شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

تحصیل رایگان

چگونگی تحصیل رایگان در برترین دانشگاه ها

در حال حاضر با توجه به نوسانات ارز، بسیاری از دانشجویان نگران هزینه های تحصیل خود می باشند. تحصیل رایگان یکی از خواسته های تمامی دانشجویان است. از همین رو مشاورین مؤسسه مهاجرتی آریاناپارس، شرایط کلی تحصیل رایگان را مورد بررسی قرار داده است. دانشجویان علاقمند به تحصیل در خارج از کشور می توانند با مطالعه این متن، انتخاب بهتری را داشته باشند.

بصورت کلی تحصیل رایگان به سه دسته اصلی تقسیم می شود:

  • کشورهای تحصیل رایگان
  • کشورهایی که هزینه های بسیار کمی برای تحصیل از دانشجویان بین المللی طلب می کنند
  • اخذ بورسیه های تحصیلی و استفاده از تحصیل رایگان

که بصورت مجزا به هر کدام از دسته بندی های صورت گرفته می پردازیم:

کشورهای تحصیل رایگان

در حال حاضر محدود کشورهایی هستند که تحصیلات خود را بصورت کاملاً رایگان ارائه می دهند. کشورهایی همچون فرانسه و نروژ در صورت احراز شرایط بخصوصی تحصیلات خود را بصورت رایگان به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند.

۱-فرانسه

دانشجویان بین المللی می توانند در صورت احراز شرایط موجود از تحصیل رایگان در این کشور بهره مند شوند. در کشور فرانسه دو نوع دانشگاه وجود دارد، دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی که دانشجویان حق انتخاب دارند. شرایط تحصیل رایگان به دانشگاه های دولتی اختصاص دارد.

اکثر دوره های ارائه شده در دانشگاه های کشور فرانسه بصورت رایگان می باشد. در برخی از دانشگاه های این کشور دانشجویان بین المللی ملزم به پرداخت حدود ۱۸۰ یورو در سال هستند.

تحصیل رایگان

تحصیلات در مقطع کارشناسی در کشور فرانسه به زبان فرانسوی می باشد و دانشجویان برای اخذ پذیرش مدرکی دال بر تسلط زبان فرانسوی را به سفارت ارائه می دهند. دانشجویان بین المللی می توانند قبل از حضور در کلاس های دانشگاه، دوره های زبان فرانسوی را در خاک این کشور سپری کنند.

دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می توانند دوره ی خود را به زبان انگلیسی انتخاب کنند. این ویژگی در کشور فرانسه بسیار پرطرفدار بوده و سالیانه تعداد زیادی از دانشجویان از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام می نمایند.

مؤسسه زبان آریاناپارس

مؤسسه زبان آریاناپارس با به کار گیری چندین استاد مجرب در مقوله آیلتس، به آن دسته از عزیزانی که قصد ادامه تحصیل در کشور فرانسه را دارند مژده می دهد که می توانند با شرکت در کلاس های ارائه شده توسط مؤسسه در کمترین زمان ممکن، بهترین نتایج را بدست آورند.

نکته حائز اهمیت، دوره های زبان فرانسوی در کشور فرانسه بصورت رایگان نمی باشد و متناسب با مدت زمان انتخابی دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه می باشند. نکته ای که دانشجویان بین المللی باید به آن توجه کنند، هزینه های زندگی در کشور فرانسه می باشد.

بصورت معمول هزینه یک سال زندگی در شهرهای فرانسه بین ۷ تا ۸ هزار یورو است. این مبلغ در اختصاص با شهریه هایی مثل پاریس صدق نمی کند و در صورتی که پاریس را بعنوان هدف اصلی زندگی خود در نظر می گیرید، برآورد هزینه بیشتری را باید داشته باشید.

مسلماً رشته انتخابی برای تحصیل و اهداف دیگر تأثیر بسزایی در انتخاب کشور در میان دانشجویان بین الملل دارد. در آخر به این نکته می توان اشاره کرد که، دانشجویان برای کسب اقامت و یا کارهای دانشجویی در حین تحصیل نیازمند دانش زبان فرانسوی می باشند.

۲-نروژ

کشور نروژ تنها بازمانده تحصیل رایگان در میان سایر کشورهای اسکاندیناوی می باشد که دانشجویان بین المللی می توانند برای آن اقدام نمایند. لازم بذکر است، دانشجویان بین المللی در صورت دانش زبان کشورهایی مثل فنلاند، سوئد، دانمارک و ایسلند می توانند تحصیلات رایگانی را داشته باشند ولی تحصیلات تکمیلی در این کشورها با هزینه همراه است.

نروژ به واسطه شرایط رفاهی بسیار خوبی که تضمین می کند، خواستگاه بسیاری از دانشجویانی می باشد که بدنبال کسب اقامت پس از تحصیلات خود می باشند. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در نروژ فقط ملزم به پرداخت هزینه های ثبت نام خود که در حدود ۵۰ یورو است، می باشند.

تحصیل رایگان

لازم بذکر است شرایط تحصیل رایگان در کشور نروژ در مقطع کارشناسی ارشد میسر می باشد. تحصیلات در مقطع کارشناسی به زبان نروژی ارائه می شود و برای ورود به دانشگاه نیازمند ارائه مدرک نروژی می باشید.

در حال حاضر مؤسسه مورد تائیدی برای آموزش زبان نروژی در ایران وجود ندارد و در صورت تمایل می توانید دوره های زبان را در خاک کشور نروژ و یا کشورهای دیگر سپری کنید. لازم بذکر است شانس اخذ ویزا برای سپری کردن دوره های زبان نروژی بسیار پایین است.

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند می توانند از شرایط بورسیه دانشگاه های این کشور بهره مند شوند. بصورت معمول، دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های مهندسی علی الخصوص رشته مهندسی نفت را دارند، کشور نروژ را در لیست خود برای تحصیل یادداشت می کنند.

لازم بذکر است که کشور نروژ در میان کشورهای اروپایی بیشترین نرخ مالیات را دریافت می کند. از همین هزینه های زندگی نروژ بین ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو است که شامل هزینه های مسکن، رفت و آمد، خوراک، بیمه و سایر هزینه های جاری می شود.

۳-آلمان

کشور آلمان به عنوان سرآمد کشورهای تحصیل رایگان شناخته می شود. دانشجویان از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام می کنند. دانشگاه های کشور آلمان هم از دو بخش خصوصی و دولتی تشکیل شده اند. شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی امکان پذیر می باشد.

تحصیلات رایگان بدین معناست که دانشجویان هزینه های بسیار ناچیزی که در حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو در سال می باشد را پرداخت می کنند. لازم بذکر است که شرایط اعلام شده بصورت کلی پایدار نخواهد بود. این نکته بدین معناست که برخی از ایالت های آلمان، شروع به دریافت هزینه از دانشجویان بین المللی کرده است.

هزینه های معمول برای تحصیل در ایالت هایی که رایگان نمی باشند در حدود ۱۰۰۰ یورو در نظر گرفته می شود.
پس از مراکز آموزش انگلیسی، زبان آلمانی از جامعیت بیشتری برخوردار است. از همین رو کشور آلمان با توجه به این نکته و اقتصاد بسیار مناسب خود، خواستگاه دانشجویان بین المللی بسیاری می باشد.

کارشناسی

دوره های کارشناسی در کشور آلمان به زبان آلمانی ارائه می شود. دانشجویان برای ادامه تحصیل مدرکی دال بر تسلط زبان آلمانی را برای اخذ پذیرش به گروه ادمیشن دانشگاه ارائه می دهند. دانشجویان بین المللی می توانند دوره های کارشناسی ارشد و دکترای خود را به زبان انگلیسی سپری کنند.

تحصیل رایگان

لازم بذکر است، بعضی از رشته ها بصورت کلی به زبان آلمانی ارائه می شود، فلذا قبل از هر گونه تصمیم گیری در ابتدای کار از شرایط موجود مطلع شوید. تحصیلات در کشور آلمان بصورت رایگان می باشد ولی دانشجویان در حین تحصیل ملزم به پرداخت هزینه های زندگی می باشند.

مسلماً هزینه های زندگی متناسب با شهر مورد نظر و کسب زندگی بسیار متفاوت است. دانشجویان برای اخذ ویزا، نامه ای به عنوان تمکن مالی از بانک دریافت کرده و به سفارت ارائه می دهند، مبلغ خواسته شده به ازای نفر اصلی ۸۶۶۴ یورو می باشد.

دانشجویان برای شرایط تحصیل می توانند به صفحه تحصیل در آلمان مراجعه کنند. در حال حاضر، در اکثر ایالت های آلمان، دانشجویان پس از اخذ ویزا، وارد شهر مورد نظر می شوند و افتتاح حساب می کنند. مبلغ ذکر شده را به صورت کامل در حساب خود واریز می کنند تا اقامت یکساله آنها صادر شود.

کشورهای کم هزینه

در این گروه، دانشجویان بین المللی هزینه های بسیار ناچیزی برای تحصیلات خود پرداخت می کنند. از شاخص ترین کشورها می توان به اتریش، ایتالیا، اسپانیا، چک و لهستان اشاره کرد که به تفضیل مورد بررسی قرار دهیم.

۱-اتریش

عده ای کشور اتریش را در میان کشورهای تحصیل رایگان قرا رمی دهند. در واقع دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های اتریش مستلزم پرداخت هزینه می باشند. بصورت معمول هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی کمتر از ۱۰۰۰ یورو است و متناسب به رشته انتخابی در بازه ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو متناوب می باشد.

تحصیل در اتریش دارای شرایط بخصوصی می باشد، از همین رو همه دانشجویان نمی توانند برای دانشگاه های این کشور اقدام کنند. در حال حاضر دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه سراسری و یا فارغ التحصیلان می توانند برای ادامه تحصیل در کشور اتریش اقدام نمایند.

تحصیل رایگان

دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه آزاد باید مدارک خود را برای گروه ادمیشن دانشگاه آزاد ارسال کرده تا مورد بررسی قرار بگیرد. بصورت معمول این دسته از دانشجویان برای مفطع مجدد اقدام کرده و برخی از واحد های آن مورد قبول قرا رمی گیرد.

نکته

دو نکته برای تحصیل در اتریش حائز اهمیت می باشد. نکته اول زبان تحصیل این کشور می باشد که بصورت معمول دوه های دانشگاهی اتریش به زبان آلمانی ارائه می شود. دانشجویان می توانند قبل از ورود به دانشگاه های این کشور به فراگیری زبان بپردازند.

نکته دوم مبحث هزینه های زندگی، دانشجویان برای هر گونه اقدامی علی الخصوص اخذ ویزای تحصیلی در هزینه های زندگی این کشور مطلع باشند. بصورت میانگین هزینه یکسال زندگی در اتریش ۹۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو در نظر گرفته می شود.

با توجه به این که اتریش جزو کشورهای تحصیل رایگان می باشد ولی دانشجویان مستلزم پرداخت هزینه های زندگی خود می باشند. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های برتر دنیا، می توانند با مشاورین مؤسسه مهاجرتی آریاناپارس در ارتباط بوده و با راهنمایی این عزیزان کشور مناسب با شرایط خود را انتخاب نمایند.

۲-ایتالیا

کشور ایتالیا از جمله کشورهایی می باشد که متقاضیان زیادی سالیانه برای ادامه تحصیل در آن اقدام نمایند. دانشجویان برای ادامه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا ملزم به پرداخت هزینه ای در حدود ۱۰۰۰ تا ۲۲۰۰ یورو در سال می باشند.

تحصیل رایگان

با توجه به ارزش های بالای دانشگاه های کشور ایتالیا، کشور مناسبی برای ادامه تحصیل می باشد و بصورت معمول دانشجویانی که علاقه مند به رشته های مهندسی و یا فشن و مد هستند، این کشور را بعنوان مقصد نهایی خود انتخاب می کنند.

دلیل انتخاب کشور ایتالیا بعنوان کشور تحصیل رایگان، شرایط بورسیه های موجود در این کشور می باشد که دانشجویان بین المللی در صورت احراز شرایط خواسته شده می توانند برای آن اقدام نمایند. شرایط اخذ بورسیه DSU را می توانید در صفحه اصلی ایتالیا مشاهده و مطالعه کنید. دانشجویان در صورت اخذ بورسیه، از تحصیل رایگان بهره مند می شوند.

۳-چک

کشور چک از جمله کشورهایی محسوب می شود که دانشجویان برای ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور مستلزم پرداخت رایگان قرار گرفته است. این نکته بدین معناست که، بصورت معمول دانشجویان در کشورهای تحصیل رایگان هزینه ای در حدود ۸۰۰۰ یورو را بعنوان هزینه های زندگی خود در نظر می گیرند.

هزینه های تحصیل و زندگی در کشور چک میانگین سالی ۷ الی ۹ هزار یورو می باشد. از همین رو دانشجویان برای ادامه تحصیل در چک هزینه ای معادل کشورهای تحصیل رایگان پرداخت می کنند. از حیث هزینه های تحصیل و زندگی در چک می توان بصورت تفکیک مورد بررسی قرار داد.

تحصیل رایگان

هزینه های تحصیل در کشور چک بین ۲ الی ۴ هزار یورو در سال متناسب با رشته انتخابی می باشد. هزینه های زندگی که شامل مسکن، رفت و آمد، خوراک، بیمه و سایر هزینه های جاری می باشد بین ۴ الی ۵ هزار یورو در سال در نظر گرفته می شود.

لازم بذکر است که رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور چک هزینه های بیشتری دارد و دانشجویان بصورت میانگین بین ۱۲ تا ۱۴ هزار یورو سالیانه پرداخت می کنند.

۴-لهستان

در لیست کشورهای تحصیل رایگان، می توان از کشور لهستان نام برد. بصورت کلی تحصیلات در این کشور بصورت رایگان ارائه نمی شود و دانشجویان مستلزم پرداخت هزینه می باشند. هزینه های تحصیل در لهستان بسیار ناچیز می باشد و دانشجویان می توانند با پرداخت سالیانه بین ۲ الی ۴ هزار یورو در دانشگاه های لهستان تحصیل کنند.

به واسطه پایین بودن هزینه های زندگی در لهستان، شرایط تحصیل برای دانشجویان بین المللی فراهم می باشد. لهستان هم به همان دلیل که کشور چک در لیست قراردارد، قرار گرفته است. هزینه های تحصیل و زندگی در کشور لهستان معادل ۸ هزار یورو می باشد که با هزینه های زندگی در کشورهای تحصیل رایگان برابری می کند.

تحصیل رایگان

از نکات مثبت تحصیل در لهستان می توان به انگلیسی ارائه شدن دروس در دانشگاه های این کشور اشاره کرد. دانشجویان بین المللی می توانند دوره های خود را به زبان انگلیسی انتخاب کنند. بصورت معمول نمره مورد نیاز برای دوره کارشناسی نمره ۶ آزمون آیلتس و در مقطع کارشناسی ارشد نمره ۶٫۵ این آزمون می باشد.

علاقه مندانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند اما مدرک مورد نظر را ندارند، نگران نباشند. مؤسسه زبان آریاناپارس با ارائه دوره های فشرده زبان انگلیسی در مدت زمان محدود شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند.

۵-اسپانیا

هزینه های تحصیل در دانشگاه های اسپانیا بسیار ناچیز می باشد. دانشجویان بین المللی با پرداخت هزینه ای معادل ۲ الی ۴ هزار یورو سالیانه می توانند در این کشور تحصیل کنند. بصورت معمول دانشجویان کشور اسپانیا را بعنوان کشور پل برای ارتقاء رزومه خود انتخاب می کنند.

این نکته بدین معناست، دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با هزینه های بسیار مناسب کشور اسپانیا را انتخاب می کنند. پس از تحصیل برای اخذ بورسیه از کشورهای برتر اقدام می نمایند. هزینه های تحصیل و زندگی در کشور اسپانیا بصورت میانگین بین ۸ الی ۹ هزار یورو سالیانه می باشد.

تحصیل رایگان

هر فرد که قصد ادامه تحصیل در اسپانیا را داشته باشد، قبل از ورود به این کشور و برای دقت مصاحبه باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن معادل یکسال هزینه زندگی و تحصیل در اسپانیا است.

اخذ نمایندگی از بسیاری دانشگاه ها و مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار مؤسسه مهاجرتی آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی آن نیز خواهد بود.

اخذ بورسیه و استفاده از تحصیل رایگان

بسیاری از دانشجویان به واسطه شرایط مناسب خود به دنبال اخذ بورسیه از دانشگاه های برتر کشورهای مورد نظر می باشند تا در اینصورت از تحصیلات رایگان بهره مند شوند. بورسیه ها در دنیا به حالت های مختلف به دانشجویان اعطا می شود.

۱-پرداخت حقوق ماهیانه

بسیاری از کشورها، در صورتی که با درخواست دانشجویان موافقت کنند و بورسیه ای را به دانشجو اعطا کنند، حقوق ماهیانه ای را در نظر می گیرد. این بدین معناست که تحصیل رایگان برای دانشجویان در نظر گرفته می شود و مبلغی را برای گذراندن زندگی به آنها پرداخت می شود.

بصورت معمول دانشجویان علاقه مند برای اخذ بورسیه در کشور استرالیا شامل این شرایط می شوند. دانشجویان در ابتدای کار بعنوان RA و یا TA انتخاب می شوند. تحصیلات رایگان شامل این دسته دانشجویان می شود و مبلغی را برای گذراندن زندگی دریافت می کنند.

از دیگر کشورهایی که تحصیل رایگان و حقوق ماهیانه را برای دانشجویان بین المللی در نظر می گیرد، می توان به لهستان، چک، اسپانیا و ایتالیا اشاره کرد.

کشورهای اسکاندیناوی که شامل نروژ، سوئد، دانمارک و فنلاند می شوند از جمله کشورهایی می باشند که حقوق ماهیانه ای را برای دانشجویان در نظر می گیرند.

این دسته از کشورها در صورت تائید، حقوقی را به عنوان بورسیه برای دانشجویان در نظر می گیرد. در برخی موارد تحصیل رایگان می شود و دانشجویان با مبالغی که دریافت می کنند، هزینه های زندگی خود را پوشش می دهند.

۲-کسر مبلغ یا پرداخت سالیانه

در کشورهایی همچون آمریکا هزینه ای بابت تحصیل و زندگی دانشجو در نامه I-20 ذکر می شود که دانشجویان ملزم به پرداخت آن می باشند. بصورت معمول بخشی از هزنیه های ذکر شده Wave یا کسر می شود. این نکته بدین معناست که هزینه های تحصیل ۳۰ هزار دلار و هزینه های زندگی ۲۰ هزار دلار در نظر گرفته می شود.

در صورتی که دانشجویان موفق به اخذ بورسیه شوند، بخشی از هزینه ها پوشش داده می شود. دانشگاه به واسطه رزومه دانشجو ۳۰ هزار دلار یا عدد بیشتری را بعنوان بورسیه اعلام می کند، در اینصورت تحصیل رایگان شامل دانشجویان می شود.

در کشور کانادا هم بورسیه ها معمولاً بصورت سالیانه در نظر گرفته می شود. دانشجویان با مدیریت خود می توانند از آن بهره مند شوند. شاید در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله آرژانتین، هندوستان و تایوان، هزینه های تحصیلی بسیار ناچیز باشد و درلیست کشورهای تحصیل رایگان قرا گیرند. در این متن به برترین کشورهای دنیا که شرایط تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین المللی در نظر می گیرند، پرداخته شد.

مهم ترین اصل در امور مهاجرتی مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد. مؤسسه مهاجرتی آریاناپارس با به کارگیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور فراهم آورده است.

5/5 ( 1 نظر )
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *