...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ
آنچه در این مقاله خواهید خواند نمایش سرفصل ها

شرایط تحصیل در نروژ

بدون تردید تحصیل در نروژ مزایای بسیاری در بر دارد و به عنوان یک روش ایده ال جهت مهاجرت به این کشور شناخته می شود. نروژ ثروتمندترین کشور در منطقه اسکاندیناوی می باشد که بخش اعظمی از این ثروت را مدیون ذخایر عظیم نفت خام و گاز طبیعی است. بر اساس آمار انتشار یافته از سوی بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، نروژ چهارمین کشور برتر دنیا از نظر سرانه درآمد می باشد.

سیستم آموزشی نروژ

نروژ دارای یک سیستم آموزشی فراگیر و منظم است که با توجه به حمایت های مالی دولت از نظام آموزشی تحصیل در اغلب مقاطع آموزشی رایگان می باشد. در واقع سیستم آموزشی نروژ را می توان به ۳ دسته اصلی تقسیم نمود مقطع تحصیلی اولیه، مقطع تحصیلی متوسطه و مقاطع دانشگاهی. در ادامه در ارتباط با هریک از مقاطع تحصیلی ذکر شده اطلاعات مفیدی ارائه خواهیم نمود.

مقاطع تحصیلی در نروژ

طبق قوانین موجود در سیستم آموزشی نروژ کودکان در این کشور از سن ۱ سالگی می توانند وارد مهدکودک شوند، برنامه مهدکودک ها برای کودکان در این سن معمولاً بازی، سرگرمی، اردوهای تفریحی و … می باشد. در واقع هدف اصلی از برگزاری این دوره ها قرارگیری کودکان در محیط اجتماعی و آموزش کودکان در زمینه کار گروهی است.

کودکان از سن ۶ سالگی وارد دوره ابتدایی می شوند و تا سن ۱۳ سالگی در این مقطع تحصیلی مشغول به تحصیل در نروژ خواهند بود. در این دوره تحصیلی هیچگونه نمره دهی وجود ندارد و کلیه فعالیت های تحصیلی به صورت تحلیلی مورد بررسی قرار می گیرد.

پس از اتمام دوره ابتدایی دانش آموزان وارد دوره تحصیلی متوسطه می شوند. دوره متوسطه در نروژ به ۲ قسمت تقسیم می شود که که جمعاً ۶ سال به طول می انجامد. در این دوره تحصیلی برای نتیجه گیری بهتر از عملکرد دانش آموزان نمره دهی وجود خواهد داشت. به طور کلی قسمت اول دوره متوسطه مربوط به دروس عمومی و فنی حرفه ای می باشد و دوره دوم دروس کارگاهی به علاوه کارآموزش و فعالیت های عملی خواهد بود.

مقطع کارشناسی در نروژ

طول دوره تحصیلی مقطع کارشناسی در کشور نروژ بسته به رشته مورد نظر بین ۳ الی ۴ سال است و به صورت رایگان ارائه می گردد. اغلب رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی به زبان نروژی ارائه می شود، از این برای پذیرش تحصیلی در این مقطع، تسلط به زبان نروژی برای دانشجویان بین المللی الزامی خواهد بود. البته این امکان برای دانشجویان بین المللی که با زبان نروژی آشنایی ندارند وجود دارد که یک دوره آموزش زبان نروژی به مدت ۱ سال را سپری نمایند و سپس وارد دانشگاه شوند.

یکی دیگر از شرایط و مقررات پذیرش تحصیلی برای تحصیل کارشناسی در نروژ این است که فرد خارجی می بایست حداقل ۳۰ واحد دانشگاهی را در خارج از خاک نروژ پشت سر گذاشته باشد. بدین معنا که در سال های گذشته فوق دیپلم یا حداقل دو ترم تحصیلی از مقطع کارشناسی را در رشته ای مرتبط سپری کرده باشد.

کارشناسی در نروژ

مقطع کارشناسی ارشد در نروژ

دروس مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ به ۲ زبان انگلیسی و نروژی ارائه می گردد، مدرک زبان مورد نیاز دانشجویان بین المللی برای پذیرش تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آیلتس ۶/۵ و یا مدرک زبان نروژی با حداقل نمره ۳ می باشد، البته اکثر رشته های تحصیلی در این مقطع به زبان انگلیسی تدریس می شود. طول دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال است. لازم به ذکر است تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ مانند مقطع کارشناسی کاملاً رایگان می باشد.

تحصیل در نروژ مقطع دکترا

اغلب بورسیه های تحصیلی در کشور نروژ به مقطع دکترا اختصاص دارد. البته این مقطع تحصیلی در نروژ به ۲ صورت ارائه می گردد با بورسیه و بدون بورسیه در هر ۲ حالت این مقطع تحصیلی مانند سایر مقاطع تحصیلی در نروژ به صورت رایگان ارائه می گردد. تفاوت اصلی افرادی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی می شوند با افرادی که بدون بورسیه در مقطع دکترا مشغول به تحصیل هستند پرداخت حقوق ماهیانه به مبلغ حدوداً ۲۲ هزار کرون در ماه است که مبلغ بسیار قابل توجهی محسوب می شود و کفاف کلیه هزینه های زندگی دانشجو و همراه وی را می دهد.

طول دوره تحصیلی در مقطع دکترا بسته به رشته مورد نظر بین ۳ تا ۵ سال به طول می انجامد. اغلب رشته های تحصیلی در مقطع دکترا با زبان انگلیسی ارائه می گردد و دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این مقطع به ارائه مدرک زبان ایلتس ۷ نیاز خواهند داشت. تحصیل در نروژ خصوصاً در مقطع دکترا مزایای فراوانی در پی دارد. درآمد مناسب برای دانشجو، تحصیل رایگان برای همسر و فرزند دانشجو، امکان استفاده از خدمات درمانی رایگان و … بخشی از مزیت های تحصیل در مقطع دکترا می باشد.

دانشگاه های نروژ

نروژ از جمله ۵ کشور اروپایی به شمار می آید که دانشجویان بین المللی می توانند به صورت رایگان مشغول به تحصیل شوند و از امکانات آموزشی دانشگاه های این کشور استفاده نمایند.

در حال حاضر در حدود ۲۰ دانشگاه مطرح در نروژ وجود دارد، که ۴ دانشگاه این کشور بر اساس رتبه بندی سازمان جهانی QS در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. در ادامه مطلب به معرفی دانشگاه های برتر نروژ خواهیم پرداخت.

نام دانشگاهرتبه QS
دانشگاه اسلو۱۱۹
دانشگاه برگن۱۶۳
دانشگاه علم و فناوری نروژ۳۵۹
دانشگاه قطب شمال نروژ۳۸۹

با توجه به این آمار به این نتیجه می رسیم که معتبرترین دانشگاه های نروژ در شهر اسلو پایتخت این کشور و شهر برگن قرار دارند. ناگفته نماند که هزینه های زندگی در این ۲ شهر مطرح حدود ۲۰ درصد گرانتر از سایر نقاط نروژ است. هم چنین اگر به دنبال اطلاعات تکمیلی تر در مورد دانشگاه های نروژ هستید می توانید به مقاله ای با همین عنوان در سایت ما مراجعه نمایید.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در نروژ

در این مطلب قصد داریم تا شما را با بهترین دانشگاه های نروژ آشنا کنیم:

 1. دانشگاه اسلو از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل نروژ به شمار می رود و سالیانه دانشجویان بسیاری برای تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند.
 2. دانشگاه برگن از بهترین دانشگاه های نروژ برای تحصیل است همچنین قدمتی چندین و چندساله در این کشور دارد.
 3. دانشگاه علوم فناوری نروژ
 4. دانشگاه ترومسو یا دانشگاه قطب شمال نروژ
 5. دانشگاه اقتصاد نروژ
 6. دانشگاه نورد
 7. دانشکده بازرگانی نروژ
 8. دانشگاه آگدر
 9. دانشگاه استاوانگر
 10. دانشگاه قطب شمال نروژ

بهترین رشته ها برای تحصیل در نروژ

در ادامه مطلب قصد داریم شما را با بهترین رشته های تحصیلی در نروژ آشنا کنیم: ‎

 1. پزشکی از بهترین رشته های تحصیلی در نروژ است که سالیانه دانشجویان بسیاری برای تحصیل در این رشته و سایر زیر شاخه های آن به کشور نروژ مهاجرت می کنند. ‎ ‎
 2. تنوع زیستی و سیستماتیک‎ ‎
 3. زیست شناسی از بهترین رشته ها برای تحصیل در نروژ است.
 4. رشته ی شیمی جزو بهترین رشته های تحصیلی در نروژ است. ‎ ‎
 5. آموزش مقایسه ای و بین المللی‎ ‎
 6. علوم و مهندسی ‏‎ ‎
 7. جغرافیا‎ ‎
 8. محیط زیست پایدار
 9. اقتصاد‎
 10. سیاست های آموزشی برای توسعه جهانی

مزایای تحصیل درنروژ

از لحاظ رفاه اجتماعی و شرایط اقتصادی در ۵ سال اخیر نروژ جزو ۳ کشور برتر جهان قرار دارد، بدون تردید تحصیل در نروژ از مزایای بسیاری برخوردار است. در ادامه به معرفی مزایای اصلی تحصیلی در نروژ خواهیم پرداخت.

تحصیل رایگان در نروژ

قطعاً یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان برای تحصیل در هر مقطعی هزینه های تحصیل و اعتبار دانشگاه مورد نظر است. بدون تردید استفاده از امکانات آموزشی و رفاهی مدارس و دانشگاه های معتبر نروژ به صورت رایگان در کلیه مقاطع تحصیلی و همچنین تجربه زندگی در کشوری امن و مرفه با استانداردهای بسیار بالای زندگی خواسته بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد و مزیت بسیار مهمی به شمار می آید.

موقعیت های شغلی مناسب

همانگونه که اشاره گردید نروژ کشور بسیار ثروتمندی است و از لحاظ رفاه اقتصادی و اجتماعی طی سال ها اخیر همواره بین ۵ کشور اول جهان قرار دارد. اقتصادی نروژ به شدت در حال رشد است و سالانه بیش از ۱۰۰ هزار شغل تمام وقت در این کشور ایجاد می گردد.

از این رو به دست آوردن موقعیت شغلی مناسب با درآمد بالا برای دانشجویان بین المللی حین تحصیل و پس از اتمام تحصیل به راحتی امکان پذیر خواهد بود. این موضوع نقش بسیار مهمی در تامین هزینه های زندگی در نروژ دارد و مزیت قابل توجهی به شمار می آید.

امکان اخذ اقامت دائم

از دیگر مزایای اصلی تحصیل در نروژ امکان اخذ اقامت دائم این کشور برای دانشجویان بین المللی است. در واقع تحصیل در نروژ یکی از روش های ایده ال جهت مهاجرت به این کشور می باشد. طبق قوانین مهاجرتی نروژ افرادی که یک مقطع دانشگاهی را در این کشور سپری نمایند در صورتی که مشغول به کار شوند می توانند اقامت دائم نروژ را دریافت نمایند.

معایب تحصیل در نروژ

علاوه بر مزایای بی شمار تحصیل در نروژ طبیعتاً معایبی نیز وجود دارد. جهت تصمیم گیری نهایی برای مهاجرت تحصیلی به هر کشوری به دست آوردن اطلاعات مفید در ارتباط با شرایط کلی و مزایا و معایب کشور مورد نظر از اهمیت بسیاری برخوردار است. از این رو در ادامه به معایب اصلی تحصیل در نروژ اشاره خواهیم نمود.

سرمای شدید

نروژ در شمالی ترین منطقه اسکاندیناوی و نزدیک به قطب شمال واقع گردیده. با توجه به موقعیت جغرافیایی این کشور سرمای شدید هوا در اکثر فصول سال دور ذهن نخواهد بود. مناطق شمالی نروژ که از لحاظ مسافتی به قطب شمال نزدیک می باشند، جزو ۱۰ منطقه سردسیر جهان به شمار می آیند. تحمل این شرایط آب و هوایی و انطباق یافتن با شرایط جوی کشور نروژ برای افراد بسیاری امری دشوار به حساب می آید.

یادگیری زبان نروژی

بدون شک در دنیای امروز برقراری ارتباط با افراد جامعه جهت انجام امور روزمره زندگی و پیشبرد مسائل کاری از اهمیت بسیاری برخوردار است. از این رو دانشجویانی که قصد قصد تحصیل در نروژ را دارند برای به دست آوردن موقعیت های شغلی مناسب و ایجاد تعامل با افراد جامعه نیاز به یادگیری زبان نروژی خواهند داشت. این موضوع امری زمان بر می باشد و سختی های مختص به خود را در پی خواهد داشت.

هزینه های زندگی

همانطور که ذکر شده هزینه های تحصیل در نروژ رایگان است و این یک مزیت مهم برای دانشجویان است. ولی در مقابل این مزیت یک مشکل قابل توجه وجود دارد و آن هزینه های بالای زندگی در نروژ است. در واقع شهر اسلو پایتخت نروژ از جمله گران ترین شهرهای جهان می باشد، همچنین زندگی در شهرهای بزرگ این کشور مانند برگن نیز بسیار هزینه بر خواهد بود.

حق کار و هزینه های تحصیل در نروژ

قطعاً داشتن درآمد برای دانشجویان بین المللی در هر کشوری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با توجه به هزینه های بالای زندگی در نروژ اجازه کار برای دانشجویان بین المللی در این کشور بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

در ادامه توضیحات مختصری در ارتباط با شرایط و قوانین مربوط به کار دانشجویی و هزینه های زندگی در نروژ ارائه خواهیم کرد.

حق کار

به طور کلی قوانین و شرایط مربوط به کار در کشور نروژ برای دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت می باشد. طبق قوانین اداره مهاجرت نروژ معمولاً دانشجویان در مقطع تحصیلی کارشناسی ۱۰ ساعت در هفته، مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در هفته و مقطع دکترا ۳۰ الی ۴۰ ساعت در هفته اجازه کار خواهند داشت. البته تحصیل در مقطع دکترا در کشور نروژ نوعی شغل محسوب می گردد و درآمد بسیار مناسبی برای افراد در پی خواهد داشت.

در حال حاضر حداقل میزان حقوق دریافتی برای افراد شاغل در نروژ بین ۱۰ الی ۱۴ یورو به ازای هر ساعت خواهد بود. از این رو دانشجویان بین المللی در صورت اشتغال می توانند بخش اعظمی از هزینه زندگی خود را کاور نمایند.

هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ

همانگونه که به اطلاع شما عزیزان رسید با توجه به حمایت های مالی دولت نروژ از نهادهای آموزشی این کشور تحصیل در نروژ در کلیه مقاطع تحصیلی رایگان است و این به عنوان یک امتیاز بزرگ برای دانش آموزان و دانشجویان به شمار می آید.

البته قابل ذکر است هزینه های زندگی در نروژ به حدی بالا است که شرایط تحصیل رایگان در نروژ را جبران نماید. در حال حاضر میانگین هزینه های ماهیانه زندگی در نروژ بین ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ یورو در ماه خواهد بود.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی

به طور کلی اخذ ویزای تحصیلی برای اغلب کشورهای جهان روند مشخصی دارد که نروژ هم از این قاعده مستثنی نیست. این روند معمولاً از ۲ مرحله تشکیل می شود، مرحله اول اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر کشور نروژ و مرحله نهایی اخذ ویزای تحصیلی این کشور می باشد.

اخذ پذیرش از دانشگاه

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ بسته به رشته و مقطع تحصیلی برای دانشجویان بین المللی متفاوت خواهد بود. به طور کلی برای دریافت نامه پذیرش از دانشگاه های نروژ افراد موظف خواهند بود مدارک گوناگونی از قبیل رزومه تحصیلی، مدرک زبان و … را ارائه نمایند. درصورت تایید مدارک فرد متقاضی امکان اخذ پذیرش وجود خواهد داشت.

اخذ ویزای تحصیلی

پس از اخذ نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر در کشور نروژ فرد متقاضی تحصیل در این کشور می تواند با تهیه دیگر مدارک مورد نیاز از قبیل نامه تمکن مالی جهت پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در کشور نروژ به مدت ۱ سال، STUDY PLAN، مدرک زبان و … جهت اخذ ویزای تحصیلی نروژ اقدام نمایند. معمولاٌ بازه زمانی جواب دهی سفارت نروژ در مورد درخواست ویزای تحصیلی این کشور بین ۲ الی ۵ هفته می باشد.

مدارک لازم برای تحصیل در نروژ

دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ باید مدارک خاصی را به سفارت این کشور ارائه دهند این مدارک باید کامل و بدون هیچ گونه نقص و اشکالی باشد  همچنین تحت هیچ شرایطی جعلی و غیر حقیقی  نباشد زیرا در پذیرش درخواست ویزای تحصیلی شما بسیار موثر است.

ما در ادامه ی این مطلب به بررسی مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ خواهیم پرداخت:

 1. ارائه ی نامه ی قبولی پذیرش از دانشگاه مورد نظر در نروژ
 2. ارائه ی مدرک گذرنامه ی دارای اعتبار قانونی برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ ضروری است.
 3. ارائه ی مدارک تحصیلی و ریزنمرات و سابقه ی کاری با ترجمه ی انگلیسی به محل تحصیل خود
 4. ارائه ۴ عدد عکس رنگی ۴*۳
 5. دانشجویان باید مدارکی را برای اثبات تمکن مالی خود ارائه دهند.
 6. دانشجو باید با پرداخت هزینه های مربوط به تحصیل خود به حساب دانشگاه مورد نظر با مبلغ ۱۲ هزار یورو و تحویل فیش واریزی آن به محل تحصیل خود برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ اقدام کند.
 7. ارائه ی مدرک بیمه ‌نامه ی معتبر
 8. شما باید مدارک معتبری را تحت عنوان انگیزه نامه به محل تحصیل در نروژ خود ارائه دهید.
 9. ارائه ی نامه ی تاییدیه تحصیلی و پذیرش از دانشگاه مورد نظر برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ
 10. اگر دانشجویان مدارک معتبری درباره ی سطوح مختلف آموزش زبان انگلیسی از جمله آیلتس و تافل دارند باید مدارک آن را به محل تحصیل خود ارائه دهند.
 11. دانشجویان باید برای ادامه تحصیل در نروژ در مقطع فوق لیسانس باید مدرک لیسانس و دیپلم ۱۲ ساله ی مورد تایید از کشور نروژ را کسب نمایند.
 12. دانشجویان باید برای ادامه ی تحصیل در نروژ در مقطع دکتری مدارک فوق لیسانس، لیسانس و دیپلم ۱۲ ساله مورد تایید کشور نروژ را به محل تحصیل خود ارائه دهند.
 13. ارائه ی مدرک ویزای قانونی
 14. ارائه ی اطلاعات هویتی با اعتبار قانونی
 15. ارائه ی گواهی معتبری که انگیزه ی شما را برای بازگشت به کشور مبدا را نشان دهد.

اقامت پس از تحصیل در کشور نروژ

دانشجویانی که تمایل دارند پس از گذراندن تحصیلات خود در کشور نروژ اقامت دائم داشته باشند می توانند از طریق شیوه های زیر برای این کار اقدام نمایند.

 1. تمدید کردن ویزا برای ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر و اخذ مجوز اقامت دائم در این کشور
 2. از طریق اخذ ویزای کاری و اقامت در نروژ برای جستجوی شغل مورد نظر

البته برای اخذ ویزای کاری از این کشور و اقامت دائم در نروژ شخص متقاضی باید دارای شرایط زیر باشد:

الف. باید درخواست تمدید ویزای خود را حدود ۳ ماه قبل از پایان مدت اعتبار مجوز تحصیلی خود به سفارت این کشور ارائه دهد.

ب. شخص متقاضی باید هزینه های مربوط به درخواست خود را پرداخت نماید.

پ. برای تمدید مجوز تحصیلی باید به صورت مستمر در کشور نروژ مشغول به تحصیل بوده باشید.

ت. اگر دانشگاه مورد نظر شما برای پذیرش متقاضی دارای ظرفیت کافی باشد.

ث. دانشجوی متقاضی باید زمان کافی برای تحصیل به صورت تمام وقت داشته باشد.

ج. فرد متقاضی باید با ارائه ی مدارک لازم بتواند تمکن مالی خود را برای ادامه تحصیل در نروژ اثبات کند.

اقامت پس از تحصیل از طریق سرمایه گذاری

دانشجویان می توانند پس از پایان تحصیلات خود در کشور نروژ برای اقامت دائم در این کشور از طریق سرمایه گذاری در پروژه های سودآور اقدام کنند ضمن اینکه دولت این کشور از سرمایه گذاران حمایت همه جانبه می کند.

اقامت پس از تحصیل از طریق ازدواج

دانشجویان می تواند از طریق ازدواج با شخصی که تابعیت نروژ را دارد و در صورت برخورداری از شرایطی خاص مانند داشتن تمکن مالی و محل سکونت مناسب  اقامت دائم خود را در این کشور کسب نماید.

اقامت پس از تحصیل از طریق تولد فرزند

والدینی که فرزندشان در خاک کشور اوکراین متولد شده است می توانند اقامت دائم خود را از این طریق کسب نمایند.

اقامت پس از تحصیل از طریق پناهندگی

دانشجویانی که قصد دارند پس از پایان دوره ی تحصیلات خود در کشور اوکراین اقامت دائم شان را اخذ نمایند می توانند با ارائه ی شواهد کافی مبنی بر علت عدم بازگشت خود به کشورشان و پذیرش دلایل ارائه شده توسط اداره ی پلیس این کشور اقدام به اخذ اقامت دائم در این کشور نمایند.

امکان اخذ ویزای تحصیلی نروژ در سال ۲۰۲۱

بدون شک اخذ ویزای تحصیلی نروژ یکی از راحت ترین و سریعترین روش های مهاجرت به این کشور است. به طور کلی در حال حاضر صدور ویزای تحصیلی نروژ نسبت به انواع ویزاهای موجود جهت مهاجرت به این کشور از شانس بیشتری برخوردار است.

البته در برخی موارد وجود مشکلات و نواقص در مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت می تواند باعث ریجکت شدن پرونده فرد متقاضی شود. در ادامه به موارد اصلی که باعث ریجکت شدن درخواست ویزای تحصیلی می شود اشاره خواهیم نمود.

عدم وابستگی به کشور مبداء

از جمله دلایل اصلی عدم صدور ویزای تحصیلی از سوی آفیسر کمبود مدارکی در پرونده است که ثابت نماید دانشجو پس از اتمام تحصیل در نروژ قصد بازگشت به کشور مبداء را دارد. در واقع ارائه مدارکی نظیر وابستگی های خانوادگی، دارایی های شخصی، بهبود وضعیت کسب و کار پس از اتمام تحصیل و … می تواند شانس صدور ویزای تحصیلی را افزایش دهد.

تمکن مالی

یکی از مهم ترین مدارک لازم جهت صدور ویزای تحصیلی نامه تمکن مالی است. در واقع عدم ارائه تمکن مالی مناسب جهت پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی به مدت ۱ سال یکی از دلایل اصلی مخالفت با صدور ویزای تحصیلی از سوی سفارت است. متقاضیان تحصیل در نروژ در صورت ارائه موجودی حساب قابل قبول و متناسب با هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ شانس خود را برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور افزایش دهند.

Study Plan

دانشجویان بین المللی برای بیان اهداف اصلی خود جهت تحصیل در نروژ ملزم به ارائه Study Plan می باشند. اثبات وجود دلایل منطقی جهت تحصیل در نروژ نظیر پیشرفت تحصیلی، ارتقاء سطح علمی و … از نکات حائز اهمیتی محسوب می گردد که شانس اخذ ویزای تحصیلی را افزایش می دهد.

دلایل ریجکت ویزای تحصیلی نروژ

 1. زمانی که شخص متقاضی اطلاعات نا معتبری را برای پرواز خود ارائه دهید.
 2. ارائه ی کارت شناسایی، پاسپورت و اطلاعات هویتی فاقد اعتبار یا جعلی به ماموران کنسولگری یا سفارتخانه ی این کشور علاوه بر اینکه سبب ریجکت درخواست شما می شود ممکن است سبب عواقب قانونی و حقوقی سنگینی برای شما باشد.
 3. اگر شخص متقاضی هدف و انگیزه ی خود را از مهاجرت به نروژ به درستی اعلام نکند.
 4. عدم ارائه ی دلیل موجه و کافی برای مهاجرت به کشور نروژ توسط فرد متقاضی باعث می شود تا ماموران کنسولگری این کشور از پذیرش درخواست متقاضیان مبنی بر اقامت در این کشور مخالفت کنند.
 5. اگر فرد از تمکن مالی مناسبی برای اقامت در نروژ برخوردار نباشد ممکن است با درخواست او از طرف دولت این کشور موافقت نشود.
 6. اگر مدارک ارائه شده برای حضور در کشور نروژ ناکافی باشد.
 7. اگر متقاضی بعد از پایان اعتبار ویزای خود اقدام به اخذ مجدد ویزا نماید.
 8. اگر مدارک هویتی اصلی شخص متقاضی مانند پاسپورت مخدوش و یا آسیب دیده باشد.
 9. عدم اعتبار قانونی مدارک معتبر هویتی مانند پاسپورت
 10. اگر مدرک پاسپورت ارائه شده دو صفحه ی خالی نداشته باشد.
 11. اگر شخص متقاضی مدارک دیگری را در عوض پاسپورت به اداره ی مهاجرت یا اداره ی پلیس نروژ ارائه دهد.
 12. اگر شخص متقاضی مدرک پاسپورتی را ارائه دهد که بیشتر از ۱۰ سال مورد استفاده قرار گرفته باشد از دلایل مهم برای ریجکت ویزای تحصیلی شما از سوی اداره ی پلیس این کشور است.
 13. وجود نقص در اثبات مدرک برنامه های مهاجرتی به نرو

نظام آموزشی نروژ – تحصیل در کشور نروژ

کشور نروژ یکی از کشورهایی است که سالیان زیادی است که افراد بی شماری از سراسر جهان از طریق مهاجرت تحصیلی به نروژ وارد می شوند. متقاضیان تحصیل در نروژ در مقاطع مختلفی شروع به ادامه تحصیل می کنند. یکی از مقاطع که اتباع خارجی دوست دارند در آن درس بخوانند دوره کارشناسی‌ ارشد در نروژ می باشد. تحصیل در اقامت به اتباع خارجی امکان اخذ اقامت نروژ را می دهد.

سیستم آموزشی جهت اعزام دانشجو به کشور نروژ به صورت دولتی فعالیت می کند و همه افراد از سطح آموزشی یکسانی برخوردار هستند. علاوه بر تحصیل رایگان در نروژ، وجود زندگی راحت موجب شده است که کشور نروژ میزبان تعداد زیادی از دانشجویان خارجی باشد

معتبرترین دانشگاه های نروژ دانشگاه های اسلو و برکت می باشد که در میان ۲۰۰ دانشگاه های مهم دنیا قرار دارد

هزینه زندگی در کشور نروژ

به خاطر اینکه تحصیل در دانشگاه های نروژ رایگان می باشد بنابراین تنها دغدغه و فکر دانشجویان هزینه زندگی کردن در نروژ می باشد. در زیر هزینه های مشخص شده در شهرهای نروژ را آورده ایم

هزینه ی زندگی در پایتخت اسلو برای  هر ماه بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو می باشد که فرد بایستی پرداخت کند

در شهر برگن هزینه زندگی ماهانه بین ۱۱۰۰تا ۱۸۰۰ یورو می باشد

در شهر ترومسو و تروندهایم  هزینه زندگی ماهانه بین ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو می باشد

و هزینه زندگی در شهر های کوچک تر نروژ بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو می باشد. البته هزینه زندگی با توجه به سبک زندگی و انتخاب شهر بستکی دارد

زبان تحصیل در کشور نروژ

اکثرا زبان تحصیل در نروژ انگلیسی می باشد اما زبان رسمی این کشور نروژی است بنابراین برای صحبت با مردم و فعالیت های روزمره نیاز به دانستن زبان نروژی هست تا به راحتی بتوان در این کشور زندگی کرد

برای یادگیری زبان نروژی می توانید قبل از اینکه وارد این کشور شوید دوره های یک ساله بروید و زبان نروژی را یاد بگیرید.

مراحل اعزام دانشجوها به کشور نروژ

نظام آموزشی در نروژ برای اعزام دانشجو به نروژ در سه مقطع صورت می گیرد.کارشناسی؛ کارشناسی ارشد و دکتری می باشد

تحصیل در نروژ در دوره کارشناسی ۳ سال طول می کشد.رشته های متنوعی در این مقطع وجود دارد و در پایان تحصیل آزمون تخصصی از دانشجویان گرفته می شود.

مقطع دوم کارشناسی ارشد در نروژ می باشد. کارشناسی ارشد یکی از گزینه های است که متقاضیان خارجی زیادی را به خود جذب می کند. مدت زمان تحصیل در کارشناسی ارشد در نروژ ۲ سال می باشد و روش تحصیل به صورت سمینار؛ تئوری و تحقیقات می باشد. تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در نروژ به زبان انگلیسی است و دارای ۱۲۰واحد است که در پایان دوره ارایه تز و پایان نامه اجباری است.

و دوره دکتری که بعد از دوره کارشناسی ارشد می باشد که دانشجویان در رشته های مورد نظر تحصیل می کنند

مزایای تحصیل در کشور نروژ

مزایای تحصیل در کشور نروژ

 • تحصیل در نظام آموزشی نروژ موجب به دست آوردن استانداردهای بالای زندگی می گردد.
 • میزان جرم و جنایت در کشور نروژ خیلی پایین است.
 • وجود بازار کار فعال در نروژ – دانشجویان می توانند بعد از اتمام تحصیل وارد بازار کار شوند.
 • دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی نروژ نیاز به پرداخت شهریه ندارند
 • کیفیت نظام آموزشی در نروژ بالاست و مدرک دانشگاهی نروژ در بیشتر کشورهای دنیا قابل پذیرش است

امیدواریم که این مطالب به شما برای اقدام به مهاجرت تحصیلی به نروژ کمک کرده باشد

اگر سوال یا راهنمایی نیاز داشتید می توانید از طریق ایمیل یا شماره تلفن های درج شده با مجموعه آریانا پارس تماس برقرار نمایید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.و اگر نیاز به مشاورانی دارید که بتوانید با خیال راحت مراحل مهاجرت تحصیلی خود را به آنها بسپارید و به بهترین صورت انجام دهند همکاران ما در این زمینه دارای تخصص و مهارت لازم هستند و  می توانند مراحل مهاجرت شما را به بهترین صورت و در کمترین زمان ممکن انجام دهید

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ

دوره های کارشناسی ارشد در نروژ به صورت معمول ۲ سال به طول می انجامد و دانشجویان در صورت اتمام دوره های کارشناسی، مجوز حضور در این دوره ها را دریافت می نمایند. به صورت معمول دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می گردد و دانشجویان در صورت ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی قادر خواهند بود برای دانشگاه های نروژ اقدام نمایند.

تحصیل در برنامه های کارشناسی ارشد با ترکیبی از سخنرانی ها، سمینارها، کارگاه های آموزشی همراه است. تمام مقاطع کارشناسی ارشد در نروژ داوطلبان را ملزم به پایان دادن به یک رساله تحقیقاتی مستقل می کنند که معمولاً در پایان برنامه صورت می گیرد. سال تحصیلی نروژ از آگوست تا ژوئن، با تعطیلات زمستانی و بهاری و تعطیلات طولانی تر بین ژوئن و آگوست ادامه دارد. به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد در نروژ، به احتمال زیاد از این تعطیلات طولانی برای انجام تحقیق و تحریر در مورد پایان نامه مدرک خود استفاده خواهید کرد.

امکان تحصیل در یک کشور اسکاندیناوی برای مهاجرت تحصیلی بسیاری از دانشجویان مانند یک رویا است که به حقیقت می پیوندد. دانشگاه های نروژ تعداد زیادی دوره و برنامه برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. این کشور با تحصیلات در سطح جهانی و تاریخ غنی، نوعی تجربه آموزشی را ارائه می دهد که در هیچ کشور دیگری نمی توان تجربه نمی کند. 

کارشناسی ارشد در نروژ

نحوه اقدام جهت تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ

دانشجویان به صورت مستقیم با دانشگاه های منتخب خود خود وارد مکاتبه می شوند و با توجه به ددلاین دانشگاه، مدارک مورد نیاز را برای اخذ پذیرش ارسال می نمایند. به صورت معمول بیشتر دانشگاه های کشور نروژ یک بار در سال پذیرش دارند و دانشجویان برای ورود به دانشگاه می بایست تا اواخر ماه نوامبر برای ورودی سپتامبر مدارک خود را برای دانشگاه ارسال نمایند.

دانشجویان بین المللی با فراهم آوردن مدارک مورد نیا که در ادامه به آنها اشاره می شود، قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور تروژ امتحان نمایند. در زیر به معمول ترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ اشاره می شود.

 1. مدرک زبان: نمره ۶٫۵ آزمون آیلتس برای دورهه ای زبان انگلیسی
 2. سوابق تحصیلی: مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
 3. توصیه نامه: ۲ تا نامه از اساتید دانشگاه که شرایط علمی دانشجو را عنوان می کند.
 4. انگیزه نامه: نامه ای که دلیل دانشجو را برای ورود به دوره های کارشناسی ارشد در نروژ عنوان می کند.
 5. مدارک هویتی: پاسپورت
کارشناسی ارشد در نروژ

برترین دانشگاه های نروژ برای تحصیل کارشناسی ارشد

دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی نروژ علی رغم اینکه کشور کوچکی است، تحصیلات با کیفیتی را ارائه می دهند که تبادلات بین المللی و دانشجویان متقاضی تحصیل از آن نیز بهره مند می شوند. تحصیل در نروژ امکان شغلی شما را چه در داخل و چه در خارج از کشور بهبود می بخشد.

تحصیلات عالی در نروژ متشکل از دانشگاه های دولتی و خصوصی است. برخی از آنها تخصصی، برخی جامع و برخی به عنوان “کالج های دانشگاهی” شناخته می شوند. دانشجویان متناسب با رشته تحصیلی و شهر انتخابی قادر خواهند برای برترین دانشگاه های نروژ برای دوره کارشناسی ارشد اقدام نمایند. در ادامه به پنج دانشگاه برتر نروژ اشاره می شود.

 1. University of Oslo
 2. University of Bergen
 3. Norwegian University of Science and Technology
 4. University of Tromsø
 5. Norwegian University of Life Sciences
برترین رشته ها برای تحصیل در نروژ

بهترین رشته های کارشناسی ارشد نروژ

کشاورزی ۱٫۹٪ تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و ماهیگیری فعالیت مهمی است زیرا نروژ بعد از چین دومین صادر کننده غذای دریایی در جهان است. یارانه های کشاورزی در کشور نروژ بسیار قابل توجه است. اقتصاد نروژ به منابع طبیعی و منابع انرژی (نفت، گاز، انرژی هیدرولیکی، جنگل ها و مواد معدنی) بستگی دارد. از همین رو تحصیل در رشته های مرتبط با تمرکز اصلی اقتصاد این کشور کمک شایانی به دانشجویان برای ورود به بازار کار می کند. از همین رو بهترین رشته های کارشناسی ارشد در نروژ را می توان به دورهه ای مهندسی نفت، کشاورزی و ریز شاخه های آن اطلاق نمود. در ادامه به سایر رشته های مناسب دوره های کارشناسی ارشد در نروژ اشاره می شود.

 1. علوم زندگی و بیوتکنولوژی
 2. علوم کشاورزی
 3. علوم طبیعی
 4. انرژی و پایداری
 5. علوم اجتماعی
 6. رسانه های دیجیتال، انیمیشن و هنرهای تجسمی
 7. مطالعات بازاریابی و مدیریت
 8. فناوری اطلاعات و فناوری
 9. جهانگردی و گردشگری
 10. بوم شناسی
 11. مطالعات دریایی
 12. معماری
هزینه های تحصیل در نروز

هزینه های تحصیل کارشناسی ارشد نروژ

با توجه به قوانین کشور نروژ، دانشجویان بین المللی امکان استفاده از تحصیلات رایگان را دارا می باشند. این نکته بدین معناست که دانشجویان علاقه مند برای ادامه تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد نروژ بدون پرداخت هیچ هزینه ای می توانند در دانشگاه های دولتی این کشور به تحصیل بپردازند. لازم به ذکر است که هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی بین ۸ تا ۲۵ هزار یورو در سال تخمین زده می شود.

به همراه هزینه های تحصیل، دانشجویان برای تحصیل در نروژ، ملزم به پرداخت هزینه های زندگی در این کشور می باشند. نروژ یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان را دارد. بنابراین، این بدان معنی است که این کشور یکی از گران ترین کشورها برای زندگی است. متوسط هزینه های زندگی به ازای هر ماه بین ۹۵۰ تا ۱۲۰۰ یورو در نظر گرفته می شود. هزینه های زندگی در نروژ شامل هزینه های اجاره مسکن، رفت و آمد و هزینه های خوراک می باشد.

لازم به ذکر است که دانشجویان برای مراجعه به سفارت می بایست هزینه های یک سال زندگی و تحصیل در نروژ را در حساب ایران به سفارت ارائه دهند. برخی از دانشجویان دوره کارشناسی ارشد در نروژ با حق کار دانشجویی و دریافت بورسیه های تحصیلی که در ادامه به آنها اشاره می شود، قادر خواهند بود تا این میزان را کاهش دهند.

بورسیه تحصیلی نروژ

امکان دریافت بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در نروژ

با توجه به رایگان بودن دوره های کارشناسی ارشد در نروژ، بورسیه های کمتری برای دانشجویان بین المللی وجود دارد و به صورت معمول این امکان در اختیار دانشجویان مقطع دکتری قرار می گیرد. این نکته به این معنا نیست که امکان دریافت بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در نروژ نیست و دانشجویان در صورت فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شرایط بهتر رفاهی را در این کشور داشته باشند. در ادامه به چندین بورسیه تحصیلی این مقطع تحصیلی در نروژ اشاره می شود.

 • Creative Writing International Competition
 • Casino-Related And Internet Marketing Scholarship
 • International KSS Contest Scholarship for College Students
 • Sustainability funding for International Students

مزایای دوره کارشناسی ارشد در نروژ

یکی از بهترین نکات در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ، استقبال از آن برای دانشجویان خارج از کشور و رویکرد برابری طلبانه برای آموزش عالی است. تمام برنامه های کارشناسی ارشد در نروژ بدون شهریه هستند و بسیاری از آنها به زبان انگلیسی ارائه می گردد. به همین دلایل است که این کشور در حال حاضر میزبان حدود ۸۰۰۰ دانشجوی بین المللی در مقاطع مختلف تحصیلی است.

دانشجویان متاهل در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ، امکان همراهی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را دارند. کیفیت بالای زندگی، ارائه دروس به زبان انگلیسی و تحصیل رایگان، فقط به عنوان بخشی از مزایای دوره کارشناسی ارشد در نروژ به حساب می آید که در ادامه به آنها اشاره می شود.

تحصیل به زبان انگلیسی

با توجه به زبان نروژی که به عنوان زبان اصلی این کشور به شمار می رود، بسیاری از دوره های کارشناسی ارشد در نروژ به زبان انگلیسی ارائه می گردد و همچنین در حدود ۷۰ درصد مردم به این زبان آشنایی دارند. از همین رو دانشجویان بین المللی در صورت ارائه نمره ۶٫۵ در آزمون آیلتس می توانند برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایند. دانشجویان با شرکت در دورهه ای زبان موسسه زبان آریاناپارس در کمترین زمان ممکن بهترین نتایج را در آزمون آیلتس را دریافت می نمایند. برای تعیین سطح رایگان با ما در ارتباط باشید.

تحصیل رایگان

یکی از برترین مزایای دوره های کارشناسی ارشد در نروژ، عدم پرداخت شهریه برای دانشجویان بین المللی می باشد. طبق قوانین کشور نروژ، دانشجویان در صورت ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی نیازی به پرداخت هزینه نخواهند داشت. از همین رو دانشجویان بین المللی در صورت ارائه سوابق آموزشی به همراه مدرک زبان قادر خواهند بود تا شانس خود را برای ادامه تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در نروژ امتحان نمایند.

زندگی ایده آل در نروژ

کیفیت زندگی ایده آل

نروژ به دلیل بخشی از ذخایر نفت و گاز دریایی خود، چهارمین درآمد سرانه در جهان و یکی از بالاترین سطح زندگی را دارد. این کشور عضو بسیاری از سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل، ناتو، شورای اروپا و شورای شمال اروپا، WTO و OECD است. این کشور همچنین بخشی از منطقه شینگن است و با وجود رد عضویت کامل در اتحادیه اروپا، روابط نزدیک با ایالات متحده و اتحادیه اروپا را حفظ می کند. از همین رو دانشجویان با تحصیل در دانشگاه های نروژ از کیفیت بالای زندگی هم بهره مند می شوند.

یکی از بهترین امتیازات در مورد مهاجرت تحصیلی نروژ به خصوص تحصیلات کارشناسی ارشد در نروژ ، استقبال این کشور از دانشجویان بین المللی و رویکرد برابری طلبانه در آموزش عالی است. تمام برنامه های کارشناسی ارشد در نروژ از لحاظ شهریه رایگان هستند و بسیاری از آن ها به زبان انگلیسی ارائه داده می شوند. به همین دلایل است که این کشور در حال حاضر میزبان حدود ۱۰ هزار دانشجوی خارجی در مقاطع مختلف تحصیلی است.

این مقاله شامل کلیه مواردی است که باید در مورد تحصیلات تکمیلی خارج از کشور در نروژ بدانید. هم چنین شامل اطلاعاتی در مورد دانشگاه ها ، دوره ها و برنامه ها ، ویزا و بودجه مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به این کشور ، نیز می شود.

درخواست برای تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ

برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی ارشد در نروژ معمولاً نیاز به مدرک لیسانس در یک رشته تحصیلی مرتبط است. علاوه بر این ارائه دهندگان آموزش عالی در هر دانشگاه معیارهای خاص خود را برای داوطلبان تعیین می کنند. دانشجویان بین المللی نیز باید ثابت کنند که در طول تحصیل (چه از طریق منابع شخصی و چه از طریق بودجه خارجی) در نروژ توانایی مالی برای تأمین هزینه های مورد نیاز خود را دارند.

ویزای دانشجویان کارشناسی ارشد در نروژ

شما به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد بین المللی در نروژ و برای اقامت بیش از سه ماه در این کشور ، نیاز دارید از اداره مهاجرت این کشور اجازه اقامت دانشجویی را دریافت کنید.

درخواست های اجازه اقامت باید از طریق یک نمایندگی خارجی نروژ در کشور دانشجو انجام شود. با مراجعه به وب سایت رسمی سفارت نروژ ، نزدیک ترین سفارت فعال را به خود پیدا کنید. مدارک مورد نیاز برای درخواست اجازه اقامت شامل موارد زیر است :

 1. فرم درخواست تکمیل شده توسط دانشجو همراه با پاسپورت معتبر و عکس پرسنلی.
 2. نامه اثبات قبولی در یک موسسه یا دانشگاه معتبر در نروژ.
 3. مدارکی که که ثابت کند شما بودجه کافی برای تامین نیاز های مالی خود هنگام اقامت در نروژ ، در اختیار دارید.
 4. اثبات  داشتن بیمه درمانی معتبر.
 5. تایین محل اقامت دانشجو در نروژ و اثبات داشتن مکانی برای زندگی.
 6. شرح هدفتان از تحصیل در نروژ.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در نروژ

تعداد زیادی از دوره های کارشناسی ارشد در نروژ به زبان انگلیسی ارائه می شوند ، زیرا این زبان به طور گسترده توسط عموم مردم در این کشور صحبت می شود. به همین دلیل برای تحصیل در نروژ معمولاً نیازی به دانستن زبان نروژی نخواهید داشت.

 با این حال ، اگر زبان انگلیسی زبان اول شما نیست ، ممکن است لازم باشد در آزمونی که تایید کنند مهارت و تسلط کافی را بر زبان انگلیسی دارید ، شرکت کنید.

حتی اگر در دوره تحصیلی مورد نظرتان نیازی به صحبت با زبان نروژی نداشته باشید ، ممکن است بخواهید کمی از زبان این کشور را یاد بگیرید. یادگیری زبان نروژی به نظر چالش برانگیز می رسد زیرا دارای دو فرم نوشتاری و گویش های متعدد است اما در عمل یادگیری زبان نروژی سخت تر از سایر زبان های اروپایی نیست و شباهت زیادی به زبان سایر کشور های منطقه اسکاندیناوی مانند دانمارک و سوئد دارد.

بودجه مورد نیاز برای تحصیل

بهترین خبر در مورد هزینه های تحصیل در نروژ این است که از نظر فنی هیچ هزینه ای وجود ندارد و نیازی به پرداخت شهریه نیست. به عنوان بخشی از تعهد این کشور به آموزش عالی برای عموم مردم و همه افراد ، تحصیل در دانشگاه های نروژ در سطح کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا رایگان است.

این امر شامل دانشجویان بین المللی نیز می شود. برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ، ممکن هست هر ترم شامل هزینه های کمی در حدود ۳۰ تا ۶۰ یورو باشد اما پرداخت این هزینه ها به عضویت در سازمان رفاه دانشجویان دانشگاه بستگی دارد و البته شامل مزایای مختلفی مانند کاهش قیمت در حمل و نقل عمومی می شود.

موسسات آموزشی عالی این کشور دارای کیفیت عالی هستند. به همین خاطر تحصیل در مقاطع دانشگاهی نروژ انتخابی خوب برای تحصیل دانشجویان بین المللی هستند.

از دوره های حرفه ای تا آموزش عالی فرصت های زیادی برای دانشجویان مهمان و سایر دانشجویان فراهم است.

داوطلبان می توانند کشور نروژ را به عنوان کشور مورد علاقه خود برای تحصیل انتخاب کنند. آنها می توانند از طریق تحصیل در نروژ به این کشور مهاجرت کنند. در دانشگاه ها و اموزش های عالی اساتید مجرب و توانایی وجود دارد.

در دانشگاه های این کشور از کارشناسی تا دکتری تدریس می شود. داوطلب می تواند هر رشته ای را که علاقه دارد انتخاب کند.

در مقاطع دانشگاهی از دوره کارشناسی تا دکتری برای ورود و ادامه تحصیل شرایط هایی وجود دارد. دانشجویان بایستی شرط ها و مراحلی که لازم است در هر دوره انجام دهند.

تحصیل در مقاطع مختلف در نروژ


مقطع کارشناسی در نروژ

دانشگاه های نروژ برنامه های آموزشی گوناگونی در دوره کارشناسی ارائه می دهند. متقاضیان به تحصیل در مقاطع دانشگاهی کشور نروژ می توانند با توجه به علاقه خود رشته دلخواه خود را انتخاب کنند.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی یا نروژی است. داوطلب برای گرفتن پذیرش بایستی مدرک زبان آیلتس ۶ یا مدرک زبان نروژی در سطح حداقل ۳ داشته باشند.

اما زمانی که داوطلب مدرک زبان نروژی ندارد، می تواند یک سال در دوره زبان نروژی شرکت کند. آنگاه بعد از اینکه دوره زبان را گذراند دانشگاه را شروع کند. دوره کارشناسی در نروژ ۳ سال است.

دانشجویان می توانند چند دانشگاه را انتخاب کنند و از طریق سایت مدارک خود را ارسال کنند. داوطلب زمانی که موفق به اخذ پذیرش تحصیلی شد برای رفتن به دانشگاه باید از سفارت نروژ درخواست ویزای تحصیلی کند. سپس در مقاطع مختلف دانشگاهی نروژ اقدام به تحصیل کند

دروه کارشناسی ارشد در نروژ

دانشجویان بین المللی در دوره کارشناسی ارشد می توانند رایگان در دانشگاه های نروژ تحصیل کنند. رشته ها در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد دانشگاه کشور نروژ زیاد است.

برای اینکه داوطلب امکان اخذ پذیرش و ویزای بالایی داشته باشد بهتر است در رشته تحصیلی مرتبط با مدرک لیسانس خود تحصیل کند. چند رشته در دانشگاه های این کشور به زبان نروژی تدریس می شود ولی اکثرا به زبان انگلیسی هستند.

جهت گرفتن پذیرش تحصیلی در کارشناسی ارشد در نروژ داوطلب بایستی مدرک آیلتس ۶٫۵ و یا معادل تافل آن را ارائه بدهد.

 زمانی که رشته تحصیلی دانشگاه به زبان نروژی باشد، پیش از ورود  به دانشگاه داوطلب یک سال دوره زبان نروژی می گذراند. دوره کارشناسی ارشد در نروژ  بین ۱ تا ۲ سال به طول انجامد.

دوره دکتری در نروژ

تحصیل در دوره دکتری یکی از مقاطع تحصیلی در دانشگاه کشور نروژ است . زبان دانشگاه عموما به زبان انگلیسی است. معمولا اکثر رشته ها در دانشگاه های نروژ وجود دارد. دانشجویان دکتری جهت گرفتن پذیرش تحصیلی بایستی با اساتید دانشگاه های نروژ صحبت کنند.آنها بدین طریق می توانند با خوب ارائه دادن رضایت آنها را به دست آورند.

 دانشجو برای دریافت پذیرش در دوره دکتری دانشگاه نروژ بایستی رزومه علمی و خوبی داشته باشد. مدرک زبان آیلتس ۷ برای دکتری مورد نیاز است.

دوره دکتری در نروژ بین ۳ تا ۵ سال است. هزینه تحصیل در دوره دکتری کاملا رایگان است. اگر دانشجو بتواند پروژه های تحقیقاتی را با استاد خود انجام بدهد می تواند مبلغی حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار کرون حقوق برای خود پس انداز کند.

بورسیه تحصیلی نروژ

اخذ بورسیه یکی از روش های تحصیل در مقاطع دانشگاهی کشور نروژاست. زیرا این کار می تواند موجب گردد که تحصیل در مقاطع دانشگاهی کشور نروژ ارازان قیمت شود. البته ناگفته نماند که تحصیل در دانشگاه های نروژ رایگان است. شخص شهریه ای به دانشگاه نمی پردازد. هزینه های زندگی در نروژ بالا است و جزء گران ترین کشورهای اروپایی است. هزنیه های تحصیلی در نروژ زیاد است. اما اکثرا در مورد دانشجویان اروپایی و کمی به دانشجویان کشورهایی مانند کانادا، ژاپن، آمریکا و روسیه صدق می کند.

البته دانشجویان ایرانی می توانند در مقطع دکتری بورسیه تحصیلی دریافت کنند. در این مورد عموما استاد با دانشجو همکاری می کند و حقوقی برای دانشجو در نظر گرفته می شود. حقوق مشخص شده ۴۰۰ تا ۵۰۰

نتیجه گیری

نروژ کشوری بسیار محبوب برای دانشجویان بین المللی است؛ دانشگاه های نروژ در سطح جهانی و به دلیل خطوط ساحلی بسیار زیبا و معروف خود، به عنوان یکی از کشورهایی با بالاترین کیفیت زندگی شناخته می شود. این کشور ترکیبی هیجان انگیز از زندگی مدرن شهری و طبیعت وحشی و رام نشده ارائه می دهد و تحصیل در دورهه ای کارشناسی ارشد در نروژ رایگان است، که هزینه های بسیار بالای زندگی را جبران می کند.

دانشجویان با اتمام دوره های کارشناسی ارشد در نروژ قادر خواهند بود از فرصت در نظر گرفته شده این کشور برای پیدا کردن کار و یا برای ادامه تحصیل و استفاده از بورسیه های تحصیلی دکتری بهره مند شوند. همچنین مدارک این کشور مورد تایید کل اروپا و کشورهای آمریکا، کانادا و استرالیا می باشد.

دلایل شما برای تحصیل دوره کارشناسی ارشد در نروژ چیست؟ نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید. مشاورین موسسه آریاناپارس پاسخگوی سوالات شما در زمینه ادامه تحصیل در کشور نروژ می باشد. از همین رو می توانید با این عزیزان به صورت رایگان در ارتباط باشید.

۴۱۴ دیدگاه در “تحصیل در نروژ

 1. مجله مهاجرت گفت:

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد ویزای تحصیلی نروژ میشه راهنمایی بفرمایید؟

  1. consultant گفت:

   سلام

 2. سینا گفت:

  با سلام وقتتون بخیر
  ببخشید با ۲۵ سال سن و لیسانس روانشناسی با معدل ۱۸٫۷۶ و آیلتس ۷ و یک مقاله داخلی
  چقدر شانس دارم که در مقطع ارشد روانشناسی بالینی از دانشگاه اسلو یا برگن بتونم پذیرش رایگان بگیرم؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. آریانا پارس گفت:

   سلام
   کشور نروژ در کل جزو کشورهای تحصیل رایگان می باشد و شما با ارائه شرایط فوق تا حد زیادی شانس پذیرش به صورت رایگان را دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر