ثبت شرکت در چک

ثبت شرکت در چک

امروزه افراد بسیاری برای اخذ اقامت اروپا اقدام به ثبت شرکت، خرید ملک و یا خرید اوراق قرضه در کشورهای اروپائی می کنند که ثبت شرکت در چک را از بین این روش ها می توان مسیر مناسب تری دانست. در مقاله پیش رو قصد داریم راجع به ابعاد مختلف ثبت شرکت در چک توضیحاتی را ارائه دهیم تا چنانچه قصد زندگی در این کشور را دارید با این روش بیشتر آشنا شوید.

اقتصاد چک

کشور چک از لحاظ اقتصادی یکی از پایدارترین کشورهای کمونیست در اتحادیه اروپا می باشد که در حال توسعه ی اقتصادی با در آمدهای بالاست. جمهوری چک در سالهای اخیر با سرمایه گذاری در بخش های مختلف تولیدی و همچنین صادرات به کشورهای همسایه مثل آلمان باعث تغییر در روند اقتصادی کشور در جهت مثبت شده است.

ثبت شرکت در چک

صنعت خودرو در چک از صنایع اصلی و پر رونق می باشد که سالانه آورده ی اقتصادی فراوانی برای این کشور دارد و پس از آن سایر بخش های کلیدی مثل ماشین آلات، آهن، فولاد، متالوژی، تولید مواد شیمیایی، الکترونیک، تجهیزات حمل و نقل، منسوجات، شیشه، سرامیک و دارو از دیگر صنایع قوی در کشور چک می باشند.

جمهوری چک کمترین دستمزد ملی متوسط را برای حقوق به کارمندان دارد که همین قانون حداقل حقوق در این کشور از فقر جلوگیری می کند. این کشور با داشتن یکی از بالاترین نرخ رشد تولید ناخالص داخلی، رونق اقتصادی بالایی را در اروپا را از آن خود کرده است.

انواع شرکت ها در چک

در جمهوری چک، رایج ترین مشاغل مربوط به شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص است. در زیر انواع شرکت ها در چک را نام می بریم.

شرکت با مسوولیت محدود

این شرکت ها از یک تا ۵۰ عضو تشکیل می شوند و یک شخص می تواند هم صاحب شرکت و هم مدیر اجرایی آن باشد. این شرکت ها یک هیئت مدیره ندارند بلکه تمامی اعضا با استناد بر توافق نامه مشارکت قادر به اتخاذ تصمیمات مستقلی می باشند.

در این شرکت ها اگر فقط یک مالک وجود داشته باشد باید ۲۰۰۰۰۰ یورو سرمایه مستقل را دارا باشد و در صورت تشکیل شرکای بیشتر هر کدام باید ۳۰ درصد سهام را خریداری کنند تا بتوانند ثبت شرکت در چک را عملی نمایند.

شرکت با سهام مشترک

در این نوع از شرکت ها سهامداران فقط مسوولیت سرمایه خود را دارند و شرکت بر اساس یک نفر بنا نمی شود بنابراین سهام شرکت به راحتی قابل فروش است. این شرکت ها یک هیئت مدیره و یک هیئت نظارت دارند. ثبت شرکت در چک از طریق این نوع از شرکت ها با یک هیئت مدیره ی حداقل ۳ عضوی می باشد که اعضای آن در مورد همه ی امور تصمیم گیرنده می باشند و هیئت نظارت، کنترل فعالیت های هیئت مدیره را بر عهده دارد.

مشارکت تجارت عمومی

این نوع از شرکت ها به شکل تجاری فعالیت دارند که در آن کلیه شرکا با تمام دارائی خود در آن مسوولیت دارند. هیئت مدیره حداقل توسط دو نفر تشکیل می شود و مزیت مشارکت عمومی این است که به سرمایه گذاری اولی احتیاجی ندارید.

شعبات

شعبات یک بیزینس مستقل هستند که به یک دفتر مرکزی وابسته هستند و اگرچه مدیریت و حساب های مستقلی دارند ولی تاسیس آن و ورود به آن از قوانین چک تبعیت می کند.

ثبت شرکت چک

این شعبه احتیاجی به سرمایه گذاری های کلان ندارد و حتما باید یک مدیر برای آن مشخص شود و باید فعالیت های برنامه ریزی شده ای را برای شعبه ی مورد نظر ذکر کرد. بر اساس اصلاحیه قانون ارز از سال ۲۰۰۲، شعبات خارجی نیز مجاز به خرید املاک و مستغلات می باشند.

راه های ثبت شرکت در چک چیست؟

ثبت شرکت می تواند از ۱ نفر آغاز شود و مدیران می توانند از هر ملیتی باشند که برای راه اندازی شرکت خود ابتدا توصیه می شود به صورت توریستی وارد این کشور شده و موقعیت های مختلف را برای راه اندازی بیزینس های گوناگون بررسی کنند.

پس از ثبت شرکت در چک می توان آن را دارای حقوق و تعهداتی دانست که یک نهاد قانونی نیز محسوب می گردد. برای انجام این کار باید مجوز تجاری در جمهوری چک داشته باشید، این مجوز پس از درخواست شما برای ثبت شرکت در چک توسط دادگاهی در طی ۱۵ روز صادر می شود. برای اخذ مجوز ثبت شرکت نیازمند اقامت در این کشور می باشید، پس باید برای ویزای این کشور اقدام کنید.

ثبت نام تجاری در چک نیازمند موارد زیر می باشد

  • داشتن مجوز تجارت
  • سند تاسیس کننده و یا تفاهم نامه
  • اجاره نامه شرکت
  • نام شرکت و آدرس آن
  • نمونه امضا کارمندان شرکت
  • عدم سوء پیشینه تمامی کارمندان
  • تائید بانک مرکزی برای سرمایه شرکت

پس از تهیه این مدارک برای تعیین مالیات باید به اداره مالیات رجوع کنید و پس از گذشت شش الی هفت روز از استخدام اولین کارمند خود، نیازمند بیمه درمانی هستید. فعالیت شرکت با توجه به تجارب شخص در سال های پیشین فعالیت خود در کشور مبداء مشخص می گردد، پس از انتخاب نام مناسب که تکراری نباشد و ارائه ی آدرس دقیق برای شرکت، چنانچه شرکت شما دارای سهامدارانی باشد، میزان سهام هر شخص باید مشخص گردد و همچنین مدیر عامل اصلی برای شرکت تعیین گردد، در ادامه شرکت در اداره ی مالیات ثبت می گردد و همه ی کارمندان به صورت اجباری بیمه خواهند شد.

مزایای ثبت شرکت در چک

با توجه به توضیحاتی که در باب ثبت شرکت در کشور چک داده شد، حال قصد داریم مزایا و معایب این کار را بررسی نماییم تا با دید بازتری برای انجام این پروسه و دریافت اقامت آن اقدام نمایید.

روند ساده ی انجام کار

پروسه ی ثبت شرکت در جمهوری چک از روند ساده ای برخوردار است و برای انجام آن احتیاج به طی کردن مسیر پیچیده ای ندارید، چرا که دولت چک خود علاقه مند به جذب نیروی خارجی برای سرمایه گذاری در کشور و کمک به اقتصاد چک می باشد.

امکان اقامت در اروپا

ثبت شرکت در چک باعث اقامت طولانی مدت شما در این کشور و اتحادیه اروپا می گردد و پس از ۳ سال نیز منجر به دریافت اقامت دائم اروپا خواهد شد. سفر و اقامت های کوتاه مدت در اتحادیه اروپا نیز با ثبت شرکت در کشور چک کار ساده ای خواهد بود چرا که دیگر نیازی به درخواست ویزا برای کشورهای دیگر اتحادیه اروپا نخواهید داشت.

بردن همراه مانعی ندارد

پس از ثبت شرکت در چک قادر خواهید بود اعضای خانواده و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را همراه داشته باشید و فرزندان اجازه ی کار و تحصیل در این کشور را خواهند داشت و همچنین با داشتن اقامت این کشور فرزندان شما قادر به ادامه تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی خواهند بود.

برای اطلاع از شرایط تحصیل در چک این مطلب را مطالعه فرمایید: تحصیل در چک

مشکلات ثبت شرکت در چک چیست؟

علاوه بر مزایایی که چندی راجع به آنها توضیح داده شد، ثبت شرکت در کشور چک گاها برای بعضی از افراد معایبی را نیز در بردارد که باعث می شود از تصمیم خود منصرف شوند و روش های دیگر مهاجرتی را امتحان کنند.

مدت زمان اقامت در کشور چک

بسیاری از افرادی که برای دریافت اقامت اروپا از طریق ثبت شرکت در چک اقدام می کنند، صاحب بیزینس هایی در ایران هستند که قادر به ترک آن برای مدت زمان طولانی نمی باشند. الزام ثبت شرکت در چک، اقامت ۶ ماه از سال در این کشور می باشد که برای بسیاری از افراد گزینه ی مناسبی نیست.

هزینه های ثبت شرکت در چک

یکی دیگر از مواردی که ممکن است بعضا به عنوان معایب ثبت شرکت در چک از آن یاد شود، هزینه های انجام این کار می باشد. افراد در بدو ورود خود ملزم به اجاره ی یک ملک مسکونی و همچنین پرداخت مالیات ها می باشند که خود هزینه های جداگانه ای را علاوه بر هزینه های ثبت شرکت برای شخص مورد نظر دارد.

ثبت شرکت چک

هزینه ی اجاره ی ملک، به کار گماشتن چندین کارمند و راه اندازی یک بیزینس سود ده در اتحادیه اروپا نیز کم نیست که ممکن است برای برخی از افراد منطقی نباشد.

ثبت شرکت چک برای چه کسانی مناسب است؟

ثبت شرکت برای افرادی که قصد اخذ اقامت اروپا را دارند و قادر نیستند از طرقی مثل تحصیل اقدام کنند گزینه ی مناسبی می باشد، گرچه هزینه های ویزای تحصیلی و کاری کمتر از ثبت شرکت در اروپا می باشد ولی باید این نکته را نیز در نظر داشت که همه ی بازه های سنی برای تحصیل در اروپا مناسب نمی باشند و بخصوص افرادی که خود در ایران فعالیتی مستدام دارند، قادر خواهند بود آن را به کشور اروپایی مثل چک منتقل کنند. چنانچه علاقه مند به پیگیری اخبار این کشور هستید می توانید به سایت سفارت چک در تهران مراجعه کنید.

آریاناپارس تنها مرکز مشاوره در ایران می باشد که به طورت همزمان دارای مجوز رسمی اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد. شما دوستان عزیز می توانید با دریافت مشاوره رایگان از مشاورین و وکلای مجرب آریاناپارس مسیر مهاجرتی خود را به درستی انتخاب و آینده ی درخشانی را برای خود و خانواده اتان رقم بزنید.

برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

2 پاسخ به “ثبت شرکت در چک”

  1. tara گفت:

    مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در رشته هوافضا در چک چه مدرک زبانی می باشد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *