شماره های تماس
021-44626415
021-44626418
021-44614125
021-44614190
021-44614197
021-44614717
021-88838298
021-88493117
#
021-44626415 021-44614125 021-44614197 021-88838298 021-44626418 021-44614190 021-44614717 021-88493117

تحصیل در آفریقای جنوبی

شرایط تحصیل در آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی بالاترین استانداردهای تحصیلات دانشگاهی را در مؤسسات انگلیسی زبان ارائه می دهد. شما می توانید به ۴۵،۰۰۰ دانشجوی بین المللی در حال حاضر ارتقاء چشم انداز حرفه خود را در این ملت چند فرهنگی بپیوندید. کشور آفریقای جنوبی در میان ده کشور زیبای جهان قرار دارد که دانشجویان برای ادامه تحصیل در آفریقای جنوبی می توانند از شرایط مناسب زندگی در این کشور بهره مند شوند. علاقه مندان به تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان می توانند تحصیل در آفریقای جنوبی را به لیست اهداف خود اضافه کنند.

هزینه تحصیلات به میزان قابل توجهی پایین است و هزینه زندگی در آفریقای جنوبی تقریبا ۴۰٪ کمتر از انگلستان است. از نکات بسیار مهم و تأثیرگذار برای انتخاب کشور آفریقای جنوبی، زبان تحصیل و پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان می باشد. چندین دانشگاه آفریقای جنوبی مورد تائید وزارت علوم ایران هستند که سالانه به تعداد آنها افزود می شود. بصورت کلی تمامی رشته های مطرح و موجود در دنیا در کشور آفریقای جنوبی ارائه می گردد.

دانشگاه ها و شهرهای برتر

اکثر دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی دارای جوامع دانشجویی چند فرهنگی، امکانات آموزش عالی، فعالیت های اجتماعی و سیستم آموزشی مناسبی برای دانشجویان بین المللی فراهم نموده اند.

از دانشگاه های برتر کشور آفریقای جنوبی می توان به دانشگاه کیپ تاون، دانشگاه ویتواترسرند، دانشگاه استلنبوش و دانشگاه پریتوریا اشاره کرد.

آفریقای جنوبی به خاطر منابع و مناظر طبیعی خیره کننده و تنوع زیستی، محبوبیت بسیار در میان دانشجویان بین المللی که بدنبال اکتشاف در فضای باز هستند، دارد. از شهرهای برتر برای تحصیل در آفریقای جنوبی می توان به شهرهای کیپ تاون، ژوهانسبورگ، دوربان و پریتوریا اشاره کرد.

مقاطع قبل دانشگاه

طبق نظام آموزشی کشور آفریقای جنوبی، تحصیل در آفریقای جنوبی به ۳ دسته تقسیم می شود. دانش آموزان از سن ۶ سالگی وارد مدارس آفریقای جنوبی می شوند و تحصیلات در این مقطع به صورت اجبار می باشد.

 1. در دوره ابتدایی: ۶ سال
 2. دوره دبیرستان مقدماتی: ۳ سال
 3. دوره دبیرستان تکمیلی: ۳ سال

دانش آموزان پس از اتمام ۱۲ سال تحصیل می توانند برای ورود به دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی اقدام نمایند.

مقطع کارشناسی

مدت زمان دوره های کارشناسی در کشور آفریقای جنوبی ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد. برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی از دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی، ارائه مدارک تحصیلی سابق (مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی) الزامی می باشد.

تحصیل در آفریقای جنوبی

با توجه به این نکته که بسیاری از دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی رتبه های بسیار مناسبی را در میان ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا دارند، تحصیل در آفریقای جنوبی را می تواند پلی برای تحصیل یا حتی کار در کشور های اروپایی دانست زیرا با تحصیل در دانشگاه های برتر این کشور افراد می توانند رزومه مناسبی را برای خود محیا نمایند.

دانشجویان در حین تحصیل در آفریقای جنوبی می توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به همراه داشته باشند. همسر فرد دانشجو در صورتی که تاییدات لازم را اخذ کند می توانند بصورت تمام وقت در کشور آفریقای جنوبی مشغول به کار شود. سال تحصیلی در آفریقای جنوبی از اوایل فوریه تا اواخر نوامبر اجرا می شود و به دو ترم تقسیم می شود و از اوایل ماه ژوئن تا اواسط ژوئیه به طول می انجامد.

 • زبان تدریس

دروس در کشور آفریقای جنوبی به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان در صورت ارائه نمره ۶ در آزمون آیلتس می توانند مستقیماً برای دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. لازم به ذکر است که مردم در کشور آفریقای جنوبی به زبان انگلیسی صحبت می کنند و این نکته را می توان به عنوان یکی از برترین نکات مثبت این کشور دانست. دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه می توانند برای دوره های زبان این کشور اقدام نمایند. پس از سپری کردن دوره های ذکر شده می توانند برای دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی اقدام نمایند.

مؤسسه زبان آریاناپارس با ارائه دوره های فشرده زبان انگلیسی در مدت زمان محدود شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند و شانس شما را برای اخذ مدرک زبان مورد نظر برای دریافت ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی بالا می برد.

مقطع کارشناسی ارشد در آفریقای جنوبی

بصورت معمول بازه های زمانی دوره کارشناسی ارشد در کشور آفریقای جنوبی ۲ الی ۳ سال به طول می انجامد. دانشجویان بین المللی با ارائه مدرک مقطع لیسانس به همراه مدارکی دال بر تسلط ایشان به زبان انگلیسی می توانند جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند.

دانشجویان پس از پایان دوره تحصیل خود می توانند به مدت ۶ ماه در این کشور اقامت داشته و به دنبال کار بگردند و با پیدا کردن کار، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار آفریقای جنوبی تبدیل نمایند.

برای اطلاع از شرایط دریافت ویزای کاری این کشور این مطلب را مطالعه فرمایید: ویزای کار آفریقای جنوبی

یکی از مهمترین عواملی که دانشجویان تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع کارشناسی ارشد را انتخاب می نمایند، بالا بردن شانس خود برای پیدا کردن کار پس از پایان دوره تحصیل و دریافت اقامت آفریقای جنوبی از این طریق می باشد.

آفریقای جنوبی در سال های اخیر لیستی را تحت عنوان، مشاغل پر اهمیت انتشار کرده است. دانشجویان می توانند با بررسی لیست مورد نظر، رشته انتخابی خود را برای تحصیل در آفریقای جنوبی انتخاب کنند. همچنین دوره کارشناسی ارشد در آفریقای جنوبی، تأثیر بسیار بالایی در شانس پذیرش در مقطع دکترای این کشور را دارد.

این نکته بدین معناست که دانشجویان شرایط راحت تر برای متقاعد کردن استاد راهنما در مقطع دکترا دارند زیرا اولویت اساتید در انتخاب دانشجو با دانشجویان ارشد خود می باشد.

تحصیل در آفریقای جنوبی

 • کالج زبان

متقاضیان تحصیل در آفریقای جنوبی می توانند از کالج های زبان در این کشور بهره مند شوند. دانشجویان در صورت کمتر بودن نمره زبان می توانند با شرکت در دوره های زبان قبل از دانشگاهی، ارتقاء نمره دهند. دوره های زبان در کشور آفریقای جنوبی بصورت معمول ۳ ماهه و ۶ ماهه می باشد که با توجه به سطح متقاضیان زمان مشخص تعیین می شود. هزینه های دوره های زبان حدود ۳ تا ۴ هزار دلار برای دوره های ۶ ماهه می باشد.

مقطع دکترا

مدت زمان تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع دکترا به عوامل متعددی بستگی دارد، در صورتی که پروپزال مناسبی نوشته شود، دانشجویان می توانند در مدت ۲ الی ۲٫۵ سال مدرک دکترای خود را دریافت کنند.

دانشجویان دکترا در ابتدای کار برای RA و یا TA درخواست می دهند و پس از حضور در این کشور و تأیید نظر استاد مربوطه می توانند از حقوق های ماهیانه ای که مدنظر است، بهره مند شوند. ترم اول هزینه های محل سکونت و هزینه های جاری به دانشجویان برتر اعطا می شود.

بصورت کلی دانشجویان رشته های مهندسی از شانس بالا تری برای دریافت بورسیه در کشور آفریقای جنوبی برخوردار هستند.  ذکر این نکته حائز اهمیت است که کشور آفریقای جنوبی از جمله کشورهای در حال توسعه می باشد. از همین رو از ایده های جدید و نوظهور استقبال می کند. فلذا با ارائه پروپزال مناسب در زمینه کاری خود می توانید شانس خود را برای دریافت بورسیه های دانشگاهی افزایش دهید.

اقتصاد کشور آفریقای جنوبی در میان ده اقتصاد برتر دنیا می باشد که این نکته نشان دهنده سرعت پیشرفت بالای این کشور در مدت زمان کوتاه است.

 • دانش زبان

حساسیت زبان برای دانشجویان در حال تحصیل در آفریقای جنوبی نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان کمتر می باشد. دانشجویان مقطع دکترا در صورت ارائه نمره ۶ و یا ۶٫۵ در آزمون آیلتس می توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر آفریقای جنوبی اقدام نمایند.

 • شرایط تحصیل

تحصیلات در آفریقای جنوبی در مقطع دکترا به دو صورت امکان پذیر می باشد:

۱-بورسیه

دانشجویان در صورت فراهم کردن شرایط مورد نظر می توانند برای بورسیه های کشور آفریقای جنوبی اقدام نمایند. در این صورت هزینه های تحصیل و زندگی خود را می توانند با بودجه ای که برای آنها در نظر گرفته می شود، تأمین کنند.

۲-پذیرش با هزینه شخصی

دانشجویانی که شانس بالایی برای اخذ بورسیه از دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی دارا نمی باشند، می توانند با هزینه های شخصی برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایند. این نکته بدین معناست که هر فرد شانس اخذ پذیرش تحصیلی در آفریقای جنوبی را دارا می باشد.

تحصیل در آفریقای جنوبی

بصورت کلی دانشجویانی که بدنبال تحصیل در آفریقای جنوبی با هزینه  شخصی می باشند، پس از سپری کردن ۱ سال و در صورت اخذ تائید از استاد راهنما می توانند از بورسیه های موجود بهره مند شوند.

حق کار و هزینه های تحصیل در آفریقای جنوبی

بصورت معمول دانشجویان برای تحصیل در آفریقای جنوبی مجوز کار در محدوده ۱۰ تا ۳۰ ساعت به صورت هفتگی را دارا می باشند. میانگین حقوق یک فرد در کشور آفریقای جنوبی بین ۵ تا ۱۰ دلار به ازای هر ساعت می باشد.

کارهای دانشجویی شامل کار های دانشگاهی، خدماتی و مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی می شود. پیدا کردن کار های نیم وقت در کشور آفریقای جنوبی کار بسیار دشواری می باشد زیرا اغلب افراد بومی این قبیل کارها را با دستمزدهای کمتری انجام می دهند.

بصورت کلی پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری علی‌الخصوص آفریقای جنوبی به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشور، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

 • هزینه های تحصیل

بصورت کلی دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی را می توان به چند دسته تقسیم بندی کرد.

دسته اول: هزینه های تحصیل در دانشگاه های برتر این کشور که در میان ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا جایی دارند در حدود سالی ۱۲ تا ۲۰ هزار دلار می باشد.

دسته دوم: هزینه های سالیانه تحصیل در دانشگاه های که در رتبه های میانی قرار دارند بین ۳ تا ۵ هزار دلار است.

هزینه های تحصیل در آفریقای جنوبی نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان بسیار پایین می باشد، از همین رو بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل، آفریقای جنوبی را برای ساختن آینده خود انتخاب می کنند.

 • هزینه های زندگی

مسلماً هزینه های زندگی در کشور آفریقای جنوبی به شهر مورد نظر و سبک زندگی افراد بستگی دارد. هزینه های زندگی در حین تحصیل در آفریقای جنوبی بصورت میانگین به ازای یک نفر بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه می باشد. هزینه های ذکر شده شامل هزینه های مسکن، خوراک، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه های است که دانشجو ملزم به پرداخت آنها در زمان تحصیل می باشد.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی

تمامی دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی شرایط پذیرش خود را در سایت رسمی دانشگاه قید کرده اند، برای جزئیات خاص از وب سایت دانشگاه دیدن کنید. بصورت معمول افراد برای اخذ پذیرش نیازمند سوابق تحصیلی و مدرک زبان می باشند.

دانشجویان پس از اخذ پذیرش برای سفارت اقدامات لازمه را انجام می دهند. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های برتر کشور آفریقای جنوبی باید درخواست ویزای تحصیلی کنند. بصورت میانگین مدت زمان پاسخگویی سفارت بین ۵ تا ۷ هفته می باشد. از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیل در آفریقای جنوبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مدارک هویتی مثل پاسپورت
 2. پرکردن فرم های مخصوص سفارت
 3. نامه پذیرش
 4. تست های پزشکی
 5. نامه تمکن مالی که نشان دهنده یکسال زندگی و تحصیل فرد متقاضی می باشد.

شرایط دریافت ویزا

پس از تایید رسمی از دانشگاه در یک دوره، می توانید درخواست ویزا خود را آغاز کنید. برای درخواست، باید فرم درخواست BI-1738 را تکمیل کنید و آن را در سفارت یا کنسولگری محلی خود در آفریقای جنوبی تهیه کنید ، همراه با:

 • گذرنامه تا حداقل ۳۰ روز پس از پایان دوره شما معتبر است
 • عکس گذرنامه اضافی
 • نامه رسمی پذیرش از دانشگاه شما
 • بررسی دقیق پیش زمینه جنایی
 • جزئیات پرواز، از جمله جزئیات سفر بازگشت خود را در پایان دوره
 • اثبات مالی کافی و بیمه درمانی معتبر برای مدت اقامت خود
 • اثبات پرداخت هزینه ویزا

ویزای دانشجویی برای آفریقای جنوبی برای مدت دوره ای که برای آنها صادر می شود، معتبر است. زمان پذیرش در دانشگاه های آفریقای جنوبی بصورت معمول ۲ بار در سال است که ترم اول در ماه فوریه و ترم دوم در ماه جولای می باشد.لازم به ذکر است که سفارت برای بررسی مدارک مبلغ ۱۰۰ دلار را دریافت می کند که قابلیت بازگشت ندارد.

مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد. برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را فراهم آورده است.

5/5 ( 1 نظر )
برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

16 پاسخ به “تحصیل در آفریقای جنوبی”

 1. جمشید گفت:

  سلام، آیا داشتن آشنا مثل اعضای فامیل و کسی که اقامت افریقای جنوبی رو داره و مثلا شرکتی در اونجا ثبت کرده کمکی میکنه؟

  • حامد عبداللهی گفت:

   سلام
   در ارتباط با ویزای تحصیلی، فقط می توانید از محل سکونت آنها برای کاهش هزینه های زندگی بهره مند شوید

 2. بهرام گفت:

  سلام
  میخواستم بدانم اگه با ویزا کار خودم، همسر و فرزندان هم به آفریقای جنوبی مهاجرت کنند، آیا فرزندان میتوانند آنجا به مدرسه بروند؟

 3. محمد گفت:

  سلام.
  برای ورود به رشته روانشناسی در کشور آفریقای جنوبی در مقطع ارشد،نیاز به امتحان ورودی هست؟
  آیلتس 6/5 دارم و معدل لیسانسم 18/30 هست.
  امکان گرفتن فاند توسط موسسه آریانا پارس برای بنده هست ؟؟
  ممنونم…

  • آریاناپارس گفت:

   سلام برای ارشد خیر فاند نمیشه گرفت فقط در دکترا.امتحان ورودی خیر نداره.

 4. محمد گفت:

  سلام وقت بخیر.من مدرک آیلتس 6/5 دارم و قصد دارم به آفریقای جنوبی برای تحصیل در مقطع ارشد روانشناسی بیام.علت انتخاب این کشور هم صرفاً پذیرش راحت ویزای همراه هست.چون همسرم هم همراهم میخوام باشه.
  سوالی که دارم اینه که
  1-آیا ایشون هم اجازه کار تمام وقت یا تحصیل داره و چقدر طول میکشه به من ملحق شه؟
  2-از طریق ویزای کار برم بهتره یا تحصیلی؟( قصدم گرفتن اقامت دائم این کشور و سپس مهاجرت به آمریکاست)
  3-آیا موسسه خوب شما،می تونه بنده رو در گرفتن ویزای کار یا تحصیل برای خودم و ویزای همراه برای همسرم+ حق کار برای هردومون اقدام کنه؟
  ببخشید طولانی شد.
  سپاس

  • آریاناپارس گفت:

   سلام
   چنانچه بخواهید با همسر خود همزمان تشریف ببرید کانادا گزینه ی مناسبی می باشد. چون برای افریقای جنوبی ممکن است ویزای همراه تحصیلی همزمان داده نشود.

 5. سمن گفت:

  سلام برای تحصیل در افریقای جنوبی آیا امکان گرفتن فاند یا وام وجود داره؟

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   برای تحصیل در مقطع دکتری بله امکان گرفتن فاند با داشتن مقالات بین المللی هست برای بقیه مقاطع در ابتدای ورود فاندی داده نمیشود

 6. Mehrnosh گفت:

  سلام.
  من حدودا ۲ سال دیگه دوره دکتری عمومیم تموم میشه.میخواستم بدونم برای تبدیل مدرک پزشکیم و ادامه تحصیل در کشور آفریقای جنوبی باید چیکار کنم؟

  • احمد هاشمی شاهرودی گفت:

   سلام
   برای دریافت ویزای کشور افریقای جنوبی از جنس تحصیلی اول نیاز است برای رجیستر مدارک تحصیلی خوتون مورد بررسی قرار گیرد و اگر همه واحدها مورد قبول باشد بعد از قبولی در آزمون میتونید در مقطع تخصص ادامه تحصیل میدهید.

 7. mango گفت:

  هزینه ی پزشکی در آفریقای جنوبی چطوری هست ؟
  چگونه میشه اقدام کرد؟

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   بسته به دانشگاه متفاوت است ولی میانگین هزینه زندگی و تحصیل حدود40 هزار دلار است

 8. Sara گفت:

  سلام و خسته نباشید

  ” راه دیگر برای اخذ اقامت کشور آفریقا جنوبی ورود به کالج های زبان می باشد. هزینه زبان حدود۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار برای دوره ۶ ماهه می باشد.”
  یعنی اگر در کورسهای زبان انگلیسی در آفریقا ثبتنام کنیم میتوانیم اقامت و شهروندی اون کشور رو بدست بیاریم؟؟؟
  با تشکر…

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   کورس های زبان می تواند راهی برای ورود به کشور آفریقای جنوبی باشد ولی به اقامت دائم منجر نمی شود و می توانید با سه سال کار کردن در این کشور اقمت را کسب کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *