شما هم شاید افراد زیادی را دیده باشید که با روش مهاجرت تحصیلی به کانادا سفر کرده اند.وقتی به فکر مهاجرت می‌افتید یکی از بهترین روش ها، راه حل مهاجرت تحصیلی است و در همان لحظه وقتی مشغول فکر کردن به بهترین مقصد برای مهاجرت تحصیلی هستید کانادا به عنوان یکی از گزینه‌هایی که در اطرافتان بیشتر راجع به آن می‌شنوید به عنوان یک گزینه جدی مطرح می‌شود. ولی آیا کانادا همان مقصد ایده‌آل برای مهاجرت تحصیلی است آیا واقعاً شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا آنقدر که گفته می‌شود ساده است و مهمتر از همه چطور مهاجرت تحصیلی به کانادا با کمترین هزینه و بیشترین شانس قابل انجام است.

این سوال‌های مهم و بسیاری از سوال‌های حوزه مربوط به تحصیل در کانادا را دراین مقاله بررسی می‌کنیم طوری که دیگر نیاز نباشد برای گرفتن اطلاعات تکمیلی چندین وب سایت دیگر را بررسی کنید.

تحصیل در کانادا

چرا کانادا می‌تواند بهترین گزینه برای تحصیل باشد؟

مثل همه چیزهای موجود در جهان ما ، بهترین گزینه برای هر فرد با توجه به شرایط خود فرد تعیین می‌شود .ولی وقتی صحبت از مهاجرت تحصیلی و انتخاب بهترین مکان برای انجام دادن آن در میان است، کشور مقصد شما باید دارای معیارهای مشخصی باشد.این معیارها ممکن است از شخصی به شخص دیگر متفاوت باشد ولیکن برای دسته بزرگی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی چند فاکتور مشترک پرنگ‌ترین نقش را برای انتخاب بهترین مقصد برای مهاجرت تحصیلی ایفا می‌کند.که در ادامه قصد داریم این معیارها را به ترتیب اهمیت بررسی کنیم.

شرایط اقامت بعد از تحصیل

کانادا هم مثل بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان با بحران‌های پیری و نیروی کار دست و پنجه نرم می‌کند .بنابراین دنبال راه حل‌هایی برای جوان‌تر کردن جمعیت خود و همچنین افزایش بهره‌وری صنایع و بازارهای مالی این کشور است .کانادا حساب ویژه‌ای روی جوانانی باز می‌کند که دانش آموخته دانشگاه‌های این کشور باشند. دانشجویان را جذب می‌کند، آموزش می‌دهد ،به آنها کار می‌دهد و در نهایت با ارائه چندین راهکار برای اعطای اقامت دائم به آنها ،آنها را ماندگار می‌کند. این شیوه دولت مردان کانادا برای تضمین  آینده کشور است.
پس یکی از وجوه تمایز کشور کانادا موضوع اقامت دائم پس از تحصیل در این کشور است. ویژگی که هاین کشور را به عنوان یکی از بهترین مقاصد مهاجرت تحصیلی در کنار کشورهایی مثل آمریکا و استرالیا قرار می‌دهد.اقامت بعد از تحصیل هدفی است که خوشبختانه یا متاسفانه انگیزه مهاجرت بسیاری از افراد منجمله متقاضیان ایرانی است.

درصد موفقیت ویزای تحصیلی کانادا

اگر بگوییم برای انجام دادن مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا باید از همان اول فکر تهیه کردن کفش آهنین باشید، خیلی بی‌راه نگفتیم. گاهی دولت کانادا انقدر مهربان است که ظرف دو هفته به یک متقاضی، ویزای تحصیلی می‌دهد. گاهی آنقدر بی‌رحم که بیش از ۷۰ درصد متقاضیان تحصیلی را در پروسه ناامید می‌کند(مثل اتفاقی که در چند سال اخیر پررنگ‌تر افتاده است). ولی در همین فضا و بحران ویزایی هم ،باز به فکر متقاضیان ویزای تحصیلی است، پس امکان اعتراض کردن به تصمیم را در دادگاه فدرال این کشور به متقاضی ویزای تحصیلی می‌دهد.پروسه‌ای که علی رغم آنچه با شنیدن نام دادگاه در ذهن انسان خطور می‌کند آنقدرها هم عجیب و غریب نیست و شانس موفقیت خوبی دارد. پس تقریباً می‌توانید امیدوار باشید که اگر قصد این را دارید که از طریق تحصیل به کانادا مهاجرت کنید ،در نهایت شانس موفقیت خوبی در این پروسه خواهید داشت.

گوناگونی

استخدام یک ایرانی در یک شغل در کانادا،داشتن یک کارفرمای هندی ،ویزیت کردن یک پزشک چینی و صدها مورد مشابه اصلاً چیزی نیست که ذهن شما را درگیر خود کند. موضوع نژادپرستی( یا در حالت کمرنگ‌تر آن تبعیض نژادی )که یکی از دغدغه‌های مهم مهاجرین در بسیاری از کشورهای جهان است ،در کانادا حتی به عنوان یک نگرانی کوچک هم به شمار نمی‌آید. تنوع در کانادا حرف اول را می‌زند چه بافت جمعیتی و چه حتی مقطع های تحصیلی و کاری مختلف.

تنوع انتخاب رشته

متقاضی تحصیل در کانادا می‌تواند از رشته مهندسی مکانیک تا علوم آزمایشگاهی و از رشته جوشکاری تا گذراندن دوره‌های مهندسی صدا (و دوره‌های دیجی بودن)را در کانادا به عنوان گزینه تحصیل خود انتخاب کند.
او می‌تواند دانشگاهی را انتخاب کند که سالانه ۳۵ هزار دلار شهریه داشته باشد یا دانشگاهی را انتخاب کند که بتواند با بورسیه گرفتن تا سالی ۳۵ هزار دلار کمک هزینه بگیرد. پس می‌توان در یک جمله گفت اگر می‌خواهی به کانادا بروی بالاخره یک گزینه مربوط به شرایط تو پیدا خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

چالش‌های مهاجرت تحصیلی به کانادا

بسیاری از متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را داشته‌اند ،دردو مرحله دچار چالش‌های جدی شده‌اند :
 • افرادی که در مرحله اخذ پذیرش موفق نشدند در دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرند
 • متقاضیانی که در مرحله اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا به هر دلیلی ناموفق بوده اند
 • شاید اگر از قبل از اقدام، نسبت به این چالش ها آگاهی کافی داشته باشید می‌توانید با انجام قدم‌هایی موفقیت خود را در فرایند پذیرش و در نهایت اخذ ویزای تحصیلی کانادا تضمین کنید.
در ادامه به متداول‌ترین چالش‌هایی که متقاضیان تحصیل در کانادا با آن روبرو هستند می‌پردازیم و سعی می‌کنیم راه حل‌هایی برای عبور از این موانع ارائه نماییم.

دانشگاه خوب ،شانس ویزای خوب  و دانشگاه بد ،شانس ویزای کم

طبیعی است که هر چقدر دانشگاه بهتری به عنوان مقصد تحصیل شما به سفارت اعلام شود،سفارت هم از اینکه شما یک دانشجوی ممتاز هستید، مطمئن‌تر خواهد بود . در نتیجه احتمالاً سفارت نظر مثبت‌تری در رابطه با پرونده شما خواهد داشت. در طرف مقابل اگر بتوانید از دانشگاه‌هایی که رتبه پایین‌تری دارند پذیرش تحصیلی بگیرید، با توجه به روند کنونی اداره مهاجرت کانادا احتمال عدم موفقیت شما در دریافت ویزا ممکن است یک اتفاق غیر محتمل باشد.طبیعی است به دلیل شرایط ورودی ساده‌تر آنها ، دانشجویان واقعی کمتری جذب این دانشگاه ها می شنوند. پس در اینجا آنچه بیشتر از همیشه حائز اهمیت است،بالا بردن شانس پذیرش تان در دانشگاه‌های با رتبه عالی است. پس هرچه دانشگاه بهتر، شانس ویزا بالاتر.

خریدن بنز و بی‌ام‌ دابلیو، در کانادا هیچ چیزی ارزان نیست.

همانطور که وقتی ماشین گران قیمت مثل بنز یا بی‌ام‌دبلیو به عنوان خودروی هدف خود برای خرید در نظر می‌گیرید ملزم به پرداخت هزینه‌های بسیار بالای خرید و هزینه‌های نگهداری آن خواهید بود باید این را بدانید که کانادا و به خصوص شهرهای بزرگش مثل ونکوور و تورنتو اصلاً به عنوان شهرهایی با هزینه کم زندگی محسوب نمی‌شوند.
پس یکی از بزرگترین چالش‌های شما،پرداخت هزینه‌های سنگین زندگی در این کشور به خصوص پس از بحران‌های مسکن سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ خواهد بود. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که وقتی در کانادا مشغول تحصیل هستید به صورت پارت تایم و پس از فراغت از تحصیل به صورت فول تایم امکان کار خواهید داشت و طبیعتاً با ایجاد درآمد دلاری در کشور کانادا چالش پرداخت هزینه نسبتا کمرنگ‌تر خواهد شد. ولیکن با توجه به هزینه‌های تحمیل شده به شما تا پیدا کردن کار حتماً باید از این مسئله اطمینان پیدا کنید که قادر خواهید بود تا حداقل ۶ ماه هزینه‌های خود را در این کشور پرداخت نمایید. ما در مقاله‌ای مجزا به عنوان هزینه‌های زندگی در کانادا به تفصیل در رابطه با هزینه‌های زندگی در این کشور علاوه بر هزینه‌های تحصیل و راه‌های کم کردن این هزینه‌ها خواهیم پرداخت.

ماشاالله به این همه دکتر،تعداد بیش از حد مشاورهای مهاجرت

شاید این مشکل فقط مختص کشور کانادا باشد چرا که در چند سال گذشته افراد بسیار زیادی از قشرهای مختلف جامعه وارد خاک کانادا شدند و بسیاری از این افراد صنعت مهاجرت را یک صنعت پولساز قلمداد کردند بنابراین بسیاری از آنها وارد فرایند مشاوره و تعدادی هم وارد وکالت در این حوزه شده اند.
همین ازدیاد تعداد مشاورین از یک نگاه ممکن است باعث افزایش آگاهی در مورد مهاجرت به کانادا شود و از طرفی ممکن است با ضد و نقیض گویی‌های افراد مختلف که بعضاً ممکن است با غرض ورزی شخصی نیز همراه باشد. همین مسئله ممکن است متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا را در سه مرحله دچار چالش کند:
 • مرحله اول در انتخاب اینکه آیا کشور کانادا مقصد مناسبی است یا خیر؟
 • چالش دوم پاسخ به این سوال است که کدام مسیر برای مهاجرت تحصیلی بهتراست؟ کدام استان مناسب است؟ کدام دانشگاه می‌تواند بهترین دانشگاه مقصد باشد؟ چه مدارکی برای اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا مورد نیاز است؟
 •  چالش سوم به این موضوع برمی‌گردد که در صورت موفقیت و ورود به کانادا اقدامات بعدی چه خواهد بود و یا در صورت عدم موفقیت در پروسه ویزا فرایند دادگاه تا چه حد موفقیت آمیز خواهد بود.
طبیعیست برای پاسخ به تمام سوالاتی که در این سه چالش می‌گردد اولین و مهم‌ترین معیار سایت اداره مهاجرت کانادا و سایت دانشگاه‌های مقصد خواهد بود ولیکن بر اساس تجربه بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی کشور کانادا توصیه می‌کنیم تا همه تجربیات مختلف را از افراد مختلف با دقت گوش دهند و در نهایت با بررسی تمام جوانب اقدام به دور از تبلیغات افراد سودجو تصمیم‌گیری درستی در این پروسه حیاتی داشته باشند.

هزینه تحصیل در کانادا

شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا 

مهمترین سوالی که در ذهن متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا در ذهن وی ایجاد می‌شود،این است که آیا من شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارم؟

برای پاسخ به این سوال باید به این مسئله اشاره کنیم که مهاجرت تحصیلی به کانادا دو بخش متفاوت دارد که یکی مربوط به اخذ پذیرش و دیگری مربوط به دریافت ویزای تحصیلی از کاناداست.

:برای بررسی بهتر شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا به تفکیک در رابطه با شرایطی که متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌بایست در این دو مرحله احراز کند می‌پردازیم.

مرحله اول شرایط پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا 

طبیعی است که شرایط پذیرش تحصیلی از مراکز آموزشی کانادا کاملاً وابسته به مقطع تحصیلی متقاضی و رشته تحصیلی وی باشد.

بدیهیست که شرایط پذیرش تحصیلی دانشجوی دکترا که قصد بورسیه تحصیلی در کانادا را دارد، کاملا متفاوت است شرایط پذیرش دانشجویی در مقطع کارشناسی است.

ولی به صورت کلی می‌توان شرایط عمومی پذیرش تحصیلی از دانشگاه کانادا را در سه دسته زیر تقسیم بندی کرد. 

سوابق تحصیلی مورد قبول 

عملاً هر چقدر سوابق تحصیلی متقاضی پذیرش تحصیلی در دانشگاه کانادا درخشان‌تر باشد ،شانس وی برای پذیرش در دانشگاه‌های بهتر،بیشتر خواهد بود. اگرچه طیف وسیعی از دانشگاه‌ها در کانادا وجود دارند و این طیف شامل دو دسته دانشگاه می‌شود. دسته اول،دانشگاه‌هایی با شرایط سخت‌تر مثلاً شرط معدل بالای ۱۵ اقدام به جذب دانشجویان خارجی می‌نمایند. دسته دوم دانشگاه‌هایی که با معدل ۱۲ هم متقاضی  می‌تواند امیدوار به پذیرش در آنها باشد.

دانش زبان انگلیسی 

تقریبا می‌توان گفت هیچ دانشگاه یا مرکز آموزشی  یا حتی مدرسه‌ای در کانادا وجود ندارد که از متقاضی پذیرش تحصیلی ،مدرکی دال بر دانش زبان انگلیسی را دریافت نکند. حال ممکن است بعضی از دانشگاه‌ها ه دانشجویان اجازه دهند تا در دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی در این مراکز شرکت کنند و پس از آن با طی آزمون‌های داخلی ،وارد دوره‌های اصلی آموزشی خود شوند. ولی به هر حال شرط تسلط زبان انگلیسی یکی از شروط مهم برای اخذ پذیرش از مراکز آموزشی و دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود.

پرداخت شهریه 

اگر متقاضی پذیرش تحصیلی در انشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور کانادا موفق به اخذ بورسیه تحصیلی نشده باشد،یکی دیگر از شروط اخذ پذیرش پرداخت شهریه به صورت سالانه است. پس اگر شرایط بورسیه شدن را ندارید،می‌بایست قادر باشید تا شهریه‌ای که به صورت سالانه دانشگاه دریافت می‌کند را پرداخت نمایید.

.در مقاله‌ای به عنوان پذیرش تحصیلی ز کانادا به صورت جزئی و مفصل‌تر در رابطه با این موضوع گفتگو کرده ایم

مرحله دوم شرایط دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا 

مرحله ویزای دانشجویی کشور کانادا نسبت به سایر کشورها پیچیدگی بیشتری دارد. مراحل مربوط به آپلود کردن مدارک در وب سایت اداره مهاجرت و سپس فرایند انگشت نگاری،مراحلی است که باید به درستی طی شوند تا متقاضی ویزای تحصیلی کانادا در این مسیر موفق گردد. شرایط دریافت ویزای تحصیلی از سفارت‌های کانادا برای هر پرونده ممکن است متفاوت از پرونده دیگر باشد. ولی رعایت چند شرط ز الزامات همه پرونده‌هایی است که برای ویزای تحصیلی به اداره مهاجرت کانادا ارسال می‌شوند. در ادامه به بررسی این شرایط مهم می‌پردازیم. 

تمکن مالی 

اصلی‌ترین و غیرقابل تغییر ترین شرط دریافت ویزای تحصیلی کانادا،شرط ارائه مدارکی است که نشان دهنده تمکن مالی شخص متقاضی برای تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل در این دوره تحصیل وی است. افرادی که قادر نیستند زینه‌های مربوط به زندگی و تحصیل را در حین مدت ویزای تحصیلی خود در کانادا پرداخت نمایند،اصلی‌ترین شرط دریافت ویزای تحصیلی کانادا را نخواهند داشت. 

سوابق مسافرتی 

 داشتن سوابق متعدد مسافرتی به هیچ عنوان  یک پیش شرط برای اقدام موفق برای ویزای تحصیلی کانادا محسوب نمی‌شود. ولیکن داشتن سابقه بد سفر،می‌تواند تا حد زیادی باعث رد شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا شود. منظور از سوابق بد مسافرتی،مواردی شبیه موارد زیر است: 

 • سابقه رد شدن ویزا در انواع دیگر ویزا مثل ویزای توریستی 
 • داشتن سابقه رد شدن ویزا به دفعات در سایر کشورها 

 برنامه پس از دوره تحصیل 

همه مدارکی که متقاضی ویزای تحصیلی کانادا به سفارت و اداره مهاجرت این کشور ارسال می‌نماید،باید مبین یک مسئله باشد. تمام تلاش‌های متقاضیان ویزای تحصیلی باید معطوف به این مسئله باشد که به افسر اداره مهاجرت کانادا اثبات نماید تا پس از اتمام دوره تحصیلی قصد بازگشت به ایران را دارند. پس ارائه برنامه مشخص از مسیر زندگی پس از دوره تحصیلی در کانادا کی از پیش شرط‌های مهم جهت افزایش شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا محسوب می‌شود. 

آمار مهاجرت تحصیلی ایرانیان به کانادا

آمارهای ثبت شده از سال ۲۰۱۹ تا سال ۲۰۲۲ همانطور نشان می‌دهد که در حال حاضر بیش از ۶۲۱ هزار دانشجوی خارجی در کشور کانادا مشغول به تحصیل می‌باشند ،این آمار که یک رشد بیشتر از ۲۳ درصدی را نمایش می‌دهد ص می‌نماید که کشور کانادا به صورت فزاینده‌ای به جذب دانشجویان خارجی علاقمند است.
اگرچه در این میان کشورهایی مثل چین هند اندونزی فیلیپین و کره جنوبی بیشترین تعداد دانشجوی خارجی در کشور کانادا را به خود اختصاص دادند.آمار نشان می‌دهد که دانشجویان ایرانی نیز که عدد آنها به بیش از ۲۱ هزار دانشجو تخمین زده شده است و همین مسئله باعث شده است تا ایران به عنوان ششمین کشور با بیشترین میزان دانشجوی خارجی در کشور کانادا محسوب کرده است. جالب است بدانید طی آماری که از سال ۲۰۱۸ توسط اداره مهاجرت کانادا منتشر شده است این عدد بیش از ۶۳ درصد رشد داشته است! پس حداقل می‌توانید امیدوار باشید که شما اولین نفری نیستید که وارد فرایند مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا شده‌اید و افراد بسیار زیادی قبل و همزمان با شما به مهاجرت تحصیلی به مقصد کشور کانادا فکر کرده اند.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاه ها

  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  تحصیل در کانادا تحصیل در کانادا تحصیل در کانادا تحصیل در کانادا تحصیل در کانادا

  شبکه های اجتماعی

  arrow up