...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

مهاجرت تحصیلی به کانادا

تحصیل در کانادا

 شما هم شاید افراد زیادی را دیده باشید که با روش مهاجرت تحصیلی به کانادا سفر کرده اند. وقتی به فکر مهاجرت می‌افتید یکی از بهترین روش ها، راه حل مهاجرت تحصیلی است و در همان لحظه وقتی مشغول فکر کردن به بهترین مقصد برای مهاجرت تحصیلی هستید کانادا به عنوان یکی از گزینه‌هایی که در اطرافتان بیشتر راجع به آن می‌شنوید به عنوان یک گزینه جدی مطرح می‌شود. ولی آیا کانادا همان مقصد ایده‌آل برای مهاجرت تحصیلی است آیا واقعاً شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا آنقدر که گفته می‌شود ساده است و مهمتر از همه چطور مهاجرت تحصیلی به کانادا با کمترین هزینه و بیشترین شانس قابل انجام است.

این سوال‌های مهم و بسیاری از سوال‌های حوزه مربوط به تحصیل در کانادا را دراین مقاله بررسی می‌کنیم طوری که دیگر نیاز نباشد برای گرفتن اطلاعات تکمیلی چندین وب سایت دیگر را بررسی کنید.

چرا کانادا می‌تواند بهترین گزینه برای تحصیل باشد؟

مثل همه چیزهای موجود در جهان ما ، بهترین گزینه برای هر فرد را باید با توجه به شرایط خود فرد تعیین کرد .ولی وقتی صحبت از مهاجرت تحصیلی و انتخاب بهترین مکان برای انجام دادن آن در میان است، کشور مقصد شما باید دارای معیارهای مشخصی باشد.این معیارها ممکن است از شخصی به شخص دیگر متفاوت باشد ولیکن برای دسته بزرگی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی چند فاکتور مشترک پررنگ‌ترین نقش را برای انتخاب بهترین مقصد برای مهاجرت تحصیلی ایفا می‌کند.که در ادامه قصد داریم این معیارها را به ترتیب اهمیت بررسی کنیم.

شرایط اقامت بعد از تحصیل

کانادا هم مثل بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان با بحران‌های پیری و نیروی کار دست و پنجه نرم می‌کند. بنابراین دنبال راه حل‌هایی برای جوان‌تر کردن جمعیت خود و همچنین افزایش بهره‌وری صنایع و بازارهای مالی این کشور است. کانادا حساب ویژه‌ای روی جوانانی باز می‌کند که دانش آموخته دانشگاه‌های این کشور باشند. دانشجویان را جذب می‌کند، آموزش می‌دهد، به آنها کار می‌دهد و در نهایت با ارائه چندین راهکار برای اعطای اقامت دائم به آنها ،آنها را ماندگار می‌کند. این شیوه دولت مردان کانادا برای تضمین  آینده کشور است.

پس یکی از وجوه تمایز کشور کانادا موضوع اقامت دائم پس از تحصیل در این کشور است. ویژگی هایی که این کشور را به عنوان یکی از بهترین مقاصد مهاجرت تحصیلی در کنار کشورهایی مثل آمریکا و استرالیا قرار می‌دهد. اقامت بعد از تحصیل هدفی است که خوشبختانه یا متاسفانه انگیزه مهاجرت بسیاری از افراد منجمله متقاضیان ایرانی است.

درصد موفقیت ویزای تحصیلی کانادا

اگر بگوییم برای انجام دادن مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا باید از همان اول فکر تهیه کردن کفش آهنین باشید، خیلی بی‌راه نگفتیم. گاهی دولت کانادا انقدر مهربان است که ظرف دو هفته به یک متقاضی، ویزای تحصیلی می‌دهد. گاهی آنقدر بی‌رحم که بیش از ۷۰ درصد متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا را در پروسه ناامید می‌کند (مثل اتفاقی که در چند سال اخیر پررنگ‌تر افتاده است). ولی در همین فضا و بحران ویزایی هم، باز به فکر متقاضیان ویزای تحصیلی است، پس امکان اعتراض کردن به تصمیم را در دادگاه فدرال این کشور به متقاضی ویزای تحصیلی می‌دهد. پروسه‌ای که علی رغم آنچه با شنیدن نام دادگاه در ذهن انسان خطور می‌کند آنقدرها هم عجیب و غریب نیست و شانس موفقیت خوبی دارد. پس تقریباً می‌توانید امیدوار باشید که اگر قصد این را دارید که از طریق تحصیل به کانادا مهاجرت کنید ،در نهایت شانس موفقیت خوبی در این پروسه خواهید داشت.

گوناگونی

ذهن شما درگیر استخدام یک ایرانی در یک شغل در کانادا، داشتن یک کارفرمای هندی، ویزیت کردن یک پزشک چینی و صدها مورد مشابه نخواهد بود. موضوع نژادپرستی( یا در حالت کمرنگ‌تر آن تبعیض نژادی )که یکی از دغدغه‌های مهم مهاجرین در بسیاری از کشورهای جهان است، در کانادا حتی به عنوان یک نگرانی کوچک هم به شمار نمی‌آید. تنوع در کانادا حرف اول را می‌زند چه بافت جمعیتی و چه حتی مقطع های تحصیلی و کاری مختلف.

تنوع انتخاب رشته

متقاضی تحصیل در کانادا می‌تواند از رشته مهندسی مکانیک تا علوم آزمایشگاهی و از رشته جوشکاری تا گذراندن دوره‌های مهندسی صدا (و دوره‌های دیجی بودن)را در کانادا به عنوان گزینه تحصیل خود انتخاب کند.

او می‌تواند دانشگاهی را انتخاب کند که سالانه ۳۵ هزار دلار شهریه داشته باشد یا دانشگاهی را انتخاب کند که بتواند با بورسیه گرفتن تا سالی ۳۵ هزار دلار کمک هزینه بگیرد. پس می‌توان در یک جمله گفت اگر می‌خواهی به کانادا بروی بالاخره یک گزینه مربوط به شرایط تو پیدا خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

چالش‌های مهاجرت تحصیلی به کانادا

بسیاری از متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را داشته‌اند ،دردو مرحله دچار چالش‌های جدی شده‌اند :

 • افرادی که در مرحله اخذ پذیرش موفق نشدند در دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرند
 • متقاضیانی که در مرحله اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا به هر دلیلی ناموفق بوده اند
 • شاید اگر از قبل از اقدام، نسبت به این چالش ها آگاهی کافی داشته باشید می‌توانید با انجام قدم‌هایی موفقیت خود را در فرایند پذیرش و در نهایت اخذ ویزای تحصیلی کانادا تضمین کنید.

در ادامه به متداول‌ترین چالش‌هایی که متقاضیان تحصیل در کانادا با آن روبرو هستند می‌پردازیم و سعی می‌کنیم راه حل‌هایی برای عبور از این موانع ارائه نماییم.

دانشگاه خوب ،شانس ویزای خوب  و دانشگاه بد ،شانس ویزای کم

طبیعی است که هر چقدر دانشگاه بهتری به عنوان مقصد تحصیل را به سفارت معرفی کنید، سفارت هم از اینکه شما یک دانشجوی ممتاز هستید، مطمئن‌تر خواهد بود . در نتیجه احتمالاً سفارت نظر مثبت‌تری در رابطه با پرونده شما خواهد داشت. در طرف مقابل اگر بتوانید از دانشگاه‌هایی که رتبه پایین‌تری دارند پذیرش تحصیلی بگیرید، با توجه به روند کنونی اداره مهاجرت کانادا احتمال عدم موفقیت شما در دریافت ویزا ممکن است یک اتفاق غیر محتمل باشد.طبیعی است به دلیل شرایط ورودی ساده‌تر آنها ، دانشجویان واقعی کمتری جذب این دانشگاه ها می شنوند. پس در اینجا نکته حائز اهمیت،بالا بردن شانس پذیرش تان در دانشگاه‌های با رتبه عالی است. پس هرچه دانشگاه بهتر، شانس ویزا بالاتر.

میتوانید بنز را ارزان بخرید؟!

همانطور که وقتی ماشین گران قیمت مثل بنز یا بی‌ام‌دبلیو به عنوان خودروی هدف خود برای خرید در نظر می‌گیرید ملزم به پرداخت هزینه‌های بسیار بالای خرید و هزینه‌های نگهداری آن خواهید بود .باید این را بدانید که کانادا و به خصوص شهرهای بزرگش مثل ونکوور و تورنتو اصلاً به عنوان شهرهایی با هزینه کم زندگی محسوب نمی‌شوند.

پس یکی از بزرگترین چالش‌های شما،پرداخت هزینه‌های سنگین زندگی در این کشور به خصوص پس از بحران‌های مسکن سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ خواهد بود. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که وقتی در کانادا مشغول تحصیل هستید به صورت پارت تایم و پس از فراغت از تحصیل به صورت فول تایم امکان کار خواهید داشت و طبیعتاً با ایجاد درآمد دلاری در کشور کانادا چالش پرداخت هزینه نسبتا کمرنگ‌تر خواهد شد. ولیکن باید از این مسئله اطمینان پیدا کنید که قادر خواهید بود تا حداقل ۶ ماه هزینه‌های خود را در این کشور پرداخت نمایید. ما در مقاله‌ای مجزا به عنوان هزینه‌های زندگی در کانادا به تفصیل در رابطه با هزینه‌های زندگی در این کشور علاوه بر هزینه‌های تحصیل و راه‌های کم کردن این هزینه‌ها خواهیم پرداخت.

ماشاالله به این همه دکتر،تعداد بیش از حد مشاورهای مهاجرت

شاید فقط کانادا و مهاجرت به کانادا این مساله را دارند.چرا که در چند سال گذشته افراد بسیار زیادی از قشرهای مختلف جامعه وارد خاک کانادا شدند. بسیاری از این افراد صنعت مهاجرت را یک صنعت پولساز قلمداد می کنند.بنابراین بسیاری از آنها وارد فرایند مشاوره و تعدادی هم وارد وکالت در این حوزه شده اند.

همین ازدیاد تعداد مشاورین از یک نگاه ممکن است باعث افزایش آگاهی در مورد مهاجرت به کانادا شود و از طرفی ممکن است با ضد و نقیض گویی‌های افراد مختلف که بعضاً ممکن است با غرض ورزی شخصی نیز همراه باشد. همین مسئله ممکن است متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا را در سه مرحله دچار چالش کند:

 • مرحله اول در انتخاب اینکه آیا کشور کانادا مقصد مناسبی است یا خیر؟
 • چالش دوم پاسخ به این سوال است که کدام مسیر برای مهاجرت تحصیلی بهتراست؟ کدام استان مناسب است؟ کدام دانشگاه می‌تواند بهترین دانشگاه مقصد باشد؟ چه مدارکی برای اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا مورد نیاز است؟
 •  چالش سوم به این موضوع برمی‌گردد که در صورت موفقیت و ورود به کانادا اقدامات بعدی چه خواهد بود و یا در صورت عدم موفقیت در پروسه ویزا فرایند دادگاه تا چه حد موفقیت آمیز خواهد بود.

طبیعیست برای پاسخ به تمام سوالاتی که در این سه چالش مطرح می‌گردد اولین و مهم‌ترین معیار سایت اداره مهاجرت کانادا و سایت دانشگاه‌های کانادا خواهد بود. ولیکن بر اساس تجربه بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی کشور کانادا توصیه می‌کنیم تا همه تجربیات مختلف را از افراد مختلف با دقت گوش دهند و در نهایت با بررسی تمام جوانب اقدام به دور از تبلیغات افراد سودجو تصمیم‌گیری درستی در این پروسه حیاتی داشته باشند.

شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا 

مهمترین سوالی که در ذهن متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا در ذهن وی ایجاد می‌شود، این است که آیا من شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارم؟

برای پاسخ به این سوال باید به این مسئله اشاره کنیم که مهاجرت تحصیلی به کانادا دو بخش متفاوت دارد که یکی مربوط به اخذ پذیرش و دیگری مربوط به دریافت ویزای تحصیلی از کاناداست.

برای بررسی بهتر شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا به تفکیک در رابطه با شرایطی که متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌بایست در این دو مرحله احراز کند می‌پردازیم.

مرحله اول شرایط پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا 

مقطع تحصیلی متقاضی و رشته تحصیلی می توانند شکل دهنده شرایط پذیرش دانشجویان باشند.

بدیهیست که شرایط پذیرش تحصیلی دانشجوی دکترا که قصد بورسیه تحصیلی در کانادا را دارد، کاملا متفاوت از شرایط پذیرش دانشجویی در مقطع کارشناسی است.

ولی به صورت کلی می‌توان شرایط عمومی پذیرش تحصیلی از دانشگاه کانادا را در سه دسته زیر تقسیم بندی کرد. 

سوابق تحصیلی مورد قبول 

عملاً هر چقدر سوابق تحصیلی متقاضی پذیرش تحصیلی در دانشگاه کانادا درخشان‌تر باشد ،شانس وی برای پذیرش در دانشگاه‌های بهتر،بیشتر خواهد بود. اگرچه طیف وسیعی از دانشگاه‌ها در کانادا وجود دارند و این طیف شامل دو دسته دانشگاه می‌شود. دسته اول،دانشگاه‌هایی با شرایط سخت‌تر مثلاً با شرط معدل بالای ۱۵ اقدام به جذب دانشجویان خارجی می‌نمایند. دسته دوم دانشگاه‌هایی که با معدل ۱۲ هم متقاضی  می‌تواند امیدوار به پذیرش در آنها باشد.

دانش زبان انگلیسی 

تقریبا می‌توان گفت هیچ دانشگاه یا مرکز آموزشی  یا حتی مدرسه‌ای در کانادا وجود ندارد که از متقاضی پذیرش تحصیلی، مدرکی دال بر دانش زبان انگلیسی را دریافت نکند. حال ممکن است بعضی از دانشگاه‌ها به دانشجویان اجازه دهند تا در دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی در این مراکز شرکت کنند و پس از آن با طی آزمون‌های داخلی ،وارد دوره‌های اصلی آموزشی خود شوند. ولی به هر حال شرط تسلط زبان انگلیسی یکی از شروط مهم برای اخذ پذیرش از مراکز آموزشی و دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود.

پرداخت شهریه 

اگر متقاضی پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور کانادا موفق به اخذ بورسیه تحصیلی نشده باشد، یکی دیگر از شروط اخذ پذیرش پرداخت شهریه به صورت سالانه است. پس اگر شرایط بورسیه شدن را ندارید،می‌بایست قادر باشید تا شهریه‌ای که به صورت سالانه دانشگاه دریافت می‌کند را پرداخت نمایید.

در مقاله‌ای به عنوان پذیرش تحصیلی از کانادا به صورت جزئی و مفصل‌تر در رابطه با این موضوع گفتگو کرده ایم.

مرحله دوم شرایط دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا 

مرحله ویزای دانشجویی کشور کانادا نسبت به سایر کشورها پیچیدگی بیشتری دارد. مراحل مربوط به آپلود کردن مدارک در وب سایت اداره مهاجرت و سپس فرایند انگشت نگاری، مراحلی است که باید به درستی طی شوند تا متقاضی ویزای تحصیلی کانادا در این مسیر موفق گردد. شرایط دریافت ویزای تحصیلی از سفارت‌های کانادا برای هر پرونده ممکن است متفاوت از پرونده دیگر باشد. ولی رعایت چند شرط از الزامات همه پرونده‌هایی است که برای ویزای تحصیلی به اداره مهاجرت کانادا ارسال می‌شوند. در ادامه به بررسی این شرایط مهم می‌پردازیم. 

تمکن مالی 

اصلی‌ترین و غیرقابل تغییر ترین شرط دریافت ویزای تحصیلی کانادا، شرط ارائه مدارکی است که نشان دهنده تمکن مالی شخص متقاضی برای تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل در این دوره تحصیل وی است. افرادی که قادر نیستند هزینه‌های مربوط به زندگی و تحصیل را در حین مدت ویزای تحصیلی خود در کانادا پرداخت نمایند، اصلی‌ترین شرط دریافت ویزای تحصیلی کانادا را نخواهند داشت. 

سوابق مسافرتی 

 داشتن سوابق متعدد مسافرتی به هیچ عنوان  یک پیش شرط برای اقدام موفق برای ویزای تحصیلی کانادا محسوب نمی‌شود. ولیکن داشتن سابقه بد سفر، می‌تواند تا حد زیادی باعث رد شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا شود. منظور از سوابق بد مسافرتی، مواردی شبیه موارد زیر است: 

 • سابقه رد شدن ویزا در انواع دیگر ویزا مثل ویزای توریستی 
 • داشتن سابقه رد شدن ویزا به دفعات در سایر کشورها 

 برنامه پس از دوره تحصیل 

همه مدارکی که متقاضی ویزای تحصیلی کانادا به سفارت و اداره مهاجرت این کشور ارسال می‌نماید، باید مبین یک مسئله باشد. تمام تلاش‌های متقاضیان ویزای تحصیلی باید معطوف به این مسئله باشد که به افسر اداره مهاجرت کانادا اثبات نماید تا پس از اتمام دوره تحصیلی قصد بازگشت به ایران را دارند. بنابراین ارائه برنامه مشخص از مسیر زندگی پس از دوره تحصیلی در کانادا از پیش شرط‌های مهم جهت افزایش شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا محسوب می‌شود. 

آمار مهاجرت تحصیلی ایرانیان به کانادا

آمارهای ثبت شده از سال ۲۰۱۹ تا سال ۲۰۲۲ همانطور نشان می‌دهد که در حال حاضر بیش از ۶۲۱ هزار دانشجوی خارجی در کشور کانادا مشغول به تحصیل می‌باشند، این آمار که یک رشد بیشتر از ۲۳ درصدی را نمایش می‌دهد اثبات می‌نماید که کشور کانادا به صورت فزاینده‌ ای به جذب دانشجویان خارجی علاقمند است.

اگرچه در این میان کشورهایی مثل چین، هند، اندونزی، فیلیپین و کره جنوبی بیشترین تعداد دانشجوی خارجی در کشور کانادا را به خود اختصاص داده اند. آمار نشان می‌دهد که دانشجویان ایرانی نیز که عدد آنها به بیش از ۲۱ هزار دانشجو تخمین زده شده است و همین مسئله باعث شده تا ایران به عنوان ششمین کشور با بیشترین میزان دانشجوی خارجی در کشور کانادا محسوب گردد. جالب است بدانید طی آماری که از سال ۲۰۱۸ توسط اداره مهاجرت کانادا منتشر شده است این عدد بیش از ۶۳ درصد رشد داشته است! پس حداقل می‌توانید امیدوار باشید که شما اولین نفری نیستید که وارد فرایند مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا شده‌اید و افراد بسیار زیادی قبل و همزمان با شما به مهاجرت تحصیلی به مقصد کشور کانادا فکر کرده اند.

مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا 

 مسیر اقدام برای تحصیل در کانادا یک مسیر بسیار پرپیچ و خم است. مسیری که شاید از همان ابتدا و از لحظه تصمیم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا تا لحظه فراغت از تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کانادا سرتاسر پر از جزئیاتی است که اگر نسبت به آنها بی توجه باشید، چیزی به غیر از اتلاف وقت و هزینه و عمر برایتان باقی نمی‌ماند. 

با توجه به اهمیت مهاجرت برای بسیاری از هموطنان عزیزمان، سعی می‌کنیم در این بخش تصویر کلی از تمامی مراحلی که یک متقاضی ایرانی می‌بایست در مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا طی کند را ترسیم کنیم.

مرحله اول : تحقیق در رابطه با وضعیت رشته مورد نظر در کانادا 

شاید این مهم‌ترین قدم پیش روی یک متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا باشد چرا که وی باید در این مرحله موضوعات بسیار زیادی را بررسی نماید. موضوعاتی که شاید در ابتدای کار به نظر بسیار پیش پا افتاده باشند ولی می‌توانند تعیین کننده مسیر زندگی فرد متقاضی باشند.

با توجه به تجربه بسیار زیادی که در برخورد با متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا در چند سال گذشته داشته‌ایم، باور داریم که تحقیقات متقاضیان می‌بایست در دو حوزه به صورت جدی صورت گیرد. 

 1. تحقیق در رابطه با شرایط ورود به یک رشته و دانشگاه خاص
 2. تحقیق در رابطه با شرایط کار و اقامت پس از فارغ التحصیلی در آن رشته در کشور کانادا 

شاید برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا،تحصیل فقط یک بهانه و مهاجرت تحصیلی فقط یک راه برای ورود به این کشور باشد. ولی اگر آگاهانه‌تر به این موضوع نگاه کنیم،در می‌یابیم که بسیاری از افراد با کوچک شمردن قدم‌های ذکر شده،مسیری را طی نمودند که دیگر جای بازگشتی برای آنها باقی نمانده است. 

سعی می‌کنیم در ادامه بیشتر در رابطه با این موضوع صحبت کنیم. 

تحقیق درباره دانشگاه و رشته در کانادا 

بیایید فرض کنیم که یک متقاضی مهاجرت تحصیلی قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا و در رشته مهندسی هوافضا را دارد، این متقاضی در صورتی که آگاهی نداشته باشد که سفارت کشور کانادا، سخت گیری بیشتری برای صدور ویزا به متقاضیان این رشته را نشان می‌دهد، ممکن است مدت‌ زمان زیادی برای فرایند پذیرش و ویزای خود صرف نماید و در نهایت چیزی جز ریجکتی ویزای تحصیلی عایدش نشود. 

مثال‌های زیادی می‌توان در رابطه با اهمیت تحقیق در رابطه با دانشگاه و رشته برای مهاجرت تحصیلی به کانادا بیان نمود ولی برای جلوگیری از اطاله کلام، سعی کرده‌ایم مهم‌ترین سوالاتی که دانشجویان می‌بایست در انتخاب دانشگاه و رشته در کشور کانادا به آن توجه نمایند را در جدول زیر ذکر نماییم.

تحقیق در رابطه با بازار کار رشته مورد نظر در کانادا 

حالا فرض کنیم متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا با موفقیت توانسته است مراحل مربوط به پذیرش و ویزای تحصیلی خود را سپری نماید و در عین حال توانسته است دوره تحصیلی خود در کشور کانادا را به بهترین شکل به اتمام برساند. در این مرحله متقاضی طبیعتاً قصد خواهد داشت که اقامت دائم کشور کانادا را به نحوی کسب نماید. در اینجاست که اهمیت عنوان رشته ذکر شده در مدرک تحصیلی متقاضی و حتی استانی که در آن فارغ التحصیل شده است اهمیت صد چندانی در افزایش شانس موفقیت وی در دریافت اقامت دائم ایفا می‌کند. 

در ادامه سعی کردیم مهمترین نکاتی که متقاضیان تحصیل در کانادا می‌بایست پیش از انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظر خود مورد توجه قرار دهند را عنوان کرده‌ایم.

سوالات مهمی مربوط به رشته
آیا این رشته جز رشته‌های مورد نیاز کشور کانادا است؟
بازار کاری رشته در کانادا به چه شکل است؟
میانگین حقوق فارغ التحصیلان این رشته چقدر است؟
آیا پذیرش در این رشته ملزم به شرکت در آزمون ورودی است؟
سوالات مهم مربوط به دانشگاه
پیش نیازهای پذیرش این رشته در دانشگاه چیست؟
رتبه دانشگاه از نظر علمی چند است؟
آیا این دانشگاه جز دانشگاه‌های مورد تایید دولت کانادا است؟
شهریه تحصیل در این دانشگاه چقدر است؟
سوالات مهم مربوطه به شهر مورد نظر
آیا این استان برنامه اقامتی ساده‌ای دارد؟
شرایط آب و هوای زندگی شهر چگونه است؟
هزینه‌های زندگی در این شهر چقدر است؟

مرحله دوم : جمع آوری و‌ ترجمه مدارک

فرایند جمع آوری و ترجمه مدارک، ممکن است کاملا بر اساس دانشگاه مقصد و ملاحظاتی که این دانشگاه از متقاضی پذیرش انتظار دارد، طولانی و پیچیده و یا بسیار ساده و کوتاه باشد. 

مثلاً برخی از دانشگاه‌های کانادا نیاز به تاییدیه مدارک متقاضیان خارجی وسط سازمان‌های مشخص شده کانادا نظیر سازمان WES  دارند. طبیعی است که فرایند پذیرش برای این دانشگاه‌ها بسیار طولانی‌تر از دانشگاه‌هایی است که متقاضیان تحصیل در کانادا می‌توانند صرفاً با ارائه ترجمه انگلیسی مدارک تحصیلی ( حتی بدون مهر دادگستری و امور خارجه) موفق به دریافت پذیرش در آنها شوند. ولی به صورت کلی می‌توان فرآیند جمع آوری و ترجمه مدارک را برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا شامل قدم‌های زیر دانست.

قدم اول: آزادسازی مدرک 

این قدم، گام اول فرایند پذیرش تحصیلی در همه دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود. متقاضی پذیرش تحصیلی در دانشگاه کانادا می‌بایست مدارک تحصیلی دانشگاهی پیشین خود را از دانشگاه قبلی آزاد نماید. این فرایند ممکن است برای دانشجویان دانشگاه آزاد، غیرانتفاعی و سراسری شبانه بسیار سریع و کم هزینه و برای دانشجویان دانشگاه‌های سراسری روزانه بسیار طولانی و پرهزینه باشد.

با توجه به اینکه ممکن است آزادسازی مدارک تحصیلی بیش از چند ماه به طول بیانجامد، توصیه می‌شود متقاضیان مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور حتماً چند ماه پیش از اجرایی شدن فرایند مهاجرت تحصیلی نسبت به آزاد کردن مدارک تحصیلی خود اقدام نمایند.

قدم دوم : ترجمه و تایید مدارک 

در این مرحله پس از آزاد شدن مدارک تحصیلی دانشگاهی (و مدارک تحصیل دوره دبیرستان)،متقاضی می‌بایست نسبت به ترجمه مدارک خود به انگلیسی اقدام نماید. 

در صورتی که دانشگاه مقصد نیازی به تاییدات سازمان‌هایی نظیر سازمان WES را به عنوان یکی از پیش نیازهای پذیرش در وب سایت خود درج نکرده باشد، صرفاً ترجمه انگلیسی با مهر مترجم  روی ترجمه مدارک کفایت می‌کند. ولی در صورتی که این تاییدیه برای ارائه مدارک به دانشگاه الزامی باشد، متقاضی می‌بایست علاوه بر مهر مترجم نسبت به دریافت مهر دادگستری و امور خارجه بر روی ترجمه مدارک نیز اقدام نماید.

قدم سوم: تاییدیه WES

در این مرحله متقاضیان می‌بایست با مراجعه به بخش بین‌الملل دانشگاه خود و با تحویل ترجمه انگلیسی مدارک به این بخش، از دانشگاه خود درخواست نمایند تا این مدارک را در پاکت مهر شده برای سازمان وس ارسال نماید.

این قدم صرفاً برای متقاضیانی الزامی است که دانشگاه مورد نظرشان، شرط تاییدیه وس را به عنوان یکی از شروط اولیه دریافت مدارک برای پذیرش تحصیلی قرار داده است.

با توجه به اهمیت این مرحله و هزینه‌ای که دانشجویان می‌بایست در طی آن به صورت دلاری پرداخت نمایند، حتما توصیه می‌شود با افراد خبره در این حوزه مشورت‌های لازم را جهت رعایت نکات مهم برای اتلاف از هزینه و زمان صورت دهند.

مرحله سوم: اپلای دانشگاه

به صورت کلی می‌توان گفت در مرحله اپلای یا همان پذیرش در دانشگاه‌ها و یا دیگر مراکز آموزشی کشور کانادا متقاضی می‌بایست با مراجعه به وب سایت مرکز مورد نظر فرم آنلاین مربوط به پذیرش دانشجویان خارجی را پر کند و سپس با آپلود کردن مدارک خود به صورت آنلاین فرایند پذیرش خود را در دانشگاه نهایی کند. 

متقاضیان دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادایی معمولاً پس از تکمیل فرم ثبت نام ملزم به پرداخت هزینه اپلیکیشن فی یا همان هزینه بررسی درخواست پذیرش توسط دانشگاه هستند. 

این هزینه ممکن است با توجه به دانشگاه ،رشته و مقطع تحصیلی تعیین شود. 

ما در مقاله‌ای تحت عنوان پذیرش تحصیلی کانادا به صورت کامل در رابطه با دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها مدارس و کالج‌های کانادایی به بحث و گفتگو پرداخته‌ایم.

مرحله چهارم : پرداخت هزینه دانشگاه 

پس از دریافت نامه پذیرش اولیه دانشجویان متقاضی تحصیل در کشور کانادا ملزم به پرداخت مبلغ شهریه یا مبلغ تعیین شده توسط دانشگاه به عنوان مبلغ دیپازیت هستند. 

شرایط پرداخت دانشگاه‌های مختلف تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند مثلاً برخی از دانشگاه‌ها از دانشجویان متقاضی دریافت پذیرش از این دانشگاه‌ها درخواست می‌کنند تا مبلغ کل شهریه یک سال را برای صدور نامه پذیرش قطعی( یا همان LOA)،به دانشگاه پرداخت نمایند.این در حالی است که برخی دیگر از دانشگاه‌ها ممکن است مبالغی به اندازه یک ترم و یا حتی مبلغی در حدود چند هزار دلار را برای صدور نامه پذیرش قطعی کافی بدانند.

مرحله پنجم : درخواست ویزا

پس از دریافت نامه پذیرش قطعی متقاضی مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا می‌بایست درخواست ویزای تحصیلی خود را در وب سایت اداره مهاجرت کانادا ثبت نماید. 

در مرحله درخواست ویزا متقاضی می‌بایست تمامی مدارک خود را به صورت اسکن شده در پورتال اداره مهاجرت کانادا آپلود نماید. 

مراحل درخواست ویزای کشور کانادا ممکن است پیچیدگی‌های زیادی را پیش روی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور قرار دهد بنابراین توصیه می‌کنیم در صورتی که تا به حال تجربه زیادی در رابطه با پر کردن فرم‌های سفارتی به خصوص پر کردن فرم‌های سفارت کانادا ندارید از افراد با تجربه در این حوزه مشورت بگیرید. 

علاوه بر آن ما در مقاله‌ای با عنوان ویزای تحصیلی کانادا به تفصیل در رابطه با مراحل و چگونگی اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا به بحث و گفتگو پرداخته ایم.

مرحله ششم : انگشت نگاری

پس از تکمیل فرم درخواست ویزا و پرداخت هزینه بررسی سفارت و پرداخت هزینه انگشت نگاری،پس از چند ساعت یا چند روز،ایمیلی مبنی بر درخواست سفارت به متقاضی ارسال می‌گردد که وی را موظف می‌کند تا ظرف مدت ۳۰ روز با حضور در یکی از مراکز مشخص شده دولت کانادا نسبت به انگشت نگاری در این مراکز اقدام نماید. 

با توجه به عدم فعالیت این مرکز در کشورمان،متقاضیان انگشت نگاری کشور کانادا می‌بایست به یکی از شعبات فعال موظف دریافت انگشت نگاری به کشورهای نظیر امارات و یا ترکیه مراجعه نمایند. دقت کنید که انتخاب شعبه انگشت نگاری در کشورهای مختلف هیچ تاثیری در افزایش و یا کاهش شانس ویزای تحصیلی کانادا نخواهد داشت.

پس از انجام فرایند انگشت نگاری و دریافت ایمیل تاییدیه آن متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌بایست منتظر اعلام نتیجه توسط اداره مهاجرت کانادا در پروفایل اینترنتی تشکیل شده توسط وی باشد. در صورت مثبت بودن درخواست متقاضی می‌بایست پاسپورت خود را برای پیکاپ ویزای خود به مرکز معرفی شده توسط اداره مهاجرت کانادا ارسال نماید تا مهر ویزا بر روی پاسپورت وی ثبت گردد.

تحصیل در کانادا براساس رشته های مختلف

تحصیل در رشته نقاشی در کانادا

یکی از پرطرفداران رشته های هنر ، گرایش نقاشی می باشد و رشته نقاشی در کانادا تمرکز اصلی مقاله فوق می باشد ، قابل ذکر است ، بسیاری از دانشجویان رشته ی نقاشی با رسیدن به درجات عالی تحصیل ، در دیگر کشورها را پیدا می کنند در این میان کشور کانادا بدلیل وجود امکانات عالی و دانشگاه های متعدد در زمینه ی هنر و نقاشی توانسته است از برترین گزینه های انتخابی باشد.

فردی که قصد تحصیل در کانادا برای رشته نقاشی را دارد باید دارای دید متفاوت و ذوق هنری باشد و نقاشی هنری است که در پیوند با اندیشه جهان بینی و شرایط حاکم بر جامعه ، شکل می گیرد . فرد دانشجو در طی تحصیل در دانشگاه می آموزد که خوب ببیند ، تحلیل کند و دانش خود را وسعت بخشد و همانگونه که در ابتدای مقاله ذکر شد ، اگر فردی دارای ذوق هنری نباشد ، با ورود به رشته ی نقاشی ، فقط یکسری اطلاعات بدست آورده است که هیچ بازدهی مفیدی نخواهد داشت .

قابل ذکر می باشد که دانشجوی رشته نقاشی در کانادا باید از ویژگی های جسمی و روحی خاصی برخوردار باشد تا بتواند در این رشته موفق گردد و به همین دلیل می باشد که پیش از ورود به دانشگاه استعداد ها و خلاقیت های فرد متقاضی مورد ارزیابی قرار می گیرد و فرد نقاش باید قابلیت تغییر مدام دید را داشته باشد ، یک فرد نقاش نمی تواند در چهارچوبی مشخص و معیین محدود گردد .

مفاد درسی رشته نقاشی در کانادا

دانشجویان رشته ی نقاشی باید در دروس پایه ای ، اصلی و تخصصی تحصیل کنند تا به بار علمی کافی دست یابند ، دروس تخصصی بیشتر بر مبنای کارهای عملی می باشد تا فرد بتواند به مهارت ها نیز دست یابد که عبارتند از : کارگاه طراحی ، کارگاه نقاشی ، مرمت آثار نقاشی و …

از دیگر نکاتی که می توان اشاره داشت یادگیری سبک های متفاوت است ، دانشجویان متقاضی در رشته ی نقاشی سبک های مختلفی اعم از رئالیسم ، کوبیسم و … را می آموزند و با مباحث دیگر مانند تاریخچه ، نقاشی ، فلسفه هنر ، روانشناسی رنگ ها ، فیزیک نور ، عکاسی ، طراحی و چاپ نیز آشنا می شوند .

از گرایش های مختلف در رشته ی نقاشی می توان اشاره داشت به گرایش نقاشی عمومی و گرایش نقاشی و دیواری افرادی که در گرایش نقاشی عمومی شرکت می کنند ، آموزش هایی برای نقاشی در سطح های کوچک را فرا می گیرند و در گرایش نقاشی دیواری ، روش ها و فنون مربوط به نقاشی در سطح بزرگ مورد آموزش قرار می گیرد بیشتر در زیبایی شهر کاربرد دارد و افراد بر دیوارهای موجود در خیابان های شهر نقاشی می کنند .

دانشگاه های کانادا برای رشته نقاشی

تا به این بخش از مقاله اطلاعات پایه ای درباره ی رشته نقاشی داده شد و در ادامه اطلاعاتی درباره دانشگاه های فعال در کشور کانادا در اختیارتان قرار می گیرد .

۱. Alberta College of Art

تاریخ تاسیس دانشگاه Alberta در سال ۱۹۷۳ می باشد و جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهانی می باشد دروس تدریسی در دانشگاه Alberta به زبان انگلیسی است و دانشجوان بین المللی برای ورود باید همراه با دیگر مدارک خود ، مدرکی برای اثبات سطح زبانی خود به دانشگاه ارائه دهند .

حداقل مدرک قابل قبول IELTS 7_ 7.5 به بالا می باشد و دانشجویان با پرداخت هزینه ی بیشتر می توانند از امکانات متعدد مانند خوابگاه ، مراکز خرید ، سالن های نمایشی و … بهره مند شودند . میزان هزینه ی تحصیل برای دانشجویان بومی و غیر بومی متفاوت می باشد . دانشجویان بومی هزینه ای بالغ بر ۴,۳۵۶,۶۰ دلار در سال می پردازند و دانشجویان بین المللی میزان هزینه ی ۱۳,۷۹۲,۸۰ دلار در سال می پردازند .

۲. ConCordia university

تاریخ تأسیس دانشگاه ConCordia در سال ۱۹۷۴ می باشد که توانسته است با ارائه ۳۰۰ رشته ی متفاوت در دوره های کارشناسی و ۲۰۰ رشته ی متفاوت دیگر در رشته کارشناسی ارشد ، متقاضیان بسیاری را جذب خود کند . قابل ذکر است که دانشگاه ConCordia دارای رتبه ی ۵۰۱ جهانی است.

دوره های آموزشی را به زبان انگلیسی نیز برگزار می کند . در حال حاظر ۴۶,۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند . دانشجویان بین المللی باید دارای مدرکی برای اثبات مهارت های خود در زبان انگلیسی باشند و مدرک قابل قبول برای دانشگاه ConCordia _ IELTS 6.5 _ 7 می باشد میزان هزینه های تحصیلی برای دانشجویان متفاوت می باشد . دانشجویان بومی هزینه ای بالغ بر ۳٫۶۰۰ دلار در ۳ ترم می پردازند اما دانشجویان هزینه ای در حدود ۱۹٫۳۹۰ دلار در طول ۳ ترم می پردازند .

۳. Emily Carr university

از دیگر دانشگاه های فعال در کشور کانادا می باشد که در سال ۱۹۲۵ شروع به فعالیت نمود و توانست طرفداران بسیاری را جذب خود کند . رشته ی هنر گرایش نقاشی را در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برگزار می کند که طول دوره ی کارشناسی ۴ سال و طول دوره ی کارشناسی ارشد ۲ سال خواهد بود .

دانشجویان بین المللی برای شرکت در دانشگاه Emily Carr باید دارای مدرک بین المللی باشند و مدرک قابل قبول از جانب این دانشگاه IELTS 6.5 _6 می باشد از دیگر نکات قابل ذکر ، هزینه ی تحصیلی می باشد ، هزینه ی تحصیلی برای دانشجویان بومی با دانشجویان غیر بومی متفاوت است . دانشجویان بومی هزینه ای بالغ بر ۳٫۳۰۰ دلار در سال و غیر بومی در حدود ۱۱٫۰۰۰ دلار در سال پرداخت می کنند . دانشجویان متقاضی در دانشگاه Emily Carr می توانند با پرداخت هزینه ای بیشتر از امکاناتی مانند خوابگاه ، مجموعه های ورزشی ، کتابخانه ، مراکز خرید و … بهره مند شوند .

۴. University of let bridge

دانشگاه let bridge با ارائه دادن امکانات تحصیلی عالی توانسته است طرفداران بسیاری را جذب خود کند . دروس تحصیلی به زبان های فرانسوی و انگلیسی می باشد و افراد غیر بومی که قصد تحصیل در دانشگاه let bridge را دارند باید دارای مدرک IELTS 6_ 6.5 برای اثبات سطح زبانی خود باشند . دانشگاه امکاناتی از قبیل خوابگاه ، کتابخانه ، بیمارستان و مرکز بیمارستانی و … را به افرادی که هزینه ای جدا از هزینه ی تحصیل پرداخت کنند می دهد .

۵. University of Torento

برترین دانشگاه در کشور کانادا می باشد که توانسته است رتبه ی ۲۲ جهانی را به خود اختصاص دهد و جذب بسیاری از دانشجویان در سرتاسر جهان را داشته باشد . دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود و دانشجویان بین المللی باید دارای مدرک زبان IELTS 7_ 7.5 باشد و همراه با دیگر مدارک خود برای دانشگاه ارسال نمایند . دانشجویان می توانند با پرداخت هزینه ی بیشتر از امکاناتی چون خوابگاه ، کتابخانه ، مراکز بهداشتی و بیمارستان ، مجموعه های ورزشی و … بهره مند شوند . قابل ذکر است که هزینه تحصیلی برای دانشجویان بومی کمتر از دانشجویان غیر بومی است .

تمامی دانشگاه ها به اینجا ختم نمی شود بلکه تعداد دانشگاه های بیشتری هستند که در زمینه ی رشته نقاشی در کانادا فعالیت می کنند و دانشگاه های نام برده شده از برترین و پرطرفدارترین در کشور کانادا هستند افرادی که نیازمند به اطلاعات بیشتری مانند بازار کار رشته نقاشی در کانادا هستند می توانند از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با مشاورین ارشد موسسه آریاناپارس در ارتباط باشند و راهنمایی هایی از جانب مشاورین در جهت انتخابی بهتر و اطلاعاتی بیشتر دریافت نمایند . موسسه آریاناپارس همواره در تلاش است تا بهترین ها را به متقاضیان خود ارائه دهد .

تحصیل در رشته شیمی در کانادا

رشته شیمی به ۲ بخش عمده تقسیم می شود ، علم شیمی و صنایع شیمی ، هر یک دارای بخش ها و قسمت های مختلفی هستند در قسمت علوم پایه و علم شیمی مواردی چون بیولوژی ، بیوتکنولوژی ، دندانپزشکی ، داروسازی و دیگر رشته های متعدد مهندسی را در زیر مجموعه خود قرار داده است و صنایع شیمیایی نیز عبارتست از صنایعی که در آن واکنش شیمیایی صورت می گیرد .

با در نظر داشتن تعریف های گفته شده برای علم شیمی و صنایع شیمی ، می توان گفت که صنایع شیمی طیف گسترده ای از دیگر صنایع را در برمی گیرد که از ان جمله می توان به صنایع غذایی داروسازی پتروشیمی ، الیاف مصنوعی ، بهداشتی و آرایشی و صنایع تولید لوازم خانگی اشاره کرد .

افراد متقاضی برای بورسیه تحصیلی رشته شیمی در کانادا می توانند در گرایش های مختلفی وابسته به علاقه خود شرکت کنند ، که گرایش های رشته ی شیمی محض عبارتست از :

 • شیمی آلی
 • شیمی تجزیه
 • شیمی معدنی
 • شیمی فیزیک

مفاد درسی رشته شیمی در کانادا

همانطور که ذکر شد ، دانشجویان در رشته ی شیمی محض باید درباره ی چهار گرایش اصلی علم شیمی که در قسمت بالا ذکر شده دروسی را مطالعه نمایند . اما در شیمی کاربردی ، فرد متقاضی یکسری از دروس مربوط مهندسی شیمی مثل اصول صنایع شیمیایی و تصفیه آب و فاضلاب را نیز بگذراند این امر باعث ایجاد تفاوت هایی بین ۲ گرایش شده است.

این تفاوت در نحوه ی نگرش آنها به علم شیمی است و چون شیمی کاربردی دارای نگرشی کاربردی در علم شیمی است و دارای هدف استفاده از علم شیمی در صنعت را دارد . البته قابل ذکر است افرادی که در گرایش شیمی کاربردی تحصیل می کنند ، جذب بهتری در بازار کاری دارند اما بر خلاف این موضوع ، شیمی محض هدف در پرورش دانشجویانی دارد که توانایی انجام کارهای تحقیقاتی را داشته باشند .

شایان ذکر است ، برخلاف تصورات اکثریت افراد ، فرصت های شغلی بسیاری برای فارغ التحصیلان رشته ی شیمی وجود دارد . بصورتی که اکثریت صنایع وابستگی هایی به دانش شیمی دارند و افراد فارغ التحصیل شده در رشته ی شیمی می توانند در بسیاری از صنایع وابسته به گرایششان مشغول شوند .

دانشگاه های کانادا برای رشته شیمی

بیشتر دانشجویان رشته ی شیمی در جات عالی تحصیلی خود را در کشورهای دیگر می گذرانند از کشورهایی که طبق آمار توانسته اند طرفداران بسیاری را در رشته ی شیمی جذب دانشگاه های خود کند ، کشور کانادا می باشد ، کشور کانادا دارای دانشگاه های برتر در رشته ی شیمی است که این امر خود باعث جذب دانشجویان می شود . چند نمونه از برترین دانشگاه های فعال در رشته ی شیمی برای تحصیل در کانادا عبارتند از :

Bishop ́s university

از پرطرفدارترین دانشگاه های کانادا می باشد که همواره ۲۴۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و سالانه پذیرای تعداد بسیاری از دانشجویان خارجی می باشد ، البته قابل ذکر است که دانشجویان خارجی باید دارای مدرک IELTS 6.5 _ 7 برای اثبات مهارت های زبان انگلیسی خود باشند . دروس تدریسی نیز به زبان های انگلیسی و فرانسوی تدریس می شوند و برگزار کننده ی دوره های حضوری و آنلاین می باشد که افراد متقاضی توسط انتخاب خود می توانند در یکی از دوره ها شرکت کنند . میزان هزینه های تحصیلی وابسته به شرایط هر فرد متفاوت می باشد و افرادی که تمایل استفاده از امکانات ارائه شده توسط دانشگاه را دارند ، باید هزینه ی بیشتری نسبت به دیگر دانشجویان بپردازند . امکانات ارائه شده در قالب خوابگاه ، مراکز خرید ، مجموعه های ورزشی ، سالن های نمایشی و … می باشد .

University of north british Columbia

از دیگر دانشگاه های برتر در کشور کانادا برای مهاجرت تحصیلی در رشته شیمی می باشد که دارای ۴۰۲۰ دانشجو در حال حاظر می باشد . دانشجویان بین المللی باید دارای مدرک IELTS _ 7 باشند . تا بتوانند از طریق این مدرک مهارت های خود را ثابت کند ، در کلاس های انگلیسی زبان شرکت کنند قابل ذکر است که دروس به ۲ زبان انگلیسی و فرانسوی تدریس می شود و دانشگاه british Columbia دوره های آنلاین نیز برگزار می کند که افراد متقاضی می توانند وابسته به انتخاب خود ، در یکی از دوره های حضوری و یا آنلاین شرکت کنند . میزان هزینه ی تحصیلی مانند تمام دانشگاه ها برای دانشجویان بومی و غیر بومی متفاوت است . افرادی که قصد استفاده از امکانات دانشگاه را دارند باید هزینه ای خارج از هزینه تحصیل بپردازند . این امکانات اغلب در قالب خوابگاه ، مجموعه های ورزشی ، کتابخانه و … می باشد

University of Windsor

از برترین دانشگاه های کشور کانادا است که توانسته رتبه ی ۶۰۱ جهانی را بخود اختصاص دهد از این رو تعداد دانشجویان بسیاری قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند و در حال حاظر ۵۰۰/۱۶ دانشجو در دانشگاه Windsorمشغول به تحصیل هستند امکانات متعددی از جانب دانشگاه ارائه می شود که در قالب خوابگاه ، مجموعه های ورزشی ، کتابخانه ، سالن نمایش ، سالن غذاخوری و مراکز خرید می باشد و دانشجویانی که قصد بهره مندی از امکانات ارائه شده را دارند باید هزینه ای خارج از هزینه ی تحصیل بپردازند ، دانشگاه Windsor پذیرای دانشجویان بسیاری می باشد از این رو دانشجویان خارجی برای تحصیل باید دارای مدرک IELTS _ 7 باشند تا بتوانند در دوره های که دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند شرکت کنند .

York University

برترین دانشگاه کشور کانادا می باشد که توانسته رتبه ی ۳۰۱ جهانی را در بین دیگر دانشگاه های جهان به خود اختصاص دهد . در حال حاظر دارای ۵۲۸۰۰ دانشجو می باشد و همواره هرساله پذیرای تعداد بسیاری دانشجوی بومی و غیر بومی است . البته دانشجویان غیر بومی برای تحصیل در دانشگاه York باید مدرک زبان IELTS _ 7 و بالاتر را داشته باشند . هزینه ی تحصیلی برای دانشجویان خارجی بیشتر از دانشجویان بومی خواهد بود . قابل ذکر است که هزینه های امکانات ارائه شده توسط دانشگاه برای افراد بومی و غیر بومی یکسان می باشد و با پرداخت هزینه ای جدا از هزینه ی تحصیل ، افراد متقاضی می توانند از امکانات ارائه شده توسط دانشگاه بهره مند شوند .

University Of Lethbridg

دیگر دانشگاه که در زمینه ی شیمی توانسته است دانشجویان بسیاری را جذب کند و امکاناتی را مانند دیگر دانشگاه ها به دانشجویان خود ارائه دهد که البته باید هزینه ی بهره مندی از امکانات توسط دانشجویان پرداخت گردد . دانشجویان خارجی باید دارای مدرک زبان باشند و هنگام ارائه دیگر مدارک ، مدارک IELTS خود را نیز ارائه دهند ، حداقل نمره ی قابل قبول در این دانشگاه ۶_ ۶٫۵ می باشد .

Carleton University

از دیگر دانشگاه های کشور کانادا ، دانشگاه Carleton می باشد که رتبه ی ۵۰۱ را در جهان کسب کرده است . دانشگاه Carleton دوره ها را بصورت حضوری و آنلاین برگزار می کند که افراد متقاضی وابسته به شرایط خود می توانند در یکی از دوره ها شرکت کنند . البته دانشجویان خارجی و بین المللی باید دارای مدرک زبان IELTS باشند تا توسط آن بارعلمی خود را ثابت کنند و بتوانند در دوره های انگلیسی شرکت کنند . دروس به ۲ زبان انگلیسی و فرانسوی تدریس می شوند . البته قابل ذکر است که تاسیس دانشگاه Carleton در سال ۱۹۴۲ می باشد و از همان زمان همواره در تلاش بوده است تا بهترین ها را برای دانشجویان خود گردآوری کند .

تمام دانشگاه های کشور کانادا در زمینه ی شیمی به اینجا ختم نمی شود بلکه تعداد بسیاری از دانشگاه ها هستند که در زمینه های متفاوت از گرایش های شیمی فعالیت می کنند .

تحصیل در رشته شیلات در کانادا

در رشته ی شیلات افراد متقاضی و دانشجو با علوم مختلف بیولوژی جانوری و گیاهی و اکولوژی دریا آشنایی پیدا می کنند و از دیگر منابع که مورد مطالعه قرار می گیرد ، شناخت ابزیانو نحوه ی تکثیر و پرورششان است . امروزه مشکلاتی از قبیل مشکلات زیست محیطی و خط گرمایش زمین ، باعث ایجاد نگرانی های زیادی برای ابزیان شده است و علم شیلات به عنوان یکی از شاخه های اصلی علوم منابع طبیعی نقش مهمی در بر طرف کردن این مشکلات ایفا می کند .

افراد متقاضی و دانشجو در رشته ی شیلات می توانند در گرایش های مختلف تحصیل نمایند ، گرایش های مرتبط با رشته ی شیلات به عبارت زیر است :

 • تکثیر و پرورش آبزیان از قبیل : ماهی ها ، کوسه ها ، خرچنگ ها ، میگو ها ، صدف ها و …
 • بوم شناسی آبزیان
 • فرآوری محصولات شیلاتی
 • صید آبزیان

مفاد درسی رشته شیلات در کانادا

از دیگر مواردی که قابل ذکر می باشد دروس تدریسی در رشته ی شیلات می باشد ، دانشجویان در رشته ی شیلات باید دروسی را تحت عنوان دروس پایه ای ، دروس تخصصی و دروس اصلی بگذرانند .

دروس پایه در رشته ی شیلات عبارتست از : ریاضیات ، شیمی ، فیزیک ، هواشناسی ، گیاه شناسی ، جانور شناسی ، اکولوژی ، آمار و احتمالات ، بهداشت و ایمنی در کار .

دروس تخصصی که دانش افراد دانشجو را در رشته ی شیلات تکمیل می کند عبارتست از : ماهی شناسی ، لیمنولوژی ، اصول تکثیر ،و پرورش آبزیان ، بیماری ها و انگل های آبزیان ، روش های صید آبزیان ، تغذیه ماهی ، بهداشت و تکنولوژی فرآورده های شیلاتی ، کارورزی .

و دروس اصلی در رشته ی شیلات ، حول محور ، جامعه شناسی روستایی ، شناخت و حمایت محیط زیست ، قوانین و مدیریت محیط زیست و شیلات و آبزیان ، میکربیولوژی عمومی ، آلودگی محیط زیست ، هیدروبیولوژی می باشد

شایان ذکر است ، افرادی که در گرایش های متفاوت تحصیل می کنند ، دارای حیطه کاری متفاوتی خواهند بود و تعریف هر گرایش متفاوت از دیگر گرایش ها می باشد .

در گرایش تکثیر و پرورش آبزیان ، روش های تکثیر آبزیان ( جنسی و غیر جنسی ) آموزش داده می شود و دانشجویان یاد می گیرند که وابسته به نوع هدف تکثیر ، روش های تکثیر نیز متفاوت می شود . برفرض مثال اگر هدف از تکثیر تولید تخم گونه های آبزی در مقیاس کوچک و آزمایشگاهی باشد ، از روش های ساده تر با درصد خطای کمتر می توان استفاده کرد هر چه روش پیشرفته تر باشد ، درصد خطا نیز کمی تغییر می کند .

فارغ التحصیلان رشته ی شیلات به عنوان کارشناس ارشد شیلات می توانند در یکی از مشاغل آموزشی در دانشگاه ها پژوهشی در موسسات تحقیقاتی و اجرایی ، برنامه ریزی و سرپرستی پروژه های شیلاتی و در نهایت صید انجام وظیفه نمایند و البته تمام حیطه های کاری به این بخش ختم نمی شود و افراد فارغ التحصیل با توجه به اهدافشان می توانند شرایط کاری متعددی داشته باشند و یا برای خود استخرهای پرورش ماهی راه انداری کنند .

دانشگاه های کانادا برای رشته شیلات

تا به این قسمت اطلاعات کلی جهت آشنایی با رشته ی شیلات ذکر شده قابل ذکر است افراد در درجات عالی تحصیلی بیشتر تصمیم به مهاجرت می گیرند و نیت ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر را دارند . یکی از کشورهایی که دارای امکانات عالی تحصیلی می باشد ، کشور کانادا است ، دانشگاه های متعددی در کشور کانادا در زمینه ی شیلات فعالیت دارند که در مقاله فوق چند نمونه از دانشگاه ها ذکر شده است .

Vancouver University

دانشگاه Vancouver بر پرطرفدارترین دانشگاه های کانادا محسوب می شود و با ارائه دادن ۲ دوره مختلف در رشته ی شیلات ، حق انتخاب را به پرطرفدارترین خود داده است . طول دوره از ۱ سال الی ۴ سال می باشد که دانشجویان می توانند وابسته به شرایط خود طول دوره ی متفاوتی را انتخاب کنند ، دانشجویان خارجی هنگام ارائه مدارک های خود باید مدارک زبان خود را نیز ارائه دهند ، مدرک زبان مورد نیاز برای دانشگاه Vancouver _ IELTS6.5 می باشد . میزان هزینه های تحصیلی برای تمام دوره ها یک مبلغ در نظر گرفته شده است و هزینه ی حدودی تحصیل سالانه ۹۰۶/۱۲ دلار آمریکا خواهد بود . شایان ذکر است که افراد بومی هزینه ی تحصیل کمتری را نسبت به دانشجویان خارجی پرداخت خواهند کرد . دانشگاه امکاناتی را برای راحتی دانشجویان خود در نظر گرفته است ، اما برای بهره مندی از امکانات ارائه شده باید هزینه ای خارج از هزینه تحصیل پرداخت شود . دروس تدریسی به زبان انگلیسی می باشد و تمام مدت های آموزشی تمام وقت خواهد بود .

Memorial University Of New Found Land

از دیگر دانشگاه های برتر در کشور کانادا می باشد که توانسته است رتبه ی ۵۰۱ جهانی را بخود اختصاص دهد . بسیاری از دانشجویان قصد تحصیل در دانشگاه Memorial را دارند زیرا دروس تدریسی در این دانشگاه به ۲ زبان فرانسوی و انگلیسی تدریس می شود . میزان هزینه ی تحصیلی در دانشگاه Memorial بالغ بر ۸۸۰۰ الی ۲۱۶۰ دلار کانادایی در سال می باشد که البته افراد بومی هزینه ی کمتری پرداخت می کنند . دانشجویان این دانشگاه می توانند امکانات ارائه شده توسط دانشگاه استفاده هایی در جهت رفاه بهتر داشته باشند ، البته قابل ذکر است ، برای بهره مندی از امکانات باید سالانه هزینه ای بالغ بر ۳۲۵۶ دلار کانادایی بپردازند .

Dalhousie university

از دیگر دانشگاه های پرطرفدار در کشور کانادا می باشد که توانسته است رتبه ی ۲۵۱ جهانی را بخود اختصاص دهد و در حال حاظر دارای ۲۰۰/۱۸ دانشجو از سرتاسر جهان می باشد ، البته قابل ذکر است ، دانشجویان خارجی و غیر بومی باید همراه با دیگر مدارک خود ، مدارک زبان را نیز به دانشگاه ارائه دهند .

مدرک زبان مورد نیاز برای دانشگاه Dalhousie _IELTS _ 7 می باشد . دانشگاه ، امکانات فراوانی را به دانشجویان خود ارائه می دهد که عبارتست از : کتابخانه ، خوابگاه ، مرکز خرید ، سالن نمایش ، مجموعه ورزشی و … اما برای بهره مندی از امکانات ارائه شده ، باید هزینه ای بالغ بر ۷۴۴۵ دلار کانادایی در سال پرداخت کنند . میزان هزینه ی تحصیل در این دانشگاه نیز بین ۹۹۹۰ الی ۱۴۲۳۰ دلار کانادایی در سال وابسته به دوره فرد دانشجو می باشد شایان ذکر است ، میزان هزینه ی تحصیلی برای افراد بومی و غیر بومی متفاوت خواهد بود .

۳ دانشگاه نام برده شده تنها دانشگاه های فعال در کشور کانادا در زمینه ی تحصیلی شیلات نمی باشند بلکه تعداد بی شماری دانشگاه هستند که در زمینه ی رشته ی شیلات فعالیت های چشم گیری دارند . و دانشگاه های نام برده شده ، از دانشگاه های برتر در کشور کانادا هستند ، افرادی که نیازمند به اطلاعات بیشتری هستند می توانند از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در سایت با مشاورین ارشد موسسه آریاناپارس در ارتباط باشند و راهنمایی هایی مثبت از جانب مشاورین موسسه آریاناپارس دریافت کنند ، موسسه آریاناپارس همواره در تلاش است تا بهترین ها را به متقاضیان خود ارائه دهد .

تحصیل رشته مهندسی عمران در کانادا

رشته عمران یکی از برترین رشته های مهندسی در دنیا می باشد. در همین راستا متقاضیان رشته مهندسی عمران در کانادا می توانند با تحصیل در این کشور آینده روشنی را برای خود رقم بزنند.

مهندسی عمران در کانادا یکی از شاخه های مهندسی حرفه ای به حساب می آید  که با طراحی، ساخت و نگهداری سازه های طبیعی و مصنوعی همانند ساخت های شهری و صنعتی، زیرساخت های حمل و نقل، پل ها، تونل ها، تسهیلات هیدرو تکنیکال همانند سدها، کانال ها یا مجراهای آب، سیستم های فاضلاب، ساختارهای نواحی متزلزل و … سر و کار دارد.

دانشجویان می توانند در گرایش های مختلفی برای تحصیل در کانادا از این رشته تخصص یابند و به این علت داشتن مدرک مهندسی عمران فقط به عنوان یک شغل به حساب نمی آید چرا که به واسطه گستردگی این رشته فارغ تحصیلان می توانند در حوزه های متنوعی از مشاغل پیمان کاری و ساخت و ساز گرفته تا مشاغل مدیریتی و نظارتی فعالیت خود را ادامه دهند.

گرایش های رشته مهندسی عمران در کانادا

برای تحصیل در رشته مهندسی عمران در کانادا دانشجویان می توانند برای گرایش های زیر اقدام کنند. انتخاب گرایش های عنوان شده به علاقه مندی افراد بستگی دارد.

 • مهندسی مواد
 • مهندسی سواحل
 • مهندسی ساختمان
 • مهندسی زلزله
 • مهندسی محیط زیست
 • مهندسی ژئو تکنیک (خاک و پی)
 • مهندسی منابع آب
 • مهندسی سازه
 • نقشه برداری
 • مهندسی حمل و نقل
 • مهندسی قانونی
 • مهندسی شهری یا روستایی
 • مهندسی کنترل

دانشگاه های برتر در رشته مهندسی عمران در کانادا

دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی عمران در کانادا می توانند در برترین دانشگاه های دنیا پذیرش بگیرند. رتبه های علمی دانشگاه های کانادا در رشته مهندسی عمران مناسب می باشد و حق انتخاب را برای دانشجویان دشوار می کند.

از همین رو توصیه مشاورین برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ایران می باشد به آن دسته از دانشجویان انتخاب بر اساس شرایط کاری، هزینه تحصیل و ایالت مناسب برای زندگی باشد.

 1. دانشگاه بریتیش کلمبیا رتبه ۲۷
 2. دانشگاه تورنتو رتبه  ۳۱
 3. دانشگاه مک گیل رتبه ۵۱ تا ۱۰۰
 4. دانشگاه واترلو رتبه ۵۱ تا ۱۰۰
 5. دانشگاه کوئین رتبه ۱۰۱ تا ۱۵۰
 6. دانشگاه مونترال کانادا رتبه ۱۰۱ تا ۱۵۰
 7. .دانشگاه آلبرتا رتبه  ۱۰۱ تا ۱۵۰
 8. دانشگاه کلگری رتبه ۱۰۱ تا ۱۵۰
 9. دانشگاه کنکوردیا رتبه  ۱۵۱ تا ۲۰۰
 10. دانشگاه مک مستر رتبه  ۱۵۱ تا ۲۰۰
 11. دانشگاه وسترن انتاریو رتبه ۱۵۱ تا ۲۰۰

دانشگاه های عنوان شده کانادا میان ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان در رشته عمران قرار دارند. ۲ مورد از آنها میان ۳۵ دانشگاه برتر و دو مورد دیگر میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان در رشته مهندسی عمران واقع شده اند.

مسیر شغلی مهندسی عمران در کانادا

به عنوان یک مهندس عمران،‌ فرد در ابتدای ورود به این حوزه با عنوان مهندس جونیور (تازه وارد) شروع به کار کرده و برای پرورش مهارتها و دانش فنی تحت نظارت یک مربی آموزش خواهد دید. بعد از این مرحله برای پیشرفت شغلی باید مجوز مهندس حرفه ای (PE) را کسب کند، زیرا فقط مهندسان حرفه ای می توانند مسئولیت پروژه های عمومی را در دست بگیرند. فرد متقاضی با کسب این مجوز می تواند به در نقش خود ارتقا پیدا کند.

این نکته بدین معناست که با کسب تجربه بیشتر و اثبات توانایی ها ممکن است واجد شرایط موقعیت های فنی ارشد و حتی موقعیت های مدیریتی همانند سرمهندس یا مدیر پروژه دست یابد. در صورت داشتن تجربه کافی می توانید شرکت ساختمانی و مشاوره ای خود را تاسیس کرده و یا در صورت داشتن مدرک دکترا می تواند به کار تدریس در دانشگاه یا انجام فعالیت های تحقیقاتی بپردازد. همچنین مهندسین عمران می تواند از دانشی که کسب کرده اند در نقش های متفاوتی همانند مهندس فنی فروش مورد استفاده قرار گیرند.

عضویت در نظام مهندسی عمران در کانادا

مهندسان رشته عمران در کشور کانادا برای انجام امور اجرایی باید به عنوان یک مهندس حرفه ای شناخته شوند که این امر مختص به ایالت انتخابی متفاوت می باشد. هر استان و ایالت در کشور کانادا سازمان نظام مهندسی مختص به خود را دارد که جزئیات روند و مراحل در آنها با یکدیگر متفاوت است. مهندسین عمران برای کار و کسب مجوز در هر استان باید عضو سازمان های همان ایالت شوند. لیست ایالت ها و سازمان های مورد نیاز به شرح زیر می باشد

 • استان بریتیش کلمبیا:  (APEGBC )
 • استان آلبرتا:  (APEGGA )
 • استان ساسکاچوان: (APEGS )
 • استان مانیتوبا: (APEGM)
 • استان انتاریو: (PEO)
 • استان کبک:  (OIQ )
 • استان نیوبرانزویک: (APEGNB )
 • استان نوا اسکوشیا:  (APENS)
 • استان نیوفاندلند و لابرادور: (PEG-NL)
 • استان پرنس ادوارد: (APEPEI)
 • قلمرو یوکان:  (APEY)
 • قلمروهای شمال غربی:  (NAPEGG)
مراحل عضویت در نظام مهندسی

فارغ تحصیلان برای عضویت در نظام مهندسی عمران در کانادا باید مدارک و مراحل زیر را بصورت دقیق پشت سر گذارند.

 • ارائه مدارک تحصیلی (مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد)
 • نامه  رفرنس
 • سوابق کاری و رزومه
 • شرکت در امتحان هایی همانند تحلیل سازه‌ها، ژئو تکنیک، حمل و نقل و …
 • در صورت اخذ مدرک از دانشگاه های کشور کانادا، نیاز به شرکت در این آزمون ها نمی باشد.
 • شرکت در امتحان های نهایی از جمله شناخت قوانین کار، حقوق و اخلاق مهندسی و …
 • ارائه سابقه کار برای کسب عنوان مهندس حرفه ای (P.Eng) ضروری می باشد. لازم بذکر است که سابقه کار ارائه شده حتما باید در کشور کانادا باشد.

تحصیل در رشته هوافضا در کانادا

رشته هوافضا در کانادا از طرفداران بسیار خاصی برخوردار است و کسانی که علاقه شدیدی به کشور کانادا دارند . می توانند در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند . به عبارت دیگر یکی از ساده ترین راه های مهاجرت به کانادا از طریق اقامت تحصیلی می باشد ، که افراد مهاجرت کرده به نسبت تحصیل ، می توانند پس از پایان دوره تحصیلی و فارغ التحصیلی ، اقدام برای دریافت اقامت دائم کنند و پس از دریافت اقامت به عنوان شهروند کانادایی از امکانات این کشور بهره مند شوند .

علت اصلی تمرکز این مقاله بر روی رشته هوافضا برای تحصیل در کانادا ، به خاطر فرصت های شغلی متعدد در این کشور در زمینه رشته ی هوافضا می باشد . افرادی که در رشته ی هوافضا از کشور کانادا فارغ التحصیل می شوند از مزیت کار در این کشور برخوردار خواهند شد . قابل ذکر است در ایالت کبک فرصت های شغلی بیشتری برای فارغ التحصیلان رشته ی هوافضا بوجود خواهد آمد ، اکثریت افراد مشاغل در این رشته تحصیلی افراد خارجی و غیر بومی هستند .

در کشور کانادا میزان درصد افراد شاغل به کار ۸۸ به ۱۲ می باشد یعنی ۸۸ درصد افراد شاغل مرد هستند و ۱۲ درصد دیگر را خانم ها تشکیل می دهند که فردی وابسته به ایالتی که در آن مشغول است و زمینه ی شغلی ، سوایق کاری و نوع شغل ، دارای درآمدی متفاوت می باشد . طی تحقیقاتی از جانب دولت کانادا ، افرادی که در ایالت اونتاریو مشغول به کار هستند بیشترین درآمد را نسبت به دیگر افراد در دیگر ایالت های کانادا دارند .

البته شایان به ذکر است ، افرادی که در رشته ی هوافضا تحصیل می کنند به عنوان مهندسان هوافضا وظیفه طراحی و توسعه وسایل نقلیه هوایی را و وظایفی دیگر در قالب تست ، ارزیابی ، نصبت و راه اندازی نیز بر عهده این دسته از افراد می باشد .
افرادی که متقاضی برای تحصیل در رشته ی هوافضا هستند می توانند از ۵ گرایش این رشته یکی را وابسته به علاقه خود انتخاب کنند ، گرایش های رشته ی هوافضا به ترتیب زیر است .

 1. مکانیک پرواز
 2. سازه های هوافضا
 3. آیرودینامیک
 4. پیش رانها
 5. سوانح هوایی

مسیر شغلی مهندسی هوافضا در کانادا

البته قابل ذکر است فارغ التحصیلان در رشته ی هوافضا می توانند در زمینه های متفاوتی مشغول به کار شوند که البته به گرایش تحصیلی نیز بستگی دارد . چند نمونه از مشاغلی که مهندسین هوافضا می توانند در آن اشتغال گزینند عبارتند از :

 • مهندسی آیرودینامیک
 • مهندسی هواپیما
 • مهندسی هوافضا
 • مهندسی طراحی سازه های هوایی
 • مهندسی سیستم های هوافضایی

تمام مشاغل به اینجا ختم نمی شود بلکه افراد می توانند در بسیاری از مشاغل دیگر که نام برده شده اند مشغول به کار شوند .

دانشگاه های کانادا برای رشته هوافضا

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد کشور کانادا یکی از بهترین کشورها برای افرادی می باشد که می خواهند در رشته ی هوافضا تحصیل کنند . کانادا با دارا بودن تعداد بسیاری کالج و دانشگاه بصورت عمده توانسته است نیازهای دانشجویان را برطرف کند و پاسخگوی دانشجویان بسیاری از سرتاسر دنیا بصورت سالیانه باشد ، برخی از دانشگاه های کشور کانادا به عبارت زیر می باشد .

Carleton University

از دانشگاه پر تمدن در کشور کانادا می باشد که توانسته است رتبه ی ۵۰۱ جهانی را کسب کند و سالانه پذیرای بسیاری از دانشجویان خارجی می باشد از این رو دروس را به ۲ زبان انگلیسی و فرانسوی در دانشگاه ها تدریس می کنند . دانشجویان غیر بومی باید برای اثبات مهارت های خود در زبان انگلیسی ، مدرکی مبنی بر سطح سوادی خود به دانشگاه ارائه کند ، افرادی می توانند حداقل IELTS _ 6.5 و حداقل TOEFL IBI _B8 را داشته باشند . میزان هزینه های تحصیلی وابسته به شرایط و خواسته های هر فرد متفاوت است ، و افراد گرفتن خاوبگاه می توانند از امکاناتی از قبیل مجموعه های ورزشی ف فروشگاه ها و این قبیل امکانات برخوردار شوند .

Ryerson University

از دیگر دانشگاه های پرطرفدار در کشور کانادا می باشد که بسیاری از دانشجویان بومی و غیر بومی هدف تحصیل در این دانشگاه را دارند . دروس به علت پذیرش دانشجویان غیر بومی به زبان های فرانسوی و انگلیسی تدریس می شوند . از این رو دانشجویان غیر بومی باید دارای مدارک IELTS باشند ، برخلاف دانشگاه قبلی که معرفی شد ، این دانشگاه فقط پذیرای حداقل مدرک IELTS _ 6.5 می باشد . قابل ذکر است این دانشگاه توانسته رتبه ی ۷۰۱ جهانیب را بخود اختصاص داده ، هزینه های تحصیلی برای دانشجویان بومی و غیر بومی متفاوت می باشد .

University de sherbrooke

از دیگر دانشگاه های معتبر در کشور کانادا می باشد که توانسته است رتبه ی ۵۰۱ جهانی را کسب کند . در سال پذیرای بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد و امکاناتی از قبیل خوابگاه ، مجموعه های ورزشی ، کتابخانه و … را در اختیار دانشجویان قرار می دهد . البته قابل ذکر است ، دانشجویان برای بهره مندی از امکانات ذکر شده باید هزینه ای جدا بپردازند . هزینه ی تحصیل نیز برای دانشجویان بومی کمتر از دانشجویان غیر بومی می باشد . شایان ذکر است دانشجویان غیر بومی باید دارای مدرک IELTS_ 6.5 باشند تا بتوانند از طریق آن اثباتی برتوانایی های خود در زبان انگلیسی داشته باشند .

Brandon University

دانشگاه Brandon دارای طرفداران بسیاری در کشور کانادا در بین متقاضیان رشته ی مهندسی هوافضا است ، این دانشگاه توانسته امکانات فراوانی را برای راحتی بیشتر دانشجویان فراهم کند . دانشجویان خارجی ، باید همراه با دیگر مدارک خود ، مدارکی برای اثبات بار علمی خود در زمینه زبان انگلیسی برای دانشگاه ارسال کنند . هزینه ی تحصیل دیگر امر مهم در هر دانشگاه می باشد ، هرینه های تحصیل برای افراد بومی و غیر بومی متفاوت است و افراد بومی هزینه ی کمتری را برای تحصیل می پردازند ، هزینه ی امکانات ارائه شده توسط دانشگاه نیز جدا می باشد که دانشجو وابسته به شرایط خود می تواند هزینه ای جدا و متفاوت برای بهره مندی از امکانات را بپردازد .

University Of Toronto

برترین دانشگاه کشور کانادا می باشد که رتبه ی ۲۲ جهانی را در بین دیگر دانشگاه ها کسب کرده است سالانه پذیرای تعداد بسیاری از دانشجویان بومی و بین المللی می باشد از این رو دروسی در این دانشگاه به زبان انگلیسی و فرانسوی تدریس می شود و افراد غیر بومی باید دارای مدرک IELTS _ 7 باشند و دانشگاه Toronto امکانات بسیاری را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد اما دانشجویان برای بهره مندی از امکانات ارائه شده باید هزینه ی جدا از هزینه ی تحصیل بپردازند . هزینه های تحصیل نیز برای دانشجویان بومی و غیر بومی متفاوت می باشد .

Concordia University

از دیگر دانشگاه های جامع در رشته ی هوافضا می باشد که متقاضیان بسیاری در این دانشگاه به دلیل جامع بودن و دارا بودن امکانات بسیار ، مشغول به تحصیل می شوند . دروس تدریسی به زبان انگلیسی و فرانسوی هستند و دانشجویان غیر بومی باید دارای مدرک IELTS 6.5 باشند . دانشگاه Concordia توانسته است رتبه ی ۵۰۱ جهانی را کسب کند . میزان هزینه ی تحصیل برای دانشجویان بومی و غیر بومی متفاوت می باشد و افراد غیر بومی باید هزینه های بیشتری برای تحصیل بدهند ، اما هزینه های استفاده از امکانات ارائه شده برای دانشجویان بومی و غیر بومی یکسان است .

تمام دانشگاه های کشور کانادا به اینجا ختم نمی شود ، این کشور انقدر دارای دانشگاه های مفیدی است که دانشجویان می توانند در سرتاسر این کشور مشغول به تحصیل شوند .

تحصیل رشته عکاسی در کانادا

افرادی که در رشته عکاسی در کانادا شرکت می کنند باید دارای یکسری فاکتورهایی برای پیشرفت باشند . دو مورد از این فاکتورها ، تجربه و خلاقیت می باشد . تجربه کاری جدا از خلاقیت می باشد به عبارت دیگر مبنابراین نمی باشد که هر کس تجربه ی کاری بالایی داشته باشد ، حتماً بتواند خلاقیت بالایی در خلق تصاویر داشته باشد .

علاقه مندان به تحصیل رشته عکاسی در کانادا می توانند در دانشگاه ها تحصیلات آکادمیک در زمینه ی عکاسی داشته باشند . قابل ذکر است که رشته ی عکاسی از گرایش های رشته ی هنر می باشد و دانشجویان در طی دوره های متفاوتی اطلاعاتی در جهت انواع عکاسی و نوع ایده پردازی کسب خواهند کرد .

خلاقیت درون هر فرد متفاوت می باشد . زیرا خلاقیت هر فرد وابسته به میزان دید هنری هر فرد است از دید فرد هنرمند و عکاس ، باید صحنه های بسیار ساده را هم به عنوان فرصتی برای خلق کردن تصاویر شاهکار هنری بشمارد . از دیگر مواردی که عکاس ها همواره باید به ان توجه داشته باشند ، به روز بودن با علم و تکنولوژی است ، فرد عکاس باید توانایی کار کردن با تکنولوژی های روز هم گام و هم جهت با پیشرفت های چشم گیر داشته باشد .

مفاد درسی رشته عکاسی در کانادا

البته قابل ذکر است برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای تنها تحصیل کردن در رشته ی عکاسی کافی نمی باشد . در رشته ی عکاسی به شما روش صحیح عکاسی و تاریخچه ی مربوط به آن را به صورت عمده یاد می دهند از دیگر مزیت های تحصیل در رشته ی عکاسی ، پیدا کردن دید هنری بهتر می باشد.

اما با وجود تمام موارد ذکر شده ، پس از پایان دوره نمی توانید بگویید که یک عکاس حرفه ای هستید . برای تبدیل شدن به بهترین و حرفه ای ترین عکاس نیازمند به آزمون و خطا هستید و باید طی سالهای مرتبط پیوسته تجربه های متعددی در شرایط مختلفی را کسب کنید .

قابل ذکر است که فارغ التحصیلان رشته ی عکاسی دارای بازار کاری پرمشغله ای هستند ، آنها می توانند در زمینه های عکاسی برای تبلیغات ، مستندها ، مجالس ، کارهای سینمایی و بسیاری از دیگر زمینه ها مشغول به کسب درآمد شوند .
بسیاری از دانشجویان رشته ی عکاسی در درجات بالای تحصیلی به بهترین دانشگاه ها مهاجرت می کنند.

دانشگاه های کانادا در رشته عکاسی

در این میان کشور کانادا توانسته است شرایط مناسبی را برای بسیاری از دانشجویان خارجی و بین المللی فراهم کند ، چند نمونه از دانشگاه های برتر برای تحصیل در کانادا عبارتست از:

Ryerson university

از بهترین دانشگاه های کانادا فعال در زمینه ی عکاسی می باشد ، و توانسته است دانشجویان بسیاری را جذب خود کند ، این دانشگاه امکاناتی از قبیل خوابگاه ، کتابخانه ، مراکز خرید و … را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد ، اما هزینه ای جدا و خارج از هزینه های تحصیلی را باید دانشجویان بپردازند . میزان هزینه های تحصیلی برای دانشجویان غیر بومی بیشتر از دانشجویان بومی می باشد . دانشجویان همراه با دیگر مدارک خود باید مدرک زبان نیز ارائه دهند . حداقل مدرک زبان مد نظر در دانشگاه IELTS _ 6.5 می باشد . البته قابل ذکر است که دانشگاه Ryerson توانسته رتبه ی ۷۰۱ جهانی را در بین دیگر دانشگاه ها کسب کند .

University of Manitoba

از دیگر دانشگاه های پرطرفدار برای رشته عکاسی در کانادا می باشد . که توانسته است رتبه ی ۴۰۱ جهانی را بخود اختصاص دهد . تعداد دانشجویان در حال تحصیل در این دانشگاه به بیش از ۰۰۰/۳۰ دانشجو می رسد و دانشگاه امکاناتی از قبیل خوابگاه را به دانشجویان ارائه می دهد .

شایان ذکر است برخی از خوابگاه های ارائه شده دارای مزیت هایی مانند مجموعه های ورزشی ، مراکز خرید و دیگر امکانات از این قبیل هستند . افراد دانشجو ، علاوه بر پرداخت هزینه های تحصیلی باید هزینه ای جدا برای خوابگاه نیز بپردازند . دانشجویان بین المللی باید همراه با مدارک دانشگاهی خود ، مدرک زبانی را برای اثبات مهارت های خود به دانشگاه ارائه دهند . حداقل مدرک زبان مورد نظر IELTS 6 می باشد .

emily carr University of art and design

از دیگر دانشگاه های کانادا می باشد که توانسته است متقاضیان زیادی را جذب خود کند از دیگر مزیت های این دانشگاه ارائه دادن امکانات جانبی می باشد ، دانشجویان می توانند با پرداخت هزینه ای بیشتر ، از امکانات این دانشگاه بهره منشوند زبان تدریس دروس در این دانشگاه به ۲ زبان فرانسوی و انگلیسی می باشد که افراد بین المللی می توانند در دوره های انگلیسی شرکت کنند هزینه ی تحصیل برای دانشجویان بین المللی و دانشجویان بومی متفاوت می باشد دانشجویان بین المللی هزینه ی بیشتری را برای تحصیل در دانشگاه نام برده شده می پردازند مدرک زبان مد نظر برای این دانشگاه _IELTS 6 می باشد .

University de sherbrooke

از برترین دانشگاه های کشور کانادا می باشد که توانسته است رتبه ی ۵۰۱ جهانی را بخود اختصاص دهد . این دانشگاه پذیرای تعداد بسیاری دانشجوی خارجی از ۱۲۰ کشور است دانشگاه sherbrooke امکانات بسیاری را برای دانشجویان خود ارائه می دهد و دانشجویان وابسته به نیازهای خود می توانند از امکانات استفاده کنند ، میزان هزینه ی تحصیلی برای دانشجویان خارجی بیشتر از دانشجویان بومی است . مدرک زبان مورد نیاز برای این دانشگاه IELTS _ 6 می باشد.

تمام دانشگاه های موجود در کانادا به اینجا ختم نمی شوند بلکه تعداد بسیاری دانشگاه وجود دارند که در زمینه ی عکاسی فعالیت می کنند .

تحصیل در رشته باستان شناسی کانادا

مقاله ی فوق درباره ی رشته ی باستان شناسی در برای تحصیل در کانادا می باشد ، رشته ی باستان شناسی از زیر شاخه های رشته ی علوم انسانی محسوب می شود و افراد متقاضی با تحصیل در رشته باستان شناسی به مطالعه درباره ی آثار گذشتگان و یادمان های تاریخی می پردازند تا توسط آنها بتوانند هویت ها و فرهنگ های باستانی را شناسایی کنند.

هدف در دوره های باستان شناسی ، تربیت افراد متقاضی برای مشارکت در مطالعات ، پژوهش ها و کاوش های باستان شناسی به عنوان کارشناسی و یا کمک کارشناسی می باشد متقاضیان تحصیل در رشته ی باستان شناسی باید دروسی را تحت عنوان دروس پایه و دروس اصلی و تخصصی بگذرانند تا بتوانند مهارت های لازم را در زمینه ی باستان شناسی کسب کنند.

مفاد درسی رشته باستان شناسی در کانادا

متقاضیان رشته باستان شناسی کانادا باید دروس و دوره های متفاوتی را بگذرانند و در ترم های آخر تحصیل بیشتر به صورت عملی خود را درگیر با رشته ی باستان شناسی کنند . قابل ذکر است ، برخی از افراد رشته ی باستان شناسی را با رشته ی تاریخ یکی می دانند و هر دو رشته را مشابه یکدیگر می دانند اما باید تاکید شود که اگر چه هر دو رشته دارای شباهت هایی هستند اما رشته های تحصیلی جدایی از یکدیگر هستند و یکی شماردن ۲ رشته ، اشتباه محسوب می شود .

به عبارت دیگر می توان برای هر یک تعریفی برای درک بهتر داد ، رشته ی تاریخ مجموع نوشته ها و آثار بجا مانده از گذشتگان را شامل می شود ، اما رشته ی باستان شناسی در زمینه ی جستجو به دنبال آثار بجا مانده است .رشته ی باستان شناسی دارای وظایفی ۲ جانبه می باشد ، از جهتی مسیر تاریخ را تعیین می کند و از سوی دیگر مادر تاریخ است .

تعیین کردن گذشته هر جامعه از جهات مختلف مانند مسائل اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و … از اصول اساسی این رشته می باشد . افرادی که در رشته ی باستان شناسی فارغ التحصیل می شوند به عنوان باستان شناس با علم آموخت خود شروع به پژوهش و کاوش در نقاط مختلف جهان که روزی محل تردد ، سکونت و یا هر نوع فعالیت انسانی بوده است می کند.

دانشگاه های رشته باستان شناسی در کانادا

سعی دارد گذشته را براساس یافته های خود بازسازی کند . تا به این بخش اطلاعاتی درباره ی رشته باستان شناسی در اختیارتان قرار گرفت در ادامه ی مقاله با دانشگاه های برتر در کشور کانادا آشنا خواهید شد .

University of Calgary

از پرطرفدارترین دانشگاه کشور کانادا محسوب می شود و توانسته است با امکانات متعدد خود جایگاه ۱۹۵ جهانی را کسب کند . دانشجویان وابسته به شرایط خود می توانند در یکی از دو دوره ی ارائه شده توسط دانشگاه شرکت کنند . دروس به زبان فرانسوی و انگلیسی تدریس می شود و طول دوره ۴ سال خواهد بود .

دانشجویان برای بهره مندی از امکانات ارائه شده توسط دانشگاه باید هزینه ای بیشتر از هزینه ی تحصیل را بپردازند . امکانات ارائه شده قبیل ، خوابگاه ، مجموعه های ورزشی ، کتابخانه ، مراکز خرید و … می باشد . قابل ذکر است که هزینه ی تحصیل برای دانشجویان بومی کمتر از دانشجویان غیر بومی خواهد بود .

دانشجویان خارجی باید همراه با دیگر مدارک خود ، مدرک زبان را نیز به دانشگاه ارائه دهند حداقل مدرک مورد نیاز IELTS _ 7   می باشد تا توسط آن بتواند ثابت کند که تسلط کافی را در زبان انگلیسی دارد .

  Laurentian university

از دیگر دانشگاه های پرطرفدار در کشور کانادا می باشد که توانسته است برای متقاضیان خود یک دوره ی باستان شناسی برگزار کند . طول دوره ی تحصیلی ۴ سال می باشد و دروس به زبان انگلیسی و فرانسوی تدریس می شوند . دانشگاه امکاناتی از قبیل خوابگاه ، مجموعه های ورزشی ، کتابخانه ، مراکز خرید سالن های نمایشی و … به دانشجویان خود ارائه می دهد .

قابل ذکر است که دانشجویان باید دارای حداقل مدرک IELTS 6_6.5 باشند تا بتوانند در دوره تحصیلی حضور پیدا کنند و باید مدرک زبان خود را همراه با دیگر مدارک تحصیلی برای دانشگاه ارسال کنند . هزینه تحصیلی در یک سال مبلغی بالغ بر ۴۹۶/۱۶ دلار آمریکایی می باشد که دانشجویان بومی هزینه کمتری نسبت به دیگر دانشجویان می پردازند .

University of Regina

از دیگر دانشگاه های کانادا می باشد که توانسته است رتبه ی ۵۰۱ جهانی را بخود اختصاص دهد . دانشگاه Regina دارای دوره های انگلیسی برای افراد خارجی و غیر بومی می باشد و افراد برای شرکت در دوره های باستان شناسی دانشگاه Regina باید مدرک زبان خود را همراه با دیگر مدارک تحصیلی برای دانشگاه ارسال کنند .

حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای دانشگاه نام برده شده IELTS_6.5 می باشد . دانشجویان می توانند با پرداخت هزینه ای خارج از هزینه ی تحصیل از مزایا و امکانات ارائه شده توسط دانشگاه بهره مند شوند . امکانات دانشگاه در قالب مجموعه های ورزشی ، سالن های نمایش ، رستوران ، کتابخانه ، خوابگاه و … است . دانشجویان در یک دوره ی ۴ ساله می توانند از دانشگاه Regina فارغ التحصیل شوند .

Trent university

از دیگر دانشگاه های معتبر می باشد که توانسته است طرفداران خارجی بسیاری را جذب خود کند زبان تدریس در دانشگاه Trent به زبان انگلیسی و فرانسوی می باشد و دانشجویان وابسته به شرایط خود می توانند در یکی از ۲ دوره ی باستان شناسی ارائه شده توسط دانشگاه Trent شرکت کنند .

دوره ها بصورت تمام وقت و با بازده زمانی متفاوت برگزار می شود . دانشجویان بین المللی برای اثبات تسلط داشتن در زبان انگلیسی باید دارای مدرک IELTS 6_6.5 باشند و همراه با دیگر مدارک برای دانشگاه ارسال نمایند تا مورد برسی قرار گیرد . میزان هزینه تحصیلی مبلغی بالغ بر ۲۴۲/۱۶ دلارآمریکایی در سال می باشد .

University of Guelph

از برترین دانشگاه های کشور کانادا محسوب می شود که توانسته است رتبه ی ۳۵۱ جهانی را بخود اختصاص دهد . دانشگاه Guelph یک دوره ی ۴ ساله باستان شناسی برای متقاضیان خود برگزار کرده است که دانشجویان خارجی و بین المللی می توانند در دوره های انگلیسی دانشگاه شرکت کنند.

اما قبل از پذیرش باید همراه با دیگر مدارک خود ، مدارکی مبنی بر اثبات تسلط کافی بر زبان انگلیسی به دانشگاه Guelph بفرستند . میزان هزینه تحصیلی برای یک دوره ی یکساله ۴۰۷/۱۹ دلار آمریکایی می باشد که دانشجویان بومی هزینه تحصیلی کمتری را نسبت به دانشجویان غیر بومی پرداخت می کنند .

همچنین دانشجویان می توانند با پرداخت کردن هزینه ای خارج از هزینه ی تحصیل ، از امکانات ارائه شده توسط دانشگاه بهره مند شوند . امکانات ارائه شده عبارتند از : خوابگاه ، کتابخانه سالن های نمایشی ، مجموعه های ورزشی ، مراکز خرید ، رستوران و سالن غذاخوری و …

University of Alberta

برترین دانشگاه کشور کانادا محسوب می شود و طرفداران بسیاری در بین دانشجویان خارجی و داخلی برای خود جذب کرده است . همچنین توانسته است صاحب امتیاز رتبه ی ۱۰۷ جهانی شود و دانشجویان بین المللی برای شرکت در این دانشگاه باید دارای مدرک IELTS با نمره ی ۷ به بالا باشند.

در دوره های انگلیس برگزار شده توسط دانشگاه شرکت کنند .طول دوره ی باستان شناسی در دانشگاه Alberta وابسته به شرایط دانشجو دوره ی ۶ ساله و ۴ ساله می باشد . دانشجویان می توانند از امکاناتی مانند خوابگاه ، کتابخانه ، مجموعه های ورزشی مراکز خرید و … که توسط دانشگاه ارائه شده است بهره مند شوند.

اما برای استفاده باید هزینه ای خارج از هزینه ی تحصیلی بپردازند . میزان هزینه ی تحصیلی مبلغی بالغ بر ۵۲۰/۶ دلار آمریکا در سال می باشد که میزان هزینه ی تحصیلی برای افراد بومی و غیر بومی متفاوت خواهد بود .

The university of British Columbia

برترین و اولین دانشگاه در کشور کانادا می باشد که رتبه ی ۳۶ جهانی را نیز بخود اختصاص داده است دانشگاه British Columbia توانسته رشته ی باستان شناسی را در دو دوره ی متفاوت برگزار کند که دانشجویان با توجه به شرایط تحصیلی خود می توانند در دوره های ۴ ساله و دو ساله شرکت کنند.

میزان هزینه تحصیلی برای دوره ی ۲ ساله مبلغی بالغ بر ۲۵۷/۶ دلار آمریکایی می باشد . دانشجویان برای بهره مندی از امکانات متعدد دانشگاه می توانند هزینه ی بیشتری را پرداخت کنند و قابل ذکر است که دانشجویان باید دارای مدرک زبان IELTSبا حداقل نمره ی ۷_۷٫۵ به بالا باشند .

رشته معماری در کانادا

یک مهندس معمار در کانادا می تواند به صورت خاص در حیطۀ الکترونیک و نور پردازی و یا سیستم های صوتی ورود کند . رشتۀ مهندسی معماری در مقاطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری به ترتیب ۴، ۲ و ۳ یا ۵ سال می باشد و برای ورود به مقاطع تحصیلی و یا کار نیازمند به داشتن مدرک زبان انگلیسی می باشید .

مسیر شغلی رشته معماری در کانادا

همۀ دانشجویان معماری برای ورود به سیستم کار کشور می بایست عضو نظام مهندسی به نام CACB شوند . افراد می بایست وارد یکی از نظام های معماری استان های زیر شوند از جملۀ انها نظام معماری کبک ، نظام معماری أنتاریو ، ساسکا چوان ، جزیره پرنس ادوارد و … می باشد . به غیر از این موسسه سلطنتی معماری RAIC نیز مدارک آموزش حرفه ای معماری را ارائه می دهد که اعتباری برابر با دانشگاه دارد .

تایید CACB

از دانشگاه های مورد تایید CACB یازده دانشگاه می باشند که فارغ التحصیلان آن با ارائه مدارک خود به موسسه و ازمون های مربوطه امکان ورود به بازار کار را خواهند داشت . دانشگاه های بریتیش کلمبیا ، مک گیل واترلو ، کلگری ، کارلتون ، دالهاوزی ، لاوال ، مانیتوبا ، مونترال و دانشگاه رابرسون از جمله دانشگاه های مورد تایید CACB می باشند .

فعالیت های کاری

از فعالیت های کاری مهندسان معماری می توان اشتغال شرکت های خصوصی در ساخت و طراحی بازسازی منظره ، معماری محوطه و زمین گلف ، طراحی جامعه ، اشتغال در زمینه میراث فرهنگی و بصری سازی کامپیوتری به وسیلۀ نرم افزارهای تری دی مکس و … فعالیت کنند .

بسیاری از مهندسان فارغ التحصیل دانشگاه ها جذب موسسات دولتی از جمله شهرداری ، جنگلداری و محیط آژانس های ملی و استانی جهت طراحی محیط ها ، المانها ، حمل و نقل ، مدیریت شهری و پارک ها می شوند .

رشته روانشناسی در کانادا

( علم روان شناسی به دلیل فراگیر شدن در دنیای امروز و نیاز جامعۀ بشری به این علم در سالهای اخیر خصوصاً در کشورهای پیشرفته بسیار مورد توجه قرار دارد . برای بهره مندی از راه کارهای مهاجرت تحصیلی به بررسی شرایط رشته روان شناسی در کانادا می پردازیم )

روان شناسی علم مشاوره در امور روان پزشکی می باشد و بسیاری از مردم به اشتباه این دو رشته را یکی می دانند . علم روان شناسی به بررسی علل اختلالات روانی فرد با کمک از مشاوره می پردازد . علم روان شناسی به افراد و خانواده ها کمک می کند تا قبل از برخورد با مشکلات روانی و ارجاع فرد به روان پزشک و یا پزشک متخصص از این مشکل و معل جلوگیری کند .

طبق آمارهای سازمان بهداشت جهانی بین ۱۰ تا ۱۴ میلیون ایرانی حداقل یک بار در عمر خود با مشکلات روانی دست و پنجه نرم کرده اند . براساس آمار جهانی WHO از هر ۴ نفر در یک خانواده یک نفر دچار اختلال روان شناختی می باشد که بر اثر ان نیز دیگر اعضای خانواده نیز تاثیر می پذیرند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر