...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل در فرانسه

آنچه در این مقاله خواهید خواند نمایش سرفصل ها

شرایط تحصیل در فرانسه

سالانه متقاضیان بسیاری به واسطه ارائه تحصیل به صورت تقریبا رایگان، برای ادامه تحصیل در فرانسه اقدام می نمایند. سطح کیفی مناسب به همراه امکانات رفاهی در نظر گرفته شده از جانب دولت فرانسه برای دانشجویان بین المللی سبب شده است که این گروه از دانشجویان برای تحصیل در فرانسه برنامه ریزی نمایند و این کشور را در اولویت کشورهای خود قرار دهند.

کشور فرانسه از دیرباز درهای ورودی خود را به سوی مهاجران گشوده است. از همین رو علاقه مندان به تحصیل در فرانسه با فراهم آوردن مدارک مکفی، قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایند.

گروه تحریریه آریاناپارس به منظور سهولت در تصمیم گیری علاقه مندان به تحصیل در فرانسه، به تحلیل و بررسی شرایط تحصیل در این کشور پرداخته است. مطالعه این مقاله کمک شایانی به علاقه مندان به تحصیل در فرانسه می کند.

https://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/pPkOD/vt/frame
سیستم آموزشی در فرانسه

سیستم آموزشی فرانسه

کشور فرانسه از قانون فرآیند بولونیا که مورد تایید کشورهای اروپایی می باشد، تبعیت می کند. شهر مد و مهد فرهنگ از لقب های برازنده این کشور به شمار می رود. نظام آموزشی یکپارچه و مدرن فرانسه فرانسه از جانب دولت فرانسه مورد حمایت مالی قرار می گیرد. این نکته بدین معناست که تحصیلات در این کشور در مراکز دولتی با هزینه های ناچیز ارائه می شود. این ویژگی فرانسه را به عنوان مقصدی ایده آل تبدیل کرده است.این روند تا جایی ادامه داشت که در حال حاضر فرانسه بین ۱۰ کشور برتر جهان در زمینه جذب دانشجویان بین المللی قرار دارد.

مقاطع تحصیلی در فرانسه

تحصیلات در کشور فرانسه با دوره آمادگی یا مهد کودک شروع می شود و کودکان از ۵ سالگی مجوز ورود به دوره های آمادگی را دریافت می نمایند. تحصیلات اجباری از دوره ابتدایی در کشور فرانسه آغاز می شود. بازه زمانی دوره ابتدایی در مدارس کشور فرانسه ۵ سال به طول می انجامد.

دروس در مدارس فرانسه به زبان فرانسوی ارائه می شود و برای اخذ پذیرش ملزم به ارائه مدرک زبان فرانسوی می باشید. پس از اتمام دوره ابتدایی و ۴ سال دوره راهنمایی، مجوز ورود به دوره دبیرستان برای دانش آموزان صادر می گردد. بازه های زمانی دوره دبیرستان ۳ سال تعیین گشته است که دانش آموزان با دریافت مدرک پایان این دوره(دیپلم) قادر خواهند بود برای دانشگاه های کشور فرانسه اقدام نمایند.

به صورت کلی تحصیلات قبل از دانشگاه در کشور فرانسه ۱۲ سال به طول می انجامد. دانش آموزان با توجه به صلاحدید و شرایط مورد نظر قادر خواهند بود برای مدارس دولتی و خصوصی کشور فرانسه اقدام نمایند. تحصیل در مدارس دولتی فرانسه رایگان و به زبان فرانسوی ارائه می شود.

مدارس خصوصی به آن دسته از دانش آموزان توصیه می شود که به دنبال تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی می باشند. لازم بذکر است دانش آموزان برای تحصیل در مدارس خصوصی ملزم به پرداخت هزینه می باشند.

مقطع کارشناسی در فرانسه

دوره های کارشناسی در کشور فرانسه متناسب با رشته تحصیلی بین ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. مهاجرت تحصیلی به فرانسه یکی از برترین راه های ممکن برای افرادی می باشد که قصد مهاجرت به فرانسه را در سر می پرورانند. زیرا به واسطه رایگان بودن تحصیل در فرانسه این روش یکی از کم هزینه ترین روش های مهاجرت به فرانسه است.

دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه ملزم به ارائه سوابق تحصیلی و مدرک زبان می باشند. در ادامه این بخش به اختصار این موارد را مورد بررسی قرا می دهیم:

۱- سوابق تحصیلی:

دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ملزم به ارائه مدرک دیپلم یا پایان ۱۲ سال تحصیلی می باشند. در صورتی که دانشجویان ۱۱ سال تحصیل کرده باشند، ملزم به شرکت در مدارس فرانسه می باشند و پس از اتمام آن، قادر خواهند بود برای دانشگاه های این کشور اقدام نمایند.

۲- مدرک زبان:

دروس در دوره کارشناسی در کشور فرانسه به زبان فرانسوی ارائه می شود و دانشجویان برای تحصیل در فرانسه ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان فرانسوی می باشند. نمره مورد نظر برای اخذ پذیرش سطح B2 زبان فرانسوی است.

دولت فرانسه برای آن دسته از دانشجویان که موفق به اخذ مدرک زبان فرانسوی نشده اند، شرایط ویژه ای را در نظر گرفته است. از همین رو دانشجویان قادر خواهند بود برای دوره های زبان فرانسوی قبل از دانشگاه وارد کشور فرانسه شوند و دوره های زبان را طی نمایند.

کارشناسی ارشد در فرانسه

مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

لازمه اخذ مدرک کارشناسی ارشد در کشور فرانسه سپری کردن ۱۲۰ واحد درسی می باشد. بازه زمانی دوره کارشناسی ارشد در کشور فرانسه بین ۱ تا ۲ سال است. شرط اصلی ورود به مقطع کارشناسی ارشد، ارائه مدرک کارشناسی از یک دانشگاه معتبر می باشد.

به صورت کلی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به دو صورت امکان پذیر می باشد که عبارتند از:

 1. دوره ای که شامل درس و پژوهش است به انضمام پایان نامه.
 2. دوره ای که شامل درس و کار حرفه ای به علاوه پایان نامه است.

دوره های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان های انگلیسی و فرانسوی ارائه می شود و دانشجویان برای اخذ پذیرش ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان می باشند. نمره مورد نظر برای اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه، نمره ۶٫۵ آزمون آیلتس و یا B2 زبان فرانسوی است. دانشجویان قادر خواهند بود با شرکت در دوره های فشرده موسسه زبان آریاناپارس در کم ترین زمان ممکن به بهترین نتایج دست پیدا نمایند.

از رشته های محبوب ارائه شده در دانشگاه های کشور فرانسه می توان به رشته های مد و فشن، حقوق، مدیریت، مدیریت توریسم و پزشکی اشاره کرد.

مقطع دکتری در فرانسه

دوره های دکترا در بسیاری از رشته های تحصیلی در کشور فرانسه احتیاج به جستجو برای یک استاد راهنما (Supervisor) دارد، کسی که به زمینه تحقیقاتی که شما به آن تسلط دارید علاقه مند باشد. دانشجویان با پیدا کردن استاد راهنما می توانند از بورسیه تحصیلی که دانشگاه مورد نظر تعیین نموده است، بهره مند شوند.

دانشجویان بین المللی با توجه به شرایط تحصیلی خود قادر خواهند بود برای کمک های مالی اقدام نمایند. یکی از مراکز معتبر برای اعطا بورسیه به دانشجویان، وزارت امور خارجه و امور اروپایی (MEAE) است. بورس تحصیلی ایفل که توسط MEAE ارائه می شود برای دانشجویان بین المللی در رشته های مهندسی، علوم و حقوق بورسیه ای را در نظر گرفته است.

کمک هزینه تحصیلی به صورت مصوب ماهانه (۱/۱۸۱ یورو برای دانشجویان کارشناسی ارشد و ۱،۴۰۰ یورو برای دانشجویان دکتری) تحویل می شود و شامل پرداخت هزینه های هواپیما، بیمه درمانی و یارانه مسکن می شود. دانشجویان برای بهره مندی از بورسیه های تحصیلی فرانسه می توانند با بررسی سایت دانشگاه مورد نظر به این مهم دست پیدا کنند.

چنانچه دانشجو موفق به دریافت بورسیه با پرداخت حقوق نشود، باید هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه را شخصا تامین نماید.

دوره های دکتری ۳ تا ۴ سال هستند و معمولا دانشجویان یک پروسه تحقیقاتی را شروع می کنند. شرایط دانش زبان در مقطع دکتری همانند دوره های کارشناسی ارشد می باشد، بدین صورت که تحصیلات در این مقطع به زبان های انگلیسی و فرانسوی ارائه می شود.

دانشگاه های فرانسه

فرانسه بیش از ۳۵۰۰ مؤسسه آموزش عالی دولتی و خصوصی دارد. دانشجویان برای انتخاب دانشگاه مورد نظر می توانند موارد زیر را مورد بررسی قرار دهند.

 • دانشگاه ها: نزدیک به ۷۵٪ از دانشجویان بین المللی در دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند، این مؤسسات دولتی دارای دوره های آموزشی در همه زمینه ها، از علوم و ورزش تا علوم انسانی و پزشکی می باشند.
 • موسسات تخصصی: از جمله مدارس کسب و کار و مدیریت، مهندسی، معماری و هنر و هنرهای کاربردی.
 • Grandes Écoles: این موسسات معتبر معمولا از دانشگاه کوچکتر هستند و استعدادهای درخشان دانشجویان را پرورش می دهند. به صورت معمول دانشجویان برای ورود به این مراکز باید در آزمون ورودی شرکت کنند.

در مجموع ۳۹ موسسه فرانسوی در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS حضور دارند، که پنج دانشگاه در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند.

دانشگاهرتبه در سایت QS
Université PSL53
Ecole Polytechnique60
Sorbonne University77
CentraleSupélec139
École Normale Supérieure de Lyon160

بهترین دانشگاه های فرانسه

ما قصد داریم در ادامه ی این بخش به بررسی بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در فرانسه بپردازیم پس در ادامه همراه ما باشید.

۱. دانشگاه PSL فرانسه

این دانشگاه جزو معتبر ترین و بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در فرانسه است که سالیانه دانشجویان بسیاری برای تحصیل به کشور فرانسه مهاجرت می کنند.

۲. دانشگاه اکول پلی‌تکنیک

این موسسه ی علمی و تحقیقاتی معتبر جزو بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در فرانسه  معرفی شده است و به دلیل ارائه ی خدمات آموزشی با کیفیت در رشته های مختلف و مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا شهرت جهانی پیدا کرده است.

۳. دانشگاه سوربن

این دانشگاه از قدیمی ترین و در عین حال از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در فرانسه است و از شرایط پذیرش دانشجو در این دانشگاه کسب نمره ی قبولی در آزمون های ارزیابی سطح علمی دانشجویان است.

۴. دانشگاه پاریس ساکلی

۵. مدرسه نرمال عالی لیون

۶. انستیتوی علم و فناوری پاریس‌

۷. دانشگاه پاریس

۸. دانشگاه ساینس پو پاریس

۹. دانشگاه پانتئون سوربن یا دانشگاه پاریس

۱۰. دانشگاه گرونوپل آلپ

بهترین رشته های تحصیلی در فرانسه

ما در این بخش قصد داریم تا شمارا با بهترین رشته ها برای تحصیل در فرانسه آشنا کنیم پس در ادامه ی مطلب همراه ما باشید.

 1. داروسازی

بر اساس نظرسنجی های انجام شده از دانشجویان بین المللی، داروسازی از بهترین رشته ها برای تحصیل در فرانسه معرفی شده است و سالیانه دانشجویان بسیاری برای تحصیل در این رشته تمایل دارند به این کشور مهاجرت کنند.

 1. جامعه شناسی

از محبوب ترین و بهترین رشته ها برای تحصیل در فرانسه معرفی شده است همچنین فارغ التحصیلان می توانند با عالیات در این رشته از حقوق و مزایای بسیار مناسبی برخوردار شوند.

 1. پزشکی و دندانپزشکی

این دو رشته از بهترین رشته ها برای تحصیل در فرانسه معرفی شده است ضمن اینکه فارغ التحصیلان می توانند با استخدام در کلینیک های پزشکی از حقوق و مزایای بسیار مناسبی برخوردار شوند.

 1. جغرافیا
 2. زبانشناسی
 3. روانشناسی
 4. حقوق
 5. مدیریت
 6. رشته‌های مهندسی
 7. رشته‌های علوم محض
 8. زبان‌شناسی
 9. فلسفه
 10. پرستاری
 11. علوم داده
 12. مهندسی کامپیوتر
 13. مهندسی تجارت و بازرگانی

مزایای تحصیل در فرانسه

تحصیل در هر کشوری مزایا و معایب مختلفی در پی دارد، فرانسه نیز از این قاعده مستثنی نیست. معمولاً نسبت مزایا و معایب هر کشور می تواند ملاک دانشجویان بین المللی برای انتخاب مقصد نهایی جهت ادامه تحصیل باشد. در ادامه به معرفی مزایای تحصیل در فرانسه خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

هزینه های پایین تحصیل برای دانشجویان بین المللی

بدون تردید یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان بین المللی برای تحصیل در هر کشوری بحث هزینه های تحصیل است. همانگونه که اشاره گردید با توجه به حمایت های مالی دولت فرانسه از نظام آموزشی این کشور، شرایط تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور با هزینه های بسیار ناچیز برای دانشجویان بین المللی فراهم گردیده است. این مزیت مهم کشور فرانسه را به مقصد نهایی دانشجویان بسیاری از سرتاسر جهان تبدیل نموده است.

شرایط کار پس از تحصیل

از دیگر مزایای قابل توجه در ارتباط با تحصیل در فرانسه، اخذ اقامت دائم این کشور پس از اتمام تحصیل در دانشگاه می باشد. در واقع کشور فرانسه به فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور ۶ ماه فرصت می دهد که مشغول به کار شوند. از این رو در صورتی که فارغ التحصیلان در مدت تعین شده مشغول به کار شوند امکان اخذ اقامت دائم فرانسه را خواهند داشت.

حق همراهی اعضای خانواده

کشور فرانسه به خانواده دانشجویان بین المللی (همسر و فرزند زیر ۱۸ سال) در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اجازه ورود به کشور فرانسه را می دهد. لازم به ذکر است که بهره مندی از این مزیت بزرگ ارتباط مستقیم با تمکن مالی دانشجو جهت تامین نیازهای زندگی افراد خانواده وی دارد.

معایب تحصیل در فرانسه

در کنار مزایای ذکر شده در ارتباط با شرایط تحصیل در فرانسه معایبی نیز وجود دارد. لازم به ذکر است مزایا و معایب در ارتباط با هر موضوعی از دید افراد متفاوت است، ولی به طور کلی تحصیل در فرانسه معایبی دارد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

الزام به یادگیری زبان فرانسوی

یادگیری زبان فرانسوی برای ایجاد ارتباط با مردم این کشور و به دست آوردن موقعیت های شغلی مناسب امری الزامی به نظر می آید. قطعاً یادگیری زبان هر کشوری دشوار خواهد بود و این یکی از معایب تحصیل در کشور فرانسه به شمار می آید.

تعداد پایین موقعیت شغلی

با توجه به افزایش قدرت حزب سرمایه داری و نفوذ این جناح در دولت و اکثر بخش های اقتصادی فرانسه، طی سال های اخیر متاسفانه بخش اعظمی از اقتصاد این کشور در انحصار سرمایه داران کلان قرار دارد.

این موضوع به یک معضل اجتماعی تبدیل گردیده و باعث از بین رفتن موقعیت های شغلی مناسب برای عموم افراد جامعه گردیده و اعتراضات گسترده ای را به دنبال داشته است. از این رو به دست آوردن یک موقعیت شغلی مناسب برای دانشجویان بین المللی امری دشوار به نظر می رسد.

اختلاف طبقاتی حاکم در کشور

همانگونه که اشاره گردید با توجه به افزایش قدرت حزب سرمایه دار در فرانسه و انحصاری شدن بسیاری از بیزینس ها در این کشور تفاوت سطح زندگی سرمایه داران و مردم عادی کاملاً مشهود است. بر اثر بحران های اقتصادی اخیر در کشور فرانسه آمار حاشیه نشینی مهاجران و بخشی از مردم فرانسه به صورت بی سابقه و چشمگیری رو به رشد است.

این در حالی است که بیش از ۱۸ درصد از مردم فرانسه که جزو سرمایه داران کلان این کشور به شمار می آیند زندگی بسیار لوکس و اشرافی را دارند. این موضوع برای افراد مهاجری که به تازگی وارد فرانسه می شوند کاملاً محسوس و قابل لمس است.

حق کار و هزینه تحصیل در فرانسه

دولت فرانسه به دانشجویان در هفته اجازه کار ۱۰ تا ۳۰ ساعت را داده است. میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد. این نکته بدین معناست که دانشجویان کارشناسی ۱۰ ساعت، دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و دانشجویان دکترا ۳۰ ساعت در هفته حق کار دانشجویی برخوردار می باشند.

کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور فرانسه مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان فرانسوی مسلط بوده و دوره تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

هزینه های تحصیل در فرانسه

هزینه های تحصیل در فرانسه برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه های دولتی همانند دانشجویان فرانسوی است. میانگین هزینه تحصیل در سال ۲۰۲۱ به شرح زیر است:

دوره تحصیلیهزینه
دوره کارشناسی۲۷۷۰ یورو
دوره کارشناسی ارشد۳۷۷۰ یورو
دوره دکترا۳۹۶ یورو

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی، Grandes Écoles و در دوره هایی برای موضوعات خاص مانند مهندسی و پزشکی بالاتر از اعداد ذکر شده است.

هزینه های زندگی در فرانسه

هزینه های ماهانه زندگی در کشور فرانسه به طور میانگین در حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو می باشد که دانشجویان با کار دانشجویی خود بخش عظیمی از هزینه های زندگی را کاور می کنند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور فرانسه را دارند قبل از ورود به فرانسه باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی که مبلغ آن برابر هزینه های یک سال زندگی و تحصیل در فرانسه است را به سفارت ارائه دهند.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

دانشجویان برای تحصیل در فرانسه در ابتدای کار برای پذیرش و پس از آن برای اخذ ویزا اقدام می نمایند. برای افزایش شانس قبولی در مراحل عنوان شده، تحلیل و بررسی این دو مرحله کمک شایانی را می کند. در ادامه این بخش، هر دو مرحله توسط گروه تحریریه آریاناپارس به اختصار مورد بررسی قرار گرفته است.

مرحله اول: پذیرش

دانشجویان برای تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی از طریق DAP برای پیش ثبت نام اقدام می نمایند. روند اخذ پذیرش در این مقطع به گونه ای می باشد که مجوز ارسال مدارک برای سه دانشگاه انتخابی به صورت همزمان صادر می شود.

بازه های زمانی اقدام برای دانشگاه های فرانسه از تاریخ ۱ نوامبر تا ۱۸ ژانویه می باشد. زمان پاسخگویی از جانب دانشگاه ها تا ۱۷ اپریل تعیین گشته است، در صورتی که دانشجویان تا تاریخ ۷ می از دانشگاه جوابی را دریافت نکنند به معنای جواب منفی است.

مدت زمان پذیرش از دانشگاه های کشور فرانسه حدود ۲ تا ۳ ماه به طول می انجامد. افرادی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که دانش زبان فرانسوی بسیار حائز اهمیت می باشد. سال تحصیلی فرانسوی در ماه سپتامبر یا اکتبر، متناسب با مؤسسه، تا پایان ماه ژوئن برگزار می شود و شامل دو ترم تحصیلی است.

مرحله دوم: ویزا

در حال حاضر روند اخذ ویزای تحصیلی در کشور فرانسه از طریق Campus که در میدان هروی تهران واقع شده است، صورت می گیرد. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در فرانسه با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش شامل:

 1. نامه پذیرش
 2. تمکن مالی
 3. عدم سوءپیشینه
 4. پرداخت هزینه وقت سفارت( ۲۰۰ یورو)

می باشد. طبق زمان تعیین شده از جانب دفتر کمپس، متقاضیان باید در آنجا حضور داشته باشند.

لازم بذکر است که در صورتی که دانشجویان قبل از دوره های تحصیلی در کشور فرانسه ملزم به شرکت در آزمون ورودی باشند، ویزای Short Stay Visa دریافت می نمایند و در صورت قبولی ویزای Long Stay Visa به آنها تعلق می گیرد.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

فرانسه کشوری است که در غرب اروپا واقع شده است و چهارمین اقتصاد بزرگ جهان را دارد. نظام آموزشی این کشور به گونه ای است که امکان تحصیل رایگان به زبان فرانسوی را برای دانشجویان فراهم کرده است از این رو سالانه متقاضیان بسیاری جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام می کنند. سالانه بیش از ۲۳ درصد از بودجه خود را به آموزش اختصاص می دهد.

تحصیل در دانشگاه های فرانسه به دو زبان انگلیسی و فرانسه امکان پذیر است. اما نکته حائز اهمیت این است که متقاضیانی که قصد تحصیل به صورت تقریباً رایگان را در دانشگاه های این کشور دارند، ملزم به ارائه مدرک زبان فرانسه هستند. افرادی که قصد تحصیل و زندگی و نهایتاً دریافت اقامت این کشور را دارند اخذ ویزای تحصیلی فرانسه فرصتی بسیار عالی به شمار می رود.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی فرانسه

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی فرانسه

فارغ التحصیلانی که در ایران تحصیل کرده اند، قادرند جهت ادامه تحصیل خود کشور فرانسه را برگزینند. اما فرانسه هم همانند سایر کشور های اروپایی شرایط و مدارکی را از متقاضیان خود طلب می کند. جهت دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های فرانسه مدارک مشخص و ضروری مورد نیاز است، که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

مدارک مورد نیاز

 • پرینت نامه تایید وقت سفارت
 • عکس بیومتریک در قطع پاسپورت
 • پاسپورت معتبر که بیش از سه ماه از زمان ویزا اعتبار داشته باشد
 • اسناد مالی مانند پرینت بانکی، ریز حساب، فیش حقوقی و تمامی مدارک دال بر تمکن مالی فرد
 • اسناد شغلی
 • رسید پرداخت هزینه خدمات ویزای فرانسه( این مبلغ معادل ۶۰ یورو است)
 • مدارک تحصیلی
 • مدرک زبان فرانسه یا انگلیسی (بستگی به زبان انتخابی آموزشی فرد دارد)
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه

گفتنی است متقاضیانی که قصد دارند پس از اتمام تحصیل خود در فرانسه مشغول به کار شوند ملزم به یادگیری زبان فرانسه هستند. بنابراین می توان گفت یادگیری زبان فرانسه یکی از موانع پیش روی متقاضیان دانشجویان است. پس از سپری کردن دوره تحصیل در فرانسه و کسب امتیازات مورد نظر متقاضیان می توانند شغل مناسب خود را یافته و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار در فرانسه تبدیل کنند.

نحوه اقدام برای ویزای فرانسه

متقاضیان ایرانی از دو طریق قادرند نسبت به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کنند، افراد می توانند یا از طریق سفارت فرانسه و یا مراکز VFS Global نسبت به اخذ ویزا اقدامات لازم را انجام دهند. طی سالهای اخیر با توجه به استقبال شهروندان ایرانی جهت دریافت ویزای فرانسه، سفارت این کشور جهت سرعت بخشی و رفاه حال متقاضیان رسیدگی به امور مهاجرتی خود را به مرکز کارگزاری VFS Global واگذار کرده است.

تشکیل پرونده

متقاضیان پس از آماده کردن مدارک می بایست به وب سایت رسمی سفارت فرانسه مراجعه کرده و بر روی گزینه Visa application کلیک کنند. سپس از طریق گزینه Access حساب کاربری خود را ساخته و لاگین شوند. در صفحه اول، اطلاعات اولیه سفر جهت درخواست ویزاست. در کادر دوم your travel document متقاضی اطلاعات کشور صادر کننده، نوع پاسپورت، شماره پاسپورت را وارد می کند.

در کادر آخر هدف متقاضی از سفر و دلیل اخذ ویزای تحصیلی فرانسه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در صفحه بعدی که به نام your information است، اطلاعات شخصی و هویتی فرد می بایست وارد شود. در صفحه سوم که به نام  your last visa است. از متقاضی سوابق سفرش را چنانچه طی ۵ سال گذشته باشد را طلب می کند و به همین ترتیب تمامی صفحات می بایست توسط متقاضی تکمیل گردد.

در نهایت به صفحه نهایی رسیده و با کلیک بر روی دکمه Continue ایمیل تایید درخواست ویزای فرانسه برای فرد ارسال می گردد. پس از آماده سازی مدارک و درخواست ویزای فرانسه متقاضی می بایست نسبت به تعیین وقت سفارت فرانسه اقدام کند.

مصاحبه حضوری و انگشت نگاری بیومتریک

در روز مصاحبه حضوری متقاضی ملزم به ارائه پرینت نامه تایید وقت سفارت به بخش پذیرش VFS Global می باشد و در آن مرکز می بایست مراحل انگشت نگاری، ارائه مدارک ویزا و اطلاعات بیومتریک را انجام دهد.

پیگیری درخواست ویزا

پس از تحویل مدارک و انجام مصاحبه در مرکز VFS Global، متقاضیان قادر خواهند بود با وارد کردن شماره مرجع از طریق لینک مربوطه وضعیت درخواست خود را پیگیری نمایند.

هزینه درخواست ویزای تحصیلی کشور فرانسه

هزینه های درخواست ویزای تحصیلی فرانسه

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می بایست جهت ویزای کوتاه مدت تحصیلی یا ویزای شینگن مبلغی در حدود ۶۰ یورو و در قبال هزینه اخذ ویزای بلند مدت تحصیلی مبلغی معادل ۹۹ یورو پرداخت نمایند. نکته حائز اهمیت در اخذ این نوع ویزا این است که هزینه ویزای تحصیلی فرانسه غیر قابل استرداد می باشد و در صورت پذیرفته شدن درخواست فرد هیچ مبلغی به او بازگردانده نخواهد شد.

مدت زمان بررسی ویزای تحصیلی

فرانسه یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در سراسر جهان است و سالانه بسیاری از افراد برای انواع ویزاهای این کشور اقدام می نمایند. به طور متوسط می توان گفت حدود ۲۱ روز زمان احتیاج است تا نتیجه ویزا دریافت شود اما مدت زمان این بررسی به شرایط و مدارک فرد و تعداد متقاضیان این نوع ویزا دارد. ویزاهای تحصیلی فرانسه بنابر اینکه متقاضی چه مدت قصد اقامت و تحصیل در این کشور را دارد متفاوتند.

ویزای کوتاه مدت

اگر مطالعات فرد کمتر از سه ماه به طول بینجامد، متقاضی قادر خواهد بود برای ویزای کوتاه مدت یا شینگن درخواست دهد. گفتنی است این ویزا قابل تمدید نخواهد بود.

ویزای موقت بلند مدت

اگر طول دوره تحصیلی فرد بیش از ۹۰ روز باشد، متقاضی می تواند برای این نوع ویزا درخواست دهد. این نوع ویزا قابل تمدید خواهد بود.

ویزای طولانی مدت

اگر متقاضیان تحصیل بخواهند بیش از ۶ ماه در فرانسه اقامت داشته باشند، می توانند از این نوع ویزا استفاده کنند. این ویزا عمدتاً در طول مدت تحصیل فرد اعتبار دارد. در سال تحصیلی ۲۰۱۵-۲۰۱۶ حدود ۱۸۳۸ دانشجوی ایرانی در این کشور مشغول به تحصیل هستند. این عدد تا سال ۲۰۱۸ دو برابر خواهد شد.

شانس دریافت ویزای تحصیلی فرانسه در سال ۲۰۲۴

شانس دریافت ویزای تحصیلی فرانسه در سال ۲۰۲۴ چقدر است؟

طبق موارد عنوان شده در این مقاله می توان گفت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در مقاطع پایین تر از کارشناسی ارشد شانس خیلی زیادی ندارد ترجیحاً به متقاضیان پیشنهاد می شود برای مقاطع بالاتر جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام نمایند.عمدتاً در مقطع لیسانس ۹۰ درصد دانشگاه ها به زبان فرانسه هستند بنابراین دانشجو ها ملزم به ارائه مدرک زبان فرانسه هستند.

بنابراین این بزرگترین مانع سر راه متقاضیان است. اما در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اغلب دانشگاه ها به زبان انگلیسی دروس و دوره های خود را ارائه می دهند. از این رو دانش جویان بین المللی با ارائه مدرک زبان انگلیسی به راحتی می توانند جهت اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام کنند.

مدارک لازم برای تحصیل در فرانسه

ما در این مطلب قصد داریم شما را مهم ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه  آشنا کنیم این مدارک ضروری به شرح زیر است:

 1. ارائه ی مدارک معتبر هویتی مانند شناسنامه، پاسپورت دارای اعتبار، عکس پرسنلی
 2. ارائه ی گواهی معتبر عدم سوء پیشینه و جرایم خلافکاری برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه الزامی است.
 3. ارائه ی مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات با ترجمه به زبان انگلیسی
 4. اگر دانشجو دارای مدرک معتبر مرتبط با آموزش زبان انگلیسی در سطوح مختلف آیلتس و تافل است باید برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه به دانشگاه مورد نظر ارائه دهد.
 5. ارائه ی گواهی معتبر تحت عنوان انگیزه‌نامه یا توصیه‌نامه برای تحصیل در مقطع ارشد و دکتری ضروری است.
 6. ارائه ی سوابق کاری و تحصیلی به همراه کپی مدارک
 7. ارائه ی گواهی های لازم برای اثبات تمکن مالی و پرداخت هزینه های مربوط به کار یا تحصیل
 8. تکمیل بدون نقص مدارک مربوط به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه
 9. شما باید فیش واریزی مربوط به پرداخت شهریه دانشگاه خود را ارائه دهید.
 10. ارائه ی نامه ی پذیرش یا تاییدیه تحصیلی از دانشگاه مورد نظر برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه الزامی است.
 11. شما باید گواهی معتبری را مبنی بر تایید سلامت پزشکی خود به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید.

اقامت پس از تحصیل در فرانسه

۱. اقامت پس از تحصیل از طریق کاریابی

دانشجویان می توانند پس از پایان دوره ی تحصیلات خود در فرانسه از طریق استخدام در شغل مورد نظر و تحویل گواهی کارفرمای خود نوع ویزا را از تحصیلی به کاری تغییر دهند و به این ترتیب اقامت دائم شان را در این کشور اخذ نمایند.

۲. اقامت پس از تحصیل از طریق سرمایه گذاری

دانشجویان پس از پایان دوره ی تحصیلات خود می توانند از طریق سرمایه گذاری در پروژه های کاری مختلف اقامت دائم شان را در کشور فرانسه اخذ نمایند ضمن اینکه از حمایت های دولت برخوردار می شوند.

۳. اقامت پس از تحصیل از طریق ازدواج

دانشجویان می توانند از طریق ازدواج با شخصی که تابعیت این کشور را دارد اقامت دائم شان را در فرانسه پس از پایان دوره ی تحصیلات خود اخذ نمایند.

ضمن اینکه برای دریافت این مجوز لازم است شما تمکن مالی و محل اقامت خود را به صورت مشخص برای دولت این کشور به اثبات برسانید.

۴. اقامت پس از تحصیل از طریق پناهندگی

دانشجویان پس از پایان دوره ی تحصیلات در کشور فرانسه می توانند از طریق ارائه ی دلایل کافی مبنی بر عدم بازگشت به کشور مبدا اقامت دائم شان را در این کشور تحت عنوان پناهنده اخذ نمایند.

۵. اقامت پس از تحصیل از طریق تولد فرزند

والدینی که فرزندشان در خاک کشور فرانسه متولد می شوند می توانند با ارائه ی مدارک لازم اقامت دائم خود را در این کشور اخذ نمایند.

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی فرانسه

دلایل زیادی برای پذیرفته نشدن درخواست ویزای تحصیلی شما وجود دارد ما در ادامه ی این مطلب قصد داریم تا شما را با مهم ترین عوامل ریجکتی ویزای تحصیلی از سوی اداره ی کنسولگری فرانسه آشنا کنیم پس در ادامه همراه ما باشید.

 1. اگر مدارک هویتی شما دارای اعتبار قانونی نباشد و آسیب خورده و مخدوش شده باشد.
 2. اگر مدارک هویتی شما به صورت غیر حقیقی و جعلی باشد به احتمال زیاد پس از بررسی مدارک ارائه شده با درخواست شما مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی فرانسه موافقت نخواهد شد.
 3. اگر شما دلایل مناسبی را برای انگیزه ی خود از مهاجرت به فرانسه ارائه ندهید و اداره ی پلیس این کشور از نیت شما دچار ابهام شود ممکن است با درخواست شما موافقت نکند.
 4. اگر مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی فرانسه کامل نبوده و یا دارای نقص باشد.
 5. اگر متقاضی دارای سوء سابقه ی خلافکاری و جرایم کیفری و قضایی باشد ممکن است پس از بررسی پرونده شما پلیس این کشور به دلیل حفظ امنیت داخلی با درخواست تان موافقت نکند.
 6. اگر شما دارای سابقه ی بیماری های واگیردار و یا خطرناک باشید مانند ایدز، هپاتیت و…
 7. اگر نوع ویزای درخواستی با انگیزه ی واقعی تان مبنی بر مهاجرت به این کشور مطابقت نداشته باشد یعنی شما اقدام به اخذ ویزای تحصیلی از فرانسه نمایید درحالی که برای کار کردن و یا سرمایه گذاری به این کشور مهاجرت کنید.
 8. اگر شما دارای تمکن مالی مناسب برای مهاجرت به فرانسه نباشید و نتوانید مخارج مربوط به کار و یا تحصیل خود را بپردازید ممکن است با پذیرش درخواست ویزا شما مخالفت شود.
 9. اگر شما در گذشته برای دریافت ویزا از این کشور اقدام کرده باشید ولی به دلایل مختلفی از ویزای خود به درستی استفاده نکرده باشید ممکن است درخواست مجدد مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی کشور فرانسه از سوی اداره ی کنسولگری این کشور پذیرفته نشود.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه –  مهاجرت تحصیلی به فرانسه یکی از گزینه هایی است که هر ساله تعداد زیادی از افراد از کشورهای مختلف جهان آن را انتخاب می کنند و به این کشور مهاجرت می کنند.

هر ساله افراد زیادی از سراسر جهان با هدف های متفاوتی مانند مهاجرت تحصیلی، مهاجرت سرمایه گذاری، مهاجرت پزشکان و….به کشور فرانسه مهاجرت می کنند. در این مطلب منحصرا می خواهیم درباره مهاجرت تحصیلی به فرانسه و همه چیز در مورد آن صحبت کنیم. 

کمی بیشتر درباره فرانسه!

کشور فرانسه هر ساله بیشتر از ۲۳٪ از بودجه ملی را به آموزش و تحصیل اختصاص می دهد و به کیفیت آموزش‌های ارائه شده و مدارک اعطا شده توجه زیادی دارد.

تحصیل در کشور فرانسه موجب به دست آوردن امتیازهایی برای فرد می شود از جمله : عالی بودن مدارک فرانسه ای، تحصیل با هزینه کم در دانشگاه‌های فرانسه و گستردگی بورسیه‌های تحصیلی، علت های اصلی مهاجرت تحصیلی داشنجویان از سراسر جهان به این کشور است. تحصیل در کشور فرانسه به  دو زبان انگلیسی و فرانسوی ممکن است.

کشور فرانسه، کشوری است که تحصیل در آن اقتصادی است و از طرف دیگر نزدیک به ۲۰۰ میلیون نفر در جهان به زبان فرانسه  صحبت می کنند.

شرایط اقامت در فرانسه بدین صورت است که شخص اگر ۷ سال به طور مستمر برای تحصیل یا کار در کشور اقامت داشته باشد می تواند اقامت دائم کشور فرانسه را اخذ نماید. شخص در زمان تحصیل در مقاطع گوناگون تحصیلی می توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. اگر در این زمان کارفرما شخص را بیمه کند او می تواند اقامت دائم خود را در کشور فرانسه بگیرد.

کشور فرانسه در نیمکره شمالی و در غرب قاره اروپا قرار دارد. نقشه کشور فرانسه شبیه به یک شش ضلعی است. کشور فرانسه با شش کشور اروپایی مرز زمینی دارد.

کشور فرانسه به عنوان کشور فرهنگ و هنر شناخته می شود و چهارمین قدرت صنعتی جهان است. تحصیلات عالی در کشور فرانسه یکی از متنوع ترین نظام های آموزشی است. در کشور فرانسه دانشگاه های ممتاز و دولتی عالی مانند دانشگاه های سوربن، پیر و ماری کوری پاریس و بسیاری دیگر با رتبه های بالای جهانی بر اساس آخرین رتبه بندی QS وجود دارند.

تحصیلات در کشور فرانسه

تحصیلات دانشگاهی در کشور فرانسه

فارغ‌التحصیلان دانشگاه های ایران می‌توانند بعد از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در رشته های متنوع در ایران، همان رشته را در کشور فرانسه در مقاطع بالاتر ادامه بدهند. دانشجویانی که می‌خواهند برای مقطع دکتری در کشور فرانسه ادامه تحصیل دهند، تحصیل در سال اول یا دوم دوره کارشناسی ارشد پیشنهاد می‌شود که این کار باعث می‌شود دانشجو وارد سیستم آموزشی شود و بعد از گذراندن این دوره اقدام به دریافت پذیرش دکتری نماید. نکته قابل ذکر این است که دروسی که دانشجو در ایران در دوران کارشناسی ارشد گذرانده مشابه دروسی که در کشور فرانسه می گذراند نیست.

هزینه مهاجرت تحصیلی به فرانسه

هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه مقرون به صرفه است ولی هزینه های زندگی در پاریس ماهانه به ۹۰۰ یورو و در شهرستان‌های پاریس ماهانه به ۷۰۰ یورو می‌رسد. به صورت کلی۷۰٪ هزینه های گفته شده مربوط به مسکن است.

دولت فرانسه برای رفع  مشکل هزینه زندگی تصمیمی اتخاذ کرده که در کشور فرانسه سازمانی با عنوان CAF وجود دارد که بعد از اقامت کردن دانشجو در کشور فرانسه، این سازمان تقریبا ۴۰٪ کمک هزینه مسکن را متقبل می‌شود.

دانشجویان خارج از کشور باید شهریه‌هایی زیادتری نسبت به دانشجویانی بومی فرانسه بپردازند. تنها در مقطع دکتری، این شهریه‌ها برای دانشجویان خارجی و بومی یکسان است.

بورسیه تحصیلی فرانسه

به تازگی تعداد بورسیه‌ های تحصیلی در کشور فرانسه به خاطر افزایش یافتن شهریه برای دانشجویان خارجی، سه برابر شده است. تامین هزینه‌ها برای ثبت نام در دوران دکتری بسیار ضروری است. اگر دانشجویی کشور فرانسه را برای تحصیل در مقطع دکتری انتخاب  کند راه های بسیاری برای تامین مالی وجود دارد.

موسساتی هستند که تامین مالی دانشجویان را تقبل می کنند. این موسسات عبارتند از:

کنوانسیون صنعتی آموزش های تحقیقاتی (CIFRE) که میان شرکت های تحقیقاتی با گروه های تحقیقاتی خارج از شرکت همکاری مشترک دارند.

ضامن های بین المللی که میان موسسه آموزش عالی در فرانسه و در خارج از کشور همکاری های مشترکی دارند.

شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه

ادامه تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی یا به زبان انگلیسی امکان پذیر است. دانشجویان، قبل از درخواست ویزای تحصیلی در کشور فرانسه، ابتدا نیازمند گذراندن دوره زبان فرانسوی و اخذ نمره قبولی در آزمون TEF یا TCF که به وسیله سفارت فرانسه و دانشگاه تهران برگزار می‌شود هستند.

این امتحانات هر ماه برگزار شود و دانشجو حداقل نمره B1  را بتواند اخذ کند می‌تواند برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نماید. داشتن این مدرک فقط برای اخذ ویزا است و برای ورود به دانشگاه بایستی مدارک مورد نیاز هر دانشگاه را فراهم نماید.

دانشجویان ایرانی برای تحصیل در موسسات آموزش عالی کشور فرانسه بایستی از طریق پورتال آژانس ملی گسترش تحصیل در فرانسه یا همان کامپوس فرانس و پلتفرم اقدام کنند و مدارک خود را بارگذاری کنند. در برخی مواقع دانشجویان می‌توان مستقیما از طریق وب‌سایت دانشگاه اقدام  به بارگذاری مدارک کنند.

مدارک مهاجرت تحصیلی به فرانسه

 • انتخاب دوره تحصیلی: ابتدا باید دوره تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کنید، مثلاً دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا یا دوره‌های آموزشی حرفه‌ای.
 • انتخاب دانشگاه: بعد از تعیین دوره تحصیلی، باید دانشگاه یا موسسه‌ای را که این دوره را ارائه می‌دهد، انتخاب کنید. بررسی شرایط و معیارهای پذیرش آن دانشگاه مهم است.
 • زبان: بسیاری از دوره‌های تحصیلی در فرانسه به زبان فرانسه ارائه می‌شوند، بنابراین نیاز به آزمون زبان فرانسه مانند DELF یا DALF ممکن است داشته باشید.
 • مدارک تحصیلی: برای اعتبار سنجی مدارک تحصیلی خود، باید مدارک تحصیلی خود از دوران دبیرستان و دانشگاه را به زبان فرانسه ترجمه کرده و با معادل‌های بین‌المللی مرتبط، مثل CIEP (Centre international d’études pédagogiques) اعتبارسنجی کنید.
 • انجام مراحل ثبت‌نام: بعد از تهیه مدارک مورد نیاز، باید به مراحل ثبت‌نام در دانشگاه و مهاجرت به فرانسه بپردازید.

انواع  ویزا برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه

شرایط اخذ ویزای فرانسه با مهاجرت تحصیلی به فرانسه  بسته به نوع و مدت اقامت مورد نظر شما ممکن است متفاوت باشد. در ادامه، به برخی از انواع ویزاهای مهم برای ورود و اقامت در فرانسه و شرایط عمومی مورد نیاز برای هر یک اشاره خواهم کرد:

ویزای توریستی (Visa de Court Séjour – Schengen Visa):

این ویزا برای اقامت موقت تا ۹۰ روز در فرانسه و دیگر کشورهای عضو شنگن صادر می‌شود.

شرایط عمومی شامل داشتن پاسپورت با حداقل ۳ ماه اعتبار بیشتر از تاریخ پایان اقامت مورد نظر، برگشتی توسط مسافرتی یا بلیط حضوری و تأمین مالی معقول برای هزینه‌های اقامت است.

ویزای تحصیلی (Visa Étudiant – Student Visa):

این ویزا برای دانشجویانی که قصد دارند در فرانسه تحصیل کنند، صادر می‌شود.

شرایط عمومی شامل دریافت پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی فرانسوی، تأمین مالی مناسب برای هزینه‌های زندگی و تحصیل، و تأمین بیمه سلامت برای مدت اقامت مورد نظر است.

ویزای کار (Visa de Travail – Work Visa):

این ویزا برای افرادی است که قصد دارند در فرانسه به عنوان کارمند یا استاد کار کنند.

شرایط عمومی شامل دریافت پذیرش کاری از یک کارفرما فرانسوی، اثبات مهارت و تجربه کاری، تأمین مالی معقول برای هزینه‌های زندگی و بیمه سلامت است.

کار حین تحصیل در فرانسه

در فرانسه، افرادی که می خواهند حین مهاجرت تحصیلی به فرانسه  کار کنند، باید در شرایط خاصی قرار گیرند. در زیر شرایط و محدودیت های اصلی برای کار حین تحصیل در فرانسه آورده شده است:

 • محدودیت ساعات کار: دانشجویان بین‌المللی در فرانسه می‌توانند با محدودیت ساعت کار، کار کنند. در طول ترم تحصیلی، حداکثر می‌توانند ۹۶۴ ساعت در سال (۲۰ ساعت در هفته) و در دوره تعطیلات تحصیلی، حداکثر ۱,۲۰۰ ساعت در سال (۳۵ ساعت در هفته) کار کنند.
 • مجوز کار: در صورتی که دانشجوی خارجی می‌خواهد بیش از حداکثر ساعات مجاز کار کند یا در حوزه های محدودیت داری کار کند (مانند برخی حرفه‌ها مانند پزشکی یا حقوق)، نیاز به مجوز کار خواهد داشت. این مجوز توسط دفتر خارجی وزارت کار صادر می‌شود.
 • تأمین مالی: دانشجویان بین‌المللی باید تأمین مالی مناسبی برای هزینه‌های زندگی و تحصیل خود داشته باشند. این شامل وجود منابع مالی برای هزینه‌های زندگی روزمره، هزینه تحصیل، اجاره مسکن و بیمه سلامت است.
 • تعهد نسبت به تحصیل: دانشجویان باید تعهد نسبت به تحصیل خود را نشان دهند و برنامه درسی خود را با موفقیت پیگیری کنند. تسلط به زبان فرانسه در بعضی از موارد نیز الزامی است.

بهترین دانشگاه های فرانسه

 HEC Paris یکی از برترین دانشگاه‌های فرانسه و جهان در زمینه مدیریت و کسب و کار است. این دانشگاه تاریخچه طولانی و ارزشمندی دارد و از طریق برنامه‌های آموزشی با کیفیت و فرصت‌های حرفه‌ای برتر، شهرت بین‌المللی دارد.

HEC Paris از لحاظ تعداد استادان و دانشجویان بین برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد و در رده‌بندی‌های بین‌المللی نیز به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا در زمینه مدیریت و تجارت شناخته می‌شود.

دانشکده‌های دیگری مانند Sciences Po Paris، École Polytechnique، و Université Paris-Saclay نیز در فرانسه شهرت و تاثیر بسیاری دارند و برخی از بهترین دانشگاه‌های این کشور هستند.

به هر حال، در انتخاب بهترین دانشگاه برای تحصیل، باید با توجه به رشته و تخصص مورد نظر خود، برنامه‌های آموزشی، شبکه‌ی همکاری‌های صنعتی و حرفه‌ای، واحد‌های تحقیقاتی و سابقه دانشگاه‌ها در زمینه مورد نظر، اطلاعات بیشتری از آریانا پارس کسب کنید و تصمیم بگیرید.

اخذ تابعیت فرانسه پس از فارغ التحصیلی

بعد از فارغ‌التحصیلی، اخذ تابعیت فرانسه ممکن است یک گزینه برای شما باشد. اینجا چندین راه برای اخذ تابعیت فرانسه پس از فارغ‌التحصیلی وجود دارد. البته توجه داشته باشید که شرایط و فرایندهای اخذ تابعیت در هر کشور ممکن است متفاوت باشد و بهتر است به سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور خود مراجعه کنید یا به وبسایت مربوطه مراجعه کنید تا اطلاعات به‌روز را دریافت کنید.

در زیر چند راهکار احتمالی برای اخذ تابعیت فرانسه پس از فارغ‌التحصیلی آورده شده است:

 • اخذ ویزای کار: با یافتن شغل در فرانسه و کار کردن به مدت زمان معین، می‌توانید برای اخذ ویزای کار درخواست دهید. پس از اخذ ویزای کار و سپری کردن مدت زمان مشخصی، ممکن است امکان درخواست تابعیت فرانسه به شما داده شود.
 • ازدواج با فرانسوی یا فرانسوی ساکن: با ازدواج با یک فرانسوی یا فرانسوی ساکن، می‌توانید از مسیر اخذ تابعیت برخوردار شوید. در این صورت، باید مدت زمان مشخصی را صبر کرده و شرایط مربوط به ازدواج و تابعیت را برآورده کنید.
 • درخواست تابعیت بر اساس مدت زمان اقامت: با سپری کردن مدت زمان مشخصی در فرانسه و برآورده کردن شرایط مالی، مسکن و زبان، ممکن است بتوانید درخواست تابعیت را ارائه دهید.
 • تحصیلات بالاتر: اگر تحصیلات بالاتر خود را در فرانسه ادامه دهید، ممکن است به شما اجازه اقامت داده شود.

  سخن آخر تحصیل در فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه فرصتی منحصر به فرد است که باعث گسترش دانش، تجربه فرهنگی و شکوفایی شخصی و حرفه‌ای می‌شود. این کشور با تاریخ غنی، فرهنگ بی‌نظیر و دانشگاه‌های معروف جهان، یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است.

در فرانسه، شما با فرهنگ متنوع و زبان هنر و طراحی بی‌نظیر آشنا خواهید شد. همچنین، با دستیابی به تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان مانند HEC Paris یا Sciences Po Paris، شما در محیطی دانشگاهی برتر قرار خواهید گرفت و از فرصت‌های شغلی و شبکه‌سازی با اساتید و همکاران برجسته بهره‌مند خواهید شد. ضمن تحصیل در فرانسه، شما در معماری زیبا و مناظر طبیعی خیره‌کننده‌ای قرار خواهید گرفت. شهرهای بزرگ مانند پاریس با برج ایفل و شانزلیزه، لیون با معابد و تالارهای تاریخی و نیس با سواحل زیبا، تجربه‌ی بی‌نظیری را برای شما به ارمغان می‌آورند.

به طور کلی، تحصیل در فرانسه فرصتی استثنایی برای توسعه دانش، رشد شخصی و تجربه فرهنگی است. این تجربه به شما امکان می‌دهد در یک محیط دانشگاهی بین‌المللی بوده و با دانشجویان از سراسر جهان آشنا شوید و همچنین به دستاوردهای علمی و حرفه‌ای خود بیافزایید.

شرایط تحصیل کارشناسی در فرانسه

تحصیل کارشناسی در فرانسه می تواند بهترین مسیر برای ورود به معتبرترین دانشگاه های اروپا باشد، فرانسه کشوری با تاریخچه و فرهنگ غنی در قلب اروپا می باشد، که به لطف نظام آموزشی معتبر، امکانات آموزشی و رفاهی ایده آل، کیفیت بالای زندگی، دانشگاه های معتبر و… همواره در بین ۱۰ کشور برتر جهان از لحاظ جذب دانشجویان بین المللی قرار دارد.

دوره تحصیلی کارشناسی در فرانسه بسته به رشته تحصیلی مورد نظر معمولاً بین ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد، اغلب رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی به زبان فرانسوی ارائه می شود، البته برخی از رشته ها که تعداد نسبتاً محدودی دارند نیز به زبان انگلیسی ارائه می گردد، از این رو برای دریافت پذیرش از دانشگاه های فرانسه افراد می بایست مدرک زبان B2 فرانسوی یا آیلتس ۶ آکادمیک را ارائه نمایند.

دولت فرانسه برای آن دسته از دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور را دارند ولی موفق به دریافت مدرک زبان نشده اند، راه حلی ارائه داده است. درواقع افرادی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه را دارند می توانند با شرکت در دوره های کالج زبان فرانسه مدرک زبان خود را دریافت نمایند و سپس وارد دوره تحصیلی در دانشگاه شوند.

هزینه تحصیل کارشناسی در فرانسه

هزینه تحصیل کارشناسی در فرانسه

بدون شک یکی از مهم ترین دغدغه های افراد برای تحصیل در خارج از کشور تامین هزینه های تحصیل و زندگی در کشور مقصد خواهد بود، یکی از بزرگترین مزایای تحصیل در فرانسه علاوه بر دانشگاه های معتبر و امکانات آموزشی و رفاهی ایده ال هزینه های ناچیز تحصیل و زندگی در این کشور می باشد.

هزینه های تحصیل کارشناسی در فرانسه بسته به نوع دانشگاه و رشته مورد نظر کمی متفاوت خواهد بود، به طور کلی شهریه سالانه دانشگاه های دولتی فرانسه برای اغلب رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی بین ۱۰۰۰ الی ۳۷۰۰ یورو می باشد، از سوی دیگر دانشجویان بین المللی که به زبان فرانسوی تسلط دارند، می توانند در دانشگاه های دولتی فرانسه به صورت رایگان مشغول به تحصیل شوند.

البته هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی سالانه بین ۶۰۰۰ الی ۱۵۰۰۰ یورو خواهد بود، همچنین تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه نسبت به دانشگاه های دولتی هزینه های بیشتری را در پی خواهد داشت.

بورسیه تحصیلی کارشناسی در فرانسه

معمولاً اغلب بورسیه ها و فاندها در کشور فرانسه به مقاطع تحصیلی دکتری و فوق دکتری تعلق دارد، ولی در برخی از رشته ها بنا به نیاز دانشگاه ها به دانشجویان ممتاز امکان دریافت بورسیه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز وجود دارد. با توجه به آمار بالای مهاجرت تحصیلی به فرانسه دریافت بورسیه در کلیه مقاطع تحصیلی بسیار رقابتی خواهد بود.

در واقع کلیه دانشگاه های فرانسه بورسیه ها و فاندهای موجود را در اختیار دانشجویان ممتاز قرار می دهند، از این رو برای دریافت بورسیه تحصیلی در فرانسه افراد باید از رزومه تحصیلی بسیار قابل توجهی برخوردار باشند.

علاوه بر این شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در فرانسه بسته به مقطع و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال برای دریافت بورسیه در مقاطع دکتری و فوق دکتری افراد علاوه بر رزومه تحصیلی ایده ال می بایست مدارکی نظیر مقالات ISI معتبر، فعالیت های انجام شده در رابطه با امور تحقیقاتی و پژوهشی، انگیزه نامه، توصیه نامه و … را ارائه نمایند. به طور کلی شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کارشناسی در فرانسه به شرح ذیل می باشد.

 • معدل بالای ۱۷ (همراه با ریز نمرات)
 • مدرک زبان مورد نیاز
 • شرایط سنی مناسب
مدارک لازم جهت تحصیل فرانسه

مدارک لازم جهت تحصیل کارشناسی در فرانسه

مسلماً برای تحصیل در هر کشوری افراد متقاضی ملزم به ارائه مدارک مختلفی خواهند بود، مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در فرانسه را می توان به ۲ بخش تقسیم نمود. بخش اول مدارک مربوط به دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر و بخش دوم مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه.

معمولاً مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه های فرانسه بسته به رشته و مقطع تحصیلی کمی متفاوت خواهد بود، ولی مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه تقریباً برای همه مقاطع یکسان است. به طور کلی مدارک لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه و ویزای تحصیلی فرانسه به شرح ذیل می باشد.

 • رزومه تحصیلی (CV)
 • مدرک زبان مورد نیاز
 • نامه پذیرش از دانشگاه های فرانسه
 • ارائه تمکن مالی مناسب جهت پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • تست پزشکی
مدارک تحصیل لیسانس در فرانسه

برترین دانشگاه های فرانسه در مقطع لیسانس

به طور کلی در اغلب کشورها برخی از دانشگاه ها در بعضی از رشته ها و مقاطع تحصیلی نسبت به دانشگاه های دیگر دارای شرایط بهتری هستند، دانشگاه های فرانسه نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اساساً سایر دانشگاه های فرانسه از اعتبار بالایی برخوردار می باشند، ولی در این بین برخی از دانشگاه های فرانسه در مقطع کارشناسی نسبت به اغلب دانشگاه ها شرایط بهتری دارند.

طبق رتبه بندی سازمان های معتبر QS , THE در سال ۲۰۲۱ رنکینگ دانشگاه های برتر فرانسه در مقطع کارشناسی به شرح ذیل می باشد.

نام دانشگاهRANKING QS 2021RANKING THE 2021
University PSL5341
Ecole Polytechnique60108
Sorbonne University7773
Central Supelec139401
ENS de Lyon160201
Sciences Po242401
Ecole des ponts ParisTech250201
University Paris 1 Pantheon- Sorbonne305501
ENS Paris – Saclay312601
University of Strasbourg379401

مزایای تحصیل کارشناسی در فرانسه

بدون تردید تحصیل کارشناسی در فرانسه مزایای بی شماری را در پی خواهد داشت، فرانسه به عنوان پایتخت مد، فرهنگ و هنر جهان شهرت دارد، قطعاً زندگی در چنین کشوری تجربه بسیار لذت بخش و هیجان انگیز را در اختیار افراد قرار می دهد.

علاوه بر این امکان تحصیل در معتبرترین دانشگاه های اروپا در قبال پرداخت شهریه بسیار ناچیز و حتی رایگان، استفاده از بهترین امکانات آموزشی و رفاهی، امکان تحصیل کارشناسی در فرانسه بدون مدرک زبان، زندگی در کشوری با بالاترین استانداردها و کیفیت زندگی و … تنها بخشی از مزایای بی شمار تحصیل کارشناسی در فرانسه می باشد. در این بخش از مطلب با ۳ مزیت اصلی تحصیل کارشناسی در فرانسه بیشتر آشنا خواهیم شد.

تحصیل در معتبرترین دانشگاه های اروپا

تحصیل در معتبرترین دانشگاه های اروپا

اغلب دانشگاه های فرانسه از اعتبار بسیار بالایی در سطح بین المللی برخوردار می باشند، علاوه بر این کلیه دانشگاه های فرانسه از مدرن ترین تجهیزات و امکانات آموزشی، رفاهی، تحقیقاتی و پژوهشی برخوردار هستند. مسلماً تحصیل در چنین دانشگاه هایی علاوه بر پیشرفت تحصیلی چشمگیر و ارتقای سطح علمی افراد، رزومه بسیار معتبری برای افراد محسوب می شود و آینده شغلی بسیار درخشانی را در پی خواهد داشت.

هزینه های مناسب تحصیل و زندگی

قطعاً یکی از بزرگترین مزایای تحصیل در فرانسه علاوه بر امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر و استفاده از امکانات آموزشی و رفاهی ایده آل هزینه های بسیار مناسب تحصیل و زندگی در فرانسه است. بدون اغراق با توجه به شرایط اقتصادی فعلی و نوسانات شدید نرخ ارز، در حال حاضر یکی از معیارهای اصلی افراد برای انتخاب کشور مقصد جهت ادامه تحصیلی هزینه های تحصیل و زندگی خواهد بود.

از لحاظ هزینه های تحصیل و زندگی درحال حاضر فرانسه به عنوان یکی از بهترین گزینه ها محسوب می شود، چراکه دانشجویان بین المللی می توانند بالاترین کیفیت آموزش را با کمترین هزینه در این کشور در اختیار داشته باشند. هزینه های تحصیل در فرانسه نسبت به اغلب کشورهای اروپایی به مراتب کمتر است و این به عنوان یک مزیت قابل توجه محسوب می شود.

امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت فرانسه

از دیگر مزیت های تحصیل کارشناسی در فرانسه امکان دریافت اقامت دائم و حتی تابعیت فرانسه می باشد، طبق قوانین مهاجرتی فرانسه افرادی که دوره تحصیلی خود را در دانشگاه های این کشور به اتمام برسانند، اجازه ورود به بازار کار را خواهند داشت، در صورتی که افراد پس از اتمام دوره تحصیلی خود و دریافت مدرک از دانشگاه های فرانسه در این کشور مشغول به کار شوند، پس از مدتی می توانند برای دریافت اقامت دائم و تابعیت فرانسه اقدام نمایند.

تحصیل لیسانس در کشور فرانسه

نتیجه گیری

با توجه به مزیت های بی شمار تحصیل در فرانسه نظیر، هزینه های بسیار ناچیز تحصیل و زندگی در این کشور، دانشگاه های بسیار معتبر به همراه امکانات آموزشی و رفاهی ایده آل، کیفیت بالای زندگی، امکان اخذ اقامت دائم فرانسه و… هیچگونه جای تعجبی ندارد که فرانسه از لحاظ جذب دانشجویان بین المللی همواره در بین ۱۰ کشور برتر جهان قرار دارد.

فرانسه به عنوان زادگاه متفکرانی همچون دکارت، لاپلاس و مونه، دارای یک سیستم علمی پر افتخار است که با قدرت بر دانشگاه های خود منعکس می شود. دلایل زیادی برای محبوبیت فرانسه در بین دانشجویان بین المللی و تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه وجود دارد. بیش از ۲۵۰ هزار دانشجوی بین المللی برای دوره های تحصیلی برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه در سال گذشته اقدام کرده اند.

کارشناسی ارشد در فرانسه به عنوان برترین مقطع تحصیل در فرانسه به شمار می رود. مقرون به صرفه بودن، زبان تحصیل و شرایط کار پس از تحصیل فقط بخشی از مزایای دوره کارشناسی ارشد در کشور فرانسه می باشد. در این مقاله که توسط گروه تحریریه آریاناپارس تنظیم و گرد آوری شده است، به تحلیل و شرایط دوره کارشناسی ارشد در این کشور اشاره شده است.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

دوره های کارشناسی ارشد در فرانسه به صورت میانگین دو سال به طول می انجامد. دانشجویان با اتمام دوره کارشناسی در کشور مبدا و فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه امتحان نمایند.

سال های تحصیل در فرانسه از ماه سپتامبر تا ژوئن در دو ترم تحصیلی برگزار می شود. دوره های کارشناسی ارشد در فرانسه به زبان های فرانسوی و انگلیسی ارائه می گردد، از همین رو دانشجویان با ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایند.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

دانشجویان با تحصیل در این کشور از فرصت های کاری بیشمار پیش روی بهره مند می شوند. همچنین دانشجویان متاهل از امکان همراهی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود برخوردار می باشند. از دیگر مزایای مهاجرت تحصیلی به این کشور می توان به هزینه های بسیار پایین تحصیل و زندگی در فرانسه که در ادامه به آنها اشاره می شود، عنوان نمود.

برترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

سیستم آموزش عالی فرانسه کاملاً منحصر به فرد است، با توجه به سابقه، شهرت و محبوبیت سیستم آموزش عالی فرانسه، دیدن تعداد زیادی از دانشگاه های فرانسه در جداول رتبه بندی جهانی جای تعجب ندارد. در حال حاضر ۲۸ دانشگاه فرانسه در میان برترین دانشگاه های دنیا قرار دارند. از همین رو دانشجویان با تحصیل فوق لیسانس در فرانسه از فرصت تحصیل در برترین دانشگاه های دنیا بهره مند می شوند.

تمرکز بیشتر دانشگاه های برتر فرانسه در شهر پاریس است، ولی حتی شهرهای متوسط ​​فرانسه، مانند گرنوبل، دارای دو یا سه دانشگاه و همچنین تعدادی از موسسات آموزش عالی تخصصی تر هستند. در ادامه به ۵ دانشگاه برتر فرانسه که در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا جای دارند، اشاره می شود.

هم چنین اگر علاقه مند هستید که بطور تخصصی تر از وضعیت سایر دانشگاه های فرانسه آگاهی پیدا کنید به مقاله ای با همین عنوان در وب سایت ما مراجعه نمایید.

بهترین رشته ها برای تحصیل کارشناسی ارشد فرانسه

همانطور که در این مقاله اشاره شد، تعدد دانشگاه برتر کشور فرانسه سبب می گردد که دانشجویان بدون هیچ محدودیتی برای رشته های تحصیلی مورد نظر در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند. بدون توجه به حرفه مورد و تحصیلات دانشگاهی می توان از فرصت های کاری این کشور بهره مند شد. در این بخش به برترین رشته ها برای تحصیل فوق لیسانس در فرانسه اشاره می شود.
رشته حقوق: فرانسه کشوری است که در رشته حقوق سرآمد و بسیاری از دانشجویان ایرانی برای تکمیل دوره های تحصیلی در این رشته برای ادامه تحصیل در فرانسه اقدام می نمایند.دروس علوم پایه: یکی از گزینه های ایده آل برای دوره کارشناسی ارشد در فرانسه مختص به رشته های علوم پایه همانند ریاضیات و فیزیک می باشد.مد و فشن: رشته تحصیلی مد و فشن به عنوان یکی از رشته های پر طرفدار ارشد در فرانسه به شمار می رود که سالانه تعداد زیادی از دانشجویان برای آن اقدام می نمایند.

بهترین رشته ها برای تحصیل کارشناسی ارشد فرانسه

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

دانشجویان برای مراجعه به سفارت می بایست هزینه های تحصیل و زندگی را در یک نامه به سفارت ارائه دهند. از همین رو دانشجویان با ارائه تمکن مالی به میزان ۸ تا ۱۱ هزار یورو شانس خود را برای دریافت ویزای دانشجویی ارتقا می دهند. لازم به ذکر است که دانشجویان متاهل میزان تمکن مالی بیشتری را می بایست به سفارت ارئه دهند، در ادامه به هزینه های تحصیل و زندگی در کشور فرانسه اشاره می شود.

هزینه های تحصیل

فرانسه به عنوان یکی از مقرون به صرفه ترین کشورهای دنیا برای تحصیلات تکمیلی به حساب می آید. دانشجویان بین المللی در صورت داشتن دانش زبان فرانسوی قادر خواهند بود با پرداخت ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو به ازای هر سال در دانشگاه های دولتی این کشور به تحصیل بپردازند. از سال ۲۰۲۰ نرخ شهریه دانشجویان ارشد در فرانسه برای دانشجویان بین المللی به ۳۷۷۰ یورو تغییر کرده است.لازم به ذکر است که تحصیلات در دانشگاه های خصوصی کشور فرانسه مستلزم پرداخت هزینه می باشد. در این خصوص تفاوتی میان دانشجویان داخلی و بین المللی وجود ندارد و این هزینه مشمول تمامی دانشجویان می باشد. دوره های MBA به صورت معمول در دانشگاه های خصوصی ارائه می گردد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی بین ۵ تا ۱۵ هزار یورو تخمین زده می شود.

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی به عوامل و فاکتورهای زیادی نظیر شهر انتخابی و سبک زندگی بستگی دارد. متوسط هزینه های زندگی در فرانسه بین ۱۱۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه در نظر گرفته می شود که در شهری همچون پاریس از این میانگین بالاتر می باشد و هزینه های جاری زندگی شامل هزینه های اجاره مسکن، رفت و آمد، خوراک می باشد.

امکان دریافت بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

بورسیه های تحصیلی در فرانسه به دو صورت به دانشجویان کارشناسی ارشد اعطا می شود؛ بورسیه های کلی توسط دولت و بورسیه های اختصاصی هر دانشگاه. بورسیه های تحصیلی سالانه تعیین می گردد و امکان تغییر شرایط مورد نظر وجود دارد. دانشجویان بین المللی در صورت فراهم آوردن مدارک مورد نیاز همانند سوابق تحصیلی، اتمام دوره کارشناسی و مدرک زبان قادر خواهند بود تا شانس خود را برای دریافت بورسیه امتحان نمایند. در ادامه به برخی از بورسیه های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه اشاره شده است.

برنامه تحصیلی ایفل

این بورس توسط وزارت امور خارجه فرانسه ایجاد شده است، برنامه ایفل یک طرح بورس تحصیلی معتبر است که برای جذب بهترین فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی بین المللی برای تحصیل در فرانسه طراحی شده است. این برنامه بودجه متنوعی را در سطح کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می کند که این بورس تحصیلی برای اتباع غیر فرانسوی تا ۳۰ سال که در رشته های حقوق، اقتصاد، مدیریت و مهندسی اقدام می نمایند، در دسترس است.

امکان دریافت بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

بورس تحصیلی فولبرایت

بورس تحصیلی فولبرایت برای دانشجویان بین المللی که به دنبال ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در یکی از دانشگاه های فرانسه هستند، تعلق می گیرد. سالانه حداکثر ۲۰ کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان کارشناسی ارشد در فرانسه اعطا می گردد. بورس تحصیلی فولبرایت هشت تا ده ماه تحصیل در فرانسه را تأمین می کند.

بورسیه های بین المللی دانشگاه پاریس-ساکلی

دانشگاه پاریس-ساکلی ۱۶۰ بورس تحصیلی کارشناسی ارشد را به دانشجویان بین المللی ثبت نام شده در برنامه های خود ارائه می دهد. ارزش هر بورس تحصیلی برای دانشجویان ۱۰ هزار یورو در سال در نظر گرفته شده است.

بورس تحصیلی Emile Boutmy 

این بورسیه توسط دانشگاه Science Po اعطا می شود. بورس تحصیلی Emile Boutmy برای دانشجویان غیر اروپایی است که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا در کشور فرانسه هستند. دانشجویان در صورت ارائه سوابق آموزشی ایده آل قادر خواهند بود برای این بورسیه اقدام نمایند.

شرایط کار در حین تحصیل برای دانشجویان کارشناسی ارشد در فرانسه

با توجه به قوانین اتحادیه اروپا، دانشجویان دوره کارشناسی ارشد فرانسه در صورت عدم تداخل با برنامه های تحصیلی قادر خواهند بود به کار بپردازند. میزان کار تعیین شده برای دانشجویان کارشناسی ارشد در فرانسه معادل ۲۰ ساعت کار دانشجویی در هفته می باشد. دانشجویان در تعطیلات بین ترم قادر خواهند بود به صورت تمام وقت یعنی ۴۰ ساعت در هفته مشغول به کار باشند.

در خصوص همراهان می توان به این نکته اشاره کرد که، همراهان در صورت حضور در کشور فرانسه به اداره شهرداری برای دریافت مجوز کار مراجعه می نمایند. در صورت ارائه سوابق کاری و مدارک شغلی می توان شانس دریافت مجوز کار را افزایش داد. در صورت ارائه سوابق کاری امکان دریافت مجوز کار تمام وقت برای همراه وجود دارد.

شرایط کار در حین تحصیل برای دانشجویان کارشناسی ارشد در فرانسه

دانشجویان کارشناسی ارشد در فرانسه پس از اتمام تحصیل قادر خواهند بود از فرصت ۶ تا ۱۲ ماه در نظر گرفته شده، استفاده نمایند. این نکته بدین معناست که دانشجویان در صورت پیدا کردن کار در این بازه زمانی اعلام شده، می توانند برای ویزای کار درخواست خود را ارائه دهند. با توجه به قوانین موجود و با سه سال کار، اقامت کشور فرانسه را دریافت نمایند.

نتیجه گیری

تعدد بالای دانشگاه های ممتاز در کشور فرانسه، این امکان را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد تا بدون هیچ محدودیتی برای رشته های مورد نظر اقدام نمایند. دانشجویان برای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه پس از اتمام دوره های کارشناسی این امکان را دارند تا با ارائه مدارک مورد نیاز شانس خود را برای اخذ پذیرش امتحان نمایند.

رشته های همچون حقوق، مدیریت، اقتصاد، مد و فشن به عنوان برترین رشته های تحصیلی دوره کارشناسی ارشد در فرانسه به حساب می آیند. از همین رو علاقه مندان به تحصیل در این رشته های تحصیلی از شرایط بهتری برای ادامه تحصیل برخوردار می باشند.

کدام یک از مزیت دوره کارشناسی ارشد در فرانسه برای شما جذاب تر است؟ نظرات و پیشنهاد خود را از طریق دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید برای کسب مشاوره رایگان و بررسی شرایط موجود با مشاورین موسسه آریاناپارس در ارتباط باشید.

شرایط دکترا در فرانسه

تحصیل دکترا فرانسه میتواند کلید موفقیت آن دسته از متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور باشد که توان مالی پرداخت هزینه های تحصیل خود را ندارند و در عین حال از سابقه تحصیلی نسبتا خوبی برخوردار می باشند. در این مقاله قصد داریم به تمامی جزئیات مربوط به تحصیل دکترا در فرانسه از جمله موارد ذیل به بحث و گفتگو بپردازیم.

دلایل انتخاب این کشور به عنوان مقصد تحصیلی دکترا

شرایط تحصیل در مقطع دکتردر کشور فرانسه

هزینه های تحصیل در کشور فرانسه

مدارک مورد نیاز دانشگاه های فرانسه

نحوه اقدام جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاههای فرانسه

دلایل انتخاب تحصیل دکترا در فرانسه

سیستم اموزشی فرانسه سیستم آموزشی است که بزرگترین نخبگان تاریخ علومی نظیر فلسفه، ریاضیات و فیزیک را نظیر دکارت ،لاپلاس پاسکال و سایر اندیشمندان دنیای کنونی را به جامعه بشری هدیه کرده است. بنابراین کمتر کسی را می توان مخالف سیستم آموزشی با کیفیت کشور فرانسه دانست .

در ادامه به دلایل متداول دانشجویان خارجی برای انتخاب کشور فرانسه به عنوان مقصد تحصیل مقطع دکترا اشاره می نماییم.

هزینه های منطقی، حمایت دولت

آموزشی فرانسه هنوز هم تحصیلات در همه مقاطع را چه برای افراد مقیم این کشور و چه برای دانشجویان خارجی بدون در نظر می گیرد. علاوه بر آن بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا و کمک هزینه هایی که دولت به شکل های مختلف به دانشجویان مشغول در این مقطع اعطا می نماید باعث شده است تا این کشور کانون توجه آن دسته از دانشجویانی قرار گیرد که توان مالی پرداخت شهریه های گزاف دانشگاه هایی نظیر دانشگاههای کانادا و آمریکا را ندارند.

کیفیت آموزش

تعداد زیادی از دانشگاههای فرانسه در میان برترین دانشگاههای جهان قرار دارند. منتشر شده در سال ۲۰۲۰ حدوداً در دانشگاه فرانسه در میان ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند.

نکته حائز اهمیت تنوع رشته های دانشگاهی در مقطع دکترا کشور است علاوه بر رشته های مهندسی رشته های شاخه پزشکی و علوم انسانی نیز در این کشور بسیار مورد توجه سیستم آموزشی قرار گرفته است. تقریباً در تمامی رشته‌های تحصیلی در دانشگاه های کشور فرانسه این کشور حرف های زیادی برای گفتن دارد.

گوناگونی در عین جذابیت

شهرهای فرانسه پذیرای تعداد بسیار زیادی ازدانشجویان و توریست های خارجی( که با مقاصد گوناگون وارد این کشور می‌شوند) است. فرهنگ عمومی مردم ،حضور تعداد زیاد دانشجویان خارجی در کشور و شور و شوقی که می توان در خیابان های شهرهای مختلف فرانسه یافت باعث می شود تا دانشجویان خارجی در چند ماه ابتدایی مهاجرت به این کشور کمتر دچار دلتنگی های ناشی از مهاجرت گردند.نکته حائز اهمیت این است که ۱۲ درصد دانشجویان کشور فرانسه را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند!

شرایط تحصیل دکترا در فرانسه

برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه نیز رویه های پذیرش همانند سایر کشورهای اروپایی می باشد. دانشجویان متقاضی تحصیل دکترا در فرانسه می بایست به یکی از دو روش ذیل جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا اقدام نمایند.

۱ اقدام برای موقعیت ها و پوزیشن های ارائه شده توسط دانشگاه که در وبسایت دانشگاه مورد نظر اعلام می‌شوند.

۲ ارائه کردن پروژه ای که به صورت شخصی تمایل دارند در یکی از دانشگاه های کشور فرانسه و تحت نظارت یکی از سوپروایزر های این دانشگاه به عنوان پروژه ایشان صورت دهند.

گفتنی است در هر دو صورت گفته شده در فوق داشتن شرایط تحصیلی و سابقه آکادمیک منطقی برای مجاب کردن اساتید دانشگاه مقصد برای پذیرفتن طرح تحقیقی مورد نظر و یا انتخاب متقاضی برای انجام دادن طرح تحقیقی انتخاب شده توسط دانشگاه الزامی است.

در صورتی که نمی دانید چه فاکتورهایی برای پذیرش در مقطع دکترا اهمیت بیشتری دارد توصیه می‌نماییم مطلب ما به عنوان بورسیه تحصیلی را مطالعه نمایید.

هزینه های تحصیل دکترا در فرانسه

هزینه های تحصیل در دانشگاههای فرانسه فارغ از ملیت دانشجویان برای همه دانشجویان داخلی و خارجی به صورت یکسان محاسبه می گردد .تنها فاکتوری که تعیین کننده هزینه های تحصیل یک دانشجو می باشد نوع دانشگاه میزبان است .در صورتی که در یک دانشگاه دولتی مشغول به تحصیل باشید هزینه تحصیل در این دانشگاه ها کمتر از ۴۰۰ یورو در سال و در صورتی که در یک دانشگاه خصوصی مشغول به سپری کردن دوره دکترا باشید ملزم به پرداخت شهریه بین ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو می گردید.

لازم به ذکر است که دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی است یکی از دانشگاههای کشور فرانسه می شود می تواند تا حد زیادی به کمک هزینه های مالی ارائه شده توسط دانشگاه برای پرداخت هزینه‌های زندگی خود نیز امیدوار باشند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دکترا در فرانسه

دانشجویان متقاضی تحصیل دکترا در فرانسه نیز مانند سایر کشورهای جهان ملزم به ارائه مدارک متفاوتی می باشد که بتواند شرایط تحصیلی شخص متقاضی را به دانشگاه مقصد نشان دهد.

یکی از مدارک هویتی نظیر پاسپورت و ترجمه شناسنامه مدارک و مدارک تحصیلی شخص متقاضی نظیر گواهی های پایان دوره و ریز نمرات شخص متقاضی که تقریباً برای اخذ پذیرش در همه مقاطع در کشور فرانسه مورد نیاز است،مدارک دیگری نیز جهت اخذ پذیرش دکترا در فرانسه مورد نیاز می باشد که در ادامه به ذکر مهمترین آنها می پردازیم.

طرح تحقیقاتی یا پروپوزال

طرح تحقیقاتی که دانشجو می بایست به دانشگاه ارائه دهد همان پروژه است که قرار است دانشگاه به ازای انجام آن پروژه به وی کمک هزینه اعطا کند یا شرایط تحصیل رایگان برای فرد ایجاد نماید. این عنوان طرح تحقیقاتی ممکن است همانطور که گفته شد توسط دانشگاه انتخاب گردد و یا پس از ارائه شدن توسط دانشجو مورد قبول دانشگاه و یا سوپروایزر خاصی در دانشگاه قرار گیرد.

دانشجو می بایست در این طرح به صورت مشخص س اعلام نماید که قرار است بر روی چه موضوعی پروژه تحقیقاتی خود را صورت دهد. مهمترین مدرکی که می تواند سرنوشت درخواست متقاضی برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه فرانسه تعیین کنند همین طرح تحقیقاتی یا پروپوزال است.

رزومه تحصیلی

حلقه اتصال مدارک تحصیلی دانشجو به طرح تحقیقاتی وی رزومه تحصیلی رزومه تحصیلی باید به شکلی تنظیم گردد که نشانگر توانایی های فرد متقاضی و توانایی های وی برای کار بر روی پروژه تحقیقاتی باشد. متقاضی تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه می بایست رزومه خود را به شکلی تنظیم نماید تا صلاحیت خود را برای انتخاب شدن به عنوان شخصی که می تواند پروژه مورد نظر دانشگاه را به سرانجام رساند، احراز نماید.

به دانشجویان متقاضی تحصیل دکترا در کشور فرانسه توصیه می شود در صورتیکه تمایل دارند اطلاعات کافی در مورد نحوه تنظیم رزومه تحصیلی مناسب را کسب نمایند به مقاله‌ای به عنوان رزومه تحصیلی در وب سایت آریاناپارس مراجعه نمایند.

مدرک زبان

دانشجویانی که قصد دانشگاه تحصیل در مقطع دکتری در کشور فرانسه را در ذهن دارند می بایست مدرک زبانی دال بر تسلط ایشان به زبان انگلیسی یا فرانسوی که متناسب با دوره تحصیلی خود در دانشگاه مقصد است ارائه نمایند.

در صورتی که دوره دکترا به زبان فرانسوی ارائه گردد مدرک زبان فرانسوی معادل c1 و در صورتی که دوره ارائه شده به زبان انگلیسی صورت می‌پذیرد مدرک آیلتس با نمره ۷ و یا معادل های آن الزامی می باشد.

نحوه اقدام برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه

دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در کشور فرانسه میبایست با جمع‌آوری مدارک خود و طی کردن مراحل ذکر شده در وب سایت دانشگاه مد نظر خود فرآیند پذیرش خود را تا پیش از موعد پایان یافتن ددلاین پذیرش در دانشگاه های کشور فرانسه (که عموماً پیش از از پایان یافتن ماه ژانویه میباشد) فرآیند پذیرش خود را صورت دهد.

فرایند پذیرش در دانشگاه های کشور فرانسه عمدتاً به صورت آنلاین صورت می پذیرد و متقاضی می بایست مدارک خود را در وب سایت دانشگاه مورد نظر خویش بارگذاری نماید.در برخی از دانشگاه‌ها و برای بعضی از موقعیت های تحصیلی ممکن است مصاحبه‌هایی نیز جهت بررسی فرد متقاضی تحصیل در مقطع دکترا صورت پذیرد.

البته فرایند پذیرش برای برخی از رشته‌ها مثل رشته‌های هنر و رشته‌های علوم پزشکی فرایند کاملاً متفاوتی را در بر دارد .در برخی از رشته های تحصیلی نظیر رشته های ذکر شده متقاضی تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه ملزم به شرکت در آزمون های ورودی نیز می گردد.

تحصیل پزشکی در فرانسه یک فرصت ایده آل برای دانشجویان این رشته می باشد، فرانسه برای بیش از ۱۸ هزار دانشجو سالانه از ملیت های مختلف، مقصد جذابی می باشد. علاوه بر این، مطالعه پزشکی در دانشگاه های فرانسه با کاربرد عملی و همچنین مطالعه نظری همراه است بدین صورت که دانشجویان قادر خواهند بود به زبان فرانسوی در دانشگاه های دولتی و به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی به تحصیل بپردازند.

دوره های پزشکی در فرانسه، چند سال به طول می انجامد؟ بهترین دانشگاه های ارائه دهنده دوره پزشکی کدام اند؟ شهریه تحصیل در فرانسه در رشته های پزشکی چه میزان می باشد؟ آیا می توان بدون قبولی در کنکور برای پزشکی در فرانسه اقدام نمود؟ برای اطلاع و پاسخ به سوالات مطرح شده با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

دوره های پزشکی در فرانسه در هر موسسه می تواند معیار و شرایط مختلفی برای پذیرش داشته باشد. به صورت کلی دوره های پزشکی در کشور فرانسه به سه چرخه کلی که بین ۸ تا ۹ سال به طول می انجامد، دسته بندی می شود. از همین رو دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شانس خود را برای ورود به دوره های پزشکی در این کشور امتحان نمایند.

چرخه اول PCEM: شامل دو سال تحصیلی می باشد و دو سال اول برای دانشجویان پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی در سیستم تحصیل پزشکی فرانسه مشترک است که در انتهای این دوره آزمونی از دانشجویان اخذ می شود که در صورت قبولی وارد چرخه دوم تحصیلی می شوند. حداکثر تعداد دانشجویان بین المللی پذیرفته شده به ۸ درصد از کل دانشجویان محدود می شود.

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

چرخه دوم DCEM: به طور متوسط چهار سال به طول می انجامد و این دوره شامل کلاس های نظری و امتحانات و همچنین دوره های آموزشی در موسسات مراقبت های بهداشتی است. برای رسیدن به چرخه سوم، دانشجویان سال چهارم باید دوره دوم را با موفقیت به پایان برسانند و امتحانات دوره نظری را گذرانده باشند، تمام دوره های آموزش داخل بیمارستان را تأیید کرده و در سمینارهای مورد نیاز شرکت نمایند.

چرخه سوم: به پزشکی عمومی و پزشکی تخصصی تقسیم می شود که دوره های کار آموزی در پزشکی عمومی معمولاً ۳ سال به طول می انجامد و شامل خدمات بیمارستانی و همچنین شش ماه کار با یک پزشک است. برای پزشکی تخصصی، یک دوره کار آموزی ممکن است ۴ الی ۵ سال بطول بیانجامد. در پایان چرخه سوم، همه دانشجویان مدرک پزشکی (MD) را دریافت می نمایند.

بهترین دانشگاه های پزشکی فرانسه

فرانسه نه تنها خانه برج ایفل و موزه لوور، بلکه مکانی ایده آل برای مطالعات پزشکی نیز هست. بسیاری از مراکز برتر دنیا در رشته پزشکی در کشور فرانسه واقع شده اند، از همین رو دانشجویان با ارائه سوابق آموزشی و مدارک مورد نیاز که در ادامه به آنها اشاره می شود، قادر خواهند بود برای بهترین دانشگاه های پزشکی فرانسه اقدام نمایند، در ادامه به چهار دانشگاه برتر فرانسه در رشته پزشکی اشاره می شود.

دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن

دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن به عنوان برترین دانشگاه پزشکی در فرانسه به شمار می رود که در رتبه بندی جهانی جایگاه مناسبی را دارد. این دانشگاه در سال ۱۲۵۷ با نام کالج سوربن شروع به فعالیت کرد. که علاوه بر رشته پزشکی، در زمینه های زیست شناسی، بیوشیمی، پزشکی قلب، ایمونولوژی، زیست شناسی مولکولی و ژنتیک، علوم اعصاب، انکولوژی، داروسازی و سم شناسی، روانپزشکی و جراحی رتبه بالایی را دارد.

دانشگاه پاریس – ساکلی

Paris-Sud یک دانشگاه تحقیقاتی است که دارای ۵ پردیس در پاریس جنوبی است، این موسسه در سال ۱۹۷۱ تأسیس شد و در سال ۲۰۲۰ به دانشگاه پاریس-ساکلی تغییر نام یافت. پاریس-ساکلی موسسه ای است که به دلیل برنامه های علمی خود از جمله پزشکی معروف می باشد. مانند سایر دانشگاه های پزشکی فرانسه، برنامه درسی به سه دوره تقسیم شده است که چرخه اول با یک دیپلم آموزش عمومی در علوم پزشکی به پایان می رسد و تکمیل موفقیت آمیز مسیر دوم همراه با آموزش در علوم پزشکی است. در چرخه سوم، دانشجویان قادر خواهند بود تخصص پزشکی خود را انتخاب کنند. پس از گذراندن دوره کار ورزی و دفاع از پایان نامه توسط دانشگاه، مدرک تحصیلات تخصصی و دیپلم دکترای پزشکی به دانشجویان اعطا می شود.

دانشگاه ایکس مارسی

دانشگاه ایکس – مارسی که در پرووانس واقع شده است، یک دانشگاه دولتی مورد احترام در فرانسه است. این دانشگاه از سال ۱۴۰۹ ریشه می گیرد زمانی که لوئی دوم آن را به عنوان دانشگاه پرووانس تاسیس کرد. این دانشکده به عنوان یکی از برترین دانشکده های پزشکی در فرانسه در سال ۱۹۳۰ تأسیس شد و در سال ۱۹۵۸ به بخش مرکز تیمون منتقل گردید.

دانشکده پزشکی دانشگاه کلود برنارد لیون

Universite de Lorraine، معروف به UL، یک دانشگاه دولتی است که در شمال شرقی فرانسه واقع شده است. این نتیجه ادغام بین دانشگاه پل Verlaine – Metz و Nancy-Université می باشد و شروع UL را می توان به سال ۱۵۷۲ اتلاق نمود، که پیشگام آن دانشگاه نانسی است. پس از چرخه سوم تحصیل، دانشجویان پزشکی در فرانسه قادر خواهند بود از بین چندین تخصص که ۳ تا ۵ سال به طول می انجامد، تخصص مورد نظر را انتخاب نمایند. همانند اکثر دانشکده های پزشکی در فرانسه، دانشکده پزشکی دانشگاه کلود برنارد لیون بر تحقیقات بالینی متمرکز است. 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

۱. Aix-Marseille University
۲. Central Supelec University
۳. Federal University of Toulouse midi
۴. National Polytechnic Institute of Toulouse
۵. Sorbonne University
۶. University Burgundy
۷. University Claude Bernard Lyon 1
۸. University de Versailles saint quentin en yvelines
۹. University Franche-Comte
۱۰. University Francois Rabelais Tours
۱۱. University Grenoble Alpes
۱۲. University Lorraine
۱۳. University Nice Sophia Antipolis
۱۴. University of Angers
۱۵. University of Bordeaux
۱۶. University of Côte d’Azur
۱۷. University of Lille
۱۸. University of Lille 2 Droit et Sante
۱۹. University of Montpellier
۲۰. University of Nantes
۲۱. University of Nimes
۲۲. University of Rennes1
۲۳. University of Strasbourg
۲۴. University Paris 13 Nord
۲۵. University Paris Descartes
۲۶. University Paris Diderot-Paris 7
۲۷. University Paris-Est Creteil Val de Marne
۲۸. University Paris-Sud
۲۹. University Paul Sabatier Toulouse
۳۰. University PSL

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در فرانسه

دانشجویان برای تحصیل پزشکی در فرانسه می بایست مدارکی را برای اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه ارائه دهند. این مدارک همانند سایر مقاطع تحصیلی شامل سوابق تحصیلی و مدرک زبان می باشد. با توجه به این نکته که سیستم یکپارچه ای برای اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه وجود ندارد، برای اطلاع از شرایط و مدارک می توان به وب سایت دانشگاه های مورد نظر مراجعه نمود. به صورت کلی، مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در فرانسه به شرح زیر می باشد.

 • سوابق تحصیلی
 • مدارک هویتی
 • ارائه نمرات خوبی در دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات
 • توصیه نامه از مدرسه
 • انگیزه نامه
 • مدرکی دال بر تسلط زبان
هزینه های تحصیل پزشکی در فرانسه

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

هزینه های تحصیل پزشکی در فرانسه به نوع دانشگاه بستگی دارد. در دانشگاه های دولتی هزینه های تحصیل بین ۲۷۰۰ تا ۳۸۰۰ یورو در سال برای دانشجویان بین المللی تخمین زده می شود. لازم به ذکر است که تحصیل پزشکی در این دانشگاه های دولتی به زبان فرانسوی ارائه می شود و دانشجویان می بایست برای اخذ پذیرش مدرک زبان فرانسوی را ارئه دهند.

طبق مطالعه انجمن ملی دانشجویان پزشکی فرانسه (ANEMF)، دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی هزینه ای بالغ بر ۴ الی ۷ هزار یورو برای دوره های پزشکی پرداخت نمایند. برخی از دانشگاه های و یا مدارس خصوصی، دوره های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

به طور میانگین می توان۲۶۰ یورو هزینه به ازای کتاب ها و کلیه مطالب مورد تأیید برای مطالعه پزشکی در فرانسه در نظر گرفت. علاوه بر این هزینه ها، هزینه های تأمین اجتماعی در فرانسه حدود ۵۰۰ یورو در سال است. لازم به ذکر است که باید هزینه های زندگی را به این میزان اضافه نمود، هزینه های زندگی در فرانسه بین ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه تخمین زده می شود. برای آگاهی بیشتر از شرایط و هزینه های زندگی در کشور فرانسه می توانید به مقاله ای با عنوان زندگی در فرانسه در همین وب سایت مراجعه نمایید.

تحصیل تخصص پزشکی در فرانسه

تحصیل تخصص پزشکی در فرانسه

سال چهارم و آخر چرخه دوم، با یک آزمون رتبه بندی ملی و مجموعه ای از آزمون های رتبه بندی ملی به پایان می رسد، که با نام ECN شناخته می شوند (“Epreuves Classantes Nationales”)، که راه را برای اقامت باز می کند. پس از رتبه بندی، دانشجو یکی از تخصص ها را انتخاب می نماید که یک دوره کار آموزی ۶ ماهه تخصصی را می بایست در آنها سپری نماید. دوره های تخصص پزشکی در فرانسه به زبان فرانسوی ارائه می گردد و پزشکان موظف به ارائه مدرک C1 زبان فرانسوی می باشند. معمول ترین تخصص پزشکی در فرانسه به شرح زیر می باشد.

 1. Anatomy and cell pathology
 2. Cardiology and vascular disease
 3. Dermatology and venereology
 4. Endocrinology, diabetes, and metabolic diseases
 5. Gastroenterology and hepatology
 6. Medical genetics
 7. Hematology
 8. Internal medicine
 9. Nuclear medicine
 10. Physical medicine and rehabilitation
 11. Nephrology
 12. Neurology
 13. Pneumology
 14. Rheumatology
 15. Oncology
 16. Radiodiagnostics and medical imaging

نتیجه گیری

تحصیل پزشکی در فرانسه تحت مقرراتی است که به طور مشترک توسط وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت وضع شده اند. مطالعات پزشکی در فرانسه توسط دانشکده های پزشکی دانشگاه ها انجام می شود و هر دو جنبه عملی و نظری آموزش پزشکی را پوشش می دهد. دوره پزشکی در فرانسه در سطح بین المللی شناخته شده است و ۱۳ جایزه نوبل برای فیزیولوژی یا پزشکی و تقریباً ۸۰ مورد اولیه پزشکی توسط پزشکان فرانسوی بین ۱۹۵۰ و ۲۰۱۱ به دست آمده است.

این اولین موارد شامل کشف علت ژنتیکی سندرم داون (۱۹۵۸)، اولین پیوند کلیه از اهدا کننده مرتبط (۱۹۵۹)، واکسن هپاتیت B ، کاشت پمپ انسولین در دیابتی (۱۹۸۱)، استفاده از سلول های بنیادی از خون ناف (۱۹۹۳)، پیوند صورت آلوژنیک (۲۰۰۵) و انتقال خودکار از سلولهای بنیادی (۲۰۱۱) می باشد.

تحصیلات تقریبا رایگان، سیستم ایده آل و آینده شغلی بسیار مناسب همگی سبب می گردد تا کشور فرانسه به عنوان گزینه ای جذاب برای دانشجویان بین المللی به شمار رود. چه دلایلی شما را به تحصیل پزشکی در فرانسه ترغیب می کند؟ نظرات خود را با ما از طریق دیدگاه به اشتراک بگذارید. برای مشاوره رایگان می توانید با مشاورین موسسه آریاناپارس در ارتباط باشید.

دانشگاه های فرانسه جزء بهترین دانشگاه‌های اروپا و جهان به شمار می روند و با ایجاد یک محیط آرام و شرایط ایده‌آل برای تحصیل، موفق به جلب رضایت بیشتر دانشجویان بین‌المللی خود گردیده اند. این موضوع موجب شده است تا تحصیل در دانشگاه های فرانسه به یک گزینه جذاب برای دانشجویان بین‌ المللی تبدیل گردد و هر ساله تعداد بیشماری از این دانشجویان این کشور را برای ادامه تحصیل و کسب مدرک دانشگاهی انتخاب می نمایند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های فرانسه

Admission requirements at French universities

افراد برای تحصیل در فرانسه ابتدا باید در وب سایت رسمی دانشگاه ثبت نام کنند و فرم درخواست را تکمیل نمایند و به همراه مدارک مورد نیاز به دانشگاه ارسال کنند. دانشجویان قادر می باشند حداکثر به سه دانشگاه درخواست خود را ارسال نمایند.

همچنین افراد می بایست در فرم درخواست، اطلاعات شخصی خود را به صورت کامل به همراه نسخه مدارک به دانشگاه ارائه دهند. این روند به منظور بررسی آن است که آیا نتایج ارائه شده توسط دانشجو مطابق با استانداردهای پذیرش می باشد یا خیر.

برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه، افراد علاوه بر ثبت اطلاعات شخصی باید ریز نمرات مقاطع قبلی خود را نیز ارائه دهند، زیرا برخی از دانشگاه‌ها برای سنجش توانایی دانشجو برای تحصیل در رشته انتخابی به بررسی ریزنمرات فرد متقاضی می‌پردازند.

دانشگاه های فرانسه

همچینن گاهی آزمون‌های استانداردی مانند GRE، GMAT یا LSAT برای پذیرش الزامی می باشد. داوطلبان برای درخواست پذیرش در سال تحصیلی ۲۰۲۰، باید به صورت آنلاین پرونده‌ای تشکیل دهند و بر روی نرم‌افزار Etudes en France آپلود نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه

• یک قطعه عکس
• رزومه تحصیلی
• انگیزه ‌نامه تحصیلی
• مدارک دانشگاهی به همراه ریز نمرات
• مدرک زبان فرانسه و یا انگلیسی
• توصیه‌ نامه
• گواهی کار (در صورت وجود)
• گواهی مبنی بر داشتن منبع و درآمد کافی جهت طول دوره تحصیل در کشور فرانسه
• کپی گذرنامه

رنکینگ دانشگاه های فرانسه

فرانسه دارای دانشگاه‌ های متعددی در رشته‌های مختلف علمی می باشد. در رتبه‌ بندی جدید منتشرشده توسط مؤسسه QS (برای سال ۲۰۲۱)، ۱۰ دانشگاه فرانسه در میان ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان جای دارند.

رتبه در فرانسهرتنبه جهانینام دانشگاه
۱۵۲دانشگاه PSL
268دانشگاه اکول پلی تکنیک
۳۸۳دانشگاه سوربن
۴۱۳۸اکول سنترال سوپلیک
۵۱۶۱ENS لیون
۶۲۴۲اکول پونتز – پاریس تکنولوژی
۶۲۴۲دانشگاه علوم پو
۸۲۷۵دانشگاه پاریس
۹۲۸۷دانشگاه پاریس ۱ پانتئون سوربن
۱۰۲۹۱ENS پاریس – ساکلی

دانشگاه پی سی ال پاریس فرانسه

این دانشگاه دارای ۲۵ موسسه آموزش عالی و ۵ موسسه دائمی در پاریس است که یکی از معتبرترین مراکز پژوهشی در سطح جهانی به شمار می رود. این دانشگاه تا کنون توانسته است در رشته های مختلف پزشکی، ادبیات، فیزیک، شیمی و روانشناسی ۲۶ جایزه نوبل را کسب نماید.

دانشگاه های فرانسه

دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در پاریس است. در سال ۲۰۱۸ از طریق ادغام دانشگاههای پاریس- سوربن ، دانشگاه پیر و ماری کوری و تعدادی از موسسات کوچکتر تأسیس شد. این دانشگاه دارای سه دانشکده: علوم انسانی، علوم و پزشکی است.

سوربن تعداد زیادی پردیس در پاریس و همچنین یک پردیس ماهواره ای در ابوظبی دارد. این دانشگاه دارای هشت مجموعه علمی قابل توجه است که در اختیار محققان قرار دارد. برخی از این مجموعه ها نیز مانند مجموعه مواد معدنی، دیرینه شناسی و جانورشناسی برای عموم آزاد می باشد.

دانشگاه اکول پلی تکنیک فرانسه

ecole Polytechnique به طور خاص روی علم و فناوری تمرکز دارد. کمتر از ۳۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه وجود دارد این دانشگاه در حومه شهر پالایزو واقع شده و در فاصله کمی بیش از ۱۰ مایل با مرکز پاریس قرار دارد.

دانشگاه های فرانسه

موسسه تحقیقاتی پژوهشی سنترال سوپلک

یکی از قطب‌های پژوهشی فرانسه که در زمینه‌های مهندسی و علوم پایه که در سطح بین‌المللی حرفی برای گفتن دارد، دانشگاه سنترال سوپُلِک École Centrale Paris است. این دانشگاه در سال ۲۰۱۲ از به‌هم پیوستن دو دانشگاه مهندسیِ مجتمع آموزشی مرکزیِ پاریس و کالج سوپُلِک ایجاد شد و جزئی از پروژه دانشگاه پاریس-ساکلی محسوب می‌شود.
شعب متعدد دانشگاه سنترال سوپلک در شهرهای مختلف فرانسه هم‌چون ژیف‌سور ایوِت در اِسون، مِتس در شمال فرانسه و رِن در غرب کشور فرانسه پراکنده شده است. این دانشگاه که از سوی QS به‌عنوان چهارمین دانشگاه فرانسه در سال ۲۰۲۰ برگزیده شده، در رتبه ۱۳۹ جهانی قرار دارد. شهریه سالانه تحصیل در این دانشگاه ۳۵۰۰ تا ۸۴۰۰ یورو تخمین زده می‌شود.

دانشگاه های فرانسه

دانشگاه لیون ENS فرانسه

یکی از بهترین دانشگاه‌های فرانسه در رشته‌های علوم انسانی و علوم پایه دانشگاه (ENS) École Normale Supérieure de Lyon نام دارد. تحصیل در این دانشگاه ماهانه حدود ۱۰۰۰ یورو شهریه دارد. ENS لیون در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان واجد شرایط بورس و کمک‌هزینه تحصیلی در نظر می‌گیرد.

حدود ۱۵هزار نفر از ۱۳۰هزار دانشجوی این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکل می‎‏دهند. این دانشگاه هر سال جایگاه خودش را میان دانشگاه‌های برتر جهان حفظ می‌کند؛ برای سال ۲۰۲۰ این دانشگاه رتبه پنجم میان دانشگاه‌های فرانسه و رتبه ۱۶۰ را در میان دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص داده است.

دانشگاه های فرانسه

دانشگاه سایِنس پو فرانسه

موسسه سایِنس پو (Sciences Po) در فوریه ۱۸۷۲ به عنوان دانشکده علوم سیاسی تاسیس شد و در حل شرایط بحرانی سیاسی مختلف از جمله شکست در جنگ فرانسه و پروس در سال ۱۸۷۰، سقوط ناپلئون سوم، تحول و قتل‌عام ناشی از کُمون پاریس نقشی کلیدی ایفا کرد. دانشگاه ساینس پو حاصل ۱۵۰سال تجربه، با هفت کمپوس دانشگاهی، یکی از دانشگاه‌های چندملیتی فرانسه محسوب می‌شود که ۳۰ رشته تحصیلی متفاوت را ارائه می‌دهند.

پردیس اصلی این دانشگاه در پاریس قرار دارد. ۱۳هزار دانشجوی بین‌المللی از ۱۵۰ ملیت مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که نیمی از جمعیت دانشجویی را تشکیل می‌دهند. به‌طور کلی برای تحصیل در رشته های کارشناسی ۴,۵۶۰ یورو و برای تحصیل در رشته های کارشناسی ارشد ۵,۹۹۰ یورو هزینه دارد.

دانشگاه های فرانسه

دانشگاه پاریس فرانسه

یکی از قدیمی‎ترین دانشگاه‌های فرانسه، دانشگاه پاریس University of Paris نام دارد که قدمت آن به سال ۱۱۵۰ میلادی بازمی‌گردد و جزء اولین دانشگاه‌های تأسیس شده در اروپا بود. هم‌چون سایر دانشگاه‌های قدیمی، زمان دقیق تأسیس این دانشگاه نیز نامشخص است اما به گفته اسناد تاریخی، نابودیِ آن در دوران انقلاب فرانسه اتفاق افتاده است که در پی آن حدود صد سال به‌حالت تعلیق درآمد.

این دانشگاه در ابتدا ۴ بخش داشت: حقوق، هنر، پزشکی و الهیات؛ اما پس از تاسیس دوباره و بازگشایی در سال ۱۹۷۰ به ۱۳ دانشگاه مختلف تقسیم شد که دانشگاه شهیر سوربون یکی از آن‌ها می باشد. در طول تاریخ یازده رئیس جمهور و ده‌ها برنده جایزه نوبل از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند؛ مشاهیر نام‌آشنایی چون رولان بارت، پیر و ماری کوری، سیمون دو‌بووار، سارتر، هنری بِرکسون، تی. اِس الیوت و … از فارغ ‌التحصیلان این دانشگاه هستند که تاثیر بسزایی در ارتقا جهان علم داشته‌اند. در حال حاضر، دانشگاه پاریس رتبه نهم دانشگاه‌های فرانسه را به خود اختصاص داده و در رنکینگ جهانی، در جایگاه ۲۵۳ قرار گرفته است.

بهترین دانشگاه های فرانسه برای تحصیل

کشور فرانسه به دلیل برتری سیستم آموزش رایگان توانسته در اتحادیه اروپا رتبه چشم گیری را در خصوص مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو به خود اختصاص دهد. تحصیل در این کشور به منظور پرورش نیروی انسانی و آماده سازی برای بازار کار از موارد قابل ذکر در خصوص مهاجرت تحصیلی به فرانسه است. در ادامه به معرفی چهار مورد از بهترین دانشگاه های فرانیه خواهیم پرداخت:

دانشگاههای فرانسه

دانشگاه اکول نرمال سوپریور (Ecole Normale Supérieure)، پاریس

این دانشگاه که در محله لاتین پاریس قرار دارد در سال ۲۰۱۷ رتبه اول دانشگاه های فرانسه و رتبه ۴۳ دانشگاه های دنیا را پیدا کرد. این دانشگاه که در سال ۱۷۹۳ تاسیس شده یکی از دانشگاه های رقابتی و معتبر این کشور است و در علوم انسانی و علوم مختلف بسیار قوی عمل می کند.

البته فیلسوف هایی مثل میشل فوکو و ژاک دریدا هم در این دانشگاه تحصیل و مدرک خود ا از اینجا گرفتند. این دانشگاه در ابتدا برای تربیت معلم تاسیس شد اما امروز به آموزشگاهی برای تربیت محققان و استادان تبدیل شده است.

مدرسه پلی تکنیک (Ecole Polytechnique)، پاریس

این دانشگاه معتبرترین و قدیمی ترین دانشگاه فنی مهندسی فرانسه است و در سال ۲۰۱۷ رتبه جهانی ۵۹ را کسب کرد. این دانشگاه در ۳۰ کیلومتری خارج مرکز پاریس قرار دارد و محوطه آن ۱۲۰ هکتار فضای سبز برای حدود ۴۶۰۰ دانشجو دارد.

دانشگاه های فرانسه

دانشگاه پیر و ماری کوری (Université Pierre et Marie Curie)، پاریس

این دانشگاه با ۱۰ رتبه پیشرفت در سال ۲۰۱۷ به رتبه ۱۳۱ جهانی رسید. این دانشگاه در گذشته یکی از شعبه های دانشگاه پاریس بود اما در سال ۱۹۷۱ از این دانشگاه جدا شد و دانشگاهی مستقل را تاسیس کرد. امروز این دانشگاه تبدیل به یکی بزرگ ترین مجموعه های علمی و پزشکی فرانسه شده است و ۳۴ هزار دانشجو دارد که ۲۰ درصد آن ها بین المللی می باشند. دانشگاه پاریس سیزده شعبه مختلف داشته که تعدادی از آن ها در سال ۱۹۷۱ از این دانشگاه جدا شدند.

دانشگاه CentraleSupélec، پاریس

این دانشگاه رتبه مشترک ۱۶۴ را در دنیا دارا می باشد و در اول ژانویه ۲۰۱۵ با ترکیب دو دانشگاه Ecole Centrale Paris و Supélec به وجود آمد. بر اساس سرشماری های بسیاری که انجام شده این دانشگاه در بین سه دانشگاه برتر مهندسی فرانسه قرار دارد. شغل های مهندسی از پردرآمدترین شغل ها در فرانسه هستند برای همین این دانشگاه دانشجویان زیادی دارد.

دانشگاه های فرانسه

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم و تحقیقات

مدارک تحصیلی بسیاری از دانشگاه های فرانسه مورد تائید وزارت علوم و تحقیقات و هم چنین وزارت بهداشت مایران می باشد که این امر به نوبه خود برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند بسیار پر اهمیت می باشد. در ادامه به معرفی برخی از این دانشگاه ها خواهیم پرداخت.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در فرانسه

 • گروه الف (ممتاز)
 • Agro Paris Tech
 • École Centrale de Nantes
 • École Centrale Supérieure de Lyon
 • École Centrale Supérieure,Paris
 • École National Supérieure کلیه مدارس عالی دولتی
 • École Nationale Supérieure Agronomique de Montpellier
 • École Nationale Supérieure Agronomique de Toulouse
 • École Nationale Supérieure d’Architecture de Bretagne
 • École Nationale Supérieure d’Architecture de Clermont-Ferrand
 • École Nationale Supérieure d’Architecture de Grenoble
 • École Nationale Supérieure d’Architecture de Lyon
 • École Nationale Supérieure d’Architecture de Nantes
 • École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris Belleville
 • École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris La Villette
 • École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris Val-de-Seine
 • École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris-Malaquais
 • École Nationale Supérieure d’Architecture de Versailles
 • École Nationale Supérieure d’Art de Dijon
 • École Nationale Supérieure d’Art de Nancy
 • École Nationale Supérieure d’Art Villa Arson
 • École Nationale Supérieure d’Arts Paris-Cergy
 • École Nationale Supérieure d’Électronique Informatique et de Radiocommunications Bordeaux ENSEIRB MATMECA
 • École Nationale Supérieure d’Informatique et de Mathématiques Appliquées de Grenoble
 • École Nationale Supérieure d’Ingénieurs de Caen
 • École Nationale Supérieure d’Ingénieurs de Limoge
 • École Nationale Supérieure de Céramique Industrielle
 • École Nationale Supérieure de Chimie de Biologie et de Physique Bordeaux
 • École Nationale Supérieure de Chimie de Lille
 • École Nationale Supérieure de Chimie de Montpellier
 • École Nationale Supérieure de Chimie de Mulhouse
 • École Nationale Supérieure de Chimie de Paris
 • École Nationale Supérieure de Géologie ENSG
 • École Nationale Supérieure de l’Électronique et de ses Applications
 • École Nationale Supérieure de l’Électrotechnique d’Électronique d’Information d’Hydraulique et des Télécommunications
 • École Nationale Supérieure de la Photographie
 • École Nationale Supérieure d’Art ENSA Limoges
 • École Nationale Supérieure de Mécanique et d’Aérotechniques
 • École Nationale Supérieure des Arts Appliqués et des Métiers d’Art Olivier de Serres
 • École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs
 • École Nationale Supérieure des Arts et Industries de Strasbourg
 • École Nationale Supérieure des Arts et Métiers ENSAM
 • École Nationale Supérieure des Arts et Techniques du Théâtre
 • École Nationale Supérieure des Beaux Arts
 • École Nationale Supérieure des Beaux Arts de Lyon
 • École Nationale Supérieure des Industries Chimiques de Nancy
 • École Nationale Supérieure des Ingénieurs en Arts Chimiques et Technologique
 • École Nationale Supérieure des Métiers de l’Image et du Son La FEMIS
 • École Nationale Supérieure des Mines d’Albi – Carmaux
 • École Nationale Supérieure des Mines de Nantes
 • École Nationale Supérieure des Mines de Saint Etienne
 • École Nationale Supérieure des Sciences de l’Information et des Bibliothèques
 • École Nationale Supérieure des Technologies et Industries du Bois
 • École Nationale Supérieure des Télécommunications (Télécom Paris Tech)
 • École Nationale Supérieure du Paysage
 • École Nationale Supérieure du Pétrole et des Moteurs
 • L’École Nationale Supérieure en Génie des Systemes et de I’ Innovation (ENSGSI)
 • École Nationale Supérieure Louis Lumière
 • École Nationale Supérieure Sciences Appliquées et de Technologie
 • École National des Ponts et Chaussées (École des Ponts Paris Tech)
 • École Normale Supérieure de Cachan
 • École Normale Supérieure de Lyon
 • École Normale Supérieure de paris (ENS paris)
 • École Polytechnique –Paris Tech
 • École Polytechnique Universitaire de Marseille
 • École Supérieure d’Électricité (Supelec)
 • Museum National d’Histoire Naturelle
 • Sciences Po صرفاً در رشته‌های اقتصاد، جامعه شناسی، حقوق و علوم سیاسی
 • Université d’Aix-Marseille
 • Université de Bordeaux I
 • Université de Bordeaux II
 • Université de Bordeaux III
 • Université de Bordeaux IV
 • Université de Bourgogne, Dijon
 • Université de Caen
 • Université de Cergy-Pontoise
 • Université de Clermont-Ferrand (I-II)
 • Université de Franche-Comte,Besancon
 • Université de la Rochelle
 • Université de Lille I – Sciences et Technologies
 • Université de Lille II – Droit et Santé
 • Université de Lille III – Charles de Gaulles
 • Université de Limoges
 • Université de Lorraine
 • دانشگاه از ادغام Université de Nancy I, II, Université de Metz و Institut National Polytechnique de Lorraine تشکیل شده است.
 • Université de Lyon I – Claude Bernard
 • Université de Lyon II – Lumière Lyon 2
 • Université de Lyon III – Jean Moulin
 • Université de Montpellier I
 • Université de Montpellier II
 • Université de Montpellier III- Paul Valéry
 • Université de Nantes
 • Université de Nice Sophia Antipolis
 • Université de Pau
 • Université de Perpignan
 • Université de Picardie Jules Verne
 • Université de Poitiers
 • Université de Reims Champagne – Ardenne
 • Université de Renne I
 • Université de Renne II
 • Université de Rouen – Haute Normandie
 • Université de Strasbourg
 • Université de Technologie de Belfort-Montbeliard
 • Université de Technologie de Compiègne (UTC)
 • Université de Technologie de Troyes
 • Université de Toulon et du Var
 • Université de Toulouse I – Capitole
 • Université de Toulouse II – Jean Jaurès le Mirail
 • Université de Toulouse III – Paul Sabatier
 • Université François Rabelais de Tour
 • Université Grenoble Alpes Grenoble I،II،III این دانشگاه از ادغام تشکیل شده است.
 • Université Jean Monnet Saint-Etienne
 • Université Panthéon-Assas (Paris 2)
 • Université Paris 1 Panthéon – Sorbonne
 • Université Paris Dauphine – Paris 9
 • Université Paris Descartes-Paris V
 • Université Paris Diderot (paris VII)
 • . Université Paris Ouest Nanterre la Défense – Paris X
 • Université Paris Sud – Paris 11
 • Université Paris XII
 • . Université Paris XIII
 • Université Paris-Sorbonne-Paris IV
 • Université Pierre et Marie Curie (UPMC) – Paris 6
 • Université Sorbonne Nouvelle – Paris III
 • .کلیهINSA (Institut National de Sciences Appliques) ها
 • Institut National de la Recherche Agronomique
 • Institut National des Télécommunications (INT)
 • Institut National Polytechnique de Grenoble
 • Institut National Polytechnique de Toulouse
 • Institut Supérieure de l’Aéronautique et de l’Espace (ISAE-SUPAERO)
 • گروه ب (خوب)
 • École d’Architecture de la Ville& des Territoires a Marne la Vallée (Tolbiac)
 • École d’Architecture de Paris – Belleville صرفا تا کارشناسی ارشد
 • École des Hautes Études en Sciences Sociales
 • École d’Ingénieurs en Génie des Systèmes Industriels
 • École Pratique des Hautes Études
 • École Spéciale des Travaux Publics, du Bâtiment et de I ‘Industrie
 • École Supérieure d’Architecture
 • Institut Supérieure de Mécanique de Paris صرفا تا کارشناسی ارشد
 • Université d’Avignon
 • Université d’Evry-val-d’Essonne
 • Université d’Orlean
 • Université d’Angers
 • Université de Bretagne Occidentale
 • Université de Corse Pascal Paoli
 • Université de Haute-Alsace Mulhouse
 • Université du Havre
 • Université du Maine – le Mans
 • Université de Savoie(Chambery)
 • Université de Valenciennes et du Hainaut-Cambrésis
 • Université de Versailles Saint – Quentin-en Yvelines
 • گروه ج (متوسط)
 • Audencia Nantes École de Management صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 • CERAM Sophia Antipolis صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته های مدیریت، تجارت، بازرگانی، اداری و مالی
 • Clermont Graduate school of Management صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 • Conservatoire Nationale des Arts et Métiers
 • École Centrale d’électronique (ECE) صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 • École d’Architecture de Paris-Val-de-Sein صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 • École de Design Nantes Atlantique
 • École de Management de Lyon صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 • École des Hautes Études Commerciales du Nord (EDHEC) صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته تجارت
 • École Européenne Supérieure d’Art de Bretagne – EESAB صرفاً تا مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های هنرهای زیبا – هنرهای پلاستیکی و بیان پلاستیکی
 • École Nationale de l’Aviation Civile (ENAC) صرفاً در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • École Supérieur de Commerce de Montpellier صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته های علوم اقتصادی
 • École Supérieur de Commerce de Toulouse صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 • École Supérieur d’Ingénieurs des Travaux de la Construction de Caen صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 • École Supérieure d’ Électronique de l’Ouest (ESEO) (…،پس از بررسی کیفی (اخذ آزمون، بررسی کیفی رساله، درخواست مقاله
 • École Supérieure d’Ingénieurs des Travaux de la Construction de Metz صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 • École Supérieure d’Ingénieurs en Génie électrique صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 • École Supérieure d’Optique (ESO) صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته های مهندسی برق، مخابرات، فیزیک و اپتیک
 • École Supérieure de Commerce Bretagne- Brest
 • École Supérieure des Techniques Aéronautiques et de Construction Automobile (ESTACA) صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 • École Supérieure Libre des Sciences Commerciales Appliquées (ESLSCA) صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته های بازرگانی و مدیریت
 • Écoles des Hautes Études Commerciales (Groupe HEC) صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته های بازرگانی و اقتصاد
 • ESSEC Business School رشته تجارت قابل قبول است Master Spécialisé کلیه مدارک به غیر از مدرک.
 • Euromed Marseille (École de Management) صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 • Grenoble École de Management صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و صرفا مدارک منتهی به دیپلم ملی فرانسه مورد تایید است.مدارک دوره های منتهی به دیپلم داخلی این مدرسه ارزشیابی نمی شوند.
 • Haute École des Arts du Rhin (HEAR) صرفاً در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • INALCO (Institut National des langues et Civilisations orientales)
 • INSEAD (Institut Européen d’Administration des Affaires)
 • Institut de Physique du Globe de Paris
 • Institut de Préparation à l’Administration et à la gestion (IPAG) صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 • Institut Supérieur d’Agriculture (ISA) صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 • Institut Supérieur d’Électronique de Paris (ISEP) صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته های کامپیوتر، الکترونیک و مخابرات
 • Institut Supérieur des Matériaux et Mécaniques Avancées du Mans (ISMANS) صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته های مهندسی مواد و مکانیک
 • NEOMA Business School صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد مورد تایید است. این مؤسسه از ادغام cole Supérieure de Commerce de Reims Éو École Supérieure de Commerce de Rouenتشکیل شده است
 • Paris Graduate School of Management صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته مدیریت
 • PSB – Paris School of Business صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 • Rennes International Business School صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته های تجارت و بازرگانی
 • Skema Business School صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 • Spéos International Photo School – Paris & London صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته عکاسی مورد تایید می‌باشد
 • Strate école de design صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 • Université d’artois
 • Université Paris – Est
 • Université Vincennes-Saint-Denis (Paris VIII)

گروه د(ضعیف)

مدارک تحصیلی موسسات گروه د (ضعیف) در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری به‌ هیچ عنوان قابل بررسی و ارزشیابی نیس
. École de Management Leonard de Vinci

ارزانترین دانشگاه های فرانسه

موضوع مهمی که هرگز نمی توان به آن بی توجه بود، این است که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های فرانسوی جزء ارزان‌ترین دانشگاه‌های جهانی می باشد و تحصیل سالانه در فرانسه حدود ۱۰۰۰ دلار برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی هزینه دارد. پایین بودن نسبی شهریه‌های دانشگاهی در دانشگاه‌های دولتی، بزرگ‌ترین مزیت تحصیل در فرانسه است.

لیست دانشگاه های رایگان فرانسه

• دانشگاه پاریس
• دانشگاه ژان مونه
• دانشگاه کلاود برنارد
• دانشگاه بلیز پاسکال
• دانشگاه هنری پوینکر
• دانشگاه جوزف فوریه
• دانشگاه ۱۳ پاریس
• دانشگاه پیر و ماری کوری
• دانشگاه سطح بالا، پاریس ( پاریس ENS )
• دانشگاه پاریس-sud11
• دانشگاه دکارت پاریس
• دانشگاه کاتولیک لیون
• دانشگاه دوو پاریس
• دانشگاه اورلئان
• دانشگاه مونت پلیر

تحصیل در دانشگاه های پزشکی فرانسه

دانشگاه های پزشکی فرانسه

به طور معمول تمامی داشگاه های فرانسه دارای دانشکده پزشکی می باشند که دانشجویان دوره های آموزش پزشکی را در آن طی می کنند. همه ی دانشگاه های فرانسوی یک دانشکده ی پزشکی دارند که UFR de Médecine خوانده می شود که در آن UFR خلاصه ی Unité de Formation et de Recherche یا “واحد آموزش و تحقیقات” است. و دانشجویان در آنجا مشغول به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه می شوند.

رتبهنام دانشگاهشهر
۳۹(Universite Sorbonne Paris Cite-USPC (ComUEپاریس
۵۶(Universite Paris Saclay (ComUEسن اووبین
۱۶۵(Universite de Lyon (ComUEلیون
۱۷۰University of Aix-Marseilleمارسی
۱۷۲(Communaute d’Universites و Etablissements d’Aquitaine (ComUEبوردو
۱۷۸University of Lorraineنانسی
۱۹۸(PSL Research University Paris (ComUEپاریس
۲۴۷(Universites Languedoc-Roussillon (ComUEمونپلیه
۲۵۱(Universite Paris-Est (ComUEشانزسورمارن
۲۹۱Nord-de-France (ComUE) Villeneuve-d’AscqUniversite Lille

هزینه های تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه بسیار مقرون به صرفه می باشد. متقاضیان تحصیل و زندگی در فرانسه باید بدانند که اگر چه هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه رایگان می باشد، اما این مبلغ به معنی پایین بودن هزینه های تحصیل در این کشور می باشد.

به صورتی که اگر متقاضی تحصیل در فرانسه، شهروند یا مقیم دائم یک کشور عضو منطقه اقتصادی اروپا یا کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین ایسلند، لیختن اشتاین و یا نروژ باشد، تحصیل برای آنها با هزینه کمتری محسوب می گردد.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های فرانسه

به عنوان مثال، شهریه دانشگاه های دولتی برای این دانشجویان عبارت است از ۱۷۰ یورو در سال برای برنامه های تحصیلی در مقطع کارشناسی، ۲۴۳ یورو در سال برای برنامه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و ۶۰۱ یورو در سال برای دوره های مهندسی که در موسسات خاص برگزار می گردد و ۳۸۰ یورو در سال برای برنامه های آموزشی مقطع دکترا. دانشجویان بین المللی که از منطقه اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا به فرانسه وارد نمی شود، مبالغ بالاتری را جهت شهریه دانشگاه خود پرداخت می نمایند.

از ترم تحصیلی سپتامبر ۲۰۱۹ به بعد، دانشجویان خارجی موظف به پرداخت شهریه‌هایی بالاتر نسبت به دانشجویانی محلی شده‌اند. تنها در مقطع دکتری، این شهریه‌ها ثابت و همانند دانشجویان محلی در نظر گرفته شده‌اند.

 • ۲,۷۷۰ یورو در سال برای دانشجویان در مقطع لیسانس
 • ۳,۷۷۰ یورو در سال برای دانشجویان در مقطع فوق لیسانس
 • ۳۸۰ یورو در سال برای دانشجویان در مقطع دکترا

هزینه ثبت نام در برخی از موسسات آموزش عالی خصوصی و مدرسه های مدیریتی بالاتر است به طوری که شهریه آن‌ها می‌تواند به ۳۰,۰۰۰ یورو در سال نیز برسد.

هترین رشته های تحصیلی در فرانسه

بهترین رشته ها برای تحصیل در فرانسه

آموزش و پرورش در فرانسه یک موضوع جدی است و کسانی که در دانشگاهی در این کشور تحصیل می کنند همیشه می توانند روی دریافت بهترین آموزش ممکن حساب کنند. صنایع مختلف زیادی وجود دارد که فرانسه در آنها حرف اول را می زند ، بنابرین، صرف نظر از اینکه به چه شغلی علاقه دارید، می توانید به راحتی مدرک بگیرید.

آموزش در زمینه ی رشته های فیزیک هسته ای و هوافضا در فرانسه بسیار محبوب است. افراد اغلب به دلیل تکنولوژی ای که در دانشگاههای فرانسه ارائه می شود در این دانشگاه ها شرکت می کنند. پزشکی رشته ی دیگری است که باعث تعالی آموزش در فرانسه می شود. در حالی که دوره های پزشکی به طور متوسط پنج سال به طول می انجامد ، ممکن است گذراندن سال اول آن خیلی هم راحت نباشد.

مطمئناً ورود به دانشگاه برای سال اول یک برنامه بدون دردسر است. با این حال ، دانشگاهها در سالهای بعد بسیار رقابتی و اغلب دستیابی به آنها دشوار است. این هم باز مربوط به فرصت فوق العاده ای ست که فرانسه، از طریق آموزش شگفت انگیزش، برای ارتقای یادگیری به دانشجویان می دهد.

چند انتخاب برتر دیگر برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه شامل موارد زیر است:

 • داروسازی
 • جامعه شناسی
 • جغرافیا
 • زبانشناسی
تحصیل در فرانسه و مزایای آن

مزایای تحصیل در فرانسه

کشور فرانسه از استانداردهای بالایی برای زندگی و تحصیل برخوردار می باشد و همین امر باعث گردیده نرخ امید به زندگی در این کشور در سطح بالایی قرار گیرد. این کشور از نظر آب و هوایی نیز بسیار مطلوب می باشد قسمت های شمالی و شمال شرقی فرانسه دارای آب و هوای معتدل ، قسمت های جنوبی فرانسه دارای آب و هوای مدیترانه ای، قسمت های شرقی فرانسه دارای اقلیم اقیانوسی ( زمستان معتدل و تابستان گرم ) و در بقیه نواحی تابستان هایی بسیار گرم، زمستان های بسیار سرد را دارا می باشد.

مزایای تحصیل در فرانسه

 1. برخورداری از تحصیل رایگان در معتبرترین دانشگاه های جهان
 2. آموزش عالی با توجه به نیازهای دانشجویان
 3. فرصت های تحقیق و توسعه عالی
 4. فرانسه یک قدرت اقتصادی در جهانی است.
 5. فرانسه مجهز به شرکت های بین المللی از قبیل Airbus ، Total ، Orange ، LVMH ، L’Oréal ، Danone است.
 6. استعدادهای جوان در بخش های نوآوری و کارآفرینی ارزشمند هستند .
 7. فرانسوی سومین زبان تجاری رایج دنیا است .
 8. فرانسه برای دانشجویان در سراسر جهان یک مقصد جذاب است .
 9. طبق نظر سنجی دانشجویان بین المللی دانشگاه بارومتر فرانسه در سال ۲۰۱۳ از هر ۱۰ نفر دانشجو ۹ نفر از آنها کشور فرانسه را به عنوان یک محل تحصیل ایده آل توصیه می کنند .

نتیجه گیری

دانشگاه های فرانسه از اعتبار علمی بالایی درسطح جهان برخوردار هستند و دانشگاه های معروف و بزرگی در آن وجود دارند و در ایران نیز اکثر دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم می باشد.

کشور فرانسه تنها کشوری است که به دانشجویان خارجی خود کمک هزینه مسکن می دهد. این کمک هزینه بلاعوض بوده و به میزان درآمد ماهیانه دانشجو و شرایط اجاره محل زندگی او بستگی دارد. خوابگاه های این کشور اگر دولتی باشند هزینه ای حدود ۱۲۰ تا ۳۵۰ یورو و اگر خصوصی باشند مبلغ ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه از دانشجو دریافت می کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی بسیار کم می باشد و برای کارهای مختلف تحصیلی مبلغی حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو در سال از دانشجو دریافت می گردد. این هزینه در دانشگاه های خصوصی بالا بوده و مبلغی معادل ۳ هزار یورو در سال از دانشجو مطالبه می شود. همچنین هزینه زندگی در فرانسه کمی بالا است. شهر های بزرگ فرانسه به خصوص پاریس از شهرهای گران دنیا محسوب می شود. هزینه زندگی حداقلی دانشجویی در شهرهای بزرگ فرانسه مانند پاریس بین ۸۰۰ تا هزار یورو در ماه و در شهر های کوچکتر بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه متغیر است.

از مهم ترین مزایای تحصیل در فرانسه سهولت تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کار می باشد. به عنوان مثال اگر متقاضی دانشجوی کارشناسی ارشد در فرانسه یا دکترا در فرانسه باشد و یا از موسسات عالی فارغ التحصیل شده باشد، برای سفر بعدی به فرانسه (ویزای توریستی فرانسه یا تجاری )، ویزای طولانی تر ( تا ۵ سال) به وی داده می شود. فارغ التحصیلان دانشگاه های فرانسه واجد شرایط برخورداری از شبکه گسترده ای از فرصت های شغلی فرانسه هستند که با شرکت های فرانسوی در سایر کشورها همکاری می کنند.

از دلایل اصلی انتخاب فرانسه جهت تحصیل و زندگی می توان به اعتبار مدارک تحصیلی این کشور، کیفیت آموزش و رایگان بودن تحصیل اشاره کرد. نظام آموزشی فرانسه همانند سایر کشورهای اروپایی از سیستم فرآیند بولونیا پیروی می کند. فرانسه به عنوان دومین مقصد تحصیلی دانشجویان بین المللی محسوب می گردد.

در این مقاله که توسط گروه تحریریه آریاناپارس گردآوری شده است، به شرایط دریافت ویزای تحصیلی کشور فرانسه، مدارک مورد نیاز و مدت زمان پروسه اقدام اشاره شده است. برای تکمیل اطلاعات خود با ما همراه باشید.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

فرانسه کشوری است که در غرب اروپا واقع شده است و چهارمین اقتصاد بزرگ جهان را دارد. نظام آموزشی این کشور به گونه ای است که امکان تحصیل رایگان به زبان فرانسوی را برای دانشجویان فراهم کرده است از این رو سالانه متقاضیان بسیاری جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام می کنند. سالانه بیش از ۲۳ درصد از بودجه خود را به آموزش اختصاص می دهد.

تحصیل در دانشگاه های فرانسه به دو زبان انگلیسی و فرانسه امکان پذیر است. اما نکته حائز اهمیت این است که متقاضیانی که قصد تحصیل به صورت تقریباً رایگان را در دانشگاه های این کشور دارند، ملزم به ارائه مدرک زبان فرانسه هستند. افرادی که قصد تحصیل و زندگی و نهایتاً دریافت اقامت این کشور را دارند اخذ ویزای تحصیلی فرانسه فرصتی بسیار عالی به شمار می رود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی فرانسه

فارغ التحصیلانی که در ایران تحصیل کرده اند، قادرند جهت ادامه تحصیل خود کشور فرانسه را برگزینند. اما فرانسه هم همانند سایر کشور های اروپایی شرایط و مدارکی را از متقاضیان خود طلب می کند. جهت دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های فرانسه مدارک مشخص و ضروری مورد نیاز است، که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

مدارک مورد نیاز

 • پرینت نامه تایید وقت سفارت
 • عکس بیومتریک در قطع پاسپورت
 • پاسپورت معتبر که بیش از سه ماه از زمان ویزا اعتبار داشته باشد
 • اسناد مالی مانند پرینت بانکی، ریز حساب، فیش حقوقی و تمامی مدارک دال بر تمکن مالی فرد
 • اسناد شغلی
 • رسید پرداخت هزینه خدمات ویزای فرانسه( این مبلغ معادل ۶۰ یورو است)
 • مدارک تحصیلی
 • مدرک زبان فرانسه یا انگلیسی (بستگی به زبان انتخابی آموزشی فرد دارد)
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه

گفتنی است متقاضیانی که قصد دارند پس از اتمام تحصیل خود در فرانسه مشغول به کار شوند ملزم به یادگیری زبان فرانسه هستند. بنابراین می توان گفت یادگیری زبان فرانسه یکی از موانع پیش روی متقاضیان دانشجویان است. پس از سپری کردن دوره تحصیل در فرانسه و کسب امتیازات مورد نظر متقاضیان می توانند شغل مناسب خود را یافته و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار در فرانسه تبدیل کنند.

نحوه اقدام برای ویزای فرانسه

متقاضیان ایرانی از دو طریق قادرند نسبت به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کنند، افراد می توانند یا از طریق سفارت فرانسه و یا مراکز VFS Global نسبت به اخذ ویزا اقدامات لازم را انجام دهند. طی سالهای اخیر با توجه به استقبال شهروندان ایرانی جهت دریافت ویزای فرانسه، سفارت این کشور جهت سرعت بخشی و رفاه حال متقاضیان رسیدگی به امور مهاجرتی خود را به مرکز کارگزاری VFS Global واگذار کرده است.

تشکیل پرونده

متقاضیان پس از آماده کردن مدارک می بایست به وب سایت رسمی سفارت فرانسه مراجعه کرده و بر روی گزینه Visa application کلیک کنند. سپس از طریق گزینه Access حساب کاربری خود را ساخته و لاگین شوند. در صفحه اول، اطلاعات اولیه سفر جهت درخواست ویزاست. در کادر دوم your travel document متقاضی اطلاعات کشور صادر کننده، نوع پاسپورت، شماره پاسپورت را وارد می کند.

در کادر آخر هدف متقاضی از سفر و دلیل اخذ ویزای تحصیلی فرانسه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در صفحه بعدی که به نام your information است، اطلاعات شخصی و هویتی فرد می بایست وارد شود. در صفحه سوم که به نام  your last visa است. از متقاضی سوابق سفرش را چنانچه طی ۵ سال گذشته باشد را طلب می کند و به همین ترتیب تمامی صفحات می بایست توسط متقاضی تکمیل گردد.

در نهایت به صفحه نهایی رسیده و با کلیک بر روی دکمه Continue ایمیل تایید درخواست ویزای فرانسه برای فرد ارسال می گردد. پس از آماده سازی مدارک و درخواست ویزای فرانسه متقاضی می بایست نسبت به تعیین وقت سفارت فرانسه اقدام کند.

مصاحبه حضوری و انگشت نگاری بیومتریک

در روز مصاحبه حضوری متقاضی ملزم به ارائه پرینت نامه تایید وقت سفارت به بخش پذیرش VFS Global می باشد و در آن مرکز می بایست مراحل انگشت نگاری، ارائه مدارک ویزا و اطلاعات بیومتریک را انجام دهد.

پیگیری درخواست ویزا

پس از تحویل مدارک و انجام مصاحبه در مرکز VFS Global، متقاضیان قادر خواهند بود با وارد کردن شماره مرجع از طریق لینک مربوطه وضعیت درخواست خود را پیگیری نمایند.

هزینه های درخواست ویزای تحصیلی کشور فرانسه

هزینه های درخواست ویزای تحصیلی فرانسه

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می بایست جهت ویزای کوتاه مدت تحصیلی یا ویزای شینگن مبلغی در حدود ۶۰ یورو و در قبال هزینه اخذ ویزای بلند مدت تحصیلی مبلغی معادل ۹۹ یورو پرداخت نمایند. نکته حائز اهمیت در اخذ این نوع ویزا این است که هزینه ویزای تحصیلی فرانسه غیر قابل استرداد می باشد و در صورت پذیرفته شدن درخواست فرد هیچ مبلغی به او بازگردانده نخواهد شد.

مدت زمان بررسی ویزای تحصیلی

فرانسه یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در سراسر جهان است و سالانه بسیاری از افراد برای انواع ویزاهای این کشور اقدام می نمایند. به طور متوسط می توان گفت حدود ۲۱ روز زمان احتیاج است تا نتیجه ویزا دریافت شود اما مدت زمان این بررسی به شرایط و مدارک فرد و تعداد متقاضیان این نوع ویزا دارد. ویزاهای تحصیلی فرانسه بنابر اینکه متقاضی چه مدت قصد اقامت و تحصیل در این کشور را دارد متفاوتند.

ویزای کوتاه مدت

اگر مطالعات فرد کمتر از سه ماه به طول بینجامد، متقاضی قادر خواهد بود برای ویزای کوتاه مدت یا شینگن درخواست دهد. گفتنی است این ویزا قابل تمدید نخواهد بود.

ویزای موقت بلند مدت

اگر طول دوره تحصیلی فرد بیش از ۹۰ روز باشد، متقاضی می تواند برای این نوع ویزا درخواست دهد. این نوع ویزا قابل تمدید خواهد بود.

ویزای طولانی مدت

اگر متقاضیان تحصیل بخواهند بیش از ۶ ماه در فرانسه اقامت داشته باشند، می توانند از این نوع ویزا استفاده کنند. این ویزا عمدتاً در طول مدت تحصیل فرد اعتبار دارد. در سال تحصیلی ۲۰۱۵-۲۰۱۶ حدود ۱۸۳۸ دانشجوی ایرانی در این کشور مشغول به تحصیل هستند. این عدد تا سال ۲۰۱۸ دو برابر خواهد شد.

 دریافت ویزای تحصیلی فرانسه در سال ۲۰۲۰

شانس دریافت ویزای تحصیلی فرانسه در سال ۲۰۲۰ چقدر است؟

طبق موارد عنوان شده در این مقاله می توان گفت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در مقاطع پایین تر از کارشناسی ارشد شانس خیلی زیادی ندارد ترجیحاً به متقاضیان پیشنهاد می شود برای مقاطع بالاتر جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام نمایند.عمدتاً در مقطع لیسانس ۹۰ درصد دانشگاه ها به زبان فرانسه هستند بنابراین دانشجو ها ملزم به ارائه مدرک زبان فرانسه هستند.

بنابراین این بزرگترین مانع سر راه متقاضیان است. اما در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اغلب دانشگاه ها به زبان انگلیسی دروس و دوره های خود را ارائه می دهند. از این رو دانش جویان بین المللی با ارائه مدرک زبان انگلیسی به راحتی می توانند جهت اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام کنند.

نتیجه گیری

با توجه به شرایط عنوان شده، ویزای تحصیلی فرانسه به آن دسته از دانشجویان توصیه می شود که قصد ادامه تحصیل در یک کشور برتر اروپایی با کم ترین هزینه های ممکن را در سر می پرورانند. دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند برای ادامه تحصیل در کشور فرانسه اقدام نمایند.

کشور فرانسه فرصت های بیشماری را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد تا متناسب با توانمندی خود از تحصیلات ایده آل در برترین دانشگاه های این کشور بهره مند شوند. لازم بذکر است دانش زبان فرانسوی نقش بسزایی در موفقیت دانشجویان در کشور فرانسه ایفا می کند.

آشنایی با کالج زبان فرانسه

مسلماً شرکت در دوره های آموزشی کالج های زبان در فرانسه بهترین مسیر برای یادگیری زبان فرانسوی می باشد. در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰ میلیون نفر در جهان به زبان فرانسوی صحبت می کنند، کشور فرانسه به لطف قدرت نظامی و نفوذ سیاسی در صده های ۱۸ و ۱۹ میلادی کشورهای بسیاری را در قاره های مختلف نظیر آمریکا، آفریقا، اروپا و آسیا به استعمار خود درآورد بود. از این رو امروزه در بیش از ۶۰ کشور جهان زبان فرانسوی به عنوان یکی از زبان های پرکاربرد محسوب می شود.

با توجه به رواج زبان فرانسوی در بسیاری از کشورهای دنیا، هر ساله به تعداد افرادی که متقاضی یادگیری زبان فرانسوی هستند افزوده می شود، از سوی دیگر امکان رایگان تحصیل در فرانسه برای افرادی که به زبان این کشور تسلط لازم را دارند باعث گردیده هر ساله افراد بسیاری برای آموزش زبان برای دوره های کالج زبان فرانسه اقدام نمایند.

دوره های آموزشی زبان فرانسوی در کالج های زبان فرانسه معمولاً بین ۳ ماه الی ۱ سال می باشد، هزینه های تحصیل در دوره های کالج زبان فرانسوی بسته به نوع کالج برای هر ترم بین ۱۰۰۰ الی ۵۰۰۰ یورو است. زمان اخذ پذیرش از کالج های زبان فرانسه در این کشور بسته به قوانین کالج مورد نظر کمی متفاوت می باشد، از این رو زمانبندی دقیق در ارتباط با زمان اقدام جهت اخذ پذیرش از کالج زبان مورد نظر از اهمیت فراوانی برخوردار است.

شرایط تحصیل کالج زبان در فرانسه

شرایط تحصیل کالج زبان در فرانسه

برای دریافت پذیرش از کالج زبان در فرانسه شرایط سنی و تحصیلی خاصی اعلام نشده است، ولی شرایط سنی فرد متقاضی برای تحصیل در کالج های زبان فرانسه تاثیر بسزایی در صدور ویزای تحصیلی خواهد داشت، در واقع هرچه سن متقاضیان تحصیل در کالج زبان فرانسه کمتر باشد شانس صدور ویزا بیشتر خواهد بود، از سوی دیگر ارائه دلایل منطقی برای یادگیری زبان فرانسوی می تواند شانس افراد برای اخذ ویزا را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

برای ورود به دوره های آموزشی در کالج زبان فرانسه نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی نیست و متقاضیان می توانند با داشتن آشنایی بسیار سطحی با زبان فرانسوی برای شرکت در دوره های کالج زبان فرانسوی اقدام نمایند. متقاضیان تحصیل در کالج زبان فرانسه در دوره های یکساله معمولاً اجازه کار در حین تحصیل را خواهند داشت و بعد از اتمام دوره کالج زبان می توانند برای تحصیل در دانشگاه یا کار در کشور فرانسه اقدام نمایند.

کالج های آموزش زبان در فرانسه به صورت دولتی و خصوصی مشغول به فعالیت می باشند، مسلماً هزینه های تحصیل در کالج های زبان دولتی نسبت کالج های خصوصی به مراتب ارزانتر خواهد بود. لازم به ذکر است به طور کلی شانس صدور ویزا برای افرادی که نامه پذیرش از کالج های زبان در فرانسه را دارند نسبت به افرادی که نامه پذیرش از دانشگاه های فرانسه را دارند کمتر خواهد بود.

دریافت ویزای کالج زبان فرانسه

پروسه دریافت ویزای کالج زبان فرانسه

پروسه اخذ ویزای کالج زبان فرانسه نسبت به اغلب روش های مهاجرتی با سرعت بیشتری انجام می شود. اولین قدم برای دریافت ویزای کالج زبان فرانسه ثبت نام آنلاین در یکی از کالج های زبان فرانسه می باشد، پس از ارسال رزومه از سوی متقاضی و بررسی و تایید شرایط فرد متقاضی از سوی کالج مورد نظر، فرد متقاضی با پرداخت مبغلی به عنوان بیعانه ثبت نام، نامه پذیرش را دریافت خواهد کرد.

پس از اخذ نامه پذیرش از کالج مورد نظر فرد متقاضی با دریافت وقت سفارت در زمان مشخص شده برای ارائه مدارک تکمیلی می بایست به صورت حضوری به سفارت مراجعه نماید، پس از بررسی مدارک فرد متقاضی از سوی سفارت امکان دریافت ویزای کالج زبان فرانسه وجود خواهد داشت. لازم به ذکر است پس از دریافت ویزا و ورود به کشور فرانسه فرد متقاضی می بایست هزینه دوره تحصیلی کالج زبان فرانسه را به صورت کامل به کالج مورد نظر پرداخت نماید. معمولاً پروسه اخذ ویزای کالج زبان فرانسه در صورتی که مدارک فرد متقاضی کامل باشد بین ۳ الی ۴ ماه زمان خواهد برد.

هزینه کالج های زبان در فرانسه

همانگونه که پیش تر ذکر گردید، کالج های زبان فرانسه به صورت دولتی و خصوصی مشغول به فعالیت می باشند، از این رو هزینه های دوره کالج زبان در فرانسه بسته به نوع کالج مورد نظر و طول دوره تحصیلی متفاوت خواهد بود. به طور کلی میانگین هزینه های تحصیل در فرانسه در خصوص کالج های دولتی و خصوصی به شرح ذیل می باشد.

شرایط کالجکالج های دولتیکالج های خصوصی
سطوح زبان قابل ارائهA1 الی C1A1 الی C1
میانگین شهریه سالانهبین ۱۸۰۰ الی ۶۲۰۰ یوروبین ۴۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰ یورو
ظرفیت پذیرشبین ۱۵ الی ۲۰ نفر برای هر ترمبدون محدودیت
خوابگاهمعمولاً دارد (شامل هزینه خواهد بود)معمولاً دارد (شامل هزینه خواهد بود)
برترین کالج های زبان کشور فرانسه

برترین کالج های زبان در فرانسه

مسلماً بهترین راه برای یادگیری زبان فرانسوی شرکت در دوره های آموزش زبان این کشور می باشد، چرا که قرار گیری افراد در محیطی فرانسوی زبان تاثیر بسزایی در تسریع یادگیری زبان خواهد داشت، از سوی دیگر فرانسه دارای کالج های زبان بسیار معتبر و مشهوری می باشد که دوره های آموزش زبان فرانسوی را به بهترین شکل ممکن ارائه می نمایند. در این بخش از مطلب برخی از بهترین کالج های زبان در فرانسه را معرفی خواهیم کرد.

کالج زبان فرانسه در استراسبرگ

استراسبرگ هفتمین شهر بزرگ فرانسه می باشد، که به لطف امکانات آموزشی و رفاهی ایده ال، نرخ بیکاری پایین، بازار کار مناسب و … از بالاترین استانداردهای آموزشی و زندگی برخوردار می باشد. از سوی دیگر هزینه های تحصیل و زندگی در شهر استراسبرگ نسبت به پاریس و برخی از شهرهای بزرگ فرانسه به مراتب مناسب تر خواهد بود.

استراسبرگ از کالج های زبان بسیار معتبر و مطرحی نظیر موسسه استارلنگ، موسسه Ciel، موسسه Alliance France، موسسه IIEF و … برخوردار است، با توجه به هزینه های بسیار مناسب و منطقی تحصیل و زندگی در استراسبرگ و همچنین امکانات آموزشی و رفاهی ایده ال این شهر قطعاً گزینه مناسبی برای آموزش زبان فرانسوی خواهد بود.

کالج های زبان در فرانسه (لیون)

لیون به عنوان سومین شهر بزرگ فرانسه از جمله شهرهای مشهور و پرجمعیت این کشور می باشد، لیون شهری پرانرژی با امکانات آموزشی و رفاهی ایده ال است. از سوی دیگر لیون دارای بازار کار بسیار مناسب با پایین ترین نرخ بیکاری می باشد، لیون علاوه بر دانشگاه های بسیار معتبری که دارد، از کالج های زبان بسیار مطرح و شناخته شده ای برخوردار است.

هزینه های مناسب تحصیل و زندگی در لیون نسبت به پاریس و امکانات آموزشی ایده ال در این شهر باعث رشد آمار مهاجرت دانشجویان به این شهر شده است. اغلب کالج های زبان لیون از اعتبار و سابقه فراوانی برخوردار می باشند، ولی در این بین کالج هایی نظیر Alpadia Lyon و Lyon Bleu International دارای شهرت بیشتری هستند.

کالج های زبان کشور فرانسه (نیس)

کالج های زبان در فرانسه (نیس)

نیس پنجمین شهر بزرگ فرانسه محسوب می شود، شهر نیس به لطف سواحل خیره کننده و ساختار شهری بسیار جذاب به همراه جاذبه های گردشگری متعدد از جمله شهرهای بسیار زیبای فرانسه می باشد، که امروزه به یکی از قطب های گردشگری در این کشور تبدیل شده است.

علاوه بر جاذبه های فراوانی که نیس دارد، هزینه های زندگی و تحصیل در این شهر نسبت به پاریس و لیون کمتر خواهد بود، از سوی دیگر از دانشگاه ها و کالج های زبان بسیار معتبری برخوردار است، که در این بین کالج های زبان B Institut Linguistique و France Langue Nice نسبت به اغلب کالج ها شهرت بیشتری دارند.

نتیجه گیری

بدون شک بهترین راه برای آموزش زبان فرانسوی ثبت نام در کالج های زبان کشور فرانسه می باشد، با توجه به فراگیری زبان فرانسوی در بسیاری از کشورهای جهان تعداد متقاضیان یادگیری زبان فرانسوی با اهداف نظیر کار، تحصیل و مهاجرت روز به روز درحال افزایش است. از این رو شرکت در دوره های زبان فرانسوی در کالج های کشور فرانسه می تواند کوتاه ترین و بهترین مسیر برای یادگیری زبان فرانسوی باشد.

از سوی دیگر هزینه های مناسب تحصیل و زندگی در فرانسه، اجازه بردن همراه، امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های فرانسه پس از گذراندن دوره های زبان در کالج، افزایش شانس مهاجرت به کشوری نظیر کانادا و… تنها بخشی از مزایای آموزش زبان فرانسوی در کالج های زبان فرانسه خواهد بود.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد به شما عزیزان توصیه می کند برای هرگونه اقدام جهت مهاجرت به خارج از کشور اطلاعات دقیق در ارتباط با شرایط زندگی، کار یا تحصیل در کشور مقصد کسب نمایید.

۱۵۹ دیدگاه در “تحصیل در فرانسه

 1. Nour گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من فارغ التحصیل تجربیم و معدلم ۱۶.۹۷ هستش و از زبان فرانسه چیزی بلد نیستم
  میخواستم بدونم میشه با این معدل توی دانشگاه سوربن در رشته داروسازی تحصیل کرد ؟

  1. consultant گفت:

   سلام
   مدرک زبان فرانسوی یکی از چالش های کشور فرانسه هست
   بله اوکی مدرکتون رو برسونید

 2. Shima گفت:

  درود، وقت بخیر!
  می‌خواستم بدونم برای گرفتن پذیرش در نقطع کارشناسی ارشد به گواهی قبولی کنکور نیاز هست؟
  من دانشجوی کارشناسی دانشگاه آزاد هستم و از طریق شرط معدل وارد دانشگاه شدم.

  1. آریانا پارس گفت:

   سلام تشکر،وقت شما هم بخیر، برای پذیرش گرفتن در مقطع فوق لیسانس نیاز به ارائه مدرک لیسانس با معدل بالای ۱۵ و مدرک زبان دارید.

 3. شهروز گفت:

  سلام
  همسر بنده ۳۵ساله و دکتر دامپزشک می باشد و مشغول یادگیری زبان فرانسه. امکان اخذ پذیرش تخصص برای ایشان و اخذ اقامت و مجوز کار برای بنده ۳۸ساله وجود داره. در ضمن امکان تحصیل فرزندم۹ساله.
  تشکر اگر راهنمایی کنید

  1. author15 گفت:

   سلام
   معمولا برای ورود به دوره تخصص در فرانسه باید مدارک تحصیلی متقاضی ثبت یا رجیستر شود تا امکان ادامه تحصیل ایجاد شود. عموما از ابتدا اجازه بردن همراه وجود ندارد و در ابتدا متقاضی به صورت فردی باید وارد کشور مورد نظر شود و بعد از ۳ تا ۶ ماه امکان درخواست الحاق خانواده را خواهد داشت.

 4. زهرا گفت:

  سلام من ۲۶ سالمه و تا یک سال اینده مدرک زبان فرانسه رو میگیرم. ایا امکانش هست در مقطع کارشناسی شرکت کنم؟

  1. author15 گفت:

   سلام
   معمولا برای تحصیل اتباع سایر کشورها به جز کشورهای اتحادیه اروپا محدودیت سنی وجود داره یعنی برای مقطع لیسانس حداکثر تا سن ۲۵ سالگی شانس اخذ پذیرش دارید و هر چه قدر سن افزایش شانس شما کم میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر