شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

داروسازی در کانادا

داروسازی در کانادا

از آنجایی که رشته داروسازی یکی از رشته های پرطرفدار در سرتاسر جهان می باشد، در این مقاله به بررسی داروسازی در کانادا خواهیم پرداخت اما لازم به ذکر می باشد که تحصیل در کانادا یعنی رسیدن به آرزوی خیلی از ما ایرانیان، این یعنی داشتن آیندۀ بهتر از جهت کار و همچنین از جهت علمی. کانادا از پشرو ترین کشورهای دنیا به جهت تحصیلات، بازار کار و حتی رفاه زندگی می باشد.

این کشور به قدری از لحاظ مدیریت نیروی انسانی و نیروی متخصص شهری قوی شده است که اکثر دانشجویان مشغول به تحصیل در این کشور تقریباً دغدغۀ یافتن کار و ورود به به بازار کار ندارند و بیشتر تلاش خود را برای یادگیری علم و پژوهش می گذارنند.

یکی از رشته های جذاب و پر متقاضی در دنیا و خصوصاً کشورهای توسعه یافته رشتۀ داروسازی می باشد؛ رشتۀ داروسازی به دلیل سرعت رشد جامعۀ جهانی و به تبع آن رشد انواع بیماری های روحی و جسمی از دیروز تا به امروز بوده، کشف دارو های جدید و مقابله با عوارض آنها، پژوهش و بررسی های دقیق بر نحوۀ عملکرد و ویروس ها و میکروب ها، همه و همه باعث پویا بودن این رشته شده است.

اگر بخواهیم یک نگاه کلی که در حوصلۀ این بحث باشد بیاندازیم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

درآمد یک داروساز در کانادا:

یکی از مهم ترین مواردی که متقاضیان مهاجرت می خواهند از آن مطمئن باشند داشتن درآمد است مقدار و میزان درآمدی که با حداقل های هزینه در آن کشور سازگار باشد. حقوق یک داروساز در کانادا برحسب موقعیت شغلی اش بین ۸۰ تا ۹۵ هزار دلار در سال می باشد. این رقم نسبت به درآمد مشاغل کانادا عددی بالا محسوب می شود، از این رو می توان گفت شغل داروسازها در کانادا جزء مشاغل سطح A به حساب می  آید.

چگونه می توانیم در کانادا داروسازی بخوانیم:

برای ورد به رشتۀ داروسازی در کانادا متقاضی ابتدا میبایست وارد دورۀ عمومی در مقطع لیسانس و یا معادل فوق دیپلم آن شود. دانشجو باید دروس شیمی، بیولوژی، زبان و ریاضی را با نمرۀ ۷۵ % (سطح A) پاس نماید و بعد در آزمون ورودی رشتۀ داروسازی با نام Pharmacy College Admission Test – Pcat شرکت کند.

این آزمون دارای ۲۳۲ سؤال تستی و نوشتن یک متن می باشد. برای اطلاعات تکمیلی از نحوۀ ثبت نام برای ورودی داروسازی به سایت پیرسون مراجعه نمایید.

چه دانشگاه هایی در کانادا رشتۀ داروسازی ارائه می دهند:

بسیاری از دانشگاههای کانادا رشتۀ داروسازی را ارائه می دهند که از آنها می توان به چند نمونۀ شاخص و معتبر نام برد. مانند دانشگاه مموریال، دانشگاه دالهاوزی، دانشاه لارال، دانشگاه تورنتو، دانشگاه مانیتوبا، دانشگاه ساسکاچوان، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه کلگری، دانشگاه مونترال، دانشگاه واترلو و … که رشتۀ داروسازی را به متقاضیان ارائه می دهند.

حال این سؤال پیش می آید که کسانی که دارای مدرک داروسازی در خارج از کشور هستند، چگونه می توانند مدرکشان را معادل سازی نموده و برای ادامه تحصیل و یا کار وارد کشور کانادا شوند؟

این موضوع بسته به این است که فرد بتواند مدارک خود را توسط مرجع ملی برگزاری آزمون بورد داروسازی در کانادا ارزیابی کرده و مجوز ارئۀ تحصیل و یا کار کردن را برای خود صادر نماید. نهاد PEBC یا همان مرجع ملی برگزاری آزمون بورد، یک نهاد با قدمت ۴۵ سال می باشد که صلاحیت فنی داروسازان را تأییید می نماید.

این سازمان صلاحیت داروسازان را براساس آزمون هایی که برگزار می کند می سنجد. تمام استان ها این آزمون را دارند به جز ایالت کبک که خود به صورت جداگانه و سازمان ارزیاب مجزا افراد را تعین صلاحیت می نماید. متقاضیان آزمون بورد می توانند به سایت انجمن داروسازی در کانادا مراجعه نمایند.

ارزیابی مدارک متقاضی با گذراندن ۲ آزمون می باشد که نام ها آن MCQ و OSCE می باشد.

شرح آزمون ها:

MCQ Pharmacy Qualitying Examination : یک آزمون ۲ بخشی است که دربخش اول توانایی متقاضی در بکارگیری دانش محک می شود و در بخش دوم حل مسائل مربوط به داروسازی و آزمایشگاه می باشد.

بخش Objeetive Structured Cilinical Examination (OSCE) = این بخش از آزمون بیشتر جنبۀ عملیاتی دارد و نوع سؤالات توانایی های عملی متقاضی را محک می زند.

ارزیابی مدارک تحصیلی داروسازان برای ورود به کانادا:

تمامی داروسازان تحصیل کرده در سراسر دنیا برای اینکه مدرکشان ارزیابی و معادل سازی شود باید از همان سازمان PEBC پیگیری نمایند و مدارک خود را ارسال کنند و جواب ارزیابی را دریافت نمایند.

مدارک مورد نیاز و مدرک زبان:

مدرک مورد نیاز جهت اسم نویسی در آزمون داشتن اصل مدرک تحصیلی، ریز نمرات، تمکن مالی و تسلط به زبان انگلیسی است. این نکته را مد نظر داشته باشید برای پاس شدن در آزمون، مدرک زبان نیاز نیست ولی مهم تر از آن این است که هر استان برای ارزیابی مدارک آزمون های مختص خود را دارد که در اکثر آنها مدرک زبان الزامی است.

نکته: توجه فرمایید که مطالب فوق برای داروسازان است و برای تکنسین های داروخانه کمی متفاوت است.

دوستان عزیزی که مایل به اخذ اطلاعات بیشتر در مورد رشتۀ داروسازی و مهجرت به کانادا هستند می توانند با مؤسسۀ آریاناپارس تماس گرفته و از شرایط آن مطلع شوند.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *