...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

مهاجرت به اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا

اسپانیا یکی از مقاصد مورد نظر هم برای گردشگران در سراسر جهان و هم برای کسانی است که مایل به شروع زندگی جدید در یک کشور جدید هستند. از همین رو می توان روش های متنوع مهاجرت به اسپانیا را مورد بررسی قرار داد تا با توجه به شرایط هر فرد برای آن اقدام نمود.

چه افرادی شانس اقدام برای مهاجرت به اسپانیا را دارا می باشند؟ مدرک زبان برای مهاجرت به کشور اسپانیا الزامی می باشد؟ بازه های زمانی کسب اقامت اسپانیا چند سال به طول می انجامد؟ شرایط همراهان برای ورود به اسپانیا به چه صورت است؟ با ما همراه باشید تا بهترین روش مهاجرت به اسپانیا را برای خود انتخاب نمایید.

شرایط مهاجرت به اسپانیا

شرایط مهاجرت به اسپانیا متناسب با روش انتخابی و شرایط فرد متفاوت می باشد. افراد متناسب با شرایط سنی، تحصیلات، سوابق کاری، مدرک زبان و میزان سرمایه قادر خواهند بود برای روش هایی مثل مهاجرت به اسپانیا از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، تمکن مالی، خرید ملک، ازدواج، تولد فرزند و پناهندگی اقدام نمایند.

مهاجران بسیاری سالانه برای زندگی، کشور اسپانیا را به عنوان هدف نهایی انتخاب می نمایند. با توجه به رکود اقتصادی پیش آمده در کشورهای اروپایی و علی الخصوص کشور اسپانیا، این کشور توجه ویژه ای به مهاجران از گذشته تا به امروز داشته است. این روند مهاجر پذیری کشور اسپانیا باعث ارتقا سطح اقتصادی این کشور می شود.

مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مراحل انجام پروسه های مختلف می باشد. موسسه آریاناپارس با بهره گیری از چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به اسپانیا فراهم آورده است.

مهجرت کاری به اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا از طریق کار

برخی از ملیت ها برای زندگی قانونی و کار در اسپانیا به ویزای کار اسپانیا نیاز دارند. بسته به وضعیت اشتغال، انواع مختلفی از مجوزهای کار اسپانیایی وجود دارد. قانون مهاجرت اسپانیا تصریح می کند که فقط کارفرمایان قادر خواهند بود برای دریافت مجوز کار اقدام نمایند. در صورتی که شغل به عنوان مشاغل مورد نیاز ذکر شود یا هیچ کاندیدای مناسب دیگری از اسپانیا یا اتحادیه اروپا وجود نداشته باشد، این کار به شما اعطا می شود. پس از دریافت مجوز کار که با اجازه اقامت شما همراه خواهد بود، قادر خواهید بود برای مهاجرت به اسپانیا از طریق کار اقدام نمایید.

آژانس های کاریابی، سایت های کاری از عمده ترین روش های پیدا کردن کار در کشور اسپانیا می باشند. متقاضیان قادر خواهند بود با تهیه و تنظیم رزومه کاری و متناسب با حرفه کاری خود برای فرصت های بیشماری که وجود دارد، اقدام نمایند.

سایت های کاریابی

 • Expatica
 • SEPE
 • iAgora.com
 • Ambient recruitment
 • Approach People Recruitment
 • Talent Search People
 • Tecnoempleo
 • Xpatjobs

ویزای کار به مدت یکسال برای واجدین شرایط صادر می گردد و در صورت احراز شرایط مورد نظر و عدم سوابق کیفری قابل تمدید می باشد. طبق قوانین اتحادیه اروپا، با تمدید این ویزا به مدت ۳ الی ۴ سال، اقامت دائم به فرد اعطا می شود. این قانون برای همراهان که شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می شود، قابل اجرا است.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل

ویزای تحصیلی معمول ترین روش برای مهاجرت به اسپانیا به شمار می رود. بسیاری از افراد از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل در دانشگاه های اسپانیا اقدام می نمایند. ویزای تحصیلی اسپانیا به عنوان کم ریسک ترین روش مهاجرت به اسپانیا قلمداد می شود.

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های اسپانیا ملزم به پرداخت هزینه می باشند. متوسط هزینه های تحصیل در اسپانیا بین ۲ الی ۵ هزار یورو در سال می باشد که این میزان هزینه در مقایسه با کشورهایی مثل سوئد، انگلستان و هلند بسیار مقرون به صرفه می باشد.

دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اسپانیا ملزم به ارائه سوابق تحصیلی به همراه مدرکی دال بر تسلط زبان می باشند. دوره های کارشناسی به زبان اسپانیایی ارائه می شود و دانشجویان با مدرک زبان انگلیسی برای ادامه تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری اقدام نمایند.

روش تحصیل بهانه ای برای اخذ اقامت کشور اسپانیا می باشد، افراد می توانند برای تحصیل در دانشگاه های این کشور اقدام نمایند و پس از تحصیل با پیدا کردن کار ویزای تحصیل را به ویزای کار تبدیل نمایند. با توجه به قوانین اتحادیه اروپا در صورت ۳ سال کار، پرداخت مالیات و عدم سوابق کیفری به اقامت ختم می شود.

سرمایه گذاری در اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

کارآفرینان و سرمایه گذاران خارجی که به مهاجرت به اسپانیا علاقه مند هستند، قادر خواهند بود از برنامه ویزا طلایی که تحت آنها اقامت دائم دریافت می نمایند، اقدام کنند. طرح ویزا طلایی برای سرمایه گذاران خارجی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا که علاقمند به سرمایه گذاری قابل توجهی در اقتصاد اسپانیا هستند، در دسترس است. 

هنگام مهاجرت به اسپانیا طبق برنامه ویزا طلایی، باید حداقل یکی از شرایط زیر رعایت شود.

 • سرمایه گذاری حداقل ۲ میلیون یورو که باید برای خرید اوراق قرضه مصوب دولت سرمایه گذاری شود.
 • سرمایه گذاری ۱ میلیون یورو در خرید سهام شرکت در مشاغل اسپانیایی که توسط دولت تصویب شده است.
 • سرمایه گذاری در املاک و مستغلات نیز مجاز است (حداقل ارزش ملک ۵۰۰۰۰۰ یورو تعیین شده است.)
 • در صورت سرمایه گذاری در املاک و مستغلات، ملک باید ۹۰ روز قبل از درخواست ویزای طلایی خریداری شود.

طرح ویزا طلایی یکی از سریعترین مسیرها برای مهاجرت به اسپانیا می باشد، با این وجود، توجه به این نکته ضروری است که شرایط دیگری غیر از سرمایه گذاری باید رعایت شود. از جمله این موارد می توان به عدم سوابق کیفری و قبولی در تست پزشکی اشاره کرد.

مهاجرت به اسپانیا از روش سرمایه گذاری به عنوان سریع ترین روش اخذ اقامت به شمار می رود. در این روش افراد در بازه زمانی دو سال موفق به دریافت این اقامت می شوند. در روش سرمایه گذاری، افراد متاهل حق همراهی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را دارا می باشند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق خرید ملک

مهاجرت به اسپانیا از طریق خرید ملک به عنوان یکی از زیر مجموعه های ویزای سرمایه گذاری شناخته می شود. همانطور که در ویزای طلایی کشور انگلستان عنوان گردید، افراد با خرید ملک به ارزش ۵۰۰ هزار یورو می توانند برای دریافت اقامت اسپانیا اقدام نمایند.

این روش به افرادی توصیه می شود که بدون دغدغه و ایجاد کسب و کار به دنبال مهاجرت به اسپانیا می باشند. در این روش شرایط سنی، تحصیلات و یا سابق کار حائز اهمیت نمی باشد و افراد فقط در صورت تامین هزینه های مسکن قادر خواهند بود از روش خرید ملک وارد کشور اسپانیا شوند.

در این روش هیچ گونه محدودیتی برای فرد متقاضی و اعضای خانواده تعیین نشده است. این نکته بدین معناست که اجازه تحصیل، کار و یا ایجاد یک کسب و کار برای همه اعضای خانواده وجود دارد. لازم به ذکر است که تحصیل در مراکز دولتی به صورت رایگان ارائه می شود.

در ارتباط با خرید ملک، اسپانیا برای افرادی که قصد مهاجرت به این کشور با میزان سرمایه کمتر را دارند، برنامه خرید ملک با توجه به تعداد اعضای خانواده را ارائه می دهد. به ازای هر فرد می بایست ۲۰ متر خانه خریداری شود. به طور مثال یک خانواده ۴ نفره، باید ملکی با متراژ حداقل ۸۰ متری را خریداری نمایند. در این روش حق کار برای افراد خانواده در نظر نگرفته شده است.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تمکن مالی

اگر مایل به مهاجرت در اسپانیا می باشید و درآمد کافی برای حمایت از خود و همراهان خود دارید، قادر خواهید بود برای ویزای تمکن مالی اسپانیا اقدام نمایید. افراد در صورت اقدام برای این روش اجازه کار در این کشور را نخواهند داشت. در این روش نیازی به سرمایه گذاری و یا انتقال سرمایه به کشور اسپانیا نمی باشد.

در روش تمکن مالی افراد باید حداقل به میزان ۲۵ هزار یورو در آمد سالانه قابل ارائه داشته باشند. لازم به ذکر است که به ازای هر نفر از اعضای خانواده حدود ۶٫۳۰۰ یورو اضافه می شود. از دیگر فاکتورهای حائز اهمیت برای مهاجرت به اسپانیا از طریق تمکن مالی، ارائه گردش حساب می باشد. در خصوص این موضوع، افراد می بایست درآمد ماهانه خود را به شرط عدم حضور در ایران ارائه دهند.

در ابتدای کار یک ویزای ۳ ماهه، چند بار ورود برای متقاضیان صادر می گردد. در این مدت می بایست شرایط اقامت اسپانیا را فراهم نمود. اجازه اقامت معمولاً برای مدت ۲ سال صادر می شود و در صورت احراز شرایط همانند ارائه حساب های بانکی و حداقل حضور ۱۸۳ روز در اسپانیا قابل تمدید می باشد. این روند پس از گذشت ۵ سال به اقامت دائم منجر می شود.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تولد فرزند

مهاجرت به اسپانیا از طریق تولد فرزند

به صورت کلی از روش تولد فرزند نمی توان برای مهاجرت به اسپانیا اقدام نمود. افراد از روش های مختلف برای مهاجرت به اسپانیا اقدام می نمایند و در صورت تمایل تصمیم به فرزند دار شدن می گیرند. در این خصوص قوانین اسپانیا به این منوال می باشد که این کار به اقامت اسپانیا ختم نمی شود. در صورتی به اقامت اسپانیا ختم می شود که یکی از والدین تابعیت کشور اسپانیا را داشته باشند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج

مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج به عنوان ساده ترین روش مهاجرتی شناخته می شود. افراد از این روش می توانند بدون هیچ هزینه ای برای مهاجرت اقدام نمایند. ازدواج در صورتی به اقامت و یا مهاجرت ختم می شود که همسر تابعیت کشور اسپانیا را داشته باشد.

در این صورت درخواست الحاق به همسر از جانب فرد مقیم کشور اسپانیا برای همسر خود در کشور دیگر ارسال می شود. این برنامه از دو طریق امکان پذیر می باشد، در روش اول مدارک ازدواج به صورت قانونی وجود دارد و یا فرد به دنبال ثبت ازدواج در کشور اسپانیا می باشد.

در روش اول، درصد شانس قبولی افراد برای مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج بیشتر است. در این روش می بایست نامه تمکن مالی فرد مقیم اسپانیا که نشان دهنده هزینه های زندگی همسر می باشد، به سفارت ارائه گردد. به همراه این مدرک ارائه سوابق کاری حائز اهمیت می باشد.

در روش دوم، فرصتی در اختیار افراد قرار داده می شود که در یک مدت مشخص وارد کشور اسپانیا شوند و ازدواج را به صورت قانونی ثبت نمایند. شانس مهاجرت به اسپانیا از این روش نسبت با روش اول پایین تر می باشد.

مهاجرت به اسپانیا از طریق پناهندگی

روش پناهندگی به عنوان یک روش برای ورود به کشور اسپانیا به حساب نمی آید و افراد از روش های دیگر مهاجرتی وارد کشور اسپانیا می شوند و پس از مراتب اقدام برای پناهندگی را در دستور کار قرار می دهند. از همین رو افراد می بایست به واسطه شرایط خود وارد کشور اسپانیا شوند. ویزای توریستی به عنوان معمول ترین روش برای ورود به اسپانیا و اقدام به پناهندگی می باشد.

به واسطه های خطرهای پیش روی روش پناهندگی، این روش به هیچ عنوان به افراد توصیه نمی شود. افراد قادر خواهند بود متناسب با شرایط خود برای سایر روش های مهاجرت به اسپانیا اقدام نمایند. افرادی که در کشور خود برای دلایلی نظیر مشکلات سیاسی، مذهبی، اجتماعی، قومیتی، جنسی و … در خطر شکنجه یا مرگ قرار دارند، می توانند برای این روش اقدام نمایند.

هزینه های مهاجرت به اسپانیا

برای اقدام جهت مهاجرت به اسپانیا، افراد می بایست هزینه های اجرایی روش های متنوع این کار را در نظر بگیرند. هزینه های اجرایی شامل ترجمه، هزینه های وقت سفارت، هزینه سفارت بابت خدمات، هزینه های سفر و هزینه های زندگی می باشد. هزینه وقت سفارت اسپانیا به صورت معمول برای اقدام حدود ۸۰ یورو تخمین زده می شود. در ادامه به هزینه های سفر و زندگی اشاره شده است.

هزینه های سفر با اسپانیا

هزینه بلیط هواپیما برای مهاجرت به اسپانیا به عنوان یکی از هزینه های سفر به حساب می آید. سفر به اسپانیا به صورت معمول با یک توقف در شهرهای دوحه و یا امارات همراه است. در حال دو ایرلاین قطر ایرلاین و Emirates پرواز به کشور اسپانیا را دارند. متوسط هزینه های بلیط برای سفر به اسپانیا بین ۸ تا ۱۲ میلیون می باشد.

هزینه های زندگی در اسپانیا

با توجه به هر روش مهاجرتی، افراد می بایست هزینه های زندگی در اسپانیا را تامین نمایند. هزینه های زندگی در کشور اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی معقول می باشد و متوسط هزینه های ماهانه بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو در نظر گرفته می شود. هزینه های زندگی برای افراد متاهل متناسب با جدول ذیل افزایش می یابد.

مواردمیزانهزینه
غذا در رستورانیک وعده۱۰ یورو
برنجیک کیلو۰٫۹۹ یورو
گوشتیک کیلو۱۰٫۶۱ یورو
حمل و نقلماهانه۴۰ یورو
اینترنت، گاز، برق و آبماهانه۱۵۰ یورو
اجاره ملکماهانه۵۰۰ تا ۶۵۰ یورو

راحت ترین و بهترین روش مهاجرت به اسپانیا

راحتترین و بهترین روش مهاجرت به اسپانیا را می توان از منظرهای مختلف مورد بررسی قرارداد. سرعت اقدام، هزینه های پایین اقدام، درصد شانس موفقیت و بسیاری از فاکتورهای دیگر تاثیرگذار می باشند. از همین رو تمامی روش های عنوان شده را مورد بررسی قرار می دهیم و بهترین مزیت این روش ها را به اشتراک می گذاریم.

روش مهاجرت به اسپانیامزیت اقدام
مهاجرت به اسپانیا از طریق کارکم هزینه ترین روش مهاجرت به اسپانیا می باشد.
مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیلکم ریسک ترین روش
مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاریساده ترین و بدون شرایط به خصوصی امکان پذیر می باشد.
مهاجرت به اسپانیا از طریق خرید ملکسریع ترین روش مهاجرت به اسپانیا
مهاجرت به اسپانیا از طریق تمکن مالیبه واسطه عدم انتقال سرمایه به کشور اسپانیا، بسیار محبوب می باشد.
مهاجرت به اسپانیا از طریق تولد فرزندیکی از راحتترین روش های برای کسب اقامت اسپانیا
مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواجراحتترین روش مهاجرت به اسپانیا
مهاجرت به اسپانیا از طریق پناهندگییکی از راحتترین روش های برای کسب اقامت اسپانیا

مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا

هر یک از روش های مهاجرت به اسپانیا با چالش هایی همراه است و در این بخش به مزایا و معایب کلی مهاجرت به این کشور اشاره می شود. عنوان مزایا و چالش های ممکن، کمک شایانی به علاقه مندان به مهاجرت به اسپانیا می کند. در ادامه برخی از این نکات عنوان شده است.

مزایا

 1. یکی از برترین مزایای مهاجرت به اسپانیا مبحث آب و هوای مناسب این کشور می باشد.
 2. حضور در اتحادیه اروپا و شینگن
 3. حق ورود همراه که شامل همسر و فرزندان می شود.
 4. هزینه های زندگی در اسپانیا مقرون به صرفه می باشد.

معایب

 1. نرخ بیکاری در کشور اسپانیا بسیار زیاد است.
 2. دانش زبان اسپانیایی برای زندگی در کشور اسپانیا الزامی می باشد و در صورت عدم دانش این زبان، شرایط زندگی دشواری در این کشور دارید.
 3. عدم استفاده از خدمات پزشکی رایگان
 4. میزان دستمزد در کشور اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین تر می باشد.
اقامت اسپانیا

مهاجرت، اقامت و تابعیت اسپانیا

با توجه به موارد عنوان شده، افراد قادر خواهند بود از روش های متفاوت برای مهاجرت به اسپانیا اقدام نمایند. شرایط اخذ اقامت دائم اسپانیا با طی کردن یک بازه زمانی و احراز شرایط به خصوصی طی می گردد. دانشجویان با تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار می توانند برای اقامت دائم اسپانیا اقدام نمایند. متخصصان که از روش تحصیل و یا مستقیما برای کار در اسپانیا اقدام کرده باشند، با سه سال کار، پرداخت مالیات و عدم سوابق کیفری به ان مهم دست پیدا می کنند.

در خصوص روش های ازدواج، تولد و پناهندگی، افراد پس از سپری کردن بازه زمانی ۶ الی ۱۲ ماه می توانند برای اقامت دائم اقدام نمایند. در این روش های عنوان شده، بازه های کسب اقامت در سریع ترین زمان ممکن صورت می گیرد.

ویزای سرمایه گذاری، خرید ملک و یا تمکن مالی در ابتدا یک ویزای ۱ ساله به افراد تعلق می گیرد و پس از سپری کردن یک بازه ۵ ساله و احراز شرایط مورد نظر که هر کدام به تفضیل مورد بررسی قرار گرفت، به اقامت دائم اسپانیا منجر می شود.

در راستا با تابعیت و یا شهروندی اسپانیا، شرایط برای همه روش های مهاجرت به اسپانیا به یک صورت می باشد. در صورت دریافت اقامت می توان برای تابعیت اسپانیا اقدام نمود. از مهم ترین شروط دریافت تابعیت می توان به دانش زبان اسپانیایی، حفظ سرود این کشور و حضور فیزیکی در این کشور اشاره کرد.

شرایط پناهندگی اسپانیا

پادکست مقاله پناهندگی اسپانیا

این مطلب صرفاً جهت آگاهی شما عزیزان از شرایط، قوانین و روش های مربوط به پناهندگی در کشور اسپانیا گردآوری و ارائه گردیده، لازم به ذکر است مجموعه آریاناپارس در این زمینه هیچگونه فعالیت و خدماتی ارائه نمی دهد.

اسپانیا با مساحتی بیش از ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر حدود ۵۰ میلیون نفر پنجمین کشور بزرگ قاره اروپا به شمار می آید، این کشور نوزدهمین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می گردد و دارای سطح بالای استانداردهای زندگی و نرخ کم بیکاری بین شهروندان خود است.

در حال حاضر بیش از ۱۳ درصد از جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل می دهند، اگرچه طی سال های اخیر اکثراً مقاصد دیگری نظیر انگلستان، آلمان، کانادا، استرالیا و … برای پناهجویان بیشتر مورد توجه بوده است، ولی با این وجود همچنان شاهد مهاجرت به اسپانیا از طریق پناهندگی هستیم. در سال گذشته بیش از ۵۰۰۰ درخواست پناهندگی به اداره مهاجرت این کشور ارائه شده است که بیشتر این افراد پناهجویانی از مراکش و کشورهای آفریقایی می باشند.

پناهندگی اسپانیا

پناهجویان می توانند هنگام رسیدن به اسپانیا اعلام درخواست پناهندگی اسپانیا را به پلیس مرزی این کشور ارایه نمایند. قانون پناهندگی اسپانیا امکانی برای سفیران اسپانیایی در خارج از کشور فراهم کرده است که بتوانند درخواست پناهندگی متقاضیان را به دولت اسپانیا اعلام کنند. سفرای اسپانیا در سایر کشورها، نسبت به دریافت درخواست پناهندگی در اسپانیا و انعکاس به اداره مهاجرت اقدام می نمایند. وزارت کشور اسپانیا تنها مسئولیت رسیدگی به پناهندگی در اسپانیا را دارد، پرونده پناهجو در اسپانیا توسط وزارت کشور اسپانیا بر اساس کمیته بین المللی وزرا برای پناهندگی و پناه (CIAR) تعیین خواهد شد.

پناهندگی چیست؟

پناهجو یا متقاضی پناهندگی به فردی اطلاق می‌شود که در کشور خود بنا به دلایلی نظیر مشکلات سیاسی، مذهبی، اجتماعی، قومیتی، جنسی و … در خطر شکنجه یا مرگ قرار دارد و امکان ادامه زندگی در شرایط معمول را ندارد. از این رو طبق قانون کنوانسیون حقوق بشر ۱۹۵۱ و سایر قوانین پناهندگی مانند کنوانسیون حقوق بشر اروپا این افراد با ارائه درخواست پناهندگی به اداره مهاجرت کشور مورد نظر در صورت تائید امکان زندگی و بهره مندی از حقوق پناهندگی را خواهند داشت.

روش های اخذ پناهندگی اسپانیا

اخذ پناهندگی اسپانیا معمولاً روش های گوناگونی دارد. دولت اسپانیا یک برنامه حمایتی برای افرادی که از طریق پناهندگی به اسپانیا مهاجرت نموده اند و درخواستشان در حال بررسی است در نظر گرفته که شامل نیازهای اساسی آنها مانند مسکن، غذا، مشاوره و خدمات درمانی است. تعداد زیادی از افراد که به علت بحران های اخیر در خاورمیانه و آفریقا از طریق پناهندگی به اسپانیا مهاجرت نموده اند تحت حمایت تکمیلی یا بشر دوستانه قرار گرفتند و پناهندگی کامل به آنها اعطاء نشد است.

پناهندگی اسپانیا

معمولاً پس از بررسی مدارک و کیس پناهجویان جواب نهایی به این افراد ابلاغ خواهد شد که ۴ حالت برای این جواب وجود دارد:

 • اعطای پناهندگی اسپانیا
 • رد پناهندگی اسپانیا
 • اعطای حمایت تکمیلی یا فرعی، این نوع پناهندگی برای افرادی است که در صورت بازگشت به کشور خود در معرض خطراتی نظیر اعدام، شکنجه، آزار و اذیت و … قرار می گیرند، اما امکان اعطای پناهندگی طبق روال رسمی برای این افراد وجود ندارد.
 • حمایت ویژه برای مقاصد بشر دوستانه، این حمایت برای افرادی است که طبق روال عادی پناهندگی به آنها اعطا نمی گردد ولی بر اساس قوانین بشر دوستانه با درخواست پناهندگی این افراد موافقت می گردد. معمولاً این نوع حمایت از افراد آسیب پذیر مانند زنان باردار، افراد سالخورده یا کودکان زیر سن قانونی صورت می گیرد.

لازم به ذکر است مهاجرت از طریق پناهندگی امری خطرناک و غیرقابل پیش بینی به شمار می آید، از این رو مجموعه آریاناپارس هیچگونه فعالیت و خدماتی در ارتباط با مهاجرت از طریق پناهندگی ارائه نمی دهد.

معایب پناهندگی اسپانیا

یکی از بزرگترین مشکلات پناهجویان در اسپانیا رد درخواست متقاضیان پناهندگی از سوی دولت اسپانیا است. در حال حاضر از هر ۱۰ درخواست فقط با ۳ درخواست متقاضیان پناهندگی اسپانیا موافقت می گردد، در واقع ۷۰ درصد پناهجویان مجبور به ترک خاک اسپانیا می باشند.

بین سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۸ به علت شرایط مساعد اقتصادی، بسترهای مناسب مالی و موقعیت های شغلی فراوان اسپانیا یکی از کشورهای پیشرو جهت پذیرش مهاجران قانونی و غیر قانونی بود اما در اثر رکود سنگین اقتصادی در سال ۲۰۰۸ و فروپاشی بخش اصلی رونق اقتصادی این کشور یعنی ساخت و ساز و بخش های مهم دیگر موجب از دست رفتن هزاران موقعیت شغل شد که اکثر این مشاغل در اختیار مهاجران قانونی و غیر قانونی بود.

معایب

با از دست رفتن موقعیت های شغلی و عدم تمدید مجوز کار از سوی دولت اسپانیا اقامت در این کشور برای مهاجران بسیار دشوار و در بعضی از موارد غیر ممکن شد. با وجود بحران اقتصادی سال های اخیر برخورد مردم اسپانیا نیز با مهاجران نسبت به سال های قبل بسیار متفاوت و در بعضی از مواقع حتی خشن شده است. از این رو با توجه به شرایط فعلی بسیاری از پناهجویان کشورهای دیگر را برای مهاجرت در الویت قرار می دهند.

شرایط دریافت حقوق پناهندگی اسپانیا

کشور اسپانیا موظف است نسبت به فراهم نمودن کارت شناسایی، صدور مدارک سفر، مجوز کار، مجوز اقامت به صورت قانونی، بهره مندی از خدمات اجتماعی، بهره مندی از خدمات تحصیلی، بهره مندی از مراقبت های بهداشتی، دسترسی به برنامه های اجتماعی و بازگشت داوطلبانه، بهره مندی از حقوق انتقال و جابه جایی، و پیوستن مجدد به خانواده اقدام نماید.

این شرایط شامل حال افرادی می شود که پناهندگی اسپانیا را دریافت نموده باشند. از این رو این افراد ملزم به ارائه مدارک و دلایلی می باشند که اثبات کند در کشور خود بنا به دلایلی نظیر مشکلات اجتماعی، سیاسی، مذهبی، نژادی، عضویت در گروه های خاص و … در معرض خطر و تهدید قرار دارند.

شرایط

همان طور که برخی از افراد می توانند از راه پناهندگی برای بهره مندی از شرایط عادی و رفاهی لازم برای زندگی استفاده کنند، برخی از افراد نیز امکان بهره مندی از این روش را نخواهند داشت که شامل موارد زیر می گردد:

 • متقاضیانی که تحت حمایت آژانس های سازمان ملل واقع شده اند و افرادی که عضو امور پناهندگان کمیساریای عالی سازمان ملل می باشند مستثنا می باشند.
 • متقاضیانی که از کشور محل اقامت خود حقوق و تعهدات خاصی دریافت می نمایند که از ملازم اتباع آن کشور می باشد.
 • افرادی که مرتکب جرم علیه صلح، جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت، جرائم سازمان یافته و … مخالف با قوانین اسپانیا می باشند.
 • افرادی که دست به اقداماتی مخالف اصول و قوانین سازمان ملل زده باشند و مرتکب جرم شده باشند.
 • افرادی که مبتنی بر دلایل موجه نظیر جرائم کیفری برای امنیت داخلی دولت اسپانیا تهدید جدی محسوب شوند.

با توجه به خطرات و شرایط نا مطلوب مهاجرت از طریق پناهندگی توصیه مشاورین آریاناپارس به متقاضیان مهاجرت به استرالیا جایگزین نمودن روش های قانونی و مطمئن با شرایط بسیار مطلوب نسبت به پناهندگی است که در ادامه با برخی از این روش ها آشنا خواهیم شد.

جایگزین نمودن روش های قانونی مهاجرت نسبت به پناهندگی

مهاجرت از طریق پناهندگی بدون شک بسیار خطرناک، هزینه بر و غیر قابل پیش بینی می باشد، در واقع بدترین انتخاب جهت مهاجرت پناهندگی است. قطعاً برای مهاجرت به اسپانیا و سایر کشورهای جهان روش های بسیار مطمئن تر و مناسب تری نسبت به پناهندگی وجود دارد. همواره افراد بسیاری از روش های کاملاً قانونی و مناسب نظیر، ویزای کار اسپانیا، تحصیل در اسپانیا و سرمایه گذاری در این کشور به اسپانیا مهاجرت می نمایند.

جدا از خطرات و مشکلات فراوان مهاجرت از طریق پناهندگی نکته قابل توجه این است که روشهای قانونی باعث می شود دید کشور مقصد به فرد کاملا مثبت باشد و فرد از امکانات و شرایط ایده آل کشور مقصد مانند اتباع آن کشور برخوردار باشد.

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل روش بسیار متداول و مطمئنی است. تحصیل در دانشگاه های کشور اسپانیا هزینه بسیار کمی دارد و حتی در برخی از دانشگاه های اسپانیا تحصیل کاملاً رایگان می باشد. از این رو دانشجویان فراوانی از سرتاسر جهان خواهان تحصیل در اسپانیا و استفاده از امکانات آموزشی این کشور با پرداخت هزینه اندک می باشند.

مهاجرت کاری به اسپانیا

مهاجرت از طریق کار یکی از پرطرفدارترین روش های مهاجرتی است. برای دریافت ویزای کار اسپانیا و مهاجرت به این کشور به جاب آفر (پیشنهاد کار) نیاز دارید.

اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک

به دنبال رکود اقتصادی کشور اسپانیا در سال های اخیر دولت این کشور اقدام به ارائه تسهیلاتی جهت کمک به شرایط اقتصادی کشور نموده است. این تسهیلات شامل خرید ملک در اسپانیا، سرمایه گذاری، ثبت شرکت و … می باشد که در مقاله پیش رو، هدف بررسی دریافت اقامت دائم اسپانیا از طریق خرید ملک می باشد.

افرادی که سرمایه کافی برای خرید املاک برای مهاجرت به اسپانیا را داشته باشند قادر خواهند بود برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام نمایند و از تمامی مزایای شهروندی این کشور بهره مند گردند و از آنجایی که کشور اسپانیا در اتحادیه اروپا قرار دارد اخذ اقامت دائم این کشور به معنای ورود به سایر کشورهای اروپائی می باشد.

خرید ملک در اسپانیا تضمینی بر اخذ ویزای بلند مدت این کشور برای متقاضی اصلی و اعضای خانواده او می باشد، اقامت در اسپانیا مزایای اقامت در اتحادیه اروپا را به همراه دارد و مالک و همراهانش اجازه تحصیل و کار را در کشور اسپانیا خواهند داشت.

راه های خرید ملک در اسپانیا جهت اقامت

در حال حاضر دو روش برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک وجود دارد

خرید ملک به مبلغ ۵۰۰۰۰۰ یورو به بالا

مهاجرت از طریق سرمایه گذری با خرید ملک با مبالغ ۵۰۰۰۰۰ یورو به بالا که با نام ویزای طلایی نیز شناخته می شود از جمله روش های دریافت اقامت دائم این کشور می باشد. در این بخش افراد بدون بهره گیری از هیچ گونه وام بانکی در بخش ملک سرمایه گذاری می نمایند.

خرید ملک می تواند به هر تعدادی با این مبلغ صورت گیرد که در مجموع خرید باید بالاتر از پانصد هزار یورو باشد. این روش از سرعت بالایی برخوردار است و فرد احتیاجی به حضور ۶ ماهه در کشور اسپانیا نخواهد داشت. در این روش افراد اقامت اتحادیه اروپا را نیز بدست خواهند آورد و امکان سفر به تمامی کشورهای عضو شینگن نیز وجود خواهد داشت.

خرید ملک با متراژی به اندازه اعضای خانواده

در این روش متقاضی متناسب با تعداد اعضای خانواده خود ملکی را خریداری می نماید و قادر به استفاده از وام بانکی نیز می باشند. متراژ ساختمان در این روش اهمیت بیشتری نسبت به مبلغ پرداختی دارد. به عنوان مثال یک خانواده ۴ نفره به آپارتمانی به متراژ ۸۰ متر حداقل احتیاج دارد. مدت زمان لازم جهت اخذ این نوع اقامت ۱ تا ۳ ماه می باشد و اقامت اخذ شده از این طریق بدون اجازه کار می باشد یعنی متقاضی مورد نظر اجازه کار در کشور اسپانیا را نخواهد داشت.

بهترین شهرها برای خرید ملک در اسپانیا

همانطور که می دانید آب و هوای اسپانیا و طبیعت آن زبانزد خاص و عام است و برای ایرانیانی که در کشور خود چهار فصل را تجربه می کنند، اسپانیا یکی از بهترین گزینه ها برای خرید ملک در اروپا و زندگی می باشد. همین موارد باعث شده است تا بسیاری از افراد، از بین کشورهای اروپائی با کیفیتی که در این قاره وجود دارد اسپانیا را برای مهاجرت خود به طرق مختلف انتخاب نمایند.

مادرید

مادرید به عنوان پایتخت کشور اسپانیا یکی از بهترین شهرها برای خرید ملک می باشد چرا که هم به عنوان پایتخت از امکانات خوبی برخوردار است و هم جاذبه های دیدنی و خاطره انگیز بودن خیابان های آن، مادرید را به مکانی جذاب برای زندگی تبدیل کرده است.

طبق آمار کمیته اطلاعات اتحادیه اروپا، مادرید جزو امن ترین پایتخت های قاره اروپا محسوب می شود. خدمات درمانی در مادرید نیز از شرایط مطلوبی برخوردار است و همچنین وجود مراکز علمی و آموزشی با کیفیت نیز می تواند فرزندانتان را در مسیر تحصیلی مطلوبی قرار دهد.

ماربیا

ماربیا شهری در منطقه کوستادل در اسپانیا می باشد که در گذشته تنها افراد مشهور و پولدار در این شهر زندگی می کردند ولی در حال حاضر فرصت های سرمایه گذاری در این منطقه در اختیار همه افراد قرار دارد.

زمین های گلف در ماربیا و زمستان ها و تابستان های دلپذیر هر کدام به جذابیت های این منطقه افزوده است، ماربیا در گذشته منطقه ای کوچک برای ماهیگیری بوده است که در حال حاضر به منطقه ای توریستی تبدیل شده است که سالانه گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند.

جذابیت های توریستی، برندهای معروف دنیا، حضور چهره های سر شناس در این منطقه توریستی آن را به مکانی تبدیل کرده است که شاید با یک بار دیدنش علاقه مند به زندگی در آن شوید.

بارسلونا

بارسلونا پس از مادرید بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر اسپانیا می باشد که دومین مرکز تجاری اسپانیا نیز لقب گرفته است و دارای یکی از مجهزترین بنادر تجاری در اروپا می باشد.

وجود ورزشگاه نیو کمپ سالانه طیف گسترده ای از فوتبال دوستان را به سمت این شهر می کشاند تا به تماشای بازی تیم مورد علاقه خود یعنی بارسلونا بروند. همچنین فرودگاه این شهر از اعتبار خاصی برخوردار است و مراودات تجاری و صنعتی مهمی در این شهر صورت می گیرد.

بنابراین اگر به دنبال راه اندازی بیزینسی پس از خرید ملک در اسپانیا می باشید و یا به دنبال این هستید که فرزندانتان پس از اتمام تحصیل شرایط کاری بهتری داشته باشند، بارسلونا انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

مدارک لازم برای دریافت اقامت از طریق خرید ملک

برای دریافت اقامت از این طریق احتیاج به مدارکی دارید که پس از آماده سازی این مدارک می توانید برای انجام این کار اقدام نمایید. این مدارک را به اختصار عنوان می کنیم.

 • گواهی مبنی بر موجودی بانکی معادل ۵۰۰۰۰۰ یورو
 • داشتن پاسپورت معتبر
 • گواهی عدم سوء پیشینه متقاضی
 • ویزای توریستی ۳ ماهه
 • سند ملکی
 • گواهی آزمایش های پزشکی

مزایا و معایب اقامت از طریق خرید ملک در اسپانیا

خرید ملک در کشورهای اروپائی را گاها می توان یکی از مطمئن ترین و سریع ترین روش های مهاجرتی دانست چرا که منجر به اقامت دائم در کشورهای اروپائی خواهد شد. در کنار مزیت های خرید ملک بسیاری از افراد این روش را مناسب ترین مسیر برای دریافت اقامت نمی دانند چند مزیت و معایب خرید ملک در اسپانیا را برایتان عنوان می کنیم تا با آگاهی بیشتری برای این پروسه مهاجرتی اقدام نمایید.

 • امکان سفر نا محدود به حوزه شینگن
 • گشایش حساب های بانکی و اخذ کارت های اعتباری
 • داشتن حق سکونت در کشور اسپانیا
 • امکان دریافت اقامت برای کشورهای حوزه شینگن
 • عدم نیاز به راه اندازی کسب و کار در کشور اسپانیا
 • امکان دریافت اقامت دائمی
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان در کشور اسپانیا
 • مالکیت صد در صد ملک به نام خریدار
 • سهولت در اخذ ویزای سایر کشورها
 • امکان اخذ تابعیت کشور اسپانیا پس از ۱۰ سال
 • امکان زندگی در کشوری امن و زیبا با استانداردهای بالای زندگی

موارد بالا را می توان جزو مزایای دریافت اقامت از طریق خرید ملک در اسپانیا دانست ولی هزینه های بالای لازم برای انجام این کار، عدم امکان به همراه بردن اعضای خانواده در سال اول، الزام به زندگی در کشور اسپانیا به مدت ۶ ماه و چالش های تبدیل ویزای مولتی اسپانیا به اقامت دائم را می توان از معایب اقدام از این روش دانست.

کشور اسپانیا به نسبت سایر کشورهای اروپائی شرایط جستجوی کار ضعیف تری دارند، بدین معنا که ممکن است نتوانید برای کار در اسپانیا شغل مورد نظرتان را بیابید، بنابراین اسپانیا را به عنوان مقصد کاری خود در نظر نگیرید بلکه باید بیزینسی را در این کشور راه اندازی نمایید تا به تمدید ویزای شما نیز کمک بیشتری شود.

فرایند دریافت اقامت از طریق خرید ملک

در فرآیند دریافت اقامت از طریق خرید ملک ابتدا ویزای ۳ ماهه توریستی دریافت خواهید کرد که در طی این مدت زمان می توانید اقدام به خرید ملک نمائید. پس از عقد قرار داد خرید ملک، باید از دفاتر اسناد رسمی نوبتی دریافت کنید و کدی موسوم به (NIE (Número de identidad de extranjero را از اداره پلیس درخواست کنید. این کد برای انجام اور مالیاتی و مالی در اسپانیا برای هر شخص حقیقی احتیاج می باشد.

همانطور که می دانید زمانی که اقدام به خرید ملکی نمایید بایستی استعلام هایی از شهرداری، اداره دارائی، اداره آب و اداره برق دریافت کنید تا در روز مقرر تمامی این مدارک را به دفتر اسناد رسمی تحویل دهید تا سند مورد نظر به نام شما ثبت شود.

پس از اتمام این مراحل سند ملک مورد نظر به نام شما ثبت خواهد شد و با ارائه مدارک لازم به سفارت اسپانیا می توانید اقامت ۱ ساله خود را دریافت کنید و پس از طی ۳ الی ۶ ماه به شما ویزای یک ساله مولتی داده خواهد شد.

پروسه دریافت اقامت از طریق ملک ممکن است بین ۱۰ الی ۱۵ ماه طول بکشد.

روش تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم

برای تمدید اقامت اسپانیا باید طی مدت ۵ سال ملک خریداری شده را حفظ نمایید و در هیچ بازه زمانی نباید کمتر از ۹۰ روز از ۱۸۰ روز را بیرون از اسپانیا زندگی کنید. تمدید ویزا سالانه اتفاق خواهد افتاد که با چالش هایی نیز همراه خواهد بود، صرفا به دلیل خرید ملک ویزای شما تمدید نخواهد شد بلکه باید برای دولت اسپانیا و اقتصاد کشور نیز منافعی را به ارمغان آورید.

پس از گذشت ۳ تا ۵ سال تمدید اقامت موقت، اقامت دائم به شما اعطا خواهد شد و پس از گذشت ۵ سال می توانید برای دریافت پاسپورت اقدام نمایید. همانطور که قبلا عنوان شد، تمدید اقامت در اسپانیا به سادگی اتفاق نمی افتد و باید علاوه بر خرید ملک نشان دهید که این اقدام شما برای دولت اسپانیا منافع دیگری را نیز در بر داشته است.

مجموعه آریاناپارس با همکاری وکلای مجرب در این زمینه و مشاورینی که در ساعات زیادی از روز آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند به شما توصیه می کند برای انجام هر پروسه مهاجرتی ابتدا با افراد با تجربه در این زمینه مشورت های مورد نیاز را داشته باشید تا بهترین تصمیم را در این زمینه بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر