...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل در سوئد

آنچه در این مقاله خواهید خواند نمایش سرفصل ها

شرایط تحصیل در سوئد

با توجه به بالا بودن کیفیت تحصیل در سوئد و همچنین زندگی در این کشور همه ساله افراد زیادی برای مهاجرت تحصیلی به سوئد و دریافت اقامت این کشور اقدام می نمایند. عده زیادی از ایرانیان در سال های بین ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ نائل به اخذ اقامت تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری در سوئد گردیده اند. در سال ۲۰۱۱ قوانین مهاجرتی سوئد مانند چند کشور اروپایی دیگر نظیر هلند و دانمارک شامل تغییرات بسزایی شده است. مهم ترین این تغییرات بازنگری در قوانین نظام آموزشی و مخارج تحصیلات در کشور سوئد می باشد.

از این سال به بعد تحصیل در سوئد، مستلزم پرداخت هزینه گردید ولی کماکان تحصیلات در کشور سوئد مورد استقبال دانشجویان خارجی و به خصوص دانشجویان ایرانی علاقه مند به اخذ اقامت سوئد قرار دارد، چرا که این کشور از جمله کشورهای پیش رو در صنایعی نظیر مهندسی کامپیوتر، پزشکی و بسیاری دیگر از رشته ها می باشد و این حقیقت کشور سوئد را به بازاری بی نظیر جهت یافتن فرصت های شغلی پس از دوره تحصیل بدل کرده است.

سیستم آموزشی سوئد

سیستم آموزشی در کشور سوئد به صورت هماهنگ در تمام استان های این کشور ارائه می شود. دانشگاه های سوئد سالانه دو بار ثبت نام می کنند: ترم پاییز و ترم بهار. مهلت تقاضا برای ترم پاییز معمولاً در اواسط ژانویه است در حالی که مهلت ترم بهار میانه اوت می باشد. 

دانش آموزان پس از اتمام ۱۲ سال تحصیل قادر خواهند بود تا متناسب با شرایط مورد نظر و خواسته های خود اقدامات لازمه برای ورود به دانشگاه را انجام دهند. از همین رو دو مسیر برای ورود به تحصیلات عالیه برای دانشجویان میسر می باشد.

 • دانشگاه ها که مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهند.
 • کالج هایی که دانشجویان را برای ورود بازار کار آماده می کنند.

دانشجویان برای ورود به بازار کار، تحصیلات خود را در کالج سپری می کنند. از همین رو شانس خود را جهت پیدا کردن کار در مقایسه با سایر افراد افزایش دهند و می توانند پس از احراز شرایط موفق به اخذ اقامت سوئد نائل شوند.

تحصیل در مدارس سوئد

پیش دبستانی به مدت یک سال و از شش تا هفت سالگی ارائه می شود. برنامه ابتدایی “Grundskola” از ۷ سالگی شروع و ۹ سال به طول می انجامد. والدین گزارش های پیشرفت فرزندان را از مدارس سوئد دریافت می کنند که به آنها می گوید چگونه فرزندشان در حال پیشرفت می باشند. همچنین منابعی را در اختیار والدین گذاشته می شود تا در پیشرفت فرزندان خود دخیل باشند.

دوره متوسطه در سوئد

دوره متوسطه “gymnasieskola” پس از اتمام دوره دبستان و از ۱۶ سالگی شروع می شود. دانش آموزان در این مقطع قادر خواهند بود با توجه به صلاحدید خود به آموزش در مدرسه و یا آموزش حرفه به خصوصی اقدام نمایند. هفده برنامه آموزشی مختلف در سوئد وجود دارد که اکثر آنها بین “علوم اجتماعی” (samhällskunskap) و “علوم طبیعی” (naturvetenskap) است.

تحصیل کارشناسی در سوئد

طول دوره تحصیلات در مقطع کارشناسی در کشور سوئد همانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، ۴ سال می باشد. در بازه زمانی اعلام شده ملزم به سپری کردن ۱۸۰ واحد دانشگاهی می باشید. دانشجویان قادر خواهند بود تا هر سال ۶۰ واحد درسی را پشت سر بگذارند، در اینصورت بازه زمانی تحصیل در سوئد به ۳ سال کاهش پیدا می کند.

بسیاری از رشته های تحصیلی در کشور سوئد به زبان انگلیسی ارائه می شود و سوئد یکی از معدود کشورهای غیر انگلیسی زبان است که در مقطع کارشناسی موقعیت های بسیار زیادی را به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. لازم بذکر است که دانشجویان در صورت انتخاب دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل در این کشور می باشند. در صورت تحصیل به زبان سوئدی قادر خواهید بود در kandidatprogram یا utbildning på grundnivå شرکت نمایید. لازم بذکر است تحصیل با زبان سوئدی رایگان و بدون پرداخت هزینه همراه است.

کارشناسی ارشد در سوئد

تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد

با توجه به دانشگاه های معتبر جهانی، تعداد زیادی از برنامه های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی و شهریه رایگان برای دانشجویان اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس، جای تعجب نیست که سوئد تعداد زیادی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی بین المللی را جذب کند.

با در نظر داشتن رتبه بسیار مناسب چند دانشگاه معتبر کشور سوئد نظیر دانشگاه های استکهلم، چالمرز، گوتنبرگ، لوند، اوپسالا، کی تی اچ که در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند، افراد از شرایط بسیار مناسبی در زمینه های اقتصادی و بخصوص آینده شغلی در این کشور برخوردار می باشند، این کشور همواره مورد توجه بسیاری از متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد قرار گرفته است.

کارشناسی ارشد در سوئد می تواند یک دوره یک یا دو ساله باشد. معمولاً این دوره شامل حدود ۷۵٪ دروس و ۲۵٪ تحقیق برای یک پروژه پایان نامه است. کشور سوئد مقصد بسیار مناسبی جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارا می باشند، است. این نکته بدین معناست که شانس افراد برای ورود به مقطع دکتری در صورتی که در دانشگاه های سوئد تحصیل کرده باشند، افزایش می یابد.

تحصیل مقطع دکتری در سوئد

کشور سوئد همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را برای تسهیل طول دوره فراهم آورده است. دانشجویان با اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد قادر خواهند بود از بورسیه های در نظر گرفته شده بهره مند شوند. با توجه به این نکته که کشور سوئد برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا ۲۳۰۰ هزار دلار را مدنظر قرار می دهند، دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور سوئد در پیش دارند.

برای تحصیل در سوئد با بورسیه تحصیلی، مدارک ذیل کمک شایانی به دانشجویان این مقطع می نماید.

 1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. اخذ مدرک دال بر تسلط کافی زبان انگلیسی (حداقل آیلتس  ۶٫۵)
 3. جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتیبانی نماید.
 4. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

دانشگاه های سوئد

دانشجویان برای تحصیل در سوئد قادر خواهند بود برای اخذ پذیرش از ۳۸ دانشگاه موجود این کشور اقدام نمایند. سیستم آموزش عالی سوئد متشکل از دانشگاه ( universitet ) و کالج ( högskolor ) است. دانشگاه ها تمایل بیشتری به پژوهش دارند و کالج های دانشگاهی معمولاً به سمت علوم کاربردی سوق پیدا می کنند. با این وجود، همیشه تمایز مشخصی بین این دو وجود ندارد.

دانشگاه های کشور سوئد طیف وسیعی از دوره های تحصیلی را در مقاطع مختلف ارائه می دهند. از همین رو دانشجویان بین المللی قادر خواهند بود با توجه به رشته تحصیلی و میزان بودجه در نظر گرفته شده از خدمات این دانشگاه ها بهره مند شوند. دانشگاه های کشور سوئد در رتبه بندی جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار می باشند، از جمله برترین دانشگاه های این کشور می توان به دانشگاه ذیل اشاره کرد.

دانشگاهرتبه در QS
Lund University92
KTH Royal Institute of Technology98
Uppsala University116
Chalmers University of Technology125
Stockholm University191
University of Gothenburg256

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در سوئد

۱. دانشگاه کارولینسکا

این موسسه ی آموزشی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در سوئد است و به صورت تخصصی به ارائه ی با کیفیت ترین خدمات آموزشی در حوزه ی پزشکی به دانشجویان بین المللی می پردازد و بر اساس نظر سنجی های انجام شده از مشهورترین و معتبر ترین دانشگاه های سوئد شناخته شده است.

همچنین به دلیل تحقیقات گسترده ی پزشکی و ارائه ی مقالات علمی متعدد در جهان رتبه ی اول را کسب کرده است.

۲. دانشگاه لوند

این موسسه ی آموزشی تحقیقاتی به عنوان بهترین دانشگاه برای تحصیل در سوئد شناخته شده است همچنین جالب است بدانید که در رنکینگ های جهانی رتبه ۹۸ را کسب نموده است.

این دانشگاه در سال ۱۶۶۶ تاسیس شده است همچنین عنوان یکی از قدیمی ترین و معتبر ترین دانشگاه های جهان را به خود اختصاص داده است.

در این دانشگاه حدود ۴۲۰۰۰ دانشجو در رشته های مختلف مشغول به تحصیل هستند همچنین این دانشگاه عضو انجمن های تحقیقاتی معتبر اروپا و شبکه های جهانی گسترده قرار گرفته است.

۳. دانشگاه چالمرز

این دانشگاه معتبر از جمله موسسات فناوری و تحقیقاتی بسیار مهم در سوئد است که در سال ۱۸۲۹ تاسیس شده.

این دانشگاه در ارائه ی خدمات آموزشی در رشته ی مهندسی شهرت یافته است و به همین دلیل از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در سوئد می باشد.

جالب است بدانید تحصیل در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و سوئدی انجام می شود همچنین دانشجویان می توانند در مقاطع مختلف کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکترا در انواع رشته ها مشغول به تحصیل شوند.

۴. دانشگاه اوپسالا

۵. دانشگاه استکهلم

۶. دانشگاه گوتنبرگ

۷. دانشگاه لیکونبیگ

۸. دانشگاه اومئو(اومیا)

۹. دانشگاه مید سوئیدن

بهترین رشته ها برای تحصیل در سوئد

 1. مهندسی از بهترین رشته ها برای تحصیل در سوئد است و سالیانه دانشجویان بسیاری برای تحصیل در این رشته به کشور سوئد مهاجرت می کنند.
 2. معماری بر اساس نظر سنجی های انجام گرفته از طرف دانشجویان جزو بهترین رشته ها برای تحصیل در سوئد شناخته شده است.
 3. مدیریت صنعتی از پرطرفدار ترین و بهترین رشته ها برای تحصیل در سوئد معرفی شده است.
 4. علوم طبیعی
 5. برنامه ریزی شهری
 6. پزشکی
 7. حقوق
 8. ادبیات
 9. رشته های علوم پایه
 10. رشته های مهندسی
 11. معماری
 12. هنر
 13. علوم اجتماعی
 14. دارو سازی
 15. علوم
 16. فناوری
 17. فیزیک
 18. ریاضی
 19. شیمی
 20. زمین شناسی
 21. علوم انسانی
 22. علوم طبیعی
 23. حقوق
 24. اقتصاد
 25. فناوری اطلاعات

مزایای تحصیل در سوئد

مزایای تحصیل در سوئد

چرا باید برای ادامه تحصیل، کشور سوئد را در صدر لیست گزینه های خود قرار دهیم؟ با نگاهی به برخی از محبوب ترین دلایل تحصیل در سوئد می توان پاسخ صحیحی را برای این سوال اتخاذ کرد. گروه آریاناپارس با بررسی شرایط تحصیل در سوئد به مزایای ادامه تحصیل در این کشور پرداخته است.

شرایط همراه

دانشجویان بین المللی در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد قادر خواهند بود تا همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را به عنوان همراه در این کشور داشته باشند. همسر فرد درخواست کننده ویزای تحصیلی با ارائه مدارک و سوابق کاری می تواند به صورت تمام وقت در این کشور مشغول به کار شود. با توجه به محل سکونت، فرزندان می توانند با کمترین هزینه های ممکن در مدارس دولتی به تحصیل بپردازند.

بازار کار مناسب

ذکر این مطلب می تواند پارامتر تاثیرگذاری برای متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در سوئد در دانشگاه های این کشور قلمداد شود که کشور سوئد شرایط بسیار مناسبی برای افرادی که در این کشور فارغ التحصیل می شوند محیا می سازد و ایشان را قادر می سازد که بلافاصله پس از اتمام تحصیل در مقاطع تحصیلی شانس بالایی در راستای یافتن شغلی بسیار مناسب را احراز کند. بازه زمانی در نظر گرفته شده برای دانشجویان پس از تحصیل ۶ الی ۱۲ ماه می باشد.

کار تیمی به روش سوئدی

تحصیل در سوئد بی نظیر است و تجربه ای مثل آن را در هر جای دنیا پیدا نخواهید کرد. مؤسسات آموزشی سوئد محیطی مهیج و جذاب را با تمرکز جدی بر همکاری فراهم می کنند. این کار مهارت های ارزشمندی را برای شما به وجود می آورد که در دانشگاه های دیگر در سراسر جهان نمی توانید پیدا کنید. قادر خواهید بود تکنیک هایی را برای کار در تیم یاد بگیرید.

معایب تحصیل در سوئد

علی رغم مزایای عنوان شده، تحصیل در هر کشور با چالش هایی همراه است. آگاهی از مشکلات تحصیل در سوئد به آن دسته از علاقه مندان این کشور کمک می کند تا انتخاب بهتری را داشته باشند. از بزرگترین چالش های تحصیل در این کشور می توان به نکات زیر اشاره کرد.

هزینه های بالای زندگی

کشور سوئد یکی از پرهزینه ترین کشورهای اروپایی قلمداد می شود. دانشجویان در بازه زمانی تحصیل ملزم به پرداخت هزینه ای بالاتر از متوسط زندگی در اروپا می باشند. متوسط هزینه های زندگی در سوئد برای دانشجویان ماهانه حدود ۹۰۰ یورو در نظر گرفته می شود.

یادگیری زبان سوئدی

آموزش زبان سوئدی بسیار دشوار می باشد. یادگیری زبان سوئدی تاثیر بسزایی در آینده شغلی و بهبود شرایط زندگی یک دانشجو دارد. با توجه به قابل دسترس نبودن مراکز ارائه دهنده این زبان، دانشجویان در حین تحصیل در سوئد با چالش هایی همراه می باشند. لازم بذکر است در صورت انتخاب کورس به زبان انگلیسی، در محیط آکادمیک تمام نیازهای دانشجو با دانش زبان انگلیسی برطرف می شود.

شرایط زندگی

دانشجویان برای زندگی در کشور سوئد باید اطلاع کافی از فرهنگ های موجود در این کشور را داشته باشند. وضعیت آب و هوایی یکی از بزرگترین چالش های دانشجویان ایرانی برای انتخاب سوئد برای هدف اول زندگی و تحصیل می باشد. بیشتر زمان های سال هوای سرد و بارش برف پذیرای دانشجویان است. میانگین دما در در زمستان از -۲ درجه تا -۲۲ درجه سانتیگراد و در تابستان ۱۳ درجه تا ۱۷ درجه سانتیگراد است.

حق کار و هزینه های تحصیل در سوئد

دانشجویان در حین تحصیل در سوئد قادر خواهند بود به صورت نیمه وقت مشغول به کار باشند. دانشجویان متناسب با مقطع تحصیلی بین ۱۰ تا ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی خواهند داشت. این نکته بدین معناست که مجوز کار برای دانشجویان کارشناسی ۱۰ ساعت، دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و دانشجویان دکترا ۳۰ ساعت در هفته صادر می شود. میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت است.

دانشجویان در صورت بهره مندی از تمام ساعت کار قادر خواهند بود بخش اعظمی از هزینه های خود را با کار دانشجویی تامین نمایند.

هزینه های تحصیل در سوئد

هزینه های تحصیل در مدارس بین المللی سوئد تقریبا مشابه هزینه تحصیل در کالج های آمریکا، انگلستان و کانادا می باشد. این هزینه در حدود سالیانه ۱۳ تا ۱۵ هزار یورو  که شامل هزینه های زندگی و تحصیل می باشد.

دانشجویان برخلاف سال های گذشته (قبل از سال ۲۰۱۱) که قادر بودند در بهترین دانشگاه های سوئد به صورت کاملاٌ رایگان تحصیلات خود را ادامه دهند از این زمان به بعد ملزم به پرداخت هزینه هایی که تقریبا معادل ۸ تا ۱۵ هزار یورو در سال می باشد، هستند. میانگین هزینه های تحصیل در رشته های مختلف به شرح زیر است.

ردیفرشتههزینه
۱علوم اجتماعی و علوم انسانی۶۵۰۰ تا ۹۲۰۰ یورو در سال
۲برنامه های علوم فنی و علمی۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو در سال
۳معماری و طراحی۱۵۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰ یورو در سال

هزینه های زندگی در سوئد

سوئد یکی از کشورهایی است که بیشترین مالیات را در اروپا دارا می باشد. هزینه های زندگی در سوئد برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه تخمین زده می شود. هزینه عنوان شده شامل هزینه های اجاره مسکن، خوراک، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن در زمان تحصیل در سوئد است.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی سوئد

برای تحصیل در سوئد، دانشجویان باید در ابتدای راه برای اخذ پذیرش و پس از آن مراجعه به سفارت اقدام نمایند. در ادامه این بخش به شرایط اخذ پذیرش و آمادگی مدارک برای سفارت می پردازیم.

مرحله اول: پذیرش

درخواست های کارشناسی ارشد در سوئد از طریق پذیرش دانشگاه در سامانه آنلاین سوئد انجام می شود و قادر خواهید بود حداکثر چهار دوره کارشناسی ارشد را بطور همزمان درخواست کنید. دانشجویان برای ادامه تحصیل در کشور سوئد در ابتدا مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور و پس از آن برای دریافت ویزا اقدام نمایند. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش:

 • سوابق تحصیلی
 • ریز نمرات
 • مدرک زبان
 • پاسپورت
 • توصیه نامه از اساتید
 • انگیزه نامه که دلیل انتخاب کشور سوئد را به شکل مطلوبی عنوان کرده باشد.
 • رزومه تحصیلی

هزینه ارسال مدارک برای بررسی بخش ادمیشن یا پذیرش دانشگاه های سوئد در حدود ۱۰۰ یورو محاسبه می شود. دانشجویان پس از اخذ پذیرش از دانشگاه، مدارک لازمه برای مراجعه به سفارت را آماده و وقت مصاحبه را دریافت می کنند.

مرحله دوم: آمادگی ویزا

پس از اتمام مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه، علاقه مندان به تحصیل در سوئد روند آمادگی مدارک برای سفارت را در دستور کار قرار می دهند. برای اقامت بیش از ۹۰ روز در سوئد، دانشجویان ایرانی ملزم به دریافت ویزای تحصیلی می باشند. در ابتدای راه برای دریافت وقت سفارت که پروسه آن به صورت آنلاین می باشد، اقدام نمایید. از مهم ترین مدارک برای روز مصاحبه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پذیرش از یک دانشگاه معتبر
 2. رسید اولین قسط شهریه دانشگاه
 3. تمکن و گردش مالی

مدارک لازم برای تحصیل در سوئد

ما در این مطلب قصد داریم شما را مهم ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد آشنا کنیم این مدارک ضروری به شرح زیر است:

 1. ارائه ی مدارک معتبر هویتی مانند شناسنامه، پاسپورت دارای اعتبار، عکس پرسنلی و…
 2. ارائه ی گواهی معتبر عدم سوء پیشینه و جرایم خلافکاری برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد الزامی است.
 3. ارائه ی مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات با ترجمه به زبان انگلیسی
 4. اگر دانشجو دارای مدرک معتبر مرتبط با آموزش زبان انگلیسی در سطوح مختلف آیلتس و تافل است باید برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد به دانشگاه مورد نظر ارائه دهد.
 5. ارائه ی گواهی معتبر تحت عنوان انگیزه‌نامه یا توصیه‌نامه برای تحصیل در مقطع ارشد و دکتری ضروری است.
 6. ارائه ی سوابق کاری و تحصیلی به همراه کپی مدارک
 7. ارائه ی گواهی های لازم برای اثبات تمکن مالی و پرداخت هزینه های مربوط به کار یا تحصیل
 8. تکمیل بدون نقص مدارک مربوط به اخذ ویزای تحصیلی سوئد
 9. شما باید فیش واریزی مربوط به پرداخت شهریه دانشگاه خود را ارائه دهید.
 10. ارائه ی نامه ی پذیرش یا تاییدیه تحصیلی از دانشگاه مورد نظر برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد الزامی است.
 11. شما باید گواهی معتبری را مبنی بر تایید سلامت پزشکی خود به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید.

امکان ویزای تحصیلی سوئد در سال ۲۰۲۳

با توجه به سخت تر شدن و کاهش شانس ویزای تحصیلی در کشورهایی مثل آمریکا و استرالیا، بسیاری از علاقه مندان به تحصیل به کشورهای اروپایی روی می آورند. سوئد به عنوان یکی از برترین کشورهای اروپایی راه های ادامه تحصیل را در این کشور باز گذاشته است. دانشجویان و علاقه مندان به تحصیل در صورت ارائه مدارک عنوان شده قادر خواهند بود برای تحصیل در سوئد اقدام نمایند.

با توجه به تغییر قوانین در سال ۲۰۱۱ که به موجب آن دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این کشور ملزم به پرداخت هزینه می باشند، همچنان مقصدی ایده آل برای ادامه تحصیل قلمداد می شود. دوره تحصیلی دکترا به واسطه فرصت فراوان کسب بورسیه در دانشگاههای سوئد، به عنوان محبوب ترین مقطع تحصیلی شناخته می شود.

اقامت پس از تحصیل در سوئد

۱. اقامت پس از تحصیل از طریق کاریابی

دانشجویان می توانند پس از پایان دوره ی تحصیلات خود در سوئد از طریق استخدام در شغل مورد نظر و تحویل گواهی کارفرمای خود نوع ویزا را از تحصیلی به کاری تغییر دهند و به این ترتیب اقامت دائم شان را در این کشور اخذ نمایند.

۲. اقامت پس از تحصیل از طریق سرمایه گذاری

دانشجویان پس از پایان دوره ی تحصیلات خود می توانند از طریق سرمایه گذاری در پروژه های کاری مختلف اقامت دائم شان را در این کشور اخذ نمایند ضمن اینکه از حمایت های دولت برخوردار می شوند

۳. اقامت پس از تحصیل از طریق ازدواج

دانشجویان می توانند از طریق ازدواج با شخصی که تابعیت این کشور را دارد اقامت دائم شان را در سوئد پس از پایان دوره ی تحصیلات خود اخذ نمایند.

ضمن اینکه برای دریافت این مجوز لازم است شما تمکن مالی و محل اقامت خود را به صورت مشخص برای دولت این کشور به اثبات برسانید.

۴. اقامت پس از تحصیل از طریق پناهندگی

دانشجویان پس از پایان دوره ی تحصیلات در این کشور می توانند از طریق ارائه ی دلایل کافی مبنی بر عدم بازگشت به کشور مبدا اقامت دائم شان را در این کشور تحت عنوان پناهنده اخذ نمایند.

۵. اقامت پس از تحصیل از طریق تولد فرزند

والدینی که فرزندشان در خاک سوئد متولد می شوند می توانند با ارائه ی مدارک لازم اقامت دائم خود را در این کشور اخذ نمایند.

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی نیوزیلند

دلایل زیادی برای پذیرفته نشدن درخواست ویزای تحصیلی شما وجود دارد ما در ادامه ی این مطلب قصد دارین تا شما را با مهم ترین عوامل ریجکتی ویزای تحصیلی از سوی اداره ی کنسولگری سوئد آشنا کنیم پس در ادامه همراه ما باشید.

 1. اگر مدارک هویتی شما دارای اعتبار قانونی نباشد و آسیب خورده و مخدوش شده باشد
 2. اگر مدارک هویتی شما به صورت غیر حقیقی و جعلی باشد به احتمال زیاد پس از بررسی مدارک ارائه شده با درخواست شما مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی سوئد موافقت نخواهد شد.
 3. اگر شما دلایل مناسبی را برای انگیزه ی خود از مهاجرت به نیوزلند ارائه ندهید و اداره ی پلیس این کشور از نیت شما دچار ابهام شود ممکن است با درخواست شما موافقت نکند.
 4. اگر مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیل در سوئد کامل نبوده و یا دارای نقص باشد.

اگر متقاضی دارای سوء سابقه ی خلافکاری و جرایم کیفری و قضایی باشد ممکن است پس از بررسی پرونده شما پلیس این کشور به دلیل حفظ امنیت داخلی با درخواست تان موافقت نکند.

 1. اگر شما دارای سابقه ی بیماری های واگیردار و یا خطرناک باشید مانند ایدز، هپاتیت و…
 2. اگر نوع ویزای درخواستی با انگیزه ی واقعی تان مبنی بر مهاجرت به این کشور مطابقت نداشته باشد یعنی شما اقدام به اخذ ویزای تحصیل در سوئد نمایید درحالی که برای کار کردن و یا سرمایه گذاری به این کشور مهاجرت کنید.
 3. اگر شما دارای تمکن مالی مناسب برای مهاجرت به سوئد نباشید و نتوانید مخارج مربوط به کار و یا تحصیل در سوئد خود را بپردازید با پذیرش درخواست ویزای تحصیلی شما مخالفت می شود.
 4. اگر شما در گذشته برای دریافت ویزا از این کشور اقدام کرده باشید ولی به دلایل مختلفی از ویزای خود به درستی استفاده نکرده باشید ممکن است درخواست مجدد مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی سوئد از سوی اداره ی کنسولگری این کشور پذیرفته نشود.تحصیل پزشکی در سوئدسوئد ششمین کشور بزرگ اروپاست، به دلیل کیفیت، بهداشت، امنیت و رفاه بالا، شرایط مناسبی جهت تحصیل در رشته پزشکی در سوئد برای متقاضیان ایجاد شده است. سوئد به دلیل پیشرفت چشمگیر در نظام آموزشی و حق انتخاب زبان تحصیل برای متقاضیان بین المللی، طرفداران بسیار زیادی از سراسر جهان دارد.این کشور سالانه دانشجویان بسیار زیادی را در رشته پزشکی مورد پذیرش قرار می دهد. از این جهت که رشته پزشکی جزء پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در این کشور به شمار می رود، این امکان برای دانشجویان وجود دارد که علاوه بر زبان سوئدی به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند. بنابراین دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در رشته پزشکی در سوئد ملزم به ارائه مدرک زبان هستند. البته متقاضیان می توانند پیش از شروع تحصیل از کلاسهای مقدماتی آموزش زبان در کشور سوئد استفاده کنند.

 

شرایط تحصیل پزشکی در سوئد

اغلب دانشگاه های سوئد دارای برنامه ریزی و سازماندهی مشترک هستند و تمامی آنها بر اساس یک سیستم آموزشی مشخص دوره های خود را برگزار می کنند. رشته پزشکی در سوئد حدود ۵ سال به طول می انجامد. در طول این دوره متقاضیان می بایست دروسی از قبیل فرآیند فیزیولوژیکی مواد و همچنین علوم پزشکی پایه را فرا بگیرند.

در طی مدت ۵ ساله دانشجویان ملزم به گذراندن دوره ۱۸ ماهه کارآموزی هستند. این دوره تحت نظارت اداره کل آموزش عالیه کشور سوئد برگزار و بررسی می شود. دانشجویان پزشکی در دانشگاه های سوئد زیر نظر بهترین و حرفه ای ترین اساتید آموزش هایی همچون جلوگیری از ابتلا به امراض، پیشگیری و درمان امراض را فرا می گیرند.

بنابراین آنها تمامی مهارت های تخصصی را در رشته پزشکی کسب خواهند کرد. طول دوره پزشکی نسبت به سایر دوره های تحصیلی بسیار طولانی است و دانشجویان می بایست به صورت تمام وقت حدود یازده ترم تحصیل کنند.

دانشجویان در ترم های اولیه پیرامون نحوه ساختار و عملکرد آناتومی انسان اطلاعاتی کسب می کنند. مطالعات ترم های نخست در زمینه زیست شناسی سلولی، بافت شناسی، فیزیولوژی، ژنتیک و زیست شناسی عمومی انجام می شود.در ترم های پایانی دروس تخصصی مرتبط با آسیب شناسی، عمومی انجام می شود. در ترم های پایانی دروس تخصصی مرتبط با آسیب شناسی، عفونت یابی، میکروب شناسی، اختلال های پوستی، جراحی پزشکی، مغز و اعصاب آموزش داده می شود. در پایان دوره از دانشجویان آزمون کتبی و شفاهی گرفته می شود که در صورت قبولی به آنها مدرک اعطا خواهد شد.

کدام دانشگاه های سوئد مورد تایید وزارت بهداشت هستند؟

همواره یکی از دغدغه های متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی مورد تایید بودن دانشگاه مقصد از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور است. بنابراین بسیار مهم است که دانشجویان پیش از هر گونه اقدامی از مورد تایید بودن دانشگاه خود اطمینان حاصل نمایند تا پس از سپری کردن زمان طولانی و پرداخت هزینه های تحصیل بتوانند مدرکی مورد قبول جهت کار یا تخصص ارائه کنند. در ادامه جهت رفاه حال متقاضیان به معرفی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت می پردازیم:

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

 • Karolinska
 • Gotheburg
 • Malmo
 • Lund
 • Uppsala
 • Linkoping
 • Umea
 • Orebro
 • Kthroyal
 • Stockholm

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته پزشکی در سوئد کدام هستند؟

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه های سوئد همواره مورد توجه دانشجویان بین المللی از سراسر جهان قرار دارد. دانشگاه های سوئد از کیفیت بالای تحصیل و استاندارد های آموزشی در زمینه پزشکی بهره مند هستند، بنابراین رقابت بسیار زیادی بین متقاضیان برای ورود به این رشته در این کشور وجود دارد. اغلب دانشگاه های سوئد دارای رنکینگ بالای علمی در جهان هستند.

در ادامه قصد داریم به معرفی دانشگاه های معتبر این کشور طبق ارزیابی QS پرداخته و رتبه هر یک را بیان کنیم:

 1. Lund
 2. Kth royal
 3. Upp sala
 4. Karolinska
 5. Linkoping
 6. Gothenburg
 7. Umea
 8. Jonkoping
 9. Malmo

چگونه برای تحصیل پزشکی در سوئد اقدام کنم؟

متقاضیان ورود به رشته پزشکی در سوئد می بایست دقت کنند که دانشگاه های سوئد معیار ارزیابی جهت مدارک فرد دارند. این معیار ارزیابی (MR)(Merit Rating) نام دارد.مدارک دانشجویان پس از ارزیابی توسط واحد مربوطه دارای نمره ای خواهد بود. هر دانشگاه طبق اولویت های خود حداکثر و حداقلی برای این نمره تعیین کرده است.

هر چه نمره فرد به حداکثر درجه مشخص شده نزدیک تر باشد پذیرش فرد با شانس بالاتری امکان پذیر خواهد بود. شایان ذکر است که این درجه از نمرات برای دانشگاه ها متفاوت خواهد بود و دانشگاه ها نیز سالانه این حداکثر نمره را تغییر می دهند. دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در سوئد را دارند، جهت تحصیل به زبان سوئدی می بایست آزمونی به نام TISUS را سپری کنند.

این آزمون نشان از تسلط به زبان سوئدی است و دانشجویان پیش از هر اقدامی مستلزم پاس کردن این آزمون هستند. این آزمون دارای سه بخش درک مطلب (Reading)، بخش نوشتاری(Writing) و بخش مصاحبه (speaking) می باشد. این آزمون چند بار در سال برگزار می شود و متقاضیان می توانند حتی خارج از سوئد امتحان بدهند.

متقاضیانی که تمایل به شرکت در این آزمون در خارج از سوئد دارند می بایست به سفارت سوئد مراجعه کرده و در آزمون ثبت نام کنند.هزینه این آزمون در داخل سوئد حدود ۱۶۰۰ کرون و در خارج از سوئد حدود ۲۰۰۰ کرون است.نکته حائز اهمیت در این آزمون این است که بر خلاف آزمون آیلتس یا تافل نمره ای برای متقاضیان وجود ندارد و تنها قبولی یا مردودی مطرح خواهد شد.

مدارک مورد نیاز پذیرش دانشگاه

جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد ارسال مدارک زیر الزامی است:

 • مدرک زبان آیلتس
 • ارائه موضوع تحقیقاتی
 • حساب بانکی
 • مدرک تحصیلی و ریز نمرات
 • کپی و اصل شناسنامه
 • ارائه انگیزه نامه

ویزا تحصیلی سوئد

متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در سوئد را دارند می بایست نسبت به اخذ ویزای تحصیلی سوئد اقدام نمایند. ویزای سوئد از نوع شینگن است و متقاضیان می توانند پس از دریافت به هرکدام از کشورهای عضو این پیمان سفر کنند. داشتن مدارک زیر جهت اخذ ویزای تحصیلی سوئد می بایست از الزامات است:

 • گذرنامه و کپی از صفحات آن
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • صورت حساب مالی
 • پرداخت هزینه های درخواست

هزینه تحصیل پزشکی در سوئد چقدر است؟

هزینه های تحصیل و قوانین پذیرش برای دوره ها و دانشگاه های مختلف، متفاوت است. از این رو شهریه هر دانشگاهی بستگی به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر فرد دارد. تحصیل در رشته پزشکی در سوئد برای دانشجویان بین المللی مستلزم پرداخت هزینه می باشد. هزینه تحصیل پزشکی در سوئد با توجه به خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه تعیین می شود. میزان این هزینه تقریباً سالانه بین ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو می باشد.

شایان ذکر است که دانشجویان می بایست هزینه بررسی و پردازش مدارک را به صورت جداگانه پرداخت کنند.

هزینه های زندگی در سوئد

بررسی هزینه زندگی در سوئد از جمله مواردی است که متقاضیان با آگاهی از آن می توانند بهتر و راحت تر در مورد زندگی و انتخاب خود تصمیم گیری نمایند.

بنابراین اطلاع از شرایط هزینه ها بسیار مهم و ضروری است. به طور کلی هزینه زندگی برای دانشجویان پزشکی در سوئد ماهیانه حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ یورو خواهد بود که این مبلغ شامل هزینه های مسکن، خوراک، رفت و آمد و بیمه می باشد. شایان ذکر است هزینه های زندگی در مناطق مختلف سوئد متفاوت است و به هزینه های زندگی افراد بستگی به نوع زندگی و عادات خرج کرد آنها دارد.

البته دانشجویان در کشور سوئد این امکان را دارند که به همراه تحصیل کار دانشجویی انجام دهند و تا حدودی هزینه های زندگی و تحصیل خود را پوشش دهند.

مزایا و معایب تحصیل در رشته پزشکی در سوئد چگونه است؟

سوئد یکی از سه کشور اسکاندیناوی است که در شمال اروپا واقع است. تحصیل و زندگی در این کشور با بالاترین استاندارد های زندگی می تواند مقصدی رویایی برای متقاضیان محسوب شود. دولت سوئد سالانه میلیون ها دلار بابت کمک هزینه های تحصیلی و بورسیه در اختیار دانشگاه ها قرار می دهد. در ادامه قصد داریم چند مورد از مزایای تحصیل در کشور سوئد را مورد بررسی قرار دهیم:

ثبات اقتصادی

سوئد با داشتن استاندارد های بالای اجتماعی و اقتصادی جزء با ثبات ترین کشور های اروپایی محسوب می گردد. چرخه اقتصاد این کشور بر محور صنایع چوبی و ماشین آلات وابسته به آن، کاغذ، محصولات فولادی و آهنی، وسایل نقلیه موتوری و مواد شیمیایی است. این کشور جزء کشور های ثروتمند منطقه به شمار می رود. بنابراین دانشجویانی که این کشور را به عنوان مقصد تحصیل، کار و زندگی خود بر می گزینند، هیچ گونه دغدغه ای بابت اشتغال خود نخواهند داشت.

صدور ویزای همراه

یکی از مزایایی که این کشور نسبت به سایر کشور های اروپایی از جمله آلمان دارد این است که بر خلاف کشور آلمان که صدور ویزا برای همراهان دانشجو با مشکلات و موانع فراوانی همراه است و حتی در برخی موارد صدور آن امکان پذیر نیست. در کشور سوئد فرد متقاضی با داشتن ویزای تحصیلی اجازه بردن همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به عنوان همراه دارد. همسر متقاضی پس از گذشت یک ترم می تواند نسبی به تحصیل خود در دانشگاه های سوئد اقدام کند و با هزینه بسیار پایین تحصیل کند. حتی اگر به زبان سوئدی تسلط نداشته باشد می تواند از کلاسهای آموزشی جهت یادگیری زبان سوئدی بهره مند شود.

ایده پردازی و کشف استعداد

سوئد با وجود جمعیت کمی که دارد بزرگترین دانشگاه های جهان را در خود جای داده و دارای رتبه دوم آموزشی جهان می باشد. از مهمترین اصول آموزشی در سوئد ایده پردازی و کارهای خلاقانه است. سیاست های آموزشی در سوئد به گونه ای است که افراد را تشویق به ایده پردازی کرده و باعث کشف استعداد ها می شود.

قابل ذکر است که سوئد یکی از بزرگترین کشور ها در زمینه ثبت اختراع است و سالانه هزاران اختراع جهانی دارد. این نکته بدیهی است که حتی در کشوری که بالاترین استاندارد زندگی و تحصیل را دارد، معایبی نیز وجد داشته باشد. بنابراین پیشنهاد می کنیم متقاضیان پیش از هرگونه اقدامی نسبت به مزایا و معایب تحصیل و زندگی در این کشور آگاهی های لازم را کسب کنند تا تصمیم و انتخابی منطقی تر داشته باشند. در ادامه قصد داریم برخی از معایب تحصیل و زندگی در سوئد را جهت رفاه بیشتر متقاضیان برشماریم.

شرایط آب و هوایی

سوئد دارای آب و هوای بسیار سرد است و همواره زمستانهایی سرد و طولانی دارد. اغلب روزها مردم این نواحی از آفتاب و نور طبیعی محروم هستند، البته این مورد یکی از شاخه های سرزمین شمالی ار.پا به شمار می رود. تنها بخش کوچکی از این کشور در قسمت جنوبی تابستان گرم و کوتاهی دارد و در بیشتر بخش ها به دلیل نزدیکی به قطب شمال ۶ ماه شب و ۶ ماه روز است. بنابراین متقاضیان تحصیل در این کشور همواره باید این موضوع را مورد توجه قرار دهند.

مالیات

به دلیل حمایت دولت از بهداشت و درمان و آموزش و پرورش، مردم سوئد ملزم به پرداخت مالیات های سنگین هستند. پرداخت مالیات بیش از حد همواره، افراد را در طبقه متوسط نگه می دارد. البته ذکر این نکته ضروری است که با پرداخت مالیات افراد از مراقبت های بهداشتی رایگان بهره مند خواهند شد.

فقدان مسکن

در شهرهای بزرگ سوئد به ویژه استکهلم، اغلب افراد با کمبود مسکن اجاره ای مواجه اند. دلیل این موضوع هزینه بالای ساخت و ساز و همچنین نبود زمین برای فروش در شهر هاست. بنابراین با توجه به هدف مهاجرت شما به این کشور جزء مهمترین معایب اقامت در این کشور به شمار می رود.

تحصیل داروسازی در سوئد

داروسازی علم پیوند علوم انسانی و شیمی است. این علم با تولید و توسعه داروها، مطالعات پیرامون ایمنی بیماران و کارایی داروها مواجه است. در این مقاله اطلاعاتی را در زمینه داروسازی در سوئد به شما ارائه خواهیم کرد.

علوم مرتبط با داروسازی

شخصی که علاقه مند است در دوره داروسازی تحصیل کند می بایست در ابتدا مطالعاتی در زمینه علوم شیمی، زیست شناسی، فیزیولوژی و داروشناسی انجام دهد. پس از آشنایی و گذراندن دوره های عمومی شخص می تواند تخصص خاصی در زمینه شناخت داروهای جدید و شناخت بیماری ها را کسب کند.

با مطالعه در این زمینه فرد مهارتهایی از قبیل تجویزهای مختلف پزشکان، داروها، تجویز دارو، عمل های بالینی و چگونگی واکنش بدن به حالات مختلف را کسب خواهد کرد. به دلیل تقاضاهای بسیار زیاد ورود به رشته های داروسازی معمولا بسیار رقابتی است و از الزامات ورود به این رشته داشتن نمره بالا در دروس شیمی، زیست شناسی، فیزیک و ریاضیات است.

تحصیل در سوئد

دانشگاه های سوئد عموما بر پایه علوم تحقیقاتی و ابداعات و تفکرات خلاقانه استوار است. کشور سوئد عموما دارای جامعه ای چند فرهنگی است و درهای آن معمولا بر روی دانشجویان بین المللی تحصیل در سوئد باز است.

داروسازی در سوئد

داروسازی به عنوان شاخه ای از رشته های پزشکی است. دوره های داروسازی درسوئد به صورت مقاطع لیسانس و فوق لیسانس است و محتوای این دوره ها اغلب با گذراندن دوره های آزمایشگاهی و عملی و همچنین با تحقیق و بررسی در زمینه تاثیر و ترکیب داروها و ابداع داروهای جدید همراه است. شهریه دانشگاه های سوئد بسته به اینکه خصوصی باشد یا دولتی کاملا متفاوت است.
داروسازی اغلب گرایش های متفاوتی دارد که فرد می تواند در آن زمینه تخصص خود را اخذ کند. گرایش هایی از قبیل:
داروشناسی: این گرایش اغلب مربوط به ارتباط و تاثیر دارو بر بدن و چگونگی جذب دارو و روش های تحویل دارو را در برمی گیرد.

میکروب شناسی و ایمن شناسی: میکروب شناسی مربوط به مطالعه موجودات میکروسکوپی است و گرایش ایمن شناسی مربوط به مطالعاتی پیرامون سیستم های ایمنی بدن و شناخت بیماری هاست.

توسعه دارویی: یکی دیگر از این گرایش ها توسعه دارویی است که مربوط به مباحثی پیرامون ساخت و ترکیب و در نهایت ایجاد دارویی جدید و شناخت فرایند های ساخت و تولید و تجارت دارو می باشد.

چند دانشگاه برتر داروسازی در سوئد

دانشگاه گوتنبرگ

این دانشگاه دارای حدود ۳۷۰۰۰ دانشجو است و به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه های شمال اروپا محسوب می شود. این دانشگاه در سال ۱۸۹۱ تاسیس شد. دانشگاه گوتنبرگ علاوه بر دوره های تحصیلی به زبان سوئدی دارای چندین دوره متفاوت به زبان انگلیسی است.

این دانشگاه با داشتن ۸ دانشکده و ۳۸ دپارتمان جزء دانشگاه هایی است که تنوع بسیار زیادی در رشته های تحصیلی دارد. این دانشگاه زیر نظر دولت اداره می شود اما هر دانشکده به طور مستقل قادر به اداره دانشکده ها می باشد.

دانشگاه امئو umea

این دانشگاه بزرگترین مرکز آموزش عالی در شمال سوئد است که دارای بیش از ۳۱۵۰۰ دانشجو ست. دانشگاه امئو دانشگاهی دولتی است که در سال ۱۹۶۵ تاسیس شد. این دانشگاه دارای رتبه ۳۳۸ در دنیاست. دانشگاه امئو دارای چندین دانشکده است که در رشته ها و زمینه های متفاوت دانشجو می پذیرد.

کارولینزکا karolinska

دانشگاهی است که در استکهلم واقع شده است و در رشته های داروسازی در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی دوره های تحصیلی به دانشجویان ارائه می دهد. این دانشگاه از سال ۱۹۰۱ آغاز به کار کرد.

این دانشگاه دارای ۸۰۰۰۰ دانشجو ست که حدود ۵۰۰۰ نفر آنها بین المللی هستند. پس از فارغ التحصیلی بسیاری از دانشجویان می توانند جذب سازمان بهداشت جهانی، موسسه ملی علوم اعصاب، موسسه پزشکی محیطی لایبنیس و دیگر مراکز معتبر شوند.

دانشگاه چالمرز chalmers

طبق نظرسنجی عمومی صورت گرفته این دانشگاه به عنوان بهترین دانشگاه سوئد شناخته می شود. این دانشگاه، دانشگاهی بسیار پیشرفته با برنامه های انگلیسی زبان شناخته شده است. این دانشگاه در سال ۱۸۲۹در شهر گوتنبرگ که دومین شهر بزرگ سوئد است، تاسیس شد. این دانشگاه در رتبه بندی QS دارای رتبه ۱۲۸ است.

مشاغل و بازار کار

از بارزترین و مشهودترین مکانهایی که یک داروساز می تواند در آنجا مشغول شود، داروخانه است. البته ناگفته نماند که فارغ التحصیلان این رشته در مکان هایی مانند: آزمایشگاه ها، بیمارستان ها، سازمان های دارویی، شرکت های داروسازی و … می توانند مشغول به کار شوند. فارغ التحصیلان این رشته در بخش تحقیقات نیز می توانند نقش بسزایی ایفا کنند.

شهروندان کشورهایی که خارج از اتحادیه می باشند، برای تحصیل در سوئد و مهاجرت به این کشور ملزم به دریافت ویزای تحصیلی سوئد هستند. این در حالی است که شهروندان اتحادیه اروپا برای تحصیل در سوئد نیازی به اخذ ویزای تحصیلی نخواهند داشت.

سوئد از جمله کشورهای تراز اول اروپا و جهان محسوب می شود که در منطقه اسکاندیناوی واقع گردیده است. دانشگاه های سوئد شهرتی جهانی دارند و از امکانات آموزشی فوق العاده ای برخوردار می باشند. از سوی دیگر سوئد از بالاترین استانداردهای زندگی و امکانات رفاهی در سطح جهان برخوردار می باشد، از این رو این کشور همواره مقصد بسیار محبوبی برای دانشجویان بین المللی به شمار می آید. در ادامه این مطلب با شرایط ویزای تحصیلی سوئد بیشتر آشنا خواهیم شد.

شرایط ویزای تحصیلی سوئد

افرادی که قصد ادامه تحصیل در سوئد را دارند ملزم به اخذ ویزای تحصیلی این کشور می باشند. معمولاً مدت اعتبار ویزای تحصیلی سوئد به اندازه طول دوره تحصیلی افراد خواهد بود. در واقع ویزای تحصیلی سوئد شرایط حضور افراد در این کشور برای تحصیل و کار را فراهم می نماید. دانش آموزان و دانشجویان بین المللی می توانند جهت ادامه تحصیل در کلیه مقاطع تحصیلی از دبستان تا دانشگاه برای مهاجرت به سوئد اقدام نمایند. برای دوره های تحصیلی بیش از ۳ ماه اخذ ویزای تحصیلی سوئد الزامی خواهد بود.

دانشجویان بین المللی در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی سوئد قادر خواهند بود تا همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را به عنوان همراه در این کشور داشته باشند. همسر فرد متقاضی ویزای تحصیلی با ارائه مدارک و سوابق کاری می تواند به صورت تمام وقت در این کشور مشغول به کار شود. با توجه به محل سکونت، فرزندان می توانند با کمترین هزینه های ممکن در مدارس دولتی به تحصیل بپردازند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی سوئد

بدون شک برای دریافت هر نوع ویزایی افراد متقاضی ملزم به ارائه مدارک مشخصی خواهند بود. ویزای تحصیلی سوئد نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد علاوه بر رزومه تحصیلی و مدرک زبان اثبات توانایی مالی جهت پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد الزامی خواهد بود.

لازم به ذکر است اثبات توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی (تمکن مالی) برای دانشجویات مجرد و متاهل متفاوت خواهد بود. در واقع دانشجویانی که متاهل می باشند یا فرزند دارند بسته به تعداد نفرات خانواده خود می بایست دارای تمکن مالی بیشتری باشند. به طور کلی لیست مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد به شرح ذیل می باشد.

لیست مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد

 • پاسپورت معتبر
 • رزومه تحصیلی ( CV)
 • نامه پذیرش معتبر از دانشگاه های سوئد
 • ارائه نامه تمکن مالی
 • مدرک زبان (برای مقاطع دانشگاهی)
 • STUDY PLAN
 • بیمه دانشجویی
ویزای تحصیلی سوئد

مراحل و نحوه گرفتن ویزای تحصیلی سوئد

به طور کلی برای دریافت بورسیه تحصیلی سوئد ۲ مرحله اصلی وجود دارد. مرحله اول دریافت نامه پذیرش از دانشگاه ها یا کالج های سوئد خواهد بود، و مرحله نهایی ویزای تحصیلی سوئد از سفارت می باشد. متقاضیان اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر می بایست رزومه تحصیلی خود را برای ارسال نمایند، پس از بررسی و تایید مدارک ارسالی از سوی دانشگاه فرد متقاضی می بایست هزینه یک ترم تحصیلی را به حساب دانشگاه مورد نظر واریز نماید، سپس نامه پذیرش صادر می گردد.

پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه افراد به منظور اخذ ویزای تحصیلی سوئد با جمع آوری مدارک مورد نیاز نظیر نامه تمکن مالی، رزومه تحصیلی، مدرک زبان و… در زمان مشخص شده به سفارت مراجعه می نمایند. توجه داشته باشید وجود هرگونه نقص و کمبودی در مدارک ارائه شده به سفارت می تواند باعث عدم صدور ویزای تحصیلی از سوی آفیسر پرونده شود. مراحل کلی دریافت ویزای تحصیلی سوئد به شرح ذیل می باشد.

 1. تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی سوئد
 2. پرداخت هزینه درخواست ویزا به سفارت
 3. بررسی درخواست فرد متقاضی توسط سفارت
 4. مراجعه حضوری به سفارت در زمان تعین شده
 5. دریافت جواب سفارت نسبت به درخواست ویزا
ویزای تحصیلی سوئد

هزینه های دریافت ویزای دانشجویی سوئد

معمولاً کلیه سفارتخانه ها برای صدور هر نوع ویزای مبالغی را به عنوان کارمزد از متقاضیان ویزا دریافت می نمایند. از سوی دیگر افراد در اغلب موارد برای تمدید یا تبدیل ویزای خود نیز می بایست مبالغ مشخصی را پرداخت نمایند. دانشجویانی که متاهل هستند و دارای فرزند می باشند برای دریافت ویزای همراه ملزم به پرداخت مبالغ جداگانه ای خواهند بود، البته معمولاً مبالغ دریافتی برای افراد بالای ۱۸ سال بیشتر از کودکان و نوجوانان است. به طور کلی هزینه های اخذ ویزای تحصیلی سوئد به شرح ذیل می باشد.

شرایط سنیویزای تحصیلیاجازه اقامت پس از تحصیلویزای همراهمجوز اقامت دائم
بزرگسالان۱۵۰۰ کرون۱۵۰۰ کرون۱۵۰۰ کرون۱۵۰۰ کرون
کودکان۷۵۰ کرون۷۵۰ کرون۷۵۰ کرون۷۵۰ کرون

مدت زمان پاسخگویی سفارت سوئد

معمولاً برای ارائه درخواست صدور ویزا تحصیل ۲ روش برای متقاضیان وجود دارد. درواقع افراد می توانند هم به صورت حضوری با مراجعه به سفارت و هم به صورت آنلاین درخواست خود را ارائه نمایند. توجه داشته باشید درخواست های آنلاین به طور معمول بسیار سریعتر از درخواست های کاغذی مورد بررسی قرار می گیری، از این رو پیشنهاد می کنیم درخواست خود را به صورت آنلاین ارائه نمایید. مدت زمان پاسخگویی سفارت به درخواست ویزای تحصیلی سوئد معمولاً ۹۰ روز می باشد، البته این مدت زمان ممکن است با تغیر همراه شود.

به عنوان مثال در صورتی که مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت در زمان مناسب تهیه نگردد و یا مدارک ارائه شده به سفارت با کمبود همراه باشد، آفیسر درخواست تکمیل نواقص پرونده در مدت مشخصی را به شما ارائه می دهد که این پروسه می تواند موجب تاخیر در روند اجرایی کار شود. از سوی دیگر ترافیک کاری سفارت نیز از دیگر دلایل تغیر مدت زمان پاسخگویی سفارت به درخواست ویزای تحصیلی سوئد خواهد بود. از این رو زمان بندی مناسب و تهیه مدارک مورد نیاز در زمان مناسب می توان از ایجاد هرگونه تاخیر و خللی جلوگیری نماید.

ویزای تحصیلی سوئد

شانس دریافت ویزای تحصیلی سوئد در سال ۲۰۲۱

کشور سوئد به لطف سیستم آموزشی بسیار مدرن و یکپارچه، دانشگاه های معتبر، امکانات آموزشی و رفاهی ایده ال و… همواره به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در راستای جذب دانش آموزان و دانشجویان بین المللی محسوب می شود. از سوی دیگر با توجه به هزینه های بالای زندگی و تحصیل در برخی از کشورهای اروپایی و همچنین کشورهای نظیر آمریکا و کانادا شمار دانشجویان بین المللی که سوئد را برای ادامه تحصیل انتخاب می نمایند، روز به روز در حال افزایش است.

از سوی دیگر دانشگاهها و دولت سوئد با ارائه تسهیلات دانشجویی و حمایت های مالی که در قالب بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی متنوع ارائه می شود زمینه جذب دانشجویان مستعد را فراهم نموده اند. علاوه بر این بازار کار مناسب پس از تحصیل و کسب درآمد قابل توجه یکی از عوامل اصلی محبوبیت سوئد در بین دانشجویان بین المللی می باشد. به طور کلی دانشجویان بین المللی با ارائه مدارک مورد نیاز که پیش تر در این مطلب ذکر گردید، می توانند به راحتی ویزای تحصیلی سوئد را دریافت نمایند.

معرفی کامل دانشگاه های سوئد

کشور سوئد از جمله کشورهایی است که دارای بالاترین استانداردهای تحصیل، زندگی، رفاه اقتصادی و اجتماعی می باشد. رسالت اصلی دانشگاه های سوئد پرورش افراد تحصیل کرده و ماهر می باشد، در واقع افراد تحصیل کرده و نیروی کار ماهر یکی از سرمایه های کشور سوئد به شمار می آید. سیستم آموزشی مدرن، دانشگاه های معتبر، امکانات آموزشی و رفاهی به همراه مزایای بی شمار دیگر، سوئد را به مقصد نهایی بسیاری از دانشجویان بین المللی تبدیل نموده است.

کشور سوئد در کلیه مقاطع تحصیلی دانشجو می پذیرد، در کلیه کشورهای اسکاندیناوی از جمله سوئد اغلب رشته های تحصیلی در مقطع دکترا به صورت بورسیه تحصیلی ارائه می گردند. به همین علت اخذ پذیرش در این مقطع تحصیل در سوئد طرفداران فراوانی دارد.

علاوه بر دانشگاه های معتبر کشور سوئد، کالج های این کشور نیز در امر پذیرش دانشجو فعالیت چشم گیری دارند. هر ساله کالج های زبان، فنی حرفه ای و دوره های تخصصی در سوئد مقصد شمار قابل توجهی از دانشجویان بین المللی می باشند. توجه داشته باشید هزینه کالج ها در سوئد بسته به رشته و طول دوره مورد نظر متفاوت خواهد بود.

اعتبار دانشگاه های سوئد

بدون شک سوئد یکی از پیشرفته ترین کشورهای اروپا و منطقه اسکاندیناوی می باشد. این کشور ترکیب شگفت انگیزی از نظام آموزشی مدرن، کیفیت بالای زندگی و جامعه ای مهاجر پذیر می باشد، این شرایط سوئد را به کشور محبوب دانشجویان تبدیل نموده است.

طی سال های اخیر بر اساس رده بندی وب سایت Study.EU سوئد همواره کشوری ایده آل جهت تحصیل دانشجویان بین المللی به شمار می آید. دانشگاه های کشور سوئد از اعتبار فوق العاده بالایی برخوردار می باشند، طبق رتبه بندی جهانی QS پنج دانشگاه این کشور همواره جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

سوئد دارای دانشگاه های معتبری است که اکثر این دانشگاه ها مورد تائید وزارت علوم ایران می باشند. به هر حال برای افرادی که پس از تحصیل در سوئد جهت ادامه تحصیل یا کار قصد بازگشت به کشور را دارند این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور کلی دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سوئد به سه گروه ممتاز، خوب و متوسط تقسیم می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم و همچنینی وضعیت رتبه بندی دانشگاه های سوئد لطفاً به سایت grad.saorg.ir مراجعه نمایید.

دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت

دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در رشته های پزشکی هستند می توانند با آگاهی از دانشکده های مورد تائید وزارت بهداشت با خیالی آسوده تر مسیر خود را انتخاب نمایند. این دانشگاه ها عبارتند از:

 • Karolinska Institute
 • University of Gothenburg
 • Malmo University
 • Lund University
 • Uppsala University

بهترین دانشگاه های سوئد برای تحصیل

معمولاً رنکینگ دانشگاه ها نشان دهنده اعتبار و قدرت هر دانشگاه می باشد. عوامل مختلفی نظیر کیفیت و امکانات آموزشی، فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی، اساتید و تعداد کارکنان دانشگاه، فارغ التحصیلانی که موفق به دریافت جوایز علمی و نوبل شده اند، نظرسنجی های انجام شده و … تعین کننده رنکینگ دانشگاه ها خواهد بود.

بهترین دانشگاه ها سوئد از نظر کیفیت

موفقیت های چشم گیر سوئد در زمینه جذب دانشجویان بین المللی نشانگر اعتبار بالای دانشگاه های این کشور و سیستم آموزشی پیشرفته سوئد می باشد.

همانگونه که اشاره گردید طبق رتبه بندی انجام شده توسط سازمان های معتبری نظیر QS ،ARWU و THE از مجموع دانشگاه ها سوئد ۳ دانشگاه این کشور در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند و بیش از ۱۵ دانشگاه سوئد جزو ۳۰۰ دانشگاه اول جهان می باشند.

دانشگاهرتبه
دانشگاه کارولینسکا۴۱
دانشگاه اوپسالا۷۸
دانشگاه لوند۹۳
دانشگاه استکهلم۱۵۰

دانشگاه کارولینسکا (Karolinska Institute)

بدون تردید دانشگاه (Karolinska Institute) یکی از برترین دانشگاه های سوئد می باشد. این دانشگاه در شهر سولنا (solna) نزدیک به استکهلم واقع گردیده و در سال ۱۸۱۰ تاسیس شده است. دانشگاه Karolinska Institute در زمینه پزشکی شهرت بین المللی دارد، در حال حاضر دانشگاه کارولینسکا به عنوان برترین دانشگاه کشور سوئد در رتبه ۴۱ رنکینگ جهانی و ۶۱ از لحاظ شهرت قرار دارد. این دانشگاه دامنه وسیعی از رشته‌های حوزه سلامت و علوم زندگی و دیگر رشته‌های تحصیلی مقاطع ارشد و تکمیلی را ارائه می‌دهد.

دانشگاه اوپسالا (Uppsala University)

دانشگاه اوپسالا (Uppsala University) قدیمی ترین دانشگاه کشور سوئد به شمار می آید که در سال ۱۴۷۷ میلادی تاسیس گردید. پس از بازسازی های انجام شده این دانشگاه به یکی از فوق مدرن ترین دانشگاه های اروپا تبدیل گردیده است. به طور کلی ۹ دپارتمان تحصیلی در دانشگاه اوپسالا وجود دارد که شامل هنر و علوم اجتماعی، پزشکی و داروسازی و علوم و فناوری و ۷۰ رشته تحصیلی مقطع کارشناسی می‌شود.

در حال حاضر بیش از ۴۵۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. تا کنون فارغ التحصیلان دانشگاه اوپسالا ۸ بار برنده جایزه نوبل علمی شده اند. این دانشگاه به عنوان یکی از برترین دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی سوئد شناخته شده است و دارای رنکینگ ۸۷ برترین دانشگاه‌های دنیا و ۹۱ مشهورترین دانشگاه‌های جهان است.

دانشگاه لوند (Lund University)

دانشگاه لوند (Lund University) جزو مطرح ترین دانشگاه های سوئد است که شهرتی جهانی دارد. این دانشگاه در سال ۱۶۶۶ در شهر نولد جنوب کشور سوئد تاسیس گردید. بیش از ۴۱۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند، دانشگاه لوند به واسطه بهره مندی از ۷۰۰۰ نفر پرسنل و ۲۰ مرکز آموزشی و تحقیقاتی به بزرگترین مرکز آموزشی و تحقیقاتی در شمال اروپا تبدیل گردیده. این دانشگاه از لحاظ رنکینگ در رتبه ۹۸ و شهرت در رتبه ۹۳ قرار دارد.

دانشگاه استکهلم (Stockholm University)

دانشگاه استکهلم یکی از محبوب ترین و مشهورترین دانشگاه های اروپا به شمار می آید که سال ۱۹۶۰ در استکهلم تاسیس گردید. این دانشگاه کار خود را با ارائه دروس ریاضیات، شیمی، فیزیک و زمین شناسی آغاز نمود. این روند اکنون به جایی رسیده که بیش از ۸۰ رشته تحصیلی متنوع در مقاطع گوناگون با زبان سوئدی و انگلیسی در این دانشگاه تدریس می شود. در حال حاضر بیش از ۷۰۰۰۰ دانشجو در دانشگاه استکهلم مشغول به تحصیل می باشند، این دانشگاه محبوب از لحاظ رنکینگ در رتبه ۱۵۳ جهان قرار دارد.

بهترین دانشگاه ها در تحقیقات

دسته ای دیگر از دانشگاه های سوئد در زمینه های تحقیقات و پژوهش فعالیت های بسیار گسترده و موفقی را در سوابق خود درج نموده اند. تحقیقاتی در زمینه های مختلف نظیر مهندسی، پزشکی، علوم تغذیه و … از سوی دانشگاه های مانند چالمرز، لوند، گوتنبرگ، استکهلم و … نه تنها در کشور سوئد بلکه در سطح جهانی بسیار مفید واقع گردیده و از جوایز ارزنده علمی نیز بهره مند گردیده است. قطعاً این دانشگاه ها برای دانشجویانی که به رشته های تحقیقاتی و پژوهشی علاقه دارند می توانند گزینه های بسیار مناسب و مفیدی محسوب گردند.

کم هزینه ترین دانشگاه ها برای تحصیل در سوئد

هزینه دانشگاه های سوئد اکثراً تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. رشته و مقطع تحصیلی تعین کننده شهریه دانشگاه می باشد. اکثر رشته ها در مقطع دکترا به صورت رایگان ارائه می گردد و در مقاطع دیگر دانشگاه های سوئد کمک های مالی مناسبی به دانشجویان شایسته ارائه می نمایند.

دانشجویان با توجه به رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر خود می توانند بهترین دانشگاه از نظر هزینه های تحصیل را انتخاب نمایند. در ادامه به میزان شهریه های دانشگاه های سوئد خواهیم پرداخت.

دانشگاه مالمو

دانشگاه مالمو یکی از مشهورترین دانشگاه های سوئد به شمار می آید. خصوصاً در رشته های مدیریتی این دانشگاه بیش از ۷۰ رشته تحصیلی را تدریس می نماید، به صورت میانگین هزینه های تحصیل در دانشگاه مالمو برای هر سال بین ۵۰۰۰ الی ۱۸۰۰۰ یورو می باشد که به رشته و مقطع تحصیلی دانشجو ارتباط دارد.

دانشگاه چالمرز

دانشگاه چالمرز جزو دانشگاه های ممتاز کشور سوئد است. فارغ التحصیلان دانشگاه چالمرز موفق به کسب جوایز علمی نوبل و افتخارات بین المللی شده اند که این موضوع باعث گردیده این دانشگاه شهرت جهانی کسب نماید. در حال حاضر با توجه به مقطع و رشته تحصیلی دانشجویان هزینه تحصیل در این دانشگاه سالیانه به طور میانگین بین ۶۰۰۰ الی ۲۴۰۰۰ یورو در سال است.

دانشگاه استکهلم

دانشگاه استکهلم دارای ۶۴ دپارتمان تحصیلی و ۴ دانشکده مجزا در شمال شهر استکهلم منطقه Frescati است. این دانشگاه در قلب پارک National City Park قرار دارد، در واقع دانشگاه استکهلم در احاطه پوشش سرسبز این پارک قرار دارد به طوری که تا کنون چندین بار به عنوان لوکیشن تعدادی از فیلم های مطرح هالیوودی انتخاب گردیده است. دانشگاه استکهلم از جمله دانشگاه های ممتاز سوئد و اروپا به شمار می آید. در حال حاضر هزینه شهریه این دانشگاه سالیانه به طور میانگین بین ۶۰۰۰ الی ۲۵۰۰۰ یورو است.

نکات مهم برای اقدام تحصیل در سوئد

جهت مهاجرت تحصیلی به سوئد بسته به رشته و مقطع تحصیلی به ارائه مدارک مختلفی نیاز خواهید داشت. ارائه نامه پذیرش از دانشگاه و مدارک مرتبط به تمکن مالی جهت پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور الزامی است.

شرایط تحصیل در کشور سوئد نسبت به مقطع و دانشگاه و حتی رشته های تحصیلی متفاوت خواهد بود. اما برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی معمولاٌ ۴ الی ۶ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی دانشجویان بین المللی ملزم به ارائه مدارک خواهند بود.

مدرک زبان

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد و دریافت ویزای تحصیلی ارائه مدرک زبان انگلیسی الزامی خواهد بود. برای افرادی که بدون مدرک زبان خواهان تحصیل در سوئد هستند، دوره های کالج های زبان انگلیسی یا سوئدی در این کشور وجود دارد، ولی اخذ پذیرش از دوره های زبان شانس افراد را برای دریافت ویزای تحصیلی تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. درواقع بهترین حالت برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد دریافت نامه پذیرش از دانشگاه می باشد، که بسته به مقطع تحصیلی به ارائه مدرک زبان انگلیسی یا سوئدی نیاز خواهید داشت.

ددلاین دانشگاه ها

به آخرین مهلت ارائه مدارک جهت اخذ پذیرش از دانشگاه ها ددلاین می گویند. دانشگاه های سوئد بسته به مقطع و شرایط پذیرش دانشجویان ددلاین های متفاوتی دارند. معمولاً تاریخ ددلاین ها از سوی دانشگاه ها اعلام می گردد، در بعضی از دانشگاه ها تا ۲ هفته پس از ددلاین نیز فرآیند پذیرش انجام می شود ولی به هیچ وجه تاخیر در انجام پروسه اخذ پذیرش توصیه نمی گردد.

پیش پرداخت شهریه دانشگاه

اکثر دانشگاه های جهان جهت صدور نامه پذیرش برای دانشجویان بین المللی مبلغی را به عنوان پیش پرداخت از دانشجویان متقاضی دریافت می نمایند، که دانشگاه های سوئد هم از این قاعده مستثنی نیستند. این مبلغ بسته به مقطع، رشته تحصیلی و دانشگاه متفاوت خواهد بود. شماری از دانشگاه ها هزینه یک ترم را به صورت کامل دریافت می نمایند و بعضی از دانشگاه ها نیز مبلغ کمتری دریافت می نمایند. به طور میانگین مبلغ پیش پرداخت جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو خواهد بود.

تحصیل پزشکی در سوئد

معمولاً دوره های پزشکی و دندانپزشکی در سوئد با زبان سوئدی ارائه می گردد. البته در موارد کمی بعضاً با زبان انگلیسی نیز این امکان وجود خواهد داشت، با توجه به محدودیت این دورها شانس پذیرش در این مقطع برای افرادی که به زبان سوئدی تسلط ندارند کم خواهد بود. دوره های پزشکی در سوئد ۵ سال و دندانپزشکی ۶ سال می باشد، هزینه دوره تحصیل پزشکی در سوئد بسته به دانشگاه به صورت میانگین سالیانه بین ۴۵۰۰ الی ۱۰۰۰۰ یورو و دوره های دندانپزشکی بین ۵۵۰۰ الی ۱۲۰۰۰ می باشد.

مزیت تحصیل در دانشگاه های سوئد

سوئد از جمله کشورهای تراز اول جهان به شمار می آید. استانداردهای بالای زندگی، تحصیل، امنیت اجتماعی و امکانات رفاهی باعث گردیده سالانه افراد فراوانی به این کشور مهاجرت نمایند. یکی از بهترین روش های مهاجرت به سوئد مهاجرت تحصیلی است زیرا کشور سوئد مزیت های بسیاری برای دانشجویان بین المللی فراهم نموده است.

امکان دست یابی به موقعیت های شغلی مناسب

کشور سوئد دارای کمترین نرخ بیکاری در منطقه اسکاندیناوی است.دانشگاه های این کشور در بسیاری از رشته ها رابطه تنگاتنگی با صنایع و بازار کار سوئد دارند. این موضوع فرصت ادغام تحصیل و بازار کار را برای دانشجویان فراهم ساخته است. درواقع دانشجویان خلاق و باهوشی که تحصیل خود را در دانشگاه های سوئد به اتمام رسانده اند نه تنها در سوئد بلکه در اتحادیه اروپا و بازار کار بین المللی از جایگاه ویژه ای برخوردار خواهند بود.

گذشته از موقعیت های شغلی مناسب یکی از مهم ترین مزایای تحصیل در سوئد امکان اخذ اقامت دائم سوئد پس از تحصیل است. در واقع کشور سوئد به فارغ التحصیلان دانشگاهی ۶ ماه فرصت می دهد که در صورت تمایل به ادامه زندگی در این کشور مشغول به کار شوند. در این صورت امکان اخذ اقامت دائم این کشور وجود خواهد داشت.

هزینه های مناسب برای تحصیل و زندگی

همانگونه که اشاره گردید کشور سوئد دارای دانشگاه های فوق العاده معتبر و امکانات آموزشی بسیار مدرن و شناخته شده ای در سطح بین المللی است. این کشور در حال حاضر جزو ۵ کشور برتر در زمینه جذب دانشجویان بین المللی از سرتاسر جهان می باشد. از دیگر مزایای قابل توجه در ارتباط با تحصیل در سوئد هزینه های بسیار مناسب تحصیل و زندگی در سوئد است.

هزینه تحصیل در کشور سوئد با توجه به کیفیت بالای سیستم آموزشی و امکانات منحصر به فرد این کشور بسیار معقول است. به طور کلی هزینه زندگی و تحصیل در سوئد کمتر از نصف هزینه های تحصیل و زندگی در بسیاری از کشورها نظیر کانادا، انگلستان، استرالیا و… می باشد.

آشنایی با فعالیت های گروهی حین تحصیل

اغلب موسسات و دانشگاه های کشور سوئد تمرکز ویژه ای بر همکاری و تعامل دانشجویان دارند. این شرایط بسترهای بسیار مناسبی برای انجام فعالیت های گروهی در قالب یک تیم منسجم را برای دانشجویان بین المللی فراهم نموده است. این موضوع گذشته از ارتقای مهارت های فردی باعث توسعه تعاملات اجتماعی و گروهی در بین دانشجویان بین المللی می گردد.

شرایط تحصیل کارشناسی در سوئد

سوئد از جمله کشورهای حوزه اسکاندیناوی می باشد، که به لطف شرایط اقتصادی ایده آل، امکانات آموزشی و رفاهی قابل توجه، دانشگاه های معتبر، ثبات اقتصادی و سیاسی و … از بالاترین استانداردها و کیفیت زندگی برخوردار است. از این رو تحصیل کارشناسی در سوئد علاوه بر پیشرفت تحصیلی چشمگیر و ارتقای سطح علمی به عنوان یکی از بهترین روش ها برای مهاجرت به سوئد محسوب می شود.

سوئد از معدود کشورهای اروپایی محسوب می شود که در دوره کارشناسی بسیاری از رشته های درسی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد، از این رو برای تحصیل کارشناسی در سوئد افراد می توانند با ارائه مدرک زبان انگلیسی یا سوئدی مشغول به تحصیل شوند،

هزینه تحصیل کارشناسی در سوئد برای شهروندان این کشور رایگان خواهد بود، ولی دانشجویان بین المللی ملزم به پرداخت شهریه می باشند، البته اگر دانشجویان بین المللی به زبان سوئدی مشغول به تحصیل شوند در برخی از دانشگاه های سوئد می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند.

دوره تحصیلی مقطع کارشناسی در سوئد بین ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد، دانشجویان در این دوره می بایست ۱۸۰ واحد درسی را با موفقیت پشت سر بگذارند. از سوی دیگر افرادی که مدرک زبان ندارند نیز می توانند با شرکت در دوره های زبان در کشور سوئد و دریافت مدرک مورد نیاز وارد دانشگاه شوند.

ولی با توجه به افزایش هزینه ها و از همه مهمتر کاهش شانس دریافت ویزای تحصیلی توصیه می شود ابتدا مدرک زبان مورد نیاز را دریافت نمایید و سپس اقدام کنید. در ادامه این مطلب با شرایط و هزینه های تحصیل مقطع کارشناسی در سوئد بیشتر آشنا خواهیم شد.

هزینه های دوره کارشناسی در سوئد

هزینه های دوره کارشناسی در سوئد

بدون شک یکی از مهم ترین دغدغه های افراد برای تحصیل در خارج از کشور هزینه های تحصیل و زندگی در کشور مقصد خواهد بود، تا قبل از ترم پاییز سال ۲۰۱۱ تحصیل در سوئد برای دانشجویان بین المللی رایگان بود، ولی با توجه به بازنگری در قوانین آموزشی و مخارج مربوط به تحصیل از این تاریخ به بعد کلیه دانشجویان بین المللی برای تحصیل در سوئد ملزم به پرداخت شهریه شدند.

هزینه های تحصیل کارشناسی در سوئد بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر متفاوت خواهد بود، از سوی دیگر مسلماً هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی سوئد نسبت به دانشگاه های دولتی این کشور به مراتب بیشتر است. به طور کلی هزینه های سالیانه تحصیل کارشناسی در سوئد بین ۵ الی ۷ هزار یورو خواهد بود.

مراحل دریافت پذیرش تحصیلی سوئد در مقطع کارشناسی

برای دریافت پذیرش تحصیلی در سوئد مراحل مشخصی وجود دارد، دانشجویان بین المللی که قصد دارند دوره کارشناسی را در کشور سوئد سپری نمایند، در اولین قدم با توجه به رشته تحصیلی مورد نظر خود و جمع آوری اطلاعات کامل در مورد دانشگاه های سوئد، دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر در قدم بعدی دانشجویان با کسب اطلاعات کامل در مورد پیش نیاز های لازم جهت دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر مدارک مورد نیاز را تهیه نمایند، معمولاً مدارک لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه های سوئد شامل رزومه تحصیلی، مدرک زبان، رسید پرداخت شهریه دانشگاه و … می باشد. پس از ارائه مدارک مورد نیاز و تایید فرد از سوی دانشگاه مورد نظر امکان دریافت نامه پذیرش از دانشگاه وجود خواهد داشت. در واقع مراحل دریافت پذیرش تحصیلی در سوئد به شرح ذیل می باشد.

 • انتخاب دانشگاه مورد نظر
 • کسب اطلاعات در مورد پیش نیاز های لازم برای دریافت پذیرش
 • تهیه مدارک مورد نیاز
 • پرداخت شهریه یا پیش پرداخت به دانشگاه
 • دریافت نامه پذیرش
مزایا تحصیل لیسانس در سوئد

مزایا تحصیل لیسانس در سوئد

بدون تردید سوئد از معتبرترین دانشگاه ها در حوزه اسکاندیناوی و حتی اروپا برخوردار است. علاوه بر اعتبار بالای نظام آموزشی سوئد دانشگاه های این کشور به پیشرفته ترین و مدرن ترین امکانات آموزشی و رفاهی مجهز می باشند.

علاوه بر این سوئد به واسطه شرایط اقتصادی ایده ال، نرخ بیکاری بسیار کم، سرانه درآمد فردی بالا و… از بالاترین استانداردهای زندگی برخوردار می باشد. از این رو تحصیل در سوئد علاوه بر پیشرفت تحصیلی و ارتقای سطح علمی تجربه هیجان انگیز و لذت بخش از زندگی در یکی از بهترین کشورهای جهان همراه با بالاترین سطح کیفیت زندگی را در اختیار افراد قرار می دهد.

از سوی دیگر امتیازاتی نظیر اجازه کار حین تحصیل، اجازه داشتن همراه (برای دانشجویان متاهل) و از همه مهمتر امکان اخذ اقامت دائم و حتی تابعیت سوئد پس از اتمام تحصیل تنها بخشی از مزایای تحصیل در سوئد خواهد بود. به طور کلی تحصیل در سوئد مزایای بی شماری را در پی دارد که در این بخش از مطلب با ۳ مورد از مهم ترین آنها آشنا خواهیم شد.

تحصیل در معتبرترین دانشگاه های اسکاندیناوی

قطعاً دانشگاه های سوئد به لطف اعتبار بسیار بالا، شیوه های نوین آموزشی و امکانات آموزشی و رفاهی ایده آل در سطح بین المللی بسیار معتبر و شناخته شده می باشند، از این رو تحصیل دوره کارشناسی در دانشگاه های معتبر سوئد می تواند مسیر بسیار مناسبی برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر و بازار کار کلیه کشورهای مطرح جهان باشد.

علاوه بر این هزینه های تحصیل در دانشگاه های سوئد به نسبت امکانات آموزشی و رفاهی و اعتبار دانشگاه های این کشور بسیار مناسب می باشد، در واقع دانشجویان بین المللی با تحصیل در دانشگاه های سوئد ترکیبی از بالاترین کیفیت آموزش و کمترین هزینه را در اختیار خواهند داشت.

موقعیت های شغلی متعدد

موقعیت های شغلی متعدد

به طور کلی کلیه کشورهای حوزه اسکاندیناوی به لطف شرایط اقتصادی ایده آل، ثبات اقتصادی و سیاسی، سرانه درآمد فردی قابل توجه، امکانات رفاهی و اجتماعی مناسب و… از بالاترین شاخص ها و استانداردهای زندگی برخوردار می باشند. در بین کلیه کشورهای حوزه اسکاندیناوی سوئد دارای پایین ترین نرخ بیکاری و بالاترین سرانه درآمد فردی است.

این آمار نشانگر موقعیت های شغلی بسیار فراوان و سرانه درآمد فردی بالا در سوئد است، با توجه به این موضوع سطح رفاه اجتماعی و برابری قدرت خرید در سوئد با بسیاری از کشورهای اروپایی به هیچ عنوان قابل قیاس نیست. از این رو دانشجویان بین المللی چه در زمان تحصیل و چه پس از اتمام دوره تحصیلی خود در سوئد به راحتی می توانند مشغول به کار شوند.

امکان دریافت اقامت دائم و تابعیت سوئد

شاید به جرات بتوان گفت مهم ترین مزیت تحصیل در سوئد علاوه بر تحصیل در معتبرترین دانشگاه های اروپا و بهره مندی از امکانات رفاهی و اجتماعی ایده آل، امکان اخذ اقامت دائم سوئد پس از اتمام دوره تحصیلی است.

با توجه به قوانین مهاجرتی سوئد دانشجویان بین المللی پس از اتمام دوره تحصیلی خود در صورتیکه وارد بازار کار در این کشور شوند می توانند پس از مدتی برای دریافت اقامت دائم و تابعیت سوئد اقدام نمایند.

مشکلات تحصیل کارشناسی در سوئد

معایب تحصیل کارشناسی در سوئد

مطمئناً تحصیل کارشناسی در سوئد علی رغم مزایای بی شماری که در پی دارد، چالش هایی را نیز به همراه خواهد داشت. البته مزایای تحصیل کارشناسی در سوئد به حدی است که ارزش رویارویی با چالش های موجود را قطعاً خواهد داشت. شاید چالش های تحصیل در سوئد از دید افراد مختلف کمی متفاوت باشد، ولی به طور کلی چالش های اصلی تحصیل کارشناسی در سوئد به شرح ذیل می باشد.

یادگیری زبان سوئدی

مسلماً آشنایی و تسلط به زبان سوئدی برای دانشجویان بین المللی جهت ورود به اجتماع و برقراری ارتباط با افراد جامعه در سوئد به منظور انجام امور روزمره یا ورود به بازار کار بسیار حائز اهمیت است. از سوی دیگر یادگیری زبان سوئدی علاوه بر پشتکار و تمرین مداوم امری زمانبر خواهد بود. از این رو یکی از چالش های جدی دانشجویان سوئدی برای پیشرفت در این کشور یادگیری زبان سوئدی خواهد بود.

هزینه های نسبتاً بالای زندگی در سوئد

به طور کلی هزینه های زندگی در اغلب کشورهای حوزه اسکاندیناوی نسبت به بسیاری از کشورهای اروپای بیشتر می باشد، از این رو تامین هزینه های زندگی در سوئد از دیگر چالش های موجود برای تحصیل در این کشور است.

البته با توجه به اجازه کار حین تحصیل و امکان دریافت بورسیه تحصیلی، دانشجویان بین المللی می توانند حداقل بخش اعظمی از هزینه های زندگی در سوئد را تامین نمایند. ولی اساساً تامین هزینه ها بالای زندگی در سوئد از دیگر چالش های بزرگ دانشجویان بین المللی در سوئد می باشد.

نتیجه گیری

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد

دوره کارشناسی ارشد در سوئد به عنوان برترین دوره تحصیل در سوئد قلمداد می شود. شرایط تحصیل در این مقطع با سایر مقاطع تحصیلی در این کشور متفاوت می باشد. دانشجویان با اتمام دوره کارشناسی مجوز حضور در دوره کارشناسی ارشد را دریافت می نمایند. از مهم ترین شرایط تحصیل دوره کارشناسی ارشد در سوئد می توان به مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش، سن و میزان هزینه های مورد نیاز برای تحصیل و زندگی در سوئد اشاره کرد. این موارد تاثیر بسزایی در امر پذیرش و ویزای تحصیلی سوئد را ایفا می کنند که در ادامه مقاله به آنها اشاره می شود.

دوره های کارشناسی ارشد در سوئد به صورت میانگین بین ۱ تا ۲ سال به طول می انجامد. بازه های زمانی این دوره های تحصیلی به انتخاب رشته و دانشگاه بستگی دارد. برخی از دانشگاه های سوئد با ۸۰ واحد آموزشی و برخی دیگر با ۱۶۰ واحد آموزشی مدرک کارشناسی ارشد به دانشجویان اعطا می کنند. دانشجویان بین المللی با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود برای انواع دوره های کارشناسی ارشد برای مهاجرت تحصیلی به سوئد اقدام نمایند.

انواع دوره های کارشناسی ارشد سوئد

انواع دوره های کارشناسی ارشد سوئد

دوره های کارشناسی ارشد در سوئد به دو صورت دوره های تحقیقاتی و آموزش محور برگزار می شود. این شرایط در همه کشورهای دنیا حکم فرماست و دانشجویان متناسب با علایق خود قادر خواهند بود دوره مورد نظر خود را انتخاب نمایند. این دوره های تحصیلی در برخی از موارد همچون سال های تحصیلی و نوع ارائه دروس با هم متفاوت می باشند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

دوره های تحقیقاتی

تمرکز اصلی این دوره های آموزشی در سوئد بر کارهای تحقیقاتی و پژوهشی می باشد. به صورت معمول دوره های کارشناسی ارشد در سوئد که به صورت تحقیقاتی ارائه می گردد، یک سال به طول می انجامد. در این دوره های تحصیلی دانشجویان موظف به اتمام یک پروژه تحقیقاتی می باشند. از همین رو جلب رضایت استاد راهنما در این دوره از نکات الزامی برای اخذ پذیرش است.

دوره های دانش محور

تمرکز اصلی در این دوره های کارشناسی ارشد، شرکت در کلاس های آموزشی و سپری کردن واحد های آموزشی متناسب با انتخاب رشته است. دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز به صورت مستقیم با دانشگاه های مورد نظر در ارتباط می باشند تا در صورت امکان موفق به دریافت پذیرش از آنان باشند. دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد در سوئد به شرط دوره های دانش محور به طور معمول ۲ سال به طول می انجامد.

نحوه اقدام جهت تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد

نحوه اقدام جهت تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد

دانشجویان از سراسر دنیا با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل در سوئد اقدام نمایند. از همین رو دانشجویان پس از اتمام دوره های کارشناسی مجوز حضور در دوره های کارشناسی ارشد در سوئد را دریافت می نمایند. برای تحصیل در دانشگاه های سوئد، دانشجویان می بایست به صورت مستقیم و از طریق سایت دانشگاه برای اخذ پذیرش اقدام نمایند. از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سوابق تحصیلی: مدارک دیپلم و کارشناسی به همراه ریز نمرات
 2. مدارک هویتی: مدارک هویتی شامل پاسپورت و شناسنامه می شود.
 3. مدرک زبان: مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی یا سوئدی که متناسب با رشته تحصیلی تعیین می گردد.
 4. توصیه نامه: دو تا نامه از اساتید دانشگاه که نشان دهنده صلاحیت شما برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می باشد.
 5. رزومه: یک فایل که نشان دهنده تمام ویژگی های شما برای ادامه تحصیل می باشد.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد

با توجه به تغییر قوانین در سال ۲۰۱۱، تحصیلات در دوره کارشناسی ارشد در سوئد مستلزم پرداخت هزینه می باشد. از همین رو دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های سوئد ملزم به پرداخت هزینه می باشند. میزان هزینه های تحصیل در سوئد متناسب با رشته و دانشگاه انتخابی متفاوت است. میزان هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد سالانه بین ۶ تا ۱۴ هزار یورو تخمین زده می شود.

از دیگر هزینه های قابل پرداخت برای دانشجویان کارشناسی ارشد در سوئد می توان به هزینه های زندگی اشاره کرد. از همین رو دانشجویان برای تحصیل در این کشور ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور می باشند. متوسط هزینه های زندگی در سوئد بین ۱۲ تا ۱۵ هزار یورو در سال تخمین زده می شود. این هزینه های عنوان شده شامل هزینه های اجاره مسکن، رفت و آمد، خوراک و هزینه های جاری زندگی می باشد.

دانشجویان برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل در سوئد قادر خواهند بود تا به صورت نیمه وقت به همراه دوره تحصیلی مشغول به کار باشند. بازه زمانی در نظر گرفته شده برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد در سوئد ۲۰ ساعت در هفته می باشد. لازم به ذکر است که دانشجویان در صورت ارائه سوابق علمی ایده آل امکان دریافت بورسیه تحصیلی در سوئد را دارا می باشند. در ادامه به شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در این کشور اشاره می شود.

امکان دریافت بورسیه تحصیلی

امکان دریافت بورسیه تحصیلی سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان بین المللی در صورت احراز شرایط مورد نیاز و فراهم آوردن مدارک و سوابق تحصیلی ایده آل برای بورسیه تحصیلی سوئد در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند. این بورسیه تحصیلی به صورت معمول بخشی از هزینه های تحصیل در این کشور را پوشش می دهد.

 1. بورس تحصیلی موسسه فناوری Blenkinge: موسسه فناوری Blenkinge، بورسیه ۵۰ درصدی هزینه های تحصیل دوره کارشناسی ارشد در سوئد برای دانشجویان بین المللی را ارائه می دهد.
 2. بورسیه دانشگاه بورس: این بورسیه تا ۵۰ درصد شهریه دانشگاه را به دانشجویان بین المللی با سوابق علمی ایده آل ارائه می دهد.
 3. بورس های تحصیلی Chalmers: کمک هزینه ۷۵ درصدی بابت تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در سوئد
 4. بورسیه های دانشگاه Halmstad:  این بورس تحصیلی برای برنامه های کارشناسی ارشد در هر زمینه تحصیلی ارائه شده در دانشگاه است. بورسیه دانشگاه بین ۲۵ تا ۵۰ درصد شهریه را پوشش می دهد.
 5. بورس تحصیلی کارشناسی ارشد جهانی: انستیتو کارولینسکا تعداد انگشت شماری بورسیه شهریه را به دانشجویان ممتازی که از هر ترم پاییز در یکی از برنامه های کارشناسی ارشد پذیرفته شده اند، ارائه می دهد. 
 6. بورسیه های دانشگاه Linnaeus: دانشجویان علاقه مند به تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در سوئد قادر خواهند بود برای بورسیه ۷۵ درصدی شهریه های این دانشگاه اقدام نمایند.
 7. برنامه بورس تحصیلی جهانی دانشگاه لوند: دانشجویان برتر در صورت احراز شرایط مورد نیاز دانشگاه لوند قادر خواهند بود از بورسیه های دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه بهره مند شوند. بورس تحصیلی می تواند ۲۵٪، ۵۰٪، ۷۵٪ یا ۱۰۰٪ هزینه تحصیل را پوشش دهد.

برترین دانشگاه های سوئد

برترین دانشگاه های سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

سوئد به عنوان یکی از برترین مقاصد دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به حساب می آید. دانشجویان به واسطه حضور برترین دانشگاه های دنیا و ارائه دروس به زبان انگلیسی برای دانشگاه های این کشور اقدام می نمایند. در حال حاضر ۱۶ دانشگاه کشور سوئد در میان برترین دانشگاه های دنیا قرار دارد. دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور امتحان نمایند. در لیست زیر به برترین دانشگاه های سوئد در مقطع کارشناسی ارشد اشاره می شود.

 1. Karolinska Institute
 2. Lund University
 3. Uppsala University
 4. Stockholm University
 5. University of Gothenburg
 6. Chalmers University of Technology
 7. KTH Royal Institute of Technology
 8. Örebro University
 9. Swedish University of Agricultural Sciences
 10. Umea University

بهترین رشته های برای تحصیل

بهترین رشته های برای تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد

کشور سوئد به عنوان یکی از برترین کشورهای غیر انگلیسی زبان در قاره اروپا به شمار می رود که دوره های بسیار زیادی را ارائه می دهد. دانشجویان در صورت دانش زبان انگلیسی قادر خواهند بود برای این دوره های تحصیلی در دانشگاه های سوئد اقدام نمایند. انتخاب بهترین رشته های تحصیلی برای دوره های کارشناسی ارشد در سوئد به فاکتورهای زیادی از جمله شانس ورود به بازار کار، میزان هزینه های تحصیل، ارائه دروس به زبان انگلیسی بستگی دارد. در ادامه به بهترین مدارک تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد در سوئد اشاره می شود.

 • Computer Science
 • Engineering
 • Arts degrees
 • Environmental Studies
 • Cultural Studies

نتیجه گیری

کشور سوئد به لطف دانشگاه های بسیار معتبر و امکانات آموزشی، رفاهی و اجتماعی ایده ال همواره در بین بهترین کشورهای جهان در زمینه جذب دانشجویان بین المللی قرار دارد، از سوی دیگر امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور از طریق مهاجرت تحصیلی، تحصیل در سوئد را به یکی از بهترین روش های مهاجرت به این کشور تبدیل نموده است.

۲ دیدگاه در “تحصیل در سوئد

 1. مجله مهاجرت گفت:

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد تحصیل در دبیرستان های سوئد میشه راهنمایی بفرمایید؟

  1. consultant گفت:

   ۲سال اخر دبیرستان میشه رفت و اونجا گذرونداجازه یکنفر همراه بردن رو دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر