شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

کمک هزینه تحصیلی

انواع مختلف کمک هزینه تحصیلی

سالانه حدود ۱۵٫۶ میلیارد یورو کمک هزینه تحصیلی در اروپا بر دانشجویان اعطا می شود. اما انتخاب بورسیه تحصیلی مناسب برای دانشجویان امری بسیار مهم و تأثیرگزار است. این مقاله تلاش می کند که یک نمای کلی در مورد تنوع بورس تحصیلی جهت افزایش اطلاعات و آگاهی های لازم به دانشجویان ارائه کند.

بورسیه تحصیلی امری بسیار فردی و منحصر به فرد است و کمک هزینه تحصیلی برای هر شخصی متناسب با رزومه او تعریف می شود. بنابراین قبل از شروع هر کاری می بایست از تمامی موارد مطلع شده و همه گزینه های ممکن را مورد بررسی قرار دهید.

دلیل اصلی دریافت بورسیه تحصیلی حمایت مالی است. جامع ترین نوع بورسیه، بورسیه تمام وقت است. این نوع بورسیه تمام هزینه های مسکن و هزینه های زندگی فرد را پوشش می دهد. امادریافت این نوع بورسیه کار بسیار دشواری است.

با این وجود، دانشجویان بورس های تحصیلی گوناگون و متعددی را در دسترس خواهند داشت. این نوع از کمک هزینه های تحصیلی، کلیه هزینه های افراد را پوشش نمی دهند اما حداقل بخشی از هزینه های افراد را در طول مطالعات برآورده می کنند.

بورسیه تحصیلی در برخی از کشورها فقط کمک هزینه مالی نیست. علاوه بر حمایت های مالی، متقاضیان از حمایت های خرید کتاب، کارآموزی، سمینارها یا کسب و کار برخوردار خواهند شد.

برخی دیگر از بورسیه های تحصیلی شرایط ویژه ای برای متقاضیان در نظر خواهند گرفت به عنوان مثال دانشجویان ممکن است پس از اتمام تحصیل موظف به شرکت در پروژه های تحقیقاتی خاص، شرکت در کنفرانس ها و یا کار برای شرکت یا مؤسسه خاصی باشند.

برخی از بورسیه های تحصیلی می بایست سالانه تمدید شود. به همین دلیل افراد به هنگام انتخاب بورس تحصیلی خود می بایست دقت لازم را داشته باشند.

بورسیه تحصیلی خاص

علاوه بر کمک هزینه ای بلاعوض، بسیاری از سازمان ها بورس های تحصیلی خاصی را برای متقاضیانی که داریا شرایط ویژه ای هستند ارائه می دهد. دانشجویان می بایست معیارهای خاصی نظیر ملیت، جنسیت، مذهب، وابستگی های سیاسی، نژاد و یا حتی معلولیت های خاصی، با توجه به شرایط تعیین شده دارا باشند.

به عنوان مثال صندوق هرزوگ برای دانشجویان یهودی که در اسرائیل در حال تحصیل هستند، بورسیه تحصیلی اعطا می کند و یا برعکس بورسیه تحصیلی Gracamachel که به دانشجویان دختر تحصیلات تکمیلی کشورهای افریقای جنوبی ارائه می شود.

  • بنابراین هنگام تصمیم گیری می بایست شرایط خود را بررسی کنید که آیا جزء گروه خاص و یا اقلیت مخصوصی هستید یا خیر؟

بورسیه تحصیلی مبتنی بر شایستگی

این نوع بورسیه تحصیلی جزء رایج ترین انواع آنهاست. این نوع بورسیه عموماً توسط سازمانهای خصوصی، مؤسسات دولتی و یا به طور مستقیم از سوی دانشگاه محل تحصیل به دانشجویان اعطا می گردد.

اغلب دانش پژوهان بر اساس میزان شایستگی آنها و با توجه به عملکرد تحصیلی و فعالیت هایی که خارج از حیطه تحصیلی خود انجام می دهند مانند تعهدات داوطلبانه، تجربه هاب کاری و یا تجربیات دیگر سنجیده و انتخاب می شوند.

علاوه بر این، انواع دیگری از بورسیه های تحصیلی نیز وجود دارد که کمتر برروی تحصیلات سوابق آکادمیک متمرکز است همانند توانایی های هنری، ورزشی و یا موسیقی. بسیاری از بورسیه های تحصیلی مبتنی بر شایستگی بدون توجه به نیاز مالی افراد اعطا می شود.

کمک هزینه تحصیلی

این نوع کمک هزینه تحصیلی بستگی به شرایط اقتصادی افراد دارد. دانشجویان بنابر وضعیت مالی، شخصی و خانوادگی خود ممکن است به کمک هزینه های تحصیلی احتیاج داشته باشند.

کمک هزینه تحصیلی

در اروپا، این کمک هزینه تحصیلی اغلب از سوی مؤسسات دولتی( بودجه دولتی) و یا سازمان های خیریه به دانشجویان تحت عنوان کمک هزینه های تحصیلی اعطا می شود.

حتی اگر شخص شهروند آن کشور نباشد و از طرف دانشگاه محل تحصیل خود واجد شرایط شناخته شود، این نوع بورسیه و یا کمک هزینه تحصیلی به فرد تعلق خواهد گرفت. به عنوان مثال در کشور آلمان، اغلب بورس های تحصیلی مبتنی بر نیاز به عنوان وام های کم هزینه و یا رایگان به دانشجویان واگذار خواهد شد.

جوایز دانشجویی

جوایز دانشجویی عموماً فرم متعارفی از بورسیه تحصیلی نیستند اما اغلب فرصت خوبی جهت حمایت دانشجویان در طول تحصیل خواهند بود.

این نوع بورسیه برخلاف سایر بورسیه های تحصیلی که در طول برنامه های تحصیلی افراد به صورت ماهیانه پرداخت می شود، به صورت جوایزی است که یک بار بر اساس دستاوردهای علمی، نتایج تحقیقات و یا برنده شدن در مسابقات به دانشجویان اعطا می شود.

این جوایز ممکن است بین چند صد تا چند هزار یورو متفاوت باشد. به عنوان مثال دانشگاه Reading جایزه ای برای دانشجویان خود به عنوان بهترین دانشجوی سال در نظر می گیرد.

این مقاله توضیحاتی کلی در زمینه آشنایی با انواع بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی به افراد در نظر گرفته است. جهت آشنایی بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران مؤسسه آریاناپارس در ارتباط باشید.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *