...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

وکیل مهاجرت

وکیل مهاجرت کیست و چه وظایفی دارد؟

چطور می توان یک وکیل مهاجرت قابل اطمینان را برگزید؟ آیا در کشور ما ایران وکیل مهاجرت وجود دارد؟ روزانه افراد زیادی برای انجام امور بین المللی خود از جمله مهاجرت که این روزها بخش مهمی را در بر گفته است به یک وکیل مهاجرت با تجربه نیاز دارند.

متقاضیانی که قصد مهاجرت به کشورهای دیگر را دارند برای انجام امور حقوقی خود احتیاج به افرادی دارند که به امور سفارت ها تسلط کامل داشته باشند. انتخاب یک وکیل مهاجرت مناسب می تواند در آینده شما، تاثیرات بسزایی داشته باشد.

مهاجرت چیست؟

مهاجرت به معنای جابجای افراد از منطقه ای به منطقه دیگر است که می تواند مهاجرت کاری باشد و یا مهاجرت تحصیلی. در ایران و در عرف امروز مهاجرت به عبارتی اطلاق می شود که افراد بتوانند از یک کشور به کشور دیگری نقل مکان کنند. مهاجرت از شهری به شهر دیگر نمی تواند عنوان وکیل مهاجرت را در بر بگیرد. جابجایی از کشوری به کشور دیگر است که منشا پیدایش حقوق و تکالیف می باشد.

آیا می دانید که در سال های اخیر قشر تحصیلکرده بسیاری به دلایل مختلف ایران را به قصد زندگی در کشورهای دیگر ترک کرده اند و این پدیده به قدری در سال های اخیر زیاد بوده است که در این سال ها ایران از نظرمهاجرت نخبگان در رتبه نخست قرار گرفته است.

دلایل مهاجرت می تواند طیف گسترده ای را شامل شود. سال هاست که افراد بنا به دلایل مختلف از جمله بیکاری، شرایط سیاسی، اقتصادی، یافتن رژیم سیاسی مطلوب خود مهاجرت را بر می گزینند. تحصیل کرده ها و علاقه مندان به تحصیل به دلایل کیفیت بهتر تحصیل در برخی از دانشگاه ها به کشورهای مختلف مهاجرت می کنند تا بتوانند در دانشگاه ها و با شرایط تحصیلی بهتری درس خود را ادامه دهند.

می دانیم بسیاری از کشورها شرایط اقتصادی سیاسی و تحصیلی بهتری دارند و افراد می توانند با کیفیت بالاتری در آنها زندگی کنند، مهاجرت به دلیل رسیدن به کیفیت های بالاتری از زندگی نیز می باشد.

نکات قابل توجه

البته باید بدانیم که مهاجرت آسان نیست و فردی که وارد کشور جدیدی با شرایط جدید می شود سختی هایی را نیز باید پشت سر بگذارد. وفق خوردن با محیط جدید شرایط آسانی ندارد و ممکن است که وارد کشوری شوید که شرایطش با شما سازگار نباشد و گاهی نیز عکس این قضیه اتفاق بیافتد. همیشه مهاجرت به نفع مهاجرکنندگان نیست بلکه می تواند برای کشور مقصد نیز سود اقتصادی و نیروی کار مناسب فراهم کند. که این نیروهای کار می توانند بسیار ارزانتر برای کشور مورد نظر کار کنند.

در واقع مهاجران زمانی که تصمیم به مهاجرت می گیرند می دانند که باید با تلاش  فراوان در کشور مقصد کار را ادامه دهند. از این جهت همه ی فکر و انرژی خود را در آن کشور بکار می گیرند که این خود بسیار برای کشور مقصد مفید می تواند باشد.

از طرفی دیگر ورود نیروهای عملی برجسته از سراسر دنیا به کشورهای مختلف می تواند برای کشور مقصد نتایج ارزشمندی را به بار بیاورد. اینکه تعداد قابل توجهی از نخبگان و ایده پردازان و مخترعین مبتکر وارد کشوری می شوند می توانند سطح کیفی آن کشور را چه در زمینه های عملی و چه در زمینه های کاری بهبود دهند.

قوانین مهاجرتی منع ورود

باید بدانیم که هر کشوری قوانین خاص مهاجرتی خود را دارد و البته که ورود این افراد برایش ارزشمند ولی از طرف دیگر نیاز به وکیل مهاجرت در اینجا پر رنگتر می شود. چرا که ابعاد حقوقی مسئله رنگ بیشتری بخود می گیرند تا ورود افراد را به کشورها آسانتر کنند.

مخاطرات احتمالی منع ورود افراد این روزها بیشتر شده است. دونالد ترامپ ریاست جمهوری آمریکا ورود افراد را از یکسری از کشورها به خاک آمریکا منع کرده است. البته هستند کشورهایی که ممنوعیت های این چنینی نیز وضع نمی کنند ولی حتما محدودیت هایی را شامل حال مهاجران می کنند. فرهنگ های مختلف در کشورها باعث ایجاد این محدودیت ها می شود.

فرهنگ های مختص به خود را دارند. مهاجران جدیدی که وارد هر کشوری می شوند می توانند فرهنگ مردم آن کشور را در بعضی موارد گیرد. هم چنین ورود دانش آموزان به مدارس هر کشور می تواند وضعیت محصلان آن کشور را نیز دستخوش تغییر کند. هم چنین شرایط اقتصادی هر کشور می تواند با ورود مصرف کنندگان و تولید کنندگان جدید تحت تاثیر قرار بگیرد، این موضوعات باعث وضع قوانین مهاجرت و لزوم دخالت وکیل مهاجرت به این امور می شود.

کمک های وکیل مهاجرت

یک وکیل مهاجرت می تواند روند انجام کار را برای افراد بسیار آسانتر کند. لزوم انجام کارها به صورت تخصصی و رسیدن به هدف مورد نظر در یک بازه زمانی منطقی و نیز انجام کارهای مهاجرتی به صورت مطمئن تر می تواند از لزوم استفاده از وکیل مهاجرت در پروسه های مهاجرتی باشد.

اگر افراد برای انجام کارهای مهاجرتی خود به وکیل مهاجرت مراجعه کنند بسیاری از معضلات حقوقی نیز کاهش می یابد و کار مورد نظر را متخصص آن امر انجام می دهد.

آمار مهاجرت

کشور ایران بیشترین میزان مهاجران را از کشور افغانستان دارد که در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۲ میلیون افغانستانی وارد ایران شده اند و پس از آنها از کشورهای اطراف مثل عراق، پاکستان، آذربایجان و ترکیه در مرتبه بعدی این آمار قرار دارند.

پس اکثر مهاجران به ایران را افغان ها تشکیل می دهند. پس از افغانستان نیز بیشترین افراد از عراق به ایران آمده اند. مهاجران پاکستانی از دیگر گروه مهاجران می باشند که در طی این سال ها به ایران سفر کرده اند. مهاجرت افراد از پاکستان روندی حضوری داشته است که در سال ۲۰۱۰ به ۳۰ هزار نفر افزایش یافته است.

همانطور که گفتیم پس از این کشورها ترکمنستان، ارمنستان و ترکیه بیشترین تعداد مهاجر را در ایران داشته اند. اهالی آذربایجان نیز که در سال ۱۹۹۰ کمتر از ۱۰۰۰ نفر در ایران ساکن بوده اند تعدادشان در سال ۲۰۱۰ به ۱۰ هزار نفر رسیده است.

  • در کل روند مهاجرت به ایران سیری نزولی داشته است.

در کل سخت تر شدن شرایط مهاجرت و قوانین و تدابیری که در راستای سخت تر شدن قوانین مهاجرتی اتفاق افتاده است،

نرخ مهاجرت در ایران

لزوم استفاده از وکیل مهاجرت را بیشتر کرده است. نرخ خالص مهاجرت در ایران منفی ۳۰۰ هزار و یک نفر است و این بدان معناست که سالانه ۳۰۰ نفر یا بیشتر از کشور مهاجرت می کنند. فشار زیادی از این جهت به روند کاهشی جمعیت این کشور وارد شده است.

بانک جهانی اعلام کرده است که سالانه حدود ۱۵۰ هزار جدان تحصیل کرده از ایران خارج می شوند. کشور هند منفی ترین نرخ خاص مهاجرت را دارد. نرخ خالص مهاجرت در هند منفی۲٫۲۹۴ میلیون نفر اعلام شده است. بسیاری از کشورهای در حال توسعه نیز همین حالت را دارند و نرخ مهاجرت در آنها منفی است.

یعنی تعداد افرادی که وارد این کشورها می شوند کمتر ازتعدادی است که از این کشورها مهاجرت می کنند. شصت و هشت کشور توسعه یافته و پیشرفته نیز دارای نرخ خالص مهاجرت مثبت هستند. آمریکا مثبت ترین نرخ خالص مهاجرت در دنیا را داراست.

نکته

هرچند که اصول و قوانین مهاجرتی بستگی به شرایط داخل هر کشور دارد و مثلا برخی از کشورها مجازات های سنگینی را برای مهالجران یر قانونی وضه کرده است. ولی با توجه به وضع کنوانسیون ها مثل کنوانسیون های پناهندگی و هم چنین مقیم های نهاد ها و سازمان ها نشان از پیچیدگی این موضوع دارد. لذا مراجعه به وکیل مهاجرت بخصوص در ایران که بحث مهاجرت در آن بسیار زیاد است یکی از الزامات می باشد.

بنابراین با توجه به تقاضای بالای افراد برای امر مهاجرت در ایران، بسیاری از موسسات خود را به عنوان وکیل مهاجرت معرفی می کنند. اطلاعات اجمالی مردم نسبت به امور حقوقی نیز می تواند آنها را از به دام افتادن افراد سودجو حفظ کنه.

  • وکلای دادگستری گزینه های بسیار هستند چرا که تحت نظارت نهاد های دیگر می باشند.

انتخاب وکیل مهاجرت امری بسیار حساس و ضروری است چرا که در آینده شما تاثیر بسزایی دارد. مشورت با کسی که آشنا به امور بین الملل می باشد و قوانین حقوقی کشورهای مختلف را می داند می تواند شما را به دریافتن مسیر مناسب اتان یاری دهد.

عبارت وکیل مهاجرت در اصل به شخصی اطلاق می شود که وکالت شما را برای امور مهاجرتی بر عهده می گیرد. در اصطلاح زبان انگلیسی این فرد را lmmigration representative  می گویند که ترجمه مستقیم آن نماینده ی مهاجرت است.

وکیل مهاجرت در ایران

در کشور ما ایران وکیل مهاجرت با این عنوان وجود ندارد و بر اساس قانون وکالت، تمامی وکلای دادگستری ارائه ی مشاوره را در باب تمامی مسائل حقوقی دارند. تمامی مسائل حقوقی در باب حقوق بین الملل در دانشگاه های ایران تدریس می شود.

از جمله مباحثی مثل ازدواج با اتباع بیگانه، تولد فرزند در خاک یک کشور دیگر، اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور و در رابطه با کنوانسیون های پناهندگی. اینها همگی مسائل حقوقی بین الملل می باشد که در دانشگاه ها تدریس می شود.

وکلای دادگستری پس از فارغ التحصیلی از دانشکده حقوق، در آزمون وکالت شرکت می کنند و پس از موفقیت در آزمون و گذراندن دوره ی کار آموزی ۱۸ ماهه می توانند پروانه وکالت خود را از کانون وکلا دادگستری دریافت کنند. بنابراین از نظر قانونی امروز، دو مرجع برای اعطای این پروانه وکالت وجود دارد:

  • کانون وکلای دادگستری
  • هیات اجرایی مشاورین و وکلای دادگستری قوه قضاییه

پس باید بدانید که فقط افرادی که از این ۲ نهاد پروانه وکالت دریافت می کنند می توانند دفتر وکالت تاسیس کنند و نیز در بحث های حقوقی صاحب نظر باشند و افرادی که پروانه وکالت از این دو نهاد ندارند نه تنها نمی توانند در امور مهاجرتی به عنوان وکیل مهاجرت راهنمای شما باشند بلکه نمی توانند در هیچ امر حقوقی دخالت داشته باشند.

بنابراین کسانی که در ایران متقاضی امر مهاجرت باشند باید به این نکته توجه کنند که مراجعه به وکلائی که اجازه ندارند به عنوان وکیل مهاجرت و یا مشاور در امر حقوقی راهنمای شما باشند، می تواند آینده شما را تحت تاثیرات مختلفی قرار دهد.

نکته قابل توجه

یکی از مشکلاتی که در ایران وجود دارد این است که خانواده ها برای امور حقوقی خود یک وکیل انتخاب نمی کنند، چه بسا که در کشور های دیگر بسیاری از خانواده ها برای تمامی امور خود وکیل دارند.

در ایران به دلیل اظهار نظرهای اطرافیان در مورد تمامی مسائل مربوط به امور حقوقی و یا دیگر امور و یا استفاده نا مناسب از تجربیات گذشته افراد باعث می شود تا مراجعه به یک وکیل مناسب کاهش پیدا می کند و نیز وجود دفاتری که به صورت غیر قانونی و با تبلیغات نابه جا سعی در جذب مشتریان خود دارند، باعث می شود که تصمیم گیری درست از افراد سلب شود.

نقش وکیلان دادگستری چه در امور مهاجرتی و چه در امور انعقاد قراردادها بسیار نقش تاثیرگذاری است، چرا که باعث می شود افراد سودجو نتوانند در زمان عقد قراردادهای مختلف کلاهبرداری کنند. حضور یک وکیل می تواند تاثیرات مثبت خود را در این امور داشته باشد.

در امور مهاجرتی نیز همین طور است. اگر یک وکیل مهاجرت و یا یک وکیل خبره که کاملا آشنا به تمام ابعاد مسائل حقوقی باشد، حضور داشته باشد می تواند از بسیاری از آسیب ها در قراردادها جلوگیری کند و بسیاری از اختلافات و استرس ها و مشکلات را می کاهد.

شما می توانید با تماس به موسسه مهاجرتی آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ایران می باشد، از تجربه چندین سال این برند در امور بین الملل بهره مند گردید.

  • راه های مختلف مهاجرتی که می توان از آن طریق با وکیل مهاجرت مشورت کرد گوناگون می باشند:

مهاجرت از طریق همسر

در کشورهای مختلف دنیا می توان از طریق ازدواج و همسر مهاجرت کرد، البته که هر کشور قوانین مهاجرتی خاص خود را در این زمینه دارد که یک وکیل مهاجرت کاردان می تواند در این زمینه راهنمائی های لازم را مبذول دارد. در اکثر کشورهای دنیا برای مهاجرت از طریق همسر باید با کسی ازدواج کنید که تبعه کشور مورد نظر باشد مثل کانادا، آلمان و آمریکا. پس اگر بخواهید ازدواج کنید و از قوانین حقوقی کشور مقصد اطلاع ندارید وکیل مهاجرت می تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

مهاجرت از طریق کار

از جمله کشورهایی که از طریق کار می توان به آنها مهاجرت کرد استرالیا و کانادا می باشد. این کشورها تحت یک سیستم امتیازبندی صورت می گیرد که با ورود نیروی ماهر در این کشورها شخص می تواند اقامت دائم خود را دریافت کند.

مطمئنا پروسه های کاری این کشورها هرکدام برنامه های خاص خود را دارد که می توانید با یک وکیل مهاجرت در این زمینه مشورت کنید، شرایط خود را امتیازبندی کنید و با سطح مورد نظر مقایسه کنید و اگر شرایط لازم را داشتید وارد این کشورها شوید.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت سرمایه گذاری از آن دسته مهاجرت های حساس می باشد که شاید بیشتر از همه ی موارد احتیاج به وکیل مهاجرت دارد.

چرا که مبالغ هنگفتی جابجا می شود و نقشه تجاری شغلی که می خواهید در کشور مقصد داشته باشید و بیزینسی که می خواهید را راه اندازی کنید احتیاج به یک وکیل مهاجرت خبره دارد که بتواند شما را با به صرفه ترین هزینه در این راه، راهنمایی کند تا هزینه های گزافی را هزینه نکنید.

مهاجرت از طریق پناهندگی

یسری افراد هستند که به دلایل مهاجرت راه پناهندگی را انتخاب می کنند. این افراد به دلایل متعددی مثل و یا فرار از آزارهای قومیتی و یا به دلیل داشتن امنیت در کشور خود پناهندگی را انتخاب می کنند.

افراد برای آگاهی از ضوابط تخصصی معاصره های کنوانسیون پناهندگی باید به یک وکیل مهاجرت مراجعه کنند تا بتوانند در رابطه با ضوابط پناهندگی در هر کشور اطلاعات لازم را داشته باشند و بعد مستقیم به پناهنده شدن در یک کشور بگیرن.

مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی

بسیاری از افراد مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی را انتخاب می کنند که البته پیش نیازهای مربوط به خود را نیز دارد. یکی از مهم ترین این پیش نیازها مربوط به خود را نیز دارد. یکی از مهمترین این پیش نیازها دانستن زبان کشور مقصد است. مشورت با یک وکیل مهاجرت در رابطه با انتخاب کشور مناسب که با شرایط و هزینه های شخص سازگاری لازم ا داشته باشد از جمله نکات مهمی است که باید فرد بدان توجه کند.

راه های مهاجرت به کشورهای مختلف محدود به روش هایی که نام بردیم نمی شود و هر کشوری مطمئنا شرایط خاص خود را برای پذیرفتن مهاجر دارد.

پس از روش های مختلفی می توان برای مهاجرت استفاده کرد. یکی از دیگر مواردی که افراد می توانند در آن از وکیل مهاجرت استفاده کنند انتخاب یکی از این راه ها برای مهاجرت است. اینکه مدام راه برای ما بهترین راه است و در آینده ما تاثیر بهتری دارد از جمله مواردی است که افراد باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

در پایان به تمامی دوستانی که قصد مهاجرت و یا گذراندن سال هایی از زندگی خود را در خارج از کشور دارند توصیه می شود تا با مشورت با یک وکیل مهاجرت مسیر درست را برای خود روشن سازند. کمک گرفتن از وکیل مهاجرت می تواند راه هایی را پیش رویتان بگذارد که شما از آن ها بی خبر باشید و یا قوانینی را برایتان بازگو کند که باید در رابطه با کشور مقصد بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر