info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

اقامت بلژیک

اقامت بلژیک

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

بلژیک یکی از کشور‌های زیبا و جذاب قاره‌ی اروپا است ویکی از پرطرفدارترین کشورها، برای مهاجرت و دریافت اقامت می باشد. باتوجه به مزایایی که این کشور دارا است، گرفتن اقامت بلژیک خواهان زیادی را نصیب خود کرده است. کشور بلژیک از نظر آب و هوا ،کشوری با اب و هوای مطلوب به حساب می آید.

زبان آلمانی ،فرانسوی و هلندی زبان مردم این کشور است که بسیار رایج می باشد. بسیاری از افراد‌معروف جهان اقامت بلژیک را دارند و در این کشور زندگی می کند. افرادی که در این کشور اقامت دارند زندگی با کیفیت و استانداردی را در این کشور تجربه خواهند کرد.

کشور بلژیک فرهنگ‌های مختلفی دارد، زیرا مهاجرین زیادی از هر قومیت و ملیت در بلژیک زندگی می کنند و همین امر باعث شده است تا فرهنگ‌های زیادی در این کشور جمع گردد و امکان آشنایی با فرهنگ‌ها به وجود بیاید. بدون شک اقامت بلژیک یکی از بهترین اقامت‌ها در اروپا می باشد و قطعا از گرفتن اقامت پشیمان نخواهید شد.

شرایط دریافت اقامت بلژیک

دریافت اقامت بلژیک مانند اقامت در هر کشور دیگری، نیازمندیکسری شرایط است. برای گرفتن اقامت راه‌های زیادی وجود دارد برای مثال از طریق تحصیل، سرمایه گذاری و….که هر کدام از این راه‌ها شرایطی دارند که بایدببینید کدام روش به درد شما می خورد.

تمکن مالی یکی از گزینه‌هایی است که همیشه مهم به حساب می آید و برای مهاجرت و اقامت هر کشوری نیازمهم و اساسی می باشد و برای هزینه‌های زندگی باید تمکن مالی داشته باشید.

شما حتما باید زبان یاد بگیرید،برای سرمایه و کار خود برنامه ریزی کنید تا به مشکل برنخورید،اگر کار مناسبی داریدیا با تحصیلات خود می توانید کار خوبی رادر بلژیک انجام دهید دارای شرایط مناسبی هستید و می‌توانید شرایط خوبی را تجربه کنی.

حتما قبل از رفتن به سفارت‌خانه با یک مشاور حرفه‌ای صبحت کنید تا بتواند شرایط نسبتا عالی را به شما معرفی کند وهمچنین روش‌های زیادی برای گرفتن اقامت وجود دارد که شما با بررسی ان‌ها حتما شرایط خوبی برای دریافت اقامت خود پیدا می کنید‌.

شرایط زندگی در کشور بلژیک

شرایط زندگی در کشور بلژیک

شرایط زندگی در هر کشوری به عوامل مختلفی بستگی دارد، مردم یک عامل تاثیرگذار در شرایط زندگی در کشور هستند. وضعیتخوب بهداشت بلژیک یکی از مزایا وشرایط مناسب زندگی در آنجا است. مالیات در بلژیک بسیار زیاد است،یعنی میزان مالیات بردرامد افرادی که آنجا زندگی می کنند بین۲۵ تا۵۰ درصد می باشد.

هزینه‌ی مسکن یکی از موارد مهم می باشد که در هرشهری قیمت آن متغیر می باشد. تحصیل و رفت و آمد یکی از مواردی می باشد که هزینه‌ی آن را باید در نظر داشته باشید.

افرادی که در بلژیک زندگی می کنند معمولا خرید خود را از خارج شهر تهیه می کنند، زیرا در داخل شهر گران است و بیشتر هزینه‌ها ،صرف سوپر مارکت و مالیات و اجاره مسکن می شود و یک نکته مهم این است که هزینه‌ی درمان در این کشور زیاد نیست.

چه روش هایی برای اخذ اقامت کشور بلژیک وجود دارد؟

برای اخذ اقامت کشور بلژیک روش‌های زیادی وجود دارد که در این مطلب به چند مورد از ان اشاره خواهیم کرد:

ازدواج با یک فرد بلژیکی: فرد بایددر فعالیت‌های اجتماعی مشارکت داشته باشد وتسلط بر یک زبان آلمانی، هلندییا فرانسوی داشته باشد، به مدت ۵سال در بلژیک زندگیکند و۳ سال آن را باید با همسر بلژیکی خود زندگی کرده باشد.

تحصیل: فرد باید از دانشگاه این کشور یک پذیرش‌نامه‌اخذ کندو شرایط ورود را داشته باشید.

سرمایه گذاری: فرد باید حدود یک سال در بلژیک کار کند و حقوق وزارت کار را دریافت کند. بلژیک به علت اینکه مرکز تجارت‌های بین‌المللی است، افراد سرمایه گذار در انجا بسیار هستند. متقاضیان می توانند از طریق این روش بعد از ۳ سال اقامت دائم را اخذ کنند.

پناهندگی: روشی بسیار سخت می‌ باشد که زمان زیادی می گیرد و مراحل سختی راباید طی کنید. این راه بسیار پر ریسک وخطرناک می باشد و به شما پیشنهاد نمی شود. زمانی که با پناهندگی شما موافقت شود دیگر به هیچ عنوان به کشور خود اجازه‌ی بازگشت نخواهید داشت.

تولد:فرزندی که در این کشور متولد می‌شود فقط از طریق خون می تواند تابعیت این کشور را اخذ کند. البته برای اخذ تابعیت از طریق خاک استثنا هم وجود دارد.

مراحل گرفتن اقامت بلژیک

برای گرفتن اقامت بلژیک حتما اول وضعیت مالی خود را چک کنید و به این نکته توجه کنید، زیرا هزینه ها در بلژیک زیاد است و شاید نتوانید از پس آن بربیایید. با اخذ ویزا بلژیک می توانید اقامت موقت این کشور را به دست آورید و اقامت شما به طور دقیق طبق شرایط مختلف بررسی و ارزیابی می شود وبعد از ۳ الی۱۰ سال بررسی می شود که آیا اقامت این کشور برای شما می تواند مناسب باشد یا خیرو بعد از آن می توانید در خواست اقامت دائم بدهید.

بعد از گرفتن اقامت می توانید برای همسر وفرزندان خود درخواست اقامت همراه را بدهید ،در این زمینه نکته‌ای که حائز اهمیت می باشد این است که شما باید نامه‌ی تمکن مالی ارائه بدهید که مشخص شود شما می توانید از پس هزینه‌ی زندگی مشترک بربیایید.

مراحل گرفتن اقامت بلژیکاز بقیه کشور‌ها راحت‌تر و ساده‌تر است، زیرایک کشور پیشرفته است که توانسته مراحل را ساده‌تر برگزار کند تا افراد مهاجری که شرایط مناسبی دارند، بتوانند اقامت بگیرند.

مدارک لازم برای اقامت در بلژیک

فرقی ندارد برای کدام کشور می خواهید اقامت بگیرید،برای اخذ اقامت هر کشورییکسری مدارک لازم است که باید ان‌ها را فراهم کنید، البته طبق شرایط و قانون‌های هر کشور و روشی که برای اقامت انتخاب می کنید مدارک‌ فرق می کند و حتما قبل از سفر بایک مشاور حرفه‌ای صبحت کنید تا بتواند کاملا شما را راهنمایی کند .

مدارک مورد نیاز اقامت در بلژیک از طریق تمکن مالی:

افراد باید بدون کار کردن در کشور مقصد زندگی خود را در اروپا اداره نمایند،بنابراین باید از پشتوانه مالی بالایی در کشور خود برخوردار باشند. افرادی که می خواهند اقامت بگیرند باید سود سرمایه سپرده گذاری، اجاره نامه ملک و یا حقوق بازنشتگی و.. را نشان بدهند تا ثابت شود که این افراد توانایی پرداخت هزینه ها را دارند. بعد از فراهم شدن این موارد باید گردش حساب خود را به همراه بقیه مدارک مثل گواهی اسناد و مالکیت و مدارک شناسایی و هویتی مانند شناسنامه، پاسپورت و.. به همراه ترجمه آنها  به سفارت ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز اقامت در بلژیکاز طریق کار و تخصص:

شما باید شرایط لازم را داشته باشید،یعنی باید تحصیلات،سابقه کاری، سطح زبان لازم و …راداشتهباشید.ابتدا به شما یک ویزای کاری۶ ماهه می دهند واگر در این۶ ماه شغل مناسبی در اروپا پیدا کردید، برای شما کارت اقامت صادر می شود، ولی اگر نتوانستید کاری پیدا کنید، مجبور می‌شوید به کشور خود برگردید. مدارکی که باید برای اخذ اقامت کاری داشته باشیدشامل شناسنامه و پاسپورت به همراه ترجمه، دو قطعه عکس، مدارک تحصیلی،گواهی عدم سوء پیشینه، رزومه و سوابق کاری، تسلط کافی بر روی زبان،مدارک رزروهتل و بلیط هواپیماو.. می باشد.

مدارک مورد نیاز اقامت در بلژیک از طریق تحصیل :

اخذ اقامت تحصیلییکی از روش‌های آسان و ساده است که ارزان هم می باشد. شما با دریافت پذیرش تحصیلی و اخذ ویزا در کشور مورد نظر تحصیل می کنید و بعد از پایان دوره تحصیلی (حداقل دو سال)نیز به مدت ۶ ماه ویزای کاری می گیرید و با پیدا کردن کار میتوانید اقامت دائم اروپا را بگیرید. مدارک اخذ اقامت از طریق تحصیل شامل شما فرم درخواست ویزای تحصیلی، نامه‌ی پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر، مدارکی برمبنای اثبات تمکن مالی برای پرداخت شهریه، گواهی پایان دوره سه سال متوسطه و دوره پیش دانشگاهی، گواهی پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد،شناسنامه و پاسپورت و ارائه‌ی عکس مدارک و…. می باشد.

مدارک مورد نیاز اقامت در بلژیک از طریق ازدواج :

هر فردی که با یک فرد خارجی ازدواج کند، می تواند برای دریافت اقامت اقدام کند. اقامت از طریق ازدواج تقریبا در بیشتر کشورهای اروپایی وجود دارد، البته به این نکته توجه داشته باشید که حداقل سن ازدواج در برخی از کشورهای اروپایی۱۸ سال است و در برخی دیگر از کشورهای اروپایی۲۴ سال می باشد. مدارکی که باید داشته باشید به این شرح می باشد:

شناسنامه و پاسپورت و یا کارت اتحادیه اروپا، گواهی وضعیت تاهل، گواهی عدم سوء پیشینه و… البته مدارک اقامت از طریق ازدواج در هر کشوری مختلف است و به همین دلیل نیاز است که با یک مشاور صبحت کنید.

هزینه ی اقامت در بلژیک

هزینه ی اقامت در بلژیک

هزینه ی اقامت در بلژیک در هرشهری مختلف است. این هزینه‌ها مربوط به گرفتن اقامت ،کارهای اداری ، تهیه مدارک و…می باشد و بخش دیگری از آن صرف تهیه پوشاک و مسکن و…می شود .

برای اقامت باید درآمد مناسبی داشته باشید، به عنوان مثالاجاره در بلژیک به ازای هریک متر ۱۰یورو می شود یایک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت حدود ۱۵یورو می شود.

تمدید اقامت در بلژیک چگونه است؟

تمدید اقامت در بلژیک بسیار راحت‌تر از گرفتن اقامت اولیه می‌باشد. باید مدارک عمومی را به اداره‌ی مهاجرت کشور بلژیک بدهیدو فرم درخواست تمدید کارت اقامت را پرکنید و مدارک لازم را همراه خود داشته باشید. حتما برای تمدید اقامت به موقع اقدام کنیدو حداقل پانزده روز مانده به پایان دوره اقامت، برای تمدید آن اقدام کنید.

اخذ اقامت دائم بلژیک و تابعیت

هدف بیشتر افرادی که به بلژیک مهاجرت می کنند،اخذ اقامت دائم بلژیک و بعد از آن تابعیت این کشور است. اگر به مدت ۵ سال در این کشور زندگی کنید می توانید برای اقامت بلژیک درخواست بدهید.

اقامت دائم در بلژیک سبب می شود که شما از تمام حقوقی که یک شهروند بلژیکی برخوردار است، برخوردار شوید. اقامت دائم به شما این امکان را می دهد که اقامت نامحدود داشته باشید، البته به مدت ۵ سال اعتبار خواهد داشت و بعد از آن می توانید برای تمدید اقدام کنید.

چگونه میتوان پاسپورت بلژیک را دریافت کرد؟

پاسپورت بلژیک،یکی از پاسپورت‌های درجه‌ یک است که دریافت آن می تواند شرایط خوبی را برای شما رقم بزند. این پاسپورت دارای رتبه‌ی۷ در رنکینگ پاسپورت‌های جهان به حساب می ایدو همچنینیکی از معتبرترین پاسپورت‌های بین‌الملی به حساب می آید.

برای اخذ پاسپورت بلژیک باید ۵ سال دراین کشور زندگی کرده باشید، در غیر این صورتنمی توانید پاسپورت دریافت کنید.شما بعد از ۵ سال زندگی در این کشور می توانید برای اخذ تابعیت بلژیک درخواست بدهید. حتی گاهی بعد ۲ یا ۳ سال نیز امکان فراهم شدن ان می باشد.

برای اخذ تابعیت بلژیک شما باید حتما در مدت زمان پنج سال مجموعاً کمتر از یک سال را در خارج از بلژیک بوده باشید و بایدیکی از زبان‌های این کشور را بلد باشید و نشان دهید که با محیط سازگار هستید .

یک نکته‌ای که می توان به آن توجه کرد، پرداخت به موقع مالیات است و مشارکت داشتن شما در چرخه اقتصادی کشور بلژیک که این دومورد می تواند در موفقیت پرونده شما تأثیر بگذارد.

بر اساس آخرین رتبه بندی جهانی در سال ۲۰۱۹، پاسپورت بلژیک در کنار کشورهایی مثل آمریکا، سوئد، پرتغال، فرانسه، نروژ، ژاپن، مالت و یونان قرار گرفته است. با پاسپورت بلژیک شما می توانید به ۱۲۶ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر داشته باشیدکه این نکته می تواند جزو مزایای گرفتن پاسپورت باشد.

مزایای اقامت بلژیک

مزایا و معایب اقامت در بلژیک

اقامت در هر کشورییکسری معایب ومزایادارد و اقامت در بلژیک هم از این مورد استثنا نیست، البته مزایای کشور بلژیک قطعا بیشتر از معایب آن است. به این نکته هم توجه داشته باشید که ممکن است مزایای اقامت در بعضی از کشورها بیشتر از معایب آن باشد ولی شما باید مقایسه انجام دهید،شرایط و علایق خود را بسنجید و تصمیم بگیرید.

تحصیل کردن در بلژیک بسیار به صرفه‌تر از کشورهای همسایه می باشد. بلژیک برای آموزش در بین۴۰ کشور oecdبالاترین میزان سرمایه گذاری را انجام داده است و این نشان دهنده‌ی کیفیت بسیار آن می باشد و همچنین تحصیل در دانشگاه‌ های بلژیک در مقایسه با دانشگاه‌های هلند،آلمان و فرانسه مقرون به صرفه می باشد. حتی اگر بتوانید بورسیه شوید یا کمک هزینه‌ی تحصیلی را دریافت کنید، می توانید هزینه را کاهش دهید.

یکی دیگر از مزایای مهم این است که شما می توانید به راحتی در آنجا خانه اجاره کنید،زیرا قیمت خانه در بلژیک مناسب است و مانند کشورهای دیگر نیست که افراد بیشتر حقوق خود را صرف خانه کنند ونکته‌ی جالبی که وجود دارد و می تواند باعث شگفتی شما شود این است که ارزان‌ترین مکان برای اجاره‌ی خانه،پایتخت اتحادیه اروپا می باشد. در واقع اجاره آپارتمان در بروکسل  ارزان‌تر از پاریس وبرلین است .

تمام مهاجران وکسانی که به بلژیک سفر کرده‌اند از سیستم مراقبت‌های بهداشتی بلژیک رضایت زیادی دارند و از آن تعریف می کنند و به خاطر بودجه‌ی زیادی است که از طریق مشارکت‌های تامین اجتماعی به دست امده است.

بلژیک یکی از کشورهایی است که بالاترینمیزان حقوق در اروپارا دارد. همچنین کار به عنوان کارمند، مزایایی را شامل می شود مانند ماشین شرکت، لپ‌تاپ،برای غذا تخفیف می گیریدیا دوره‌های رایگان زبان برایتان برگزار می گردد و..

در بلژیک میان کار و زندگی تعادل خوبیبرقرار است،یعنی اضافه‌کاری‌ها با هزینه‌ی مناسب حساب می شود و به اندازه‌ی کافی مرخصی دارید و حتی در طول مرخصی و تعطیلات حقوق شما پرداخت می شود. در بلژیک۳۸ ساعت کاری استاندارد است و نیروی کاری که حقوق می گیرد،۴ هفته مرخصی و ۱۰ تعطیلات رسمی دارد.

بلژیک برای بیزینس وتجارت یک کشور عالی به حساب می آید، زیرا ارتباطات عالی با کشور‌های اقتصادی دنیا دارد، به همین دلیل فرصت درجه‌یکی برای تجارت به حساب می آید. اگر بتوانید به زبان انگلیسی مسلط باشید به راحتی می توانید در این کشور کارهای خود را انجام بدهید، زیرا افراد بلژیکی به راحتی به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.

زندگی در بلژیک فرصت مناسبی برای سفر کردن است، زیرا به راحتی می توانید اروپا را کشف کنید و به هلند ،پاریس،فرانسه و آلمان سفر کنید.

معایب اقامت در بلژیک به شرح زیر می باشد:

یکی از معایب بلژیک گران بودن مواد غذایی می باشد. حدودا غذا و نوشیدنی در بلژیک۱۰ درصد گران‌تر از هلند است، به همین دلیل بسیاری از مردم غذای خود را در خارج از کشور می گیرندیا خرید خود را ازسوپرمارکت‌های ارزان‌تر انجام می دهند.

پیدا کردن کار در بلژیک می تواند بسیار سخت باشد، زیرا اغلب کارها برای ساکنان اتحادیه‌ی اروپا می باشد و استخدام افراد،غیر از اتحادیه اروپا همیشه کار و زمان و هزینه‌ی بیشتری را دارا است. برای شانس بیشتر استخدام می توانید به زبان هلندی و فرانسوی صحبت کنید.

بلژیک سیستم اداری وسیاسی پیچیده‌ای را دارد، در واقع رکورد طولانی‌ترین دوره بدون دولت انتخابی در دست بلژیک می باشد و هر منطقه قانون مختص خود را در مورد مسکن و مراقبت کودکان و آموزش دارد و طبق آن اداره می شود،یعنی در واقع بلژیک از سه منطقه مختلف است و هلندی‌ها و فرانسوی‌ها همدیگر را زیاد دوست ندارند، به همین علت هر منطقه قانون خود را دارد.

شهرهای بزرگ بلژیکجزء شلوغ‌ترین شهرهای جهان به حساب می آیند. ازدحام جمعیت در این شهرها بسیار است و مردم زمان زیادی را در ترافیک می گذرانند، خوبی این شهرها این است که دارای سیستم حمل و نقل خوبی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر