...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

مهاجرت تحصیلی به انگلستان

مهاجرت تحصیلی به انگلستان
آنچه در این مقاله خواهید خواند نمایش سرفصل ها

می‌پرسید چرا تحصیل در انگلستان یا به عبارتی مهاجرت تحصیلی به انگلیس برای خیلی از افراد جذاب است؟

کافیست یک نگاه ساده به لیست برترین دانشگاه‌های جهان بیندازی تا متوجه این موضوع می‌شوید که چرا کشور انگلستان همیشه جز ایده آل‌ترین مقاصد مهاجرتی برای مهاجرت تحصیلی نه تنها در اروپا بلکه در میان کل کشورهای جهان است. قدیمی‌ترین و شاید در برخی از رشته‌ها مهمترین دانشگاه‌های جهان در کشور انگلستان واقع شده است دانشگاه‌هایی که عادت داریم آنها را در فیلم‌های سینمایی ببینیم.

معمولا وقتی تحصیل در انگلستان را به یک متقاضی مهاجرت معرفی می‌کنیم دو نوع برخورد ممکن است ببینیم برخورد اول زمانی است که متقاضی مهاجرت دوست یا فامیل یا آشنایی دارد که قبل از این معرفی راجع به تجربه زندگی در انگلستان به شخص متقاضی تجربیات خود را منتقل کرده است معمولاً اینجور افراد،به صورت پیش فرض می‌دانند که چرا باید انگلستان را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند ولی دسته دوم افرادی هستند که تصور می‌کنند تحصیل در کشور انگلستان بسیار ناممکن، گران و دور از دسترس است. مخاطبین این مقاله احتمالاً دسته دوم هستند و در پایان این مقاله پاسخ بسیاری از سوال‌های مهم خود را دریافت خواهند کرد به خصوص این سوال‌ها؛

 • تحصیل در انگلستان چقدر هزینه دارد؟
 • مدارک مورد نیاز برای تحصیل در انگلیس چه مدارکی هستند؟
 • شانس ویزای تحصیلی انگلستان چقدر است؟
 • طریقه گرفتن بورسیه در انگلستان به چه شکل است؟
 • این‌ها بخشی از سوالاتی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مزیت های تحصیل در انگلستان

وقتی صحبت از چرایی یک چیز می‌شود، باید بلافاصله سراغ گفتن مزیت‌های آن نسبت به سایر گزینه‌ها برویم، مثلاً بگوییم چرا انگلستان بله و چرا بقیه کشورها نه. بر اساس تجربه‌ای که در این سال‌ها آموخته‌ایم مزیت‌های تحصیل در انگلستان را به سه دسته کلی زیر تقسیم کردیم.

دوره تحصیل در انگلستان؛تحصیلات مایکروویوی

وقتی شما کشوری را انتخاب کردید که هزینه تحصیلات در آن رایگان نیست، هر چقدر کوتاه‌تر درس بخوانید کمتر شهریه می‌پردازید. خوب اینجا می‌رسیم به مزیت اول انگلستان، طول دوره‌های تحصیلی در همه مقاطع با همه جای دنیا متفاوت است. تعجب نکنید دانشگاه‌هایی مثل آکسفورد و کمبریج که بهترین‌های جهان هم هستند از همین قانون تبعیت می‌کنند. دوره‌های تحصیلی در مقطع لیسانس ۳ سال، در مقطع فوق لیسانس یک سال و در مقطع دکترا در طول ۳ تا ۴ سال برگزار می‌شود. تا همین جا شما در انگلستان نسبت به کشورهای مشابه یعنی آمریکا، کانادا و استرالیا سالی ۲۰ هزار دلار جلو هستید. یعنی به طور مثال با گذراندن فقط ۹ ماه در دانشگاه در مقطع ارشد، می‌توانید پس از آن تا دو سال حق کار کردن در کشور انگلستان را داشته باشید.

مهاجرت خانوادگی به انگلستان؛تو تنها قدم نخواهی زد

اگر متاهلید از بزرگترین دغدغه‌های شما این است که نمی‌توانید از همسر و فرزندان خود دور باشید پس طبیعتاً بسیاری از کشورهای اروپایی را نمی‌توانید به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب کنید کشور، آمریکا ممکن است شانس ویزای بالایی برای شما نداشته باشد و در کشور کانادا و استرالیا همیشه بردن خانواده فاکتوری برای کاهش شانس ویزا شمرده می‌شود.

اینجاست که کشوری نظیر انگلستان که به شما اجازه می‌دهد در بسیاری از مقاطع خانواده خود را همراه داشته باشید و به این شکل گزینه ایده‌آلی برای مهاجرت تحصیلی می شود.علاوه بر آن جز تنها کشورهایی است که به شما این اجازه را می‌دهد که در صورت اقدام برای همسر خود بتوانید برای حق کار فول تایم وی نیز اقدام کنید. و چه چیزی برای یک خانواده از این بهتر که یک نفر بتواند به صورت فول تایم درآمد دلاری داشته باشد تا تامین هزینه‌ها دیگر نیازمند تبدیل ریال کم ارزش به دلار نباشد.

شانس بالای ویزای تحصیلی انگلستان،سلیقه بی سلیقه

در فرایند اخذ ویزای تحصیلی انگلستان،برعکس کشورهایی مثل آمریکا نتیجه سرنوشت شما در چند دقیقه مصاحبه شما با یک آفیسر تعیین نمی‌شود. برخلاف کشورهایی مثل استرالیا و کانادا که گاهی باعث سردرگمی دانشجویان به خاطر درست نبودن اعداد و ارقام مهاجرتی کشور در حد کلان می‌شود معمولاً فرایند ویزای تحصیلی انگلستان یک مسیر خطی دارد؛اگر مدارکت درست باشد با احتمال قوی ویزای تحصیلی انگلستان را دریافت خواهی کرد.

درست است که کشور انگلستان و دانشگاه‌های انگلستان نیز ممکن است در فرایند ویزای تحصیلی شما در چند گام از شما مصاحبه داشته باشد ولی سختگیری‌های این مصاحبه‌ها به هیچ وجه با سایر کشورها قابل مقایسه نیست. برای اینکه خیالتان در مسیر مهاجرت تحصیلی به انگلستان راحت باشد کافیست به آمار ریجکتی‌های ویزای تحصیلی انگلستان یک نگاه بیندازید تا ببینید که کمتر بودن این آمار از ۵ درصد، قوت قلبی است برای متقاضیان تحصیل در کشور انگلستان.

تحصیل در انگلیس,شرایط تحصیل در انگلستان,مزایای تحصیل در انگلستان

چالش‌های تحصیل در انگلستان

در کنار مزیت‌هایی که برای تحصیل در انگلستان گفته شد،دانشجویان خارجی که انگلستان را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب نمودند با چالش‌هایی نیز در خلال تحصیل در انگلستان روبرو بودند که قصد داریم در این بخش در رابطه با متداول‌ترین آنها به گفتگو بپردازیم.

هیچ چیز رایگان نیست

برای آن دسته از افرادی که به دنبال تحصیل رایگان هستند و یا حتی افرادی که انتظار گرفتن بورسیه‌های تحصیلی و کمک هزینه‌های زندگی را در حین دوره تحصیلی دارند،انگلستان اصلاً و ابداً کشور مناسبی نمی تواند باشد. اگرچه بسیاری از دانشجویان قادر خواهند بود تا با کار دانشجویی بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را از داخل خاک انگلستان تامین نمایند،ولی با قطعیت می‌توان گفت که در صورتی که دانشجو از توان مالی بسیار کمی برخوردار باشد،نباید تحصیل در انگلستان را به عنوان هدف مهاجرتی خود انتخاب نماید. البته این موضوع برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترایی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های انگلستان می‌شوند، صدق نمی‌کند.

خرج اولیه سنگین‌تر

در بیشتر کشورهای جهان دانشجو برای هزینه بررسی درخواست ویزای خود ملزم به پرداخت مبالغی به سفارت کشور مقصد است. این مبالغ ممکن است بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار به صورت میانگین باشد. در مقایسه با سایر کشورها سفارت کشور انگلستان برای بررسی درخواست ویزای دانشجویی دانشجویان خارجی هزینه ای تقریبا سه برابر رقم رایج در سایر کشورها را از دانشجویان خارجی دریافت می‌نماید. علاوه بر آن متقاضیان تحصیل در انگلستان ملزم به پرداخت حق بیمه دانشجویی خود در کشور انگلستان پیش از ورود به این کشور هستند و می‌بایست فیش واریزی این مبلغ را به عنوان یکی از مدارک درخواست ویزا به سفارت کشور انگلستان ارائه دهند. به طور مثال برای یک خانواده چهار نفره هزینه‌ای درخواست و حق بیمه دانشجویی سفارت انگلستان عددی بیش از ۳۰۰۰ دلار تخمین زده می‌شود. البته لازم به ذکر است که مبلغ بیمه دانشجویی در انگلستان بابت تامین همه هزینه‌های درمانی دانشجو می‌باشد و پرداخت حدوداً ۷۰۰ یا ۸۰۰  دلار به عنوان هزینه‌های درمانی سالانه عدد چشمگیری محسوب نمی‌شود. ولیکن پرداخت آن پیش از ورود می‌تواند برای بعضی از متقاضیان تحصیل در انگلستان دشوار باشد.

وقت تنگ است

از یک منظر کوتاه بودن دوره تحصیلی در انگلستان به نسبت سایر کشورهای جهان یک مزیت بسیار بزرگ برای دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شود. این امر سبب می‌شود تا دانشجو در بازه زمانی کوتاه‌تری تحصیلات خود را به اتمام برساند و طبیعتاً هزینه کمتری برای دوره تحصیلی خود پرداخت نماید.

از نگاه دیگر کوتاه بودن دوره تحصیلی ا در نظر گرفتن سختی‌های مهاجرت در چند ماه اول از لحاظ  زمانی ممکن است دانشجوی مشغول به تحصیل در انگلستان را در مضیقه قرار دهد.

به طور مثال دانشجویان خارجی که مشغول تحصیل در انگلستان هستند در دوره کارشناسی ارشد در یک دوره ۹ ماهه می‌بایست دوره تحصیلی خود را به اتمام برساند. این یعنی در ۹ ماه شروع مهاجرت تحصیلی هم باید یک دوره فشرده را سپری کنند و همکار دانشجویی را در کنار تحصیل انجام دهند . مهمتر از همه با سختی‌های مهاجرت که یک پدیده جدید است روبرو شوند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در انگلستان

در مسیر مهاجرت تحصیلی به انگلستان در دو مرحله نیاز به تهیه مدارک خواهید داشت، مرحله اول مرحله اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه کشور انگلستان . مرحله دوم که پس از مرحله پذیرش صورت می‌گیرد، اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی از اداره مهاجرت و سفارت کشور انگلستان است. در ادامه قصد داریم مدارک مورد نیاز برای هر کدام از این مراحل را به تفصیل توضیح دهید.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های انگلستان

تقریباً می توان گفت مدارک مورد نیاز برای دانشگاه انگلستان نیز مانند سایر کشورهای جهان است. البته به مراتب با سخت‌گیری‌های کمتر به طور مثال برخلاف کشورهای کانادا و آمریکا توصیه‌نامه اساتید می‌تواند فقط یک کاغذ اسکن شده باشد یا مدارک تحصیلی نیازی به تاییدیه‌های مختلف ندارند و صرفاً یک مدرک با مهر و مترجم برای گرفتن پذیرش از دانشگاه کفایت می‌کند. با این حال ارائه مدارک درست می‌تواند شانس متقاضی تحصیل انگلستان را تا حد زیادی در مرحله پذیرش از دانشگاه این کشور افزایش دهد.

مدارک مربوط به سوابق تحصیلی

بدیهی است که مدارک مورد نیاز دانشگاه‌های انگلستان برای پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف متفاوت است. به طور مثال برای پذیرش در دوره دکترا و کارشناسی ارشد پژوهش محور ارائه پروپوزال علمی جز الزامات است. در صورتی که این مدرک برای پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد و کارشناسی استفاده نمی‌شود. ولی به صورت کلی داوطلبان قدام برای هر دوره تحصیلی ملزم به ارائه مدارک و ریز نمرات دوره‌های قبلی تحصیلی خود هستند. به طور مثال دانشجویی که برای دوره کارشناسی ارشد دانشگاه انگلستان اقدام می‌نماید ملزم به ارائه مدرک دیپلم و ریز نمرات و کارشناسی و ریز و نمرات آن می‌باشد.

مدرک زبان

چه برای دوره کارشناسی چه برای دوره کارشناسی ارشد و چه برای دکترا،ارائه مدرک زبان جز یکی از الزامات گرفتن ویزا تعیین شده است. البته دولت انگلستان سخت‌گیری در رابطه با نوع این مدرک ندارد یعنی مدارک آیلتس ،تافل یا  دولینگو و حتی تست‌های داخلی دانشگاه‌ها می‌تواند مورد قبول این کشور باشد.

در پاره‌ای از اوقات حتی این امکان به متقاضیان داده می‌شود تا با ارائه مدرک زبان معادل آیلتس ۴ یعنی سطح ساده‌ای از زبان انگلیسی،بتوانند پس از طی کردن یک دوره زبان در کشور انگلستان وارد مقطع اصلی خود شوند.

سایر مدارک پذیرش

علاوه بر دو مدرک فوق که مدارک الزامی برای اخذ پذیرش در دانشگاه انگلستان هستند،ممکن است در فرایند پذیرش مدارک دیگری نیز مورد نیاز باشند. توصیه نامه از اساتید و یا معلمین دوره‌های قبلی تحصیلی  انگیزه نامه یعنی نامه‌ای که در آن انگیزه‌های خود را از انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظر خود بیان می‌کنید،دو مدرک اساسی مورد نیاز همه دانشگاه های انگلستان هستند.

ما در مقاله‌ای با عنوان پذیرش تحصیلی در انگلستان به تفصیل در رابطه با این مدارک به گفتگو پرداخته ایم.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی انگلستان

پس از موفقیت در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان نوبت به درخواست برای ویزای تحصیلی این کشور می‌رسد. خوشبختانه پروسه ویزای تحصیلی سفارت انگلستان پیچیدگی زیادی ندارد. بنابراین ارائه دارک مورد نیاز سفارت به شکل درست تقریباً می‌تواند مساوی موفقیت در پروسه ویزای تحصیلی انگلستان باشد. 

در ادامه به مدارک اساسی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی انگلستان اشاره می‌کنیم. 

رسید پرداخت بیمه و وقت سفارت

یکی از اصلی‌ترین چالش‌های اقدام برای ویزای تحصیلی کشور انگلستان است چرا که متقاضیان ویزای تحصیلی کشور انگلستان می‌بایست پیش از اقدام برای ویزای تحصیلی نسبت به پرداخت هزینه بیمه دانشجویی برای متقاضی و همراهان وی اقدام نمایند. 

طبیعتاً اگر مهاجرت تحصیلی به صورت خانوادگی نیز صورت گیرد،پرداخت هزینه‌های مربوط به بیمه و سفارت کشور انگلستان به عنوان یک قدم جدی محسوب می‌شود چرا که مستلزم پرداخت هزینه نسبتاً بیشتری در مقایسه با سایر کشورهای جهان است.

مدرک تمکن مالی انگلستان

تا قبل از سال ۲۰۲۴، متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان خیلی خوش شانس بودند چرا که دولت انگلستان برای تبدیل نرخ تمکن مالی از سایتی استفاده می‌کرد که در آن یک پوند حدود ۵ هزار تومان قیمت داشت یعنی تقریباً یک دهم مقدار واقعی آن. ولی متاسفانه از سال ۲۰۲۴ دولت انگلستان به صورت مشخص اعلام کرده است ،که نرخ تمکن مالی دقیقاً بر اساس نرخ بازار آزاد محاسبه می‌گردد. و اشخاصی که قصد اقدام برای مهاجرت تحصیلی به انگلستان را دارند می‌بایست هزینه یک سال زندگی خود (و خانواده در صورت تاهل) به علاوه هزینه دانشگاه را به مدت ۲۸ روز در یک حساب در داخل ایران بلوکه کنند. البته این رویه صرفاً منحصر به کشور انگلستان نیست و متقاضیان مهاجرت تحصیلی تقریباً در همه کشورهای جهان باید هزینه‌های زندگی و تحصیل را پیش از ورود به کشور به سفارت کشور مقصد به عنوان تمکن مالی ارائه دهند. البته باز راه‌هایی برای تحصیل کردن این شرایط ارائه تمکن مالی وجود دارد که توصیه می‌کنیم قبل از اقدام برای سفارت انگلستان حتماً با مشاورین با تجربه در این زمینه مشورت کنید تا بتوانند راهنمای لازم را جهت ارائه مدرک مورد نیاز به کشور انگلستان جهت ویزای تحصیلی برای شما فراهم کنند.

مدارک اضافی

علاوه بر مدارک شناسایی و مدارکی که قبلاً گفته شد هر پرونده با توجه به شرایط شخص متقاضی ملزم به ارائه مدارک اضافی نظیر نامه‌های کاری، نامه هدف از سفر ،مدارک شناسایی و غیره خواهد بود که تهیه این دسته از مدارک اصلاً پیچیدگی خاصی ندارد.

بنابراین بیشتر توصیه می‌کنیم در ابتدای کار خود را درگیر این دسته از مدارک نکنید تا زمانی گرفتن ویزا.

چند سوال مهم در رابطه با مهاجرت تحصیلی به انگلستان 

در ادامه قصد داریم چند سوال مهم که به صورت متداول از در رابطه با مهاجرت تحصیلی به انگلستان می‌شود را مطرح نماییم.

شرایط مهاجرت تحصیلی به انگلستان

کشور انگلستان را می‌توان جز معدود کشورهایی در جهان در حال حاضر دانست که شرایط ساده‌تری برای مهاجرت تحصیلی  نسبت سایر کشورها پیش روی متقاضیان قرار می‌دهند.

اگرچه این به این مفهوم نیست که هر کسی می‌تواند با هر شرایطی قادر به مهاجرت تحصیلی به انگلستان باشد.

ولی به صورت کلی می‌توان گفت فقط افرادی که شامل شرایط سه دسته زیر باشد قادر نخواهند بود به کشور انگلستان به صورت تحصیلی مهاجرت نمایند. 

افراد متاهل برای برخی از مقاطع

تا پیش از سال ۲۰۲۴، متقاضیان متاهلی که درخواست پذیرش آنها برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مورد پذیرش یکی از دانشگاه‌های کشور انگلستان قرار می‌گرفت، قادر بودند تا علاوه بر درخواست ویزای خود برای تمامی اعضای خانواده(خود که شامل همسر و فرزند می‌شود) درخواست ویزای همراه داشته باشند.

طبق قوانین سال ۲۰۲۴ کشور انگلستان،افراد متاهل فقط در صورتی می‌توانند خانواده خود را در دوره تحصیلی خود به همراه داشته باشند که در یکی از این دو دوره موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های انگلستان شوند. 

 • دوره‌های کارشناسی ارشد پژوهش محور 
 • دوره دکترا و دوره دکترای تخصصی 

در صورتی که نمی‌توانید تفاوت پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد پژوهش محور و کارشناسی ارشد دقیقاً چیست و یا سوالات  جزئی‌تری در رابطه با اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان در ذهن دارید،به شما توصیه می‌نماییم مقاله پذیرش تحصیلی در کشور انگلستان را در همین وب سایت مطالعه نمایید.

فاصله تحصیلی زیاد از دیپلم

متقاضیانی که آخرین مدرک تحصیلی ایشان مدرک اتمام دوره تحصیلات متوسطه می‌باشد فقط در صورتی می‌توانند برای فقط در صورتی می‌توانند برای مهاجرت تحصیلی به انگلستان اقدام نمایند که سن زیر ۲۵ سال داشته باشند.

طبیعی است که متقاضیانی که پس از ۶ سال از پایان تحصیلات متوسط ، اقدام به پذیرش در مقطع کارشناسی کشور انگلستان می‌نمایند،شانس زیادی برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور نخواهد داشت.

اگرچه به این دسته از متقاضیان توصیه می‌شود به جای پذیرش در دوره کارشناسی،در صورت احراز برخی از شرایط،برای دوره‌های مشابه اقدام به اخذ پذیرش نمایند. این امر سبب می‌شود تا مشکلی در فرایند مهاجرت تحصیلی به انگلستان برای ایشان رخ ندهد.

متقاضیان با بودجه بسیار کم

دسته دیگری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به انگلستان که متاسفانه در مراحل مختلف این اقدام دچار چالش می‌شوند آن دسته از متقاضیانی هستند که با محدودیت بسیار زیادی در بودجه روبرو هستند. 

علاوه بر پرداخت هزینه‌های دانشگاه و هزینه‌های مربوط به زندگی در کشور انگلستان که ممکن است نظیر سایر کشورهای جهان باشد،پرداخت برخی از هزینه‌ها ممکن است باعث ایجاد چالش‌های جدی در فرایند  ویزای تحصیلی کشور انگلستان گردد.

از آنجا که متقاضیان ملزم به ارائه تمکن مالی ۲۸ روزه در مسیر مهاجرت تحصیلی به انگلستان می‌باشند،عملاً اگر فراهم کردن حداقل مبلغ برای تمکن مالی برای متقاضی مقدور نباشد،با ویزای تحصیلی وی نیز موافقت نمی‌گردد. 

علاوه بر آنچه گفته شد هزینه‌های مربوط به بیمه و وقت سفارت انگلستان نیست ممکن است متقاضیان با بودجه مالی محدودتر را دچار دشواری‌های زیادی نماید. 

توصیه می‌نماییم برای اطلاع بیشتر از جزئیات هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به کشور انگلستان مقاله‌ای با همین عنوان را در وب سایت آریانا پارس مطالعه نمایید.

هزینه مهاجرت تحصیلی به انگلستان

اگرچه ممکن است روش هایی برای کاهش هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به انگلستان وجود داشته باشد ولی پرداخت برخی از هزینه‌ها در حین این اقدام اجتناب ناپذیر است. 

در ادامه سعی می‌کنیم همه هزینه‌هایی که ممکن است در فرایند مهاجرت تحصیلی به انگلستان به متقاضیان تحمیل شود را دسته‌بندی نماییم.

هزینه دانشگاه های انگلستان

کشور انگلستان را نمی‌توان جز معدود کشورهایی دانست که به تحصیلات رایگان اعتقاد دارند. بنابراین تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های کشور انگلستان حتی برای شهروندان این کشور نیز منوط به پرداخت شهریه به صورت سالانه می باشد.

متوسط شهریه‌های دانشگاهی در بیشتر مقاطع تحصیلی دانشگاهی و حتی دوره‌های قبل از دانشگاه عددی بین ۱۳ تا ۱۸ هزار پوند در سال تخمین زده می‌شود.

اگرچه برخی از دوره‌های تحصیلی ممکن است زینه‌های بیشتر و یا کمتر از این رقم داشته باشند که در ادامه  به ذکر چند نمونه از این دست می‌پردازیم.

تحصیل در رشته های پزشکی و مشابه ها

رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی جز پرتقاضا‌ترین و رقابتی‌ترین رشته‌های دانشگاهی محسوب می‌شود و تحصیل در این رشته‌ها در کشور انگلستان به مراتب پرهزینه‌تر از تحصیل در سایر رشته‌های دانشگاهی صورت می‌پذیرد.

متوسط شهریه تحصیل در رشته‌های ذکر شده در کشور انگلستان عددی بین ۲۰ تا ۳۰ هزار پوند تخمین زده می‌شود.

تحصیل در مدارس شبانه روزی

در صورتی که متقاضیان مهاجرت به انگلستان قصد تحصیل در مدارس شبانه روزی کشور انگلستان را داشته باشند،ملزم به پرداخت شهریه‌  بیشتری نسبت به سایر دانش آموزان می‌باشد. البته شهریه مدارس شبانه روزی ممکن است بر اساس امکانات مدرسه،محل مدرسه و خوابگاه‌های آن متفاوت باشد.

ولی به صورت کلی می‌توان شهریه تحصیل در مدارس شبانه روزی در کشور انگلستان را عددی بین ۲۲ تا ۳۰ هزار پوند تخمین زد. 

تحصیل در رشته های مدیریتی

برخی از دانشگاه‌های انگلستان دوره‌هایی نظیر دوره‌های ام بی ای را با هزینه کمتری به نسبت سایر رشته‌های تحصیلی به متقاضیان مهاجرت تحصیلی به انگلستان ارائه می‌دهند. 

اگرچه پذیرش در یکی از این دوره‌ها با توجه به هزینه پایین‌تر،با احتمال کمتری صورت می‌پذیرد ولیکن دانشجویان خارجی می‌توانند با پرداخت شهریه‌ای بین ۶ تا ۱۰ هزار پوند از یکی از دانشگاه‌های کشور انگلستان مدرک تحصیلی این دوره‌ها را دریافت نمایند.

هزینه زندگی در کشور انگلستان

پر واضح است که پیش از هر فاکتور دیگری سبک زندگی افراد مختلف باعث کاهش یا افزایش هزینه‌های زندگی ایشان نسبت به سایر متقاضیان مهاجرت تحصیلی به انگلستان می‌شود.

به صورت کلی دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور انگلستان در حین تحصیل در این کشور با ۳ هزینه عمده روبرو هستند. 

در ادامه به صورت جزئی‌تر در رابطه با این هزینه‌ها به گفتگو می‌پردازیم.

هزینه تامین مسکن در کشور انگلستان

دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور انگلستان معمولا سه گزینه برای تامین مسکن خود در حین دوره تحصیلی در کشور انگلستان پیش روی خود می‌بینند؛

 • استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی 
 • اجاره آپارتمان‌های مستقل 
 • اجاره اتاق در مراکز خصوصی 

فاکتورهایی نظیر وضعیت تحول، مقطع تحصیلی متقاضی و البته هزینه، می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در انتخاب یکی از این گزینه‌ها توسط متقاضیان مهاجرت تحصیلی به انگلستان را ایفا نماید. 

به صورت کلی می‌توان هزینه‌های متوسط اجاره مسکن در کشور انگلستان را تابع موقعیت مکانی مسکن، متراژ و امکانات آن دانست.

اگر بخواهیم تخمین واقع گرایانه‌ای از هزینه مسکن در کشور انگلستان داشته باشیم،می‌توانیم به صورت ماهانه عددی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ پوند را برای تامین یک محل مناسب برای دانشجویان خارجی در نظر بگیریم.

هزینه خورد و خوراک و رفت و آمد

فاصله محل زندگی تا دانشگاه (یا مدرسه) و سبک زندگی دانشجویان خارجی می‌توانند تعیین کننده‌ترین فاکتورهای هزینه خورد و خوراک و رفت و آمد وی در حین تحصیل در کشور انگلستان باشند.

ولی بر اساس آنچه بیشتر متقاضیان مهاجرت تحصیلی به انگلستان در حین تحصیل در این کشور تجربه نموده‌اند، هزینه‌های مربوط به این دو مورد را می‌توان عددی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ پوند در ماه تخمین زد.

به  متقاضیان مهاجرت تحصیلی به انگلستان موکدا توصیه می‌شود برای درک بهتر از جزئیات هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به کشور انگلستان، مقاله‌ای با همین عنوان را در وب سایت آریانا پارس مطالعه نمایند.

مهاجرت تحصیلی به انگلستان و اقامت دائم 

معمولا دانشجویانی که مهاجرت تحصیلی به انگلستان را به عنوان بخشی از مسیر زندگی خود تعیین می‌کند با یکی از این سه سرنوشت روبرو می‌شوند:

 • دسته اول پس از اتمام دوره تحصیلی ه دلایل خانوادگی و یا دلایل فرهنگی به ایران باز می‌گردند.
 • دسته دوم انگلستان را کشور رویایی خود نمی‌یابند و پس از پایان دوره تحصیل به کشوری دیگر مهاجرت می‌کنند.
 • دسته سوم پس از اتمام دوره تحصیل به دنبال راهی برای اخذ اقامت دائم این کشور هستند.

ما در این بخش از مقاله با دسته اول و دوم کاری نداریم و روش‌های تبدیل ویزای تحصیلی انواع مختلف ویزا که در نهایت به اقامت دائم کشور انگلستان منجر می‌شود را بررسی می‌نماییم.

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار 

متداول‌ترین روش برای اخذ اقامت دائم از طریق مهاجرت تحصیلی به  کشور انگلستان، استفاده از قوانین کار پس از تحصیل (post study work visa)،در کشور انگلستان است. 

در حال حاضر و در زمان نگارش این مطلب یعنی در اوایل سال ۲۰۲۴ دولت انگلستان به دانشجویان اجازه می‌دهد تا پس از اتمام دوره تحصیل خود به مدت دو سال ،فرصت جستجو برای شغل ایده‌آل خود را داشته باشند.

مدت زمان این ویزا در گذر زمان و با توجه به سیاست‌های دولت انگلستان ممکن است تغییر یابد. 

بر اساس قانون انگلستان اگر شخصی با ویزای کار به مدت ۵ سال در این کشور مشغول به فعالیت باشد و حقوق دریافتی وی بیشتر از حداقل حقوق تعیین شده توسط اداره مهاجرت این کشور باشد، شخص متقاضی واجد شرایط دریافت اقامت دائم انگلستان می‌باشد.

اقامت دائم از روش نیروی متخصص 

دولت انگلستان نیز مشابه دولت‌های استرالیا و کانادا ، طرح‌هایی برای متخصصین دارد تا به فارغ التحصیلان دانشگاه‌های این کشور اجازه دهد با کسب امتیاز هایی که براساس فاکتورهایی نظیر سن، تحصیلات و البته پیشنهاد شغلی از کشور انگلستان محاسبه می‌گردد، واجد شرایط اقدام برای دریافت اقامت دائم انگلستان باشد.

این قانون به متقاضیان اجازه می‌دهد تا بلافاصله پس از دوره تحصیلی خود وضعیت ویزای خود را از ویزای تحصیلی به اقامت دائم کشور انگلستان تغییر دهند. 

تبدیل ویزای تحصیلی به پناهندگی 

روش دیگری که در چند سال گذشته و با توجه به مسائل اقتصادی در ایران، توسط انبوهی از متقاضیان ایرانی مورد استفاده قرار گرفته است روش تبدیل ویزای تحصیلی انگلستان به پناهندگی این کشور است. 

بسیاری از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در انگلستان در حین دوره تحصیلی (و حتی پیش از آن شروع آن)،درخواست خود را برای اخذ اقامت دائم انگلستان از طریق پناهندگی به اداره مهاجرت این کشور ارسال می‌نمایند.

شاید یکی از بزرگترین دلایل تعداد زیاد این درخواست‌ها عدم توان پرداخت هزینه‌های زندگی و دانشگاه باشد. 

موسسه آریانا پارس به علاقمندان به اخذ اقامت کشور انگلستان توصیه می‌نماید تا با انتخاب روش درست،ضمن حفظ شئون انسانی خود،زندگی خود و خانواده خود را دچار مخاطره ننمایند.

پس توصیه می‌کنیم در صورتی که مسیر مهاجرت تحصیلی به انگلستان و تبدیل ویزای تحصیلی به پناهندگی را در ذهن دارید، پیش از قدم گذاشتن در مسیر از تمام عواقب کار خود آگاه باشید.

چند سوال مهم در رابطه با تحصیل در انگلستان

در ادامه قصد داریم چند سوال مهم که به صورت متداول از در رابطه با مهاجرت تحصیلی به انگلستان می‌شود را مطرح نماییم.

 • اقامت کاری پس از دوره تحصیل در انگلستان ممکن است؟

خوشبختانه به غیر از یک دوره دو ساله در طی ۱۵ سال گذشته،دولت انگلستان همواره به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد تا پس از اتمام دوره تحصیل خود در این کشور حداقل به مدت ۲ سال درکشور انگلستان اقامت داشته باشند و آنها را قادر می‌سازد تا با پیدا کردن یک شغل مناسب،بتوانند با چند سال کار کردن،موفق به اخذ اقامت دائم کشور انگلستان شود.

 • آیا بردن همراه در دوره تحصیل در انگلستان ممکن است؟

بر اساس قانونی که در سال ۲۰۲۴ اجرایی شد دانشجویان مقاطع دکترا و مقطع کارشناسی ارشد (در صورتی که دوره پژوهش محور باشد) قادر خواهند بود تا همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را در حین دوره تحصیل در کشور انگلستان همراه داشته باشند. در این دوره تحصیل فرزندان رایگان خواهد بود و هسر متقاضی نیز دارای حق کار نامحدود در کشور انگلستان می‌باشد.

 • آیا انگلستان در ایران سفارت دارد؟

سفارت انگلستان در ایران فقط کارهای کنسولی مربوط به شهروندان انگلیسی را انجام می‌دهد ولی متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان اصلاً نیازی نیست به سفارت انگلستان در کشورهای دیگر مراجعه کنند بلکه می‌توانند درخواست ویزای تحصیلی خود را در مراکز تعیین شده توسط سفارت این کشور به این کشور ارسال کند.

در حال حاضر یعنی در سال ۲۰۲۴ شرکت بین‌المللی vfs مثل بسیاری از سفارت‌های کشورهای دیگر مسئول سامان دادن به انواع ویزای کشور انگلستان می‌باشد.

دوره های Pre-master انگلستان

مدرک کاردانی و یا فوق دیپلم در سایر کشورهای دنیا مورد تائید و یا مورد قبول نمی باشد. دانشجویان قادر خوانند بود با شرکت در دوره های Pre-master در عرض کمتر از ۱ سال وارد دوره های کارشناسی ارشد شوند. در این مقاله از شرایط دوره های مذکور آگاه شده و می توانید تصمیم صحیحی را اتخاذ نماید.

یکی از بزرگترین مزیت های تحصیل در کشور انگلستان کوتاه بودن سال های تحصیل نسبت به سایر کشورها می باشد. از همین رو دانشجویان می توانند در مدت زمان کمتری به هدف خود دست یابند. دوره های کارشناسی در کشور انگلستان بین ۲٫۵ تا ۳ سال به طول می انجامد. دوره های کارشناسی ارشد یکسال و دوره های دکترا در حدود ۳ سال است.

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در انگلستان قادر خواهند بود برای دوره های Pre-master این کشور اقدام نمایند تا شرایط مناسبی را برای خود رقم بزنند. برنامه Pre-master یک دوره آماده سازی برای دانشجویان بین المللی است که مایل به تحصیل در یکی از رشته های کارشناسی ارشد در دانشگاه های برتر انگلستان می باشند. 

هزینه های دوره های Pre-master

هزینه های دوره Pre-master کشور انگلستان را می توان به دو بخش هزینه های تحصیل و زندگی تقسیم بندی کرد. افراد برای مراجعه به سفارت می بایست هزینه دوره تحصیلی و مدت زمان زندگی را در یک حساب بانکی به سفارت ارائه دهند. بازه زمانی ارائه گردش مالی ۳ ماه و تمکن مالی ۲۸ روز در نظر گرفته می شود.

هزینه های تحصیل

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دوره های آمادگی کارشناسی ارشد ملزم به پرداخت هزینه می باشند. هزینه های Pre-master در کشور انگلستان متناسب با دانشگاه انتخابی متفاوت می باشد. میانگین هزینه های تحصیل بین ۱۱ تا ۲۲ هزار پوند تخمین زده می شود. میانگین هزینه های تحصیل در دانشگاه متفاوت و رشته های مختلف در جدول زیر آمده است.

نام دانشگاهرشته های ارائه دهندههزینه های دوره
University of SheffieldMBA, Architecture, Business£۱۶,۰۰۰-۱۸,۰۰۰
University of AberdeenScience, Engineering, Education£۱۴,۳۰۰-۱۸,۰۰۰
Canterbury Christ Church UniversityTeaching, Social Care, Policing£۱۱,۰۰۰
University of ChesterBusiness, Engineering, Health Sciences£۹,۲۵۰
King’s College LondonMedicine, Law, Mathematics£۱۷,۰۵۰-۳۴,۶۵۰

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در انگلستان برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ پوند در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی که دانشجو ملزم به پرداخت آنها در زمان تحصیل در انگلستان است. در جدول زیر به هزینه های زندگی در شهرهای برتر بریتانیا با توجه به سایت numbeo اشاره شده است.

مواردلندنادینبورگکاردیفبلفاست
یک وعده رستوران۱۵ پوند۱۵ پوند۱۰ پوند۱۲ پوند
یک کیلو گوشت۸٫۰۷ پوند۶٫۵۰ پوند۷٫۹۰ پوند۶٫۵۸ پوند
هزینه های رفت و آمد۱۴۳ پوند۵۵ پوند۵۲ پوند۵۵٫۵ پوند
اینترنت، برق، آب و گاز۱۷۰ تا ۱۹۰ پوند۱۲۰ تا ۱۶۰ پوند۱۷۰ تا ۲۰۰ پوند۸۰ تا ۹۰ پوند
اجاره مسکن۱۲۵۰ تا ۱۷۰۰ پوند۶۰۰ تا ۷۵۰ پوند۵۰۰ تا ۶۵۰ پوند۴۰۰ تا ۶۰۰ پوند
یک کیلو برنج۱٫۳۰ پوند۰٫۹۳ پوند۱٫۲۴ پوند۰٫۹۴ پوند

دوره های Pre-master مناسب چه افرادی است؟

دوره های Pre-master در انگلستان برای سه گروه از دانشجویان مفید می باشد. در این بخش به سه گروه از دانشجویان که می توانند با سپری کردن این دوره از مزایای آن بهره مند شوند، اشاره می شود.

گروه اول

افراد در صورت کسب مدرک کاردانی می توانند با شرکت در دوره های Pre-master کشور انگلستان قادر خواهند بود در کمترین زمان ممکن موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد شوند. شرایط دوره Pre-master بدین صورت می باشد افراد با سپری کردن دوره ای ۶ تا ۹ ماهه مجوز ورود به مقطع کارشناسی ارشد را دریافت نمایند. از لحاظ زمانی، دانشجویان در کمترین زمان ممکن مجوز ورود به دوره کارشناسی ارشد را با مدرک کاردانی در انگلستان سپری می نمایند.

گروه دوم

گروه دوم به دانشجویان اختصاص دارد که به دنبال تغییر رشته می باشند. این دسته از دانشجویان قادر خواهند بود با سپری کردن دوره Pre-master و احراز شرایط مورد نیاز اقدام به تغییر رشته کنند. در دیگر کشورها دانشجویان موظف به سپری کردن دوره های ۴ ساله کارشناسی ارشد می باشند.

گروه سوم

مزایای دوره های Pre-master انگلستان

همانطور که عنوان شد، دوره های Pre-master کشور انگلستان برای سه گروه از افراد مناسب می باشد. در این بخش به مزایای این دوره اشاره می شود. اطلاع از مزایای دوره های Pre-master کشور انگلستان به آن دسته از دانشجویان علاقه مند به تحصیل در در این کشور کمک شایانی می کند.

 1. همراهی یک مشاور از جانب دانشگاه برای انتخاب مسیر تحصیلی صحیح در حین و پس از اتمام تحصیل
 2. آماده سازی دانشجویان برای ورود به دوره های کارشناسی ارشد در انگلستان
 3. ارتقا سطح زبان
 4. بهبود شرایط تحصیلی و افزایش شانس پذیرش در دانشگاه های برتر انگلستان

معایب دوره های Pre-master انگلیس

علی رغم مزایای عنوان شده، چالش هایی برای سپری کردن دوره های Pre-master در انگلستان پیش روی افراد می باشد. از مهم ترین معایب دوره های Pre-master می توان به هزینه های دوره و شانس ویزای دریافتی اشاره کرد. در ادامه به سه چالش مهم این دوره ها اشاره می شود.

حق همراه

در دوره های Pre-master ویزای همراه برای دانشجویان متاهل صادر نمی شود و دانشجویان به تنهایی برای ادامه تحصیل وارد این دوره در انگلستان می شوند. اما پس از ورود به دوره های کارشناسی ارشد قادر خواهند بود درخواست همراه را ارسال نمایند تا همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال دانشجویان به آنها ملحق شوند.

حق کار

بصورت معمول دانشجویان در دوره های آمادگی کارشناسی ارشد حق کار دانشجویی نخواهند داشت. این نکته بدین معناست که باید هزینه های تحصیل و زندگی خود را در زمان تحصیل به همراه داشته باشند. از همین رو می بایست با برنامه ریزی دقیق برای دوره های Pre-master انگلستان اقدام نمود.

محدود بودن

یکی از بزرگترین معایب دوره های Pre-master در انگلستان محدود بودن تعداد دانشگاه های ارائه دهنده می باشد. تعداد محدودی از دانشگاه های انگلستان این دوره های آموزشی را ارائه می دهند و به صورت معمول با سختگیری هایی همراه است.

سخن پایانی

تحصیل در انگلستان می‌تواند تجربه‌ای بسیار مفید و هیجان انگیز باشد. انگلستان با داشتن دانشگاه‌های برجسته، محیط آموزشی با کیفیت، و فرصت‌های شغلی برای فارغ التحصیلان، یک مقصد محبوب برای تحصیل‌کنندگان بین‌المللی است.

همچنین، همیشه می‌توانید با مشاوران تحصیلی و مهاجرتی ما در آریانا پارس تماس بگیرید تا راهنمایی و پاسخ به سوالاتتان در خصوص مهاجرت تحصیلی به انگلیس را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر