...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

زندگی در روسیه

شرایط زندگی در روسیه

Living conditions in Russia

زندگی در روسیه همه افراد را به یاد سرما و یا هاکی روی یخ می اندازد. بسیاری از افراد تصور سرزمین مملو از برف را از کشور روسیه  دارند. افرادی که قصد تحصیل و یا کار در این کشور را دارند می بایست با ابعاد مختلف زندگی در این کشور مانند هزینه ها و فرهنگ آن آشنا شوند.

مهاجرت به کشوری دیگر گام مهمی در زندگی هر فرد می باشد، بنابراین آمادگی شخص قبل از سفر از الزامات مهاجرت برای هر فرد می باشد. زندگی با زبان و فرهنگ جدید در سرزمینی نو چالش های را به همراه خواهد داشت. در مقاله پیش رو قصد داریم در ارتباط با ابعاد مختلف زندگی در شهرهای روسیه بیشتر آشنا شویم، با ما همراه باشید.

معایب زندگی در روسیه چیست؟

 همه کشورهای دنیا علی رغم مزایایی که از جهات مختلف برای زندگی دارند، از مشکلاتی نیز برخوردارند . این مشکلات می تواند در زمینه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و یا فرهنگی باشد که در این بخش از مقاله با تعدادی از آنها آشنا می شویم.

شهرها برای مردم ساخته نشده اند

یکی از مشکلاتی که در کشور روسیه ممکن است با آن مواجه شوید معماری نه چندان زیبای این کشور می باشد گویی که شهر ها برای مردم ساخته نشده اند.

تصور توریست ها از مسکو به عنوان ثروتمند ترین شهر روسیه جایی شبیه به کاخ کرملین و یا کلیسای جامع باسیل می باشد در حالی که در فضای شهری با همچنین صحنه های مواجه نمی شوند. خانه ها قدیمی و معماری یکنواخت و بی روح ساختمان ها گاهی برای مهاجران خوشایند نیست.

اختلاف طبقاتی مشهود است

بیشتر از ۲۰ میلیون نفر مردم روسیه در فقر زندگی می کنند، ولی اگر درآمد شما بیش از ۱۰۰۰۰ روبل در ماه یعنی معادل ۱۴۰ دلار باشد، با محاسبات دولت در دسته افراد ثروتمند قرار می گیرید که همین گواه از شرایط بد اقتصادی و احتساب نادرست دولت از سطح در آمد در مقابل گرانی در شهر مسکو دارد.

خدمات درمانی ضعیف

خدمات بهداشتی و درمانی در کشور روسیه از کیفیت پایینی برخوردار است. تصاویری که سالانه از مراکز درمانی کشور روسیه منتشر می گردد گواه این است که گاهی به دلیل امکانات ضعیفی که در مراکز درمانی وجود دارد بیماران در روسیه دچار مشکلات جدی می گردند.

مزایای زندگی در روسیه چیست؟

علی رغم مشکلاتی که در کشور روسیه وجود دارد می توان به نکاتی اشاره کرد که زندگی در روسیه را به انتخاب های ارجح هر شخصی تبدیل می نماید که به چند مورد از ان ها اشاره می کنیم

محیط تحصیلی فوق العاده

روسیه از آن دست کشورهایی است که تحصیل در آن از کیفیت بالایی برخوردار می باشد. دانشگاه های روسیه از سطح علمی بالایی برخوردارند و رشته های گوناگونی در دانشگاه ها در حال تدریس می باشند. بخش تحقیقاتی دانشگاه ها فعالانه در حال جذب دانشجویان خارجی به منظور ارتقای سطح علمی برای تحصیل در روسیه می باشد.

هر ساعتی از شبانه روز خرید کنید

زندگی در روسیه به نوعی یعنی هر ساعتی از شبانه روز هر چه می خواهید تهییه نمایید. همه نوع خدماتی در ساعات مختلفی از شبانه روز در اختیارتان قرا می گیرد، اگر نیمه شب احتیاج به کتابی داشتید کتابفروشی باز است، اگر زمان خاصی از شب لامپ منزلتان سوخت نگران نباشید چون فروشگاه ها باز هستند و اگر نیمه شب خواستید گل بخرید هم گل فروشی ها باز هستند.

بدون نسخه دارو بخرید!

یکی از مزایای زندگی در روسیه برای مهاجرین هدر ندادن زمان و پول برای ملاقات پزشک می باشد چرا که قادر خواهید بود بدون داشتن نسخه، یکسری از داروها را از داروخانه خریداری نمایید. البته گاهی خرید دارو بدون نسخه خطراتی را در بر دارد بنابراین باید دقت کرد که در مواقع اضطراری با مراجعه به پزشک داروهای مورد نیاز تهیه شود.

زندگی در روسیه چه تفاوت های با زندگی در ایران دارد؟

یکی از مهم ترین گزینه ها برای هر فرد مهاجری که از طرق های مختلف تحصیلی و یا کاری وارد هر کشوری می گردد، هزینه ها می باشد. در این بخش به بیان تفاوت هزینه ها در ایران و روسیه و چند تفاوت دیگر می پردازیم تا با آشنایی بیشتر خود را برای سفر آماده کنید.

تفاوت هزینه های زندگی در ایران و روسیه

قیمت دلار در روسیه در سال ۲۰۱۲، ۳۰ روبل بوده است که در نوامبر ۲۰۱۴ افزایش ناگهانی به ۷۰ روبل داشته که مشابه شرایط افزایش دلار در ایران بوده است. البته مشکلی که در ایران وجود دارد نداشتن درآمد سالانه می باشد در حالی که در روسیه نسبت در آمد ماهیانه اقشار مختلف از ایران بهتر می باشد.

خرد و خوراک در ایران و روسیه نسبتا مشابه است هزینه یک وعده غذای یک نفره در رستوران در ایران ۲۰ هزار تومان و در روسه ۳۵ هزارتومان است. برخی از اقلام نیز گاهی ارزانتر هستند به عنوان مثال یک فنجان کاپو چینو در ایران ۹۰۰۰ تومان در حالی که معادل روبل روسیه ۷۰۰۰ تومان می باشد.

یکی از معیارهای سنجش گرانی و ارزانی در شهر های مختلف دنیا وضعیت گرانی کالاها و مقایسه آنها با یکدیگر در شهرهای دیگر دنیا می باشد که همانطور که اشاره شد تهران و مسکو تفاوت فاحشی در این زمینه ندارند.

خود را برای گرما آماده کنید!

همانطوری که در ابتدای مقاله اشاره نمودیم تصور بسیاری از مردم از زندگی در کشور روسیه یعنیی پوشیدن کت های بلند و کلاه های پشمی، در حالی که این تصور اشتباه است و تابستان های روسیه از ایران بسیار گرمتر است به حدی که دمای هوا در ماه جولای به بالای ۳۵ درجه می رسد، پس خود را برای گرمای تابستان آماده کنید.

خدمات پزشکی رایگان می باشد

تمام شهروندان روسیه تحت پوشش طیف کاملی از خدمات پزشکی رایگان با بودجه دولتی قرار دارند. با این حال، در دسترس بودن و کیفیت خدمات بسیار متفاوت است و مراقبت های پزشکی به ویژه در مقایسه با استانداردی که برخی از مهاجران ممکن است انتظار داشته باشند متفاوت است.

توصیه می شود اگر شخصی بیماری خاصی دارد و  قصد مهاجرت به روسیه را دارد با مراجعه به وبسایت Rossiyskaya Gazeta از داروی تجویزی خود در این کشور مطمئن شود.

برای مسافرت های طولانی مدت چه کنید؟

بسیاری از ایرانیان برای سفرهای طولانی خود از ماشین  های شخصی استفاده می کنند در حالی که در روسیه به دلیل شرایط آب و هوایی متفاوت و وسعت کشور، سفر با ماشین های شخصی چندان رایج نمی باشد و از آنجاییکه همه شهرهای بزرگ با هواپیما قابل دسترسی می باشند و طیف گسترده ای نیز از خطوط هوایی روسی وجود دارد، تردد با آنها رایج تر از ماشین های شخصی می باشد.

زندگی شما در روسیه چگونه خواهد بود؟

برای مهاجرت به هر کشوری می بایست با یکسری از حقایق آن آشنا شوید تا بتوانید تصمیم درستی برای مهاجرت به آن کشور داشته باشید. مواجهه با شرایط فرهنگی و آداب و رسوم غذایی جدید در محیطی که برای اولین بار قصد زندگی در آن کشور را دارید با چالش هایی همراه می باشد که با آشنایی بیشتر می توانید به راحتی با این چالش ها کنار بیایید.

زمستان های کشنده!

هیچ راه دیگری وجود ندارد، روسیه سرد است. اگر در فصل سرد سال برای دیدن روسیه به این کشور سفر کنید قطعا اولین چیزی که با آن روبرو می شوید، دمای پایین هوا، زمین های لیزی که ممکن است روی آن ها سر بخورید و مقداری کمی هم آفتاب می باشد. پس اگر عاشق سرما هستید روسیه را انتخاب کنید.

یخ ها باید آب شوند

ممکن است اولین چیزی که پس از مهاجرت به روسیه با آن مواجه می شوید دلگیر بودن مردم باشد، در مترو ها و اتوبوس ها مردم حتی لبخند هم نمی زنند و گاهی نشان دادن احساسات بیش از اندازه در این فضاها بی ادبی به حساب می آید.

ولی این را بدانید که وقتی یخ یک روسی با شما آب شود بسیار گرم، مهربان و شوخ خواهد بود. روس ها به گردو شهرت دارند، شاید پوستشان سخت باشد ولی وقتی به درون این پوست سخت نفوذ کنید چیزهای بسیار خوبی خواهید یافت.

مسکو خطرناک است!

همانند همه کشورهای بزرگ و پایتخت های بزرگشان مسکو نیز برای پیاده روی در ساعات دیروقت شب در خیابان های تاریک مناسب نیست ولی اگر بدانید در چه محله ای زندگی می کنید و یک زندگی روتین  داشته باشید جای نگرانی نیست.

ولی یادتان باشد که هر آنچه که در رابطه با روسیه شنیده اید لزوما درست نمی باشد و تجربه زندگی شما در روسیه نمود روشنی از همه چیز را برایتان آشکار خواهد نمود.

زندگی در روسیه برای چه افرادی مناسب است؟

روس ها خود را ملتی فرهیخته می دانند. آنها مطالب زیادی می خوانند و اگر به آنها بگویید که پوشکین یا تولستوی را نخوانده اید بسیار تعجب می کنند! کتاب در روسیه ارزان است و اکثر مردم می توانند هزینه ۵-۱۰ کتاب در ماه را بدون آسیب جدی به بودجه خانواده خریداری کنند. اینها نمونه های ساده ای از مواردی بود که روس ها به آن علاقه مندند بنابراین اگر با حال و هوای روسیه بیشتر آشنا شوید می توانید بفهمید که آیا زندگی در این کشور برای شما مناسب است یا خیر.

اگر به تئاتر علاقه دارید روسیه را انتخاب کنید!

هر شهری حداقل یک تئاتر داد. فرهنگ تئاتر در زمان اتحاد جماهیر شوروی توسعه یافته بود که بلیط ها از طریق مدارس فروخته می شدند. شهرها به محلات تقسیم می شدند و شخصی وجود داشت که مسئول هر محله خاص بود و شخص مسئول “بخش فرهنگ” بازدید جمعی از تئاتر را ترتیب می داد. همچنین حضور در اجراها در یک گروه همیشه بسیار سرگرم کننده بوده است و این باعث محبوبیت تئاترها شده است.

امروزه، انواع مختلفی از نمایش های تئاتر گسترش یافته است که از نمایش های روسی و شکسپیر گرفته تا کولی ها و تفسیرهای معاصر، پس اگر از آن دسته افراد هستید که به هنر علاقه دارید روسیه گزینه مناسبی است.

اگر از نژاد پرستی متنفرید به روسیه نروید!

اگر از آن دسته افرادی هستید که نژاد پرستی را منفور می دانید زندگی در روسیه گزینه مناسبی برای شما نیست چرا که در کشور روسیه همیشه به عنوان یک بیگانه شناخته می شوید. روزانه وقتی در حال حمل و نقل عمومی هستید و یا در بیمارستان و یا مغازه ای هستید، به شما یادآوری می کنند که یکی از آنها نیستید. این شعار که روسیه برای روس هاست قبلا توسط سرخپوستان ابراز می شد ولی امروزه توسط بسیاری از روس ها پذیرفته شده است.

در مسکو نوشیدنی الکلی گویی یک سنت است!

اگر نمی خواهید که در محیطی زندگی کنید که همه از نوشیدنی های الکلی از سن کم تا پایان زندگیشان استفاده می کنند، به مسکو نروید. زندگی در روسیه یعنی یک کودک مدرسه ای از دوران مدرسه با نوشیدنی های الکلی آشنا می شود که برای بسیاری از خانواده های ایرانی خوشایند نیست.

بسیاری از کیوسک های کوچک و فروشگاه های بزرگ به راحتی به کودکان نوشیدنی الکلی می فروشند! هر واکنش منفی در مقابل الکل، غیر عادی به نظر می رسد و فروش و استفاده از این نوشیدنی ها در هر بازه سنی مشکلی ندارد و گاهی روس ها از خوردن نوشیدنی به حد زیاد به خود افتخار هم می کنند.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره در ایران که به صورت همزمان دارای دو مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد، به شما دوستان عزیز توصیه می نماید برای انجام هر پروسه مهاجرتی با مشاورین مجرب مشورت نمایید تا در صورت نداشتن آگاهی لازم مسیر نادرستی را برای آینده خود انتخاب نکنید.

آشنایی با شهرهای روسیه

کشور روسیه به عنوان بزرگترین کشور دنیا از شرق اروپا تا شمال آسیا وسعت دارد. پایتخت آن شهر مسکو از جمله برترین شهرهای روسیه و اروپا به شمار می رود. 

همه متقاضیان می بایست اطلاعات جامع و صحیحی از محل زندگی خود در کشور مورد نظر کسب نمایند. فلذا گروه تحریریه آریاناپارس در این مقاله اطلاعات مربوط به تمامی شهرهای روسیه را جهت آگاهی بیشتر هموطنان عزیزمان در اختیار ایشان قرار داده است.

تصمیم گیری در مورد زندگی  در خارج از کشور اقدامی کاملاً تاثیرگذار است. شما باید با فرهنگ دیگری ارتباط برقرار کنید، با شرایط جدید آب و هوا سازگار شوید، شروع به یادگیری زبان روسی کنید و با خصوصیات شخصیتی ساکنان محلی آشنا شوید.

بهترین شهرهای روسیه برای مهاجرت کاری

جمهوری روسیه به واسطه وسعت و منابع طبیعی زیاد، نقش بسزایی را در اقتصاد اتحاد جماهیر شوروی داشت. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی، دولت روسیه به خصوصی سازی در همه بخش های اقتصادی کشور پرداخت و در ابتدای این امر کوپن هایی صادر کرد که به مردم امکان خرید سهام در بنگاه های خصوصی را می داد. با این حال روند خصوصی سازی کند بود و بسیاری از بنگاه ها به ویژه در صنایع سنگین تحت مالکیت دولت بودند. در حال حاضر اقتصاد روسیه در زمینه های کشاورزی، جنگلداری، ماهیگیری، منابع انرژی، حمل و نقل، ماشین سازی و صنعت نساجی فعالانه رو به پیشرفت است.

سه تا از برترین شهرهای روسیه از حیث اقتصادی به شرح زیر می باشد.

مسکو

مسکو پایتخت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی روسیه و قلب تپنده روس ها به حساب می آید. این شهر یکی از بزرگترین اقتصادهای شهری در اروپا است و بیش از یک پنجم تولید ناخالص داخلی روسیه را به خود اختصاص می دهد. مسکو در میان شهرهای روسیه کمترین میزان بیکاری با ۲٫۷ درصد را به خود اختصاص داده است. مسکو مرکز مالی روسیه، بزرگترین بانک های این کشور و بسیاری از بزرگترین شرکت های آن مانند غول گاز طبیعی گازپروم در این شهر واقع شده است.

سن پترزبورگ

سن پترزبورگ یک دروازه بزرگ تجاری، مرکز مالی و صنعتی روسیه است که در تجارت نفت و گاز، کشتی سازی، صنعت هوافضا، رادیو و الکترونیک، نرم افزار و کامپیوتر تخصص دارد. هزینه های زندگی برای یک خانواده ۴ نفره در شهر سن پترزبورگ معادل ۱۸۰۰ دلار تخمین زده می شود. این هزینه در مقایسه با هزینه های زندگی در شهرهای دیگر دنیا بسیار پایین تر می باشد.

با توجه به بازار کار مناسب در رشته هایی نظیر ماشین سازی، ماشین آلات سنگین و حمل و نقل، از جمله مخازن و سایر تجهیزات نظامی، معدن، ساخت ابزار، علاقه مندان و متخصصان در رشته های عنوان شده، از شانس بالاتری برای ورود به بازار کار برخوردار می باشند.

نیژنی نووگورود

به واسطه قدمت و گذشته شهر نیژنی نووگورود (Nizhny Novgorod)، بعضی ها این شهر را پایتخت سوم روسیه می نامند. این شهر، در میانه های قرن نوزدهم، پایتخت تجاری امپراتوری روسیه بود و صنعتش حسابی رونق داشت. اهمیت تجاری این شهر در قرن نوزدهم چنان بود که بیا می کردند سن پترزبورگ سر، مسکو قلب و نیژنی نووگورود هم کیف پول روسیه است و از همین رو مهاجرت به روسیه در این شهر بیشتر از قبل شد.

پر جمعیت ترین شهرهای روسیه کدامند؟

روسیه با ۱۴۶ میلیون نفر به عنوان نهمین کشور پر جمعیت دنیا شناخته می شود. اما به واسطه وسعت زیاد این کشور، تراکم بسیار پایین می باشد. جمعیت در روسیه اروپا، نزدیک کوه های اورال و جنوب غربی سیبری متراکم است. ۷۳٪ از جمعیت در مناطق شهری زندگی می کنند و ۲۷٪ در مناطق روستایی. مسکو، یکی از بزرگترین شهرهای جهان و بزرگترین شهر در اروپا در این کشور واقع شده است. از دیگر شهرها برای زندگی در روسیه می توان به سن پترزبورگ، نووسیبیرسک ، یکاترینبورگ و نیژنی نوگورود اشاره کرد.

شهر مسکو

پرجمعیت ترین و پایتخت کشور روسیه، شهر ققنوس روس یا همان مسکو می باشد. جمعیت این شهر از سال ۱۸۹۷ (۱٫۰۳۸٫۶۲۵) نفر تا سال ۲۰۱۰ (۱۱٫۵ میلیون نفر) به طور پیوسته در حال افزایش است. جمعیت از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ با رشد ۱۰٫۸٪ همراه بوده است. بر اساس سرشماری رسمی ۲۰۱۰ ، بیشتر قومیت این شهر را روسها (۹۱٫۶۵٪)، اوکراینی (۱٫۴۲٪)، ارمنی (۰٫۹۸٪) و یهودی (۰/۵) تشکیل داده اند. این شهر در حال حاضر حدود ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است که به عنوان پرجمعیت ترین شهر قاره اروپا و ششمین شهر پرجمعیت دنیا معروف است.

شهر سن پترزبورگ

سن پترزبورگ، یکی از شهرهای روسیه می باشد که از حیث جمعیت در رتبه دوم قرار دارد. این شهر در شمال غربی کشور روسیه واقع شده است. با توجه به سرشماری سال ۲۰۱۷ حدود ۵ میلیون نفر در این شهر زندگی می کنند. برخی از اقوام اصلی در این شهر شامل روس ها (۸۰٫۱٪) ، یهودیان (۰٫۵٪) ، ارمنی هستند. از دیگر اقوامی که در شهر سن پترزبورگ زندگی می کنند می توان به تاتارها (۰٫۶٪) ، بلاروسی ها (۰٫۸٪) و اوکراینی (۱٫۳٪) اشاره کرد.

نووسیبیرسک

نووسیبرسک (Novosibirsk) پرجمعیت ترین شهر روسیه آسیا با بیش از ۱٫۴۷ میلیون نفر جمعیت است. جمعیت شهر از ۱٫۴۳ میلیون نفر در سال ۱۹۸۹ به ۱٫۴۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۰ افزایش یافت. نووسیبرسک بیش از هشتاد ملیت و قومیت که اصلی ترین آنها روس ها، بلاروس، یهودی، آلمانی، یاکوت، تاتار می باشد را در خود جای داده است.

وسیع ترین شهرهای کشور روسیه کدامند؟

از حیث وسعت کشور روسیه دو برابر وسعت کانادا که دومین کشور وسیع جهان است را دارا می باشد. بر اساس ساختار زمین شناسی، روسیه را می توان به دو بخش اصلی غربی و شرقی تقسیم بندی کرد که تقریباً در امتداد خط رودخانه بتیزی قرار دارند. در بخش غربی، که حدود دو پنجم از مساحت روسیه را اشغال می کند، دشت ها بر مناطق وسیعی حاکم هستند. در بخش شرقی بخش عمده ای را کوهستان تشکیل می دهد، اگرچه برخی از مناطق مرتفع وجود دارد. با توجه به این عوامل توپولوژیک، روسیه ممکن است به هشت منطقه تقسیم شود:

 1. منطقه مرکزی فدرال
 2. منطقه فدرال جنوبی
 3. منطقه فدرال شمال غربی
 4. منطقه فدرال خاور دور
 5. منطقه فدرال سیبری
 6. منطقه فدرال اورال
 7. ناحیه فدرال ولگا
 8. منطقه فدرال قفقاز شمالی

از وسیع ترین شهرها برای اقامت روسیه می توان به شهرهای مسکو ۲,۵۱۱ کیلومتر مربع، سن پترزبورگ ۱,۴۳۹ کیلومتر مربع، ولگوگراد ۸۵۹٫۴ کیلومتر مربع و پرم با ۸۰۳ کیلومتر مربع اشاره کرد.

بهترین شهرهای روسیه برای زندگی

شهرهای روسیه تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند بنابراین کسب اطلاعات پیرامون این شهرها کمک بسیار بزرگی به متقاضیان خواهد کرد. برای انتخاب اینکه کدامیک از شهر های روسیه برای متقاضیان مناسب تر است. می بایست نگاهی به خصوصیات و اولویت های مورد علاقه خود بیندازید و شهرهایی را انتخاب کنید که از همه لحاظ برای شما مناسب باشد. در ادامه قصد داریم به معرفی دو شهر که برای کار در روسیه و زندگی مناسب هستند اشاره ای داشته باشیم.

مسکو

 مسکو بهترین انتخاب برای بسیاری از مهاجران برای مهاجرت به روسیه است. اگرچه شهر مسکو یکی از گران ترین مکان های زندگی در روسیه است، اما هنوز هم یک مقصد منطقی برای مهاجران تلقی می شود. شما هرگز در مسکو خسته نمی شوید. شما به زندگی پرشور شبانه دسترسی دارید و می توانید در طیف وسیعی از سازمانهای معتبر کار و تحصیل کنید. سیستم مکان یابی و حمل و نقل شهر سفر به شهرهای دیگر روسیه (و فراتر از آن) را آسان می کند. مسکو فرصت های شغلی در مشاغل آموزش زبان، خدمات دیپلماتیک و بخش مالی را ارائه می دهد و دفتر مرکزی بسیاری از شرکت ها در مسکو قرار دارند.

سن پترزبورگ

سن پترزبورگ مرکز تاریخی و فرهنگی روسیه است. ترکیبی از مسکو، پاریس و ونیز که با ساختمان های نیوکلاسیک بسیار زیبا و موزه ها و تئاترهای بی شماری کامل شده است. مهاجران قادر خواهند بود در زمینه های پزشکی و تحقیقات منابع دارویی، تدریس، مدیریت فروش، خدمات حقوقی و آموزش در این شهر مشغول به کار شوند. به طور متوسط​​، حقوق دو یا سه برابر کمتر از مسکو است.

خبر خوب این است که مسکن بسیار مقرون به صرفه است. اجاره متوسط ​​آپارتمان در بهترین نقطه در مرکز شهر ماهانه حدود ۵۰۰ دلار است که بسیار ارزانتر از شهر مسکو می باشد. سرانجام، شما قادر خواهید بود از مزایای زندگی در یک شهر فرهنگی غنی لذت ببرید.

بهترین شهرهای روسیه برای تحصیل

بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل در روسیه را به عنوان هدف نهایی خود انتخاب می کنند. از همین رو انتخاب بهترین شهرهای روسیه از حیث تحصیل در این بخش به دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این کشور کمک شایانی می کند.

رتبه های علمی

با توجه به رتبه بندی برترین دانشگاه های کشور روسیه، شهر مسکو با سه نماینده بهترین شهر از حیث کیفیت و رتبه دانشگاهی را به خود اختصاص داده است. از دیگر شهرهای برتر روسیه می توان به سن پترزبورگ و نووسیبرسک اشاره کرد.

 • Lomonosov Moscow State University
 • Novosibirsk State University
 • Saint Petersburg State University
 • Tomsk State University
 • Bauman Moscow State Technical University

هزینه های زندگی و تحصیل

شهر تومسک مرکز استانی با همین نام از حیث هزینه های زندگی و تحصیل به عنوان یکی از برترین شهرهای روسیه شناخته می شود. دانشجویان با هزینه های معقول تری نسبت به شهرهای مسکو و سن پترزبورگ قادر خواهند در برترین دانشگاه های این شهر که در ذیل آمده به تحصیل بپردازند.

 • Tomsk State University
 • Tomsk Polytechnic University
 • Siberian State Medical University
 • Tomsk State Pedagogical University

امنیت

به گزارش اقتصادنیوز، مسکو جزء ۶۰ شهر امن جهان برای سال جاری بود. پایتخت روسیه مقام ۳۷ را در این لیست به خود اختصاص داد که براساس ۵۷ شاخص تدوین شده است. همچنین مسکو از نظر ایمنی در زمینه آموزش در بین سی شهر برتر قرار دارد. به نقل از ریو نووستی این رتبه بندی وضعیت شهرها را از چهار جهت ارزیابی کردند. علاوه بر ایمنی در حوزه پزشکی، شاخص های ایمنی زیرساخت ها و همچنین امنیت شخصی و دیجیتال مورد توجه قرار گرفت. 

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. اخذ نمایندگی از بسیاری مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی خود نیز خواهد بود.

لینک منبع: Russian cities

[download link=”https://arianaabroad.com/downloadpdf/Russia/ebook-Russian-cities.pdf” title=”دانلود pdf مقاله شهرهای روسیه”]

راهنمای اجاره خانه در روسیه

قطعاً یکی از بزرگترین دغدغه های افرادی که قصد مهاجرت به روسیه را دارند شرایط و هزینه های اجاره خانه در روسیه خواهد بود. روسیه به عنوان پهناورترین کشور جهان امروزه به عنوان یک ابرقدرت نظامی و سیاسی در جهان محسوب می شود، ولی شرایط اقتصادی روسیه مانند قدرت نظامی و سیاسی این کشور به هیچ عنوان زبانزد خاص و عام نیست.

البته روسیه از اقتصادی نسبتاً خوبی برخوردار است ولی با توجه به ورود حزب سرمایه گذاری به اقتصاد روسیه تنها قشر خاصی از جامعه درآمد بسیار قابل توجهی دارند، از این رو اختلاف طبقاتی در روسیه کاملاً قابل لمس می باشد. هزینه های زندگی و تحصیل در روسیه نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است، از این رو طی سالهای اخیر افراد بسیاری با اهدافی نظیر تحصیل، کار، زندگی، سرمایه گذاری و … به روسیه مهاجرت می کنند. برای اجاره خانه در روسیه روش های مختلفی نظیر آگهی روزنامه ها، سایت های خرید و فروش و اجاره خانه، دفاتر املاک و… وجود دارد. در ادامه این مطلب با شرایط، قوانین و هزینه های اجاره خانه در روسیه بیشتر آشنا خواهیم شد.

قوانین اجاره خانه در روسیه

طول مدت اجاره خانه در روسیه تاثیر بسزایی در قیمت اجاره بها خواهد داشت، درواقع اگر فردی یک خانه را به مدت ۱ سال یا بیشتر اجاره نماید قیمت اجاره بهای خانه به مراتب مقرون به صرفه تر از اجاره همان خانه به مدت قراداد کمتر از ۶ ماه خواهد بود. لازم به ذکر است اجاره خانه در روسیه به ۲ روش کوتاه مدت و بلند مدت انجام می شود.

معمولاً برای اجاره خانه در روسیه چیزی به نام رهن یا پول پیش وجود ندارد، ولی اجاره ۲ ماه ملک در ابتدا از مستاجر دریافت خواهد شد، درواقع در اغلب موارد اجاره خانه در ابتدای ماه از مستاجر دریافت می شود، مستاجر در ابتدای اجاره خانه مبلغی بالغ بر ۲ ماه اجاره را پرداخت می نماید، نیمی از این مبلغ به عنوان تضمین عدم ایجاد خسارت و تحویل ملک توسط مستاجر پس از اتمام مدت قرارداد خواهد بود.

لازم به ذکر است در کشور روسیه افراد سودجو و کلاهبردار بسیاری با درج آگهی املاک لوکس با قیمت بسیار مناسب مبالغی را به عنوان ودیعه از متقاضیان دریافت می نمایند و متواری می شوند. از این رو برای جلوگیری از هر نوع ضرر و زیان احتمالی حتماً از طریق مشاورین و دفاتر املاک معتبر اقدام نمایید و در مورد نحوه ثبت قرارداد و مفاد آن اطلاعات لازم را کسب نمایید. به طور کلی برای جلوگیری از به هدر رفتن وقت و سرمایه خود توصیه می شود در ارتباط با موارد ذیل اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

 • قوانین و الزامات اجاره مسکن در روسیه
 • رویه و شرایط متعارف عقد قرارداد در روسیه
 • کسب اطمینان از ثبت قانونی قرارداد
 • ضمانت های اجرایی (درصورت تحویل ندادن یا معیوب و ناقص بودن)
 • هزینه اجاره بهای مسکن در مناطق مختلف روسیه

شرایط اجاره خانه در روسیه

برای اجاره خانه در روسیه افراد می بایست دارای مجوز اقامت قانونی و معتبر باشند، علاوه بر این ارائه مدارک مالی مربوط به تمکن مالی مناسب جهت پرداخت اجاره بهای مسکن مورد نظر الزامی خواهد بود. به عنوان مثال اگر فردی در روسیه مشغول به کار می باشد باید با ارائه فیش حقوقی یا یک نسخه از قرارداد کاری میزان درآمد ماهیانه خود را اثبات کند.

یا اگر فردی به عنوان دانشجو در روسیه حضور دارد باید با ارائه مدارک مالی نظیر پرینت حساب بانکی توانایی خود برای پرداخت هزینه اجاره بهای خانه مورد نظر را اثبات نماید. به طور کلی شرایط و مدارک مورد نیاز برای اجاره خانه در روسیه به شرح ذیل می باشد.

 • مدارک شناسایی معتبر (پاسپورت، کارت اقامت و..)
 • مجوز اقامت معتبر
 • ارائه فیش حقوقی (درصورتیکه مستاجر در کشور روسیه مشغول به کار باشد)
 • ارائه پرینت حساب بانکی (در صورتیکه مستاجر در کشور روسیه مشغول به کار نباشد)

قیمت اجاره خانه در روسیه

اصولاً قیمت اجاره خانه در روسیه بسته به شهر مورد نظر متفاوت خواهد بود، از سوی دیگر مواردی نظیر موقعیت مکانی ملک، متراژ، امکانات، متریال استفاده شده در ساخت، عمر بنا و … تاثیر بسزایی در قیمت اجاره خانه خواهند داشت. به عنوان مثال قیمت اجاره خانه در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ از سایر شهرهای روسیه بیشتر خواهد بود. به طور کلی میانگین هزینه ماهیانه اجاره خانه در روسیه به شرح ذیل می باشد.

اجاره بهای آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهراجاره بهای آپارتمان ۱ خوابه در حومه شهراجاره بهای آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهراجاره بهای آپارتمان ۳ خوابه در حومه شهر
۲۷۵ یورو۱۷۵ یورو۴۸۰ یورو۳۳۰ یورو

لازم به ذکر است مبالغ ذکر شده در جدول فوق میانگین قیمت اجاره بهای مسکن در روسیه می باشد، ولی قیمت اجاره بهای مسکن در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ از این مبالغ بالاتر خواهد بود، از سوی دیگر خانه های که به صورت مبله اجاره داده می شوند و امکانات بیشتری دارند، طبیعتاً با قیمت های بالاتری اجاره داده می شوند.

امکانات متداول خانه های اجاره ای در روسیه

شاید به جرات بتوان گفت روسیه از جمله کشورهایی می باشد، که اختلاف طبقاتی بین اقشار مختلف جامعه را می توان به صورت کاملاً محسوس مشاهده کرد. برای اجاره خانه در روسیه گزینه های بسیار متنوعی وجود دارد، از سوئیت های کوچک و خانه های اشتراکی گرفته تا لوکس ترین ویلاها برای اجاره در روسیه موجود می باشد.

طبیعتاً زندگی در خانه ها یا ویلاهای لوکس برای هر فردی خوشایند است، ولی هزینه اجاره بهای یک خانه یا ویالای مستقل و لوکس بسیار بیشتر از آپارتمان های معمولی در سطح شهر می باشد. از این رو بسیاری از افراد برای کاهش هزینه های مربوط به اجاره بها از مواردی نظیر سوئیت ها، آپارتمان ها و حتی خانه های اشتراکی استفاده می نمایند. به طور کلی امکانات اولیه خانه ها در روسیه به شرح ذیل می باشد.

 • سرویس حمام و دستشویی
 • سیستم گرمایشی و سرمایشی
 • اینترنت
 • اتاق خواب
 • آشپزخانه با وسایل اولیه مورد نیاز
 • پارکینگ

معرفی سایت های اجاره خانه در روسیه

دیجیتال مارکتینگ و انجام داد و ستدهای تجاری به صورت آنلاین، امروزه به یکی از بهترین روش ها برای کسب و کار و تجارت تبدیل شده است. از این رو در حال حاضر بسیاری از سایت های اینترنتی معتبر در روسیه در زمینه خرید و فروش و اجاره ملک در روسیه مشغول به فعالیت می باشند.

سایت های اجاره خانه در روسیه به لطف بروز رسانی اطلاعات و ثبت جدیدترین آگهی های ملکی در کلیه شهرهای روسیه با اطلاعات کامل، امروزه به یکی از مراجع اصلی اجاره خانه در روسیه تبدیل شده اند. از این رو افراد می توانند با استفاده از خدمات سایت های اجاره خانه در روسیه، مسکن مورد نظر خود برای اجاره در این کشور را به راحتی پیدا کنند. در حال حاضر بهترین سایت های اجاره مسکن در روسیه به شرح ذیل می باشد.

 • www.cian.ru
 • realty.yandex.ru
 • www.booking.com

تازه واردین کدام شهر روسیه را برای اجاره خانه انتخاب می نمایند؟

کشور روسیه دارای دانشگاه های بسیار معتبر و بازار کار نسبتاً مناسبی است، از سوی دیگر هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه نسبت به اغلب کشورهای اروپایی به مراتب کمتر می باشد، از این رو هر ساله افراد بسیاری برای مهاجرت به روسیه به منظور تحصیل یا کار اقدام می کنند. از این رو کسب اطلاعات کامل در مورد هزینه اجاره بهای مسکن در شهرهای مختلف روسیه الزامی خواهد بود.

هزینه اجار بهای مسکن در شهرهای مسکو و سن پترزبوزگ از سایر شهرهای روسیه بیشتر می باشد، ولی در عوض موقعیت های شغلی متعدد، درآمد بالاتر، امکانات رفاهی و اجتماعی مناسب و… تنها بخشی از مزیت های زندگی در این ۲ شهر است. به طور کلی هزینه اجاره بهای مسکن در ۳ شهر مطرح روسیه به شرح ذیل می باشد.

مسکو

مسکو پایتخت پر زرق و برق روسیه و پرجمعیت ترین شهر این کشور می باشد، شهر مسکو ترکیبی فوق العاده از تاریخ، فرهنگ و مدرنیته را در دل خود جای داده است، در هر گوشه از شهر مسکو جاذبه های دیدنی و خیره کننده ای وجود دارد، از کنبد های رنگارنگ کلیساها تا کاخ کرملین و موزه های لوکس در شهر مسکو هر نوع سلیقه ای را مجذوب خود خواهد کرد.

مسکو به عنوان قطب اقتصادی و سیاسی روسیه محسوب می شود و در حال حاضر به یکی از بزرگترین کلان شهرهای جهان تبدیل گردیده است. به طور کلی میانگین هزینه ماهیانه اجاره بهای مسکن در مسکو به شرح ذیل می باشد.

اجاره بهای آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهراجاره بهای آپارتمان ۱ خوابه در حومه شهراجاره بهای آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهراجاره بهای آپارتمان ۳ خوابه در حومه شهر
۷۲۵ یورو۳۸۵ یورو۱۴۸۰ یورو۷۳۰ یورو

سن پترزبورگ

سن پترزبورگ پس از مسکو به عنوان بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر روسیه محسوب می شود، علاوه بر این سن پترزبورگ پس از لندن، پاریس و مسکو به عنوان پرجمعیت ترین شهر اروپا نیز محسوب می شود. در حال حاضر سن پترزبورگ به لطف زیرساخت های شهری مدرن و جاذبه های گردشگری متعدد به عنوان یکی از قطب های گردشگری، حمل و نقل و فرهنگی روسیه محسوب می شود. به طور کلی میانگین هزینه ماهیانه اجاره بهای مسکن در سن پترزبورگ به شرح ذیل می باشد.

اجاره بهای آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهراجاره بهای آپارتمان ۱ خوابه در حومه شهراجاره بهای آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهراجاره بهای آپارتمان ۳ خوابه در حومه شهر
۷۲۰ یورو۳۸۰ یورو۱۴۰۰ یورو۷۰۰ یورو

کازان

کازان یا به زبان تاتاری قازان پایتخت جمهوری تاتارستان در کشور روسیه می باشد، کازان به شهر مناره ها شهرت دارد و از جاذبه های گردشگری فراوانی برخوردار است. شهر کازان تلفیقی از فرهنگ مردمان تاتار و روس را در دل خود جای داده است، این شهر مملو از بناهای تاریخی با معماری سبک گوتیک می باشد که چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

کازان به عنوان هشتمین شهر پرجمعت روسیه از امکانات رفاهی و اجتماعی ایده ال و بازار کار نسبتاً مناسبی برخوردار است. با این وجود هزینه های زندگی و اجاره مسکن در کازان نسبت به شهرهای مسکو و سن پترزبورک بسیار کمتر خواهد بود. به طور کلی میانگین هزینه ماهیانه اجاره بهای مسکن در سن کازان به شرح ذیل می باشد.

اجاره بهای آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهراجاره بهای آپارتمان ۱ خوابه در حومه شهراجاره بهای آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهراجاره بهای آپارتمان ۳ خوابه در حومه شهر
۲۶۵ یورو۱۸۵ یورو۴۳۰ یورو۳۰۰ یورو

نتیجه گیری

بدون شک روسیه به لطف نفوذ سیاسی و نظامی بسیار بالا در سطح بین المللی و شرایط اقتصادی نسبتاً مناسب امروزه به یکی از مقاصد مهاجرتی محبوب در جهان تبدیل گردیده است، از سوی دیگر یکی از بزرگترین مزایا زندگی در روسیه هزینه های بسیار کم زندگی و تحصیل در این کشور می باشد.

تناسب سرانه درآمد فردی و هزینه های مربوط به زندگی و اجاره خانه در روسیه بسیار مناسب می باشد، معمولاً کمتر از یک سوم درآمد ماهیانه افراد صرف اجاره خانه در روسیه می شود، در حالیکه در بسیاری از کشورهای اروپایی نزدیک به ۴۰ درصد درآمد افراد صرف اجاره خانه خواهد شد. از این رو هزینه های زندگی و اجاره خانه در روسیه نسبت به اغلب کشورهای اروپایی کمتر خواهد بود.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد به شما عزیزان توصیه می کند برای هرگونه اقدام جهت مهاجرت به خارج از کشور اطلاعات دقیق در ارتباط با شرایط زندگی، کار یا تحصیل در کشور مقصد کسب نمایید.

۲ دیدگاه در “زندگی در روسیه

 1. جلال سليم گلكو گفت:

  سلام. امروز با سایتتان آشنا شدم. خواستم بدانم که آیا این امکان مهاجرتی موقت ، مثلا شش تا یک ساله برای شرکت در کلاسهای زبان روسی در مسکو و یا سنت پیترزبورگ، هست یا کلا این تیپ مهاجرت موقت زبان اموزی وجود ندارد. تشکر

  1. آریانا پارس گفت:

   سلام خدمت شما/ دوره های کالج زبان به غیر از زبان انگلیسی و المانی برای زبان های دیگر در کل شانس بالایی ندارد شما اول باید ببینید که روسیه این کالج ها را دارد یا چقدر شانس برای این دوره ها در این کشور وجود دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر