آنچه در این مطلب خواهید آموخت نمایش سرفصل ها

معرفی دانشگاه های آمریکا

American universities

آمریکا ثروتمندترین کشور جهان به شمار می آید و به سرزمین فرصت ها شهرت دارد. دانشگاه های آمریکا همواره در زمره معتبرترین و بهترین دانشگاه های جهان می باشند. با توجه به استانداردهای بالای زندگی، تحصیل، امنیت، رفاه اجتماعی و … تحصیل در کشور آمریکا برای دانشجویان بین المللی می تواند آینده ای روشن همراه با موفقیت تضمین شده محسوب گردد. در زمینه جذب دانشجویان بین المللی آمریکا در رتبه ۱ جهان قرار دارد، در حال حاضر بیش از۸۵۰ هزار دانشجو از سرتاسر جهان در این کشور مشغول به تحصیل می باشند.

بیش از ۵ هزار دانشگاه، کالج و موسسات آموزش عالی در کشور آمریکا در حال فعالیت هستند، طبق رتبه بندی دانشگاه های جهان از سوی سازمان معتبر QS دانشگاه هاروارد آمریکا برترین دانشگاه جهان محسوب می گردد. ۶ دانشگاه آمریکایی جزو ۱۰ دانشگاه اول جهان می باشند و همچنین در لیست ۱۵۰۰ دانشگاه برتر جهان اکثراً نام دانشگاه های آمریکایی به چشم می خورد.

پس از کسب افتخارات و موفقیت های نظام آموزشی آمریکا در داخل کشور دانشگاه ها و کالج های آمریکا فعالیت های خود را در سطح بین المللی و داخل کشورهای دیگر نیز گسترش داده اند. تا جایی که در حال حاضر دانشگاه ها و کالج های آمریکایی در بیش ۵۸ کشور جهان شعبه دارند و به فعالیت های خود ادامه می دهند.

اعتبار دانشگاه های آمریکا

امکانات آموزشی و رفاهی دانشگاه های آمریکا با اکثر دانشگاه های جهان قابل مقایسه نیست. طبق آمار موجود فارغ التحصیلان دانشگاه های آمریکا بیش از نیمی از مدال های علمی و جوایز نوبل در جهان را از آن خود نموده اند. این آمار و ارقام  نشان دهنده اعتبار فوق العاده دانشگاه های ایالات متحده آمریکا در جهان می باشد.

اعتبار دانشگاه های آمریکا بر اساس رتبه بندی QS

QS یکی از معتبرترین سازمان ها در ارتباط با اعلام رده بندی و اعتبار دانشگاه های جهان می باشد. رده بندی این سازمان بر اساس افتخارت کسب شده توسط دانشگاه، نظرسنجی گسترده، تعداد دانشجویان، رتبه اساتید دانشگاه و … تعیین می گردد. این سازمان دانشگاه های آمریکا را به عنوان معتبرترین دانشگاه های جهان معرفی نموده است. برای اطلاع دقیق از رنکینگ دانشگاه های آمریکا لطفاً به سایت qs us ranking مراجعه نمایید.

دانشگاه های آمریکایی مورد تایید وزارت علوم

دانشجویانی که پس از تحصیل در این کشور قصد بازگشت به ایران جهت ادامه تحصیل یا کار را دارند می بایست در دانشگاه های تحصیل کنند که مورد تایید وزارت علوم ایران باشد. به طور کلی دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در آمریکا به سه گروه ممتاز، خوب و متوسط تقسیم می شود. برای کسب اطلاعات لازم در مورد دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم می توانید به سایت grad.saorg.ir مراجعه نمایید.

دانشگاه های آمریکایی مورد تایید وزارت بهداشت

دانشجویان ایرانی که در کشور آمریکا مشغول به تحصیل در رشته  پزشکی، داندانپزشکی و پیراپزشکی می باشند و قصد بازگشت به کشور پس از اتمام تحصیل را دارند. حتما به این نکته باید توجه داشته باشند که دانشگاهی که در آن تحصیل نموده مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد. برای دریافت اطلاعات مناسب در ارتباط با دانشگاه های آمریکایی مورد تایید وزارت بهداشت به سایت dme.behdasht.gov.ir مراجعه نمایید.

آمریکا,آمریکا,آمریکا

بهترین دانشگاه های آمریکا برای تحصیل

همانطور که اشاره گردید ایالات متحده آمریکا دارای پیشرفته ترین سیستم آموزشی در جهان می باشد و معتبرترین دانشگاه های جهان در این کشور قرار دارد.

معمولاً رنکینگ دانشگاه ها نشانگر اعتبار، شهرت و قدرت هر دانشگاه است. رنکینگ هر دانشگاه بر اساس رتبه بندی جهانی، امکانات دانشگاه، جوایز نوبل و افتخارات علمی کسب شده توسط فارغ التحصیلان دانشگاه و … تعین می گردد.

بهترین دانشگاه ها از نظر کیفیت

بیش از ۶۰ درصد از کلیه افتخارات و جوایز علمی کسب شده در حوزه تحقیقات، پژوهش و فناوری اطلاعات در سطوح بین المللی به دانشگاه های ایالات متحده آمریکا تعلق دارد. طبق آمار انتشار یافته از سوی سازمان THE دانشگاه های کشور آمریکا همواره بهترین و معتبرترین دانشگاه های جهان می باشند. از این رو آمریکا طی سال های متمادی برترین کشور جهان در زمینه جذب دانشجویان بین المللی می باشد. در ادامه به معرفی با کیفیت ترین دانشگاه های برای تحصیل در آمریکا خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

دانشگاه هاروارد (Harvard University)

در حال حاضر دانشگاه هاروارد معتبرترین و بهترین دانشگاه جهان به شمار می آید. این دانشگاه در سال ۱۳۳۶ میلادی توسط هیئت قانون گذاران ماساچوست تاسیس گردید. نام این دانشگاه بر گرفته از کشیشی به اسم جان هاروارد است که در سال ۱۳۳۹ با اهدا ۴۰۰ جلد کتاب و حدود ۸۰۰ پوند کمک مالی، در آن زمان کمک شایانی به دانشگاه نمود.

دانشگاه هاروارد در رشته های علوم انسانی، مهندسی، دندان پزشکی، پزشکی، الهیات و حقوق شهرت بسیاری دارد. هاروارد با سرمایه بیش از ۲۶ میلیارد دلار به ثروتمندترین دانشگاه جهان تبدیل نموده است. کتابخانه دانشگاه هاروارد با بیش از ۱۵ میلیون جلد کتاب و میکروفیلم قدیمی ترین مجموعه فرهنگی آمریکا و بزرگترین کتابخانه دنیا به شمار می آید.

دانشگاه استنفورد (Stanford University)

دانشگاه استنفورد در سال ۱۸۸۸ توسط لیلند استنفورد و همسرش بنا گردید و در سال ۱۸۹۱ فعالیت خود را آغاز نمود. استنفورد دارای دانشکده های پزشکی، مهندسی، علوم، بازرگانی و حقوق است. طبق آخرین آمار انتشار یافته از سوی تایمز دانشگاه استنفورد در زمینه مهندسی و علوم انسانی برترین دانشگاه جهان است.

ضریب پذیرش دانشگاه استنفورد ۴/۷ درصد می باشد، این آمار استنفورد را به رقابتی ترین دانشگاه جهان جهت پذیرش دانشجویان تبدیل نموده است. در حقیقت اخذ پذیرش از دانشگاه استنفورد و ورود به این دانشگاه از هر دانشگاهی در جهان سخت تر است. دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه استنفورد تا کنون موفق به کسب بیش از ۶۰ جایزه نوبل و ۷ مدال فیلدز شده اند.

دانشگاه ام آی تی (Massachusetts Institute of Technology)

دانشگاه MIT (موسسه فناوری ماساچوست) سال ۱۸۶۱ در شهر کمبریج ایالت ماساچوست تاسیس گردید. MIT از جمله دانشگاه های خصوصی آمریکا به شمار می آید که افتخارات فراوانی کسب نموده است و همواره جزو برترین دانشگاه های جهان قرار دارد، MIT دارای ۵ دانشکده، ۱ کالج و ۳۲ مرکز آموزشی است. لازم به ذکر است که اولین کامپیوتر جهان در سال ۱۹۲۸ در این دانشگاه تولید شده است.

دانشجویان و فارغ التحصیلان MIT در زمینه های مختلف علمی و پژوهشی تا کنون بیش از ۸۰ بار موفق به دریافت جایزه جهانی نوبل شده اند و همچنین بیش از ۴۷ مدال آمریکا به پژوهشگران این دانشگاه اختصاص یافته است. این آمار کاملاً نشان دهنده کیفیت و اعتبار فراوان دانشگاه MIT می باشد.

برترین دانشگاه ها در زمینه تحقیقات

معمولاً اکثر دانشگاه ها در زمینه های مختلف علمی و تحقیقاتی تفاوت هایی با یکدیگر دارند. گروهی از دانشگاه های آمریکا در ارتباط با فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی نسبت به دانشگاه های دیگر عملکرد بسیار موفقی دارند.

برترین دانشگاه های آمریکا از لحاظ پروژه های تحقیقاتی دانشگاه های MIT، کرنل، دوک، کالیفرنیا و … می باشند که در زمینه های مختلفی نظیر مهندسی، الکترونیک، پزشکی، کشاورزی و …  پروژه های بسیار موفقی را ارائه نموده اند.

آمریکا,آمریکا,آمریکا

کم هزینه ترین دانشگاه های آمریکا

در کشور آمریکا حدود ۵۸۰۰ دانشگاه و موسسات علمی فعال می باشند، شهریه دانشگاه ها به عواملی نظیر رتبه دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی ارتباط دارد. کشور آمریکا در کلیه مقاطع بورسیه های مختلفی ارائه می دهد که در صورت صلاحدید به دانشجویان واجد شرایط تعلق می گیرد. در ادامه به معرفی کم هزینه ترین دانشگاه های آمریکا خواهیم پرداخت.

دانشگاه هزینه تحصیل سالانه
دانشگاه تگزاس ۵۰۰۰ الی ۱۶۰۰۰ دلار
دانشگاه شارلوت ۵۰۰۰ الی ۱۶۰۰۰ دلار
دانشگاه آریزونا ۷۰۰۰ الی ۲۲۰۰۰ دلار

University of texas at dallas (دانشگاه تگزاس)

دانشگاه تگزاس در شهر دالاس از جمله دانشگاه های کم هزینه آمریکا می باشد که از اعتبار مناسبی نیز برخوردار است. شهریه تحصیل در این دانشگاه با توجه به رشته و مقطع تحصیلی متغیر می باشد. ولی شهریه تحصیلی در این دانشگاه به طور میانگین سالیانه بین ۵۰۰۰ الی ۱۶۰۰۰ دلار می باشد. لازم به ذکر است در این دانشگاه مشاغل پارت تایم برای دانشجویان وجود دارد. همچنین دانشجویان می توانند با سامانه EZPAY هزینه های تحصیل خود را پرداخت نمایید.

 Arizona state university (دانشگاه ایالت آریزونا)

دانشگاه آریزونا از جمله دانشگاه هایی است که بیش از ۸۰ رشته تحصیلی را ارائه می نمایید. شهریه این دانشگاه با توجه به مقطع و رشته تحصیلی به طور میانگین سالیانه بین ۷۰۰۰ الی ۲۲۰۰۰ دلار است. در این دانشگاه نیز مشاغل پارت تایم برای دانشجویان وجود دارد.

University of north Carolina charlotte (دانشگاه شارلوت)

دانشگاه شارلوت در کارولینای شمالی در امر جذب دانشجویان بین المللی عملکرد بسیار موفقی دارد، به طوری که دانشجویان بین المللی از ۸۰ کشور در دانشگاه شارلوت مشغول به تحصیل می باشند. در واقع این دانشگاه با تنوع رشته های تحصیلی به همراه هزینه های بسیار مناسب همواره مورد توجه دانشجویانی بسیاری قرار دارد. شهریه این دانشگاه با توجه به مقطع و رشته تحصیلی به طور میانگین سالیانه بین ۵۰۰۰ الی ۱۶۰۰۰ دلار است.

آمریکا,آمریکا,آمریکا

نکات مهم جهت اقدام برای تحصیل در آمریکا

اولین قدم برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا دریافت نامه پذیرش معتبر از دانشگاه های این کشور است. متقاضیان تحصیل در آمریکا با توجه به رشته و مقطع تحصیلی خود ملزم به ارائه مدارکی از قبیل رزومه تحصیلی، مدرک زبان مورد نیاز و تمکن مالی جهت پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا می باشند.

مدرک زبان

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های آمریکا بسته به مقطع تحصیلی مورد نظر ملزم به ارائه مدرک زبان خواهند بود. البته امکان یادگیری زبان انگلیسی در کالج های آمریکا نیز وجود خواهد داشت، ولی متاسفانه شانس اخذ ویزای تحصیلی برای شرکت در کالج های زبان در حال حاضر بسیار کم می باشد. از این رو افرادی که دارای مدرک زبان می باشند و مستقیماً برای تحصیل در دانشگاه اقدام می نمایند به مراتب شانس بالاتری برای دریافت ویزای تحصیلی خواهند داشت.

ددلاین دانشگاه ها

به آخرین مهلت اعلام شده توسط دانشگاه ها برای ارائه مدارک و اخذ پذیرش ددلاین می گویند. معمولاً دانشگاه های آمریکا بسته به مقطع تحصیلی ددلاین های متفاوتی دارند، حتی در بعضی از دانشگاه های آمریکا ددلاین اعلام شده قابل تمدید می باشد. ولی به هیچ وجه تاخیر در انجام پروسه اخذ پذیرش توصیه نمی گردد.

پیش پرداخت شهریه دانشگاه

به طور کلی اغلب دانشگاه ها در تمام نقاط دنیا برای صدور پذیرش تحصیلی مبلغی به عنوان پیش پرداخت شهریه از دانشجویان بین المللی دریافت می نمایند. این مبلغ بسته به قوانین دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود، گاهی بعضی از دانشگاه ها هزینه یک ترم تحصیلی را از دانشجویان دریافت می نمایند. به طور کلی متقاضیان تحصیل در آمریکا برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور ملزم به پرداخت مبلغی در حدود ۲۰۰۰ الی ۲۵۰۰۰ دلار خواهند بود.

تحصیل پزشکی در آمریکا

بیش از ۱۵۰ دانشگاه معتبر پزشکی در آمریکا مشغول به فعالیت می باشند. دوره پزشکی آمریکا معمولاً ۹ سال به طول می انجامد. در واقع دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی ابتدا در دوره ۴ ساله علوم پایه مشغول به تحصیل می شوند و پس از اتمام این دوره در آزمون MCAT شرکت می نمایند، در صورت قبولی در این آزمون وارد دوره ۵ ساله پزشکی می شوند.

رشته پزشکی پرهزینه ترین رشته تحصیلی در آمریکا می باشد. با توجه به این موضوع که هیچگونه حمایت مالی از سوی دانشگاه های آمریکا برای دانشجویان رشته پزشکی در نظر گرفته نمی شود، متقاضیان تحصیل در این رشته به تمکن مالی قابل توجهی نیاز خواهند داشت. شهریه برای رشته های پزشکی به صورت میانگین سالیانه بین ۳۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ دلار می باشد.

آمریکا,آمریکا,آمریکا

مزایای تحصیل در آمریکا

همانگونه که اشاره گردید این کشور دارای معتبرترین دانشگاه های جهان است، علاوه بر این آمریکا در اکثر زمینه ها نظیر اقتصاد، قدرت نظامی، نفوذ بین المللی، ذخایر انرژی، رفاه اجتماعی و … برترین کشور جهان محسوب می گردد. بدون شک تحصیل در آمریکا دست یابی افراد به اهداف والا و موقعیت های خاص را فراهم خواهد نمود. در ادامه به برخی از مزایای تحصیل در آمریکا اشاره خواهیم نمود.

استفاده از مدرن ترین امکانات تحصیل

بدون تردید آمریکا دارای مجهزترین مراکز آموزشی در جهان است. امکانات آموزشی و رفاهی دانشگاه های این کشور نسبت به اکثر کشورهای جهان قابل مقایسه نخواهد بود. استفاده از این امکانات به همراه فناوری های فوق پیشرفته در تمامی رشته های تحصیلی جهت پیشرفت هرچه بیشتر دانشجویان یکی از مزیت های مهم تحصیل در دانشگاه های آمریکا به شمار می آید.

تناسب هزینه و کیفیت

معمولاً هزینه های تحصیل در هر کشوری بسته به اعتبار دانشگاه، امکانات رفاهی، آموزشی و اجتماعی متفاوت خواهد بود. ولی به طور کلی یکی از مهم ترین عوامل برای شناخت بهترین مقصد جهت ادامه تحصیل تناسب هزینه ها در مقابل سیستم آموزشی، اعتبار دانشگاهی و امکانات رفاهی کشور مورد نظر می باشد.

در حال حاضر کشورهایی وجود دارند که هزینه های تحصیل در آنها نسبت به آمریکا کمتر است، ولی به هیچ وجه از لحاظ امکانات رفاهی، اعتبار دانشگاهی، تجهیزات پیشرفته و … قابل قیاس با آمریکا نخواهند بود. به طور کلی شهریه دانشگاه های آمریکا بسته به رشته و مقطع تحصیلی بین ۱۰۰۰۰ الی ۶۰۰۰۰ دلار در سال می باشد، که با توجه به امکاناتی که این کشور در اختیار دانشجویان قرار می دهد هزینه معقولی به شمار می آید.

امکان اخذ اقامت دائم آمریکا و موقعیت های شغلی مناسب

تحصیل در کشور آمریکا یک مزیت فوق العاده برای افرادی به شمار می آید که به دنبال به دست آوردن یک موقعیت شغلی مناسب در آمریکا یا دیگر کشورهای جهان هستند. در حال حاضر شرکت ‌های بسیاری در آمریکا به دنبال توسعه خود در بازار های جهانی هستند و اغلب این شرکت ها تمایل به استخدام کارمندانی دارند که به جز انگلیسی به زبان دیگری نیز تسلط دارند و قادر به برقراری ارتباط با فرهنگ‌های مختلف می‌باشند.

این موضوع شانس به دست آوردن موقعیت های شغلی بسیار مناسب با درآمد بالا را برای دانشجویان بین المللی به شکل محسوسی افزایش داده است. گذشته از این موضوع فارغ التحصیلان دانشگاه های آمریکا در صورتی که در این کشور مشغول به کار شوند امکان اخذ اقامت دائم این کشور را خواهند داشت، که این امر قطعاً مهم ترین مزیت تحصیل در آمریکا خواهد بود.

از آنجا که مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد، موسسه مهاجرتی آریاناپارس با به کار گیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور فراهم آورده است.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  5/5 - (1 امتیاز)
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up