...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا
آنچه در این مقاله خواهید خواند نمایش سرفصل ها

تحصیل در ایتالیا در چند سال گذشته و به خصوص با توجه به گرانی‌های اخیر و افزایش بی‌رویه نرخ ارز بیش از پیش مورد توجه متقاضیان ایرانی قرار گرفته است. درست است که تحصیل در ایتالیا مثل کشورهای آلمان و یا فرانسه رایگان نیست ولی انواع بورسیه‌هایی که در کشور ایتالیا به دانشجویان ایرانی داده می‌شود باعث ترغیب بسیاری از علاقمندان به مهاجرت در کشور عزیزمان شده است. 

با توجه به اهمیت موضوع تحصیل در ایتالیا برای جوانان ایرانی سعی کرده‌ایم در مقاله حاضر به مهم‌ترین سوالات مربوط به این حوزه پاسخ دهیم،سوالاتی نظیر: 

 • شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا چیست؟
 • هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر است؟
 • برای تحصیل ایتالیا چه مدارکی نیاز است؟
 • مراحل اقدام برای تحصیل در ایتالیا چیست؟
 • آیا می‌توان بدون هزینه در ایتالیا تحصیل کرد؟
 • آیا ایتالیا ویزای همراه دارد؟

این سوال‌ها فقط بخش کوچکی از دغدغه‌های متقاضیان مهاجرت ایرانی به خصوص علاقه‌مندان به حوزه تحصیل در ایتالیا محسوب می‌شود.پس اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مند هستید،از شما دعوت می‌کنیم ادامه مقاله را به دقت مطالعه نمایید.

آمار و ارقام مربوط به تحصیل در ایتالیا 

بیاید با نگاه اجمالی با آمار و ارقام مربوط به حوزه تحصیل در ایتالیا،درک بهتری از درستی تصمیم یک متقاضی برای انتخاب این کشور به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی داشته باشیم. 

در ابتدا با نگاهی به ارقام مربوط به دانشگاه‌های ایتالیا درک بهتری از مراکز آموزشی این کشور و سپس با بررسی اعداد مربوط به دانشجویان خارجی به خصوص دانشجویان ایرانی در کشور ایتالیا،اقبال دانشجویان ایرانی به تحصیل در ایتالیا را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آمار مربوط به دانشگاه‌های ایتالیا 

ایتالیا با داشتن بیش از ۲۲۰۰۰ مرکز آموزشی برای تحصیلات ابتدایی و متوسطه و با داشتن ۹۲ دانشگاه فعال در مقاطع دانشگاهی جز یکی از فعال‌ترین کشورهای اروپایی ر حوزه آموزش محسوب می‌شود. 

بیش از ۱۹۵ دوره دانشگاهی در کشور انگلستان در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی به دانشجویان خارجی ارائه می‌شوند.

توزیع دانشگاه‌ها در شهرهای مختلف ایتالیا به صورت همگون است. 

این بدان معناست که به غیر از شهرهای بزرگ ایتالیا نظیر میلان و رم شهرهای دیگر ایتالیا، نظیر شهرهای تورین بولونیا پادوا و بسیاری دیگر از شهرهای این کشور نیز از حضور دانشگاه‌های بزرگ و سرشناس بهره‌مند هستند. 

آمار مربوط به دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در ایتالیا 

بر اساس آخرین آمار منتشر شده از وزارت علوم کشور ایتالیا،در حال حاضر نزدیک به ۱۱۰ هزار دانشجوی خارجی مشغول تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور ایتالیا هستند. 

این آمار زمانی جالب‌تر می‌شود که سیر افزایش تعداد دانشجویان خارجی را در ۱۰ سال گذشته مورد بررسی قرار دهیم. 

جدول زیر نشان دهنده تعداد دانشجویان خارجی در چند سال منتهی به سال (۲۰۲۳ یعنی زمان نگارش این مقاله) است. 

سال تحصیلیتعداد دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در ایتالیا
۲۰۲۲/۲۰۲۳۱۱۳,۰۶۰
۲۰۲۱/۲۰۲۲۱۳۷,۳۳۹
۲۰۲۰/۲۰۲۱۱۲۹,۸۲۹
۲۰۱۹/۲۰۲۰۱۲۰,۱۱۹
۲۰۱۸/۲۰۱۹۱۱۳,۵۷۳
۲۰۱۷/۲۰۱۸۱۰۵,۰۱۱
۲۰۱۶/۲۰۱۷۹۷,۵۰۸
۲۰۱۵/۲۰۱۶۸۹,۸۴۲

منبع اطلاعات سایت معتبر https://erudera.com

آمار مربوط به دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در ایتالیا 

در جدول زیر توزیع جمعیت دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در کشورهای ایتالیا را بر اساس ملیت دانشجویان مشخص می‌نماید قابل مشاهده است.

کشورتعداد دانشجو در ایتالیا
رومانی۱۱,۲۳۹
آلبانی۸,۳۵۷
چین۸,۰۵۳
ایران۷,۲۲۴
هند۵,۲۶۰
ترکیه۳,۸۹۲
مراکش۳,۷۰۵
روسیه۲,۹۲۵
اوکراین۲,۸۴۰

منبع اطلاعات سایت معتبر https://erudera.com

به غیر از کشورهای رومانی و آلبانی که به علت نزدیکی مسافت با کشورهای ایتالیا بیشترین تعداد دانشجوی خارجی در این کشور را دارند،دانشجویان ایرانی رتبه چهارم در فهرست بیشترین تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه ایتالیا را به خود اختصاص داده اند.

نکته جالب این آمار کشورهای چین و هندوستان هستند که علی رغم جمعیت ۱۲ برابری کشورشان در مقایسه با ایران،تقریباً تعداد دانشجوی برابری را مشغول به تحصیل در این کشور به خود اختصاص داده اند.

شاید این آمار خود گویای این مطلب باشد که تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان ایرانی و علاقه‌مندان به مهاجرت، یکی از پرطرفدارترین و جذاب‌ترین مقاصد تحصیلی به شمار می‌آید.

شرایط تحصیل در ایتالیا

فرایند تحصیل در ایتالیا، در دو مرحله کلی صورت می‌گیرد مرحله اخذ پذیرش از دانشگاه و مرحله اقدام برای ویزای تحصیلی کشور ایتالیا. 

در هر یک از این مراحل ،متقاضیان تحصیل در ایتالیا می‌بایست د شرایط خاصی را احراز نمایند.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا 

اگرچه پذیرش در مقاطع مختلف کشور ایتالیا شرایط متفاوتی را در بر دارد ولی به صورت کلی می‌توان چند شرط زیر را شرایط عمومی پذیرش در دانشگاه کشور ایتالیا دانست:

 • داشتن حداقل ۱۸ سال سن برای ورود به دانشگاه 
 • ارائه مدرک زبان برای دریافت پذیرش قطعی 
 • در اختیار داشتن مدرک اتمام دوره تحصیلات در دوره قبلی 

به صورت کلی دانشگاه‌های ایتالیا سخت‌گیری زیادی در بول دانشجویان خارجی از خود نشان نمی‌دهند. متقاضیان می‌توانند امیدوار باشند در صورتی که معدل دوره تحصیلی قبلی آنها قابل قبول باشد،با شانس قابل توجهی مسیر پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا را با موفقیت سپری نمایند.

شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا 

در مرحله سفارت ایتالیا و درخواست برای ویزای تحصیلی ایتالیا هم،با پیچیدگی‌هایی که برخی از کشورها پیش روی متقاضیان ویزای تحصیلی قرار می‌دهند روبرو نیستیم. 

به صورت کلی می‌توان مهم‌ترین شروط دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا را به صورت تیتروار به این شکل بیان کرد: 

 • داشتن پذیرش از یک دانشگاه ایتالیایی 
 • ارائه مدارک هویتی مورد نیاز 
 • ارائه تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی 

این سه شرط شاید آنچنان هم انجام نشدنی نباشد. البته این بدان معنا نیست که تمامی درخواست‌های ویزای تحصیلی در ایتالیا با موفقیت مواجه می‌شوند.

مزایای تحصیل در ایتالیا 

بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده در سایت‌های معتبر جهانی هم اکنون بیش از ۴۵۰۰ دانشجوی ایرانی در ایتالیا مشغول به تحصیل می‌باشند.

این در حالی است که تعداد دانشجوهای خارجی مشغول به تحصیل در ایتالیا عددی نزدیک به ۹۵ هزار نفر تخمین زده می‌شود.

در این بخش از مقاله ی‌خواهیم به بررسی عللی که باعث شده است نزدیک به ۵ درصد از دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در ایتالیا ایرانی باشند، بپردازیم.

دلیل اول ارزانی! 

شاید اگر هزار و یک دلیل برای تمجید از ایتالیا و به خصوص تحصیل در ایتالیا را به صف کنیم،مجموع همه این دلایل برابر با هزینه تحصیل در ایتالیا برای یک ایرانی نباشد. 

اگرچه دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل دانشجویان خارجی مستلزم پرداخت هزینه است ولی کمک هزینه‌های مشخصی که دولت ایتالیا برای افراد با توان کم مالی تعیین کرده است،باعث شده تا ایتالیا حتی از کشورهای با تحصیل رایگان هم ارزان‌تر باشد.

این کمک هزینه‌ها معمولاً علاوه بر شهریه دانشگاه،بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجویان را نیز پوشش می‌دهد. 

عملاً می‌توان گفت شاید فارغ التحصیلی در دانشگاه آزاد ایران یلی ارزان‌تر از فارغ التحصیلی در یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا نیست! 

دلیل دوم سادگی پذیرش 

همه خوبی‌های تحصیل در ایتالیا به ارزان بودن و خلاصه نمی‌شود،برای بسیاری از افرادی که نمی‌خواهند فرایندهای سختگیرانه ویزای کشورهایی نظیر آمریکا را طی کنند و یا چالش‌هایی نظیر چالش زبان آلمانی برای تحصیل در آلمان را به عنوان سدی بزرگ در مسیر مهاجرت تحصیلی ببینند،ایتالیا یک راه حل ساده و دست یافتنیست. 

گپ تحصیلی ،معدل پایین و فقدان مدرک زبان در پرونده در ابتدای فرایند پذیرش شاید هر کدام مانعی برای ادامه یافتن فرایند اپلای در بسیاری از کشورها باشد ولی در ایتالیا،مسیر ساده‌تر از آن است که فکرش را می کنید.

دلیل سوم آفیسرهای مهربان 

میزان ریجکتی بالای ویزاهای تحصیلی در بسیاری از کشورها یک دغدغه بسیار جدی در فرایند مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شود.

دغدغه‌ای که شاید باعث می‌شود تا یک متقاضی مهاجرت تحصیلی زمان بسیار زیادی را صرف اقدام برای ویزای یک کشور نماید و در نهایت پس از چندین مرتبه تلاش چیزی غیر از یک تلاش ناموفق عایدش نشود.

اما آفیسرهای ویزای ایتالیا،خیلی دانشجویانی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند را مایوس نمی‌کند. 

به عنوان یک متقاضی تحصیل در ایتالیا ‌می توانید اطمینان داشته باشید که اگر حداقل‌های مورد نیاز سفارت را فراهم نمایید،احتمالاً چالشی در دریافت ویزای تحصیلی نیز نخواهید داشت.

چالش‌های تحصیل در ایتالیا 

در مقابل همه خوبی‌هایی که در رابطه با تحصیل در ایتالیا مطرح نمودیم،این مقوله نیز مانند سایر تصمیم‌هایی که ممکن است پیش روی یک متقاضی مهاجرت باشد ممکن است چالش‌هایی را برای وی ایجاد نماید. 

در این بخش می‌خواهیم چالش‌ها و یا به عبارت دیگر معایب تحصیل در ایتالیا را مورد بررسی قرار دهیم. 

چالش اول کار دانشجویی 

درست است که دولت ایتالیا به دانشجویان خارجی کمک هزینه‌ای برای زندگی اعطا می‌نماید،ولی این مسئله باعث نمی‌شود تا دانشجویان در حین تحصیل به فکر کار دانشجویی نیفتند. 

با توجه به بافت جمعیت ایتالیا از لحاظ سنی و عقبه فرهنگی تاریخی این کشور،معمولا یافتن کار دانشجویی برای افرادی که بومی نیستند،خیلی ساده نیست. 

شاید پیدا کردن کارهای دانشجویی در کشورهایی نظیر کانادا و یا انگلستان که در کمتر از چند هفته پس از ورود دانشجو صورت می‌پذیرد،در کشور ایتالیا حداقل در یک بازه زمانی کوتاه محال باشد. 

چالش دوم زبان ایتالیایی 

ایتالیایی‌ها خیلی دوست ندارند از زبان انگلیسی در مکالمات روزمره خود استفاده نمایند. اگرچه بیشتر مردم ایتالیا زبان انگلیسی را می‌فهمند و حساسیت کمتری بر روی حس ناسیونالیستی (میهن پرستی) خود روی زبان ایتالیایی به نسبت فرانسوی‌ها در رابطه با زبان فرانسوی دارند،باز با این حال اگر زبان ایتالیایی را تا حد کمی ندانید ممکن است در امورات روزمره خود دچار چالش شوید. 

چالش سوم برای خانواده‌ها 

یکی از مشکلات تحصیل در ایتالیا که شاید دانشجویان مجرد آن را حس نکنند،قوانین ایتالیا برای ممانعت از ورود همراه در حین تحصیل است.

همین مسئله باعث شده است تا دانشجویان متاهل یا با اختلاف زمانی نسبتاً طولانی وارد کشور ایتالیا شوند و یا در برخی از موارد ایتالیا را به خاطر همین دلیل از گزینه‌های مورد نظر خود جهت انجام مهاجرت تحصیلی حذف نمایند.

سیستم آموزشی ایتالیا

بیایید در ابتدا در رابطه با سیستم آموزشی ایتالیا صحبت کنیم. آموزش در کشور ایتالیا از یک سیستم یک پارچه تشکیل شده است. سال تحصیلی در ایتالیا به دو ترم تقسیم می شود. ترم اول از سپتامبر تا فوریه برگزار می شود و ترم دوم در ماه فوریه آغاز می شود و در ماه ژوئیه به پایان می رسد.

همانند سایر کشورهای جهان سیستم آموزشی ایتالیا چه به دانشجویان داخلی و چه به دانشجویان خارجی  دو مقطع پیش از دوره‌های دانشگاهی و دوره‌های دانشگاهی آموزش می دهد.

در ادامه به یک دسته‌بندی کلی ر رابطه با نظام آموزشی ایتالیا می‌پردازیم.

تحصیل در ایتالیا برای دانش آموزان 

اگرچه تعداد دانش آموز زیادی برای تحصیل در ایتالیا به خصوص برای مقاطع دبستان، راهنمایی و یا دبیرستان قدام به اخذ پذیرش نمی‌نماید،ولی ممکن است،آشنایی با مقاطع تحصیلی قبل از دانشگاه برای شناخت بهتر از شرایط تحصیل در ایتالیا برای متقاضیان مفید باشد.

مقطع کودکستان در ایتالیا

مقطع کودکستان اولین مرکز آموزشی در کشور ایتالیا که کودکان قادر خواهند بود از سن ۳ سالگی در این مرکز مشغول به تحصیل شوند. شرایط تحصیل در ایتالیا در مقطع کودکستان همانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا می باشد، بدین صورت که تحصیلات در این سن به هیچ وجه اجباری نیست. خانواده های دانش آموزان برای ایجاد حس مسئولیت پذیری، افزایش خلاقیت، پرورش برخوردهای اجتماعی و استقلال طلبی، فرزندان خود را در کودکستان ثبت نام می کنند.

تحصیل در مدارس ایتالیا

تحصیل در دبستان های ایتالیا

تحصیلات ابتدایی در کشور ایتالیا از شش سالگی شروع می شود. لازم به ذکر است که دوره ابتدایی اجباری بوده و مدت زمان این مقطع به صورت معمول ۵ سال به طول می انجامد که با توجه به سن ورود، کودکان تا ۱۱ سالگی در حال سپری کردن این دوره می باشند. مدارس در کشور ایتالیا به صورت دولتی و خصوصی خدمات تحصیلی را ارائه می نمایند. لازم به ذکر است دروس در این مدارس به زبان ایتالیایی ارائه می شود و دانش زبان، اصلی ترین رکن پذیرش مدارس دولتی است.

مدارس خصوصی، جای مناسبی برای خانواده هایی است که بدنبال تحصیل فرزندان به زبان انگلیسی می باشند. هزینه های این دسته از مدارس متناسب با شهر انتخابی متغیر می باشد. کلاس های درسی در مقطع ابتدایی در این مدارس بطور معمول از ۱۰ تا ۲۵ نفر تشکیل می شود. دانش آموزان در این مقطع دروسی همچون ریاضی، زبان ایتالیایی، زبان انگلیسی و جغرافیا را فرامی‌گیرند.

مقطع راهنمایی در ایتالیا

پس از اتمام دوره ابتدایی، دانش آموزان از سن ۱۱ سالگی وارد مقطع راهنمایی می شوند که طول این دوره تحصیلی ۳ سال می باشد. خانواده هایی که خواهان تحصیل رایگان در ایتالیا برای فرزندان خود هستند بهترین گزینه برای آنها مدارس دولتی می باشد.

در صورت انتخاب مدارس خصوصی ملزم به پرداخت هزینه متناسب با مدرسه انتخابی می باشند. در پایان هر سال، از دانش آموزان امتحانات مشخصی گرفته می شود تا مجوز ورود به سال بعد برای آنها صادر شود. دانش آموزان پس از سپری کردن هر سه سال باید در آزمون نهایی که شامل دروس سه سال راهنمایی مثل زبان، ریاضیات و علوم می باشد، شرکت کنند.

تحصیل در دبیرستان ایتالیا

دوره دبیرستان به عنوان آخرین مقطع تحصیل در ایتالیا قبل از دانشگاه شناخته می شود. مدت زمان این دوره بین ۳ تا ۵ سال است. در دو سال اول آموزش، دانش آموزان دروسی مثل زبان ایتالیایی، ادبیات، علوم، ریاضیات، زبان های خارجی، تاریخ، مطالعات اجتماعی و تربیت بدنی را آموزش می بینند.

دوره های دبیرستان به زبان ایتالیایی ارائه می شود و دانش آموزان باید مدرکی دال بر تسلط زبان ایتالیایی را به سفارت ارائه دهند. دوره های زبان ایتالیایی عموماً در سفارت برگزار می شود و از دیگر مراکز معتبری که می توان زبان ایتالیایی را در آنجا فراگرفت، مدرسه زبان ایتالیایی پیترودلاولا است.

تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان

مدارک تحصیلی در دوره های دانشگاهی در ایتالیا به شرح زیر است:

 • اولین دوره / Laurea: قابل مقایسه با مدرک کارشناسی.
 • برنامه های ویژه کارشناسی ارشد / Master Universitario di 1 ° Livello: معمولا یک سال تحصیل را شامل می شوند و دانشجویان را با دانش حرفه ای آشنا می کند.
 • برنامه های کارشناسی ارشد / Laurea Magistrale Ciclo Unico
 • دوره سوم / Dottorato di Ricerca: برنامه های سه ساله، PhDدر ادامه سعی می‌کنیم اندکی بیشتر در رابطه با مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاهی در ایتالیا صحبت کنیم.

تحصیل کارشناسی در ایتالیا

مدرک کارشناسی در ایتالیا به عنوان لوریا شناخته می شود. دانشجویان از ۱۸ تا ۳۰ سالگی قادر خواهند بود برای دوره های کارشناسی این کشور اقدام نمایند. این نکته بدین معناست که محدودیت سنی برای سفارت این کشور معنا ندارد و در صورت ارائه مدارک قابل استناد، می توانید برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام کنید.

دوره های تحصیلی در این کشور به زبان ایتالیایی برگزار می شود و دانشجویان برای ورود به دانشگاه نیازمند ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان ایتالیایی هستند. سفارت ایتالیا در تهران هر ساله کلاس های زبان ایتالیایی برگزار می کند که در طول ۳ ترم، سه کتاب (Espresso) تدریس می شود. هر ترم شامل ۲۳ جلسه ۲ ساعته و در سه روز هفته می باشد. در صورتی که دانشجو بتواند ۹۰ درصد نمره امتحان را کسب کند، می تواند برای پذیرش از دانشگاه های ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی به سفارت مراجعه کند.

دوره های زبان ایتالیایی در خاک ایتالیا نیز برگزار می شود و دانشجویان می توانند قبل از تحصیل، دوره ای را در این کشور سپری کنند. البته توصیه مشاورین آریاناپارس جهت مهاجرت تحصیلی به این کشور بدین گونه است که ابتدا در ایران مدرک زبان ایتالیایی را اخذ نموده و در نهایت اقدام به مهاجرت نمایند زیرا گذراندن دوره های کالج از شانس ویزای پایینی برخوردار می باشد.

کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

جذاب ترین مقطع تحصیلی در کشور ایتالیا، مقطع کارشناسی ارشد (Laurea Magistrale) است. کشور ایتالیا به عنوان برترین کشور برای زمینه سازی تحصیل در سایر کشورها شناخته می شود. این نکته بدین معناست که افرادی که بدنبال تحصیل و اخذ بورسیه در کشورهایی مثل انگلستان، کانادا، استرالیا و آمریکا می باشند، مقطع کارشناسی ارشد را در برترین دانشگاه های ایتالیا سپری می کنند تا با پر بار کردن رزومه خود شانس اخذ بورسیه را در کشورهای فوق افزایش دهند.

مدت دوره کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا دو سال است که دانشجویان با سپری کردن ۱۲۰ واحد درسی فارغ التحصیل می شوند. نکته حائز اهمیت، محدود نبودن دوره کارشناسی ارشد می باشد که دانشجویان زیادی مدت زمان تحصیل در این دوره را تا ۴ سال ادامه داده اند. در بعضی از رشته های تحصیلی مانند حقوق، فارموکولوژی، معماری و پزشکی، در دانشگاه های خاص یک برنامه پنج یا شش ساله کارشناسی ارشد (به نام Lauree Magistrali a Ciclo Unico) ارائه می شود.

تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا

دوره های دکترا در کشور ایتالیا (Dottorato di Ricerca) به طور معمول ۴ سال به طول می انجامد و دروس در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان در صورت اخذ نمره ۶٫۵ به بالا در آزمون آیلتس می توانند برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام نمایند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند کشور ایتالیا بهترین گزینه برای آنها می باشد زیرا شرایط بورسیه های تحصیلی در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی هموارتر است. بورسیه ها در کشور ایتالیا معمولاً با حقوق ماهیانه همراه است و دانشجویان در صورت تاییدیه استاد راهنما از آن بهره مند می شوند.

اقدام جهت اخذ بورسیه در مقطع دکترا، مستلزم انتخاب و تائید استاد راهنما ( Supervisor) می باشد. این مهم ترین قدم در اخذ بورسیه در مقطع دکترا در کشور ایتالیاست. دانشجویان رزومه های خود را می توانند برای اساتید مختلف ارسال کنند و از صلاحیت خود دفاع کنند اساتید پس از بررسی رزومه های ارسال شده، وقت مصاحبه ای را به صورت حضوری و یا برنامه های مجازی با دانشجوی مورد پسند خود تنظیم می کنند.

متقاضیان تحصیل در ایتالیا برای اخذ بورسیه شرایط اولیه ای را باید داشته باشند. از حداقل شرایط لازم برای اخذ بورسیه می توان به:

 1. معدل بالای ۱۷
 2. مدرک زبان انگلیسی (نمره ۶٫۵ آزمون آیلتس)
 3. توصیه نامه از اساتید برجسته
 4. مقالات بین المللی از جمله ISI و AAA
 5. پروپزال

اشاره کرد که با ارائه مدارک ذکر شده می توان شانس خود را افزایش داد. لازم به ذکر است، دانشجویانی که مقطع کارشناسی ارشد خود را در کشور ایتالیا و یا در دانشگاه های معتبر سپری کرده اند، شانس بالاتری برای اخذ بورسیه دارا می باشند.

دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا با داشتن چندین دانشگاه معتبر بخصوص در رشته های مهندسی جزو کشورهای برتر دنیا به شمار می رود. دانشگاه های کشور ایتالیا در رتبه بندی جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار می باشند. دانشگاه پلی تکنیک میلان به عنوان برترین آنها شناخته می شود. دانشگاه پلی تکنیک در رشته های مهندسی در میان ۳۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و از برترین رشته های آن می توان به مهندسی، عمران، کامپیوتر و معماری اشاره کرد.

از دیگر دانشگاه های برتر کشور ایتالیا می توان به دانشگاه پلی تکنیک تورین اشاره کرد که در میان ۵۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته های مهندسی قرار دارد. دانشگاه هایی همچون ساپینزا رم، فلورانس، بولونیا و پاویا گزینه های مناسبی برای تحصیل در ایتالیا می باشند که دانشجویان در صورت فراهم کردن شرایط می توانند اقدامات لازم را انجام دهند.

نام دانشگاهرتبه در QS
University of Bologna177
Politecnico di Milano177
Sapienza University of Rome203
University of Milan302
Politecnico di Torino348

بهترین رشته ها برای تحصیل در ایتالیا

پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در ایتالیا
طراحی محصولمطالعات مد
علوم کامپیوترامنیت سایبری
مهندسی عمرانمطالعات اروپا
حمل و نقلعلوم داده ها
مهندسی کنترل برق قدرتاقتصاد و ارتباطات برای مدیریت و نوآوری
هوش مصنوعی و رباتیکمهندسی عمران
زبان شناسیطراحی داخلی
علوم اعصابمهندسی الکترونیک
مهندسی هوانوردیمهندسی انرژی هسته ایی
مهندسی زمین شناسیطراحی دیجیتال مدیریت مهندسی
مهندسی فضامهندسی فیزیک
مهندسی موسیقیمهندسی اتوماسیون و کنترل ریاضیات
مهندسی شیمیبرنامه ریزی طراحی شهر

هزینه های تحصیل در ایتالیا

یکی از مهم ترین عوامل محبوبیت ایتالیا بین دانشجویان بین المللی علاوه بر دانشگاه های معتبر و امکانات آموزشی ایده ال هزینه های ناچیز تحصیل و زندگی در این کشور است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی به مراتب کمتر از دانشگاه های خصوصی ایتالیا خواهد بود، علاوه بر این شهروندان اتحادیه اروپا برای تحصیل در ایتالیا هزینه کمتری نسبت به شهروندان خارج از اتحادیه اروپا پرداخت می نمایند. به طور کلی هزینه تحصیل و اعزام دانشجو برای تحصیل در ایتالیا بسته به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود، در حال حاضر هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا به شرح ذیل می باشد.

مقطع تحصیلیهزینه سالیانه تحصیل
مدارس ایتالیا۴۰۰۰ الی ۲۵۰۰۰ یورو
کارشناسی در ایتالیا۵۰۰ الی ۴۰۰۰ یورو
کارشناسی ارشد در ایتالیا۸۰۰ الی ۵۰۰۰ یورو
دکتری در ایتالیا۰ الی ۵۰۰۰ یورو

به طور متوسط ​​دوره های کارشناسی در موسسات دولتی بین ۹۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال هزینه می شود. هزینه های سالانه در دانشگاه خصوصی معمولا از ۶۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ یورو می باشد.

هزینه های زندگی در ایتالیا

هزینه های زندگی در ایتالیا برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه می باشد که متناسب با سبک زندگی و شهر انتخابی متفاوت می باشد. هزینه اجاره مسکن بیشترین سهم را در هزینه ها به خود اختصاص داده است. از دیگر هزینه ها می توان به خوراک، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه های جاری اشاره کرد.

مراحل اخذ مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

برای تحصیل در ایتالیا، دانشجویان باید در ابتدای راه برای اخذ پذیرش و پس از آن وقت سفارت اقدام نمایند. گروه تحریریه آریاناپارس در این بخش به شرایط پذیرش و آمادگی مدارک برای مراجعه به سفارت ایتالیا پرداخته است.

مرحله اول: پذیرش

بصورت کلی زمان های پذیرش یا ددلاین دانشگاه های ایتالیا متفاوت می باشد. بازه های زمانی ارائه مدارک برای پذیرش سپتامبر بصورت معمول تا ۱۰ فوریه معادل ۲۱ بهمن ماه و برای پذیرش ترم دوم، تا اول اکتبر معادل ۹ مهر تعیین شده است. بطور مثال دانشگاه پلی تکنیک میلان از ۱ ژانویه تا ۱۰ مارس، دانشگاه تورین ۱۷ ژانویه تا ۱۰ اپریل و دانشگاه ساپینزا رم ۱ نوامبر تا ۱۵ اپریل را به عنوان بازه زمانی پذیرش خود اعلام کرده اند. ددلاین های اعلام شده بصورت کلی است و امکان تغییر آن وجود دارد. برای اطلاع از بازه های زمانی پذیرش هر دانشگاه، سایت رسمی دانشگاه به عنوان معتبرترین مرجع اطلاعات می باشد.

از دیگر نکاتی که باید به آن اشاره کرد، بازه های زمانی درخواست بورسیه می باشد. دانشجو پس از دریافت پذیرش برای بورسیه اقدام می کند. بطور مثال ددلاین بورسیه در شهر میلان ۱۲ جولای تا ۳۰ سپتامبر بوده که دانشجویان می توانند برای کسب بورسیه اقدام نمایند. بازه زمانی تحویل مدارک به سفارت بین ۱۳ اپریل تا ۲۵ جولای می باشد که دانشجویان باید تمامی مدارک خود را برای مراجعه به سفارت ارائه دهند.

از مدارک حائز اهمیت برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا می توان به سوابق تحصیلی، ریز نمرات، توصیه نامه از اساتید، انگیزه نامه و مدرک زبان اشاره کرد. بازه های زمانی اخذ پذیرش در ایتالیا غالبا بین ۲ تا ۳ ماه به طول می انجامد و دانشجویان پس از پذیرش باید برای اخذ وقت از سفارت اقدام نمایند.

مرحله دوم: آمادگی ویزا

مهم ترین مدارک مورد نیاز برای مراجعه به سفارت ایتالیا را می توان به ۷ بخش زیر دسته بندی کرد.

 1. ترجمه مدارک تحصیلی به زبان ایتالیایی
 2. اصل و ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی
 3. بیمه مسافرتی برای مدت اقامت
 4. ۳ قطعه عکس
 5. کپی از صفحه اول پاسپورت
 6. کپی رزرو هتل یا محل اسکان برای مدت ویزا
 7. گردش مالی ۳ ماهه

متقاضیان برای ادامه تحصیل در کشور ایتالیا با مراجعه به سفارت، باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی که مبلغ آن برابر یکسال هزینه های زندگی و تحصیل در ایتالیا می باشد، را ارائه نمایند.

مدارک لازم برای تحصیل در ایتالیا

دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا باید درخواست خود را با مدارک لازم که در ادامه ی مطلب به بررسی آن ها خواهیم پرداخت به سفارت این کشور ارائه دهند.

این مدارک ضروری شامل موارد زیر است:

 1. ارائه ی مدرک پاسپورت معتبر همراه با کپی و ترجمه ی انگلیسی آن
 2. ارائه ی عکس ۴*۳ استاندارد
 3. تحویل دادن مدارک کامل هویتی به سفارت کشور ایتالیا
 4. دانشجویان باید برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا گواهی پذیرش دانشگاه و سایر فرم های مربوط به ثبت نام را در سایت دانشگاه بارگزاری کنند.
 5. ارائه ی تمام مدارک تحصیلی و ریزنمرات به همراه کپی و ترجمه
 6. شما باید مدارکی را جهت اثبات رزرو هتل یا محل سکونت خود به اداره ی مهاجرت ایتالیا تحویل دهید.
 7. ارائه بلیط هواپیما برای مهاجرت به این کشور
 8. اگر دارای مدرک در زمینه ی مهارت های مربوط به زبان انگلیسی هستید باید برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به سفارت این کشور ارائه دهید.
 9. شما باید مدرک معتبری را جهت اثبات تمکن مالی خود به اداره ی مهاجرت این کشور ارائه دهید تا نشان دهد شما سرمایه ی کافی برای مخارج تحصیل و زندگی خود در این کشور را دارید.
 10. اگر شما دارای اسپانسر برای مهاجرت به ایتالیا هستید باید پرینت حساب بانکی مربوط به او را به اداره ی مهاجرت ایتالیا ارائه دهید.
 11. ارائه ی مدرک معتر بیمه نامه ی مسافرتی به مدت حداقل ۳۱ روز
 12. شما باید برای بررسی مدارک ارائه داده شده به سفارت این کشور رسید واریز هزینه ی آن را دریافت کرده و به محل تحصیل خود تحویل دهید.
 13. ارائه ی مدرک مربوط به تاییدیه ی تحصیلی برای مقطع متوسطه الزامی می باشد.
 14. ارائه ی ویزای همراه ایتالیا
 15. شما باید مدارک مربوط به مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را به همراه ترجمه ی آن به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید.
 16. انگیزه‌ نامه ی تحصیلی ۱۶. ارائه ی مدرک معتبر
 17. ارائه ی تمام مدارک مرتبط با رزومه ی کاری یا تحصیلی دانشجو
 18. توصیه‌ نامه ی تحصیلی ۱۸. ارائه ی گواهی معتبر
 19. دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا باید مقاله های خود را در حوزه های مختلف آموزشی به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند.
 20. تحویل دادن مدرک پروپوزال

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

بسیاری از دانشجویان به دلیل اینکه این کشور دارای دانشگاه های معتبر با هزینه های تحصیل مقرون به صرفه در مقایسه با سایر کشور ها است تمایل دارند بعد از پایان دوره ی تحصیلات خود در این کشور اقامت دائم داشته باشند.

ما در ادامه ی مطلب به بررسی راهکارهایی که می توانید با استفاده از آن اقامت دائم خود را کسب نمایید آشنا خواهیم کرد:

دریافت اقامت پس از تحصیل در ایتالیا از طریق کار

یکی از مزایای کشور ایتالیا وجود بورسیه های تحصیلی  و دولتی برای دانشجویان بین المللی است دانشجویان می توانند در صورت تمایل پس از پایان دوره ی تحصیلی با تغییر نوع ویزا از تحصیلی به کاری و استخدام در شغل مورد نظر اقامت دائم خود را در این کشور اخذ نمایند.

 فقط باید به این نکته ی مهم توجه داشته باشند که شرایط کاریابی در این کشور دشوار و زمان بر است بنابراین بهتر است تا دانشجویان حین تحصیل خود به دنبال شغل مناسب خود باشند.

دانشجویان می توانند پس از پایان دوره ی تحصیلی خود تا حداکثر ۱۲ ماه با داشتن شرایطی اقدام به تغییر نوع ویزای خود کنند این شرایط شامل موارد زیر است:

 1. داشتن تمکن مالی
 2. اتمام دوره ی تحصیلی
 3. داشتن گذرنامه ی معتبر
 4. بیمه
 5. مجوز اقامت دارای اعتبار
 6. ارائه ی عکس استاندارد

دریافت اقامت پس از تحصیل در ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

دانشجویانی که از تمکن مالی مناسب برخوردار هستند می توانند از طریق سرمایه گذاری یا خود اشتغالی در ایتالیا به روش های راه اندازی بیزنس، ویزای فریلنسر و ویزای کارآفرینی اقدام به اخذ اقامت دائم در ایتالیا نمایند در ادامه ی مطلب شما را با شرایط سرمایه گذاری در این کشور آشنا خواهیم کرد:

ویزای راه اندازی بیزنس

ویزای فریلنسر

این نوع از ویزا برای افرادی که تمایل به فعالیت در مشاغل آزاد بدون نیاز به حضور فیزیکی در شرکت است مناسب می باشد.

ویزای کارآفرینی

افرادی که دارای ایده ها و طرح های خلاقانه برای سرمایه گذاری در این کشور هستند،  معمولا تاییدیه ی دولت ایتالیا را دریافت می کنند و از این طریق می توانند اقامت دائم خود را در این کشور اخذ نمایند.

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا از طریق ازدواج

اگر دانشجو بتواند در حین تحصیل خود و یا تا حدود ۶ ماه پس از پایان اعتبار ویزای تحصیلی خود با شخصی که تابعیت این کشور را دارد ازدواج کند می تواند در این کشور اقامت دائم داشته باشند و پس از ۲ سال زندگی برای دریافت پاسپورت و تابعیت این کشور اقدام کند.

امکان ویزای تحصیلی ایتالیا در سال ۲۰۲۴

به موجب شرایط ایده آل تحصیل در ایتالیا، سالیانه تعداد زیادی از علاقه مندان تحصیل در این کشور را به عنوان هدف نهایی خود انتخاب می نمایند. در سرشماری های صورت گرفته بعد از دانشجویان کشورهای آلبانی، چین و آمریکا بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی را ایرانی ها تشکیل می دهند. از همین رو سالانه تعداد زیادی از دانشجویان برای ویزای تحصیلی اقدام می نمایند.

هر دانشگاه و موسسه آموزشی در ایتالیا تعداد محدودی از دانشجویان بین المللی را پذیرا می باشد. این نکته بدین معناست که به واسطه تعداد بسیار زیاد درخواست های تحصیل در کشور ایتالیا، شانس اخذ ویزا کاهش پیدا می کند.

دانشجویان با ارائه مدارک کامل و شرایط ایده آل از جمله نمره زبان مناسب، معدل درجه A یا بالای ۱۷ قادر خواهند بود شانس خود را برای اخذ پذیرش و در همین راستا دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا افزایش دهند.

مشاوره تحصیلی رایگان و شرایط اعزام دانشجو به ایتالیا

بدون شک برای موفقیت در پروسه مهاجرت از هر طریقی علاوه بر تهیه مدارک مورد نیاز و انجام تحقیقات اولیه دریافت مشاوره از متخصصین امور مهاجرتی و وکلای مهاجرت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. قوانین مهاجرتی همواره در حال تغیر است از این رو کسب اطلاعات دقیق و به روز برای موفقیت در امور مهاجرتی امری اجتناب ناپذیر می باشد.

مجموعه آریاناپارس به عنوان یکی از برترین موسسات مهاجرتی ایران و موسسه اعزام دانشجو به ایتالیا، با سالها تجربه و سابقه بسیار درخشان در کلیه امور مهاجرتی، آماده ارائه مشاوره تحصیلی رایگان به شما عزیزان می باشد.

بدون شک در دنیای امروز شبکه های اجتماعی نقش مهمی در اطلاع رسانی و فعالیت های اقتصادی ایفا می نمایند. از این رو موسسه آریاناپارس با ایجاد کانال تلگرامی تحت عنوان تحصیل در ایتالیا اطلاعات دقیق و به روزی را در ارتباط با شرایط و قوانین تحصیل در ایتالیا و همچنین روند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی این کشور، در اختیار متقاضیان عزیز قرار می دهد. 

از سوی دیگر این کانال تلگرامی پل ارتباطی بین دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های ایتالیا و افراد متقاضی می باشد. شما عزیزان که متقاضی تحصیل در ایتالیا هستید با عضویت در این کانال تلگرامی می توانید اطلاعات بسیار مفید و کاملی را از شرایط تحصیل در ایتالیا به دست آورید.

ریجکتی ویزای تحصیلی در ایتالیا

ما در این مطلب به بررسی مهم ترین عواملی که باعث ریجکت شدن درخواست ویزای تحصیلی از کشور ایتالیا می شود خواهیم پرداخت:

 1. داشتن سابقه ی جرایم خلافکاری و سوء پیشینه
 2. اگر شما مدارک مسافرتی جعلی و غیر حقیقی به اداره ی پلیس ایتالیا ارائه دهید.  
 3. در صورتی که نتوانید دلایل قانع کننده ای را برای مهاجرت و بازگشت به کشورتان به افسران ایتالیا ارائه دهید.
 4. ارائه ی مدرک گذرنامه ی نامعتبر
 5. اگر مدرک مربوط به دعوت نامه ی تحصیل در ایتالیا شما جعلی و یا نامعتبر باشد.
 6. عدم اثبات تمکن مالی برای هزینه های مربوط به مخارج زندگی و تحصیل
 7. اگر مدرک بیمه ی شما فاقد اعتبار قانونی باشد
 8. برخی افراد در گذشته اقدام به اخذ ویزای شینگن کرده اند اما به علت استفاده نکردن از آن درخواست مجدد پذیرش ویزای آن ها مورد قبول پلیس این کشور واقع نمی شود.

متقاضیان تحصیل در ایتالیا برای اخذ بورسیه شرایط اولیه ای را باید داشته باشند. از حداقل شرایط لازم برای اخذ بورسیه می توان به:

 1. معدل بالای ۱۷
 2. مدرک زبان انگلیسی (نمره ۶٫۵ آزمون آیلتس)
 3. توصیه نامه از اساتید برجسته
 4. مقالات بین المللی از جمله ISI و AAA
 5. پروپزال

اشاره کرد که با ارائه مدارک ذکر شده می توان شانس خود را افزایش داد. لازم به ذکر است، دانشجویانی که مقطع کارشناسی ارشد خود را در کشور ایتالیا و یا در دانشگاه های معتبر سپری کرده اند، شانس بالاتری برای اخذ بورسیه دارا می باشند.

دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا با داشتن چندین دانشگاه معتبر بخصوص در رشته های مهندسی جزو کشورهای برتر دنیا به شمار می رود. دانشگاه های کشور ایتالیا در رتبه بندی جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار می باشند. دانشگاه پلی تکنیک میلان به عنوان برترین آنها شناخته می شود. دانشگاه پلی تکنیک در رشته های مهندسی در میان ۳۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و از برترین رشته های آن می توان به مهندسی، عمران، کامپیوتر و معماری اشاره کرد.

از دیگر دانشگاه های برتر کشور ایتالیا می توان به دانشگاه پلی تکنیک تورین اشاره کرد که در میان ۵۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته های مهندسی قرار دارد. دانشگاه هایی همچون ساپینزا رم، فلورانس، بولونیا و پاویا گزینه های مناسبی برای تحصیل در ایتالیا می باشند که دانشجویان در صورت فراهم کردن شرایط می توانند اقدامات لازم را انجام دهند.

نام دانشگاهرتبه در QS
University of Bologna177
Politecnico di Milano177
Sapienza University of Rome203
University of Milan302
Politecnico di Torino348

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از برترین کشورهای اروپایی برای ادامه تحصیل شناخته می شود. اطلاع از مزایای تحصیل در ایتالیا به دانشجویان کمک می کند تا با شرایط ایده آل این کشور آشنا شوند. سه تا از برترین مزایای تحصیل در ایتالیا را مورد بررسی قرار داده ایم.

دانشگاه های برتر دنیا

با توجه به حضور دانشگاه های معتبر دنیا در ایتالیا، می توان این کشور را به عنوان مقصد اصلی دانشجویان برای ادامه تحصیل شناخت. سالیانه تعداد زیادی از دانشجویان از اقصی نقاط دنیا جهت مهاجرت تحصیلی به ایتالیا اقدام می نمایند. شانس اخذ پذیرش در دانشگاه های برتر دنیا از جمله پلی تکنیک میلان، دانشگاه تورین برای دانشجویان بین المللی میسر می باشد.

تحصیل به زبان انگلیسی

دانشگاه های ایتالیا دروس خود را به زبان های انگلیسی و ایتالیایی ارائه می دهند. دانشجویان با توجه به انتخاب دوره مورد نظر ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی می باشند.

بورسیه تحصیل در ایتالیا

دانشجویان برای کاهش هزینه تحصیل خود در این کشور می توانند برای اخذ بورسیه DSU اقدام نمایند. این بورسیه یکی از نکات مثبت کشور ایتالیا نسبت به دیگر کشورهاست. افرادی که بدنبال اخذ بورسیه DSU هستند، برای بالاتر بودن شانس خود نیازمند نمره ۶ در آزمون آیلتس و معدل بالای ۱۴ در مقطع لیسانس می باشند.

معایب تحصیل در ایتالیا

اگرچه تحصیل در ایتالیا مملو از تمام  مزایای باورنکردنی است اما همواره با چالش هایی نیز همراه است. آگاهی از مشکلات تحصیل در ایتالیا به آن دسته از علاقه مندان این کشور کمک می کند تا انتخاب بهتری را داشته باشند. از بزرگترین چالش های تحصیل در این کشور می توان به شرایط پس از تحصیل و حق همراه اشاره کرد که به تفضیل مورد بررسی قرار می دهیم.

شرایط پس از تحصیل در ایتالیا

دانشجویان پس از تحصیل قادر خواهند به مدت یکسال مجوز حضور در کشور ایتالیا را دریافت کنند. دانشجویان در بازه زمانی ذکر شده در صورت پیدا شدن کار می توانند از قوانین تبدیل ویزا برای کسب اقامت بهره مند شوند. کسانی که قصد دارند پس از پایان تحصیل در ایتالیا مشغول به کار شوند می بایستی به زبان ایتالیایی مسلط بوده و دوره خود را به خوبی گذرانده باشند.

در این صورت می توانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کنند. لازم بذکر است که نرخ بیکاری در کشور ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بالاتر می باشد.

نداشتن حق همراه در ایتالیا

یکی از بزرگترین معایب تحصیل برای دانشجویان متاهل، شرایط همراه می باشد. دانشجویان متأهل برای تحصیل در ایتالیا اجازه همراه ندارند و نمی توانند همسر و فرزندان خود را به همراه داشته باشند. اگر بدنبال تحصیل در ایتالیا می باشید، باید بصورت انفرادی برای تحصیل اقدام نمایید.

ایتالیا از جمله کشورهای اروپایی است که با توجه به ارائه دروس به زبان ایتالیایی، بسیاری از دانشجویان بین المللی برای دوره های کارشناسی در ایتالیا اقدام می نمایند. این نکته بدین معناست که این کشور به عنوان هدفی ایده آل برای ادامه تحصیل شناخته می شود. تحصیل رایگان و حضور برترین دانشگاه های دنیا سبب می گردد تا سیل عظیمی از دانشجویان روانه این کشور شوند و از زندگی در این موزه تاریخی لذت ببرند.

برترین دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی کدام اند؟ آیا می توان بدون مدرک زبان برای دوره های کارشناسی در ایتالیا اقدام نمود؟ مدارک مورد نیاز برای پذیرش از دانشگاه های ایتالیا چیست؟ هزینه های تحصیل در دوره کارشناسی در ایتالیا چقدر است؟ آیا برای تحصیل در ایتالیا محدودیت سنی وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل در مدارس ایتالیا

مدارس ایتالیا علاوه بر امکانات آموزشی و رفاهی ایده ال از اعتبار بسیار قابل توجهی در سطح بین المللی برخوردار می باشند، از این رو درحال حاضر بسیاری از دانش آموزان بین المللی از سرتاسر جهان مشغول به تحصیل در ایتالیا هستند. کشور ایتالیا در کلیه مقاطع تحصیلی از دبستان گرفته تا بالاترین سطوح دانشگاهی پذیرای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی است.

طبق قوانین ایتالیا تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه برای عموم اجباری خواهد بود، در واقع افراد از سن ۶ سالگی الی ۱۹ سالگی باید در مقاطع تحصیلی قبل از دانشگاه مشغول به تحصیل شوند. همچنین کودکان ۳ الی ۵ ساله می توانند وارد مهدکودک (پیش دبستانی) شوند، البته این دوره ها اختیاری می باشد.

از سن ۶ سالگی تحصیل در مدارس ایتالیا به صورت رسمی شروع می شود، مقطع ابتدایی (Primary Education ) 5 سال به طول می انجامد، پس از این مقطع دانش آموزان در سن ۱۱ سالگی وارد مقطع راهنمایی (Lower Secondary School) می شوند، این مقطع شامل یک دوره تحصیلی ۳ ساله خواهد بود که دانش آموزان علاوه بر دروس اجباری می توانند در کلاس ها فوق برنامه که شامل دروس اختیاری نظیر کامپیوتر، موسیقی، مجسمه سازی و … می شود، شرکت نمایند.

آخرین مقطع تحصیلی قبل از دانشگاه دبیرستان (Upper secondary school) خواهد بود، دبیرستان های ایتالیا به ۲ دسته تقسیم می شوند، دبیرستان های آکادمیک و فنی و حرفه ای دوره دبیرستان بسته به هدف دانش آموز بین ۴ الی ۵ سال به طول می انجامد. معمولاً ۲ سال اول دوره دبیرستان شامل دروس عمومی و مابقی دوره دبیرستان شامل دروس اختصاصی (Indirizzi) می شود. در ادامه این مطلب با شرایط و قوانین تحصیل در مدارس ایتالیا بیشتر آشنا خواهیم شد.

انواع مدارس در ایتالیا

انواع مدارس ایتالیا

مدارس ایتالیا به ۲ صورت دولتی و خصوصی مشغول به فعالیت هستند، مدارس دولتی ایتالیا دورس را به زبان ایتالیایی ارائه می دهند و هزینه تحصیل در این مدارس رایگان خواهد بود، البته برای تحصیل در مدارس دولتی ایتالیا دانش آموز باید فردی را به عنوان قیم قانونی خود معرفی نماید، در غیر اینصورت دانش آموزان بین المللی می بایست در مدارس خصوصی (شبانه روزی) ایتالیا مشغول به تحصیل شوند.

مدارس خصوصی ایتالیا دروس را هم به زبان ایتالیایی و هم به زبان انگلیسی ارائه می دهند، این مدارس مسئولیت دانش آموزان بین المللی را به عهده گرفته و امکانات بسیار مناسبی نظیر محل اسکان، خورد و خوراک و … را در اختیار دانش آموزان بین المللی قرار می دهند. مدارس ایتالیا علاوه بر امکانات آموزشی ایده ال از اعتبار بسیار بالایی در سطح بین المللی نیز برخوردار می باشند.

لازم به ذکر است کیفیت تدریس و آموزش در مدارس دولتی ایتالیا به هیچ عنوان کمتر از مدارس خصوص نیست، از این رو اغلب والدین ایتالیایی فرزندان خود را در مدارس دولتی ثبت نام می کنند. در واقع تفاوت اصلی مدارس دولتی و خصوصی در مواردی نظیر تعداد نفرات حاضر در کلاس و امکانات آموزشی و رفاهی می باشد.

هزینه تحصیل در مدارس ایتالیا

هزینه تحصیل در مدارس ایتالیا

همانگونه که پیش تر ذکر گردید هزینه تحصیل در مدارس دولتی ایتالیا رایگان خواهد بود، ولی دانش آموزان بین المللی برای ورود به مدارس دولتی می بایست علاوه بر تسلط به زبان ایتالیایی، فردی را به عنوان قیم معرفی نمایند. البته دانش آموزان بین المللی که دارای قیم در ایتالیا نیستند می توانند برای ورود به مدارس دولتی ایتالیا از گزینه HOME STAY استفاده نمایند.

در واقع دانش آموزانی که در کشور ایتالیا دارای قیم نیستند می توانند با خانواده های ایتالیایی که مورد تایید دولت این کشور می باشند و دارای منزل با اتاق اضافه و امکانات مناسب جهت نگهداری از دانش آموزان بین المللی هستند زندگی کنند، در این صورت دانش آموزان بین المللی می توانند علاوه بر ورود به مدارس دولتی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایتالیا بیشتر آشنا شوند.

لازم به ذکر است هزینه های دریافتی از سوی خانواده های ایتالیایی برای مراقب و نگهداری از دانش آموزان بین المللی معمولاً توافقی خواهد بود، ولی میانگین هزینه های نگهداری دانش آموزان بین المللی توسط خانواده های ایتالیایی سالیانه بین ۶ الی ۹ هزار یورو خواهد بود.

هزینه تحصیل در مدارس خصوصی ایتالیا با توجه به نوع مدرسه، امکانات آموزشی و رفاهی، مقطع تحصیلی و … متفاوت خواهد بود، ولی به طور کلی هزینه های تحصیل در مدارس خصوصی (شبانه روزی) ایتالیا سالانه بین ۱۳ الی ۱۸ هزار یورو می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در مدارس ایتالیا

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در مدارس ایتالیا

مسلماً برای تحصیل در هر کشوری افراد می بایست مدارک مختلفی را ارئه نمایند، تحصیل در مدارس ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا را می توان به ۲ قسمت تقسیم نمود، قسمت اول مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از مدارس ایتالیا و قسمت دوم مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا. به طور کلی مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی ایتالیا به شرح ذیل می باشد.

 • پاسپورت معتبر
 • ۲ قطعه عکس
 • رزومه تحصیلی دانش آموز همراه با ریز نمرات
 • انگیزه نامه
 • نامه پذیرش از مدارس ایتالیا
 • تمکن مالی مناسب جهت پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی

برترین مدارس ایتالیا

به طور کلی نظام آموزشی ایتالیا در کلیه مقاطع تحصیلی در زمره معتبرترین نظام های آموزشی جهان قرار دارد. علاوه بر این سیستم آموزشی یکپارچه و امکانات آموزشی و رفاهی ایده آل، ایتالیا را به عنوان یکی از معتبرترین و بهترین مقاصد تحصیلی جهان تبدیل نموده است. بسیاری از مدارس ایتالیا در سطح بین المللی از اعتبار و شهرت بسیار بالایی برخوردار می باشند.

در این بین برخی از مدارس ایتالیا نسبت به سایر مدارس این کشور دارای رتبه و اعتبار بالاتر هستند. به طور کلی ۵ مورد از معتبرترین مدارس ایتالیا به همراه هزینه های تحصیل سالیانه برای دانش آموزان بین المللی به شرح ذیل می باشند.

نام مدرسهمیانگین هزینه های سالیانه تحصیل
مدرسه لوئیسبین ۸۵۰۰ الی ۱۳۰۰۰ یورو
مدرسه CCIبین ۱۵۰۰۰ الی ۲۴۰۰۰ یورو
مدرسه ناپل (ISN)بین ۶۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ یورو
مدرسه تورینبین ۵۵۰۰ الی ۱۱۵۰۰ یورو
مدرسه نیوکاسلبین ۹۰۰۰ الی ۱۶۰۰۰ یورو
مزایا و مشکلات تحصیل در مدارس ایتالیا

قطعاً تحصیل در هر کشوری و در هر مقطع و رشته تحصیلی مزایا و معایب خاص خود را در پی خواهد داشت، تحصیل در مدارس ایتالیا نیز مزایا و چالش های مربوط به خود را در پی دارد. البته مزایای تحصیل در مدارس ایتالیا نسبت به معایب آن به مراتب بیشتر خواهد بود. به طور کلی در این بخش از مطلب با مهم ترین مزایا و معایب تحصیل در مدارس ایتالیا بیشتر آشنا خواهیم شد.

مزایای تحصیل در مدارس ایتالیا

ایتالیا علاوه بر مدارس و دانشگاه های معتبر همراه با مدرن ترین امکانات آموزشی و رفاهی به لطف جاذبه های گردشگری فراوان، مناظر طبیعی خیره کننده، بناهای تاریخی حیرت انگیز و… در زمره زیباترین کشورهای جهان قرار دارد. قطعاً تحصیل در کشوری با این ویژگی ها علاوه بر ارتقای سطح علمی دانش آموزان تجربه لذت بخش و هیجان انگیز از زندگی در یکی از زیباترین کشورهای جهان را در پی خواهد داشت. به طور کلی مهم ترین مزایای تحصیل در مدارس ایتالیا به شرح ذیل می باشد.

هزینه های بسیار ناچیز تحصیل و زندگی در ایتالیا

بدون تردید یکی از مهم ترین دغدغه های افرادی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند تامین هزینه های زندگی و تحصیل در کشور مقصد خواهد بود. ایتالیا علی رغم مدارس بسیار معتبر همراه با پیشرفته ترین امکانات آموزشی و رفاهی و کیفیت بالای زندگی، در زمره ارزان ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل و زندگی قرار دارد.

در واقع دانش آموزان بین المللی با تحصیل در مدارس ایتالیا بالاترین کیفیت آموزش را با کمترین هزینه در اختیار خواهند داشت، که این موضوع به عنوان یکی از مهم ترین مزیت های تحصیل در مدارس ایتالیا محسوب می شود.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

از دیگر مزایای تحصیل در مدارس ایتالیا امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی است. حتی در بسیار از موارد دانش آموزانی که به هیچکدام از زبان های ایتالیایی و انگلیسی تسلط ندارند می توانند با شرکت در کالج های زبان ایتالیایی دوره های زبان مورد نظر را سپری نمایند و پس از رسیدن به سطح قابل قبول مشغول به تحصیل شوند.

شرایط بسیار ایده ال برای ورود به دانشگاه های ایتالیا

یکی از مزیت های اصلی تحصیل در مدارس ایتالیا علاوه بر امکانات آموزشی و رفاهی ایده و کیفیت بالای زندگی، سهولت در ورود به معتبرترین دانشگاه های ایتالیا برای دانش آموزان است. در واقع دانش آموزان بین المللی با تحصیل در مدارس ایتالیا مسیر بسیار همواری برای ورود به دانشگاه های این کشور خواهند داشت.

معایب تحصیل در مدارس ایتالیا

مسلماً تحصیل در مدارس ایتالیا علاوه بر مزایای فراوانی که دارد، چالش هایی را نیز در پی خواهد داشت. البته مزایای تحصیل در ایتالیا به مراتب بیشتر از چالش های آن می باشد. ولی به هرحال مواردی نظیر دوری از خانواده، یادگیری زبان ایتالیایی و … از جمله بزرگترین چالش های تحصیل در مدارس ایتالیا خواهد بود. به طور کلی مهم ترین چالش های تحصیل در مدارس ایتالیا به شرح ذیل می باشد.

دوری از خانواده در زمان تحصیل در مدارس ایتالیا

دوری از خانواده

معمولاً افراد در سنین کمتر از ۱۷ سالگی وابستگی بسیار بیشتری به خانواده خود دارند، از این رو تحصیل در مدارس ایتالیا برای دانش آموزان بین المللی برابر است با دوری از خانواده و این موضوع برای بسیاری از دانش آموزان و والدین به عنوان یک چالش جدی محسوب می شود.

البته والدین دانش آموزان بین المللی می توانند با دریافت ویزای توریستی برای دیدن فرزند خود عازم ایتالیا شوند، ولی به هر حال دوری از خانواده به عنوان یکی از جدی ترین چالش های دانش آموزان برای تحصیل در مدارس ایتالیا محسوب می شود.

یادگیر زبان ایتالیایی

همانگونه که ذکر گردید تحصیل در مدارس ایتالیا به زبان انگلیسی امکان پذیر است، ولی برای ورود به اجتماع و برقراری ارتباط با افراد جهت انجام امور روزمره یادگیری زبان ایتالیایی برای دانش آموزان بین المللی امری ضروری خواهد بود، طبیعتاً یادگیری یک زبان جدید علاوه بر پشتکار و تمرین فراوان بسیار زمانبر می باشد، از این رو یادگیری زبان ایتالیایی نیز به عنوان یکی از چالش های تحصیل در مدارس ایتالیا محسوب می شود.

شرایط تحصیل کارشناسی در ایتالیا

دوره های کارشناسی در ایتالیا به صورت میانگین بین ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. برای دریافت مدرک کارشناسی در ایتالیا می بایست دانشجویان بین ۱۸۰ تا ۲۴۰ واحد آموزشی را متناسب با رشته انتخابی سپری نمایند. دانشجویان از سراسر دنیا با سپری کردن ۱۲ سال تحصیل خود قادر خواهند بود برای دوره های کارشناسی(Laurea Triennale) در این کشور اقدام نمایند. لازم به ذکر است که در صورت سپری کردن ۱۱ سال تحصیل، می توان برای سال ۱۲ در کشور ایتالیا اقدام نمود و پس از اتمام آن وارد دانشگاه های کشور ایتالیا شوند.

شرایط تحصیل کارشناسی در ایتالیا

سال تحصیلی در کشور ایتالیا شامل دو ترم دانشگاهی می باشد. ترم اول دانشگاه از ماه سپتامبر آغاز می شود و در فوریه پایان می یابد و ترم دوم از فوریه تا جولای ادامه دارد. از همین رو دانشجویان با توجه به آماده سازی مدارک خود قادر خواهند بود برای دانشگاه های ایتالیا در دوره کارشناسی اقدام نمایند. در ادامه به ددلاین برترین دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی اشاره شده است.

دوره های تحصیلی در ایتالیا به زبان ایتالیایی ارائه می شود و دانشجویان ایرانی برای شرکت در این دوره های می بایست در کلاس های زبان ایتالیایی شرکت نمایند. دوره های زبان ایتالیایی در ایران در سفارت و مدارس ایتالیایی برگزار می شود. لازم به ذکر است که برخی از دوره های تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می شود و این امکان را به دانشجویان می دهد که با مدرک آیلتس برای تحصیل در دوره کارشناسی در ایتالیا اقدام نمایند.

برترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل کارشناسی

در حال حاضر ۷۶ دوره تحصیلی وجود دارد که، دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دوره کارشناسی در ایتالیا می توانند انتخاب نمایند. تعدد دانشگاه های برتر در ایتالیا سبب می گردد تا دانشجویان با آرامش خاطر مرکز آموزشی مورد نظر را با توجه به شرایط آموزشی خود انتخاب نمایند.

در لیست برترین دانشگاه های جهان، ۹ دانشگاه ایتالیا در میان ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دانشگاه پلی تکنیک میلان به عنوان پرچم دار کشور ایتالیا در این لیست حضور دارد. با توجه به رتبه های دانشگاهی مناسب در رشته های مهندسی، مد و فشن و هنر، این دسته از دانشجویان شانس بیشتری را برای ورود به دوره کارشناسی ایتالیا در برترین دانشگاه های این کشور دارا می باشند.

ردیفنام دانشگاهرتبه جهانی
۱Politecnico di Milano137
2Alma Mater Studiorum – University of Bologna160
3Sapienza University of Rome171
4Università di Padova216
5University of Milan301
6Politecnico di Torino308
7University of Pisa383
8University of Naples – Federico II392
9Università Vita-Salute San Raffaele392

ددلاین های دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل کارشناسی

بازه های زمانی اقدام برای دانشگاه های ایتالیا در دانشگاه های مختلف، متفاوت می باشد. از همین رو ددلاین دانشگاه های برتر ایتالیا برای دوره کارشناسی را مورد بررسی قرار داده ایم. در جدول زیر به برخی از آنان اشاره شده است. لازم به ذکر است که ددلاین های عنوان شده ددلاین های کلی دانشگاه می باشد و امکان تغییر تاریخ متناسب با رشته انتخابی ممکن است.

ردیفنام دانشگاهددلاین
۱دانشگاه ساپینزا رم۱ نوامبر تا ۱۵ آپریل
۲دانشگاه پلی تکنیک میلان۱ ژانویه تا ۱۰ مارس
۳دانشگاه پلی تکنیک تورین۱۷ ژانویه تا ۱۰ آپریل
۴دانشگاه ملی بولونیا۱ فوریه تا ۱۳ مارس
۵دانشگاه پادوا۱ ژانویه تا ۲۴ مارس
۶دانشگاه پلی تکنیک باری۱۳ آپریل تا ۱۵ جولای
۷دانشگاه جنوا۱ دسامبر تا ۶ آپریل
۸دانشگاه تورورگاتا۱۳ مارس تا ۳۰ جولای
۹دانشگاه تورین۱۵ مارس تا ۳۰ آپریل
۱۰دانشگاه تورنتو۲۳ دسامبر تا ۱۳ مارس

ددلاین های عنوان شده، آخرین بازه زمانی برای ارسال مدارک برای دوره های کارشناسی در ایتالیا می باشد. دانشجویان برای تحصیل در این کشور می بایست ۲ ماه قبل از این بازه های اعلام شده، اقدام نمایند.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا

افراد برای تحصیل در دوره کارشناسی ایتالیا می بایست مدارک مورد نیاز را متناسب با دانشگاه انتخابی و در ددلاین مشخص برای دانشگاه های کشور ایتالیا ارسال نمایند. با توجه به بازه های زمانی اعلام شده برای همه دانشگاه های برتر ایتالیا در قسمت قبل، دانشجویان بازه زمانی ۲ ماهه ای را برای تهیه و ترجمه مدارک باید در نظر بگیرند.

لازم به ذکر است که در برخی از رشته های تحصیلی امکان برگزاری آزمون عملی وجود دارد. این آزمون های عنوان شده متناسب با هر دانشگاه و سال ورودی مشخص می شود. رشته هایی همچون تربیت بدنی، زیر شاخه های هنرو رشته های پزشکی بیشتر از دیگر رشته های تحصیلی در معرض آزمون قرار دارند. از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مدارک مورد نیاز

 • مدارک هویتی همانند پاسپورت
 • عکس
 • سوابق تحصیلی همانند دیپلم و پیش دانشگاهی
 • فرم درخواست دانشگاه
 • رزومه تحصیلی
 • توصیه نامه از مدرسه
 • انگیزه نامه برای حضور در دانشگاه های ایتالیا
 • مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی و یا ایتالیایی که متناسب با انتخاب دوره تحصیلی، تعیین می گردد.
 • نمونه کار (فقط برای متقاضیان معماری، برنامه ریزی شهری یا هر برنامه طراحی)

امکان دریافت بورسیه تحصیلی کارشناسی در ایتالیا

به صورت معمول دانشجویان بین المللی در صورت انتخاب دوره های تحصیلی به زبان ایتالیایی می توانند بدون پرداخت هیچ شهریه ای در دانشگاه های این کشور به تحصیل بپردازند. به همراه این شرایط، دانشجویان از سراسر دنیا قادر خواهند بود برای بورسیه DSU در کشور ایتالیا اقدام نمایند.

بورسیه DSU این امکان را به دانشجویان می دهد تا از تحصیلات رایگان به همراه شرایط ایده آل برخوردار شوند. این بورسیه توسط استان های ایتالیا به دانشجویان خاص تعلق می گیرد. از مهم ترین مدارک دریافت بورسیه می توان به اجاره نامه، فیش حقوقی و اقرار نامه اشاره کرد.

ددلاین های بورسیه DSU هیچ گونه ارتباطی با ددلاین های دانشگاه های ایتالیا ندارد و دانشجویان پس از اخذ پذیرش برای بورسیه اقدام می نمایند. دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز و نامه پذیرش، مدارک را به سازمان مربوطه ارائه می دهند. برخی از ددلاین های بورسیه DSU به شرح زیر می باشد.

 1. در خواست بورسیه برای شهر رم: ۸ می تا ۲۸ جولای
 2. در خواست بورسیه برای شهر میلان: ۱۲ جولای تا ۳۰ سپتامبر
 3. در خواست بورسیه برای شهر تورین: ۱۲ جولای تا ۷ سپتامبر

مزایای تحصیل دوره کارشناسی در ایتالیا

بیشتر نظرات مثبت دانشجویان بین المللی به شهرهای زیبای ایتالیا و زندگی اجتماعی غنی در این کشور اشاره دارد. بسیاری از تجربه کلی فرهنگی و میراث مشهور کشور و همچنین دانشگاه های معتبر و قدیمی تحت تأثیر قرار گرفتند. دانشجویان از سفر در این کشور، ملاقات با مردم، یافتن دوستان جدید و کشف مناطق مختلف ایتالیا لذت می بردند. به طور کلی، دانشجویان استانداردهای تحصیلی را در ایتالیا رضایت بخش می دانند و از رشد و تجربه تحصیلات خود راضی هستند. هم چنین در زمینه ی تحصیل در ایتالیا اگر به دنبال اطلاعات کلی تری هستید و می خواهید از شرایط تحصیل در این کشور آگاهی کاملی پیدا کنید از شما دعوت می شود به مقاله ی ما با عنوان تحصیل در ایتالیا در همین سایت دیدن نمایید. در ادامه به مزایای تحصیل دوره کارشناسی در ایتالیا اشاره می شود.

هزینه های تحصیل و زندگی

با توجه به قوانین تعیین شده توسط دولت ایتالیا، تحصیلات در این کشور به صورت رایگان ارائه می شود و دانشجویان بدون پرداخت هیچ هزینه ای می توانند در این کشور در مقطع کارشناسی به تحصیل بپردازند. متوسط هزینه های زندگی در ایتالیا بسیار مقرون به صرفه و منطقی می باشد. لازم به ذکر است که دانشجویان در حین تحصیل، از حق کار دانشجویی برخوردار می باشند و بخشی از هزینه های خود را تامین می نمایند.

مدرک زبان

یکی از برترین مزایای تحصیل در دوره کارشناسی ایتالیا، انتخاب دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی می باشد. برخی از دوره های تحصیلی در کشور ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان در صورت ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی همانند آیلتس و تافل قادر خواهند بود برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا اقدام نمایند.

اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر دنیا

در ضمن حضور برترین دانشگاه های دنیا در رشته های مختلف در کشور ایتالیا، می توان به این نکته اشاره کرد که دانشجویان در صورت فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود برای دوره کارشناسی در ایتالیا در برترین دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. در بسیاری از کشورهای دیگر، دانشگاه های ممتاز و برتر وجود دارد ولی شانس دانشجویان بین المللی برای تحصیل در آنان بسیار کم می باشد. برای کسب اطلاعات دقیق تر در زمینه های دانشگاه های سطح یک ایتالیا می توانید به مقاله ای با عنوان داتشگاه های ایتالیا در سایت ما مراجعه نمایید.

تحصیل فوق لیسانس در ایتالیا

سیستم آموزش عالی ایتالیا از تعامل با مؤسسات و شرکای اروپایی بهره می برد، این بدین معنا است که دانشگاه های ایتالیا با سایر دانشگاه های اروپا توافق های مبادله ای و مضاعف متعددی دارند. تحصیل در مقطع فوق لیسانس ایتالیا می تواند درهای دیگر موسسات باکیفیت اروپا و جهان را برای دانشجویان بین المللی باز نماید.

دروس کارشناسی ارشد در ایتالیا به زبان های ایتالیایی و انگلیسی ارائه می گردد، از این رو دانشجویان بین المللی قادر خواهند بود با ارائه مدرک زبان آیلتس ۶٫۵ به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوند. طول دوره مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا معمولاً ۲ سال به طول می انجامد و دانشجویان پس از گذراندن ۱۲۰ واحد درسی می توانند مدرک خود را اخذ نمایند.

اغلب فعالیت های دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا مربوط به فعالیت های گروهی، کارآموزی، جلسات علمی و سخنرانی می باشد. این موضوع تاثیر بسزایی در ارتباط با درک هرچه بیشتر دانشجویان از مفاهیم دروس ارائه گردیده خواهد داشت.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا

هزینه های تحصیل در ایتالیا به عوامل گوناگونی نظیر دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر ارتباط دارد. معمولاً کمک هزینه ها و بورسیه های بسیاری از سوی دانشگاه های ایتالیا برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می شود که با توجه به شرایط دانشجویان به آنها تعلق می گیرد.

به طور کلی دانشگاه های ایتالیا را می توان به ۲ دسته تقسیم نمود، دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی. معمولاً هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی برای دانشجویانی که شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشند نسبت به دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا مناسب تر است.

به طور کلی هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا سالیانه بین ۷۵۰ الی ۴۰۰۰ یورو خواهد بود، در حالیکه هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا به مراتب بالاتر از دانشگاه های دولتی خواهد بود.

برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا تفاوتی بین دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا وجود ندارد و کلیه دانشجویان به طور یکسان ملزم به پرداخت شهریه دانشگاه می باشند. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا به صورت میانگین سالیانه بین ۶۰۰۰ الی ۲۰۰۰۰ یورو خواهد بود.

شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد در ایتالیا

حدود ۳۵۰ رشته تحصیلی مختلف در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا ارائه می گردد. با توجه به تنوع رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور مراحل گوناگونی را می بایست طی نمایند. به طور مثال برای ورود به برخی رشته های تحصیلی در ایتالیا ابتدا از دانشجویان آزمون گرفته می شود و برای رشته های مهندسی و مدیریت در اغلب دانشگاه کسب نمره مناسب در آزمون های GRE و GMAT الزامی می باشد. از شرایط دیگر می توان به گپ تحصیلی ایتالیا اشاره کرد یعنی افرادی که از زمان اتمام دوره تحصیلی قبل تا تحصیل مجدد خود فاصله زمانی وجود داشته باید اثبات کنند که در این مدت یا به کار یا به تحصیل مشغول بوده اند.

مدارک مورد نیاز برای کارشناسی ارشد در ایتالیا

برای اخذ پذیرش و ورود به دانشگاه جهت تحصیل در فوق لیسانس ایتالیا یک سری مدارک کلی وجود دارد که هر دانشجویی ملزم به ارائه آنها خواهد بود. این مدارک عبارتند از:

 • مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط از دانشگاه های معتبر
 • ریز نمرات
 • مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • انگیزه نامه (SOP)
 • توصیه نامه
 • نامه تمکن مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا
 • توجیه گپ تحصیلی ایتالیا

اجازه کار دانشجویی

کار دانشجویی در مقطع فوق لیسانس ایتالیا به دو صورت انجام می شود که دانشجویان در این مقطع می توانند به این دو روش برای کار دانشجویی اقدام کنند. اولین صورت بدین گونه می باشد که دانشجویان با خود دانشگاه قراردادی را تنظیم می کنند و به مدت های مختلف که معمولا ۳ ماهه می باشد برای دانشگاه کار انجام می دهند و به ازای هر ساعت حدود ۸ تا ۱۰ یورو حقوق دریافت می نمایند.

روش دوم بدین سان می باشد که دانشجویان در کنار درس خواندن مشغول به کار می شوند ولی هماهنگ کردن این دو کار در کنار هم بسیار دشوار می باشد. کلاس های فوق لیسانس ایتالیا معمولا تمامی روزهای هفته را دربر می گیرد و کمتر موقعیت کار کردن برای دانشجویان مقدور می باشد. ولی در بسیاری از دروس این مقطع امکان حضور نداشتن سر کلاس مهیا می باشد که می تواند فرصت مناسب را برای اشتغال به کار فراهم کند.

بیمه دانشجویی

بیمه‌ های دانشجویی از دیگر امکاناتی است که برای دانشجویان در طول تحصیل در کشور ایتالیا در نظر گرفته شده است. بیمه های موجود در ایتالیا به دو صورت عمومی و A.S.L در دسترس دانشجویان در حال تحصیل در ایتالیا می باشد. بیمه های عمومی به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار دارد. اعتبار این بیمه یک ساله است. دانشجویان می‌توانند با مراجعه به دفاتر خدمات پستی که کارهای مربوط به اقامت در ایتالیا را انجام می‌ دهند بیمه خود را دریافت نمایند.

A.S.L نوع دیگر بیمه در کشور ایتالیا است که هزینه آن چیزی در حدود ۵۰ یورو از بیمه عمومی بالاتر می باشد ولی در عوض خدمات ارائه شده توسط این بیمه بیشتر است. افراد تحت پوشش این بیمه می‌توانند تحت نظر یک پزشک شخصی قرار بگیرند، ویزیت پزشک عمومی برای این افراد رایگان خواهد بود، هزینه ویزیت پزشک متخصص طبق تعرفه بیمه پرداخت می‌شود و از همه مهم‌تر اینکه بیمه A.S.L در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا معتبر است.

برای دریافت بیمه‌ی A.S.L ابتدا باید درخواست خود را در اداره پست ثبت کنید و سپس به شعب این بیمه در نزدیکی محل سکونت خود مراجعه نمایید. فرم درخواست، کد مالیاتی، مجوز اقامت، گذرنامه، گواهی ثبت نام در دانشگاه و رسید پرداخت مدارک مورد نیاز برای دریافت بیمه A.S.L می باشد.

در چه دانشگاه هایی می توان دوره کارشناسی ارشد را گذراند؟

ایتالیا دارای قدیمی ترین دانشگاه های اروپا می باشد که سرآمد آنها دانشگاه بولونیا است. همانگونه که اشاره گردید دانشگاه های معتبر ایتالیا طیف گسترده و متنوعی از رشته های تحصیلی را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می نمایند.

معتبرترین دانشگاه های ایتالیا در کلیه مقاطع تحصیلی طبق رتبه بندی سازمان جهانی QS

 • دانشگاه پلی تکنیک میلان
 • دانشگاه مطالعات پیشرفته (Sant’Anna)
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه پلی تکنیک تورین
 • دانشگاه میلان

انتخاب دانشگاه از سوی دانشجویان به عوامل مهمی نظیر رشته و مقطع تحصیلی، مدارک لازم و بودجه مورد نیاز جهت پرداخت هزینه های دانشگاه ارتباط دارد. به طور کلی با توجه به موارد ذکر شده دانشجویان می توانند بهترین دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایند.

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در ایتالیا

کشور ایتالیا نیز مانند سایر کشور ها بورسیه های مختلفی جهت حمایت از دانشجویان ارائه می دهد. هدف و شرایط هر یک از بورسیه ها متفاوت می باشد مثلا برای دریافت بعضی از آن ها باید شرایط تحصیلی مانند نمرات مناسب درسی کسب کرد ولی برای دریافت نوع دیگری از بورسیه ها شرایط مالی متقاضی مورد توجه می باشد.

به صورت کلی در کشور ایتالیا ۳ نوع بورسیه ارائه می شود این بورسیه ها عبارتند از : بورسیه استانی ایتالیا  (DSU)، بورسیه دولتی ایتالیا و بورسیه دانشگاهی ایتالیا که در ادامه به توضیح شرایط دریافت هر یک خواهیم پرداخت :

بورسیه استانی ایتالیا  (DSU)

این بورسیه به دانشجویانی اعطا می شود که توانایی تامین هزینه های زندگی و تحصیل خود در کشور ایتالیا را ندارند. برای اثبات این امر معمولا باید مدارک نشان دهنده سطح درآمد خود مانند فیش حقوقی، اجاره نامه و سایر مدارک مربوطه را ارائه کنند اگر واجد شرایط باشند می توانند از این بورسیه به مبلغ ۵۰۰۰ هزار یورو در سال استفاده کنند.

بورسیه دولتی ایتالیا

این بورسیه برای مقاطع ارشد و دکتری و رشته های مشخص مانند زبان و فرهنگ ایتالیایی ارائه می شود و میزان آن ماهیانه حدود ۹۰۰ یورو می باشد. البته برای استفاده از این بورسیه محدودیت سنی وجود دارد.

بورسیه دانشگاهی ایتالیا

این نوع بورسیه توسط دانشگاه ها ارائه می شود و هر دانشگاه شرایط خاصی برای اعطا بورسیه مد نظر دارد اما معمولا برای دریافت این بورسیه ها متقاضی باید از نظر نمرات درسی در حد بسیار خوبی باشد تا بتواند برای کسب بورسیه ایتالیا اقدام کند.

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا

بدون شک ایتالیا ترکیبی کامل از تاریخ خیره کننده، سنت آکادمیک، تحقیقات و آموزش های مبتکرانه را ارائه می می نماید. تحصیل در کشوری که زادگاه نخستین دانشگاه اروپا می باشد قطعاً خواسته دانشجویان بسیاری از سرتاسر جهان است و از مزایای قابل توجهی برخوردار خواهد بود.

هزینه های تحصیل و زندگی

یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان بین المللی تامین هزینه های تحصیل و زندگی در کشورهای اروپایی است. در حال حاضر ایتالیا یکی از کم هزینه ترین کشورها برای ادامه تحصیل و زندگی می باشد، علاوه بر این دولت و دانشگاه های این کشور همواره دانشجویان داخلی و خارجی را از طریق بورسیه های مختلف مورد حمایت مالی قرار می دهند. از این رو ایتالیا به یکی از کشورهای پیشرو در امر جذب دانشجویان بین المللی تبدیل گردیده است.به صورت میانگین هزینه های زندگی در ایتالیا ماهانه برای یک خانواده ۴ نفره در این کشور حدود ۳۳۰۰ یورو می باشد. در ادامه به هزینه های زندگی در این کشور اشاره خواهیم کرد :

عنوانهزینه ها
یک وعده فست فودحدود ۸ یورو
۵۰۰ گرم مرغحدود ۴٫۵ یورو
۱ لیتر شیر۱٫۵ یورو
۱۲ عدد تخم مرغ۳٫۵ یورو
۱ کیلو گوجه فرنگیحدود ۲ یورو
۱ کیلو سیب زمینیحدود ۱٫۵ یورو

اجازه کار

از دیگر مزایای قابل توجه برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در ایتالیا را دارند اجازه کار حین تحصیل است. معمولاً اجازه کار برای دانشجویان بین المللی بسته به مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال برای مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت، کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و دکترا ۳۰ ساعت در هفته دانشجویان اجازه کار خواهند داشت، که به واسطه درآمد حاصله از انجام کار می توانند کلیه هزینه های تحصیل و زندگی خود در ایتالیا را کاور نمایند.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

بدون تردید یکی از نکات بسیار حائز اهمیت از دیدگاه دانشجویان بین المللی تحصیل به زبان انگلیسی است. در واقع یادگیری زبان ایتالیا امری زمانبر و دشوار به حساب می آید که نیاز به تلاش و پشتکار فراوان دارد. از این رو دانشگاه های ایتالیا جهت سهولت در تحصیل و رفاه حال دانشجویان بین المللی کورس های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا را به ۲ زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه می نمایند.

معایب تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا

همانگونه که اشاره گردید تحصیل در ایتالیا از مزایای بی شماری برخوردار است، اما معایب و چالش هایی نیز در این رابطه وجود خواهد داشت.

مطمئناً دانشجویان با توجه به تناسب مزایا و معایب تحصیل و زندگی در هر کشوری می توانند به یک نتیجه گیری منطقی در ارتباط با انتخاب مقصد نهایی خود دست یابند، از این رو در ادامه این مطلب به معایب تحصیل در فوق لیسانس ایتالیا اشاره خواهیم نمود.

فقدان بازار کار مناسب

بدون تردید ورود به بازار کار در حین تحصیل جهت تامین هزینه های دانشجویان بین المللی و به دست آوردن موقعیت های شغلی مناسب پس از تحصیل برای کسب درآمد قابل قبول و اخذ اقامت دائم در هر کشوری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. متاسفانه در حال حاضر ایتالیا به همراه اسپانیا و یونان از بالاترین نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا و پایین ترین رشد اقتصادی در حوزه یورو برخوردار می باشند، از این رو به دست آوردن موقعیت شغلی مناسب در این کشور بسیار زمانبر و دشوار می باشد.

اجازه همراه

یکی از بزرگترین چالش های تحصیل فوق لیسانس ایتالیا عدم اجازه ورود همراه دانشجو به این کشور می باشد. در واقع طبق قوانین مهاجرتی ایتالیا معمولاً دانشجویان بین المللی پس از گذراندن ۲ ترم تحصیلی می توانند درخواست الحاق خانواده خود را به اداره مهاجرت این کشور تسلیم نمایند، پس از بررسی درخواست ارائه شده در صورت صلاحدید مقامات مربوطه اجازه الحاق خانواده دانشجو و صدور ویزای برای همسر و فرزندان دانشجو اجرایی خواهد شد. عدم اجازه همراهی خانواده با دانشجو برای افرادی که متاهل می باشند به یک معضل بسیار جدی تبدیل گردیده است.

یادگیری زبان ایتالیایی

همانگونه که ذکر گردید تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی میسر است و این یک مزیت به شمار می آید، ولی باید توجه داشته باشید شما تنها در محیط دانشگاه و برای ادامه تحصیل از این مزیت بهره مند خواهید بود. در دنیای امروز برقراری ارتباط با افراد جامعه جهت انجام امور روزمره و از همه مهم تر به دست آوردن موقعیت شغلی مناسب امری الزامی به شمار می آید.

اغلب کشورهای اروپایی به زبان و فرهنگ خود می بالند، ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. علاوه بر این بخش اعظمی از مردم ایتالیا بر خلاف اغلب کشورهای اروپایی آشنایی چندانی با زبان انگلیسی ندارند و این موضوع می تواند در جهت برقراری ارتباط دانشجویان بین المللی با اقشار مختلف مردم در ایتالیا مشکل ساز شود. با توجه به این شرایط می توان گفت یادگیری زبان ایتالیایی برای بهره مندی از شرایط ایده ال در این کشور امری واجب به نظر می رسد.

شرایط تحصیل دکتری در ایتالیا

تحصیل دکتری در ایتالیا به صورت میانگین بین ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. دانشجویان پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد قادر خواهند بود برای این دوره ای تحصیلی در کشور ایتالیا اقدام نمایند. شرایط دکتری در ایتالیا با سایر مقاطع تحصیلی متفاوت می باشد. دانشجویان می بایست برای اخذ پذیرش با اساتید در ارتباط باشند و در صورت تایید نظر یک استاد قادر خواهند بود تا در این دوره شرکت نمایند. روند درخواست دکتری در ایتالیا معمولاً بصورت آنلاین است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مستندات دانشگاهی: سوابق تحصیلی از جمله مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • توصیه نامه: نامه های مرجع معمولاً از یک یا دو استاد دانشگاه برای تایید رزومه علمی دانشجو
 • نامه انگیزه / بیانیه شخصی: این سند باید انگیزه شما برای درخواست، اهداف شما و دلیل مناسب بودن شما برای برنامه را مشخص کند.
 • پروپوزال تحقیقاتی
 • گواهی زبان: مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی یا ایتالیایی
ساختار آموزشی دکتری در ایتالیا

ساختار آموزشی دکتری در ایتالیا

دو نوع دکترا از موسسات آموزش عالی ایتالیا موجود است: Dottorato (PhD) که توسط دانشگاه ها اعطا می شود و Diploma accademico di formazione alla ricerca (دیپلم علمی پژوهشی) که می توان در یکی از آموزش های عالی هنر و موسیقی دریافت نمود. دوره دکتری می تواند از دانشگاه به دانشگاه دیگر و از دوره ای به دوره دیگر متفاوت باشد. به طور معمول، روند دکتری در ایتالیا بیشتر شامل کارهای اصلی تحقیقاتی است و در برخی از آنها، سال اول با تدریس همراه است.

سال تحصیلی در ایتالیا از اکتبر تا سپتامبر ادامه دارد و شامل دو ترم آموزشی و دو دوره امتحان است:

 • ترم اول تدریس: اکتبر-دسامبر، امتحانات ژانویه
 • ترم دوم تدریس: مارس-مه، امتحانات ژوئن

معیارهای نظارت می تواند بین موسسات متفاوت باشد، اما به طور کلی هر دوره دارای هماهنگ کننده و یک هیئت آموزشی است. هماهنگ کننده شما (یعنی سرپرست) شخصی خواهد بود که برای انجام تحقیقات از نزدیک با او کار می کنید و پیشرفت شما را رصد می کند. در پایان دوره دکتری، دانشجویان موظف به ارائه پایان نامه می باشند. این پایان نامه به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی همراه با گزارش های مربوط به فعالیت، مورد ارزیابی قرار می گیرد.

برترین دانشگاه های ایتالیا جهت تحصیل در مقطع دکتری

برترین دانشگاه های ایتالیا جهت تحصیل در مقطع دکتری

هر شهر بزرگ ایتالیا دارای یک دانشگاه است که اکثر آنها توسط بودجه دولتی تأمین می شوند. با این وجود، دانشگاه های خصوصی و مدارس عالی تحصیلات تکمیلی نیز وجود دارند که به طور خاص بر آموزش و تحقیق در مقاطع تحصیلات تکمیلی و بالاتر متمرکز می باشند. در حال حاضر ۹۶ دانشگاه در ایتالیا دوره های دکتری را ارائه می دهند و دانشجویان در صورت احراز شرایط مورد نیاز قادر خواهند بود برای آنها اقدام نمایند. با توجه به رتبه بندی سایت های مربوط به این امر، برترین دانشگاه های ایتالیا جهت تحصیل در مقطع دکتری به شرح زیر می باشد.

 1. University of Bologna
 2. Sant’Anna School of Advanced Studies Pisa
 3. Scuola Normale Superiore di Pisa
 4. Sapienza University of Rome
 5. University of Padua
 6. Vita-Salute San Raffaele University
 7. University of Trento
 8. The University of Milan
 9. University of Milano – Bicocca
 10. Free University of Bozen-Bolzano
هزینه تحصیل دکتری در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری

هزینه های تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نسبتاً کم است و به طور کلی، از نظر هزینه ها تفاوتی بین دانشجویان از ملیت های مختلف در این کشور وجود ندارد. متوسط هزینه های تحصیل در دانشگاه های ایتالیا بین ۱٫۰۰۰ تا ۴٫۰۰۰ یورو در سال تخمین زده می شود. میزان دقیق هزینه های تحصیل منوط به انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی می باشد. لازم به ذکر است که هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی به مراتب بالاتر از هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالای می باشد.

دانشجویان برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا قادر خواهند بود از حق کار دانشجویی بهره مند شوند. دانشجویان مقطع دکتری به صورت میانگین ۳۰ ساعت در هفته امکان کار نیمه وقت را دارا می باشند. با درآمد های حاصله از کار دانشجویی می توان بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور را تامین نمود. همچنین دانشجویان مقطع دکتری در ایتالیا با ارائه مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود برای بورسیه های تحصیل اقدام نمایند که در ادامه به شرایط دریافت بورسیه در ایتالیا اشاره می شود.

امکان دریافت بورسیه دکتری در ایتالیا

دانشجویان بین المللی مقطع دکتری در ایتالیا قادر خواهند بود برای بورسیه موجود در این کشور اقدام نمایند. بورسیه های تحصیلی در این کشور متناسب با رزومه های علمی دانشجویان اعطا می گردد. سوابق تحصیلی، مدرک زبان و رزومه بین المللی کمک شایانی به دانشجویان برای دریافت بورسیه می کند. در ادامه به برخی از بورسیه های دکتری در ایتالیا اشاره شده است.

 • بورس تحصیلی از دانشگاه ها: بسیاری از موسسات بر اساس شایستگی علمی به دانشجویان مقطع دکتری بورسیه می دهند. میزان بورسیه تحصیلی از ۱۲٫۰۰۰ تا ۲۰٫۰۰۰ یورو در سال است.
 • بورس تحصیلی دولت ایتالیا برای دانشجویان خارجی: این نوع کمک مالی به دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل می کنند و همچنین شهروندان ایتالیایی که در خارج از کشور مشغول به تحصیل می باشند، ارائه می شود. این مبلغ در طول مدت تحصیل ۹۰۰ یورو در ماه است.
 • پروژه های تأمین شده توسط شرکت: برخی از شرکت ها و سازمان ها ممکن است بودجه جزئی یا کامل را برای برخی از پروژه های دکتری ارائه دهند.
 • بورسیه DSU: بورسیه تحصیلی برای دانشجویان جهان سوم که توانایی پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل را در ایتالیا ندارند.

جهت اطلاع از شرایط و نحوه دریافت بورسیه های تحصیلی ایتالیا این مقاله را مطالعه نمایید: بورسیه ایتالیا

مزایای تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا

کشور ایتالیا از جمله کشورهای برتر اروپایی برای ادامه تحصیل قلمداد می شود. بسیاری از دانشجویان بین المللی به واسطه شرایط ایده آل این کشور اعم از تحصیل رایگان و یا تعدد بالای دانشگاه و گستردگی رشته های تحصیلی، به دنبال سپری کردن مقطع دکتری در ایتالیا می باشند. در این بخش به برترین مزایای تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا پرداخته می شود.

امکان پذیرش در برترین دانشگاه های دنیا

با توجه به قوانین موجود در کشور ایتالیا و درصد بالای جذب دانشجویان بین المللی، علاقه مندان به تحصیل دکتری در ایتالیا قادر خواهند بود تا شانس خود را برای دانشگاه های برتر این کشور امتحان نمایند. به طور مثال در کشورهای دیگر درصد جذب دانشجوی بین المللی در برترین دانشگاه ها به مراتب پایین تر از این شرایط در کشور ایتالیا می باشد. دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش در برترین دانشگاه های دنیا امتحان نمایند.

ارائه دروس به زبان انگلیسی

یکی از برترین مزایای دوره های دکتری در ایتالیا را می توان به ارائه دروس به زبان انگلیسی اشاره کرد. دانشجویان بین المللی در صورت ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی قادر خواهند بود برای دوره های تحصیلی دکتری اقدام نمایند. سطح مورد نیاز برای ورود به دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکتری معادل آیلتس ۶٫۵ است. دانشجویان با شرکت در دوره های فشرده آریاناپارس می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن به این مهم دست یابند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا تعیین سطح رایگان با ما در ارتباط باشید.

هزینه های پایین زندگی

هزینه های زندگی و تحصیل در ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی به مراتب پایین تر می باشد. در خصوص هزینه های زندگی می توان به این موضوع اشاره کرد که هزینه های زندگی در شهرهای گران مثل میلان و رم به صورت ماهانه ۷۰۰ تا ۸۵۰ یورو و در سایر شهرها بین ۴۵۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه تخمین زده می شود. هزینه های زندگی به موارد همچون اجاره مسکن، رفت و آمد، خوراک و هزینه های جاری روزانه اطلاق می شود.

مشکلات تحصیل دکتری در ایتالیا

معایب تحصیل دکتری در ایتالیا

علی رغم مزایای عنوان شده برای ادامه تحصیل دکتری در ایتالیا، تحصیل در این کشور با چالش هایی همراه است. آشنایی از مشکلات و چالش های پیش روی دانشجویان سبب می گردد تا با آگاهی کامل پای در این مسیر بگذارند. گروه تحریریه آریاناپارس به بررسی این مشکلات پرداخته است و مهم ترین آنان که در ادامه به آنها اشاره می شود، را مورد بررسی قرار داده است.

عدم همراهی همراه

یکی از بزرگترین چالش های پیش رو دانشجویان متاهل در ایتالیا، عدم حق همراه در این کشور می باشد. این نکته بدین معناست که دانشجویان متاهل می بایست به صورت تنهایی برای ادامه تحصیل مقطع دکتری در این کشور اقدام نمایند. همراهان می بایست متناسب با شرایط خود به دنبال راه ورود به کشور ایتالیا باشند. این روش های موجود را می توان در مقاله مهاجرت به ایتالیا مورد بررسی قرار داد.

شرایط کاری نامناسب

یکی از فاکتورهای حائز اهمیت برای دانشجویان، ورود به بازار کار و کسب اقامت می باشد. دانشجویان بین المللی پس از تحصیل در ایتالیا با این چالش روبرو می شوند. بازار کاری و اقتصادی ایتالیا، شرایط نامساعدی را پشت سر می گذارد که این امر سبب می گردد تا شانس دانشجویان مقطع دکتری پس از تحصیل در این کشور کاهش پیدا کند. لازم به ذکر است که می توان از فرصت در نظر گرفته شده پس از تحصیل برای سایر کشورهای شینگن اقدام نمود.

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

کشور ایتالیا در جنوب قاره اروپا است. پایتخت کشور ایتالیا شهر رم  است. زبان رسمی این کشور ایتالیایی است.در کشور ایتالیا بیشترین اقلیت دینی مسیحی است.

از نظر وسعت و پهناور بودن کشور ایتالیا رتبه پنجم در قاره اروپا  دارد. آب و هوای کشور ایتالیا نسبت به سایر کشور های اروپایی بیشتر شبیه ایران است  یکی از علت هایی که برخی افراد این کشور را انتخاب می کنند به خاطر آب و هوایی است که این کشور دارد. گردشگرانی که در کشور خود ۴ فصل را ندیده اند برای تفریح به این کشور سفر می کنند.علت های دیگری هست که باعث می شود افراد به این کشور سفرهای کوتاه مدت یا مهاجرت می کنند که عبارتند از: ویزای کاری، مهاجرت سرمایه گذاری، تحصیل در رشته های گوناگون که به صورت مهاجرت تحصیلی ایتالیا انجام می گیرد و….

یکی از رشته هایی که دانشجویان خارجی مایل هستند در کشور ایتالیا آن را تحصیل کنند رشته پزشکی است. کشور ایتالیا پذیرای دانشجویان خارجی در رشته پزشکی است. علاوه بر دانشجویان، پزشکان به صورت مهاجرت پزشکان به این کشور مهاجرت می کنند و این کشور را برای ادامه کار و زندگی انتخاب می کنند.

 کشور ایتالیا دارای دانشگاه های معتبری در سطح جهان است ، از میان رشته های تحصیلی، رشته های پزشکی و دندانپزشکی متقاضیان زیادی دارد. پذیرش از دانشگاه های ایتالیا کمی سخت تر از دیگر دانشگاه های اروپایی است . با ما بمانید تا درباره مزایای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا و شرایط تحصیل در این رشته، بورسیه پزشکی و دندان پزشکی ایتالیا، هزینه تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در ایتالیا و غیره بیشتر به شما اطلاعات دهیم.

مزایای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

هر کشوری برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی مناسب نیست. بنابراین دانشجوها قبل از انتخاب کشور باید اطلاعات خود را در زمینه تحصیل، هزینه تحصیل و ….افزایش دهد. سپس اقدام به انتخاب کشور کند. و کشور ایتالیا یکی از کشورهایی است که در حوزه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی بسیار پیشرفته است و امکانات مناسب برای دانشجویان فراهم می کند که عبارتند از:

 • دارای کیفیت بالای آموزشی در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی 
 • اخذ اقامت برای اقوام درجه یک(همسر ، فرزند ، مادر ، پدر)  بعد از گرفتن پذیرش
 • داشتن شرایط آب و هوایی نزدیک به ایران
شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی

شرایط تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا آرزوی خیلی از داوطلبان کنکور سراسری است. کشور ایتالیا به خاطر ظرفیت کمی که در این رشته می گیرد موجب می شود رقابت سختی بین داوطلبان ایجاد شود.

برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور ایتالیا داوطلب باید در آزمون ورودی که در دانشگاه های ایتالیا که IMAT نام دارد  شرکت کند.باید دقت کرد که این آزمون فقط یک بار در سال در بیشتر شهر های مهم دنیا برگزار می شود. تقریبا ۷۷ نفر از دانشجویان خارجی را می پذیرد.

آزمون به ۲ زبان انگلیسی و ایتالیایی برگزار می گردد. داوطلب می تواند در یک سال به طور همزمان در دو آزمون شرکت کند . البته باید توجه کرد که اگر داوطلب در کنکور به زبان انگلیسی قبول شد به زبان انگلیسی تحصیل می کند. اگر به زبان ایتالیایی قبول شد به زبان ایتالیایی  تحصیل می کند.

این آزمون دارای ۵ منبع اصلی است که شامل ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی ، اطلاعات عمومی و هوش است. این منابع با کتاب های ایران مغایرت خاصی ندارد و ۶۰ سوال است . هر پاسخ صحیح ۵/۱ امتیاز مثبت و هر پاسخ غلط ۴/۰ امتیاز منفی دارد

کشور ایتالیا برای پذیرفته شدگان کشورهای جهان سوم بورسیه هایی در نظر گرفته است. اگر دانشجو موفق به اخذ آنها شود هزینه تحصیل و خوابگاه  تقریبا رایگان می باشد. به همین علت داوطلبان زیادی برای تحصیل پزشکی در ایتالیا رقابت می کنند

داوطلبان برای اخذ پذیرش در رشته های دندانپزشکی در ایتالیا بایستی در آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا به نام IMAT  است شرکت کنند. این آزمون در سال فقط یک بار برگزار می گردد. همچینن برای دانشجویان کشور های جهان سوم در صورت اخذ بورسیه می توانند تحصیل در ایتالیا رشته دندانپزشکی را به صورت رایگان به اتمام برسانند .

دانشگاه هایی که در کشور ایتالیا اقدام به پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی می کنند عبارتند از:  دانشگاه باری ، دانشگاه میلان ، دانشگاه پاویا ، دانشگاه ساپینزا رم ، دانشگاه تورورگاتا رم و دانشگاه دوم ناپل.

هزینه تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در ایتالیا

در ایتالیا، هزینه تحصیل در دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی ممکن است متفاوت باشد و بسته به دانشگاه و منطقه مورد نظر متغیر باشد. همچنین، هزینه‌ها برای دانشجویان اتباع ایتالیا و دانشجویان بین‌المللی ممکن است متفاوت باشد. در ادامه، به طور کلی درباره هزینه‌های تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی اطلاعاتی ارائه خواهم داد. لطفا توجه داشته باشید که این اطلاعات ممکن است در آینده تغییر کنند و بررسی مستقیم با دانشگاه‌های مورد نظر توصیه می‌شود.

در دانشگاه‌های ایتالیا، هزینه تحصیل بر اساس سیستمی به نام “شهریه سمبولیک” (Tassa Universitaria) محاسبه می‌شود. این شهریه هر ساله پرداخت می‌شود و هزینه‌های دیگر مانند مسکن، هزینه زندگی و کتاب‌های درسی جداگانه محاسبه می‌شوند. به طور کلی، هزینه تحصیل در دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا بالا است و ممکن است در حدود ۱۰،۰۰۰ یورو تا ۳۰،۰۰۰ یورو در سال باشد.

همچنین، باید به این نکته توجه داشته باشید که دانشگاه‌های ایتالیا ممکن است برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌های مالی ارائه کنند. این بورسیه‌ها می‌توانند به صورت جزئی یا کامل باشند و بسته به عملکرد و شرایط دانشجویان اعطا شوند. بنابراین، توصیه می‌شود با دانشگاه‌های مورد نظرتان در ایتالیا تماس بگیرید.

بورسیه پزشکی و دندان پزشکی ایتالیا

در ایتالیا، بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی از طریق دانشگاه‌ها، موسسات دولتی و خصوصی، سفارتخانه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی قابل دریافت هستند. این بورسیه‌ها می‌توانند به صورت جزئی یا کامل بوده و هزینه‌های تحصیلی شامل شهریه، مسکن، هزینه زندگی و کتاب‌های درسی را پوشش دهند.

برای اطلاعات دقیق‌تر درباره بورسیه‌های موجود در ایتالیا برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی، بهتر است به سایت‌ها و منابع رسمی دانشگاه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط مراجعه کنید. برخی از دانشگاه‌ها در ایتالیا که ممکن است بورسیه‌ها را ارائه کنند عبارتند از:

 • دانشگاه بولونیا (University of Bologna): دانشگاه بولونیا از طریق بورسیه‌های تحصیلی عمومی و بورسیه‌های ارائه شده توسط موسسات و سازمان‌های مختلف به دانشجویان بین‌المللی کمک می‌کند.
 • دانشگاه روما لاساله (Sapienza University of Rome): این دانشگاه نیز بورسیه‌های مختلفی را ارائه می‌دهد که برخی از آنها می‌تواند برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی مناسب باشد.
 • دانشگاه میلان (University of Milan): دانشگاه میلان نیز بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی را ارائه می‌دهد که می‌تواند شامل دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی نیز شود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

برای اخذ ویزای تحصیلی در ایتالیا، شما باید مراحل زیر را طی کنید و شرایط مربوطه را برآورده نمایید:

 1. پذیرش تحصیلی: ابتدا باید در یک دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر در ایتالیا پذیرش تحصیلی دریافت کنید. برای این منظور، باید مدارک مورد نیاز را به دانشگاه مربوطه ارسال کنید و فرآیند اعتبارسنجی و بررسی درخواست پذیرش را طی کنید.
 2. درخواست ویزا: پس از دریافت پذیرش تحصیلی، باید در سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خودتان یا در کشوری که قانوناً مسئولیت صدور ویزا به آن تعلق دارد، درخواست ویزای تحصیلی را تکمیل کنید. برای این منظور، باید فرم‌های مربوطه را پر کنید و مدارک مورد نیاز را ارائه کنید، از جمله گذرنامه، عکس‌های رنگی، اثبات مالی، بیمه سلامت و مدارک پذیرش تحصیلی.
 3. تحقیقات امنیتی: پس از ارسال مدارک ویزا، ممکن است بخشی از فرآیند اخذ ویزا شامل تحقیقات امنیتی و بررسی پس زمینه شما توسط مقامات امنیتی ایتالیا باشد.
 4. پرداخت وجه: باید هزینه ویزای تحصیلی را پرداخت کنید. مبلغ دقیق هزینه ویزا بسته به ملیت، نوع و مدت زمان ویزا ممکن است متفاوت باشد.
 5. مصاحبه و مراجعه به سفارت: ممکن است برای اخذ ویزای تحصیلی، شما نیاز به حضور در سفارت یا کنسولگری ایتالیا داشته باشید و مصاحبه انجام دهید.

کار پس از فارغ التحصیلی در رشته دندانپزشکی و پزشکی در ایتالیا

پس از فارغ التحصیلی در رشته دندانپزشکی و پزشکی در ایتالیا، شما می‌توانید در بخش‌های مختلف حرفه‌ای و آموزشی به کار بروید. در زیر چند مسیر شغلی رایج در این رشته‌ها در ایتالیا آورده شده است:

 • کار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی: می‌توانید به عنوان پزشک یا دندانپزشک در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مشغول به کار شوید. می‌توانید در بخش‌های مختلفی مانند جراحی، پزشکی عمومی، پزشکی داخلی و دندانپزشکی عمل کنید.
 • تخصص و فوق تخصص: پس از فارغ التحصیلی، می‌توانید تخصصی را در یک حوزه خاص مانند جراحی دهان و فک و صورت، ارتودنسی، پزشکی داخلی و غیره انتخاب کنید. این مسیر نیازمند تکمیل دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی و اخذ گواهی‌های معتبر است.
 • تحقیقات و آموزش: می‌توانید به عنوان پژوهشگر و اساتید در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی فعالیت کنید. این شامل انجام پژوهش‌های علمی، تدریس دانشجویان و راهنمایی پروژه‌های تحقیقاتی است.
 • مطب خصوصی: می‌توانید مطب خصوصی خود را تأسیس کنید و به عنوان پزشک یا دندانپزشک به صورت مستقل فعالیت کنید.
 • کار در سازمان‌های بهداشتی و دولتی: می‌توانید در سازمان‌ها و مراکز بهداشتی و دولتی فعالیت کنید، از جمله وزارت بهداشت، بیمارستان‌های دولتی و سازمان‌های بهداشتی محلی.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

برای ورود به دوره تحصیل پزشکی در ایتالیا، شما نیاز به ارائه مدارک زیر خواهید داشت:

 • مدرک دیپلم دبیرستان: شما باید مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن را داشته باشید. این مدرک باید به زبان ایتالیایی یا به همراه ترجمه رسمی به ایتالیایی باشد.
 • شهادتنامه زبان: شما باید دارای شهادتنامه زبان ایتالیایی باشید. می‌توانید این مدرک را از یک مرکز آزمون معتبر دریافت کنید، مانند CELI (Certificate of Italian as a Foreign Language) یا CILS (Certification of Italian as a Foreign Language).
 • شهادتنامه قبولی دانشگاه: برای ورود به دانشکده‌های پزشکی در ایتالیا، شما باید شهادتنامه قبولی (Letter of Acceptance) از دانشگاهی که پذیرش تحصیلی دریافت کرده‌اید، داشته باشید.
 • مدارک پزشکی قبلی (اختیاری): اگر قبلاً در دوره تحصیلی پزشکی در کشور دیگری شرکت کرده‌اید، باید مدارک تحصیلی و تجربیات پزشکی قبلی خود را ارائه دهید.

توصیه می‌شود که قبل از اقدام به ارسال مدارک، با دانشگاه‌های مورد نظرتان در ایتالیا تماس بگیرید و مطمئن شوید که دارای تمامی مدارک مورد نیاز هستید. همچنین، درخواست ویزای تحصیلی نیز نیازمند مدارک و اسناد دیگری است که در قسمت قبلی توضیح داده شده است.

شرایط آزمون IMATدر ایتالیا

IMAT (International Medical Admissions Test) یک آزمون ورودی است که برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی در ایتالیا برگزار می‌شود. در زیر شرایط و جزئیات آزمون IMAT را برای شما آورده‌ایم:

 • ثبت نام: برای شرکت در آزمون IMAT، باید در دوره ثبت نام آن شرکت کنید. دوره ثبت نام معمولاً در تابستان برگزار می‌شود و جزئیات ثبت نام در وب‌سایت رسمی IMAT اعلام می‌شود.
 • محل برگزاری آزمون: IMAT در برخی دانشگاه‌های ایتالیا برگزار می‌شود. برای شرکت در آزمون، باید به یکی از این دانشگاه‌ها مراجعه کنید.
 • موضوعات آزمون: IMAT شامل موضوعاتی مانند زبان انگلیسی، ریاضیات، بیولوژی، شیمی و فیزیک است. جزئیات دقیق موضوعات و ساختار آزمون در وب‌سایت رسمی IMAT قابل دریافت است.
 • نمره‌دهی و رتبه‌بندی: در IMAT، نمره بر اساس عملکرد شما در آزمون محاسبه می‌شود. هر دانشگاه ممکن است وزندهی متفاوتی به هر بخش آزمون بدهد. برای قبولی در دانشگاه‌های مختلف، نیازمند کسب رتبه مورد قبول توسط آن دانشگاه هستید.
 • رشته‌های مقصد: IMAT برای ورود به دوره‌های تحصیلی پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیست دانشگاه‌ها و رشته‌های مقصد قابل دریافت است و باید قبل از شرکت در آزمون، دانشگاه و رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید.

سیستم آموزش عالی ایتالیا چیست؟

دانشجویان خارجی که با هدف مهاجرت تحصیلی، تحصیل دکتری در ایتالیا به این کشور می آیند نیاز است که از سیستم های آموزش عالی در کشور ایتالیا پیروی کنند. در این مقاله به بررسی برنامه های آموزشی برای تحصیل در ایتالیا خواهیم پرداخت.

سیستم های آموزش عالی در ایتالیا

سیستم های آموزش عالی ایتالیا شامل موارد زیر است:

 • دانشگاه ها
 • آموزش عالی برای هنرهای زیبا ، موسیقی و رقص
 • موسسات عالی فنی – ITS

دانشگاه ها نیز به موسسات خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. با این حال، کیفیت آموزش در همه موسسات آموزش عالی به طور قابل توجهی بالا است.

دانشجویان بین المللی تنها در صورتی می توانند به دانشگاه های ایتالیا مراجعه کنند که دارای مدارک تحصیلی باشند که به آنها اجازه ثبت نام می دهد. این مدرک تحصیلی متوسطه باید پس از یک دوره تحصیلی حداقل ۱۲ ساله اعطا شود. اگر مدرک تحصیلی در کمتر از ۱۲ سال اعطا شده باشد، باید با گواهینامه تحصیلی امتحانات انجام شده یا عنوان پس از متوسطه برای جبران سال های از دست رفته تحصیلات متوسطه همراه باشد.

دانشگاه ها

دانشگاه ها برنامه های درجه ای قوی نظری و دانشگاهی و طیف وسیعی از رشته ها را ارائه می دهند. برخی از دانشگاه ها در زمینه های موضوعی خاصی مانند پلی تکنیک تخصص دارند.

بخش دانشگاه به شرح زیر سازماندهی شده است:

 • مدرک کارشناسی: لوریا
 • تحصیلات تکمیلی Laurea Magistrale
 • تحصیلات تکمیلی دکتری Dottorato di Ricerca
 • کارشناسی ارشد و برنامه های آموزش مداوم

مدرک کارشناسی( لوریا )

LAUREA  معادل مدرک لیسانس علوم در سیستم دانشگاه اروپا، مدرک کارشناسی به دست آمده پس از یک برنامه سه ساله از مطالعه است. شرط پذیرش در مقطع اول دوره، دیپلم اعطا شده در پایان دوره متوسطه است. دانش آموزان در صورت داشتن دیپلم دبیرستان یا مدرک دیگری که در خارج از کشور گرفته شده و در ایتالیا به رسمیت شناخته شده اند ، پذیرفته می شوند.

ورود به برنامه های مقطع کارشناسی می تواند محدود یا باز باشد، یا می تواند تحت آزمون انگیزشی یا امتحان ورودی قرار گیرد.

هنگامی که دانش آموز Laurea را بدست آورد می تواند مستقیما وارد بازار کار شود یا تحصیل خود را با استفاده از Laurea Magistrale  معادل کارشناسی ارشد علوم یا درجه ۱ کارشناسی ارشد دانشگاه ادامه دهد.

تحصیلات عالی در ایتالیا

تحصیلات تکمیلی: Laurea Magistrale

LAUREA Magistrale  معادل کارشناسی ارشد در سیستم دانشگاه اروپایی است، پس از دو سال تحصیلات تکمیلی و اهداف به دست آمده به ارائه دقیق، آموزش پیشرفته در بخش های خاص، مدرک دوره اول برای پذیرش مورد نیاز است. آنها در بخش های خاصی آموزش می دهند و بر مهارت های حرفه ای تمرکز دارند.

کسانی که قبلا دارای لوریا در زمینه های مختلف هستند و می خواهند گواهینامه Laurea Magistrale را دریافت کنند، ابتدا باید اعتبارات لازم را کسب کنند. دانش آموزان با مدرک یا صلاحیت خارج از کشور پذیرفته می شوند و در ایتالیا به رسمیت شناخته می شوند.

پس از اتمام، برنامه Laurea Magistrale به برنامه دکتری دسترسی می دهد.

بخش دانشگاه همچنین Lauree Magistrali a Ciclo Unico را ارائه می دهد، آنها می توانند برنامه درجه پنج یا شش ساله باشند.

Lauree Magistrali a Ciclo Unico معمولاً در زمینه های تحصیلی زیر ارائه می شود: پزشکی، دامپزشکی، داروسازی، معماری، حقوق.

تحصیلات تکمیلی (دکتری   Dottorato di Ricerca)

تحصیل دکتری در ایتالیا بالاترین سطح تحصیلات دانشگاهی است و مستلزم آن است که داوطلبان یک امتحان جامع و تحقیقات اصلی اصلی را که منجر به پایان نامه می شود، گذرانده باشند.

مدرک تحصیلی دکتری پس از یک برنامه مطالعه و تحقیق که حداقل سه سال تحت نظارت هیئت اساتید طول می کشد، به دست می آید. هدف از این دوره ارائه سطح بالای تحصیلات به منظور آماده سازی دانش آموزان برای اعضای هیات علمی دانشگاه و موقعیت های علمی پژوهشی یا سایر مشاغل است که نیاز به دانش و مهارت های تحقیقاتی پیشرفته دارد.

کارشناسی ارشد و برنامه های آموزش مداوم

برخی از دانشگاه های ایتالیا همچنین دوره تخصصی یا فوق لیسانس را با هدف افزایش تحصیلات حرفه ای دانشجویان (مقاطع کارشناسی ارشد دانشگاهی سطح ۱ و ۲) ارائه می دهند.

هدف این دوره ها ارائه دانش و مهارت های لازم برای انجام وظایف مورد نیاز فعالیت های حرفه ای خاص است. آنها افراد را برای کار در چنین حرفه هایی واجد شرایط می دانند و هدف آنها تربیت متخصصان در بخش های حرفه ای خاص است.

لطفا به خاطر داشته باشید که این مدارک بخشی از سیستم دانشگاهی اروپا نیستند که در سال ۱۹۹۹ در بولونیا تعریف شده است و مدارک تحصیلی همیشه بین المللی شناخته نمی شوند.

نتیجه گیری

تحصیل در ایتالیا به واسطه هزینه های بسیار مناسب زندگی و تحصیل در این کشور و امکان تحصیل در معتبرترین دانشگاه های اروپا به همراه استفاده از امکانات آموزشی و اجتماعی فوق العاده مسیر بسیار ساده و کم هزینه ایی برای دست یابی به سطوح بالای علمی و موفقیتی تضمین شده است.

از سوی دیگر امکان دریافت بورسیه های تحصیلی متنوع با شرایط بسیار آسان و تجربه زندگی در یکی از زیباترین کشورهای جهان با بالاترین امکانات و استانداردها، ایتالیا را به مقصد نهایی بسیاری از دانشجویان بین‌الملل تبدیل نموده است.

اخذ نمایندگی از بسیاری دانشگاه و مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی آن نیز خواهد بود. شما عزیزان برای دریافت مشاوره تحصیلی رایگان می توانید با مشاورین موسسه آریاناپارس تماس حاصل فرمایید.

داروسازی ایتالیا

موضوعات در زمینه داروسازی ایتالیا شامل داروسازی، داروسازی سلولی و مولکولی و سم­ شناسی می باشد. دانشگاه ­هایی که در رشته داروسازی صاحب نام و معروف می­ باشند به قرار زیر هستند:

دانشگاه میلان

دانشگاه میلان، دانشگاهی دولتی است که در حدود سال ۱۹۲۴ تأسیس شده است. مجموعه دانشگاهی میلان در یک مکان تاریخی به نام گراندا در مرکز شهر میلان واقع شده است. سایر دانشکده­ های دانشگاه میلان در مکان­ های دیگری در داخل و یا خارج از شهر میلان واقع شده ­اند.

هزینه شهریه دانشگاه میلان برای دانشجویان ایتالیایی و دانشجویان بین ­الملل یکسان می­ باشد. دانشگاه میلان در رشته­ های متفاوت و متنوعی دانشجو می­ پذیرد. تقویم کاری این دانشگاه قوی می­ باشد.

زبان ایتالیایی برای پذیرش دانشجو در دانشگاه میلان ارجحیت دارد اما در عین حال دانشگاه دوره­ های زبان انگلیسی هم برگزار می­ نماید. در رشته داروسازی ایتالیا دانشگاه میلان دارای رنکینگ ۷۴ است.

دانشگاه فِدِریکو ناپل

دانشگاه فِدِریکو ناپل در سال ۱۲۲۴ تأسیس شده است و در حقیقت قدیمی ترین دانشگاه اروپاست. دانشگاه فِدِریکو ناپل امروزه تقریباً در زمینه همه رشته­ های دانشگاهی فعال می­ باشد.

دانشکده پزشکی این دانشگاه دارای بیمارستان بزرگی است که یکی از بزرگترین بیمارستان­ های جنوب ایتالیا می ­باشد. رنکینگ این دانشگاه ۹۰ می ­باشد. این دانشگاه نیز در رشته داروسازی ایتالیا و پزشکی دارای اعتبار ویژه ­ای می ­باشد.

دانشگاه ساپینزا رُم

دانشگاه ساپینزا رُم دانشگاهی دولتی می­ باشد که در سال ۱۳۰۳ تأسیس شده است. این دانشگاه در شهر رم واقع شده است و در سال­ های اخیر بیش از ۱۱۰ هزار دانشجو از دانشکده ­های مختلف این دانشگاه فارغ ­التحصیل شده ­اند.

مبلغ شهریه دانشگاه ساپینزا رُم در رشته­ های مختلف متفاوت بوده و رشته های متفاوتی از جمله؛ معماری، هنر، علوم انسانی، مهندسی صنایع و مهندسی عمران، حقوق، ریاضی، پزشکی و داروسازی و غیره در این دانشگاه تدریس می ­شود.

بیشتر مقاطع دانشگاه ساپینزا رُم به زبان ایتالیایی برگزار می­ شود. در رشته داروسازی دانشگاه ساپینزا رُم دارای رنکینگ ۹۸ می ­باشد.

دانشگاه فلورانس

دانشگاه فلورانس با حدود پنجاه و سه هزار دانشجو از ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی و غیراروپایی، یکی دیگر از دانشگاه­ های مطرح ایتالیا در زمینه داروسازی می­ باشد.

این دانشگاه در مقاطع مختلف لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در اغلب رشته­ های دانشگاهی فعال است و رتبه دانشگاه فلورانس در رشته داروسازی ۱۰۹ می ­باشد و یکی از بهترین دانشگاه ­های برای تحصیل در ایتالیا در رشته داروسازی است.

اخذ نمایندگی از بسیاری دانشگاه ها و مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار موسسه مهاجرتی آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ایران می باشد و سرلوحه عملکرد آتی آن نیز خواهد بود.

دانشگاه تورین

دانشگاه تورین که در سال ۱۴۰۴ میلادی تأسیس شده است دارای هفت دانشکده می­ باشد که پنج دانشکده از مجموع دانشکده ­های تورین در مرکز شهر تورین واقع شده است.

هزینه تحصیل در دانشگاه تورین برای دانشجویان ایتالیایی و دانشجویان بین­ الملل یکسان بوده و امکانات خوابگاهی در این دانشگاه برای همه دانشجویان در تمامی مقاطع مهیا است.

دانشگاه تورین در شش رشته اصلی کشاورزی و دامپزشکی، مدیریت و اقتصاد، پزشکی، علوم طبیعی، حقوق و علوم اجتماعی و سیاسی و علوم انسانی فعالیت دارد.

تعدادی از رشته ­ها در دانشگاه تورین به زبان انگلیسی نیز برگزار می­ شود. بیشتر این رشته­ ها در مقطع فوق لیسانس بوده و در مقطع لیسانس اغلب رشته­ ها به زبان ایتالیایی است.

دانشگاه تورین در حدود شصت هزار دانشجو دارد که از این تعداد در حدود سه هزار دانشجو از دانشجویان سایر کشورها می باشند. رتبه دانشگاه تورین در رشته داروسازی ایتالیا ۱۵۹ است.

دانشگاه بولونیا

پایه­ های این دانشگاه در سال ۱۰۸۸ میلادی نهاده شده است. دانشگاه بولونیا نیز مانند اغلب دانشگاه ها دارای دانشکده­ هایی می ­باشد که بیشتر آنها در شهر تورین واقع شده است. دانشگاه بولونیا همچنین در شهر بونیس آیرس آرژانتین شعبه دارد.

میزان شهریه برای دانشجویان بین­ المللی در دانشگاه بولونیا با دانشجویان ایتالیایی کاملاً یکسان است. زبان اصلی که در دانشگاه بولونیا تدریس می­ شود زبان ایتالیایی است اگرچه تعدادی از رشته ­ها به زبان انگلیسی هم تدریس می­ شود. دانشگاه بولونیا در رشته داروسازی دارای رتبه ۱۶۱ جهانی است.

چقدر امکان تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا وجود دارد؟

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های برتر این کشور وجود دارد؟ نمره زبان مورد نیاز برای ورود به رشته پزشکی چند است؟ این سوالات اولین ابهامات دانشجویان برای ادامه تحصیل در کشور انتخابی می باشد.

ایتالیا شرایط مناسبی را برای تحصیل دانشجویان بین المللی در این کشور برای رشته پزشکی در نظر گرفته است. در این مقاله به شرایط تحصیل در رشته پزشکی و شانس قبولی در دانشگاه های برتر ایتالیا اشاره می شود.

ویدئو شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

کشور ایتالیا با داشتن چندین دانشگاه معتبر در رشته های پزشکی، دانشجویان علاقه مند را به خود جذب می کند. دانشجویان برای ادامه تحصیل در ایتالیا باید با شرایط این کشور آشنا شده تا با اطلاع کامل تصمیم به این امر کنند.

دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا در صورت تمایل قادر خواهند بود دوره های خود را به زبان ایتالیایی یا انگلیسی انتخاب نمایند. افرادی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می توانند با ارائه نمره ۶ در آزمون آیلتس به خواسته خود دست یابند.

مدرسه زبان ایتالیایی ملقب به پیترودلاوالا هم از مراکز مورد تایید برای سپری کردن زبان ایتالیایی می باشند. مدارس ایتالیایی یکی از مراجع خوب برای آشنایی با مراکز آکادمیک این کشور و آشنایی دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی فعال در دانشگاه های کشور ایتالیا نیز تصور می شود.

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا آرزوی خیلی از داوطلبان کنکور سراسری است. کشور ایتالیا به خاطر ظرفیت کمی که در این رشته می گیرد موجب می شود رقابت سختی بین داوطلبان ایجاد شود.

آزمون به ۲ زبان انگلیسی و ایتالیایی برگزار می گردد. داوطلب می تواند در یک سال به طور همزمان در دو آزمون شرکت کند . البته باید توجه کرد که اگر داوطلب در کنکور به زبان انگلیسی قبول شد به زبان انگلیسی تحصیل می کند. اگر به زبان ایتالیایی قبول شد به زبان ایتالیایی  تحصیل می کند.

این آزمون دارای ۵ منبع اصلی است که شامل ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی ، اطلاعات عمومی و هوش است. این منابع با کتاب های ایران مغایرت خاصی ندارد و ۶۰ سوال است . هر پاسخ صحیح ۵/۱ امتیاز مثبت و هر پاسخ غلط ۴/۰ امتیاز منفی دارد

کشور ایتالیا برای پذیرفته شدگان کشورهای جهان سوم بورسیه هایی در نظر گرفته است. اگر دانشجو موفق به اخذ آنها شود هزینه تحصیل و خوابگاه  تقریبا رایگان می باشد. به همین علت داوطلبان زیادی برای تحصیل پزشکی در ایتالیا رقابت می کنند

داوطلبان برای اخذ پذیرش در رشته های دندانپزشکی در ایتالیا بایستی در آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا به نام IMAT  است شرکت کنند. این آزمون در سال فقط یک بار برگزار می گردد. 

مراحل و مدارک لازم جهت دریافت پذیرش تحصیلی ایتالیا

دانشجویان بین المللی برای تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا می بایست در ابتدای کار برای پیش ثبت نام آزمون آیمت اقدام نمایند. پس از شرکت در این آزمون و پس از قبولی قادر خواهند با توجه به لیست دانشگاه های ارائه دهنده، دانشگاه های منتخب را انتخاب نمایند. دانشگاههای ایتالیا متناسب با شرایط تعدادی دانشجو بین المللی را جذب می نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت اپلای پزشکی ایتالیا

بصورت معمول دانشجویان علاقه مند به رشته پزشکی در ایتالیا برای اخذ پذیرش در دانشگاه های این کشور به مدارک زیر را ارائه می دهند.

 • مدارک تحصیل (سوابق تحصیلی)
 • ریز نمرات
 • شناسنامه
 • پاسپورت
 • عکس
 • یک نسخه کپی از همه مدارک
 • مدرکی دال بر تسلط زبان

ذکر این نکته حائز اهمیت است که تمامی مدارک باید به زبان ایتالیایی ترجمه شود. با توجه به اختلالات صورت گرفته در زمینه ترجمه رسمی، سفارت ایتالیا فهرستی از دارالترجمه های مورد تایید خود در سایت منتشر کرده است. افراد قادر خواهند بود برای سهولت در کار و جلوگیری از هرگونه مشکلی با توجه به لیست ارائه شده، مدارک خود را به دارالترجمه تحویل دهند.

آزمون آیمت (imat) ایتالیا

مهم ترین نکته در راستای تحصیل در کشور ایتالیا آزمون آیمت IMAT است که دانشجویان علاقه مند باید شرایط ثبت نام آزمون را مطلع باشند. زمان ثبت نام آزمون آیمت ۳ جولای تا ۲۵ جولای که از ۱۲ تیرماه است که هر سال زمان امتحان امتحان تغییر می کند ولی بصورت معمول دانشجویان در تیرماه آمادگی ثبت نام را داشته باشند.

بصورت کلی آزمون IMAT شامل ۶۰ سوال تستی می شود:

 • دانش عمومی و تحلیل منطقی شامل ۲۷ سوال
 • دانش علمی شامل بیولوژی، شیمی، فیزیک و ریاضی با ۳۳ سوال

به ازای هر سوال حدود ۹۰ ثانیه وقت به دانشجویان داده می شود که زمان کل آزمون ۱۰۰ دقیقه است. به ازای هر سوال صحیح ۵/۱ نمره مثبت و به ازای هر سوال اشتباه ۴/۰ نمره منفی دارد. با این احتساب ۹۰ امتیاز حداکثر امتیازاتی می باشد که علاقه مندان و شرکت کنندگان می توانند کسب کنند

برترین دانشگاه های پزشکی ایتالیا

دانشجویان با تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا قادر خواهند بود به خدمات ایده آل دانشگاه های این کشور دسترسی داشته باشند. ۵ دانشگاه کشور ایتالیا در رشته پزشکی در میان ۱۵۰ دانشگاه برتر قرار دارند. دانشجویان بین المللی در صورت فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود شانس خود را برای اخذ پذیرش امتحان نمایند.

سایت QS یکی از برترین سایت های رتبه بندی در جهان می باشد که دانشگاه های دنیا بر اساس خدمات قابل ارائه به دانشجویان، سطح علمی اساتید، محیط آموزشی و مقالات بین المللی مورد ارزیابی قرار می دهد. در جدول زیر به دانشگاه های برتر کشور ایتالیا در رشته پزشکی اشاره شده است.

نام دانشگاهرتبه علمی
Sapienza University of Rome51 – ۱۰۰
University of Milan51 – ۱۰۰
University of Bologna51 – ۱۰۰
Università Cattolica del Sacro Cuore101 – ۱۵۰
Università di Padova101 – ۱۵۰

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

یکی از مهم ترین فاکتورهای تصمیم گیری برای تحصیل در یک کشور، دانشگاه های مورد تایید می باشد. دانشجویان برای بازگشت به ایران می بایست در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت به ادامه تحصیل بپردازند. از همین رو اطلاع از اسامی این دانشگاه ها کمک شایانی به دانشجویان می نماید.

لازم بذکر است که تمامی دانشگاه های کشور ایتالیا مورد تایید سایر کشورهای جهان می باشد و این موضوع مختص به دانشجویانی است که بدنبال کار در ایران و یا سپری کردن دوره های تخصص در کشور خود می باشند. در حال حاضر ۴۱ دانشگاه ایتالیا مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

شرایط تحصیل پرستاری در ایتالیا

شرایط تحصیل پرستاری در ایتالیا در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به این رشته تحصیلی به منظور تجربه تحصیل بین المللی در دانشگاه های خوب و معتبر دنیا قرار گرفته است. پرستاری یکی از رشته های علوم پزشکی می باشد که به واسطه موقعیت شغلی مناسب طرفداران زیادی در همه کشور های دنیا دارد.

از جمله شرایط تحصیل پرستاری در ایتالیا الزام شرکت در آزمون IMAT ایتالیا یا همان آزمون ورودی رشته های پزشکی این کشور می باشد. از دیگر شرایط تحصیل رشته پرستاری در ایتالیا، ارائه برنامه های آموزشی این رشته به زبان های ایتالیایی و انگلیسی می باشد. به طور کلی در اغلب کشورهای اروپایی رشته علوم پزشکی به زبان رسمی همان کشور ارائه شده و ایتالیا جزو معدود کشور های اروپایی است که برخی از برنامه های آموزشی از جمله در رشته پرستاری در این کشور با ظرفیت محدود به زبان انگلیسی نیز ارائه می گردد. با توجه به اینکه ایتالیا در تقسیم بندی کشور های مقصد مهاجرت تحصیلی، جزو کشورهای اصطلاحا تحصیل رایگان قرار می گیرد، ارائه برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی اهمیت ۲ چندانی پیدا می کند.

طول دوره پرستاری در این کشور در مقطع کارشناسی ۴ سال، در مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال و در مقطع دکتری تخصصی بر اساس گرایش مورد نظر متقاضی ۳ تا ۵ سال در نظر گرفته می شود. در کشور ایتالیا، برنامه های آموزشی در رشته پرستاری تلفیقی از دوره های تئوری و عملی در حوزه های مرتبط از قبیل آناتومی بدن، سلامت روحی و روانی، فیزیولوژی بدن انسان، پرستاری از کودکان و مواردی از این دست ارائه می شود.

این دوره ها دانشجویان پرستاری را به منظور مراقبت از انواع بیمارهای مختلف آموزش داده و مهیا می سازد. از جمله کارهایی که در طول دوره تحصیل پرستاری در ایتالیا به دانشجو آموزش داده می شود می توان مراقبت پیش و پس از عمل جراحی، اندازه گیری دمای بدن بیمار، اندازه گیری فشار خون بیمار، گرفتن نمونه خون از بیمار، نظارت بر تجویز دارو و انجام تزریقات و حمایت روحی و روانی از بیماران و خانواده های آنان را نام برد. دانشگاه های متعدد با برنامه های آموزشی متنوع در مقاطع مختلف تحصیلی وجود داشته که هر متقاضی متناسب با شرایط خود امکان انتخاب یکی از آن ها را دارد.

هزینه تحصیل پرستاری در ایتالیا

هزینه تحصیل پرستاری در ایتالیا یکی از اولین و مهم ترین عوامل تاثیر گذار در انتخاب این کشور به منظور تحصیل در این رشته و سایر رشته ها می باشد. همان گونه که اشاره شد، یکی از دلایل رغبت بسیار زیاد افراد از گوشه و کنار دنیا به منظور تحصیل در ایتالیا، قرار گرفتن این کشور در دسته کشور های اصطلاحا تحصیل رایگان می باشد. اهمیت دیگر این موضوع را می توان لزوم ارائه گواهی تمکن مالی به سفارت این کشور به منظور اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا دانست.

این هزینه ها برای کشور های تحصیل رایگان به صورت متوسط مبلغی در حدود ۸ تا ۱۲ هزار یورو در سال برآورد می شود. البته مانند اغلب کشور های دنیا هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی بیشتر بوده و بر اساس دانشگاه، شهر محل سکونت و سبک زندگی دانشجو متفاوت می باشد. برای رشته علوم پزشکی از جمله تحصیل پرستاری در ایتالیا بایستی حداقل مبلغ را ۱۲ تا ۱۵ هزار یورو در سال در نظر گرفت.

مدارک لازم برای تحصیل در ایتالیا

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل پرستاری در ایتالیا

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل پرستاری در ایتالیا یکی از مهم ترین سوالات است که ذهن داوطلبان تحصیل در این رشته را به خود مشغول می سازد. همان طور که اشاره شد اولین و مهم ترین مدرک مورد نیاز برای نیل به این هدف، شرکت در آزمون ورودی پزشکی ایتالیا یا همان آزمون آیمت می باشد. این آزمون به دلیل حساسیت در رشته های پزشکی که مستقیما با سلامتی و جان شهروندان این کشور سر و کار دارد، در نظر گرفته شده تا افراد اصلح انتخاب شوند.

مدرک دیگری که برای این منظور مورد نیاز می باشد، دیپلم ۱۲ ساله پایان دوره تحصیلات متوسطه به همراه ریز نمرات با ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی می باشد. حداقل معدل مجاز به منظور تحصیل در رشته های علوم پزشکی از جمله تحصیل پرستاری در ایتالیا، معدل ۱۴ اعلام شده است.

مدرک زبان دیگر مدرک مورد نیاز برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی ایتالیا از جمله پرستاری در این کشور به شمار می رود. همان طور که اشاره شد ۲ دسته برنامه های آموزشی به زبان های ایتالیایی و انگلیسی برای این منظور در دانشگاه های ایتالیا ارائه می شود. به منظور تحصیل پرستاری در ایتالیا به زبان رسمی این کشور یعنی زبان ایتالیایی، ارائه مدرک زبان ایتالیایی در حداقل در سطح B1 مورد نیاز می باشد.

برای تحصیل به زبان انگلیسی نیز ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر بین المللی مانند آیلتس با نمره ۵/۵ و بالاتر مورد نیاز خواهد بود. سایر مدارک مورد نیاز برای تحصیل رشته پرستاری در کشور ایتالیا در ادامه آورده شده که باید تمامی مدارک به زبان ایتالیایی ترجمه شده و ارائه گردد. از آنجا که ممکن است برخی از ترجمه ها مناسب نبوده و موجب بروز مشکلاتی گردد، سفارت ایتالیا در ایران لیست دارالترجمه های مورد تایید خود را در سایت این سفارتخانه منتشر نموده و توصیه می شود متقاضیان تحصیل پرستاری در ایتالیا برای جلوگیری از ایجاد هر گونه مشکل، از این مراکز جهت ترجمه مدارک خود بهره ببرند.

 • مدارک شناسایی متقاضی (شناسنامه، کارت ملی)
 • گذرنامه دارای اعتبار و گذرنامه قدیمی در صورت وجود
 • عکس گذرنامه ای
 • یک نسخه کپی از همه مدارک
 • انگیزه نامه یا SOP به منظور نشان دادن چرایی و اشتیاق فرد جهت تحصیل در ایتالیا و انتخاب این رشته و دانشگاه
 • رزومه متقاضی با در بر داشتن توانایی ها، ویژگی های شخصیتی و شرایط خود
 • گواهی پزشکی و سلامت
 • رسید پرداخت هزینه شهریه ترم اول دانشگاه مورد نظر یا بخشی از آن

برترین دانشگاه های پرستاری در ایتالیا

برترین دانشگاه های پرستاری در ایتالیا برای متقاضیانی که قصد تحصیل در این رشته را داشته و به خصوص از سوابق علمی بسیار خوبی برخوردارند، همواره مورد جست و جو قرار می گیرند. از آن جهت که وقتی یک نفر سختی ها و هزینه های مسیر تحصیل بین المللی را می پذیرد، قطعا در پی آن خواهد بود که تا حد ممکن در معتبر ترین دانشگاه های کشور مقصد تحصیل کند. چرا که کسب مدرک از یک دانشگاه معتبر بین المللی با رنکینگ خوب، چشم اندازه شغلی و کاری بسیار خوبی را نه تنها در کشور مقصد، که در دیگر کشور های دنیا فراهم می سازد. در نتیجه تحصیل در برترین دانشگاه های پرستاری در ایتالیا موجب افزایش شانس یافتن شغل و کسب اقامت این کشور و سایر کشور های خوب دنیا می شود.

یافتن لیست این دانشگاه کار چندان مشکلی نبوده و مراکز معتبری در دنیا هستند که هر ساله هر کدام بر اساس پارامترهای خاص خود لیست برترین دانشگاه های دنیا را منتشر می کنند. از جمله این فاکتور ها می توان به سطح علمی اساتید، تعداد بورسیه های تحصیلی دانشگاه، تعداد دانشجویان دانشگاه، میزان تحقیقات علمی و مقالات انتشار یافته و امکانات پژوهشی و آموزشی اشاره کرد.

یکی از معتبرترین لیست های منتشر شده از رنکینگ دانشگاه های برتر جهان هر ساله در سایت QS قابل مشاهده می باشد که جهت رفاه حال شما عزیزان در ادامه آورده می شود. در آخرین لیست منتشر شده این سایت، برترین دانشگاه های پرستاری در ایتالیا که در بین دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی جهان بهترین رتبه ها را به خود اختصاص داده اند عبارت اند از:

QS WORLD UNIVERSITY RANKING/ 2021UNIVERSITYNO
160Alma Mater Studiorum – University of Bologna1
171Sapienza University of Rome2
216Università di Padova3
301University of Milan4
383University of Pisa5
392University of Naples – Federico II6
432University of Florence7
511-520Università Cattolica del Sacro Cuore8
511-520University of Rome “Tor Vergata”۹
۵۲۱-۵۳۰University of Turin10

دانشگاه های پرستاری در ایتالیا مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه های پرستاری مورد تایید وزارت بهداشت در ایتالیا نیز بایستی توسط متقاضیان در نظر گرفته شود. چرا که اگر به هر دلیلی قصد بازگشت به کشور و استفاده از مدرک تحصیلی اخذ شده خود را داشته باشند، این مدرک تحصیلی بایستی مورد تایید قرار گیرد. این حساسیت در همه کشور ها و به خصوص برای رشته های علوم پزشکی بیشتر دیده می شود. چرا که این رشته ها مستقیم با سلامتی و جان شهروندان آن کشور سرو کار داشته و در صورت سهل انگاری بهای گزافی در پی خواهد داشت. یکی از دلایل دیگر این موضوع نیز متفاوت بودن نظام های آموزشی کشور ها، دروس گذرانده شده و نوع درس ها می باشد.

برای این منظور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در اقدامی شایسته هر ساله لیست دانشگاه های معتبر و مورد تایید خود از کشور های مختلف را منتشر نموده تا متقاضیان تحصیل در این رشته ها دچار اتلاف وقت و سرمایه نشوند. این موضوع برای دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت به منظور تحصیل پرستاری نیز بر اساس اقدامات کارشناسی و با بهره گرفتن از نظام های معتبر رتبه بندی همچون Times, QS, Shanghai صورت گرفته و در سایت وزارت بهداشت قرار داده می شود. بر اساس آخرین لیست منتشر شده در سایت این وزارتخانه دانشگاه های مورد تایید علوم پزشکی ایتالیا مورد تایید این وزارت خانه به شرح زیر می باشند.

لیست دانشگاه های پرستاری مورد تایید وزارت علوم

 • University of Milan
 • Alma Mater Studiorum University of Bologna
 • Sapienza University of Rome
 • University of Padua
 • University Cattolica del Sacro Coure
 • University of Florence
 • University of Naples-Federico II
 • University of Degli Studi di Pavia
 • Scuola Superior Santana
 • University of Degli Studi di Udine
 • University of Turin
 • University of Pisa
 • University of Rome “Tor Vergata”
 • University of Vita-Salute san Raffaele
 • University Bari Aldo Moro
 • University of Milan Bicocca
 • Verona University
 • University of Genoa
 • Perugia University
 • University of Modena and Reggio Emilia
 • University of Siena
 • University of Trieste
 • University of Bari
 • University of Brescia
 • University of Parma
 • University of Calabria
 • University of Ferrara
 • Marche Polytechnic University
 • University of Cagliari
 • University of Catania
 • Catholic University of the Sacred Heart
 • University of Palermo
 • University of Salerno
 • University of Sassari
 • University of Messina
 • Roma Tre University
مزایای تحصیل پرستاری در ایتالیا

مزایای تحصیل پرستاری در ایتالیا

مزایای تحصیل پرستاری در ایتالیا آن قدر مهم و متعدد بوده که حتی متقاضیانی از کشور های انگلیسی زبان را به منظور تحصیل در این رشته در کشور ایتالیا ترغیب می کند. اما چه چیزی موجب افزایش سیل علاقه مندان به تحصیل در رشته های علوم پزشکی در ایتالیا از جمله پرستاری در این کشور شده است؟ تفاوت کشور ایتالیا با دیگر کشور های اروپایی یا اصطلاحا تحصیل رایگان در چیست که متقاضیان این کشور را جزو اولین اولویت های انتخابی خود در بین کشور های اروپایی قرار می دهند؟ از آنجا که هدف تحصیل رشته پرستاری در این کشور می باشد، اولین مزیت را می توان نظام آموزشی این کشور دانست.

کشور ایتالیا خاستگاه یکی از قدیمی ترین و به عبارتی کهن ترین دانشگاه های دنیا یعنی دانشگاه بولونیا می باشد. در نتیجه در سال های متمادی نظام آموزشی این کشور بسیار پیشرفت نموده و علاوه بر الگو و پیشرو بودن، مطابق با استاندارد های روز دنیا خدمات بسیار مطلوبی به دانشجویان ارائه می دهد. این اولین و اصلی ترین مزیت تحصیل پرستاری در ایتالیا بوده که در ادامه به برخی از مهم ترین مزایای دیگر اشاره می شود.

تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا

تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا با رتبه های بسیار خوب در سطح بین المللی که خود تایید کننده ی نظام آموزشی موفق این کشور می باشد، از دیگر مزایای تحصیل پرستاری در ایتالیا به شمار می رود. همان طور که اشاره شد تعداد ۸ دانشگاه علوم پزشکی ایتالیا، رتبه های زیر ۵۰۰ را در بین دانشگاه های دنیا به خود اختصاص داده اند. علاوه بر مزیت لذت تجربه تحصیل در این دانشگاه ها، اخذ مدرک از آن ها به طور حتم آینده ای درخشان از منظر حرفه ای و شغلی برای فارغ التحصیلان رقم خواهد زد.

جدای از این که این موضوع موجب غنای رزومه تحصیلی این افراد شده و شانس آن ها را برای تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر در بهترین دانشگاه های دنیا افزایش می دهد، زندگی آن ها را نیز بهبود خواهد بخشید. چرا که دانش آموختگان پرستاری در ایتالیا در این دانشگاه های معتبر، چه در این کشور و چه در سایر کشور های خوب و درجه یک دنیا، از اولویت استخدام برخوردار خواهند بود. این موضوع خود مزیت دیگری را به دنبال دارد که به آن می پردازیم.

امکان اخذ اقامت ایتالیا و دیگر کشور های خوب دنیا

امکان اخذ اقامت ایتالیا و دیگر کشور های خوب دنیا، به طور حتم در صورت مشغول به کار شدن در این کشور ها دور از دسترس نخواهد بود. همان طور که اشاره شد، فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر ایتالیا از اولیت استخدام از سوی کارفرماهای این کشور و سایر کشور های اروپایی برخوردارند. در نتیجه علاوه بر یافتن شغل مورد نظر در کوتاه ترین زمان ممکن و کسب حقوق و مزایای بسیار خوب، پس از چند سال کار و فعالیت در این کشور ها، امکان دریافت اقامت دائم خود را خواهند داشت. این موضوع یکی از مهم ترین مزایای تحصیل پرستاری در ایتالیا محسوب می شود.

تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا

تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته پرستاری در ایتالیا و دیگر رشته های علوم پزشکی، یکی از بزرگترین مزیت هایی است که در دیگر کشور های اروپایی مهم ترین چالش پیش روی متقاضیان می باشد. همان طور که اشاره شد، تحصیل در رشته های علوم پزشکی از جمله پرستاری، در اغلب کشور های دنیا به زبان رسمی همان کشور ارائه شده و این موضوع در کشور های اصطلاحا تحصیل رایگان که به خاطر هزینه پایین مورد علاقه متقاضیان می باشند، آن ها را دچار مشکل می سازد.

در میان این کشور ها ایتالیا جزو معدود کشور هاییست که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های علوم پزشکی از جمله پرستاری را علاوه بر زبان ایتالیایی، هر چند با ظرفیت محدود فراهم کرده است. آشنا بودن اغلب متقاضیان تحصیل رشته های علوم پزشکی از جمله پرستاری در ایتالیا با ملیت های مختلف، با زبان انگلیسی و راحت تر بودن آموختن و اخذ مدارک معتبر بین المللی این زبان، قطعا خود مزیت بزرگی محسوب می شود. در غیر این صورت متقاضیان بایستی از کالج های زبان رسمی کشور مورد نظر شرکت نموده و بخش اعظمی از زمان و هزینه های خود را صرف آموختن زبان مربوطه نمایند. این موضوع در کنار هزینه های بسیار پایین تحصیل و زندگی موجب شده متقاضیانی حتی از کشور های آمریکا و کانادا برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی این کشور اقدام کنند.

تحصیل رایگان در ایتالیا

تحصیل رایگان در ایتالیا از دیگر مزیت هایی است که در همه کشور های خوب و پیشرفته دنیا حتی کشور های اروپایی به سادگی قابل دسترس نمی باشد. هزینه های بالای تحصیل و زندگی در کشور های خوب دنیا و مهم تر از آن نابرابری نرخ ارز های مختلف با پول ملی، یکی از مهم ترین چالش های متقاضیان تحصیل پرستاری در ایتالیا می باشد.

اما وجود بورسیه های متعدد تحصیلی که خود یکی از ویژگی های خوب تحصیل در ایتالیا به شمار می رود، در کنار اجازه کار دانشجویی به میزان ۱۰ الی ۳۰ ساعت در هفته بر اساس برنامه آموزشی هر فرد، امکان تجربه تحصیل کاملا رایگان در این کشور را فراهم می سازد. در بسیاری از دیگر کشور های خوب و پیشرفته دنیا نیز بورسیه های گوناگونی به منظور تحصیل در رشته های مختلف در نظر گرفته شده است. اغلب این بورسیه ها نیاز به رزومه قوی و مدرک زبان خوب داشته و در مقاطع تحصیلات تکمیلی و دکتری تخصصی ارائه می شوند.

اما بورسیه استانی ایتالیا ویژه دانشجویان برخی کشور های در حال توسعه از جمله ایران بوده که تا ۵۵۰۰ یورو در سال امکان تامین هزینه های دانشجو را دارد. همچنین در صورتی که متقاضی مدرک زبان ایتالیایی ارائه کند، شهریه دانشگاه برای وی بسیار ناچیز و در حد رایگان در نظر گرفته می شود.

وجود تفاهمات فرهنگی و تاریخی بین ایران و ایتالیا

وجود تفاهمات فرهنگی و تاریخی بین ایران و ایتالیا که بسیار زیاد و عمیق بوده، یکی دیگر از مزایای تحصیل پرستاری در ایتالیا محسوب می شود. یکی از مشکلاتی که اغلب دانشجویان ایرانی به خصوص در هنگام ورود برای اولین بار به یک کشور خارجی با آن مواجه می شوند، تفاوت های زیاد فرهنگی و نحوه برخورد شهروندان کشور مقصد با آن ها می باشد.

گاهی اوقات این مشکلات سبب بروز مشکلات عدیده ای از جمله شوک های فرهنگی، دلتنگی و احساس تنهایی می شود. در ایتالیا اما شرایط کاملا متفاوت است. مردم این کشور افراد بسیار خونگرم و اجتماعی بوده که به علت توریستی بودن این کشور، ارتباط خوبی نیز با مهاجران دارند. از طرفی روابط و پیشینه عمیق تاریخی بین دو کشور، فضای بسیار راحت تری را برای خو گرفتن با محیط جدید برای متقاضیان تحصیل پرستاری در ایتالیا ایجاد کرده و کمتر دچار مشکلات ناشی از این موضوع خواهند شد. در نتیجه با وجود این شرایط، می توان ایتالیا را یکی از بهترین مقاصد تحصیل بین المللی به ویژه در رشته های علوم پزشکی از جمله پرستاری معرفی نمود.

معایب تحصیل در ایتالیا

معایب تحصیل پرستاری در ایتالیا

معایب تحصیل پرستاری در ایتالیا بایستی در کنار مزایای پر شمار آن در نظر گرفته شده و متقاضیان عزیز با آگاهی کامل و چشمانی باز اقدام به تصمیم گیری در این خصوص نمایند. چرا که در امر خطیر مهاجرت هر تصمیم نابجایی موجب از دست رفتن زمان و هزینه های بسیار خواهد شد.

از مهم ترین معایب تحصیل در رشته های علوم پزشکی از جمله پرستاری در این کشور، دشوار بودن کسب نمره قبولی و در نتیجه پذیرش از دانشگاه های خوب ایتالیا می باشد. همان طور که اشاره شده برای اخذ پذیرش تحصیلی متقاضیان بایستی در آزمون ورودی پزشکی ایتالیا یا همان آزمون IMAT شرکت نموده و در صورت کسب نمره حد نصاب دانشگاه مورد نظر، پذیرش تحصیلی خود را دریافت نمایند. از سایر معایب تحصیل پرستاری در ایتالیا می توان موارد زیر را نام برد:

 • عدم برگزاری آزمون IMAT در همه کشور ها حتی به صورت آنلاین و لزوم سفر به این کشور یا برخی کشور های همسایه به منظور شرکت در آزمون
 • اقتصاد ضعیف و در نتیجه بازار کار نامناسب در مقایسه با برخی کشور های اروپایی
 • لزوم یادگیری زبان ایتالیایی برای تحصیل کاملا رایگان و یا حضور در بازار کار این کشور به منظور کار پاره وقت و دانشجویی
 • مدت زمان کوتاه در نظر گرفته شده برای ویزای جستجوی کار پس از فارغ التحصیلی در این کشور (۶ تا ۱۲ ماه)
 • وجود پروسه اداری و بروکراسی طولانی و وقت گیر در سیستم های سازمانی و دانشگاهی این کشور

۴۱۰ دیدگاه در “تحصیل در ایتالیا

 1. Madin گفت:

  سلام وقت بخیر
  من مدرک دیپلم دارم ۳۰ سالمه…شرایط تحصیل در رشته معماری تو ایتالیا واسه من هس..معدل بالا باید باشه.؟
  الان تو این شرایط هم میشه رفت
  مرسی.

  1. آریانا پارس گفت:

   سلام ممنون وقت شما هم بخیر،برای پذیرش گرفتن در مقطع لیسانس در کشور ایتالیا نیاز به مدرک زبان آیلتس دارید و حداقل معدل برای پذیرش ۱۵ هست و فاصله زمانی بین مقاطع تحصیلی نباید بیشتر از ۵،۶ سال باشد.

 2. توکلی گفت:

  سلام برای بورسیه استانی ایتالیا چه رشته های هنری به زبان انگلیسی تدریس میشه؟ طراحی لباس که جزوشه جز این دیگه چی هست؟

  1. author15 گفت:

   سلام
   معمولا برای اطلاع از شرایط رشته های تحصیلی باید به سایت دانشگاه های مورد نظر مراجعه کنید. چون معمولا شرایط تحصیل تو دانشگاه های مختلف ایتالیا هر ساله تغییر می کنه.

 3. کوثر گفت:

  سلام.وقت بخیر.
  من کارشناسی نرم‌افزار از دانشگاه گیلان دارم،برای ارشد مد و فشن میخواستم اقدام کنم،بهم گفتن بخاطر معدل پایینت سفارت به احتمال زیاد بهت ویزا نمیده.۲۵ سال دارم.
  میخواستم بدونم برای کارشناسی ایتالیا میتونم اقدام کنم؟یا برای ارشد ترکیه اقدام کنم؟!

  1. author15 گفت:

   سلام
   معمولا برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا باید حداقل معدل ۱۴ داشت و تا سن ۲۵ سالگی نیز بیشتر نمی توان اقدام کرد زیرا احتمال عدم پذیرش و ویزا وجود دارد. برای تغییر رشته در مقطع فوق لیسانس نیز شما می توانید در رشته های مربوط به تحصیلات خود و رشته های مدیریتی اقدام کنید و برای این مقطع باید حداقل معدل ۱۴، مدرک آیلتس ۶٫۵ و حداکثر سن ۳۵ سال را دارا باشید. شرایط کشور ترکیه نیز تقریبا مشابه ایتالیا می باشد.

  2. consultant گفت:

   سلام معدلتون حداقل باید بالای ۱۴ باشه بله میشه برای میشه اقدام کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر