اتریش

در روش تمکن مالی در اتریش افراد سرمایه گذار قادر می باشند تنها با ارائه و اثبات تمکن و مستندات مالی بدون نیاز به انتقال سرمایه خود به این کشور به اقامت دائم اتریش دست یابند. شرایطی که افراد برای دریافت اقامت اتریش از طریق تمکن مالی باید دارا باشند به شرح ذیل است:

 • ارائه پرینت حساب حداقل به مدت ۳ ماه، که باید به ازای هر نفر از اعضای خانواده مبلغی معادل ۲۲ هزار یورو در این حساب موجود باشد. (معادل یوروی بانک مرکزی)
 • متقاضی باید اثبات کند در کشور خود صاحب حداقل یک ملک با ارزش بالا می باشد.
 • متقاضی باید اثبات کند در کشور خود به صورت ماهیانه، ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو درآمد دارد.
 • متقاضیان می توانند ۲ ژانویه هر سال برای اخذ اقامت اتریش، این مدارک و مستندات را به سفارت اتریش ارائه دهند و اقامت خود را دریافت نمایند.

دریافت اقامت اتریش برای هنرمندان

افراد هنرمند و ورزشکار و هم چنین افرادی که در زمینه و حرفه ای خاص فعالیت می نمایند و دارای مهارت کافی می باشند قادر هستند برای دریافت اقامت اتریش اقدام نمایند. ویزایی که به افراد هنرمند تعلق می گیرد به نام Other key worker یا مشاغل کلیدی دیگر می باشد. مدت اعتبار این ویزا ۲ سال است که افرادی که دارای شرایط ذیل باشند می توانند این نوع از ویزا را دریافت نمایند.

هنرمندان در اتریش
 1. متقاضی باید دارای یک درآمد حداقلی باشد که برای وی کاملا مشخص شده باشد.
 2. افرادی که بالای ۳۰ سال می باشند باید برای هر ماه به اضافه تمامی پرداخت های اضافه مانند عیدی و… درآمدی در حدود ۳۱۳۲ یورو داشته باشند.
 3. افرادی که زیر ۳۰ سال می باشند، بابت هر ماه به علاوه تمامی پرداخت های اضافه مثل عیدی و… باید ۲۶۱۰ یورو درآمد داشته باشند.
 4. در اداره کار کشور اتریش AMS برای استخدام در این جایگاه شغلی، ثبت نامی صورت نگرفته باشد.

دریافت اقامت اتریش از طریق تولد

دریافت اقامت اتریش از طریق تولد فرزند در خاک این کشور امکان پذیر نمی باشد. قوانین تولد در اتریش و دیگر کشورهای اروپایی از اصل خون تبعیت می نماید این بدین منظور می باشد که یکی از والدین فرزند، پدر یا مادر تابعیت و یا اقامت اتریش را داشته باشند و در این صورت فرزند نیز قادر می باشد تابعیت اتریش را دریافت نماید. از این جهت اخذ اقامت اتریش به واسطه تولد فرزند امکان پذیر نخواهد بود.

اقامت اتریش از طریق پناهندگی

دریافت اقامت هر کشوری از طریق پناهندگی امکان پذیر می باشد ولی این روش غیر قانونی می تواند برای فرد متقاضی و خانواده وی مخاطرات فراوانی را به همراه آورد و سبب گردد افراد هم از نظر جایگاه اجتماعی و هم شخصیت و شان دچار تزلزل شوند. از این جهت روش های قانونی برای دریافت اقامت اتریش و یا سایر کشورها به افراد توصیه می گردد.

انواع ویزا اتریش

اتریش یکی از اعضای پیمان شینگن است که بر اساس آن ویزای شینگن برای ورود به این کشور مورد نیاز است سه نوع است:

 • آ

این مجوز برای افراد خارجی صادر می شود که هدفشان از سفر، ترانزیت به کشورهای دیگر از طریق فرودگاه های بین المللی اتریش است.

 • ج

این اقامت کوتاه مدت برای مجوز زندگی در این کشور تا ۹۰ روز را فراهم می کند. برای افرادی صادر می شود که هدف آنها از سفر گردشگری، ترانزیت، دیدار اقوام یا دوستان، سفرهای کاری است. این ویزا به شما امکان می دهد که از کشورهای شنگن بازدید کنید.

 • D ویزای ملی

اعتبار این ویزا فقط در قلمرو کشور معتبر است و حق اقامت در اتریش را از ۳ تا ۶ ماه بدون اجازه اقامت موقت می دهد. داشتن این ویزا به شما کمک می کند که در مدت زمان اعتبار آن می توانید حداکثر تا ۹۰روز به کشورهای شنگن مسافرت کنید. برای اتباع خارجی، گزینه های زیادی برای دریافت اجازه اقامت وجود دارد . نکته اصلی برای ثبت هرگونه انگیزه از آنها وجود دلایل مستند برای اقامت دائم در کشور است.

اتحاد مجدد خانواده

گزینه کلاسیک برای دریافت مجوز اتریش در صورتی است که یکی از اعضای خانواده دارای تابعیت یا اقامت اتریش باشد، در این صورت اقوام نزدیک او نیز می توانند آن را صادر کنند (همسر، والدین و فرزندان). برای به دست آوردن این نوع مجوز، باید رابطه خود را با ازدواج یا گواهی تولد ارتداد تأیید کنید.

این یکی از ساده ترین گزینه ها برای دریافت اجازه اقامت در اتریش محسوب می شود. فرد خارجی باید در دانشگاه اتریش ثبت نام کند یا در مدرسه محلی ثبت نام کند. اگر ما در مورد موسسات آموزشی متوسطه صحبت می کنیم ، یک خردسال نمی تواند تنها زندگی کند ، بنابراین می تواند فقط با والدین خود حرکت کند یا باید در بین ساکنان یا شهروندان اتریش به دنبال سرپرست باشد.

فقط دانشجویان برنامه های کامل می توانند برای اجازه اقامت در اتریش درخواست دهند، بنابراین، مطالعات مبادله ای در طول یک ترم چنین فرصتی را فراهم نمی کند. پس از فارغ التحصیلی موفق از یک موسسه آموزشی، می توانید در کشور بمانید تا به دنبال کار باشید.

مهم است بدانید که اجازه اقامت دانشجویی حق کار را نمی دهد. برای این کار باید مجوز جداگانه ای از بورس کار اتریش AMS دریافت کنید. و حتی اگر این شرط برآورده شود، دانشجویان خارجی فقط ۲۰ ساعت در هفته مجاز به کار هستند.

کارت قرمز، سفید-قرمز برای فارغ التحصیلان دانشگاه اتریش

همانطور که می دانید دانشجویانی که از طریق مهاجرت تحصیلی، مهاجرت پزشکان برای اقامت در اتریش به اتریش می آیند و جزء فارغ التحصیلان دانشگاه های اتریش می شوند، حق دریافت کارت قرمز، سفید-قرمز را دارند و یک سال دیگر در این کشور اقامت می کنند تا به دنبال کار باشند، در حالی که بسیار راحت است که استفاده از این فرصت اصلا ضروری نباشد.

به عنوان مثال، اگر مجبور شدید به دلایلی پس از تحصیل در اتریش به خانه بازگردید، همچنان می توانید برای اجازه برگشت درخواست دهید. مدارک اصلی تأیید کننده چنین انگیزه ای، دیپلم و گواهی تأیید دانش زبان آلمانی خواهد بود.

مزایای اقامت در کشور اتریش

دارندگان مجوز زندگی در این کشور، حق جابجایی آزاد در کشورهای اتحادیه اروپا را دارند و پس از اقامت مداوم به مدت ده سال، می توانند تابعیت محلی را دریافت کنند. در عین حال، اگر کشورهای دیگری وجود دارند که این مجوز برای غوطه ور شدن کامل در زندگی محلی ضروری نیست، در اینجا ابتدا باید مجوز اقامت در اتریش را دریافت کنید و تنها پس از آن می توانید مسائل مهم را حل کنید. به عنوان مثال، بدون آن، یک خارجی قادر به خرید املاک محلی نخواهد بود.

نتیجه گیری

کشور اتریش بر اساس هزینه های پایین برای زندگی و تحصیل همواره گزینه مناسبی برای افراد متقاضی می باشد. افراد می توانند از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج و غیره اقامت دائم اتریش را دریافت نمایند.

کشور اتریش یکی از بهترین کشورهای جهان و پایتخت آن بهترین شهر جهان، به عنوان یکی از بهترین گزینه های مهاجرت می باشد. شما دوستان عزیز قادر می باشید از طریق مشاورین آریاناپارس به صورت رایگان آگاهی کامل و جامعی را در خصوص روش های اخذ اقامت اتریش بهره مند گردید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  [accordion] [FAQ question=”چگونه می توان اقامت اتریش را گرفت؟” answer=”شرایط کسب اقامت به انتخاب راه بستگی دارد. افراد با شرایط متفاوت می توانند برای اخذ اقامت اتریش اقدام نمایند.”] [FAQ question=”هزینه های زندگی در اتریش چه مقدار است؟” answer=”متوسط هزینه های زندگی در اتریش ماهانه بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو در نظر گرفته می شود. لازم بذکر است میزان هزینه زندگی به سبک زندگی و شهر مورد نظر بستگی دارد.”] [FAQ question=”ساده ترین روش برای کسب اقامت اتریش چیست؟” answer=”ویزای ازدواج به عنوان ساده ترین روش کسب اقامت اتریش قلمداد می شود.”] [FAQ question=”کم هزینه ترین روش اقامت به اتریش چه نوع ویزایی است؟” answer=”افراد در صورت دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرمای اتریشی قادر خواهند بود با کم ترین هزینه ممکن برای ویزای کار در این کشور اقدام نمایند.”] [accordions]

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر