...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

آزمون GMAT

آزمون GMAT چیست؟

آزمون GMAT عملا آزمون پذیرش فارغ التحصیلان رشته های مدیریتی است. کلمه GMAT مخفف عبارت the graduated management admission است. افراد برای ادامه تحصیل در کشورهای آمریکا، کانادا و در مواقع خاص در کشورهای اسکاندیناوی نیازمند مدرک GMAT می باشند. افراد برای تحلیل شرایط تحصیل در کانادا و تحصیل در آمریکا می توانند با مراجعه به وب سایت آریاناپارس اطلاعات جامعی را بدست آورند.

داشتن این مدرک مهارت شما را در راستای مدیریت مورد محک قرار می دهد. در هنگام پذیرش در مقاطع دکترای کشورهای ذکر شده شما نیازمند این مدرک می باشید. آزمون پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی یا GMAT بخش مهمی از فرآیند درخواست دانشکده تجارت است. GMAT یک امتحان استاندارد شده مبتنی بر رایانه و سازگار با رایانه است که اغلب برای پذیرش در برنامه های تحصیلات تکمیلی (MBA) در سطح جهان مورد نیاز است.

GMAT توسط آزمایشگر GMAC تهیه و مدیریت می شود تا اقدامات مشترک آمادگی متقاضیان را برای کارهای دانشگاهی در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه دهد. کمیته های پذیرش دانشکده های کسب و کار به ارزیابی نمره GMAT، همراه با تجربه کار، سوابق تحصیلی و مواد پشتیبانی می پردازند تا آمادگی شما برای سخت گیری های یک برنامه MBA را ارزیابی کنند.

این آزمون به سنجش و نشان دادن پتانسیل های علمی و مدیریتی افراد کمک شایانی می کند این آزمون به طور مستقل هیچ توانایی خاصی را در فرد محاسبه نخواهد کرد، بلکه ترکیبی از توانایی ها و مهارت های متنوع را بررسی می کند. به صورت کلی آزمون دارای سه بخش اصلی می باشد که عبارتند از ارزیابی نگارش تحلیلی  analytical writing  verbal  quantitative است. نمره این آزمون به صورت یک نمره تفکیکی برای سه قسمت است که حداکثر امتیاز آن ۸۰۰ می باشد.

امتحان GMAT دستورات ریاضیات اساسی، جبر، هندسه، تجزیه و تحلیل داده های چند منبع و دستور زبان را اندازه گیری می کند. مهمتر از همه، این توانایی شما را در تجزیه و تحلیل و ارزیابی مطالب نوشتاری، تفکر انتقادی و حل مشکلات می سنجد. GMAT اولین و مهمترین چیزی است که از مهارتهای تفکر انتقادی شما استفاده می کند. دانستن چگونگی استدلال و تجزیه و تحلیل اطلاعات، مهمترین نمره عالی GMAT است.

بخش های GMAT

GMAT شامل چهار نوع بخش مجزا است، اگرچه در تمام طول آزمون از همان مهارت تفکر و تحلیل انتقادی استفاده خواهید کرد. محتوا در GMAT به چهار بخش آزمون نمره بندی شده تقسیم می شود، که دو تای آنها به طور جداگانه نمره داده می شوند و دو مورد به طور جداگانه به ثمر می رسند اما برای تولید نمره کامپوزیت شما نیز ترکیب می شوند:

 • ارزیابی نوشتاری تحلیلی
 • استدلال یکپارچه
 • کمی
 • کلامی

بخش ارزیابی نوشتن تحلیلی از GMAT به صورت جداگانه از ۰ به ۶ با افزایش نیم امتیاز به دست می آید. بخش یکپارچه سازی استدلال همچنین در مقیاس ۱-۸، با افزایشی های یک نمره ای، به طور جداگانه محاسبه می شود. بخش های کمی و کلامی هر یک از نمره ۰ تا ۶۰ امتیاز دارند. سپس آنها جمع می شوند تا در مقیاس ۲۰۰-۸۰۰ نمره کسب کنند، نشان دهنده میزان دشواری سوالاتی است که با استفاده از یک الگوریتم اختصاصی GMAC به آنها پاسخ صحیح داده اید.

میانگین نمره برای کلامی ۲۷ است، در حالی که میانگین نمره کمی (۳۹) است. میانگین آزمون GMAT برای نوشتن تحلیلی ۴٫۴ و برای استدلال یکپارچه ۴٫۲ است. نمره ای که برنامه های MBA برای پذیرش بیشترین وزن را دارند، نمرات ترکیبی کلامی و کمی است.

امتحان GMAT در کجا برگزار می شود؟

در حال حاضر آزمون GMAT در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان برای شرکت در این آزمون ملزم به حضور در کشور دیگری می باشند. از مراکز برگزار کنند آزمون می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. آذربایجان
 2. ارمنستان
 3. شهر ابوظبی
 4. شهر دبی
 5. شهر آنکارا
 6. شهر استانبول

لازم بذکر است که در شهر ابوظبی ۲ مرکز و در شهر دبی ۴ مرکز مسئول برگزاری آزمون GMAT می باشند.

هزینه های آزمون GMAT

دانشجویان برای شرکت در آزمون GMAT ملزم به پرداخت ۲۵۰ دلار می باشند. این هزینه شامل ارسال گزارش نمره به حداکثر پنج برنامه مورد نظر شما می باشد. مهم است که زمان مناسبی را برای گرفتن GMAT prep و آمادگی آزمون مناسب برای خود انتخاب کنید ، بنابراین نیازی نیست بیش از یک بار هزینه را بپردازید.

مدت زمان امتحان GMAT

در روز آزمون می توانید انتظار داشته باشید که بیش از ۳٫۵ ساعت برای امتحان باید وقت بگذارید. توجه داشته باشید که این زمان زمان ورود شما را در مرکز تست شامل نمی کند. توصیه می شود حداقل ۳۰ دقیقه قبل از امتحان خود وارد مرکز آزمون شوید.

 1. ارزیابی نوشتاری تحلیلی: ۳۰ دقیقه
 2. استدلال یکپارچه: ۳۰ دقیقه
 3. کمی: ۶۲ دقیقه
 4. کلامی: ۶۵ دقیقه
 5. اختیاری: ۱۶ دقیقه

فاکتورهای بهتر شدن نمره GMAT

در ابتدا باید با سوالات آزمون GMAT آشنا شد تا به فاکتورهای حائز اهمیت پرداخت:

ارزیابی تحلیلی نوشتن (AWA)

بخش ارزیابی نوشتن تحلیلی یا بخش “مقاله” به مدارس تجاری کمک می کند مهارت های نوشتاری را تجزیه و تحلیل کنند. نمره این مبحث به طور جداگانه مورد ارزیابی قرار می گیرد و نمره AWA در نمرات کلی تاثیری ندارد. برای وظیفه نوشتن، یک استدلال مختصر مشابه پاراگراف ارائه شده در یک سؤال استدلال انتقادی در بخش کلام ارائه می شود. از شما خواسته نشده است که دیدگاه خود را در مورد موضوع ارائه دهید. در عوض، وظیفه دارید استدلال نویسنده را نقد کنید، صحت ادله و استدلال نویسنده را تحلیل کنید.

استدلال یکپارچه

استدلال یکپارچه جدیدترین بخش GMAT  که از سال ۲۰۱۲ به آزمون اضافه شده است. این بخش به منظور اندازه گیری توانایی تست کننده برای ارزیابی داده های ارائه شده در قالب های مختلف از منابع مختلف است. بخش استدلال یکپارچه به چهار نوع سؤال مختلف تقسیم می شود:

 1. تجزیه و تحلیل جدول،
 2. تفسیر گرافیک،
 3. استدلال چند منظوره
 4. تجزیه و تحلیل دو بخش.

کاندیداها بر روی مهارت های زیر آزمایش می شوند:

 1. ترکیب و استفاده از اطلاعات از منابع مختلف برای حل مشکلات پیچیده
 2. اطلاعات ارائه شده در گرافیک، اعداد و متن
 3. ارزیابی اطلاعات مربوطه از منابع مختلف
 4. سازماندهی اطلاعات برای دیدن روابط و حل مشکلات متعدد

بخش کمی

بخش کمی GMAT برای تست مطالب و دانش تحلیلی شما در مورد مفاهیم پایه ریاضی، از جمله ویژگی های حساب و تعداد، جبر و هندسه طراحی شده است.

بخش کلامی

بخش کلامی GMAT به منظور تست دستور زبان انگلیسی مکتوب استاندارد ، مهارت شما در تجزیه و تحلیل استدلال ها و توانایی خواندن انتقادی طراحی شده است. در این بخش سه نوع سؤال را مشاهده خواهید کرد:

 1. استدلال انتقادی
 2. تصحیح حکم
 3. درک مطلب
 • با توجه به مباحث آزمون GMAT دانش زبان انگلیسی برای افزایش نمره و درک امتحان تاثیرگذار می باشد. از همین رو دانشجویان برای ارتقا سطح زبان و کسب نمره مناسب در آزمون IELTS می توانند با شرکت در دوره های زبان موسسه آریاناپارس به این مهم دست پیدا نمایند.

تفاوت آزمون GMAT و GRE چیست؟

بسیاری از مدارس تجاری دو امتحان ورود به مدرسه فارغ التحصیلان GRE یا GMAT را می پذیرند و متقاضیان MBA می توانند برای نشان دادن پتانسیل تحصیلی خود، یکی از آزمون های مورد نظر را انتخاب نمایند. به صورت کلی در حدود ۷۳ درصد مسئولان پذیرش در دانشگاه ها و مدارس کسب و کار به این موضوع اذعان داشته اند که تفاوتی میان آزمون های GRE و GMAT وجود ندارد. در همین نظر سنجی که توسط Kaplan Test Prep مورد بررسی قرار گرفت، ۲۶ درصد به آزمون GMAT رای داده و این آزمون را به عنوان آزمون برتر انتخاب کرده اند.

صلاحدید برنامه مورد نظر

برایان کارلیج ، مدیر اجرایی پیش کسب و کار و پیش از این می گوید، برخی از مدارس تجاری وجود دارند که مدرک GMAT را ترجیح می دهند، بنابراین برای متقاضیان MBA مهم است که بررسی کنند که صلاحدید برنامه مورد نظر به کدام یک از آزمون ها می باشد.

لوک پنا، مدیر پذیرش دوره های MBAدر دانشگاه استنفورد گفت: “ما هر دو امتحان را می پذیریم و هیچ ترجیحی برای دیگری نداریم.” “ما شما را ترغیب می کنیم امتحانی را انتخاب کنید که به بهترین وجه توانایی شما در موفقیت در یک برنامه مدرک مدیریت ارشد را نشان می دهد.”

مهارت های ریاضی

کارشناسان می گویند، سؤالات کمی که در مورد GMAT وجود دارد، معمولاً دشوارتر از سؤالات مربوط به آزمون GRE است. با این حال، کارشناسان می گویند که اگرچه بخش کمی GMAT برای بیشتر افراد سخت تر از بخش کمی GRE است، ممکن است برای کسانی که مشکلات منطق را بر روی سؤالات هندسه ترجیح می دهند آسان تر باشد، زیرا تعداد سوالات هندسه بیشتری در GRE نسبت به GMAT وجود دارد.

دن ادموندس، مربی آمادگی آزمون با شرکت مشاوره پذیرش مبتنی بر نیویورک IvyWise، در یک ایمیل گفت: “در نتیجه، دانشجویانی که مهارت های ریاضی قوی تری دارند ممکن است بخواهند برای نشان دادن این مهارت ها در آزمون GMAT شرکت کنند.” “علاوه بر این، اگر می خواهید در برنامه ای که ارزش مهارت های ریاضی را دارد، شرکت نمایید، GMAT مطلوب تر از GRE به نظر برسد.”

Stacey Koprince، مدیر ارشد دانشگاهیان و مدیر انجمن آنلاین با Manhattan Prep، یک شرکت تدریس می گوید: “اگر واقعاً هندسه را دوست ندارید، ممکن است به GMAT تکیه دهید.”

مهارت های زبانی

با توجه به نظر کارشناسان،  کلمات انگلیسی استفاده شده در آزمون GRE ابهام بیشتری را نسبت به آزمون GMAT بیشتر می باشد. ادموندز از IvyWise نوشت: “بخش کلامی GRE به طور کلی از بخش کلامی GMAT دشوار است؛ این دشواری در بخش عمده ای ناشی از آن است که GRE تا چه اندازه واژگان سخت را آزمایش می کند.”

اهداف شغلی

متقاضیان MBA که قصد دارند برای شرکت های مشاوره مدیریت یا شرکت های بانکی سرمایه گذاری پس از مدرسه تجاری کار کنند، باید بدانند که برخی از این بنگاهها برای ارائه کار مورد نظر به نمرات GMAT نیاز دارند، بنابراین هنگام انتخاب آزمون این نکته را در نظر داشته باشید.

اضطراب امتحان

برخلاف آزمون GMAT در آزمون GRE به آزمایش کنندگان اجازه داده می شود در هر بخش در صورت وقت اضافه به سوالات قبلی خود برگردند و در صورت نیاز به ارتقا نمره خود بپردازند. Koprince of Manhattan Prep، که به عنوان مربی LSA ،GMAT و GRE فعالیت می کند، می گوید برخی از متقاضیان آزمایش GRE احساس راحتی می کنند که می توانند در صورت داشتن وقت کافی، به سؤالات آزمون برگردند تا کار خود را بررسی کنند و در صورت عدم وجود فرصت کافی را بررسی کنند. رفع اشتباهات بر روی GMAT می تواند تست روانشناختی را دشوارتر کند.

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. اخذ نمایندگی از بسیاری مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی خود نیز خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر