...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان

آلمان به عنوان قدرت اول اقتصادی اروپا و صنعتی ترین کشور قاره سبز همواره مورد توجه افراد متخصص برای اشتغال به کار بوده است. یک از مهم ترین مزایای کار در آلمان دریافت بالاترین میزان حقوق در کل اروپا خواهد بود. علاوه بر تکنولوژی پیشرفته و امکانات مدرن آلمان باعث ارتقا سطح دانش نیروی کار در این کشور شده است، که این موضوع تاثیر بسزایی در رشد اقتصادی و صنعتی این کشور دارد. رشد صنعتی آلمان با هیچ یک از کشورهای اروپایی قابل قیاس نیست، در واقع هر ساله طیف گسترده ای از صنایع و مشاغل جدید در آلمان شروع به فعالیت می نمایند، از این رو این کشور همواره به نیروی کار جوان و متخصص نیاز دارد. در ادامه با شرایط و قوانین کار در آلمان بیشتر آشنا خواهیم شد.

چه روش هایی برای کار در آلمان وجود دارد؟

بصورت کلی قانون برای اخذ پیشنهاد کار در آلمان، بدین صورت است که شغل مورد نظر می بایست در سایت کاریابی اتحادیه اروپا به مدت ۳ هفته تا ۳ ماه آگهی گردد. در همین زمان، اگر هیچ داوطلبی از ۲۸ کشور عضو این اتحادیه، جهت قبول این شغل اقدام نکرد، سازمانها و کارفرمایان می توانند نیروهای مورد نظر خود را از خارج این اتحادیه، به خدمت گیرند. این قانون در راستای به کار گیری افراد مقیم و یا در حال تحصیل در اروپا در بازارهای کاری این کشورها، تدوین شده است. فلذا بدیهی است که پیدا کردن شغل برای افراد خارج از اتحادیه اروپا بسیار سخت خواهد بود.

کار در آلمان

پیشنهاد کار (job offer)

دریافت پیشنهاد کار (job offer) از کارفرمایان آلمانی بهترین روش برای مهاجرت کاری به آلمان است، در واقع در این روش مهاجرت کاری افراد از بدو ورود به کشور آلمان مشغول به کار خواهند شد و درآمد کسب می نمایند. ولی با توجه به قوانین کار در اتحادیه اروپا متاسفانه شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به سختی می توانند پیشنهاد کاری مناسبی دریافت نمایند.

ویزای جستجوی کار (job seeker)

روش دیگری که برای اشتغال در بازار کار آلمان وجود دارد، ویزای جستجوی کار آلمان می باشد. با توجه به قوانین سخت اتحادیه اروپا در رابطه با اخذ جاب آفر اغلب هموطنان عزیز برای کار در آلمان از طریق ویزا جستجوی کار اقدام می نمایند. این ویزا به افرادی که دارای تحصیلات یا تخصص هستند اجازه ورود به آلمان را می دهد. افرادی که موفق به اخذ ویزای جاب سیکر آلمان می شوند ۶ ماه اجازه اقامت در این کشور را خواهند داشت، که در این مدت حتماً می بایست مشغول به کار شوند. در صورتی که افراد در این مدت شغل مورد نظر را پیدا کنند بلو کارت دریافت می نمایند و پس از ۲ سال می توانند اقامت دائم آلمان را اخذ نمایند.

روش های دیگر

بدیهی است افرادی که مشغول به تحصیل در آلمان می باشند و یا مدارک تحصیلی خود را از اروپا اخذ کرده باشند، شانس بیشتری در خصوص پیدا کردن شغل و اخذ اقامت کاری در آلمان خواهند داشت. وکلای موسسه مهاجرتی آریاناپارس به شما توصیه می کنند که اگر قصد اقدام جهت یافتن شغل در آلمان و اخذ اقامت کاری آلمان را دارید، با توجه به دشوار بودن این پروسه و با توجه به قوانین حال حاضر اتحادیه اروپا، بهترین روش پیش روی متقاضیان اخذ اقامت دائم آلمان، اقدام جهت اخذ ویزای تحصیلی این کشور و راه یافتن به خاک کشور آلمان و در پی آن اقدام جهت اخذ ویزای کاری کشور آلمان می باشد. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود می توانند به مدت ۶ ماه بدنبال کار مورد نظر گشته و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کنند. در طول تحصیل و بازه زمانی ذکر شده، متقاضیان با شرایط موجود در کشور آلمان آشنا می شوند و می توانند با توجه به نیازهای موجود حرفه ای را آموزش ببینند. در بازه زمانی ذکر شده افراد می توانند سطح زبان خود را ارتقا دهند. به طور کلی ۲ روش اصلی برای اشتغال در آلمان وجود دارد که به شرح ذیل می باشد.

برای دریافت ویزای کار آلمان چه مدارکی لازم است؟

برای دریافت هرگونه ویزایی متقاضیان می بایست مدارک مربوطه را تهیه نمایند، ویزای کار آلمان نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود، همانگونه که اشاره گردید برای دریافت ویزای کار آلمان ۲ روش وجود دارد که هر یک از این روش ها شرایط و قوانین متفاوتی خواهند داشت. به صورت کلی مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار آلمان به شرح ذیل می باشد.

لیست مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان

 • حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
 • بیش از ۳ سال سابقه کار حرفه ای
 • حداکثر ۴۵ سال سن
 • حداقل مدرک زبان B1 آلمانی
 • تمکن مالی
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • پاسپورت با اعتبار کافی

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار آلمان از طریق جاب آفر

 • پاسپوت با اعتبار کافی
 • ارائه قرارداد کاری و پیشنهاد شغلی معتبر از کارفرمای آلمانی
 • ارائه مدارک تحصیلی و شغلی مرتبط با جاب آفر
 • تمکن مالی
 • ارائه مشخصات کارفرمای آلمانی
 • ارائه آدرس محل کار و زندگی در آلمان
 • گواهی عدم سو پیشینه

شرایط دریافت اقامت آلمان از طریق کار چگونه است؟

گفتنی است، افرادی که موفق به اخذ ویزای کار آلمان می شوند، پس از حدود سه سال کار در این کشور و پرداخت مالیات به دولت آلمان، می توانند موفق به اخذ اقامت دائم آلمان شوند. برای اخذ شهروندی آلمان باید تمام یا بیشتر از شرایط زیر را انجام دهید:

 • Aufenthaltserlaubnis معتبر یا اجازه اقامت Aufenthaltsberechtigung
 • حداقل ۸ سال زندگی در آلمان
 • تضمین معیشتی از شما و وابستگان شما بدون استفاده از رفاه اجتماعی یا مزایای بیکاری (استثنائات برای افراد زیر ۲۳ سال)
 • دانش کافی از زبان آلمانی (سطح B1)
 • سوگند قانون اساسی آلمان
 • شما باید شهروندی سابق خود را رها کنید (هرچند استثنا برای این است)
 • عدم سابقه کیفری
مزایای کار در آلمان

کار در آلمان چه مزایایی دارد؟

داشتن زبان آلمانی از مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار برای اخذ ویزای کار آلمان می باشد. این نکته بدین معناست که افراد با داشتن از زبان آلمانی می توانند شانس خود را برای اخذ ویزا افزایش دهند. افراد در صورت اخذ ویزای کار آلمان می توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را با خود به همراه داشته باشند. لازم به ذکر است در راستای ویزای جاب سیکر این مسئله صدق نمی کند. بازه های زمانی وقت سفارت آلمان برای ویزای جاب سیکر بلند مدت می باشد (۱۶ تا ۲۶ ماه). از همین رو علاقه مندان به ورود به کشور آلمان با برنامه ریزی برای این امر اقدام نمایند.

بهترین مشاغل برای کار در آلمان کدامند؟

شرکت Prognos تحقیقاتی را انجام داده است که تا سال ۲۰۳۰ کمبود حدود ۳ میلیون کارگر در آلمان را پیش بینی می شود. کشور در حال حاضر نیاز فوری به فارغ التحصیلان (STEM) رشته های علوم پایه، به ویژه دانشمندان و مهندسین دارد. بیشتر متخصصان فناوری اطلاعات و ریاضیدانان در بانک ها، شرکت های بیمه و دیگر شرکت های بزرگ برای کمک به نرم افزار و امنیت مورد نیاز هستند.

۱- پزشکی و دندانپزشکی

پزشکان و دندانپزشکان حرفه ای بازار کار مناسبی را در کشور آلمان خواهند داشت. به صورت معمول میانگین درآمد سالانه این قشر در حدود ۸۰ هزار یورو در سال در نظر گرفته می شود.

۲- رشته حقوق

حقوق سالانه یک وکیل برای کار در آلمان  € ۷۴،۰۱۳ است.

۳- مهندسی صنعتی

مهندسی صنایع شاخه ای از مهندسی است که به منظور ایجاد کارایی شرکت ها و سازمان ها کار می کند. این می تواند با محصول و خدمات در ارتباط باشد. به طور میانگین درآمد ۷۰ هزار یورویی در سال برای مهندسان صنایع تخمین زده می شود.

۴- مهندسی

درجه استاندارد مهندسی شامل دانش عمومی از تمام شاخه ها و جنبه های حرفه ای است. مهندسان باید بسیار دقیق باشند چرا که خطاهای کوچک می توانند به پیامدهای بزرگ منجر شوند. حقوق سالانه برای دوره های مهندسی € ۶۹،۸۵۰ است.

۵- ریاضیات و علوم رایانه

علم ریاضی همیشه ارزش دارد. ریاضیدانان با پیچیدگی هایی که نیاز به محاسبات دارند، مقابله می کنند. آنها مدل ها و فرمول هایی را ارائه می دهند که مشکلات دشوار و چالش برانگیز را حل می کنند.  کارکنان در این بخش حقوق و دستمزد سالانه € ۶۸،۲۴۱ را دریافت می کنند.

۶- علوم طبیعی

فیزیک، شیمی و زیست شناسی به مردم در ساخت مواد دقیق، شناخت قوانین دنیای طبیعی و کشف سایر موجودات کمک می کنند. در طول زمان این سه علم یافته های جالب و مهم درباره جهان ما را در زندگی ما ساخته اند. میزان حقوق افراد برای کار در آلمان حدود ۶۶،۹۵۴ یورو در سال است.

۷- کسب و کار و اقتصاد

داشتن دانش برای مدیریت یک شرکت و جمع آوری استراتژی آن باعث تفاوت بین موفقیت و شکست می شود. همه شرکت ها و سازمان ها، چه عمومی و چه خصوصی، نیاز به افرادی دارند که اصول اولیه و پیچیده کسب و کار و اقتصاد را می دانند. به صورت کلی میزان حقوق این دسته از افراد ۶۵۴۰۴ یورو در هر سال است.

۸- معماری

معماران در کنار مهندسین و سایر حرفه ها برای ساخت فضایی که نیازهای زندگی و کار را تامین می کند، کار می کنند. حقوق سالانه برای یک معمار حدود ۵۵،۸۲۲ یورو است.

۹- روانشناسی

روانشناسی و شاخه های آن افرادی را آموزش می دهد که با آنها می توانیم مسائل مربوط به سلامت روانی را مورد بحث و حل و فصل قرار دهیم. آنها دارو را تجویز می کنند و به آرامی به کار خود ادامه می دهند تا افراد سالمتری را تحویل جامعه دهند. حقوق و دستمزد آنها نیز حدود ۵۵،۲۰۴ € در هر سال می باشد.

۱۰- علم زمین

کسانی که مدرک زمین شناسی را دارند، هر سال به صورت معمول حدود ۵۳،۷۱۳ یورو حقوق می گیرند. علاوه بر این ۱۰ حرفه، مشاغل مرتبط با حرفه های ذیل از درآمدهای بالایی برای کار در آلمان برخوردار هستند.

 • علوم سیاسی و اجتماعی:€ ۵۲،۹۷۴
 • تدریس: € ۵۰،۰۰۰
 • فلسفه و علوم انسانی: € ۴۷،۰۲۲
 • علوم تاریخی و فرهنگی: ۴۶۸۳۶
 • طراحی: € ۴۶،۰۷۵
 • آموزش و پرورش: € ۴۵،۱۱۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر