گرجستان

گرجستان و اطلاعات مربوط به این کشور

کشور گرجستان در هر دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است و از شمال با کشور روسیه ، از جنوب با ترکیه و ارمنستان ، از غرب با دریای سیاه و از جنوب شرقی با جمهوری آذربایجان هم مرز است .

از روادید های مهم کشور گرجستان که باعث شده در دوران صفویه به دوران اوج خود با ایران برسد قتل عام بسیاری از گرجی ها اسارت و تبعید سیصد هزار تن از بازماندگان گرجی های کشته شده به قزوین ، مازندران ، اصفهان و… برقراری حکومت عثمانی ها بر غرب گرجستان و حکومت صفویان بر شرق بوده است . کشور گرجستان از شرق با جمهوری اذزبایجان هم  مرز است که طول ان ۳۷۴۰۴ کیلومتر می باشد دو راه عمده ی ارتباطی گرجستان با شرق ، دریای خزر و ایران از این نقطه می گذرد ( جاده ی زمینی و راه اهن) علاوه بر ان لوله ی انتقال نفت باکو – سوبسا نیز ازین مرز می گذرد .

کشور گرجستان به ۸ استان تقسیم بندی می شود که تفلیس به عنوان پایتخت این کشور شناخته می شود ، از دیگر شهرهای مهم گرجستان می توان به باتومی ، انجازیا ، گوری  کوتائیسی ،پوتی و تلاوی اشاره کرد .

مردم در کشور گرجستان به سه زبان گرجی ، روسی و انگلیسی صحبت می کنند ولی زبان رسمی این کشور ، گرجی می باشد که دارای قدمتی ۲۵۰۰ ساله است .

به واسطه قرارگیری کشور گرجستان در منطقه اروپا سرسبز است ، از سمت غرب تحت تاثیر آب و هوای نیمه گرمسیری و از سمت شرق تحت تاثیر آب و هوای قاره ای است . بصورت معمول میانگین در تابستان ۲۰ الی ۲۴ درجه سانتی گراد و در زمستان ۲ الی ۴ درجه سانتی گراد است.

در حال حاظر در حدود ۳ میلیون و هفتصد هزار نفر در کشور گرجستان زندگی می کنند ، از همین رو کشور مهاجر پذیر است و علاقه مندان به دنبال کسب اقامت می باشند .

در کشور گرجستان اقلیت های متفاوتی در حال زندگی می باشند که ۸۳ درصد گرجی ، ۶٫۵ درصد آذری ، ۵٫۷ درصد ارمنی ، ۱٫۵ روس و ۲٫۵ درصد را مابقی اقلیت ها تشکیل داده اند .

براساس آمار منتشر شده ۷۰ درصد مردم مسیحی و پیرو ارتدکس بوده و پس از آن اسلام به عنوان بزرگترین اقلیت دینی گرجستان شناخته می شود .

فرهنگ غالب گرجستان از فرهنگ اصیل قفقازی نشات گرفته است و جزء غنی ترین فرهنگ های دنیا ست . ادبیات گرجستان قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد.

از قدیمی ترین آثار ادبی گرجستان می توان به شهادت شوشانیک از یاکوب تسورتاولی اشاره کرد که اثری فوق العاده هنری و مشهون از ایده وفاداری به میهن است . خط گرجی یکی از سیستم های نوشتاری موجود در جهان است که نخستین الفبای گرجی مربوط به سده یکم پیش از میلاد مسیح است .

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *