info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

اقامت روسیه

اقامت روسیه

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شرایط دریافت اقامت روسیه

افراد می توانند از روش های مختلفی برای اخذ اقامت روسیه اقدام نمایند همچنین متقاضیان در روسیه قادر می باشند پس از پنج سال زندگی در کشور روسیه درخواست اقامت دائم دهند و بعد از آن پاسپورت این کشور را دریافت کنند. افرادی که قصد دریافت اقامت روسیه را دارند در ابتدا می بایست از طریق یک مجوز اقامت موقت وارد این کشور گردند و بعد از ۵ سال اقامت دائم خود را کسب نمایند.

متقاضیانی که اقامت موقت کشور روسیه را دریافت نموده اند می توانند پس از گذشت یک سال برای دریافت اقامت دائم خود اقدام کنند. اقامت دائم روسیه به مدت پنج سال دارای اعتبار است و افراد قادر می باشند اقامت خود را به صورت نامحدود برای چند سال تمدید نمایند. همچنین اگر افرادی که دارای اقامت دائم می باشند روسیه را به مدت شش ماه ترک کنند، اقامت آنها توسط دولت فدرال روسیه لغو خواهد گشت.

این افراد می‌توانند از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج و غیره اقامت روسیه را دریافت نمایند. در هر یک از روش های ذکر شده افراد می بایست شرایطی را داشته باشند که در ادامه به معرفی برخی از راه های اخذ اقامت روسیه و شرایط لازم برای دریافت آن خواهیم پرداخت.

روش های دریافت اقامت روسیه

کشور روسیه یکی از پیشرفته ترین و بزرگترین کشورهای آسیایی و اروپایی به شمار می رود که از امکانات رفاهی بسیاری برخوردار می باشد. از این نظر هر ساله افراد بیشماری برای ادامه زندگی به این کشور مهاجرت می نمایند و برای دریافت اقامت روسیه اقدام می کنند.

کشور روسیه به جهت قدرت و ثروتی که دارد می تواند گزینه بسیار مناسبی برای افراد با اهداف مختلف واقع گردد. برخی از روش هایی که در روسیه منجر به اخذ اقامت می گردد می توان به روش های زیر اشاره نمود:

 •  اخذ اقامت روسیه از طریق تحصیل
 • اخذ اقامت روسیه از طریق کار
 •  اخذ اقامت روسیه از طریق ازدواج
 • اخذ اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری
 •  اخذ اقامت روسیه از طریق تولد

اقامت روسیه از طریق ازدواج

یکی از راه های دریافت اقامت روسیه، ازدواج با یک شهروند روسی می باشد. متقاضیان در این صورت قادر خواهند بود با ارائه مدارک خود به صورت کامل بعد از ۹ ماه اقامت موقت خود را دریافت کنند. اقامت افراد به مدت سه سال دارای اعتبار می باشد که به صورت مهری داخل پاسپورت فرد متقاضی ثبت می گردد.

افراد همچنین می‌توانند بعد از یک سال اقامت موقت درخواست اقامت دائم را به سفارت اعلام نمایند. پروسه دریافت اقامت دائم ممکن است بین ۳ الی ۶ ماه به طول بیانجامد. همچنین متقاضیان قادر می باشند یک سال بعد از اخذ اقامت دائم در صورت دارا بودن شرایط لازم و تسلط به زبان روسی درخواست تابعیت یا پاسپورت کشور روسیه را دهند.

ازدواج در روسیه

پروسه دریافت تابعیت روسیه از طریق ازدواج در کمترین حالت ممکن بین ۳ الی ۴ سال به طول بیانجامد. لازم به ذکر است افرادی که در طول در این مدت صاحب فرزندی شوند پروسه کاری آنها راحت تر انجام خواهد گرفت.

شرایط دریافت اقامت روسیه از طریق ازدواج به شرح ذیل می باشد:

 •  داشتن گواهی تجرد
 • عدم سوء پیشینه
 • حضور در روسیه

از مهمترین شروط برای اخذ اقامت موقت روسیه، داشتن توانایی مالی و همچنین تسلط به زبان روسی می باشد. همچنین شرط لازم برای دریافت تابعیت روسیه داشتن پراپیسکا یا آدرس رسمی و حضور فرد متقاضی در کشور روسیه به مدت شش ماه تعیین شده است.

اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری

یکی از روش‌هایی که در کشور روسیه منجر به اخذ اقامت دائم می گردد روش سرمایه گذاری است. در سال ۲۰۱۴ روسیه وارد لیست کشورهایی گشت که برنامه‌های ویژه‌ای را برای افراد سرمایه گذار ارائه می دهد. افراد برای دریافت مجوز اقامت روسیه به عنوان سرمایه گذار باید شرایط زیر داشته باشند:

 • حداقل مبلغی که باید سرمایه‌گذاری گردد ۱۰ هزار دلار است که این روش یکی از ارزانترین روش های سرمایه گذاری در جهان به شمار می رود
 • افراد سرمایه گذار می بایست در صنایعی مانند نفت و گاز کشاورزی انرژی دارو اطلاعات و فناوری سرمایه‌گذاری نمایند
 • پولی که باید سرمایه‌گذاری گردد می بایست از یک منبع قانونی حاصل شود که در این مورد مقامات نیز این موضوع را بررسی می نمایند
 • متقاضی باید ٩٠ روز قبل از درخواست برای سرمایه گذاری در روسیه زندگی کرده باشد.

سرمایه گذاری در کشور روسیه به روش‌های متفاوتی امکان پذیر می باشد. از قبیل ثبت شرکت، خرید ملک، کارآفرینی و غیره که هر کدام از این روشها مزایا و معایب مختص به خود را دارا می باشد. معرفی برخی از روش های سرمایه گذاری در کشور روسیه خواهیم پرداخت.

خرید ملک در روسیه

بر طبق قوانین کشور افراد خارجی قادر به خرید یا اجاره ملک در کشور روسیه می باشند اما در برخی از موارد استثنائاتی نیز وجود دارد. متقاضیان برای خرید ملک در این کشور باید اجازه اقامت در کشور روسیه را داشته باشند.

خرید ملک در روسیه

بر طبق قانون خاک در روسیه افراد خارجی یا اشخاص حقوقی خارجی واجد نمی‌باشند املاک شخصی ساخته شده در مناطق مرزی را خریداری نمایند همچنین این افراد در زمینه خرید زمین‌های کشاورزی نیز دارای محدودیت هایی می باشند. لازم به ذکر است که افراد از طریق خرید ملک میتوانند اقامت روسیه را دریافت نمایند ارزش ملک خریداری شده در این روش باید مبلغ ۱۵ میلیون روبل یا ۲۵۶ هزار دلار باشد و افراد آدمی باشند پس از سه سال سرمایه‌گذاری شهروندی این کشور را دریافت کنند.

ثبت شرکت در روسیه

یکی از راه های اخذ اقامت روسیه روش سرمایه گذاری است که یکی از مرسوم ترین راه های سرمایه گذاری در این کشور ثبت شرکت می باشد. سرمایه گذار باید شرکت سهامی خاصی را در این کشور ثبت نماید و یا نمایندگی‌ یکی از شرکت‌های مادر را در این کشور راه اندازی نماید سرمایه اولیه برای ثبت شرکت در روسیه نیاز می باشد تقریباً معادل ده هزار روز درنظر شده است که نیمی از آن باید در زمان تأسیس به حساب بانکی فردی که در روسیه زندگی می کنند واریز گردد

شرکت در روسیه می‌تواند حتی با حضور یک نفر هم صحبت کرده است یک فرد ایرانی قادر می باشد که مالک صد درصدی شرکت خودش گردد و نیازی به شریک روسی نخواهد داشت اما تا قبل از اخذ جواز کار نمی تواند به عنوان مدیرعامل شناخته شود و حق امضا نیز نخواهد داشت بنابراین به طور موقت برای تقریباً سه ماه یک مدیر عامل روسی نیز باید استخدام نماید تا مقدمات اخذ جواز را نیز فراهم نماید بعد از صدور جواز کار مدیرعامل روز نیز از می‌گردد و مدیرعامل ایرانی منصوب می شود.

اقامت روسیه از طریق کار

یکی از روش‌هایی که در روسیه منجر به اخذ اقامت می گردد روش کاری می باشد افرادی که تمایل به کار در این کشور دارند می بایست از سوی کارفرمایی در این کشور دعوتنامه کاری دریافت کرده باشند. نرخ بیکاری در کشور روسیه چهار و نیم درصد می باشد و این میزان نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار کم است.

اقامت کاری روسیه

اما لازم به ذکر است میانگین درآمد یک کارگر ساده در این کشور در حدود ۱۶۰۱ یورو تعیین شده است که این مقدار حقوق در مقایسه با کشور آلمان که میزان درآمد حقوق یک کارگر ساده ۳۳۰۹ یورو است کمی ناچیز می باشد.

متقاضیانی که از طریق کار موفق به دریافت اقامت روسیه می گردند قادر می باشند سالها بدون نیاز به خروج از کشور به همراه همسر و فرزندان خود در این کشور سکونت داشته باشند ویزای کار کشور روسیه به صورت مولتی صادر می گردد و افراد نیز می توانند به دفعات رفت و آمد داشته باشند.

لیست مشاغل مورد نیاز کشور روسیه

 • Business Development Manager
 • Publishing manager.
 • Product Owner/Agile Business Analyst
 • Features Editor.
 • Translator/Style-editor
 • Online School Coordinator with Spanish.
 • Preschool English teacher.
 • English Teacher
 • Native English Teacher (kindergarten, primary school)
 • English Teacher
 • Cashier
 • Chef
 • vocational school teacher
 • lawyer

اقامت روسیه از طریق تحصیل

تحصیل یکی از روش‌های می باشد که منجر به اقامت افراد می‌تواند گردد تدریس در این کشور به دو زبان انگلیسی و روسیه امکان پذیر می باشد در کشور روسیه دانشگاه های معتبر بسیار قرار گرفته است که دارای رنکینگ جهانی می باشند برای اینکه هزینه های زندگی و تحصیل در کشور روسیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است سالانه افراد بیشماری جهت تحصیل وارد این کشور می گردند.

اقامت تحصیلی روسیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور روسیه بین ۳ هزار تا ۷ هزار دلار تعیین شده است و افرادی که بخواهند به زبان روسی در این کشور تحصیل کنند می بایست دوره های پادفک را سپری نمایند تحصیل به زبان انگلیسی در کشور روسیه نیز امکان پذیر است. تحصیل در دانشگاه به زبان انگلیسی دارای هزینه بیشتری نسبت به دانشگاه های روسی زبان می باشد.

امروزه دانشجویان بیشماری برای تحصیل در رشته های پزشکی دندانپزشکی و داروسازی به کشور روسیه مهاجرت می نمایند شرط ورود به دانشگاه های پزشکی روسیه سپری کردن دوره های پادفک می باشد که مدت یکسال نیز به طول می انجامد. افراد برای تحصیل در دانشگاه های روسیه باید مدارکی را آماده نمایند و به دانشگاه‌ها و سفارت جهت دریافت ویزا ارائه کنند که  این مدارک به شرح ذیل می باشد

 • دیپلم ۱۲ ساله به همراه ریز نمرات در هر رشته ای که باید به زبان روسی ترجمه شده باشد
 • اصل گذرنامه و ترجمه شناسنامه به زبان روسی
 •  گواهی عدم  hiv
 • دو قطعه عکس رنگی

اقامت روسیه از طریق پناهندگی

پناهندگی یکی از روش هایی که منجر به دریافت اقامت در کشور روسیه می‌گردد پناهنده به شخصی گفته می‌شود که به دلایل نژادی، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی و ترس از آزار و شکنجه دیدن توسط دولت کشور خود نمی‌تواند در کشور مبدا زندگی نماید. امروزه دریافت مجوز پناهندگی در کشور روسیه کار دشوار می باشد و روش مهاجرت از طریق پناهندگی یکی از خطرناک ترین و پر مخاطره ترین روش های مهاجرت به کشور روسیه شناخته شده است.

متقاضیانی که برای پناهندگی به کشور روسیه مهاجرت می‌کنند در ابتدا اقامت موقت را دریافت می نمایند. این اقامت در صورتی به افراد داده می‌شود که دولت فدرال روسیه صحت اطلاعات را تایید نماید همچنین این مجوز در صورتی که افراد داده می‌شود که دولتش حد برگشت فرد به کشور مبدا خود خطر جانی دارد از این طریق به فرد اجازه اقامت در کشور خودش را می‌دهد و این فرد می‌تواند به مدت سه ماه در کمپ‌ها زندگی کند و پس از آن که مدارک فرد توسط دولت فدرال روسیه تأیید گردید باید برای انگشت نگاری و تست‌های پزشکی شرکت نماید و در صورتی که تمامی این موارد به اثبات برسد و اجازه اقامت موقت به شخص داده میشود.

نتیجه گیری

با توجه با توجه به مطالبی که در قسمت‌های بالا ذکر شد کشور روسیه همواره یکی از کشورهای اورآسیایی می‌باشد که هر ساله افراد بی شماری از سراسر جهان جهت دریافت اقامت این کشور از روش های مختلف اقدام می نماید از معمول ترین راه هایی که منجر به دریافت اقامت روسیه می گردد می توان به روش های تحصیلی کاری سرمایه گذاری ازدواج پناهندگی و غیره اشاره نمود این کشور همواره از شرایط زندگی خوبی و سطح رفاهی بالایی برخوردار می باشد.

افراد که در حد تحصیل وارد این کشور می‌گردند می‌توانند به زبان روسی و به زبان انگلیسی ادامه تحصیل نماید اما لازم به ذکر است که دانشگاه هایی که دوره‌های تحصیلی را به زبان روسی ارائه می نماید از هزینه کمتری برخوردار می باشند از این رو افراد می بایست جهت تحصیل در این کشور زبان روسی را از طریق این شرکت در دوره‌های پادفک آموزش ببینند.

همچنین افراد می‌توانند از طریق سرمایه گذاری به صورتش ثبت شرکت در این کشور اقامت روسیه را دریافت نمایند جهت سرمایه‌گذاری در این کشور حداقل مبلغ ۱۰ هزار یورو مورد نیاز می باشد لازم به ذکر است که خرید خانه در کشور روسیه منجر به اخذ اقامت دائم نمی گردد.

در پایان نیز از شما دعوت به عمل می آوریم که برای مشاوره های حضوری و غیرحضوری در زمینه های مهاجرتی و مهاجرت تحصیلی با مشاوران ارشد موسسه آریاناپارس در ارتباط باشید و هم چنین برای مطالعه اطلاعات کلی تر از مقالات ما به وبسایت مجموعه مراجعه نمایید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر