...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

مهاجرت به اتریش

مهاجرت به اتریش

آیا شما از دوستداران زندگی در اتریش می باشید ولی روش مهاجرت به اتریش را نمی دانید؟ ما در این مقاله شما را در کوتاهترین زمان به این کشور رویایی می رسانیم. برای اخذ اقامت اتریش سعی کنید زبان آلمانی در سطح B2 را بیاموزید هرچند با داشتن دانش زبان انگلیسی قادر به زندگی در اتریش می باشید. هزینه پایین زندگی و تحصیل در اتریش و دارا بودن شرایط ایده آل اقامتی همه همه این کشور را به یکی از مهاجر پذیر پذیر ترین کشورهای اروپایی بدل کرده است. برای آگاهی بیشتر در خصوص مهاجرت به اتریش با ما همراه باشید.

شرایط مهاجرت به اتریش

اتریش کشوری در اروپای مرکزی می باشد که دارای حکومت فدرال و دموکراتیک است. پیشرفت های چشمگیر اتریش در طی سالهای اخیر خصوصاً در زمینه های اقتصادی، علمی و اجتماعی اتریش را به یکی از کشورهای تراز اول اروپا همراه با بالاترین استانداردهای زندگی و رفاه اجتماعی تبدیل نموده است. از این رو روند مهاجرت به اتریش همواره رو به افزایش است.

کشور اتریش با مساحت۸۳٬۸۷۸ کیلومتر مربع تقریباً هم‌اندازه امارات است. به طور کلی اتریش از ۹ ایالت تشکیل گردیده است و حدود ۶۰٪ این کشور را رشته کوه‌های آلپ شرقی در بر گرفته اند. پایتخت اتریش شهر وین ۳ سال متوالی به عنوان بهترین شهر جهان از لحاظ کیفیت زندگی معرفی شده است. در ادامه با شرایط و روش های مهاجرت به اتریش بیشتر آشنا خواهیم شد.

مهاجرت به اتریش در گذر زمان

کشور اتریش در طول تاریخ فراز و نشیب های فراوانی را تجربه نموده است. سرزمین فعلی اتریش در قرن ۴ پیش از میلاد مسیح محل سکونت قوم سلت بود. طولی نکشید که رومی ها این سرزمین را فتح نمودند و قرن ها اتریش امروزی مرکز به مرکز تاخت و تاز مهاجمان از اقوام مختلف تبدیل گردیده بود.

در سال ۱۹۱۴ اتریش وارد جنگ جهانی اول شد و پس از پیشروی و نفوذ ارتش هیتلر اتریش تحت سلطه آلمان قرار گرفت. سرانجام پس اتمام جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ دوران اشغال اتریش توسط آلمان به پایان رسید و این کشور تا به امروز توسط حکومت فدرال اداره گردیده است.

آغاز روند مهاجرت به اتریش

روند مهاجرت به اتریش از اوایل دهه ۵۰ میلادی افزایش یافت اولین مهاجران از کشورهای مجارستان، اوکراین و لهستان وارد این کشور شدند. رشد اقتصادی و تولیدات داخلی اتریش در اواخر دهه ۷۰ به شکل فزاینده ای افزایش یافت و همین موضوع باعث گردید افراد بیشتری از نقاط مختلف جهان به این کشور مهاجرت نمایند. این روند تا جایی ادامه داشته که در حال حاضر اتریش از جمله کشورهای محبوب مهاجران به شمار می آید.

روش های مهاجرت به اتریش

روش های مهاجرت به اتریش

برای مهاجرت به اتریش روش های بسیار متنوعی وجود دارد. متقاضیان مهاجرت به اتریش با توجه به شرایط فردی و قوانین مربوط به روش های مختلف مهاجرت به اتریش، می توانند بهترین روش را برای مهاجرت به این کشور انتخاب نمایند. به طور کلی روش های مهاجرت به اتریش به شرح ذیل می باشد:

 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت کاری
 • مهاجرت سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • پناهندگی

مهاجرت تحصیلی به اتریش

اتریش از جمله کشورهایی به شمار می آید که همواره از بالاترین استانداردهای آموزشی و کیفیت تحصیلی برخوردار است. مهاجرت تحصیلی در اتریش علاوه بر یک روش مهاجرتی مناسب مزایای بی شماری در پی دارد، پرداخت هزینه های تحصیل به نوعی بزرگترین دغدغه اغلب دانشجویان بین المللی می باشد، ولی در اتریش هیچگونه جای نگرانی در این رابطه وجود ندارد، زیرا تحصیل در اتریش اکثر دانشگاه ها و مدارس دروس تحصیلی را به صورت رایگان ارائه می نمایند و این بدون شک مهم ترین مزیت مهاجرت تحصیلی اتریش می باشد.

تعداد کثیری از دانشگاه های اتریش بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند، امکان استفاده از بهترین امکانات آموزشی بدون پرداخت هزینه بیشتر شبیه به یک رویا است، ولی این رویا در اتریش به واقعیت تبدیل گردیده. از دیگر مزایای بسیار مهم مهاجرت تحصیلی به اتریش اخذ اقامت پس ازتحصیل می باشد. این شرایط تحصیل در اتریش را به یک روش مهاجرتی ایده ال تبدیل نموده است.

مهاجرت کاری به اتریش

اتریش همواره جزو ۱۵ اقتصاد اول جهان است، از اواخر دهه ۴۰ پس از اتمام جنگ جهانی دوم رشد اقتصادی این کشور به ۵ درصد در سال افزایش یافت که رقم قابل توجهی به شمار می آید. در حال حاضر اتریش دارای بیش از ۲۰ درصد مزارع ارگانیک در کل اتحادیه اروپا می باشد و از لحاظ تولید ناخالص داخلی جزو ۵ کشور اول اتحادیه اروپا است. این امر سبب گشته است افراد بیشماری از مهاجرت کاری به اتریش داشته باشند.

با توجه به شرایط اقتصادی فوق العاده اتریش سالانه افراد فراوانی برای راه اندازی کسب و کار و به دست آوردن موقعیت های شغلی مناسب عازم این کشور می شوند. لازم به ذکر است برای دریافت ویزای کار اتریش حتماً به پیشنهاد کاری از کارفرما (جاب آفر) نیاز خواهید داشت. با توجه به قوانین کار در اتحادیه اروپا افرادی که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی می کنند برای دریافت پیشنهاد کار در الویت قرار دارند. قطعاً این موضوع شانس افرادی که خارج از این اتحادیه زندگی می کنند را برای دریافت پیشنهاد کاری کاهش می دهد.

مهاجرت سرمایه گذاری به اتریش

در مهاجرت از طریق سرمایه گذاری آگاهی از فضای کسب و کار کشور مورد نظر بسیار حائز اهمیت خواهد بود. همانگونه که اشاره گردید اتریش از اقتصاد قدرتمند و پویایی برخوردار است. ثبات اقتصادی قابل قبول به همراه اجرای سیاست های مالی دقیق بسترهای مناسبی را برای انجام فعالیت های تجاری و اقتصادی در این کشور فراهم نموده است.

اتریش یکی از پایین ترین نرخ های تورم و بیکاری را در اتحادیه اروپا دارد. این شرایط محیطی امن و در عین حال سود آور را برای سرمایه گذاران فراهم نموده است. از این رو سرمایه گذاری در اتریش یک روش مهاجرتی ایده ال به شمار می آید، که علاوه بر مزایای بی شماری که در پی دارد امکان اخذ اقامت دائم این کشور از طریق سرمایه گذاری وجود خواهد داشت. برای سرمایه گذاری در اتریش روش های متنوعی وجود دارد که افراد با توجه به شرایط فردی خویش می توانند روش مناسب را انتخاب نمایند. روش های سرمایه گذاری در اتریش به شرح ذیل می باشد:

 • ثبت شرکت
 • فرانچایز
 • خود حمایتی
 • خرید ملک

لازم به ذکر است خرید ملک در اتریش می تواند سود قابل توجهی برای افراد در پی داشته باشد، ولی به دریافت اقامت دائم اتریش ختم نخواهد شد.

مهاجرت از طریق ازدواج به اتریش

مهاجرت از طریق ازدواج

یکی از روش ها کم هزینه برای دریافت اقامت دائم و تابعیت اتریش مهاجرت از طریق ازدواج می باشد. طبق قوانین مهاجرتی اتریش افرادی که با یک شهروند اتریشی یا فردی که دارای اقامت دائم یا تابعیت این کشور است ازدواج نمایند، پس از ارائه مدارک مورد نیاز و گذراندن مراحل قانونی می توانند اقامت دائم و تابعیت اتریش را دریافت نمایند.

مهم ترین موضوع برای دریافت ویزای ازدواج ارائه مدارکی است که اثبات نماید ازدواج بین طرفین به صورت واقعی و با رضایت خاطر طرفین رخ داده است. مدارک مورد برای اخذ ویزای ازدواج به شرح ذیل می باشد:

 • مدارک مربوط به تمکن مالی تبعه اتریشی جهت حمایت از همسر خود
 • اثبات شکل گیری آشنایی و وجود رابطه قبل از درخواست ازدواج
 • مدارک مربوط به ثبت رسمی ازدواج (سند ازدواج)
 • مدرک هویتی زوجین
 • ارائه گواهی فوت و یا طلاق برای زوجینی که قبلاً ازدواج نموده اند
 • ارائه گواهی پزشکی مبتنی بر سلامت زوجین
 • تکمیل فرم ازدواج (این فرم شامل اطلاعات زوجین و حق مالکیت آنان در اموال یکدیگر می ­باشد)

پناهندگی در اتریش

بدون شک مهاجرت به اتریش از طریق پناهندگی از خطرات و ریسک بسیار بالایی برخوردار است. متاسفانه با توجه به شرایط فعلی در بسیاری از کشورهای جهان سوم روند مهاجرت افراد به کشورهای اروپایی از طریق پناهندگی به شکل محسوسی افزایش یافته است.

این موضوع باعث رونق در بازار کار بسیاری از افراد سودجو و به اصطلاح قاچاق بر شده است که با استفاده از عدم آگاهی کامل متقاضیان مهاجرت نسبت به قوانین و روش های مهاجرتی سرمایه و آینده این افراد را به تباهی سوق می دهند.

اتریش از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن است، از این رو قوانین این کشور در رابطه با پناهجویان در کلیت فرق چندانی با کشورهای دیگر اتحادیه اروپا ندارد ولی در جزئیات معمولاً تفاوت هایی در اغلب کشورها وجود خواهد داشت.

شرایط پناهندگی در اتریش

سال ۲۰۱۵ با هجوم گسترده پناهجویان و ورود به مرزهای کشور اتریش مقامات این کشور قوانین بسیار سختگیرانه و دشواری را برای پذیرش پناهجویان اتخاذ نمودند که متاسفانه این قوانین هرساله دشوارتر از سال قبل به اجرا در می آید. این روند تا جایی ادامه داشته که هم اکنون بیش از نیمی از درخواست های ارائه شده از سوی پناهجویان مورد موافقت قرار نمی گیرد.

به طور کلی برای دریافت پاسخ مثبت در خصوص پناهندگی در اتریش مهم ترین موضوع ارائه مدارک و ادله مستندی (کیس پناهندگی) است که اثبات نماید فرد متقاضی امکان برخورداری از شرایط عادی زندگی در کشور خود را ندارد و بنا به دلایل مشخصی در صورت برگشت به کشور مبدا امکان دستگیری و آزار و اذیت برای فرد مورد نظر وجود دارد، در غیر اینصورت با درخواست افراد موافقت نخواهد شد.

توجه داشته باشید مدت زمان مورد نیاز جهت بررسی پرونده پناهجویان در اتریش بین ۶ ماه الی ۲ سال خواهد بود که بسته به نوع پرونده این زمان متغیر می باشد. لازم به ذکر است مجموعه آریاناپارس هیچگونه فعالیت و خدماتی را در این زمینه ارائه نمی دهد، همچنین توصیه این مجموعه به متقاضیان مهاجرت جایگزین نمودن روش های قانونی و مطمئن می باشد.

قوانین مهاجرت به اتریش

قوانین مهاجرت به اتریش بسته به روش مهاجرتی مورد نظر افراد کمی متفاوت خواهد بود، ولی به طور کلی برای دریافت اقامت دائم و تابعیت این کشور فرد مورد نظر حتماً می بایست مدت زمان مشخصی را در این کشور زندگی کند و مراحل قانونی دریافت اقامت دائم و تابعیت را سپری نماید.

به عنوان مثال افرادی که به واسطه تحصیل به اتریش مهاجرت نموده اند، موظف خواهند بود پس از اتمام تحصیل مشغول به کار شوند و ویزای خود را به ویزای کار تغیر دهند و سپس پروسه دریافت اقامت دائم اتریش را طی نمایند.

اتریش نیز مانند اغلب کشورهای اروپایی از قانون خون پیروی می نمایید. از این رو فقط کودکانی که والدین آنها تابعیت اتریشی داشته باشند در زمان تولد تابعیت این کشور را دریافت می نماید. بر اساس قوانین مهاجرتی به طور کلی در اغلب روش های مهاجرتی فرد متقاضی دریافت اقامت دائم اتریش پس از ۵ سال زندگی در این کشور می تواند اقامت دائم اتریش را دریافت نماید. همچنین برای دریافت تابعیت و پاسپورت اتریش ۵ سال پس از دریافت اقامت دائم می توان اقدام نمود.

مزایای مهاجرت به اتریش

مزایای مهاجرت به اتریش

اتریش همواره از لحاظ امکانات رفاهی و سطح رضایت مردم از کیفیت زندگی جزو ۵ کشور برتر جهان قرار دارد، از سوی دیگر وین پایتخت این کشور سال های متمادی به عنوان بهترین شهر جهان از لحاظ کیفیت زندگی، امنیت و رفاه اجتماعی شناخته شده است. اتریش دارای پایین ترین نرخ جرم و جنایت می باشد، همچنین فساد اقتصادی در سیستم مالی این کشور جایی ندارد. علاوه بر موارد ذکر شده مزایای اصلی مهاجرت به اتریش به شرح ذیل می باشد:

 • استفاده از بالاترین استانداردهای زندگی و رفاه اجتماعی
 • امنیت فردی و اقتصادی فوق العاده
 • تحصیل در برترین دانشگاه های جهان بدون پرداخت هزینه
 • استفاده از خدمات درمانی رایگان
 • بازار کار مناسب و شرایط اقتصادی ایده ال
 • امکان تردد در کل حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا
 • جامعه فعال مهاجرین

معایب مهاجرت به اتریش

بدون شک مهاجرت به اتریش علاوه بر مزایای فراوانی که در پی دارد، با چالش هایی نیز رو به رو خواهد بود. هرچند به جرات می توان گفت مزایای مهاجرت به اتریش بسیار بیشتر از چالش های موجود برای انجام این امر است. به طور کلی چالش های اصلی مهاجرت به اتریش به شرح ذیل می باشد:

 • هزینه های نسبتاً بالای زندگی (خصوصاً اجاره بهای مسکن)
 • یادگیری زبان آلمانی
 • آب و هوای نسبتاً سرد

بهترین روش های مهاجرت به اتریش برای ایرانیان

همانطور که پیش تر ذکر گردید برای مهاجرت به اتریش روش های بسیار متنوعی وجود دارد، قوانین مربوط به هر یک از روش های مهاجرتی و همچنین شرایط فردی افراد متقاضی با یکدیگر متفاوت خواهد بود. از این رو نمی توان یک روش واحد مهاجرتی را به کلیه متقاضیان مهاجرت به اتریش پیشنهاد داد.

معمولاً افراد با آگاهی کامل از قوانین مربوط به روش مهاجرتی مورد نظر می توانند بهترین روش مهاجرت به اتریش را انتخاب نمایند. ولی طبق آمار موجود مهاجرت تحصیلی به اتریش در بین هموطنان عزیز رواج فراوانی دارد. یکی از مهم ترین دلایل این موضوع امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های معتبر اتریش می باشد. علاوه بر این روش مهاجرت از طریق تمکن مالی و سرمایه گذاری نیز طرفداران فراوانی دارد.

۲۱ دیدگاه در “مهاجرت به اتریش

 1. مجله مهاجرت گفت:

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد مهاجرت به اتریش میشه راهنمایی بفرمایید؟

 2. یاسر گفت:

  در مورد اقامت قرمز سفید قرمز توضیح میدین؟

  1. علی سعیدی گفت:

   با سلام و احترام
   در صورت دریافت پیشنهاد کاری از کشور اتریش امکان اخذ اقامت قرمز سفید قرمز میسر می باشد.

 3. سحر معمار گفت:

  سلام روز بخیر من مدرک ارشد حقوق خصوصی دارم و ۳۳ سالم هست آیا امکان ادامه تحصیل رشته خودم در اتریش وجود دارد؟
  زبان در حد دانشگاهی بلدم
  مجرد هستم
  با تشکر

  1. آریانا پارس گفت:

   سلام شما چنانچه فارغ التحصیل از دانشگاه سراسری باشید می توانید برای اتریش اقدام نمایید. البته در نظر داشته باشید هر چقدر سن شما بالاتر باشد شانس ویزای شما کمتر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر