info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

مهاجرت تحصیلی به انگلستان

مهاجرت تحصیلی به انگلستان

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

می‌پرسید چرا تحصیل در انگلستان یا به عبارتی مهاجرت تحصیلی به انگلیس برای خیلی از افراد جذاب است؟

کافیست یک نگاه ساده به لیست برترین دانشگاه‌های جهان بیندازی تا متوجه این موضوع می‌شوید که چرا کشور انگلستان همیشه جز ایده آل‌ترین مقاصد مهاجرتی برای مهاجرت تحصیلی نه تنها در اروپا بلکه در میان کل کشورهای جهان است. قدیمی‌ترین و شاید در برخی از رشته‌ها مهمترین دانشگاه‌های جهان در کشور انگلستان واقع شده است دانشگاه‌هایی که عادت داریم آنها را در فیلم‌های سینمایی ببینیم.

معمولا وقتی تحصیل در انگلستان را به یک متقاضی مهاجرت معرفی می‌کنیم دو نوع برخورد ممکن است ببینیم برخورد اول زمانی است که متقاضی مهاجرت دوست یا فامیل یا آشنایی دارد که قبل از این معرفی راجع به تجربه زندگی در انگلستان به شخص متقاضی تجربیات خود را منتقل کرده است معمولاً اینجور افراد،به صورت پیش فرض می‌دانند که چرا باید انگلستان را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند ولی دسته دوم افرادی هستند که تصور می‌کنند تحصیل در کشور انگلستان بسیار ناممکن، گران و دور از دسترس است. مخاطبین این مقاله احتمالاً دسته دوم هستند و در پایان این مقاله پاسخ بسیاری از سوال‌های مهم خود را دریافت خواهند کرد به خصوص این سوال‌ها؛

 • تحصیل در انگلستان چقدر هزینه دارد؟
 • مدارک مورد نیاز برای تحصیل در انگلیس چه مدارکی هستند؟
 • شانس ویزای تحصیلی انگلستان چقدر است؟
 • طریقه گرفتن بورسیه در انگلستان به چه شکل است؟
 • این‌ها بخشی از سوالاتی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مزیت های تحصیل در انگلستان

وقتی صحبت از چرایی یک چیز می‌شود،باید بلافاصله  سراغ گفتن مزیت‌های آن نسبت به سایر گزینه‌ها برویم،مثلاً بگوییم چرا انگلستان بله و چرا بقیه کشورها نه. بر اساس تجربه‌ای که در این سال‌ها وخته‌ایم مزیت‌های تحصیل در انگلستان را به سه دسته کلی زیر تقسیم کردیم.

دوره تحصیل در انگلستان؛تحصیلات مایکروویوی

وقتی شما کشوری را انتخاب کردید که هزینه تحصیلات در آن رایگان نیست ، هر چقدر کوتاه‌تر درس بخوانید کمتر شهریه می‌پردازید. خوب اینجا می‌رسیم به مزیت اول انگلستان تور دوره‌های تحصیلی در همه مقاطع با همه جای دنیا متفاوت است.تعجب نکنید دانشگاه‌هایی مثل آکسفورد و کمبریج که بهترین‌های جهان هم هستند از همین قانون تبعیت می‌کنند. دوره‌های تحصیلی در مقطع لیسانس ۳ سال، در مقطع فوق لیسانس یک سال و در مقطع دکترا در طول ۳ تا ۴ سال برگزار می‌شود. تا همین جا شما در انگلستان نسبت به کشورهای مشابه یعنی آمریکا، کانادا و استرالیا سالی ۲۰ هزار دلار جلو هستید. یعنی به طور مثال با گذراندن فقط ۹ ماه در دانشگاه در مقطع ارشد،می‌توانید پس از آن تا دو سال حق کار کردن در کشور انگلستان را داشته باشید.

مهاجرت خانوادگی به انگلستان؛تو تنها قدم نخواهی زد

اگر متاهلید  از بزرگترین دغدغه‌های شما این است که نمی‌توانید از همسر و فرزندان خود دور باشید پس طبیعتاً بسیاری از کشورهای اروپایی را نمی‌توانید به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب کنید کشور، آمریکا ممکن است شانس ویزای بالایی برای شما نداشته باشد و در کشور کانادا و استرالیا همیشه بردن خانواده فاکتوری برای کاهش شانس ویزا شمرده می‌شود.

اینجاست که کشوری نظیر انگلستان که به شما اجازه می‌دهد در بسیاری از مقاطع خانواده خود را همراه داشته باشید و به این شکل گزینه ایده‌آلی برای مهاجرت تحصیلی می شود.علاوه بر آن جز تنها کشورهایی است که به شما این اجازه را می‌دهد که در صورت اقدام برای همسر خود بتوانید برای حق کار فول تایم وی نیز اقدام کنید. و چه چیزی برای یک خانواده از این بهتر که یک نفر بتواند به صورت فول تایم درآمد دلاری داشته باشد تا تامین هزینه‌ها دیگر نیازمند تبدیل ریال کم ارزش به دلار نباشد.

شانس بالای ویزای تحصیلی انگلستان،سلیقه بی سلیقه

در فرایند اخذ ویزای تحصیلی انگلستان،برعکس کشورهایی مثل آمریکا نتیجه سرنوشت شما در چند دقیقه مصاحبه شما با یک آفیسر تعیین نمی‌شود. برخلاف کشورهایی مثل استرالیا و کانادا که گاهی باعث سردرگمی دانشجویان به خاطر درست نبودن اعداد و ارقام مهاجرتی کشور در حد کلان می‌شود معمولاً فرایند ویزای تحصیلی انگلستان یک مسیر خطی دارد؛اگر مدارکت درست باشد با احتمال قوی ویزای تحصیلی انگلستان را دریافت خواهی کرد.

درست است که کشور انگلستان و دانشگاه‌های انگلستان نیز ممکن است در فرایند ویزای تحصیلی شما در چند گام از شما مصاحبه داشته باشد ولی سختگیری‌های این مصاحبه‌ها به هیچ وجه با سایر کشورها قابل مقایسه نیست. برای اینکه خیالتان در مسیر مهاجرت تحصیل به انگلستان راحت باشد کافیست به آمار ریجکتی‌های ویزای تحصیلی انگلستان یک نگاه بیندازید تا ببینید که کمتر بودن این آمار از ۵ درصد، قوت قلبی است برای متقاضیان تحصیل در کشور انگلستان.

تحصیل در انگلیس,شرایط تحصیل در انگلستان,مزایای تحصیل در انگلستان

چالش‌های تحصیل در انگلستان

در کنار مزیت‌هایی که برای تحصیل در انگلستان گفته شد،دانشجویان خارجی که انگلستان را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب نمودند ا چالش‌هایی نیز در خلال تحصیل در انگلستان روبرو بودند که قصد داریم در این بخش در رابطه با متداول‌ترین آنها به گفتگو بپردازیم.

هیچ چیز رایگان نیست

برای آن دسته از افرادی که به دنبال تحصیل رایگان هستند و یا حتی افرادی که انتظار گرفتن بورسیه‌های تحصیلی و کمک هزینه‌های زندگی را در حین دوره تحصیلی دارند،انگلستان اصلاً و ابداً کشور مناسبی نمی تواند باشد. اگرچه بسیاری از دانشجویان قادر خواهند بود تا با کار دانشجویی بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را از داخل خاک انگلستان تامین نمایند،ولی با قطعیت می‌توان گفت که در صورتی که دانشجو از توان مالی بسیار کمی برخوردار باشد،نباید تحصیل در انگلستان را به عنوان هدف مهاجرتی خود انتخاب نماید. البته این موضوع برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترایی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های انگلستان می‌شوند، صدق نمی‌کند.

خرج اولیه سنگین‌تر

در بیشتر کشورهای جهان دانشجو برای هزینه بررسی درخواست ویزای خود ملزم به پرداخت مبالغی به سفارت کشور مقصد است. این مبالغ ممکن است بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار به صورت میانگین باشد. در مقایسه با سایر کشورها سفارت کشور انگلستان برای بررسی درخواست ویزای دانشجویی دانشجویان خارجی هزینه ای تقریبا سه برابر رقم رایج در سایر کشورها را از دانشجویان خارجی دریافت می‌نماید. علاوه بر آن  متقاضیان تحصیل در انگلستان ملزم به پرداخت حق بیمه دانشجویی خود در کشور انگلستان پیش از ورود به این کشور هستند و می‌بایست فیش واریزی این مبلغ را به عنوان یکی از مدارک درخواست ویزا به سفارت کشور انگلستان ارائه دهند. به طور مثال برای یک خانواده چهار نفرهزینه‌ای درخواست و حق بیمه دانشجویی سفارت انگلستان عددی بیش از ۳۰۰۰ دلار تخمین زده می‌شود. البته لازم به ذکر است که مبلغ بیمه دانشجویی در انگلستان بابت تامین همه هزینه‌های درمانی دانشجو می‌باشد و پرداخت حدوداً ۷۰۰ یا ۸۰۰  دلار به عنوان هزینه‌های درمانی سالانه عدد چشمگیری محسوب نمی‌شود. ولیکن پرداخت آن پیش از ورود می‌تواند برای بعضی از متقاضیان تحصیل در انگلستان دشوار باشد.

وقت تنگ است

از یک منظر کوتاه بودن دوره تحصیلی در انگلستان به نسبت سایر کشورهای جهان یک مزیت بسیار بزرگ برای دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شود. این امر سبب می‌شود تا دانشجو در بازه زمانی کوتاه‌تری تحصیلات خود را به اتمام برساند و طبیعتاً هزینه کمتری برای دوره تحصیلی خود پرداخت نماید.

از نگاه دیگر کوتاه بودن دوره تحصیلی ا در نظر گرفتن سختی‌های مهاجرت در چند ماه اول از لحاظ  زمانی ممکن است دانشجوی مشغول به تحصیل در انگلستان را در مضیقه قرار دهد.

به طور مثال دانشجویان خارجی که مشغول تحصیل در انگلستان هستند در دوره کارشناسی ارشد در یک دوره ۹ ماهه می‌بایست دوره تحصیلی خود را به اتمام برساند. این یعنی در ۹ ماه شروع مهاجرت تحصیلی هم باید یک دوره فشرده را سپری کنند و همکار دانشجویی را در کنار تحصیل انجام دهند  مهمتر از همه با سختی‌های مهاجرت که یک پدیده جدید است روبرو شوند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در انگلستان

در مسیر مهاجرت تحصیلی به انگلستان در دو مرحله نیاز به تهیه مدارک خواهید داشت،مرحله اول مرحله اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه کشور انگلستان  مرحله دوم که پس از مرحله پذیرش صورت می‌گیرد،اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی از اداره مهاجرت و سفارت کشور انگلستان است. در ادامه قصد داریم مدارک مورد نیاز برای هر کدام از این مراحل را به تفصیل توضیح دهید.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های انگلستان

تقریباً می توان گفت مدارک مورد نیاز برای دانشگاه انگلستان نیز مانند سایر کشورهای جهان است. البته به مراتب با سخت‌گیری‌های کمتر به طور مثال برخلاف کشورهای کانادا و آمریکا توصیه‌نامه اساتید می‌تواند فقط یک کاغذ اسکن شده باشد یا مدارک تحصیلی نیازی به تاییدیه‌های مختلف ندارند و صرفاً یک مدرک با مهر و مترجم برای گرفتن پذیرش از دانشگاه کفایت می‌کند. با این حال ارائه مدارک درست ی‌تواند شانس متقاضی تحصیل انگلستان را تا حد زیادی در مرحله پذیرش از دانشگاه این کشور افزایش دهد.

مدارک مربوط به سوابق تحصیلی

بدیهی است که مدارک مورد نیاز دانشگاه‌های انگلستان برای پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف متفاوت است. به طور مثال برای پذیرش در دوره دکترا و کارشناسی ارشد پژوهش محور ارائه پروپوزال علمی جز الزامات است. در صورتی که این مدرک برای پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد و کارشناسی استفاده نمی‌شود. ولی به صورت کلی داوطلبان قدام برای هر دوره تحصیلی ملزم به ارائه مدارک و ریز نمرات دوره‌های قبلی تحصیلی خود هستند. به طور مثال دانشجویی که برای دوره کارشناسی ارشد دانشگاه انگلستان اقدام می‌نماید ملزم به ارائه مدرک دیپلم و ریز نمرات و کارشناسی و ریز و نمرات آن می‌باشد.

مدرک زبان

چه برای دوره کارشناسی چه برای دوره کارشناسی ارشد و چه برای دکترا،ارائه مدرک زبان جز یکی از الزامات گرفتن ویزا تعیین شده است. البته دولت انگلستان سخت‌گیری در رابطه با نوع این مدرک ندارد یعنی مدارک آیلتس ،تافل یا  دولینگو و حتی تست‌های داخلی دانشگاه‌ها می‌تواند مورد قبول این کشور باشد.

در پاره‌ای از اوقات حتی این امکان به متقاضیان داده می‌شود تا با ارائه مدرک زبان معادل آیلتس ۴ یعنی سطح ساده‌ای از زبان انگلیسی،بتوانند پس از طی کردن یک دوره زبان در کشور انگلستان وارد مقطع اصلی خود شوند.

سایر مدارک پذیرش

علاوه بر دو مدرک فوق که مدارک الزامی برای اخذ پذیرش در دانشگاه انگلستان هستند،ممکن است در فرایند پذیرش مدارک دیگری نیز مورد نیاز باشند. توصیه نامه از اساتید و یا معلمین دوره‌های قبلی تحصیلی  انگیزه نامه یعنی نامه‌ای که در آن انگیزه‌های خود را از انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظر خود بیان می‌کنید،دو مدرک اساسی مورد نیاز همه دانشگاه های انگلستان هستند.

ما در مقاله‌ای با عنوان پذیرش تحصیلی در انگلستان به تفصیل در رابطه با این مدارک به گفتگو پرداخته ایم.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی انگلستان

پس از موفقیت در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان نوبت به درخواست برای ویزای تحصیلی این کشور می‌رسد. خوشبختانه پروسه ویزای تحصیلی سفارت انگلستان پیچیدگی زیادی ندارد. بنابراین ارائه دارک مورد نیاز سفارت به شکل درست تقریباً می‌تواند مساوی موفقیت در پروسه ویزای تحصیلی انگلستان باشد. 

در ادامه به مدارک اساسی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی انگلستان اشاره می‌کنیم. 

رسید پرداخت بیمه و وقت سفارت

یکی از اصلی‌ترین چالش‌های اقدام برای ویزای تحصیلی کشور انگلستان است چرا که متقاضیان ویزای تحصیلی کشور انگلستان می‌بایست پیش از اقدام برای ویزای تحصیلی نسبت به پرداخت هزینه بیمه دانشجویی برای متقاضی و همراهان وی اقدام نمایند. 

طبیعتاً اگر مهاجرت تحصیلی به صورت خانوادگی نیز صورت گیرد،پرداخت هزینه‌های مربوط به بیمه و سفارت کشور انگلستان به عنوان یک قدم جدی محسوب می‌شود چرا که مستلزم پرداخت هزینه نسبتاً بیشتری در مقایسه با سایر کشورهای جهان است.

مدرک تمکن مالی انگلستان

تا قبل از سال ۲۰۲۴، متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان خیلی خوش شانس بودند چرا که دولت انگلستان برای تبدیل نرخ تمکن مالی از سایتی استفاده می‌کرد که در آن یک پوند حدود ۵ هزار تومان قیمت داشت یعنی تقریباً یک دهم مقدار واقعی آن. ولی متاسفانه از سال ۲۰۲۴ دولت انگلستان به صورت مشخص اعلام کرده است ،که نرخ تمکن مالی دقیقاً بر اساس نرخ بازار آزاد محاسبه می‌گردد. و اشخاصی که قصد اقدام برای مهاجرت تحصیلی به انگلستان را دارند می‌بایست هزینه یک سال زندگی خود (و خانواده در صورت تاهل) به علاوه هزینه دانشگاه را به مدت ۲۸ روز در یک حساب در داخل ایران بلوکه کنند. البته این رویه صرفاً منحصر به کشور انگلستان نیست و متقاضیان مهاجرت تحصیلی تقریباً در همه کشورهای جهان باید هزینه‌های زندگی و تحصیل را پیش از ورود به کشور به سفارت کشور مقصد به عنوان تمکن مالی ارائه دهند. البته باز راه‌هایی برای تحصیل کردن این شرایط ارائه تمکن مالی وجود دارد که توصیه می‌کنیم قبل از اقدام برای سفارت انگلستان حتماً با مشاورین با تجربه در این زمینه مشورت کنید تا بتوانند راهنمای لازم را جهت ارائه مدرک مورد نیاز به کشور انگلستان جهت ویزای تحصیلی برای شما فراهم کنند.

مدارک اضافی

علاوه بر مدارک شناسایی و مدارکی که قبلاً گفته شد هر پرونده با توجه به شرایط شخص متقاضی ملزم به ارائه مدارک اضافی نظیر نامه‌های کاری، نامه هدف از سفر ،مدارک شناسایی و غیره خواهد بود که تهیه این دسته از مدارک اصلاً پیچیدگی خاصی ندارد.

بنابراین بیشتر توصیه می‌کنیم در ابتدای کار خود را درگیر این دسته از مدارک نکنید تا زمانی گرفتن ویزا.

چند سوال مهم در رابطه با مهاجرت تحصیلی به انگلستان 

در ادامه قصد داریم چند سوال مهم که به صورت متداول از در رابطه با مهاجرت تحصیلی به انگلستان می‌شود را مطرح نماییم.

شرایط مهاجرت تحصیلی به انگلستان در سال ۲۰۲۴

کشور انگلستان را می‌توان جز معدود کشورهایی در جهان در حال حاضر دانست که شرایط ساده‌تری برای مهاجرت تحصیلی  نسبت سایر کشورها پیش روی متقاضیان قرار می‌دهند.

اگرچه این به این مفهوم نیست که هر کسی می‌تواند با هر شرایطی قادر به مهاجرت تحصیلی به انگلستان باشد.

ولی به صورت کلی می‌توان گفت فقط افرادی که شامل شرایط سه دسته زیر باشد قادر نخواهند بود به کشور انگلستان به صورت تحصیلی مهاجرت نمایند. 

افراد متاهل برای برخی از مقاطع

تا پیش از سال ۲۰۲۴،متقاضیان متاهلی که درخواست پذیرش آنها برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مورد پذیرش یکی از دانشگاه‌های کشور انگلستان قرار می‌گرفت، قادر بودند تا علاوه بر درخواست ویزای خود برای تمامی اعضای خانواده(خود که شامل همسر و فرزند می‌شود) درخواست ویزای همراه داشته باشند.

طبق قوانین سال ۲۰۲۴ کشور انگلستان،افراد متاهل فقط در صورتی می‌توانند خانواده خود را در دوره تحصیلی خود به همراه داشته باشند که در یکی از این دو دوره موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های انگلستان شوند. 

 • دوره‌های کارشناسی ارشد پژوهش محور 
 • دوره دکترا و دوره دکترای تخصصی 

در صورتی که نمی‌توانید تفاوت پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد پژوهش محور و کارشناسی ارشد دقیقاً چیست و یا سوالات  جزئی‌تری در رابطه با اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان در ذهن دارید،به شما توصیه می‌نماییم مقاله پذیرش تحصیلی در کشور انگلستان را در همین وب سایت مطالعه نمایید.

فاصله تحصیلی زیاد از دیپلم

متقاضیانی که آخرین مدرک تحصیلی ایشان مدرک اتمام دوره تحصیلات متوسطه می‌باشد فقط در صورتی می‌توانند برای فقط در صورتی می‌توانند برای مهاجرت تحصیلی به انگلستان اقدام نمایند که سن زیر ۲۵ سال داشته باشند.

طبیعی است که متقاضیانی که پس از ۶ سال از پایان تحصیلات متوسط ، اقدام به پذیرش در مقطع کارشناسی کشور انگلستان می‌نمایند،شانس زیادی برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور نخواهد داشت.

اگرچه به این دسته از متقاضیان توصیه می‌شود به جای پذیرش در دوره کارشناسی،در صورت احراز برخی از شرایط،برای دوره‌های مشابه اقدام به اخذ پذیرش نمایند. این امر سبب می‌شود تا مشکلی در فرایند مهاجرت تحصیلی به انگلستان برای ایشان رخ ندهد.

متقاضیان با بودجه بسیار کم

دسته دیگری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به انگلستان که متاسفانه در مراحل مختلف این اقدام دچار چالش می‌شوند آن دسته از متقاضیانی هستند که با محدودیت بسیار زیادی در بودجه روبرو هستند. 

علاوه بر پرداخت هزینه‌های دانشگاه و هزینه‌های مربوط به زندگی در کشور انگلستان که ممکن است نظیر سایر کشورهای جهان باشد،پرداخت برخی از هزینه‌ها ممکن است باعث ایجاد چالش‌های جدی در فرایند  ویزای تحصیلی کشور انگلستان گردد.

از آنجا که متقاضیان ملزم به ارائه تمکن مالی ۲۸ روزه در مسیر مهاجرت تحصیلی به انگلستان می‌باشند،عملاً اگر فراهم کردن حداقل مبلغ برای تمکن مالی برای متقاضی مقدور نباشد،با ویزای تحصیلی وی نیز موافقت نمی‌گردد. 

علاوه بر آنچه گفته شد هزینه‌های مربوط به بیمه و وقت سفارت انگلستان نیست ممکن است متقاضیان با بودجه مالی محدودتر را دچار دشواری‌های زیادی نماید. 

توصیه می‌نماییم برای اطلاع بیشتر از جزئیات هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به کشور انگلستان مقاله‌ای با همین عنوان را در وب سایت آریانا پارس مطالعه نمایید.

هزینه مهاجرت تحصیلی به انگلستان

اگرچه ممکن است روش هایی برای کاهش هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به انگلستان وجود داشته باشد ولی پرداخت برخی از هزینه‌ها در حین این اقدام اجتناب ناپذیر است. 

در ادامه سعی می‌کنیم همه هزینه‌هایی که ممکن است در فرایند مهاجرت تحصیلی به انگلستان به متقاضیان تحمیل شود را دسته‌بندی نماییم.

هزینه دانشگاه های انگلستان

کشور انگلستان را نمی‌توان جز معدود کشورهایی دانست که به تحصیلات رایگان اعتقاد دارند. بنابراین تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های کشور انگلستان حتی برای شهروندان این کشور نیز منوط به پرداخت شهریه به صورت سالانه می باشد.

متوسط شهریه‌های دانشگاهی در بیشتر مقاطع تحصیلی دانشگاهی و حتی دوره‌های قبل از دانشگاه عددی بین ۱۳ تا ۱۸ هزار پوند در سال تخمین زده می‌شود.

اگرچه برخی از دوره‌های تحصیلی ممکن است زینه‌های بیشتر و یا کمتر از این رقم داشته باشند که در ادامه  به ذکر چند نمونه از این دست می‌پردازیم.

تحصیل در رشته های پزشکی و مشابه ها

رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی جز پرتقاضا‌ترین و رقابتی‌ترین رشته‌های دانشگاهی محسوب می‌شود و تحصیل در این رشته‌ها در کشور انگلستان به مراتب پرهزینه‌تر از تحصیل در سایر رشته‌های دانشگاهی صورت می‌پذیرد.

متوسط شهریه تحصیل در رشته‌های ذکر شده در کشور انگلستان عددی بین ۲۰ تا ۳۰ هزار پوند تخمین زده می‌شود.

تحصیل در مدارس شبانه روزی

در صورتی که متقاضیان مهاجرت به انگلستان قصد تحصیل در مدارس شبانه روزی کشور انگلستان را داشته باشند،ملزم به پرداخت شهریه‌  بیشتری نسبت به سایر دانش آموزان می‌باشد. البته شهریه مدارس شبانه روزی ممکن است بر اساس امکانات مدرسه،محل مدرسه و خوابگاه‌های آن متفاوت باشد.

ولی به صورت کلی می‌توان شهریه تحصیل در مدارس شبانه روزی در کشور انگلستان را عددی بین ۲۲ تا ۳۰ هزار پوند تخمین زد. 

تحصیل در رشته های مدیریتی

برخی از دانشگاه‌های انگلستان دوره‌هایی نظیر دوره‌های ام بی ای را با هزینه کمتری به نسبت سایر رشته‌های تحصیلی به متقاضیان مهاجرت تحصیلی به انگلستان ارائه می‌دهند. 

اگرچه پذیرش در یکی از این دوره‌ها با توجه به هزینه پایین‌تر،با احتمال کمتری صورت می‌پذیرد ولیکن دانشیان خارجی می‌توانند با پرداخت شهریه‌ای بین ۶ تا ۱۰ هزار پوند از یکی از دانشگاه‌های کشور انگلستان مدرک تحصیلی این دوره‌ها را دریافت نمایند.

هزینه زندگی در کشور انگلستان

پر واضح است که پیش از هر فاکتور دیگری سبک زندگی افراد مختلف باعث کاهش یا افزایش ینه‌های زندگی ایشان نسبت به سایر متقاضیان مهاجرت تحصیلی به انگلستان می‌شود.

به صورت کلی دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور انگلستان در حین تحصیل در این کشور با ۳ هزینه عمده روبرو هستند. 

در ادامه به صورت جزئی‌تر در رابطه با این هزینه‌ها به گفتگو می‌پردازیم.

هزینه تامین مسکن در کشور انگلستان

دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور انگلستان معمولا سه گزینه برای تامین مسکن خود در حین دوره تحصیلی در کشور انگلستان پیش روی خود می‌بینند؛

 • استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی 
 • اجاره آپارتمان‌های مستقل 
 • اجاره اتاق در مراکز خصوصی 

فاکتورهایی نظیر وضعیت تحول،مقطع تحصیلی متقاضی و البته هزینه،می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در انتخاب یکی از این گزینه‌ها توسط متقاضیان مهاجرت تحصیلی به انگلستان را ایفا نماید. 

به صورت کلی می‌توان هزینه‌های متوسط اجاره مسکن در کشور انگلستان را تابع موقعیت مکانی مسکن، متراژ و امکانات آن دانست.

اگر بخواهیم تخمین واقع گرایانه‌ای از هزینه مسکن در کشور انگلستان داشته باشیم،می‌توانیم به صورت ماهانه عددی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ پوند را برای تامین یک محل مناسب برای دانشجویان خارجی در نظر بگیریم.

هزینه خورد و خوراک و رفت و آمد

فاصله محل زندگی تا دانشگاه (یا مدرسه) و سبک زندگی دانشجویان خارجی می‌توانند تعیین کننده‌ترین فاکتورهای هزینه خورد و خوراک و رفت و آمد وی در حین تحصیل در کشور انگلستان باشند.

ولی بر اساس آنچه بیشتر متقاضیان مهاجرت تحصیلی به انگلستان در حین تحصیل در این کشور تجربه نموده‌اند ،هزینه‌های مربوط به این دو مورد را می‌توان عددی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ پوند در ماه تخمین زد.

به  متقاضیان مهاجرت تحصیلی به انگلستان موکدا توصیه می‌شود برای درک بهتر از جزئیات هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به کشور انگلستان،مقاله‌ای با همین عنوان را در وب سایت آریانا پارس مطالعه نمایند.

تحصیل در انگلستان,هزینه تحصیل در انگلستان,

مهاجرت تحصیلی به انگلستان و اقامت دائم 

معمولا دانشجویانی که مهاجرت تحصیلی به انگلستان را به عنوان بخشی از مسیر زندگی خود تعیین می‌کند با یکی از این سه سرنوشت روبرو می‌شوند:

 • دسته اول پس از اتمام دوره تحصیلی ه دلایل خانوادگی و یا دلایل فرهنگی به ایران باز می‌گردند.
 • دسته دوم انگلستان را کشور رویایی خود نمی‌یابند و پس از پایان دوره تحصیل به کشوری دیگر مهاجرت می‌کنند.
 • دسته سوم پس از اتمام دوره تحصیل به دنبال راهی برای اخذ اقامت دائم این کشور هستند.

ما در این بخش از مقاله با دسته اول و دوم کاری نداریم و روش‌های تبدیل ویزای تحصیلی  انواع مختلف ویزا که در نهایت به اقامت دائم کشور انگلستان منجر می‌شود را بررسی می‌نماییم.

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار 

متداول‌ترین روش برای اخذ اقامت دائم از طریق مهاجرت تحصیلی به  کشور انگلستان، استفاده از قوانین کار پس از تحصیل (post study work visa)،در کشور انگلستان است. 

در حال حاضر و در زمان نگارش این مطلب یعنی در اوایل سال ۲۰۲۴ دولت انگلستان به دانشجویان اجازه می‌دهد تا پس از اتمام دوره تحصیل خود به مدت دو سال ،فرصت جستجو برای شغل ایده‌آل خود را داشته باشند.

مدت زمان این ویزا در گذر زمان و با توجه به سیاست‌های دولت انگلستان ممکن است تغییر یابد. 

بر اساس قانون انگلستان اگر شخصی با ویزای کار به مدت ۵ سال در این کشور مشغول به فعالیت باشد و حقوق دریافتی وی بیشتر از حداقل حقوق تعیین شده توسط اداره مهاجرت این کشور باشد،شخص متقاضی واجد شرایط دریافت اقامت دائم انگلستان می‌باشد.

اقامت دائم از روش نیروی متخصص 

دولت انگلستان نیز مشابه دولت‌های استرالیا و کانادا ،طرح‌هایی برای متخصصین دارد تا به فارغ التحصیلان دانشگاه‌های این کشور اجازه دهد با کسب امتیاز هایی که  براساس فاکتورهایی نظیر سن، تحصیلات و البته پیشنهاد شغلی از کشور انگلستان محاسبه می‌گردد،واجد شرایط  اقدام برای دریافت اقامت دائم انگلستان باشد.

این قانون به متقاضیان اجازه می‌دهد تا بلافاصله پس از دوره تحصیلی خود وضعیت ویزای خود را از ویزای تحصیلی به اقامت دائم کشور انگلستان تغییر دهند. 

تبدیل ویزای تحصیلی به پناهندگی 

روش دیگری که در چند سال گذشته و با توجه به مسائل اقتصادی در ایران،توسط انبوهی از متقاضیان ایرانی مورد استفاده قرار گرفته است روش تبدیل ویزای تحصیلی انگلستان به پناهندگی این کشور است. 

بسیاری از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در انگلستان در حین دوره تحصیلی (و حتی پیش از آن شروع آن)،درخواست خود را برای اخذ اقامت دائم انگلستان از طریق پناهندگی به اداره مهاجرت این کشور ارسال می‌نمایند.

شاید یکی از بزرگترین دلایل تعداد زیاد این درخواست‌ها عدم توان پرداخت هزینه‌های زندگی و دانشگاه باشد. 

موسسه آریانا پارس به علاقمندان به اخذ اقامت کشور انگلستان توصیه می‌نماید تا با انتخاب روش درست،ضمن حفظ شئون انسانی خود،زندگی خود و خانواده خود را دچار مخاطره ننمایند.

پس توصیه می‌کنیم در صورتی که مسیر مهاجرت تحصیلی به انگلستان و تبدیل ویزای تحصیلی به پناهندگی را در ذهن دارید، پیش از قدم گذاشتن در مسیر از تمام عواقب کار خود آگاه باشید.

بهترین رشته های تحصیلی در انگلستان

انگلیس یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل در جهان است و دارای دانشگاه‌های برتر و برنامه‌های تحصیلی با کیفیت است. بهترین رشته‌های تحصیلی در انگلستان به سبب تنوع و تخصصی بودن دانشگاه‌ها و برنامه‌های تحصیلی مختلف، نمی‌تواند به طور کامل مشخص شود. با این حال، در زیر برخی از رشته‌های محبوب و معتبر در انگلستان ذکر شده است:

علوم ریاضی و طبیعی

 از جمله ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و علوم کامپیوتر. دانشگاه‌های برتری در این زمینه‌ها وجود دارند مانند دانشگاه کمبریج، دانشگاه اکسفورد و دانشگاه لندن.

علوم پزشکی

 از جمله پزشکی عمومی، پرستاری، دندانپزشکی و بهداشت عمومی. دانشگاه‌های برجسته‌ای مانند دانشگاه امپریال کالج لندن و دانشگاه کینگز کالج لندن در این زمینه فعالیت می‌کنند.

علوم اجتماعی و انسانی

 از جمله روانشناسی، علوم اجتماعی، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی و اقتصاد. دانشگاه‌های معروفی مانند دانشگاه لندن، دانشگاه اکسفورد و دانشگاه وارویک در این زمینه شناخته شده‌اند.

هنرها و رشته‌های خلاقیت

 از جمله هنرهای تجسمی، عمارت، طراحی مد، رسانه‌ها و فیلمسازی، نمایشنامه نویسی و موسیقی. دانشگاه‌های معتبری مانند دانشگاه هنر لندن و دانشگاه گلدسمیتس این رشته‌ها را ارائه می‌دهند.

بازارکار برای فارغ التحصیلان در انگلستان چگونه است؟

بازار کار در انگلستان برای فارغ التحصیلان می‌تواند به صورت چالش‌برانگیز و رقابتی باشد، اما در عین حال فرصت‌های بسیاری برای کاریابی و شغل‌یابی وجود دارد. انگلستان دارای یک اقتصاد بزرگ و تنوع‌پذیر است که شامل صنایع مختلف مانند تکنولوژی، مالی، ساخت و ساز، بهداشت و درمان، تجارت و خدمات می‌شود. در زیر برخی از جوانب مهم بازار کار در انگلستان را بررسی می‌کنیم:

برتری دانشگاه‌ها

انگلستان دارای دانشگاه‌های برتر و معتبری است که در رتبه‌بندی‌های جهانی به موقعیت برتری دست یافته‌اند. فارغ التحصیلان از دانشگاه‌های معروف و با سابقه می‌توانند از شهرت و اعتبار این دانشگاه‌ها در بازار کار بهره‌برداری کنند.

رقابت میانگین

 همانطور که در بسیاری از کشورها صادق است، رقابت برای کسب شغل در بازار کار انگلستان نیز وجود دارد. فارغ التحصیلان باید رزومه و تجربه مرتبط قوی، مهارت‌های فنی و عملی قابل اثبات و شبکه‌سازی مناسب را داشته باشند تا در میان رقبای خود برجسته شوند.

صنایع رو به رشد

بخش‌هایی از اقتصاد انگلستان مانند فناوری، مالی، استارتاپ‌ها و خدمات حرفه‌ای رو به رشد هستند و فرصت‌های شغلی بسیاری را برای فارغ التحصیلان فراهم می‌کنند. تخصص‌های مرتبط با فناوری اطلاعات، تحلیل داده، هوش مصنوعی، مهندسی نرم‌افزار، مالی و بازاریابی بازار کار بیشتری دارند.

تحصیل در انگلستان,هزینه تحصیل در انگلستان,اقامت پس از تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلیس بدون مدرک زبان

برای تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان، عموماً نیاز است که شما بتوانید به خوبی به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید. آزمون‌های زبان معتبری مانند آیلتس (IELTS) یا تافل (TOEFL) برای ارزیابی سطح زبان شما مورد قبول دانشگاه‌ها قرار می‌گیرند.

اما در برخی موارد، می‌توانید با شرکت در دوره‌های آموزشی زبان انگلیسی در دانشگاه یا مؤسسات آموزش زبان معتبر، زبان مورد نیاز برای تحصیل را بهبود بخشید. برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی معمولاً در دانشگاه‌ها و مدارس زبانی ارائه می‌شوند و به شما کمک می‌کنند تا مهارت‌های شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن خود را در زبان انگلیسی تقویت کنید.

در ضمن، در برخی موارد خاص، مانند برنامه‌های تحصیلی در سطح کارشناسی ارشد و دکترا، می‌توانید از معافیت از آزمون زبان استفاده کنید، اما همچنان نیاز به تسلط بر زبان انگلیسی در حین تحصیل دارید.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی انگلستان

برای درخواست ویزای تحصیلی برای انگلستان، شما باید مراحل زیر را طی کنید:

انتخاب برنامه تحصیلی

انتخاب برنامه تحصیلی و دانشگاهی که می‌خواهید در آن تحصیل کنید بسیار مهم است. بررسی شرایط پذیرش دانشگاه و مطالعه درخواست ویزای تحصیلی آن دانشگاه اولین قدم است.

بررسی الزامات ویزای تحصیلی

 به وبسایت سفارت یا سفارتخانه انگلستان در کشور خود مراجعه کنید و الزامات و مقررات ویزای تحصیلی را بررسی کنید. شما باید بفهمید که برای درخواست ویزای تحصیلی چه مدارک و اطلاعاتی لازم است.

درخواست آنلاین

برای درخواست ویزای تحصیلی، باید از طریق سامانه آنلاین مخصوص (مانند سیستم ثبت نام دانشگاه یا سایت وزارت داخله انگلستان) اقدام کنید. فرم درخواست ویزا را با دقت پر کنید و اطلاعات مورد نیاز را به درستی وارد کنید.

تحصیل در انگلیس,شرایط تحصیل در انگلستان,مزایای تحصیل در انگلستان

اقامت پس از تحصیل در انگلستان

بعد از اتمام تحصیل در انگلستان، شما می‌توانید به عنوان فارغ التحصیل باقی بمانید و در صورت تمایل به کار یا ادامه تحصیل در سطح بالاتر، اقامت خود را تمدید کنید. در زیر، چند گزینه برای اقامت پس از تحصیل در انگلستان آورده شده است:

پیدا کردن شغل

 اگر شما می‌خواهید در انگلستان بمانید و کار کنید، باید بتوانید یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما دریافت کنید. این کارفرما باید تایید کند که برای پست مورد نظر خود در اولویت قرار می‌دهید و هیچ شخص محلی مناسب برای آن پست وجود ندارد.

اقامت پس از تحصیل

 اگر می‌خواهید به عنوان فارغ التحصیل در انگلستان باقی بمانید، می‌توانید درخواست اقامت پس از تحصیل را از طریق برنامه Graduate Route یا قوانین تیمپوراری یا برنامه خرداد ۲۰۲۱ برای اقامت بیشتر درخواست کنید. در این صورت، شما می‌توانید تا ۲ سال پس از فارغ التحصیلی در انگلستان باقی بمانید و کار کنید.

ادامه تحصیل در سطح بالاتر

 ممکن است تصمیم بگیرید تا تحصیل خود را در انگلستان در سطح بالاتر ادامه دهید. در این صورت، باید برنامه تحصیلی جدیدی انتخاب کنید و برای آن درخواست ویزای مورد نیاز را ارسال کنید.

بهترین شهرها و دانشگاه های برای تحصیل در انگلستان

انگلستان دارای بسیاری از شهرها و دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل است. اینجا چند شهر و دانشگاه برجسته در انگلستان را برای شما ذکر می‌کنم:

 • لندن
 • دانشگاه امپریال کالج لندن (Imperial College London)
 • دانشگاه لندن (University of London)
 • دانشگاه کلیج لندن (King’s College London)
 • دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)
 • کمبریج:
 • دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)
 • آکسفورد:
 • دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)
 • ادینبرگ:
 • دانشگاه ادینبورگ (University of Edinburgh)
 • برایتون:
 • دانشگاه ساسکس (University of Sussex)
 • دانشگاه برایتون (University of Brighton)
 • بریستول:
 • دانشگاه بریستول (University of Bristol)
 • مانچستر:

دانشگاه مانچستر (University of Manchester)

دانشگاه متروپلیتن مانچستر (Manchester Metropolitan University)

 • لیدز:
 • دانشگاه لیدز (University of Leeds)
 • گلاسکو:
 • دانشگاه گلاسکو (University of Glasgow)
 • ساوتهمپتون:
 • دانشگاه ساوتهمپتون (University of Southampton)

چند سوال مهم در رابطه با تحصیل در انگلستان

در ادامه قصد داریم چند سوال مهم که به صورت متداول از در رابطه با مهاجرت تحصیلی به انگلستان می‌شود را مطرح نماییم.

 • اقامت کاری پس از دوره تحصیل در انگلستان ممکن است؟

خوشبختانه به غیر از یک دوره دو ساله در طی ۱۵ سال گذشته،دولت انگلستان همواره به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد تا پس از اتمام دوره تحصیل خود در این کشور حداقل به مدت ۲ سال درکشور انگلستان اقامت داشته باشند و آنها را قادر می‌سازد تا با پیدا کردن یک شغل مناسب،بتوانند با چند سال کار کردن،موفق به اخذ اقامت دائم کشور انگلستان شود.

 • آیا بردن همراه در دوره تحصیل در انگلستان ممکن است؟

بر اساس قانونی که در سال ۲۰۲۴ اجرایی شد دانشجویان مقاطع دکترا و مقطع کارشناسی ارشد (در صورتی که دوره پژوهش محور باشد) قادر خواهند بود تا همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را در حین دوره تحصیل در کشور انگلستان همراه داشته باشند. در این دوره تحصیل فرزندان رایگان خواهد بود و هسر متقاضی نیز دارای حق کار نامحدود در کشور انگلستان می‌باشد.

 • آیا انگلستان در ایران سفارت دارد؟

سفارت انگلستان در ایران فقط کارهای کنسولی مربوط به شهروندان انگلیسی را انجام می‌دهد ولی متقاضیان ویزای تحصیلی انگلستان اصلاً نیازی نیست به سفارت انگلستان در کشورهای دیگر مراجعه کنند بلکه می‌توانند درخواست ویزای تحصیلی خود را در مراکز تعیین شده توسط سفارت این کشور به این کشور ارسال کند.

در حال حاضر یعنی در سال ۲۰۲۴ شرکت بین‌المللی vfs مثل بسیاری از سفارت‌های کشورهای دیگر مسئول سامان دادن به انواع ویزای کشور انگلستان می‌باشد.

تحصیل در دانشگاه ساسکس انگلستان

قبل از صحبت راجع به دانشگاه ساسکس بهتر است کمی درباره انگلستان صحبت کنیم. کشور انگلستان در زمینه جذب دانشجویان بین المللی در ردیف سوم جهان قرار گرفته است. البته که دانشجو یک فرد منفعل نخواهد بود و در نهایت باعث ارتقا اجتماع خواهد شد، به همین دلیل است که دولت انگلیس به دانشجویانی که طی سه سال در رشته ای خاص مدرک کارشناسی گرفته اند و همچنین دانشجویان یک ساله ی کارشناسی ارشد، دوازده ماه زمان میدهد تا کار مناسبی پیدا کنند و ویزای تحصیلی آنها به ویزا کاری تبدیل شود.

دانشگاه ساسکس کاردیفیکی از گزینه های مناسب برای تحصیل در انگلستان است. در ادامه قصد داریم به جزئیات کوتاهی درباره دانشگاه ساسکس کاردیف بپردازیم، پس در این متن کوتاه با ما همراه باشید.

اطلاعات کلی در مورد دانشگاه ساسکس

اجازه تحصیل در دانشگاه ساسکس به موارد مهمی بستگی دارد. تحصیل در دانشگاه ساسکس یا همان University of Sussex که در واقع یک دانشگاه تحقیقاتی محسوب میشود و در شهر برایتون در انگلستان قرار گرفته است،  ممکن است برای برخی از افراد بسیار دور از ذهن به نظر برسد، اما همیشه هم اینطور نیست.

در این دانشگاه بیش از پانزده هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند که سی و پنج درصد آنها را افراد غیرانگلیسی تشکیل میدهند، بله سی و پنج درصد . مشخصا عدد وسوسه برانگیزی است.

تحصیل در دانشگاه ساسکس انگلستان نیز مثل دیگر دانشگاه های معتبر نیازمند طی مراحلی قانونی خواهد بود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. این دانشگاه با وجود عمومی و تحقیقاتی بودن جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم انگلیس است .

تحصیل در دانشگاه ساسکس ایده آل بسیاری از جمعیت تحصیل کرده در سرتاسر جهان است.

رنکینگ دانشگاه ساسکس

آمار رنکینگ دانشگاه ساسکس مربوط به سال ۲۰۱۸ است. در این سال رنکینگ دانشگاه ساسکس در جهان عدد ۱۴۷ بود . این دانشگاه به دلیل کیفیت بالای آموزش و انجام پژوهش های مختلف حین تحصیل، محبوبیت و شهرت فراوانی کسب کرده است.

مطمئنا رنکینگ دانشگاه ساسکس از این عدد بیشتر هم خواهد شد، چرا که از زمان تاسیس تا امروز فعالیت های انجام شده در این دانشگاه در جهت ارتقا رتبه علمی آن بوده است، به طوری که مورد توجه اکثر مقامات وزارت آموزش انگلستان در دوره های مختلف بوده است.

رنکینگ دانشگاه ساسکس اگرچه در حال حاضر هم عدد بی نظیری است، اما اکثر دانشجو ها میدانند که کیفیت تحصیل در این دانشگاه حتی صورت لحظه ای در حال ارتقا است.

در حالی که کسب رتبه بیست کشوری برای اثبات این ادعا میتواند کافی باشد، اما فعالیت های کیفی و کمی این دانشگاه برای ارتقا سطح هرگز تمامی ندارد.

رشته های دانشگاه کاردیف

رشته‌ های دانشگاه ساسکس انگلستان

رشته‌های دانشگاه ساسکس بسیار متنوع و گوناگون است.این دانشگاه حدودا در ۵۰۰ رشته مختلف دانشجو می پذیرد. رشته‌ های دانشگاه ساسکس مشتمل بر انواع رشته های علوم انسانی و اجتماعی ، تمامی گرایش های علوم مهندسی و ریاضی و رشته های پزشکی و علوم پایه تجربی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است که نام بردن تک به تک این رشته ها مسلما در حوصله این متن کوتاه نیست.

انتخاب از بین رشته‌های دانشگاه ساسکس کاملا به نمرات کسب شده شما در دوره دبیرستان و از همه مهم تر علاقه و گرایش شما بازمیگردد.

شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه ساسکس

شرایط پذیرش از دانشگاه ساسکس تفاوت چشمگیری با دیگر دانشگاه های سراسر اروپا و آمریکا ندارد. برای پذیرش در این دانشگاه باید توانایی خود را برای تحصیل در رشته ای خاص به اثبات برسانید، مدرک زبان انگلیسی داشته باشید، چرا که کلاس ها و پایه اصلی تحصیل در این دانشگاه به زبان انگلیسی است و مدرک معتبر زبان یکی از شرایط پذیرش از دانشگاه ساسکس است که بسیار هم مهم به نظر میرسد.

در نهایت باید بگوییم شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه ساسکس به طور دقیق و با ریز جزئیات در وبسایت دانشگاه در دسترس است و کلیات مطلب هم که در این بخش خدمتتان ارائه شد.

هزینه تحصیل (شهریه) در مقاطع مختلف دانشگاه ساسکس

هزینه تحصیل دانشگاه ساسکس با توجه به رشته ای که در آن تحصیل خواهید کرد، متفاوت است. در ادامه و به عنوان نمونه هزینه تحصیل دانشگاه ساسکس را برای چند رشته پر طرفدار خواهیم آورد و از بیان لیست کامل هزینه ها صرف نظر میکنیم.

تحصیل در رشته کسب و کار و مدیریت براییکسال معادل ۱۷۲۰۰ پوند ، رشته های مربوط به کامپیوتر۱۸۰۰ پوند ،مهندسی برق و الکترونیک حدود ۱۸۰۰ پوند، رشته های مالی و حسابداری ۱۸۰۰ پوند ناگفته نماند که لیست هزینه تحصیل دانشگاه ساسکس نیز در وبسایت دانشگاه در دسترس است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه ساسکس

امکانات ورزشی رفاهی دانشگاه ساسکس در انگلیس

دانشگاه ساسکس در انگلستان امکانات ورزشی رفاهی فراوانی را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند. این امکانات شامل مراکز ورزشی، باشگاه‌های ورزشی، فضاهای باز و فعالیت‌های گروهی است. در زیر برخی از امکانات ورزشی رفاهی دانشگاه ساسکس را بررسی می‌کنیم:

 • مرکز ورزشی: دانشگاه ساسکس دارای یک مرکز ورزشی مدرن است که شامل سالن ورزشی، استخر، میدان تنیس، میدان فوتبال و بسکتبال، سالن بولینگ و دیگر امکانات است. این مرکز از تجهیزات و تسهیلات ورزشی مدرن برخوردار است و به دانشجویان اجازه می‌دهد تا از فعالیت‌های ورزشی مختلف مانند شنا، بدمینتون، تنیس، بسکتبال و فوتبال بهره‌برداری کنند.
 • کلاس‌های ورزشی: دانشگاه ساسکس کلاس‌های ورزشی متنوعی را برای دانشجویان خود ارائه می‌دهد. این کلاس‌ها شامل یوگا، پیلاتس، بوکس، زومبا، هیپ هاپ، بالت و دیگر روش‌های ورزشی می‌شود. این کلاس‌ها به صورت گروهی برگزار می‌شوند و به دانشجویان کمک می‌کنند تا به طور فعال و سالم فعالیت ورزشی داشته باشند.
 • فضاهای باز: دانشگاه ساسکس فضاهای بازی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. این فضاها شامل زمین‌های فوتبال، زمین‌های تنیس، میادین چمنی و فضاهای سبز است. دانشجویان می‌توانند در این فضاها با دوستان خود بازی کنند و از فعالیت‌ خود لذت ببرند.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه ساسکس

دانشگاه ساسکس در انگلستان برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی، معمولاً نیاز به مدرک زبان معتبر را دارد تا تضمین کند که دانشجویان قادر به درک و استفاده از زبان انگلیسی در محیط تحصیلی هستند. معیارهای ورودی ممکن است در هر دوره و رشته متفاوت باشند، اما در کل، مدرک‌های زبان معتبر زیر می‌توانند برای تحصیل در دانشگاه ساسکس مورد نیاز باشند:

 • آیلتس (IELTS): نمره آیلتس برای تحصیل در دانشگاه ساسکس به بسته به سطح تحصیلات مورد نظر و دوره مورد نظر متفاوت است. اما در حد کلی، نمره آیلتس حداقل برای پذیرش در برنامه‌های کارشناسی از ۶.۰ تا ۷.۰ و برای برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری از ۶.۵ تا ۷.۵ ممکن است مورد نیاز باشد.
 • تافل (TOEFL): نمره تافل نیز بسته به سطح تحصیلات و دوره مدنظر متفاوت است. به طور کلی، نمره تافل حداقل برای پذیرش در دوره‌های کارشناسی از ۸۰ تا ۱۰۰ و برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری از ۹۰ تا ۱۱۰ ممکن است مورد نیاز باشد.
 • سیستم کمبریج (Cambridge English): دانشگاه ساسکس نیز ممکن است مدارک زبان کمبریج را برای تحصیل در نظر بگیرد. مدارکی مانند Certificate in Advanced English (CAE) یا Certificate of Proficiency in English (CPE) می‌توانند به عنوان مدرک زبان معتبر در نظر گرفته شوند.
 • پی‌تی‌ای (PTE): دانشگاه ساسکس ممکن است نمرات پی‌تی‌ای را هم برای تحصیل قبول کند.

سخن پایانی درباره تحصیل در دانشگاه ساسکس

دانشگاه ساسکس با ارائه برنامه‌های تحصیلی متنوع و کیفیت بالا، به دانشجویان فرصتی مناسب را برای پیشرفت تحصیلی و حرفه‌ای فراهم می‌کند. این دانشگاه با تمرکز بر تحقیقات پیشرفته و نوآوری، به دانشجویان امکان می‌دهد تا در محیطی پویا و دانش‌محور، به دنبال علایق و هدف‌های شخصی خود بپردازند.

با مجموعه‌ای از اساتید برجسته و دانشجویان متنوع از سراسر جهان، دانشگاه ساسکس فرصت‌های بین‌المللی فراوانی ارائه می‌دهد. از امکانات و تسهیلات ورزشی و فرهنگی گرفته تا کتابخانه‌های پیشرفته و مراکز تحقیقاتی متنوع، دانشگاه ساسکس دانشجویان را در تمام ابعاد زندگی دانشگاهی پشتیبانی می‌کند. همچنین، محل قرارگیری دانشگاه در شهر برایتون، که یکی از شهرهای پرطرفدار و فعال در جنوب انگلستان است، به دانشجویان فرصتی عالی برای زندگی شهری پویا و تجربه فرهنگی گسترده می‌دهد. بنابراین، تحصیل در دانشگاه ساسکس می‌تواند یک گام مهم در پیشرفت تحصیلی، شخصی و حرفه‌ای شما باشد. این دانشگاه با تمرکز بر کیفیت آموزش و تحقیقات پیشرو، به دانشجویان امکان می‌دهد تا مهارت‌ها و دانش لازم را برای رشد و موفقیت در عرصه‌های مختلف به دست آورند.

بورسیه‌ های تحصیلی دانشگاه ساسکس

بورسیه دانشگاه ساسکس نیز مثل اکثر دانشگاه ها مبلغ قابل توجهی برای دانشجویان بین المللی است اما برای دریافت بورسیه دانشگاه ساسکس باید دارای شرایط خاصی باشید، مثلا اینکه دد لاینیا همان تایم مشخص شده برای اخذ بورسیه را رعایت کنید و مدارک و اسنادی که لازم به ارائه آنهاست، در زمان مورد نظر آماده باشد.

بورسیه دانشگاه ساسکس معمولا در تمام مقاطع تحصیلی ارائه میشود اما رایج ترین آنها بورسیه های تحصیلات تکمیلی است .

خوابگاه دانشجویی در دانشگاه ساسکس

درباره خوابگاه دانشگاه ساسکس باید بگوییم اکثر دانشجویان پذیرفته شده بعد از ثبت نام در صورت نیاز میتوانند از مجموعه خوابگاه دانشگاه ساسکس استفاده کنند. این دانشگاه امکانات رفاهی قابل توجهی در این زمینه ارائه میدهد.

این دانشگاه دارای چندین ساختمان خوابگاهی است که در دو کلاس عمده کیفیتی ارائه میشود، کلاس نوع Aکه امکانات مستر روم یا همان سرویس بهداشتی شخصی و کلاس نوع Bکه سرویس بهداشتی مشترک دارد .

نکته قابل توجه راجع به اسکان دانشجویان در این دانشگاه وجود کمک هزینه برای اسکان شخصی است،یعنی اگر شما فردی هستید که قصد داریدیک سوئیت برای مدت تحصیل خود اجاره کنید، دانشگاه شما را تنها نمیگذارد و برایتان کمک هزینه درنظر میگیرد.

متوسط هزینه خوابگاه دانشگاه ساسکس بین۱۱۶ تا ۱۷۶ پوند است.

مزایا و معایب تحصیل در دانشگاه ساسکس

موضوع واضحی است که اپلای دانشگاه ساسکس، مزایای فراوانی دارد در حقیقت تحصیل در این دانشگاه شرایطی بسیار ایده آل را تا انتها برای شما به وجود می آورد، اما معایب کمی هم وجود دارد که البته مختص این دانشگاه نیست، بلکه این معایب وقتی به زبانی خارجی مجبور به تحصیلباشید وجود خواهد داشت.

در واقع هر اندازه که شما به انگلیسی مسلط باشید، ظرایفی در زبان وجود دارد که با مرور زمان به آن واقف میشوید و این موضوع ممکن است کیفیت تحصیل شما را تا حدی پایین بیاوردکه البته با معاشرت بیشتر و در گذر زمان قابل پیشگیری و بهبود است.

تحصیل در دانشگاه بریستول انگلستان

دانشگاه بریستول انگلستان یکی از معتبرترین دانشگاه های جهان است، که دارای رتبه علمی بالا و سطح آموزشی خوبی است که مدرک معتبر آن باعث شده است تا دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی بتوانند با مدرک آن در انگلستان یا هر کشور دیگری مشغول به کار شوند، این دانشگاه جزء ده دانشگاه برتر انگلستان است. با ما همراه باشید تا همه چیز را اعم از شرایط تحصیل در دانشگاه بریستول، امکانات این دانشگاه و مزایا و معایب تحصیل در بریستول به شما بگوییم.

اطلاعات کلی در مورد دانشگاه بریستول

این دانشگاه در شهر بریستول انگلستان قرار دارد و یکی از دانشگاه های مهاجرپذیر است که در سال ۱۹۰۹ منشور سلطنتی را دریافت کرد، از این رو به دانشگاه مشروطه سلطنتی نیز معروف است.

این دانشگاه دارای رشته های مختلف در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد است و از جمله دانشگاه هایی است که از دانشجویان بین المللی استقبال و حمایت می کند.

از جمله سابقه های درخشان این دانشگاه می توان به این اشاره کرد که این دانشگاه تا کنون برنده ۹ جایزه نوبل شده است، همچنین دارای اساتید برجسته ای است.

رنکینگ دانشگاه بریستول

دانشگاه بریستول انگلستان از جمله دانشگاه هایی است که به معدل دانشجویان توجه بسیاری می کند. برای تحصیل در انگلیس مخصوصا این دانشگاه دانشجویان باید دارای معدل بالا و جزء دانشجویان ممتاز باشند، همین شرایط ویژه وسخت گیرانه باعث شده است تا همه دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل می کنند، جزء دانشجویان پرتلاش و موفق باشند و این موضوع باعث شده تا دانشگاه بریستول دارای رتبه رنکینگ خوبی باشد.

همچنین محیط آموزشی این دانشگاه و اساتیدی که در این دانشگاه تدریس می کنند، بر روی این رتبه تاثیرگذار هستند‌.

رنکینگ دانشگاه بریستول براساس رتبه بندی QS دارای رتبه ۶۲ است و براساس رتبه بندی تایمز رتبه ۱۴ را دارد و براساس رتبه بندی جهانی THEرتبه ۹۲ را به خود اختصاص داده است.

رشته های دانشگاه بریستول

رشته‌ های دانشگاه بریستول انگلیس

این دانشگاه در مقطع کارشناسی تقریبا دارای۲۰۰رشته است که دانشجویان با توجه به علایق و توانایی هایشان می توانند از بین آن ها انتخاب کنند.

از جمله رشته های دانشگاه بریستول انگلستان می توان به رشته هایی نظیر هنر، فیلم و تلویزیون، موسیقی،تئاتر، تاریخ هنر، علوم زیستی، روانشناسی، شیمی، ریاضی، فیزیک، دندانپزشکی، دامپزشکی، پزشکی، آموزش علوم بهداشتی، حقوق، حسابداری، اقتصاد، جامعه شناسی، علوم جغرافیایی، علوم سیاسی، مطالعات بین المللی، زبان های مدرن، زبان فرانسوی، زبان آلمانی و غیره اشاره کرد.

در بین دانشکده های معروف دانشگاه بریستول می توان به دانشکده مهندسی اشاره کرد که از نظر رتبه و موفقیت دارای سابقه خوبی است که در آن رشته های مهندسی نظیر مهندسی کامپیوتر، برق، عمران، هوافضا، مکانیک وغیره است.

شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه بریستول

شرایط پذیرش دانشگاه بریستول انگلستان براساس مقاطع تحصیلی متفاوت است، اما یکی از شرط های مهم برای پذیرش در این دانشگاه که تقریباً در بین همه مقاطع این دانشگاه یکسان است، مسلط بودن به زبان انگلیسی و دارا بودن مدرک آن است.

همچنین دانشجویان باید معدل دیپلم بالایی داشته باشند، این شرط برای پذیرش در این دانشگاه انقدر مهم است که چند بار در هنگام پذیرش به آن اشاره می کنند، پس اگر خواهان تحصیل در این دانشگاه هستید باید معدل بالایی داشته باشید تا بتوانید در این دانشگاه پذیرش شوید.

همچنین برای پذیرش باید مدارکی از قبیل مدرک دیپلم بین المللی و همچنین کپی پاسپورت و مدارک شناسایی و ارائه یک رزومه کامل داشته باشید و همچنین باید اثبات کنید که شرایط تمکن مالی را دارید.

برای مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه می توانیدیا در آزمون تافل و یا در آزمون ایلتس شرکت کنید که انتخاب یکی از این دو به اختیار خودتان است، نمره قبولی در آزمون تافل ۹۵ تا۹۰است و در آزمون ایلتس ۶.۵ تا ۷ است.

هزینه تحصیل (شهریه) در مقاطع مختلف دانشگاه بریستول

یکی از نکته های مهم برای دانشجویانی که می خواهند در این دانشگاه تحصیل کنند، بحث هزینه های آن است که این هزینه ها در مقاطع و رشته های مختلف با هم فرق می کند. برای تحصیل در انگلستان این هزینه ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد که شامل شهریه دانشگاه بریستول و هزینه زندگی در انگلستان می شود.

شهریه دانشگاه برای دانشجویان تقریبا چیزی برابر ۵۰۰۰ تا ۹۰۰۰ می باشد که البته برای دانشجویانی که در رشته های پزشکی نظیر دندانپزشکی،دامپزشکی، پزشکی تحصیل می کنند، بیشتر است.

علاوه بر هزینه های شهریه، هزینه های زندگی در انگلستان نیزاست که شامل هزینه وسایل نقلیه، لباس، خورد و خوراک، در صورتی که در خوابگاه باشید اجاره خوابگاه و در صورتی که خانه گرفته باشید، اجاره خانه و هزینه اب وبرق می شود.

بورسیه‌ های تحصیلی دانشگاه

یکی از نکات مثبت دانشگاه بریستول انگلستان بورسیه های آن است که به دانشجویان می دهد. بورسیه دانشگاه بریستول انگلستان به دانشجوهای با استعداد و باهوش تعلق می گیرد،هرچه میزان موفقیت ها و نمره های دانشجو بالاتر باشد، احتمال دریافت بورسیه برای آن ها بیشتر است.

یکی از بورسیه هایی که به دانشجویان مقطع کارشناسی و فوق لیسانس می دهند، بورسیهThink big است که مبلغی برابر پنج هزار تا بیست هزار پوند است، البته این بورسیه شامل حال دانشجویان دامپزشکی، پزشکی و دندانپزشکی نمی شود.

خوابگاه دانشجویی در دانشگاه بریستول

دانشگاه بریستول انگلستان خوابگاه هایی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد که با توجه به شرایطتان می توانیدیکی از آنها انتخاب کنید، البته بیشتر این خوابگاه‌ها برای ورودی های لیسانس و فوق لیسانس هستند.

خوابگاه دانشگاه بریستول انگلیس به صورت سرسراهای اقامتی هستند که این سرسرا های دانشجویی، آپارتمان‌هایی با اتاق های مبله جدا برای هر شخص هستند، اما در این سرسراها آشپزخانه و حمام به صورت مشترک است.

گزینه بعدی خانه های خصوصی است که این خانه ها چهار یا پنج نفره هستند که دانشجویان می توانند به صورت گروهی اجاره کند، نکته مثبت اجاره خانه برای دانشجویان این است که می توانند انتخاب کنند که در کدام منطقه زندگی کنند و با چه کسانی هم خانه شوند.

مزایای تحصیل در دانشگاه بریستول

مزایا و معایب تحصیل در دانشگاه بریستول

قبل از اپلای دانشگاه بریستول، ابتدا مزایا و معایب آن را برسی کنید تا بتوانید در مورد اپلای به این دانشگاه بهتر تصمیم بگیرید. از جمله مزایای تحصیل در این دانشگاه می توان به امکانات تحصیلی عالی و کیفیت بالای آموزش با اساتید باتجربه و مدرک معتبر اشاره کرد.

یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه بریستول انگلیس، کوتاه بودن دوره های تحصیلی است، به عنوان مثال برای دوره لیسانس حدوداً ۳ سال زمان نیاز است.

از دیگر مزایای تحصیل در این کشور این است که دانشجویان در کنار تحصیل، اجازه کار دانشجویی نیز دارند و به دانشجویان بعد از اتمام تحصیلشان ویزای کار در این کشور داده می شود.

اگر بخواهیم به معایب تحصیل در این کشور اشاره کنیم می توانیم به بالا بودن هزینه های زندگی و شهریه دانشگاه های این کشور را برشماریم.

امکانات ورزشی و رفاهی دانشگاه بریستول در انگلیس

دانشگاه بریستول در انگلیس دارای تجهیزات و امکانات ورزشی و رفاهی بسیار خوبی است که برای دانشجویان در دسترس قرار می‌گیرد. این دانشگاه تلاش می‌کند تا بهترین شرایط را برای سلامت و رفاه دانشجویان فراهم کند.

امکانات ورزشی

 • مجموعه ورزشگاه‌ها: دانشگاه بریستول دارای ورزشگاه‌های بزرگ و مدرنی است که شامل زمین‌های فوتبال، هاکی، راگبی، و تنیس است.
 • سالن ورزشی: یک سالن ورزشی بزرگ و مجهز با تجهیزات مدرن برای تمرینات ورزشی داخلی مانند بدنسازی، تنیس روی میز، بسکتبال و والیبال وجود دارد.
 • استخر: دانشگاه بریستول دارای استخرهای سرپوشیده و باز است که برای استفاده از آب ورزشی و شنا مناسب هستند.
 • سالن های فعالیت های ورزشی دیگر: امکانات دیگری نظیر زمین‌های تنیس، زمین بسکتبال و والیبال، دیوار صعود، میدان چمن مصنوعی و تراس های دویدن وجود دارد.

امکانات رفاهی

 • مرکز رفاهی و سلامت: دانشگاه بریستول دارای یک مرکز رفاهی جامع است که امکاناتی نظیر اتاق های استراحت، مراکز تنظیم وزن و تجهیزات بدنسازی، محل های غذاخوری و فضاهایی برای استراحت و تفریح فراهم می‌کند.
 • کتابخانه: دانشگاه بریستول دارای کتابخانه‌های مدرن و جامع است که منابع مورد نیاز دانشجویان را فراهم می‌کند.
 • رستوران‌ها و کافه‌ها: در سراسر دانشگاه چند رستوران و کافه برای استراحت دانشجویان وجود دارد.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه بریستول در انگلیس

برای تحصیل در دانشگاه بریستول در انگلیس، دانشجویان بین‌المللی نیاز به تسلط بر زبان انگلیسی دارند. برای اثبات توانایی زبان انگلیسی خود، دانشجویان باید مدرک زبان معتبری را ارائه دهند. دانشگاه بریستول می‌تواند از یکی از مدارک زبان زیر استفاده کند:

 • آیلتس (IELTS): نمره کلی حداقل باید ۶.۵ باشد و در هر بخش نمره حداقل ۵.۵ باید حاصل شود.
 • تافل iBT (TOEFL iBT): نمره کلی حداقل باید ۹۲ باشد و در هر بخش نمره حداقل ۱۷ باید حاصل شود.
 • زبان انگلیسی پیشرفته (CAE): حداقل نمره C باید حاصل شود.
 • زبان انگلیسی معمولی (CPE): حداقل نمره C باید حاصل شود.
 • پیشنهاد دیگر: دانشگاه ممکن است برای اثبات توانایی زبان انگلیسی، مدارک دیگری را نیز بپذیرد. در این صورت، باید با دانشگاه تماس بگیرید و مشخصات مدرک خود را بررسی کنید.

لطفا توجه داشته باشید که این الزامات ممکن است تغییر کنند و بهتر است به وبسایت رسمی دانشگاه بریستول مراجعه کنید و آخرین الزامات را بررسی کنید یا با دفتر پذیرش بین‌المللی تماس بگیرید.

سخن اخر درباره شرایط تحصیل در دانشگاه بریستول در انگلیس

دانشگاه بریستول در انگلیس یکی از دانشگاه‌های برتر و معتبر است و شرایط تحصیل در آن بستگی به برنامه تحصیلی و سطح تحصیلاتی که در نظر دارید داشته باشید. در کل، در ادامه می‌توانید تعدادی از ویژگی‌های دانشگاه بریستول را مشاهده کنید:

 • رتبه‌بندی بالا: دانشگاه بریستول در رده‌بندی جهانی دانشگاه‌ها معمولاً در جایگاه برتر قرار دارد و از لحاظ تأثیر و کیفیت آموزش و پژوهش، مورد احترام قرار می‌گیرد.
 • تنوع در برنامه‌های تحصیلی: دانشگاه بریستول برنامه‌های تحصیلی گسترده‌ای در سطوح مختلف ارائه می‌دهد، از جمله درجه لیسانس، فوق لیسانس، و دکترا.
 • محیط تحصیلی برجسته: دانشگاه بریستول دارای فضاهای آموزشی و تحقیقاتی با امکانات مدرن و پیشرفته است. این فضاها شامل کتابخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و فضاهای مشترک برای تعامل و همکاری است.
 • اساتید برجسته: دانشگاه بریستول با استخدام اساتید و پژوهشگران معروف و متخصص، تلاش می‌کند که از بهترین منابع آموزشی برخوردار شود و تحقیقات پیشرفته‌ای را انجام دهد.

ه های Pre-master انگلستان

مدرک کاردانی و یا فوق دیپلم در سایر کشورهای دنیا مورد تائید و یا مورد قبول نمی باشد. دانشجویان قادر خوانند بود با شرکت در دوره های Pre-master در عرض کمتر از ۱ سال وارد دوره های کارشناسی ارشد شوند. در این مقاله از شرایط دوره های مذکور آگاه شده و می توانید تصمیم صحیحی را اتخاذ نماید.

یکی از بزرگترین مزیت های تحصیل در کشور انگلستان کوتاه بودن سال های تحصیل نسبت به سایر کشورها می باشد. از همین رو دانشجویان می توانند در مدت زمان کمتری به هدف خود دست یابند. دوره های کارشناسی در کشور انگلستان بین ۲٫۵ تا ۳ سال به طول می انجامد. دوره های کارشناسی ارشد یکسال و دوره های دکترا در حدود ۳ سال است.

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در انگلستان قادر خواهند بود برای دوره های Pre-master این کشور اقدام نمایند تا شرایط مناسبی را برای خود رقم بزنند. برنامه Pre-master یک دوره آماده سازی برای دانشجویان بین المللی است که مایل به تحصیل در یکی از رشته های کارشناسی ارشد در دانشگاه های برتر انگلستان می باشند. 

هزینه های دوره های Pre-master

هزینه های دوره Pre-master کشور انگلستان را می توان به دو بخش هزینه های تحصیل و زندگی تقسیم بندی کرد. افراد برای مراجعه به سفارت می بایست هزینه دوره تحصیلی و مدت زمان زندگی را در یک حساب بانکی به سفارت ارائه دهند. بازه زمانی ارائه گردش مالی ۳ ماه و تمکن مالی ۲۸ روز در نظر گرفته می شود.

هزینه های تحصیل

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دوره های آمادگی کارشناسی ارشد ملزم به پرداخت هزینه می باشند. هزینه های Pre-master در کشور انگلستان متناسب با دانشگاه انتخابی متفاوت می باشد. میانگین هزینه های تحصیل بین ۱۱ تا ۲۲ هزار پوند تخمین زده می شود. میانگین هزینه های تحصیل در دانشگاه متفاوت و رشته های مختلف در جدول زیر آمده است.

نام دانشگاهرشته های ارائه دهندههزینه های دوره
University of SheffieldMBA, Architecture, Business£۱۶,۰۰۰-۱۸,۰۰۰
University of AberdeenScience, Engineering, Education£۱۴,۳۰۰-۱۸,۰۰۰
Canterbury Christ Church UniversityTeaching, Social Care, Policing£۱۱,۰۰۰
University of ChesterBusiness, Engineering, Health Sciences£۹,۲۵۰
King’s College LondonMedicine, Law, Mathematics£۱۷,۰۵۰-۳۴,۶۵۰

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در انگلستان برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ پوند در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی که دانشجو ملزم به پرداخت آنها در زمان تحصیل در انگلستان است. در جدول زیر به هزینه های زندگی در شهرهای برتر بریتانیا با توجه به سایت numbeo اشاره شده است.

مواردلندنادینبورگکاردیفبلفاست
یک وعده رستوران۱۵ پوند۱۵ پوند۱۰ پوند۱۲ پوند
یک کیلو گوشت۸٫۰۷ پوند۶٫۵۰ پوند۷٫۹۰ پوند۶٫۵۸ پوند
هزینه های رفت و آمد۱۴۳ پوند۵۵ پوند۵۲ پوند۵۵٫۵ پوند
اینترنت، برق، آب و گاز۱۷۰ تا ۱۹۰ پوند۱۲۰ تا ۱۶۰ پوند۱۷۰ تا ۲۰۰ پوند۸۰ تا ۹۰ پوند
اجاره مسکن۱۲۵۰ تا ۱۷۰۰ پوند۶۰۰ تا ۷۵۰ پوند۵۰۰ تا ۶۵۰ پوند۴۰۰ تا ۶۰۰ پوند
یک کیلو برنج۱٫۳۰ پوند۰٫۹۳ پوند۱٫۲۴ پوند۰٫۹۴ پوند

دوره های Pre-master مناسب چه افرادی است؟

دوره های Pre-master در انگلستان برای سه گروه از دانشجویان مفید می باشد. در این بخش به سه گروه از دانشجویان که می توانند با سپری کردن این دوره از مزایای آن بهره مند شوند، اشاره می شود.

گروه اول

افراد در صورت کسب مدرک کاردانی می توانند با شرکت در دوره های Pre-master کشور انگلستان قادر خواهند بود در کمترین زمان ممکن موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد شوند. شرایط دوره Pre-master بدین صورت می باشد افراد با سپری کردن دوره ای ۶ تا ۹ ماهه مجوز ورود به مقطع کارشناسی ارشد را دریافت نمایند. از لحاظ زمانی، دانشجویان در کمترین زمان ممکن مجوز ورود به دوره کارشناسی ارشد را با مدرک کاردانی در انگلستان سپری می نمایند.

گروه دوم

گروه دوم به دانشجویان اختصاص دارد که به دنبال تغییر رشته می باشند. این دسته از دانشجویان قادر خواهند بود با سپری کردن دوره Pre-master و احراز شرایط مورد نیاز اقدام به تغییر رشته کنند. در دیگر کشورها دانشجویان موظف به سپری کردن دوره های ۴ ساله کارشناسی ارشد می باشند.

گروه سوم

مزایای دوره های Pre-master انگلستان

همانطور که عنوان شد، دوره های Pre-master کشور انگلستان برای سه گروه از افراد مناسب می باشد. در این بخش به مزایای این دوره اشاره می شود. اطلاع از مزایای دوره های Pre-master کشور انگلستان به آن دسته از دانشجویان علاقه مند به تحصیل در در این کشور کمک شایانی می کند.

 1. همراهی یک مشاور از جانب دانشگاه برای انتخاب مسیر تحصیلی صحیح در حین و پس از اتمام تحصیل
 2. آماده سازی دانشجویان برای ورود به دوره های کارشناسی ارشد در انگلستان
 3. ارتقا سطح زبان
 4. بهبود شرایط تحصیلی و افزایش شانس پذیرش در دانشگاه های برتر انگلستان

معایب دوره های Pre-master انگلیس

علی رغم مزایای عنوان شده، چالش هایی برای سپری کردن دوره های Pre-master در انگلستان پیش روی افراد می باشد. از مهم ترین معایب دوره های Pre-master می توان به هزینه های دوره و شانس ویزای دریافتی اشاره کرد. در ادامه به سه چالش مهم این دوره ها اشاره می شود.

حق همراه

در دوره های Pre-master ویزای همراه برای دانشجویان متاهل صادر نمی شود و دانشجویان به تنهایی برای ادامه تحصیل وارد این دوره در انگلستان می شوند. اما پس از ورود به دوره های کارشناسی ارشد قادر خواهند بود درخواست همراه را ارسال نمایند تا همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال دانشجویان به آنها ملحق شوند.

حق کار

بصورت معمول دانشجویان در دوره های آمادگی کارشناسی ارشد حق کار دانشجویی نخواهند داشت. این نکته بدین معناست که باید هزینه های تحصیل و زندگی خود را در زمان تحصیل به همراه داشته باشند. از همین رو می بایست با برنامه ریزی دقیق برای دوره های Pre-master انگلستان اقدام نمود.

محدود بودن

یکی از بزرگترین معایب دوره های Pre-master در انگلستان محدود بودن تعداد دانشگاه های ارائه دهنده می باشد. تعداد محدودی از دانشگاه های انگلستان این دوره های آموزشی را ارائه می دهند و به صورت معمول با سختگیری هایی همراه است.

سخن پایانی

تحصیل در انگلستان می‌تواند تجربه‌ای بسیار مفید و هیجان انگیز باشد. انگلستان با داشتن دانشگاه‌های برجسته، محیط آموزشی با کیفیت، و فرصت‌های شغلی برای فارغ التحصیلان، یک مقصد محبوب برای تحصیل‌کنندگان بین‌المللی است.

همچنین، همیشه می‌توانید با مشاوران تحصیلی و مهاجرتی ما در آریانا پارس تماس بگیرید تا راهنمایی و پاسخ به سوالاتتان در خصوص مهاجرت تحصیلی به انگلیس را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر