info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

ارزیابی پرستاران و مراحل اخذ مجوز کارارزیابی پرستاران

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

چگونگی ارزیابی پرستاران و مراحل اخذ مجوز کارارزیابی پرستاران

اگر شما پرستارید و یا مشغول به تحصیل دریکی از رشته های پرستاری میباشید و همچنین به کار در کانادا با تقاضای شغلی بالا و حقوق و مزایای عالی علاقمندید، شانس دریافت اقامت در این کشور را از دست ندهید. سازمان پرستاری کانادا Canadian Nurse Association  پیش بینی نموده که بازار کار کانادا خواستار حدود ۶۰۰۰۰ پرستار تا سال  ۲۰۲۲ می باشد. حال اینکه ارزیابی مدارک پرستاران برای مهاجرت به کانادا روند مشخصی را به همراه دارد. پرستاران با مدرک ثبت شده در کانادا، میتوانند در رشته های متفاوتی در هر یک از استانهای این کشور مشفول به کار شوند.

شرایط مورد نیاز برای ارزیابی مدارک و حایز اهمیت شدن برای مهاجرت به کانادا

در اینجا ۷ شرط لازم آورده شده که  برای کار پرستاری در کانادا باید در نظر گرفته شود،:

۱- مدرک معتبر کارشناسی پرستاری یا practice Nursing خوشبختانه در کانادا مدارک دانشگاه های ایران معمولا پذیرفته می شود، بخصوص دانشگاه های معتبر و معروف کشور،و اگر پذیرفته نشود گذراندن دوره ای بنام Refresh Course  الزامی می باشد.

۲- سابقه کار در رشته پرستاری  پرستار متقاضی کار در کانادا می بایست در پنج سال گذشته حداقل ۱،۱۲۵ ساعت کار کرده باشد. در غیر اینصورت باید در پنج سال گذشته مشغول به تحصیل در یکی از رشته های پرستاری بوده و دوره طرح را نیز گذرانده باشد.

۳- قبولی در امتحان اخذ مجوز ( رجیستری (RN))

۴- اثبات دانش قابل قبول نوشتن و مکالمه زبان انگلیسی یا فرانسه

برای زبان انگلیسی، پرستاران به نمره  آیلتس ۶٫۵ نیاز دارند، که نمرات هر سه بخش listening، writing وreading ، ۶٫۵ و برای اثبات دانش گفتاری زبان نمره ۷ در بخش speaking  آیلتس مورد قبول است.برای زبان فرانسه هم امتحان de français international (TFI) را با حداقل ۷۵۰ الزامی ست.

۵- مورد تایید بودن در کشوری که تحصیلات خود را به اتمام رسانده اند، یا داشتن قابلیت لازم برای تایید شدن در آنجا

۶- داشتن مدارک برای اثبات شهروندی یا اقامت دائم کانادا و یا پناهندگی

۷- دارا بودن شرایط مناسب شخصی از جهت سلامتی روحی و جسمی و داشتن عدم هر نوع سوء پیشینه که باعث متوقف کردن کار حرفه ای شده باشد.

نحوه شرکت در امتحان اخذ مجوز (ریجستری)

پرستار متفاضی برای کار در هر ایالت کانادا باید طی یک امتحان ارزیابی، از یکی از کالج ها در آنجا ، مجوز دریافت کند. البته منظور از کا لج یا دانشکده جایی شبیه به “سازمان نظام پرستاری ایران” می باشد.برای مثال اگر به کار در انتاریو تمایل دارد، باید در CNO (College of Nurses of Ontario) ثبت نام کند. قابل ذکر است که اخذ این مجوز از کشور مبدا قبل از امدن به کانادا امکان پذیر است که هم در وقت و هم در هزینه مقرون به صرفه ست.حتما نیازی نیست دقیقا از محل سکونتتون مجوز بگیرند، برای مثال اگر پرستاری مایل باشد در ایالت ویکتوریا اقامت کند ، یا در حال حاضر در آنجا اقامت دارد و در آینده نمی خواهد در ویکتوریا کار کند، می تواند از مراکز انتاریو مجوز بگیرد . این آزمون به صورت هماهنگ و سراسری برگزار می شود.

بهداشت و درمان کانادا

به جرات می توان گفت که کانادا یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان در زمینه بهداشت و درمان است و بودجه بسیاری را صرف این موضوع می کند . بیمارستان های مجهز و کادر پزشکان متخصص از جمله مزایای کشور کاناداست. سیستم بهداشت و درمان این کشور دارای ضوابط و معیارهای مشخصی است که دانستن آنها برای پرستاران داوطلب کار در کانادا الزامی است.
حقوق پرستارانبحث مهمی که همیشه و در همه جا در مورد کار مطرح می باشد، موضوع حقوق و مزایا ست.

مطمنا این موضوع در کشورهای دیگر بخصوص کانادا برای متقاضیان کار بسیار مهم قلمداد می شود.  بطور کلی حقوق پرستاران در کانادا نسبت به بقیه شغل ها بسیار بالاتر است ولی باید این نکته را در نظر داشت که با توجه به شرایط بالای بهداشتی حاکم در کانادا مسئولیت بیشتری بر عهده پرستاران می باشد. البته حقوق و مزایا تا حدی از یک ایالت به ایالت دیگر و از یک بیمارستان به بیمارستان دیگر متفاوت خواهد بود. بطور کلی حقوق پرستاران در بخشهای دولتی نسبت به مراکز درمانی خصوصی بیشتر است.

خدمات و مزایای بیمه موضوع بیمه و مزایای حاصل از انواع بیمه برای خیلی از مهاجران به کشور کانادا مهم است.برای مثال تنها برخی از بیمه ها شامل حقوق بازنشستگی یا از کارافتادگی ، بیمه داروئی ،‌خدمات دندان پزشکی و …می شوند و یا خدماتی مانند فیزیوتراپی ،‌ چشم پزشکی ،‌ کفشها و جوراب های طبی و ضد واریس که برای حرفه پرستاری و پرستاران  بسیار مفید هستند.

انواع کار پرستاری

برای علاقمندان به مهاجرت باید بیان کرد که تنوع کاری پرستاران در کانادا بسیار بالاست که اصولاً قابل مقایسه با کشورهایی مانند ایران نیست و برخی از رشته های کاری پرستاران به تفصیل در اینجا توضیح داده شده است

بیمارستان :شرایط کار در بیمارستان بصورت شیفتی و همانند ایران است و تمام مسولیتها و وظایف کاری کاملا برای پراستاران مشخص و صفاف است.

کار در بخش خاصی از بیمارستان:با توجه به تجربه پرستار متقاضی، می تواند به صورت پرستار تخصصی مانند Oncology Nurse   یا Critical Care Nurse   تنها در یک بخش کار کند، که برای این کار نیاز به آزمون ویژه ای ست که آزمون آسانی نخواهد بود.  این آزمون سه بار در سال به صورت سراسری برگزار می شود . بعد از قبولی در این آزمون نیز،هر فرد یا باید هرچند سال یک بار آزمون را تکرار کند و یا اینکه به اندازه کافی در سمینار و کنفرانس های مربوطه شرکت کرده باشد.

Acute Care Nurse: این پرستاران در بخش های مرتبط با بیمارانی کار می کنند که به مدت طولانی در بیمارستان بستری می شوند.

Camp Nurse: پرستاران داخل کمپ های تابستانی حضور دارند و در آنجا خدماتی مثل تزریقات یا واکسیناسیون ، پانسمان های احتمالی به کودکان و یا نوجوانان ارائه می کنند

Home Visit Nurse:  برای افراد مسنی که نمی خواهند در سرای سالمندان بستری شوند و یا برای جوانانی که نمی توانند از خود مراقبت کنند، پرستارانی در نظر گرفته می شوند که نحوه مراقبت لازم از این افراد بطور کامل توضیح داده می شود .

Clinic Nurse: معمولاً متخصص ها در کانادا، حتماً یک RN در کنارشان برای کمک در معاینه دارند، مانند متخصص های آندوسکوپی و  یا متخصص زنان و زایمان.

:Nursing homeشرایط کاری دقیقا شبیه سرای سالمندان ایران است ولی بسیار کامل تر و راحتتر به کار می پردازید و در واقع در آنجا مثل خانه خودتان انواع تفریحات و وسایل لازم را دارند .

Palliative Care : پرستاران برای کمک به افرادی که احتیاجات خاصی در دوران پیری دارند  مثل کاهش علائم بیماری ها و تسکین دردشان استخدام می شوند.

Hospice مراقبت و نگهداری از مبتلایان به بیماری خاص مثل ایدز ، عفونی و …

School Nurse: پراستارانی که در مدارس ساکن هستند و وظیفه بررسی شرایط دانش آموزان به عهده انهاست.

Traveling Nurse:پرستاران همراه بیمارانی که معمولاً درمانهایی مثل تزریق انسولین و …را دارند و بخاطر شرایطشان به شهرها و کشورهای گوناگون سفر می کنند.

Homeless Nurse :پرستارانی که برای رسیدگی به افراد بی خانمان در آسایگاه های عمومی مشغول به کار می شوند.

Trial Nurse :این پرستاران به تحقیق درباره داروهای جدید می پردازند و بیشتر در آزمایشگاه ها مشغول به کار هستند.

Clinical Instructor : همانند مربی بالینی در ایران هستند و یا سوپروایزرهای آموزشی در بخش پرستاری هستند.

‌در کانادا ادامه تحصیل در هررشته و در هر سطحی برای همه پرستاران امکان پذیر است . این امکان وجود دارد که پرستاری به صورت تمام وقت مشغول به کار  باشد و همزمان بخواهد ادامه تحصیل دهد ، در اکثر موارد بیمارستان هزینه آن را تقبل میکند ویا بخشی از آن را پرداخت خواهد کرد و اگر تحصیل در ارتباط مستقیم با بخش هایی باشد که پرستار در آنها مشغول کار هست ، می توان گفت که بیمارستان بیشتر شهریه را پرداخت می کند.

 شانس شما برای شرکت در امتحان RN

شانس شرکت در امتحان RN برای پرستاران متقاضی تا سال ۲۰۰۵ ، ۶ بار بود ، اما متاسفانه الان به ۳ بار تقلیل یافته است.کسانی که دو بار در این آزمون به هر دلیلی موفق  نشوند و بار سوم نیز نتوانند آزمون را پشت سر بگذارند ، می بایست دوره Bridge را در کانادا بگذرانند و یا دوباره برای  تحصیل به کالج و دانشکده مراجعت کنند که البته پروسه بسیار طولانی دارد .

۸ دیدگاه در “ارزیابی پرستاران و مراحل اخذ مجوز کارارزیابی پرستاران

 1. امید گفت:

  سلام . آیا از ایران هم می توان برای آزمون RN اقدام کرد یا حتما باید در کانادا حضور داشته باشیم؟

  1. آریاناپارس گفت:

   سلام کانادا باشید

 2. سمیرانظیری گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دانشجوی ترم ۶پرستاریم و قصد مهاجرت به کانادا دارم میخواستم بدونم بعد از قبولی در آزمون RNچه مراحلی طی میشه ؟
  خودمون ایالتی که میریم رو انتخاب میکنیم؟
  چقدر طول می‌کشه وارد کار خودمون بشیم در یک بیمارستان ؟
  چقدر سرمایه لازم داریم برای انجام پروسه کاری ورود به کانادا تا زمانی که اولین حقوقمونو بگیریم؟

  1. آریانا پارس گفت:

   سلام وقتتون بخیر ،بعد از قبولی در آزمون باید مدارکتون ریجستر بشه و بعد از این مرحله در صورت داشتن پیشنهاد شغلی از کانادا میتوانید جاب آفر بگیرید.

 3. هما سیدحسینی گفت:

  سلام ببخشید فراموش کردم من RN از نظام پرستاری دارم.وبازنشسته هستم با ۲۱ سال سابقه و۴۷ سال سن .لطفا راهنمایید بفرمایید.

  1. آریاناپارس گفت:

   سلام اگر کاری بخواهید تشریف ببرید باید مدرک معادل سازی بشه یک آزمون بدهید

 4. هما سید حسینی گفت:

  سلام باتشکر از این همه اطلاعات رایگان واقعا ممنون.
  من پرستار با۲۱ سال سابقه ۱۹ سال در مراقبتهای ویژه .۱۰ سال سرپرستار دوسال رئیس خدمات پرستاری .
  ۴۷ ساله هستم .پسرم ۱۵ دخترم ۱۹ .
  تصمیم دارم برای ارتقا زندگیم وتحصیل بچه ها مهاجرت کنم .لطفا هر کشوری که بهتر پذیرش میده .که امکاناتش برای آینده بچه ها خوب بتشه .لطفا راهنمایی بفرمایید.زبان انگلیسی در حد تخصصی شغلم ومتوسط هستم .

  1. آریانا پارس گفت:

   با سلام و احترام
   کشورهای آلمان و سوئد و کانادا در حال حاضر بهترین کشورها برای پرستاران می باشند اما معمولا پذیرش را از میان افراد زیر ۴۵ سال انجام می دهند. همچنین دختر ۱۹ ساله شما نمیتواند به همراه شما سفر کند و باید ویزای جداگانه دریافت نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر