تحصیل در ترکیه

برای تحصیل به عنوان یک دانشجوی بین المللی در ترکیه، شما فرصتی برای تجربه مدرنیته و سنت در یکی از امن ترین و پایدار ترین کشورهای منطقه خواهید داشت. بعضی از دانشگاه های ترکیه دروس را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، در حالی که دیگران فرصتی برای یادگیری زبان انگلیسی را ارائه می دهند.

بالاتر از همه، کیفیت بالای آموزش و پرورش باعث می شود شما بیشتر از هر زمان دیگری در جهان آماده باشید. چشم انداز ترکیه در تقاطع شرق و غرب قرار گرفته است و چشم انداز ترکیه دارای طیف گسترده ای از مناطق جغرافیایی است و دارای ویژگی های ترکیبی سه قاره جهان است: اروپا، آفریقا و آسیا.

شرایط تحصیل در ترکیه

Study conditions in Turkey

تحصیل در ترکیه برای بسیاری از افراد قابل توجه و با اهمیت است چرا که دانشگاه های کشور ترکیه پلی مناسب برای ادامه تحصیل در کشورهای انگلستان ، آمریکا و کانادا است. از دیگر نکات و دلایل انتخاب کشور ترکیه می توان به نزدیکی این کشور به ایران اشاره کرد.

بصورت معمول دانشگاه های کشور ترکیه به دو دسته تقسیم می شود. دانشگاه های خصوصی زیر نظر دانشگاه های کشورهای انگلیسی زبان برتر دنیا می باشند. دسته دوم به دانشگاه های دولتی گفته می شود که از حیث هزینه، هزینه های کمتری را برای دانشجویان در بر خواهد داشت.

 1. پیش دبستانی: تحصیل در مهد کودک، حداکثر ۶ ساله.
 2. تحصیلات ابتدایی: تحصیلات ابتدایی اجباری و آزاد برای هشت سال (۵ سال ابتدایی + ۳ سال متوسطه)، ۶-۱۴ ساله.
 3. تحصیلات متوسطه: ۴ ساله دبیرستان یا آموزش دبیرستان حرفه ای، ۱۵-۱۷ / ۱۸ ساله. برخی از مدارس ممکن است یک سال دیگر از مطالعه زبان داشته باشند. دبیرستان اکثرا متعلق به دولت است و آموزش های رایگان را ارائه می دهند.
 4. تحصیلات عالی: ۴ سال دانشگاه، یا ۲ سال در مدارس عالی حرفه ای.

مقاطع قبل دانشگاه

سیستم آموزشی ترکیه تحت نظارت و کنترل دولت، یعنی وزارت آموزش و پرورش ملی است. طبق قانون اساسی جمهوری ترکیه، هر کس حق دریافت تحصیلات را دارد. تحصیل در ترکیه از ۶ تا ۱۴ سالگی اجباری است. سال تحصیلی در موسسات آموزشی ترکیه معمولا در اواسط سپتامبر یا اوایل ماه اکتبر آغاز می شود و تا اوایل ماه ژوئن ادامه می یابد. همچنین در ماه فوریه یک تعطیلات زمستانی دو هفته ای وجود دارد.

در دبیرستان های عمومی (“Norel Liseler” یا ” Duz Liseler”) هر دانش آموزی که با موفقیت ۸ سال تحصیلات ابتدایی را طی می کند، می تواند برای دبیرستان های عمومی اقدام نماید. فارغ التحصیلان دبیرستان های عمومی، در صورت موفق بودن در آزمون سراسری ورود به دانشگاه (ÖSS)، می توانند به موسسات آموزش عالی راه پیدا کنند.

از دیگر مدارس ترکیه می توان به مدارس حرفه ای (Meslek Liseleri)، دبیرستان های آناتولی (Anadolu Liseleri)، سوپر دبیرستان ها (Super Liseler)، دانشکده های علوم (Fen Liseleri) و دبیرستان های خصوصی (Ozel Liseler) اشاره کرد.

تحصیل در ترکیه

مقطع کارشناسی

بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در خارج از کشور، ترکیه را انتخاب می کنند تا با سپری کردن مقطع کارشناسی، شانس بالایی برای ادامه تحصیل در کشورهای برتر دنیا را داشته باشند. بصورت معمول طول دوره لیسانس در کشور ترکیه ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد که دانشجویان پس از سپری کردن این دوره می توانند مدرک Lisans Diplomasi را کسب کنند.

دانش آموزان برای حضور و ثبت نام در مقطع لیسانس باید در آزمون های YOS و SAT نمره مورد نیاز دانشگاه را کسب کنند. که هر دانشگاه متناسب با رشته انتخابی یکی از این آزمون ها را از دانش جویان طلب می کند. مدارک مورد نیاز برای ورود به دوره لیسانس، ریز نمرات پیش دانشگاهی، ریز نمرات دیپلم و نامه استطاعت مالی می باشد.

محبوب ترین رشته ها

 • کسب و کار و مدیریت
 • بانکداری و مالی
 • مهندسی
 • فن آوری اطلاعات
 • روابط بین الملل
 • تجارت بین المللی
 • گردشگری و مهمانداری

زبان تدریس

تمامی رشته های تحصیلی در کشور ترکیه به زبان های ترکی و انگلیسی ارائه می شود و این شانس را به علاقه مندان می دهد که دوران لیسانس خود را به زبان انگلیسی انتخاب کرده و قصد ادامه تحصیل داشته باشند. هر فرد متقاضی برای ورود به دوره لیسانس باید مدرک IELTS با نمره ۶ را به دانشگاه ارائه دهد.

متقاضیانی که مدرک دال بر تسلط زبان انگلیسی را دارا نمی باشند می توانند در دوره های زبان قبل از دانشگاه کشور ترکیه اقدام کنند و پس از سپری کردن این دوران به ادامه تحصیل در دانشگاه مشغول شوند.

مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

مقطع کارشناسی ارشد در کشور ترکیه بصورت معمول ۲ سال به طول می انجامد و علاقه مندانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را در مقطع کارشناسی ارشد دارند می توانند از طریق موسسه آریاناپارس اقدام نمایند. در برخی از رشته های تحصیلی، امکان تحصیل به مدت ۱ سال هم میسر می باشد که حتماً باید مورد بررسی قرار گیرد.

بصورت معمول تحصیل در ترکیه به عنوان پلی برای انتخاب کشور برتر در آینده، برگزیده می شود به ترتیبی که دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد خود را در این کشور سپری کنند و پس از آن مقطع دکترا در کشورهای دیگر انتخاب نمایند.

بصورت معمول دانشگاه های ترکیه برای ثبت نام از دانشجویان آزمون ALES را می گیرد که در صورت قبولی اجازه ورود را برای دانشجویان بین المللی صادر می کند. با توجه به محدودیت های در نظر گرفته شده از طرف وزارت علوم کشور ترکیه، افراد با شرایط مناسب و کسب نمرات بالاتر در آزمون ALES شانس بالایی برای اخذ پذیرش را دارا می باشند.

دانشجویان پس از سپری کردن دوره فوق لیسانس مدرک Yuksek Lisans Diplomasi را دریافت می کنند که معادل Master در نظر گرفته می شود. لازم به ذکر است ریز نمرات مقطع لیسانس برای اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه حائز اهمیت بوده ، برخی از دانشگاه های ترکیه مصاحبه حضوری هم برگزار می کنند.

رشته های پرطرفدار دوره کارشناسی ارشد

 • مدیریت کسب و کار
 • قانون
 • روابط بین الملل
 • اقتصاد سیاسی بین المللی
 • مطالعات فرهنگی
 • مدیریت
 • مهندسی
 • مهندسی صنایع
 • فن آوری اطلاعات
 • محاسبات
 • زیست شناسی مولکولی و ژنتیک

مقطع دکترا

دوره های دکترا در کشور ترکیه به صورت معمول بین ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. دوره های دکترا در این کشور کمتر از دوره های دیگر پذیرای دانشجویان بین المللی می باشد. دروس در مقطع دکترا در کشور ترکیه، متناسب با دانشگاه انتخابی و رشته مورد نظر به زبان های انگلیسی و ترکی ارائه می شود و دانشجویان متناسب با دوره تحصیلی خود مدرک زبان لازمه را باید ارائه دهند.

هر فرد متقاضی برای ورود به دوره های دکتری باید مدرک IELTS با نمره ۶ یا ۶٫۵ را دار باشد، لازم بذکر است برخی از دانشگاه ها آشنایی زبان انگلیسی را از دانشجویان می خواهند. برای دانشگاه هایی که دروس خود را به زبان ترکی ارائه می دهند، دانشجویان دوره های Tomer را باید سپری کرده و نمره مورد نظر را کسب کنند.

همچنین دانشجویان علاقه مند به تحصیل در ترکیه می توانند با شرکت در دوره های ارائه شده توسط موسسه زبان آریاناپارس در کمترین زمان ممکن به بهترین نتایج در آزمون آیلتس دست یابند.

حق کار و هزینه های تحصیل در ترکیه

به صورت معمول دانشجویان بین المللی در حین تحصیل در ترکیه نمی توانند به صورت قوانینی کار دانشجویی انجام دهند. از همین رو می بایست هزینه های زندگی و تحصیل خود را از ایران تامین نمایند.

هزینه های تحصیل

دانشجویان متناسب با رشته انتخابی در دانشگاه مورد نظر هزینه های متفاوتی را باید پرداخت کنند که در دانشگاه های دولتی سالیانه بین ۱ تا ۳ هزار دلار و برای دانشگاه های خصوصی بصورت معمول سالیانه ۸ تا ۱۵ هزار دلار می باشد.

هزینه های زندگی

دانشجویان به صورت میانگین بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار هزینه زندگی خود می کنند که این هزینه شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آنها در زمان تحصیل در ترکیه می باشند.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی ترکیه

در حالی که اکثر برنامه های تحصیلات تکمیلی، یک لیست مشابه از شرایط پذیرش عمومی دارند، تاکید بر هر نیاز ممکن است بین مدارس تحصیلات تکمیلی، دانشکده ها و حتی برنامه های درسی مدارس متفاوت باشد. بنابراین، بهترین راه برای یادگیری نحوه قضاوت در مورد مطالعات قبلی و پذیرش شما این است که به طور مستقیم با مدیریت برنامه مورد علاقه در ارتباط باشید.

دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی الزامی به دریافت آن ندارند و می توانند پس از ورو به ترکیه و بررسی دانشگاه های آن و ثبت نام در دانشگاه مورد علاقه برای ویزای تحصیلی آن اقدام نمایند. اگر از ایران اقدام می نمائید باید یک کپی از «نامه پذیرش» خود را از یک دانشگاه ترکیه و یک فرم درخواست کامل ویزای مربوط به کنسولگری ترکیه ارسال کنید. معمولا از زمان درخواست شما تا زمانی که ویزای خود را دریافت می کنید، حدود هشت هفته طول می کشد. افراد در صورت اخذ ویزای توریستی ترکیه نمی توانند در دانشگاه های این کشور ثبت نام کنند.

اخذ نمایندگی از بسیاری مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار برند آریاناپارس بوده که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد.

اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

سوال های متداول شما


افراد در صورت اخذ پذیرش از یک مرکز آموزشی در کشور ترکیه قادر خواهند بود برای تحصیل در این کشور اقدام نمایند.

دانش آموزان برای حضور و ثبت نام در مقطع لیسانس باید در آزمون های YOS و SAT نمره مورد نیاز دانشگاه را کسب کنند. که هر دانشگاه متناسب با رشته انتخابی یکی از این آزمون ها را از دانش جویان طلب می کند.

دانشجویان متناسب با رشته انتخابی در دانشگاه مورد نظر هزینه های متفاوتی را باید پرداخت کنند که در دانشگاه های دولتی سالیانه بین ۱ تا ۳ هزار دلار و برای دانشگاه های خصوصی بصورت معمول سالیانه ۸ تا ۱۵ هزار دلار می باشد

متقاضیان برای ورود به رشته پزشکی در کشور ترکیه می بایست در آزمون ورودی YOS و یا SAT شرکت کرده و نمره مورد قبول را کسب نمایند.

هر فرد متقاضی برای تحصیل در ترکیه باید مدرک IELTS با نمره ۶ یا ۶٫۵ را دار باشد، لازم بذکر است برخی از دانشگاه ها آشنایی زبان انگلیسی را از دانشجویان می خواهند.

برچسب‌ها:

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

4 پاسخ به “تحصیل در ترکیه”

 1. yas گفت:

  سلام برای دانشگاه های ترکیه در آیلتس جنرال لازم هست یا آکادمیک؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   آیلتس آکادمیک برای پذیرش از دانشگاه های ترکیه مورد استفاده قرار می گیرد.

 2. ندا گفت:

  سلام خسته نباشید. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته موسیقی در کنسرواتوارهای ترکیه چه چیزهایی لازمه؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   شما باید در آزمون های ورودی شرکت کنید و در صورت قبولی می توانید در دوره تحصیلی شرکت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *