...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

مهاجرت تحصیلی به آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا
آنچه در این مقاله خواهید خواند نمایش سرفصل ها

هاروارد،استنفورد،ام آی تی،شاید حتی شنیدن اسم این دانشگاه‌ها این تصور را به ذهن ما بدهد که داریم در رابطه با دانشگاه‌های یک کره دیگر حرف می‌زنیم انقدر که تحصیل در آمریکا و به خصوص تحصیل در این دانشگاه‌ها را غیر ممکن و دور از دسترس می‌پنداریم. درست است شاید انتخاب آمریکا به عنوان مقصد تحصیلی بلند پروازانه‌ترین رویای مهاجرت تحصیلی باشد ولی در این مقاله با هم می‌خواهیم ببینیم،تحصیل در آمریکا و اساساً مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل تا چه اندازه واقعگرایانه است علاوه بر آن جواب مهمترین پرسش‌های مربوط به مهاجرت تحصیلی به آمریکا نظیر پرسش‌های زیر را پاسخ خواهیم داد:

 • شانس ویزای تحصیلی آمریکا چقدر است؟
 • کدام سفارت برای گرفتن ویزای آمریکا مناسب‌تر است؟
 • چطور می‌توانیم شانس گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا را بیشتر کنیم؟
 • آیا برای پذیرش تحصیلی در آمریکا می توان فاند گرفت؟
 • جی آر ای یا جی مت؟
 • هزینه‌های دانشگاه‌های آمریکا چقدر هستند؟

این ها فقط بخشی از سوال‌هایی است که متقاضیان تحصیل در آمریکا با آن روبرو هستند سوالاتی که در دنیای امروز که با بیش از صدها منابع گاهی متقاضیان سردرگم‌تر از همیشه می‌شوند، یک منبع اطلاعاتی همه جانبه می‌تواند نوش دارویی باشد برای رفع تمام دغدغه‌های متقاضی. در ادامه به ترتیب بسراغ دغدغه‌های متقاضیان تحصیل در آمریکا می‌رویم.

مهاجرت تحصیلی به آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا ؛ آمار و ارقام 

اگرچه نمی‌توان آمریکا را کشوری با بیشترین تعداد دانشگاه در جهان دانست (چرا که کشورهای هند و اندونزی در رتبه‌های اول و دوم کشورهای با بیشترین تعداد دانشگاه قرار دارد)،ولیکن آمریکا را می توان شاخص‌ترین کشور جهان در جذب دانشجوی خارجی نه تنها برای علاقمندان به مهاجرت در کشور عزیزمان بلکه از سراسر جهان دانست.

دانستن آمار و ارقام مربوط به دانشجویان خارجی و به خصوص دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در کشور آمریکا و نحوه تغییر آن در چند سال گذشته می‌تواند چشم انداز خوبی از آینده مهاجرت تحصیلی به آمریکا به علاقه‌مندان به این حوزه بدهد.

تعداد دانشگاه‌ها در آمریکا 

کشور آمریکا با داشتن بیش از ۵۳۰۰ دانشگاه و مرکز آموزش (اصطلاحا کالج) در رتبه سوم در رتبه‌بندی تعداد مراکز آموزش عالی در جهان محسوب می‌شود. 

شاید بتوان بزرگترین تفاوت آمریکا با دیگر کشورهای جهان با این تعداد دانشگاه را در کیفیت مراکز آموزشی دانست. 

در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان کشور آمریکا، بیشترین تعداد دانشگاه را به خود اختصاص داده است. بر اساس رنکینگ برترین دانشگاه‌های جهان در وب سایت‌های معتبر بیش از ۱۶۹ دانشگاه از ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان در کشور آمریکا قرار دارند.

پس با در نظر گرفتن دو فاکتور کمیت و کیفیت تعداد دانشگاه‌ها و دوره‌های تحصیلی می‌توان آمریکا را با اختلاف بهترین کشور جهان عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی از این حیث دانست.

تعداد دانشجویان خارجی در آمریکا 

دانشگاه های آمریکا به جذب دانشجویان از سرتاسر جهان به عنوان یک صنعت برای جذب سرمایه به این کشور نگاه می‌کنند. از طرفی دوره‌های تحصیلات تکمیلی در آمریکا باعث جذب بسیاری از دانشجویان با استعداد درخشان به این کشور شده است. 

به غیر از یک دوره زمانی خاص که با شروع دوره همه‌گیری کرونا آغاز شد،روند جذب دانشجوی خارجی در کشور آمریکا همیشه یک روند صعودی بوده است. 

تعداد دانشجویان خارجیسال
۹۷۸,۰۰۰۲۰۱۵
۱,۰۴۳,۰۰۰۲۰۱۶
۱,۰۷۸,۸۲۲۲۰۱۷
۱,۰۷۵,۴۹۶۲۰۱۸
۹۱۴,۰۰۰۲۰۱۹
۹۴۸,۰۰۰۲۰۲۰
۱,۰۵۷,۰۰۰۲۰۲۱
۱,۱۰۰,۰۰۰۲۰۲۲
۱,۳۶۰,۰۰۰۲۰۲۳

همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌فرمایید ، در حال حاضر و یعنی در سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۴ ، بیش از یک میلیون و سیصد و شصت هزار نفر،دانشجوی خارجی مشغول تحصیل در دانشگاه‌های این کشور می‌باشند. 

تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا 

همانطور که مشاهده کردید در سال‌های گذشته همواره شاهد افزایش تعداد دانشجوهای خارجی در کشور آمریکا بوده‌ایم. طبیعی است در سال‌های گذشته و با روی کار آمدن دولت‌های افراطی در آمریکا که سیاست‌های ضد مهاجر پذیری را در این کشور به صورت علنی پیاده‌سازی کردند (نظیر دولت ترامپ)،تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا نیز در سال‌های گذشته نسبت به دوره‌های مشابه کاهش یافته است. 

بر اساس آخرین آمار منتشر شده از اداره مهاجرت کشور آمریکا در حال حاضر حدود ۱۱ هزار نفر دانشجوی ایرانی در مراکز آموزشی مختلف کشور آمریکا مشغول به تحصیل می‌باشند. آماری از دوره‌های تحصیلی این دانشجویان در اختیار نیست ولی انتظار می‌رود بخش اعظم جمعیت دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در آمریکا را دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی تشکیل دهند.

شرایط مهاجرت تحصیلی به آمریکا  

کشور آمریکا هم مثل سایر کشورهای جهان پیش نیازهایی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور در نظر گرفته است که متقاضی باید حتماً پیش از اقدام، در حین اقدام و حتی پس از اقدام آنها را رعایت کند.

به صورت کلی شرایط مهاجرت تحصیلی به آمریکا متفاوت از شرایط سایر کشورها نیست فقط می‌توان این را گفت که برای متقاضیان خارجی به خصوص متقاضیان ایرانی، آمریکا همواره سخت‌گیری‌های بیشتری به نسبت سایر کشورهای جهان داشته است چه در مراحل مربوط به پذیرش دانشگاهی و چه در مراحل مربوط به گرفتن ویزای تحصیلی.

در ادامه سعی داریم شرایط مهاجرت تحصیلی به آمریکا را در دو مقطع پذیرش در دانشگاه و سپس در مرحله دریافت ویزا به تفکیک بررسی کنیم.

شرایط پذیرش تحصیلی در آمریکا

به صورت کلی شرایط عمومی پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا نیز مانند شرایط دانشگاه‌های دیگر نقاط جهان یعنی داشتن مدرک زبان معدل خوب و توصیه نامه و امثالهم است ولیکن دانشگاه های آمریکا معمولاً پیش نیازهای متفاوت‌ تری را نیز برای بیشتر دوره‌های تحصیلی خود از متقاضیان تحصیل در آمریکا مطالبه می‌کنند.

در ادامه سعی می‌کنیم در رابطه با شرایط پذیرش تحصیلی در دانشگاه های آمریکا، همه آنچه که نیاز است بدانید را بیان کنیم.

شرط مدرک زبان

به غیر از دانشگاه‌هایی که به شما اجازه می‌دهند با پذیرش مشروط وارد کشور آمریکا شوید و دوره زبان را در آن کشور بگذرانید بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا از شما می‌خواهند تا با ارائه مدرکی معادل آیلتس ۶ و یا بالاتر (مدارکی نظیر تافل دولینگو و یا امتحان‌های مشابه) تسلط خود را به زبان انگلیسی اثبات نمایید.

باید این واقعیت را بپذیریم که هر چقدر مدرک زبان بهتر و نمره آزمون شما بالاتر باشد شانس پذیرش شما در دانشگاه بهتر را افزایش خواهد داد که در نتیجه باعث افزایش شانس ویزای شما خواهد شد.

معدل مناسب برای پذیرش تحصیلی در آمریکا

آمریکا سیستم مخصوص به خود را دارد یک سیستم بسیار پیچیده برای تبدیل معدل ایرانی شما به معدل آمریکایی موسوم به جی‌پی‌ای (GPA). بسیاری از دانشگاه‌ها در فرایند پذیرش تحصیلی در آمریکا از شما می‌خواهند تا با ارسال مدارک خود به سازمان‌های مورد تایید دولت آمریکا معدل خود را به سیستم آمریکایی تبدیل نمایید. ولی به صورت کلی معدل برای خیلی از دانشگاه‌ها اهمیت زیادی دارد تقریباً می‌توان به این شکل گفت که اگر معدل زیر ۱۳ دارید پذیرش گرفتن برای شما بسیار سخت است ولی با معدل بالای ۱۷ به سادگی می‌توانید از خیلی از دانشگاه‌های آمریکا پذیرش بگیرید. معدل‌های فواصل ۱۳ تا ۱۷ بسته به مقطع تحصیلی رشته تحصیلی و دانشگاه مقصد ممکن است باعث افزایش کاهش شانس پذیرش شما در دانشگاه آمریکا شود.

مدارک اضافی برای پذیرش

در این مورد هم آمریکا تقریباً شبیه بقیه کشورهای جهان فرایند پذیرش دانشگاهی مشابهی دارد یعنی فرد متقاضی باید برای رشته مورد نظر خود انگیزه نامه مناسب رشته مقصد بنویسد. یا می‌بایست از اساتید خود در دوره قبلی حداقل دو یا سه توصیه نامه به دانشگاه مقصد ارائه کند. توصیه‌نامه‌ها در کشور آمریکا به شکل الکترونیکی از دانشجو دریافت می‌شود یعنی دانشجوی متقاضی می‌بایست با ارسال مشخصات و ایمیل اساتید خود به دانشگاه منتظر دریافت یک ایمیل توسط دانشگاه به استاد توصیه کننده خود باشد. علاوه بر انگیزه نامه و توصیه نامه از اساتید مدارک دیگری نیز مثل رزومه و نامه‌های کاری به خصوص در مقاطع کارشناسی ارشد دکترا جز مدارک الزامی محسوب می‌شود. طبیعتاً دانشجویهای دکترا و دانشجوهایی که برای دوره فوق لیسانس با فاند اقدام می‌کنند نیاز دارند تا ریسرچ پروپوزال هم داشته باشند.

مدارک اختصاصی پذیرش در دانشگاه آمریکا

سیستم آموزشی آمریکا خیلی شبیه سیستم آموزشی ایران است یعنی شما برای ورود به بیشتر مقاطع تحصیلی نیاز دارید تا علاوه بر داشتن شرایط عمومی آزمون‌های جانبی را نیز بگذرانید. البته دانشگاه‌هایی هستند که نیاز به آزمون‌های جانبی ندارند ولی ارزش و اعتبار آنها طبیعتاً از دانشگاه‌هایی که آزمون‌های اختصاصی دارند کمتر خواهد بود.

در ادامه به ترتیب در رابطه با چند تا از این آزمون‌ها صحبت خواهیم کرد.

آزمون جی‌آر‌ای

متقاضیان تحصیل در آمریکا که قصد ادامه تحصیلات در رشته‌های تخصصی مثل رشته‌های علوم و رشته‌های مهندسی دارند و تمایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می‌بایست نتایج آزمون جی آر ای را به دانشگاه مقصد ارسال نمایند. معمولاً مدرک آزمون جی آر ای نقش کلیدی در پرونده‌هایی بازی می‌کند که موضوع پرونده بورسیه تحصیلی است.این یکی از آن مدارکی است که می‌تواند وجه تمایز یک پرونده تحصیلی برای کارشناسی ارشد و یا دکترا در آمریکا باشد.

هزینه های تحصیل در آمریکا

هزینه‌های تحصیل در آمریکا

متقاضیان تحصیل در آمریکا طبیعتاً باید متحمل پرداخت ۳ دسته هزینه بشوند. هزینه‌هایی که تقریباً برای همه دانشجویان خارجی مگر آنکه در کشور امریکا فاند یا همان بورسیه تحصیلی دریافت کنند مشترک است. این هزینه‌ها را در سه دسته زیر تقسیم بندی کردیم.

دسته اول : هزینه‌های دانشگاه در آمریکا

بیایم فرض کنیم که دانشگاه هدف شما دانشگاهی مثل هاروارد ۷۰ هزار دلاری در سال نیست و تصمیم دارید یک دانشگاه نرمال را به عنوان دانشگاه مقصد خود انتخاب کنید. هزینه‌های سالانه تحصیل در آمریکا را عددی بین ۱۵ تا ۲۵ هزار دلار می‌توان تخمین زد. هزینه‌ای که ممکن است در بسیاری از دانشگاه ها به شکل چند قسطی پرداخت شود. بسیاری از دانشگاه‌ها بخشی از هزینه خود را پیش از ورود شما به خاک امریکا از شما مطالبه می‌کنند که این ممکن است از دانشگاه به دانشگاه و از ایالت به ایالت متفاوت باشد. البته طبیعیست که در صورتی که شما بتوانید شرایط منطقی را احراز کنید از دانشگاه مقصد خود بورسیه‌های چند هزار دلاری و یا حتی پذیرش فول فاند بگیرید که در ادامه در بخش بورسیه تحصیلی به آن خواهیم پرداخت.

دسته دوم : هزینه زندگی در آمریکا

باز هم اگر به دنبال یک خانه دوبلکس یا یک خانه ۲۰۰ متری نیستید برای اجاره یک اتاق دانشجویی و یا یک خانه کوچک و یا یک خوابگاه دانشجویی احتمالاً باید حدود ماهانه هزار تا ۱۲۰۰ دلار بابت هزینه‌های مسکن و حدود ماهی ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار برای خورد و خوراک کنار بگذارید. البته هزینه‌های جانبی کاملاً به شرایط زندگی فرد بستگی دارد به طور مثال برای یک خانواده در آمریکا اجاره یک ماشین ممکن است بسیار مفید باشد بنابراین هزینه‌های مربوط به رفت و آمد نیز به مجموعه این هزینه اضافه می‌شود. از طرفی دانشجویان می‌توانند تا حدی بر روی کار دانشجویی در حین تحصیل به عنوان کمک هزینه تحصیلی حساب کنند.

دسته سوم : هزینه‌های مربوط به اپلای و سفارت و ویزا آمریکا

در اینجا شما معمولاً چند دسته هزینه دارید که قدم به قدم در رابطه با آن صحبت می‌کنیم. بخشی از این هزینه‌ها هزینه‌هایی است که باید به ارگان‌های مختلف دولتی آمریکا بپردازید و بخش دیگر آن ممکن است هزینه‌های مشاوره و اپلای کردن در فرایند مهاجرت تحصیلی به آمریکا باشد.

دسته چهارم : هزینه های مشاوره و وکیل

این هزینه‌ها تنها هزینه‌هایی هستند که در صورتی که خود فرد متقاضی بتواند فرایند مربوط به اقدام را انجام دهد، نیازی به پرداخت آنها ندارد. کم نیستند متقاضیان تحصیل در آمریکایی که با استفاده از تجارب دوستان و آشنایان خود و یا جستجو در گروه‌ها و سایت‌ها کارهای مربوط به اپلای و ویزای تحصیلی آمریکا را خودشان انجام می‌دهند و هیچ هزینه‌ای بابت هزینه وکیل یا حتی هزینه مشاوره به کسی پرداخت نمی‌کنند. ولیکن این روش مزایا و معایب خاص خود را دارد طبیعتاً استفاده از یک مشاور وکیل مجرب می‌تواند ریسک انجام کار را نه از بین ببرد بلکه تا حد ممکن پایین بیاورد. 

در این راستا انتخاب وکیل یا مشاوری که با یک هزینه معقول  فرایند مشاوره و وکالت مربوط به مهاجرت تحصیلی برای شما فراهم می‌کند احتمالاً کار عاقلانه‌ای خواهد بود. هزینه‌های مشاوره برای دفاتر مختلف معمولاً بسیار متفاوت هستند از چند صد هزار تومان تا چند صد دلار، که شاید خیلی هم ارتباطی با تخصص دفاتر در رابطه با مهاجرت تحصیلی به آمریکا نداشته باشد و بیشتر مربوط به سیاست‌های فروش و مارکتینگ دفاتر مهاجرتی است.

ولی هزینه‌های انجام پروسه‌های مهاجرتی می تواند حداقل تعیین شده توسط وزارت علوم ایران یعنی مبلغی در حدود ۱۲۰۰ دلار آمریکا و می‌تواند مبلغی توافقی بین شما و دفتر مهاجرتی مورد نظر شما باشد. ولی باید حواستان باشد که اگر دارید بیشتر از مبلغی در حدود ۲ تا ۳ هزار دلار برای پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کشور آمریکا هزینه می‌کنید احتمالاً کلاه بزرگی سرتان رفته است!

دسته پنجم : هزینه‌های امور جاری مهاجرت تحصیلی آمریکا

این هزینه‌ها با ترجمه مدارک و البته آزادسازی مدارک برای بعضی از موکلین که در دانشگاه دولتی تحصیل کردند همراه می‌شود که ممکن است در گذر زمان تفاوت‌های زیادی داشته باشد، ولیکن می‌توان گفت هزینه‌ای که در این مرحله می‌کنید، بخش کوچکی از تمام مبلغی است که در مسیر مهاجرت به آمریکا ممکن است به شما تحمیل شود.

در ادامه با پیدا کردن دانشگاه‌های خود و ارسال مدارک خود برای دانشگاه‌ها احتمالاً با دو هزینه دیگر روبرو می‌شوید:

اپلیکیشن فی دانشگاه

هزینه اول مربوط به اپلیکیشن فی دانشگاهاست. اپلیکیشن فی در واقع هزینه بررسی تقاضای شما توسط دانشگاه‌ها است که ممکن است در بعضی موارد بسیار کم یعنی چیزی در حدود ۳۰ یا ۴۰ دلار و در مواقعی تا ۳۰۰ دلار توسط دانشگاه تعیین شود.

تایید مدارک توسط سازمان های آمریکایی 

بعضی از دانشگاه‌ها از شما می‌خواهند بعضی از مدارک تحصیلی خود را علاوه بر ریز نمرات برای تاییدات سنجش اعتبار آنها به سازمان‌هایی که توسط خود دولت آمریکا معرفی شده است نظیر سازمان وس(Wes) و امثالهم ارسال نمایید که متاسفانه هزینه‌های ارسال مدارک به این سازمان‌ها و همچنین هزینه انجام امور ارزیابی توسط این سازمان‌ها هم به عهده خود شما خواهد بود. این هزینه‌ها ممکن است حداکثر ۳۰۰ یا ۴۰۰ دلار تخمین زده بشود.

هزینه‌های مربوط به سفارت آمریکا برای ویزای تحصیلی

خوب حالا فرض کنیم شما از یک دانشگاه آمریکایی پذیرش گرفته‌اید و قصد دارید برای ویزای تحصیلی اقدام کنید فارغ از اینکه می‌خواهید برای چه سفارتی اقدام بکنید ممکن است باز چند هزینه به شما تحمیل شود. هزینه اول مربوط به هزینه سویس(SEVIS fee) یعنی عددی در حدود ۳۵۰ دلار برای نفر اصلی و در ادامه هزینه مربوط به فرم دی اس ۱۶۰(ds160) برای نفر اصلی است که حدود ۱۸۰ دلار باشد.

در صورتی که متاهلید برای هر همراه خود نیز ملزم به پرداخت هزینه‌های سفارت می‌باشید. حالا اگر خوش شانس باشید و در سفارت مورد نظر خود تایم آزاد پیدا بکنید هزینه‌ای لازم نیست پرداخت بکنید. ولی اگر نتوانید در سفارت مورد نظر خودتان وقت مناسبی پیدا کنید. احتمالاً مجبور می‌شوید به آژانس‌هایی که در زمینه خرید و فروش وقت سفارت آمریکا فعال هستند سری بزنید و احتمالاً باید خودتان را برای پرداخت هزینه‌ای در حدود ۱۵۰ دلار دیگر هم آماده کنید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

از آنجا که مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی به آمریکا بر اساس مقطع تحصیلی مورد نظر متقاضی متفاوت است، در ادامه سعی می‌کنیم مدارک مورد نیاز هر مقطع تحصیلی را به صورت مجزا ذکر نماییم. 

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا در مقطع دبیرستان

برای مهاجرت به آمریکا، آن هم از نوع مهاجرت تحصیلی ممکن است مدارک متفاوتی در مراحل مختلف اقدام، مورد نیاز متقاضی باشد.

برخی از این مدارک در مرحله اخذ پذیرش از مدارس و برخی دیگر در مرحله درخواست ویزای تحصیلی کشور آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مرحله اخذ پذیرش از مدارس آمریکا

علاوه بر ریز نمرات دو سال آخر دانش آموز،مدارک شناسایی دانش آموز جز مدارک الزامی اخذ پذیرش از مدارس آمریکا محسوب می‌گردد. 

علاوه بر آن هر دانشگاه ممکن است بر اساس شرایط پذیرش مدارک دیگری را نیز از متقاضیان مطالبه نماید. 

مدارکی نظیر: 

 • توصیه نامه از معلمین سابق 
 • مدرک زبان انگلیسی در صورت نیاز 
 • انگیزه نامه تحصیل دانش آموز در مدارس آمریکایی 
 • گواهی تمکن مالی 

ما در مقاله مجزا به عنوان پذیرش تحصیلی آمریکا به تفکیک در رابطه با این مدارک به گفتگو پرداخته‌ایم.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی آمریکا

پس از اخذ پذیرش از مدارس آمریکا، متقاضی می‌بایست برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا به یکی از سفارت‌های این کشور مراجعه نماید. 

در این مرحله که بسیار پیچیده و البته حساس است، متقاضی مهاجرت تحصیلی به آمریکا ملزم به ارائه مدارک زیادی از جمله مدارک زیر می‌باشد: 

 • گواهی تمکن مالی 
 • مدارک شناسایی دانش آموز و سرپرست وی
 • فرم‌های تکمیل شده سفارت آمریکا 
 • رسید پرداخت وقت سفارت و هزینه‌های دولتی 
 • نامه پذیرش از مدرسه آمریکایی (I20)

طبیعی است این مرحله نیز پیچیدگی‌های زیادی برای متقاضیان در تهیه مدارک مورد نیاز سفارت ایجاد می‌نماید. 

پس سعی کردیم در مقاله‌ای تحت عنوان ویزای تحصیلی آمریکا به تفکیک در رابطه با این مدارک به بحث و گفتگو بپردازیم.

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی به آمریکا در مقطع لیسانس

برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا در مقطع لیسانس در دو مرحله نیاز به تهیه مدارک مختص به آن مرحله وجود دارد. این دو مرحله شامل اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های آمریکا و پس از آن اقدام برای ویزای تحصیلی کشور آمریکا می‌شود. اخذ پذیرش در مقطع لیسانس و درخواست ویزای تحصیلی آمریکا دو مرحله‌ای است که می‌بایست توسط متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آمریکا با موفقیت طی شود.

در ادامه به مدارک مورد نیاز هر مرحله می‌پردازیم. 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا ممکن است، دانشگاه‌های مختلف مدارک گوناگونی را از متقاضیان بر اساس شرایط متقاضی و رشته تحصیلی مورد انتخاب وی درخواست نمایند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا در مقطع لیسانس تا حد زیادی با مدارک مورد نیاز سایر کشورهای جهان متفاوت است. 

برخی از دانشگاه‌های آمریکا برای پذیرش دانشجویان در مقطع لیسانس مدارک به خصوصی را از دانشجویان مطالبه می‌نمایند.

ولی به صورت کلی می‌توان مدارک زیر را جز دسته مدارکی دانست که به صورت مشترک همه دانشگاه‌های آمریکا برای صدور پذیرش نیاز دارند.

 • مدارک عمومی مورد نیاز دانشگاه‌های آمریکا 

بیشتر دانشگاه‌های آمریکایی برای اعطای  پذیرش در مقطع لیسانس مدارک زیر را از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آمریکا درخواست می‌نمایند:

 1. مدارک تحصیلی پایان دوره تحصیلات دبیرستان 
 2. ریز نمرات دوره دبیرستان 
 3. مدرک زبان 
 4. توصیه نامه از معلمین دوره دبیرستان 
 5. انگیزه نامه دانشجو برای تحصیل در آمریکا 
 6. رزومه متقاضی
 • مدارک اختصاصی مورد نیاز دانشگاه‌های آمریکا

علاوه بر آنچه در بالا ذکر شد برخی از دانشگاه‌های آمریکا ( که عمدتاً هم دانشگاه‌های با رنکینگ بالاتر محسوب می‌شوند)، نمره آزمون‌های اختصاصی ورود به آمریکا نظیر نمره اس ای تی (SAT) و یا سایر آزمون‌های مشابه آن را بخش جدای ناپذیری از فرایند پذیرش در مقطع لیسانس می‌داند.

به علاقمندان اخذ پذیرش از دانشگاه آمریکا در مقطع لیسانس موکدا توصیه می‌نماییم، مقاله پذیرش تحصیلی آمریکا را با دقت مطالعه فرمایند. چرا که در این مقاله به صورت جزئی در رابطه با تمامی مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی، به کشور آمریکا به بحث و گفتگو پرداخته ایم.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آمریکا در مقطع لیسانس

پس از موفقیت در دریافت پذیرش از یک دانشگاه در کشور آمریکا،متقاضی مهاجرت تحصیلی به آمریکا می‌بایست درخواست ویزای خود را در یکی از سفارت‌ها این کشور، ثبت نماید. 

در این مرحله مدارک زیادی ممکن است مورد نیاز متقاضی باشد که در ادامه به صورت تیتروار با آنها می‌پردازیم. 

 • گواهی تمکن مالی 
 • مدارک شناسایی متقاضی
 • فرم‌های تکمیل شده سفارت آمریکا 
 • رسید پرداخت وقت سفارت و هزینه‌های دولتی 
 • نامه پذیرش از دانشگاه آمریکایی (I20)
 • رزومه
 • نامه کار

اگر در مرحله اخذ ویزای تحصیلی کشور آمریکا هستید به شدت به شما توصیه می‌نماییم مقاله ویزای تحصیلی آمریکا را مطالعه نمایید. 

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی به آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد

برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد در دو مرحله نیاز به تهیه مدارک مختص به آن مرحله وجود دارد. این دو مرحله شامل اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های آمریکا و پس از آن اقدام برای ویزای تحصیلی کشور آمریکا می‌شود. 

در ادامه به مدارک مورد نیاز هر مرحله می‌پردازیم. 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا ممکن است،دانشگاه‌های مختلف مدارک گوناگونی را از متقاضیان بر اساس شرایط متقاضی و رشته تحصیلی مورد انتخاب وی درخواست نمایند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد تا حد زیادی با مدارک مورد نیاز سایر کشورهای جهان متفاوت است. 

اخذ پذیرش در دانشگاه مورد نظر و درخواست ویزای تحصیلی آمریکا دو مرحله‌ای است که می‌بایست توسط متقاضیان مهاجرت تحصیلی با آمریکا با موفقیت طی شود.

در ادامه به بررسی مدارک مورد نیاز در هر یک از این مراحل می‌پردازیم. 

برخی از دانشگاه‌های آمریکا برای پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد مدارک به خصوصی را از دانشجویان مطالبه می‌نمایند.

ولی به صورت کلی می‌توان مدارک زیر را جز دسته مدارکی دانست که به صورت مشترک همه دانشگاه‌های آمریکا برای صدور پذیرش نیاز دارند.

 • مدارک عمومی مورد نیاز دانشگاه‌های آمریکا 

بیشتر دانشگاه‌های آمریکایی برای اعطای  پذیرش در این مقطع ، مدارک زیر را از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آمریکا درخواست می‌نمایند:

 1. مدارک تحصیلی پایان دوره تحصیلات دبیرستان 
 2. ریز نمرات دوره دبیرستان 
 3. مدرک کارشناسی و ریز نمرات آن
 4. مدرک زبان 
 5. توصیه نامه از معلمین دوره کارشناسی
 6. انگیزه نامه دانشجو برای تحصیل در آمریکا 
 7. رزومه متقاضی
 • مدارک اختصاصی مورد نیاز دانشگاه‌های آمریکا

علاوه بر آنچه در بالا ذکر شد برخی از دانشگاه‌های آمریکا(به خصوص دانشگاه‌هایی که جز دانشگاه‌های ممتاز آمریکا محسوب می‌شوند)،آزمون‌های زبان تخصصی نظیر آزمون‌های جی آر ای (GRE) و جی مت(GMAT) را جز مدارک الزامی فرایند پذیرش تعیین کرده اند.

اگر به تحصیل در کشور آمریکا و به خصوص اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد این کشور علاقمند هستید توصیه می‌نماییم و مقاله پذیرش تحصیلی آمریکا را برای دریافت جزئیات بیشتر در این رابطه مطالعه نمایید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد

پس از موفقیت در دریافت پذیرش از یک دانشگاه در کشور آمریکا،متقاضی مهاجرت تحصیلی به آمریکا می‌بایست درخواست ویزای خود را در یکی از سفارت‌ها این کشور، ثبت نماید. 

در این مرحله مدارک زیادی ممکن است مورد نیاز متقاضی باشد که در ادامه به صورت تیتروار با آنها می‌پردازیم. 

 • گواهی تمکن مالی 
 • مدارک شناسایی متقاضی
 • فرم‌های تکمیل شده سفارت آمریکا 
 • رسید پرداخت وقت سفارت و هزینه‌های دولتی 
 • نامه پذیرش از دانشگاه آمریکایی (I20)
 • رزومه
 • نامه کار
 • کارت معافیت یا پایان خدمت سربازی برای آقایان

اگر در مرحله اخذ ویزای تحصیلی کشور آمریکا هستید به شدت به شما توصیه می‌نماییم مقاله ویزای تحصیلی آمریکا را مطالعه نمایید. 

بهترین دانشگاه های امریکا برای تحصیل و برترین رشته ها

بهترین رشته ها و دانشگاه های امریکا برای تحصیل

انتخاب بهترین رشته و دانشگاه برای تحصیل در آمریکا بسته به علاقه‌ها، استعدادها و هدف‌های شخصی شما متفاوت است. با این حال، آمریکا با بیش از ۴,۵۰۰ دانشگاه و مئونت ها برای تحصیل در انواع رشته ها شهرت دارد. برخی از دانشگاه‌های معروف و برتر در آمریکا عبارتند از:

 • دانشگاه هاروارد (Harvard University): یکی از معروف‌ترین و برترین دانشگاه‌های آمریکا در زمینه‌های مختلف از جمله علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم پایه و پزشکی.
 • دانشگاه استنفورد (Stanford University): دانشگاهی برتر با رشته‌های متنوع از جمله علوم کامپیوتر، مهندسی، علوم انسانی و علوم پزشکی.
 • دانشگاه ماساچوست موسسات فناوری (Massachusetts Institute of Technology – MIT): تخصص در رشته‌های علوم کامپیوتر، مهندسی، علوم پایه و فناوری.
 • دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (University of California, Berkeley): دانشگاهی برتر در زمینه‌های مهندسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم پایه.
 • دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (University of California, Los Angeles – UCLA): معتبر در زمینه‌های هنرها، علوم انسانی، علوم پایه و علوم پزشکی.
 • دانشگاه شیکاگو (University of Chicago): دانشگاهی برجسته در زمینه‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی و رشته‌های تجربی.
 • دانشگاه پرینستون (Princeton University): تخصص در زمینه‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی و رشته‌ه
 • دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو (University of California, San Diego – UCSD): معروف در زمینه‌های مهندسی، علوم پایه و علوم بهداشت عمومی.
 • دانشگاه ییل (Yale University): یکی از دانشگاه‌های برتر در زمینه‌های هنرها، علوم انسانی، علوم اجتماعی و رشته‌های تجربی.
 • دانشگاه پنسیلوانیا (University of Pennsylvania): تخصص در زمینه‌های مدیریت، مهندسی، علوم انسانی و علوم اجتماعی.
 • دانشگاه کالیفرنیا، سنت باربارا (University of California, Santa Barbara – UCSB): مشهور در زمینه‌های مهندسی، علوم پایه و علوم اجتماعی.
 • دانشگاه دوک (Duke University): تخصص در زمینه‌های علوم بهداشت عمومی، مهندسی، علوم اجتماعی و رشته‌های تجربی.
 • دانشگاه کالیفرنیا، ایروین (University of California, Irvine – UCI): معتبر در زمینه‌های مهندسی، علوم پایه و علوم بهداشت عمومی.
 • دانشگاه نیویورک (New York University – NYU): تخصص در زمینه‌های هنرها، علوم اجتماعی، مدیریت و رشته‌های تجربی.
 • دانشگاه واشنگتن، سیاتل (University of Washington, Seattle – UW): مشهور در زمینه‌های مهندسی، علوم پایه و علوم بهداشت عمومی.
اقامت پس از تحصیل در کشور آمریکا

اقامت پس از تحصیل در آمریکا

بعد از اتمام تحصیلات خود در آمریکا، شما می‌توانید از چندین گزینه برای اقامت پس از تحصیل استفاده کنید. در زیر، برخی از گزینه‌های متداول برای اقامت پس از تحصیل در آمریکا ذکر شده است:

اقامت موقت (Optional Practical Training – OPT)

 این برنامه به فارغ‌التحصیلان مجوز کار در آمریکا برای مدت معین (معمولاً ۱۲ ماه برای رشته‌های عمومی و تا ۳۶ ماه برای رشته‌های STEM) ارائه می‌دهد. در طول این مدت، شما می‌توانید در تخصص خود کار کنید و تجربه کاری در آمریکا را کسب کنید.

پیوستن به برنامه‌های کاری

 در صورتی که یک شرکت آمریکایی تمایل به استخدام شما داشته باشد، می‌توانید برای دریافت ویزای کاری (مانند H-1B) درخواست کنید و در آمریکا به عنوان کارمند کار کنید.

ادامه تحصیلات

 می‌توانید تحصیلات خود را در آمریکا ادامه دهید و در مقطع دکترا یا دیگر مقاطع تحصیلی تخصصی به تحقیقات پیشرفته بپردازید.

اقامت دائم (قبل از اتمام تحصیل)

 در صورتی که تمایل به اقامت دائم در آمریکا داشته باشید، می‌توانید درخواست برای دریافت ویزای اقامت دائم مانند ویزای EB-2 یا EB-3 که معمولاً نیازمند پشتیبانی یک کارفرما آمریکایی است، ارائه دهید.

بازگشت به کشور مبدأ

 در پایان تحصیلات، می‌توانید به کشور مبدأ خود بازگردید و از تحصیلات خود بهره‌برداری کنید.

معایب تحصیل در آمریکا

در ادامه به مهم ترین معایب تحصیل در آمریکا اشاره خواهیم کرد.

معایب و مزایای تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا دارای مزایا و معایب خاصی است. در زیر به برخی از مزایا و معایب تحصیل در آمریکا اشاره می‌کنم:

مزایا

 • کیفیت آموزش: آمریکا با داشتن سیستم آموزشی برتر و دانشگاه‌های معتبر، شهرتی جهانی در زمینه آموزش دارد. شما می‌توانید از کیفیت بالای درس‌ها، تسهیلات و منابع غنی استفاده کنید.
 • تنوع رشته‌ها: آمریکا برای تحصیل در تمام رشته‌ها از علوم پایه تا هنرها و علوم اجتماعی، مکانی مناسب است. شما می‌توانید بین بیش از ۴,۵۰۰ دانشگاه و مئونت مختلف انتخاب کنید.
 • فرصت‌های شغلی: تحصیل در آمریکا می‌تواند فرصت‌های شغلی خوبی فراهم کند. با انجام برنامه OPT پس از تحصیل، شما می‌توانید تجربه کاری در آمریکا کسب کنید و شانس استخدام در شرکت‌های بزرگ را داشته باشید.
 • تجربه فرهنگی: آمریکا یک جامعه چند فرهنگی است و تحصیل در آن می‌تواند فرصتی برای تجربه فرهنگی و بین‌المللی بیشتر باشد. شما با دیدن تنوع فرهنگی و زندگی در محیطی چند فرهنگی، توسعه فرهنگی خود را افزایش خواهید داد.

معایب

 • هزینه تحصیل: تحصیل در آمریکا هزینه‌بر است و می‌تواند برای بسیاری از دانشجویان گرانبها باشد. شامل شهریه، هزینه زندگی، هزینه تامین معیشت و موارد دیگر
 • کمبود امکانات: مراکز تحصیلی در آمریکا اغلب از تحصیل‌کنندگان خوابگاهی و سرویس‌های رفاهی برخوردارند. اما برخی از دانشگاه‌ها ممکن است محدودیت‌هایی در ارائه خدمات محل اقامت و سرویس‌های تحصیلی داشته باشند.
 • رقابت شدید: آمریکا جذابیت بالایی برای دانشجویان بین‌المللی دارد و همین موضوع باعث افزایش رقابت در بین داوطلبان می‌شود. برای ورود به برنامه‌های تحصیلی برتر و دریافت پذیرش، شما باید با رقابت قوی روبرو شوید.
 • محدودیت‌های ویزا: فرآیند اخذ ویزای تحصیلی نیازمند مدارک و فرایندهای مشخصی است و ممکن است طولانی و پیچیده باشد. همچنین، امکان انتقال ویزا به ویزای کاری یا اقامت دائم نیز نیازمند شرایط و قوانین خاص است.
 • فاصله از خانواده: تحصیل در خارج از کشور به معنی فاصله از خانواده و دوستان است. این می‌تواند برای برخی از دانشجویان مشکلات روانی و اجتماعی به همراه داشته باشد.
 • تنش‌های فرهنگی و زبانی: برای برخی از دانشجویان، تطابق با محیط فرهنگی و زبانی جدید ممکن است چالش‌هایی را به همراه داشته باشد. تطابق با فرهنگ و زبان جدید ممکن است مدتی طول بکشد.

بورسیه تحصیلی آمریکا

در آمریکا، بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌ها و مؤسسات تحصیلی مختلف ارائه می‌شوند. بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند مبلغی از هزینه‌های تحصیل شما را تحت پوشش قرار دهند و به شما کمک کنند تا هزینه‌های زندگی و معیشت را تسهیل کنند. بورسیه‌های تحصیلی ممکن است از منابع مختلفی مانند دولت، دانشگاه‌ها، بنیادها، سازمان‌ها و حامیان خصوصی تأمین شوند.

نوع و میزان بورسیه‌های تحصیلی متفاوتی وابسته به دانشگاه، برنامه تحصیلی و عملکرد شما است. برخی از بورسیه‌ها شامل تخفیف در شهریه می‌شوند، در حالی که بورسیه‌های دیگر ممکن است تمامی هزینه‌های تحصیلی شامل شهریه، هزینه زندگی، هزینه کتاب و موارد دیگر را تامین کنند. همچنین، بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند به صورت جزئی یا کامل ارائه شوند.

برای اطلاعات دقیقتر در مورد بورسیه‌های تحصیلی در آمریکا، بهتر است با دانشگاه‌های مورد نظر خود تماس بگیرید و از بخش بورسیه‌ها و دستاوردهای آنها مطلع شوید. همچنین، منابع آنلاین و وب‌سایت‌های مربوط به بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند به شما در یافتن و اقدام به دریافت بورسیه کمک کنند.

تحصیل کارشناسی در آمریکا

تحصیل در مقطع کارشناسی در آمریکا

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی در آمریکا بالغ بر ۱۴ هزار دلار می باشد. با توجه به شرایط تحصیلی در کشور آمریکا برای تامین کردن بودجه تحصیل، یکی از راه ها برای تامین بودجه کار دانشجویی می باشد.

حق کار دانشجویی در مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت در هفته می باشد که درآمد حاصله بین ۱۳ تا ۱۵ دلار به ازای هر ساعت می باشد. دانشجویان اجازه حق کار در طول هفته  کار به مدت ۵۰ ساعت را دارا می باشند که با توجه به ازای هر ساعت مبلغی حدود ۱۵ دلار می توان هزینه بدست آمده از کار دانشجویی را در ماه ۶۰۰ دلار برآورد کرد.

در مقطع لیسانس معمولا به ۱۰ درصد از دانشجویان کمک های مالی تعلق می گیرد که این درصد پایین ترین درصد در مقاطع تحصیلی در کشور آمریکا می باشد. در این مقطع بورسیه به دانشجویان اعطا نمی شود ولی در مقاطع بالاتر امکان گرفتن بورسیه مقدور می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا مبلغی حدود ۲۰- ۱۵ هزار دلار می باشد. در مقطع کارشناسی ارشد بورسیه تحصیلی بصورت کامل به دانشجویان این مقطع تعلق می گیرد. در کشور آمریکا بورسیه بسیار رقابتی بوده است که به همین علت متقاضیان باید شرایط ویژه ای برای اخذ بورسیه داشته باشند. در مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان حق کار ۲۰ ساعته داده می شود که با توجه به ازای هر ساعت ۱۵ دلار می توانند سهم زیادی از شهریه خود را تامین کنند.

ذکر این مطلب حائز اهمیت است که دانشجویان در ابتدا برای بورسیه شانس خود را امتحان کنند و در صورت قبول نشدن می توانند با ماهیانه ۹۰ ساعت کار دانشجویی هزینه های تحصیل خود را فراهم کنند.

برای دریافت بورسیه کامل در مقطع کارشناسی ارشد فاکتورهایی شامل معدل کل بالای ۱۷، داشتن مقاله معتبر بویژه مقاله ISI، داشتن نمره GRE یا GMAT مناسب، نمره IELTS یا TOEFL خوب لازم می باشد که با داشتن چنین فاکتور هایی شانس خود را برای اخذ بورسیه بالا می برید.

برای پرداخت هزینه های دانشجویی و یا هزینه های زندگی در آمریکا می توان وام گرفت ولی فقط در صورتی امکان پذیر خواهد بود که بتوانید یک شهروند آمریکایی یا فردی که ۲ سال یا بیشتر در ایالات متحده زندگی کرده است و اعتبار خوبی دارد را پیدا کنید تا ضمانت  وام شما را تقبل کند.

صرفه جویی در هزینه ها در تحصیل آمریکا

صرفه جویی در هزینه ها

دانشجویان بین المللی در حین تحصیل در آمریکا می توانند با صرفه جویی در بخش های مختلف برای کاهش هزینه های تحصیل در آمریکا اقدام نمایند.

شهریه

متقاضیان برای صرفه جویی در هزینه های دانشگاهی خود به دنبال کسب بورسیه های مختلف باشند. در صورت قبول نشدن در اخذ بورسیه به دانشجویان توصیه می شود که به دانشگاه های محلی در کشور آمریکا رفته و در آن دانشگاه ها ثبت نام کنند. با توجه به آمار در چند سال اخیر، میزان ثبت نام دانشجویان خارجی در کشور آمریکا در دانشگاه های محلی دو برابر شده است.

اشتغال

 برای تامین هزینه های زندگی، متقاضیان باید در کنار تحصیل خود مشغول به کار شوند که کار دانشجویی یکی از راه های اشتغال می باشد.

مسکن و خوراک

 پس از هزینه شهریه بزرگترین بخش از مخارج را تشکیل می دهند. توصیه می شود در سال اول خود در خوابگاه های دانشگاه مستقر شوند که هم میزان خرج مسکن را پایین آورده و هم زمینه مناسبی برای درک شرایط کشور آمریکا برای خود فراهم کنند. بهترین راه برای کم کردن هزینه خوراک آشپزی کردن می باشد و در وهله بعدی توصیه می شود از غذاهای دانشگاه استفاده کنید.

مخارج جانبی تحصیل در آمریکا

مخارج جانبی تحصیل

خرید کتاب یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان در کشور آمریکا می باشد. توصیه می شود در پایان هر ترم با دانشجویان که در ترم های بالاتر هستند به صورت خصوصی معامله کنید.

بهداشت

 برای امر مهاجرت به متقاضیان توصیه می شود که تمامی مسائل پزشکی خود را در کشور ایران بررسی کرده و سپس برای تحصیل در آمریکا اقدام نمایید.

پوشاک

 هزینه خرید پوشاک زمستانی می تواند یکی از مخارج عمده دانشجویان باشد که اهل شهر های گرمسیری هستند. بهترین راه برای صرفه جویی در امر پوشاک بدین صورت است که با دانشجویان که مدت بیشتری در کشور آمریکا هستند مشورت کرده و در خصوص بهترین مکان ها برای خرید آنها راهنمایی بگیرید.

مهارت در رشته های ورزشی

کمک هزینه های تحصیلی ورزشی برای برخی از دانشجویانی که برای مقطع کارشناسی وارد آمریکا می شوند قابل استفاده است. از این گونه دانشجویان انتظار می رود که در شروع دانشگاه خود در تیم های کالج خود ثبت نام کنند.

ورزش هایی از قبیل فوتبال، تنیس، کشتی و والیبال بیشترین کمک هزینه تحصیلی را دارا می باشند. لازم بذکر است که مهارت داشتن در رشته های ورزشی در مقطع کارشناسی ارشد هیچ کمکی به شما برای اخذ پذیرش یا دریافت کمک هزینه تحصیلی نمی کند.

اگر معتقد هستید که کمک هزینه های تحصیلی به شما تعلق می گیرد مدارک دال بر توانایی خود تهیه کنید و حتما اطلاعات مربوط به دانشگاه مورد نظر که آیا با داشتن مهارت ورزشی می توانید از کمک هزینه ها استفاده کنید، بررسی کنید.

آیا همراه در آمریکا حق کار دارد؟

دارندگان ویزای همراه یعنی همان F2  ،تحت هیچ شرایطی امکان کار کردن در کشور امریکا را در حین تحصیل نفر اصلی ندارند. و تنها گزینه ممکن برای کار کردن این افراد کار کردن در حوزه‌های مربوط به کارهای پروژه‌ای آنلاین و یا فریلنسی و یا انجام دادن کارهای سیاه است که خطرات خاص خود را دارد. ولی اگر دانشجو تحت ویزای تحقیقاتی یا همان J1 وارد خاک امریکا شده باشد در صورت دریافت مجوز از دولت امریکا همسر وی می‌تواند به صورت فول تایم مشغول به فعالیت شود.

شرایط تحصیل در مدارس آمریکا

سیستم آموزشی یکپارچه و منظم مدارس آمریکا سالانه دانش آموزان بین المللی زیادی را برای تحصیل در آمریکا ترغیب می کند. دانش آموزان با تحصیل در مدارس آمریکا از امکانات آموزشی و تربیتی مدرن بهره مند می گردند و آینده ی خود را به گونه ای دیگر رقم خواهند زد. در این مقاله قصد بر این است که اطلاعات مفید و کاملی در رابطه با مدارس آمریکا و سیستم آموزشی این کشور در اختیار شما عزیزان قرار گیرد تا والدین با خیالی آسوده تر اقدام به این عمل مهم نمایند.

تحصیل در مدارس آمریکا

تحصیل در مدارس آمریکا به چه شکل صورت می گیرد؟

در سیستم آموزشی آمریکا، مدارس به دو بخش مدارس خصوصی (Private School) و مدارس دولتی (State School) تقسیم می شوند که هر کدام از این دسته مدارس شرایط ویژه ای برای ورود دانش آموزان در نظر می گیرند.

تحصیل در مدارس دولتی آمریکا

دانش آموزان بین المللی به سختی اجازه ی ورود به مدارس دولتی را دارند و بیشتر شهروندان آمریکایی در این مدارس پذیرفته می شوند که ۸۷ درصد از این جمعیت را تشکیل می دهند. مدارس دولتی از امکانات شبانه روزی برخوردار نیستند و در عین حال دانش آموزان هزینه ای برای تحصیل در آنها پرداخت نمی کنند.

تحصیل در مدارس خصوصی

دانش آموزان خارجی که با والدین خود به آمریکا مهاجرت می کنند وارد مدارس دولتی خواهند شد، چرا که مدارس خصوصی هزینه های بالایی را برای مهاجران در بر می گیرد و کمک هزینه ای نیز به این دانش آموزان تعلق نمی گیرد و فقط ۱۰ درصد دانش آموزان در آمریکا در بخش خصوصی به تحصیل ادامه می دهند.

تعداد دانش آموزان در کلاس ها کمتر از مدارس دولتی است، بنابراین با توجه به تعداد کمتر کیفت آموزش بالاتر خواهد رفت و معلمان سرویس ها ی آموزشی بهتری را در اختیار دانش آموزان قرار خواهند داد. بسیاری از دانش آموزان نیز در صورت داشتن شرایط استثنائی قادر به تحصیل در مدارس تیزهوشان آمریکا خواهند بود. لیست قدیمی ترین مدارس خصوصی آمریکا را در این صفحه مشاهده کنید.

تحصیل به صورت  Home School

نوع دیگری از تحصیلات دانش آموزی در آمریکا با نام هوم اسکول شناخته می شود که در این مدل دانش آموزان توسط مدرسان خصوصی در منزل و یا هر فضای دیگری خارج از محیط مدرسه آموزش می بینند که بیشتر در شمال آمریکا رایج می باشد و تنها ۳ درصد از جمعیت دانش آموزی را به خود اختصاص داده است.

روند تحصیل در آمریکا

طول دوره ی تحصیل در آمریکا

تحصیل در مدارس قبل از ورود به دانشگاه ۱۲ سال به طول می انجامد و دانش آموزان در ۱۲ سطح به تحصیل می پردازند. آموزش در مدارس آمریکا به ۳ سطح ابتدائی، میانی و دبیرستان تقسیم می شود. مدارس آمریکائی در رتبه ی چهاردهم آموزشی در جهان قرار دارند.

شروع مدرسه!

کودکان در آمریکا از سنین ۵ تا ۶ سالگی مدرسه را آغاز می کنند و سال تحصیلی از ماه سپتامبر شروع می شود که دانش آموزان بسته به شرایط مختلف وارد پیش دبستانی، کودکستان و کلاس اول می شوند که به صورت کلی ۶ سال را در بر می گیرد. کودکان در دوره ی پیش دبستانی آموزش هنر، ورزش، زبان های خارجی و اصول دینی را می بینند.

دوره ی ابتدائی

مدرسه ابتدائی در آمریکا را کودکستان تا کلاس پنجم تشکیل می دهد که موضوعات اساسی در این دوره تدریس می شود. به صورت کلی تدریس در سالهای ابتدائی مدرسه در آمریکا شامل خواندن، نوشتن،تسلط به زبان انگلیسی، جبر و ریاضیات می باشد.

دوره ی متوسطه یا میانی در آمریکا

این دوره شامل کلاس های ششم، هفتم و هشتم می شود که دوره ی دبیرستان های آمریکا را تشکیل می دهد و دانش آموزان از سن ۱۴ تا ۱۵ سالگی وارد این کلاس ها می گردند و به دلیل آمادگی ورود به دانشگاه، در دوره ی دبیرستان آموزش های تخصصی تری به آنها صورت می گیرد تا از علائق خود آگاه شوند و رشته ی مناسب دانشگاهی خود را انتخاب کنند. در کنار برنامه های درسی در دبیرستان، برنامه های هنری و ورزشی نیز به جای خود باقی هستند. دانش آموزان ایرانی از سن ۱۷ سالگی می توانند به کالج های آمریکائی ورود کنند.

شرایط تحصیل در مدارس آمریکا

شرایط تحصیل در مدارس آمریکا چیست؟

برای اینکه قادر باشید از مدارس آمریکائی پذیرش بگیرید باید چند نکته را مد نظر داشته باشید. داشتن بودجه ی کافی برای ورود به مدارس خصوصی و یا دولتی آمریکا، داشتن دانش زبان انگلیسی تا حد معقول و چندی از موارد دیگر.

بدون زبان وارد شوید

نکته ی قابل توجه برای بسیاری از دانش آموزان این است که احتیاجی به داشتن مدارک بین المللی زبان انگلیسی مثل آیلتس و تافل ندارند و تسلط آنها به زبان انگلیسی برای ورود به کالج ها کافی می باشد. دانش آموزان در یک مصاحبه شرکت کرده و دانش زبان خود را می سنجند و با توجه به آن وارد دوره های ۶ نا ۹ ماهه می گردند و پس از آن وارد دوره های اصلی خواهند شد، پس نگران زبان نباشید!

اگر به زبان انگلیسی تسلط ندارید جای نگرانی نیست چرا که مدرسین زبان آریاناپارس با در اختیار داشتن بهترین متدهای آموزشی و اساتید مجرب شما را در این مهم یاری خواهند داد. با مراجعه به وبسایت زبان اریاناپارس با این مجموعه بیشتر آشنا شوید.

معدل بالا لازم نیست

به طور معمول دانش آموزان خارجی برای ورود به مدارس آمریکائی احتیاج به معدل های خیلی بالا ندارند و یک سطح آموزشی متوسط برای انها کافیست. البته باید در نظر داشته باشید که معدل های بالای ۱۴ شرایط بهتری برای دریافت پذیرش خواهند داشت ولی این بدان معنا نیست که افرادی که معدل هایی پایین ۱۴ دارند در مدارس پذیرفته نمی شوند.

هزینه تحصیل در مدارس آمریکا

هزینه تحصیل در مدارس آمریکا چقدر است؟

همانطور که قبلا توضیح داده شد، تحصیل در مدارس دولتی و خصوصی آمریکا هزینه های جداگانه ای را در بر دارد و دانش آموزان خارجی هزینه های کمی برای تحصیل نخواهند داشت. در نظر داشته باشید که در بسیاری از مدارس آمریکائی کل هزینه یک سال تحصیلی را باید از ابتدا پرداخت کنید. هزینه ی تحصیل در کالج های پیش دانشگاهی در آمریکا سالانه بین ۲۸ تا ۳۰ هزار دلار می باشد. هزینه تحصیل در مدارس آمریکا دبستان و پیش دبستانی نیز از ۱۰۰۰۰ دلار آمریکا آغاز می شود.

مزایای تحصیل در مدارس آمریکا چیست؟

قطعا تحصیل در مدارس آمریکا می تواند یکی از بهترین انتخاب های دانش آموزان باشد چرا که کیفیت نظام آموزشی در این کشور در تمام مقاطع تحصیلی زبانزد خاص و عام است و آینده ی تحصیلی و کاری هر فرد عادی را تحت تاثیرات مثبت خود قرار خواهد داد.

تنوع موقعیت های آموزشی در مناطق مختلف این کشور، این فرصت را به دانش آموزان می دهد تا با فراغ بال به انتخاب مدرسه ای مناسب بپردازند و در فضای مورد علاقه ی خود تحصیل کنند. تکنولوژی به روز، موقعیت های تحقیقاتی مناسب برای دانش آموزان و انعطاف پذیری در مدارس از دیگر مزایای تحصیل در آمریکا می باشد.

دفاتری با عنوان مراکز حمایت از دانشجویان بین المللی جهت وفق دادن آنها با فرهنگ و محیط آکادمیک وجود دارد که هدف آن کمک به دانشجویان و ارائه ی سرویس های مختلف در این راستا می باشد.

دانش آموزان با تحصیل در مدارس آمریکائی و ورود به دانشگاه پس از آن از تجربه ی بین الملی خود جهت کاریابی استفاده می کنند چرا که بسیاری از کارفرمایان به دنبال فارغ التحصیلان دانشگاه های آمریکائی می باشند، بنابراین مهارت های چند زبانی و توانایی ارتباط برقرار کردن با افراد مختلف به زبان های گوناگون از اولویت های انتخاب افراد برای کارفرمایان می باشد.

معایب تحصیل در مدارس کشور آمریکا

معایب تحصیل در مدارس کشور آمریکا چیست؟

از مشکلات تحصیل در مدارس آمریکا هزینه های تحصیل می باشد، با توجه به آنچه پیش از این اشاره شد مدارس خصوصی در آمریکا هزینه های بالایی را برای ثبت نام دانش آموزان خارجی در نظر گرفته اند که همه ی مهاجران از عهده ی پرداخت آن بر نمی آیند.

مواد درسی متفاوت

فرزندانی که در سنین پایین برای تحصیل در مدارس آمریکا به این کشور مهاجرت می کنند، ممکن است در ماه های آغازین به سختی با روش تحصیلی متفاوت وفق یابند. روش تدریس در مدارس آمریکا قطعا با هر کشور دیگری متفاوت خواهد بود که البته والدین باید امیدوار باشند که فرزندان با توجه به شرایط سنی قادر باشند خود را با این روش های متفاوت تطبیق دهند.

چند فرهنگی بودن

از آنجاییکه آمریکا یکی از سرزمین های مهاجرپذیر در دنیا می باشد، قطعا فرزندان شما همکلاسی هایی خواهند داشت که هر کدام از کشورهای مختلف دنیا به آمریکا مهاجرت کرده اند، بنابراین فرزندان در محیط مدرسه با فرهنگ های مختلفی روبرو خواهند شد که این موضوع گاها یکی از چالش های والدین در زمان مهاجرت به آمریکا و فرستادن فرزندان کم سن و سالشان به مدارس می باشد.

از لحاظ روانی یکی از بهترین سنین برای تطبیق پذیری زمانی می باشد که کودکان در دوره ی دبستان مشغول به تحصیل می باشند، بنابرای والدین نباید نگرانی چندانی برای این موضوع داشته باشند و می توانند با خیال آسوده مراقبت از فرزندان خود را در مدارس به عهده ی مسوولین بگذارند، چرا که سیاست های موجود برای ارائه ی یک سیستم آموزشی حرفه ای بر پایه ی این تفاوت های فرهنگی بین دانش آموزان بنا شده است.

مشکلات دوری از خانه

فرزندانی که بدون والدین خود برای تحصیل در مدارس آمریکا به این کشور مهاجرت می کنند قطعا با مشکلاتی مشابه تنهایی مواجه خواهند شد. دوری از خانه یکی از معضلاتی است که البته در فرزندان به صورت های متفاوتی بروز خواهد کرد، به این معنی که مشکلات دوری از خانه به همه ی افراد به یک اندازه فشار نمی آورد.

البته همانطوری که اشاره شد مهاجرت در سنین پایین شرایط بهتری از لحاظ وفق پذیری به همراه خواهد داشت و با توجه به اینکه آمریکا کشوری است که دانش آموزان بسیاری از سراسر دنیا برای تحصیل وارد آن می شوند، فرزندان تا اندازه ی زیادی نیز احساس تنهایی نخواهند کرد.

نحوه ی اقدام برای تحصیل

نحوه ی اقدام برای تحصیل چگونه است؟

همه ی افراد زیر ۱۸ سال اجازه ی تحصیل در مدارس آمریکا و دریافت ویزای تحصیلی را دارا می باشند و برای انجام این کار باید مراحلی را پشت سر بگذارند. در موارد زیر نحوه ی اقدام برای تحصیل در مدارس آمریکا را بررسی می کنیم.

شرایط دریافت ویزا تحصیلی آمریکا

دانش آموزان تنها با در دست داشتن ویزای دانش آموزی قادر خواهند بود در آمریکا اقامت داشته باشند که برای دریافت آن باید ابتدا پذیرش از مدارس داشته باشند و با ارائه ی آن به سفارت درخواست ویزای دانش آموزی نمایند. ویزاهای توریستی منجر به اقامت دانش آموزی نخواهند شد.

ارائه ی مدارک

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانش آموزی امریکا را در ذیل بیان می کنیم

 • مدارک هویتی شخص
 • ارائه ی نامه ی پذیرش از مدرسه ی مورد نظر
 • ترجمه ی ریز نمرات سال های گذشته دانش آموز
 • توصیه نامه ی علمی از معلمان دانش آموز
 • پرداخت شهریه مدرسه
 • ارئه ی پشتوانه ی مالی از سوی پدر و مادر به میزان هزینه های یک سال تحصیل و زندگی
 • ارائه ی وضعیت سکونت دانش آموز

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا

تحصیل دوره کارشناسی ارشد در آمریکا برای بسیاری از دانشجویان بین المللی هیجان انگیز می باشد. از همین رو حدود ۱ میلیون دانشجوی بین المللی در این کشور به تحصیل در این مقطع می پردازند.

همانند هر مقطع تحصیلی، تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در آمریکا دارای شرایط به خصوصی است. از مهم ترین شرایط ورود به دوره کارشناسی ارشد در این کشور می توان به مدارک و سوابق علمی دانشجویان اشاره کرد. هر دانشجو در صورت فراهم آوردن مدارک مورد نیاز که در ادامه به آنها اشاره می شود، قادر خواهد بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا امتحان نماید.

دوره های کارشناسی ارشد در آمریکا به صورت میانگین ۲ سال به طول می انجامد. در برخی از دوره های کارشناسی ارشد امکان اخذ مدرک در یک سال میسر می باشد. دانشجویان متناسب با علایق و سوابق تحصیلی خود قادر خواهند بود برای طیف وسیعی از رشته های تحصیلی در دانشگاه های آمریکا اقدام نمایند. دوره های کارشناسی ارشد در آمریکا این فرصت را به دانشجویان متاهل می دهد تا همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال به عنوان همراه به این کشور ورود نمایند.

مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد در آمریکا

دانشجویان برای تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در کشور آمریکا ملزم به دریافت و یا اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور می باشند. روند اخذ پذیرش در دانشگاه های آمریکا با فراهم آوردن مدارک مشخص و اقدام در تاریخ معینی صورت می گیرد. در بازه های زمانی دانشگاه که با نام ددلاین مشخص می شوند، دانشجویان می بایست در آن زمان، مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی کارشناسی ارشد در آمریکا را برای دانشگاه ارسال نمایند. مهم ترین مدارک مورد نیاز را می توان در ادامه این بخش مورد بررسی قرار داد.

  1. مدارک هویتی: شناسنامه و پاسپورت

  1. سوابق تحصیلی: مدرک کارشناسی و دیپلم به همراه ریز نمرات

  1. مدرک زبان: دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی می باشند. سطح مورد نیاز برای تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در آمریکا نمره ۶٫۵ در آزمون آیلتس و یا معادل آن در آزمون تافل است.

  1. مدارک بین المللی( GRE, GMAT): برخی از دانشگاه های آمریکا برای اعطا پذیرش به دانشجویان بین المللی مدارک GRE و GMAT را طلب می کنند.

  1. توصیه نامه: دو نامه از اساتید دانشگاه که صلاحیت شما را برای ادامه تحصیل تایید نمایند.

  1. انگیزه نامه: دلایل انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی و انتخاب کشور از جانب دانشجویان در نامه ای به نام انگیزه نامه عنوان می شود.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا

تحصیل در آمریکا برای دانشجویان بین المللی مستلزم پرداخت هزینه می باشد. از همین رو دانشجویان متناسب با انتخاب دانشگاه می بایست سالانه هزینه های تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در آمریکا را پرداخت نمایند. متوسط هزینه های تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در آمریکا بین ۱۵ تا ۴۵ هزار دلار در سال تخمین زده می شود.

میزان هزینه های دقیق تحصیل متناسب با نوع دانشگاه که به دانشگاه های دولتی و خصوصی تقسیم می شود، بستگی دارد. هزینه های کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی یا “ایالتی” در کشور آمریکا معمولاً کمتر از گزینه های خصوصی است و هزینه های دانشگاه های دولتی با بودجه دولت جبران می شود. میزان پرداخت شهریه این دسته از دانشگاه های آمریکا برای دانشجویان داخلی و بین المللی متفاوت می باشد. لازم به ذکر است که میزان هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی به مراتب بالاتر است و میزان شهریه برای همه دانشجویان یکسان می باشد.

دانشجویان به همراه هزینه های تحصیل در آمریکا در دوره کارشناسی ارشد می بایست هزینه های جانبی تحصیل و زندگی را پرداخت نمایند. متوسط هزینه های زندگی در آمریکا بین ۱۵ تا ۲۵ هزار دلار در سال تخمین زده می شود. این هزینه های عنوان شده به هزینه های اجاره مسکن، حمل و نقل، خوراک و سایر هزینه های جاری اختصاص پیدا می کند. لازم به ذکر است که دانشجویان در حین تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در آمریکا مجوز کار خواهند داشت که با میزان حقوق دریافتی قادر خواهند بود بخشی از این هزینه های زندگی و تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در آمریکا را پوشش دهند.

امکان دریافت بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد آمریکا

یکی از منابع درآمدی و یا کاهش هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا به بورسیه اختصاص پیدا می کند. دانشجویان در صورت فراهم آوردن مدارک و سوابق علمی مناسب شانس دریافت بورسیه های تحصیلی کارشناسی ارشد در آمریکا را دارا می باشند. به صورت معمول این بورسیه های تحصیلی متناسب با شایستگی دانشجویان و از جانب دانشگاه اعطا می گردد. در ادامه به برخی از بورسیه های تحصیلی کارشناسی ارشد در آمریکا اشاره می شود.

  • بورسیه های کالج آمهرست: دانشجویان پس از دریافت پذیرش می توانند برای اخذ بورسیه در این کالج اقدام نمایند.

  • دانشگاه ایالتی شرقی تنسی: بورسیه سالانه معادل ۱۱ هزار دلار در این دانشگاه به دانشجویان برتر دوره کارشناسی ارشد اعطا می گردد.

  • بورسیه های دانشگاه نیویورک واگنر: تامین بخشی یا تمامی هزینه های تحصیل به دانشجویان برتر بین المللی برای تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در آمریکا

  • بورس های تحصیلی دانشگاه اورگان: هر ساله، دانشگاه اورگان بیش از یک میلیون دلار کمک مالی و بورسیه به دانشجویان بین المللی در دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد اعطا می کند.

  • بورس تحصیلی بین المللی دانشگاه سنت جان: بورسیه معادل ۶٫۵۰۰ دلار سالانه به دانشجویان برتر دوره کارشناسی ارشد در آمریکا تعلق می گیرد.

  • بورسیه دانشگاه یشیوا: دانشکده علوم پزشکی دانشگاه یشیوا به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد در حدود ۲۵ هزار دلار اعطا می کند.

  • بورس تحصیلی دانشگاه درکسل: دانشگاه درکسل از نظر رتبه بندی همیشه در بین دانشگاه های برجسته جهان قرار دارد. دانشجویان دوره کارشناسی ارشد در آمریکا قادر خواهند بود برای بورسیه های تحصیلی در این دانشگاه اقدام نمایند.

آشنایی با پرطرفدار ترین رشته های تحصیلی در آمریکا

ایالات متحده آمریکا میزبان بیشترین دانشجویان بین المللی در جهان می باشد. در مقاله ی پیش رو پرطرفدارترین رشته های آمریکا را بررسی خواهیم کرد تا با آگاهی بیشتر از رشته های پر کاربرد مسیر بهتری را برای انتخاب رشته ی دانشگاهیتان پیش روی شما قرار دهیم. آموزش کیفیت، برنامه درسی منحصر به فرد، محیط چند فرهنگی و فرصت های فراوان تحصیلی و شغلی از دلایل انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل می باشد. در ادامه چند دلیل مهم تحصیل در آمریکا را عنوان می کنیم و به معرفی رشته های پر طرفدار آمریکا می پردازیم.

تعالی دانشگاهی

دانشگاه های ایالات متحده در رتبه بندی از امتیاز بالایی برخوردارند،۳۳ دانشگاه معتبر از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا در آمریکا قرار دارند. Times higher education ranking از ۱۰ دانشگاه برتر دنیا ۷ دانشگاه را در آمریکا معرفی کرده است.

سیستم آموزشی انعطاف پذیر

تعداد دوره های آموزشی که در آمریکا می توانید بگذرانید بسیار متنوع است و قادر خواهید بود علاوه بر تعیین محتوای دوره ها ساختار آنها را نیز خود انتخاب کنید، همچنین برای تعیین رشته دلخواهتان در دانشگاه دوره هایی برایتان تدارک دیده شده است که با گذراندن آنها انتخاب بهتری خواهید داشت. در زمان ارائه پایان نامه ی دوره ی تحصیلات تکمیلی نیز این فرصت را دارید تا از انبوهی از موضوعات روز دنیا در یک فضای آموزشی مجهز و استاندارد به همراه اساتید مختلف استفاده کنید و کار خود را به بهترین نحو ارائه دهید.

پشتیبانی عالی برای دانشجویان بین المللی

دانشگاه های آمریکایی چالش های موجود برای دانشجویان بین المللی را پس از ورود به یک فضای جدید آموزشی به خوبی درک می کنند و برای کمک به دانشجویان کارگاه های آموزشی و دوره های منظمی را تدارک می بینند تا این چالش ها حل شود.

در پاراگراف های بعدی این مقاله در رابطه با رشته های پرطرفدار آمریکا که شرایط شغلی خوبی نیز در آینده دارند صحبت خواهیم کرد.

همانطور که قبلا نیز اشاره شد کالج ها و دانشگاه های آمریکایی از تنوع رشته ای زیادی برخوردارند ولی باید بدانید که انتخاب رشته ی مناسب به علاقه مندی های شما، شرایط کاری در آینده، هزینه های تحصیل و بسیاری از فاکتور های دیگر بر می گردد، پس صرفا به این دلیل که دوستانتان چه رشته ای را انتخاب کرده اند مسیر تحصیلی خود را تغییر ندهید.

بهترین رشته های تحصیلی در آمریکا کدام است

بهترین رشته های تحصیلی در آمریکا

اینکه بدانید پرطرفدار ترین رشته های برای کار در آمریکا کدامند به شما در این مسیر کمک بیشتری خواهد کرد. به دست آوردن فرصت های شغلی مناسب یکی از اهداف اصلی تحصیل در آمریکا می باشد.

لیست رشته های پیش رو با توجه به تحقیقات انجام شده از نظر فرصت های شغلی بهتر در آینده، دستمزدهای بالاتر برای فارغ التحصیلان این رشته ها و همچنین محبوبیت آنها در بین دانشجویان فراهم شده است.

تحصیل در این رشته ها به معنی تضمین شرایط شغلی آینده اتان و یا دستمزدهای نجومی نیست بلکه با تحصیل در این رشته ها قادر خواهید بود مهارتهایی را در خود پرورش دهید که بتوانید فرصت های شغلی بیشتری را بدست آورید.

۱. علوم کامپیوتر

علوم کامپیوتر یکی از پرطرفدار ترین رشته های آمریکا می باشد، چرا که با تحصیل در این رشته علاوه بر آشنایی با بحث های نرم افزاری و سخت افزاری، روش های کاربرد آن و تلفیق آن با تکنولوژی و صنعت را نیز می آموزید. تحصیل در رشته ی کامپیوتر دانشجویان را در معرض یادگیری مهارت هایی مثل رباتیک، هوش مصنوعی و تکنولوژی بازی ها نیز قرار می دهد. فارغ از هر بخشی در هر صنعتی، حل کردن مشکلات از اصلی ترین اهداف آموزش علوم کامپیوتر می باشد.

۲. علوم ارتباطات

بررسی انواع مختلف اجراها همانند سخنرانی ها و آموزش استراتژی که از آن برای انتقال اطلاعات از شخص سخنگو به شنوندگان استفاده می شود از جمله اهداف تحصیل در این رشته می باشد. آموزش پیام های کلامی و غیر کلامی، عکس العمل حضار در برابر اجرا و تاثیرات مختلف ارتباطات محیطی از دیگر بخش های مهم تحصیل در رشته ی علوم ارتباطات می باشد.

سیستم آموزشی در آمریکا این رشته را یکی از پرطرفدارترین رشته های آمریکا می داند، چرا که فارغ التحصیلان این رشته می توانند در پوزیشن های شغلی با ارزشی مثل بیزینس، تبلیغات، منابع انسانی، ارتباطات جمعی، امور دولتی، آموزش و پرورش و خدمات اجتماعی مشغول به کار شوند. سیستم آموزشی آمریکا در بهترین سطح ممکن است.

۳. علوم سیاسی

تقویت مهارتهای فکری و ارتباطی و در دورنمایی بزرگتر فهم عمیقی از تاریخ و فرهنگ هر کشور از بخش های مهم تحصیل در این رشته می باشد. مهارت خواندن، نوشتن و ریاضیات نیز از قسمت های مهم رشته ی علوم سیاسی است. فرصت های شغلی متنوعی همانند وکالت، روزنامه نگاری و پوزیشن های سیاسی برای فارغ التحصیلان این رشته مناسب می باشند.

۴. تجارت بازرگانی

در حین تحصیل در رشته ی تجارت بازرگانی، اطلاعات کاملی در زمینه های حسابداری، مالی، بازاریابی، اقتصاد، استاتیک و منابع انسانی بدست خواهید آورد. افزایش چشمگیر مهارتهای کنترل بودجه، سازماندهی، برنامه ریزی، استخدام، رهبری و کنترل و مدیریت سازمانهای و بازاریابی محتوا مختلف از جمله استارت آپ ها تا بیزینس های میلیون دلاری از دیگر دستاوردهای تحصیل در این رشته می باشد. این رشته همچنین شما را برای فکر کردن در زمینه های اخلاقی و سیاسی که نقش موثری در بسیاری از پوزیشن های شغلی دارند آماده می کند.

اقتصاد در آمریکا

۵. اقتصاد

اقتصاد، علم مطالعه در زمینه های فردیت، تجارت، سیاست و چگونگی استفاده از پول و اختصاص دادن درست منابع مالی می باشد. اقتصاد را یکی دیگر از پرطرفدار ترین رشته های آمریکا می دانند چرا که مطالعه در زمینه ی تولید، انتشار و مصرف کالاها بخش مهمی از دانش لازم برای دنیای مدرن امروز است. رشته ی اقتصاد به اندازه ی رشته های حقوق و مطالعات بین الملل برای آینده ی بازرگانی یک جامعه لازم می باشد.

۶. زبان و ادبیات انگلیسی

تحصیل در رشته ی ادبیات انگلیسی طیف گسترده ای از تخیلات و شعر را از تاریخ و دنیای بیرون جذب می کند. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در زمینه های گوناگونی مثل حقوق، تولید محتوا در اینستاگرام، روزنامه نگاری، تحصیلات تکمیلی، انتشارات و بسیاری از بخش های دیگر فعالیت کنند.

۷. روانشناسی

روانشناسی، علم شناخت بیولوژی مغز انسان می باشد که بر روی بخش های مختلف ذهن انسان ها از جنبه ی یادگیری، شناخت، هوش، انگیزه، احساس، ادراک، شخصیت و اختلالات روانی تمرکز دارد. تحصیل در این رشته ارتباطات را تقویت می کند و به حل مشکلات پیرامون افراد می پردازد.

روانشناسی را از این جهت یکی از پرطرفدار ترین رشته های آمریکا می دانند که تبدیل شدن به یک مشاور، تراپیست، مدرس، متخصص رشد کودک و زمینه های مشابه از فرصت های شغلی آینده در این رشته می باشد که بسته به تجارب هر شخص می تواند متفاوت باشد و از در آمد خوبی برخوردار است.

۸. پرستاری

رشته ی پرستاری در درجه ی اول مناسب کسانی است که روحیه ی  دلسوزانه ای دارند و کمک به افراد برایشان در اولویت قرار دارد. علوم سنتی و هنرهای لیبرال از دوره های ابتدایی این رشته در سال اول تحصیل می باشد که در سال دوم به دوره های کلینیکال و بیمارستانی تبدیل خواهد شد.

برای به تایید رسیدن مدرک پرستاری باید آزمون های لازم گذرانده شود و پس از تبدیل شدن به یک پرستار نه تنها فرصت های شغلی فراوانی پیش روی فارغ التحصیلان این رشته قرار دار بلکه در زمینه های متنوعی مثل پرستاری سالمندان، نورولوژی، اکولوژی، زنان و زایمان و بخش کودکان قادر به فعالیت خواهند بود که همین موضوع پرستاری را به یکی از پرطرفدار ترین رشته های آمریکا تبدیل کرده است.

۹. مهندسی شیمی

مهندسان شیمی آموزش می بینند تا با ترتیب ساختار مولکول ها و طراحی پروسه های شیمیایی در صنایع مختلفی مثل نفت، مواد غذایی، داروسازی و صنایع دیگر به تولید بپردازند. صنایع شیمی بسیار گسترده است و آموزش های فراوانی در آن از تبدیل مواد به یکدیگر تا حفظ سلامت محیط زیست از آلودگی ها وجود دارد. صنایع کاغذ سازی، صنایع تولید کودهای شیمیایی، شرکت های داروسازی، تولید کنندگان پلاستیک و بسیاری از صنایع دیگر به تخصص مهندسان شیمی احتیاج دارند و این رشته را به یکی دیگر از پرطرفدارترین رشته های آمریکا تبدیل کرده اند.

۱۰. زیست شناسی

علم زیست شناسی مطالعه پیرامون انسان، گیاهان، حیوانات و محیط زیست است و دانشجویان به پیدا کردن رموزی از علم که به حل مشکلات انسانی کمک می کند می پردازند مانند پیدا کردن راه درمان یک بیماری. فعالیت به عنوان یک دامپزشک، اپتومتریست، بوم شناس و متخصص محیط زیست از جمله پوزیشن های شغلی است که زیست شناسان می توانند در آن فعالیت داشته باشند.

رشته طراح صنعتی در آمریکا

رشته طراحی صنعتی در آمریکا ، قطب جذب دانشجویان بین المللی شده است و کشور امریکا با دارا بودن ۴۴۲ موسسه آموشی ، کالج و دانشگاه علاوه بر پاسخگویی نیازهای دانشجویان توانسته است امکانات و شرایط عالی برای مهاجرت تحصیلی در رشته ی طراحی صنعتی را فراهم کند .

رشته طراحی صنعتی هم معادل لغت Industrial Design در زبان انگلیسی می شود و متقاضیان رشته ی طراحی صنعتی به عنوان طراحان صنعتی به طراحی محصولات می پردازند که دارای کاربردهای متعدد و گوناگونی هستند ، اجسام طراحی شده توسط طراحان براساس ادغام هنر طراحی اطلاعات تجاری و اصول مهندسی محصولاتی صورت می گیرد . اصولا طراحی ها دارای ۲ هدف مهم از قبیل کاربرد و ایمنی با کاربرد می باشند که طراحان باید توجه بسیاری به طور ذکر شده نمایند .

گرایش دیگری از رشته طراحی صنعتی وجود دارد که دانشجویان بسیاری را جذب خود کرده و در زمینه ی طراحی اتومبیل است که معادل آن در انگلیسی Automotive Designer می باشد و افرادی که در این گرایش از رشته ی طراحی صنعتی تحصیل می کنند ، پس از دوره ی فارغ التحصیل در زمینه تخصصی طراحی اتومبیل فعالیت می نمایند .

دیگر رشته هایی که می توان به عنوان رشته های مرتبط با رشته ی طراحی صنعتی نام برد ، رشته ی گرافیک و تاحدودی معماری می باشد ، نکته قابل ذکر ، رشته ی طراحی صنعتی به مانند رشته ی معماری به طراحی ، با توجه به اصول مهندسی و کاربردهای نهایی محصول می پردازد که این ویژگی رشته ی گرافیک باعث تخصصی تر شدن آن نسبت به رشته ی گرافیک شده است .

درباره ی بازار کاری رشته ی طراحی صنعتی در آمریکا نیز باید ذکر شود که ، کشور آمریکا توانسته است بیش از ۴۰ هزار شغل برای طراحان صنعتی فراهم سازد و افراد فارغ التحصیل در رشته ی طراحی صنعتی در زمینه های زیر می توانند فعالیت نمایند

  • تحقیق راجع به کاربرد محصول و روش های استفاده از آن

  • خلق ایده و ایجاد طراحی های اولیه

  • استفاده از نرم افزار های کامپیوتری در طراحی مدل ها

  • بررسی مواد و هزینه های تولید

  • ارزیابی محصول از حیث ایمنی و ظاهر

  • آماده سازی مالک و نمونه های اولیه محصول برای ارائه به مشتری

دو نرم افزار CAD و CAID دارای کاربرد بسیاری برای طراحان می باشد که متقاضیان باید قبل از شروع به کار ، طرز استفاده از این ۲ نرم افزار را به خوبی بلد باشند . طبق آخرین تحقیقات میانگین درامد طراحان ۳۳۰/۵۸ دلار است و طبق پیش بینی های اخیر نرخ رشد اشتغال در رشته ی طراحی صنعتی تا چند سال آینده پیش رفت چشم گیری خواهد کرد .

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد ، کشور آمریکا دارای دانشگاه های متعددی در رشته ی طراحی صنعتی و گرایش های مربوطه به آن می باشد و این امکان را برای متقاضیان بوجود آورده است که بتوانند در محل مد نظر خود تحصیل نمایند . چند نمونه از دانشگاه های آمریکا عبارت است از :

Bemidji state university

Bemidji state university

از دانشگاه های معتبر برای تحصیل در آمریکا می باشد و توانسته است از دانشگاه های جذب کننده ی دانشجو ظاهر شود . دروس تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می شوند و دوره های تحصیلی بصورت تمام وقت در این دانشگاه تدریس می شوند . میزان هزینه ی تحصیل ۰۰/۳۶۰/۸ دلار امریکایی می باشد این دانشگاه امکاناتی از قبیل خوابگاه ، باشگاه های ورزشی ، کتابخانه را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد .

University of Illinois At Chicago

از دیگر دانشگاه های معتبر در رشته ی طراحی صنعتی کشور آمریکا می باشد ، دروس تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می شوند و دانشجویان باید هزینه ای بالغ بر ۰۰/۴۴۰/۲۳ دلار آمریکا بابت تحصیل بپردازند . این دانشگاه امکاناتی از قبیل ، خوابگاه ، باشگاه های ورزشی و کتابخانه را به دانشجویان خود ارائه می دهد .

University of south Dakota

از دیگر دانشگاه هایی می باشد که توانسته است دانشجویان مقطع دکتری را جذب خود کند . دوره های تحصیلی به صورت تمام وقت می باشد و میزان هزینه های تحصیل برای دانشجویان بومی و غیر بومی متفاوت می باشد . دروس ارائه شده در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شود و دانشگاه امکاناتی از قبیل خوابگاه ، باشگاه های ورزشی و کتابخانه را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد .

Indiana University south Bend

این دانشگاه به منظم ترین دانشگاه کشور آمریکا شهرت دارد ، طول دوره ۴ سال به صورت تمام وقت می باشد و دروس مد نظر و مربوط به هر رشته به زبان انگلیسی تدریس می شود . میزان هزینه تحصیل ۰۰/۸۱۱/۱۸ دلار آمریکایی در هر سال می باشد و دانشگاه امکاناتی از قبیل ف خوابگاه ، کتابخانه باشگاه های ورزشی و سالن نمایش را در اختیار دانشجویان خود قرار داده است.

دانشگاه های متعدد دیگری نیز هستند که دارای شهرت بالایی نه تنها در آمریکا ، بلکه در جهان برخوردار هستند و همه ی این عوامل باعث شده است کشور آمریکا به قطبی از رشته ی طراحی صنعتی تبدیل شود .

تحصیل رشته کتابداری در آمریکا

از پرطرفدارترین رشته ها در کشور آمریکا ، رشته کتابداری می باشد و افرادی که علاقه مند به شغل کتابداری دارند ، باید در رشته ی کتابداری و علوم اطلاعات ، دارای تحصیلات عالی می باشند و پس از به پایان رساندن دوره تحصیلی و فارغ التحصیل شدن از رشته ی کتابداری و علوم اطلاعات فرد متقاضی می تواند به عنوان کتابدار و یا مشاور اطلاعات ، مشغول به کار شود .

چند نمونه از آموزش هایی که یک فرد باید در رشته کتابداری ببیند ، عبارتند از : روش های کتابداری رسانه ها منابع برای نوجوانان ، داستان گویی ، فهرست نویسی و رده بندی ، توسعه مجموعه البته قابل ذکر است بیشتر موقعیت های شغلی برای افرادی مهیا است که دارای مدرک کارشناسی ارشد ALA معتبر هستند و افرادی که می خواهند به عنوان یک کتابدار حرفه ای مشغول شوند باید قبل از به پایان رساندن دوره ی دانشگاهی خود مدارک دیگری از قبیل MLS ، MLIS ، MSIS ، MSLS ، MA ، MS را کسب کنند که با دارا بودن یکی از مدارک میزان درصد شانس آنها در کار کتابداری در محلی مجلل و مناسب و افزایش می یابد .

البته نکته ای مهم قابل ذکر است ، افرادی که در شغل کتابداری تحصیل کرده اند حتماً نباید به عنوان کتابدار در محلی مشغول به کار شوند بلکه دارای فرصتهای شغلی متفاوتی مانند : بایگانی ، سیستم های کامپیوتری ، تحلیل گران ، موزه داران ، مدرسی مشغول شود

افرادی که برای بایگانی متقاضی می شوند زمینه کاری در حوزه ی بایگانی پرونده ها و اسناد با ارزش که می توانند از قبیل مقالات نامه ها یا خاطرات ، اسناد و مدارک حقوقی ، نقشه ها ، فیلم ها ، ضبط صدا و دیگر مدارک باشد .

تحلیلگران نیز می توانند سیستم های کامپیوتری ، تکنولوژی های موجود و فرآیند کسب و کار را بهبود دهند و سیستم های کامپیوتری جدید ایجاد کنند .

موزه داران مسئولان اجرای آموزش و پژوهش و فعالیت های خدمات مهندسی موزه ها و باغ وحش ها و سایر موسسات دیگر هستند .

معلمان و مدرسان نیز می توانند در مدارس دولتی و خصوصی ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان ها کار کنند و وظیفه آماده سازی دانش آموزان برای دانشگاه و یا جهان کار را بر عهده داشته باشند

از این رو کشور آمریکا توانسته است دانشگاه های متفاوت در رشته ی کتابداری را دارا باشد چند نمونه از دانشگاه های برتر در رشته ی کتابداری در آمریکا به شرح زیر می باشد :

Indiana university / university Indiana polis ,

البته قابل ذکر است که تعداد بیشتری دانشگاه در رشته ی کتابداری وجود دارد و دانشگاه های نام برده شده از معروف ترین ها در رشته کتابداری هستند از دیگر نکات شایان ذکر ، هزینه ی تحصیل می باشد و قابل ذکر است که هزینه ی تحصیل در هر دانشگاه متفاوت می باشد . که میزان نرخ وابسته به امکانات دانشگا ه ها و محل موقعیت دانشگاه می باشد البته نکته مهم ، هزینه ی تحصیل برای دانشجویان برسی و دانشجویان غیر بومی متفاوت است و دانشجویان غیر بومی باید هزینه ی بیشتری را نسبت به متقاضیان بومی پرداخت کنند . میزان هزینه ی حدودی ، سالانه ۹۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ و حتی ممکن است بیشتر شود که وابسته نوع زندگی و دانشگا انتخابی شما می باشد و هر فرد باید مبلغی بالغ بر ۱۲۰۰۰ را نیز برای هزینه زندگی خود در نظر بگیرید .

از دیگر نکات مهم دارا بودن مدرک زبان تافل و یا آیلتس می باشد و فرد باید هنگام اقدام این مدارک را دارا باشد و برای دانشگاه مد نظر ارسال نماید و شایان ذکر است که برای تحصیل در اکثریت دانشگاه های آمریکا متقاضیان علاوه بر داشتن مدارک تافل یا آیلتس ، باید مدرک جی آر ایی ( GRE ) به همراه داشته باشند و برخی دیگر از دانشگاه ها نیز نیازمند مدارک LSAT و SAT هستند .

شرایط تحصیل در رشته ساخت و تولید در آمریکا

رشته ساخت و تولید یکی از زیر شاخه های رشته ی مهندسی مکانیک است و قابل ذکر می باشد که رشته ی ساخت و تولید نیز به گرایش های قالب سازی ، ماشین ابزار سیستم های تولید صنعتی و شکل دهی فلزات تقسیم می گردد .

بنابراین به تعریف انجمن مهندسان ساخت و تولید، رشته ی ساخت و تولید، رشته ای از مهندسی است که به تحصیلات و تجربیات متعددی نیازمند است، تا بتواند به رویه های مهندسی در پروسه های تولید و شنیده های تولید شکل بدهد .

هدف از تحصیل در رشته ساخت و تولید ، یادگیری و به کار بردن تکنولوژی مربوط به ابزارسازی ، ریخته گری ، جوشکاری ، فرم دادن فلزات و… می باشد و در پایان دوره ی فارغ التحصیلی متقاضیان و دانشجویان قادر خواهند بود در صنایع و کارخانه هایی مانند ماشین سازی ، ابزار سازی ،خودروسازی ، صنایع کشاورزی ، صنایع هوایی و … به ساخت و تولید ماشین آلات و قطعات ، طراحی کارگاه و یا کارخانه تولیدی بپردازند و وظیفه نظارت و بهره برداری و اجرای صحیح طرح ها را بر عهده بگیرند .

افرادی که در رشته ی ساخت و تولید فعالیت دارند و مشغول هستند ، علاوه بر ساخت قطعه با کیفیت باید از لحاظ سیستمی طوری رفتار کنند که مقرون به صرفه باشد .

چه دوره هایی باید در رشته ی ساخت و تولید گذرانده شود ؟

مهندسین ساخت و تولید مسمولیت تجزیه و تقویت درجه محصولات را بر عهده دارند و هنگامی که اتفاقی برای یک قطعه رخ داد ، باید فرد تحصیل کرده در این رشته بداند که چگونه قطعه معیوب را درست و بازسازی کند از دروس اصلی در این رشته مهندسی صنایع ، طراحی مکانیکی و مدارهای الکتریکی می باشد و در طول افرادباید آموزش هایی در زمینه های نام برده شده در زیر داشته باشند .

 • نظارت برفرآیند تولید
 • تجزیه و تحلیل قدرت فلزکاری و مواد
 • اصول تضمین کیفیت
 • تکنولوژی پلاستیک
 • طراحی ماشین
 • سیستم های تولید پیشرفته
 • مهندسی طراحی محصولات
 • اتوماسیون و رباتیک

رشته ساخت و تولید ، رشته ایی می باشد که دارای اهمیت و بازار شغلی بالایی می باشد و تمامی وسایل که امروزه از انها استفاده می کنیم از قبیل : هواپیما ها ، خودرو ها ، رایانه و حتی اسباب بازی و …. وابسته به رشته ی ساخت و تولید ، طراحی و ساخته شده اند . رشته ی ساخت و تولید شامل اجزایی از مهندسی مکانیک ، مهندسی برق ، مهندسی مواد و مهندسی صنایع است .

فردی که به عنوان مهندس ساخت و تولید فارغ التحصیل شده توانسته است تا قابلیت های زیر را بدست آورد.

 • یک مهندس ساخت و تولید قادر است از دانش و دانسته های خود در ریاضیات ، علوم پایه و علوم مهندسی برای حل مسائل مهندسی ساخت و تولید به خوبی استفاده کند
 • یک مهندس ساخت و تولید قادر است آزمایشات مورد نظر خود را اجرا کند و نتایج مربوط به آن را تشریح کند
 • یک مهندس ساخت و تولید قادر است سیستمی را طراحی کند که مشخصه های مد نظر را دارا باشد .
 • یک مهندس ساخت و تولید قادر است با استفاده از کامپیوتر و نرم افزارهای مربوطه . تحلیل و جمع آوری اطلاعات را به خوبی انجام دهد .

 و همچنین یک فرد به عنوان مهندس ساخت و تولید می داند که همواره باید اطلاعات خود را به روز کند

تا به اینجا اطلاعات پایه ای درباره ی رشته ی ساخت و تولید به شما داده شد . درباره کشور آمریکا نیز باید گفته شود که این کشور دارای دانشگاه های بسیاری در رشته ی ساخت و تولید می باشد که این امر باعث شده است ، کشور آمریکا به قطبی از رشته ی ساخت و تولید در بین دیگر رشته ها شود و هر ساله پذیرای تعداد بیشماری دانشجوی بین المللی و غیر بومی است .

دانشگاه های آمریکا امکاناتی از قبیل : خوابگاه ، کتاب خانه ، باشگاه ورزشی ، سالن نمایش و … را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند . البته نکته ای که قابل ذکر است ، میزان هزینه های تحصیل می باشد . هزینه های تحصیل در آمریکا برای دانشجویان بومی و دانشجویان غیر بومی متفاوت است و افراد غیر بومی باید هزینه ی بیشتری را بپردازند .

چند نمونه از دانشگاه های برتر در کشور آمریکا به عبارت زیر می باشد .

University of Kentucky

University of Kentucky

از دانشگاه هایی می باشد که تمام گرایش های رشته ی ساخت و تولید را دارد و همین موضوع باعث شده است تا طرفداران این رشته بتوانند جذب این دانشگاه شود . البته قابل ذکر است دانشگاه Kentucky دارای رتبه ی ۳۵۱ جهانی می باشد و امکانات عالی را به دانشجویان خود ارائه می دهد . تدریس دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی بوده و افراد غیر بومی نیازمند به ارائه مدرک های آیلتس و یا تافل هستند حداقل نمره ی آیلتس ۵٫۶ و حداقل نمره ی تافل ۱۰۵ برای دانشگاه Kentucky مورد نیاز است .

University of California _ losAngles

از دیگر دانشگاه های برتر آمریکا که توانسته است طرفداران رشته ی ساخت و تولید را جذب خود کند از بزرگترین دانشگاه های جهان محسوب می شود و دارای رتبه ی ۱۴ جانی است ، این موضوع باعث شده است تا افراد بیشتری برای شرکت در این دانشگاه در تلاش باشند زبان تدریس دروس به زبان انگلیسی می باشد و مدرک های زبان مورد نیاز آیلتس و تافل است که دانشجویان هنگام ارائه مدارک خود حتماً باید مدارک زبان خود را نیز ارائه دهند .

University of Texas Austin

دانشگاه دیگری می باشد که توانسته است رتبه ی ۵۰ جهانی را به خود اختصاص دهد . دارای شرایط پذیرش یکسانی با دیگر دانشگاه ها است و پذیرای دانشجویان غیر بومی بسیاری از سرتاسر دنیاست مدارک زبان مورد نیاز برای پذیرش در این دانشگاه آیلتس و تافل است .

University of Michigan

University of Michigan

چهارمین دانشگاه مطرح در کشور آمریکا می باشد و توانسته است رتبه ی جهانی ۲۱ را به خود اختصاص دهد . متقاضیان زیادی برای تحصیل در این دانشگاه اقدام می کنند و مدارک زبان مورد نیاز برای این دانشگاه آیلتس و تافل است . زبان تدریس دروس در این دانشگاه ، انگلیسی است و سالانه پذیرای دانشجویان بسیار زیادی از سرتاسر دنیاست .

Boston University

از دیگر دانشگاه های پر طرفدار در کشور آمریکا می باشد و پذیرای دانشجویان غیر بومی است زبان تدریس دروس در این دانشگاه ، زبان انگلیسی است و دانشگاه Boston دارای رتبه ی جهانی ۶۴ می باشد مدارک زبان مورد نیاز برای پذیرش در این دانشگاه ، آیلتس و تافل می باشد.

تحصیل در رشته مدیریت در آمریکا

از پرطرفدارترین رشته ها در دوره های فوق لیسانس و دکتری، رشته ی مدیریت آمریکا می باشد و کشور آمریکا با دارا بودن بیش از ۱۰۰۰ کالج و دانشگاه توانسته است به عنوان قطب رشته مدیریت در جهان مطرح شود و باعث شود تا دانشجویان بسیاری قصد ادامه تحصیل در آمریکا را داشته باشند که با توجه به علایق خود می توانند در یکی از گرایش های رشته مدیریت انتخاب دانشگاه کنند .

رشته ی مدیریت دارای گرایش های متفاوتی است که عبارتند از :

 • مدیریت بازرگانی
 • میریت مالی
 • مدیریت استراتژیک
 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیریت اجرایی
 • مدیریت کارآفرینی
 • فناوری اطلاعات
 • مدیریت بیمارستان
 • مدیریت توریست و هتلداری

افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته مدیریت در آمریکا را دارند باید دروسی از قبیل : حسابداری ، بازاریابی ، امار بازرگانی ، امور مالی ، سیستم های اطلاعات مدیریت ، علوم مدیریت ، مدیریت منابع انسانی ، مدیریت عملیاتی ، رفتارهای سازمانی ، مدیریت زنجیره ی تامین کالا ، امور حقوقی ، امور بین الملل را فرا بگیرند .

افرادی که قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های کشور آمریکا را دارند باید شرایطی را داشته باشند برای مثال : وجود مدرک کارشناسی مرتبط با معدل بالای ۱۶ و مدرک زبان آیلتس ۶s و یا تافل ۱۰۰ و جی مَت ( GMAT ) که از ضرورات اصلی و واجب هنگام اقدام می باشد .

افراد فارغ التحصیل در بازار کار رشته مدیریت در آمریکا دارای وظایفی از قبیل زیر را بر عهده دارد .

 • تعیین اهداف و روش های رسیدن یه آن
 • نظارت بر روند خارج شدن بودجه
 • مشاوره با کارمندان و هیئت مدیره درباره ی عملیات ها
 • مذاکره و بهبود قرار دادها
 • تعیین مدیران دیگر
 • مشخص نمودن روش های کاهش هزینه و افزایش عملکرد

بنابراین افراد فارغ التحصیل در این رشته دارای بازار کاری بهتری نسبت به دیگر رشته ها هستند از برترین دانشگاه های کشور آمریکا که توانسته اند متقاضیان زیادی را جذب کنند عبارتند از :

University of sanFrancisco

University of sanFrancisco

این دانشگاه دوره های آموزشی تمام وقت ( حضوری ) و نیمه وقت ( نیمه حضوری ) برگذار می کند و از مزیت های مثبت در این دانشگاه نیاز نداشتن به مدرک GMAT و GRE است و زبان تدریس دروس در این کشور به زبان انگلیسی است ، میزان هزینه تحصیلی در دانشگاه sanFrancisco حدود بر ۹۶۰ / ۳۹ دلار آمریکایی می باشد .

Schiller International University

از دیگر دانشگاه های مطرح در کشور آمریکا می باشد . زبان تدریس دروس در این دانشگاه زبان انگلیسی می باشد و دانشجویان متقاضی باید دارای مدرک GMAT یا GRE همراه با IELTS و یا TOEFL باشند و تمام دوره ها در این دانشگاه بصورت حضوری و تمام وقت می باشد میزان هزینه ی حدودی که دانشجویان باید بپردازند ، مبلغی بالغ بر ۱۴۴/۲۱ یورو می باشد

Webber International University

از سومین دانشگاه های معتبر در رشته ی مدیریت می باشد . زبان تدریس دروس در این دانشگاه ، زبان انگلیسی است و دانشجویان باید همراه با دیگر مدارک خود . مدارک زبانی از قبیل GMAT همراه با IELTS و یا TOEFL به دانشگاه ارائه دهند

American University of Beirut

از دیگر دانشگاه های مطرح در رشته ی مدیریت می باشد و دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند میزان طول دوره وابسته به هر فرد بین ۱۵ الی ۱۸ ماهه و افراد متقاضی باید دارای مدرک زبان از قبیل GMAT یا GRE همراه با IELTS و یا TOEFL باشند

Marconi International University

از دیگر دانشگاه های کشور امریکا می باشد که توانسته است توجه بسیاری از متقاضیان را به خود جذب کند . دروس در این دانشگاه به زبان های انگلیسی و اسپانیایی تدریس می شود میزان هزینه ی در نظر گرفته شده توسط دانشگاه مبلغی بالغ بر ۸۰۰/۱۲ دلار آمریکا می باشد البته قابل ذکر است که میزان هزینه های تحصیلی جدا از هزینه ی زندگی در آمریکا می باشد و هزینه ها وابسته به شرایط هر شخص متفاوت است .

تمام دانشگاه های کشور آمریکا به اینجا ختم نمی شود بلکه تعداد بسیاری از دانشگاه های کشور آمریکا ، در زمینه ی مدیریت دوره هایی را برگذار می کنند .

رشته مهندسی کشاورزی در آمریکا

رشته مهندسی کشاورزی یکی از قدیمی ترین و گسترده ترین رشته های موجود دانشگاهی است و گرایش های متفاوتی را پوشش می دهد که عبارتند از ماشین آلات کشاورزی ، مهندسی دام ، مهندسی غلات ، مدیریت مواد زاید ، مهندسی خاک ، مهندسی مواد غذایی .

بسیاری از افراد جهت مهاجرت به خارج از کشور از طریق رشته ی مهندسی کشاورزی اقدام می کنند و برای گرفتن بورسیه تحصیلی فرد متقاضی باید دارای رزومه بسیار قوی و مرتبط باشد البته قابل ذکر است که فرد متقاضی پس از به پایان رساندن تحصیلات خود می توانند نسبت به اخذ تابعیت و یا شهروندی اقدام کنند .

از رشته های مرتبط با رشته مهندسی کشاورزی می توان به مهندسی مکانیک و زیست شناسی اشاره داشت . رشته ی مهندسی مکانیک با گرایش ماشین های کشاورزی در رشته ی زیست شناسی با سایر گرایش های نام برده شده ی رشته ی مهندسی کشاورزی مرتبط است در کل رشته ی معماری تمرکزی به مطالعه نظری و کاربردی طراحی ساختمان و سازه ها می باشد . میزان زمان لازم برای فارغ التحصیل شدن در دوره های کارشناسی ارشد به مدت ۲ سال تمام وقت و کارشناسی ۴ سال تمام وقت است .

بازار کار رشته ی مهندسی کشاورزی روز به روز در حال پیشرفت است و افراد متقاضی می توانند در زمینه های طراحی اجرای ماشین های کشاورزی _ طراحی عملیات پروسس مواد غذایی و طراحی ساختارهای پروسس و انبار غلات . فعالیت داشته باشند مهندسین کشاورزی دارای ارتباط بسیار نزدیکی با مهندسین محیط ، بیولوژیستی مهندسین صنایع غذایی و مهندسین مکانیک دارند .

کشور آمریکا با دارا بودن دانشگاه های متعددی در زمینه ی مهندسی کشاورزی و رشته ی مربوط به آن توانسته است دانشجویان بسیاری را برای تحصیل در آمریکا جذب خود کند . البته قابل ذکر است میزان هزینه های تحصیل برای دانشجویان بومی و متقاضیان غیر بومی متفاوت است و افراد غیر بومی باید هزینه بیشتری را بپردازند . چند دانشگاه برتر در این کشور عبارتند از :

University of keutchy

۱. University of keutchy

میزان هزینه تحصیل در این دانشگاه بالغ بر ۸۴۲/۱۴ $ می باشد و متقاضیان باید ۳۵۰ ساعت را به عنوان کارورزی در طول تابستان و پاییز بگذرانند . دانشگاه keutchy امکانات مناسبی را به دانشجویان خود ارائه می دهد و این امر باعث جذب دانشجویان بسیاری می شود .

۲. Michigan state university

میزان هزینه ی تحصیل در دانشگاه Michigan حدود بر ۷۹۱/۱۴ $ می باشد تمام زیر شاخه های رشته ی مهندسی کشاورزی در این دانشگاه تدریس می شود و متقاضیان می توانند در رشته ی مد نظر خود ادامه به تحصیل دهند .

۳. University of florida

از دیگر دانشگاه های برتر در کشور آمریکا دانشگاه florida می باشد . میزان هزینه ی تحصیل در این دانشگاه مبلغی بالغ بر ۷۸۶/۱۴ $ است . اما این دانشگاه برخلاف اکثریت دانشگاه ها تمام زیر شاخه های رشته ی مهندسی کشاورزی را ندارد و این موضوع کمی شرایط تحصیل را نامساعد کرده است و همه ی افراد نمی توانند ادامه تحصیل را در این دانشگاه داشته باشند .

University of California santcruz

۴. University of California santcruz

از دانشگاه های پر طرفدار در کشور آمریکا می باشد و متقاضیان زیادی را جذب خود کرده است میزان هزینه ی تحصیل در این دانشگاه بالغ بر ۷۵۹/۱۴ $ می باشد . دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در این دانشگاه شرایط کاری بهتری دارند .

۵. University of Idaho

از دیگر دانشگاه ها در مسکو Idaho می باشد که طرفداران بسیاری را توانسته است جذب خود کند هزینه ی تحصیل در این دانشگاه ۴۴۵/۱۴ $ می باشد بصورت تقریبی اکثریت گرایش های رشته مهندسی کشاورزی در دانشگاه Idaho تدریس می شود و شرایط مناسب تری را برای دانشجویان فراهم آورده است .

تمام دانشگاه های کشور آمریکا در رشته ی مهندسی کشاورزی یه اینجا ختم نمی شود بلکه دانشگاه های بنامی مانند :
North carolina state university ، university of Georgia the university of Montana ، purdue university ، university of Wisconsin ، university of Wyoming و ….

تحصیل در رشته حسابداری در آمریکا

رشته ی حسابداری یکی از معروف ترین مدرک های بین المللی می باشد که دانشجویان و محصلان می توانند کسب کننده و رشته حسابداری در آمریکا از طرفداران بسیاری برخوردار است و متقاضیان رشته ی حسابداری فرصتی برای کار با اعداد در یک روش حیاتی را خواهند داشت .

کار کردن با افراد و سازمان های ، برای رسیدن به اهداف مشترک و اهداف مختلف و غیر مشترک را دارند. البته قابل ذکر می باشد که رشته ی حسابداری همواره در حال رشد است و همواره به همین میزان فرصت شغلی های متعددی در سطح های بین المللی و کشوری برای متقاضیان و دانشجویان بوجود خواهد آمد .

امنیت و موقعیت های متفاوت در رشته ی حسابداری

رشته ی حسابداری و شغل حسابداری ثابت کرده است که یکی از امن ترین در تعدادی از صنایع مختلف است . و در واقع حسابداری برای هر کسب و کار در هر صنعت حیاتی است و تمامی شرکت ها دارای حسابدار هستند و یا نیاز مبهمی به حسابدار مجرب دارید تا از این طریق اطمینان حاصل کنند که در مسیر موفقیت عالی هستند .

برای پاسخگویی به این تقاضا ، حسابداران می توانند در زمینه های حسابرسی ، مشاوره وابسته به عنوان حسابداری مبتدی و یا متخصص در شرکت های بزرگ مالی شروع به کار کند . از دیگر نقش های مهم حسابداری ، زمانی است که به حسابداران ، حسابرسی مالیاتی می پردازند .

کدهای مالیاتی ایالات متحده می تواند بسیار دشوار و پیچیده باشند و موسسات و شرکت ها ، اغلب حسابدارانی را استخدان می کنند که مهارت خاصی در کنترل و حسابرسی مالیات های داخلی و یا بین المللی داشته باشند . افرادی که دارای مدرک حسابداری هستند می توانند شرکت حسابداری خود را باز کنند و یا به عنوان حسابداری در شرکتی مشغول به کار شوند .

بهترین کشور برای رشته حسابداری در آمریکا

بهترین کشور برای رشته حسابداری

برای دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی در دیگر کشورها را دارند ، تصمیم گیری به محل و تحصیل می تواند از سخت ترین و دشوارترین انتخاب آنها باشد ، آیا واقعا تحصیل در آمریکا می تواند کار ساز باشد ؛ قطعاً و بدون شک ، تحصیل در دانشگاه های آمریکا ، هیچ مرحله ی یادگیری خارج از چهارچوب نبوده و افراد متقاضی طبق استانداردهای جهانی اِلمان های درسری را سپری خواهند کرد.

شایان به ذکر است که کشور آمریکا ، کشوری بزرگ همراه با ادیان مختلف می باشد و در هر یک از مناطق کشور آمریکا تعدادی موسسه های در دانشگاه و مدرسه برتر وجود دارد و افراد متقاضی می توانند وابسته به مذهب خود در هر گوشه ای از کشور آمریکا از دانشگاه ها ، مدرسه و موسسات های برخوردار باشند .

دانشگاه هایی از قبیل : Texas state University ، Salis bury University ، Bowling Green state University ، St . John ́s University ، Bemidji state University و … از برترین های کشور آمریکا می باشند که دارای تعداد بسیار زیادی هستند و آمادگی کامل برای پذیرا بودن دانشجویان غیر بومی را دارند . البته کشور آمریکا دارای کالج های برتری نیز در رشته حسابداری می باشند.

عبارتند از :

Le Meyne College , Butler Community College , Illinois College , College of Saint Rose , new England College , Good win College , Mississipi College و… که هر یک از کالج ها دارای امکانات بسیاری برای دانشجویان و افراد متقاضی به همراه دارد .

لذا افرادی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتری دارند می توانند از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در سایت با مشاوران ارشد موسسه آریانا پارس در ارتباط باشند ، و با دریافت راهنماهایی از جانب مشاورین مجموعه آریاناپارس و گام هایی در جهت موفقیت بردارند .

شرایط مهندسی هسته ای در آمریکا

دنیایی که امروزه بشر در حال زندگی کردن در آن است ، با مشکلات زیادی از جمله بحران انرژی روبروست و یکی از انرژی هایی که امروزه بشر از آن استفاده می کند ، انرژی نو نام دارد ، که به میزان چشمگیری می تواند از عوامل حل کننده بحران انرژی باشد .

رشته ی مهندسی هسته ای در باب های مختلفی مطرح می شود ، از این رو انرژی هسته ای کاربردهای بسیار زیادی در زمینه های مختلف دارد ، برای مثال تولید الکتریسیته بر اثر شکافت هسته ای در نیروگاه ها توسط فیزیک دانان و افرادی که رشته ای مرتبط با رشته ی مهندسی هسته ای داشته اند صورت می گیرد .

فردی که در رشته ی فیزیک هسته ای در حال تحصیل است به عنوان مهندسی هسته ای پس از دوره ی فارغ التحصیلی شناخته می شود و یک فرد به عنوان مهندس هسته ای به مسائلی از قبیل ایجاد انرژی هسته ای ، کنترل و استفاده از آن می پردازد ، حوزه ی مهندسی هسته ای دارای ارتباطاتی با راکتورهای هسته ای می باشد و یک مهندس هسته ای می تواند مسئول راه اندازی ایمن و بهره بر نیروهای اتمی ، باز فرآوری سوخت ، مدیریت مواد زائد ، انهدام نیروگاه های هسته ای قدیمی باشد به عبارت دیگر می توان گفت فردی که به عنوان مهندسی هسته ای شناخته می شود ، آشنایی کامل با تکنولوژی های روز و قدرت طراحی و بهینه سازی سیستم ها و نیز راه اندازی و نگهداری آنها را دارد .

افرادی که به عنوان مهندس هسته ای فارغ التحصیل می شوند در زمینه های زیر فعالیت می کنند :

  • تحقیق و توسعه صنعتی و یا دانشگاهی

  • حوزه پزشکی

  • توسعه و ساخت زیر دریایی های هسته ای

  • تولید برق با انرژی هسته ای

  • کشاورزی و تولید مواد غذایی

یک فرد متقاضی به عنوان مهندس هسته ای دارای محیط کاری از قبیل آزمایشگاه ، اتاق های کنترل ، محیط نیروگاه و یا دفاتر کاری باشد . آینده کاری این افراد نسبت به دیگر متقاضیان رشته ی فیزیک بهتر می باشد .

فارغ التحصیل می توانند دارای وظایفی در زمینه های زیر باشند :

  • طراحی ، ساخت و بهره برداری از نیروگاه های هسته ای به شکل ایمن و اقتصادی

  • طراحی و ساخت تجهیزات اتمی مانند هسته راکتورها

  • فرآوری سوخت های هسته ای

  • نظارت بر تاسیسات هسته ای

  • پایش و اندازه گیری سطوح تابش

  • برنامه ریزی راه های ایمن برای از بین بردن زباله های هسته ای

  • انجام تحقیقات کاربردی

  • حفظ امنیت و رعایت ایمنی در کار

  • نظارت بر تکنسین های نیروگاه

  • شرکت در جلسات و ارائه گزارشات

  • داشتن دانش و مهارت مورد نیاز و مرتبط با رشته ی مهندسی هسته ای

  • علاقه شدید به علم و تکنولوژی

  • علاقه مند به انجام کارهای تحقیقاتی

  • قدرت تجزیه تحلیل و حل مسائل

  • توانایی سازمان دهی و برنامه ریزی

  • تسلط کافی در ریاضیات ، فیزیک و کار با کامپیوتر

  • مهارت های ارتباطی مناسب

  • توانایی کار شیمی

  • دقت و توجه به جزئیات

آینده شغلی و بازار کار مهندسان هسته ای در زمینه های مختلف از قبیل کار در سازمان انرژی اتمی ، سایت های هسته ای ، نیروگاه های هسته ای ، شرکت های مهندسی مشاور در حوزه های طراحی و ساخت نیروگاه ها ، بیمارستان ها ، مراکز و پژوهشگاه های پزشکی هسته ای و در مرحله ی آخر به عنوان مدرس و استاد دانشگاه ، باشد .

پیش بینی های اخیر بیانگر رشد ۱۰ درصدی میزان استخدام مهندس هسته ای در آمریکا بین سالهای ۲۰۱۰ تا۲۰۲۰ خواهد بود .

البته قابل ذکر است ، کشور آمریکا با دارا بودن ۳۰ دانشگاه در زمینه ی تحصیلی فیزیک هسته ای توانسته است دانشجویان بسیاری را برای مهاجرت تحصیلی جذب خود کند . دانشگاه هایی که در کشور آمریکا در زمینه فیزیک هسته ای فعالیت دارند ، به ترتیب در ادامه مقاله آورده شده اند .

دانشگاه میشیگان آمریکا

دانشگاه میشیگان

این دانشگاه توانست در سال ۲۰۱۴ رتبه ی اول را در آمریکا به خود اختصاص دهد . دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شود و دانشگاه میشیگان در زمینه ی Radiological Sciences و Nuclear Engineering بصورت تخصصی در حال فعالیت است . میزان هزینه های تحصیلی برای دانشجویان بومی و غیر بومی متفاوت است و دانشجویان بومی هزینه ی کمتری را نسبت به دانشجویان غیر بومی می پردازند . دانشگاه میشیگان امکاناتی از قبیل ، خوابگاه ، باشگاه های ورزشی ، کتابخانه را به دانشجویان خود ارائه می دهد .

دانشگاه ویسکانسین

این دانشگاه در زمینه ی Engineering physics فعالیت چشم گیری دارد و دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شود ، هزینه ی تحصیلی برای افراد بومی و غیر بومی متفاوت است و افراد غیر بومی برای بهره برداری از امکانات و تحصیل در این دانشگاه باید هزینه ی تحصیلی بیشتری را بپردازند ، این دانشگاه امکاناتی از قبیل ، خوابگاه ، مجموعه های ورزشی و تفریحی و کتابخانه را به متقاضیان خود ارائه می دهد .

دانشگاه تگزاس

به عنوان سومین دانشگاه برتر در کشور آمریکا شناخته شد و بصورت تخصصی توانسته است دوره هایی در زمینه ی Nuclear Engineering را ارائه دهد . دروس به زبان انگلیسی در این دانشگاه تدریس می شوند و امکاناتی از قبیل ، مجموعه های ورزشی و تفریحی ، کتابخانه و خوابگاه را به متقاضیان خود ارائه می دهد و هزینه ی تحصیل برای افراد بومی و غیر بومی متفاوت است ، افراد بومی از مزیت پرداخت هزینه ی کمتری برخوردار هستند .

البته دانشگاه های دیگری از قبیل ، دانشگاه پنسیلوانیا ، دانشگاه تنسی ، دانشگاه برکلی ، دانشگاه کرولینای ، دانشگاه اورگان ، دانشگاه ایلینوی ، دانشگاه فلوریدا ، دانشگاه پردید ، دانشگاه میزوری و …

دانشگاه های موجود در کشور آمریکا رشته ی فیزیزک هسته ای را در مقاطع تحصیلی کارشناسی ،کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می دهند .

تحصیل مهندسی هوافضا در امریکا

مهندسان هوافضا وظیفه ی طراحی و توسعه وسایل نقلیه هوایی ، و وظیفه ی نظارت داشتن بر پروسه نگهداری و تعمیرات را برعهده دارند . این کشور توانسته است در اولویت بازار کار مهندسی هوافضا در آمریکا شود ، و بیش از ۸۱ هزار مهندس در زمینه ی رشته ی هوافضا در کشور آمریکا مشغول به کار هستند . از دیگر نکات بسیار مهم درباره ی رشته ی هوافضا داشتن ارتباط مستقیم این رشته با برخی از صنایع مهم دیگر است و همین امر باعث شده از بطن پایه گذاری های رشته ی هوافضا ، اهمیت ویژه ای نسبت بهش داده شود .

شاید این تنها دلیلی باشد که رشته هوافضا توانسته است متقاضیان زیادی را جذب خود کند . مهندسی هوافضا یکی از زیر شاخه های رشته مهندسی مکانیک می باشد ، دانشجویان و افراد متقاضی در این رشته ، به بررسی اجسامی که در هوا حرکت می کنند می پردازند ، رشته ی هوافضا بطور کلی به ۲ دسته تقسیم می شود هوانوردی و کیهان نوردی البته قابل ذکر است که دو رشته ی نام برده شده تا حدودی با یکدیگر همپوشانی دارند .

افرادی که در رشته هوافضا شرکت می کنند ، باید در علوم مهندسی متفاوتی از قبیل : آسیرودینامیک ، پیشرانش ، اویونیک ، علم مواد و تحلیل سازه ها . اطلاعات و تجربیات کسب کنند . البه قابل ذکر است که مهندسی هوافضا یکی از پیشروترین زمینه های پژوهشی می باشد نکته ی مهم ، افرادمتقاضی و فرد مهندس در رشته ی هوافضا ، باید دارای دانش های جانبی دیگری در زمینه های مکانیک ، متالوژی علوم رایانه ، مهندسی عمران و الکترونیک نیز باشند .

تاریخچه و پیدایش رشته هوافضا ریشه هایی در اواخر سده ۱۹ و اوایل سده ۲۰ دارد و طبق تحقیقاتی بیان می شود که اولین فردی برای رشته ی هوافضا پیش قدم شد . سر جورج کیلی بوده که کارهای او به اواخر سده ۱۸ برمی گردد .

فارغ التحصیلان رشته مهندسی هوافضا در صنایع و موسسات هواپیمایی ، موشکی و ماهواره ای مشغول به فعالیت می شوند و افراد می توانند وابسته به علایق خود در یکی از گرایش های رشته ی هوافضا ادامه تحصیل بدهند . گرایش های رشته ی هوافضا عبارتست از : آسیرودینامیک ، پیشرانش ، دینامیک پرواز و کنترل ، سازه های هوافضایی و مهندسی فضایی و چند نمونه از مباحث اصلی که دانشجویان باید در انها مهارت داشته باشند عبارتند از : مکانیک سیالات ، استاتیک ، مهندسی کنترل ، نرم افزار ، کنترل نویز و آزمایش پرواز.

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد . کشور آمریکا دارای امکانات بی شماری برای تحصیل مهندسی هوافضا در امریکا می باشد و این امر باعث شده است ، طرفداران بسیاری را جذب خود کند البته قابل ذکر است میزان هزینه تحصیل وابسته به دانشگاه در کشور آمریکا متفاوت می باشد .چند نمونه از دانشگاه های برتر تحصیل در آمریکا به ترتیب زیر است .

Stanford university usa

۱. Stanford university

از دانشگاه های معتبر در رشته ی هوافضا می باشد ، دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود دورها به صورت تمام وقت تدریس می شود و میزان هزینه ی تحصیل ۴۲۴/۵۰ دلار در سال می باشد امکانات ارائه شده به دانشجویان از قبیل ، خوابگاه ، باشگاه ، کتابخانه می باشد .

۲. University of Michigan

دانشگاه Michigan دارای تعداد متعدد و مختلفی رشته ی تحصیلی است در این میان توانسته بصورت چشمگیری دانشجو ، در رشته ی هوافضا جذب کند .
دروس به زبان انگلیسی در این دانشگاه تدریس می شوند و دوره ها به ۲ صورت تمام وقت برگذار می شود اما میزان هزینه برای افراد بومی و غیر بومی متفاوت است افراد بومی هزینه ای بالغ بر ۴۴۴/۲۴ دلار در سال می پردازند در صورتی که در همین دانشگاه افراد غیر بومی هزینه ای بالغ بر ۹۷۴/۴۵ دلار در سال باید بپردازند .

۳. Purdue university

از دیگر دانشگاه های ایالات آمریکا می باشد ، برعلت کم بودن و پایین بودن هزینه های تحصیلی توانسته است دانشجویان زیادی را جذب خود کند و زبان تدریس دروس در این دانشگاه ، زبان انگلیسی است ، میزان هزینه تحصیل برای افراد بومی و غیر بومی متفاوت می باشد دانشجویان بومی هزینه ی تحصیلی ۳۳۲/۱۰ دلار در سال می پردازند اما افراد غیر بومی هزینه ای بالغ بر ۱۳۴/۲۹ در سال برای تحصیل می پردازند .

۴. Texas A and M university

از دیگر دانشگاه های آمریکا می باشد و توانسته است امکانات بسیاری را به دانشجویان خود ارائه دهد . دوره های این مرکز بصورت تمام وقت بوده و میزان هزینه ی تحصیل برای دانشجویان بومی و غیر بومی متفاوت است . افراد بومی میزان کمتری نسبت به افراد غیر بومی در هزینه های تحصیلی می پردازند .

شرایط تحصیل پرستاری در آمریکا

برای تحصیل رشته پرستاری در آمریکا چند گزینه در دسترس می باشد، از جمله می توان به دیپلم پرستاری ، مدرک کارشناسی، مدرک کارشناسی ارشد و دکترای پرستاری اشاره نمود. دیپلم پرستاری برنامه های مبتنی بر بیمارستان می باشد که دانشجویان در کنار آموزش های پرستاری نیز تمرین های فراوانی را انجام می دهند. آنها همچنین آموزش مکمل در موضوعات ریاضی و علمی را دریافت خواهند نمود.

مدرک لیسانس در پرستاری حدود چهار سال تحصیلی به طول می انجامد. این برنامه چهار ساله مجموعه ای جامع از دانش و مهارت را برای یک پرستار فراهم می نماید. دانشجویان ممکن است تصمیم به تکمیل برنامه چهار ساله کارشناسی خود داشته باشند، به این ترتیب آنها می توانند در رشته های مدیریت، پرستاری پیشرفته، مشاوره پرستاری، تدریس و یا نقش پژوهشی به ادامه تحصیل بپردازند.

دوره های پرستاری در آمریکا

دوره های پرستاری در آمریکا

برنامه های آموزشی پرستاری عملیاتی (LPN) و پرستاری حرفه ای (LVN) تقریبا یک سال به طول می انجامد. برنامه های LPN / LVN در کالج های بسیاری در سراسر ایالات متحده ارائه می گردد. این برنامه ها معمولا به کلاس های پیش نیاز، نیازی ندارند. با این حال، برخی از کالج ها نیازمند به حداقل نمره آزمون تافل SAT یا ACT می باشد.

یک پرستار LVN / LPN مراقبت های اولیه بیمار را نظارت و بررسی می نماید مانند داشتن علائم حیاتی بیمار. دولت همواره به دانشجویان LPN نیاز دارد و پس از اتمام آموزش، دانشجو باید در یک امتحان ملی برای صدور گواهینامه دولتی قبول گردد. طبق آمار وزارت کار ایالات متحده، میانگین دستمزد سالانه پرستار حرفه ای و دارای مجوز ۳۹۰۳۰ دلار آمریکا است.

برنامه های LPN (دیپلم کمک پرستاری) و LVN (پرستار حرفه ای مجاز)

این دوره ها معمولا به مدت یک سال می باشد و بیشتر کالج های ایالات متحده این دوره را ارائه می نمایند. این دوره ها معمولاً به کلاس های مقدماتی احتیاج ندارند. یک دوره آموزشی برای مراقبت های اساسی بیمار (گرفتن علائم حیاتی ، نظارت بر بیمار) فراهم می کند. برای دریافت گواهینامه دولتی، همه LPN ها باید مجوز آزمون ملی بگیرند.

دوره های ADN( مدرک کاردانی پرستاری)

برنامه تحصیل در رشته پرستاری (ADN) می تواند بین ۱۵ ماه یا دو سال به طول بیانجامد. این دوره در بسیاری از کالج های محلی در سراسر ایالات متحده ارائه شده است. دوره های ADN معمولا نیازمند به کلاس های پیش نیازمی باشد. این دوره پیوسته، متمرکز بر آموزش فنی است. یک پرستار ثبت شده توسط ADN می تواند بیمار را درمان کند، آموزش دهد و حمایت عاطفی اعضای خانواده بیماران را فراهم آورد.

دوره های ADN تنها در ایالات متحده در دسترس هستند و ثبت نام برای دانش آموزان بین المللی در دسترس است. پرستاران مقطع پیوسته باید در یک آزمون صدور مجوز ملی را، که به عنوان مجوز صدور مجوز شورای ملی شناخته می شود، یا NCLEX-RN، برای کسب مجوز پرستاری قبول شوند. طبق آمار وزارت کار ایالات متحده، میانگین دستمزد سالانه پرستاران ADN ثبت شده ۶۷۴۹۰ دلار آمریکا است.

دوره های BSN (لیسانس علوم پرستاری) امریکا

دوره های BSN (لیسانس علوم پرستاری)

لیسانس علوم پرستاری (BSN) یک برنامه چهار ساله است که در بسیاری از کالج ها و دانشگاه های سراسر ایالات متحده ارائه می گردد. به عنوان مثال کالج فلیسین در ایالت نیویورک قرار دارد که در آن پرستاران تشویق به استفاده از دانش از مطالعات خود در محیط مراقبت های بهداشتی می شوند. بعضی از برنامه ها با یک جایگاه بالینی برای حمایت از انتقال از کارآموز به پرستار می باشد.

دوره BSN در میان دانشجویان بین المللی محبوب است، زیرا پس از اتمام تحصیل، فرصت های شغلی مناسب و حقوق خوبی برای افراد فراهم می گردد.

برنامه های MSN (کارشناسی ارشد علوم پرستاری)

این برنامه ها دربردارنده انواع رشته های پرستاری می شوند مانند رشته های پرستاری نوزادان، پرستاران بالغ، پرستاری بهداشت زنان، پرستار کودکان و غیره هستند .

برنامه های CRNA (متخصص بیهوشی پرستار ثبت نام شده)

این دوره ها به طور معمول از ۲۴ تا ۴۸ ماه به طول می انجامند. این دوره ها با تکنیک بیهوشی و کاربرد دانش در مشکلات بالینی سروکار دارند. این مدرک بسیار تخصصی می باشد و فرصت های شغلی بسیاری را برای افراد رقم می زند.

دکترای پرستاری ( Doctor of Nursing Practice )

این برنامه ها بر آموزش در روش های تحقیقاتی، از جمله تجزیه و تحلیل داده ها و آمار، تاریخ و فلسفه علوم پرستاری تمرکز دارد. تحصیلات پرستاری در آمریکا برای یک DNP به طور معمول تا ۱۸ تا ۳۰ ماه پس از MSN طول می کشد .

هزینه تحصیل پرستاری در آمریکا

هزینه تحصیل پرستاری در آمریکا

هزینه تحصیل پرستاری در آمریکا به سطح آموزشی و نوع مدرک افراد بستگی دارد. برخی از پرستاران که دارای مدرک عملی هستند که (در برخی از نقاط ایالت متحده آمریکا) به آنها پرستاران حرفه ای و تجربی می گویند، خدمات اولیه پرستاری را انجام می دهند. برنامه های آموزشی LPN/LVN کوتاهترین و کم هزینه ترین دوره های آموزشی پرستاری هستند.

پرستاران برنامه های بیماران را بررسی و هماهنگ می کنند و آموزش های لازم را به بیماران می دهند و مسائل بهداشتی برای آنها توضیح می دهند. همچنین آنها توصیه های لازم را به بیماران و خانواده های آنها می دهند. برای اشتغال با مدرک LPN/ LVN شما باید در ابتدا امتحان NCLEX-PN را که یکی از ملزومات ورود به کار می باشد پاس کنید.

هزینه ها رایج و معمول

هزینه تحصیل و گذراندن دوره آموزش، هزینه کتاب ها و منابع آموزشی LPN/LVN در دانشگاه دولتی به طور متوسط بین ۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار می باشد و در دانشگاه های خصوصی و غیر دولتی این مبلغ از ۲۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار متغیر می باشد، در طول برنامه و دوره تحصیلی که بین (۱۲ الی ۱۸ ماه است) هزینه اقامت و اسکان نیز باید محاسبه شود و در نظر گرفته شود.

هزینه های تحصیلی در دوره های کاردانی رشته پرستاری با ارائه مدرک AND در یک دانشگاه دولتی بین ۶۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار می باشد و در دانشگاه های خصوصی بین ۳۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ دلار و یا حتی بیشتر که بستگی به محل تحصیل و موقعیت منطقه ای دارد. هزینه های زندگی و حمل و نقل و اسکان نیز باید در طول دوره تحصیلی مد نظر گرفته شود.

هزینه تحصیل و هزینه کتاب و منابع برای گذراندن دوره چهارساله در زمینه پرستاری BSN معمولا بین ۴۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰۰ دلار می باشد که بستگی به منطقه تحصیل و نوع دانشگاه شما دارد و هزینه ها متفاوت می باشد. گذراندن سطح BSN در صورتی که شما مدرک کارشناسی پرستاری داشته باشید هزینه کمتری دارد و بین ۱۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰۰ دلار می باشد. مدرک دیپلم و آموزش پرستاری به صورت عملی قدیمی ترین نوع مدرک در پرستاری در آمریکا می باشد و هنوز هم در چندین بیمارستان ارائه می شود که هزینه آن بین ۱۸۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار متغیر است.

برترین دانشگاه های تحصیل پرستاری در کشور آمریکا

برترین دانشگاه ها تحصیل پرستاری در آمریکا

بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت ده تا از دوره های پرستاری برای دانشجویان بین المللی در ایالات متحده آمریکا فهرست شده اند:

دانشکده پرستاری دانشگاه ایلینوی به عنوان یکی از ۱۰ دوره های پرستاری برتر در ایالات متحده توسط شبکه جهانی WHO با همکاری سازمان های (WHOCCs) قرار گرفته است که برای مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین گزینه های تحصیل پرستاری می باشد. دانشجویان از تمام نژادها، قاره ها و پس زمینه ها از استادان دارنده جایزه های برتر و پزشکان در دانشگاه ایلینوی یاد می گیرند. این متخصصین تحقیقات پرستاری را انجام می دهند و به طور مستقیم زندگی بیماران را در جوامع محلی و جهانی بهبود می بخشند.

دانشگاه پنسیلوانیا

دانشکده پرستاری پنسیلوانیا دانشجویان خود را با بالاترین میزان بورسیه تحصیلی پوشش می دهد و دانشجویان بین المللی از برخی از بهترین استادان پرستاری در جهان آموزش می بینند. دانشکده پرستاری پنسیلوانیا دوره های متعددی را از برنامه های پرستاری دانشجویان بین المللی مانند برنامه های PhD ارائه می دهد. دانشجویان بین المللی یک سال تحصیل در مقطع دکترا را در کشور خود می گذرانند و سپس برای یک سال به پنسیلوانیا می روند.

UCLA

دانشگاه کالیفرنیا-لس آنجلس (UCLA) که در سال ۱۹۱۹ تاسیس شد، یکی از مشهورترین دانشگاههای شناخته شده جهان است. دانشکده UCLA شامل برندگان جایزه نوبل، جایزه پولیتزر، چندین مدرس MacArthur و بسیاری از اعضای آکادمی ملی است. اخیرا UCLA یکی از بزرگترین کمک های بین المللی – ۱٫۷ میلیون دلاری را برای افزایش کار پرستاری در بیمارستان سانتانیر هنگ کنگ دریافت کرده است.

دانشگاه آلاباما

دانشجویان بین المللی دانشگاه آلاباما دریافتند که فضای دانشگاهی از لحاظ فرهنگی، علمی و اقتصادی متنوع است. ثبت نام دانشجویان دانشگاه آلاباما شامل ۳۰۰۰۰ دانش آموز از سراسر ایالات متحده و بیش از ۹۰ کشور خارجی است. دانشجویان بین المللی تقریبا ۵ درصد از کل دانش آموزان را تشکیل می دهند.

کیس وسترن ریزرو

دانشکده پرستاری فرانسیس پین بولتون (FPB) در دانشگاه ” کیس وسترن ریزرو ” یک رهبر جهانی شناخته شده در آموزش و پرورش و تحقیقات پرستاری است. دانشجویان با اعتماد به نفس، متخصصین مراقبت های بهداشتی پویا مایل به تبدیل حرفه پرستاری و سلامت جوامع محلی و جهانی در سراسر جهان هستند.

دانشگاه کلمبیا

دانشکده پرستاری کلمبیا در جهان شناخته شده است و به طور بالقوه بی نظیر است و برای برتری در پیشرفت های تحقیقاتی و برنامه درسی شناخته شده است. این دانشکده سهم قابل توجهی در حرفه پرستاری داشته است: نخستین کارآموزی دانشکده های جهانی در این دانشکده پرستاری، اولین صندلی تضمین شده در زمینه سیاست های سلامتی، اولین بار به عنوان یک مرکز همکاری در سازمان بهداشت جهانی در پرستاری پیشرفته و اولین کلینیک دکترای حرفه ای، DNP شناخته شده است.

دانشگاه میشیگان آمریکا

دانشگاه میشیگان

دانشکده پرستاری دانشگاه میشیگان مشتاق است با دانشجویان بین المللی در سراسر جهان کار کند. دفتر توسعه جهانی (GO) برنامه بین المللی دانش پژوهان را هماهنگ می کند که دانشجویان، استادان و محققان بین المللی پرستاری را برای تبدیل شدن به بخشی از جامعه یادگیرنده، هماهنگ می کند.

دانشگاه مریلند

دانشگاه مریلند برنامه بین المللی دانش پژوهان بازدید کننده (IVSP) را ارائه می دهد. این برنامه دانش پژوهان مبتنی بر انگیزه با فرصت هایی برای توسعه اهداف یادگیری خاص و انجام فعالیت های مرتبط با همکاری با یک مربی دانشکده مناسب UMSON فراهم می کند.

دانشگاه نیویورک

دانشگاه نیویورک یک دوره جدید محققان جهانی بهداشت را برای تقویت تبادل دانشجویان بین المللی و کمک به رهبران بهداشت در سراسر جهان در ارائه روش های مبتنی بر شواهد به جوامع خود آغاز کرده است. NYU روابط قوی با دانشگاه ها و مراکز بهداشتی در آسیا، آفریقا و کارائیب ایجاد کرده است. بسیاری از مربیان پرستار از مقاصد بین المللی برای آموزش و تحصیل در NYU هستند.

دانشگاه میامی

دانشکده مطالعات پرستاری و سلامت دانشگاه میامی یک “شهرت جهانی” را به عنوان یکی از برنامه های آموزش عالی بهداشت در جهان توسعه داده است. این برنامه در حال تغییر به نیازهای مراقبت های بهداشت جهانی است. هر سال تقریبا از ۲۷۲۵ دانشجویان بین المللی (دانشجویان کارشناسی و مقاطع بالاتر) محققین (استادان و محققان) برخوردار است.

 پذیرش تحصیلی آمریکا

مراحل دریافت پذیرش تحصیلی آمریکا

پرستاری در سراسر دنیا همواره متقاضیان زیادی را به خود اختصاص داده است. خدماتی که پرستاران در زمان جنگ، بلایای طبیعی و سایر بحران ها ارائه می دهند بیشترین نیاز بشر دوستانه جوامع می باشد. دانشکده های پزشکی در ایالات متحده آمریکا فرصت های عالی برای تحصیل در پرستاری در هر دو مقطع تحصیلات تکمیلی و دکتری را ارائه می دهند

مراحل دریافت پذیرش تحصیل پرستاری در آمریکا

 1. انتخاب مدرسه یا دانشگاه
 2. یک برنامه معتبر را انتخاب کنید
 3. ارائه ترجمه کلیه سوابق دانشگاهی به زبان انگلیسی
 4. ارائه مدرک زبان
  دانشجویان می بایست در یکی از آزمون های زبان انگلیسی مانند (TOEFL)، سیستم بین المللی تست زبان انگلیسی (IELTS) یا آزمون انگلیسی Duolingo (DET شرکت نمایند. نتایج باید مستقیماً از TOEFL ، IELTS یا Duolingo به دانشکده پرستاری دانشگاه پیتسبورگ ارسال گردد. لازم به ذکر می باشد که ارائه کپی ها قابل قبول نیست.
  کسب امتیاز حداقل ۱۰۰ در آزمون تافل، آیلتس ۷ که امتیاز ۷ در مهارت مکالمه و بقیه مهارت ها ۶ یا ۶.۵، دولینگو با امتیاز ۱۲۵ الزامی می باشد.
 5. پس از پذیرش در برنامه MSN یا DNP، انتظار می رود دانشجو دارای مجوز معتبر پرستاری در پنسیلوانیا یا ایالت های دیگری گردد که در آنجا دوره های عملی و تئوری خود را بگذراند.
  پس از پذیرش در برنامه دکترا، از دانشجویان انتظار می رود مجوز معتبر پرستاری را از کشور خود ارائه دهند. در صورت نیاز به مجوز، برای تدریس و / یا تکالیف تحقیقاتی ، به دانشجویان مقطع دکترا توصیه می شود که مجوز پرستاری را از پنسیلوانیا دریافت کنند.
 6. پس از پذیرش دانشجویان در یک برنامه دانشگاهی با اداره دفتر خدمات بین المللی (OIS) در دانشگاه پیتسبورگ تماس گرفته می شود تا مدارک ویزا را تهیه و تنظیم نمایند.
 7. دانشجویان باید نامه تمکن مالی را به OIS ارسال کنند. (اطلاعات مالی دانشجویان بین المللی فارغ التحصیلان).

ادامه تحصیل تخصص پرستاری در آمریکا

پرستار متخصص (انگلیسی: Nurse practitioner) یک ارائه کننده مراقبت‌های پیشرفته پرستاری می باشد که برای حفظ و ارتقای سلامت مردم، از طریق تشخیص و درمان بیماری‌های حاد و مزمن، تحصیل کرده و آموزش دیده است.

بر طبق تعریف شورای بین‌المللی پرستاران یک پرستار متخصص «پرستاری رسمی است که دانش تخصصی را کسب کرده است و مهارت‌های تصمیم‌گیری و صلاحیت‌های بالینی را، برای ارائهٔ خدمات پرستاری به طور جامع، آموزش می بیند و با توجه به قوانین کشور محل خدمت در حال ارائهٔ خدمات است». داشتن مدرک ارشد پرستاری برای ورود به این تخصص توصیه می گردد.

حوزهٔ کاری

در بعضی ایالات آمریکا پرستار متخصص می‌ تواند به طور مستقل از پزشک کار کند در حالی که در برخی ایالات وجود پزشک برای کار کردن مستقل یک پرستار متخصص الزامی است. بیش از ۹۷ درصد پرستاران متخصص اجازهٔ تجویز دارو در ۵۰ ایالت آمریکا را دارند. قوانین مربوط به وظایف یک پرستار متخصص برای کار در آمریکا به صورت تفکیکی برای هر ایالت آمده است.

حقوق پرستاران متخصص در ایالت‌ های مختلف آمریکا متفاوت است و بالاترین دریافتی مربوط به ایالت نیویورک است با ۱۱۵ هزار دلار. اما میانه دریافتی این متخصصین ۹۵ هزار دلار در سال برآورد شده است.

 تحصیل پرستاری در آمریکا و مزایا و معایب آن

مزایا و معایب تحصیل پرستاری در آمریکا

دانشجویان، آمریکا را برای توسعه ی تجریبات و تحصیلات خود انتخاب می کنند . همین مساله باعث می شود که آمریکا را برتر از کشور های دیگر برای تحصیل می دانند. اما چرا دانشجویان بین المللی کالج ها و دانشگاه های آمریکا را انتخاب می کنند ؟ قبل از عازم به سفر شدن شما باید یاد بگیرید که تحصیل پرستاری در امریکا چه چیزی را برای شما به ارمغان خواهد آورد :

 • پیشرفت علمی دانشجو
 • تنوع موقعیت های آموزشی
 • تکنولوژی به روز (Cutting –Edge )
 • موقعیت های تحقیقاتی
 • انعطاف پذیری (Flexibility)
 • خدمات پشتیبانی برای دانشجویان بین المللی
 • تحصیلات جهانی و چشم اندازه های شغلی – حرفه ای بلند مدت
 • تجربه زندگی در محوطه دانشگاه (campus life experience)

معایب

همانطور که می‌دانید پرستاری یکی از مشاغل سخت جهان به‌ شمار می‌آید. با داشتن ساعت‌های کاری طولانی و شیفت‌های شب و اغلب حقوق و مزایای نسبتاً متوسط یا کم نسبت به ‌سایر کارمندان حیطه‌ی پزشکی، که همراه با بیماری‌ها و فشارهای روحی و جسمی بسیار زیادی در بیمارستان است، می‌توان گفت پرستاری یک شغل مقدس نیز محسوب می‌شود. اما از طرفی باید بگوییم در قبال تمام سختی‌هایی که متوجه شغل پرستاری است، این رشته می‌تواند از بازار کار خوبی هم برخوردار باشد.

یک پرستار می‌تواند خیلی راحت و زود شغل پیدا کند و با توجه به‌ محل استخدام، پست‌های بیمارستانی و ساعت شغلی و موقعیت جغرافیایی، می‌تواند حقوق متفاوتی داشته باشد. متاسفانه در مقایسه با کشورهای دیگر درآمد یک پرستار در ایران بسیار کمتر از درآمد معمولی سایر پرستاران در سایر کشورها است، که همین امر می‌تواند گاهی باعث مهاجرت پرستاران برای ادامه تحصیل رشته پرستاری در خارج از کشور شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر