info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

اقامت سوئد

اقامت سوئد

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

کشورهای اسکاندیناوی از جمله سوئد به عنوان کشورهای برتر اروپایی در میان مهاجران شناخته می شوند که این طرز فکربرای سیستم های بهداشتی مناسب، سیستم آموزشی ایده آل و کیفیت زندگی سوئد می باشد. از همین رو سالانه تعداد زیادی از ایرانی ها به دنبال کسب اقامت سوئد به عنوان شناخته شده ترین کشور این حوزه هستند.

چه روش هایی برای کسب اقامت سوئد وجود دارد؟ آیا بدون مدرک زبان می توان برای اقامت این کشور اقدام نمود؟ چه افرادی از شانس بالاتری برای دریافت اقامت برخوردار می باشند؟ کم هزینه ترین روش برای کسب اقامت سوئد کدام است؟ این سوالات، شروعی برای ماجراجویی در کشور سوئد می باشد. برای اطلاع از شرایط و چگونگی اقدام در این کشور با ما همراه باشید.

شرایط اخذ اقامت سوئد

برای دریافت اقامت سوئد می بایست به واسطه یکی از روش های ورود به این کشور، مدت زمانی را در کشور سوئد سپری نمود. میزان دقیق این مدت زمان، متناسب با روش ورود تعیین می گردد. به طور مثال، افراد در صورت دریافت پیشنهاد کاری، در صورت احراز شرایط مورد نیاز و عدم سوابق کیفری با گذشت سه سال، اقامت سوئد را دریافت نمایند.

در حال حاضر در حدود ۱۱ میلیون نفر در کشور سوئد زندگی می کنند که ۱۰ درصد آن را مهاجران تشکیل می دهند که بیشترین میزان مهاجران را هندی ها، افغان ها و مهاجران کشور سوریه در بر می گیرند. ایران در این رتبه بندی در جایگاه پنجم قرار دارد و سالانه تعداد زیادی از ایرانی ها به دنبال کسب اقامت سوئد می باشند.

افراد خارج از اتحادیه اروپا می بایست از یک روش وارد کشور سوئد شوند. از معمول ترین روش های مهاجرت به کشور سوئد می توان به ویزای کار، ویزای تحصیلی، اقامت از روش پناهندگی، اقامت از طریق ازدواج و ویزای سرمایه گذاری اشاره کرد. در ادامه این مقاله، تمامی روش های عنوان شده به تفصیل مورد بررسی قرار می گیرند.

اقامت سوئد از طریق ازدواج

همه افراد بالای ۱۸ سال در صورت ارائه مدارک مورد نیاز و اثبات صحت ازدواج با یک شهروند سوئدی، می توانند برای اقامت سوئد از طریق ازدواج اقدام نمایند. طبق قوانین وضع شده دولت سوئد، افرادی که مدارک قابل استنادی را از صحت ازدواج با یک شهروند سوئدی ارائه دهند، مشمول این قانون می شوند.

با توجه به مهاجرت روز افزون به کشور سوئد، سختگیری های بیشتری در خصوص اقامت سوئد از طریق ازدواج نسبت به گذشته تعیین شده است. به همراه اسناد ازدواج می بایست مدارک و ادله ای که نشان دهنده ارتباط قبل از ازدواج میان افراد است، ارائه شود. از دیگر شرایط مورد نیاز برای اقدام از روش ازدواج می توان به ارائه تمکن مالی مورد نیاز از جانب فرد مقیم کشور سوئد اشاره نمود.

فرد سوئدی با ارائه تمکن مالی که نشان دهنده میزان مورد نیاز برای زندگی دو نفر در کشور سوئد می باشد، این روند را تسهیل می بخشد. بازه های زمانی مورد نیاز برای این روش بین ۹ تا ۱۲ ماه به طول می انجامد. لازم به ذکر است افرادی که دارای ویزای کوتاه مدت و مجوز اقامت کمتر از ۳ ماه در سوئد می باشند، می بایست در کشور مبدا اقدامات لازم را انجام دهند.

اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری

صاحبان مشاغل و یا سرمایه گذاران ایرانی در صورت تامین بودجه های مورد نیاز قادر خواهند بود برای سرمایه گذاری در کشور سوئد اقدام نمایند. در این کشور افراد می توانند از روش خرید بیزینس و یا ثبت شرکت، اقامت سوئد را دریافت نمایند. هر کدام از روش های عنوان شده دارای قوانین به خصوصی می باشد که در ادامه به آنها اشاره می شود.

خرید بیزینس

در روش خرید بیزینس، افراد قادر خواهند بود تا کسب و کارهایی که در سوئد، تصمیم بر فروش بیزینس خود را را دارند، خریداری نمایند. این کسب و کارهای فعال می توانند با توجه به میزان سود و نوع فعالیت خود، بر روی خدمات شان، هزینه ای را برای سرمایه گذاران خارجی تعیین نمایند. در همین خصوص در صورت تامین هزینه مورد نظر می توان از طریق خرید بیزینس به اقامت سوئد رسید.

افراد با خرید بیزینس، ویزای سه ساله سوئد را دریافت می نمایند و می بایست در این مدت زمان، به فعالیت این کار ادامه دهند. از دیگر شروط دریافت اقامت سوئد از طریق خرید بیزینس می توان به سود آور بودن کسب و کار اشاره کرد. با سپری کردن این روند به مدت ۳ سال، اقامت سوئد به سرمایه گذاران تعلق می گیرد.

ثبت شرکت

ثبت شرکت

قوانین و شرایط ثبت شرکت در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا به یک صورت اجرا می شود. سرمایه گذاران در صورت ارائه طرح اقتصادی مناسب قادر خواهند بود تا از این روش برای ویزای سرمایه گذاری کشور سوئد اقدام نمایند و با احراز شرایط مورد نظر، موفق به دریافت اقامت شوند.

یکی از مهم ترین شروط این روش، همکاری و شراکت با یک فرد سوئدی برای راه اندازی شرکت می باشد. سرمایه گذاران به صورت شراکتی، یک شرکت را در کشور سوئد تاسیس می کنند و با استخدام دو کارمند سوئدی به فعالیت خود ادامه می دهند. در صورت ادامه این روند و عدم سوابق کیفری به مدت سه سال، اقامت سوئد به آنان اعطا می شود.

اقامت سوئد از طریق کار

یکی از کم هزینه ترین روش های کسب اقامت سوئد از روش ویزای کار می باشد. در حال حاضر با توجه به قوانین اتحادیه اروپا، افراد در صورت اخذ دعوت نامه کاری از یک کارفرمای سوئدی قادر خواهند بود برای این ویزا اقدام نمایند و پس از احراز شرایط مورد نظر، اقامت این کشور را دریافت نمایند.

افراد با توجه به رزومه های تحصیلی و کاری خود برای پیدا کردن کار در سایت های کاریابی و یا آژانس های استخدامی به دنبال کار مورد نظر می باشند. در صورت تطابق رزومه کاری با موقعیت شغلی پیدا شده، برای آن اقدام می نمایند. کارفرمایان با توجه به نیازهای خود، درخواست های ارسال شده را مورد بررسی قرار می دهند و در صورت امکان، پیشنهاد کاری را به واجدین شرایط ارائه می دهند.

در این روش با توجه به قوانین اتحادیه اروپا که افراد مقیم کشور سوئد و داوطلبان اتحادیه اروپا در اولویت دریافت پیشنهاد شغلی قرار دارند، شانس متقاضیان ایرانی بسیار پایین می باشد. در صورت دریافت پیشنهاد کاری و پس از شرکت در مصاحبه به صورت آنلاین، قادر خواهند بود تا برای ویزای کار سوئد اقدام نمایند. در این روش می توان برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را به عنوان همراه اقدام نمود.

اقامت سوئد از طریق تحصیل

یکی از معمول ترین روش های کسب اقامت سوئد از روش ادامه تحصیل در این کشور می باشد. لازم به ذکر است که روش تحصیلی زمینه ساز اخذ اقامت می شود و خود به صورت مستقیم غیر از مقطع دکتری به اقامت منتهی نمی شود. بسیاری از دانشجویان با توجه به کیفیت بالای تحصیل و زندگی، سوئد را به عنوان مقصدی ایده آل انتخاب می نمایند. در این بخش به بررسی کسب اقامت سوئد از طریق ویزای تحصیلی پرداخته می شود.

اقامت سوئد از طریق تحصیل

با توجه به قوانین دولت سوئد، دانشجویان دکتری در صورت تایید استاد راهنما در کشور سوئد از حقوق ماهانه برخوردار می باشند. این دسته از دانشجویان در صورت دریافت حقوق ماهانه، زمان تحصیل جزو سوابق کاری دانشجویان محسوب می گردد و از همین رو با سه تا چهار سال دوره دکتری قادر خواهند بود برای اقامت دائم سوئد اقدام نمایند.

سایر مقاطع تحصیلی به عنوان یک راه ورود به کشور سوئد تلقی می شود. دانشجویان در صورت فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود برای دانشگاه های سوئد اقدام نمایند. دانشجویان پس از اتمام تحصیل از فرصتی که دولت سوئد بین ۶ تا ۱۲ ماه برای فارغ التحصیلان در نظر گرفته است، می بایست کار مورد نظر را پیدا نمایند. در صورت پیدا کردن کار می توانند درخواست ویزای کار دهند و در صورت احراز شرایط مورد نظر اقامت سوئد را دریافت نمایند.

دوره های تحصیلات تکمیلی در کشور سوئد به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان در صورت ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی قادر خواهند بود برای برترین دانشگاه ای سوئد اقدام نمایند. تحصیلات در کشور سوئد مستلزم پرداخت هزینه می باشد، این میزان هزینه به مقطع تحصیلی و رشته مورد نظر متفاوت می باشد.

اقامت سوئد از طریق پناهندگی

کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل متحد مجموعه ای از قوانین بین المللی برای نحوه رفتار کشورهای عضو سازمان ملل با پناهندگان است. طبق این کنوانسیون، پناهنده کسی است که به دلیل نژاد، ملیت، گرایش جنسی، عقاید مذهبی یا سیاسی، جنسیت یا عضویت در یک گروه اجتماعی خاص، مورد آزار و اذیت قرار گیرد. قاعده این است که به شخصی که پناهنده است مجبور به پناهندگی می شود، صرف نظر از اینکه در کدام کشور پناهندگی می کند.

حتی کسی که طبق کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل متحد به عنوان پناهنده طبقه بندی نشده است، ممکن است به عنوان فردی که نیاز به حمایت دارد، از حق اقامت برخوردار شود. طبق قانون بیگانگان سوئد، اجازه اقامت ممکن است به افراد واجد شرایط حمایت فرعی داده شود. اتحادیه اروپا قوانین مشترکی را در رابطه با تعیین پناهنده بودن فرد در کشورها تعیین می کند. به عنوان بخشی از روند پناهندگی، کشورها باید عوامل مختلفی را در زمینه و وضعیت فرد ، مواردی که تحت تعقیب قرار گرفته، وضعیت در کشور مبدا فرد و غیره را در نظر بگیرند.

اگر مجبور به درخواست پناهندگی در سوئد هستید، باید با اداره مهاجرت سوئد تماس بگیرید. اداره مهاجرت سوئد آژانس دولت مرکزی، مسئول بررسی درخواست پناهندگی افرادی است که می خواهند در سوئد تابعیت را دریافت نمایند. طبق مقررات دوبلین، درخواست پناهندگی شما باید در اولین کشور اروپایی که به آن می رسید بررسی گردد. آژانس مهاجرت سوئد برای بررسی اولین کشور سوئد، از همه پناهجویان بالای ۱۴ سال اثر انگشت می گیرد.

نتیجه گیری

با توجه به کیفیت بالای زندگی در کشور سوئد، سالانه تعداد زیادی از افراد به دنبال مهاجرت و پس از آن کسب اقامت می باشند. از همین رو این کشور راه های متنوعی را پیش روی مهاجران قرار داده است. در این مقاله به بررسی روش های کسب اقامت سوئد پرداخته شد، از همین رو همه افراد با ویژگی و شرایط مختلف قادر خواهند بود برای اقامت سوئد اقدام نمایند.

انتخاب راه صحیح و درست برای کسب اقامت سوئد، متناسب با شرایط افراد تعیین می گردد. لازم به ذکر است مشاوره با افراد آگاه در این خصوص، کمک شایانی به انتخاب راه و چگونگی به سرانجام رسیدن اقدام می نماید. مشاورین موسسه آریاناپارس پاسخگوی سوالات و بررسی علاقه مندان به مهاجرت به سوئد می باشند. برای مشاوره رایگان و با ما در ارتباط باشید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر