info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

تابعیت ترکیه از طریق تولد فرزند

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

تابعیت ترکیه از طریق تولد فرزند به همراه توضیحات

مفهوم تابعیت رابطه ای است که فرد متبوعه یا مقیم را به کشور و یا دولت پذیرنده مرتبط می کند. اخذ تابعیت از طریق تولد را می توان از اصلی ترین راه های گرفتن تابعیت یک کشور تعریف کرد، اخذ این نوع ار تابعیت با متولد شدن شخص آغاز می شود. می توان اشاره کرد که دریافت تابعیت یک کشور به دو شاخه اصلی تقسیم می شود.

تابعیت از طریق خون و تابعیت از طریق خاک ، کشورها بر اساس دو سیستم و قانون می باشند سیستم (Civil Low) که این کشورها مهاجر فرست می باشند. و کامن لا که سیستم هم چنین کشور هایی مهاجر پذیر است و عامل اصلی تولد را خاک می دانند. سیستم هایی که سیویل لا هستند ، سیستم خون را می پذیرند و در برخی کشورها پدر و در برخی کشورها مادر را عامل اصلی می دانند.

در سیستم کامن لا عامل اصلی خاک می باشد و طبق این قانون هر کودکی به نحو زمینی و یا در هواپیما و یا در کشتی در حیطه یک کشور متولد شود می تواند اقامت آن کشور را دریافت کند در این نوع از تابعیت عامل پدر تأثیری ندارد، تابعیت افراد در این مبحث به صورت غیرارادی است مثل یک فرزند ایرانی که چون پدر ایرانی دارد تابعیت کشور را دارد حال اگر این فرد بخواهد تابعیت خود را عوض کند ناگزیر خود را عوض کند.

اقامت

ناگزیر به رعایت یکسری قوانین است، حال اینکه اقامت یعنی اینکه فرد با یک اقامت نامه رسمی، در یک کشوری کار و زندگی می کند در حالی که شخص نمی تواند از حقوقی که متبوعین برخوردارند برخوردار باشد مثل رأی دادن به کار در مشاغل خاص و مواردی که یک فرد به علت یک رابطه حقوقی مادی با کشور پذیرنده نمی تواند آن فعالیت ها را انجام دهد.

دریافت اقامت ترکیه برای فرزندان رعایت یکسری قوانین را در بردارد که پدر و مادر باید آن را رعایت کنند از جمله کارت تولد کودک که در ترکیه متولد شده و ۶ ماه پس از تاریخ تولد به او داده می شود، باید دقت کرد که وضعیت اقامت کودک باید قبل از پایان دوره ی ۶ ماهه مشخص شود.

کودکی که در دوره ی ۶ ماهه به او اجازه اقامت داده شده باید برای وضعیت مسکن و غیره او نیز برنامه ای را مشخص کرد، این برگه تولد برای والدین مثل ویزا است و کسانی که با این برگه در ترکیه اقامت دارند و برای ادامه اقامت درخواستی نداده اند این اقامت غیرقانونی تلقی می شود به این معنی که افراد پس از دریافت کارت تولد کودک که پس از ۶ ماه می باشد باید وضعیت اقامت خود را مشخص کنند.

فرزندی که در ترکیه متولد می شود مقیم این کشور است ولی اینکه پس از رسیدن به سن قانونی به او تابعیت اعطا شود در حال حاضر مشخص نیست.

وضعیت تأهل

برای دریافت اجازه اقامت در ترکیه شخص باید از وضعیت تأهل خود، محل زندگی خود و گذرنامه خود را بصورت دقیق اعلام کند و به اداره شهری اعلام کند.

در درجه اول کسب تابعیت و اقامت یک فرزند توسط یک پدر و مادر ترک است، در داخل ترکیه هستند و یا خارج آن. هر شهروندی در کشور ترکیه از بدو تولد درخواست اقامت خود را اعلام می کنند. این دادخواست برای اشخاصی که در داخل کشور هستند بررسی می شود و برای افرادی که در کشور نیستند به کنسولگری ترکیه فرستاده می شود.

هر کودک که در ترکیه متولد می شود صرف نظر از ملیت پدر و مادر خود به واسطه تولدش در این کشور، اقامت این کشور را به طور فرعی می پذیرد.

داشتن اقامت ترکیه برای هر فرزند مزایای خود را دارد که به چند مورد می توان اشاره کرد مثل اسکان دریافت اقامت دائم این کشور و سپس پاسپورت آن، امکان افتتاح حساب بانکی بین المللی، امکان تجارت آزاد و بدون تحریم، دریافت تسهیلات و وام، زندگی در یک کشور قابل قبول و امن، امکان تحصیل ارزان در دانشگاه های ترکیه، امکان دریافت شماره های بین المللی و مواردی دیگر که همگی باعث می شود که افراد به فکر تولد فرزند خود در این کشور نیفتند تا بتوانند آینده بهتری را برای فرزندان خود رقم بزنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر