شماره های تماس
021-44626415
021-44626418
021-44614125
021-44614190
021-44614197
021-44614717
021-88838298
021-88493117
#
021-44626415 021-44614125 021-44614197 021-88838298 021-44626418 021-44614190 021-44614717 021-88493117

داروسازی در کانادا

داروسازی در کانادا

داروسازی در کانادا از محبوب ترین و پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در این کشور به شمار می رود. سالانه بسیاری از دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در این رشته به کانادا مهاجرت می کنند.

کانادا دارای یکی از باکیفیت ترین سیستم های آموزشی دنیاست. متقاضیان تحصیل در این کشور می توانند از بالاترین استانداردها و بهترین برنامه های آموزشی بهره مند شوند. نکته حائز اهمیت این است که متقاضیان تحصیل داروسازی در کانادا می بایست پیش نیازها و شرایط مورد نظر را رعایت کرده و دانش کافی جهت حضور و تحصیل در این رشته را داشته باشند.

این کشور به قدری از لحاظ مدیریت نیروی انسانی و نیروی متخصص شهری قوی شده است که اکثر دانشجویان مشغول به تحصیل در این کشور تقریباً دغدغۀ یافتن کار و ورود به به بازار کار  را ندارند و بیشتر تلاش خود را برای یادگیری علم و پژوهش می گذارنند.

یکی از رشته های جذاب و پر متقاضی در دنیا و خصوصاً کشورهای توسعه یافته رشتۀ داروسازی می باشد. دلایلی از قبیل سرعت رشد جامعۀ جهانی و به تبع آن رشد انواع بیماری های روحی و جسمی، کشف دارو های جدید و مقابله با عوارض آنها، پژوهش و بررسی های دقیق بر نحوۀ عملکرد و ویروس ها و میکروب ها، همه و همه باعث پویا بودن این رشته شده است.

شرایط تحصیل در رشته داروسازی در کانادا چگونه است؟

هریک از دانشگاه های کانادا شرایط و الزامات پذیرش مختص به خود را دارا می باشند. از این رو به متقاضیان پیشنهاد می شود جهت تحصیل در هر یک از دانشگاه های معتبر کانادا به وب سایت رسمی دانشگاه مراجعه کرده و از شرایط آن مطلع شوند. اما اکثر دانشگاه های کانادا در رشته داروسازی دارای شرایط و پیش نیاز هایی مشترک هستند.

متقضیان تحصیل در رشته داروسازی در کانادا می بایست در مقطع کارشناسی علوم پایه تحصیلات حود را آغاز کنند. دانشجویان می توانند یکی از رشته های علوم پزشکی، حرکت شناسی و یا روانشناسی را نیز انتخاب نمایند اما شایان ذکر است که در این دوره ملزم به اخذ نمره بالای ۷۵ درصد در دروس شیمی، بیولوژی، زبان و ریاضی می باشند.

طول دوره داروسازی در کانادا حدود ۵ سال است.پس از اتمام دوره کارشناسی دانشجویان می بایست در آزمون ورودی رشته دارو سازی به نام  PCAT شرکت نمایند.

PCAT

آزمون PCAT یک آزمون تخصصی برای ارزیابی متقاضیان تحصیل در رشته داروسازی می باشد. تست PCAT دانش و مهارت پایه ای موردنیاز برای تحصیل در این رشته را مورد ارزیابی قرار می دهد. این تست به هفت بخش تقسیم می شود. بخش های این تست دارای حوزه های محتوایی شامل توانایی های کلامی، بیولوژی، شیمی، درک مطلب، توانایی های محاسباتی و نوشتار می باشند.

این تست دارای زمان تقریبی ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه است. گفتنی است متقاضیان در مدت زمان تعیین شده تنها مجاز به پاسخگویی به سوالات همان بخش هستند و به سوالات قبلی و بعدی نمی توانند پاسخ دهند. این آزمون دارای ۲۳۲ سوال تستی و نوشتن یک متن می باشد.

برای اینکه در کانادا داروساز شوید.

برای اینکه مدرک داروسازی را در کانادا اخذ کنید می بایست لیسانس داروسازی را در یکی از دانشگاه های این کشور اخذ کرده و متقاضیانی که تمایل دارند دکترای داروسازی را اخذ نموده و سپس در آزمون برد تخصصی داروسازی PEBC (PharmacyExamining Board of Canada) قبول شوند. البته در استان کبک این آزمون متفاوت خواهد بود.

حال این سؤال پیش می آید که کسانی که دارای مدرک داروسازی در خارج از کشور هستند، چگونه می توانند مدرکشان را معادل سازی نموده و برای ادامه تحصیل و یا کار وارد کشور کانادا شوند؟

این موضوع بسته به این است که فرد بتواند مدارک خود را توسط مرجع ملی برگزاری آزمون بورد داروسازی در کانادا ارزیابی کرده و مجوز ارئۀ تحصیل و یا کار کردن را برای خود صادر نماید. نهاد PEBC یا همان مرجع ملی برگزاری آزمون بورد، یک نهاد با قدمت ۴۵ سال می باشد که صلاحیت فنی داروسازان را تأیید می نماید.

داروسازی در کانادا

این سازمان صلاحیت داروسازان را براساس آزمون هایی که برگزار می کند می سنجد. تمام استان ها این آزمون را دارند به جز ایالت کبک که خود به صورت جداگانه و سازمان ارزیاب مجزا افراد را تعین صلاحیت می نماید. متقاضیان آزمون بورد می توانند به سایت انجمن داروسازی در کانادا مراجعه نمایند. ارزیابی مدارک متقاضی با گذراندن ۲ آزمون می باشد که نام ها آن MCQ و OSCE می باشد.

شرح آزمون ها:

MCQ Pharmacy Qualitying Examination : یک آزمون ۲ بخشی است که دربخش اول توانایی متقاضی در بکارگیری دانش محک می شود و در بخش دوم حل مسائل مربوط به داروسازی و آزمایشگاه می باشد.

بخش Objeetive Structured Cilinical Examination (OSCE) = این بخش از آزمون بیشتر جنبۀ عملیاتی دارد و نوع سؤالات توانایی های عملی متقاضی را محک می زند.

ارزیابی مدارک تحصیلی داروسازان برای ورود به کانادا:

تمامی داروسازان تحصیل کرده در سراسر دنیا برای اینکه مدرکشان ارزیابی و معادل سازی شود باید از همان سازمان PEBC پیگیری نمایند و مدارک خود را ارسال کنند و جواب ارزیابی را دریافت نمایند.

 

هزینه تحصیل در رشته داروسازی در کانادا

هزینه تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه های کانادا متفاوت بوده و بستگی به برنامه انتخابی و نوع دانشگاه مقصد دارد. بنابراین برای اطلاع از هزینه های دقیق این رشته می بایست در ابتدا دانشگاه مورد نظرخود را انتخاب و سپس در سایت رسمی دانشگاه از شرایط و هزینه های آن مطلع شوید.

اما به صورت کلی میانگین هزینه های تحصیل در رشته داروسازی سالانه بیش از ۲۰ هزار دلار می باشد. دانشجویان بین المللی می بایست توجه داشته باشند که علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه هایی برای خرید کتاب، لوازم التحریر، بیمه و هزینه های دیگر نیز دارند. گفتنی است بخش مهمی از هزینه های دانشجویان بین المللی مربوط به هزینه زندگی آنهاست. دانشجویان می بایست مبلغی در حدود ۲۰-۱۵ هزار دلار سالانه برای هزینه های مسکن، پوشاک، خوراک و … خود در نظر داشته باشند.

شرایط اقدام برای داروسازی در کانادا

جهت اقدام برای رشته داروسازی در ابتدا شرایط مورد نیاز دانشگاه را به دقت بررسی کنید و پس از حصول اطمینان از داشتن تمامی الزامات می توانید فرم اولیه درخواست را تکمیل نمایید. سپس مدارک مورد نیاز را آماده و ارسال نمایید.

مدرک زبان

یکی از الزامات ورود به دوره داروسازی در کانادا داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل است. اکثر دانشگاه های کانادا مدرک زبان آیلتس ۶٫۵-۷ را از متقاضیان خود طلب می کنند.

مدرک تحصیلی

اگر فردی دارای مدرک کارشناسی باشد می بایست مدرکش مورد تایید دانشگاه مقصد قرار گیرد. متقاضی می بایست در دروسی مانند شیمی، زیست شناسی، ریاضی و بیولوژی نمرات بالایی کسب کرده باشدو سپس در آزمون ورودی شرکت کند. اگر شخص متقاضی مدرک کارشناسی نداشته باشد می بایست خود را برای شرکت در آزمون ورودی آماده کند و یا برای کارشناسی علوم پایه و یا رشته های مرتبط اقدام نماید.

البته شایان ذکر است معدل و ریز نمرات شخص تاثیر بسزایی در پذیرش او خواهد داشت. پس از اخذ پذیرش تحصیلی دانشجویان بین المللی ملزم به اخذ ویزای تحصیلی می باشند. علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اخذ ویزای تحصیلی کانادا به مطلب تحصیل در کانادا مراجعه نمایند.

در چه دانشگاه هایی می توان داروسازی را گذراند؟

اولین قدم در جهت دارو ساز شدن اخذ مدرک داروسازی از دانشگاه های معتبر این کشور است. کانادا دانشگاه های معتبری در رشته داروسازی دارد. نکته حائز اهمیت برای دانشجویان بین المللی انتخاب دانشگاه مقصد جهت ادامه تحصیل است. متقاضیان می بایست توجه داشته باشند که در دانشگاهی تحصیل کنند که نهایتا مدرک معتبری به آنها اعطا کند. از این رو اعتبار دانشگاه نکته بسیار مهمی برای دانشجویان به شمار می رود. در ادامه قصد داریم دانشگاه های معتبر در رشته داروسازی را معرفی نماییم:

دانشگاه دالهاوزی، دانشگاه مموریال، دانشگاه لاوال، دانشگاه تورنتو، دانشگاه مانیتوبا، دانشگاه ساسکچوان، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه کلگری، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مونترال، دانشگاه واترلو

مزایای تحصیل در رشته داروسازی در کانادا

همانند هر حرفه ای داروسازی جوانب مثبت و منفی خود را  دارد. از آنجا که هر شخصی خصوصیات و نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارد، برخی از افراد نسبت به سایرین برای این رشته مناسب تر هستند. در این مقاله قصد داریم برخی ازنکات مثبت و منفی تحصیل در این رشته را برای متقاضیان شرح دهیم تا بتوانند انتخاب مناسب تری داشته باشند و از تمامی زوایای این رشته مطلع گردند.

بازار کار خوب و تنوع شغلی

تحصیل در رشته داروسازی در کانادا همواره مورد توجه و علاقه بسیاری از افراد و خانواده هاست. فارغ التحصیلان این رشته بازار کار خوبی در کانادا و اغلب کشورهای پیشرفته دنیا دارند. زیرا اغلب دانشگاه های کانادا دارای مدرک معتبری هستند که مورد تایید تمام کشورهای دنیاست.

داروسازی در کانادا

فارغ التحصیلان این رشته هم می توانند در بیمارستانها مشغول به کار شوند و هم در داروخانه ها، کلینیک ها ویا صنایع داروسازی فعالیت داشته باشند از این رو تنوع محیط کار و شغل آنها بالاست.

کار پاره وقت

دانشجویان داروسازی در هنگام تحصیل خود می توانند هفته ای ۲۰ ساعت کار پاره وقت انجام داده و تا حدودی هزینه های خود را پوشش دهند.

اقامت پس از فارغ التحصیلی

فارغ التحصیلان داروسازی در کانادا می توانند پس از اتمام دوره تحصیلی خود طی مدت زمان مشخص در کانادا به دنبال کار بگردند و در صورت یافتن شغل مناسب نسبت به دریافت اقامت خود اقدام کنند. این مدت زمان پس از فارغ التحصیلی در کانادا نسبت به سایر کشورها تا حدودی بیشتر است. به عنوان مثال اگر طول دوره فرد ۵ ساله باشد می تواند تا حدود ۳٫۵ تا ۴ سال در کانادا زندگی کند.

درآمد یک داروساز در کانادا

یکی از مهم ترین مواردی که متقاضیان مهاجرت می خواهند از آن مطمئن باشند داشتن درآمد است مقدار و میزان درآمدی که با حداقل های هزینه در آن کشور سازگار باشد. حقوق یک داروساز در کانادا برحسب موقعیت شغلی اش بین ۸۰ تا ۹۵ هزار دلار در سال می باشد. این رقم نسبت به درآمد مشاغل کانادا عددی بالا محسوب می شود، از این رو می توان گفت شغل داروسازها در کانادا جزء مشاغل سطح A به حساب می آید.

مشکلات تحصیل در رشته داروسازی در کانادا

علاوه بر تمامی مزایایی که می توان برای تحصیل در رشته داروسازی در کانادا نام بردنمی توان مشکلات ورود به این رشته و زندگی در این کشور را نادیده گرفت.در ادامه قصد داریم چند موردمورد از مشکلات تحصیل در این رشته را برشماریم:

پذیرش دشوار

اگر بخواهید در کانادا در رشته داروسازی تحصیل کنید و نهایتا داروساز شوید می بایست در یکی از دانشگاه های معتبر این کشور تحصیل کنید. اکثر این دانشگاه ها بسیار رقابتی است و شرایط پذیرش و ورود بسیار دشواری دارد. از این رو متقاضی می بایست برای رسیدن به هدفش بسیار سخت تلاش کند.

پرستیژشغلی تان با دشواری های دوره تحصیل تان برابر نیست

فارغ التحصیلان رشته داروسازی ملزم به پشت سر گذاشتن سال ها آموزش و تلاش هستند. امتحانات، دوره ها و شب بی خوابی های فراوان پیش روی دانشجویان قرار دارد. این مسیر ساده و راحتی نیست اما نهایتا مردم شما را به چشم شخصی که فقط داروهای تجویزی را به آنها می دهد نگاه می کنند.

مدرک تحصیلی تان تضمین خوشحالی تان نیست

بزرگترین اشتباه دانشجویان بین المللی این است که مدرک خود را به عنوان راه حل نهایی و تضمین خوشبختی و کار خود می پندارند. اما این چنین نیست بلکه یافتن شغل و کسب درامد بیشتر بستگی به دانش و مهارت شخص دارد و حتی ممکن است استرس موجود در این شغل آینده شما را تحت تاثیر قرار دهد.

 

کلام آخر

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد به شما توصیه می کند برای هرگونه اعزام به خارج، با کشور مقصد و شرایط زندگی در آن به طور کامل آشنایی یابید.

5/5 ( 1 نظر )
برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *