...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

کار در ایتالیا

کار در ایتالیا
آنچه در این مقاله خواهید خواند نمایش سرفصل ها

شرایط کار در ایتالیا

متقاضیان مهاجرت به ایتالیا می توانند از طریق ویزا کار در ایتالیا به این مهم دست پیدا کنند. از همین رو سالانه افراد زیادی برای کار در این کشور اقدام می نمایند تا شانس خود را برای کسب اقامت افزایش دهند. در حالی که اقتصاد ایتالیا با رشد سایر کشورهای اروپایی هماهنگ نیست و رقابت برای اشتغال در این کشور زیاد است، کارگران خارجی ایتالیایی زبان با ترکیبی مناسب از مهارت ها، مدارک و تجربه ممکن است هنوز توانایی پیدا کردن کار در ایتالیا را داشته باشند.

در بیشتر موارد، دانش ایتالیایی برای تأمین امنیت شغلی ضروری است. مهارت در زبان، زندگی را در کشور ایتالیا بسیار ساده تر خواهد کرد، زیرا بسیاری از بخش ها با زبان انگلیسی صحبت نمی کنند. زبان انگلیسی بیشتر در مناطق گردشگری و شهرهای بزرگ صحبت می شود، اما در مناطق روستایی کمتر وجود دارد.

آشنایی با ایتالیا

به طور رسمی جمهوری ایتالیایی، یک کشور اروپایی است که شبه جزیره ای است که توسط آلپ و توسط چند جزیره احاطه شده است. ایتالیا در وسط دریای مدیترانه واقع شده و دارای آب و هوای فصلی فراوان است. این کشور با مساحت ۳۰۱۳۴۰ کیلومتر و با حدود ۶۰ میلیون نفر، ایتالیا چهارمین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا است.

با توجه به موقعیت جغرافیایی مرکزی آن در جنوب اروپا و مدیترانه، ایتالیا به لحاظ تاریخی، منزل بسیاری از مردم و فرهنگ های باستانی است که بیشترین جمعیت آن، مردم محلی قفقاز شرقی هستند که نام آن را شبه جزیره نامیدند.

قوانین کار در ایتالیا چگونه است؟

زمان خانواده جنبه مهمی از فرهنگ ایتالیایی است و به همین ترتیب کارگران در کشور تلاش می کنند تا تعادل کار و زندگی سالم را به دست آورند. ایتالیایی ها به طور متوسط ​​۳۹ ساعت در هفته کار می کنند و میانگین حداکثر هفته کاری ۴۰ ساعت و هشت ساعت اضافه کاری است. روزهای کاری معمولا از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸ صبح تا ۱ بعد از ظهر می باشد، یک ناهار دو ساعته و بعد از آن ساعت ۳ تا ۷ بعد از ظهر کار می کنند.

مشاغل تابستانی

به واسطه شرایط مناسب گردشگری در کشور ایتالیا، افرادی که به دنبال کارهای فصلی می باشند، می توانند در این صنعت مشغول به کار شوند. مشاغل فصلی زیادی از جمله رستوران، کارهای هتل و رستوران وجود دارد. افراد می توانند در اردوگاه های تابستانی یا استراحتگاه های تعطیلات استخدام شوند.

برای افراد ۱۷ تا ۳۰ ساله که مایل به داوطلب شدن در خارج از کشور هستند، پروژه های Erasmus + Volunteering در تعدادی از حوزه های مختلف مانند مراقبت های اجتماعی، حفاظت از محیط زیست، کار جوانان و فعالیت های فرهنگی در دسترس می باشد. ایتالیا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است که این دوره های بدون پرداخت، تمام وقت را بین دو هفته تا ۱۲ ماه ارائه می دهد. تمام هزینه های ضروری (محل اقامت، غذا و حمل و نقل محلی) تحت پوشش این طرح قرار می گیرند و ممکن است یک حق بیمه شخصی را متقاضیان دریافت کنند.

بصورت معمول این دسته از مشاغل برای دانشجویان مفید است تا در بازه زمانی بین کورس های دانشگاهی برای کسب در آمد یا تجربه کاری به این دسته مشاغل رو بیاورند.

مشاغل آموزشی

بصورت معمول برای مشاغل آموزشی همچون تدریس زبان انگلیسی رقابت بسیار زیاد می باشد. اکثر کار تدریس در شهرهای بزرگ مانند رم، فلورانس و میلان در دسترس هستند، اگر چه فرصت هایی در سراسر کشور ایتالیا وجود دارد. متقاضیان می توانند در مدارس دولتی، مدارس خصوصی، دانشگاه ها و یا درون کسب و کار، آموزش انگلیسی را تدریس کنند. استخدام معلمان به طور معمول در اواسط بهار برای موقعیت های موجود در ماه سپتامبر / اکتبر آغاز می شود.

کارآموزی

همانطور که شبکه های اجتماعی بخش مهمی از پیدا کردن یک شغل است، قرار دادن در محل کار یک راه عالی برای ساخت مخاطبین ایتالیایی است. دوره کارآموزی نیز برای تقویت مهارت های زبان بسیار مفید است. طول دوره کارآموزی در ایتالیا معمولا بین سه تا شش ماه می باشد که برای کسانی که به دنبال معماری و هنر هستند، محبوب می باشد.

 • AIESEC UK: یک سازمان جوانان است که دوره کارآموزی حرفه ای را برای دانشجویان و فارغ التحصیلان جدید ارائه می دهد.
 • GoAbroad.com: یک موتور جستجوی آنلاین برای کارآموزی جهانی است.
 • IAESTE: دوره های کارآموزی برای دانشجویان علوم، مهندسی، فن آوری و هنرهای کاربردی

چه روش هایی برای کار در ایتالیا وجود دارد؟

قوانین حقوقی کار در ایتالیا با سایر کشورهای اتحادیه اروپا یکسان می باشد. کشور ایتالیا یکی از کشور های حوزه اتحادیه اروپا همچنین پیمان شینگن است. اتحادیه اروپا شامل ۲۸ کشور اروپایی که واحد پول یکسانی (یورو) دارند و شرایط اقتصادی آنها از یکدیگر تبعیت می کنند، می باشد. اقتصاد اروپا از زمان تشکیل اتحادیه اروپا به صورت یکپارچه در آمده است و حتی قوانین کار در کشور های این اتحادیه تقریبا مشابه است. این کشورها، همچنین در اعطای اجازه اقامت دادن و تابعیت هم به صورت مشابه در اکثر اوقات عمل می کنند.

بصورت کلی قانون برای اخذ پیشنهاد کار در ایتالیا، بدین صورت است که شغل مورد نظر می بایست در سایت کاریابی اتحادیه اروپا به مدت ۳ هفته تا ۳ ماه آگهی گردد. در همین زمان، اگر هیچ داوطلبی از ۲۸ کشور عضو این اتحادیه، جهت قبول این شغل اقدام نکرد، در این زمان، سازمانها می توانند نیروهای مورد نظر خود را از خارج این اتحادیه، به خدمت گیرند. این قانون در راستای به کار گیری افراد مقیم و یا در حال تحصیل در اروپا در بازارهای کاری این کشورها، تدوین شده است. فلذا بدیهی است که پیدا کردن شغل برای افراد خارج ار اتحادیه اروپا بسیار سخت خواهد بود.

سایت های مناسب برای کار در ایتالیا:

 • Clicca Lavoro
 • EURES Job Search
 • Jobs In Milan
 • Lavorare.net
 • Reed – Jobs In Italy
 • The Local Italy
 • Total Jobs – Jobs In Italy
 • TrovoLavoro.it

روش های دیگر

بدیهی است افرادی که مشغول به تحصیل در ایتالیا می باشند و یا مدارک تحصیلی خود را از اروپا اخذ کرده باشند ،شانس بیشتری در خصوص پیدا کردن شغل و اخذ اقامت کاری در ایتالیا خواهند داشت. پس وکلای موسسه مهاجرتی آریاناپارس به شما توصیه می کنند که اگر قصد اقدام جهت یافتن شغل در ایتالیا و اخذ اقامت کاری ایتالیا را دارید، با توجه به دشوار بودن این پروسه و با توجه به قوانین حال حاضر اتحادیه اروپا، بهترین روش پیش روی متقاضیان اخذ اقامت دائم ایتالیا، اقدام جهت اخذ ویزای تحصیلی این کشور و راه یافتن به خاک کشور ایتالیا و در پی آن اقدام جهت اخذ ویزای کاری کشور ایتالیا می باشد.

برای دریافت ویزای کار ایتالیا چه مدارکی لازم است؟

افراد برای اخذ ویزا کار در ایتالیا باید مدارکی برای مراجعه به سفارت ارائه دهند:

 1. فرم درخواست ویزا
 2. کپی هایی از صفحات گذرنامه
 3. عکس
 4. شماره پاسپورت
 5. کپی گواهی های ازدواج یا معادل آن
 6. تمکن مالی
 7. قرارداد کاری از طرف کارفرما در ایتالیا

افراد برای بهبود شرایط خود برای ویزای کار ایتالیا می توانند مدارک مورد نیاز خود را به بهترین شکل ممکن فراهم کنند.

برای گرفتن ویزای کار در ایتالیا ابتدا باید یک شغل را در کشور ایتالیا پیدا کنید. این نکته به این دلیل است که کارفرمای شما بیشتر از پرونده درخواست ویزای کاری را از طرف شما انجام می دهد. آنها باید با درخواست مجوز از میز مهاجرت واحد در Prefettura محلی خود شروع کنند. از آنجا که این فرآیند به صورت منطقه ای انجام می شود، نیازهای دقیق ممکن است بسته به منطقه ای که در آن شما قصد دارید کار کنید، کمی متفاوت باشد.

شرایط دریافت اقامت ایتالیا چگونه است؟

گفتنی است، قوانین حقوقی کار ایتالیا بدین صورت می باشد که افرادی موفق به اخذ ویزای کار ایتالیا، پس از حدودا چهار سال کار در این کشور و پرداخت مالیات به دولت ایتالیا، می توانند موفق به اخذ اقامت ایتالیا شوند. افراد در صورت اخذ ویزا کار در ایتالیا می توانند برای همسر و فرزندان خود اقدام نمایند.

اگر ویزای کاری برای یک سال یا بیشتر صادر شود، اعضای خانواده می توانند تا زمانی که فرآیند درخواست در سفارت محلی کشور ایتالیا صورت پذیرد با شما به ایتالیا سفر کنند. آنها باید فرم های درخواستی، گذرنامه معتبر، مدارک درآمد و محل اقامت و جزئیات ارتباطات خانوادگی را ارائه دهند. ممکن است لازم باشد اطلاعات مربوط به سلامت را نیز بسته به شرایط خاص ارائه دهند.

اگر آنها در همان زمان به شما در ایتالیا نمی آیند، می توانید بعدا اجازه اقامت طولانی مدت برای اعضای خانواده مانند همسر، فرزندان یا والدین وابسته خود را درخواست کنند. فرایندهای برنامه بسته به جزئیات خاص متفاوت است، اما اعضای خانواده شما باید یک پاسپورت معتبر، عکس، یک سابقه کیفری مناسب، اثبات رابطه و هزینه درخواست را ارائه دهند. هزینه درخواست در حال حاضر € ۲۷٫۵۰ است.

ویزای کار ایتالیا چه مزایا و معایبی دارد؟

یکی از بزرگترین معایب کشور ایتالیا بازار کار نامناسب این کشور می باشد. این نکته بدین معناست که شانس افراد برای کار پیدا کردن بسیار پایین می باشد. از همین رو کشور ایتالیا جزو مقاصد جویندگان کار در اروپا به حساب نمی آید.

از نکات مثبت کار در ایتالیا می توان به این نکته اشاره کرد که با توجه به بازار کار بین المللی در این کشور، افراد با دانش زبان انگلیسی می توانند در این کشور مشغول به کار شوند و مدرک زبان ایتالیایی اجباری نمی باشد.

بهترین مشاغل برای کار در ایتالیا کدامند؟

با توجه به صندوق بین المللی پول ۲۰۱۸، ایتالیا در رتبه هشتم بزرگترین اقتصاد جهان قرار دارد، هنوز هم احساسات بحران مالی جهانی را تجربه می کند و دومین میزان بدهی عمومی در اروپا (پس از یونان) است.

۶۰ میلیون نفر از ساکنین این کشور در شمال زندگی می کنند و فارغ التحصیلان بلندپرواز احتمال پیدا کردن کار بیشتری را در این منطقه خواهند داشت. شمال ایتالیا بیشتر صنعتی و توسعه یافته است و به دلیل فراوانی شرکت های خصوصی شناخته شده است، در حالی که جنوب به شدت به کشاورزی وابسته است. نرخ بیکاری در مناطق جنوبی تا ۲۹ درصد است.

با توجه به اینکه میلیون ها مسافر برای دیدن بسیاری از مناظر مشهور هر ساله به ایتالیا می روند، کارهای موقت و قراردادهای موقتی در صنعت گردشگری بسیار آسانتر از استخدام دایمی در سایر بخش ها وجود دارد.

بهترین مشاغل در ایتالیا

 • خودرو
 • محصولات شیمیایی
 • مهندسی
 • بیمه
 • ارتباطات مخابراتی

اکثر مردم محلی به زبان انگلیسی مسلط نیستند و بعید است که شما بدون داشتن یک درک قوی از زبان ایتالیایی کار راحتی پیدا کنید. از سوی دیگر، توانایی زبان انگلیسی شما به ویژه در زمینه گردشگری و آموزش بسیار ارزشمند خواهد بود. از این رو، مشاغلی که انگلیسی را به عنوان یک زبان خارجی آموزش می دهند، به آسانی قابل دسترسی هستند.

بخش خدمات بخش عمده فروشی، خرده فروشی و حمل و نقل را در اقتصاد تسلط می بخشد. صنعت با توجه به تولید اقلام لوکس مانند مد، اتومبیل و مبلمان، به دلیل مقدار قابل توجهی از تولیدات ایتالیا، تولید می کند. از نظر کشاورزی، ایتالیا یکی از بزرگترین تولید کنندگان شراب، روغن زیتون و میوه است. تعدادی از شرکت های چند ملیتی در ایتالیا ممکن است کوچکتر از سایر کشورهای اروپایی باشند اما مارک های قوی ایتالیایی شامل خودروهایی مانند فراری و لامبورگینی و طراحان مد Gucci، Prada، Versace و Armani هستند.

کمبود مهارت

سازمان توسعه و همکاری اقتصادی و توسعه گزارش می دهد که  ایتالیا در حال حاضر کمبود دانش، مهارت ها و توانایی های بحرانی را در رشته های زیر تجربه می کند. با توجه به کمبود مهارت در زمینه های مورد نظر، افراد با اثبات توانایی شانس خود را برای پیدا کردن کار افزایش می دهند.

 • کامپیوتر و الکترونیک
 • آموزش و پرورش
 • مهندسی، مکانیک و تکنولوژی
 • دانش ریاضی

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ایران است که با به کارگیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به ایتالیا را فراهم آورده است.

۱۳ دیدگاه در “کار در ایتالیا

 1. امین امجدیان گفت:

  سلام روزتون بخیر و ممنونم از راهنمایهاتون
  من ۲۴ساله لیسانس معماری دارم و در کارم ک مربوط به معماری تجربه و تبحر دارم
  چطور میتونم ویزای کاری بگیرم برای ایتالیا؟

 2. javad گفت:

  سلام با توجه با اینکه ایتالیا یکی از،بزرگترین تولید کنندگان در صنعت پله برقی و آسانسور میباشد.آیا با داشتن دو مدرک شغل مناسبی در همین زمینه برای من پیدا میشه.اگه وجود داره لطفا راهنمایی بفرمایید.در ضمن من متاهل هستم میخام با همسرم برم.و بچه پروسه ای داره و چقدر هزینه باید بکنم.

 3. مهدی گفت:

  سلام
  من فوق دیپلم رشته تجهیزات پزشکی هستم و مدرک certHE از انگلستان دارم وهمچین تمام دورهای اموژشی خودم رو در دانشگاه صنعتی امیر کبیر گذورندم و دوس دارم در یکی از بیمارستانهای ایتالیا کار کنم به نظر شما با این مدارک من میتونم کار پیدا کنم ؟؟؟!

  1. آریانا پارس گفت:

   با سلام و احترام
   شما باید یک موقعیت شغلی را پیدا کرده وبرای آن درخواستی را ارسال نمایید در صورتی که در اون منطقه ۳ هفته تا ۳ ماه کسی برای اون کار در خواست نداده باشد درخواست شما بررسی میشود که ایا شما واجد شرایط هستید یا خیر.
   برای انجام کار باید مدارک خود را برای ما اورده و پس از ۳ ماه به شما گفته می شود که فرصت شغلی برای شما ممکن هست یا خیر.

 4. setare گفت:

  برای کسی که مدرک مترجمی زبان ایتالیایی داره امکان و طریقه پیدا کردن شغل و همینطور هزینه احتمالی چقدره؟؟

  1. آریانا پارس گفت:

   سلام
   برای اقدام هر کاری در کشور ایتالیا شما نیازمند مدرک زبان ایتالیایی می باشید.امکان پیدا کردن کار برای شما ممکن است ولی شانس پائینی دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر