...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل در چین

آنچه در این مقاله خواهید خواند نمایش سرفصل ها

بسیاری از دانشجویان بین المللی چین را برای تحصیل در خارج از کشور انتخاب کردند. اما چرا؟ چین طی سال های گذشته سرمایه گذاری زیادی در آموزش و پرورش کرده است و با دانشگاه های انگلستان و آمریکا همکاری هایی را ایجاد کرده است. دانشگاه های چین آموزش با کیفیت را ارائه می دهند و از امکانات استاندارد بالایی برخوردار هستند.

از چین گاهی اوقات به عنوان امپراتوری آسمانی یاد می شود. چین یکی از برجسته ترین قدرت های اقتصادی جهان است. برای حمایت از اقتصاد خود، کشور به متخصصان کاملاً ماهری نیاز دارد. بنابراین، دانشگاه های چین بالاترین سطح آمادگی را برای دانشجویان خود ارائه می دهند. هر دانشگاهی در این کشور برای اطمینان از بهترین کیفیت آموزش در سطح جهانی ، توسط دولت کنترل می شود.

شرایط تحصیل در چین

مانند مهاجرت تحصیلی به اکثر کشور های دنیا ، برای مهاجرت تحصیلی به چین و اخذ ویزای دانشجویی این کشور نیز ، ابتدا باید از دانشگاه پذیرش بگیرید.  بعد از اخذ پذیرش ار دانشگاه مورد نظر می توانید برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنید.

در این مقاله روند درخواست ویزا تحصیلی دانشجویی ، مهاجرت تحصیلی به این کشور و آن چه باید قبل از درخواست بدانید را بررسی می کنیم .

مراحل و روند مهاجرت تحصیلی به چین

از دانشگاه چینی نامه قبولی دریافت کنید

قبل از شروع روند درخواست ویزای دانشجویی ، باید از دانشگاهی معتبر در چین پذیرش بگیرید. پس از قبولی در دانشگاه چین ، نامه پذیرش مورد نیاز برای درخواست ویزا دانشجویی چین را دریافت خواهید کرد.

تحقیق کنید که برای تحصیل در چین به چه نوع ویزا نیاز دارید

بسته به مدت تحصیل ، دانشجویان بین المللی قبل از سفر به چین باید برای برای اخذ یکی از ویزاهای زیر اقدام کنند :

 1. ویزای F : این نوع ویزا برای دانشجویانی مناسب است که قصد تحصیل در چین به مدت کمتر از ۶ ماه را دارند.
 2. ویزای X : اما اگر قصد تحصیل در چین به مدت بیشتر از ۶ ماه را دارید ، این نوع ویزا مناسب شما است.

پس از اخذ ویزا دانشجویی و ورود به خاک چین ، ظرف مدت ۳۰ روز باید اجازه اقامت مخصوص افراد خارجی و مهاجرین را درخواست کنید. این مجوز به شما این امکان را می دهد که برای کل مدت تحصیل در چین بمانید.

چه زمانی و از کجا می توان برای اخذ ویزای دانشجویی چین اقدام کرد ؟

شهروندان اتحادیه اروپا و سایر کشورها (به عنوان مثال انگلیس ، استرالیا ، کانادا و غیره) می توانند از طریق CVASC  (مرکز خدمات کاربردی ویزا چین) اقدام به اخذ ویزا کنند.

اما اگر در کشور متقاضی دفاتر CVASC وجود نداشته باشد ، به سادگی از طریق سفارت و یا کنسولگری چین می توانید اقدام کنید.

درخواست خود را شخصا و یا به کمک آزانس های خدماتی در زمینه ویزا به سفارت ارائه دهید زیرا در بیشتر سفارتخانه های چین برنامه های پستی پذیرفته نشده و رد می شوند.

برای اکثر سفارتخانه ها و کنسولگری های چین نیازی به تعیین قرار ملاقات از قبل ندارید. در هر زمان و ساعت از روز های کاری می توانید به دفتر ویزا مراجعه کنید. اما بهتر است مراجعه خود را قبل از ساعت ۱۱:۳۰ صبح انجام دهید.

روند کاری در همه سفارتخانه های چین بسیار کارآمد است و زمان رسیدگی به ویزا به احتمال فراوان در ظرف یک هفته یا حتی کمترانجام خواهد شد. با این حال برای جلوگیری از هرگونه تاخیر یا مشکل ، بهتر است هرچه زودتر روند درخواست ویزا دانشجویی را شروع کنید و توصیه می شود زودتر از ۳ ماه قبل از تاریخ ورودتان به چین باید اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا تحصیلی چین

 • گذرنامه اصلی که حداقل برای ۶ ماه پس از تاریخ عزیمت به چین اعتبار داشته باشد.
 • فرم درخواست ویزای دانشچویی که تکمیل شده است.
 • عکس پرسنلی که به تازگی گرفته شده است.
 • اصل و کپی نامه قبولی که از طرف دانشگاه صادر شده است.
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا  دانشجویی که مبلغی در حدود ۶۶ دلار آمریکا است.

متقاضیانی که ۱۸ سال سن و قصد دارند بیش از ۱۸۰ روز در چین تحصیل کنند ، باید یک پرونده معاینه پزشکی معتبر ارائه را به سفارت ارائه دهند.

بسته به ملیت متقاضی ممکن است مجبور باشید مدارک بیشتری را به سفارت چین ارائه دهید. ار این رو بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت معتبر سفارت چین مراجعه کنید.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در چین

برای اخذ ویزای تحصیلی چین به مهارت زبانی خاصی نیاز نیست. با این حال از آنجا که تدریس در اکثر دانشگاه به زبان انگلیسی انجام می شود ، به اثبات مهارت زبان انگلیسی نیاز دارند.

هزینه های مناسب برای زندگی و تحصیل در چین، ارائه دروس به زبان انگلیسی و وجود دانشگاه های برتر دنیا همگی سبب می شود تا افراد زیادی برای تحصیل در چین اقدام نمایند. امروزه تحصیل در چین برای دانشجویان بین المللی به دلایل مختلف بهترین گزینه محسوب می شود. چین به عنوان کشوری با پویاترین رشد اقتصادی در سراسر جهان شناخته می شود.

دستاوردهای برجسته چین در زمینه های اقتصاد، بیوشیمی، پزشکی و فناوری این واقعیت را اثبات می کند که مؤسسات آموزشی چینی شایسته ترین افراد حرفه ای را در این حوزه ها آماده می کنند. دانشگاه های چین از جدیدترین روندهای جهان پیروی می کنند و خود را با خواسته های بازار کار بین المللی سازگار می کنند.

یک سال تحصیلی در چین به دو ترم تقسیم می شود. ترم اول در ماه سپتامبر آغاز می شود و در ژانویه به پایان می رسد. ترم دوم در ماه مارس آغاز می شود و در ماه جولای به پایان می رسد. در بیشتر موارد، آموزش به صورت سخنرانی، سمینار و تکالیف کتبی در نظر گرفته می شود. برای گذراندن سال تحصیلی بعدی، دانشجویان باید تعداد معینی اعتبار کسب نمایند و امتحانات شفاهی و کتبی را نیز پشت سر بگذارند.

مقاطع تحصیلی قبل از دانشگاه چین

چین بزرگترین سیستم آموزش و پرورش در جهان را دارا می باشد. در ژوئن سال ۲۰۲۰، در حدود ۱۱ میلیون دانش آموز در آزمون ورودی ملی آموزش عالی (گائو کائو) در چین شرکت کردند. سرمایه گذاری در آموزش و پرورش حدود ۴٪ کل تولید ناخالص داخلی در چین را تشکیل می دهد. 

به صورت کلی تحصیلات قبل دانشگاهی در کشور چین ۱۲ سال به طول می انجامد. این مقطع به سه دسته دبستان، متوسطه اول و متوسطه دوم تقسیم بندی می شود. کودکان قبل از حضور در دبستان می توانند تا سن ۶ سالگی در مهد کودک ها شرکت نمایند. به صورت کلی سیستم نمره دهی در چین به صورت زیر می باشد.

رتبهنمرهتوضیحات درجه
A0 – ۵۹(优秀 (Excellent
B60 – ۶۹(良好 (Good
C70 – ۷۹(中等 (Satisfactory
D80 – ۸۹(及格 (Pass
F90 – ۱۰۰(不及格 (Fail

مهد کودک

کودکان از سن ۳ سالگی می توانند برای مهد کودک های چین اقدام نمایند. این دوره به عنوان اولین دوره تحصیل در چین قلمداد می شود. لازم به ذکر است که این دوره به هیچ عنوان اجباری نمی باشد. موضوعات قابل آموزش شامل زبان، حساب، مطالعات اجتماعی، موسیقی، هنر و تربیت بدنی است. یادگیری از طریق روش بازی در این مرحله صورت می گیرد.

دبستان

در چین تحصیلات ابتدایی اجباری و ۶ سال به طول می انجامد. کودکان، مدارس را از شش سالگی شروع می کنند. زبان آموزش، زبان چینی ماندارین است. یک سال تحصیلی معمولی از دو ترم تشکیل شده و از ماه سپتامبر تا جولای برگزار می شود. دانش آموزان پنج روز در هفته در کلاس ها شرکت می نمایند.

آموزش دبستان در حال حاضر شامل زبان های چینی، ریاضیات، مطالعات اجتماعی، طبیعت، تربیت بدنی، ایدئولوژی و اخلاق، موسیقی، هنرهای زیبا و مطالعات کار است. زبان خارجی معمولاً به عنوان یک دوره انتخابی ارائه می شود. کلیه دانش آموزان موظفند امتحانات فارغ التحصیلی را در رشته های چینی و ریاضیات قبول شوند. این امتحانات معمولاً توسط مدارس با راهنمایی مقامات محلی آموزش و پرورش طراحی و اداره می شوند.

متوسطه اول

آموزش متوسطه اول پس از اتمام دوره ابتدایی سه سال به طول می انجامد. برای اینکه دانش آموزان بتوانند گواهی اتمام دوره متوسطه اول را کسب نمایند، باید در امتحاناتی که توسط مدارس طبق دستورالعمل های تعیین شده توسط دفاتر آموزشی استان یا توسط مقامات محلی آموزش و پرورش طراحی و اداره می شود، قبول شوند.

دروس ارائه شده در دوره متوسطه اولی شامل زبان چینی، ریاضیات، شیمی، فیزیک، زبان خارجی و سیاست می شود. با توجه به حساسیت زبان چینی برای تحصیل در چین می بایست دانش زبان چینی مناسبی را داشت.

متوسطه دوم

پس از اتمام دوره متوسطه اول، دانش آموزان قادر خواهند بود که در دوره متوسطه عمومی (دانشگاهی) ارشد یا دبیرستان حرفه ای شرکت نمایند. دوره متوسطه عمومی (دانشگاهی) ۳ سال و دوره متوسطه حرفه ای ۳ یا ۴ سال به طول می انجامد. دبیرستان ارشد به عنوان (gaozhong) و دبیرستان حرفه ای در چین به عنوان (zhongzhuan known) شناخته می شوند. 

دانش آموزانی که مایل به ادامه تحصیل در مسیر عمومی (آکادمیک) می باشند، باید امتحانات ورودی مدارس متوسطه ارشد عمومی را شرکت نمایند، که در چین نیز به عنوان (zhongkao 中) شناخته می شود. طراحی و اداره آن توسط مسئولان آموزش و پرورش استان، امتحان ورودی شامل موضوعات مشابه کنکور ارشد متوسطه است. 

تحصیل کارشناسی در چین

تحصیل کارشناسی در چین

اولین قدم ساختار آموزش عالی چین، مقطع کارشناسی است. دانشجویان بین المللی می توانند پس از اتمام دوره دبیرستان یا مدرسه حرفه ای، وارد دوره کارشناسی در چین شوند. تحصیل در چین در مقطع کارشناسی بین سه تا چهار سال به طول می انجامد.

دانشجویان قادر خواهند بود از بین آموزش زبان چینی و انگلیسی انتخاب نمایند. برای ثبت نام در برنامه چینی، متقاضی باید حداقل سطح ۴ در آزمون HSK داشته باشد. برای برنامه های انگلیسی، متقاضی باید حداقل ۵٫۵ در آزمون آیلتس یا حداقل ۸۵ در آزمون TOELF کسب نماید.

پرستاری؛ تغذیه؛ مهندسی نفت؛ مهندسی مکانیک و ساخت؛ مهندسی الکترونیک و برق؛ مهندسی شیمی و بیولوژیک؛ مهندسی ترافیک و حمل و نقل؛ مهندسی هوانوردی و فضانوردی؛ اقتصاد؛ حسابداری؛ بانکداری، دارایی و زمینه های مرتبط؛ مدیریت کسب و کار؛ مدیریت پروژه؛ گردشگری؛ بازاریابی و تجارت؛ لجستیک؛علوم کامپیوتر؛ فناوری اطلاعات؛ مهندسی نرم افزار؛ روزنامه نگاری و رسانه؛ قانون؛ علوم سیاسی؛ طراحی معماری؛ برنامه ریزی شهری؛ مهندسی عمران؛ مطالعات آموزشی؛ تربیت بدنی؛ ریاضیات؛ فیزیک؛ علم شیمی و زیست شناسی از رشته های پرطرفدار برای تحصیل در مقطع کارشناسی در چین می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چین

چشم انداز متنوع چین، اقتصاد پر رونق و سرمایه گذاری های سنگین دولت در آموزش عالی، آن را به مکانی خارق العاده برای تحصیل کارشناسی ارشد تبدیل کرده است. به عنوان یکی از قدرت های مالی جهان، یک مدرک کارشناسی ارشد در چین فرصتی برای تحصیل در قلب یک اقتصاد پررونق به دانشجویان می دهد. بازه های زمانی دوره کارشناسی ارشد دو سال می باشد. تعدد انتخاب رشته در این مقطع تحصیلی در چین بسیار زیاد می باشد و دانشجویان هیچ محدودیتی برای انتخاب نخواهند داشت.

رشته های علوم و فناوری به طور کلی در موسسات معتبر چینی محبوبیت بیشتری دارد. موضوعات هنر و علوم انسانی کمتر مورد توجه است، اما الگوی آموزشی هنرهای لیبرال آمریکایی با افزایش تعداد کالج های چین مورد استقبال قرار گرفته است.

برای اخذ پذیرش در برنامه کارشناسی ارشد با زبان آموزش چینی، باید در آزمون زبان HSK یک سطح بین ۴ تا ۶ ارائه شود. برای پذیرش در یک دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی حداقل نمره ۶٫۰ در آزمون IELTS یا ۹۰ در آزمون TOEFL نیاز است.

تحصیل دکتری در چین

روند تحصیل در چین در مقطع دکتری با سایر مقاطع در این کشور متفاوت می باشد. دانشجویان برای اخذ پذیرش در این مقطع می بایست در ابتدای امر نظر یک استاد راهنما را جلب نمایند و پس تایید از آن، با دانشگاه ها وارد مذاکره شوند. از همین رو دانشجویان با داشتن سوابق بین المللی همچون مقاله بین المللی و مدرک زبان از شانس بالاتری برخوردار می باشند.

هزینه های تحصیل در دکتری بین ۲ تا ۷ هزار دلار در سال تخمین زده می شود. دانشجویان بین المللی در صورت عدم موفقیت در کسب بورسیه، ملزم به پرداخت هزینه های عنوان شده، می باشند. این میزان هزینه در مقایسه با شرایط تحصیل در کشورهای استرالیا و آمریکا بسیار مناسب تر است.

بازه های تحصیلی در مقطع دکتری به صورت معمول ۴ سال به طول می انجامد. دانشجویان به همراه سوابق آموزشی و تایید یک استاد راهنما می بایست مدرکی دال بر تسلط زبان برای اخذ پذیرش ارائه دهند. در صورت تحصیل به زبان چینی نمره ۶ تا ۸ در آزمون HSK و دوره انگلیسی آیلتس ۶٫۵ مورد نیاز است.

دانشگاه ارائه دهنده دوره دکتری در چین محدود می باشد. از همین رو دانشجویان می بایست شرایط ایده آلی را برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری در چین داشته باشند. در حال حاضر ۴۳ موقعیت دکتری در چین موجود است که در ادامه به آنها اشاره می شود.

Beijing

 • (Peking University (۹ PhDs

Ningbo

 • (University of Nottingham Ningbo China (۶ PhDs

Shanghai

 • (KEDGE Business School (۱ PhD
 • (Shanghai Jiao Tong University (۵ PhDs

Suzhou

 • (Xi’an Jiaotong-Liverpool University (۱۵ PhDs

Zhuhai

 • (Beijing Normal University (۷ PhDs

پزشکی در چین

شرایط تحصیل پزشکی در چین

رشته پزشکی به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در کشور چین به شمار می رود. از همین رو سالانه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رشته پزشکی برای برترین دانشگاه های کشور چین اقدام می نمایند. دوره های پزشکی در چین به زبان انگلیسی ارائه می شود.

بازه های تحصیلی در کشور چین بین ۵ تا ۶ سال تخمین زده می شود. دانشجویان بدون امتحان ورودی قادر خواهند بود برای این دوره های تحصیلی اقدام نمایند. در ۲ سال اول علوم پایه و ۳ سال بعد دوره بالینی پیش روی دانشجویان بین المللی می باشد. دانشجویان پس از اتمام دوره یک سال کار آموزی را پشت سر می گذارند.

دانشگاه های کشور چین

چین در تلاش است تا دانشگاه های سطح جهانی بیشتری را بسازد و سرمایه گذاری زیادی را در آموزش عالی انجام دهد. گذشته از زبان منحصر به فرد چینی، خوشنویسی، هنرهای رزمی و سایر موضوعات فرهنگی، برنامه های درجه چینی در رشته هایی چون مهندسی، علوم، پزشکی، اقتصاد و تجارت و همچنین امور مالی بسیار مورد احترام است.

معتبرترین دانشگاه های چین

در حال حاضر ۴۲ دانشگاه کشور چین در رتبه جهانی قرار دارند. این موضوع نشان از اهمیت بسیار بالای دولت چین به بخش آموزش می باشد. دانشجویان بین المللی قادر خواهند بود با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در چین اقدام نمایند. در میان این تعداد دانشگاه، شش دانشگاه در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان در سایت QS جای دارند.

دانشگاهرتبه جهانی
Tsinghua University16
Peking University22
Fudan University40
Zhejiang University54
Shanghai Jiao Tong University60
University of Science and Technology of China89

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

تعداد بالای دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران نوید بخش این موضوع می باشد که دانشجویان محدودیتی برای انتخاب دانشگاه در چین نخواهند داشت. با توجه به لیست منتشر شده ۱۳۰ دانشگاه در کشور چین، مورد تایید می باشند. دانشجویانی که قصد بازگشت به ایران را دارند و یا به واسطه معافیت های تحصیلی قصد خروج از کشور را دارند، قادر خواهند بود بدون هیچ مشکلی برای تحصیل در چین اقدام نمایند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت برای آن دسته از دانشجویان حائز اهمیت می باشد که پس از اتمام تحصیل قصد بازگشت به ایران را دارند. از همین رو دانشجویان می توانند با بررسی دانشگاه مورد نظر، این فاکتور را مورد بررسی قرار دهند. در ادامه لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت آمده است.

لیست دانشگاه ها

 • Beijing Normal University
 • Beijing university of Chinese medicine
 • Capital Medical University
 • Central South University
 • China agricultural university
 • China Med University
 • China Pharmaceutical University
 • Chinese University Hong Kong
 • East china university of science and technology
 • Fudan University
 • Huazhong University of Science and Technology
 • Jilin University
 • Jinan University
 • Nanjing Agriculture University
 • Nanjing Medical University
 • Nanjing University
 • Nankai University
 • Ocean University of China
 • Peking University
 • Shandong University
 • Shanghai jiao Tong University
 • Shanghai University
 • Sichuan University
 • Soochow University
 • Southeast University
 • Sun Yat-Sen University
 • Tianjin University
 • Tongji University
 • Tsinghua University
 • University Hong Kong
 • University of Chinese Academy of Science
 • University of Science and Technology of China
 • Wuhan University
 • Xiamen University
 • Xian jiaotong University
 • Zhejiang University
 • Zhengzhou University

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در چین

در این بخش می خواهیم شما را با بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در چین آشنا کنیم پس در ادامه ی مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات مفیدی را کسب نمایید.

 1. دانشگاه چینهوا

این موسسه ی آموزشی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در چین است و سالیانه دانشجویان بسیاری برای تحصیل در این دانشگاه به کشور چین مهاجرت می کنند.

 1. دانشگاه پکن

این موسسه ی آموزشی از معتبر ترین و بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در چین است که به دلیل کیفیت عالی در ارائه ی خدمات آموزشی از طرف دانشجویان بین المللی شهرت و اعتبار جهانی پیدا کرده است.

 1. دانشگاه فودان

این موسسه ی علمی و تحقیقاتی جزو بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در چین است و به دلیل ارائه ی مقالات علمی و آموزشی در حوزه های مختلف پزشکی، مهندسی، مدیریت و… از اعتبار جهانی برخوردار می باشد و دانشجویان بسیاری از سر تا سر جهان تمایل دارند برای تحصیل در این دانشگاه به کشور چین مهاجرت کنند.

 1. دانشگاه شانگهای جیائوتنگ
 2. دانشگاه سان یات سن
 3. دانشگاه شانگهای
 4. دانشگاه ووهان
 5. دانشگاه سیچوآن
 6. دانشگاه نانجینگ
 7. دانشگاه علم و صنعت چین
 8. دانشگاه تونگجی
 9. موسسه تکنولوژی هاربین
 10. دانشگاه علم و صنعت جنوب چین
 11. دانشگاه شیان جئاتونگ
 12. دانشگاه علم وصنعت هواجونگ
 13. دانشگاه تیانجین
 14. دانشگاه نانکهای
 15. موسسه تکنولوژی پکن
 16. دانشگاه بیهانگ چین
 17. دانشگاه شاندونگ
 18. دانشگاه صنعت جنوب چین
 19. دانشگاه شیامن
 20. دانشگاه علم وصنعت پکن
 21. دانشگاه جنوب شرق چین

بهترین رشته های تحصیلی در کشور چین

در این بخش قصد دارین تا شما را با بهترین رشته ها برای تحصیل در چین آشنا کنیم پس در ادامه ی مطلب همراه ما باشید.

 1. علوم ریاضی از بهترین رشته ها برای تحصیل در چین است ضمن اینکه دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند از حقوق و مزایای بسیار مناسبی برخوردار شوند.
 2. فیزیک
 3. شیمی
 4. علوم زمینی و فضایی
 5. روانشناسی
 6. نرم افزار و میکرو الکترونیک
 7. روزنامه نگاری و ارتباطات
 8. زبان و ادبیات چینی
 9. تاریخ
 10. باستان شناسی و مدیریت موزه
 11. فلسفه
 12. مطالعات بین الملل، اقتصاد
 13. مدیریت
 14. حقوق
 15. مدیریت اطلاعات
 16. جامعه شناسی
 17. زبان و ادبیات انگلیسی
 18. زبان های خارجی
 19. مارکسیسم، هنر
 20. مهندسی الکترونیک و علوم کامپیوتر
 21. تحقیقات اقتصاد
 22. تحقیقات جمعیت شناسی
 23. علوم و مهندسی محیط زیست

هزینه های تحصیل در چین

یکی از فاکتورهای تاثیر گذار برای ادامه تحصیل در یک کشور، مبحث هزینه های تحصیل می باشد. هزینه های تحصیل در چین متناسب با هزینه های تحصیل در سایر کشورهای برتر دنیا مقرون به صرفه تر می باشد. دانشجویان با پرداخت هزینه ای بالغ بر ۵۰۰۰ دلار می توانند در برترین دانشگاه های چین به تحصیل بپردازند. در ادامه هزینه های تحصیل در چین را مورد بررسی قرار داده ایم.

دانشگاه های دولتی

هزینه های تحصیلی در دانشگاه های دولتی چین بسیار مقرون به صرفه می باشد. دانشجویان بین المللی می توانند با پرداخت کم ترین هزینه ممکن در برترین دانشگاه های این کشور به تحصیل بپردازند. متوسط شهریه در دانشگاه های دولتی چین بین ۲۵۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار در سال تخمین زده می شود.

میزان دقیق هزینه های تحصیل در چین متناسب با رشته تحصیلی، مقطع و دانشگاه مشخص می شود. لازم به ذکر است که بورسیه های دولتی برای دانشجویان وجود دارد که دانشجویان در صورت ارائه مدارک و احراز شرایط مورد نظر می توانند از آن بهره مند شوند.

دانشگاه های خصوصی

شهریه در دانشگاه های خصوصی به مراتب بالاتر از دانشگاه های دولتی می باشد. دانشگاه های خصوصی به صورت میانگین سالانه بین ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار را از دانشجویان طلب می نمایند. این دانشگاه ها به عنوان نماینده دانشگاه های آمریکا، انگلستان و کانادا می باشند که در کشور چین شعبه ای را افتتاح کرده اند.

مقرون به صرفه ترین دانشگاه ها

دانشجویان بین المللی قادر خواهند بود با پرداخت حداکثر ۵ هزار دلار در دانشگاه های برتر چین تحصیل نمایند. در این بخش چهار دانشگاه مقرون به صرفه در چین برای دانشجویان بین المللی را معرفی می کنیم.

 1. Ningbo University: سالانه بین ۲۶۰۰ تا ۴۷۰۰ دلار
 2. Northwestern Polytechnical University: سالانه بین ۲۹۰۰ تا ۴۳۵۰ دلار
 3. Liaoning University of Technology: سالانه بین ۲۲۰۰ تا ۳۷۶۰ دلار
 4. Beijing Normal University: سالانه بین ۳۴۷۰ تا ۴۶۷۰ دلار

هزینه های زندگی دانشجویی در چین

به ناچار برای اقتصادی که به سرعت در حال رشد است، هزینه زندگی در سرزمین اصلی چین  آنقدر ارزان نیست که قبلاً بوده است. هزینه زندگی در چین با توجه به موقعیت جغرافیایی شما متفاوت است. گزینه های مختلفی نیز برای انتخاب سبک زندگی وجود دارد. 

برخی از شهرها از جمله چجیانگ و یانگژو در جیانگ سو وجود دارد، هزینه غذاهای چین کمتر از ۱۰۰ دلار است. هزینه های زندگی در کلان شهرهایی مانند پکن، گوانگ ژو، شانگهای کمی گران خواهد بود. هزینه زندگی در شانگهای، گرانترین شهر چین، تقریباً نصف هزینه های زندگی در شهر نیویورک تخمین زده می شود.

هزینه های زندگی دانشجویی در شهرهای پکن و شانگهای به طور میانگین بین ۷۵۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه در نظر گرفته می شود. در دیگر شهرهای چین هزینه های زندگی به مراتب ارزان تر است و دانشجویان در حین تحصیل در چین می بایست بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار ماهانه برای زندگی در نظر بگیرند.

مواردمیزانهزینه
رستورانیک وعده۳٫۵ دلار
گوشتیک کیلو۱۰٫۵ دلار
رفت و آمدماهانه۲۱ دلار
برق، گاز، آب و اینترنتماهانه۶۵ دلار
اجاره مسکنماهانه۲۸۰ تا ۵۵۰ دلار

مزایای تحصیل در چین

کشور چین یکی از محبوب ترین مقاصد برای تحصیل شناخته می شود. طی چند سال گذشته، این کشور از نظر تعداد دانشجویان بین المللی که برای ادامه تحصیلات خود به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند، همچنان صعود به رتبه های بالاتر را دارد. در حال حاضر از نظر محبوبیت در رتبه چهارم قرار دارد. از دیگر مزایای تحصیل در چین می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تحصیل به زبان انگلیسی

با توجه به گستردگی زبان انگلیسی در ایران و جهان، ادامه تحصیل به این زبان دریچه های بیشتری را در پیش روی دانشجویان آینده نگر باز می کند. دانشجویان بین المللی می توانند با دانش زبان انگلیسی به ادامه تحصیل در چین بپردازند. این موضوع یکی از برترین مزایای تحصیل در چین به شمار می رود. لازم به ذکر است که دوره های زبان برای دانشجویانی که مدرک را اخذ نکرده اند در این کشور برقرار است.

دانشگاه های برتر

چین دارای طیف گسترده ای از دانشگاهها، کالجها و موسسات در سطح جهانی است که همگی در میان برترین دانشگاه های دنیا قرار دارند. بسیاری از دانشگاه های چین در رده بندی دانشگاه های جهانی QS قرار دارند. دانشجویان در صورت اخذ پذیرش از هر دانشگاه، می توانند اطمینان داشته باشند که بهترین انتخاب را داشته‌اند و دارای مدارکی می شوند که در تمام صنایع در سراسر جهان شناخته شده می باشد.

پیشرفت شغلی عالی

وقتی صحبت از اقتصاد می شود، چین در ۳۰ سال گذشته سریعترین کشور در حال رشد جهان بوده است. حتی در طول بحران مالی ، رشد اقتصادی چین سطح ۸٪ را حفظ کرده است، سرعتی که غیرقابل تصور در سایر کشورها است. دانشجویان در صورت ادامه تحصیل در چین می توانند در هر مسیر شغلی در این کشور موفق شوند. این موضوع یکی از برترین مزایای تحصیل در چین می باشد که دانشجویان به راحتی قادر خواهند بود وارد بازار کار شوند.

فرهنگ ایده آل

با بیش از ۵۰۰۰ سال سابقه، دانش آموزان و دانشجویانی که در چین تحصیل می کنند می توانند مطمئن باشند که در طول زمان اقامت خود در این کشور با برخی آثار و سنت های باورنکردنی فرهنگی روبرو خواهند شد. از جشنواره ها و رویدادهای ملی گرفته تا شگفتی های جهانی و اماکن میراث جهانی یونسکو. از همین رو تحصیل در چین به همراه شرایط ایده آل تحصیلی و زندگی برای عاشقان فرهنگ و تاریخ بسیار جذاب می باشد.

معایب تحصیل در کشور چین

ذکر چالش های موجود در چین، انتخاب را برای افراد علاقه مند به این کشور ساده تر می کند. افراد با اطلاع از این شرایط می توانند انتخاب صحیحی را داشته باشند. یادگیری زبان سخت دنیا به عنوان بزرگترین چالش دانشجویان برای تحصیل در چین به شمار می رود. در ادامه به برخی از معایب تحصیل در چین اشاره شده است.

عدم اجازه کار

یکی از بزرگترین معایب تحصیل در چین را می توان به عدم اجازه کار در حین تحصیل اشاره کرد. کار دانشجویی برای دانشجویان بین المللی در چین به شدت ممنوع است. اگر دانشجویی مشغول کار شود، امکان لغو ویزای برای او وجود دارد و باید کشور چین را ترک کند.

شرایط سخت زندگی

شهرهای اصلی چین وضعیت آب و هوایی مناسبی را ندارند. پکن به عنوان شهر آلوده شناخته می شود و یکی از بدترین ها در جهان است. به صورت کلی دولت تمهیداتی را برای این آلودگی در نظر نگرفته است. در باب ترافیک و مهارت های بد رانندگی هم این موضوع به چشم می خورد. رفت و آمد به واسطه جمعیت بالای این کشور بسیار دشوار می باشد.

ایجاد حس تفاوت

در حال حاضر حدود ۶۰۰ هزار مهاجر در چین زندگی می کنند و حتی اگر تعداد آنها زیاد باشد، چیزی در مقایسه با ۱٫۳ میلیارد نفری چین نیست. گرچه بی ضرر است، معمولاً مهاجران توجه زیادی را به خود جلب می کنند. اگر مو یا چشم شما رنگ متفاوتی دارد، آماده باشید تا در هر مکانی که می روید به شما خیره شوند. این امر می تواند در زندگی روزمره کمی آزار دهنده و ناراحت کننده باشد و شما فقط باید هنگام تحصیل در چین به آن عادت کنید.

پروسه دریافت ویزای تحصیلی چین

دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های چین را دارند می بایست کلیه مقررات تعیین شده توسط دولت چین و دانشگاهی را متقاضی آن هستند را برآورده نمایند. دانشجویان باید با توجه به بازه های زمانی تعیین شده برای دانشگاه های چین اقدام نمایند. پس از اطلاع از زمان بندی دانشگاه های چین، روند اخذ پذیرش صورت می گیرد.

مرحله اول: بررسی سال تحصیلی

سال تحصیلی در چین معمولاً دارای دو ترم، ترم بهار و ترم پاییزی است، به جز چند مؤسسه آموزش عالی که سیستم سه ترم را پیاده سازی کرده اند. بهتر است که مهلت درخواست ویژه دانشگاه در هر ترم را مشخص کنید، اما بازه های زمانی کلی دانشگاه ها:

 • برای ترم بهار: درخواست را تا اواسط ژوئیه ارسال کنید
 • برای ترم پاییز: درخواست را تا اواخر آوریل ارسال کنید

مرحله دوم: پذیرش از دانشگاه

دوره های تحصیلی در چین به زبان های ماندارین و یا انگلیسی ارائه می شود. افراد برای ادامه تحصیل در چین ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان می باشند. مدرک مورد نیاز برای زبان ماندارین HSK می باشد که در از سطح ۳ تا ۸ دسته بندی می شود. در جدول زیر شرایط ورود به مراکز آموزشی چین در مقاطع مختلف آمده است.

مقطعزبان چینی(HSK)زبان انگلیسی(IELTS)شرایط درخواست
دانش آموزانبدون مدرک زبانبدون مدرک زبانارائه سوابق تحصیلی
دانشجویان کارشناسیسطح ۴ تا ۶نمره ۶تکمیل ۱۲ سال تحصیل
دانشجویان کارشناسی ارشدسطح ۵ تا ۷نمره ۶ یا ۶٫۵مدرک لیسانس + دو تا توصیه نامه
دانشجویان دکتریسطح ۷ تا ۸نمره ۶٫۵ یا ۷مدرک فوق لیسانس + دو تا توصیه نامه + پروپوزال

مرحله سوم: آمادگی برای ویزا

دانشجویان برای تحصیل در چین ملزم به دریافت ویزای دانشجویی می باشند. ویزای دانشجویی چین به دو دسته X1 و X2 دسته بندی می شود. ویزای X1 برای دانشجویانی می باشد که بیشتر از ۶ ماه قصد تحصیل در چین را دارند. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های چین، روند ویزا شروع می شود.

بر اساس وب سایت سفارت چین، توصیه می شود که درخواست ویزا یک ماه قبل از سفر برنامه ریزی شده شما به چین ارسال شود. اگر کلیه مدارک موردنیاز را ارسال کرده باشید، به طور معمول ۴ روز کاری به طول می انجامد.

مدارک لازم برای تحصیل چین

ما در این مطلب قصد داریم شما را مهم ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی چین آشنا کنیم این مدارک ضروری به شرح زیر است:

 1. ارائه ی مدارک معتبر هویتی مانند شناسنامه، پاسپورت دارای اعتبار، عکس پرسنلی
 2. ارائه ی گواهی معتبر عدم سوء پیشینه و جرایم خلافکاری برای اخذ ویزای تحصیلی چین الزامی است.
 3. ارائه ی مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات با ترجمه به زبان انگلیسی یا چینی
 4. اگر دانشجو دارای مدرک معتبر مرتبط با آموزش زبان انگلیسی در سطوح مختلف آیلتس و تافل است باید برای اخذ ویزای تحصیلی چین به دانشگاه مورد نظر ارائه دهد.
 5. ارائه ی گواهی معتبر تحت عنوان انگیزه‌نامه یا توصیه‌نامه برای تحصیل در مقطع ارشد و دکتری ضروری است.
 6. ارائه ی سوابق کاری و تحصیلی به همراه کپی مدارک
 7. ارائه ی گواهی های لازم برای اثبات تمکن مالی و پرداخت هزینه های مربوط به کار یا تحصیل
 8. تکمیل بدون نقص مدارک مربوط به اخذ ویزای تحصیلی چین
 9. شما باید فیش واریزی مربوط به پرداخت شهریه دانشگاه خود را ارائه دهید.
 10. ارائه ی نامه ی پذیرش یا تاییدیه تحصیلی از دانشگاه مورد نظر برای اخذ ویزای تحصیلی چین الزامی است.
 11. شما باید گواهی معتبری را مبنی بر تایید سلامت پزشکی خود به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید.

اقامت پس از تحصیل در چین

۱. اقامت پس از تحصیل از طریق کاریابی

دانشجویان می توانند پس از پایان دوره ی تحصیلات خود در چین از طریق استخدام در شغل مورد نظر و تحویل گواهی کارفرمای خود نوع ویزا را از تحصیلی به کاری تغییر دهند و به این ترتیب اقامت دائم شان را در این کشور اخذ نمایند.

۲. اقامت پس از تحصیل از طریق سرمایه گذاری

دانشجویان پس از پایان دوره ی تحصیلات خود می توانند از طریق سرمایه گذاری در پروژه های کاری مختلف اقامت دائم شان را در کشور چین اخذ نمایند ضمن اینکه از حمایت های دولت برخوردار می شوند.

۳. اقامت پس از تحصیل از طریق ازدواج

دانشجویان می توانند از طریق ازدواج با شخصی که تابعیت کشور چین را دارد اقامت دائم شان را در این کشور پس از پایان دوره ی تحصیلات خود اخذ نمایند.

ضمن اینکه برای دریافت این مجوز لازم است شما تمکن مالی و محل اقامت خود را به صورت مشخص برای دولت این کشور به اثبات برسانید.

۴. اقامت پس از تحصیل از طریق پناهندگی

دانشجویان پس از پایان دوره ی تحصیلات در این کشور می توانند از طریق ارائه ی دلایل کافی مبنی بر عدم بازگشت به کشور مبدا اقامت دائم شان را در چین تحت عنوان پناهنده اخذ نمایند..

۵. اقامت پس از تحصیل از طریق تولد فرزند

والدینی که فرزندشان در خاک چین  متولد می شوند می توانند با ارائه ی مدارک لازم اقامت دائم خود را در این کشور اخذ نمایند.

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی چین

دلایل زیادی برای پذیرفته نشدن درخواست ویزای تحصیلی شما وجود دارد ما در ادامه ی این مطلب قصد دارین تا شما را با مهم ترین عوامل ریجکتی ویزای تحصیلی از سوی اداره ی کنسولگری چین آشنا کنیم پس در ادامه همراه ما باشید.

 1. اگر مدارک هویتی شما دارای اعتبار قانونی نباشد و آسیب خورده و مخدوش شده باشد.
 2. اگر مدارک هویتی شما به صورت غیر حقیقی و جعلی باشد به احتمال زیاد پس از بررسی مدارک ارائه شده با درخواست شما مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی ترکیه موافقت نخواهد شد.
 3. اگر شما دلایل مناسبی را برای انگیزه ی خود از مهاجرت به ترکیه ارائه ندهید و اداره ی پلیس این کشور از نیت شما دچار ابهام شود ممکن است با درخواست شما موافقت نکند.
 4. اگر مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه کامل نبوده و یا دارای نقص باشد.
 5. اگر متقاضی دارای سوء سابقه ی خلافکاری و جرایم کیفری و قضایی باشد ممکن است پس از بررسی پرونده شما پلیس این کشور به دلیل حفظ امنیت داخلی با درخواست تان موافقت نکند.
 6. اگر شما دارای سابقه ی بیماری های واگیردار و یا خطرناک باشید مانند ایدز، هپاتیت و…
 7. اگر نوع ویزای درخواستی با انگیزه ی واقعی تان مبنی بر مهاجرت به این کشور مطابقت نداشته باشد یعنی شما اقدام به اخذ ویزای تحصیلی در چین نمایید درحالی که برای کار کردن و یا سرمایه گذاری به این کشور مهاجرت کنید.
 8. اگر شما دارای تمکن مالی مناسب برای مهاجرت به چین نباشید و نتوانید مخارج مربوط به کار و یا تحصیل خود را بپردازید با پذیرش درخواست ویزای تحصیلی شما مخالفت می شود.
 9. اگر شما در گذشته برای دریافت ویزا از این کشور اقدام کرده باشید ولی به دلایل مختلفی از ویزای خود به درستی استفاده نکرده باشید ممکن است درخواست مجدد مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی چین از سوی اداره ی کنسولگری این کشور پذیرفته نشود.

مقاطع مختلف تحصیلی در چین

در این مقاله در مورد تحصیل در مقاطع مختلف در کشور چین خواهیم گفت. از مقاطع ابتدایی تا مقاطع دانشگاهی شرایط و امکاناتی برای محصّلان وجود دارد.

یکی از مواردی که هر ساله به صورت زیاد اتفاق می افتد مهاجرت تحصیلی چین است. افراد برای تحصیل در مقاطع مختلف در چین به این کشور مهاجرت می کنند. ولی ابتدا بهتر است افراد قبل از اینکه این کشور را گزینه خود قرار بدهند و وارد این کشور شوند. آگاهی های خود را در مورد محیط، مسکن، آب و هوا و…. افزایش بدهند و سپس اقدام به مهاجرت نمایند.

کشور چین در حوزه های اقتصاد، بیوشیمی، پزشکی و فناوری پیشرفت های چشمگیری داشته است. این کار ثابت می کند مؤسسات آموزشی کشور چین بهترین افراد را در این شغل ها تربیت می کنند.

چرا تحصیل در چین انتخاب دانشجویان است؟

تحصیل در چین انتخاب برخی دانشجویان است به دلایل متعددی، اینجا تعدادی از این دلایل را بررسی خواهیم کرد:

برنامه های تحصیلی با کیفیت: چین در سال های اخیر در زمینه آموزش عالی پیشرفت قابل توجهی کرده است. برنامه های تحصیلی در دانشگاه های معتبر چین عموماً دارای استانداردهای بالا و تجهیزات پیشرفته هستند. دانشجویان می توانند در رشته های مختلف از جمله مهندسی، علوم پزشکی، علوم اجتماعی و هنر در چین تحصیل کنند.
هزینه های مقرون به صرفه: در مقایسه با کشورهای دیگر، هزینه تحصیل در چین نسبتاً مقرون به صرفه است. برنامه های تحصیلی در دانشگاه های چین اغلب به صورت هزینه تقسیمی عرضه می شوند که به دانشجویان اجازه می دهد هزینه های تحصیل و زندگی را کاهش دهند.
فرصت های شغلی: چین یکی از بزرگترین بازارهای کار جهان است و دانشجویانی که در چین تحصیل می کنند، می توانند از فرصت های شغلی و تجاری بسیاری بهره ببرند. پس از فارغ التحصیلی، فرصت های شغلی گسترده ای در چین برای فارغ التحصیلان بین المللی وجود دارد.
تنوع فرهنگی: چین کشوری با فرهنگ چند جانبه و تاریخ غنی است. تحصیل در چین به دانشجویان فرصت می دهد تا به تنوع فرهنگی، زبان و سنت های مختلف بپردازند. این تجربه فرهنگی برای دانشجویان ارزشمند

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه جهت تحصیل در چین

برای اخذ پذیرش از دانشگاه جهت تحصیل در چین، شما باید مراحل زیر را طی کنید:

 • انتخاب دوره و رشته تحصیلی: ابتدا باید رشته و دوره تحصیلی مورد علاقه خود را انتخاب کنید. مطمئن شوید که دوره و رشته تحصیلی مورد نظر در دانشگاه های چین ارائه می شود.
 • جستجوی دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی: به دنبال دانشگاه های چینی با برنامه های تحصیلی مورد نظر خود بگردید. مطالعه شرایط و معیارهای پذیرش، شهر و محل دانشگاه، هزینه ها و سایر جزئیات مهم را بررسی کنید.
 • آمادگی مدارک و ارزیابی تحصیلی: برای اخذ پذیرش در دانشگاه های چین، شما باید مدارک تحصیلی خود را آماده کنید. این ممکن است شامل مدرک تحصیلی قبلی، ریزنمرات، گواهی زبان، رزومه و سایر مدارک مورد نیاز باشد. همچنین، برخی دانشگاه ها ممکن است ارزیابی تحصیلی برای بررسی سطح آموزشی شما درخواست کنند.
 • ارسال درخواست: بعد از آماده سازی مدارک، باید درخواست خود را به دانشگاه های مورد نظر ارسال کنید. این می تواند از طریق سیستم آنلاین درخواست آن دانشگاه یا ارسال مستقیم از طریق پست یا ایمیل صورت بگیرد. دقت کنید که زمان و مهلت های مربوط به درخواست را رعایت کنید.

دانشگاه های برتر چین جهت تحصیل

چین دارای دانشگاه‌های بسیاری است که در رده‌بندی بین‌المللی برتری دارند. در ادامه، تعدادی از دانشگاه‌های برتر چین را برای تحصیل معرفی می‌کنم:

 • دانشگاه تسینگ‌هوا (Tsinghua University): یکی از برترین دانشگاه‌های چین و جهان در زمینه‌های مختلف علوم و مهندسی است. این دانشگاه دارای برنامه‌های تحصیلی در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است.
 • دانشگاه پکین (Peking University): یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر چین که در زمینه‌های مختلف علوم و هنرها شناخته شده است. این دانشگاه نیز برنامه‌های تحصیلی در سطوح مختلف را ارائه می‌دهد.
 • دانشگاه ژیانگ‌سی (Zhejiang University): این دانشگاه در رده‌بندی بین‌المللی بسیار برتر قرار دارد و در زمینه‌های مهندسی، علوم پایه و علوم پزشکی شناخته شده است.
 • دانشگاه شیان‌جیاتونگ (Xi’an Jiaotong University): یکی از دانشگاه‌های معروف چین در زمینه‌های مهندسی برق، مکانیک و علوم پایه است. این دانشگاه برنامه‌های تحصیلی متنوعی را ارائه می‌دهد.
 • دانشگاه فودان (Fudan University): یکی از دانشگاه‌های برتر شانگهای است که در زمینه‌های علوم اجتماعی، علوم انسانی و علوم پایه شناخته شده است.

بورسیه های تحصیلی جهت تحصیل در چین

دانشگاه‌ها و سازمان‌های مختلف در چین بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. برخی از بورسیه‌های معروف در چین عبارتند از:

 • بورسیه سریع (Chinese Government Scholarship): این بورسیه توسط دولت چین ارائه می‌شود و به دانشجویان بین‌المللی در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. این بورسیه شامل هزینه تحصیل، هزینه زندگی، بیمه و هزینه‌های دیگر است.
 • بورسیه بانک چین (Bank of China Scholarship): بورسیه بانک چین توسط بانک مرکزی چین ارائه می‌شود و برای دانشجویان بین‌المللی در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است.
 • بورسیه دانشگاه‌ها: بسیاری از دانشگاه‌های چین بورسیه‌های خود را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. این بورسیه‌ها می‌توانند شامل تخفیف شهریه، هزینه زندگی یا هزینه‌های دیگر باشند.
 • بورسیه‌های دولتی دیگر: در کنار بورسیه سریع، دولت چین بورسیه‌های دیگری مانند بورسیه‌های زبان چین، بورسیه‌های مطالعاتی و بورسیه‌های پژوهشی را نیز ارائه می‌دهد.

مدارک لازم برای اخذ ویزا جهت تحصیل در چین

برای اخذ ویزای تحصیلی در چین، شما باید مدارک زیر را آماده کنید:

 • فرم درخواست ویزا: باید فرم درخواست ویزای تحصیلی چین را پر کنید و امضا کنید. این فرم را می‌توانید از سفارت چین در کشور خود یا وبگاه سفارت چین دریافت کنید.
 • پاسپورت: شما باید دارای یک پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار باشید. همچنین، باید دارای صفحه‌های خالی کافی برای چسباندن ویزا و تمدید ویزا باشید.
 • عکس پاسپورتی: باید تعدادی عکس پاسپورتی رنگی با ابعاد و مشخصات خاص (معمولاً ۳۵×۴۵ میلی‌متر) داشته باشید.
 • دعوتنامه از دانشگاه: باید دعوتنامه رسمی از دانشگاه چینی که شما قصد تحصیل در آن را دارید، دریافت کنید. این دعوتنامه باید شامل جزئیات مانند نام دانشگاه، رشته تحصیلی، مدت زمان تحصیل و غیره باشد.
 • مدارک تحصیلی: شما باید مدارک تحصیلی خود را از دوره‌های تحصیلی قبلی (مانند مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد) به همراه ترجمه رسمی به زبان چینی یا انگلیسی ارائه دهید.
 • مدارک مالی: شما باید توانایی مالی برای تحمل هزینه‌های تحصیل و زندگی در چین را اثبات کنید. این می‌تواند شامل مواردی مانند گواهی بانکی، اظهارنامه مالی، و یا اسناد دیگر مربوط به منابع مالی شما باشد.

مهد کودک در چین

کودکان  در چین از ۳ سالگی می توانند  به مهدکودک بروند. این دوره اولین دوره تحصیل در کشور چین به حساب می آید. البته این دوره اجباری نیست. موضوعات قابل آموزش برای کودکان شامل زبان، حساب، مطالعات اجتماعی، موسیقی، هنر و تربیت بدنی است. یادگیری مطالب به وسیله بازی  انجام می گیرد.

دبستان

در کشور چین تحصیلات ابتدایی اجباری است .دوران ابتدایی ۶ سال است. کودکان از شش سالگی وارد مدرسه می شوند. زبان آموزش، زبان چینی ماندارین است. یک سال از دو ترم تشکیل شده و از ماه سپتامبر تا جولای برگزار می شود. دانش آموزان فقط پنج روز در هفته به کلاس می روند.

کتاب هایی که در دوران دبستان ارائه می شود شامل: ایدئولوژی و اخلاق، موسیقی، هنرهای زیبا و مطالعات کار است. زبان خارجی غالبا به عنوان یک دوره انتخابی ارائه می شود. تمامی دانش آموزان ملزم هستند امتحانات فارغ التحصیلی را در رشته های چینی و ریاضیات قبول شوند. این امتحانات عموما به وسیله دبیران با راهنمایی مقامات محلی آموزش و پرورش انجام می گیرد.

متوسطه اول

دوران متوسطه اول بعد از اتمام دوره ابتدایی است که زمان آن سه سال است. برای اینکه دانش آموزان گواهی اتمام دوره متوسطه اول را کسب کنند، بایستی در امتحاناتی که به وسیله دبیران طبق دستورالعمل های تعیین شده از طریق دفاتر آموزشی استان یا مقامات محلی آموزش و پرورش صورت می گیرد قبول شوند.

کتاب هایی که در دوران متوسطه اول ارائه می شود شامل زبان چینی، ریاضیات، شیمی، فیزیک، زبان خارجی و سیاست است. البته دانش آموزان برای تحصیل در کشور چین باید زبان چینی را خوب یاد گرفته باشند.

متوسطه دوم

در این دوره دانش آموزان در دوره متوسطه عمومی (دانشگاهی) ارشد یا دبیرستان حرفه ای شرکت می کنند.زمان دوره متوسطه عمومی (دانشگاهی) ۳ سال و دوره متوسطه حرفه ای ۳ یا ۴ سال است.

 به طول می انجامد. دبیرستان ارشد با نام  (gaozhong) و دبیرستان حرفه ای در چین با نام(zhongzhuan known)  معروف است. 

دانش آموزانی که دوست دارند در آکادمیک ادامه تحصیل کنند حتما بایستی در امتحانات ورودی مدارس متوسطه ارشد عمومی شرکت کنند که در  کشور چین نیز با نام (zhongkao 中) معروف است. این دوره به وسیله مسئولان آموزش و پرورش استان اداره می شود. کتاب های متحان ورودی مشابه کنکور ارشد متوسطه است.

کارشناسی در چین

دانشجویان خارجی می توانند بعد از تمام کردن دوره دبیرستان یا مدرسه حرفه ای، وارد مقطع کارشناسی در چین شوند. دوران کارشناسی بین سه تا چهار سال است

 دانشجویان می توانند برای آموزش زبان چینی یا انگلیسی را انتخاب کنند.

دانشجو برای ثبت نام در برنامه چینی، لازم است حداقل سطح ۴ در آزمون HSK  را داشته باشد.  و برای برنامه های انگلیسی،  حداقل ۵٫۵ در آزمون آیلتس یا حداقل ۸۵ در آزمون TOELF داشته باشد.

کارشناسی ارشد  در چین

دانشجو برای دریافت پذیرش کارشناسی ارشد در چین با زبان آموزش چینی، لازم است در آزمون زبان HSK یک سطح بین ۴ تا ۶ ارائه گردد. برای پذیرش در یک دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی حداقل نمره ۶٫۰ در آزمون IELTS یا ۹۰ در آزمون TOEFL لازم است

تحصیل دکتری در چین

تحصیل در مقطع دکتری با سایر مقاطع متفاوت است. دانشجویان برای گرفتن پذیرش در مقطع دکتر لازم است در ابتدا، نظر یک استاد راهنما را جلب کند. و بعد از تایید با دانشگاه ها وارد مذاکره شوند. به  همین خاطر دانشجویان با داشتن سوابق بین المللی مانند مقاله بین المللی و مدرک زبان دارای امتیاز بالاتری هستند

تحصیلی در مقطع دکتری ۴ سال است.  دانشگاه ارائه دهنده دوره دکتری در کشور چین محدود است. بنابراین دانشجویان باید شرایط خوبی را برای دریافت پذیرش در مقطع دکتری در کشور چین را داشته باشند.

فرصت های شغلی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های چین

فارغ التحصیلان از دانشگاه‌های چین در کشوری با اقتصاد قدرتمند و سریع الرشد می‌توانند از فرصت‌های شغلی بسیار خوبی بهره‌برد. چین از جمله کشورهایی است که بخش صنعتی و فناوری آن رو به رشد است و به دنبال نیروی کار مجرب و متخصص است. در زیر تعدادی از صنایع و بخش‌های شغلی مهم در چین را بررسی می‌کنیم:

 • فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT): صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در چین به سرعت رشد می‌کند. شرکت‌های بزرگی مانند Huawei، Alibaba و Tencent در چین فعالیت می‌کنند و فرصت‌های شغلی بسیاری در زمینه توسعه نرم‌افزار، شبکه‌های ارتباطی و امنیت سایبری وجود دارد.
 • صنعت خودرو: چین یکی از بزرگترین بازارهای خودرو در جهان است. شرکت‌هایی مانند BYD، Geely و Chery در داخل و خارج از چین فعالیت دارند و فرصت‌های شغلی در زمینه تحقیق و توسعه، طراحی، مهندسی، تولید و مدیریت موجود است.

تحصیل رشته مهندسی در چین

قبل از اقدام به مهاجرت تحصیلی بهتر است در مورد مدارک لازم جهت تحصیل رشته مهندسی در چین آگاهی های لازم را کسب نمایید

کشور چین چند سالی است که میزبان دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در رشته های مختلف مخصوصا رشته مهندسی می باشد. با توجه به آمار به دست آمده در سال ۲۰۱۰ تعداد دانشجویان به ۲۵۶۰۰۰ رسید. دولت چین یک برنامه اطلاعاتی در کشور خود تنظیم کرد که با همکاری جهت این برنامه آموزشی دو جانبه در سال ۲۰۲۰ موجب جذب ۵۰۰.۰۰۰ دانشجوی اتباع خارجی شد.

یکی از رشته هایی که دانشجویان خارجی به خاطر آن از طریق مهاجرت تحصیلی چین برای تحصیل در آن این کشور را  مقصد تحصیلی خود قرار می دهند رسته مهندسی می باشد.

تحصیل رشته مهندسی در کشور چین

دانشگاه های کشور چین برای دانشجویان خارجی دوره های مهندسی به زبان انگلیسی برگزار می کنند که دانشجو برای تحصیل در این رشته نیاز به آزمون ورودی ندارد. مدت زمان تحصیل در رشته مهندسی در چین ۴ سال می باشد، کارشناسی ارشد ۲ الی ۳ است و برای دوره دکتری ۳ الی ۵ سال است.

علاوه بر رشته مهندسی در درون کارشناسی، رشته های دیگری هم در دانشگاه های کشور چین برگزار می شود که عبارتنداز

تاریخ، جامعه شناسی، مدیریت، روزنامه نگاری، روانشناسی، فلسفه، حقوق، اقتصاد، علوم محیط زیست، علوم ریاضی، مطالعات بین الملل، زبان و ادبیات چینی، علوم و تکنولوژی کامپیوتر، موزه داری، علوم بهداشتی شیمی، زبان های خارجی، هنر، فیزیک، ارتباطات بین المللی

شما می توانید کشور چین را به عنوان مقصد تحصیلی در رشته مورد نظر انتخاب کنید و در این کشور ادامه تحصیل نماییذ

مدارک لازم جهت تحصیل رشته مهندسی  در چین

مدارک لازم جهت تحصیل رشته مهندسی در چین عبارتند از

دانشجوی خارجی برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی در مقطع کارشناسی بایستی مدرک دیپلم خود را تحویل دهد.اگر زبان تحصیلی  دانشجو به زبان انگلیسی بود باید مدرک به زبان انگلیسی ترجمه شود  و در زمان مشخص شده آن را به دانشگاه مورد نظر در کشور چین ایمیل نماید. مدارک مورد نیاز شامل موارد زیر می باشد

اصل و کپی گذرنامه

مدرک دیپلم

مدرک زبان در صورت نیاز

ریز نمرات دیپلم

ترجمه مدرک تحصیلی و ریز نمرات

تکمیل فرم مربوط به دانشگاه مقصد

هزینه تحصیلی در دانشگاه های کشور  چین

دانشجویی که تصمیم به تحصیل در چین دارد قبل از آن باید در مورد هزینه های تحصیلی کسب اطلاع نماید و سپس اقدام به مهاجرت تحصیلی نماید. هزینه تحصیل  و شهریه برای دانشجویان اتباع خارجی برای یک سال در دانشگاه های مختلف متفاوت می باشد. هزینه شهریه رشته مهندسی در مقطع کارشناسی تقریبا ۳۰۰۰۰یوان و معادل با ۴۴۰۰ دلار آمریکا است. و برای رشته‌های علوم انسانی ۲۶۰۰۰ یوان که معادل ۳۸۰۰ دلار آمریکا می باشد.

معروف ترین دانشگاه های رشته مهندسی و فنی در کشور چین

شما به عنوان دانشجوی متقاضی تحصیل رشته مهندسی در چین خوب است قبل از مهاجرت تحصیلی چین بدانید که کدام دانشگاه معتبر است و می خواهید در کدام دانشگاه ادامه تحصیل نمایید و از هزینه تحصیل در آن دانشگاه مطلع شوید

 • دانشگاه تکنولوژی هربین
 • دانشگاه تونگجی
 • دانشگاه ججیانگ
 • دانشگاه تسینخوا
 • دانشگاه بیکینگ
 • دانشگاه تیانجین
 • دانشگاه دالین
 • دانشگاه بیجینگ جیائوتونگ
 • دانشگاه معدن‌ و تکنولوژی چین
 • دانشگاه ووهان
 • دانشگاه شندونگ
 • دانشگاه جیائوتونگ شانگهای
 • دانشگاه تکنولوژی ووهان
 • دانشگاه فوجو
 • دانشگاه تکنولوژی وینگ دوا
 • دانشگاه تکنولوژی چانگ شا

ادامه تحصیل دانشجو در کشور چین

یکی از علت های اعزام دانشجو به کشور چین ادامه تحصیل در مقاطع مختلف است. ادامه تحصیل در رشته های کارشناسی کشور چین یکی از محبوب ترین رشته ها در بین دانشجوهایی است که علاقه به ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند.. بسیاری از افراد به خاطر شانس کمی که در ایران  برای قبول شدن دارند به فکر تحصیل در مقطع کارشناسی در کشورهای دیگر می افتند. برخی از داوطلبان برای ادامه تحصیل در رشته های کارشناسی دانشگاه های چین را انتخاب می کنند.

دانشگاه های دولتی دارای امکاناتی مانند کتابخانه، خوابگاه های مجهز، سالن های ورزشی زیاد، رستوران، استخر، زمین فوتبال و کلیه امکانات رفاهی هستند.

دانشگاه های کشور چین جزء بهترین دانشگاه هایی است برای ادامه تحصیل. در داشنگاه های چین انواع رشته ها در مقطع کارشناسی ارائه می گردد.

دانشگاه های چین به خاطر کیفیت علمی بالایی که دارد توانسته است رتبه بالایی را در بین دانشگاه های کل دنیا به خود اختصاص دهد.

شرایط اعزام دانشجو به چین

اعزام دانشجو به کشور چین برای تحصیل در مقاطع بالاتر دانشگاهی معمولا از سن ۱۸ سالگی آغاز می شود. دانشگاه دارای دانشکده هایی مانند دانشکده فنی و حرفه ای، آکادمی فناوری است. تحصیل در دانشکده فنی و حرفه ای به مدت ۲ تا ۳ سال به طول می انجامد. و دانشکده آکادمی فناوری تحصیل در آن به مدت ۳ سال ارائه می شود.  برای اخذ مدرک کارشناسی تحصیل ۴سال انجام می پذیرد.

دانشجویانی که در مقطع کارشناسی تحصیل کرده اند می توانند با شرکت در آزمون ورودی برای ادامه تحصیل برای دوره کارشناسی ارشد در چین اقدام کنند. مدت تحصیل در چین رشته کارشناسی ارشد ۳ سال است.

 همچنین دانشجویانی که مدرک کارشناسی ارشد خود را اخذ کرده اند می توانند برای اخذ مدرک دکتری اقدام کنند. مدت تحصیل در مقطع دکتری ۳ سال است.

هزینه های تحصیل و زندگی در چین

تحصیل در کشورهای خارجی دارای هزینه هایی است. مهمترین هزینه شامل شهریه دانشگاه است. شهریه های دانشگاه های کشور چین با توجه به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و اعتبار دانشگاه ها فرق دارد.

شهریه دانشگاه های چین بین ۱۲٫۰۰۰ تا ۲۰٫۰۰۰ یوان برای مقاطع لیسانس یا فوق لیسانس است.

البته شهریه دانشگاه برای تحصیل کردن در رشته های علوم پزشکی بین ۳۰٫۰۰۰ تا ۵۰٫۰۰۰ یوان در سال است. البته این مبلغ متغیر است.

هزینه خوابگاه دانشجویی در چین

زمانی که دانشجو از طریق اعزام دانشجو به کشور چین به این کشور مهاجرت می کند بایستی محل مناسبی برای سکونت انتخاب کند. سکونت در کشور چین به طرق مختلفی است که دانشجو با توجه به مبلغ آنها اقدام به انتخاب می کند.

سکونت یافتن در کشور چین به سه شکل است.

سکونت در خوابگاه دانشگاه هزینه خوابگاه دانشجویی ماهیانه بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یوان است.

سکونت در یک سویت تک خوابه با اجاره کردن که ماهیانه بین ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ یوان است

هم خانه شدن با یک خانواده چینی است.هزینه ماهیانه بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ است. البته این مدل سکونت شامل یک وعده غذا در روز هم می شود.

علاوه بر هزینه سکونت، هزینه خورد و خوراک جزء هزینه های ضروری است که  در زمان تحصیل برای دانشجو وجود دارد.

هزینه خورد و خوراک با توجه به سلیقه و امکان آشپزی برای دانشجو متغیر است. به صورت تقریبی هزینه خورد و خوراک ماهیانه بین۶۰۰ تا ۱۲۰۰ یوان است.

بنابراین داوطلبان قبل از مهاجرت به چین از طریق اعزام دانشجو به کشور چین بایستی در مورد هزینه های شهریه، هزینه های خوابگاه و….کسب اطلاعات کنند. سپس با خیال راحت اقدام به مهاجرت تحصیلی چین کنند و ادامه تحصیل بدهند.

تحصیل رایگان در کشور چین

تحصیل رایگان در کشور چین-کشور چین در سال های آخرپیشرفت زیادی داشته است. تحصیل رایگان در کشور چین موجب شده است سالیانه دانشجویان زیادی از کشورهای خارجی  مخصوصا از آمریکا و اروپا  به این کشور به عنوان مهاجرت تحصیلی چین مهاجرت کنند. دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در مقاطع عالی  کشور چین را برای تحصیل انتخاب می کنند.

معرفی دانشگاه های کشور چین

تحصیل رایگان در چین موجب شده است کشور چین دارای بیشتر از ۲۰۰۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی باشد. در این کشور دارای ۶٫۰۰۰٫۰۰۰ دانشجو است. در این کشور تعداد بیشتری از داوطلب از کشورهای جهان به تحصیلات رایگان می پردازند.

کشور چین بعد از کشورهای آمریکا و انگلستان در ردیف سوم دنیا جهت جذب کردن دانشجویان خارجی قرار دارد. برای داوطلبان قاره آسیا کشور مناسب برای ادامه تحصیل چین می باشد. رشته های مهندسی و علوم پزشکی در کشور چین دارای رتبه اول برای دانشجویان خارجی است.

بعد از رشته مهندسی و علوم پزشکی، رشته های مدیریت و بیزینس در ردیف های بعدی قرار دارند. ده درصد از این دانشجویان خارجی که در دانشگاه های کشور چین تحصیل می کنند. دانشجویان خارجی سالیانه موفق به گرفتن بورسیه تحصیلی از دانشگاه های چین می شوند. دولت چین هر ساله بالای ۴% از تولید ناخالص داخلی کشور خود را بر روی آموزش هزینه می کند.

هزینه های تحصیل و زندگی در چین

هزینه های تحصیل در خارج از کشور دارای هزینه هایی زیادی می باشد. مهمترین بخش هزینه  مربوط به شهریه دانشگاه است. شهریه دانشگاه های چین با توجه به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و اعتبار داشتن دانشگاه فرق دارد. البته اگر دانشجو بتواند بورسیه بگیرد می تواند تحصیل رایگان در چین داشته باشد. در ادامه در مورد بورسیه خواهیم گفت.

شهریه دانشگاه های کشور چین بین ۱۲٫۰۰۰ تا ۲۰٫۰۰۰ یوان در سال است. و شهریه دانشگاه  چین برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی بین ۳۰٫۰۰۰ تا ۵۰٫۰۰۰ یوان معادل ۵۵۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار در سال متغیر است.

هزینه مسکن و خوابگاه در چین

سکونت در کشور چین به سه شکل امکان پذیر است. اولین مسکن در خوابگاهی است که در دانشگاه است می باشد. هزینه ماهیانه خوابگاه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یوان معادل ۱۲۰ تا ۱۵۰ دلار است. مورد دوم سکونت در یک سویت تک خوابه با اجاره  کردن ماهیانه ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ یوان معادل ۱۸۰ تا ۲۲۰ دلاراست.

مورد سوم هم خانه شدن با یک خانواده چینی است. در این صورت شخص بایستی ماهیانه بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ یوان معادل ۲۴۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه  بپردازد. این روش آخر شامل یک وعده غذا در روز هم می شود.

هزینه های غذا در کشور چین

با وجودی که تحصیل در چین رایگان صورت می گیرد اما هزینه هایی وجود دارد که باید آنها را لحاظ کرد. هزینه های مربوط به غذا جزء هزینه های ضروری در زمان تحصیل است. هزینه های غذا  بستگی به سلیقه و مهارت آشپزی دانشجو دارد. هر اندازه که دانشجو بتواند با آشپزی بتواند غذای خود را تامین کند، هزینه های او  پایین می آید.

به صورت تقریبی هزینه های مربوط به غذا ماهیانه بین ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ یوان معادل ۱۵۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه است که این میزان متغیر است.

شرایط تحصیل رایگان در چین

اگر شخص زبان چینی بداند و بتواند به زبان چینی درس بخواند می تواند  تا ۵۰% شهریه های مربوط به تحصیل خود را کاهش دهد. کار دانشجویی در کشورچین برای کلیه مقاطع تحصیلی ممنوع است و نمی توانند مشغول به کار شوند. البته دانشجویان خارجی هستند که در کشور چین مشغول به  کار می شوند. ولی به صورت یقین نمی توان گفت همراه تحصیل به زبان چینی کار دانشجویی انجام داد.

البته راه هایی وجود دارد که می توان از طریق آنها هزینه های خود را کاهش داد. و بتوان در کشور چین راحت تحصیل کرد. این ره آسان بورسیه است.

بورسیه های تحصیلی در کشور چین می تواند کمک کند تا هزینه های دانشجو به صفر رسد.

 چند نوع بورسیه وجود دارد که عبارتند از:

بورسیه دو جانبه

این بورسیه در کشور چین در زمانی داده می شود که یا کشورچین با یک کشور خارجی یا دانشگاه چینی با یک دانشگاه خارجی طرح تبادل دانشجو انجام می دهد. این بورسیه شامل: شهریه دانشگاه، خوابگاه، بیمه و هزینه های زندگی دانشجو را شامل می شود.

بورسیه Chinese University Program

این بورسیه برای دوران دکتری مناسب است. شرایط سنی برای این بورسیه برای مقطع فوق لیسانس ۳۵سال و برای مقطع دکتری۴۰ سال است. این بورسیه برای مقطع فوق لیسانس تا ۳ سال و برای مقطع دکتری تا ۴ سال دانشجوها راحمایت می کند.این امتیازی است که دانشجویان تحصیل رایگان در کشور چین را تجربه کنند. این بورسیه موجب می شود که تحصیل در چین رایگان باشد

بورسیه دیوار چین

این بورسیه به کمک وزارت علوم کشور چین به دانشجوهای خارجی برای دوران دکتری و فوق لیسانس مناسب است. این بورسیه  شامل: شهریه دانشگاه، خوابگاه، بیمه و هزینه های زندگی است.

شرایط سنی برای دادن این بورسیه برای دوره فوق لیسانس ۴۵سال و برای دوره دکتری ۴۵ سال است.

بنابراین برای تحصیل رایگان در کشور چین راه هایی وجود دارد که به کم کردن هزینه های دانشجو کمک می کند

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد چین

دوره های کارشناسی ارشد در چین به صورت میانگین دو سال به طول می انجامد که سال تحصیلی معمولاً در ماه مارس آغاز می شود و در ژانویه به پایان می رسد. دوره ها به صورت ترم های جداگانه تنظیم می شوند و تعطیلات تابستانی برای تحصیل دوره کارشناسی ارشد در چین به طور کلی بین چهار تا هشت هفته به طول می انجامد. دانشجویان از سراسر دنیا با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز که در ادامه مقاله به آنها اشاره می شود، قادر خواهند بود برای دوره های کارشناسی ارشد در کشور چین اقدام نمایند.

دانشجویان تا ۴۰ سال و در صورت ادله مناسب قادر خواهند بود برای دوره های کارشناسی ارشد در چین اقدام نمایند. گزینه های زیادی برای تحصیل دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در چین را دارند، قرار دارد. برخی از محبوب ترین دوره های کارشناسی ارشد در حال حاضر شامل دوره های ذیل می باشد.

 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی عمومی
 • تجارت بین المللی
 • اقتصاد
 • زبان
مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه های چین

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه های چین

دانشجویان برای ادامه تحصیل دوره کارشناسی ارشد در چین می بایست به صورت مستقیم با دانشگاه مورد نظر در ارتباط باشند و بازه های زمانی اقدام را جویا باشند. هزینه اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه های چین بین ۹۰ تا ۱۵۰ دلار تخمین زده می شود که در ادامه به بازه های زمانی اقدام برای دانشگاه های چین اشاره می شود.

 • برنامه های ترم پاییز: ترم پاییز معمولاً از سپتامبر یا اکتبر شروع می شود.
 • برنامه های ترم بهار: ترم بهار معمولاً از اواخر فوریه یا اوایل مارس شروع می شود.

مدارک مورد نیاز

 1. مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 2. مدرک لیسانس
 3. ریز نمرات
 4. مدارک هویتی
 5. رزومه و توصیه نامه
 6. دانش زبان انگلیسی
 7. بیمه درمانی و الزامات پزشکی

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در چین

هزینه تحصیل در چین به دانشگاه و رشته انتخابی بستگی دارد. دانشگاه های دولتی با قیمت شهریه در محدوده ۳ تا ۱۰ هزار دلار در سال گزینه مقرون به صرفه تری را ارائه می دهند. هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی در دوره های کارشناسی ارشد در چین بین ۸ تا ۱۵ هزار دلار تخمین زده می شود. هزینه های تحصیل در رشته های مهندسی و مدیریت، نسبت به سایر رشته های تحصیلی بیشتر می باشد.

برخی از دانشگاه های چین وجود دارند که به دلیل ارائه گزینه های مقرون به صرفه تر برای تحصیل مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار می گیرند که این دانشگاه ها شامل:

 • دانشگاه علم و صنعت چین: تقریباً سالانه ۴۳۵۰ دلار
 • دانشگاه تحقیقات ملی سامارا: تقریباً ۱۸۰۰ دلار در سال
 • دانشگاه صنعتی نانجینگ: تقریباً ۴۰۰۰ دلار در سال

در برخی از دانشگاه های دارای رتبه برتر، هزینه ها بسیار بالاتر خواهد بود، به عنوان مثال دانشگاه پکن به طور متوسط ​​۱۷۰۰۰ دلار در هر سال تحصیلی دریافت می نماید.

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در چین

بورسیه کارشناسی ارشد در چین

دولت با هدف تشویق ۵۰۰ هزار دانشجوی بین المللی برای تحصیل در چین تا سال ۲۰۲۰، برنامه ای را برای جلب بیشتر دانشجویان از طریق پیشنهاد بورس تحصیلی تنظیم کرده است. این بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در چین در نظر گرفته شده است که در ۲۴۳ دانشگاه چین در دسترس دانشجویان بین المللی می باشد.

بورس تحصیلی دولت جیانگ سو

دولت استانی جیانگ سو بورس تحصیلی دولت جیانگ سو را برای تشویق دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این ایالت راه اندازی کرد. این بورس تحصیلی هزینه کامل شهریه، ثبت نام، آزمایش آزمایشگاهی، کار آموزی، خوابگاه، بیمه پزشکی و کتاب های درسی پایه را به شما اعطا می کند. 

بورس تحصیلی دولت پکن

دولت پکن بورس تحصیلی را به دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در دانشگاه های پکن را دارند، ارائه می دهد. این بورسیه هزینه های تحصیل را به طور کامل یا جزئی پوشش می دهد و برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد قابل دسترس است.

بورس تحصیلی انستیتوی کنفنسیوس

هفت نوع بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی بین ۱۶ تا ۳۵ سال از دفتر موسسه کنفوسیوس در نظر گرفته شده است. این بورس تحصیلی هزینه های تحصیل، هزینه های اقامت و کمک هزینه زندگی و بیمه پزشکی جامع را شامل می شود. 

بهترین دانشگاه های چین برای کارشناسی ارشد

کشور چین به عنوان یکی از برترین کشورهای دنیا برای ادامه تحصیل به شمار می رود. این کشور با ۵۱ دانشگاه معتبر و شناخته شده در سطح جهانی، به عنوان گزینه ای ایده آل برای ادامه تحصیل قلمداد می شود. در حال حاضر دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل کارشناسی ارشد در چین قادر خواهند بود با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز، شانس خود را برای ورود به بهترین دانشگاه های این کشور امتحان نمایند. در ادامه به پنج دانشگاه چین که در سایت QS در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان جای دارند، اشاره می شود.

Tsinghua University

دانشگاه چینهوا در شهر پکن به عنوان بهترین دانشگاه چین شناخته می شود. در حال حاضر ۳۷ هزار دانشجو که ۱۵ درصد آن را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند، در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. از برترین رشته های تحصیلی در دانشگاه چینهوا می توان به مهندسی تکنولوژی، مهندسی مواد، مهندسی عمران و مهندسی معماری اشاره کرد، این دانشگاه در رتبه بندی جهانی در جایگاه پانزدهم قرار دارد.

Peking University

دانشگاه پکن که در سال ۱۸۹۸ میلادی تاسیس گردیده است، به عنوان قدیمی ترین دانشگاه این کشور شناخته می شود. رشته های زبان مدرن، جغرافیا، شیمی و زبان شناسی از برترین رشته های تحصیلی در دانشگاه پکن می باشند. در حال حاضر در حدود ۶ هزار دانشجو بین المللی در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند و دوره های تحصیلی در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می گردد.

Fudan University

دانشگاه فودان سومین دانشگاه برتر چین و سی و چهارمین دانشگاه برتر جهان می باشد. دانشجویان کارشناسی ارشد در چین با تحصیل در این دانشگاه از فرصت های بیشمار کاری بهره مند می شوند. از برترین رشته های تحصیلی در این دانشگاه می توان به شیمی، زبان های مدرن، فلسفه و داروسازی اشاره کرد که از حدود ۵ هزار دانشجوی بین المللی آن ۳۵ درصد در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می باشند.

Shanghai Jiao Tong University

دانشگاه شانگهای جیائو تانگ در سال ۱۸۹۶ تاسیس گردید و یکی از معتبرترین دانشگاه های چین است. زبان اصلی آموزش ماندارین است، در حالی که دوره های کارشناسی ارشد بیشتر به زبان انگلیسی ارائه می شود. مهندسی مکانیک و مهندسی برق به عنوان برترین رشته های تحصیلی این دانشگاه به شمار می رود و در حال حاضر در حدود ۲۹۰۰ دانشجو در حال تحصیل دوره کارشناسی ارشد در چین می باشند.

Zhejiang University

این دانشگاه در شهر هانگزو، یکی از زیبا ترین شهرهای چین واقع شده است و پنجمین دانشگاه برتر چین می باشد، همچنین در رنکینگ جهانی رتبه ی ۵۳ را دارد. دانشجویان علاقه مند به رشته های مهندسی، اقتصاد و حسابداری در صورت فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش از این دانشگاه امتحان نمایند.

هم چنین در این زمنیه اگر تمایل دارید از لیست دانشگاه های چین مورد تایید وزارت بهداشت و علوم مطلع شوید و یا با دیگر دانشگاه های این کشور آشنایی پیدا کنید می توانید به مقاله ای با عنوان دانشگاه های چین در همین وب سایت مراجعه نمایید.

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در چین

سرمایه گذاری در آموزش عالی در چین در سال های اخیر بسیار زیاد بوده است و این امر برای دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند یک انتخاب جذاب است. در دهه گذشته تعداد موسسات آموزش عالی در چین دو برابر شده است و هم اکنون تقریباً ۳۰۰۰ موسسه وجود دارد. از همین رو دانشجویان بدون هیچ محدودیتی قادر خواهند بود برای دوره های کارشناسی در چین اقدام نمایند. در ادامه به برترین مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در چین اشاره می شود.

هزینه های بسیار پایین تحصیل و زندگی

هزینه های بسیار پایین تحصیل و زندگی

با توجه به رتبه های علمی بسیار مناسب دانشگاه های چین در مقایسه با کشورهای برتر دنیا، هزینه های تحصیل و زندگی در چین به مراتب پایین تر می باشد. از همین رو دانشجویان قادر خواهند بود با هزینه ای بالغ بر ۳ تا ۵ هزار دلار سالانه دوره کارشناسی ارشد در چین را سپری نمایند. لازم به ذکر است که هزینه های زندگی در چین برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۴ تا ۵ هزار دلار در سال تخمین زده می شود. هزینه های عنوان شده، شامل هزینه های اجاره مسکن، رفت و آمد و خوراک می شود.

تحصیل به زبان انگلیسی

یکی از برترین مزایای دوره های کارشناسی ارشد در چین، ارائه دروس به زبان انگلیسی می باشد. دانشجویان در صورت ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیس قادر خواهند بود برای برترین دانشگاه های کشور چین اقدام نمایند. لازم به ذکر است که دانشجویان در صورت عدم ارائه مدرک زبان و فقط با دانش اولیه می توانند برای دوره های زبان قبل از دانشگاه اقدام نمایند و پس از آن تحصیلات را در دانشگاه های این کشور شروع نمایند.

رتبه های دانشگاهی مناسب

۶ دانشگاه چین در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی QS World University Rankings 2021 قرار گرفته اند. این موضوع نشان دهنده این نکته می باشد که دانشجویان با تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در چین قادر خواهند بود تا شانس خود را برای ادامه تحصیل در برترین کشورهای جهان همچون آمریکا، کانادا، استرالیا و انگلستان امتحان نمایند. همچنین علاقه مندان برای ورود به بازار کار با تحصیل در این دوره های تحصیلی با شانس بیشتری امکان ورود به بازار کار را خواهند داشت.

شرایط تحصیل رشته پزشکی در چین

Conditions for studying medicine in China

در چین، سنت و مدرنیسم با هم ملاقات می کنند. این مسئله در مورد تحصیل پزشکی در چین نیز صدق می کند. علاوه بر برنامه های درسی استاندارد که در اروپا، آمریکا و بسیاری از کشورهای جهان به رسمیت شناخته شده است، می توانید در مورد طب سنتی و طب سوزنی چینی چیزهای زیادی بیاموزید.

دوره های پزشکی در چین به صورت میانگین بین ۵ تا ۶ سال به طول می انجامد. پنج سال برای دوره های پزشکی و یک سال برای کارآموزی در بیمارستان، این برنامه به گونه ای طراحی شده است که یک دانشجوی پزشکی موفق می تواند مستقیماً وارد عمل پزشکی شود.

دو سال اول تحصیل شامل دروس علوم پایه می باشد. دروس این دوره شامل آناتومی، فیزیولوژی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، آسیب شناسی، فارماکولوژی، پزشکی عمومی و زبان چینی است. سه سال پس از آن که به دوره پزشکی بالینی شناخته می شود، دروسی همچون جراحی، ارتوپدی، سم شناسی، پوست و بیهوشی ارائه می شود.

سال تحصیلی در کشور چین از سپتامبر شروع و ماه جون به پایان می رسد. یک سال تحصیلی در این کشور شامل دو ترم است. ترم اول از سپتامبر تا نیمه ژانویه و ترم دوم از مارچ تا نیمه جون می باشد. دانشجویان رشته پزشکی در چین در پایان هر ترم در آزمون شرکت می نمایند.

هزینه تحصیل پزشکی در چین

تحصیل رشته پزشکی در چین مستلزم پرداخت هزینه می باشد. با توجه به رتبه های بسیار مناسب دانشگاه های چین، هزینه های تحصیل رشته پزشکی در چین در مقایسه با سایر کشورهای دنیا مقرون به صرفه می باشد. این نکته به عنوان یکی از برترین مزایای تحصیل در چین قلمداد می شود.

متوسط هزینه های تحصیل رشته پزشکی در چین بین ۳۲۰۰ تا ۷۲۰۰ دلار در سال می باشد. میزان دقیق شهریه، متناسب با انتخاب دانشگاه تعیین می گردد. از همین رو دانشجویان قادر خواهند بود با توجه به میزان بودجه در نظر گرفته شده برای دانشگاه های برتر چین اقدام نمایند.

هزینه های اجرایی

دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل رشته پزشکی در چین می بایست هزینه های اجرایی برای دریافت پذیرش و ویزا را پرداخت نمایند. هزینه های اجرایی شامل هزینه های درخواست (Application Fee)، هزینه های بیمه سلامت (Health Insurance)، چک آپ پزشکی (Medical Check-up)، ویزا و کارت دانشجویی می باشد.

مواردهزینه (یو آن)هزینه (دلار)
چک آپ پزشکی۲۵۰۳۵
بیمه سلامت۶۰۰۸۴
هزینه درخواست۴۵۰ تا ۵۵۰۶۸ تا ۷۰
ویزا۸۰۰۱۱۱
کارت دانشجویی۱۵۱٫۵۴

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در چین با توجه به شهر محل اقامت، سبک زندگی افراد و … متفاوت خواهد بود. بخش اعظمی از هزینه های زندگی در چین به اجاره بهای مسکن اختصاص پیدا می کند و مابقی هزینه ها صرف خوراک و رفت و آمد می شود. با توجه به این شرایط به صورت میانگین هزینه زندگی دانشجویی در چین ماهیانه بین ۴۵۰ الی ۵۵۰ دلار خواهد بود.

مواردهزینه (یو آن)هزینه (دلار)
یک وعده غذایی در رستوران۲۵۳٫۵
یک ماه رفت و آمد۱۵۰۲۱
هزینه برق، آب، گاز و اینترنت۴۵۰۶۵
اجاره مسکن۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰۲۸۰ تا ۵۲۰
یک کیلو گوشت۷۵۱۰٫۵۱

برترین دانشگاه های پزشکی چین

با توجه به علاقه و تقاضای بسیار زیاد در رشته پزشکی، بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل وارد دیگر کشورهای برتر دنیا می شوند. کشور چین به دلیل امکانات عالی پزشکی، بورس های تحصیلی و کادر پزشکی ماهر و خوبی که در دانشگاه ها تدریس می کنند مورد توجه جهان پزشکی قرار گرفته است. 

برخی از دانشگاه های علوم پزشکی چین توسط WHO شناخته شده اند و در فهرست جهانی مدارس پزشکی قرار دارند. در مقایسه با سایر دانشگاه های برتر در کشورهای توسعه یافته، دانشگاه های چین شرایط ورودی ساده تری را دارند. در این بخش برترین دانشگاه های ارائه دهنده رشته پزشکی در چین را مورد بررسی قرار می دهیم.

برترین دانشگاه های چین

سایت QS سالانه لیست برترین دانشگاه های دنیا را از منظر سیستم آموزشی، رتبه علمی اساتید و میزان رضایت دانشجویان منتشر می کند. در حال حاضر ۲۳ دانشگاه چین در میان ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. در جدول زیر برترین دانشگاه های چین در رشته پزشکی آمده است.

نام دانشگاهرتبه در سایت QS
Peking University50
Fudan University51-100
Shanghai Jiao Tong University51-100
Sun Yat-sen University101-150
Tsinghua University101-150
Zhejiang University101-150

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

هر سال وزارت بهداشت لیستی از دانشگاه های مورد تایید را منتشر می کند. دانشجویان می توانند با توجه به انتخاب کشور مورد نظر، دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت را انتخاب نمایند. در حال حاضر ۲۸ دانشگاه در چین مورد تایید وزارت بهداشت می باشند. لازم به ذکر است که بخش مخصوص افرادی است که پس از اتمام تحصیل به دنبال بازگشت به ایران می باشند.

سال ۲۰۲۱-۲۰۲۰

 1. Peking University
 2. Fudan University
 3. Shanghai jiao Tong University
 4. Tsinghua University
 5. Shanghai University
 6. Sun Yat-Sen University
 7. Zhejiang University
 8. Nanjing University
 9. Central South University
 10. Huazhong University of Science and Technology
 11. SiChuan University
 12. Tongji University
 13. University of Science and Technology of China
 14. Wuhan University
 15. China agricultural university
 16. Xiamen University
 17. University of Chinese Academy of Science
 18. Soochow University
 19. Nankai University
 20. Capital Medical University
 21. Ocean University of China
 22. Tianjin University
 23. Jinan University
 24. Xian jiaotong University
 25. Jilin University
 26. Zhengzhou University
 27. Southeast University
 28. Beijing university of Chinese medicine

شرایط تحصیل تخصص در رشته پزشکی

یکی از پرطرفدارترین دوره های تحصیلی در کشور چین، دوره های تخصص پزشکی می باشد. پزشکان از سراسر دنیا قادر خواهند بود برای این دوره ها اقدام نمایند. ۱۸ دانشگاه، دوره های تخصص پزشکی در چین را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. در این دانشگاه ها تقریباً همه تخصص های موجود ارائه می گردد.

شرط ورود به دوره های تخصص پزشکی در چین ارائه مدرک پزشکی به همراه مدرک زبان می باشد. از همین رو پزشکان قادر خواهند بود به راحتی برای دانشگاه های ارائه دهنده این دوره اقدام نمایند. دوره های تخصص پزشکی به صورت میانگین بین ۶ ماه تا ۲ سال به طول می انجامد. در ادامه لیست تخصص ها پزشکی در چین آمده است.

 1. تخصص چشم پزشکی
 2. تخصص پوست
 3. تخصص پتالوژی
 4. تخصص گوش و حلق و بینی
 5. تخصص جراحی و تصادفات
 6. تخصص جراحی قلب
 7. تخصص مغز و اعصاب
 8. تخصص ارتوپدی
 9. تخصص خون شناسی
 10. تخصص سرطان شناسی
 11. تخصص قلب و عروق
 12. تخصص زنان و زایمان
 13. تخصص رادیولوژی
 14. تخصص رادیولوژی اعصاب
 15. تخصص بیهوشی
 16. تخصص جراحی عمومی
 17. تخصص داخلی
 18. تخصص ارولوژی
 19. تخصص کودک و نوجوان

مزایای تحصیل پزشکی در کشور چین

چین یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان را دارا می باشد که دارای تاریخ مکتوب بیش از ۵۰۰۰ سال، فرهنگ غنی و یک سنت آموزشی محترم است. این سنت تا به امروز به ویژه در زمینه پزشکی ادامه دارد: چین اکنون یکی از سریعترین مقصد در حال رشد برای دانشجویان بین المللی که به دنبال تحصیل در رشته پزشکی می باشند، است.

پزشکی در چین

در سال های اخیر، بسیاری از دانشجویان از نقاط مختلف جهان نیز در حال انتخاب چین برای آموزش در رشته پزشکی هستند. سال گذشته بیش از ۱۰ هزار دانشجو برای تحصیل رشته پزشکی به چین آمدند. در ادامه به برترین مزایای تحصیل رشته پزشکی اشاره شده است.

هزینه های معقول تحصیل در چین

چین دارای زیرساخت های آموزشی عالی با شهریه و هزینه های مقرون به صرفه است. تحصیل رشته پزشکی در چین ۷۰٪ ارزانتر از یک برنامه مشابه در آمریکا یا انگلستان است. دانشگاه های چین توسط وزارت بهداشت عمومی دولت چین یارانه می گیرد. در کل، تحصیل در چین برای دانشجویان بین المللی بسیار اقتصادی است.

تعداد زیادی بیمارستان با کیفیت برای کارآموزی

چین بالغ بر ۱ میلیارد نفر جمعیت دارد و این فرصت عالی برای یادگیری را فراهم می کند زیرا تعداد کلینیک های بالینی در طی سال های بالینی بسیار زیاد می باشد. بیمارستان وابسته ای که دانشجویان در آن دوره کارآموزی را سپری می کنند باید سطح A باشد که دارای پیشرفته ترین ابزارهای پزشکی استاندارد بین المللی و همچنین تعداد زیادی تخت بیمار است. بنابراین، بازار پزشکی چین با سرعت در حال توسعه است و به یکی از بزرگترین بازارهای پزشکی جهان تبدیل می شود.

تحصیل در جامعه ای با امنیت عمومی عالی

چین مکانی با آرامش و هماهنگی اجتماعی و امنیت عمومی ایده آل است. برای تضمین زندگی مردم در جامعه ای راحت و امن، دولت چین موضع سختی در قبال جرم و قانون و نظم اتخاذ می کند. دولت همچنین مراقبت های ویژه ای را برای دانشجویان بین المللی برای زندگی و تحصیل بی خطر در دانشگاه در نظر گرفته است.

شرایط زندگی مناسب

وضعیت آب و هوا از نظر مکانی به مکان دیگر در چین متفاوت است، بنابراین هر دانشگاه در هر فصل زیبایی های خاص خود را دارد. دانشجویان می توانند از زندگی دانشجویی خود در دانشگاه لذت ببرند یا در تعطیلات به شهر سفر کنند. در همین حال، برای کمک به دانشجویان بین المللی برای یادگیری فرهنگ و رسم باشکوه و جذاب چینی، اکثر دانشگاه های چین انواع فعالیت های خاص را ترتیب می دهند.

تحصیل به زبان انگلیسی

دانشجویان قادر خواهند بود دوره های تحصیلی خود را در رشته پزشکی به زبان انگلیسی سپری کنند. این امکان با ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی میسر می باشد. سطح زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش نمره ۶ در آزمون آیلتس می باشد. تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی یکی از برترین مزایای این کشور به شمار می رود. افراد می توانند با شرکت در دوره های زبان موسسه آریاناپارس در کمترین زمان ممکن نمره مورد نظر را دریافت نمایند.

معایب تحصیل پزشکی در چین

در حالی که به مزایای تحصیل رشته پزشکی در چین می پردازیم ، نمی توانیم مشکلات را نادیده بگیریم. در اینجا چند معایب توضیح داده شده است که باید قبل از پذیرش با آنها آشنا شوید. دانشجویان بین المللی از تماس با بیمار در حین کارآموزی منع می شوند. به همراه چالش عنوان شده، در ادامه به دیگر معایب تحصیل پزشکی در چین اشاره شده است.

پزشکی در چین

یادگیری زبان جدید

یکی از بزرگترین چالش های تحصیل پزشکی یادگیری زبان چینی می باشد. در این رشته چون دانشجویان با مردم و پزشک های دیگر در ارتباط می باشند، یادگیری زبان چینی حائز اهمیت است. بیشتر دانشجویان بین المللی با این مانع زبانی بین آنها و افراد بومی روبرو هستند. بومیان در مکالمه به زبان انگلیسی کارآمد نیستند و باعث می شود ارتباط دانشجویان بین المللی دشوار شود.

درصد قبولی پایین در آزمون نهایی

دانشجویان بین المللی پس از اتمام دوره پزشکی در چین می بایست در آزمون نهایی شرکت نمایند و در صورت قبولی می توانند مجوز کار در چین را دریافت نمایند. درصد قبولی در FMGE بسیار پایین می باشد و ۱۰ درصد دانشجویان به حد نصاب مورد نیاز می رسند. از همین رو شرایط کار پس از تحصیل برای دانشجویان دشوار می باشد.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب عنوان شده، کشور چین مقصدی ایده آل برای ادامه تحصیل می باشد. دانشجویان از سراسر دنیا قادر خواهند بود برای دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. اقتصاد مناسب چین سبب می شود تا فرصت های شغلی مناسبی پیش روی فارغ التحصیلان باشد.

به صورت کلی، تحصیل در چین به افرادی توصیه می شود که قصد ادامه تحصیل در یک موقعیت ایده آل با دانش زبان انگلیسی دارند. این دسته از دانشجویان با کمترین میزان ممکن در دانشگاه های برتر دنیا به تحصیل می پردازند. لازم به ذکر است که مدارک اخذ شده از دانشگاه های چین، مورد تایید تمامی کشورهای دنیا می باشد.

موسسه آریاناپارس این امکان را در اختیار افراد قرا داده است که با پر کردن فرم مشاوره، می توانند به صورت رایگان با مشاورین موسسه در ارتباط باشند و شرایط فرد را برای ادامه تحصیل در چین مورد بررسی قرار دهند. شما می توانید سوالات و یا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر