...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل در روسیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند نمایش سرفصل ها

شرایط تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه دارای شرایط به خصوصی می باشد که به مقطع و رشته تحصیلی وابسته است. دانشجویان از سراسر دنیا با احراز شرایط مورد نظر قادر خواهند بود برای تحصیل در روسیه اقدام نمایند. شرایط سنی برای تحصیل در بسیاری از کشورهای دنیا حائز اهمیت می باشد. این فاکتور در کشور روسیه به عنوان یکی از مزایای تحصیل در این کشور به شمار می رود. این نکته بدین معناست که محدودیت سنی برای ورود به دانشگاه های روسیه وجود ندارد.

از دیگر شرایط تحصیل در روسیه می توان به میزان هزینه های تحصیل و زندگی، مدارک مورد نیاز برای ورود به مراکز آموزشی و سطح علمی تحصیل در این کشور اشاره نمود. در این مقاله که توسط گروه تحریریه آریاناپارس تنظیم و گردآوری شده است، به تمامی شرایط تحصیل در روسیه اشاره شده است. برای اطلاع از شرایط تحصیل در روسیه به ما همراه باشید.

سیستم آموزشی روسیه

نظام آموزشی روسیه عمدتا بر اساس سیستم اروپا مرکزی است و به چهار قسمت عمده تقسیم می شود:

 • آموزش ابتدایی: تحصیلات از ۶ سالگی در کشور روسیه اجباری می باشد و تا ۹ سال بعد، دانش آموزان مشغول به تحصیل در مدارس روسیه می باشند.
 • متوسطه: دانش آموزان پس از اتمام ۹ سال تحصیل قادر خواهند بود از دو طریق به ادامه تحصیل بپردازند؛ ادامه دوره دبیرستان، تحصیل در مدارس بازرگانی و آمادگی برای ورود به بازار کار
 • تحصیلات عالی: کشور روسیه از سال ۲۰۰۳ به روند بولونیا پیوست، که سیستم آموزش عالی آن را با سایر کشورهای اروپایی مطابقت دارد. این بدان معنی است که دانشجویان دانشگاه یک دوره سه مرحله ای کارشناسی و پس از آن دوره کارشناسی ارشد و سپس دکترای خود را دنبال می کنند.

تحصیل در مقاطع قبل دانشگاهی روسیه

تحصیلات معمولاً با پیش دبستانی قبل از شش سالگی آغاز می شود، اگرچه اجباری نیست. کودکان به طور معمول به مهد کودک ها یا سایر پیش دبستانی ها می روند که هم فعالیت های فکری و هم فعالیت های جسمی را مورد توجه قرار دهند. تحصیلات عمومی در روسیه دارای سه مرحله است:

 1. تحصیلات ابتدایی: چهار سال
 2. تحصیلات عمومی مقدماتی: پنج سال
 3. تحصیلات متوسطه: دو تا سه سال به طول می انجامد.

آموزش عمومی روسیه بر رشد فکری، عاطفی، اخلاقی و جسمی فرد متمرکز است. این هدف به منظور توسعه توانایی هایی است که به دانش آموز اجازه می دهد خود را با زندگی در جامعه وفق دهد و همچنین به افراد در انتخاب آگاهانه آموزش حرفه ای کمک می کند.

آموزش عمومی به طور معمول شامل ۳۴ هفته مطالعه در سال و ۲۷ تا ۳۶ ساعت در هفته است. به طور کلی، سال تحصیلی از ۱ سپتامبر تا ابتدای ژوئن ادامه دارد. امتحانات مدارس در ماه ژوئن برگزار می شود. زبان تدریس در کلیه موسسات آموزشی معتبر دولتی، به استثنای پیش دبستانی ها، روسی است.

کارشناسی در روسیه

تحصیل کارشناسی در روسیه

دوره های کارشناسی در روسیه به صورت میانگین ۴ سال به طول می انجامد. دانشجویان پس از اتمام ۱۲ سال تحصییل مجوز حضور در دوره های کارشناسی را دریافت می نمایند. لازم به ذکر است که دانشجویان بین المللی پس از اتمام ۱۱ سال تحصیل قادر خواهند بود برای دوره های پاتفک اقدام نمایند. این دوره به منطله سپری کردن سال دوازدهم و یادگیری زبان روسی می باشد.

دوره های کارشناسی در روسیه به زبان های روسی و انگلیسی ارائه می گردد. از همین رو دانشجویان با ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان امکان اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه را دارا می باشند. در حال حاضر در حدود ۷۸ دوره کارشناسی در دسترس دانشجویان بین المللی وجود دارد. این تعدد دوره، این مجوز را به دانشجویان می دهد که بدون هیچ محدودیتی، رشته مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

بازه های دوره کارشناسی ارشد در روسیه بین ۲ الی ۳ سال تخمین زده می شود. دانشجویان پس از ارائه مدارک کارشناسی و مدرک زبان، مجوز حضور در این مقطع را دریافت می نمایند. محتوای دوره در سطح کارشناسی ارشد ترکیبی از ارزیابی کتبی، امتحانات و پایان نامه است. دانشجویان با دفاع از پایان نامه موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه های کشور روسیه می شوند.

دوره های کارشناسی ارشد در کشور روسیه به زبان انگلیسی ارائه می گردد و دانشجویان در صورت ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی از شانس بالایی برای ورود به این دوره های تحصیلی برخوردار می باشند. دانشجویان در صورت انتخاب تحصیل به زبان انگلیسی با ارائه نمره ۶ یا ۶٫۵ آزمون آیلتس به این مهم دست پیدا می کنند. موسسه زبان آریاناپارس با ارائه دوره های فشرده زبان انگلیسی در مدت زمان محدود شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند.

تحصیل دکتری در روسیه

روسیه با داشتن یک سنت فکری فاخر و یک سیستم آموزش عالی، مقصدی مناسب برای تحصیل در خارج از کشور است. تحصیل در مقطع دکترا در روسیه فرصتی خارق العاده برای بهره گیری از دانشگاه های کلاس جهانی آن و غرق شدن در فرهنگ منحصر به فرد محلی است. دوره های دکتری در روسیه به صورت میانگین بین ۳ تا ۵ سال به طول می انجامد.

دانشجویان پس از اتمام دوره های کارشناسی ارشد و جمع آوری مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش در دوره های دکتری امتحان نمایند. یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار در اخذ پذیرش، ارائه مدرک است. سطح مورد نیاز برای ورود به دوره های دکتری در روسیه نمره ۶٫۵ در آزمون آیلتس می باشد.

تحصیل در دانشگاه های روسیه

دانشگاه های روسیه

در کشور روسیه حدود ۵۱۹ موسسه آموزش عالی و ۴۸ دانشگاه وجود دارد. روسیه به لحاظ تاریخی تأکید زیادی بر علم و تکنولوژی در آموزش و پرورش دارد و اکثر نهادهای دولتی در این حوزه تخصصی می باشند. دانشجویان در صورت فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش در برترین دانشگاه های روسیه امتحان نمایند. در ادامه به برترین دانشگاه های روسیه اشاره شده است.

 • Lomonosov Moscow State University
 • Saint Petersburg State University
 • Novosibirsk State University
 • Tomsk State University
 • Moscow Institute of Physics and Technology
 • Moscow Institute of Physics and Technology
 • National Research Nuclear University MEPhI
 • National Research University Higher School of Economics
 • Moscow State Institute of International Relations
 • National Research Tomsk Polytechnic University

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در روسیه

 1. دانشگاه دولتی سن پترزبورگ روسیه از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در روسیه است که سالانه دانشجویان بسیاری برای تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند.
 2. دانشگاه دولتی نووسیبیرسک به دلیل ارائه ی خدمات آموزشی باکیفیت از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در روسیه است.
 3. دانشگاه دولتی تامسک از بهترین دانشگاه های روسیه است و اعتبار جهانی دارد به همین دلیل سالیانه دانشجویان بسیاری برای تحصیل به این کشور سفر می کنند.
 4. دانشگاه فنی دولتی باومن روسیه
 5. دانشگاه لومونوسف روسیه
 6. دانشگاه دولتی فیزیک و فناوری مسکو
 7. دانشگاه رودن مسکو یا دوستی ملل
 8. دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای روسیه
 9. دانشگاه های انگلیسی زبان روسیه
 10. دانشگاه فدرال کازان
 11. دانشگاه صنعتی کازان
 12. دانشگاه دولتی لومونسوف مسکو
 13. موسسه فیزیک و فناوری مسکو
 14. دانشگاه دولتی کشاورزی روسیه
 15. دانشگاه دولتی هواشناسی روسیه
 16. دانشگاه دولتی روسیه آموزش جسمانی ورزش ، جوانان و گردشگری مسکو
 17. دانشگاه معادن سنت پترزبورگ
 18. دانشگاه پلی تکنیک دولتی سنت پترزبورگ
 19. دانشگاه دولتی سنت پترسبورگ
 20. دانشگاه ملی تحقیقات و مدرسه عالی اقتصاد
 21. دانشگاه علم و صنعت میسی
 22. دانشگاه علوم انسانی
 23. دانشگاه اقتصاد پلخانف
رشته های محبوب برای تحصیل در روسیه

بهترین رشته ها برای تحصیل در روسیه

 1. پزشکی از بهترین رشته ها برای تحصیل در روسیه است که براساس انتخاب دانشجویان جزو پرطرفدارترین و معتبرترین رشته ها برای تحصیل در این کشور می باشد.
 2. دندانپزشکی از بهترین رشته ها برای تحصیل در روسیه است و دانشجویان می توانند پس از فارغ التحصیلی به ارائه ی خدمات مختلف برای بیماران در کلینیک های درمانی بپردازند.
 3. رشته ی داروسازی طبق آخرین آمار اعلام شده جزو پرطرفدارترین رشته ها برای تحصیل در کشور روسیه است و از بازار کار بسیار مناسبی برخوردار می باشد.
 4. علوم کامپیوتر
 5. مهندسی پزشکی
 6. مهندسی هوافضا
 7. علوم سیاسی
 8. مدیریت کسب و کار
 9. توسعه تجارت بین المللی
 10. اقتصاد کاربردی
 11. جامعه شناسی
 12. زبان شناسی
 13. روانشناسی
 14. زیست شناسی
 15. ریاضیات کاربردی
 16. فیزیک کوانتوم
 17. مدیریت مالی
 18. حقوق
 19. شیمی کاربردی
 20. کشاورزی ارگانیک
 21. پزشکی هسته ای

هزینه های زندگی و تحصیل در روسیه

یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب یک کشور، هزینه های تحصیل و زندگی است. کشور روسیه در طمره کشورهایی قرار می گیرد که میانگین هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور بسیار پایین و مقرون به صرفه می باشد. دانشجویان در از سراسر دنیا با پرداخت کم ترین میزان ممکن، امکان تحصیل در دانشگاه های برت این کشور را بدست می آورند.

شایان ذکر است که برای دریافت ویزای تحصیلی و مراجعه به سفارت ارائه تمکن مالی الزامی می باشد. دانشجویان می بایست هزینه های یک سال زندگی و تحصیل در روسیه را در قالب نامه ای از جانب بانک به سفارت ارائه دهند. میزان مورد نیاز شامل هزینه های یک سال زندگی و تحصیل در روسیه است که در ادامه به آنها اشاره می شود.

هزینه های تحصیل در روسیه

هزینه های تحصیل در روسیه متناسب با مقطع تحصیل و رشته انتخابی متفاوت می باشد. همچنین انتخاب زبان تحصیل بین زبان روسی و انگلیسی به عنوان دومین فاکتور مهم برای میزان هزینه های تحصیل شناخته می شود. متوسط هزینه های تحصیل در روسیه بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار دلار در سال در نظر گرفته می شود. در جدول زیر می توان برخی از هزینه های تحصیل در رشته های مختلف روسیه را مورد بررسی قرار داد.

دوره تحصیلیمیزان شهریه
کارشناسی۲٫۵۰۰ تا ۳٫۵۰۰ دلار
کارشناسی ارشد۳٫۵۰۰ تا ۴٫۵۰۰ دلار
دکتری۱۰۰۰ تا ۲٫۵۰۰ دلار
پزشکی و دندانپزشکی۳٫۵۰۰ تا ۷٫۰۰۰ دلار

هزینه های زندگی در روسیه

هزینه های زندگی در روسیه برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه تخمین زده می شود. این میزان هزینه شامل هزینه های اجاره مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل در روسیه می باشد. این میزان هزینه به ازای یک نفر در نظر گرفته شده است و در صورت وجود همراه در حدود ۴۰ درصد افزایش خواهد داشت. جدول زیر نماینگر متوسط هزینه های زندگی در کشور روسیه می باشد.

مواردمیزانهزینه
رستورانیک وعده۶٫۸۰ دلار
گوشتیک کیلو۶٫۴۰ دلار
مرغیک کیلو۳٫۵۱ دلار
حمل و نقل عمومیماهانه۲۴ دلار
اینترنت، برق، آب و گازماهانه۹۶ تا ۱۰۵ دلار
اجاره مسکنماهانه۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار
تحصیل در روسیه و مزایای آن

مزایای تحصیل در روسیه

دوره های تحصیلی در کشور روسیه به زبان های روسی و انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان با تسلط به زبان قادر خواهند بود برای دوره های تحصیلی در این کشور اقدام نمایند. عدم نیاز به مدرک زبان برای اخذ پذیرش، یکی از برترین مزایای تحصیل در روسیه می باشد. در ادامه به برترین مزایای تحصیل در روسیه اشاره شده است.

 1. تحصیلات در روسیه همیشه یکی از بهترین ها در کل اروپا بوده است. روسیه همیشه در زمینه آموزش و به طور خاص پزشکی و مهندسی پیشتاز بوده است.
 2. تحصیل در روسیه در مقایسه با اکثر مناطق اروپا ارزان است
 3. هزینه زندگی نیز بسیار مقرون به صرفه است.
 4. دانشجویان بین المللی در روسیه مطمئناً از یک محیط چند فرهنگی برخوردار خواهند شد. هزاران دانشجو از کشورهای دیگر در روسیه تحصیل می کنند.

معایب تحصیل در روسیه

به طور حتم، تحصیل در هز کشور با مشکلات و چالش هایی همراه است، از همین رو تحصیل در روسیه از این قاعده مستثنی نمی باشد. دانشجویان با آگاهی کامل از شرایط زندگی و تحصیل در روسیه قادر خواهند بود تا تصمیم صحیحی را اتخاذ نمایند. تعداد دانشگاه های مورد تایید روسیه از جانب وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران بسیار محدود می باشد که این موضوع به عنوان یکی از بزرگترین معایب تحصیل در روسیه می باشد. در ادامه به بزرگترین چالش های تحصیل در روسیه اشاره شده است.

 1. شرایط آب و هوایی نا مناسب
 2. عدم حق همراه برای دانشجویان متاهل
 3. نیاز به دانش زبان روسی برای شرایط زندگی مناسب
کار دانشجویی در روسیه

حق کار دانشجویی در روسیه

دانشجویان در حین تحصیل در روسیه مجوز کار در محدوده ای ۱۰ تا ۳۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند. میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ دلار به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی می تواند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل در روسیه را پوشش دهد.

پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشور، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است. از همین رو دانشجویان در صورت تسلط به زبان روسی از شانس بالاتری برای پیدا کردن کار برخوردار می باشند.

شرایط کار پس از تحصیل در روسیه

طبق قوانین حاکم بر کشور روسیه، دانشجویان پس از تحصیل در این کشور و در صورت دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرما، امکان کار را خواهند داشت. در اینصورت ویزای تحصیلی آنان به ویزای کار تبدیل می گردد و طبق قوانین نیروی کار با آنان رفتار می شود. دانش زبان روسی و تسلط کافی در رشته تحصیلی، شانس دانشجویان را برای ورود به بازار کار افزایش می دهد.

کلیه ویزا ها باید از طریق سفارت یا کنسولگری روسیه انجام شود. این بدان دلیل است که شرکت های روسی که کارگران خارجی استخدام می کنند، نیاز به مجوز وزارت سیاست های قومی و مهاجرت دارند. برخی از صنایع رایج فرصت های شغلی خوبی مانند چوب، فلز، گاز طبیعی و نفت، بانکداری، فناوری تلفن همراه، فناوری اطلاعات و الکترونیک را ارائه می دهند. از همین رو دانشجویان در صورت تحصیل در رشته های مرتبط با این مشاغل با شانس بالاتری امکان ورود به بازار کار را خواهند داشت.

ویزای کار در ابتدا به مدت یک سال برای این دسته از دانشجویان صادر می گردد و پس از آن به مدت میزان قرارداد تمدید می گردد. از چه روش هایی می توان برای پیدا کردن کار در روسیه اقدام نمود؟ مقاله کار در روسیه در وب سایت آریاناپارس به شما برای پیدا کردن کار در این کشور کمک می کند.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی روسیه

مراحل اخذ ویزای تحصیلی روسیه

ویزای دانشجویی روسیه برای کسانی که مایل به ورود به فدراسیون روسیه برای اهداف تحصیلی هستند صادر می گردد. ویزای دانشجویی روسیه ۹۰ روز اعتبار دارد و پس از وزارت کشور می تواند اعتبار آن را برای مدت تحصیل تا یک سال تمدید کند.

 1. دعوتنامه ویزای دانشجویی روسیه را دریافت کنید. می توانید دعوتنامه ویزای تحصیلی را از وزارت کشور روسیه یا از دانشگاه خود در روسیه دریافت کنید.
 2. فرم درخواست آنلاین ویزای دانشجویی روسیه را تکمیل کنید. درخواست ویزای آنلاین را در وب سایت رسمی وزارت امور خارجه روسیه (kdmid.ru) است.
 3. مدارک مورد نیاز ویزای دانشجویی روسیه را جمع آوری کنید. 
 4. درخواست خود را شخصاً ارسال کنید . در کنسولگری روسیه / مرکز پردازش ویزا روسیه اقدام کنید.
 5. هزینه ویزای دانشجویی روسیه را پرداخت کنید.

مدارک مورد نیاز ویزای دانشجویی روسیه

قسمت اصلی هر پروسه درخواست ویزا روسیه جمع آوری الزامات است. مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی روسیه به شرح زیر است:

 • پشتیبانی ویزا برای دانشجویان: این سندی است که از ادعاهای شما در مورد هدف شما برای ورود به روسیه پشتیبانی می کند. سه نوع دعوت نامه ویزای قابل قبول ویزای تحصیلی روسیه وجود دارد. .
 • گواهی تست اچ آی وی (ایدز): این آزمون باید در سه ماه گذشته قبل از درخواست انجام شود. 
 • سند بیمه نامه درمانی: این شرایط فقط برای شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، ایران، ایسلند، اسرائیل، لیختن اشتاین، موناکو، نروژ و سوئیس است. سند باید توسط یک شرکت بیمه خارجی یا یک شرکت بیمه روسی صادر شود.
 • تمکن مالی: ارائه نامه ای از جانب بانک برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل در روسیه

میانگین زمان رسیدگی به ویزای تحصیلی روسیه ۱۰ روز است. با این حال، پردازش می تواند از هفت تا ۲۰ روز کاری به طول بینجامد. متقاضیانی که می خواهند از پردازش سریع درخواست ویزا بهره مند شوند، باید هزینه بیشتری بپردازند. مدت زمان رسیدگی پرونده در این صورت، سه روز به طول می انجامد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در روسیه

دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه باید مدارک خاصی را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهند این مدارک ضروری شامل موارد زیر است:

 1. شما باید آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات خود با ترجمه به زبان روسی برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهید.
 2. ارائه ی مدرک اصل پاسپورت با اعتبار قانونی
 3. ارائه ی گواهی پزشکی سلامت جسمانی و روانی همراه با تست عدم اعتیاد متقاضیان
 4. برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه دانشجویان باید مدارک مربوط به مهارت زمان خود را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند.
 5. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری را دارند باید مدارک معتبری را مربوط به انگیزه نامه و مقالات علمی و تحصیلی خود به محل تحصیل شان ارائه دهند.
 6. ارائه ی مدرک معتبر پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه الزامی است
 7. تکمیل فرم های مربوط به دریافت مجوز ویزای تحصیلی روسیه
 8. ارائه ی کامل و بدون نقص مدارک هویتی و رزومه ی کاری و تحصیلی
 9. پرداخت هزینه های مربوط به شهریه دانشگاه مورد نظر و ارائه ی فیش واریزی آن به محل تحصیل خود برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه الزامی است.
 10. ارائه ی مدرک معتبر مربوط به رضایت والدین برای دانشجویان زیر ۱۸ سال الزامی است.
 11. ارائه ی هدف نامه و انگیزه نامه برای اثبات هدف دانشجویان از مهاجرت به این کشور
 12. اثبات تمکن مالی دانشجویان برای پرداخت هزینه های مربوط به زندگی و تحصیل خود در این کشور برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه ضروری است.
اقامت در روسیه پس از تحصیل

اقامت پس از تحصیل در روسیه

دانشجویان می توانند پس از اتمام دوره ی تحصیلات خود در این کشور با استفاده از روش های زیر اقدام به اقامت دائم در این کشور نمایند.

این روش ها به شرح زیر است:

۱. اقامت پس از تحصیل از طریق کاریابی

دانشجویان فارغ التحصیل تا ۶ ماه فرصت دارند در شغل مورد نظر خود استخدام شوند اما بهتر است در صورتی که تمایل به اقامت دائم در روسیه را دارند حین تحصیل خود برای کاریابی اقدام کنند و نامه ی استخدام را از طریق کارفرمای خود دریافت کرده و برای تغییر ویزای و اقامت دائم در این کشور اقدام کنند.

۲. اقامت پس از تحصیل از طریق سرمایه گذاری

دانشجویانی که از تمکن مالی مناسبی برخوردار هستند می توانند از طریق سرمایه گذاری در پروژه های مختلف کاری که سودآوری بالایی دارد تاییدیه دولت را مبنی بر اقامت دائم در کشور روسیه دریافت کنند

۳. اقامت پس از تحصیل از طریق ازدواج

اگر متقاضی با فردی که تابعیت کشور روسیه را دارد ازدواج کند در صورتی که از تمکن مالی و محل سکونت مناسب برخوردار باشد و بتواند مدارک معتبری را به دولت این کشور ارائه دهد مجوز اقامت دائم او در روسیه صادر خواهد شد.

۴. اقامت پس از تحصیل از طریق تولد

والدینی که فرزندشان در خاک این کشور متولد می شود می توانند با ارائه ی مدارک معتبر، اقامت دائم شان را از این کشور اخذ نمایند.

۵. اقامت پس از تحصیل از طریق پناهندگی

دانشجویان می توانند پس از پایان تحصیل از طریق ارائه ی مدارک معتبر مبنی بر دلایل خود از عدم بازگشت به کشور مبدا و در صورت تایید اداره ی پلیس این کشور مجوز اقامت دائم برای آن ها صادر می شود

دلایل ریجکت شدن تحصیل در روسیه

دلایل ریجکتی تحصیلی در روسیه

 1. عدم ارائه ی هدف مشخص از مهاجرت به این کشور می تواند باعث ریجکتی درخواست ویزای شما شود.
 2. عدم ارائه ی مدارک هویتی کامل و حقیقی و اقدام به جعل گواهی های ضروری برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه
 3. داشتن سوء سابقه و جرایم اخلاقی و حقوقی

اگر با بررسی مدارک هویتی شخص متقاضی افسران پلیس کشور روسیه متوجه سوء سابقه یا جرایم خلافکاری در مدارک وی شوند به احتمال زیاد برای حفظ امنیت عمومی کشور از پذیرش درخواست ایشان مبنی بر دریافت ویزای تحصیلی مخالفت می کنند.

 1. اگر فرد اقدام به ارائه ی اسناد تقلبی و غیر قانونی به اداره ی پلیس این کشور نمایند.
 2. عدم ارائه ی انگیزه نامه یا هدف نامه ی معتبر برای مهاجرت به این کشور.
 3. اگر هدف شخص از مهاجرت به این کشور با درخواست او مبنی بر اخذ ویزای او از سفارت این کشور مطابقت نداشته باشد.
 4. ارائه ی مدرک پاسپورت مخدوش شده و آسیب دیده
 5. اگر پاسپورت شما حداقل ۲ صفحه ی خالی نداشته باشد.
 6. ارائه ی گذرنامه هایی که مورد تایید سفارت کشور روسیه نمی باشد.
 7. افرادی که به جای ارائه ی گذرنامه ی معتبر مدارک دیگری را ارائه می دهند.
 8. نداشتن شغل مناسب و تمکن مالی و درآمد مکفی
 9. اگر فرد از صورت حساب جاری در این کشور برخوردارنباشد.
 10. گر فرد متقاضی تاریخ مربوط به تولد و یا ازدواج خود را اشتباه ثبت کرده باشد.
 11. اگر مدارک ارائه شده به اداره ی مهاجرت این کشور ترجمه ی مناسب انگلیسی و یا روسی نداشته نباشد.
 12. اگر سند ازدواج و مدارک هویتی شما قانونی نباشد.

نتیجه گیری

با توجه به شرایط مناسب و شانس بالای اخذ ویزا در کشور روسیه، بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در روسیه اقدام می نمایند. روسیه کشوری است که امکان تحصیل به زبان انگلیسی و روسی را برای متقاضیان این کشور فراهم می نماید و افراد متقاضی با مدرکی دال بر تسلط بر این دو زبان می توانند برای مهاجرت تحصیلی به روسیه اقدام نمایند.

رشته های پزشکی و دندانپزشکی به عنوان برترین رشته های تحصیلی در کشور روسیه به شمار می روند. از همین رو سالانه علاقه مندان زیادی برای تحصیل در این دو رشته برای کشور روسیه اقدام می نمایند. همچنین با توجه به تعدد بالای دانشگاه ها و مراکز آموزشی در این کشور، سبب می گردد همه دانشجویان با توجه به علایق تحصیلی، حق انتخاب در این کشور را داشته باشند و از تحصیلات ایده آل بهره مند شوند.

دانشگاه های روسیه

کشور روسیه یکی از پهناورترین کشورهای جهان به شمار می‌رود و در تلاش روز افزون است که سیستم آموزشی خود را همواره به روز رسانی نماید و از طریق جذب دانشجویان بین المللی به دانشگاه‌های این کشور سرمایه‌گذاری جدیدی را در روسیه راه اندازی کند. دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به روسیه را دارند همواره در پی یافتن بهترین دانشگاه های روسیه در ارتباط با علوم مختلف و رشته های مختلف می باشند. کشور روسیه به دلیل داشتن روابط سیاسی خوب با ایران همواره مورد توجه بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان قرارگرفته است.

شرایط پذیرش دانشگاه های روسیه

در کشور روسیه بیش از نیمی از شهروندان آن دارای مدرک دانشگاه می باشند. این کشور پیشینه آموزشی قدیمی دارد و دانشگاه‌های آن شرایط تحصیلی و اقامتی مناسبی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می آورند و همواره به دانشجویان در سازگاری با کشور خود کمک شایانی می نمایند.

دانشگاه های روسیه انواع مختلفی از تخصص‌ها در رشته‌های مهندسی و علوم انسانی را به دانشجویان ارائه می نمایند. همواره تحصیل در روسیه در مقایسه با تحصیل در انگلستان یا آمریکا بسیار مقرون به صرفه می باشد، علاوه بر این دانشجویان قادر می باشند با استفاده از بورسیه دولتی که در این کشور ارائه می گردد به صورت رایگان و یا با پرداخت هزینه ناچیز، تحصیل نمایند. دولت روسیه هر ساله دانشجویان را از سر تا سر جهان به دانشگاه‌ های خود جذب می نماید و با در اختیار گذاشتن بورسیه امکان تحصیل به صورت رایگان را به دانشجویان می‌دهد.

دانشجویانی که قصد شرکت در دوره‌ های مقدماتی را دارند می بایست حداکثر تا ۱۵ نوامبر درخواست خود را به دانشگاه های روسیه اعلام کنند. در صورتی که تعداد دانشجویان به حد مورد نظر برسد، کلاس ها از ماه سپتامبر شروع می گردد. افرادی که قصد دارند در دوره های اصلی دانشگاه پذیرش بگیرند باید قبل از ماه مارچ اقدام به پذیرش از دانشگاه‌ها نمایند زیرا پذیرش‌ دانشگاه های روسیه برای این دوره‌ها در ماه مارچ، آگوست و ژانویه می‌باشد.

رتبه بندی دانشگاه های روسیه

در کشور روسیه ۲۵ دانشگاه وجود دارد که همگی آنها در رتبه بندی QS دانشگاه های برتر جهان جای گرفتند. ۱۳ مورد از دانشگاه‌های کشور روسیه در دسته ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. روسیه همچنین در رتبه بندی QS EECA University Rankings نیز حضور قابل توجهی دارد، در این رتبه بندی ۳۰۰ دانشگاه برجسته اروپا و آسیای مرکزی و همچنین ۹۵ دانشگاه برجسته روسیه رتبه بندی می شوند.

در طی دهه‌های گذشته تحصیلات عالی و دانشگاهی در روسیه شاهد پیشرفت قابل ملاحظه‌ ای بود و در بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ بیشتر از ۳۹۰ میلیارد روبل برای ارتقاء امکانات و تجهیزات فنی در دانشگاه‌های کشور خود و همچنین ارتقاء سطح اساتید این کشور هزینه نمود. نظام آموزش عالی در روسیه بر طبق جدیدترین رتبه بندی کیو اس، رتبه ۲۶ جهان را به خود اختصاص داده است. بر اساس آخرین رتبه بندی دانشگاه های جهان، رنکینگ دانشگاه های روسیه به شرح ذیل می باشد.

دانشگاهرنکینگ کشوررنکینگ جهانی
Moscow State University871
Saint Petersburg State University301-4002
Moscow Institute of Physics and Technology401-5003-4
Novosibirsk State University401-5003-4
National Research Nuclear University MEPhI601-7005
Ural Federal University701-8006
ITMO University801-9007-10
Kazan (Volga region) Federal University801-9007-10
National Research University Higher School of Economics901-100011

زمان پذیرش دانشگاه های روسیه

دانشجویانی که قصد وارد شدن به دانشگاه های روسیه و شروع سال تحصیلی در نیمسال و یا ترم اول یعنی ماه سپتامبر را دارند، قادر هستند از یکم ژانویه تا یکم ژوئن نامه درخواست خود را به دانشگاه ارسال نمایند. لازم به ذکر است در برخی از شرایط و موارد خاص از جمله دانشجویانی که سال تحصیلی خود را تا ماه نوامبر آغاز می نمایند،این شرایط موجود دارد که نامه درخواست خود را تا ماه سپتامبر ارسال کنند.

برای اخذ پذیرش در ترم دوم افراد می توانند از یکم سپتامبر تا یکم ژانویه نامه خود را به دانشگاه ارائه دهند. کلاس های دانشگاه به طور معمول از یکم ماه فوریه آغاز می گردد اما در صورت تاخیر ورود دانشجویان به کشور روسیه، آنها می توانند تا یکم مارچ به کلاس های درسی خود ملحق شوند.

دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دستیاری رشته پزشکی در روسیه می باشند قادر هستند در تمام طول سال مدارک مورد نیاز خود را جهت تحصیل به دانشگاه های روسیه ارسال کنند.

بهترین دانشگاه های کشور روسیه

بهترین دانشگاه های روسیه

در کشور روسیه ۲۲ دانشگاه که از اعتبار جهانی برخوردار می باشند قرار دارد که همگی دارای رنکینگ بالا می باشند و در بین ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا جای دارند. بر طبق آماری که در سال ۲۰۱۹ ارائه گشت ۱۰ دانشگاه برتر روسیه در رتبه های بالای ۵۰ قرار گرفته اند و توانسته اند نسبت به سال گذشته از نظر کیفیت آموزشی و علمی، سطح خود را افزایش دهند. در ادامه به معرفی برخی از بهترین دانشگاه های روسیه خواهیم.

دانشگاه ایالتی لومونوسف مسکو ( MSU)

دانشگاه ایالتی مسکو از نخستین دانشگاه های روسی می باشد که در سال ۱۷۵۵ میلادی توسط میخائیل لومونوسف، دانشمند برجسته و روشنفکر روسی تاسیس گشت. در این دانشگاه ۴۷۰۰۰ دانشجو مشغول به تحصیل می باشند که ۴۰۰ نفر آنها را افراد بین المللی شامل می شود. براساس نتایج اعلام شده توسط رتبه بندی جهانی QS این دانشگاه در سال ۲۰۲۰ رتبه ۷۴ جهانی را به خود اختصاص داده است. هم چنین دانشگاه دولتی لومونوسف دارای ۳۹ دانشکده، ۱۵ پژوهشکده، ۴ موزه و ۶ شعبه در داخل و خارج از روسیه می باشد.

دانشگاه دولتی سن پترزبورگ ( SPbu)

Spbu اولین دانشگاه در روسیه است که در سال ۱۷۲۴ توسط پیتر کبیر تاسیس گشت. این دانشگاه به همراه دانشگاه ایالتی مسکو نقش به سزایی در تعیین استاندارهای آموزشی و اعطای دیپلم های خود به دو زبان روسی و انگلیسی دارد. در این موسسه ۳۰۰۰۰ دانشجو مشغول به تحصیل می باشند که ۳۰۰۰ نفر از آنها را دانشجویان بین المللی به خود اختصاص داده اند. براساس نتایج اعلام شده توسط topuniversities این دانشگاه در ساال ۲۰۲۱ توانسته رتبه ۲۲۵ جهانی را کسب نماید. هم چنین این دانشگاه دارای ۲۵ شعبه در شهر سن پترزبورگ می باشد.

دانشگاه دولتی فنی مهندسی بومان مسکو

این دانشگاه در سال ۱۸۷۶ توسط کاترین دوم در این کشور احداث شد و از نخستین دانشگاه ها در روسیه به شمار می رود. هم چنین این دانشگاه یکی از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه های این کشور می باشد. دانشگاه فنی مهندسی مسکو توانسته است در رتبه بندی جهانی سال ۲۰۲۱ جایگاه ۲۸۲ را به خود اختصاص دهد. هم چنین در این دانشگاه رشته های منابع طبیعی، مهندسی راه و ساختمان، هوانوردی، کامپیوتر، مخابرات، کشاورزی، مواد غذایی و غیره برای دانشجویان ارائه می گردد.

بهترین دانشگاه های پزشکی

بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه

دانشگاه های پزشکی در روسیه از دیدگاه جهانی دارای سیستم آموزشی بسیار پیشرفته و با کیفیت می باشند. در این کشور بیش از ۱۷۰۰۰ پزشک وجود دارد. در روسیه مدارس پزشکی بیشترین توجه دانشجویان بین المللی را به خود جلب کرده است. بر اساس آمار جهانی یونسکو ۳۰ مورد از ۱۰۰ کالج پزشکی در دنیا در کشور روسیه واقع شده است. در ادامه به معرفی برخی از بهترین دانشگاه های پزشکی در روسیه خواهیم پرداخت.

دانشگاه علوم پزشکی اورنبرگ

این دانشگاه در سال ۱۹۴۴ در روسیه تاسیس شد. مدیر این دانشگاه، جراح دندان پزشک روسی فتیسو انوی بود. این دانشگاه دارای ۸ بخش آکادمیک در رشته های پزشکی عمومی، کودکان، مراقبت های پیشگیری، دندانپزشکی، روانشناسی بالینی، داروسازی، مراقبت های پرستاری می باشد. دانشگاه علوم پزشکی اورنبرگ بهترین دانشگاه روسیه محسوب می شود. هر ساله حدود ۲۰۰ متخصص از این دانشگاه فارغ التحصیل می گردند که به بیماران در سراسر جهان خدمت می رسانند. هزینه تحصیل در این دانشگاه سالانه ۴۳۰۰ دلار تعیین شده است.

دانشگاه علوم پزشکی Tver

این دانشگاه یکی از بهترین، قدیمی ترین و پیشرفته ترین دانشگاه های پزشکی در روسیه می باشد. بیش از ۷۰ سال است که دانشگاه علوم پزشکی ایالتی Tver در پیشرفت علوم پزشکی و آموزش پزشکان نقش مهمی را ایفا می نماید. امروزه این دانشگاه به دلیل دارا بودن پایگاه گسترده بالینی و آزمایشگاهی و اساتید مجرب بزرگترین مرکز علمی-پژوهشی و آموزش در رشته پزشکی در کشور روسیه شناخته شده است. هزینه تحصیل در این دانشگاه به صورت سالیانه معادل ۶۸۰۰ دلار می باشد.

دانشگاه علوم پزشکی سیبری

دانشگاه سیبری در سال ۱۸۸۸ در شهر تمسک تاسیس گشت و در بین ۳ دانشگاه برتر پزشکی روسیه قرار دارد. در این دانشگاه بیش از ۵۰۰۰ دانشجوی بین المللی از ۲۴ کشور مختلف دنیا مشغول به تحصیل در رشته پزشکی می باشند. بسیاری از پزشکان مشهور و با تجربه در سراسر جهان از این دانشگاه روسی فارغ التحصیل شده اند. دانشکده پزشکی عمومی یکی از قدیمی ترین بخش های دانشگاه به شمار می رود زیرا دارای ۲۹ بخش نظری و بالینی است. هزینه تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی سیبری در سال مادل ۴۵۰۰ دلار تخمین زده شده است.

دانشگاه ایالتی لومونوسف مسکو

دانشگاه لومونوسف مسکو یکی از بهترین و قدیمی ترین دانشگاه های پزشکی در روسیه می باشد. این دانشگاه در طول تاریخ نقش به سزایی در یادگیری و تحقیق و حفظ فرهنگ مردم این کشور داشته است. هزینه تحصل پزشکی در این دانشگاه سالیانه ۴۵۰۰ دلار می باشد.

بهترین دانشگاه های مهندسی

بهترین دانشگاه های مهندسی در روسیه

دانشگاه های مهندسی در روسیه از کیفیت آموزشی بسیار بالایی برخوردار می باشند و برنامه های درسی متنوعی در زمینه های حمل و نقل هوایی، صنعت نفت، متالوژی، فرآوری چوب و سایر صنایع مربوط به ماشین آلات و تجهیزات و غیره را به دانشجویان بین المللی ارائه می نمایند. شهریه دانشگاه های مهندسی روسیه در تمامی شهر های این کشور تقریبا از یک نرخ برابری پیروی می کنند و اصولا به صورت سالیانه ۳۵۰۰ دلار تخمین زده شده است که این مقدار در مقایسه با هزینه تحصیل در سایر کشور های اروپایی کمتر می باشد. بهترین دانشگاه های مهندسی روسیه عبارتند از:

 • دانشگاه لومونوسف با رتبه ۹۰
 • دانشگاه فنی مهندسی بومان مسکو با رتبه ۳۰۰
 • موسسه فیزیک و فناوری MIPT با رتبه ۳۵۰
 • دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ با رتبه ۲۴۰
 • دانشگاه پلی تکنیک توماسک با رتبه ۳۷۰
 • دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ با رتبه ۴۰۰
 • دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPHI با رتبه ۳۲۷

کدام دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت علوم می باشند؟

یکی از دغدغه های دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در روسیه را دارند این می باشد که دانشگاه مورد نظر آنها مورد تائید وزارت علوم و تحقیقات ایران باشد تا بتوانند پس از تحصیل به کشور خودشان برگردند و با در اختیار داشتن مدرک تحصیلی خود مشغول به کار گردند. از این جهت در ادامه ما به معرفی برخی از دانشگاه های روسیه که مورد تائید وزارت علوم می باشد خواهیم پرداخت

گروه الف

(Bashkir State University, (Ufa
(Bauman Moscow State Technical University (National Research
Gubkin Russian State University of oil and Gas, (Moscow)po
Kazan (Volga Region) Federal University
Kazan National Research Technical University – KAI named after A.N.Tupplev, (Kazan)
Kazan National Research Technological University, (Kazan)
Lobachevsky State University of Nizhni Novgorod, (Nizhni Novgorod)
Lomonosov Moscow State University
Moscow Aviation Institute (National Research University), (Moscow)
Moscow institute of Physics and Technology
Moscow State Institute of International Relations, MGIMO University
Moscow State University of Civil engineering(MGSU), Moscow
National Research University “Moscow Power Engineering Institute”, Moscow
Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University
Russian Academy of Sciences
Russian State Agrarian University – MTAA, named after K.A. Timiryazev
(Russian state Hydro meteorological University , (Saint Petersburg
(Russian state University of physical Education Sport, youth and Tourism (Moscow
Saint Petersburg Mining University
(Saint Petrsburg State University, (Saint Petersburg

گروه ب (خوب)

(All-Russian State University of Cinematography named after S.A. Gerasimov, (Moscow
(Astrakhan State Technical University, (Astrakhan
Astrakhan State University
(Far Eastern Federal University (Vladivostok
Far Eastern State Technical Fisheries University (Vladivostok)
Immanuel Kant Baltic Federal University (Kaliningrad)
Kaliningrad State Technical University, (Kaliningrad)
Kuban State Agrarian University, (Krasnodar)
Kuban State University of Technology
Kuban State University, (Krasnodar)
Moscow state academy of veterinary medicine and biotechnology (Skryabin)
Moscow State Automobile and Road Technical University – “MADI”
Moscow State Conservatory named for P.I. Tchaikovsky
Moscow State Forest University, (Moscow)
Moscow State Pedagogical University, (Moscow)
Moscow State University of Culture and Arts
Moscow State University of Design & Technology
Moscow State University of Food Production
Moscow State University of Geodesy and Cartography
Moscow State University of Railway Engineering – MIIT, (Moscow)
Moscow Technological University (MIREA)
National Research Belgorod State University – BelSu, (Belgorod)
National Research Irkutsk State Technical University
National Research Mordovia State University named after NP Ogareva
National Research Nuclear University ”MEPhI”
National Research South Ural State University, (Chelyabinsk)
National Research Tomsk Polytechnic University
National Research Tomsk State University, (Tomsk)
National Research University “Higher School of Economics”
National Research University of Electronic Technology (MIET), (Zelenograd)
National University of Science and Technology “MISIS” (Moscow)
North Caucasian Federal University (Stavropol)
North-Eastern Federal University named after M.K.Ammosov (Yakutsk)
North Ossetian State University (Vladikavkaz)
Northern (Arctic) Federal University named after M.V.Lomonosov (Arkhangelsk)
Novosibirsk State Technical University, (Novosibirsk)
Novosibirsk State University (National Research), (Novosibirsk)
Peoples’ Friendship University of Russia, (Moscow)
Perm National Research Polytechnic University, (Perm)
Perm State University (National Research), (Perm)
Plekhanov Russian University of Economics, (Moscow)
Pushkin State Russian Language Institute, (Moscow)
Russian New University (صرفاً دوره های کارشناسی علوم انسانی
Russian State University for the Humanities, (Moscow)
Russian State University of Trade and Economics, (Moscow)
Russian State University of Tourism and Services
Samara National Research University (Samara University)
Saratov State Agrarian University named after N.I. Vavilov’
Saratov State University named after N.G.Chernyshevsky (National Research), (Saratov)
Siberian Federal University (Krasnoyarsk)
Skolkovo Instiute of Science & Technology
Southern Federal University (Rostov-on-Don)
St. Petersburg National Research University of Information Technologies, Mechanics and Optics
St. Petersburg State University of Aerospace Instrumentation,
St. Petersburg State University of Technology and Design
State Petroleum Technological University (Ufa)
State Technical University (Voronezh)
State University of Land Use Planning, (Moscow)
Synergy University (Moscow) صرفاً دوره های کارشناسی علوم انسانی
Ufa State Aviation Technical University, (Ufa)
Ural Federal University (named after B.N.Yeltsin) (Yekaterinburg)
Volgograd State Technical University

گروه ج (متوسط)

Admiral Makarov State Maritime Academy, (Saint Petersburg)
Baltic State Technical University named after Ustinov, (Saint Petersburg)
Bashkir State Pedagogical University named after M.Akmulla
Bonch-Bruevich Saint – Petersburg State University of Telecommunications, (Saint Petersburg)
Chechen State University (Grozni)
Chelyabinsk State Institute of Culture and Arts
Dagestan State University, (Makhachkala)
Don State Technical University, (Rostov-on-Don)
Financial University under the Government of the Russian Federation, (Moscow)
Gnesins Russian Academy of Music, (Moscow)
Herzen State Pedagogical University of Russia, (Saint Petersburg)
Komsomolsk – na – Amure State Technical University
Lesgaft National State University of Physical Education, Sport and Health, (St. Petersburg)
Moscow Institute of Architecture – MARKHI (State Academy), (Moscow)
Moscow Institute of Electronics and Mathematics (Technical University) “MIEM”
Moscow State Agricultural University named after V.P.Goryachkin
Moscow State Industrial University, (Moscow)
Moscow State Linguistic University, (Moscow)
Moscow State Mining University, (Moscow)
Moscow State Technical University of Civil Aviation صرفاً رشته های هواپیمایی
Moscow State Technological University “Stankin”
Moscow State Textile University named after A.N.Kosygin
Moscow State University of Economics, Statistics and Informatics (MESI)
Moscow State University of Mechanical Engineering – “MAMI”
Moscow State University of Printing Arts, (Moscow)
Moscow State University of Technology and Management (MSUTM)
Moscow Technical University of Communications and Informatics
Murmansk State Technical University
National Research Irkutsk State Technical University, (Irkutsk)
Nizhni Novgorod State Technical University – (Alekseev) صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته های فنی ومهندسی
Ogarev Mordovia State University (National Research), (Saransk)
Russian State Social University, (Moscow)
Russian University of Theatre Arts “GITIS”, (Moscow)
Saint Petersburg Electrotechnical University “LETI”
Saint Petersburg State Conservatory named after N.A.Rimsky-Korsakov
Saint Petersburg State Forest Technical University, (Saint Petersburg)
Saint Petersburg State Agrarian University, (Saint Petersburg)
Saint Petersburg State Institute of Technology (Technical University)
State Petersburg State Transport University, (Saint Petersburg)
Saint Petersburg State University of Architecture and Civil Engineering
Saint Petersburg State University of Engineering and Economics “Engecon”
Samara State Technical University, (Samara)
Saratov State Technical University named after Y.A.Gagarin
South-West State University, (Kursk)
St. Petersburg State University of Economics and Finance (FINEC)
State Marine Technical University of St. Petersburg, (Saint Petersburg)
State University of Management, (Moscow)
Stroganov Moscow State University of Arts and Industry, (Moscow)
Tambov State Technical University
Tomsk State University of Control Systems and Radioelectronics, (Tomsk)
Ural state technical university
Voronezh State University, (Voronezh)

گروه د (ضعیف)

مدارک تحصیلی موسسات گروه د (ضعیف) در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری به‌ هیچ عنوان قابل بررسی و ارزشیابی نیست.

Dagestan Technical University
Kazan State Power Engineering University صرفاً در رشته‌های مهندسی برق (قدرت و الکترونیک) و نیروگاه‌های حرارتی

هزینه های تحصیل

هزینه های تحصیل در دانشگاه های روسیه

یکی از نکاتی که همواره برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در روسیه را دارند مهم می باشد شهریه و مخارج دانشگاه مورد نظر است. در بین کشور های اروپایی، روسیه دارای کم ترین هزینه برای تحصیل می باشد. البته ناگفته نماند هزینه تحصیل به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی افراد بستگی دارد. کیفیت بالای سیستم آموزشی و هم چنین برخورداری از استاندارد های بالای زندگی همه و همه باعث گردیده که هر ساله این کشور مورد استقبال جمع بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار گیرد.

هزینه تحصیل در دانشگاهی روسیه در رشته های غیر پزشکی متفاوت می باشد اما به صورت میانگین شهریه سالانه دانشگاه ها بین ۱۰۰۰ الی ۸۰۰۰ دلار تخمین زده شده است. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه به نسبت رشته های غیر پزشکی قدری بیشتر می باشد و معمولا شهریه دانشگاه این رشته ها بین ۵۰۰۰ الی ۷۰۰۰ دلار در سال است. هم چنین هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در روسیه سالیانه بین ۶۰۰۰ الی ۸۰۰۰ دلار تعیین شده است.

مقطع تحصیلیهزینه ( دلار )
کارشناسی۳۰۰۰-۳۵۰۰
مدرک تخصصی۲۰۰۰-۱۰۰۰۰
کارشناسی ارشد۴۱۰۰-۴۷۰۰
دوره های آماده سازی۲۰۰۰

نتیجه گیری

با توجه به مطالب ذکر شده تحصیل در دانشگاه های روسیه می تواند یکی از بهترین گزینه ها برا دانشجویانی باشد که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان با هزینه مقرون به صرفه باشد. ۱۳ مورد از دانشگاه های این کشور جزء ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا می باشند. هم چنین نظام آموزش عالی روسیه در جدیدترین رتبه بندی QS توانسته است رتبه ۲۶ جهان را کسب نماید.

در این کشور طیف وسیعی از دانشگاه های معتبر دنیا قرار گرفته است که در رشته های مختلف مهندسی و پزشکی پذیرای دانشجویان بین المللی می باشند. در این دانشگاه ها افراد قادر می باشند به زبان انگلیسی و روسی ادامه تحصیل دهند. هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه در مقایسه با دانشگاه های سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین می باشد و معمولا بین ۱۰۰۰ الی ۵۰۰۰ دلار در سال تعیین شده است. از بهترین دانشگاه های روسیه که مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات در ایران می باشد می توان به دانشگاه دولتی بومان مسکو، دانشگاه دولتی سن پترزبوگ، دانشگاه دولتی لومونوسف، دانشگاه پلی تکنیک توماسک اشاره نمود.

لینک منبع: Admission requirements for Russian universities

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه

تحصیلات دندانپزشکی در روسیه به دلیل داشتن کادر مجرب از دانشکده ها، برنامه های متنوع آموزشی به زبان انگلیسی و شهریه های نسبتاً پایین، یکی از بهترین ها در جهان محسوب می شود. از همین رو دانشجویان زیادی سالانه برای ادامه تحصیل این کشور را به عنوان هدف نهایی خود انتخاب می نمایند. دانشجویان با توجه به مراحل دریافت پذیرش که در ادامه مقاله به آن اشاره می شود، قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش در دوره های دندانپزشکی در روسیه اقدام نمایند.

دوره های دندانپزشکی در روسیه به صورت میانگین بین ۵ تا ۶ سال به طول می انجامد. دانشجویان در صورت اتمام ۱۲ سال تحصیل خود قادر خواهند بود برای این دوره های تحصیلی اقدام نمایند. دروس در رشته دندانپزشکی متناسب با دانشگاه انتخابی به زبان های روسی و انگلیسی ارائه می گردد. دانشجویان در صورت ارائه مدرک دال بر تسلط زبان می توانند شانس خود را برای اخذ پذیرش افزایش دهند. لازم به ذکر است که امکان سپری کردن دوره های زبان در خاک روسیه برای دانشجویان وجود دارد.

دوره دندانپزشکی برای تحصیل در روسیه به موضوعات نظری (آناتومی، فیزیولوژی، بافت شناسی و جنین شناسی، شیمی، بیوشیمی، بیوفیزیک) و موضوعات پیش بالینی و بالینی (میکروبیولوژی، فارماکولوژی، فیزیولوژی پاتولوژیک، جراحی، پزشکی داخلی، مغز و اعصاب، روانپزشکی) تقسیم می شود. تأکید اصلی بر موضوعات تخصصی مانند دندانپزشکی پیشگیری و قلب و عروق، دندانپزشکی پیش بالینی، فناوری پروتز، رادیولوژی دندان، ارتودنسی، ریشه دندان، پریودنتیکس، دندانپزشکی حفظی و جراحی دهان است. 

پذیرش دندانپزشکی از روسیه

مراحل دریافت پذیرش دندانپزشکی از روسیه

همه افراد در صورت اتمام ۱۲ سال تحصیل قادر خواهند بود برای دورهه ای دندانپزشکی در روسیه اقدام نمایند. این دوره های تحصیلی به دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می گردد. دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه امتحان نمایند. در ادامه به مراحل دریافت پذیرش دوره دندانپزشکی در روسیه اشاره می شود.

آماده سازی مدارک

دانشجویان با ارائه مدارکی دال بر اتمام ۱۲ سال تحصیل می توانند برای این دوره های تحصیلی در کشور روسیه اقدام نمایند. از مهم ترین مدارک مورد نیاز می توان به مدارک هویتی و مدرک پیش دانشگاهی اشاره کرد. لازم به ذکر است که دانشجویان در صورت اتام ۱۱ سال تحصیل قادر خواهند بود تا سال آخر دوره تحصیلی را در خاک روسیه سپری نمایند.

اقدام برای دوره های پاتفک

با توجه به ددلاین های در نظر گرفته شده برای دانشگاه های مختلف روسیه، می بایست مدارک را برای دانشگاه منتخب ارسال نمود. بازه های زمانی پاسخ گویی دانشگاه بین ۵ تا ۱۵ روز کاری به طول می انجامد. در صورت تایید از گروه ادمیشن دانشگاه می توان برای دوره های پاتفک قبل از دانشگاه وارد این کشور شد. دوره های پاتفک به صورت میانگین بین ۱۰ تا ۱۲ ماه به طول می انجامد. در این دوره های تحصیلی، دانش زبان روسی و اطلاعات اولیه پزشکی ارائه می گردد.

قبولی در آزمون

دانشجویان پس از اخذ ویزای تحصیلی و شرکت در دوره های پاتفک می توانند برای آزمون در نظر گرفته شده برای دورهه ای دندانپزشکی در روسیه اقدام نمایند. با توجه به آمارهای منتشر شده، درصد قبولی دانشجویان بین ۸۰ تا ۹۰ درصد تخمین زده می شود. از همین رو شانس دانشجویان بین المللی برای ورود به دوره های دندانپزشکی در این کشور بسیار بالا می باشد. آزمون طراحی شده مرتبط با مباحث ارائه شده در دوره پاتفک می باشد.

شروع دوره های دندانپزشکی

در صورت قبولی در آزمون، دوره های رسمی دندانپزشکی در روسیه شروع می شود. بازه های زمانی دوره دندانپزشکی به صورت میانگین ۵ سال که پس از آن یک سال کار آموزی است، به طول می انجامد. در این بازه زمانی دانشجویان با مباحث مختلف دندانپزشکی که به آنها اشره شد، آشنا می شوند. مدارک اخذ شده از دانشگاه های روسیه، مورد تایید ایزان و سایر کشورهای برتر اروپایی می باشد.

هزینه های تحصیل دندانپزشکی

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه

هزینه های تحصیل و زندگی یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب یک کشور برای ادامه تحصیل می باشد. یکی از برترین مزایای دوره های دندانپزشکی در روسیه، هزینه های مناسب این دوره متناسب با کیفیت آموزشی جهانی آن می باشد. دانشجویان بین المللی با کم ترین هزینه های ممکن در کشورهای برتر اروپایی قادر خواهند بود برای دانشگاه های روسیه اقدام نمایند.

متوسط هزینه های تحصیل دوره دنداپزشکی در روسیه به صورت سالانه بین ۵ تا ۶ هزار دلار تخمین زده می شود. میزان دقیق هزینه های تحصیل متناسب با دانشگاه انتخابی، مشخص می گردد. همچنین میانگین هزینه های زندگی در روسیه به صورت میانگین بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ دلار به ازای هر ماه در نظر گرفته می شود. هزینه های زندگی شامل اجاره مسکن، خوراک، رفت و آمد و هزینه های جاری زندگی می شود. در جدول زیر هزینه های تحصیل دندانپزشکی در روسیه به همراه هزینه های خوابگاه دانشجویی آمده است.

نام دانشگاههزینه دورههزینه خوابگاههزینه بیمهمتوسط هزینه زندگی
St.Petersburg State University5 هزار دلار۶۰ دلار۱۸۰ دلار۴۰۰ دلار
Peoples’ Friendship University of Russia8 هزار دار۱۲۰ دلار۲۲۰ دلار۴۰۰ دلار
Kazan Federal University3600 دلار۱۰ دلار۱۶۰ دلار۲۵۰ دلار
Nizhny Novgorod State Medical University3800 دلار۴۰ دلار۱۵۰ دلار۲۵۰ دلار
Kazan State Medical University5450 دلار۳۰ دلار۱۶۰ دلار۲۵۰ دلار
I.M. Sechenov First Moscow State University8500 دلار۱۲۵ دلار۲۲۰ دلار۴۰۰ دلار
First Pavlov State Medical University of St. Petersburg4500 دلار۶۰ دلار۲۲۰ دلار۴۰۰ دلار
تخصص دندانپزشکی در روسیه

تخصص دندانپزشکی در روسیه

دانشجویان پس از اتمام دوره ههای دندانپزشکی در روسیه و یا با مدرک دندانپزشکی و قبولی در آزمون های مورد نیاز برای تایید مدارک، قادر خواهند بود برای تخصص های موجود در این رشته اقدام نمایند. از معمول ترین تخصص های دندانپزشکی در روسیه می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. ارتودنسی و ارتوپدی دندان مصنوعی: این شامل صاف شدن دندان ها و اصلاح رشد سطح میانی و فک پایین است. در حالی که ارتودنسی شامل کنترل حرکت دندان است، ارتوپدی دندان فک و صورت راهنمایی رشد و نمو صورت را شامل می شود، که بیشتر در دوران کودکی رخ می دهد.
 2. دندانپزشکی اطفال: که تحت عنوان پودودنتیکس نیز شناخته می شود، دندانپزشکی کودکان یک تخصص دندانپزشکی است که با مراقبت از دندانهای کودکان کار می کند.
 3. پریودنتیکس: این تخصص دندانپزشکی مربوط به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های غشای پریودنتال و همچنین بافت های مرتبط با آن است که دندانها را احاطه کرده و حمایت می کنند.
 4. پروتزهای دندانی: این تخصص دندانی شامل ترمیم و حفظ ظاهر، عملکرد و راحتی دهان با استفاده از پروتزهایی مانند تاج است.
 5. اندودنتیکس: این شامل پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پالپ دندان و همچنین بافت های اطراف آن است.
 6. دندانپزشکی بهداشت عمومی: نگرانی اصلی این تخصص دندانپزشکی جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال است. در مقیاس بزرگتر، شامل بهبود سلامت دهان و دندان در جمعیت بزرگ است.
 7. جراحی دهان و فک و صورت: این شامل کاشت و جراحی دهان، فک و صورت است.
 8. رادیولوژی دهان و فک و صورت: این شامل مطالعه و تفسیر رادیولوژیک بیماری های دهان و فک و صورت است.
 9. آسیب شناسی دهان و فک و صورت: این شامل مطالعه، تشخیص و در بعضی موارد درمان بیماری های مربوط به دهان و فک و صورت است.
دانشگاه های مورد تایید

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت روسیه

با توجه به ایت دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران که هر ساله منتشر می شود، در حال حاضر چهار دانشگاه روسیه در رشته دندانپزشکی در این لیست قرار دارند. دانشجویان علاقه مندان به رشته دندانپزشکی در روسیه که قصد بازگشت به ایران برای کار یا تحصیل را دارند، می بایست برای این دانشگاه های عنوان شده، اقدام نمایند. از روی دیگر دانشجویان مشمول سربازی برای معافیت تحصیلی ملزم به اخذ پذیرش از این گروه دانشگاه های روسیه می باشند. در ادامه به این چهار دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران اشاره می شود.

۱. A.I Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry
۲. Lomonosow Moscow State University
۳. Novosibirsk State University
۴. Pavlov FirstSaint Petersburg State medical University

نتیجه گیری

با توجه به مطالب عنوان شده، دوره های دندانپزشکی در روسیه را می توان به تمامی علاقه مندان به این رشته تحصیلی پیشنهاد داد. افراد با توجه به هر شرایطی می توانند برای تحصیل در کشور روسیه اقدام نمایند. این نکته بدین معناست که محدودیت سنی و تحصیلی برای علاقه مندان به دوره های دندانپزشکی در روسیه وجود ندارد. لازم به ذکر است که پرونده برای مراجعه به سفارت باید قابل قبول باشد.

دندانپزشکی در روسیه این امکان را به دانشجویان می دهد تا با کم ترین هزینه ممکن در دانشگاه های برتر اروپایی به تحصیل بپردازند و در صورت تمایل برای ادامه تحصیل و یا کار به سایر کشورهای برتر اروپایی اقدام نمایند. همچنین با توجه به سرعت بالای اقدام برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی، می توان این کشور را به عنوان هدفی ایده آل در نظر گرفت.

دلایل شما برای انتخاب دوره های دندانپزشکی در روسیه چیست؟ نظرات خود را از طریق دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات با مشاورین موسسه آریاناپارس به صورت رایگان در ارتباط باشید و از تجارب این عزیزان بهره مند شوید تا بهترین انتخاب را برای ساختن آینده خود داشته باشید.

تحصیل در رشته های مختلف در کشور روسیه مخصوصا رشته پرستاری طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. در سال های اخیر کشور روسیه به عنوان مقصد تحصیلی دانشجویان خارجی زیادی شده است که بیشتر دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه هستند و با این هدف به این کشور وارد می شوند.

کشور روسیه یکی از کشورهایی است که قسمتی از آن در قاره اروپا واقع شده و قسمتی از آن در قاره آسیا هست. این کشور جز وسیع ترین کشورهای جهان به شمار می آید.جنعیت این کشور ۱۴۴ میلیون نفر می باشد. آب و هوای این کشور بسیار سرد می باشد و در قسمت های از آن به خاطر وجود هوای سرد امکان کشاورزی وجود ندارد. با وجودی که شرایط قبولی در دانشگاه های روسیه سخت می باشد اما دانشجویان زیادی هستند که راغب هستند در دانشگاه های این کشور ادامه تحصیل نمایند. دانشگاه های زیادی در این کشور وجود دارد که تعداد ۲۱دانشگاه روسیه دارای رتبه جهانی می باشد.یکی از رشته های تحصیلی در دانشگاه های روسیه رشته پرستاری می باشد که به خاطر مناسب کاری آن، باعث شده که این رشته بیشتر مورد توجه دانشجویان قرار بگیرد

تحصیل رشته پرستاری در روسیه

تحصیل رشته پرستاری در روسیه

تحصیل در رشته پرستاری دارای دوره  ۴ساله هست که شامل ۴ الی ۵ سطح آموزشی می باشد.تحصیل در رشته پرستاری در کشور روسیه هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی امکانپذیر می باشد. کسانی که دوست دارند زبان روسی بیاموزند وارد یک دوره ای با عنوان پادفک می شوند و بعد به دست آوردن مهارت لازم شروع به تحصیل در رشته پرستاری در روسیه می کنند. رشته پرستاری تا مقطع دکتری به صورت پیوسته نیست و شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. البته با داشتن مدرک کارشناسی پرستاری می توان در کشورهای مختلف با درآمد خوب مشغول به کار شد. در زمان کارآموزی بهترین امکانات توسط سازمان بهداشت جهانی و یونسکو در اختیار دانشجویان گذاشته می شود

بورسیه تحصیلی پرستاری در روسیه

دانشجویان برای دریافت بورسیه تحصیلی پرستاری در روسیه با سه وضعیت مختلف روبه رو می شوند که عبارتنداز

وضعیت اول جهت اخذ بورسیه مربوط به دانشجوی خارجی می باشد که برای تحصیل در روسیه شهریه پرداخت می کند. در این زمان از سوی دانشگاه منتخب توسط دانشجو یک آزمون ورودی برگزار می شود که در صورت قبولی دانشجو می تواند بورسیه تحصیلی دریافت نماید

وضعیت دوم مربوط به دانشجویان بین المللی است که مانند دانشجویان روسی در آزمون unified state exam شرکت می کنند و در صورت قبولی شدن در این آزمون بورسیه تحصیلی پرستاری در روسیه را دریافت می کنند.

وضعیت سوم مربوط به دانشجویانی است که دوست دارند در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه و دکتری و پسا دکتری در روسیه ادامه تحصیل نمایند هست. دانشجویان در صورت داشتن رزومه علمی و پژوهشی قوی، مقالات معتبر، معدل بالا می توانند از دانشگاه موردنظر در روسیه بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند

کارشناسی ارشد در روسیه یکی از مقاطعی است که متقاضیان خارجی زیادی را به خود جذب کرده است.

شرایط جهت ویزای تحصیلی روسیه

شرایط جهت ویزای تحصیلی روسیه

داشتن فرم درخواست پذیرش تحصیل در رشته پرستاری

 • ارائه مدارک تحصیلی پیشین
 • عکس
 • گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه رزومه تحصیلی و علمی قوی
 • توصیه نامه از اساتید پیشین در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • مدرک زبان با داشتن نمره موردنظر دانشگاه منتخب

دانشجو باید تمامی مدارک تهیه شده را به سفارت کشور روسیه بدهد. اگر دانشجو متاهل است می تواند در صورت داشتن ترکمن مالی برای همسر و فرزند زیر ۱۸ سالش درخواست ویزای همراه بدهد

شماره تلفن های مجموعه آریانا آبرود در سایت درج شده است و شما هر سوالی در این زمینه داشتید می توانید از مشاوران و وکلای مجرب این مجموعه بپرسید تا با آگاهی بیشتری اقدام به دریافت ویزای تحصیلی چین نمایید

خوب است قبل از اینکه اقدم به مهاجرت تحصیلی به کشور روسیه داشته باشید ابتدا با فرهنگ، شرایط های اقتصادی، شرایط زندگی خوابگاهی در روسیه آشنا شوید تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید. مطالعه این مقاله به شما قطعا کمک خواهد کرد تا بتوانید بعد از مطالعه آن بتوانید بهترین تصمیم را برای آینده تحصیلی خود بگیرید.

دلایل انتخاب روسیه جهت تحصیل

کشور روسیه بهترین مقصد برای تحصیلات عالی است و دانشجویان را از سراسر دنیا به خود جذب می کند. دانشجویان در زمان تحصیل در مراکز پیشرفته و با کیفیت در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه، می توانند تحصیلات عالی بین المللی را برای خود کسب کنند. یکی از دلایلی که اکثر دانشجویان بین المللی، کشور روسیه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می کنند ارزش خوب تحصیلات مقرون به صرفه و هزینه های پایین زندگی است. اما دلایل عمده برای ادامه تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین المللی عبارتند از:

تاریخ ملی – مردم روسیه به خاطر داشتن میراث غنی و منحصر به فرد به خودشان افتخار می کنند. داشنجویان بین المللی می توانند از آداب و رسوم افتخارآمیزکشور روسیه لذت ببرند.

فرهنگ های متنوع- کشور روسیه دارای جمعیت انبوه و انواع فرهنگ های متضاد در شهرها و روستاهای خود دارد.

قابلیت دسترسی

شهریه در کشور روسیه ارزان تر از سایر کشورهای خارجی است و هزینه زندگی حتی در مرکز روسیه نسبتا پایین است.

سیستم آموزش عالی کشور روسیه – دانشگاه های روسیه

کشور روسیه به خاطر زادگاه بعضی از تأثیرگذارترین چهره های جهان در حوزه های  ادبیات، هنر، سیاست و علوم از نظر فرهنگی و روحی دارای شهرت بین المللی است.

باید بدایند که کشور روسیه دارای ۸۹۶ دانشگاه است. در این کشور دو نوع دانشگاه وجود دارد که عبارتند از:
ایالتی= دانشگاه های ایالتی شامل دانشگاه های ملی تحقیقات، دانشگاه های فدرال و دو دانشگاه دارای «وضعیت خاص» هستند که شامل دانشگاه ایالتی مسکو و دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ می باشد.
خصوصی=  دانشجویان دانشگاه های خصوصی محبوب تر می شوند زیرا آنها از دانشگاه های دولتی اما با شهریه تخصصی تر یا محلی استفاده می کنند.

بر خلاف کشور انگلستان، در کشور روسیه درجه تحصیلات تکمیلی عموما به مقاطع دکتری گفته می شود: آسپیرانتورا (برنامه های دکتری) و دکتراتورورا (برنامه های بعد از دکتری).

سیستم آموزش عالی کشور روسیه – رتبه های دانشگاه روسیه

دولت روسیه سرمایه گذاری هایی در جهت بهبود امکانات دانشگاه و ارائه آموزش های عالی برای کارکنان دانشکده ها ایجاد کرده است. به همین خاطر اکثر دانشگاه های روسیه دارای رتبه های جهانی بالایی هستند

سیستم آموزش عالی کشور روسیه – انواع دوره های تحصیلی

از زمان وارد شدن به فرآیند بولونیا در سال ۲۰۰۳، سیستم آموزش عالی کشور روسیه شبیه سیستم آموزش عالی کشورهای اروپایی شد بدین صورت که تقریبا ۲ سال طول می کشد تا دانشجو بتواند مدرک کارشناسی ارشد در روسیه را دریافت کند.

سال تحصیلی در کشور روسیه به دو فصل زمستانی میان دو ترم تقسیم می شود. ترم اول از ابتدای شهریور شروع می شود و در ژانویه به اتمام می رسد. ترم دوم در بهمن ماه شروع می شود و در ماه ژوئن به اتمام می رسد

سیستم آموزش عالی کشور روسیه به ۳ سطح تقسیم می گردد

سطح ۱ که درجه های باقلور (لیسانس) است
سطح ۲ که مدرک تخصصی یا فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) است
سطح ۳ که مدارک دانشگاهی کاندیداتوری (کاندیدای علوم) و دکتری نواک (دکتری علوم) است

اکثر دانشگاه های روسیه دوره های کارشناسی ارشد در روسیه، کارشناسی ارشد در رشته هنر، کارشناسی ارشد در رشته مدیریت بازرگانی را ارائه می دهند. این موارد به صورت های تمام وقت، پاره وقت یا از راه دور آموزش داده می شود

محتوای دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ترکیبی از آزمون های کتبی، امتحانات و پایان نامه هستند که با توجه به دوره و دانشگاه دلخواه شما ممکن است به  زبان روسی نوشته شود.

هزینه های کارشناسی ارشد در روسیه

هزینه ها و بودجه کارشناسی ارشد در روسیه

شهریه برای مدرک کارشناسی ارشد در روسیه تمام وقت  بین ۲۹۰۰ یورو تا ۳۱۶۵ یورو در سال است. دولت روسیه تعداد معینی از بورس های تحصیلی دولتی روسیه را به دانشجویان بین المللی اعطا می کندو دانشجویان می توانند از این بورسیه ها استفاده کنند

داوطلبان در کشورهای مختلف، غالبا دنبال تحصیل در رشته هایی هستند که علاوه بر اینکه دارای اعتبار خوبی است بازار کاری خوبی داشته باشند. در مقطع مختلف دانشگاهی اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد در روسیه رشته های مختلفی وجود دارد. داوطلبان خارجی به خاطر رشته های متنوع در روسیه تصمیم به مهاجرت تحصیلی روسیه  می کنند. برخی به صورت مهاجرت پزشکان، برخی به صورت ویزای کاری و بقیه موارد به این کشور مهاجرت می کنند.

تحصیلات دانشگاهی در کشور روسیه

کشور روسیه جزء پهناورترین کشور در دنیا است. کشور روسیه از لحاظ نظامی، اقتصادی، سیاسی و علمی، دارای رتبه بالایی در بین کشور های دنیا دارد.

اولین کشوری که موفق شد انسان را به فضا بفرستد کشور روسیه بوده است. بسیاری از دانشمندان و چهره های علمی و ادبی در دانشگاه های این کشور تحصیل کرده اند.

کشور روسیه دارای بیش از ۶۰۰ دانشگاه دولتی در سطح دنیا  است.

کشور روسیه از لحاظ علمی دارای رتبه ی بالایی است. کشورهایی مانند امارات متحده عربی، ترکیه، ایران، مالزی، بلاروس و… بعد از کشور روسیه هستند.

در بین دانشگاه های روسیه، دانشگاه هایی مانند لومونسوف، علم و صنعت، ایتمو و… دارای  رتبه ی بهتری نسبت به سایر دانشگاه های این کشور است.

برترین رشته های تحصیلی در روسیه

افراد قبل از اینکه بخواهند اقداماتی برای تحصیل در روسیه انجام دهند بهتر است ابتدا بدانند که چه رشته ای را می خواهند انتخاب کنند

داوطلبان باید در انتخاب رشته خود معیارهایی مانند سادگی پذیرش، اعتبار  داشتن مدرک تحصیلی، اعتبار دانشگاه های منتخب و بازار کار آن رشته، در نظر بگیرند. و سپس اقدام به انتخاب رشته کنند.

رشته های برتری که در دانشگاه های کشور روسیه وجود دارد عبارتند از:

رشته ی مهندسی نفت و گاز

یکی از رشته های برتر در دانشگاه های برای تحصیل در روسیه رشته هایی چون  نفت و گاز است. این رشته در روسیه دارای جایگاه بالایی است. کشور روسیه جزء بزرگ ترین صادر کننده گاز و یکی از قدرت های برتر نفتی منطقه است.

کشور روسیه سرمایه گذاری های عظیمی را در خصوص منبع نفت و گاز انجام داده است. در شهر گوبکین مسکو دانشگاه نفت و گاز، جزء  بزرگ ترین دانشگاه هایی است که رشته های مرتبط با نفت و گاز  در آن تحصیل می شود.

این دانشگاه در پایتخت کشور روسیه واقع شده است. دارای بیشتر از ۱۱ هزار دانشجو از سراسر دنیا در این دانشگاه تحصیل می کنند.

رشته خلبانی

یکی دیگر از رشته های برتر در دانشگاه های روسیه خلبانی است. کشور روسیه کشوری است که در یکی از این دانشگاه های خود این رشته را تدریس می کند.

دانشگاه ایالتی هوا فضای  در شهر سن پترزبورگ یکی از بهترین مراکزی است جهت یادگیری پرواز و رشته های مرتبط با خلبانی.

اکثر دانشگاه های خلبانی که تقریبا ماهیت نظامی شکل دارند و از گرفتن دانشجوی خارجی خودداری می کنند. اما دانشگاه هوا فضای سن پترزبورگ، مستثنی است. داوطلب می تواند در این دانشگاه به عنوان یک دانشجوی خارجی تحصیل کند.

رشته پزشکی

رشته پزشکی یکی از رشته های پر متقاضی است که در سراسر دانشگاه های دنیا وجود دارد. مهاجرت تحصیلی روسیه برای رشته پزشکی در کشور ایران بسیار متقاضی دارد.

زیرا بیشتر رشته های پزشکی دارای بازار کار خوبی هستند. و تحصیل دردانشگاه های پزشکی روسیه می تواند آینده شغلی فرد را تضمین کند.

کشور روسیه در میان کشورهای نزدیک به کشور ایران دارای سابقه درخشانی را در بخش پرورش پزشک دارد. دانشگاه های روسیه، مکانی مناسب برای رشد و پرورش فرد در رشته های پزشکی است.

دانشگاه های علوم پزشکی روسیه بسیار معروف هستند. دانشگاه های پزشکی عبارتند از: پائولوف، کازان، نووسیبیرسک، رودن و…

رشته آی تی و کامپیوتر

یکی دیگر از رشته های برتر در کشور روسیه رشته آی تی و کامپیوتر است. رشته آی تی و کامپیوتر در تمامی کشورها جزء رشته های پر متقاضی است. کشور روسیه از لحاظ آی تی و کامپیوتر جزء یکی از ابر قدرت های دنیا به شمار می رود. دانشگاه هایی که رشته آی تی و کامپیوتر در آن تدریس می شود عبارتند از:دانشگاه فناوری ملی، اطلاعات ایتمو در شهر سن پترزبورگ، دانشگاه لومونسف، دانشگاه نووسیبیرسک و…

شرایط تحصیل در مدارس روسیه

در حال حاضر کشور روسیه به عنوان کشوری با بهترین سیستم آموزشی در رتبه ۸ در اروپا و سیزدهم در جهان قرار دارد. دوره های تحصیلی در مدارس روسیه از سن ۵ سالگی شروع می شود. با توجه به قوانین دولت، تحصیل در روسیه برای کودکان بین ۶ تا ۱۵ سال اجباری است. کودکان سه تا شش سال می توانند در مهد کودک های دولتی و خصوصی روسیه به تحصیل بپردازند. آموزش مقطع ابتدایی برای سنین ۶ تا ۱۰ سال و پس از آن دوره دبیرستان برای سنین ۱۰ تا ۱۵ سال است. اگر دانش آموز دبیرستان بخواهد به تحصیلات عالی ادامه دهد، باید ۲ سال دیگر، از سن ۱۵ تا ۱۷ سالگی، دوره متوسطه را به پایان برساند. دوره های دبستان و متوسطه در روسیه شامل ۱۱ سال تحصیل می باشد.

هر مدرسه دارای یک برنامه درسی اصلی از دروس آکادمیک است. پس از اتمام این مرحله، به دانش آموزان Attestat o Srednem (Polnom) Obshchem Obrazovanii (گواهینامه آموزش عمومی متوسطه) اعطا می گردد. در ۱۵ سالگی، دانش آموزان قادر خواهند بود برای ورود به آموزشگاه حرفه ای یا موسسه غیر دانشگاهی اقدام نمایند. این موسسات معمولاً برنامه هایی از موضوعات آکادمیک و یک برنامه آموزش در یک رشته فنی را ارائه می دهند. چنین موسساتی در گذشته  تکنیکوم نامیده می شدند، اما اکنون بیشتر آنها به عنوان کالج شناخته می شوند.

قوانین مدارس روسیه

قوانین مدارس روسیه

سال تحصیلی در روسیه شامل ۴ ترم و با تعطیلات میان ترمی همراه است. به طور معمول ۱ هفته در ماه نوامبر، ۲ هفته در ژانویه، ۱ هفته در ماه مارس و نزدیک به ۳ ماه در تابستان، مدارس تعطیل می باشند. مدارس در روسیه از اول سپتامبر تا هفته آخر ماه مه می باشد و امتحانات آن در ماه ژوئن برگزار می گردد. ساعات کلاس مدرسه به طور معمول از ساعت ۸ صبح شروع و در ساعت ۱ یا ۲ بعد از ظهر به پایان می رسد. 

دانش آموزان معمولاً ۵ روز در هفته در کلاس ها شرکت می کنند، اگرچه برخی از مدارس روزهای شنبه نیز دایر می باشند. مدت زمان معمولی کلاس های مدرسه بین ۴۰ تا ۴۵ دقیقه و با ۵ تا ۱۵ دقیقه وقفه در این بین به طول می انجامد. در دبستان دانش آموزان ۴ کلاس در روز دارند و در دبیرستان به ۵ یا ۶ کلاس در روز افزایش می یابد. یک کلاس عادی در مدارس روسیه متشکل از ۲۰ تا ۳۰ دانش آموز است. در دبستان، دانش آموزان برای همه دروس تدریس شده یک معلم دارند.

برخی از دروس مانند ادبیات روسی، زبان روسی، تاریخ روسیه، تاریخ جهان و ریاضیات و علوم به صورت اجباری در مدارس آموزش داده می شود. دانش آموزان به طور معمول در مقیاسی از ۲ تا ۵ درجه بندی می شوند، که ۵ نمره برتر است. هر دانش آموز  یک کتاب شخصی از دستاوردهای تحصیلی خود را دارد که در آن معلمان نمرات را ثبت می نمایند.

انواع مدارس در روسیه

انواع مدارس در روسیه

مدارس روسیه به صورت کلی به دو دسته مدارس دولتی و خصوصی دسته بندی می شود. این تفکیک مدارس متناسب با شرایط و میزان هزینه های تحصیل صورت گرفته است. دانش آموزان روسی به صورت معمول تحصیل در مدارس دولتی را انتخاب می نمایند. این دسته از مدارس هزینه های به مراتب کمتری را برای دانش آموزان به همراه دارد.

مدارس خصوصی این امکان را به دانش آموزان می دهد که با دانش زبان انگلیسی، برای آنان اقدام نمایند. این دسته از مدارس با هزینه های زیادی همراه است. از همین رو دانش آموزان بین المللی که علاقه مند به تحصیل در مدارس روسیه به زبان انگلیسی می باشند، این دسته از مدارس را برای ادامه تحصیل انتخاب می نمایند.

بسیاری از مدارس خصوصی در روسیه تحت برنامه کشور انگلیس قرار می گیرند. این نکته بدین معناست که سیست ارائه دروس و سال های تحصیلی، همانند کشور انگلستان می باشد. دانش آموزان با تحصیل در این مدارس از شانس بالاتری برای ورود به دانشگاه های برتر دنیا برخوردار می باشند.

هزینه تحصیل در مدارس روسیه

هزینه تحصیل در مدارس روسیه

هزینه تحصیل در مدارس روسیه متناسب با نوع مدرسه تعیین می گردد. به صورت معمول هزینه های تحصیل در مدارس دولتی رایگان می باشد و دانش آموزان با دانش زبان روسی قادر خواهند بود برای آن اقدام نمایند. تحصیل در مدارس خصوصی مستلزم پرداخت هزینه است. میزان هزینه متناسب با امکانات قابل ارائه متفاوت می باشد.

میانگین هزینه های تحصیل در مدارس خصوصی بین ۱۰۰۰ تا ۱۲ هزار یورو در سال تخمین زده می شود. میزان دقیق هزینه های مدارس در وب سایت هر مرکز آموزشی آمده است. دانش آموزان در هنگام اخذ پذیرش و متناسب با بودجه مورد نظر، قادر خواهند بود برای اخذ پذیرش اقدام نمایند.

شایان ذکر است که برخی از مدارس روسیه، هزینهه های بیششتری را از دانش آموزان بین المللی طلب می نمایند. به طور مثال هزینه های تحصیل در مدرسه بریتانیایی سن پترزبورگ در حدود ۱۷ هزار یورو در سال تخمین زده می شود. از دیگر هزینه های محتمل برای تحصیل در مدارس روسیه می توان به هزینه های ثبت نام اشاره کرد که بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو به همراه خواهد داشت.

برترین مدارس روسیه

به صورت کلی برنامه های درسی در مدارس دولتی به زبان روسی و در مدارس بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می گردد. دانش آموزان در صورت دانش زبان قادر خواهند بود برای برترین مدارس روسیه اقدام نمایند. برترین مدارس روسیه را می توان بر احتساب امکانات آن مورد بررسی قرار داد. در ادامه به پنج تا از برترین مدارس روسیه اشاره می شود.

کالج بالتیکا

کالج بالتیکا

کالج بالتیکا به عنوان یکی از برترین مدارس موجود در کشور روسیه به شمار می رود. این مدرسه در سال ۱۹۹۱ میلادی و در شهر سن پترزبورگ تاسیس گردید. برنامه های درسی در کالج بالتیکا به زبان های روسی و آلمانی ارائه می شود. این کالج دانش آموزان تا سن ۱۳ سال را پذیرا می باشد. به طور میانگین در هر کلاس، ۱۱ دانش آموز حضور دارند که این تعداد به بهبود کیفیت آموزش کمک می کند.

مدرسه بین المللی مسکو (BIS)

بیش از هزار دانش آموز از سراسر دنیا (۶۵ کشور) در حال تحصیل در مدرسه بین المللی مسکو می باشند. این مدرسه پذیرای دانش آموزان از سن ۳ تا ۱۸ سال می باشد. دانش آموزانی که در مدرسه BIS به تحصیل می پردازند، این فرصت را دارند که تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه های انگلستان و دانشگاه های برتر دنیا، دنبال نمایند. برنامه های درسی این مدرسه به زبان های روسی و انگلیسی ارائه می گردد.

مدرسه بریتانیایی سن پترزبورگ

یک مرکز نوظهور که در میان برترین مدارس روسیه قرار دارد. این مدرسه در سال ۲۰۱۸ میلادی در شهر سن پترزبورگ تاسیس گردید. در مدرسه بریتانیایی سن پترزبورگ به رشد دانش آموزان توجه می شود. این نکته بدین معناست که دانش و درکی را برای هر دانش آموز فراهم می شود که آنها را قادر می سازد تا به عنوان متخصص در هر زمینه مهارت پیدا نمایند.

مدرسه بین المللی بروکس مسکو

مدرسه بین المللی بروکس مسکو

دانش آموزان تا ۱۸ سالگی قادر خواهند بود برای مدرسه بروکس اقدام نمایند. از مزایای تحصیل در مدرسه بروکس می توان به ارائه دروی به زبان انگلیسی اشاره کرد. این بدین معناست که دوره های تحصیلی در این مدرسه فقط به زبان انگلیسی ارائه می شود. فلذا دانش آموزان بین المللی بدون نیاز به یادگیری زبان دیگر قادر خواهند بود تا در این مدرسه به تحصیل بپردازند. طیف گسترده ای از فعالیت ها همچون شطرنج، شمشیر بازی، ژیمناستیک، تنیس، شنا، بسکتبال و .. در اختیار دانش آموزان قرار دارد.

مدرسه بین المللی کمبریج

این مدرسه در ۱۷ کیلومتری شهر مسکو واقع شده است. در حال حاضر مدرسیه بین المللی کمبریج پذیرای دانش آموزان ۳ تا ۱۴ سال می باشد و در آینده و با رشد و ارتقا به دنبال جذب دانش آموزان تا قبل از ورود به دانشگاه است. برنامه درسی در این مدرسه یه دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می گردد. امکانات مدرسه بین المللی کمبریج بسیار ایده آل است که از این امکانات می توان به کتابخانه، سالن همایش و اتاق های هنر آن اشاره کرد.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب عنوان شده، مدارس روسیه این امکان را به دانش آموزان می دهد تا با کم ترین هزینه از تحصیلات ایده آل بهره مند شوند. مدارک اخذ شده از مدارس روسیه مورد تایید تمامی کشورهای دنیا می باشد. از همین رو دانش آموزان با تحصیل در این مدارس، شانس ورود به برترین دانشگاه های دنیا را بدست می آورند.

دانش آموزان بدون ارائه مدرک زبان مجوز حضور در کشور روسیه را دریافت می نمایند. این بدین معناست که می توان دوره های زبان را در خاک کشور روسیه سپری نمود. این امکان به عنوان یکی از برترین مزایای تحصیل در مدارس روسیه به شمار می رود.

پس از مطالعه این مقاله، دلایل خود را برای تحصیل در مدارس روسیه را با ما از طریق دیدگاه به اشتراک بگذارید. همچنین برای اطلاع از شرایط و میزان شانس ورود به این کشور می توانید به صورت رایگان با مشاورین موسسه آریاناپارس در ارتباط باشید و از تجارب این عزیزان بهره مند شوید.

برای مهاجرت تحصیلی به روسیه مانند همه کشور های دیگر نیاز به دریافت ویزا از این کشور را دارید. در این مقاله شرایط ویزای دانشجویی روسیه ، به علاوه اطلاعاتی در مورد هزینه ویزای دانشجویی ، زمان پردازش و فرم های درخواست را ساده تر بیان می کنیم.

این مراحل برای تمام دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در هر مقطع تحصیلی از کارشناسی تا کارشناسی ارشد در روسیه و حتی دکتری ، یکسان است.

مراحل اخذ ویزا دانشجویی برای مهاجرت تحصیلی به روسیه

ویزای دانشجویی را حداکثر ۴۵ روز قبل از اینکه قصد سفر به روسیه را داشته باشید، از طریق سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خود درخواست و مراحل و روند های اخذ ویزا را شروع کنید.

مدت زمان لازم برای پردازش ویزا دانشجویی روسیه ، از دو تا پنج هفته طول می کشد اما این زمان می تواند طولانی تر شود. علاوه بر این قبل از درخواست ویزا شما زمانی را برای اخذ پذیرش ار دانشگاه و دریافت دعوت نامه لازم برای درخواست ویزا لازم دارید.

نیازها و فرآیندهای اخذ ویزا دانشجویی برای تحصیل در روسیه را می توان به مراحل زیر تقسیم کرد :

مرحله ۱: دعوت نامه برای تحصیل در روسیه

قبل از درخواست ویزای دانشجویی ، ابتدا به نامه پذیرش از دانشگاه نیاز دارید. دعوت نامه از دانشگاه ارسال می شود و مدت اعتبار آن سه ماه است.

مرحله ۲: تهیه بودجه برای تحصیل در روسیه

تامین هزینه های زندگی برای دانشجویان مهم و چالش برانگیز است . شما باید بتوانید هزینه دوره تحصیل و زندگی در روسیه تأمین کنید.

مرحله ۳: ثبت نام برای تحصیل در روسیه

می توانید در حداکثر تا شش موسسه آموزشی روسیه برای ثبت نام اقدام کنید. البته شاید لازم باشد در یک امتحان ورودی و یا در یک مصاحبه شرکت کنید یا مراحل انتخاب مورد نظر دانشگاه را طی کنید. این موارد با توجه به سیاست های هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد.

اگر موفق به پذیرش در یک دوره تحصیلی شوید، دعوت نامه ای دریافت می کنید که با آن می توانید برای اخذ ویزای دانشجویی روسیه اقدام کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی روسیه

مدارکی که به همراه فرم درخواست ویزای دانشجویی روسیه ارائه می دهید ممکن است متفاوت باشد . اما به طور کلی ، شما موارد زیر را باید به همراه داشته باشید :

 1. گذرنامه که حداقل ۱۸ ماه از تاریخ صدور ویزای شما معتبر و دارای حداقل دو صفحه خالی باشد.
 2. عکس پاسپورتی که به تازگی گرفته شده است.
 3. دعوت نامه رسمی شما از طرف دانشگاه.
 4. گواهی پزشکی صادر شده در کمتر از سه ماه اخیر که نشان می دهد شما HIV منفی هستید.
 5. فرم درخواست که می توانید به صورت آنلاین تکمیل کنید اما باید به صورت چاپ شده همراه خود داشته باشید.
 6. اگر کمتر از ۱۸ سال دارید ، باید سند رضایت نامه که توسط والدین یا سرپرستان قانونی امضا شده و توسط دفتر اسناد رسمی تأیید شده باشد را همراه داشته باشید.

ویزا تحصیلی روسیه معمولاً طی دو تا پنج هفته صادر می شود. هزینه صدور ویزا بسته به محل زندگی شما متفاوت است . بنابراین برای اطلاع بیشتر با سفارت روسیه یا مرکز ویزا در کشور خود تماس بگیرید .

کار در روسیه به عنوان دانشجو

بعد از اخذ ویزا دانشجویی و مهاجرت تحصیلی به روسیه ، اگر قصد دارید مشغول به کار در این کشور شوید ، باید از اداره مهاجرت فدرال روسیه مجوز کار دریافت کنید. البته اگر این کار در طول تعطیلات یا در موسسه یا سازمانی که در آن تحصیل می کنید انجام شود ، نیازی به اخذ مجوز ندارید.

مجوز کار در صورتی برای شما صادر خواهد شد که دانشجوی تمام وقت در یک دانشگاه معتبر و حداقل ۱۸ سال داشته باشید. این مجوز فقط به شما امکان کار در شغلی را می دهد که با رشته تحصیلی شما در ارتباط باشد . هم چنین محل کارتان باید در محدوده و منطقه دانشگاه و محل اقامتتان باشد .

مجوز کار با دریاف هزینه صادر می شود . این هزینه برای کسانی که ویزای تحصیلی روسیه را دارند ۳۵۰۰ روبل است. اتباع خارجی که بدون اخذ مجوز کار ، در روسیه مشغول به کار شوند ۷۰۰۰ روبل جریمه خواهند شد و حتی ممکن است از دانشگاه اخراج و مجبور به ترک روسیه شوند.

مجوزهای کار روسیه برای دانشجویان خارجی به مدت یک سال معتبر  و قابل تمدید است . در این مدت می توانید شغل خود را تغییر دهید اما قبل از آن باید به اداره مهاجرت اطلاع دهید . اگر از دانشکاه انصراف دهید و بنا به هر دلیل دیگر تحصیل نکنید ، اجازه کار لغو می شود و دیگر اجازه کار در روسیه را ندارید .

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

روسیه به عنوان پهناورترین کشور جهان، در شمال آسیا قرار گرفته است. کشور روسیه همواره مورد توجه بسیاری از دانشجویانی است که قصد تحصیل در رشته پزشکی را دارند. دانشگاه های این کشور با مدرن ترین تکنولوژی ها و سیستم های عالی و کیفیت بالای آموزش بین دانشجویان خارجی طرفداران بسیاری دارد.

هزینه تحصیل رشته پزشکی در کشور روسیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، کانادا و آمریکا بسیار کمتر است. دولت روسیه نیز توجه بسیار زیادی به موضوع آموزش و بهبود زیر ساخت ها و فناوری های آن دارد. بنابراین دانشجویان علی رغم استفاده از آموزش های مقرون به صرفه، از استاندارد های بالای زندگی و آموزش های با کیفیت بهره مند می شوند.

دانشجویانی که از دانشگاه های روسیه در رشته پزشکی فارغ التحصیل شده اند. می توانند پس از گذراندن آزمون پزشکی ملی این کشور، در هر کشوری که تمایل دارند مشغول به کار شوند. علاوه بر تمام این موارد دلیل اصلی توجه بسیاری از متقاضیان به این کشور روند آسان پذیرش، نداشتن آزمون ورودی و سریع بودن فرآیند درخواست و پذیرش است.

https://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/XIedR/vt/frame

شرایط لازم برای تحصیل پزشکی در روسیه

شرایط پذیرش در اغلب دانشگاه های روسیه در رشته پزشکی بر خلاف تحصیل در رشته پزشکی در انگلیس کاملاً بدون آزمون صورت می گیرد. فرد متقاضی می بایست دارای مدرک دیپلم در رشته تجربی و ریاضی باشد. البته داشتن معدل بالای ۱۷ از الزامات ورود به رشته پزشکی در روسیه است. تحصیل رشته پزشکی در روسیه به دو زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر است.

اگر فرد متقاضی تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی داشته باشد ارائه مدرک زبان الزامی است. متقاضیان با ارائه مدرک زبان نیازی به شرکت در کلاس های زبان نخواهند داشت در غیر این صورت دانشجو می بایست در دوره کالج زبان (پادفک) شرکت کند. البته قابل ذکر است هزینه این دوره ها بصورت جداگانه از هزینه دانشگاه محاسبه می شود. اگر متقاضی تمایل به تحصیل به زبان روسی داشته باشد می بایست دوره ۶ تا ۱۰ ماهه زبان روسی را سپری کند و پس از آن وارد دانشگاه شود.

طول دوره پزشکی در کشور روسیه با توجه به زبان آموزشی حدود ۷-۶ سال است. تفاوت یک ساله موجود مختص دانشجویان بین المللی است که قصد تحصیل به زبان روسی دارند و در این یک سال دوره آماده سازی زبان روسی خود را سپری می کنند.

دانشگاه های مورد تایید روسیه

کدام دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت بهداشت هستند؟

در کشور روسیه دانشگاه ها و مراکز علمی متعددی وجود دارد که متقاضیان می توانند جهت ادامه تحصیل خود این دانشگاه ها را انتخاب کنند. ادامه تحصیل در روسیه در رشته پزشکی باعث ایجاد بستری جهت بهره گیری از مراکز علمی پیشرفته شده و همچنین زمینه مناسبی جهت کار در آینده پیش روی متقاضیان قرار می دهد.

اما دانشجویان می بایست قبل از هر اقدامی در انتخاب دانشگاه مورد نظر خود دقت کنند تا در دانشگاهی تحصیل کنند که حتماً مورد تایید وزارت بهداشت باشد. در ادامه دانشگاه های روسیه که مورد تایید وزارت بهداشت هستند را معرفی می کنیم:

 • دانشگاه لومونوسوف مسکو
 • دانشگاه پاولوف سنت پترزبورگ
 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک
 • دانشگاه پزشکی سچینوا
 • دانشگاه سماسکو

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته پزشکی کدامند؟

دانشگاه های روسیه همکاری های علمی و پژوهشی بالایی با دانشگاه های جهان دارند. در سال های اخیر دانشگاه های این کشور موفق به کسب رتبه های بالایی در رنکینگ های جهانی داشته اند. کشور روسیه از سال ۲۰۰۳ عضو سیستم هماهنگ آموزشی اتحادیه اروپا یا پروسه بولونیا شده است.

از این رو مدارک اخذ شده از دانشگاه های این کشور در تمامی رشته ها بخصوص پزشکی مورد تایید تمامی کشور های اروپایی بعلاوه انگلستان می باشد. قصد داریم در ادامه بهترین دانشگاه های روسیه را جهت تحصیل در رشته پزشکی طبق رتبه بندی QS معرفی کنیم:

لیست بهترین دانشگاه های روسیه

 • Sechenov university
 • Rudn university
 • Novosibirsk state university
 • Kazan university
 • Saint Petersburg university
 • National Research university
 • Far Eastern university
 • Ogarev Mordovia university
 • North western university
 • Ryazan state medical university
 • Pavlov university
 • Nizhny Novgorod university
 • Siberian state medical university
 • Penza state university
 • Kabardino_Balkavian
 • Immannuel kant Baltic
 • Ulyannovsk state university

چگونه برای تحصیل رشته پزشکی در روسیه اقدام کنم؟

برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در روسیه را دارند، برنامه های آموزشی زیادی وجود دارد. متقاضیان می بایست پیش از هرگونه اقدامی دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب و مدارک مورد نیاز را آماده کنند. اغلب مدارک مورد نیاز هر دانشگاه در وب سایت دانشگاه مورد نظر ذکر شده است.

مدارک مورد نیاز تحصیل پزشکی در روسیه

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در روسیه

 • دیپلم تجربی یا ریاضی (داشتن نمرات بالا در دروس فیزیک، شیمی یا زیست شناسی)
 • گذرنامه معتبر
 • تکمیل فرم درخواست ثبت نام
 • مدارک شناسایی (اصل و کپی شناسنامه)
 • ویزای تحصیلی

به صورت میانگین فرآیند اخذ ویزای دانشجویی روسیه حدود ۴ ماه به طول می انجامد. جهت اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی در روسیه ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • ارائه پاسپورت به همراه کپی
 • پذیرش تحصیلی
 • عکس متقاضی با شرایط مورد قبول
 • گواهی مبنی بر سلامت پزشکی
 • بیمه نامه مسافرتی

در مرحله اول درخواست ویزای تحصیلی روسیه، این ویزا به مدت ۳ ماه صادر می شود و پس از آن متقاضیان می توانند با مراجعه سفارت روسیه درخواست تمدید ویزا بدهند. لازم به ذکر است متقاضیان می بایست تمامی مدارک خود را به زبان روسی ترجمه کنند.

هزینه های تحصیل پزشکی در روسیه

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه چقدر است؟

همانطور که ذکر شد از بزرگترین مزیت های تحصیل در رشته پزشکی در روسیه شهریه های پایین دانشگاه های این کشور است. از سوی دولت یارانه هایی برای شهریه دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده که باعث کاهش هزینه های تحصیل در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی شده است.

هزینه تحصیل در روسیه

شهریه دانشگاه های پزشکی روسیه بر حسب نوع دانشگاه و نوع دوره و زبان تحصیلی متغیر است.

عمدتاً هزینه های تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی حدود ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار می باشد. البته هزینه تحصیل به زبان روسی بسیار کمتر و در حدود ۴۵۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار است.

البته دانشجویانی که الزام به سپری کردن دوره پادفک را دارند می بایست توجه کنند که هزینه های این دوره ها بستگی به دانشگاه ارائه کننده دارد و حدود این هزینه ها از ۲۰۰۰ دلار تا ۵۰۰۰ دلار می باشد.

هزینه های زندگی در روسیه

مخارج و هزینه های زندگی در روسیه بستگی به شهر، محل سکونت و سبک زندگی افراد دارد. البته دولت روسیه با ارائه راهکارهایی شرایط بهتری برای دانشجویان فراهم کرده است. دانشجویان می توانند با ارائه کارت دانشجویی از بسیاری از مزایا مانند سیستم حمل و نقل رایگان دانشجویی بهره برند. همچنین دانشجویان می توانند در خوابگاه های دانشجویی از امکاناتی از قبیل اینترنت، رستوران قیمت مناسب، کتابخانه و سالن مطالعه استفاده کنند.

به صورت کلی هزینه های زندگی و اقامت در روسیه برای دانشجویی مبلغی در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار ماهیانه در نظر گرفته شده است. البته متقاضیان می بایست توجه کنند هزینه های زندگی در شهر هایی همچون سن پترزبورگ و ولگاگراد از هزینه های زندگی در مسکو بسیار کمتر است.

مزایا و معایب تحصیل پزشکان در روسیه

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در روسیه چیست؟

کشور روسیه طبق گزارشات رسمی دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان است. بیش از نیمی از مردم روسیه از تحصیلات دانشگاهی عالی برخوردارند. بنابراین این کشور بهترین مکان برای تحصیل دانشجویان به شمار می رود. سالانه بیش از ۲۰۰۰۰۰ نفر از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه های روسیه به این کشور وارد می شوند.

تحصیل در روسیه دارای مزایای بسیار است که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

فاصله مکانی نزدیک به ایران و تفاوت زمانی کوتاه

یکی از دغدغه هایی که دانشجویان هنگام انتخاب محل تحصیل با آن مواجه اند دوری از بستگان است. فاصله روسیه بخصوص مسکو از ایران بسیار کم است بنابراین دانشجویان با مشکلات کمتری جهت رفت و آمد مواجه اند و هزینه های رفت و آمد آنها نیز به همان نسبت کاهش می یابد. تفاوت زمانی ایران و روسیه نیز حدود نیم ساعت است که می توان از جمله مزایای تاثیر گذار برای انتخاب کشور روسیه دانست.

الزامی به داشتن فقط دیپلم تجربی نیست

از مهمترین مزایای تحصیل در کشور روسیه می توان به نکته اشاره کرد که برای تحصیل در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی فقط داشتن دیپلم تجربی الزامی نیست بلکه متقاضیان می توانند با داشتن مدرک هر دو رشته ریاضی و تجربی نسبت به پذیرش تحصیلی در دانشگاه های روسیه اقدام کنند.

امکان سازگاری آسان دانشجویان بین المللی

روسیه به دلیل چند ملیتی بودن این امکان را برای متقاضیان با فرهنگ های مختلف فراهم می کند که براحتی خود را با زندگی در این کشور وفق دهند. قانون اساسی روسیه آزادی عقاید را مورد حمایت قرار داده است. بنابراین مسیحیان، مسلمانان، بودایی ها، یهودیان و دیگر ادیان می توانند در کنار یکدیگر با آرامش زندگی کنند. ساختار چند ملیتی این کشور باعث شده تا تجربه طولانی مدت در زمینه آموزشی و سازگاری دانشجویان بین المللی بوجود آید.

کشور روسیه از نظر علمی جایگاه خوبی در جهان داشته و دانشگاه های آن همواره سطح علمی بالایی دارند اما دانشجویان پیش از هر گونه اقدامی می بایست تمامی جوانب تحصیل در این کشور را سنجیده و سپس نسبت به آن اقدام کنند. پیش تر مزایای تحصیل در رشته پزشکی در روسیه را نام بردیم. در ادامه قصد داریم معایب تحصیل در این کشور را بر شماریم.

آب و هوای سرد:

یکی از مهمترین معایبی که برای متقاضیان تحصیل در این کشور بخصوص ایرانیان بسیار قابل توجه است، می توان به آب و هوای سرد این منطقه اشاره داشت. دمای هوا در زمستان گاهی به ۳۰ درجه زیر صفر می رسد که این موضوع بسیار آزار دهنده بوده و شرایط سختی برای دانشجو بوجود می آورد.

کار دانشجویی:

دانشجویان خارجی در کشور روسیه اجازه کار کردن و داشتن شغل را ندارند و این مورد یکی از معایب بزرگ تحصیل در این کشور است، زیرا در برخی از کشور های اروپایی مانند انگلیس دانشجویان اجازه کار همراه با تحصیل را دارند.

زبان روسی:

متقاضیان جهت تحصیل و زندگی راحت در کشور روسیه می بایست زبان روسی را کامل بیاموزند. بنابراین فقط زبان انگلیسی نمی تواند ابزار و مهارت پر قدرتی برای ادامه زندگی شما در این کشور به شمار رود و پیشنهاد ما یادگیری و تسلط هر چه بیشتر بر روی زبان روسی است.

لینک منبع: Conditions for studying medicine in Russia

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد روسیه

مدرک کارشناسی ارشد در روسیه یک مدرک تحصیلات تکمیلی تحقیق محور است که به صورت معمول دو سال به طول می انجامد. دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد در روسیه با دفاع از یک پایان نامه و آزمون دولتی به پایان می رسند و برای پذیرش نیاز به مدرک کارشناسی و اتمام ۱۲ سال تحصیل است. اخذ مدرک کارشناسی ارشد برای دانشجویانی که از دوره کارشناسی فارغ التحصیل شده اند مزایای حرفه ای، شخصی و علمی بی شماری را به همراه دارد. 

روسیه یکی از سریعترین اقتصادهای در حال رشد جهان است که مشتاق جذب دانشجویان بین المللی بیشتر است. وزارت علوم روسیه در حال سرمایه گذاری در سیستم آموزش عالی و افزایش حمایت از دانشجویان بین المللی است. روسیه به سرعت در حال تبدیل شدن به یک مقصد مطلوب برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان از سراسر جهان می باشد، از همین رو علاقه مندان به تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد قادر خواهند بود تا این کشور را در لیست مورد نظر خود برای انتخاب بهترین کشور قرار دهند.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد روسیه

قبل از مهاجرت تحصیلی به روسیه باید بدانید که دوره های کارشناسی ارشد در روسیه به زبان های روسی و انگلیسی ارائه می گردد و دانشجویان با ارائه مدرکی دال بر تسلط هر یک از زبان های عنوان شده قادر خواهند بود برای اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه اقدام نمایند. تعدد بالای دانشگاه های مورد تایید و رشته های تحصیلی، دوره کارشناسی ارشد را به عنوان یکی از برترین مقاطع تحصیلی در روسیه تبدیل کرده است. با ما همراه باشید تا با برترین رشته های تحصیلی این دوره و هزینه های مورد نیاز برای تحصیل در روسیه آشنا شوید.

درخواست برای تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

از زمان ثبت نام در قرارداد بولونیا در سال ۲۰۰۳ ، سیستم آموزش عالی روسیه شبیه سایر کشورهای اروپایی شد. از این رو تکمیل دوره کارشناسی ارشد به طور معمول به دو سال زمان نیاز دارد.

سال تحصیلی در روسیه مانند اکثر کشور های دیگر به دو ترم تقسیم می شود و یک تعطیلات زمستانی در بین این دو ترم وجود دارد. ترم اول در اول ماه سپتامبر آغاز و در ژانویه به پایان می رسد. اما ترم دوم در فوریه آغاز و در ژوئن پایان می یابد.

رقابت در سیستم آموزش عالی روسیه بسیار  شدید است. برای ورود به دوره کارشناسی ارشد در روسیه باید فارغ التحصیل لیسانس یک رشته معتبر و یا دارای مدرک تخصصی باشید و در یک آزمون ورودی نیز موفق به قبولی شوید.

هنگام ارسال درخواست کارشناسی ارشد برای دانشگاهی در روسیه ، موارد زیر را باید ارائه دهید :

 1. فرم درخواست از دانشگاه که شامل جزئیات رشته مورد نظر است.
 2. اصل و کپی تأیید شده از لیسانس یا معادل آن که به روسی ترجمه شده است.
 3. نتایج آزمایشات پزشکی و آزمایش خون اچ آی وی از یک مرکز معتبر مورد تایید کنسولگری روسیه.
 4. کپی و اصل شناسنامه شما
 5. حداقل شش عکس پرسنلی

دانشجویان بین المللی ملزم به موفقیت در امتحانات ورودی ایالتی (EGE) است.

ویزای دانشجویان کارشناسی ارشد در روسیه

درخواست ویزای دانشجویی در روسیه می تواند کمی طولانی و پیچیده باشد. بنابراین بهتر است. در مرحله اول ابتدا باید نامه پذیرش از دانشگاه دریافت کنید که نشان دهنده پذیرش در دانشگاله مورد نظرتان است.

هنگامی که دانشگاه شما را پذیرفت ،درخواست ویزای دانشجویی را برای شما تشکیل می دهد. پردازش این نوع ویزا حدود یک ماه طول می کشد اما این زمان ممکن است بیشتر نیز به طول انجامد. بنابراین بهتر است که چندین ماه قبل از ورود ، اقدامات لازم را برای دریافت ویزا انجام دهید.

ویزای دانشجویی بین المللی باید تا ۷۲ ساعت پس از ورود به روسیه ثبت شود. همچنین این ویزا برای مدت  سه ماه اعتبار دارد سپس می توان آن را یک سال تمدید کرد. پس از آن بسته به طول دوره تحصیل شما قابل تمدید برای مدت طولانی تری نیز است.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

در سال های اخیر، روسیه تلاش بسیار زیادی برای مدرن سازی سیستم آموزش عالی خود و گشودن آن برای دانشجویان بین المللی انجام داده است. در همان زمان، “پروژه ۵-۱۰۰” به رهبری دولت با هدف آوردن حداقل ۵ دانشگاه روسیه در ۱۰۰ دانشگاه برتر در معتبرترین رتبه بندی دانشگاه های جهانی (QS) قرار داشته است. اکنون بیش از ده دانشگاه روسیه در میان۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند و نتایج هر ساله در حال بهبود است.

مدارک مورد نیاز تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

سیستم آموزشی کشور روسیه برای اعطا پذیرش تحصیلی به دانشجویان بین المللی بدین صورت می باشد که هر دانشجو به صورت مستقیم با مرکز آموزشی منتخب در ارتباط باشد. دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز که در ادامه به آنها اشاره می شود، در بازه ددلاین دانشگاه قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور روسیه امتحان نمایند. لازم به ذکر است که بازه های پاسخگویی گروه ادمیشن دانشگاه های روسیه به درخواست دانشجویان بین المللی بین ۵ تا ۱۵ روز کاری می باشد.

مدارک مورد نیاز

 1. مدارک هویتی: مدارک هویتی شامل پاسپورت و ارائه عکس می شود.
 2. سوابق تحصیلی: مدرک کارشناسی به همرات ریز نمرات
 3. مدرک زبان: ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان روسی و یا انگلیسی
 4. توصیه نامه: اخذ ۲ نامه تایید از اساتید دانشگاه

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در روسیه مستلزم پرداخت هزینه می باشد. این میزان هزینه تحصیل در مقایسه با سایر کشورهای برتر اروپایی که کیفیت مناسبی را برای تحصیل ارائه می دهند، به مراتب پایین تر می باشد.

کارشناسی ارشد در روسیه و هزینه های آن

متوسط هزینه های تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در روسیه بین ۳ تا ۶ هزار دلار در سال تخمین زده می شود. میزان دقیق هزینه های تحصیل به رشته و دانشگاه انتخابی وابسطه است. در جدول زیر متوسط هزینه های تحصیل در رشته های مختلف کارشناسی ارشد در روسیه آمده است.

ردیفرشته تحصیلیشهریه دانشگاه
۱اقتصاد و مدیریت۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار
۲مهندسی عمران و معماری۳۷۰۰ تا ۴۲۰۰ دلار
۳مهندسی هوافضا۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار
۴جامع شناسی و فلسفه۲۲۰۰ تا ۲۶۰۰ دلار
۵مهندسی صنایع دریایی۳۹۰۰ تا ۴۱۰۰ دلار

لازم به ذکر است که بورسیه تحصیلی توسط اکثر دانشگاه های روسیه موجود و ارائه می شود. این موارد بر اساس نیاز و هم بر اساس پتانسیل آکادمیک دانشجویان ارائه می گردد. از همین رو دانشجویان با رزومه های علمی مناسب می توانند شانس خود را برای دریافت بورسیه های تحصیلی دانشگاه های روسیه امتحان نمایند.

بهترین رشته های تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

سیستم های آموزش پزشکی و مهندسی در روسیه یکی از بهترین سیستم های آموزشی در جهان به حساب می آید. روسیه در سطح آموزش پزشکان، مهندسان و متخصصان در بسیاری از زمینه ها موقعیت پیشرو را دارد. ناگفته نماند مزیت بزرگ، ارتباطات تثبیت شده دانشگاه های روسیه با بسیاری از موسسات برجسته در جهان و تقاضای زیاد برای فارغ التحصیلان دانشگاه های روسیه در خارج از کشور است.

بهترین رشته ها برای کارشناسی ارشد در روسیه

به فارغ التحصیلان و حتی دانشجویان بین المللی دوره کارشناسی ارشد در روسیه مطلوب ترین شرایط کار ارائه می شود. فارغ التحصیلان موسسات آموزشی روسیه همیشه به دلیل وسعت دانش حرفه ای، همراه با آموزش بنیادی برجسته، متمایز شده اند. مدرک کارشناسی ارشد در روسیه در رشته های مختلف تحصیلی، از جمله هنر، تجارت، مهندسی و فناوری، حقوق، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم زیست شناختی و زندگی و علوم طبیعی در دسترس است. در هر یک از این رشته های تحصیلی، تخصص های عملی متعددی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

مزایا تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

شانس دانشجویان ایرانی برای ورود به دوره های کارشناسی ارشد در روسیه بسیار بالا می باشد و دانشجویان در صورت فراهم آوردن مدارک مورد نیاز که در این مقاله به آنها اشاره گردید، قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایند. لازم به ذکر است که شانس دریافت ویزای تحصیلی در کشور روسیه به مراتب از دیگر کشورهای دنیا بالاتر می باشد.

مزایای کارشناسی ارشد در روسیه

چه چیزی برای یک دانشجوی رشته ادبیات بهتر از این است که در مورد نویسندگان بزرگی مانند تولستوی و داستایوسکی در کشور خود یاد بگیرد، یا کسانی که به تاریخ علاقه مند هستند در نزدیکی کرملین و میدان سرخ تحصیل کنند؟

تحصیل به زبان انگلیسی

یکی از برترین مزایای تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در روسیه، ارائه دوره های متعدد به زبان انگلیسی می باشد. از همین رو دانشجویان در صورت ارائه مدارکی دال بر تسلط زبان انگلیسی قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل در این کشور زندگی کنند. لازم به ذکر است که دانشجویان قبل از دوره های تحصیلی می توانند در کلاس های زبان انگلیسی و روسی شرکت نمایند و پس از اتمام این دوره های زبان، مجوز ورود به دانشگاه را دریافت نمایند.

تحصیلات مقرون به صرفه و با کیفیت

متوسط هزینه های تحصیل و زندگی در کشور روسیه، متناسب با کشورهای برتر اروپایی به مراتب پایین تر می باشد. دانشجویان قادر خواهند بود با پرداخت یک سوم هزینه های تحصیل و زندگی نسبت به کشورهای برتر اروپایی از جمله هلند و سوئد، دوره های کارشناسی ارشد در روسیه را به اتمام برسانند. همچنین مدارک اخذ شده دردانشگاه های روسیه مورد تایید تمامی کشورهای برتر دنیا می باشد و دانشجویان قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل و یا ورود به بازار کار برای سایر کشورهای دنیا اقدام نمایند.

تحصیلات صرفه و با کیفیت در روسیه

فرصت های شغلی متعدد

از سال ۲۰۲۰ میلادی و با توجه به قوانین در نظر گرفته شده برای دانشجویان بین المللی، دانشجویان دوره کارشناسی ارشد در روسیه در صورت عدم تداخل با تحصیل قادر خواهند بود تا به صورت نیمه وقت مشغول به کار شوند و بخشی از هزینه های خود را پوشش دهند. آمار اداره کار کشور روسیه متوسط حقوق فارغ التحصیلان دانشگاه های روسیه را بین ۹۵۰ تا ۲۰۰۰ دلار در ماه تخمین زده اند. این اعداد در حالی قابل ملاحظه می باشد که هزینه های زندگی در روسیه ماهانه ۴۰۰ تا ۶۰۰ دلار در نظر گرفته می شود.

معایب تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

علی رغم مزایای عنوان شده برای تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در روسیه، هر روش مهاجرتی با مشکلات و چالش هایی همراه است. این چالش های موجود در خصوص ادامه تحصیل در روسیه هم پابرجاست. با توجه به شرایط مناسب این دوره های تحصیلی، رقابت بسیار بالایی برای اخذ پذیرش در میان دانشجویان بین المللی موجود است. از همین رو دانشجویان با سوابق بهتر از شانس بالاتری برای ورود به دانشگاه های روسیه برخوردار می باشند. در ادامه به بزرگترین معایب تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه اشاره می شود.

تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه و معایب آن

عدم همراهی همراهان

طبق قوانین موجود در کشورهای اروپایی، دانشجویان متاهل در صورت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی امکان همراهی همراهان خود را در کشور مورد نظر خواهند داشت. عدم همراهی همراهان در دوره های کارشناسی ارشد در روسیه به عنوان یکی از معایب این دوره های تحصیل برای دانشجویان متاهل قلمداد می شود. همراهان در پروسه های ویزای تحصیلی شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می شود.

شرایط نامناسب آب و هوا

یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار برای دانجشویان بین المللی، شرایط زندگی در کشور مورد نظر می باشد؛ از میزان هزینه های مورد نیاز برای زندگی تا شرایط جوی موجود و کیفیت زندگی، یکی از بزرگترین چالش های پیش روی دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد در روسیه، شرایط نامناسی آب و هوایی در این کشور می باشد. به گونه ای که بیشتر روزهای سال، هوا به شدت سرد و با بارش برف همراه است.

نتیجه گیری

روسیه، با داشتن یکی از بالاترین میزان سواد در جهان (۹۹٫۶٪)، به درستی افتخار می کند که دارای یکی از بهترین سیستم های آموزش در جهان را دارا می باشد. همچنین دارای بزرگترین دستاوردهای علمی و فنی، تعداد زیادی از برندگان جایزه نوبل، فرهنگی و افراد کلاس جهانی ورزشی است. سالانه ده ها هزار دانشجو از سراسر جهان برای تحصیل به روسیه می آیند تا تحصیلات معتبرجهانی و مقرون به صرفه دریافت نمایند.

تحصیلات دوره کارشناسی ارشد در روسیه یکی از مزیت های رقابتی این کشور است. تحصیلات در روسیه راهی برای آینده موفق است. انتخاب گسترده ای از تخصص های امیدوار کننده و تجربیات منحصر به فرد و همچنین مدارک معتبر بین المللی در روسیه وجود دارد.

دانشگاه های روسیه

کشور روسیه یکی از پهناورترین کشورهای جهان به شمار می‌رود و در تلاش روز افزون است که سیستم آموزشی خود را همواره به روز رسانی نماید و از طریق جذب دانشجویان بین المللی به دانشگاه‌های این کشور سرمایه‌گذاری جدیدی را در روسیه راه اندازی کند. دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به روسیه را دارند همواره در پی یافتن بهترین دانشگاه های روسیه در ارتباط با علوم مختلف و رشته های مختلف می باشند. کشور روسیه به دلیل داشتن روابط سیاسی خوب با ایران همواره مورد توجه بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان قرارگرفته است.

شرایط پذیرش دانشگاه های روسیه

در کشور روسیه بیش از نیمی از شهروندان آن دارای مدرک دانشگاه می باشند. این کشور پیشینه آموزشی قدیمی دارد و دانشگاه‌های آن شرایط تحصیلی و اقامتی مناسبی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می آورند و همواره به دانشجویان در سازگاری با کشور خود کمک شایانی می نمایند.

دانشگاه های روسیه انواع مختلفی از تخصص‌ها در رشته‌های مهندسی و علوم انسانی را به دانشجویان ارائه می نمایند. همواره تحصیل در روسیه در مقایسه با تحصیل در انگلستان یا آمریکا بسیار مقرون به صرفه می باشد، علاوه بر این دانشجویان قادر می باشند با استفاده از بورسیه دولتی که در این کشور ارائه می گردد به صورت رایگان و یا با پرداخت هزینه ناچیز، تحصیل نمایند. دولت روسیه هر ساله دانشجویان را از سر تا سر جهان به دانشگاه‌ های خود جذب می نماید و با در اختیار گذاشتن بورسیه امکان تحصیل به صورت رایگان را به دانشجویان می‌دهد.

دانشجویانی که قصد شرکت در دوره‌ های مقدماتی را دارند می بایست حداکثر تا ۱۵ نوامبر درخواست خود را به دانشگاه های روسیه اعلام کنند. در صورتی که تعداد دانشجویان به حد مورد نظر برسد، کلاس ها از ماه سپتامبر شروع می گردد. افرادی که قصد دارند در دوره های اصلی دانشگاه پذیرش بگیرند باید قبل از ماه مارچ اقدام به پذیرش از دانشگاه‌ها نمایند زیرا پذیرش‌ دانشگاه های روسیه برای این دوره‌ها در ماه مارچ، آگوست و ژانویه می‌باشد.

رتبه بندی دانشگاه های روسیه

در کشور روسیه ۲۵ دانشگاه وجود دارد که همگی آنها در رتبه بندی QS دانشگاه های برتر جهان جای گرفتند. ۱۳ مورد از دانشگاه‌های کشور روسیه در دسته ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. روسیه همچنین در رتبه بندی QS EECA University Rankings نیز حضور قابل توجهی دارد، در این رتبه بندی ۳۰۰ دانشگاه برجسته اروپا و آسیای مرکزی و همچنین ۹۵ دانشگاه برجسته روسیه رتبه بندی می شوند.

در طی دهه‌های گذشته تحصیلات عالی و دانشگاهی در روسیه شاهد پیشرفت قابل ملاحظه‌ ای بود و در بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ بیشتر از ۳۹۰ میلیارد روبل برای ارتقاء امکانات و تجهیزات فنی در دانشگاه‌های کشور خود و همچنین ارتقاء سطح اساتید این کشور هزینه نمود. نظام آموزش عالی در روسیه بر طبق جدیدترین رتبه بندی کیو اس، رتبه ۲۶ جهان را به خود اختصاص داده است. بر اساس آخرین رتبه بندی دانشگاه های جهان، رنکینگ دانشگاه های روسیه به شرح ذیل می باشد.

دانشگاهرنکینگ کشوررنکینگ جهانی
Moscow State University871
Saint Petersburg State University301-4002
Moscow Institute of Physics and Technology401-5003-4
Novosibirsk State University401-5003-4
National Research Nuclear University MEPhI601-7005
Ural Federal University701-8006
ITMO University801-9007-10
Kazan (Volga region) Federal University801-9007-10
National Research University Higher School of Economics901-100011

زمان پذیرش دانشگاه های روسیه

دانشجویانی که قصد وارد شدن به دانشگاه های روسیه و شروع سال تحصیلی در نیمسال و یا ترم اول یعنی ماه سپتامبر را دارند، قادر هستند از یکم ژانویه تا یکم ژوئن نامه درخواست خود را به دانشگاه ارسال نمایند. لازم به ذکر است در برخی از شرایط و موارد خاص از جمله دانشجویانی که سال تحصیلی خود را تا ماه نوامبر آغاز می نمایند،این شرایط موجود دارد که نامه درخواست خود را تا ماه سپتامبر ارسال کنند.

برای اخذ پذیرش در ترم دوم افراد می توانند از یکم سپتامبر تا یکم ژانویه نامه خود را به دانشگاه ارائه دهند. کلاس های دانشگاه به طور معمول از یکم ماه فوریه آغاز می گردد اما در صورت تاخیر ورود دانشجویان به کشور روسیه، آنها می توانند تا یکم مارچ به کلاس های درسی خود ملحق شوند.

دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دستیاری رشته پزشکی در روسیه می باشند قادر هستند در تمام طول سال مدارک مورد نیاز خود را جهت تحصیل به دانشگاه های روسیه ارسال کنند.

بهترین دانشگاه های کشور روسیه

بهترین دانشگاه های روسیه

در کشور روسیه ۲۲ دانشگاه که از اعتبار جهانی برخوردار می باشند قرار دارد که همگی دارای رنکینگ بالا می باشند و در بین ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا جای دارند. بر طبق آماری که