شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

اتحادیه اروپا

تاریخچه ی اتحادیه اروپا

یک از مهم ترین دلایل تشکیل اتحادیه اروپا بعد از جنگ جهانی دوم اوضاع بسیار آشفته قاره ی اروپا بود. در این قاره در فاصله کوتاه، دو جنگ شدید و خونین رخ داده بود و همواره کشورهای اروپایی با یکدیگر جنگ و جدال داشتند. به همین دلیل روابط بین این کشورها خیلی مناسب نبوده.

بعد از جنگ های جهانی روی داده، سران کشورها به یک نتیجه واحد رسیدند که تنها راه جلوگیری از اتفاق مجدد این است که با یکدیگر همکاری داشته باشند. این همکاری در ابتدا در زمینه تجارت و اقتصاد بود.

به عنوان مثال کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ اختلافات و درگیری های خود را کنار گذاشتند و در زمینه تولیدات صنعتی با یکدیگر همکاری کردند. سپس بعد از گذشت چند سال این همکاری در سایر امور زندگی مردم این کشورها نیز نفوذ کرد و اغلب سازمانها با یکدیگر شروع به همکاری کردند.

در سال ۱۹۶۷ میلادی، جوامع متحد اروپا، سازمانی مرکزی به نام جامعه اروپا را بنیان گذاشتند. جامعه اروپا از شوراها و کمیسیونهای مشترکی جهت همکاری تمام کشورهای عضو تشکیل شده بود. در سال ۱۹۷۰ با پیوستن اعضای جدید به این شورا، جامعه اروپا گسترش یافت. سال به سال این همکاری ها بین کشورهای عضو جامعه اروپا بیشتر شد و کشورهای بسیاری به این جامعه پیوستند.

در سال ۱۹۹۲ کشورهای عضو جامعه اروپا، پیمانی با همکاری های بیشتر ما بین خود منعقد کردند. این پیمان که بنام اتحادیه اروپا شناخته شد به دلیل اینکه در شهر ماستریخت برگزار شد بنام پیمان ماستریخت هم از آن یاد می کنند. این پیمان تجارت آزاد به طرفین این پیمان اجازه میداد بدون پرداخت حقوق گمرکی با یکدیگر مبادلاتی انجام دهند.

اصول و نحوه کار اتحادیه

قوانین اتحادیه اروپا توسط قوه مقننه کشورهای عضو صادر و هماهنگ می شود. دستورات وضع شده به چهار دسته اصلی تقسیم می شوند: قوانین، رهنمودها، احکام و توصیه ها

احکامی که از جانب اتحادیه اروپا صادر می شود دارای اولویت بیشتری نسبت به قوانین صادره از جانب هر کشور عضو دارد بنابراین، این احکام و قوانین قدرت اجرایی بیشتری دارند و هر یک از اعضا موظفند تا از دستورات اتحادیه پیروی کنند.

اتحادیه اروپا

قوانین:

قوانین بالاترین نوع دستور هستند. قوانینی که از جانب اتحادیه اروپا تصویب می شود می بایست به همان شکل در کشورهای عضو اجرا گردند.

رهنمود:

دستور العملی است که براساس آن هر کشوری که عضو این اتحادیه است می تواند برای خود قانون وضع کند. رهنمود در واقع راهنمایی برای به تحقق رساندن و وضع قوانین داخلی هر کشور عضو است. صدور و اجرای رهنمود برای کشورها باعث ایجاد همگونی و یکسانی در کیفیت خدمات و کالاهای تولیدی و میزان امنیت در این کشورها است.

حکم:

احکام عموماً به صورت مکمل هایی برای قوانین و رهنمودهای صادر شده است و معمولاً برای یک یا چند کشور عضو صادر می شود.

توصیه:

توصیه ها عموماً کم قدرت ترین و ضعیف ترین دستورات اتحادیه اروپاست. از این رو کشورها اجباری در جهت پیروی از توصیه ها ندارند. هدف از صدور این توصیه ها یکپارچگی در عملکرد و رویه کشورهای عضو است.

تشکیلات و ارگان های اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا

هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا دارای چندین نماینده در مجلس نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپاست. شورای عالی اروپا که متشکل از شورای وزیران، پارلمان و اعضای کمیسیون است در زمینه بودجه و اجرای مصوبات تصمیم گیری هایی را انجام داده و پیشنهادات لازم را ارائه می کنند. و در پایان دادگاه اتحادیه اروپا بر اجرای امور نظارت می کند.

اتحادیه اروپا (EU) در واقع یک وحدت سیاسی و اقتصادی به شمار می رود. هدف از این اتحاد، وضع قوانینی مشترک، بهبود امور بازرگانی و اوضاع رفاهی مردم اروپاست.

اتحادیه اروپا شامل ۲۷ کشور اروپایی است بنابراین بخش بزرگی از قاره اروپا عضو این اتحادیه می باشند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارای دولت های مستقلی هستند اما به طور کلی متعهدند که از قوانین و مصوبات صادره اتحادیه پیروی کنند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا متشکل از ۲۷ کشور اروپایی است. این کشورها عبارتند از:

آلمان                            اسلواکی                              بلغارستان                                 سوئد

اسپانیا                          اسلوونی                              پرتغال                                      فرانسه

استونی                        اتریش                                   چک                                        فنلاند

ایتالیا                            انگلستان                              دانمارک                                    قبرس

ایرلند                            بلژیک                                   رومانی                                     لتونی

لوکزامبورگ                    لهستان                                 لیتوانی                                    مالتا

مجارستان                     هلند                                     یونان

عضویت کشورهای ترکیه، ایسلند و مونته نگرو در جریان مذاکره است. به تازگی کشورهای مقدونیه و صربستان نیز در جهت پیوستن به اتحادیه اروپا علاقه نشان داده اند. اتحادیه اروپا دارای پرچمی مخصوص به خود است. این پرچم از سال ۱۹۸۶ به صورت رسمی مورد استفاده قرار گرفت.

این پرچم دارای زمینه آبی رنگ است که در وسط آن دایره ای متشکل از دوازده ستاره به رنگ طلایی است. تعداد این ستاره ها ارتباطی با کشورهای عضو ندارد بلکه نشان از اتحاد و تکامل است.

اهمیت و تأثیرات اتحادیه اروپا

تأسیس این اتحادیه باعث صلح، آرامش و ثبات در اروپا شده است. صلح و آرامش در این قاره به حدی است که در سال ۲۰۱۲ میلادی، جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا اهدا شد. همکاری های وسیع کشورهای عضو این اتحادیه باعث بوجود آمدن امکانات فراوانی می شوند. اعضاء و شهروندان اتحادیه اروپا از چهار ویژگی مهم برخوردارند:

۱- ساکنین و شهروندان عضو اتحادیه می توانند آزادانه به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنند و در آنجا اقامت گزینند. آنها در هر کدام از کشورهای عضو اتحادیه مشغول به کار می شوند.

می توانند بدون بازرسی های مرزی به دیگر کشورهای عضو اتحادیه سفر کنند. این نواحی تردد آزاد در اروپا به نام شینگن نامگذاری شده است.

۲- شهروندان عضو اتحادیه در هر کشوری که سکونت دارند حق رأی انتخاب نماینده پارلمان اروپا را در همان کشور دارند. همچنین می توانند کاندید نمایندگی در پارلمان اروپا شده و نماینده کشورشان در پارلمان باشند. شهروندان می توانند در انتخابات محلی محل سکونت خود نیز شرکت کنند و یا کاندید شوند.

۳- چنانچه هر یک ار اتباع کشوری که عضو اتحادیه است به کشوری خارج از اتحادیه اروپا سفر کند و در انجا نیاز به کمک داشته باشد سفارت آن کشور به آنها کمک خواهد کرد اما اگر کشور مورد نظر سفارتی در کشور مقصد که خارج از اتحادیه اروپاست نداشته باشد فرد می تواند به سفارت دیگر کشورهای اتحادیه اروپا مراجعه کرده و درخواست کمک نماید.

۴- اگر یکی از مسئولین اداری اتحادیه اروپا در انجام امور مربوطه به اتباع اتحادیه اروپا کوتاهی کند این شخص می تواند از پارلمان اروپا درخواست رسیدگی کند. مبادلات کالا به کالا در اتحادیه اروپا عوارض گمرکی ندارند. صادرات و واردات در این حوزه به راحتی صورت می گیرد.

معادلات تجاری در اروپا به سادگی صورت می پذیرد. نیروهای نظامی کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا با یکدیگر همکاری دارند و در تعاملند بنابراین رسیدگی به جرائم بسیار آسانتر صورت می گیرد.

تمام ارگانهای دولتی و آموزشی با یکدیگر در ارتباط بوده و همکاری دارند. دانشجویان قادرند جهت ادامه تحصیل در هر یک از کشورهای دیگر اتحادیه اقدام نمایند.

مدارک تحصیلی و گواهینامه های هر یک از کشورها در بقیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز معتبر است. قوانین و مقررات یکپارچه و مشترک باعث ایجاد ثبات و امنیت بیشتری در اروپا شده و تلاش می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کشورهای نامبرده و شرایط مهاجرت به هر یک از آنها با مشاورین مؤسسه آریاناپارس در ارتباط باشید.

4/5 ( 1 نظر )
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *