...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

چگونه از کشورهای مختلف اقامت بگیریم؟

چگونه از کشورهای مختلف اقامت دائم بگیریم

این روزها با توجه به شرایط سخت زندگی در ایران و همچنین ارزشی که پول ریال دارد، اکثر افراد به دنبال دریافت اقامت دائم کشورهای پرطرفدار هستند. احتمالا شما هم یکی از این افراد هستید و می‌خواهید از روش‌های مختلفی، اقامت دائم را کسب کنید تا بتوانید زندگی جدیدی را برای خود و خانواده تان رقم بزنید. اقامت دائم کشورهای مختلف یکی از بهترین اقداماتی است که می‌توانید انجام دهید. تصور کنید که تحصیل فرزندانتان در بهترین کشورهای دنیا و یا این که بتوانید کاری متناسب با رشته تحصیلی خودتان در کشور انتخابی پیدا کنید، چقدر می‌تواند لذت بخش باشد. به هر حال هر فردی هدفی از بابت این تصمیم خود دارد و ما وظیفه داریم تا اطلاعات موثق و مورد نیاز شما را به بهترین شکل در اختیارتان قرار دهیم.

تعریف اجازه اقامت دائم

قبل از این که وارد بحث جذاب گرفتن اقامت دائم هر یک از کشورها شویم، خوب است تا یک بار برای همیشه مفهوم اجازه اقامت دائم را متوجه شویم.

اجازه اقامت (Residence Permit

اجازه اقامت دائم از جذاب‌ترین موضوعاتی است که می‌توانیم به آن بپردازیم. همانطور که مشخص است شما با دریافت اجازه اقامت می‌توانید در یک کشور زندگی کنید و حتی از یک سری از خدمات برخوردار شوید. برای مثال می‌توانید با توجه به مدت زمانی که به شما اجازه اقامت در آن کشور داده است، فرزندان خود را در مدرسه ثبت نام کنید و یا از خدمات بیمه درمانی استفاده کنید. نکته جالب این که حتی می‌توانید در آن کشور خرید ملک برای گرفتن اقامت دائم را انجام دهید که کمی جلوتر به طور کامل به این موضوع اشاره می‌کنیم. به هر حال سند اجازه اقامت به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید در یک مدت زمان مشخص، در کشور مورد نظر خود زندگی کنید.

تعریف اقامت دائم (Permanent Resident)

دریافت اقامت دائم یکی از بی‌نقص‌ترین روش‌هایی است که می‌توانید برای مهاجرت به یک کشور انتخاب کنید. در همین ابتدا به شما بگوییم که تنها نقطه ضعف این روش این است که شما نمی‌توانید در امور سیاسی کشورها نقشی داشته باشید. این محدودیت با توجه به چندین امکانات دیگری که برای شما فراهم می‌شود، تقریبا به چشم نمی‌آید. با دریافت سند و یا مجوز اقامت دائم زندگی خود را در یک کشور دیگر شروع کنید، بدون اینکه نگرانی از بابت تمام شدن فرصت خود داشته باشید. فقط باید هر چند سال یکبار (بین پنج تا هفت سال برای کشورها متغییر است) مجوز اقامت  دائم خود را تمدید کنید. در اقامت دائم شما اجازه استفاده از امکاناتی مشابه با آنچه شهروندان همان کشور دریافت می‌کنند خواهید داشت. می‌توانید فرزندان خود را به مدرسه بفرستید تا به طور رایگان تحصیل خود را ادامه دهند، می‌توانید بدون دریافت ویزا از کشورهای اتحادیه اروپا دیدن کنید و حتی فراتر از آن، اجازه راه اندازی کسب و کار خود را نیز دارید. دریافت اقامت دائمی زمانی اتفاق می‌افتد که شما به مقیم کشور مقصد خود تبدیل شوید. در بخش بعدی درباره تفاوت‌های مقیم و شهروند توضیحاتی را به شما ارائه می‌دهیم.

اقامت دائم

تفاوت اقامت دائم و شهروندی

قبل از هر چیز بیایید تا ویژگی‌هایی که باعث می‌شوند یک فرد به عنوان شهروند یک کشور شناخته شود را بررسی کنیم.

 • متولد شدگان در یک کشور جزو شهروندان آن کشور محسوب می‌شوند. به همین دلیل یکی از روش‌هایی که معمولا خانواده‌ها از آن استفاده می‌کنند، به دنیا آوردن فرزند در کشور مورد نظرشان است تا بعد از آن بتوانند به واسطه فرزندشان که شهروند آن کشور به حساب می‌آید، اقامت دائم را دریافت کنند.
 • اگر یک فرد بتواند سال‌های متمادی در یک کشور زندگی کند (حداقل پنج سال که با توجه به شرایط کشورهای مختلف، ممکن است بیشتر شود) جزو شهروندان آن کشور شمرده می‌شود.
 • موارد دیگری که کمتر از آن‌ها استفاده می‌شود. مثلا دریافت پناهندگی از یک کشور

حال بیایید تا به تفاوت‌های بین اقامت دائم و شهروندی یک کشور بپردازیم. به فردی که شهروندی یک کشور را دارا است، شهروند آن کشور و فردی که اقامت یک کشور را دارا است مقیم آن کشور می‌گویند.

 1. اولین مورد را می‌توانیم به توضیحاتی درباره پاسپورت اختصاص دهیم. فردی که اقامت دائم را دریافت کرده است، در نهایت دارای پاسپورت کشور خود است. برای مثال یک فرد ایرانی دارای پاسپورت ایران است و این نشان دهنده آن است که فرد تابعیت ایرانی دارد. در صورتی که شهروندان از پاسپورت کشور مقصدی که مقیم می‌خواهد به آن مهاجرت کند برخوردار هستند.
 2. دومین مورد محدودیت در داشتن پست و مقام‌های دولتی در کشور مقصد است. یک شهروند از تمامی حقوق کامل آن کشور برخوردار است. افراد شهروند بعد از رسیدن به سن مشخص قانونی می‌توانند به راحتی رای خود را در انتخابات ارائه دهند. اما افراد مقیم امکان رای دادن را نخواهند داشت.
 3. سومین مورد این است که شما به عنوان یک فرد مقیم باید مدت زمانی را که کشور مقصد در نظر گرفته است، تنها به زندگی در همان کشور اختصاص دهید و یا عبارتی دیگر از کشور خارج نشوید. اما این موضوع در رابطه با شهروندان صدق نمی‌کنند و آن‌ها حتی اگر سالیان سال هم از کشور مبدا خود خارج شوند، باز هم شهروند آن کشور محسوب می‌شوند.

شرایط اقامت دائم

اما چگونه اقامت دائم را دریافت کنیم؟ قطعا هر فردی کشور خاصی را مدنظر دارد و ما تمام تلاش خود را کرده ایم تا در این مقاله، درباره شرایط اقامت دائم کشورهای مختلف و پرطرفدار توضیحاتی را ارائه دهیم. توجه داشته باشید که هر کشور شرایط خاصی را در نظر گرفته است که باید با دقت آن‌ها را بررسی کنید.

شرایط اقامت دائم آلمان

آلمان کشوری است که به دلیل داشتن شرایط فوق العاده و همچنین امکانات رایگانی که در اختیار افراد می‌گذارد، به یکی از بهترین مقصدها برای مهاجرت تبدیل شده است. در ادامه مواردی که لازم است برای اقامت دائم آلمان در نظر داشته باشید را برای‌تان شرح می‌دهیم.

برای حداقل پنج سال در این کشور مشغول به زندگی شوید تا اقامت موقت شما به اقامت دائم تبدیل شود.
مدرک زبان آلمانی خود را ارائه دهید.(حداقل سطح زبان مورد نیاز B2 است)
توانایی مالی تان را با خرید خانه و یا برطرف کردن حداقل نیازهای زندگی خود نشان دهید.
برای حداقل ۵ سال بیمه بازنشستگی خود را در کشور آلمان پرداخت کنید.
هیچ گونه سابقه کیفری در آلمان و اتحادیه اروپا نداشته باشید.
دوره آموزشی Integration Course را بگذرانید تا به خوبی با فرهنگ آلمان آشنا شوید.
اقامت دائم آمریکا

شرایط اقامت دائم آمریکا

اقامت دائم آمریکا به این معنی است که شما بتوانید گرین کارت دریافت کنید. با گرین کارت زندگی شما در آمریکا آغاز می‌شود و تنها باید هر ده سال یک بار گرین کارت خود را تمدید کنید تا بتوانید به زندگی در آمریکا ادامه دهید. نکته قابل توجه این است که بعد از گذشت پنج سال از زمان دریافت گرین کارت شما می‌توانید برای شهروندی این کشور درخواست دهید و حتی پاسپورت آمریکایی را دریافت کنید.

برای دریافت اقامت دائم کشور آمریکا باید ویزاهای مهاجرتی این کشور را که در انواع گوناگون ارائه شده اند دریافت کنید. هر کدام از این موارد را در بخش روش‌های دریافت اقامت دائم آمریکا به شما توضیح می‌دهیم.

شرایط اقامت دائم کانادا

کشور کانادا نیز یکی از دیگر کشورهایی است که شرایط لازم برای یک زندگی عالی را برای مهاجران فراهم می‌کند. در ادامه به معرفی برخی از عمومی‌ترین شرایط دریافت اقامت دائم کانادا می‌پردازیم:

 • توانایی ارائه مدرک معادل سازی شده
 • حداقل ۲ سال حضور، طی یک دوره اقامت ۵ ساله
 • داشتن یکی از مدارک زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • ارائه اسنادی مبنی بر داشتن تمکن مالی
 • نداشتن سو پیشینه و ارتکاب جرم در کانادا

موارد گفته شده تنها شرایط عمومی دریافت اقامت دائم کانادا بود. شما ضمن داشتن شرایط بالا،  باید در ادامه برای اقدام به دریافت اقامت دائم با یکی از مراحل زیر جلو بروید:

 1. اقامت از طرق کار
 2. اقامت تحصیلی
 3. سرمایه گذاری
 4. ازدواج
 5. پناهندگی
 6. اکسپرس اینتری
 7. توریستی

شرایط اقامت دائم انگلستان

انگلستان از محبوب‌ترین کشورها در نزد ایرانیان است. پس اگر شما هم این کشور را انتخاب کرده اید، قرار است تا یک زندگی محشر را تجربه کنید. برای دریافت اقامت دائم انگلستان باید شرایط زیر را دارا باشید:

 • بالای ۱۸ سال سن داشته باشید.
 • بتوانید سرمایه ای معادل با دو میلیون پوند فراهم کنید تا شرایط مالی مطلوب خود را اثبات کنید.
 • مدرک زبان با نمره مناسب ارائه دهید.
 • اگر می‌خواهید پس از اقامت دائم در انگلیس در کار سابق خود مشغول شوید، آن شغل حتما باید در لیست مشاغل مورد نیاز کشور انگلیس باشد و همچنین باید سابقه شغلی مورد قبولی داشته باشید تا توانایی خود را نشان دهید.

البته شرایط گفته شده‌ی بالا، تنها یک توضیح کلی بود. در ادامه  و در قسمت روش‌های دریافت اقامت دائم، به طور کامل و دقیق‌تر به روش‌های دریافت اقامت دائم کشور انگلستان و معرفی انواع راه‌های آن می‌پردازیم.

شرایط اقامت دائم ایران

این قسمت از مقاله را به افراد اتباع اختصاص داده ایم که می‌خواهند اقامت در کشور ایران را به طور کامل دریافت کنند. این افراد باید از شرایط زیر برخوردار باشند:

 • هیچ گونه جرم و جنایتی در حوزه‌های غیر سیاسی نداشته باشند.
 • حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند.
 • حداقل ۵ سال به طور قانونی در ایران زندگی کنند.
 • فرد نباید از خدمت سربازی خود فرار کرده باشد.

روش‌های دریافت اقامت دائم

قطعا همه ما به دنبال بهترین روش برای دریافت اقامت دائم کشور موردنظرمان هستیم. واضح است که در هر کشور روش‌های مختلفی برای دریافت اقامت دائم وجود دارد. ما تلاش کرده ایم تا به تفکیک مطلوب‌ترین روش را برای شما عزیزان در رابطه با هر کشور تهیه کنیم.

روش‌های دریافت اقامت دائم آلمان

 روش‌های دریافت اقامت دائم آلمان

کشور آلمان روش‌های نسبتا آسانی را برای افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند در نظر گرفته است. روش‌های مختلف زیر برای دریافت اقامت دائم آلمان فوق العاده هستند.

دریافت اقامت دائم از طریق کار

اگر توانستید از طریق مهاجرت کاری به کشور آلمان وارد شوید، کافی است تا به مدت چهار سال در این کشور کار کنید و مهارت خود را به کارفرما اثبات کنید. قدم بعدی درخواست برای دریافت اقامت دائم است.

دریافت اقامت دائم از طریق تحصیل

برای این کار شما باید ابتدا ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کنید. سپس بعد از ورود به خاک آلمان و مشغول شدن به تحصیل، می‌توانید با شانس بسیار بیشتری به دنبال کار در این کشور بگردید و شاغل شوید. در نهایت هم بعد از گذشت ۵ سال و به دست آوردن سابقه کار، اقدام به دریافت اقامت دائم کنید. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دریافت اقامت تحصیلی آلمان هستید، مقاله‌ی ما با نام مهاجرت تحصیلی به آلمان به شما پیشنهاد می‌دهیم.

دریافت اقامت دائم از طریق گذراندن دوره‌های آسبیلدونگ

دوره های آسبیلدونگ معمولا ۳ ساله هستند. شما بعد از اتمام این دوره‌ها، در صورتی که دو سال سابقه شغلی رسمی در این کشور داشته باشید که از بیمه نیز برخوردار باشد، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم خود اقدام کنید. البته فراموش نکنید که ارائه مدرک زبان آلمانی نیز در سطح B1 الزامی است.

دریافت اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری

شرکت خود را ثبت کنید و یا استارتاپ خود را راه اندازی کنید تا بعد از مدت ۳ سال بتوانید اقامت دائم خود را از کشور قدرتمند آلمان دریافت کنید.

دریافت اقامت دائم از طریق فرزند آوری

کافی است تا فرزندتان را در یکی از شهرهای کشور آلمان به دنیا بیاورید تا به عنوان شهروند آن کشور شناخته شود و سپس خودتان نیز بعد از شرایطی که آلمان مشخص کرده است، اقامت دائم را دریافت کنید.

دریافت اقامت دائم از طریق ازدواج

با ازدواج کردن به صورت رسمی با یک شهروند آلمانی و یا فرد مقیم آلمان، اقامت دائمی خود را دریافت کنید. البته توجه داشته باشید که باید حداقل سه سال در این کشور با اقامت موقت زندگی کنید و سپس درخواست برای اقامت دائم را بدهید.

روش‌های دریافت اقامت دائم آمریکا

معمولا مهاجرت به کشور آمریکا مخصوصا برای ما ایرانیان با سختی زیادی انجام می‌شود. شما باید با کمک انواعی از ویزاهای مهاجرتی، اقامت دائم آمریکا را دریافت کنید. ویزاهای مهاجرتی مختلف را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

ویزای لاتاری
ویزاهای خانوادگی
ویزاهای سرمایه گذاری
ویزای نخبگان
ویزای ازدواج
ویزاهای کاری
روش دریافت اقامت دائم کانادا

روش‌های دریافت اقامت دائم کانادا

آرزوی داشتن اقامت دائم کشور کانادا در ذهن بسیاری از ایرانیان وجود دارد. بهترین روش‌‌ها برای دریافت اقامت دائم کانادا به شرح زیر هستند.

اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری

کافی است تا مقدار قابل توجهی پول وارد این کشور کنید تا بتوانید به راحتی اقامت دائم خود را دریافت کنید. دریافت اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری از روش‌های مختلفی صورت می‌پذیرد.

 1. دریافت اقامت دائم از طریق راه اندازی استارتاپ
 2. دریافت اقامت دائم از طریق کارآفرینی
 3. دریافت اقامت دائم از طریق ویزای C11: این روش برای افراد کارآفرینی که می‌خواهند سرمایه خود را در یکی از پروژه‌های کانادایی و یا بیزینس‌ها به اشتراک بگذارند، مناسب است.
 4. دریافت اقامت دائم از طریق ویزای C12: قصد دارید شعبه ای از شرکت خود را در کشور کانادا راه اندازی کنید؟ از طریق این مسیر، راه خود را هموار کنید.

دریافت اقامت دائم از طریق PNP

در این مسیر شما مستقیما از دولت فدرال اقامت دائم خود را می‌گیرید. به این صورت که اگر دارای مهارت، سابقه کاری و یا تحصیلات کافی باشید که استان خاصی از کانادا به آن نیاز دارد، به راحتی می‌توانید در همان استان زندگی کنید و اقامت بگیرید.

این مسیر دارای ۲ مرحله است که در نهایت شما را به اقامت دائم کانادا می‌رساند. در مرحله اول برای استان مورد نظرتان اپلای می‌کنید و منتظر تایید شدن آن می‌مانید. در نهایت رزومه خود را به دولت می‌دهید تا کار دریافت اقامت دائم به مرحله آخر برسد!

دریافت اقامت دائم با اکسپرس اینتری

یکی دیگر از روش‌هایی که برای دریافت اقامت دائم کانادا معمولا استفاده می‌شود، اکسپرس اینتری است. در این روش شما با توجه به فاکتور‌هایی مانند سن، تحصیلات، مهارت و سوابق کاری، مدرک زبان اول و دوم و…، سابقه کار و یا وجود اقوام درجه یک در کانادا و… امتیازهایی را به نام امتیاز GRS کسب می‌کنید.

سپس میان کسانی که به حد نصاب امتیاز رسیده‌اند قرعه‌کشی انجام می‌شود و به افراد اقامت دائم کانادا داده می‌شود

گرفتن اقامت دائم  با ویزای تحصیلی

از طریق مهاجرت تحصیلی به این کشور وارد شوید و با نشان دادن استعدادهای خود و همچنین پیدا کردن یک شغل مناسب در کنار تحصیل، بعد از مدت زمان مشخص شده برای اقامت دائم درخواست دهید.

روش‌های دریافت اقامت دائم انگلستان

روش‌های دریافت اقامت دائم انگلستان

برای دریافت اقامت دائم انگلستان بهترین روش‌ کدام است؟ این موضوع را باید خودتان با توجه به هر موردی که به آن می‌پردازیم انتخاب کنید؛ چرا که قطعا روش یکسانی برای افراد مختلف وجود ندارد.

اقامت دائم انگلیس از طریق سرمایه گذاری

کشور انگلیس شرایط بسیار ویژه و ایده‌عالی را برای سرمایه گذاران خارجی خود در نظر گرفته است. شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری در این کشور، هرکدام از انواع ویزای زیر را درخواست دهید:

 1. ویزای Tier 1: برای دریافت این ویزا باید مبلغی حداقل ۲ میلیون پوند را در این کشور سرمایه گذاری کنید.
 2. ویزای Tier 2: اگر شما دارای شغلی باشید که در لیست مشاغل انگلیس قرار داشته باشد، می‌توانید برای دریافت این ویزا درخواست دهید.
 3. ویزای نوآوری یا INNOVATOR: اگر شما مجری یک طرح و ایده نوآورانه در انگلیس باشید، می‌توانید با درخواست این نوع ویزا و سرمایه گذاری حداقل ۵۰هزار پوند در این کشور اقامت دائم خود را دریافت کنید.

دریافت اقامت دائم انگلیس از طریق ویزای تحصیلی

همین ابتدا باید بگوییم که نمی‌توان ویزای تحصیلی را تبدیل به اقامت دائم کرد. اما می‌توانید با دریافت ویزای تحصیلی و فارغ التحصیل شدن از مراکز آموزشی انگلستان، شانس‌ خود را در پیدا کردن کار افزایش دهید. سپس پس از یافتن کار، ویزای تحصیلی‌تان را تبدیل به ویزای کاری کرده و اقامت دائم خود را درخواست دهید.

ویزای کاری انگلستان و دریافت اقامت دائم

در این روش شما باید ویزای Tier 2 را داشته باشید. برای دریافت این ویزا، باید از سمت یک کارفرمای انگلیسی دعوتنامه کاری دریافت کنید. سپس با این ویزا می‌توانید به مدت ۵ سال در خاک انگلیس باشید. اگر بتوانید این ویزا را تمدید کرده و مدت زمان حضور خود را در انگلستان به ۱۰ سال برسانید، می‌توانید درخواست اقامت دائم خود را بدهید.

دریافت اقامت دائم در انگلستان با ازدواج

شما بعد از ازدواج، در ابتدا یک اقامت موقت به مدت ۲ سال و نیم دریافت می‌کنید. البته باید بگوییم که بعد از ۵ سال می‌توانید این اقامت را تبدیل به اقامت دائم کنید. البته از شرایط این روش، می‌توان به داشتن مدرک A1 و حداقل ۲ سال زندگی مشترک با همسرتان اشاره کرد.

روش‌های دریافت اقامت دائم ایران

اتباع خارجی می‌توانند از طریق روش‌های زیر اقامت دائم ایران را کسب کنند:

دریافت اقامت دائم از طریق کار
دریافت اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری
دریافت اقامت دائم ایران از طریق ازدواج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر