...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

ویزای تحصیلی

هزینه‌های تحصیل در خارج از کشور
آنچه در این مقاله خواهید خواند نمایش سرفصل ها

اخذ ویزای تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشوریا همان ویزای دانشجویی، آنطور که از نامش پیداست، ویزاهایی است که برای متقاضیانی صادر می‌شود که هدف اصلی آنها از سفر به یک کشور خارجی، ادامه تحصیل است.

هر کشوری با قوانین مهاجرت خود اداره می‌شود. این موارد می‌تواند از نظر اسناد و مدارک مورد نیاز با هم متفاوت باشند. هر ویزا به شما اجازه می‌دهند جدا از تحصیل، در کشور مقصد امکان و آزادی­های دیگری داشته باشید. از طرف دیگر، مشترکات زیادی هم در تمامی درخواست‌های ویزای دانشجویی برای اکثر کشورها قابل مشاهده است.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی چیست؟

 1. داشتن حداقل نمره تعیین شده برای مدرک زبان
 2. داشتن مدرک معتبر فار­غ­التحصیلی در مقطع قبلی
 3. تمکن مالی (در صورت تحصیل آزاد و بدون بورسیه یا فاند از کشور مقصد)

چه زمانی باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنم؟

تحصیل در خارج از کشور در وحله اول نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد. همیشه به دانشجویان توصیه می‌شود که روند پذیرش/ درخواست خود را با در نظر گرفتن مهلت‌های زمانی دانشگاه برنامه ریزی کنند.

دانشجو باید طبق سیاست دانشگاه در آزمون‌های زبان انگلیسی حاضر شوند و همچنین مدارک لازم را برای پردازش راحت درخواست خود داشته باشند.

از این رو، همیشه به دانشجوان توصیه می‌شود که برای جلوگیری از عجله در آخرین لحظه، ۱ تا ۳ ماه قبل اقدام کنند. داوطلبانی که به دنبال کمک مالی، بورسیه تحصیلی و وام تحصیلی هستند، باید چند ماه بیشتر هم به این روند اضافه کنند، زیرا این درخواست‌ها زمان بیشتری می‌برد.

چه نوع ویزای دانشجویی نیاز دارم؟

ویزای دانشجویی اغلب بر اساس دو نقطه تمایز کلی طبقه بندی می‌شوند:

۱) طبقه بندی ویزای دانشجویی بر اساس مدت برنامه:

بسته به مدت دوره برنامه‌ای که متقاضی قصد دارد انجام دهد، کشورها اغلب ویزای دانشجویی را به ویزای دانشجویی کوتاه مدت یا ویزای دانشجویی بلند مدت تقسیم می‌کنند.

اغلب، ویزای کوتاه مدت به دانشجویانی داده می‌شود که قصد دارند یک دوره کوتاه زبان یا مدرک دیپلم را بگذرانند و کل مدت آن اغلب به ۹۰ روز (۳ ماه) محدود می‌شود.

از سوی دیگر، ویزای بلند مدت به دانشجویانی داده می‌شود که قصد دارند دوره‌های تحصیلی بالاتر از ۳ ماه را بگذرانند. این دوره­ها می‌تواند شامل دوره‌های کارآموزی و برنامه‌های گواهینامه کوچک ۶ ماهه و غیره باشد. کشورهای اتحادیه اروپا اغلب این طبقه بندی گسترده را دارند.

۲) طبقه بندی ویزای دانشجویی بر اساس نوع برنامه/دانشجو

صرف نظر از مدت دوره، برخی کشورها ویزای دانشجویی را بر اساس نوع دانشجو طبقه بندی می‌کنند. این مورد می‌تواند سطح مدرک مورد درخواست (لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا)، دانشجوی مبادله یا دانشجوی متقاضی برای دوره حرفه‌ای/دیپلم باشد.

در این دسته بندی‌ها، اولین نقطه تمایز این نیست که برنامه چقدر طول می‌کشد. برای مثال، اگر شما یک دانشجوی مبادله‌ای هستید، می‌توانید ۳ ماه یا ۳ سال تحصیل کنید، این دسته بندی بر اساس نوع دانشجو خواهد بود و نه دوره تحصیلی.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای دانشجویی

هر کشوری بسته به قوانین مهاجرتی خود فهرستی از مدارک خاص دارد. با این حال، در حالی که الزامات دقیق از نظر شرایط برای هر کشور متفاوت است، لیست مشترکات عمومی زیادی دارد. چند سند وجود دارد که مطمئناً به آنها نیاز دارید:

پاسپورت معتبر

این شرط اولیه است. در حالی که به یک پاسپورت معتبر نیاز دارید، چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای کشورهای مختلف، شرایط اعتبار پاسپورت شما ممکن است متفاوت باشد.

برخی کشورها از شما می‌خواهند حتی در زمان درخواست ویزای دانشجویی تا پایان دوره مورد نظر اعتبار داشته باشید. از سوی دیگر، برخی ممکن است به شما اجازه دهند درخواست بدهید، اما از شما بخواهند که اعتباری فراتر از مدت اقامت مورد نظر در کشور داشته باشید.

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که حداقل دو صفحه خالی در پاسپورت خود برای مهر ویزا دارید. آنچه مهم است توجه داشته باشید این است که در صورت داشتن گذرنامه‌های منقضی شده، باید یک کپی از تمام این گذرنامه‌ها را ارسال کنید.

اثبات دانشجو Bonafide یا حسن نیت

مهم نیست که برای کدام کشور درخواست می‌دهید، اگر برای هر دسته‌ای از ویزای دانشجویی درخواست می‌دهید، باید بتوانید ثابت کنید که یک دانشجوی با حسن نیت هستید. این مورد اغلب با ارائه تأییدیه پذیرش در یک موسسه آموزشی در آن کشور انجام می‌شود.

یعنی باید به آنها ثابت کنید واقعاً به دنبال تحصیل هستید و به مطالعه و ادامه تحصیل علاقه زیادی دارید.

اثبات حسن نیت دانشجو برای اخذ ویزای تحصیلی

شفافیت مالی

اکثر کشورها از شما می‌خواهند ثابت کنید که نه تنها می‌توانید هزینه‌های تحصیل و دانشگاه را بپردازید، بلکه می‌توانید بودجه لازم برای هزینه اقامت خود در آن کشور را برای دوره تحصیلی مورد نظر داشته باشید. در حالی که بسیاری از کشورها مقدار مشخصی از بودجه مورد نیاز خود را دارند، برخی دستورالعمل‌های گسترده‌تری دارند.

به عنوان مثال، بسیاری از کشورهای اروپایی (مانند آلمان، هلند و غیره) حداقل هزینه زندگی را بر اساس استانداردهای دولتی محاسبه می‌کنند. بر این اساس، دانشجویانی که برای ویزای دانشجویی در این کشورها اقدام می‌کنند، باید مدرکی ارائه دهند که مبالغ مذکور را به صورت نقدی آماده همراه خود دارند.

مهارت زبانی

یکی دیگر از مواردی که شاید در کشورهای مختلف مورد نیاز است، اثبات این است که شما می‌توانید به زبانی که وسیله آموزشی شماست ارتباط برقرار کنید. از آنجایی که اکثر دانشجویان قصد دارند در کشورهای انگلیسی زبان تحصیل کنند، اکثر کشورها از شما می‌خواهند مدرکی ارائه دهید که نشان دهد می‌توانید به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید (کتبی و شفاهی).

معمولاً با حداقل نمره مورد نیاز برای آزمون‌های مختلف زبان انگلیسی مانند تافل، آیلتس و/یا PTE انجام می‌شود. بر این اساس، اگر قصد دارید دوره‌ای را به زبان دیگری (مثلاً آلمانی) بگذرانید، باید گواهینامه آن زبان را طبق سطوح گواهی CEFR ارائه دهید.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که در حالی که دانشگاه‌ها ممکن است آزمون‌های مختلف یا یکی از آزمون‌های فوق را بپذیرند، اما برای ویزا، در برخی مواقع، شرایط لازم تعیین می‌شود. از این رو، مهم است که دانشجو قبل از ثبت نام آزمون زبان انگلیسی، بررسی کند که آیا اداره مهاجرت کشور مقصد، آن آزمون را به رسمیت می‌شناسد یا خیر.

همچنین، دستورالعمل ویزا برای کشورهای مختلف معمولاً حداقل امتیاز را الزامی می‌کند. در حالی که ممکن است دانشگاه‌ها پذیرش با نمره پایین‌تری را نیز انجام دهند، ویزا تا زمانی که حداقل استاندارد برآورده نشود رد می‌شود.

لیست کامل­تر مدارک بستگی به کشوری دارد که برای آن درخواست می‌دهید. در حالی که برخی از کشورها به مدرک پزشکی نیاز دارند، برخی ممکن است به یک حساب مسدود شده نیاز داشته باشند. بسیاری از کشورها نیز به SOP نیاز دارند.

مصاحبه در سفارت – نحوه گذراندن آن

مصاحبه در بسیاری از کشورهای اروپایی یک رویه اختیاری است، اما مثلاً برای ایالات متحده اینطور نیست. بر کسی پوشیده نیست که مصاحبه می‌تواند باعث رد ویزا شود، حتی اگر تمام مدارک در نظم کامل باشند و شرایط ویزا را فراهم کنند. به همین دلیل است که با استفاده از توصیه‌های زیر باید با دقت برای این آزمون آماده شوید.

ظاهر مرتب: “لباس مرد را می‌سازد”. اولین برداشت را نمی‌توان دو بار ایجاد کرد، مهم است که این را هنگام انتخاب لباس، جواهرات و مدل مو برای مصاحبه در سفارت به خاطر بسپارید. این یک موسسه رسمی است، بنابراین پوشیدن لباس نامناسب در اینجا اشتباه است.

بهتر است لباس‌های غیررسمی ساده را ترجیح دهید، نه خیلی روشن، اما نه خیلی رسمی (ژاکت، کت و شلوار و غیره). مردان باید ساعت‌های گران قیمت را در خانه بگذارند و زنان نباید جواهرات گران قیمت را به نمایش بگذارند.

یکی دیگر از نکات مهم در مورد ظاهر، آرایش است. از آرایش‌های سنگین باید اجتناب کرد، هیچ آرایشی به اندازه ظاهری طبیعی تاثیرگذار نیست.

آگاهی واضح از اطلاعاتی که در پرسشنامه ثبت شده است: بهتر است یک کپی از پرسشنامه همراه خود داشته باشید تا در صورت گیج شدن بتوانید به نسخه خود نگاهی بیندازید و به سؤال افسر پاسخ صحیح دهید.

یادگیری اطلاعاتی که در برنامه ذکر شده است مهم است: تاریخ ورود و خروج، مسیر سفر، آدرس طرف گیرنده، و همچنین شماره تماس، نام اسپانسر که هزینه آموزش را پرداخت می‌کند، و موارد دیگر.

تسلط به زبان کشوری که متقاضی می‌خواهد ویزا دریافت کند: این برای متقاضیانی که قصد تحصیل در دوره‌های آمادگی را دارند الزامی نیست. اگر در مورد رشته‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد صحبت می‌کنیم، متقاضی باید حداقل تسلط به زبان خارجی را داشته باشد.

خوشبختانه برای متقاضیان، افسران ویزا می‌توانند هم به زبان محلی و هم به زبان مادری خود مصاحبه کنند. نکته مهم دیگر آگاهی از حداقل برخی اطلاعات در مورد کشوری است که متقاضی قرار است به آن سفر کند.

شوخی به کنار: یک شوخی نامناسب می‌تواند بر تصمیم افسر ویزا برای اعطای ویزا تأثیر بگذارد. این اتفاق بارها افتاده و بدون شک باز هم تکرار خواهد شد. قبل از اعمال حس شوخ طبعی، ارزش این را دارد که در نظر داشته باشید که آیا افسر ویزا این شوخی را درک می‌کند و قدردانی می‌کند.

ممکن است به دلیل ویژگی‌های طرز فکر یا عدم وجود حس شوخ طبعی توهین آمیز یا به سادگی غیرقابل درک باشد. باید با توجه به شخصیت و خلق و خوی مصاحبه کننده، رفتار کنید.

صمیمیت، صمیمیت، خویشتن داری: سعی نکنید افسر ویزا را فریب دهید و اگر سعی کردید این کار را انجام دهید، مطمئن شوید که می‌توانید آن را بردارید و تمام قطعات افسانه خود را در جای خود نگه دارید تا با مدارک ارائه شده مطابقت داشته باشند.

البته بهتر است در ابتدا فقط حقیقت را بگویید تا در دروغ‌های خود گیج نشوید. وظیفه اصلی یک کارمند سفارت جلوگیری از دریافت ویزا برای متقاضیانی است که بیمار روانی، ناکافی یا بالقوه خطرناک هستند. بنابراین، باید آرام، صمیمی و گشاده رو بود، به سؤالات واضح پاسخ داد، حتی اگر مسخره، خنده دار یا عجیب به نظر برسد (مثلاً سگ چند پنجه دارد یا در آپارتمان متقاضی چند اتاق است و غیره.).

وقت شناسی: برای مصاحبه دیر نکنید، زیرا مملو از امتناع از صدور ویزا است. باید کارهای برنامه ریزی شده را به بعد موکول کنید یا از قبل انجام دهید تا به موقع برای مصاحبه برسید.

به عنوان یک قاعده، سفارت همیشه دارای یک صف نسبتاً بزرگ از افرادی است که نیاز به مصاحبه دارند، مهم است که درک کنید که انتظار می‌تواند تا ۴-۵ ساعت طول بکشد (حتی اگر مصاحبه برای زمان دقیق برنامه ریزی شده باشد). در این مورد، عصبی نشوید و ناراحتی خود را نشان ندهید، زیرا سفارت تحت نظارت تصویری است.

وسایل الکترونیکی را باید در خانه رها کرد: بردن لپ تاپ، تبلت، موبایل و دوربین به داخل کنسولگری ممنوع است. بنابراین، اگر متقاضی از شهر دیگری برای مصاحبه آمده است، منطقی است که همه ابزارهای خود را در خانه یا در یک انبار بگذارد. نقض قوانین سفارت ممکن است بر نتیجه بررسی درخواست تأثیر بگذارد.

وسایل الکترونیکی را باید در خانه رها

بورسیه‌های محبوب برای تحصیل در خارج از کشور

به دست آوردن تحصیلات با کیفیت در دانشگاه‌های بین المللی برتر برای بسیاری از متقاضیان یک رؤیا است، با این حال، محدودیت بودجه می‌تواند مانع بزرگی برای تحقق این رویاها باشد.

برای غلبه بر این مانع، بسیاری از سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و دولت‌ها به دانشجویان مستعد بورسیه می‌دهند، بنابراین از آموزش با کیفیت محروم نمی‌شوند.

مراحل درخواست ویزای دانشجویی چگونه است؟

فرآیند درخواست ویزای دانشجویی با ارائه نامه پذیرش توسط دانشگاه شما آغاز می‌شود. دانشجویانی که نامه پذیرش خود را دریافت کرده‌اند، باید روند درخواست ویزا خود را آغاز کنند. متقاضیان می‌توانند برای ویزای خود از دو طریق اقدام کنند:

فرآیند درخواست ویزای آنلاین: داوطلبان می‌توانند برای ویزای دانشجویی خود از طریق روش آنلاین و با ایجاد یک نمایه دانشجویی اقدام کنند. فرم‌ها همه آنلاین هستند و باید توسط دانشجو به درستی پر شود.
فرآیند درخواست ویزای آفلاین: فرآیند ویزای آفلاین از کاندیداها می‌خواهد که فرم درخواست را دانلود کرده، جزئیات را پر کرده و به مقامات مورد نیاز ارسال کنند.

مرحله بعدی شامل پرداخت هزینه درخواست ویزا است. هر کاندیدا ملزم به پرداخت هزینه ویزای دانشجویی برای فرآیند درخواست خود است. فرآیند نهایی شامل ارسال فرآیند درخواست دانشجو به همراه مدارک پشتیبانی می‌شود.

الزامات تمدید ویزا

ویزا برای یک زمان خاص صادر می‌شود. اگر مجوز تحصیل شما قبل از اتمام تحصیلات (برنامه) منقضی شود، باید برای تمدید مجوز تحصیل خود اقدام کنید. در حالت ایده آل، شما باید حداقل ۳۰ روز قبل از انقضای مجوز فعلی خود درخواست دهید. داوطلبان می‌توانند درخواست‌های خود را از طریق پست یا آنلاین ارسال کنند.

توجه: کشورهای مختلف شرایط متفاوتی دارند.

هزینه‌های تحصیل در خارج از کشور

میانگین هزینه تحصیل در خارج از کشور

در بین تمام کشورهای جهان که پذیرای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در خارج از کشور هستند، سبک زندگی، هزینه‌های زندگی، هزینه‌های دانشگاه چیزی است که تفاوت بین آنها را ایجاد می‌کند. برخی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در خارج از کشور، شهریه مقرون به صرفه یا بدون هزینه، استانداردهای زندگی مقرون به صرفه، یا یک سیستم آموزشی عالی را ارائه می‌دهند.

میانگین هزینه تحصیل در خارج از کشور در برخی از کشورهای محبوب:

دریافت مدرک آنلاین در خارج از کشور با شهریه حداکثر ۲۲۵۰ دلار ارزان‌تر و راحت‌تر است. ایالات متحده با نزدیک به ۱ میلیون دانشجوی بین المللی در صدر محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در خارج از کشور قرار دارد و پس از آن انگلستان با ۶۰۵۱۳۰ دانشجوی بین المللی در رتبه بعدی قرار دارد.

روسیه و آرژانتین هزینه‌های زندگی کمی برای دانشجویان بین المللی دارند که از ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در سال متغیر است.

استرالیا یکی از گران‌ترین کشورها برای زندگی برای دانشجویان بین المللی محسوب می‌شود و هزینه‌های زندگی آن از ۱۴۲۹۰ دلار تا ۱۹۲۸۸ دلار برای یک سال متغیر است.

از سوی دیگر، هند یکی از ارزان‌ترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور است که هزینه‌های زندگی آن در حدود ۳۲۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در سال است.

ایالات متحده و استرالیا دانشگاه‌هایی با بالاترین هزینه‌های تحصیلی در محدوده ۳۲۰۰۰ دلار تا ۶۰۰۰۰ دلار در سال هستند و پس از آن ایرلند با هزینه‌های دانشگاه تا ۴۵۰۰۰ دلار در سال قرار دارد.

اسپانیا به داشتن شهریه پایین برای دانشجویان بین المللی معروف است که از ۷۰۰ یورو تا ۱۲۰۰ یورو متغیر است.

 

هزینه‌های تحصیل در خارج از کشور

دانشجوی بین المللی حداقل ​​باید در مورد بودجه برای کل یک سال تحصیلی در خارج از کشور یا مدت زمان برنامه فکر کند.

در اینجا میانگین کلی هزینه‌های تحصیل در خارج از کشور آمده است:

هزینه‌های تحصیل

شهریه برای دانشجویان بین المللی بیشتر از دانشجویان داخلی در اکثر مقاصد تحصیلی محبوب در خارج از کشور است.

 • ایالات متحده: ۳۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ دلار در سال.
 • چین: ۲۰۰۰ دلار در سال
 • کانادا: ۱۱۸۰۰ تا ۱۵۷۵۰ دلار در سال.
 • استرالیا: ۱۰۰۶۰ تا ۳۵۷۳۰ دلار در سال.

هزینه کتاب‌های درسی و لوازم

برخی از کشورها نیازهای دانشجویی را در مبلغ شهریه لحاظ می‌کنند یا برای نیازهای دانشجویی مانند کتاب‌های درسی و سایر مواد آموزشی هزینه اضافی دریافت می‌کنند.

در اینجا آنچه دانشجویان بین المللی به طور متوسط ​​برای کتاب‌ها و لوازم درسی خرج می‌کنند آورده شده است:

 • ایالات متحده: ۱۲۴۰ دلار در سال.
 • چین: ۶۰ تا ۱۰۰ دلار در سال.
 • کانادا: ۱۵۰۰ دلار در سال.
 • استرالیا: ۳۶۰ تا ۱۰۸۰ دلار در سال.

هزینه محل اقامت

اجاره و مسکن دانشجویی بسته به مقصد تحصیل در خارج از کشور می‌تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. در اینجا میانگین هزینه ماهانه آپارتمان نشینی در برخی از محبوب‌ترین کشورها برای دانشجویان بین المللی آمده است:

 • ایالات متحده: ۱۵۰۰ تا ۳۱۰۰ دلار در ماه.
 • چین: ۱۵۰ تا ۱۰۰۰ دلار در ماه.
 • کانادا: ۳۵۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه.
 • استرالیا: ۶۰۰ دلار در ماه.

هزینه‌های زندگی

دانشجویان بین المللی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند معمولاً اکثر درآمد خود را صرف هزینه‌های روزمره می‌کنند.

میانگین هزینه زندگی در پرطرفدارترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور به شرح زیر است:

 • ایالات متحده: ۱۰۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ دلار در سال.
 • چین: ۵۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار در سال.
 • کانادا: ۱۱۸۰۰ تا ۱۵۷۵۰ دلار در سال.
 • استرالیا: ۱۴۲۹۰ تا ۱۹۲۸۸ دلار در سال.

هزینه حمل و نقل

حمل و نقل عمومی اصلی‌ترین وسیله حمل و نقل برای دانشجویان بین المللی است که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، بنابراین آنها معمولاً یک بلیط ماهانه برای رفت و آمد راحت‌تر خریداری می‌کنند. میانگین هزینه حمل و نقل بین کشورهایی که بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی را دارند به طور قابل توجهی متفاوت است.

در اینجا میانگین هزینه حمل و نقل در برخی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی خارج از کشور آمده است:

 • ایالات متحده: ۹۰ تا ۱۳۰ دلار در ماه.
 • چین: ۱۵ تا ۲۰ دلار در ماه.
 • کانادا: ۳۰ تا ۸۰ دلار در ماه.
 • استرالیا: ۱۵۰ دلار در ماه.

هزینه‌های اضافی

دانشجویان بین المللی و ملیت‌هایی که متعلق به کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA هستند معمولاً باید هزینه‌های ویزا را که بسته به کشور و ملیت متقاضی از ۸۰ تا ۱۰۰۰ دلار متغیر است بپردازند.

 • ایالات متحده: ویزای F1: 510 دلار برای هر درخواست.
 • کانادا: مجوز تحصیل: ۱۲۰ دلار.
 • استرالیا: ۴۲۰ دلار

میانگین هزینه برنامه‌های تحصیل آنلاین در خارج از کشور

در مقایسه با تحصیل حضوری در خارج از کشور، مطالعات آنلاین بسیار مقرون به صرفه‌تر است و درخواست و پذیرش آسان‌تری دارد. با توجه به اینکه پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی خارج از کشور دارای شهریه بالاتری برای دانشجویان خارجی نسبت به دانشجویان داخلی هستند، گزینه برنامه‌های تحصیل آنلاین خارج از کشور راحت‌تر و ارزان‌تر است.

هزینه متوسط ​​آموزش آنلاین برای برنامه‌های تابستانی از ۲۸۰ تا ۲۲۵۰ دلار متغیر است. کالج سالزبورگ برنامه‌های تحصیل مجازی در خارج از کشور را ارائه می‌دهد.

وام‌های دانشجویی برای تحصیل در خارج از کشور

با توجه به اینکه یک‌ترم یا حداکثر یک سال در خارج از کشور تحصیل می‌کنید، می‌توانید برای وام دانشجویی فدرال یا خصوصی درخواست دهید. نوع وامی که انتخاب می‌کنید به عوامل زیادی بستگی دارد، مانند مدت زمان تحصیل در خارج از کشور، نوع دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید، کشوری که قصد تحصیل در آن را دارید، شهریه و هزینه‌های زندگی.

درخواست وام برای تحصیل در خارج از کشور ممکن است روشی متفاوت از درخواست معمولی وام دانشجویی باشد. برای اطمینان از اینکه کدام گزینه برای شما بهترین است، بهتر است با مسئولان دانشگاه که مسئول کمک‌های مالی هستند مشورت کنید.

وام دانشجویی بین المللی می‌تواند تمام یا اکثریت هزینه‌های دانشجویی زیر را پوشش دهد:

 • هزینه‌های تحصیل.
 • هزینه‌های زندگی.
 • خدمات اسکان و غذا.
 • بیمه سلامت.
 • مخارج سفر.
 • کتاب‌های درسی.

تحصیل در خارج از کشور با وام می‌تواند هزینه‌های کلی تحصیل در یک کشور خارجی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

دلایل رایج برای رد ویزای دانشجویی

دلایل رایج برای رد ویزای دانشجویی

ارائه اطلاعات نادرست: افسران ویزا به دلیل یک اشتباه کوچک یا اشتباه تایپی مثلاً در تاریخ تولد، ویزا را رد نمی‌کنند، زیرا همه ممکن است اشتباه صادقانه‌ای مرتکب شوند و جای نگرانی نیست. دلایل انکار ممکن است ارائه اطلاعات نادرست آگاهانه در مورد سطح درآمد، محل کار یا وضعیت تأهل باشد.

این اطلاعات است که بر تصمیم نهایی افسر ویزا برای اعطای ویزا تأثیر می‌گذارد. در صورت وقوع چنین “اشتباهی”، نه تنها ویزا رد می‌شود، بلکه متقاضی ممنوعیت ورود مادام العمر برای آن کشور، در مورد اروپا، برای همه کشورهای شنگن نیز دریافت خواهد کرد.

ارائه مدارک جعلی: جعل اسناد (گواهی حقوق، رزرو هتل) نیز می‌تواند مبنایی برای امتناع باشد. علاوه بر این، متقاضی بلافاصله توسط این کشور یا همه کشورهای شنگن (در صورت عضویت آن کشور) در لیست سیاه قرار می‌گیرد. این بدان معنی است که هیچ کنسولی هرگز برای چنین متقاضی ویزا صادر نمی‌کند.
حقوق ناکافی یا میزان بودجه برای آموزش/سفر: برای گرفتن ویزا باید افسر کنسولگری را با ارائه ضمانت‌های مالی متقاعد کنید که توانایی پرداخت بدهی خود را داشته باشید، یعنی گواهی از محل کار که تأیید می‌کند حقوق مناسبی دارید، مدرکی که وجود حساب پس انداز، مالکیت املاک و مستغلات را تأیید می‌کند. ماشین و… افسر ویزا نباید این تصور را داشته باشد که متقاضی به جای تحصیل، قصد دارد شغل غیرقانونی در خارج از کشور پیدا کند.
عدم ثبت ویزا قبلی در پاسپورت: اگر این اولین بار است که برای ویزا درخواست می‌دهید، باید بسیار مراقب باشید، زیرا پاسپورت تمیز بدون ویزا قبلی نیز می‌تواند باعث رد شدن آن شود. این به ندرت اتفاق می افتد، اما اگر یک افسر ویزا در مورد حداقل یکی از مدارک ارائه شده توسط متقاضی شک داشته باشد، قطعاً یک پاسپورت تمیز کمکی به مسائل نخواهد کرد.
نقض گذرگاه مرزی (یا سایر تخلفات): ویزا همچنین ممکن است به دلیل نقض قوانین قبلی برای استفاده از ویزا رد شود، برای مثال، اگر متقاضی از تعداد روزهای اقامت در منطقه شینگن بیشتر باشد. علاوه بر این، در صورت نقض قانون در کشور میزبان، متقاضی نیز در لیست سیاه قرار می‌گیرد.
نبود بیمه درمانی: افسر ویزا حق ندارد بدون بیمه پزشکی اجباری ویزا را برای متقاضی تأیید کند. در برخی از سفارت‌ها نیازی به ارائه فوری نیست، اما به احتمال زیاد بعداً از شما خواسته می‌شود که سند را ارسال کنید.
رد ویزای قبلی: در صورتی که متقاضی قبلاً در کنسولگری‌های دیگر برای ویزا رد شده باشد، می‌توان ویزا را رد کرد. افسر ویزا ابتدا سعی خواهد کرد تا با ارسال درخواست به کنسولگری کشورهایی که از ورود به متقاضی خودداری کرده‌اند، دلیل عدم پذیرش ویزاهای موجود را بررسی کند. اگر دلیل رد شدن (مثلاً اشتباهات و عدم دقت در مدارک) برطرف شده باشد، به احتمال زیاد ویزا تأیید می‌شود.
هدف از سفر به خوبی توجیه نشده است: اگر هدف از سفر بسیار مبهم باشد (به عنوان مثال، متقاضی در مدارک “تحصیل” را بیان می‌کند اما نمی‌تواند به وضوح استدلال کند که چرا در وهله اول نیاز به تحصیل در خارج از کشور وجود دارد)، به احتمال زیاد متقاضی از دریافت ویزا رد می‌شود.

در صورت رد ویزای دانشجویی چه باید کرد؟

اگر رد ویزا قبلاً اتفاق افتاده است، بهترین اقدام این است که درخواست تجدید نظر و اثبات پرونده خود را ارائه دهید، زیرا کارکنان کنسولگری عدم اقدام کامل را به عنوان رضایت به تصمیم تلقی می‌کنند.

گرفتن پاسپورت جدید و تلاش برای دریافت ویزا در کنسولگری یک کشور دیگر اشتباه بزرگی است و اتلاف وقت و پول.

به هر پاسپورت یک شماره شناسایی منحصربفرد اختصاص می‌یابد که حتی در صورت تغییر گذرنامه به شماره جدید، همان شماره شناسایی باقی می‌ماند. یک پایگاه داده واحد تمام اطلاعات مربوط به صاحبان پاسپورت، از جمله دلایل رد ویزا را ذخیره می‌کند.

بهترین کار این است که با متخصصانی مشورت کنید که تجزیه و تحلیل دقیق اسناد ویزای شما را انجام می‌دهند، دلیل رد را تعیین می‌کنند و سپس به نظم بخشیدن به مدارک کمک می‌کنند. آرایانا پارس برای دریافت ویزای تحصیلی مشاوره رایگان ارائه می­دهد. افتخار ما کمک به شما برای سریع کردن روند مهاجرت است.

جمع بندی

در این مطلب تلاش کردیم تمام اطلاعات لازم را برای اخذ ویزای تحصیلی در اختیار شما بگذاریم. باید توجه داشته باشید که شرایطی که توضیح دادیم موارد مشترک بین اکثر کشورها است. هر کشوری شرایط خاص خود را نیز دارد که پس از انتخاب نهایی مقصد خود می­توانید جزییات بیشتر را کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *