پادکست مقاله مهاجرت تحصیلی
آنچه در این مطلب خواهید آموخت نمایش سرفصل ها

شرایط مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی چیست و چرا باید برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر مهاجرت کرد؟ این سوالی است که در ابتدا بسیاری از افراد به دنبال پاسخ آن می‌گردند. تحصیل دریچه علم و مهارت را برای زندگی ایده‌آل فراهم می‌کند.

در دوره جهانی سازی، بین المللی شدن آموزش عالی به طرز چشمگیری افزایش یافته و به یک فعالیت محور بازار تبدیل شده است. با پیشرفت سریع آموزش‌های بین المللی، دانش آموزان و دانشجویان بیشتر در کشورهای خارجی به دنبال تحصیلات عالی هستند و بسیاری هم اکنون تحصیل در خارج از کشور را به عنوان پله‌ای برای اقامت دائم در یک کشور در نظر می‌گیرند.

دلایل افزایش مهاجرت تحصیلی

در اقتصاد امروز جهان دانش مهم‌ترین عامل تولید و رشد اقتصادی و تضمین رقابت و نوآوری است. در کشورهای در حال توسعه، دانش به عنوان ابزاری مهم برای توسعه در نظر گرفته می‌شود. ساده‌ترین و شهودی‌ترین روش برای تعریف دانش همان معنای واقعی کلمه “آنچه مردم می‌دانند” است. دانش از فرد پدیدار می‌شود و همیشه ذاتاً با فرد در ارتباط است ، یعنی هر شخص دانش خود را از داده‌ها و اطلاعات خلق می‌کند.

بسیاری از کشورهای توسعه یافته تغییر جمعیتی و تحولات منفی جمعیت را تجربه می‌کنند که انتظار می‌رود منجر به کمبود نیروی کار شود. در این زمینه، دانشجویان بین المللی به عنوان افراد ایده‌آل برای حفظ در نظر گرفته می‌شوند زیرا فرض بر این است که آن‌ها با زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور میزبان آشنا هستند.

در دهه‌های گذشته میزان مهاجرت تحصیلی به صورت چشم گیری افزایش یافته است. هدف از این مطالعه کشف عناصر مؤثر بر تصمیم دانشجویان در مورد مهاجرت است. دو عنصر اصلی مؤثر بر مهاجرت دستمزدها و کیفیت آموزش است. باید تأکید کرد که کشورهایی که دارای بالاترین کیفیت آموزش هستند لزوماً کشورهایی با دستمزد بالا نیستند.

اگر قصد دارید آینده روشنی برای خود بسازید بهتر است در بهترین دانشگاه ها تحصیل کنید. در این مقاله به کسانی که به دنبال راهنمایی برای مهاجرت از طریق تحصیل هستند و نمی‌دانند به کدام کشور بروند و یا اینکه چه مدارک و مراحلی را می‌بایست پشت سر بگذارند کمک می‌کنیم. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی در این زمینه را به دست آورید.

شرایط مهاجرت تحصیلی

شرایط عمومی لازم برای مهاجرت تحصیلی

مهاجرت به روش‌های مختلفی امکان پذیر است ولی افراد باید با توجه به شرایط خود روشی که برای آن‌ها راحت‌تر است و شرایط آن فراهم‌تر است را انتخاب کنند. مهاجرت تحصیلی یکی از روش‌های مناسب و پرطرفدار در بین افرادی است که علاقه به یادگیری و تحصیل دارند و هر کشوری قوانین مهاجرتی خاص خود را دارد.

افراد می‌توانند به عنوان دانش آموز برای تحصیل در مدارس خارجی در خواست دهند. کشور انگلستان، آمریکا و کشورهای اروپایی مقصدهای بسیار خوبی برای پیشرفت در تحصیل دانش آموزان می‌باشند. مدارس در برخی  کشورها معمولا خوابگاه در اختیار دانش آموزان برای اقامت  قرار می‌دهند، ولی اگر مدارس خصوصی باشد بابت آن هزینه دریافت می‌کنند.

همچنین این امکان وجود دارد که افراد دانشجو بتوانند در دانشگاه های خارجی مشغول به تحصیل شوند. دانشجویان مهاجر پس از فارغ التحصیلی نیز می‌توانند تصمیم بگیرند در کشور مقصد بمانند و مشغول به کار شوند. حتی در بعضی کشورها امکان این هست که پس از فارغ التحصیلی در صورتی که در کشور بمانند به آن‌ها تابعیت کشور مورد نظر تعلق می‌گیرد.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی

هر کشوری با توجه به قوانینی که دارد، مدارکی مطابق با قوانین را از مهاجرین دریافت می‌کند. مدارکی که در زیر آورده شده تقریبا در همه کشورها یکسان می‌باشد.

 • ارسال اسکن شناسنامه و کارت ملی ترجمه شده و عکس از چهره
 • مدارک هویتی والدین فرد متقاضی
 • سند ازدواج در صورتی متاهل بودن فرد متقاضی
 • ارسال ریز نمرات و مدرک تحصیلی دیپلم،کاردانی، کارشناسی و… به صورت ترجمه شده
 • تمام رزومه‌های ارزشمند به صورت ترجمه شده
 • انگیزه نامه
 • زندگی نامه
 • داشتن مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی و ارائه مدارک آیلتس و تافل و… جهت اثبات
 • ارسال رسید پرداخت شهریۀ محل تحصیل مورد نظر

مراحل لازم برای مهاجرت تحصیلی

مراحل لازم برای مهاجرت تحصیلی

 • انتخاب دانشگاهی معتبر در کشوری مناسب برای محل تحصیل
 • تحقیق درباره روش‌های تحصیل در کشورهای مختلف
 • بررسی رشته‌های مختلف دانشگاهی
 • دانستن آداب و رسوم زندگی در کشورهای مختلف 
 • یافتن شرایط درخواست دانشگاه مورد نظر
 • ارسال تمام مدارک لازم جهت گرفتن نامه پذیرش

لازم به ذکر است که انتخاب کشور مورد نظر بستگی به شرایط روحی، مالی و علایق افراد دارد. افراد باید به این موضوع دقت کافی داشته باشند چرا که قرار است چندین سال از زندگی خود را در آن کشور بگذرانند. در صورتی که فرد بخواهد از طریق موسسات اقدام به مهاجرت تحصیلی کند باید توجه داشته باشد که حتما موسسه مورد نظر مورد تایید وزارت علوم باشد.

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان هم در برخی کشورها امکان‌پذیر است. اما نداشتن مدرک زبان برای ارائه باعث می‌شود تا قبل از شروع تحصیل، دوره‌های زبان را در کشور مقصد بگذرانید. برای گذراندن این دوره‌ها در برخی کشورها از طرف دانشگاه باید تعیین سطح شوید و بعد اجازه شروع دوره‌ها به شما داده می‌شود.

معمولا در دوره‌های آموزشی فرد باید نمره حد نصاب را دریافت کرده تا بتواند تحصیل خود را در دانشگاه شروع کند. در صورتی که دانشجو در این دوره‌ها نمره حد نصاب را کسب نکند، باید دوره‌ها را تمدید کند. سطح این دوره‌ها با توجه به تحصیل در مقطعی که دانشجو می‌خواهد وارد دانشگاه شود متفاوت می‌باشد.

اخذ بورسیه تحصیلی

اخذ بورسیه تحصیلی

بورسیه کمک هزینه‌ای است که از طرف دانشگاه در اختیار دانشجویان و دانش آموزان برتر قرار می‌گیرد و نیاز به باز پرداخت نیز ندارد. بورسیه‌ها از طرف دانشگاه و یا ارگان‌های مختلف دیگر برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند در نظر گرفته می‌شود. البته برای استفاده از بورسیه باید به این نکته توجه کرد که آیا دانشگاه مورد نظر بورسیه دارد یا خیر.

بورسیه گرفتن یک امکان بسیار عالی برای افراد دانشجو محسوب می‌شود؛ باید بیان شود که بورسیه‌های تحصیلی انواع گوناگونی دارند. تفاوت بین انواع بورسیه در این است که برخی از آن‌ها شامل تمام هزینه‌ها و برخی دیگر شامل تنها بخشی از هزینه‌ها می‌شود.

بورسیه معمولا شامل دانشجویانی می‌شود که معدل خوبی دارند و همچنین دارای رزومه‌های تحصیلی خوبی در دانشگاه‌ها می‌باشند. همچنین ممکن است بورسیه شامل افرادی با قومیت یا نژادهای خاص شود. برخی از بورسیه‌ها نیز شامل رشته‌های خاص یا مختص به جنسیت‌های مشخصی می‌شود مانند بورسیه ویژه زنان و….

آمار و ارقام مهاجرت تحصیلی به خارج از ایران

کشورهای OECD تقریباً ۸۵٪ دانشجویان خارجی جهان را در خود جای داده‌اند که اکثر آن‌ها فقط در ۶ کشور متمرکز هستند. آمریکا ۲۱٫۴٪، انگلیس ۱۲٫۶٪، فرانسه ۸٫۸٪، استرالیا ۷٫۶٪، آلمان ۷٫۴٪ و ژاپن۴٫۵٪ را به خود اختصاص داده‌اند. آسیای شرقی و اقیانوس آرام در صدر لیست اعزام دانشجو قرار دارند و ۲۹٪ از کل دانشجویان بین المللی آموزش عالی را به خود اختصاص داده‌اند. دانشجویان چین ۱۵٪ از این کل را تشکیل می‌دهند. آمریکای شمالی و اروپای غربی ۱۸٪، سپس اروپای مرکزی و شرقی ۱۱٪، جنوب و غرب آسیا ۹٪، کشورهای عربی ۷٪ و آفریقا ۵٫۸٪ از کل دانشجویان بین المللی را تشکیل می‌دهند.

به صورت میانگین در حدود ۱۰ درصد از دانشجویان رشته های پزشکی در دانشگاه های ایران، مهاجرت تحصیلی کرده‌اند. در حال حاضر در حدود ۳ میلیون دانشجو برای ادامه تحصیل، کشورهای دیگر را انتخاب نموده و در برترین دانشگاه های دنیا مشغول به تحصیل می‌باشند. پیش بینی می‌شود تا ۵ سال آینده آمار مهاجرت تحصیلی تا مرز ۷ میلیون نفر خواهد رسید.

مزایای تحصیل در خارج از کشور

مزایای تحصیل در خارج از کشور به صورت کامل

تحصیل در خارج از کشور یک تجربه در حال تغییر زندگی است و برای بسیاری از دانشجویان، این به یاد ماندنی‌ترین تجربه در حرفه‌های خود در دانشگاه است. درک مزایای مشخص زندگی و تحصیل در یک کشور خارجی مهم است. مزایای مهاجرت تحصیلی با توجه به شرایط و خواسته‌‌های هر فرد یا دانشجو مشخص می‌شود.

ارتقاء شغلی

ویزای کار یکی از پر مخاطب‌ترین روش‌های مهاجرتی می‌باشد که در تفکرات تمامی افراد نقش بسته است. با توجه به محدودیت‌های موجود در روش‌های کاری، مهاجرت تحصیلی به یکی از برترین گزینه‌های علاقه‌مندان تبدیل شده است.

به دلیل استانداردهای آموزش عالی در خارج از کشور و محیط پیشرفته فناوری، دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند در زادگاه خود از فرصت‌های شغلی و نقش شغلی بالاتری برخوردار هستند. این یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که والدین می‌خواهند فرزندان خود را به تحصیل در خارج از کشور برسانند.

سطح بالای آموزشی

دانشگاه های برتر ایران در رتبه بندی QS در رتبه‌های ۴۰۰ تا ۵۰۰ جهان قرار دارند. دانشگاه های شریف، تهران و امیر کبیر به عنوان برترین دانشگاه‌های ایران شناخته می‌شوند. از همین رو دانشجویان سایر دانشگاه های ایران با قصد مهاجرت تحصیلی قادر خواهند بود با ارائه رزومه‌های مناسب برای برترین دانشگاه های دنیا اقدام نمایند.

آشنایی با فرهنگ های تازه

مهاجرت تحصیلی به معنای ورود به دنیای دیگر و آشنایی با فرهنگ و سنت‌های مختلف می‌باشد. سفر برای آشنایی در حالی مثمر ثمر است که به همراه کشف باب‌های تازه علم و دانش افزایی باشد. از همین رو با توجه به نگرش افراد می‌توان آشنایی با فرهنگ‌های جدید را به عنوان مزایای مهاجرت تحصیلی شناخت. به طور کلی گفته می‌شود که محیط، به شخصیت سازی و نحوه تفکر کمک زیادی می‌کند.

دانشجویانی که تصمیم به تحصیل در خارج از کشور گرفته‌اند، عموما در معرض فرهنگ‌های مختلف مردم قرار دارند و در تحلیل چیزها ذهنیت خوبی خواهند داشت. از این رو، تحصیل در خارج از کشور تأثیر خوبی در تغییر ذهنیت خواهد گذاشت.

یادگیری زبان جدید

به واسطه تحصیل در کشور ثانویه، یادگیری زبان و ارائه مدرک زبان از ملزومات مسیر مهاجرت تحصیلی می‌باشد. علاقه مندان به تحصیل در سایر کشورها با دنیای جدیدی از لغات، واژگان و دستور زبان آشنا می‌شوند که قادر خواهند بود برای تحصیل از آن استفاده نمایند.

شرایط مدرک مورد نیاز زبان برای هر کشور و مقطع متفاوت می‌باشد و متناسب با شرایط تعیین می‌شود. موسسه زبان آریاناپارس با ارائه دوره‌های زبان انگلیسی برای آن دسته از دانشجویان که به دنبال تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان و یا کشورهایی که دوره‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، شرایط مناسبی را فراهم می‌نماید.

استقلال

تحصیل در خارج از کشور نه تنها منحنی یادگیری را برجسته می‌کند بلکه نگرش خودکفا را نیز بهبود می‌بخشد و همچنین کمک می‌کند تا یک سبک زندگی مستقل ایجاد کند. استقلال به عنوان یکی از برترین مزایای مهاجرت تحصیلی به حساب می‌آید. دانشجویان با تحصیل در کشورهای دیگر استقلال لازم برای زندگی تنها و مدیریت آن را آموزش می‌بینند.

معایب تحصیل در خارج از کشور

معایب تحصیل در خارج از کشور به صورت کامل

با شروع برنامه ریزی برای مهاجرت تحصیلی، طبیعی است که زرق و برق‌دارترین جنبه‌های سفر  پیش بینی شود، در حالی که مطمئناً چند لحظه از فیلم واقعی را تجربه می‌کنید، این انتظارات زیاد می‌تواند درک صحیحی را که به دنبال آن هستید، به اشتباه بکشاند.

از همین رو برخی از معایب یا چالش‌های پیش روی دانشجویان برای ادامه تحصیل در خارج از کشور مورد بررسی قرار گرفته است تا آن دسته از علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی با آگاهی کامل انتخاب صحیحی را داشته باشند.

تحصیل در خارج از کشور گران است

هزینه های سفر، شهریه، مسکن، کتاب و ملزومات، آب و برق، حمل و نقل محلی و هزینه کلی زندگی می‌تواند هنگام تحصیل در خارج از کشور به سرعت افزایش یابد. بسته به نوع مقصد، دانشگاه و اینکه آیا شغل پاره وقت، بورسیه تحصیلی یا کمک مالی دارید، هزینه‌ها بسیار متفاوت می‌باشد. لازم بذکر است که به واسطه تفاوت نرخ ارز این موضوع به چشم می‌آید و در صورتی که دانشجویان در حال زندگی در کشور مورد نظر باشند با توجه به درآمدهای حاصله از کار دانشجویی، توازن هزینه و درآمد برقرار می‌شود.

شما در اختیار خود هستید

ارتباطات یکی از مهم‌ترین موانع برای بیشتر علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی می‌باشد که با ورود به کشور جدید با آن روبرو می‌شوند. سفر به یک مقصد خارجی به تنهایی می‌تواند یک تجربه بسیار ارعاب کننده باشد. شما ممکن است برای اولین بار استقلال خاصی را تجربه کنید. شاید شما هرگز به تنهایی زندگی نکرده باشید یا به خارج از کشور خود سفر نکرده باشید. از آنجا که برخی از بدترین علائم شوک فرهنگی (غم و اندوه ، اضطراب، احساس انزوا یا بیگانگی) می‌تواند ناشی از این واقعیت باشد که دیگر شما دوستان و خانواده خود را در کنار خود ندارید، مهم است که شما کاملاً برای این انتقال آمادگی داشته باشید.

شوک فرهنگی

به محض ورود به کشور میزبان، دانشجویان بین المللی غالباً در تحقق انتظارات از سوی نهادها و خانواده‌های میزبان دچار شوک فرهنگی و مشکلات می‌شوند. علاوه بر این، آن‌ها با چالش‌های اداری و بروکراسی، که اغلب توسط موانع زبانی تشدید می‌شود، روبرو می‌شوند.

ارتباط مؤثر برای موفقیت به عنوان یک دانشجوی بین المللی ضروری است. تغییر ناگهانی باعث دلگیری از همه چیز می‌شود، از جمله مواد غذایی و آداب و رسوم مذهبی گرفته تا سیستم‌های حمل و نقل و سبک لباس ممکن است با کشور شما متفاوت باشد. متأسفانه، شوک فرهنگی می‌تواند منجر به احساس ناامیدی، اضطراب و دلهره شود. اگر آمادگی مقابله با این اختلافات را ندارید، آن‌ها می‌توانند به میزان قابل توجهی به استرس منجر شوند.

مزایای مهاجرت تحصیلی

مزایای مهاجرت تحصیلی

مزایای این مدل از مهاجرت راحتی و سرعت آن می‌باشد زمانی که افراد برای مهاجرت از روش مهاجرت تحصیلی اقدام می‌کنند می‌توانند در آن کشور در حالی که مشغول به تحصیل هستند، مشغول به کار هم شوند. مهاجرت جهت تحصیل در کشورهای خارجی دارای معایب و مزایایی است که باید قبل از اقدام آن‌ها را بررسی کرد.

مزایا:

 • آشنا شدن با آداب و رسوم کشورهای مختلف جهان از طریق افراد مهاجر
 • آشنایی با زبان‌های مختلف
 • برخورد با افراد مختلف و رشد روابط اجتماعی
 • ارتقاء سطح تحصیلات و اطلاعات علمی
 • آشنایی با روش‌های جدید زندگی
 • مستقل شدن از نظر مالی و شخصیتی
 • آینده شغلی بهتر

معایب:

 • هزینه‌های گران قیمت
 • فشارهای روحی به دلیل دوری از خانواده
 • سخت اعتماد کردن افراد به شما به عنوان یک فرد غریبه
 • سازگار نبودن با فرهنگ‌ها و آداب زندگی افراد در کشور مقصد
 • فشار یادگیری به دلیل سختی دوره‌ها

با توجه به موارد گفته شده در مطالب بالا درباره مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی فشارها و معایبی که گفته شد همگی بستگی به روحیه افراد دارد. حتی شاید معایب گفته شده از دید برخی افراد عیب به شمار نیاید.

کدام کشور برای تحصیل مناسب تر است؟

کدام کشور برای تحصیل مناسب تر است؟

انتخاب برترین کشور برای مهاجرت تحصیلی متناسب با شرایط فرد مورد نظر تعیین می‌گردد. مهاجرت تحصیلی یکی از روش‌های کسب اقامت در کشورهای برتر دنیا می‌باشد. از همین رو دانشجویان با فکر اخذ اقامت و یا دانش افزایی می‌توانند با سپری کردن دوره تحصیلی در کشور مورد نظر و احراز شرایط تعیین شده توسط کشور مقصد، به اخذ اقامت نایل شوند. در ابتدای راه باید هدف از مهاجرت تحصیلی به صورت شفاف مورد بررسی قرار گیرد تا انتخاب‌ها صحیح‌تر صورت گیرد.

تحصیل در بهترین کشورها رویا نیست!

به صورت معمول تحصیل در انگلستان، مهاجرت تحصیلی به آمریکا، دانشگاه های استرالیا، کالج های کانادا و ادامه تحصیل در نیوزیلند با هزینه‌هایی همراه است. لازم بذکر است که شرایط و مزایای تحصیل در این دسته از کشورها برای بسیاری از دانشجویان جالب می‌باشد. برای اطلاع از شرایط هر کدام می‌توانید به صفحه مورد نظر در سایت آریاناپارس رجوع کنید، تا با آگاهی کامل کشور برتر را انتخاب نمایید.

 ✅ مهاجرت تحصیلی به ایتالیا   ✅ مهاجرت تحصیلی به کانادا
 ✅ مهاجرت تحصیلی به آلمان  ✅ مهاجرت تحصیلی به آمریکا
 ✅ مهاجرت تحصیلی به هلند  ✅ مهاجرت تحصیلی به استرالیا
 ✅ مهاجرت تحصیلی به انگلیس  ✅ مهاجرت تحصیلی به ترکیه

تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان، شرایط مهاجرت تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی بهبود می‌بخشد. در همین راستا دانشجویان نباید زمان به خصوصی را برای آموزش زبان ثالث در نظر بگیرند. از دیگر نکات حائز اهمیت حق کار همراه در کشورهای یاد شده می‌باشد. این نکته بدین معناست که همراهان دانشجو به صورت معمول از حق کار تمام وقت در کشورهای انگلیسی برخوردار می‌باشند.

کشورهای برتر اروپا کدامند؟

کشورهای سوئد، سوئیس، دانمارک، فنلاند، هلند، بلژیک به عنوان برترین کشورهای اروپایی در زمینه تحصیل شناخته می‌شوند. دانشجویان بین المللی در صورت احراز شرایط مورد نیاز دانشگاه‌ها قادر خواهند بود به ادامه تحصیل بپردازند. تحصیل در کشورهای برتر اروپایی با هزینه همراه است و دانشجویان برای اخذ پذیرش و ویزا ملزم به ارائه شواهد مالی مبنی بر تمکن مالی خواهند بود. هزینه های تحصیل در سوئد و یا کشورهای مورد نظر بین ۳ تا ۱۲ هزار یورو تخمین زده می‌شود.

مقرون به صرفه تحصیل کنید

کشورهای اروپایی از حیث هزینه، به کشورهای تحصیل رایگان و کشورهایی که تحصیلات در آن مستلزم پرداخت هزینه است، تقسیم می‌شود. دانشجویان می‌توانند با هزینه‌ای بالغ بر ۸۰۰۰ یورو در سال در کشورهای آلمان، اتریش، فرانسه، نروژ، ایتالیا، اسپانیا، لهستان و چک به تحصیلات خود ادامه دهند. هزینه های تحصیل و زندگی به صورت دقیق در هر کشور باید مورد بررسی قرار گیرد. به طور مثال هزینه های زندگی در لهستان سالانه عددی بالغ بر ۵ هزار یورو و هزینه های تحصیل بین ۲ تا ۳ هزار یورو در نظر گرفته می‌شود، از همین رو برای کسب اطلاعات جامع‌تر می‌توانید با مشاورین آریاناپارس در ارتباط باشید.

تحصیل در کدام کشور بهتر است؟

دانشجویان علاقه مند می‌توانند با بررسی شرایط تحصیل در کشورهای برتر دنیا متناسب با خواسته و ضوابط مورد نظر، انتخاب صحیح‌تری را داشته باشند.

مراحل مهاجرت تحصیلی

مراحل مهاجرت تحصیلی به چه صورت است؟

دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی در ابتدای کار باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه کشور مورد نظر اقدام نمایند و در صورت موفقیت در این امر مراحل مربوط به ویزای تحصیلی را شروع نمایند. مراحل اقدام در این دو مرحله عنوان شده خلاصه می‌شود. سیاست‌های هر کشور برای اعطا پذیرش و ویزا متفاوت می‌باشد که متناسب با شرایط قابل تغییر است.

بهترین دانشگاه در کدام کشور هست؟

سایت QS، بهترین دانشگاه های دنیا را از لحاظ مختلف مورد بررسی قرار داده است ولی رتبه بندی دانشگاه به عنوان انتخاب برترین دانشگاه متناسب با دانشجویان نمی‌باشد. انتخاب برترین دانشگاه و کشور متناسب با شرایط آموزشی، مالی و خواسته‌های فرد میسر است. روند اخذ پذیرش در بیشتر کشورها یکسان بوده و هر دانشگاه به صورت مجزا شرایط پذیرش را در وب سایت رسمی خود منتشر کرده است.

نحوه درخواست برای مهاجرت تحصیلی در هر دانشگاه و دوره دارای الزامات ورودی متفاوت است و دانشجویان برای اخذ پذیرش متناسب با دانشگاه مورد نظر اقدامات لازم را انجام می‌دهند. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های برتر شامل موارد زیر می‌شود:

ردیف مدارک مورد نیاز
۱ پاسپورت
۲ مدارک دانشگاهی
۳ ریز نمرات تحصیلی
۴ اثبات مهارت زبان
۵ توصیه نامه
۶ انگیزه نامه
۷ رزومه یا CV

در صورت ارائه مدارک ذکر شده، شانس بالایی برای اخذ پذیرش می‌توان در نظر گرفت.

شروع زندگی جدید

دانشجویان پس از اخذ پذیرش از دانشگاه و کشور مورد نظر، ملزم به پیگیری روند ویزای تحصیلی می‌باشند. سفارت کشورهای مختلف متناسب با انتخاب دانشجویان، مدارک به خصوصی را طلب می‌نمایند ولی به صورت کلی مدارک مورد نیاز سفارت شامل موارد زیر می‌شود:

 1. نامه پذیرش
 2. تمکن مالی
 3. گردش مالی
 4. عکس
 5. مدارک هویتی نظیر گذرنامه و شناسنامه

لازم بذکر است که سفارت کشورهایی مثل کانادا، آمریکا و انگلستان در خارج از ایران وجود دارد و دانشجویان برای مراجعه به سفارت ملزم به حضور در کشور ثالث می‌باشند. به صورت معمول برای مهاجرت تحصیلی به سایر کشورها، باید از طریق سفارت‌های موجود در ایران اقدام کرد. به طور مثال، برای تحصیل در آلمان، دانشجویان در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور برای درخواست ویزای تحصیلی باید به سفارت این کشور در تهران اقدام نمایند. لازم بذکر است، در صورتی که ویزای بالای ۶ ماه کشور دیگری را داشته باشند، امکان مراجعه به سفارت در کشور ثالث مهیا می‌شود.

بهترین مقصد برای تحصیل ۲۰۲۳

بهترین مقصد برای تحصیل در سال ۲۰۲۳ کدام است؟

عوامل مختلفی بسته به شرایط افرادی که تصمیم به مهاجرت تحصیلی گرفته‌اند وجود دارد. اما برای افرادی که در ایران تصمیم به مهاجرت تحصیلی می‌گیرند شرایط کمی متفاوت است و باید به مواردی چون خرج و مخارج، شغل مورد نظر، امکان دریافت ویزای کشور مقصد و… توجه کنند. در ادامه بررسی می‌کنیم که بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان کدام است.

طبق آمارها کشور آمریکا در بین افرادی که در کل جهان تصمیم به مهاجرت می‌گیرند اولین اولویت محسوب می‌شود، اما به دلیل تحریم‌ها برای ایرانیان مهاجرت به آمریکا کار دشواری است. ترکیه یکی از کشورهای ایده‌آل برای ایرانیان است؛ به دلیل نزدیکی و هزینه‌های رفت و آمد و این مزیت که رفت و آمد به کشور ترکیه نیاز به ویزا برای ایرانیان ندارد.

اما کشور کانادا نیز با داشتن سیستم آموزشی قوی که در سطح جهان دارا است جزو بهترین انتخاب‌ها برای مهاجرت است. کانادا علاوه بر سیستم آموزشی بسیار خوبی که دارد و طبیعت چشم نوازش برای گذران اوقات فراغت دانشجویان نیز کشور بسیار مناسبی می‌باشد.

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

بهترین کشور ها برای مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی به آلمان

طبق اخرین آمارها کشور آلمان جزو اولین انتخاب‌های ایرانیان است، مهاجرت به آلمان به دلیل نیاز این کشور به نیروی کار آسان‌تر شده است. هزینه های تحصیل در این کشور پایین است و در برخی دانشگاه‌‌ها یا کالج‌ها رایگان می‌باشد. درس خواندن در دانشگاه‌های این کشور امکان این را می‌دهد که افراد اقامت دائم دریافت کنند. پس از فارغ التحصیلی افراد می‌توانند مدت مشخصی که هر سال متغیر می‌باشد در کشور آلمان مانده و به دنبال کسب و کار برای خود باشند.

برای مهاجرت تحصیلی به آلمان می‌بایست ثابت کنید که هزینه‌های لازم برای زندگی و تحصیل را دارا می‌باشید. برای اثبات این موضوع می‌توانید از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • ضمانت نامه از طرف یکی از ساکنین آلمان: از طریق یکی از سکنه این کشور می‌بایست ضمانت نامه‌ای ارائه کنید تا نشان دهد فرد ساکن آلمان است و ضمانت می‌کند تا پایان تحصیل شما، هزینه‌های لازم را پرداخت می‌کند.
 • نامه والدین: با ارائه مدارک مالکیت و میزان درآمد در نامه‌ای، حاوی این که در زمان اقامت در این کشور شما تحت حمایت مالی یکی از والدین هستید را ثابت می‌کنید.
 • بورسیه: ارائه مدارک و گواهی این که شما مشمول بورسیه می‌شوید و میزان مشخصی از هزینه‌های شما توسط دانشگاه پرداخت می‌گردد.

مهاجرت تحصیلی به آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا یکی از روش‌های رایج برای مهاجرت به کشور آمریکا است؛ تحصیلات در آمریکا را به دو قسمت مدرسه و دوره تحصیلات عالی می‌توان تقسیم کرد. سیستم آموزشی آمریکا در جهان دارای رتبه ۱ بوده و دارای مزایای زیادی برای دانشجویان می‌باشد، از جمله موارد زیر:

بهره گیری از تکنولوژی فنون علمی روز:

آموزش های علمی این کشور در بین کشورهای دیگر جزو برترین‌ها می‌باشد. مهاجرت تحصیلی به این کشور می‌تواند آگاهی علمی شما را به خوبی رشد دهد.

نداشتن محدودیت در انتخاب:

تعداد زیادی دانشگاه و کالج‌های متنوع در مقاطع مختلف در آمریکا وجود دارد. شرایط این دانشگاه‌ها با توجه به هزینه، فضا و… در تمامی رشته‌ها متفاوت است و دانشجویان حق انتخاب زیادی دارند.

پذیرش مهاجران با فرهنگ های مختلف:

این کشور از تمامی کشورهای دنیا مهاجر می‌پذیرد؛ از جوامع مختلفی مانند چین، هند، ایران و…

تجربه زندگی دانشجویی:

ارتباط با دانشجویانی که از نقاط مختلف جهان برای تحصیل به این کشور می‌آیند تجربه خوبی می‌باشد. آشنایی با فرهنگ آمریکایی‌ها و دانشجویان مهاجر دیگر مزایایی در مهاجرت تحصیلی به آمریکا محسوب می‌شود.

ارتقاء سطح زبان انگلیسی:

زبان انگلیسی زبانی پرکاربرد است که در جامعه امروز در هر کشوری استفاده می‌شود. این زبان در کشور آمریکا بسیار پر کاربرد است و تحصیل در این کشور باعث تقویت زبان انگلیسی می‌شود.

زندگی درجه یک:

آمریکا برای زندگی از نظر رفاه، آسایش و امنیت از خیلی از کشورها برتر است. این کشور از نظر شادی و سر زندگی افراد از کشورهای اروپایی در سطح بالاتری قرار دارد. از نظر درآمدی نیز در این کشور در هر شغلی می‌توان پول زیادی به دست آورد.

فرصت‌های شغلی طلایی:

اقامت در کشور آمریکا برای ایرانیان به دلیل تحریم‌های موجود کمی سخت شده. اما در آمریکا فرصت‌های شغلی پر درآمدی وجود دارد که پس از فارغ التحصیلی می‌توان در آن جا مشغول شد.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

یکی از کشورهای پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی کشور کانادا می‌باشد، به طوری که افراد زیادی هر ساله به عنوان دانشجو یا دانش آموز در موسسه‌ها و مدارس از تمام نقاط دنیا به کانادا می‌روند. کشور کانادا دارای ۵ دانشگاه معتبر مورد تایید وزارت علوم می‌باشد؛ از جمله دانشگاه های مک گیل، مونترال، آلبرتا، تورنتو و بریتیش کلمبیا که جزو دانشگاه های پر طرفدار در دنیا می‌باشند.

نداشتن هر گونه سوء پیشینه، داشتن پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماه، معدل بالا، داشتن مقالات معتبر، اثبات توانایی تامین مخارج شهریه و زندگی به مدت یک سال، پذیرش در یکی از دانشگاه ها یا کالج های کانادا از جمله ملزوماتی است که باعث می‌شود افراد بتوانند به راحتی ویزای کانادا بگیرند.

هزینه تقریبا کم نسبت به سایر کشورها، تحصیل در معتبرترین دانشگاه‌ها در سطح جهان، دریافت ویزای ۵ ساله همراه با اجازه کار در کنار تحصیل از مزیت‌های مهاجرت تحصیلی به کانادا است.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

دانشگاه‌های زیادی در سراسر ایتالیا وجود دارد که امکان تحصیل مهاجران را در این کشور فراهم کرده است. یکی از مزایای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا امکان تحصیل رایگان در برخی دانشگاه‌ها برای دانشجویان مهاجر می‌باشد. شهرهای مهم ایتالیا رم، فلورانس، ونیز و… هستند و دانشگاه های برتر در این کشور بولونیا، میلان، پیزا، تورین، سوپریور و… می‌باشد. شما برای تحصیل در هر مقطعی در دانشگاه مورد نظر خود می‌توانید به سایت رسمی آن دانشگاه مراجعه کرده و از تمام شرایط آن مطلع شوید.

علاوه بر دانشگاه‌های معتبر زیادی که در این کشور وجود دارد؛ وجود طبیعت زیبا و جاذبه‌های گردشگری فراوان در این کشور باعث شده دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت کنند. برخی از دانشگاه‌ها در این کشور برای پذیرش دانشجویان مهاجر مصاحبه آنلاین انجام می‌دهند. نکته جالبی که وجود دارد این است که در مدارس ابتدایی ایتالیا انتخاب دروس دینی برای کسانی که مهاجرت تحصیلی کرده‌اند به صورت دلخواه می‌باشد.

رشته های تحصیلی پر طرفدار در این کشور از جمله رشته طراحی، هنر، معماری و… می‌باشد. البته پر طرفدار بودن این رشته‌ها در این کشور می‌تواند به دلیل این باشد که طراحی معماری در ساختمان‌های این کشور اهمیت خاصی دارد. دانشگاه‌هایی که این رشته‌ها را تدریس می‌کنند، دانشگاه شهر رم،شهر تورین، شهر میلان و شهر سیه نا می‌باشند.

مهاجرت تحصیلی به انگلستان

نظام آموشی انگلستان، تحصیل در این کشور را به ۵ مرحله تقسیم می‌کند:

 • آموزش تحصیلات اولیه
 • آموزش مقطع ابتدایی
 • آموزش مقطع متوسطه
 • دوره‌هایی که قبل از ورود به دانشگاه نیاز هست بگذرانید
 • آموزش‌های بعد از ورود به دانشگاه

انگلستان جزو پیشرفته‌ترین کشور‌ها در زمینه تحصیل می‌باشد و بالاترین سطح کیفیت و امکان رفاهی را در دانشگاه‌ها دارد. طبق آمارها انگستان در بین دانشگاه‌های جهان رتبه سوم را در زمینه مهاجرت دارد. در ادامه به مزایای مهاجرت از طریق ادامه تحصیل به این کشور می‌پردازیم:

 • یکی از مزایای مهم مهاجرت تحصیلی به انگلستان اجازه کار پس از فارغ التحصیلی در این کشور هست.
 • انگلیسی در انگلستان زبان مادری محسوب می‌شود و مهاجران با در ارتباط بودن با افراد این کشور زبان انگلیسی قوی‌تری از قبل خواهند داشت.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

فرانسه دارای دانشگاه های بزرگ و معتبری است که از سراسر دنیا دانشجو می‌پذیرد. مهاجرت تحصیلی به این کشور دارای مزایایی چون گرفتن مدرک معتبر، تحصیل به زبان انگلیسی، تحصیل رایگان و مقرون به صرفه بودن شهریه‌ها نسبت به سایر دانشگاه‌های اروپایی می‌باشد. یکی از مزایای مهاجرت تحصیلی به فرانسه این است که در برخی دانشگاه های فرانسه افراد می‌توانند مشغول به کار شوند و از این طریق درآمدزایی کنند.

فرانسه دانشگاه های معتبر و محبوبی را در سطح جهان در شهرهای خود دارد. یکی دیگر از مزایای قابل مقایسه با کشورهای دیگر که فرانسه برای دانشجویان در نظر گرفته ویزایی تحت عنوان ویزای همراه است. این ویزا برای یکی از همراهان فرد مهاجر می‌باشد که این یک امتیاز مثبت برای مهاجرت به این کشور می‌باشد.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

ترکیه به علت دارا بودن مزایایی که دارد گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل می‌باشد. در ابتدا باید در نظر داشت مهاجرت تحصیلی به ترکیه کم هزینه‌تر از مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی است. این کشور برای پذیرش مهاجرانی که به قصد تحصیل به این کشور می‌آیند، شرایطی از جمله موارد زیر را دارا می‌باشد:

برای ورود به دانشگاه های این کشور آزمونی در نظر گرفته شده. اما در عین حال برخی دانشگاه ها بدون آزمون نیز دانشجو می‌پذیرند، که این موضوع باعث شده این کشور یکی از پر طرفدارترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی باشد.

تنها عیبی که مهاجرت تحصیلی به ترکیه دارد این است که در هنگام تحصیل به دانشجویان اجازه کار را نمی‌دهد. این موضوع باعث شده تا کسانی که مهاجرت تحصیلی به این کشور می‌کنند از پس هزینه‌های شهریه و زندگی بر نیامده و به کشور خود بازگردند. البته ناگفته نماند که برخی از دانشگاه های ترکیه بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته‌اند.

مهاجرت تحصیلی به مالزی

مالزی جزو یازدهمین کشور پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی می‌باشد. این کشور دارای اساتیدی مجرب و بین المللی در تمام مقاطع تحصیلی می‌باشد، که این موضوع نشان از یک آموزش پر بار و استاندارد را دارد. البته لازم به ذکر است که برای تحصیل در مالزی باید هزینه هایی چون شهریه، خوابگاه، کتاب، خورد و خوراک و… را در نظر بگیرید و مطمئن باشید از پس آن بر خواهید آمد.

 تحصیل در مالزی معمولا به زبان انگلیسی می‌باشد و باید بدانید بیشتر دانشگاه‌های مالزی از نظر وزارت علوم قابل قبول هستند و بدون هیچ نگرانی می‌توان در این کشور مشغول به تحصیل شد. برای ورود به دانشگاه‌ها در اکثر کشورها با سدی به نام شرط سنی مواجه می‌شوید؛ اما باید گفت مالزی برای پذیرش دانشجو هیچ گونه شرط سنی ندارد و با خیال راحت می‌توان برای درخواست اقدام کرد.

میزان امنیت در این کشور بالاست و این موضوع باعث می‌شود با خیال راحت این کشور را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنید. لازم به ذکر است تا بدانید برخی دانشگاه‌ها در مالزی برای پذیرش، آزمونی از درخواست کنندگان می‌گیرند. از دانشگاه های کشور مالزی می‌توان دانشگاه مالایا، کبانگستان، پوترا مالایا، ساینس و… را نام برد.

مهاجرت تحصیلی به روسیه

تحصیل در روسیه دارای مزایای بسیار خوبی برای افرادی که تصمیم به مهاجرت گرفته‌اند می‌باشد. در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین مزایای مهاجرت تحصیلی به روسیه می پردازیم:

 • روسیه از جمله کشورهایی است که افرادی که خواهان تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه هستند را به راحتی می‌پذیرد.
 • لازم به ذکر است که دانشگاه های بزرگ این کشور در شهرهایی مثل مسکو و سن پترزبورگ که شهرهای بزرگی محسوب می‌شوند بیشتر است.
 • روسیه از کشورهای مختلفی دانشجو می‌پذیرد و این باعث شده که ارتباط برای افراد مهاجر آسان‌تر شود.
 • دانشجویان در دانشگاه‌های مجهزی مشغول می‌شوند؛ زیرا اکثر دانشگاه های این کشور مجهز می‌باشند و دانشجویان می‌توانند از تجهیزات مورد نیاز خود طبق رشته تحصیلی بهره بگیرند.
 • بیشتر مراکز آموزشی روسیه اعم از دانشگاه ها، کالج و… معتبر هستند.

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می‌باشد. اخذ نمایندگی از بسیاری از مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی نیز خواهد بود.

سوال های متداول شما

در کشور های پیشرفته دنیا با گذراندن دوره های تحصیلی آکادمیک می توان به روش های مختلفی مثل کار، راه اندازی کسب و کار، امتیازبندی و … برای اقامت اقدام کرد. هرکدام از کشورهای دنیا قوانین متفاوتی دارند اما در اکثر کشور های پیشرفته دنیا، کارفرمایان و دولت ها تسهیلات بسیار خوبی را برای فارغ التحصیلان قائل می شوند.
برای تحصیل در کشور های مختلف دنیا جهت رفاه و حصول اطمینان از زندگی مناسب در کشور مقصد و همینطور قانع کردن سفارت کشور مورد نظر، نیاز است تا حداقل هزینه های سال اول زندگی و تحصیل در کشور مورد نظر را فراهم کرده و مستندات دال بر این ادعا را به آفیسر ویزا نیز ارائه دهیم. طبعا بسته به نوع و مقطع آموزشی و در کشور های مختلف این مبلغ متفاوت می باشد.
بله با داشتن مدارک تحصیلی ایران به خصوص مدارس زیر نظر آموزش و پرورش و دانشگاه های آزاد و سراسری در اکثر کشور های خوب دنیا امکان ادامه تحصیل و مهاجرت تحصیلی برای ایرانی ها فراهم می شود.
بله اتفاقا بسیاری از کشور های خوب و پیشرفته اروپایی این امکان را برای دانشجویان فراهم می آورند که با هزینه های ناچیز به تحصیل بپردازند که اصطلاحا به آنها کشورهای تحصیل رایگان میگویند. از آلمان می توان به عنوان یکی از این کشورها نام برد.
کشور های پیشرفته دنیا مثل کشور های اروپایی یا کانادا، استرالیا و .. دانشجویان در حین تحصیل اجازه کار دانشجویی دارند که این حق کار از ۱۰ تا ۳۰ ساعت در هفته متغیر است.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  5/5 - (4 امتیاز)
  دیدگاه ها

  ۸۱ پاسخ به “شرایط مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف ۲۰۲۳”

  1. مجله مهاجرت گفت:

   سلام.وقت بخیر .
   در مورد مهاجرت تحصیلی میشه راهنمایی بفرمایید؟

   • consultant گفت:

    سلام وقت بخیر برای کدوم کشور میخواهید؟
    کشورهای انگلیسی زبان آیلتس نیاز هست ومدارکتون ترجمه شده باشه و….

  2. محمدجواد گفت:

   سلام
   اگر در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری رزومه قوی داشته باشم می تونم بورسیه تحصیلی بگیرم؟و تو کدوم کشورها؟

   و بعد از تحصیل می تونم اقامت دائم بگیرم؟

   • author14 گفت:

    با سلام و احترام
    در صورت دارا بودن رزومه علمی_پژوهشی مناسب و دارا بودن مدرک زبان با نمره ۷ به بالا امکان دریافت بورسیه تحصیلی از کشورهایی مانند کانادا و مخصوصا دریافت بورسیه ایتالیا امکان پذیر است.

  3. سعید گفت:

   سلام من یه سوال دارم ایا افراد ۱۸ سال که تازه مدرک دیپلم گرفتن میتوانند در انگلیس تحصیل کنند و بعد اینکه مثلا یک شخص میتونه در دو رشته همزمان تحصیل کنه برای مثال فرد به وسیله دیپلم هوانوردی به کشور انگلیس بره و در کنار اون در رشته فیزیک هم تحصیل کنه

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در صورت ارائه مدرک زبان می توانید برای تحصیل در انگلستان اقدام نمایید. تحصیل همزمان در دو رشته امکان پذیر نمی باشد.

  4. مجتبی گفت:

   با عرض سلام و وقت بخیر
   من لیسانس فیزیک دارم از دانشگاه پیام نور با معدل ۱۴٫۵
   لیسانس گرفتن من ۶ سال طول کشید به دلیل مشکلات زیادی که داشتم
   در ابتدا دانشگاه دولتی قبول شدم (تبریز) ولی بعد از ۴ ترم به خاطر مشکلات مجبور به انصراف شدم
   یک سال گپ برای کار کردن افتاد تو تحصیلم و بعدش هم رفتم سربازی
   بعد از پایان سربازی و چون مجبور بودم همزمان کار هم بکنم ادامه تحصیلم تو پیام نور بود و ترم قبل فارغ التحصیل شدم
   از نظر علمی خوبم و ایتلس ازمایشی هم ۷٫۵ شدم
   خواستم بدونم با این شرایط اصلا شانسی برای ادامه تحصیل تو همین رشته ی فیزیک دارم؟
   خصوصا تو کشور انگلستان و کانادا
   ممنون

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    با توجه به شرایط اعلام شده قادر خواهید بود برای دوره های کارشناسی ارشد کانادا اقدام نمایید. تحصیل در انگلستان هم برای شما امکان پذیر می باشد.

  5. غزال گفت:

   سلام من لیسانس شیمی از دانشگاه آزاد دارم امسال میخوام کنکور ارشد تو رشته خودم و مهندسی فناوری اطلاعات شرکت کنم . میخواستم بدونم ارشد شیمی داشته باشم بهتر پذیرش میتونم بگیرم از کشور ها (چه اروپا چه آمریکا و کانادا ) یا ارشد مهندسی فناوری اطلاعات . به من گفته شده اگه رشته لیسانس و فوق لیسانس مرتبط نباشن اصلا شانسی برای پذیرش ندارم .
   ممنون

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در صورت تطابق رشته های کارشناسی و کارشناسی ارشد، از شانس بالاتری برای دکتری برخوردار می باشید.

  6. Hossein گفت:

   سلام من دو تا سوال دارم
   من در رشته مهندسی برق تحصیل میکنم و اینکه برا فوق لیسانس کدوم کشور برای ادامه تحصلیل بهتره؟
   دوم اینکه برا رفتن به اتریش نیاز به مدرک زبان داره فرقیم داره مدرک زبانمون المانی باشه یا انگلیسی ؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام دوست عزیز
    تحصیل در مقطع فوق لیسانس در اکثر کش.رها به زبان انگلیسی می باشد. انتخاب بهترین کشور برای هر شخص بستگی به شرایط شما دارد. برای بررسی شرایط خود و انتخاب کشور مناسب با مشاورین آریاناپارس تماس حاصل نمائید.

  7. Neda گفت:

   سلام …. من رشتم روانشناسیه و دانشگام غیردولتیه برای کارشناسی میشه بعداز گذروندن کارشناسی برای ارشد ب کشوردیگ رفت براادامه تحصیل؟؟؟با مدرک این نوع دانشگاه
   چه چیزایی لازمه؟؟؟مقاله و ….

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام دوست عزیز
    بله می تواند برای مقطع کارشناسی ارشد به کشوری دیگر رفت. قدم اول داشتن مدرک زبان انگلیسی مثل آیلتس و تافل است و پس از آن می توانید با مشورت با مشاورین بهترین کشور را با توجه به شرایط خود انتخاب نمائید.

  8. Fatemeh گفت:

   سلام خسته نباشین
   من نوزده سالمه دارم کارشناسی پیوسته رشته فیزیک تو یه دانشگاه دولتی میخونم
   میخواستم برای ادامه تحصیل بعداز لیسانس به کشور دیگه برم
   چه کشوری خوبه بنظرتون که شوهرو پسرم هم بتونن بیان باهام و هزینه هاش هم معقول باشه؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام دوست عزیز
    <تحصیل در کانادا و انگلستان به شما پیشنهاد می شود چرا که بردن همراه در این کشورها راحت تر است البته سطح هزینه ها در این کشورها معمول نیست ولی همراه اجازهکار تمام وقت دارد که در کم کردن هزینه ها بسیار به شما کمک خواهد کرد.

  9. فطم گفت:

   سلام من ۱۸ سالمه میخواستم و سال ۱۴۰۰ کنکور دارم میخواستم بدونم برای تحصیل در رشته های مرتبط ب پزشکی مثل دندانپزشکی و دامپزشکی و پزشکی عمومی برای بورسیه کشور روسیه مناسب هست؟یا ایتالیا و اسپانیا؟ و اینکه نیاز قبولی کنکور ایران امتیازی برای بورسیه این کشورها حساب میشه؟ معدل دبیرستان تا ب اینجا بالای ۱۸

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام دوست عزیز
    برای تحصیل پزشکی در روسیه در صورتی تحصیلات شما رایگان خواهد بود که به زبان روسی تحصیل نمائید. تحصیل پزشکی در ایتالیا نیاز به قبولی در آزمون ای مت دارد و پس از آن می توان با بورسیه ایتالیا تحصیلات پزشکی در این کشور را ادامه داد.

  10. طاها گفت:

   با سلام، دوره عمومى رشته پزشکى را به تازگى تمام کرده ام و مایلم دوره تخصص را در کشور دیگرى سپرى کنم، براى این امر کدام کشور مناسب است و باید چه مراحلى را طى کنم؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    انتخاب کشور متناسب با میزان بودجه و زبان تحصیل شما تعیین می گردد. در صورت دانش زبان آلمانی می توانید شانس خود را برای ادامه تحصیل در آلمان امتحان کنید.

  11. آدرينا گفت:

   با عرض سلام و خسته نباشید
   من ١٩ سالمه
   میخواستم بدونم میتونم با داشتن مدرک کارشناسی نقاشی از دانشگاه سراسری و مدرک مورد قبول بین المللی از اموزشگاه های خصوصی طراحی مد و فشن، برای کارشناسی ارشد دانشگاه های فشن دیزاین در میلان اقدام کنم؟ یا باید برای کارشناسی فشن دیزاین اقدام کنم؟
   و
   حتما در کنار آیلتس بالای ۶/۵ باید مدرک B2 زبان ایتالیایی رو هم برای اخد پذیرش و بورسیه ارائه داد؟ یا صرفاً امکان پذیرش رو بالاتر میبره؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    برای تحصیل در دوره های کارشناسی ایتالیا می بایست مدرک زبان ایتالیایی را به دانشگاه های این کشور ارائه دهید. با توجه به شرایط عنوان شده برای دوره کارشناسی اقدام نمایید.

  12. فرزاد گفت:

   سلام ببخشید من ۳۴ ساله هستم و سال ۱۳۹۲ ارشد بیوتکنولوژی کشاورزی گرفتم با معدل ۱۷٫۵٫ زبانم هم خیلی خوبه مدرک تافل و جی آر ای قبلی اعتبارش تموم شده باید دوباره امتحان بدم. برای دریافت بورسیه می خواستم بدونم کدوم کشور برای ادامه تحصیل مناسبه؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    دانشگاه های کشورهای هلند، سوئیس، آمریکا و سوئد ارائه دهنده دوره های مرتبط با رشته کشاورزی می باشند. با توجه به شرایط عنوان شده می توانید شانس خود را برای پذیرش در این کشورها امتحان نمایید.

  13. پژمان گفت:

   سلام و عرض ادب
   ۲۸ سالمه و دو تا مدرک تخصصی بین المللی در زمینه کامپیوتر دارم و در شرف گرفتن بقیه
   زبان هم خوبه نسبتا کارم راه میوفته تو خوندن و صحبت کردن
   خیلی دوست دارم واسه ارشد تو زمینه کامپیوتر ویزای تحصیلی بگیرم نمیدونم چطور و چیکار باید بکنم
   معدلم کارشناسی ۱۴ هس ولی بار علم کامپیوتری ام خوبه
   چه کاری باید انجام بدم ؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    شما در صورت ارائه مدرک زبان می توانید جهت تحصیل در مفطع فوق لیسانس در کشور انگلیس اقدام نمایید.

  14. مجید گفت:

   سلام خدمت شما
   من ۲۸ ساله هستم
   لیسانس فیزیک دارم با معدل ۱۳٫۵ (میدونم پایینه)
   حدود ۲۰ روز قبل ایلتس دادم که ۷٫۵ شدم
   از نظر علمی هم در سطح مناسبی هستم و معدل پایینم به خاطر مشکلاتی بود که زمان تحصیل داشتم.
   شانسی برای ویزا گرفتن دارم؟ ترجیحا تو رشته ی اخترشناسی
   کشورش هم زیاد برام مهم نیست حقیقتش
   به نظر شما ازمون GRE subject با نمره ی بالا کمکی میکنه بهم؟
   ممنون

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    شما می توانید جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور انگلیس اقدام کنید.
    داشتن مدرک GRE subject برای کشور های امریکا و کانادا می تواند تاثیر گذار باشد.

  15. م گفت:

   سلام و خسته نباشید.
   ببخشید میخواستم‌بدونم حدود تمکن مالی ویزای تحصیلی کارشناسی در کشور اسپانیا چقدر هست ؟ میدونم که هزینه ی یک سال زندگی رو باید داشته باشیم ولی میخوام بدونم حدودا چند یورو میشه؟

  16. آرش گفت:

   با سلام من ارش هستم ۱۴ سالم هست و معدل سال هشتم من هم ۲۰ بوده است و زبان انگلیسی را متوسط بلد هستم و می خواهم رشته موسیقی را انتخاب کنم،پیانو را خوب بلد هستم و دارم گیتار را هم یاد می گیرم،به نظر شما کدام کشور برای من مناسب است؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    با سلام
    برای شما کشورهای اتریش و لهستان می تواند گزینه مناسبی باشد.

  17. روزبه گفت:

   سلام
   میخواستم بدونم برای رشته شیمی کاربردی اگه بخوام برای ارشد اقدام کنم چه کشوری مناسب تر و ارزان تره؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    در صورت داشتن شرایط شما می توانید از مزایای تحصیل رایگان در کشورهای نروژ، چک و لهستان بهره مند شوید.

  18. bhrgl گفت:

   برای تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس چه مدارکی نیاز هست ؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    با سلام
    برای تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس شما بایستی مدارک مقطع کارشناسی و زبان را ارائه نمایید و در صورت اخذ پذیرش مراحل اخذ ویزا را طی خواهید نمود.

  19. فاطمه گفت:

   سلام شما برای رشته پیراپزشکی مقطع ارشد چه کشوری رو پیشنهاد می کنید؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    باسلام
    برای رشته پیراپزشکی مقطع ارشد، کشور آلمان مناسب ترین گزینه می باشد.

  20. Ashkan گفت:

   سلام من ۲۹ سالمه لیسانس موسیقی دارم
   میخواستم بدونم برای ارشد کدوم کشور بهترین گزینه برای ادامه تحصیل هست؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    با سلام
    برای تحصیل در رشته موسیقی کشور اتریش، مناسب است.برای تحصیل در این کشور دانستن زبان آلمانی در سطح B1 ضروری میباشد.

  21. سارا گفت:

   خوندن دکتری در آلمان امکان پذیره؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    با سلام
    بله امکان پذیر است ولی اخذ پذیرش در سطح دکترا در کشور آلمان، مستلزم ارائه رزومه قوی می باشد و چیزی که خیلی در رزومه مشخص است، داشتن مقالات در موسسات ISI می باشد .

  22. Armin گفت:

   سلام
   برای ویزای تحصیلی اسپانیا، میشه همراه برد؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    با سلام
    با اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا،اجازه همراه برای شما صادر می گردد.

  23. هداااا گفت:

   برای تحصیل بدون مدرک زبان کجا میشه اقدام کرد؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    با سلام
    شما برای تحصیل نیازمند داشتن مدرک زبان می باشید و در صورت داشتن سطح آیلتس پایین می توانید در دوره های زبان کانادا شرکت کنید و پس از رسیدن به حد نصاب، تحصیلات خود را در این کشور شروع نمایید.

  24. سارا گفت:

   بعد از خوندن مقطع دکتری میشه اقامت گرفت؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    با سلام
    اخذ اقامت بعد از اتمام مقطع دکتری بستگی به وضعیت اشتغال شما دارد در صورتیکه در طی شش ماه فرصتی که بعد اتمام تحصیلات به شما داده میشود، شغل مناسب یافتید ویزای کار صادر می گردد.

  25. شاهین گفت:

   برای مقطع دکترا رشته it کدوم کشور مناسبه و امکان گرفتن بورسیه وجود داره؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    با سلام
    برای مقطع دکترا رشته IT، کشور سوئد مناسب می باشد .

  26. فرناز گفت:

   سلام بهترین کشور برای تحصیل فوق لیسانس رشته گرافیک رو میشه معرفی کنید؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    با سلام
    بهترین کشور برای تحصیل فوق لیسانس گرافیک، کشورانگلستان می باشد.

  27. محمد گفت:

   کدوم کشور ارزونه برای تحصیل؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    با سلام
    کشورهای لهستان، چک، ایتالیا و اسپانیا برای تحصیل ارزان تر از بقیه کشورها می باشند ولی انتخاب کشور مقصد بستگی به مقطع و رشته تحصیلی فرد متقاضی دارد.

  28. leily گفت:

   شرایط تحصیل در آمریکا به چه صورته و چه مدرک زبانی میخواد و هزینه ها چقدره؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    هزینه های تحصیل در آمریکا به صورت معمول بین ۱۹ تا ۲۵ هزار دلار تخمین زده می شود. برای ادامه تحصیل ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیس می باشید که آیلتس و تافل مرسوم است

  29. Bahram jafari گفت:

   سلام،
   برای مقطع دکترا، کدوم کشور هزینه های کمتری داره و اینکه بورسیه کامل میدن؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    با سلام
    کشورهای همچونن لهستان، چک، اسپانیا و ایتالیا هزینه های کمتری دارند و اقدام جهت اخذ بورسیه در مقطع دکترا، مستلزم انتخاب و تائید استاد راهنما ( Supervisor) می باشید.

  30. سارينا گفت:

   تحصیل در رشته پزشکی تو کدوم کشور کم هزینه تره؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    با سلام
    برای تحصیل در رشته پزشکی، کشور چک بهترین گزینه میباشد. کشور چک از معدود کشورهای است که علیرغم انگلیسی نبودن، رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می نماید.

  31. Baran گفت:

   من فکر می کنم مهاجرت تحصیلی راحت ترین راهه

  32. Nazari گفت:

   برای تحصیل در ترکیه مدرک زبان هم نیاز هست؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    با سلام
    برای تحصیل در ترکیه داشتن زبان در حد آیلتس ۶ ضروری است اما متقاضیانی که مدرک زبان ندارند می توانند دوره های زبان را قبل از دانشگاه در ترکیه سپری نمایند و بعد گذراندن دوره زبان، در دانشگاه تحصیل ادامه دهند.

  33. سارينا گفت:

   هزینه تحصیل پزشکی تو کانادا چقدره؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    با سلام
    هزینه های تحصیل پزشکی کانادا در دانشگاههای مختلف، متفاوت است اما به طور میانگین ۱۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار در سال می باشد.

  34. مهسا احمدي گفت:

   سلام، شرایط ویزا دادن امریکا اکی شده؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در صورت ارائه مدارک کامل می توانید برای ویزای تحصیلی آمریکا اقدام نمایید.

  35. Shahin گفت:

   سلام
   برای تحصیل در آمریکا در مقطع دکتری چه مدارکی نیاز هستو اینکه شرایط دریافت اقامت آمریکا بعد تحصیل چطوریه؟

  36. Shahin گفت:

   سلام
   برای تحصیل در آمریکا در مقطع دکتری چه مدارکی نیاز هستو اینکه شرایط دریافت اقامت آمریکا بعد تحصیل چطوریه؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا شما باید رزومه تحصیلی قوی داشته باشید مقاله isi مهمه و مدرک ۶٫۵ آیلتس به بالا رو باید داشته باشید.

  37. ساناز گفت:

   شرایط تحصیل در دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی چگونه است و آیا مدرک آیلتس و GRE و GMAT نیاز است یا خیر؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    به صورت معمول برای تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی نیازی به مدارک GRE و GMAT نمی باشد. شما در صورت ارائه مدارکی نظیر سوابق تحصیلی، ریز نمرات و مدرک زبان انگلیسی می توانید برای دانشگاه های کانادا اقدام نمایید.

  38. الناز گفت:

   سلام
   شرایط تحصیل دانشگاه های سوئد و هلند چطوره؟
   و اینکه میشه برای فوق لیسانس بورسیه گرفت؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    به صورت معمول دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد شانس پایینی دارد ولی برای شرایط تحصیل در سوئد و تحصیل در هلند می توانید به صفحه مربوطه تشریف ببرید و از شرایط موجود مطلع شوید.

  39. تینا گفت:

   سلام من قصد مهاجرت تحصیلی به نروژ رو دارم میخواستم یکم راهنماییم کنین
   ۲۶ سالمه لیسانس گرافیک از دانشگاه دولتی برای ارشد آیا آزمون ورودی باید بدم شرایط آزمون به چه نحوی هست چه مدرک زبانی باید ارائه بدم ؟؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    شما چنانچه قصد ادامه تحصیل در نروژ را دارید, نیازمند ارائه آیلتس ۶٫۵ در مقطع ارشد می باشید.معمولا رشته های هنری در کشور نروژ دارای آزمون ورودی می باشند.در صورت قبولی در آزمون شما می توانید جهت دریافت پذیرش اقدام نمایید.

  40. اصغر گفت:

   برای تحصیل لیسانس در آمریکا چه شرایطی باید داشته باشیم؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    برای تحصیل در کشور آمریکا باید گواهی ۱۲ سال تحصیل به انضمام مدرک زبان را ارائه دهید. دوره های کارشناسی در آمریکا به صورت معمول ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد.

  41. مشاور آریاناپارس گفت:

   برای پزشکی آلمان چه شرایطی باید داشته باشیم؟

  42. مهناز گفت:

   سلام امکانش هست در ارتباط با شرایط تحصیل در کانادا و امکان بردن فرزند و شرایط تحصیل فرزند کمی توضیح بدین
   ممنون

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    کانادا کشوری می باشد که امکان درخواست ویزای همراه به صورت همزمان را به افراد می دهد. البته همراه شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می باشد.تا زمانی که یکی از والدین در حال تحصیل باشند هزینه ی تحصیل فرزند رایگان می باشد.داشتن مدرک زبان آیلتس ۶٫۵ نیز برای والدین الزامی می باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مهاجرت تحصیلی مهاجرت تحصیلی مهاجرت تحصیلی مهاجرت تحصیلی مهاجرت تحصیلی

  شبکه های اجتماعی

  arrow up