info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

کار در اسپانیا

کار در اسپانیا

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

کار در اسپانیا آرزوی بسیاری از افراد می باشد، عده ای دست یابی به آن را غیر ممکن می دانند اما با اطلاع دقیق از شرایط و مقررات ورود به بازار کاری این کشور می توان در این زمینه با اطمینان خاطر اقدام کرد و به نتیجه مورد نظر دست یافت. شرایط زندگی نسبتا مناسب در کنار داشتن جاذبه های توریستی و گردشگری باعث جذاب شدن این کشور برای کار شده است.

متقاضیان کار در اسپانیا در ابتدا با سوالات بسیاری مواجه هستند مانند: شرایط عمومی کار در اسپانیا چیست؟ بازار کار برای مشاغل مختلف در این کشور چگونه است؟ نحوه ورود به بازار کاری اسپانیا برای ایرانی ها به چه شکل است؟ قوانین کار در این کشور مناسب می باشد؟ حقوق و دستمزد برای مشاغل مختلف چه مقدار است؟ کار دانشجویی در اسپانیا امکان پذیر است؟  و … که در ادامه علاوه بر سوالات فوق به بررسی کامل شرایط و مقررات در این زمینه خواهیم پرداخت. پیشنهاد می کنیم تا پایان با ما همراه باشید.

شرایط عمومی کار در اسپانیا

اقتصاد اسپانیا در سطح جهانی رتبه سیزدهم و در قاره اروپا در رده ششم قرار گرفته است. طبق آمار منتشر شده توسط مجله اکونومیست، اسپانیا دهمین کشور از نظر کیفیت زندگی در جهان و در فهرست توسعه انسانی سازمان ملل متحد در رتبه ۲۵ و تولید ناخالص داخلی سرانه در رتبه ۳۰ جهان قرار دارد، بنابراین این کشور به عنوان یک اقتصاد با درآمد بالا و از نظر توسعه یافتگی منابع انسانی از پیشرفته ترین کشورها محسوب می شود.

شرایط عمومی کار در اسپانیا

معمولا برای ورود به بازار کاری هر کشوری باید دارای شرایطی بود تا بتوان به نتیجه مطلوب دست یافت برای اشتغال در کشور اسپانیا معمولا باید از طرف یک کارفرما در این کشور پیشنهاد کاری داشت. معمولا کارفرما ها برای جذب نیرو از کشورهای غیر اروپایی شرایط سختی را دارند. مثلا در ابتدا باید شغل مورد نظر را ۳ ماه در کشور خود و سپس به همین مدت در اتحادیه اروپا آگهی کنند تا اگر نیروی برای کار مورد نظر یافت نشد مجوز جذب نیرو در سطح بین المللی را دریافت کنند.

بازار کار در اسپانیا

یکی از مهم ترین امور برای اشخاصی که قصد ورود به بازار کاری کشور اسپانیا را دارند وضعیت کاری آن می باشد. بر اساس آمارها اصلاحات ساختاری اسپانیا که از سال ۲۰۱۲ انجام شد به طور قابل ملاحظه ای به بهبود سریع اقتصادی این کشور کمک کرده است.

شواهد محکمی مبنی بر اینکه اصلاحات بازار کار در سال ۲۰۱۲ باعث افزایش انعطاف پذیری دستمزدها شده است وجود دارد و این امر به اقتصاد اسپانیا کمک کرد تا بتواند ایجاد اشتغال را افزایش دهد که این میزان از سال ۲۰۱۴ به طور متوسط ​​سالانه ۲٫۴ درصد رشد داشته هم چنین سهم اشتغال مهاجران بعد از سال ۲۰۱۴ دوباره افزایش یافت اگرچه به آرامی.

بازار کار

در مورد بازار کاری اسپانیا می توان گفت که برخی از گروه ها در موقعیت بهتری نسبت به سایرین قرار دارند. مثلا مهاجران آمریکای لاتین کمترین زمان پیدا کردن کار را داشتند در حالی که مهاجران آفریقایی از کمترین میزان اشتغال در بدو ورود برخوردار بوده اند.

مشاغل مختلفی در این کشور از نظر ظرفیت بازار کاری مناسب هستند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد :

لیست مشاغل مورد نیاز اسپانیا در سال ۲۰۲۳ 

 • مهندسان کامپیوتر و نرم افزار
 • مهندس مکانیک
 • پزشک
 • دندان پزشک
 • پرستار
 • دستیار پزشک
 • مدرس خصوصی و معلمان زبان انگلیسی
 • مشاغل مربوط به توریسم مانند هتل داری، رستوران، تور لیدر و …

کار در اسپانیا برای ایرانیان

ایرانیان بسیاری برای گرفتن ویزای کار اسپانیا متقاضی هستند. با توجه به شرایط کاری در هر رشته، افراد می توانند برای مهاجرت و کار در این کشور اقدام کنند. شرط ابتدایی برای ورود به بازار کاری اسپانیا داشتن پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرما می باشد به همین دلیل در صورت داشتن دعوت نامه کاری می توان به راحتی در این زمینه اقدام کرد.

البته روش بهتر برای ورود به بازار کاری این کشور، تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی می باشد زیرا ضمن تحصیل معمولا اجازه کار داده می شود و در این مدت می توان با کارفرما های مختلف از نزدیک مذاکره نمود که احتمال به نتیجه رسیدن از این روش بیشتر می باشد. پس می توان بیان کرد که کار دانشجویی در اسپانیا یک روش مناسب برای کارجویان محسوب می شود.

زبان مورد نیاز

برای کار در هر کشوری طبیعتا باید به زبان رسمی و مرسوم مردم آن مسلط بود تا بتوان برای ارتباط برقرار کردن با آن ها به راحتی اقدام کرد. در کشور اسپانیا اغلب به زبان اسپانیایی صحبت می شود و برای کار باید به این زبان تسلط داشت. طبیعتا در صورت داشتن مدرک زبان اسپانیایی احتمال پیدا کردن کار خیلی بیشتر است.

در مقوله زبان می توان از دو منظر نگاه کرد. دانش زبان مورد نیاز بستگی به خواسته کارفرمای اسپانیایی دارد و ارائه مدرک زبان اجباری نمی باشد. افراد برای اخذ ویزا کار در اسپانیا و زمان مراجعه به سفارت، در صورت دانش زبان اسپانیایی شانس بیشتری برای کسب ویزا خواهند داشت.

به دلیل توریستی بودن، در این کشور به زبان انگلیسی هم امکان مشغول به کار شدن وجود دارد پس اشخاصی که به این زبان تسلط دارند هم می توانند جهت اشتغال در اسپانیا اقدام کنند البته آشنایی با زبان اسپانیایی کماکان مورد نیاز می باشد.

قوانین کار در اسپانیا

بصورت معمول ویزای کار مجوزی برای ورود به یک کشور و کار کردن در زمینه مشخص شده می باشد. در صورتی که شما دعوت نامه کاری از یک کارفرما را داشته باشید می توانید برای ویزای کار اقدام کرده و پس از عقد قرارداد وارد خاک کشور مورد نظر شوید و در شغل مشخص شده مسئولیت خود را انجام دهید.

قوانین کار در اسپانیا به دو صورت می باشد. افراد می توانند برای کارهای پاره وقت یا تمام وقت اقدام نمایند. بازه زمانی ۴۰ ساعت در هفته معمول ترین روش کار در این کشور می باشد که اکثر افراد در این بازه زمانی مشغول به کار می باشند. اسپانیایی ها معمولا از ساعت ۹ صبح تا ۸ مشغول به کار هستند. لازم بذکر است که در طول روز ۳ ساعت را به استراحت اختصاص می دهند. حداقل حقوق برای یک فرد در کشور اسپانیا معادل ۹۰۰ یورو در ماه می باشد.

محیط کار در اسپانیا

قراردادهای استخدامی اسپانیا می تواند کتبی یا کلامی باشد، هرچند که این موارد بسیار غیرمعمول است. قراردادها ظرف ۱۰ روز از شروع به کار به سازمان خدمات استخدامی دولت ارسال می شوند.حداقل سن کار در اسپانیا ۱۶ سال می باشد هرچند اجازه والدین یا سرپرستان تا ۱۸ سالگی لازم است.

در ابتدای کار بسته به شغل مورد نظر ممکن است لازم باشد دوره آزمایشی بین دو تا شش ماه را پشت سر بگذارید و در صورت کسب نتایج مناسب می توانید مشغول به کار شوید. بر اساس قوانین اسپانیا قراردادهای کاری باید شامل موارد زیر باشد:

 1. نام هر دو طرف، آدرس شرکت
 2. تاریخ شروع قرارداد، عنوان شغل، جزئیات ساعت کاری
 3. حقوق و مزایا، جزئیات زمان پرداخت آن ها (ماهانه، هفتگی و غیره)
 4. تعداد روزهای تعطیل، چگونگی تعیین تاریخ تعطیلات
 5. مشخصات ویژه در مورد نقش شغلی و…

انواع مختلف قراردادهای کاری

در کشور اسپانیا انواع مختلفی از قرارداد های کاری موجود هستند که بنا به شرایط، امکان استفاده از آن ها وجود دارد. کارفرما و نیروی کاری باید بر اساس مقررات موجود اقدام به انعقاد قرارداد بین خود نمایند به همین دلیل آشنایی با انواع آن ها برای افرادی که خواهان اشتغال در این کشور هستند سودمند به نظر می آید در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

قراردادهای نامحدود

در این قراردادها محدودیت زمانی تعیین نمی شود و ممکن است بصورت شفاهی یا کتبی برای توافقات کامل یا پاره وقت ترسیم شود.

قراردادهای موقت

این دسته از قراردادها برای مدتی مشخص و محدود منعقد می شود و ممکن است به اشکال زیر تنظیم شوند:

 • قراردادهای آموزشی

این دسته از قراردادهای موقت ممکن است با کارگران بالای ۱۶ سال و زیر ۲۱ سال که فاقد مهارت لازم هستند و برای افزایش تجربه و مهارت نیروی کار استفاده شود.

 • قراردادهای تجربه کار

در این نوع از قراردادها متقاضی باید دارای مدرک دانشگاهی یا آموزش حرفه ای یا معادل آن باشد. قراردادهای تجربه کار برای مدت حداقل شش ماه حداکثر دو سال منعقد می شوند.

 • قراردادهای کار خانگی و پاره وقت

مدت این قراردادها ممکن است نامشخص یا ثابت باشد. شرط اصلی آن ها این است که باید بصورت کتبی منعقد شوند و همچنین مکان اشتغال و مدت زمان کار به صورت دقیق مشخص شده باشد

شرایط تغییر در قراردادهای کار

بر اساس قوانین و مقررات اسپانیا تغییر در قراردادهای کاری امکان پذیر می باشد و با رعایت شرایطی می توانند در این زمینه اقدام کنند. کارفرمایان هنگام تغییر در قراردادها باید الزامات و رویه های مقرر در قانون کار را رعایت کنند. اگر تغییرات انجام شده به ضرر نیروی کار باشد می تواند درخواست فسخ قرارداد خود را نماید که در چنین حالتی حق دریافت ۲۰ روز غرامت برای هر سال کار را دارد.

شرایط تغییر وظایف نیروی کار

بر این اساس کارفرما می تواند وظایف نیروی کار را تغییر دهد بدین صورت که از وی بخواهد مشاغل سطح پایین تر یا بالاتر از وظایف خود را انجام دهد.اگر وظایف محوله از رده پایین تری باشد نیروی کار باید دستمزد کار قبلی خود را دریافت نماید. اگر آن ها از دسته بالاتر باشند کارگر باید دستمزدی متناسب با آن کار را دریافت کند. اگر وظایف در گروه بالاتر برای دوره هایی بیشتر از شش ماه در یک سال یا هشت ماه در دو سال انجام شود کارگر حق دارد درخواست افزایش حقوق را نماید.

نرخ بیکاری در اسپانیا

یکی از اموری که متقاضیان کار در اسپانیا بسیار مهم است نرخ بیکاری در این کشور می باشد. با توجه به آمار منتشر شده نرخ بیکاری اسپانیا در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ به ۱۴٫۴۱ درصد رسیده است. البته چند سال گذشته این کشور با مشکلات اقتصادی رو به رو بوده است و اخیرا توانسته در زمینه اقتصادی جهش قابل قبولی داشته باشد و باعث بهبود نسبی بازار کسب کار شود البته این کشور تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله دارد و باید منتظر تدابیر دولت برای تغییر وضعیت فعلی بود.

محیط کار در اسپانیا

یکی از عوامل مهم برای مشغول به کار شدن در هر کشوری، محیط کاری می باشد. متقاضیان کار در اسپانیا نیز در این زمینه معمولا با سوالات بسیاری مواجه هستند. شرایط کار در این کشور نسبتا مناسب است بدین معنی که کافرما نمی تواند حقوقی که برای کارکنان مانند حداکثرساعات کاری، بیمه و زمان استراحت آنان را نادیده بگیرد. در اسپانیا بین زنان و مردان برای اشتغال تفاوتی وجود ندارد.

شرایط کار در اسپانیا

نیروهای کار در ساعات کاری معمولا باید لباس یا یونی فرم مخصوص را به تن داشته باشند که امر نشان دهنده نظم و انظباط در محیط های کاری این کشور می باشد. حداقل ۱۲ ساعت باید بین پایان یک روز کاری تا شروع روز کاری بعدی سپری شود. در مورد کارگران زیر ۱۸ سال، مدت زمان استراحت حداقل سی دقیقه است و این زمان به صورت اجباری می باشد و نمی توان آن را نادیده گرفت.

روش هایی برای کار در اسپانیا

برای ورود به بازار کاری اسپانیا از روش های مختلفی می توان اقدام کرد. اولین روش دریافت جاب آفر یا پیشنهاد کاری از یک کارفرما در این کشور می باشد. البته این مورد به دلیل طولانی بودن گزینه مناسبی نیست و توصیه می شود از راه های دیگر اقدام شود.

در حال حاضر بهترین گزینه برای ورود به بازار کاری اسپانیا، از طریق تحصیل در دوره های دانشگاهی در این کشور می باشد. زیرا دانشجویان ضمن تحصیل اجازه کار دارند و بعد از تحصیل معمولا ۶ ماه فرصت دارند تا در این کشور مشغول به کار شوند و در صورت موفقیت در پیدا کردن کار، ویزای کاری دریافت می کنند. در نتیجه بهترین روش برای ورود به بازار کاری اسپانیا از طریق تحصیل است.

از دیگر روش های پیدا کردن کار می توان به ویزای توریستی اسپانیا اشاره کرد. افراد می توانند با اخذ ویزای توریستی این کشور برای مدت مشخصی در آن حضور داشته باشند و پس از بررسی شرایط کاری به کشور مبدا بازگشته و مجددا برای ویزای کار در اسپانیا اقدام نمایند.

متقاضیان می توانند از روش های دیگر برای دریافت پیشنهاد کاری اقدام نمایند. از دیگر روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سایت های کاریابی
 • روزنامه و نشریات
 • آژانس های کاریابی

موسسات کاریابی در اسپانیا

در کشور اسپانیا موسسات مختلفی برای کاریابی وجود دارند که برای پیدا کردن کار می توان به آن ها مراجعه کرد. معمولا این موسسات به دلیل تجربه بالای خود می توانند برای متقاضیان در اسرع وقت شغل مورد نظر را پیدا کنند به همین دلیل اقدام از این روش می تواند باعث سهولت اشتغال در این کشور شود و عموما پیشنهاد می شود از طریق این موسسات برای یافتن کار اقدام شود.

موسسات کاریابی در اسپانیا

نکته دیگر این که معمولا موسسات کاریابی اسپانیا در ازای یافتن کار مبلغی را دریافت می کنند به همین دلیل بهتر است ابتدا از شرایط و هزینه های آن ها اطلاع پیدا کرد که راحت ترین روش مراجعه به سایت آن ها می باشد. در ادامه به نشانی اینترنتی برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد :

نام موسسه نشانی اینترنتی موسسات کاریابی
thinkspain
https://www.thinkspain.com/directory-spain/employment-agencies
approachpeople
https://www.approachpeople.com/spain/
jobnexus
https://jobnexus.com/spain/
gps-recruitment
https://www.gps-recruitment.com/inicio
goinglobal
http://www.goinglobal.com/career-guides/spain/staffing-agencies-and-temporary-help-firms
trs
https://www.trsstaffing.com/spain

اخذ ویزای کار در اسپانیا و اقامت

افراد با اشتغال در اسپانیا می توانند برای کسب اقامت این کشور اقدام نمایند. قوانین دراسپانیا به این شکل می باشد که در صورت پرداخت مالیات به مدت ۳ سال، افراد می توانند اقامت دائم خود را دریافت کنند. از همین رو متقاضیان برای کسب اقامت اسپانیا باید در بازه زمانی ۳ تا ۵ سال در خاک اسپانیا مشغول به کار باشند.

به صورت کلی افراد برای اخذ ویزا کار در اسپانیا باید مدارک زیر را به همراه داشته باشند :

 1. اصل گذرنامه با حداقل ۱۲۰ روز اعتبار
 2. ترجمه تمامی صفحات شناسنامه به زبان اسپانیایی
 3. آدرس محل سکونت و محل کار
 4. گردش بانکی ۶ ماه اخیر
 5. فرم درخواست ویزای ملی
 6. اجازه کار صادر شده توسط وزارت کار کشور اسپانیا
 7. گواهی عدم سابقه کیفری
 8. گواهی پزشکی
 9. سه عکس پاسپورتی
 10. مدارک لازم جهت تعهدات مالی کارفرما برای جذب فرد درخواست کننده

امکان اخذ ویزای همراه در اسپانیا

یکی از مهمترین فاکتورهای اخذ اقامت کاری در اسپانیا، شرایط همراهان در این کشور می باشد. افراد در صورت کار در اسپانیا می توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به همراه داشته باشند. فرزندان در صورت تمایل می توانند برای مدارس دولتی این کشور اقدام نمایند و با کمترین هزینه‌ها مشغول به تحصیل شوند. لازم به ذکر است برای تحصیل در مدارس دولتی، دانش زبان اسپانیایی الزامی است. همسر فرد متقاضی می تواند در صورت تمایل به ادامه تحصیل در این کشور بپردازند و از شرایط دانشگاه های برتر این کشور بهره مند شوند.

مدارک مورد نیاز

برای درخواست الحاق خانواده متقاضی باید در این کشور مشغول به کار شده باشد و ویزای کاری دریافت نماید ضمنا باید اثبات نماید توانایی تامین هزینه های زندگی خانواده خود را دارا می باشد که این موضوع به وسیله میزان درآمد ماهانه فرد در کشور اسپانیا تعیین می گردد. معمولا برای درخواست الحاق خانواده باید مدارک مختلفی ارائه کرد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد :

 1. مدارک هویتی مانند شناسنامه متقاضی و خانواده
 2. سند ازدواج
 3. پاسپورت دارای اعتبار
 4. مدارک مربوط به قرارداد کاری
 5. فیش حقوقی
 6. فرم های تکمیل شده درخواست الحاق

میزان حقوق در اسپانیا

از اموری که برای جویندگان کار بسیار حائز اهمیت است میزان حقوق در اسپانیا می باشد. حداقل دستمزد در این کشور هر سال توسط دولت تجدید نظر و تعیین می شود. هنگام تصمیم گیری در مورد حداقل دستمزد عوامل مختلفی مانند : نرخ بهره وری ملی، سطح اشتغال، میزان تورم، هزینه های زندگی و… تاثیر گذار می باشند.

در سال ۲۰۱۹حداقل دستمزد در اسپانیا با ۲۲ درصد، افزایش بی سابقه ای یافت و از ۷۳۶ یورو به ۹۰۰ یورو تغییر کرده است. این افزایش به طور قابل توجهی بیشتر از سال ۲۰۱۸ بوده. نخست وزیر اسپانیا با اعلام این اصلاحات در دسامبر ۲۰۱۹ اعلام کرد که “کشور ثروتمند نمی تواند کارگران فقیری داشته باشد.”

حقوق در اسپانیا

البته میزان حقوق در این کشور به سایر شرایط مانند سن، میزان مهارت و تخصص، سابقه کاری و شغل مورد نظر بستگی دارد. مثلا حداقل درآمد مشاغلی مانند پزشک، مهندس و… بیشتر از مقدار بیان شده است. معمولا مبلغ مذکور برای مشاغل ساده مانند کارگری می باشد. البته نکته قابل توجه اینکه درآمد افراد برای مشاغلی مانند کار در فروشگاه برای هر ساعت حدود ۸ یورو است که با افزایش سطح تخصص و مهارت طبیعتا این درآمد نیز افزایش خواهد یافت.

بهترین مشاغل برای کار در اسپانیا

با توجه به وضعیت اقتصادی و اشتغال در اسپانیا، برخی صنایع نیاز به کارگران ماهر دارند. در سال ۲۰۱۹ صنایع مهندسی، فناوری اطلاعات، بهداشت، و مهمان داری از بهترین فرصت های کاری این کشور تبدیل شدند. بسیاری از شرکت های چند ملیتی در اسپانیا وجود دارند و به مشاور کسب و کار اغلب نیازمند هستند که این موضوع برای افراد متخصص در این زمینه بسیار مطلوب است. در ادامه به توضیح بهترین مشاغل برای کار در اسپانیا خواهیم پرداخت :

۱- مشاغل IT

اگر مهارت در بخش فناوری اطلاعات داشته باشید، مشاغل مربوط به حوزه IT در اسپانیا از بهترین گزینه ها می باشد. البته اشخاصی که در زمینه برنامه نویسی و مشاغل مربوطه تخصص دارند از شرایط مناسبی برخوردار هستند.

۲- مهندسی مکانیک

یکی دیگر از مشاغل پر متقاضی در کشور اسپانیا رشته مهندسی مکانیک می باشد و افرادی که در این زمینه دارای تحصیلات و تخصص مناسب هستند در صورت تسلط به زبان اسپانیایی امکان اشتغال و کسب در آمد مناسب را دارا می باشند.

۳- پزشک متخصص

کشور اسپانیا یکی از بهترین سیستم های بهداشتی جهان را دارا می باشد. پزشکان و متخصصان در صورت تسلط به زبان این کشور می توانند برای اشغال در آن اقدام نمایند البته نکته دیگر اینجاست که برای اقدام در این زمینه معمولا مدارک پزشکی افراد باید در اسپانیا ثبت شود که معمولا زمان بر می باشد.

۴-مشاغل مربوط به گردشگری و مهمانداری

به دلیل توریستی بودن اسپانیا طبیعتا مشاغل مرتبط نیز از نظر بازار کاری دارای شرایط مطلوبی می باشد. مشاغلی مانند : خدمات پذیرایی، رستوران، هتل داری و… از بهترین گزینه ها محسوب می شوند مخصوصا در شهرهای مهم توریستی مانند بارسلونا، مادرید و سویا.

مزایای ویزای کار در اسپانیا

طبیعتا کار در اسپانیا مزایایی نیز دارد. یکی از مهمترین مزایای کار در این کشور شرایط همراهان در آن می باشد. افراد در صورت کار در اسپانیا می توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به همراه داشته باشند. فرزندان امکان تحصیل در مدارس دولتی به زبان اسپانیایی را دارند. از دیگر مزایای کار در این کشور می توان به رونق بازار توریست و و امکان کسب درآمد مناسب از این طریق اشاره کرد. نکته دیگر امکان درخواست اقامت دائم بعد چند سال می باشد.

معایب ویزای کار در اسپانیا

از معایب کار در اسپانیا می توان به نرخ بیکاری نسبتا بالا در این کشور اشاره کرد البته این نرخ در چند سال اخیر رو به کاهش بوده است و از این نظر باعث امیدواری بیشتر کار در این کشور شده است. از دیگر معایب آن مشکل بودن یادگیری زبان اسپانیایی می باشد البته با تسلط به زبان انگلیسی هم می توان برای اشتغال در این کشور اقدام کرد که طبیعتا در این صورت برای پیدا کردن کار با محدودیت مواجه می شوید.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب بیان شده می توان این گونه بیان کرد که کار در اسپانیا می تواند گزینه مناسبی برای برخی باشد. البته باید شرایط ورود به بازار کاری این کشور و سایر موارد موثر مانند حداقل درآمد، نرخ بیکاری، هزینه های زندگی و… را به دقت بررسی کرد تا بتوان در این زمینه با اطمینان خاطر قدم برداشت. این کشور در سال های اخیر از نظر رشد اقتصادی وضعیت رو به رشدی داشته است و در صورت ادامه داشتن این رشد احتمال بازگشت آن به شرایط مطلوب سابق وجود دارد. در کل امکان دارد کار در اسپانیا برای عده ای با وجود شرایط اعلام شده کماکان مناسب و مطلوب باشد. به نظر شما کار در اسپانیا روش مناسبی می باشد یا نه؟ 

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

۶ دیدگاه در “کار در اسپانیا

 1. عاطفه گفت:

  آیا دانشجویان در اسپانیا اجازه کار دارند؟

  1. مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به اسپانیا را دارند باید بدانند که حق کار دانشجویی در این کشور همانند سایر کشورهای اروپایی می باشد. برای مقطع لیسانس ۱۰ ساعت در هفته، مقطع فوق لیسانس ۲۰ ساعت در هفته و در مقطع دکترا به میزان ۳۰ ساعت در هفته.

 2. مرتضی گفت:

  سطح دستمزد در اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی چطور است ؟

  1. مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   آمار مختلف نشان دهنده این است که میانگین درآمد مردم در اسپانیا نسبت به سایر کشورهای عضو شنگن بسیار پایین است و با وجود پایین بودن هزینه های زندگی در این کشور، دستمزدها کفاف زندگی سطح متوسط را نمی دهد. این نکته می تواند برای دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به اسپانیا را دارند حائز اهمیت باشد.

 3. حسین گفت:

  وضعیت اقتصادی و شرایط کار در اسپانیا به چه صورت است؟

  1. مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   اسپانیا یکی از قطب های گردشگری دنیا به حساب می آید و صنعت گردشگری منبع درآمد و اشتغال اصلی مردم این کشور است. با اینکه وضعیت اشتغال در این صنعت به نسبت سایر صنایع بهتر است ولی این کشور آمار بیکاری بالایی دارد و در مجموع فرصت های شغلی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای عضو شنگن شاخص مناسبی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر