چقدر امکان تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا وجود دارد؟

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های برتر این کشور وجود دارد؟ نمره زبان مورد نیاز برای ورود به رشته پزشکی چند است؟ این سوالات اولین ابهامات دانشجویان برای ادامه تحصیل در کشور انتخابی می باشد.

ایتالیا شرایط مناسبی را برای تحصیل دانشجویان بین المللی در این کشور برای رشته پزشکی در نظر گرفته است. در این مقاله به شرایط تحصیل در رشته پزشکی و شانس قبولی در دانشگاه های برتر ایتالیا اشاره می شود.

ویدئو شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

 

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

کشور ایتالیا با داشتن چندین دانشگاه معتبر در رشته های پزشکی، دانشجویان علاقه مند را به خود جذب می کند. دانشجویان برای ادامه تحصیل در ایتالیا باید با شرایط این کشور آشنا شده تا با اطلاع کامل تصمیم به این امر کنند.

دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا در صورت تمایل قادر خواهند بود دوره های خود را به زبان ایتالیایی یا انگلیسی انتخاب نمایند. افرادی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می توانند با ارائه نمره ۶ در آزمون آیلتس به خواسته خود دست یابند.

مدرسه زبان ایتالیایی ملقب به پیترودلاوالا هم از مراکز مورد تایید برای سپری کردن زبان ایتالیایی می باشند. مدارس ایتالیایی یکی از مراجع خوب برای آشنایی با مراکز آکادمیک این کشور و آشنایی دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی فعال در دانشگاه های کشور ایتالیا نیز تصور می شود.

ایتالیا,ایتالیا,ایتالیا

مراحل و مدارک لازم جهت دریافت پذیرش تحصیلی ایتالیا

دانشجویان بین المللی برای تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا می بایست در ابتدای کار برای پیش ثبت نام آزمون آیمت اقدام نمایند. پس از شرکت در این آزمون و پس از قبولی قادر خواهند با توجه به لیست دانشگاه های ارائه دهنده، دانشگاه های منتخب را انتخاب نمایند. دانشگاههای ایتالیا متناسب با شرایط تعدادی دانشجو بین المللی را جذب می نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت اپلای پزشکی ایتالیا

بصورت معمول دانشجویان علاقه مند به رشته پزشکی در ایتالیا برای اخذ پذیرش در دانشگاه های این کشور به مدارک زیر را ارائه می دهند.

 • مدارک تحصیل (سوابق تحصیلی)
 • ریز نمرات
 • شناسنامه
 • پاسپورت
 • عکس
 • یک نسخه کپی از همه مدارک
 • مدرکی دال بر تسلط زبان

ذکر این نکته حائز اهمیت است که تمامی مدارک باید به زبان ایتالیایی ترجمه شود. با توجه به اختلالات صورت گرفته در زمینه ترجمه رسمی، سفارت ایتالیا فهرستی از دارالترجمه های مورد تایید خود در سایت منتشر کرده است. افراد قادر خواهند بود برای سهولت در کار و جلوگیری از هرگونه مشکلی با توجه به لیست ارائه شده، مدارک خود را به دارالترجمه تحویل دهند.

آزمون آیمت (imat) ایتالیا

مهم ترین نکته در راستای تحصیل در کشور ایتالیا آزمون آیمت IMAT است که دانشجویان علاقه مند باید شرایط ثبت نام آزمون را مطلع باشند. زمان ثبت نام آزمون آیمت ۳ جولای تا ۲۵ جولای که از ۱۲ تیرماه است که هر سال زمان امتحان امتحان تغییر می کند ولی بصورت معمول دانشجویان در تیرماه آمادگی ثبت نام را داشته باشند.

بصورت کلی آزمون IMAT شامل ۶۰ سوال تستی می شود:

 • دانش عمومی و تحلیل منطقی شامل ۲۷ سوال
 • دانش علمی شامل بیولوژی، شیمی، فیزیک و ریاضی با ۳۳ سوال

به ازای هر سوال حدود ۹۰ ثانیه وقت به دانشجویان داده می شود که زمان کل آزمون ۱۰۰ دقیقه است. به ازای هر سوال صحیح ۵/۱ نمره مثبت و به ازای هر سوال اشتباه ۴/۰ نمره منفی دارد. با این احتساب ۹۰ امتیاز حداکثر امتیازاتی می باشد که علاقه مندان و شرکت کنندگان می توانند کسب کنند

ایتالیا,ایتالیا,ایتالیا

برترین دانشگاه های پزشکی ایتالیا

دانشجویان با تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا قادر خواهند بود به خدمات ایده آل دانشگاه های این کشور دسترسی داشته باشند. ۵ دانشگاه کشور ایتالیا در رشته پزشکی در میان ۱۵۰ دانشگاه برتر قرار دارند. دانشجویان بین المللی در صورت فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود شانس خود را برای اخذ پذیرش امتحان نمایند.

سایت QS یکی از برترین سایت های رتبه بندی در جهان می باشد که دانشگاه های دنیا بر اساس خدمات قابل ارائه به دانشجویان، سطح علمی اساتید، محیط آموزشی و مقالات بین المللی مورد ارزیابی قرار می دهد. در جدول زیر به دانشگاه های برتر کشور ایتالیا در رشته پزشکی اشاره شده است.

نام دانشگاه رتبه علمی
Sapienza University of Rome 51 – ۱۰۰
University of Milan 51 – ۱۰۰
University of Bologna 51 – ۱۰۰
Università Cattolica del Sacro Cuore 101 – ۱۵۰
Università di Padova 101 – ۱۵۰

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

یکی از مهم ترین فاکتورهای تصمیم گیری برای تحصیل در یک کشور، دانشگاه های مورد تایید می باشد. دانشجویان برای بازگشت به ایران می بایست در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت به ادامه تحصیل بپردازند. از همین رو اطلاع از اسامی این دانشگاه ها کمک شایانی به دانشجویان می نماید.

لازم بذکر است که تمامی دانشگاه های کشور ایتالیا مورد تایید سایر کشورهای جهان می باشد و این موضوع مختص به دانشجویانی است که بدنبال کار در ایران و یا سپری کردن دوره های تخصص در کشور خود می باشند. در حال حاضر ۴۱ دانشگاه ایتالیا مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

 1. University of Milan
 2. Roma Tre University
 3. Sapienza University of Rome
 4. University of Bari
 5. University of Florence
 6. University of Naples-Federico II
 7. University of Rome “Tor Vergata”
 8. University of Siena
 9. University of Turin
 10. Verona University

ایتالیا,ایتالیا,ایتالیا

هزینه های تحصیل پزشکی در ایتالیا

بصورت معمول تحصیل رشته های پزشکی در ایتالیا مستلزم پرداخت هزینه می باشد. هزینه های تحصیلی در ایتالیا بسته به رشته و مقطع تحصیلی و قوانین دانشگاه متغیر خواهد بود. هزینه های تحصیل متناسب با دانشگاه انتخابی بین ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو تخمین زده می شود. در زمان انتخاب دانشگاه، هزینه دانشگاه بصورت اختصاصی بررسی خواهد شد.

تمام دانشجوهای رشته پزشکی قادر خواهند بود تقاضای بورس استانی را داشته باشند که در این صورت از پرداخت هزینه دانشگاه معاف می شوند. بصورت معمول تمام دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا می شوند این شانس را خواهند داشت.

ذکر این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فردی که قصد ادامه تحصیل در کشور ایتالیا را داشته باشد قبل از حضور در سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ مد نظر معادل یک سال زندگی و هزینه تحصیل است.

مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا تمامی رشته های پزشکی اعم از دندانپزشکی، پزشکی، دامپزشکی و داروسازی را ارائه می دهند. دانشجویان با تحصیل در دانشگاه های ایتالیا امکان کار در کشورهای اتحادیه اروپا را دارا می باشند. در ادامه به دو مورد از مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا اشاره شده است.

تحصیل به زبان انگلیسی

تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های ایتالیا یکی از برترین مزایای رشته پزشکی در این کشور می باشد. دانشجویان بین المللی قادر خواهند با ارائه مدرک زبان انگلیسی در این کشور به تحصیل بپردازند. مدرک مورد نیاز برای ورود به دوره های پزشکی در ایتالیا نمره ۶ در آزمون آیلتس می باشد. لازم بذکر است برای دوره های زبان انگلیسی می بایست در آزمون آیمت قبول شد.

 1. دانشگاه باری
 2. دانشگاه ملی بولونیا
 3. دانشگاه ناپولی “لوئیجی ونویتلی”
 4. دانشگاه ملی میلان
 5. دانشگاه پادوا
 6. دانشگاه پاویا
 7. دانشگاه ساپینزا رم
 8. دانشگاه تورورگاتا
 9. دانشگاه تورین
 10. دانشگاه ناپل فدریکو

دانشگاه های عنوان شده دوره های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. موسسه زبان آریاناپارس با ارائه دوره های فشرده زبان انگلیسی بهترین نتایج را در کمترین زمان ممکن تضمین می نماید. برای تعیین سطح های رایگان با مشاورین موسسه در ارتباط باشید.

ایتالیا,ایتالیا,ایتالیا

هزینه بسیار پایین تحصیل و زندگی

هزینه های تحصیل یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار برای تصمیم گیری می باشد. دانشجویان بین المللی قادر خواهند با کمترین نرخ میزان هزینه در کشورهای اروپایی به تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا بپردازند. هزینه های زندگی در کشور ایتالیا بسیار معقول و مناسب می باشد. به صورت میانگین هزینه یکسال زندگی در ایتالیا بین ۶ تا ۸ هزار یورو تخمین زده می شود.

موارد میزان هزینه
رستوران یک وعده ۱۵ یورو
رفت و آمد ماهانه ۳۵ یورو
اینترنت، برق، گاز و آب ماهانه ۱۶۰ تا ۱۸۰ یورو
اجاره مسکن ماهانه ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو
گوشت یک کیلو ۱۵ یورو

نتیجه گیری

با توجه به موارد عنوان شده، دانشجویان قادر خواهند بود با دانش زبان انگلیسی برای بهترین دانشگاه های کشور ایتالیا اقدام نمایند. این مزیت باعث شده سالانه تعداد زیادی از دانشجویان برای تحصیل در رشته های پزشکی کشور ایتالیا روانه این کشور می شوند. دانشجویان در صورتی قبولی در آزمون آیمت می توانند با کم ترین هزینه ممکن به تحصیل در رشته پزشکی ایتالیا بپردازند.

لازم بذکر است که دانشجویان در صورت دریافت بورسیه DSU می توانند به صورت رایگان در کشور ایتالیا به تحصیل بپردازند. برای اطلاع از شرایط DSU به مقاله بورسیه ایتالیا وب سایت آریاناپارس مراجعه فرمایید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  5/5 - (5 امتیاز)
  دیدگاه ها

  ۵ پاسخ به “تحصیل پزشکی در ایتالیا”

  1. رضا گفت:

   سلام
   ممنونم بابت توضیحات خیلی خوبتون
   خواستم از حضورتون بپرسم DSU تقریبا چند درصد هزینه های زندگی سالانه رو حدودا میتونه پوشش بده؟

   • author15 گفت:

    سلام
    میزان این بورسیه بین ۵تا ۶ هزار یورو سالیانه می باشد که بیشتر هزینه های زندگی و تحصیل متقاضی را پوشش می دهد.

  2. سارا محمدی پناه گفت:

   سلام من فعلا مدرک آیلتس ندارم اگه تا تیر بتونم مدرک بگیرم امسال میتونم آزمون آیمت برا رشته داروسازی شرکت کنم؟ با وضعیت کرونا ایا تاریخ آزمون تغییر کرده یا نه؟ اگه کسی آزمون آیمت قبول نشه بازم میتونه وارد دانشگاه بشه؟ یا باید دوباره سال بعد شرکت کنه؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    فعلا اطلاعیه ای بابت تغییر زمان آیمت منتشر نشده است و در همان زمان عنوان شده برگزار می شود.
    اگر در آزمون قبول نشوید، مجدد باید برای شرکت در آزمون اقدام نمایید.

  3. فهميه گفت:

   مرسی از توضیحاتتون

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up