info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه و شرایط آن

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

پس از فروپاشی شوروی سابق روسیه به پهناورترین کشور جهان تبدیل گردید. مهاجرت به روسیه به واسطه استانداردهای بالای زندگی، تحصیل با کمترین هزینه و امکانات رفاهی و اجتماعی این کشور قطعاً گزینه جذابی برای مهاجران به شمار می آید. بدون شک در حال حاضر روسیه به همرای ایالات متحده آمریکا و چین ۳ ابرقدرت نظامی و سیاسی در جهان امروز می باشند.

علاوه بر قدرت نظامی روسیه یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می شود. این کشور به واسطه قدرت، ثروت و نفوذی که در جوامع بین المللی و سازمان ملل متحد دارد به کشور بسیار تاثیرگذاری در تغیرات سیاسی، اقتصادی و نظامی جهان تبدیل گردیده است. در ادامه این مطلب با شرایط و روش های مهاجرت به روسیه بیشتر آشنا خواهیم شد.

شرایط مهاجرت به روسیه

کشور روسیه دارای چشم اندازهای وسیعی از زندگی است که در کمتر کشوری می توان مشابه آن را یافت کرد. این کشور وسیع در زمینه های مختلفی نظیر اقتصاد، علم و فناوری، امکانات و … شرایط ایده الی دارد، از این رو هرساله افراد بسیاری با اهداف گوناگون متقاضی مهاجرت به روسیه می باشند.

روسیه کشوری مهاجرپذیر است، بر اساس قوانین دولت و اداره مهاجرت این کشور شرایط مهاجرت به روسیه به مراتب ساده تر و راحت تر از اغلب کشورهای اروپایی خواهد بود. از لحاظ فرآیند صدور ویزا و پذیرش مهاجران کشور روسیه شرایط بسیار ایده الی را برای متقاضیان فراهم نموده است.

روش های مهاجرت به روسیه

روش های مهاجرت به روسیه

روسیه دارای سیستم مهاجرتی متنوع و پیچیده ای است که بدون کمک حرفه ای می توان به آن پیمایش کرد. راه های مختلفی برای مهاجرت به روسیه وجود دارد که از آن جمله می توان به ویزای کاری، الحاق خانواده و تابعیت از طریق تابعیت اشاره کرد.

رایج ترین راه مهاجرت به روسیه از طریق ویزای کار است. افراد در صورت داشتن پیشنهاد شغلی از یک شرکت روسی و یا خوداشتغالی می توانند برای ویزای کار اقدام کنند.

ویزا معمولا تا یک سال اعتبار دارد و در صورت لزوم قابل تمدید است. برای دریافت ویزای کار، افراد باید پاسپورت معتبر، مجوز کار روسیه و مدرک بیمه پزشکی داشته باشند.

الحاق خانواده یکی دیگر از روش های محبوب مهاجرت به روسیه است. اعضای خانواده شهروندان روسیه یا مقیم دائم می توانند برای اجازه اقامت درخواست دهند و به اعضای خانواده خود در این کشور بپیوندند.

برای واجد شرایط بودن، اعضای خانواده باید معیارهای خاصی مانند داشتن گذرنامه معتبر و تهدید امنیتی را نداشته باشند. روند الحاق خانواده ممکن است چندین ماه طول بکشد و متقاضیان ممکن است نیاز به ارائه مدرکی دال بر رابطه خود با شهروند روسیه یا مقیم دائم داشته باشند.

شهروندی از طریق تابعیت نیز گزینه ای برای افرادی است که می خواهند به روسیه مهاجرت کنند. برای واجد شرایط بودن برای شهروندی، افراد باید حداقل پنج سال در روسیه زندگی کرده و دارای مجوز اقامت معتبر باشند. آنها همچنین باید آزمون زبان روسی را بگذرانند و دانش تاریخ و فرهنگ روسیه را نشان دهند.

پس از دریافت شهروندی، آنها به تمام حقوق و مزایای شهروندان روسیه، از جمله توانایی رای دادن و دسترسی به برنامه های رفاه اجتماعی دسترسی خواهند داشت.

علاوه بر این روش ها، روسیه چندین برنامه سرمایه گذاری و مهاجرت تجاری را نیز ارائه می دهد. این برنامه ها به افراد اجازه می دهد تا در مشاغل روسی سرمایه گذاری کنند یا کسب و کار خود را در این کشور راه اندازی کنند و در نتیجه اقامت یا شهروندی دریافت کنند.

به طور کلی، مهاجرت به روسیه می تواند یک فرآیند چالش برانگیز باشد که نیاز به برنامه ریزی و آمادگی دقیق دارد.

مشاوره با یک وکیل مهاجرت با تجربه می تواند در حصول اطمینان از اینکه روند به خوبی پیش می رود و افراد می توانند با موفقیت در کشور مستقر شوند مفید باشد.

برای مهاجرت به روسیه روش های متنوع و ایده الی وجود دارد، از این رو افراد با ارزیابی شرایط فردی و هدف خود و همچنین جمع آوری اطلاعات کافی در مورد شرایط و قوانین انواع روش های مهاجرتی می توانند بهترین روش مهاجرت به روسیه را انتخاب نمایند. در ادامه با انواع روش های مهاجرت به روسیه بیشتر آشنا خواهیم شد.

مهاجرت تحصیلی به روسیه

از لحاظ ترویج عمل و دانش روسیه عملکرد بسیار درخشانی را از خود نشان داده است، طی ۲ دهه گذشته نرخ سواد اجتماعی در این کشور از ۷۲ درصد به بیش از ۹۹ درصد رسیده است، این بدین معناست که سیستم آموزشی روسیه تقریباً ریشه بی سوادی نسبی در این کشور را از بین برده است.

روسیه به همراه آمریکا قطب رشته تحصیلی هوا فضا در جهان می باشد، رشته های دیگری نظیر پزشکی و مهندسی نیز از طرفداران فراوانی برخوردار می باشند. علاوه بر سیستم آموزشی مدرن و کارآمد تحصیل در روسیه از مزایای دیگری نیز برخوردار خواهد بود که عبارتند از:

 • هزینه های مناسب تحصیل در روسیه
 • تحصیل در دانشگاه های معتبر
 • استفاده از امکانات آموزشی ایده ال
 • امکان اخذ اقامت دائم روسیه پس از تحصیل

مهاجرت کاری به روسیه

روسیه علاوه بر اینکه نهمین اقتصاد بزرگ جهان است یکی از سریعترین اقتصادهای در حال رشد جهان را نیز در اختیار دارد. سرمایه گذاری های متعدد شرکت های داخلی و خارجی به همراه اجرای سیاست های مالی دقیق باعث رشد چشمگیر اشتغال زایی در این کشور شده است. از این رو موقعیت های شغلی مناسب با درآمد بالا برای افراد متخصص و تحصیلکرده به وفور یافت می شود.

مسکو پایتخت روسیه قطب اقتصاد و سرمایه گذاری در این کشور می باشد، مسکو بزرگترین شهر اوروپا به عنوان یکی از مراکز تجاری جهان شناخته شده است، تعدد شرکت های بین المللی مطرح که در این شهر مشغول به کار می باشند زمینه ایجاد اشتغال زایی را به شکل مطلوبی فراهم ساخته است.

طبق قوانین مهاجرتی روسیه متقاضیان کار در این کشور می بایست پیشنهاد کار از کارفرما (job offer) دریافت نمایند و به زبان روسی تسلط کافی داشته باشند. مهاجرت کاری به روسیه علاوه بر اینکه کم هزینه ترین روش مهاجرت به این کشور می باشد از مزایای دیگری نیز برخوردار خواهد بود که به شرح ذیل می باشد:

 • کسب درآمد قابل توجه
 • کوتاه ترین مسیر برای کسب اقامت دائم روسیه
 • استفاده کامل از حقوق شهروندی
 • عدم تبعیض بین کارمندان خارجی و روس
 • امکان همراهی خانواده با فرد متقاضی
 • کم هزینه ترین روش مهاجرت به روسیه

سرمایه گذاری در روسیه

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

طبق قوانین کشور روسیه هیچ تبعیضی بین سرمایه گذاران خارجی و داخلی در رابطه با محدودیت های اخذ مجوزهای لازم و سایر موارد وجود نخواهد داشت، از سوی دیگر ثبات اقتصادی و سیاست های حمایت از سرمایه گذاری زمینه سرمایه گذاری های خارجی را به بهترین شکل فراهم نموده است. سرمایه گذاری در روسیه علاوه بر سودآوری به عنوان یکی از بهترین روش های مهاجرت به این کشور پهناور می باشد. برای سرمایه گذاری در روسیه به منظور سودآوری یا اخذ اقامت دائم این کشور روش های متنوعی وجود دارد که به شرح ذیل می باشد:

 • سرمایه گذاری در املاک
 • راه اندازی کسب و کار پر سود و ایجاد اشتغال
 • کمک های مالی به موسسات و پروژه های دولتی

مهاجرت از طریق ازدواج

بر اساس قوانین مهاجرتی روسیه افرادی که با یک تبعه روسی ازدواج نمایند می توانند پس از گذشت زمان مشخصی اقامت دائم و تابعیت این کشور را دریافت نمایند. متقاضیان ازدواج در روسیه می بایست مدارک مختلفی را ارائه نمایند که در صورت تائید در ابتدا به مدت ۹ ماه در این کشور اقامت خواهند داشت که این اقامت در نوع موقت بوده و RVP نام دارد، اعتبار آن می تواند به میزان ۳ سال باشد اما ۹ ماه باید به صورت پیوسته باشد.  این گزینه به صورت یک مهر در پاسپورت افراد قرار می گیرد. در نظر داشته باشید که مهم ترین شرط اخذ اقامت موقت اثبات توانایی مالی شما و یا فرد روسی بوده و باید در آزمون زبان روسی نیز شرکت نمایید. عموماً نامه اثبات مالی همان گردش ۳ ماه اخیر با مهر و امضا از بانک است.

معمولاً پس از مدت یک سال افراد می توانند درخواست اقامت دائم را ارائه نمایند، مدت اقامت اولیه در این کشور ۵ سال بوده که جمعاً می بایست دو سال و نیم را در کشور روسیه حضور داشته باشید یعنی ۶ ماه در سال. مهمترین شرط اخذ اقامت دائم داشتن پراپیسکا ( آدرس رسمی) و همینطور اثبات توانایی مالی است.

پس از گذشت ۱ سال از دریافت اقامت دائم افراد می توانند درخواست تابعیت روسیه را ارئه نمایند و در این رویه نیز می بایست در دوره های ۶ ماهه به مدت ۴ سال در این کشور حضور داشته باشند، در نهایت افراد متقاضی تابعیت دائمی این کشور ا اخذ خواهند نمود.

مدارک مورد نیاز برای ازدواج در روسیه

 • مدارک هویتی طرفین
 • مدارک شغلی و تحصیلی طرفین
 • مدارکی که نشانگر رضایت قلبی هر ۲ طرف برای اقدام به ازدواج باشد
 • آدرس محل سکونت زوج مورد نظر
 • اثبات ادامه زندگی مشترک در مدت زمان تعین شده
 • تمکن مالی زوج مورد نظر جهت تامین هزینه های زندگی
 • گواهی سلامت طرفین

امکان مهاجرت به روسیه ۲۰۲۳

در اواخر دهه ۸۰ میلادی اوضاع نابه سامان اقتصادی در روسیه باعث شد شمار زیادی از مردم این کشور به منظور دست یابی به یک زندگی بهتر به نقاط مختلف جهان مهاجرت نمایند، این روند تا ابتدای قرن بیستم ادامه داشت. از سال ۲۰۰۱ دولت روسیه تغیرات اساسی را در ساختار اقتصادی این کشور به وجود آورد این تغیرات موجب رشد اقتصادی، کاهش نرخ بیکاری و ارتقای سطح آموزشی روسیه شد.

این شرایط روند مهاجرتی روسیه را به حالت معکوس درآورد، طبق آمار موجود در دهه گذشته روند مهاجرت افراد از نقاط مختلف جهان به منظور تحصیل، کار و زندگی در روسیه با افزایش چشمگیری رو به رو شده است. علاوه بر شرایط اقتصادی مطلوب، دانشگاه های معتبر و استانداردهای بالای زندگی سهولت در اخذ ویزا و مهاجرت به این کشور از دیگر دلایل افزایش آمار مهاجرت به روسیه در سال ۲۰۲۳ می باشد.

مزایای مهاجرت به روسیه

بدون شک مزایا و معایب مهاجرت به هر کشوری از دیدگاه افراد مختلف متفاوت خواهد بود. معمولاً مقایسه تناسب بین مزایا و معایب مهاجرت و زندگی در هر کشوری می تواند معیار مناسبی برای تصمیم گیری متقاضیان مهاجرت به هر کشوری باشد. به واسطه امکانات ایده ال و شرایط مناسب جهت سرمایه گذاری و تجارت اکثر افراد به منظور تحصیل و سرمایه گذاری برای مهاجرت به روسیه اقدام می نمایند. به طور کلی مزایا مهاجرت به روسیه به شرح ذیل می باشد:

 1. استفاده از حقوق شهروندی
 2. عدم تبعیض بین اتباع روسیه و مهاجران
 3. امکانات آموزشی ایده ال
 4. امنیت در سرمایه گذاری و تجارت
 5. امکان اخذ تابعیت برای کلیه افراد خانواده

معایب مهاجرت به روسیه

قطعاً علاوه بر مزایای ذکر شده مهاجرت به روسیه و زندگی در این کشور از معایب گوناگونی برخوردار است. بسیاری از کارخانجات صنعتی و تولیدی در روسیه نزدیک به شهرها و در برخی از موارد حتی داخل شهرها فعالیت دارند از این رو از لحاظ آلودگی هوا روسیه در بین ۱۷۱ کشور رتبه ۱۳۱ را ازان خود نموده است.

علاوه بر این مصرف بیش از اندازه الکل و پرخاشگری از خصوصیات مردم روسیه است، به طور کلی معایب مهاجرت به روسیه و زندگی در این کشور به شرح ذیل می باشد:

 • آلودگی و سرمای هوا
 • ظاهر کثیف و بی روح شهرها (از لحاظ نظافت و معماری)
 • فروش تنباکو و الکل به افراد زیر ۱۸ سال
 • بالاترین نرخ پرخاشگری و عدم احترام به حقوق شهروندی
 • اختلاف طبقاتی بین اقشار جامعه
 • خدمات درمانی بسیار ضعیف
 • سطح درآمد بسیار ناچیز
 • هزینه های نسبتاً بالای زندگی

قوانین مهاجرت به روسیه

قوانین مهاجرت در روسیه پیچیده است و برای کسانی که با آنها آشنایی ندارند می تواند چالش برانگیز باشد. قوانین و مقررات مربوط به مهاجرت به طور مداوم در حال تغییر هستند، بنابراین برای افراد مهم است که در مورد آخرین تغییرات و الزامات به روز بمانند. یکی از قوانین کلیدی حاکم بر مهاجرت در روسیه، قانون فدرال در مورد وضعیت حقوقی اتباع خارجی است. این قانون حقوق و تعهدات اولیه اتباع خارجی مقیم روسیه و همچنین مراحل اخذ ویزا، اجازه اقامت و شهروندی را تعیین می کند.

ویزا برای اکثر شهروندان خارجی که می خواهند وارد روسیه شوند مورد نیاز است. انواع مختلفی از ویزاها از جمله ویزای توریستی، ویزای تجاری و ویزای کاری وجود دارد.

شرایط لازم برای هر نوع ویزا می تواند متفاوت باشد، و مهم است که قبل از درخواست، الزامات و دستورالعمل های درخواست را به دقت بررسی کنید. برای شهروندان خارجی که می خواهند برای مدت طولانی در روسیه زندگی و کار کنند، مجوز اقامت لازم است.

برای دریافت اجازه اقامت، افراد باید معیارهای خاصی را داشته باشند، مانند داشتن ویزای معتبر، اثبات اینکه مکانی برای زندگی دارند، و نشان دهند که منابع مالی کافی برای حمایت از خود دارند. تابعیت در روسیه نیز توسط قانون تنظیم می شود و شرایط خاصی برای تابعیت وجود دارد.

علاوه بر شرایط اقامتی که قبلا ذکر شد، متقاضیان شهروندی باید تسلط به زبان روسی و دانش تاریخ، فرهنگ و قوانین روسیه را نیز نشان دهند. به طور کلی، قوانین مهاجرت در روسیه پیچیده است و نیاز به توجه دقیق به جزئیات دارد.

مشاوره با یک وکیل مهاجرت با تجربه می تواند در حصول اطمینان از اینکه افراد حقوق و تعهدات خود را به عنوان شهروندان خارجی در روسیه درک می کنند و می توانند با موفقیت روند مهاجرت را طی کنند مفید باشد.

سریعترین روش مهاجرت به روسیه

یکی از سریع ترین راه های مهاجرت به روسیه از طریق برنامه ویزای سرمایه گذاری است. این برنامه به شهروندان خارجی که مقدار مشخصی پول در یک تجارت روسی سرمایه گذاری می کنند اجازه می دهد اجازه اقامت و در نهایت شهروندی دریافت کنند.

حداقل مبلغ سرمایه گذاری برای این برنامه ۱۰ میلیون روبل (تقریباً ۱۳۰۰۰۰ دلار آمریکا) است و سرمایه گذاری باید در شرکتی انجام شود که در روسیه ثبت شده است.

برای واجد شرایط بودن برای برنامه ویزای سرمایه گذاری، متقاضیان باید نشان دهند که سرمایه گذاری آنها به نفع اقتصاد روسیه و ایجاد شغل برای شهروندان روسیه است.

آنها همچنین باید معاینه پزشکی را پشت سر بگذارند و مدرکی دال بر منابع مالی خود ارائه دهند. پس از اخذ مجوز اقامت، سرمایه گذار می تواند برای مدت طولانی در روسیه زندگی و کار کند و در نهایت از طریق تابعیت برای شهروندی اقدام کند.

در حالی که برنامه ویزای سرمایه‌گذاری می ‌تواند گزینه سریع ‌تری نسبت به سایر روش‌های مهاجرت باشد، اما گران ‌تر است و نیاز به سرمایه‌ گذاری قابل توجهی دارد.

بهترین روش مهاجرت به روسیه

تعیین “بهترین” روش مهاجرت به روسیه به شرایط و اهداف منحصر به فرد هر فرد بستگی دارد. با این حال، یک گزینه بالقوه که ممکن است برای برخی جذاب باشد، برنامه ویزای کارگر ماهر است.

برنامه ویزای skilled worker به شهروندان خارجی که دارای مهارت یا تخصص تخصصی هستند اجازه می دهد تا ویزای کار و در نهایت اجازه اقامت دریافت کنند. برای واجد شرایط بودن، افراد باید یک پیشنهاد شغلی از یک شرکت روسی داشته باشند و شرایط تحصیل و تجربه خاصی را داشته باشند.

ویزا معمولاً تا سه سال اعتبار دارد و در صورتی که فرد به الزامات برنامه ادامه دهد، قابل تمدید است. یکی از مزایای بالقوه برنامه ویزای کارگر ماهر این است که می تواند منجر به اقامت دائم و شهروندی شود.

پس از پنج سال زندگی و کار در روسیه با ویزای کارگر ماهر، افراد ممکن است واجد شرایط درخواست اقامت دائم و در نهایت تابعیت از طریق تابعیت باشند. به طور کلی، برنامه ویزای کارگر ماهر ممکن است گزینه خوبی برای افرادی باشد که مهارت یا تخصص ارزشمندی دارند و می خواهند خود را برای مدت طولانی در روسیه مستقر کنند.

مانند هر روش مهاجرتی، مهم است که قبل از پیگیری این مسیر، شرایط را به دقت بررسی کنید و با یک وکیل مهاجرت با تجربه مشورت کنید.

آمار مهاجرت به روسیه

روسیه کشوری با سابقه مهاجرت طولانی است، اما در سال های اخیر، دولت رویکردی محدودتر در قبال سیاست های مهاجرتی در پیش گرفته است. طبق آمار رسمی، تا ژانویه ۲۰۲۱ تقریباً ۹.۲ میلیون شهروند خارجی در روسیه زندگی می کردند که تقریباً ۶٪ از کل جمعیت را تشکیل می دهد.

اکثر شهروندان خارجی ساکن روسیه از کشورهای همسایه مانند اوکراین، قزاقستان و ازبکستان هستند. علاوه بر این، جمعیت قابل توجهی از شهروندان چینی، ویتنامی و تاجیک در روسیه زندگی می کنند. بزرگترین گروه از شهروندان خارجی ساکن روسیه را مهاجران کارگری تشکیل می دهند که برای کار در صنایعی مانند ساخت و ساز، کشاورزی و حمل و نقل می آیند.

در سال‌های اخیر، روسیه چندین سیاست را برای محدود کردن مهاجرت اجرا کرده است، از جمله تشدید شرایط ویزا، افزایش کنترل‌های مرزی و سرکوب مهاجرت غیرقانونی.

علاوه بر این، دولت اقداماتی را برای ارتقای استخدام شهروندان روسی نسبت به کارگران خارجی، از جمله سهمیه بندی تعداد کارگران خارجی که شرکت ها می توانند استخدام کنند، ارائه کرده است.

با وجود این محدودیت ها، برخی از صنایع در روسیه همچنان به شدت به نیروی کار خارجی متکی هستند. به عنوان مثال، صنعت ساخت و ساز به شدت به مهاجران کارگری وابسته است که اغلب در شرایط سخت و خطرناک با دستمزد پایین کار می کنند. همه‌گیری کووید-۱۹ بر مهاجرت به روسیه نیز تأثیر گذاشته است و بسیاری از مرزها بسته شده و محدودیت‌های سفر اعمال شده است.

به طور کلی، مهاجرت به روسیه همچنان یک موضوع پیچیده و در حال تحول است. در حالی که دولت در سال‌ های اخیر رویکرد محدود تری را در پیش گرفته است، هنوز فرصت‌ هایی برای شهروندان خارجی وجود دارد که از طریق برنامه‌های مهاجرتی مختلف در روسیه زندگی و کار کنند.

وکیل مهاجرت به روسیه

وکیل مهاجرت می تواند منبع ارزشمندی برای افرادی باشد که به دنبال مهاجرت به روسیه هستند. این وکلا در مورد فرآیندهای پیچیده حقوقی و بوروکراتیک مربوط به اخذ ویزا، مجوز کار و اجازه اقامت در روسیه آگاه هستند.

آنها می توانند به افراد کمک کنند تا در مورد نیازها و مدارک مختلف پیمایش کنند و می توانند راهنمایی هایی در مورد بهترین روش های مهاجرت برای شرایط منحصر به فرد هر فرد ارائه دهند.

علاوه بر این، وکلای مهاجرت می توانند از افراد در مراحل قانونی مربوط به مهاجرت، مانند درخواست تجدید نظر یا اختلاف با سازمان های دولتی، نمایندگی کنند. کار با یک وکیل مهاجرت با تجربه می تواند به اطمینان از روند روانتر و موفق تر مهاجرت به روسیه کمک کند.

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده می توان نتیجه گیری کرد، که شرایط زندگی در روسیه نسبت به کلیه کشورهای اروپایی تفاوت خواهد داشت، خصوصاً از لحاظ فرهنگ، طرز برخورد و فضای زندگی. روسیه به هیچ وجه از زرق و برق دیگر کشورهای اروپایی برخوردار نیست، در عین حال هزینه زندگی در این کشور نست به برخی از کشورهای اروپایی بیشتر خواهد بود.

در عوض روسیه از دانشگاه های معتبری برخوردار است و هزینه تحصیل در این کشور بسیار مناسب می باشد، به طور کلی زندگی در روسیه برای همه افراد مناسب نخواهد بود. مهم ترین موضوع برای مهاجرت به روسیه و زندگی در این کشور تعین هدف از سوی فرد متقاضی، برنامه ریزی و ارزایابی دقیق شرایط زندگی در روسیه می باشد.

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر