می‌پرسید چرا تحصیل در انگلستان یا به عبارتی مهاجرت تحصیلی به انگلیس برای خیلی از افراد جذاب است؟

کافیست یک نگاه ساده به لیست برترین دانشگاه‌های جهان بیندازی تا متوجه این موضوع می‌شوید که چرا کشور انگلستان همیشه جز ایده آل‌ترین مقاصد مهاجرتی برای مهاجرت تحصیلی نه تنها در اروپا بلکه در میان کل کشورهای جهان است. قدیمی‌ترین و شاید در برخی از رشته‌ها مهمترین دانشگاه‌های جهان در کشور انگلستان واقع شده است دانشگاه‌هایی که عادت داریم آنها را در فیلم‌های سینمایی ببینیم.

معمولا وقتی تحصیل در انگلستان را به یک متقاضی مهاجرت معرفی می‌کنیم دو نوع برخورد ممکن است ببینیم برخورد اول زمانی است که متقاضی مهاجرت دوست یا فامیل یا آشنایی دارد که قبل از این معرفی راجع به تجربه زندگی در انگلستان به شخص متقاضی تجربیات خود را منتقل کرده است معمولاً اینجور افراد،به صورت پیش فرض می‌دانند که چرا باید انگلستان را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند ولی دسته دوم افرادی هستند که تصور می‌کنند تحصیل در کشور انگلستان بسیار ناممکن، گران و دور از دسترس است. مخاطبین این مقاله احتمالاً دسته دوم هستند و در پایان این مقاله پاسخ بسیاری از سوال‌های مهم خود را دریافت خواهند کرد به خصوص این سوال‌ها؛

 • تحصیل در انگلستان چقدر هزینه دارد؟
 • مدارک مورد نیاز برای تحصیل در انگلیس چه مدارکی هستند؟
 • شانس ویزای تحصیلی انگلستان چقدر است؟
 • طریقه گرفتن بورسیه در انگلستان به چه شکل است؟
 • این‌ها بخشی از سوالاتی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.
آنچه در این مطلب خواهید آموخت نمایش سرفصل ها

مزیت های تحصیل در انگلستان

وقتی صحبت از چرایی یک چیز می‌شود،باید بلافاصله  سراغ گفتن مزیت‌های آن نسبت به سایر گزینه‌ها برویم،مثلاً بگوییم چرا انگلستان بله و چرا بقیه کشورها نه. بر اساس تجربه‌ای که در این سال‌ها وخته‌ایم مزیت‌های تحصیل در انگلستان را به سه دسته کلی زیر تقسیم کردیم.

دوره تحصیل در انگلستان؛تحصیلات مایکروویوی

وقتی شما کشوری را انتخاب کردید که هزینه تحصیلات در آن رایگان نیست ، هر چقدر کوتاه‌تر درس بخوانید کمتر شهریه می‌پردازید. خوب اینجا می‌رسیم به مزیت اول انگلستان تور دوره‌های تحصیلی در همه مقاطع با همه جای دنیا متفاوت است.تعجب نکنید دانشگاه‌هایی مثل آکسفورد و کمبریج که بهترین‌های جهان هم هستند از همین قانون تبعیت می‌کنند. دوره‌های تحصیلی در مقطع لیسانس ۳ سال، در مقطع فوق لیسانس یک سال و در مقطع دکترا در طول ۳ تا ۴ سال برگزار می‌شود. تا همین جا شما در انگلستان نسبت به کشورهای مشابه یعنی آمریکا، کانادا و استرالیا سالی ۲۰ هزار دلار جلو هستید. یعنی به طور مثال با گذراندن فقط ۹ ماه در دانشگاه در مقطع ارشد،می‌توانید پس از آن تا دو سال حق کار کردن در کشور انگلستان را داشته باشید.

مهاجرت خانوادگی به انگلستان؛تو تنها قدم نخواهی زد

اگر متاهلید  از بزرگترین دغدغه‌های شما این است که نمی‌توانید از همسر و فرزندان خود دور باشید پس طبیعتاً بسیاری از کشورهای اروپایی را نمی‌توانید به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب کنید کشور، آمریکا ممکن است شانس ویزای بالایی برای شما نداشته باشد و در کشور کانادا و استرالیا همیشه بردن خانواده فاکتوری برای کاهش شانس ویزا شمرده می‌شود.

اینجاست که کشوری نظیر انگلستان که به شما اجازه می‌دهد در بسیاری از مقاطع خانواده خود را همراه داشته باشید و به این شکل گزینه ایده‌آلی برای مهاجرت تحصیلی می شود.علاوه بر آن جز تنها کشورهایی است که به شما این اجازه را می‌دهد که در صورت اقدام برای همسر خود بتوانید برای حق کار فول تایم وی نیز اقدام کنید. و چه چیزی برای یک خانواده از این بهتر که یک نفر بتواند به صورت فول تایم درآمد دلاری داشته باشد تا تامین هزینه‌ها دیگر نیازمند تبدیل ریال کم ارزش به دلار نباشد.

شانس بالای ویزای تحصیلی انگلستان،سلیقه بی سلیقه

در فرایند اخذ ویزای تحصیلی انگلستان،برعکس کشورهایی مثل آمریکا نتیجه سرنوشت شما در چند دقیقه مصاحبه شما با یک آفیسر تعیین نمی‌شود. برخلاف کشورهایی مثل استرالیا و کانادا که گاهی باعث سردرگمی دانشجویان به خاطر درست نبودن اعداد و ارقام مهاجرتی کشور در حد کلان می‌شود معمولاً فرایند ویزای تحصیلی انگلستان یک مسیر خطی دارد؛اگر مدارکت درست باشد با احتمال قوی ویزای تحصیلی انگلستان را دریافت خواهی کرد.

درست است که کشور انگلستان و دانشگاه‌های انگلستان نیز ممکن است در فرایند ویزای تحصیلی شما در چند گام از شما مصاحبه داشته باشد ولی سختگیری‌های این مصاحبه‌ها به هیچ وجه با سایر کشورها قابل مقایسه نیست. برای اینکه خیالتان در مسیر مهاجرت تحصیل به انگلستان راحت باشد کافیست به آمار ریجکتی‌های ویزای تحصیلی انگلستان یک نگاه بیندازید تا ببینید که کمتر بودن این آمار از ۵ درصد، قوت قلبی است برای متقاضیان تحصیل در کشور انگلستان.

 

تحصیل در انگلیس,شرایط تحصیل در انگلستان,مزایای تحصیل در انگلستان

چالش‌های تحصیل در انگلستان

در کنار مزیت‌هایی که برای تحصیل در انگلستان گفته شد،دانشجویان خارجی که انگلستان را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب نمودند ا چالش‌هایی نیز در خلال تحصیل در انگلستان روبرو بودند که قصد داریم در این بخش در رابطه با متداول‌ترین آنها به گفتگو بپردازیم.

هیچ چیز رایگان نیست

برای آن دسته از افرادی که به دنبال تحصیل رایگان هستند و یا حتی افرادی که انتظار گرفتن بورسیه‌های تحصیلی و کمک هزینه‌های زندگی را در حین دوره تحصیلی دارند،انگلستان اصلاً و ابداً کشور مناسبی نمی تواند باشد. اگرچه بسیاری از دانشجویان قادر خواهند بود تا با کار دانشجویی بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را از داخل خاک انگلستان تامین نمایند،ولی با قطعیت می‌توان گفت که در صورتی که دانشجو از توان مالی بسیار کمی برخوردار باشد،نباید تحصیل در انگلستان را به عنوان هدف مهاجرتی خود انتخاب نماید. البته این موضوع برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترایی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های انگلستان می‌شوند، صدق نمی‌کند.

خرج اولیه سنگین‌تر

در بیشتر کشورهای جهان دانشجو برای هزینه بررسی درخواست ویزای خود ملزم به پرداخت مبالغی به سفارت کشور مقصد است. این مبالغ ممکن است بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار به صورت میانگین باشد. در مقایسه با سایر کشورها سفارت کشور انگلستان برای بررسی درخواست ویزای دانشجویی دانشجویان خارجی هزینه ای تقریبا سه برابر رقم رایج در سایر کشورها را از دانشجویان خارجی دریافت می‌نماید. علاوه بر آن  متقاضیان تحصیل در انگلستان ملزم به پرداخت حق بیمه دانشجویی خود در کشور انگلستان پیش از ورود به این کشور هستند و می‌بایست فیش واریزی این مبلغ را به عنوان یکی از مدارک درخواست ویزا به سفارت کشور انگلستان ارائه دهند. به طور مثال برای یک خانواده چهار نفرهزینه‌ای درخواست و حق بیمه دانشجویی سفارت انگلستان عددی بیش از ۳۰۰۰ دلار تخمین زده می‌شود. البته لازم به ذکر است که مبلغ بیمه دانشجویی در انگلستان بابت تامین همه هزینه‌های درمانی دانشجو می‌باشد و پرداخت حدوداً ۷۰۰ یا ۸۰۰  دلار به عنوان هزینه‌های درمانی سالانه عدد چشمگیری محسوب نمی‌شود. ولیکن پرداخت آن پیش از ورود می‌تواند برای بعضی از متقاضیان تحصیل در انگلستان دشوار باشد.

وقت تنگ است

از یک منظر کوتاه بودن دوره تحصیلی در انگلستان به نسبت سایر کشورهای جهان یک مزیت بسیار بزرگ برای دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شود. این امر سبب می‌شود تا دانشجو در بازه زمانی کوتاه‌تری تحصیلات خود را به اتمام برساند و طبیعتاً هزینه کمتری برای دوره تحصیلی خود پرداخت نماید.

از نگاه دیگر کوتاه بودن دوره تحصیلی ا در نظر گرفتن سختی‌های مهاجرت در چند ماه اول از لحاظ  زمانی ممکن است دانشجوی مشغول به تحصیل در انگلستان را در مضیقه قرار دهد.

به طور مثال دانشجویان خارجی که مشغول تحصیل در انگلستان هستند در دوره کارشناسی ارشد در یک دوره ۹ ماهه می‌بایست دوره تحصیلی خود را به اتمام برساند. این یعنی در ۹ ماه شروع مهاجرت تحصیلی هم باید یک دوره فشرده را سپری کنند و همکار دانشجویی را در کنار تحصیل انجام دهند  مهمتر از همه با سختی‌های مهاجرت که یک پدیده جدید است روبرو شوند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به انگلستان

در مسیر مهاجرت تحصیلی به انگلستان در دو مرحله نیاز به تهیه مدارک خواهید داشت،مرحله اول مرحله اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه کشور انگلستان  مرحله دوم که پس از مرحله پذیرش صورت می‌گیرد،اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی از اداره مهاجرت و سفارت کشور انگلستان است. در ادامه قصد داریم مدارک مورد نیاز برای هر کدام از این مراحل را به تفصیل توضیح دهید.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های انگلستان

تقریباً می توان گفت مدارک مورد نیاز برای دانشگاه انگلستان نیز مانند سایر کشورهای جهان است. البته به مراتب با سخت‌گیری‌های کمتر به طور مثال برخلاف کشورهای کانادا و آمریکا توصیه‌نامه اساتید می‌تواند فقط یک کاغذ اسکن شده باشد یا مدارک تحصیلی نیازی به تاییدیه‌های مختلف ندارند و صرفاً یک مدرک با مهر و مترجم برای گرفتن پذیرش از دانشگاه کفایت می‌کند. با این حال ارائه مدارک درست ی‌تواند شانس متقاضی تحصیل انگلستان را تا حد زیادی در مرحله پذیرش از دانشگاه این کشور افزایش دهد.

مدارک مربوط به سوابق تحصیلی

بدیهی است که مدارک مورد نیاز دانشگاه‌های انگلستان برای پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف متفاوت است. به طور مثال برای پذیرش در دوره دکترا و کارشناسی ارشد پژوهش محور ارائه پروپوزال علمی جز الزامات است. در صورتی که این مدرک برای پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد و کارشناسی

استفاده نمی‌شود. ولی به صورت کلی داوطلبان قدام برای هر دوره تحصیلی ملزم به ارائه مدارک و ریز نمرات دوره‌های قبلی تحصیلی خود هستند. به طور مثال دانشجویی که برای دوره کارشناسی ارشد دانشگاه انگلستان اقدام می‌نماید ملزم به ارائه مدرک دیپلم و ریز نمرات و کارشناسی و ریز و نمرات آن می‌باشد.

مدرک زبان 

چه برای دوره کارشناسی چه برای دوره کارشناسی ارشد و چه برای دکترا،ارائه مدرک زبان جز یکی از الزامات گرفتن ویزا تعیین شده است. البته دولت انگلستان سخت‌گیری در رابطه با نوع این مدرک ندارد یعنی مدارک آیلتس ،تافل یا  دولینگو و حتی تست‌های داخلی دانشگاه‌ها می‌تواند مورد قبول این کشور باشد.

در پاره‌ای از اوقات حتی این امکان به متقاضیان داده می‌شود تا با ارائه مدرک زبان معادل آیلتس ۴ یعنی سطح ساده‌ای از زبان انگلیسی،بتوانند پس از طی کردن یک دوره زبان در کشور انگلستان وارد مقطع اصلی خود شوند.

سایر مدارک پذیرش

علاوه بر دو مدرک فوق که مدارک الزامی برای اخذ پذیرش در دانشگاه انگلستان هستند،ممکن است در فرایند پذیرش مدارک دیگری نیز مورد نیاز باشند. توصیه نامه از اساتید و یا معلمین دوره‌های قبلی تحصیلی  انگیزه نامه یعنی نامه‌ای که در آن انگیزه‌های خود را از انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظر خود بیان می‌کنید،دو مدرک اساسی مورد نیاز همه دانشگاه های انگلستان هستند.

ما در مقاله‌ای با عنوان پذیرش تحصیلی در انگلستان به تفصیل در رابطه با این مدارک به گفتگو پرداخته ایم.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی انگلستان

پس از موفقیت در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان نوبت به درخواست برای ویزای تحصیلی این کشور می‌رسد. خوشبختانه پروسه ویزای تحصیلی سفارت انگلستان پیچیدگی زیادی ندارد. بنابراین ارائه دارک مورد نیاز سفارت به شکل درست تقریباً می‌تواند مساوی موفقیت در پروسه ویزای تحصیلی انگلستان باشد. 

در ادامه به مدارک اساسی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی انگلستان اشاره می‌کنیم. 


مدرک تمکن مالی انگلستان

تا قبل از سال ۲۰۲۴، متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان خیلی خوش شانس بودند چرا که دولت انگلستان برای تبدیل نرخ تمکن مالی از سایتی استفاده می‌کرد که در آن یک پوند حدود ۵ هزار تومان قیمت داشت یعنی تقریباً یک دهم مقدار واقعی آن. ولی متاسفانه از سال ۲۰۲۴ دولت انگلستان به صورت مشخص اعلام کرده است ،که نرخ تمکن مالی دقیقاً بر اساس نرخ بازار آزاد محاسبه می‌گردد. و اشخاصی که قصد اقدام برای مهاجرت تحصیلی به انگلستان را دارند می‌بایست هزینه یک سال زندگی خود (و خانواده در صورت تاهل) به علاوه هزینه دانشگاه را به مدت ۲۸ روز در یک حساب در داخل ایران بلوکه کنند. البته این رویه صرفاً منحصر به کشور انگلستان نیست و متقاضیان مهاجرت تحصیلی تقریباً در همه کشورهای جهان باید هزینه‌های زندگی و تحصیل را پیش از ورود به کشور به سفارت کشور مقصد به عنوان تمکن مالی ارائه دهند. البته باز راه‌هایی برای تحصیل کردن این شرایط ارائه تمکن مالی وجود دارد که توصیه می‌کنیم قبل از اقدام برای سفارت انگلستان حتماً با مشاورین با تجربه در این زمینه مشورت کنید تا بتوانند راهنمای لازم را جهت ارائه مدرک مورد نیاز به کشور انگلستان جهت ویزای تحصیلی برای شما فراهم کنند.

رسید پرداخت بیمه و وقت سفارت 

یکی از اصلی‌ترین چالش‌های اقدام برای ویزای تحصیلی کشور انگلستان است چرا که متقاضیان ویزای تحصیلی کشور انگلستان می‌بایست پیش از اقدام برای ویزای تحصیلی نسبت به پرداخت هزینه بیمه دانشجویی برای متقاضی و همراهان وی اقدام نمایند. 

طبیعتاً اگر مهاجرت تحصیلی به صورت خانوادگی نیز صورت گیرد،پرداخت هزینه‌های مربوط به بیمه و سفارت کشور انگلستان به عنوان یک قدم جدی محسوب می‌شود چرا که مستلزم پرداخت هزینه نسبتاً بیشتری در مقایسه با سایر کشورهای جهان است.

مدارک اضافی

علاوه بر مدارک شناسایی و مدارکی که قبلاً گفته شد هر پرونده با توجه به شرایط شخص متقاضی ملزم به ارائه مدارک اضافی نظیر نامه‌های کاری نامه هدف از سفر مدارک شناسایی و غیره خواهد بود که تهیه این دسته از مدارک اصلاً پیچیدگی خاصی ندارد.

بنابراین بیشتر توصیه می‌کنیم در ابتدای کار خود را درگیر این دسته از مدارک نکنید تا زمانی گرفتن ویزا.

شرایط مهاجرت تحصیلی به انگلیس

شرایط مهاجرت تحصیلی به انگلیس به تعداد و نوع برنامه‌های تحصیلی مورد نظر شما و وضعیت شما بستگی دارد. اما در کل، برخی از شرایط عمومی که ممکن است برای مهاجرت تحصیلی به انگلیس نیاز باشد عبارتند از:

پذیرش در یک دانشگاه انگلیسی

ابتدا باید در یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی در انگلیس پذیرفته شوید. برای این منظور، باید مدارک تحصیلی قبلی خود را ارائه داده و به شرایط و الزامات دانشگاه مورد نظر خود تطبیق دهید. همچنین، برخی از برنامه‌های تحصیلی ممکن است نیاز به آزمون زبانی مانند آیلتس یا تافل داشته باشند.

توانایی مالی

برای مهاجرت تحصیلی به انگلیس، شما باید توانایی مالی لازم برای تحصیل و زندگی در انگلیس را داشته باشید. باید بتوانید هزینه‌های شهریه دانشگاه، هزینه معیشت و هزینه اقامت را تامین کنید. همچنین، برخی از دانشگاه‌ها ممکن است بخواهند تا شما در حساب بانکی خود مبلغی را برای پشتیبانی مالی نگهدارید.

ویزای تحصیلی

 برای ورود به انگلیس و تحصیل در آن، باید درخواست ویزای تحصیلی را ارائه دهید. برنامه تحصیلی و مدت زمان تحصیل ممکن است بر تعیین نوع ویزا تحصیلی تأثیر بگذارد. در هر صورت، برای دریافت ویزا تحصیلی، باید شرایط و الزامات ویزای مربوطه را که توسط سفارت یا کنسولگلری انگلیس در کشور شما انگلیس ارائه می‌شود، بررسی کرده و اقدام کنید. این شامل ارائه مدارک تحصیلی، اثبات مالی، اطلاعات شخصی و دیگر مستندات مورد نیاز می‌شود.

بیمه سلامت

برخی از دانشگاه‌ها الزامات بیمه سلامت را برای دانشجویان بین‌المللی دارند. شما باید به ارائه یک بیمه سلامت مناسب برای تحصیل در انگلیس پرداخته و این مورد را تأیید کنید.

پروانه کار

 اگر قصد دارید بعد از اتمام تحصیلات در انگلیس بمانید و کار کنید، شاید نیاز به پروانه کار یا تغییر وضعیت ویزای تحصیلی به ویزای کار داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر درباره این موضوع، به سازمان مهاجرت انگلیس مراجعه کنید.

 

 

شرایط تحصیل در انگلستان,مزایای تحصیل در انگلستان

هزینه مهاجرت تحصیلی در انگلیس به چه صورت و چقدر است؟

هزینه مهاجرت تحصیلی به انگلیس بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله نوع برنامه تحصیلی، دانشگاه، مدت زمان تحصیل و هزینه‌های زندگی در انگلیس. در زیر برخی از هزینه‌هایی که ممکن است در نظر بگیرید ذکر شده است:

شهریه دانشگاه

هزینه شهریه دانشگاه در انگلیس بستگی به سطح تحصیلات، دانشگاه و برنامه تحصیلی شما متغیر است. هزینه‌های شهریه بین دانشگاه‌ها و برنامه‌های تحصیلی مختلف متفاوت است و ممکن است در حدود ۸,۰۰۰ پوند تا ۳۵,۰۰۰ پوند یا بیشتر در سال باشد.

هزینه‌های زندگی

هزینه زندگی شامل هزینه مسکن، غذا، حمل و نقل، کتاب‌ها، تفریحات و هزینه‌های روزمره است. هزینه‌های زندگی بستگی به شهر و استانداردهای زندگی مورد نظر شما متفاوت است. به طور کلی، برآوردی برای هزینه زندگی در انگلیس بین ۹,۰۰۰ تا ۱۲,۰۰۰ پوند در سال می‌باشد.

ویزا و هزینه‌های مربوطه

برای دریافت ویزای تحصیلی، هزینه‌هایی مانند هزینه درخواست ویزا و هزینه اقامت در نظر گرفته می‌شود. هزینه ویزا بستگی به نوع و مدت زمان ویزای تحصیلی متغیر است.

بیمه سلامت

هزینه بیمه سلامت برای پوشش درمانی و خدمات سلامت در انگلیس در نظر گرفته می‌شود. قیمت بیمه سلامت بستگی به نوع بیمه، مدت زمان تحصیل و پوشش‌های مختلف متغیر است.

سفر و بلیط هواپیما

هزینه بلیط هواپیما برای سفر به انگلیس بستگی به کشور مبدأ و مقصد، فصل سفر، زمان رزرو و نوع پرواز (مستقیم یا ترانزیت) متغیر است.

هزینه‌های اولیه

 هزینه‌های اولیه شامل هزینه اعتباری (برای مثال، ترم اول شهریه) و هزینه‌های اولیه دیگر مانند وثیقه مسکن، هزینه ثبت نام و اسناد اولیه می‌باشد.

مهم است توجه داشته باشید که هزینه‌های فوق تنها برخی از هزینه‌های مرتبط با مهاجرت تحصیلی به انگلیس هستند و می‌توانند متغیر و متفاوت باشند. همچنین، هزینه‌ها ممکن است در طول سال‌های تحصیلی متغیر شوند. برای دقیق‌تر و به‌روزتر دانستن در مورد هزینه‌های مرتبط با مهاجرت تحصیلی به انگلیس، به وبسایت رسمی دانشگاه‌ها و برنامه‌های تحصیلی مورد نظرتان مراجعه کنید و با سازمان‌های مربوطه در ارتباط باشید.

تحصیل در انگلستان,هزینه تحصیل در انگلستان,

بهترین رشته های تحصیلی در انگلستان

انگلیس یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل در جهان است و دارای دانشگاه‌های برتر و برنامه‌های تحصیلی با کیفیت است. بهترین رشته‌های تحصیلی در انگلستان به سبب تنوع و تخصصی بودن دانشگاه‌ها و برنامه‌های تحصیلی مختلف، نمی‌تواند به طور کامل مشخص شود. با این حال، در زیر برخی از رشته‌های محبوب و معتبر در انگلستان ذکر شده است:

علوم ریاضی و طبیعی

 از جمله ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و علوم کامپیوتر. دانشگاه‌های برتری در این زمینه‌ها وجود دارند مانند دانشگاه کمبریج، دانشگاه اکسفورد و دانشگاه لندن.

علوم پزشکی

 از جمله پزشکی عمومی، پرستاری، دندانپزشکی و بهداشت عمومی. دانشگاه‌های برجسته‌ای مانند دانشگاه امپریال کالج لندن و دانشگاه کینگز کالج لندن در این زمینه فعالیت می‌کنند.

علوم اجتماعی و انسانی

 از جمله روانشناسی، علوم اجتماعی، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی و اقتصاد. دانشگاه‌های معروفی مانند دانشگاه لندن، دانشگاه اکسفورد و دانشگاه وارویک در این زمینه شناخته شده‌اند.

هنرها و رشته‌های خلاقیت

 از جمله هنرهای تجسمی، عمارت، طراحی مد، رسانه‌ها و فیلمسازی، نمایشنامه نویسی و موسیقی. دانشگاه‌های معتبری مانند دانشگاه هنر لندن و دانشگاه گلدسمیتس این رشته‌ها را ارائه می‌دهند.

بازارکار برای فارغ التحصیلان در انگلستان چگونه است؟

بازار کار در انگلستان برای فارغ التحصیلان می‌تواند به صورت چالش‌برانگیز و رقابتی باشد، اما در عین حال فرصت‌های بسیاری برای کاریابی و شغل‌یابی وجود دارد. انگلستان دارای یک اقتصاد بزرگ و تنوع‌پذیر است که شامل صنایع مختلف مانند تکنولوژی، مالی، ساخت و ساز، بهداشت و درمان، تجارت و خدمات می‌شود. در زیر برخی از جوانب مهم بازار کار در انگلستان را بررسی می‌کنیم:

برتری دانشگاه‌ها

انگلستان دارای دانشگاه‌های برتر و معتبری است که در رتبه‌بندی‌های جهانی به موقعیت برتری دست یافته‌اند. فارغ التحصیلان از دانشگاه‌های معروف و با سابقه می‌توانند از شهرت و اعتبار این دانشگاه‌ها در بازار کار بهره‌برداری کنند.

رقابت میانگین

 همانطور که در بسیاری از کشورها صادق است، رقابت برای کسب شغل در بازار کار انگلستان نیز وجود دارد. فارغ التحصیلان باید رزومه و تجربه مرتبط قوی، مهارت‌های فنی و عملی قابل اثبات و شبکه‌سازی مناسب را داشته باشند تا در میان رقبای خود برجسته شوند.

صنایع رو به رشد

بخش‌هایی از اقتصاد انگلستان مانند فناوری، مالی، استارتاپ‌ها و خدمات حرفه‌ای رو به رشد هستند و فرصت‌های شغلی بسیاری را برای فارغ التحصیلان فراهم می‌کنند. تخصص‌های مرتبط با فناوری اطلاعات، تحلیل داده، هوش مصنوعی، مهندسی نرم‌افزار، مالی و بازاریابی بازار کار بیشتری دارند.

تحصیل در انگلستان,هزینه تحصیل در انگلستان,اقامت پس از تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلیس بدون مدرک زبان

برای تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان، عموماً نیاز است که شما بتوانید به خوبی به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید. آزمون‌های زبان معتبری مانند آیلتس (IELTS) یا تافل (TOEFL) برای ارزیابی سطح زبان شما مورد قبول دانشگاه‌ها قرار می‌گیرند.

اما در برخی موارد، می‌توانید با شرکت در دوره‌های آموزشی زبان انگلیسی در دانشگاه یا مؤسسات آموزش زبان معتبر، زبان مورد نیاز برای تحصیل را بهبود بخشید. برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی معمولاً در دانشگاه‌ها و مدارس زبانی ارائه می‌شوند و به شما کمک می‌کنند تا مهارت‌های شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن خود را در زبان انگلیسی تقویت کنید.

در ضمن، در برخی موارد خاص، مانند برنامه‌های تحصیلی در سطح کارشناسی ارشد و دکترا، می‌توانید از معافیت از آزمون زبان استفاده کنید، اما همچنان نیاز به تسلط بر زبان انگلیسی در حین تحصیل دارید.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی انگلستان

برای درخواست ویزای تحصیلی برای انگلستان، شما باید مراحل زیر را طی کنید:

انتخاب برنامه تحصیلی

انتخاب برنامه تحصیلی و دانشگاهی که می‌خواهید در آن تحصیل کنید بسیار مهم است. بررسی شرایط پذیرش دانشگاه و مطالعه درخواست ویزای تحصیلی آن دانشگاه اولین قدم است.

بررسی الزامات ویزای تحصیلی

 به وبسایت سفارت یا سفارتخانه انگلستان در کشور خود مراجعه کنید و الزامات و مقررات ویزای تحصیلی را بررسی کنید. شما باید بفهمید که برای درخواست ویزای تحصیلی چه مدارک و اطلاعاتی لازم است.

درخواست آنلاین

برای درخواست ویزای تحصیلی، باید از طریق سامانه آنلاین مخصوص (مانند سیستم ثبت نام دانشگاه یا سایت وزارت داخله انگلستان) اقدام کنید. فرم درخواست ویزا را با دقت پر کنید و اطلاعات مورد نیاز را به درستی وارد کنید.

تحصیل در انگلیس,شرایط تحصیل در انگلستان,مزایای تحصیل در انگلستان

اقامت پس از تحصیل در انگلستان

بعد از اتمام تحصیل در انگلستان، شما می‌توانید به عنوان فارغ التحصیل باقی بمانید و در صورت تمایل به کار یا ادامه تحصیل در سطح بالاتر، اقامت خود را تمدید کنید. در زیر، چند گزینه برای اقامت پس از تحصیل در انگلستان آورده شده است:

پیدا کردن شغل

 اگر شما می‌خواهید در انگلستان بمانید و کار کنید، باید بتوانید یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما دریافت کنید. این کارفرما باید تایید کند که برای پست مورد نظر خود در اولویت قرار می‌دهید و هیچ شخص محلی مناسب برای آن پست وجود ندارد.

اقامت پس از تحصیل

 اگر می‌خواهید به عنوان فارغ التحصیل در انگلستان باقی بمانید، می‌توانید درخواست اقامت پس از تحصیل را از طریق برنامه Graduate Route یا قوانین تیمپوراری یا برنامه خرداد ۲۰۲۱ برای اقامت بیشتر درخواست کنید. در این صورت، شما می‌توانید تا ۲ سال پس از فارغ التحصیلی در انگلستان باقی بمانید و کار کنید.

ادامه تحصیل در سطح بالاتر

 ممکن است تصمیم بگیرید تا تحصیل خود را در انگلستان در سطح بالاتر ادامه دهید. در این صورت، باید برنامه تحصیلی جدیدی انتخاب کنید و برای آن درخواست ویزای مورد نیاز را ارسال کنید.

بهترین شهرها و دانشگاه های برای تحصیل در انگلستان

انگلستان دارای بسیاری از شهرها و دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل است. اینجا چند شهر و دانشگاه برجسته در انگلستان را برای شما ذکر می‌کنم:

 

 • لندن
 • دانشگاه امپریال کالج لندن (Imperial College London)
 • دانشگاه لندن (University of London)
 • دانشگاه کلیج لندن (King’s College London)
 • دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)

 

 • کمبریج:
 • دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)

 

 • آکسفورد:
 • دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)

 

 • ادینبرگ:
 • دانشگاه ادینبورگ (University of Edinburgh)

 

 • برایتون:
 • دانشگاه ساسکس (University of Sussex)
 • دانشگاه برایتون (University of Brighton)

 

 • بریستول:
 • دانشگاه بریستول (University of Bristol)

 

 • مانچستر:

دانشگاه مانچستر (University of Manchester)

دانشگاه متروپلیتن مانچستر (Manchester Metropolitan University)

 

 • لیدز:
 • دانشگاه لیدز (University of Leeds)

 

 • گلاسکو:
 • دانشگاه گلاسکو (University of Glasgow)

 

 • ساوتهمپتون:
 • دانشگاه ساوتهمپتون (University of Southampton)

 

چند سوال مهم در رابطه با تحصیل در انگلستان

در ادامه قصد داریم چند سوال مهم که به صورت متداول از در رابطه با مهاجرت تحصیلی به انگلستان می‌شود را مطرح نماییم.

 • اقامت کاری پس از دوره تحصیل در انگلستان ممکن است؟

خوشبختانه به غیر از یک دوره دو ساله در طی ۱۵ سال گذشته،دولت انگلستان همواره به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد تا پس از اتمام دوره تحصیل خود در این کشور حداقل به مدت ۲ سال درکشور انگلستان اقامت داشته باشند و آنها را قادر می‌سازد تا با پیدا کردن یک شغل مناسب،بتوانند با چند سال کار کردن،موفق به اخذ اقامت دائم کشور انگلستان شود.

 • آیا بردن همراه در دوره تحصیل در انگلستان ممکن است؟

بر اساس قانونی که در سال ۲۰۲۴ اجرایی شد دانشجویان مقاطع دکترا و مقطع کارشناسی ارشد (در صورتی که دوره پژوهش محور باشد) قادر خواهند بود تا همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را در حین دوره تحصیل در کشور انگلستان همراه داشته باشند. در این دوره تحصیل فرزندان رایگان خواهد بود و هسر متقاضی نیز دارای حق کار نامحدود در کشور انگلستان می‌باشد.

 • آیا انگلستان در ایران سفارت دارد؟

سفارت انگلستان در ایران فقط کارهای کنسولی مربوط به شهروندان انگلیسی را انجام می‌دهد ولی متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان اصلاً نیازی نیست به سفارت انگلستان در کشورهای دیگر مراجعه کنند بلکه می‌توانند درخواست ویزای تحصیلی خود را در مراکز تعیین شده توسط سفارت این کشور به این کشور ارسال کند.

در حال حاضر یعنی در سال ۲۰۲۴ شرکت بین‌المللی vfs مثل بسیاری از سفارت‌های کشورهای دیگر مسئول سامان دادن به انواع ویزای کشور انگلستان می‌باشد.

سخن پایانی

تحصیل در انگلستان می‌تواند تجربه‌ای بسیار مفید و هیجان انگیز باشد. انگلستان با داشتن دانشگاه‌های برجسته، محیط آموزشی با کیفیت، و فرصت‌های شغلی برای فارغ التحصیلان، یک مقصد محبوب برای تحصیل‌کنندگان بین‌المللی است.

همچنین، همیشه می‌توانید با مشاوران تحصیلی و مهاجرتی ما در آریانا پارس تماس بگیرید تا راهنمایی و پاسخ به سوالاتتان در خصوص مهاجرت تحصیلی به انگلیس را دریافت کنید.

 

 

سوال های متداول شما

هزینه های تحصیل و زندگی در کشور انگلستان برای هر فرد حداقل در حدود ۲۰۰۰۰ پوند می باشد. البته این مبلغ بسته به سبک زندگی، رشته تحصیلی انتخابی، دانشگاه مورد نظر و مقطع تحصیلی تا حدودی متغیر است.
اکثریت کورس های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در کشور انگلستان یک ساله هستند. البته در مورد طول دوره کارشناسی ارشد در انگلستان استثنائاتی هم وجود دارد و برخی از کورس های تحصیلی دو ساله ارائه می شوند.
برای تحصیل در مقطع دکترا فرد در ابتدا باید نظر سوپر وایزر را جلب نماید. داشتن رزومه تحصیلی خوب، مقالات پژوهشی بین المللی، آیلتس بالای ۶٫۵، معدل بالای ۱۷ و... می تواند برای گرفتن پذیرش همراه با بورسیه بسیار تاثیرگذار باشد. نکته مهم دیگر، نوشتن یک پروپوزال جذاب برای طرح تحقیقاتی دوره دکترا است که به وسیله آن نیز می توان نظر اساتید راهنما را جلب نمود.
معمولا بیشتر بورسیه ها به مقطع دکتری تعلق می گیرد؛ ولی ممکن است در مقاطع دیگر یک کمک هزینه تحصیلی طبق شرایطی از جانب دانشگاه به دانشجویان داده شود. این بورسیه ها به عناوین مختلف به دانشجویان تعلق می گیرد (به عنوان مثال کسانی معدل بالایی دارند و...). شما می توانید تمامی شرایط و اطلاعات کامل بورسیه ها را در سایت هر دانشگاه مشاهده نمایید.
بر اساس قوانین جدید کشور انگلستان که از سال ۲۰۲۰ به بعد اجراء می شود، دانشجویان پس از سپری کردن دوره تحصیل خود در این کشور می توانند درخواست ویزای اقامتی داد و به مدت ۲ سال در این کشور بدنبال کار بگردند.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاه ها

  ۸۶۴ پاسخ به “مهاجرت تحصیلی به انگلستان”

  1. Daneshyar گفت:

   سلام خسته نباشید
   من دوتا دخترام سال یازدهم هستن خواستم بدونم اگر بخوان برای ادامه تحصیل در کشور انگلستان اقدام کنن به چه صورتی آیا من هم به عنوان همراه میتونم با هاشون برم واینکه هزینه تحصیل چقدر میشه ؟

   • author4 گفت:

    بله میتونید بادخترانتون در انگلستان همراه باشید. برای ورود به مدارس انگلیس باید از طریق مراحل ثبت نام مربوطه در مدارس اقدام کنید و ممکنه نیاز به آزمونهای ورودی هم داشته باشید. هزینه های تحصیل در انگلستان متغیره و به عواملی مثل نوع مدرسه ، مدرسه ، محل زندگی و هزینه های روزمره بستگی داره

  2. Daneshyar گفت:

   سلام خسته نباشید ببخشیدمن دو تا دخترام سال یازدهم هستن معدل یکشون پارسال ۱۹ و یکی دیگشون ۱۸ بود می خواست بدونم اگربرای ادامه تحصیل به انگلستان بخواهیم اقدام کنیم به چه صورتیه و هزینه تحصیل چقدر میشه

   • author4 گفت:

    برای ورود به مدارس انگلیس باید از طریق مراحل ثبت نام مربوطه در مدارس اقدام کنید و ممکنه نیاز به آزمونهای ورودی هم داشته باشید. هزینه های تحصیل در انگلستان متغیره و به عواملی مثل نوع مدرسه ، مدرسه ، محل زندگی و هزینه های روزمره بستگی داره

  3. livro o segredo de cleópatra گفت:

   Congratulations on the content. Interesting.. 71712221

   • consultant گفت:

    سلام تحصیل در انگلستان اولین چالش زبانش هست یکسال ازبقیه کشورها کمتر اجازه کار همراه تحصیل میده

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up