شرایط تحصیل در آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی به عنوان بزرگترین و قوی ترین سیستم آموزش عالی دارای افتخار است که این امر آن را به مکانی ایده آل برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در آفریقای جنوبی تبدیل می کند. متقاضیان از سراسر جهان به آفریقای جنوبی می روند تا ضمن پیگیری برنامه های منتخب خود، از امکانات کلاس جهانی بهره مند شوند. در حقیقت، برخی مطالعات حاکی از آن است که آفریقای جنوبی به عنوان مقصد برتر برای دانشجویان بین المللی است. 

آفریقای جنوبی بالاترین استانداردهای تحصیلات دانشگاهی را در مؤسسات انگلیسی زبان ارائه می دهد. کشور آفریقای جنوبی در میان ده کشور زیبای جهان قرار دارد که دانشجویان با ادامه تحصیل در آفریقای جنوبی قادر خواهند بود از شرایط مناسب زندگی در این کشور بهره مند شوند. علاقه مندان به تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان می توانند تحصیل در آفریقای جنوبی را به لیست اهداف خود اضافه نمایند.

گروه تحریریه آریاناپارس به موجب شرایط ایده آل تحصیل در آفریقای جنوبی، در این مقاله به چگونگی تحصیل و شرایط تحصیل در این کشور پرداخته است.

آفریقای جنوبی,آفریقای جنوبی,آفریقای جنوبی

سیستم آموزشی آفریقای جنوبی

در سیستم آموزشی آفریقای جنوبی، تمرکز اصلی بر کمک به فارغ التحصیلان برای دست یابی به دانش بین المللی و رقابت در بازارهای جهانی است.

دانشگاه های آفریقای جنوبی با تقویت زیرساخت های خود، نقش بسزایی در توسعه کشور ایفا می کنند و نیازهای اساسی آفریقای جنوبی را برطرف می کنند: به حداکثر رساندن نوآوری، کاهش فقر و ایجاد شغل. به طور همزمان، مدارس آفریقای جنوبی به دنبال راه حل هایی برای مشکلات بین المللی هستند که از طریق تدریس، تحقیق و دستیابی به جامعه حاصل می شود.

مقاطع قبل دانشگاه

طبق نظام آموزشی کشور آفریقای جنوبی، تحصیل در آفریقای جنوبی به ۳ دسته تقسیم می شود. دانش آموزان از سن ۶ سالگی وارد مدارس آفریقای جنوبی می شوند و تحصیلات در این مقطع به صورت اجباری می باشد. لازم بذکر است که تحصیلات در دوره دبیرستان به صورت اختیاری می باشد.

 1. در دوره ابتدایی: ۶ سال
 2. دوره دبیرستان مقدماتی: ۳ سال
 3. دوره دبیرستان تکمیلی: ۳ سال
این مطلب را از دست ندهید
اقامت آفریقای جنوبی

دانش آموزان پس از اتمام ۱۲ سال تحصیل قادر خواهند بود برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی اقدام نمایند.

دوره کارشناسی

مدت زمان دوره های کارشناسی در کشور آفریقای جنوبی ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد. برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی از دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی، ارائه مدارک تحصیلی سابق (مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی) الزامی می باشد. دروس در مقطع کارشناسی در کشور آفریقای جنوبی به زبان انگلیسی ارائه می گردد.

با توجه به این نکته که بسیاری از دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی رتبه های بسیار مناسبی را در میان ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا دارند، تحصیل در آفریقای جنوبی را می تواند پلی برای تحصیل یا حتی کار در کشور های اروپایی دانست زیرا با تحصیل در دانشگاه های برتر این کشور افراد می توانند رزومه مناسبی را برای خود محیا نمایند.

دانشجویان در حین تحصیل در آفریقای جنوبی می توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به همراه داشته باشند. همسر فرد دانشجو در صورتی که تاییدات لازم را اخذ کند می توانند بصورت تمام وقت در کشور آفریقای جنوبی مشغول به کار شود. سال تحصیلی در آفریقای جنوبی از اوایل فوریه تا اواخر نوامبر اجرا می شود و به دو ترم تقسیم می شود و از اوایل ماه ژوئن تا اواسط ژوئیه به طول می انجامد.

دوره کارشناسی ارشد

بصورت معمول بازه های زمانی دوره کارشناسی ارشد در کشور آفریقای جنوبی ۲ الی ۳ سال به طول می انجامد. دانشجویان بین المللی با ارائه مدرک مقطع لیسانس به همراه مدارکی دال بر تسلط ایشان به زبان انگلیسی می توانند جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند.

دانشجویان پس از پایان دوره تحصیل خود می توانند به مدت ۶ ماه در این کشور اقامت داشته و به دنبال کار بگردند و با پیدا کردن کار، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار آفریقای جنوبی تبدیل نمایند.

این مطلب را از دست ندهید
دانشگاه کیپ تاون

یکی از مهمترین عواملی که دانشجویان تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع کارشناسی ارشد را انتخاب می نمایند، بالا بردن شانس خود برای پیدا کردن کار پس از پایان دوره تحصیل و دریافت اقامت آفریقای جنوبی از این طریق می باشد.

آفریقای جنوبی در سال های اخیر لیستی را تحت عنوان، مشاغل پر اهمیت انتشار کرده است. دانشجویان می توانند با بررسی لیست مورد نظر، رشته انتخابی خود را برای تحصیل در آفریقای جنوبی انتخاب کنند. همچنین دوره کارشناسی ارشد در آفریقای جنوبی، تأثیر بسیار بالایی در شانس پذیرش در مقطع دکترای این کشور را دارد.

این نکته بدین معناست که دانشجویان شرایط راحت تر برای متقاعد کردن استاد راهنما در مقطع دکترا دارند زیرا اولویت اساتید در انتخاب دانشجو با دانشجویان ارشد خود می باشد.

دوره دکترا

مدت زمان تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع دکترا به عوامل متعددی بستگی دارد، در صورتی که پروپزال مناسبی نوشته شود، دانشجویان می توانند در مدت ۲ الی ۲٫۵ سال مدرک دکترای خود را دریافت کنند.

دانشجویان دکترا در ابتدای کار برای RA و یا TA درخواست می دهند و پس از حضور در این کشور و تأیید نظر استاد مربوطه می توانند از حقوق های ماهیانه ای که مدنظر است، بهره مند شوند. ترم اول هزینه های محل سکونت و هزینه های جاری به دانشجویان برتر اعطا می شود.

دانشجویانی در صورت تحصیل در آفریقای جنوبی با هزینه  شخصی، پس از سپری کردن ۱ سال و در صورت اخذ تائید از استاد راهنما قادر خواهند بود از بورسیه های موجود بهره مند شوند.

بصورت کلی دانشجویان رشته های مهندسی از شانس بالاتری برای دریافت بورسیه در کشور آفریقای جنوبی برخوردار هستند.  ذکر این نکته حائز اهمیت است که کشور آفریقای جنوبی از جمله کشورهای در حال توسعه می باشد. از همین رو از ایده های جدید و نوظهور استقبال می کند. فلذا با ارائه پروپزال مناسب در زمینه کاری خود می توانید شانس خود را برای دریافت بورسیه های دانشگاهی افزایش دهید.

این مطلب را از دست ندهید
مهاجرت کاری به کشورهای مختلف

دانشگاه های آفریقای جنوبی

چندین دانشگاه آفریقای جنوبی مورد تائید وزارت علوم ایران هستند که سالانه به تعداد آنها افزود می شود. بصورت کلی تمامی رشته های مطرح و موجود در دنیا در کشور آفریقای جنوبی ارائه می گردد.

آفریقای جنوبی دارای ۲۳ دانشگاه دولتی است که در سه گروه دسته بندی قرار دارند:

نوع دانشگاه تعداد
دانشگاه ۱۱
مرکز فن آوری که تحصیلات حرفه ای را ارائه می دهند. ۶
موسسه های جامع که ترکیبی از موارد بالا است. ۶

همچنین ببسیاری از مراکز آموزشی خصوصی در کشور آفریقای جنوبی موظف به تعلیم و تربیت دانشجویان بین المللی می باشند. در حال حاضر در رتبه بندی برترین دانشگاه های دنیا در سایت QS چندین دانشگاه این کشور حضور دارند که دانشجویان برای تحصیل در آفریقای جنوبی قادر خواهند بود برای پذیرش اقدام نمایند.

دانشگاه رتبه جهانی
University of Cape Town ۱۹۸
University of Witwatersrand ۴۰۰
Stellenbosch University ۴۲۷
University of Johannesburg ۵۰۱
University of Pretoria ۵۵۱

آفریقای جنوبی,آفریقای جنوبی,آفریقای جنوبی

مزایای تحصیل درآفریقای جنوبی

هزینه تحصیلات به میزان قابل توجهی پایین است و هزینه زندگی در آفریقای جنوبی تقریبا ۴۰٪ کمتر از کشور انگلستان است. از نکات بسیار مهم و تأثیرگذار برای انتخاب کشور آفریقای جنوبی، زبان تحصیل و پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان می باشد.

د ر ادامه به برترین مزایای تحصیل در آفریقای جنوبی اشاره می شود.

تحصیل به زبان انگلیسی

دروس در کشور آفریقای جنوبی به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان در صورت ارائه نمره ۶ در آزمون آیلتس می توانند مستقیماً برای دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. لازم به ذکر است که مردم در کشور آفریقای جنوبی به زبان انگلیسی صحبت می کنند و این نکته را می توان به عنوان یکی از برترین نکات مثبت این کشور دانست. دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه می توانند برای دوره های زبان این کشور اقدام نمایند. پس از سپری کردن دوره های ذکر شده قادر خواهند بود برای دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی اقدام نمایند.

این مطلب را از دست ندهید
کار در آفریقای جنوبی

شرایط همراه

یکی از برترین مزایای تحصیل در آفریقای جنوبی را می توان حق همراه قلمداد کرد. دانشجویان متاهل در صورت اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی قادر خواهند بود تا همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود در تمامی مقاطع به همراه خود داشته باشند. از دیگر مزایای شرایط همراه می توان به این نکته اشاره کرد که ویزای همراه، همزمان صادر می گردد.

دوره های زبان قبل از دانشگاه

متقاضیان تحصیل در آفریقای جنوبی می توانند از کالج های زبان در این کشور بهره مند شوند. دانشجویان در صورت کمتر بودن نمره زبان می توانند با شرکت در دوره های زبان قبل از دانشگاهی، ارتقاء نمره دهند. دوره های زبان در کشور آفریقای جنوبی بصورت معمول ۳ ماهه و ۶ ماهه می باشد که با توجه به سطح متقاضیان زمان مشخص تعیین می شود. هزینه های دوره های زبان حدود ۳ تا ۴ هزار دلار برای دوره های ۶ ماهه می باشد.

شرایط ایده آل زندگی

آفریقای جنوبی جدا از اینکه به عنوان سرزمین زیبایی و ماجراجویی شناخته می شود در جنوبی ترین نقطه قاره آفریقا قرار دارد. به لطف چشم انداز متنوعی که شامل کوه ها ، بیابان ها و جنگل ها به همراه ۳۰۰۰ کیلومتر ساحل صخره ای است که به دلایل مختلف باعث می شود آفریقای جنوبی به عنوان مرکز جاذبه جذب شود. هوای آفتابی و گرم، در تمام طول سال وجود دارد و فرصت کافی برای لذت بردن از فعالیت های در فضای باز را فراهم می کند. علاوه بر این، با وجود چندین گروه قومی آفریقایی به همراه فرهنگ ها و اشیاء متنوع خود به عنوان ملت رنگین کمان نیز خوانده می شود.

معایب تحصیل در آفریقای جنوبی

برای تحصیل در یک کشور باید مزایا و معایب را مورد بررسی قرار داد تا انتخاب های بهتری را دانشجویان بین المللی داشته باشند. علی رغم مزایای عنوان شده، تحصیل در آفریقای جنوبی با چالش هایی همراه است. از همین رو با آگاهی از شرایط موجود در آفریقای جنوبی قادر خواهید بود انتخاب بهتری را داشته باشید. از اصلی ترین معایب تحصیل در کشور آفریقای جنوبی می توان به سه مورد زیر اشاره کرد.

این مطلب را از دست ندهید
ویزای توریستی آفریقای جنوبی

پیدا کردن کار

کارهای دانشجویی شامل کار های دانشگاهی، خدماتی و مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی می شود. پیدا کردن کار های نیم وقت در کشور آفریقای جنوبی کار بسیار دشواری می باشد زیرا اغلب افراد بومی این قبیل کارها را با دستمزدهای کمتری انجام می دهند.

فاصله بسیار زیاد

یکی از مشکلات تحصیل در آفریقای جنوبی، فاصله زمانی بسیار زیاد این کشور با کل دنیا می باشد. به صورتی که پرواز مستقیم نیویورک تا ژوهانسبورگ ۱۵ ساعت به طول می انجامد. در همین خصوص در صورت استفاده از زمان های بین دوره های تحصیلی برای دیدار از عزیزان، دانشجویان با سختی هایی همراه می باشند.

ازدحام در محیط آموزشی

به واسطه شرایط ایده آل و هزینه های بسیار پایین در مراکز دولتی آفریقای جنوبی، به صورت معمول تعداد افراد در کلاس های آموزشی بسیار زیاد می باشد و تعداد دانش آموزان و دانشجویان بیشتر از معمول در تمام دنیاست. این نکته به عنوان یکی معایب تحصیل در آفریقای جنوبی قلمداد می شود.

حق کار و هزینه های تحصیل در آفریقای جنوبی

بصورت معمول دانشجویان برای تحصیل در آفریقای جنوبی مجوز کار در محدوده ۱۰ تا ۳۰ ساعت به صورت هفتگی را دارا می باشند. میانگین حقوق یک فرد در کشور آفریقای جنوبی بین ۵ تا ۱۰ دلار به ازای هر ساعت می باشد.

بصورت کلی پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری علی‌الخصوص آفریقای جنوبی به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشور، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

هزینه های تحصیل

بصورت کلی دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی را می توان به چند دسته تقسیم بندی کرد.

نوع دانشگاه هزینه های تحصیل
دانشگاه های برتر این کشور که در میان ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا جای دارند ۱۲ تا ۲۰هزار دلار
دانشگاه های که در رتبه های میانی قرار دارند ۳ تا ۵ هزار دلار

هزینه های تحصیل در آفریقای جنوبی نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان بسیار پایین می باشد، از همین رو بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل، آفریقای جنوبی را برای ساختن آینده خود انتخاب می کنند.

این مطلب را از دست ندهید
مهاجرت کاری به کشورهای مختلف

هزینه های زندگی

مسلماً هزینه های زندگی در کشور آفریقای جنوبی به شهر مورد نظر و سبک زندگی افراد بستگی دارد. هزینه های زندگی در حین تحصیل در آفریقای جنوبی بصورت میانگین به ازای یک نفر بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه می باشد.

موارد هزینه در ماه
اسکان ۴۰۰ دلار
خوراک ۱۰۰ دلار
تلفن و اینترنت ۵۵ دلار
حمل و نقل عمومی ۲۵ دلار
فعالیت های اوقات فراغت ۳۵ دلار
جمع ۶۱۵ دلار

بخش اعظمی از هزینه های زندگی به مسکن اختصاص پیدا می کند. پیدا کردن محل سکونت در این کشور بسیار آسان می باشد. اکثر دانشگاه های آفریقای جنوبی نوعی مسکن از جمله خوابگاه های مشترک، آپارتمان و یا اتاق های خصوصی را ارائه می دهند.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی

تمامی دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی شرایط پذیرش خود را در سایت رسمی دانشگاه قید کرده اند، برای جزئیات خاص از وب سایت دانشگاه دیدن فرمایید. بصورت معمول افراد برای اخذ پذیرش نیازمند سوابق تحصیلی و مدرک زبان می باشند.

زمان پذیرش در دانشگاه های آفریقای جنوبی بصورت معمول ۲ بار در سال است که ترم اول در ماه فوریه و ترم دوم در ماه جولای می باشد. دانشجویان پس از اخذ پذیرش برای سفارت اقدامات لازمه را انجام می دهند. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های برتر کشور آفریقای جنوبی باید درخواست ویزای تحصیلی کنند.

شرایط دریافت ویزا

پس از تایید رسمی از دانشگاه در یک دوره، می توانید درخواست ویزا خود را آغاز نمایید. برای درخواست، باید فرم درخواست BI-1738 را تکمیل کنید و آن را در سفارت یا کنسولگری محلی خود در آفریقای جنوبی ارائه دهید. بصورت میانگین مدت زمان پاسخگویی سفارت بین ۵ تا ۷ هفته می باشد. از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیل در آفریقای جنوبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گذرنامه تا حداقل ۳۰ روز پس از پایان دوره شما معتبر است
 • عکس گذرنامه اضافی
 • نامه رسمی پذیرش از دانشگاه
 • بررسی دقیق پیش زمینه جنایی
 • جزئیات پرواز، از جمله جزئیات سفر بازگشت خود را در پایان دوره
 • اثبات مالی کافی و بیمه درمانی معتبر برای مدت اقامت خود
 • اثبات پرداخت هزینه ویزا
این مطلب را از دست ندهید
اقامت آفریقای جنوبی

ویزای دانشجویی برای آفریقای جنوبی برای مدت دوره ای که برای آنها صادر می شود، معتبر است. لازم به ذکر است که سفارت برای بررسی مدارک مبلغ ۱۰۰ دلار را دریافت می کند که قابلیت بازگشت ندارد.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  5/5 - (1 امتیاز)

  5/5 - (1 امتیاز)

  برچسب‌ها:
  دیدگاه ها

  16 پاسخ به “تحصیل در آفریقای جنوبی”

  1. جمشید گفت:

   سلام، آیا داشتن آشنا مثل اعضای فامیل و کسی که اقامت افریقای جنوبی رو داره و مثلا شرکتی در اونجا ثبت کرده کمکی میکنه؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در ارتباط با ویزای تحصیلی، فقط می توانید از محل سکونت آنها برای کاهش هزینه های زندگی بهره مند شوید

  2. بهرام گفت:

   سلام
   میخواستم بدانم اگه با ویزا کار خودم، همسر و فرزندان هم به آفریقای جنوبی مهاجرت کنند، آیا فرزندان میتوانند آنجا به مدرسه بروند؟

  3. محمد گفت:

   سلام.
   برای ورود به رشته روانشناسی در کشور آفریقای جنوبی در مقطع ارشد،نیاز به امتحان ورودی هست؟
   آیلتس ۶/۵ دارم و معدل لیسانسم ۱۸/۳۰ هست.
   امکان گرفتن فاند توسط موسسه آریانا پارس برای بنده هست ؟؟
   ممنونم…

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام برای ارشد خیر فاند نمیشه گرفت فقط در دکترا.امتحان ورودی خیر نداره.

  4. محمد گفت:

   سلام وقت بخیر.من مدرک آیلتس ۶/۵ دارم و قصد دارم به آفریقای جنوبی برای تحصیل در مقطع ارشد روانشناسی بیام.علت انتخاب این کشور هم صرفاً پذیرش راحت ویزای همراه هست.چون همسرم هم همراهم میخوام باشه.
   سوالی که دارم اینه که
   ۱-آیا ایشون هم اجازه کار تمام وقت یا تحصیل داره و چقدر طول میکشه به من ملحق شه؟
   ۲-از طریق ویزای کار برم بهتره یا تحصیلی؟( قصدم گرفتن اقامت دائم این کشور و سپس مهاجرت به آمریکاست)
   ۳-آیا موسسه خوب شما،می تونه بنده رو در گرفتن ویزای کار یا تحصیل برای خودم و ویزای همراه برای همسرم+ حق کار برای هردومون اقدام کنه؟
   ببخشید طولانی شد.
   سپاس

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    چنانچه بخواهید با همسر خود همزمان تشریف ببرید کانادا گزینه ی مناسبی می باشد. چون برای افریقای جنوبی ممکن است ویزای همراه تحصیلی همزمان داده نشود.

  5. سمن گفت:

   سلام برای تحصیل در افریقای جنوبی آیا امکان گرفتن فاند یا وام وجود داره؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    برای تحصیل در مقطع دکتری بله امکان گرفتن فاند با داشتن مقالات بین المللی هست برای بقیه مقاطع در ابتدای ورود فاندی داده نمیشود

  6. Mehrnosh گفت:

   سلام.
   من حدودا ۲ سال دیگه دوره دکتری عمومیم تموم میشه.میخواستم بدونم برای تبدیل مدرک پزشکیم و ادامه تحصیل در کشور آفریقای جنوبی باید چیکار کنم؟

   • احمد هاشمی شاهرودی گفت:

    سلام
    برای دریافت ویزای کشور افریقای جنوبی از جنس تحصیلی اول نیاز است برای رجیستر مدارک تحصیلی خوتون مورد بررسی قرار گیرد و اگر همه واحدها مورد قبول باشد بعد از قبولی در آزمون میتونید در مقطع تخصص ادامه تحصیل میدهید.

  7. mango گفت:

   هزینه ی پزشکی در آفریقای جنوبی چطوری هست ؟
   چگونه میشه اقدام کرد؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    بسته به دانشگاه متفاوت است ولی میانگین هزینه زندگی و تحصیل حدود۴۰ هزار دلار است

  8. Sara گفت:

   سلام و خسته نباشید

   ” راه دیگر برای اخذ اقامت کشور آفریقا جنوبی ورود به کالج های زبان می باشد. هزینه زبان حدود۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار برای دوره ۶ ماهه می باشد.”
   یعنی اگر در کورسهای زبان انگلیسی در آفریقا ثبتنام کنیم میتوانیم اقامت و شهروندی اون کشور رو بدست بیاریم؟؟؟
   با تشکر…

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    کورس های زبان می تواند راهی برای ورود به کشور آفریقای جنوبی باشد ولی به اقامت دائم منجر نمی شود و می توانید با سه سال کار کردن در این کشور اقمت را کسب کنید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تحصیل در آفریقای جنوبی تحصیل در آفریقای جنوبی تحصیل در آفریقای جنوبی تحصیل در آفریقای جنوبی تحصیل در آفریقای جنوبی

  شبکه های اجتماعی

  arrow up