info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

گرین کارت آمریکا

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

گرین کارت آمریکا چیست؟

گرین کارت آمریکا کارتی سبز رنگ با سیستم ضد جعل بالا و چندین کد دیجیتال می باشد که معمولا به افرادی تعلق می گیرد که به صورت قانونی وارد آمریکا شده اند و طی مدت زمان کوتاهی این کارت را دریافت می نمایند.

در نظر داشته باشید که داشتن این کارت برای کار و زندگی در این کشور اجبار نیست و بسیارند افرادی که در آمریکا به کار و زندگی مشغولند اما گرین کارت ندارند. البته داشتن این کارت از ارزش بالایی برخوردار است اما نداشتن آن به این معنا نیست که نمی توانید در این کشور اقامت داشته باشید.

گرین کارت آمریکا به معنای اقامت دائم شما در این کشور می باشد و تا زمانی که هنوز پاسپورت آمریکائی را دریافت نکرده باشید مهمترین سندی است که می توانید در دست داشته باشید. با گرین کارت آمریکا امکان ورود و خروج به کشور را در هر زمانی خواهید داشت، اعتبار این کارت ۱۰ سال می باشد که پس از اتمام دوره به راحتی قابل تمدید می باشد.

راه های اخذ گرین کارت آمریکا چیست؟

کارت سبز آمریکا انواع متفاوتی دارد که هر کدام در یک دسته جداگانه قرار می گیرند و اولین قدم برای دریافت آن این است که بدانید جزو کدام گروه هستید. دسته بندی های این کارت به ترتیب زیر می باشند

 • گرین کارت از طریق خانواده
 • گرین کارت از طریق کار
 • گرین کارت از طریق پناهندگی
 • گرین کارت برای مهاجران خاص
 • گرین کارت برای قربانیان سوء استفاده، قاچاق انسان و …
 • گرین کارت سایر دسته ها

رایج ترین روش های اخذ گرین کارت آمریکا سه دسته اول می باشند که راجع به آنها بیشتر توضیح می دهیم

اخذ گرین کارت آمریکا از طریق خانواده

دریافت گرین کارت از این طریق خانواده یکی از محبوب ترین روش های موجود اخذ اقامت آمریکا می باشد، در صورتی که بستگان نزدیک شما شهروند آمریکا باشند یا گرین کارت این کشور را داشته باشند، شما نیز این امکان را خواهید داشت تا گرین کارت آمریکا را دریافت کنید. این روش از سریع ترین روش های دریافت گرین کارت آمریکا و اخذ اقامت آن می باشد.

همسران و فرزندان زیر ۲۱ سال که ازدواج نکرده اند و والدین فردی که گرین کارت آمریکا را دارد می توانند از این طریق اقامت آمریکا را بدست آورند. اگر بستگان در این کشور نباشند این کار باید از طریق کنسولگری آمریکا در کشورهای دیگر صورت پذیرد.

پس از تایید درخواست، برای شخص ویزای آمریکا صادر خواهد شد و پس از ورود به آمریکا گرین کارت را دریافت خواهد کرد. شهروندان آمریکائی می توانند برای خواهر و برادر و فرزندان بالای ۲۱ سال خود نیز اقدام کنند ولی این پروسه زمان طولانی تری را در برخواهد گرفت.

اخذ گرین کارت آمریکا از طریق کار

اخذ گرین کارت از این طریق تا اندازه زیادی بستگی به کارفرمای شما دارد چرا که باید با پر کردن فرم I-140 و دریافت مجوز کار، پیشنهاد شغلی را به شما بدهد که به واسطه آن گرین کارت را دریافت نمائید.

افرادی که قصد سرمایه گذاری به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار و یک میلیون دلار آمریکا را دارند، باید با این مبلغ بیزینسی را در این کشور راه اندازی کنند و قادر خواهند بود از این طریق گرین کارت را بدست آورند و در این شرایط باید فرم I-526 را تکمیل نمائید.

افرادی که شرایط خاصی دارند نیز می توانند گرین کارت آمریکا را بدست آورند، این افراد باید شرایط ویژه ای مثل برندگان جوایز نوبل، مدال المپیک و یا شرایط مشابه را داشته باشند.

اخذ گرین کارت از طریق پناهندگی

پناهجویانی که به دلایل مختلف سیاسی، مذهبی، قومی و غیره وارد آمریکا می شوند می توانند پس از ۱ سال اقامت در این کشور درخواست گرین کارت نمایند که برای افراد خانواده پناهندگان نیز صادق است، بدین معنا که پناهندگان معمولی پس از یک سال درخواست گرین کارت می دهند در حالی که پناهندگان سیاسی از ابتدا می توانند برای اعضای خانواده درخواست پناهندگی آمریکا دهند.

آریاناپارس هیچگونه توصیه ای در این زمینه به شما دوستان عزیز ندارد و پیشنهاد می کنیم برای دریافت اقامت دائم امریکا از طرق قانونی اقدام نمائید چرا که پروسه های غیر قانونی مانند پناهندگی ممکن است مشکلاتی را برای شما به همراه داشته باشند و به نتیجه مطلوب نیز نرسند.

مزایای داشتن گرین کارت آمریکا

گرین کارت آمریکا به افراد این امکان را می دهد که از همه حقوق شهروندی به جزء حق رای بهره مند شوند. این افراد اجازه اقامت در تمامی ایالت ها را دارند. در زیر برخی از مزایای آن را نام می بریم

اجازه تحصیل رایگان

افرادی که دارای گرین کارت آمریکا می باشند می توانند خود و فرزندانشان به صورت رایگان در ایالت های مختلف آمریکا به تحصیل بپردازند، البته این بدان معنا نیست که هیچ هزینه ای بابت تحصیل پرداخت نخواهد شد بلکه هزینه های کمتری باید پرداخت شود و از مزایایی بیشتری بهره مند خواهند شد. برای تحصیل در آمریکا نیاز به دانش زبان انگلیسی و کسب مدارک بین المللی خواهید داشت.

این افراد می توانند قبل از شروع دوره تحصیلی درخواست بورسیه از دانشگاه نمایند و کمک هزینه های تحصیلی دریافت کنند و باید در نظر داشته باشند که دریافت بورسیه در تمام مقاطع تحصیلی شانس یکسانی نخواهد داشت، به عنوان مثال در مقاطع تحصیلی بالاتر مانند فوق لیسانس و دکتری شانس بیشتری وجود دارد.

اجازه کار

دارندگان این کارت اجازه کار و تحصیل رایگان را در کشور آمریکا خواهند داشت، بنابراین اگر وارد این کشور شدید و کارت سبزتان را دریافت کردید می توانید به جستجوی کار در آمریکا بپردازید و با داشتن آن، در زمینه ای که به آن علاقه مند هستید مشغول به کار شوید.

اجازه اقامت

همان گونه که در بالا اشاره کردیم با داشتن کارت سبز قادر به زندگی در تمامی ایالت های آمریکا خواهید بود و می توانید در هر کجای این کشور به خرید و فروش ملک و مستغلات بپردازید.

استفاده از کمک هزینه های دولتی

افرادی که به واسطه داشتن گرین کارت آمریکا در این کشور اقامت دارند قادر خواهند بود از کمک هزینه های دولتی مانند کمک هزینه مسکن، غذا و یا بیمه های رایگان استفاده نمایند.

دریافت اقامت دائم آمریکا

با دریافت گرین کارت آمریکا اجازه اقامت دائم در این کشور را خواهید داشت و پس از ۵ سال نیز پاسپورت این کشور را دریافت خواهید نمود. در طی این مدت اجازه خروج طولانی مدت از آمریکا را نخواهید داشت چرا که در روند دریافت پاسپورت دچار مشکل خواهید شد.

روش تبدیل کردن گرین کارت به پاسپورت

برای تبدیل نمودن گرین کارت به شهروندی این کشور باید ۴ سال و ۹ ماه از تاریخ صدور گرین کارت گذشته باشد و شخص باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد.

افرادی که از طریق ازدواج با شهروند آمریکائی موفق به دریافت گرین کارت این کشور شده اند بعد از ۲ سال و ۹ ماه می توانند برای شهروندی اقدام کنند. برای دریافت شهروندی باید حداقل ۲ سال و نیم را در آمریکا سپری کرده باشید و نباید به طور مداوم ۶ ماه را خارج از این کشور گذرانده باشید.

تسلط به صحبت کردن به زبان انگلیسی و موفق شدن در آزمون مربوط به سیتیزنی آمریکا از دیگر شروط دریافت شهروندی این کشور می باشد، البته افرادی که سن بالائی دارند و توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی را ندارند از انجام این کار معاف می باشند. افراد بالای ۵۰ و ۵۵ سال که بیشتر از ۱۵ و ۲۰ سال را در آمریکا زندگی کرده اند می توانند به زبان مادری خود به سوالات آزمون پاسخ دهند.

اعتبار گرین کارت چقدر است؟

مدت زمان اعتبار گرین کارت معمولا ۱۰ ساله می باشد و باید قبل از انقضاء و یا در صورتی که نامتان تغییر کرد اقدام به تعویض آن نمائید. برای این کار باید فرم تعویض را تکمیل نمائید و از طریق کد I-90 گرین کارت خود را تمدید کنید.

تردد در آمریکا با گرین کارت زمان مشخصی دارد پس چنانچه بخواهید به مدت ۱۲ ماه خارج از خاک این کشور باشید می بایست سند دیگری به نام پاسپورت سفید داشته باشید تا به واسطه آن بتوانید بیشتر از ۶ ماه خارج از آمریکا باشید.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره در ایران که به صورت همزمان دارای دو مجوز از وزارت علوم و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی می باشد توصیه می نماید که برای انجام هر پروسه مهاجرتی با موکلین مجرب مشورت نمائید. همچنین پیشنهاد می شود برای اطلاع از آخرین اخبار مهاجرتی به آمریکا به وبسایت اداره مهاجرت این کشور مراجعه نمائید.

مشاورین آریاناپارس آماده پاسخگوئی به سوالات شما دوستان عزیز در ساعات مختلفی از روز می باشند، چنانچه سوالی در رابطه با گرین کارت آمریکا و یا مدارک لازم برای ثبت نام لاتاری این کشور داشتید با مشاورین ما در تماس باشید.

لینک منبع: ?What is a US Green Card

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

۳ دیدگاه در “گرین کارت آمریکا

 1. Mohammad jawad khaliqy گفت:

  من میخوایم از افغانستان سفر کنم چون در این کشور زندگی کردن خیل مشکل است من میخوایم که آزاد زندگی کنیم

  1. آریاناپارس گفت:

   سلام کدام کشور

 2. آریانا پارس گفت:

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر